חדשות השבוע בתרבות, אמנות ותיירות

ארועי חנוכה|||  חדשות התעופה ||| ארועים במוזיאונים ואתרי תיירות ||| תערוכות, הצגות, ספרים ועוד ||| לחצו על התמונה להמשך הידיעות וההצעות <<<

חנוכה

החוויה האולימפית – מרכז המבקרים של הוועד האולימפי בישראל

אסתר רוט שחמורוב יעקב טומרקין וגילי לוסטיג מדליקים נרות (צילום הוועד האולימפי בישראל)
אסתר רוט שחמורוב יעקב טומרקין וגילי לוסטיג מדליקים נרות (צילום הוועד האולימפי בישראל)

מרכז המבקרים החוויה האולימפית בת"א  ייקח את המשפחה כולה למסע אינטראקטיבי רב חושי מרתק בין חמש הטבעות האולימפיות. המבקרים יחשפו אל שיאם של המשחקים האולימפיים ואל הרוח האולימפית בעולמות של מצוינות, כוח רצון, נחישות והשאיפה המתמדת להיות הכי טוב, ולהגיע מהר יותר, גבוה יותר וחזק יותר. החוויה האולימפית הוקמה על ידי הוועד האולימפי בישראל, במטרה להעמיק את הידע של הצבור הרחב לערכי התנועה האולימפית.

הסיור המודרך קצבי, מסקרן, ויוצר חוויה מרגשת עד דמעות. המבקרים חשים הזדהות עם אלופים אולימפיים, שערכי הרוח האולימפית עמדה לנגד עיניהם בדרכם הארוכה לתהילה. המבקרים מתחברים למסרים העיקריים לפיהם לכל אחד הזכות לחלום והחובה לנסות ולהגשים את החלומות שלו, תוך דבקות במטרה ושאיפה מתמדת למצוינות.

בטבעת התהילה נחווה במיצג של 360 מעלות, את רגעי השיא של המשחקים האולימפיים. על ההיסטוריה של המשחקים האולימפיים מיוון העתיקה ועד למשחקים האולימפיים המודרניים נראה על גבי מסכים נעים. בטבעת הישראלית, נשב על במה מסתובבת ונפגוש פנים אל פנים (הולוגרמות) את המדליסטים האולימפיים של ישראל גל פרידמן, יעל ארד, אורן סמדג'ה, אריק זאבי שחר צוברי ומיכאל קולגנוב, ונהיה עדים לסיפורה האישי של אסתר רוט שחמורוב, כלת פרס ישראל לספורט, ועל שעבר עליה ועל חבריה באסון מינכן 1972. נעבור לטבעת העתיד עם הפנים למשחקים האולימפיים בריו 2016 ונחתום בטבעת ההתנסות-בה ניתן לבחון יכולות אישיות במכשירים בהם משתמשים ספורטאים אולימפיים.

למשתתפים בסיור אפשרות להצטלם על פודיום מנצחים וכן לרכוש מדליות במחיר מוזל. יש לתאם מראש את ההגעה כדי לשריין מקום בסיורים היוצאים בכל שעה עגולה.

החל מיום ראשון 7 בדצמבר ומידי יום עד ה-13 בדצמבר, בשעה 13:00 הדלקת נר של חנוכה למבקרים בחוויה האולימפית,עם ספורטאים אולימפיים. מחיר כניסה: 49 ₪. לאירגונים מוסדות ומחזיקי כרטיסי אשראי מבצעים והנחות.

לפרטים נוספים ולהרשמה לסיורים: 03-7955900. כתובת: רחוב שטרית 6, בבניין האולימפי בהדר יוסף, ת"א. חניה חינם

חנוכה שכולו אור במהותי

עם בוא חג החנוכה יציע מרכז "מהותי" סיור מיוחד  ברוח החג. הסיור, שנקרא "סביבון האור", עוסק במסר "לכל אחד יש את האור שלו", ומתחבר למהות הערכית  של חג החנוכה.

במהלך הסיור יעברו הילדים  בתחנות שונות ומגוונות, כשבהן מככבות אותיות הסביבון נ-ג-ה-פ, המוכרות לרוב כ"נס גדול היה פה", אך הפעם זוכות לפרשנות ייחודית ומקורית, וכל אות מהווה משימה ותגלית חדשה לילדים. למשל, באות נ תחכה להם משימה מסוג "נסו…", באות ג תהא זו משימה מסוג "גלו…" וכן הלאה. כל משימה הינה שלב ביצירת סביבון אישי, ובתום הסיור יקבלו ההורה והילד את הסביבון שיצרו יחד, עימו יוכלו לשחק בבית וליהנות מזמן איכות משותף. בנוסף  לסיור "סביבון האור" יתקיימו במרכז מהותי פעילויות מוכרות ואהובות המלוות אותו בכל ימות השנה:

 • כוכב הסרט הוא אני – פעילות משותפת וחווייתית לילדים והוריהם, בה הם יוצרים יחד כרזה קולנוע מרהיבה בכיכובו של הילד, המאפשרת הצצה מרגשת לעולמו הפנימי, תוך יצירת שיח מיוחד בין ההורה והילד. הפעילות נעשית באמצעות אפליקציה ידידותית וקלה  להפעלה שמעודדת את היצירתיות והדמיון. בסיום הפעילות מציגים הילד וההורה את הכרזה המשותפת שיצרו.
 • שעת סיפור "המסע בארץ האור" – שעת סיפור מרתקת ומומחזת שעלילתה מביאה לקדמת הבמה ערכים משמעותיים מחיי היום יום של כל ילד, דוגמת שיתוף פעולה, חברות אמת, ועוד. ההמחזה שובת הלב, מכניסה את הילדים לאווירה הקסומה של הסיפור, מזמנת לכל ילד ביטוי אישי, ומאפשרת לכל אחד להצטרף להרפתקה רבגונית ומלאת מעוף.

להשלמת האווירה יקושט המרכז בקישוטים חגיגיים ברוח חג החנוכה, וכל המבקרים יקבלו בכניסה שקית עם מטבעות חנוכה מוזהבים ומתוקים. פעילות חנוכה במהותי תתקיים בין התאריכים 8-14.12.15. שעות פעילות: ימי א-ה : 10:00-19:00, יום שישי: 10:00-14:30. שבת: 10:00-19:00 מחיר כל פעילות: 20 ₪ לילד (מלווה מבוגר בחינם). סיור "סביבון האור" וכן כל הפעילויות הנוספות הינם בתיאום מראש באתר או בטלפון 03-7181333.

מוזיאון מגדל דוד

סיורי חנוכה של מוזאון מגדל דוד (צילום ריקי רחמן )
סיורי חנוכה של מוזאון מגדל דוד (צילום ריקי רחמן )

מוזיאון מגדל דוד מזמין אתכם בחופשת חנוכה, ילדים ומבוגרים, לראות איך האור משתנה תוך כדי תנועה. מתחילים את היום בסיור מיוחד ברחבי המוזיאון ובסדנת סופגניות, לקראת השקיעה יוצאים לסיור חנוכיות ברובע היהודי וחוזרים בלילה החשוך לראות את המצודה העתיקה מוארת להפליא בחיזיון הלילי.

פעילות יום

סיור מיוחד במוזיאון מגדל דוד בליווי שחקנים בעקבות ויחד עם דמויות וגיבורים מההיסטוריה של ירושלים, דוד המלך, יהודה המכבי, בר כוכבא –  גיבורים שפתאום מתעוררים לחיים… אחרי הסיור בואו להנות מסדנאת קישוט סופגניות. ימי • חופשת חנוכה 8-14.12 יציאה לסיור בשעות 10:00, 12:00 ו 14:00. מחיר: 30 ₪ לילד 40 ₪ למבוגר. כרטיס משפחתי: 2 מבוגרים ושני ילדים / מבוגר ושלושה ילדים ב 95 ₪. כל משתתף נוסף ב 25 ₪. במסגרת חמשושליים – יום שישי 11.12 בשעות 10:00 ו 12:00 במחיר של 20 ₪ למשתתף

פעילות אחר הצהריים

אחר הצהריים, כשכבר מחשיך, סיור-משחק בעקבות חנוכיות, נרות ואור ברובע היהודי. ההתחלה בהדלקת נרות מסורתית, נצא לסמטאות הרובע המוארות עם משימות מיוחדות ונקנח בסופגניה חמה ומתוקה. ימים ג' 8.12, ד' 9.12 וא' 13.12 יציאה בשעה 16:30. משך הסיור: שעתיים. מחיר: ילד 40 ₪ מבוגר 50 ₪. במסגרת חמשושליים סיור ביום חמישי 10.12 בשעה 16:30 במחיר של 35 ₪ למשתתף.

פעילות ערב

כשהלילה יורד על אבני חצר המוזיאון, עולה "החיזיון הלילי". לצלילי מוזיקה מקורית נגלה סיפורה של העיר ירושלים בדימויי ענק עוצרי נשימה של מציאות מדומה. "החיזיון הלילי" עשוי בטכניקה של "אחיזת עיניים" ועוטף את הצופה בחוויה רב חושית יחידה מסוגה. סיפורה של העיר ירושלים ותולדותיה לאורך 4,000 שנה מסופרים מכל עבר בצבעוניות כובשת, צלילים ממגוון תקופות וקולות מימים עברו. החיזיון מתקיים תחת כיפת השמים. מומלץ להצטייד בלבוש חם. משך המופע כ 45 דקות. מומלץ להתעדכן במועדים באתר

מחיר מיוחד של 40 ש"ח במסגרת חמשושליים. 3, 10, 17 ו 24 לדצמבר בשעות 19:00 ו 20:00. בהרשמה מראש על בסיס מקום פנוי.

קניון כפר סבא הירוקה

קניון כפר סבא הירוקה-מתחם החלקה על הקרח (צילום יח"צ.)
קניון כפר סבא הירוקה-מתחם החלקה על הקרח (צילום יח"צ.)

בחג החנוכה הקרוב, קניון כפר סבא הירוקה מזמין את כל המשפחה ליהנות מחוויות בלתי נשכחות – החלקה על הקרח משפחתית בעלות מינימאלית וחגיגות עם הכוכבים הכי גדולים לילדים – "המיניונים"ו"הלו קיטי" שיכללו סדנאות יצירה, קולינריה והפעלות – ללא תשלום!

במשך כל ימי החג (8-15.12) מתחם החלקה על הקרח שהוקם לרגל החג, יציע חוויה משפחתית, מגבשת ומהנה בעלות סמלית! מתאים לגילאי 6+, עלות לאדם: 15 ₪ (מתחם ההחלקה על הקרח יהיה בכל חודש דצמבר).

 • פסטיבל המיניונים (יום שלישי – חמישי 8-10/12)– פסטיבל של פעם במיניון שנה. במסגרת הפסטיבל ייהנו הילדים מסדנאות יצירה וקולינריה ומתחמים אינטראקטיביים ללא תשלום:
 • כנס הרשעים – הצטרפו לכנס מיוחד בו תלמדו כיצד להפוך לעוזרי הרשעים הגדולים! (מתחם אינטראקטיבי)
 • הבננות של קווין – סדנת יצירה צהובה במיוחד להכנת שיפוד מתוק של בננות נושא ברכת המיניונים, יוצרים מיניונים – סדנאות יצירה של המיניונים שיטריפו לכם את החג, המעבדה ההיתולית של המיניונים – מתחם היתולי מדליק דמוי מעבדה בו הילדים קולעים וזוכים!

מתי? ימי שלישי-חמישי 8-10/12/15 בין השעות: 11:00-14:00 ו-16:00-19:00

 • חגיגת הלו קיטי – אירוע בוטיק – מותק של חג (יום ראשון – שני 13-14/12). במסגרת הפסטיבל ייהנו הילדים מסדנאות יצירה וקולינריה ומתחמים אינטראקטיביים ללא תשלום.
 • יוצרים הלו קיטי – סדנאות יצירה מתחלפות של הדמות האהובה כגון קופסת תכשיטים אישית או ערכת הלו קיטי מתלבשת מנייר קשיח ממותג, המטבח של הלו קיטי – כל הילדים מוזמנים ליהנות ממטעמי המטבח של קיטי ולהכין לעצמם קאפקייקס מתוקים וטעימים! פינת האיפור של הלו קיטי – מתאפרים ומתקשטים באיפור היפואלרגני מיוחד, קסום וצבעוני בסגנון הלו קיטי.

מתי? ימי ראשון – שני 13-14/12/15 בין השעות: 11:00-14:00 ו-16:00-19:00

בית הסביבון בשרונה ת"א

סביבון ברבורים (צילום: בית הסביבון)
סביבון ברבורים (צילום: בית הסביבון)

חג החנוכה בפתח וזה הזמן להציג את הסביבונים החדשים מעשה ידיו של האמן ערן גרבלר, המנהל את "בית הסביבון", גלריה המציגה כ-800 סביבונים שונים בשרונה תל אביב מבנה 104. בשביל רוב האנשים סביבונים מתקשרים לחג החנוכה אך עבור גרבלר זוהי אמנות לכל השנה וכמעט מידי יום מעצב ומייצר סביבון עם קישור אקטואלי למצב. בין הסביבונים החדשים:

 • סביבון לייק – סביבון המאופיין בעיצוב האייקון של כפתור הלייק ומסייע למתלבטים האם לעשות לייק לפוסט כלשהו או לא. מחיר: 140 ₪.
 • סביבון המציל קשרים רומנטיים – הסביבון מציג משפטים שאסור לגבר להגיד לאישה לדוגמה: "אפילו אמא שלי אמרה", "למה קנית?", "היית צריכה להקשיב לי" ועוד. מחיר: החל מ- 90 ₪ ₪.
 • סביבון לפולניות. מחיר: 90 ₪
 • סביבון קרוסלה ברכות מחיר:  320 ₪
 • סביבון בצורת דייג עם חכה המתנופפת במהלך הסיבוב. מחיר: 230 ₪
 • סביבון מנות ביניים – כולל הצעות מה לאכול? מחיר: החל מ- 140 ₪
 • סביבון לטבעונים – עוצב על מנת לסייע לטבעונים לבחור מה לאכול…או לתת רעיונות למארחים, מה להכין לאורחיהם הטבעונים. מחיר: 140 ₪

את הסביבונים ניתן להשיג רק בבית הסביבון, שרונה.

אור בדרום – באר שבע מדליקה בחנוכה

באר שבע ידועה כנווה מדבר כבר מתקופת אברהם אבינו, התיירן המתועד הראשון בהיסטוריה: אברהם הגיע ממסופוטמיה עד לבאר שבע ואת סיפורו מומלץ לחוות במרכז המבקרים הבינלאומי באר אברהם. באר שבע בת ימנו ממשיכה בדרכו ומצרפת לכך את מיטב הטכנולוגיה המודרנית – והתוצאה מאירת עיניים.

עצמאי בשטח: סיור מזרקות מדליקות – ללא תשלום

מזג האוויר המושלם בבאר שבע בעונה זו במיוחד מאפשר פעילויות חוץ ביום ובלילה כמעט ללא הגבלה. נווה מדבר עירוני הינו פרויקט ייחודי, צבעוני, מרענן ומלא אור של עיריית באר שבע, במסגרתו כבר פועלות ברחבי העיר למעלה מ-30 מזרקות ייחודיות, אטרקציות ומופעי מים. עם רדת החשיכה הופכת באר שבע לחגיגת אור וצבע – תאורת מבנים ססגונית מצטרפת לצלילי המזרקות ולתאורת הלילה הייחודית, ומזג האוויר המצוין מאפשר טבילה בחלק מהמתקנים רוב ימות ולילות השנה.

המזרקות מפוזרות בכל רחבי העיר. ליד רוב המתקנים ממוקמות פינות ישיבה ומרגוע.

סיור מזרקות מומלץ (ברכב): מהכניסה הצפונית כביש 406 בשדרות רגר ועד שדרות טוביהו, משם עד לשדרות יגאל ידין ובהמשכן לשדרות וטיילת אימבר. כאן אפשר לחנות בחניונים ללא תשלום בפאתי העיר העתיקה ולהמשיך בסיור רגלי בעיר העתיקה ועד בית העירייה.

אתרים ופעילויות נוספים ללא תשלום

 • אנדרטת חטיבת הנגב  טיול עצמאי אל חגיגה של אור וצל. מומלץ עם ילדים. שביל סובב באר שבע 40 ק"מ להליכה עצמאית, רכיבה או נסיעה. מפות ומידע ניתן למצוא כאן
 • פארק החייל האוסטרלי – פארק שעשועים נגיש המשמש כמרכז חינוכי-חברתי לנגישות חברתית. במהלך חופשת חג החנוכה יתקיים יריד קדום וצבעוני במשך 3 ימים בתאריכים  8-10.12.15, בין השעות 11:00-18:00.
 • סקייט פארק – מתחם ספורט אתגרי משתרע על שטח של כ-2500 מ"ר, חגיגה לגולשי סקייטבורד ורולרבליידס: רמפות, קירות, מדרגות ומשטחים משופעים.
 • בית האמנים – יצירות אמנים ואומנים מקומיים, מכל קשת החברה הישראלית ותחומי האמנות. מגוון חנוכיות לחג.
 • פארק נחל באר שבע – טיול  עצמאי רגלי או באופניים לאורך 8 ק"מ של פארק עירוני מרהיב. מפה ומידע נוסף בלינק
מזרקת כיכר מונטריאול. (צילום: BASWIM)
מזרקת כיכר מונטריאול. (צילום: BASWIM)

אתרים ופעילויות בתשלום

 • מרכז המבקרים הבינלאומי באר אברהם –  8-11.12.15 ו- ב13-14.12.15 סיפורו של אברהם אבינו ובאר המים המפורסמת. מרכז מורשת חדשני המשלב תכנים חווייתיים ומיצג תלת מימד. במיוחד לחנוכה: סיורי פנסים. שעות פעילות 9:00-17:00, סיור אחרון יוצא בשעה 16:00. כל הסיורים בתיאום מראש בטלפון 08-6234613.
 • מתחם הקטר 70414 –8-14.12.15 (מלבד יום שבת) סיורי מטריות מודרכים למשפחות וילדים החל מהשעה 10:30. סדנאות יצירה בנושא קטרים ורכבות בקרון אותנטי, מיני-מוזיאון אינטראקטיבי, "הקטר" בר מסעדה, גלריה, קטר קיטור מקורי ועוד. הכניסה לרחבת המתחם החיצונית ללא תשלום. חלק מהפעילות בתשלום. שעות פעילות: 17:00-9:00.
 • פארק קרסו למדע – הפנינג חנוכה 7-10.12.15, בין השעות 09:00-19:00, "תערוכות מתעוררות לחיים" – שחקנים ימחישו את תערוכות הקבע ולציידן יתקיימו סדנאות להכנת סופגניות ברוח החג, סרט תלת מימד חדש ועוד. הפעילויות בתשלום.
 • שיח מתגלגל תל באר שבע – אתר מורשת עולמית -בחצר האחורית יוצא סיור מודרך בשבת 21.11.2015 , 09:30 בבוקר, הסיור בתשלום (עלות הכניסה לאתר)
 • תיאטרון הפרינג' – 8-10.12 החל מהשעה 11:00 – פסטיבל הצגות ילדים. כרטיסים בתשלום. פרטים באתר.
 • נגב Z00 – גן החיות המדברי של ישראל, הפועל בסביבה טבעית בפאתייה המערביים של באר שבע בשטח של כ-50 דונם. בגן כ-150 מינים שונים של עופות, יונקים וזוחלים מהארץ והעולם. פתוח כל יום מ-9:00 עד 17:00.
 • מוזיאון הנגב לאמנות 8-10/12 ימים ג'-ה' תערוכת "מאיזיניק  לירושלים: קרמיקה במפגש בין תרבותי"
 • מוזיאון לתרבות האיסלאם ועמי המזרח: 8-10/12 ימים ג'-ה' סדנאות אמן מוזיקליות לכל המשפחה
 • המשכן לאמנויות הבמה – מופעים לחנוכה -פרטים בלינק.

מרכז המבקרים של סינדיאנת הגליל לסחר הוגן בכפר כנא

מרכז מבקרים סינדיאנת הגליל, (צילום: ארז חרודי - עושים צילום)
מרכז מבקרים סינדיאנת הגליל, (צילום: ארז חרודי – עושים צילום)

מרכז המבקרים מציע בחנוכה חוויה משפחתית מלאה בטעמים וריחות, בשלל סדנאות ייחודיות בשבוע חנוכה, ומספק הזדמנות למפגש יהודי ערבי מלא ביצירה. בנוסף לסדנאות – צפייה בסרט קצר על הכרם של סינדיאנת הגליל בואדי עארה – כרם הזיתים האורגני היחיד מסוגו בחברה הערבית, פרי שיתוף פעולה יהודי-ערבי. הפעילויות מתקיימות בכל ימות השבוע – יש להירשם מראש. ניתן למצוא אותנו בקלות באמצעות וויז. כיתבו – סינדיאנת הגליל כפר כנא

סדנת טעימות שמן זית: הסבר על שיטות הגידול והמסיק של סינדיאנת הגליל, טעימות מודרכות של זני שמן זית שונים בדגש על המרקם, הארומה והטעם המאפיינים כל זן; שמירה על איכות שמן הזית, קניה חכמה ועוד. משך ההדרכה : כחצי שעה  עלות : חינם

קליעת סלים מחוטרים של עצי זית וסנסני תמרים : חוויית יצירה ומפגש ייחודי עם הקולעות של סינדיאנת הגליל. הסדנא מתאימה לכל גיל, ובמהלכה המשתתפים יוצרים מוצר אישי – בסיס קטלוני, או סלסלה אישית. משך הפעילות: כשעה וחצי  עלות: 25 ₪ למשתתף ראשון, 25% הנחה למשתתף שני ויותר. שעת הפעילות: כל שעה עגולה בין השעות 10:00 – 14:00

כבישת זיתים אישית והכנת "מנקיש": פיתה מסורתית אפויה עם עלי זעתר ושמן זית. כל משתתף ילמד על תהליך כבישת הזיתים ויכין צנצנת זיתים לקחת הביתה. לסיום יכין כל משתתף מנקיש. אפיה ואכילה במקום. משך הפעילות: כארבעים דקות. עלות: 20₪ למשתתף ראשון, 25% הנחה למשתתף שני ויותר. שעת הפעילות: כל שעה עגולה בין השעות 10:00 – 14:00

חנות סחר הוגן: בחנות המפעל מבחר של זני שמן זית כתית מעולה ושמן זית אורגני תוצרת סינדיאנת הגליל; מוצרי מזון גורמה של יצרנים מקומיים – דבש, זעתר, סירופ חרובים, טחינה, טחינת קצח, יין, שוקולד, ערק, ועוד; מוצרי קוסמטיקה וסבונים משמן זית, עבודות יד מסורתיות וסלים.

ניתן להזמין ארוחות בוקר/צהרים צמחוני או בשרי מהמטבח המקומי, בבישול ביתי – בתאום מראש.

סינדיאנת הגליל לסחר הוגן היא מפעל בכפר כנא הגלילית בו נשים ערביות ויהודיות עובדות בשוויון מלא והערכה הדדית, ובו מפיקים שמן זית בוטיק ייחודי ועטור פרסים. מרכז המבקרים היפיפה שנפתח לאחרונה עשוי מחומרים ממוחזרים, ומתקיימים בו במשך השנה חוגים לקליעת סלים לנשים ערביות ויהודיות, וחנות סחר הוגן. לאחרונה סיימה סינדיאנת הגליל למסוק את כרם הזיתים האורגני ברוחה (ואדי עארה) בהשתתפות מאות מתנדבים יהודים וערבים, ואת כרם הזיתים הסקוטי בעמק יזרעאל – אחד הכרמים המניבים ביותר בארץ.

בחנוכה מיום שני, ה-  7 בדצמבר עד יום שני, ה-14 לדצמבר

שעות הפתיחה של המרכז: 09:00 – 15:00. טלפון : 04-6020680 , פקס : 04-9863191

לפרטים נוספים: דני בן שמחון 050-4330039, חנאן מנאדרה 050-4009455, אתר הבית ודף הפייסבוק  

מועדון הצרכנות "שלך": מופעי חנוכה

למעלה מ- 90 אלף עובדי הרשויות המקומיות, חברי מועדון הצרכנות המצליח 'שלך'  נהנים גם בחנוכה הקרוב מהמחירים הזולים בישראל למופעים, שירוצו ברחבי הארץ.

מחירים למופעי חנוכה:

 • 'גיבורי האור'- 10 ₪
 • 'עוץ לי גוץ לי' (קאמרי) – 34 ₪.
 • 'המכבים'- 39 ₪ .
 • 'סינדרלה'-45 ₪ .
 • 'אדרבא'-45 ₪.
 • 'הקוסם'- 47 ₪.
 • 'היי סקול פסטיגל'- 49 ₪.
 • 'מותק של פסטיבל'- 49 ₪ .
 • 'פיטר פן'- הקסם הנצחי חנוכה – 49 ₪ .
 • 'הדינוזאורים'- 49 ₪.
 • 'הדרקון המתוק שלי'- 47 ₪ .

אתר מועדון הצרכנות 'שלך'

מרכז המבקרים של יקב דלתון

Alma SGM 2012 (צילום יגאל עמר)
Alma SGM 2012 (צילום יגאל עמר)

במרכז המבקרים של יקב דלתון יחגגו את חנוכה עם טעימת יינות, פינות יצירה לילדים, סופגניות, מכירת יין לחג במחירים מיוחדים, סיורים ביקב ועוד. בימי החג ייהנו המבקרים מכוס יין חם מתנה והילדים יוכלו לבלות בפינת הצביעה.

בסוף השבוע (ימי חמישי ושישי) תוצע טעימה מיוחדת של יינות שיראז של היקב: שיראז דלתון 2013, שיראז רזרב 2012  ועלמה SGM 2012 – במחיר של 10 ₪ בלבד; יחולקו סופגניות למבקרים והילדים אף יוכלו לבנות חנוכיות.

המעוניינים אף יוכלו לקיים סיור ביקב במסגרתו יחוו את אולם החביות, מכלי התסיסה, אולם הביקבוק ועוד, כאשר הכל בליווי של מדריך מקצועי. בנוסף, יהנו הם מטעימות יין ממגוון יינות היקב. משך הסיור והטעימות יהיו כשעה, בעלות של 20 ₪ לאדם, כאשר הסיורים יתקיימו בשעות 10:30, 12:00 ו-14:00.

מרכז המבקרים יהיה פתוח למבקרים בימים א-ה' בשעות 10:00-17:00, ובימי שישי וערבי חג בשעות: 10:00-14:00. לפרטים נוספים: 04-9527107 ובאתר היקב.

פארק אוטופיה: פסטיבל סחלבים ועוד

אוטופיה, פארק הסחלבים והאטרקציות של ישראל, הנמצא בקיבוץ בחן שבשרון, מזמין משפחות וילדים להשתתף בפסטיבל חנוכה בפארק שיכלול השנה אטרקציות מיוחדות.  פסטיבל חנוכה של פארק אוטופיה שייערך בין ה-7.12.2015 ועד 14.12.2015 מציע ביקור בפארק הבוטני עם אוסף הצמחים והפרחים המיוחד והגדול בישראל לצד אינספור אטרקציות נוספות,  פעילויות חנוכה מגוונות לילדים, הגרלות נושאות פרסים, ליטוף תוכים, סדנאות יצירה מודרכות, סיורים חגיגיים ברחבי הפארק ועד סופגניות ייחודיות בהשראת פרח סחלב ה-וניל הייחודי.

חג החנוכה הוא חג של אור ומשפחתיות ובאוטופיה מציינים את ימי החג בהפנינג חגיגי לכל המשפחה עם פעילויות משפחתיות רבות ואפשרות לבילוי איכותי של כל בני המשפחה, בסביבה ירוקה, פורחת וטבעית. השנה מציעים באוטופיה פעילויות ילדים לחנוכה ברוח החג כמו כאשר כל פעילויות הילדים במהלך החג ללא תשלום נוסף.

סחלבים באוטופיה (צילום יח"צ רונן הלל)
סחלבים באוטופיה (צילום יח"צ רונן הלל)

בין שלל האפשרויות מוזמנים הילדים וההורים ללטף ולהצטלם עם תוכים צבעוניים. ניתן להחזיק את התוכים, ללטף את הנוצות הנעימות והמרהיבות וכמובן להצטלם ולנסות לגרום להם לדבר…

עוד במסגרת חג האורים –מידי יום, בשעה 16:30, הדלקת נרות חגיגית בפארק אוטופיה. ההדלקה והטקס יערכו באמפי שבפארק הסחלבים והציבור מוזמן להצטרף בשירי חנוכה משמחים וחגיגיים, אכילת סופגניות וספיגת האווירה המקסימה.

פעילויות נוספות  שיערכו השנה – הגרלת כד השמן של אוטופיה באמפיתיאטרון של יער הגשם יוצג כד ענק ובו סביבונים, המנחש נכונה את מספרן או הקרוב ביותר, יזכה בפרס. ההגרלה תיערך בתום החג.

הפרסים –   מקום ראשון- זוג כרטיסי כניסה לפארק אוטופיה + 300 ש"ח לקניות במשתלה,  מקום שני- זוג כרטיסי כניסה לפארק אוטופיה + 150 ש"ח לקניות במשתלה.  מקום שלישי- זוג כרטיסי כניסה לפארק אוטופיה.

פארק אוטופיה בכניסה  לקיבוץ בחן (סמוך ליציאת "ניצני –עוז" בכביש מס 6). שעות הפעילות: א'-ה'  08:30-17:00  שישי  וערבי  חג:  08:30-15:00  שבתות  וחגים: 08:30-18:00.

מחיר: גילאי 2-12 -44 ₪, גמלאים- 54 ₪, חיילים- 54 ₪, מבוגר- 59 ₪. מבצע משפחות: 1+1 על ילדים בתוקף ברכישת שני כרטיסי מבוגר + ילד במחיר מחירון מלא ומקבלים ילד נוסף בחינם (ילדים בגילאי 2-12). סה"כ בעלות של 162 שקלים במקום 206 שקלים.

מבצע אמריקן אקספרס: כרטיס כניסה ב- 24 ש"ח + 790 נקודות (בהזמנה דרך אתר/ אפליקציית אמריקן אקספרס). אתר האינטרנט של אוטופיה או טלפון: 09-8782191

גן החיות התנ"כי בירושלים

חנוכה בגן החיות התנכי (צילום תמר רביב)
חנוכה בגן החיות התנכי (צילום תמר רביב)

בגן החיות התנ"כי יקיימו במהלך חנוכה חגיגה שמחה עם המון שוקולד, להטוטים, ופעילויות יצירה. ההתרגשות מהפעילויות החג תחולק בין המבקרים בגן החיות לבין החיות עצמן, להן גם מצפות שלל הפתעות. בעלי חיים ייקחו חלק פעיל בחגיגות ויקבלו פיניאטות מיוחדות, המיוצרות במיוחד עבורן, מלאות בחטיפים טעימים ובריאים. החיות יזכו למגוון הפתעות, כאשר כל חיה תקבל את המזון האהוב עליה (בהנחה שהוא גם מזין עבורה כמובן) מייד לאחר שהצליחה לפתוח את הפיניאטה בעצמה.

בין הפיניאטות ניתן למצוא גם פיניאטת סביבון מיוחדת אותה יסובבו הפילים בגן החיות, עד שהיא תפתח ותחשוף את התפוחים, הבננות והחרובים שמחכים להם בפנים. מלבד הצפייה בבעלי החיים והפינאיטות, המבקרים בגן החיות ייהנו בכל אחד מימי החג ממגוון פעילויות:

 • מרוץ המטבעות הגדול – משחק משימות מאתגר ברחבי הגן, שבו כל הפותרים בו יזכו במעות חנוכה של שוקולד.
 • סדנת יצירה בשוקולד וממתקים – יצירת חיות מתוקות וצבעוניות ממגוון ממתקים ושוקולד.
 • להטוט ברוח שטות – מופע קליל של ג'אגלינג ולהטוטים מבית "קרקסום" יתקיים בימים ג', ד', ב'  8, 9, 14 בדצמבר בשעות 11:00 ו-12:30 ברחבת הכניסה.

בנוסף, בכל ימי החג יערכו ברצף האכלות מודרכות של בעלי חיים, אימוני פילים והדרכות שונות.

שעות פעילות ימים א' – ה' 9:00 – 17:00, שישי 9:00 – 16:30 שבת 10:00 – 17:00

מחיר: ילד (גיל 3-18) 42 ₪, מבוגר 55 ₪. לפרטים אתר האינטרנט וטלפון 02-6750111

Ice Peaks – היכל הקרח

היכל הקרח אליפות ישראל 2014 (צילום: איליה קוגסוב)
היכל הקרח אליפות ישראל 2014 (צילום: איליה קוגסוב)

בחנוכה 2015 מחכה לכם חגיגה על הקרח במתחם Ice Peaks – היכל הקרח של ישראל בפארק פרס חולון. במהלך כל ימי החג תוכלו ליהנות משפע של פעילויות, אטרקציות והפתעות, שהופכים את חופשת החג לחוויה בלתי נשכחת, כולל, מופעים מרהיבים של החלקה אומנותית ומפגש מעריצים עם כוכבי סדרת הילדים הפופולארית "הבנים והבנות", כולל צילומי סלפי בהיכל.

בכל יום יוגרל פרס שווה ערך בין המבקרים כ"דמי חנוכה". בין הפרסים: מצלמות גו פרו יקרות ערך, נעלי החלקה מקצועיות, כרטיסיית כניסות להיכל ועוד. המבקרים בהיכל יזכו גם לשלל הטבות במסעדות עזריאלי.

שעות פעילות בחנוכה : 8-10/12 ימים ג-ה : 10:00 – 23:00, 11/12 יום ו : 11:30 עד 23:00, 12-14/12 ימים שבת-ב : 10:00 עד 23:00.

מחיר החלקה 45 דקות  – 65  ₪ כולל אספקת נעליים, וקסדה \ למלווים הכניסה ללא תשלום להיכל. יש להגיע בלבוש ארוך וחמים, חובה להצטייד בגרביים – ניתן לרכוש במקום ב 5 ₪.

Ice Peaks – היכל הקרח של ישראל בפארק פרס חולון בסמוך למתחמי 'ימית 2000' ומוזאון הילדים (כניסה משד' ירושלים). פרטים נוספים באתר המתחם או בפייסבוק: "היכל הקרח של ישראל". לפרטים בנוגע לקבוצות מאורגנות, הפקת אירועים כרטיסים ומנויים: 03-5323008.

תעופה

קוואנטס חוגגת 95

מטוס של קוונטאס בצבעי רטרו (צילום יח"צ חו"ל)
מטוס של קוונטאס בצבעי רטרו (צילום יח"צ חו"ל)

חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס ציינה השבוע 95 שנים להיווסדה ובמסגרת החגיגות החליטה להחזיר ל- 2 מטוסי בואינג 737 את חזות צבעי מטוסי הבואינג 707 שטסו בשורותיה משנת 1959 ומטוסים אלו אף היו הראשונים שטסו טיסות נוסעים טרנסאטלנטיות בין סידני לארה"ב.  כמו כן קוואנטס היא חברת התעופה הראשונה שנתנה שירותים טכניים למטוסי סילון 707 בכל העולם.

אלן ג'ויס מנכ"ל קוואנס הכריז במסגרת החגיגות כי: "החברה רכשה מטוסי דרמליינר 787 שייכנסו לפעילות במהלך שנת 2017 ובנוסף ציין כי השנה היה לנו הכבוד להציג במוזיאון הטיסה האוסטרלי את מטוס ה- 747 של החברה ששבר בשנת 1989 שיא עולמי כשטס בקו סידני ללונדון ללא חניית ביניים " .

לופטהנזה תומכת בפליטים שבמינכן

עד סוף 2015 ייכנסו לגרמניה כמיליון בני אדם במעמד פליטים. לכך ימשיכו להתלוות השלכות על העיר מינכן: מדי שבוע מגיעים לעיר כ-480 פליטים שאותם יש לשכן ובהם יש לטפל בבירת מדינת בוואריה. רבים מהפליטים זקוקים לשירותי מתורגמנות בהליכי הרישום, במציאת מקום לינה ובנהלים אדמיניסטרטיביים אחרים, ומכאן הביקוש הגדול למתרגמים בעל פה ובכתב.

ברית הסיוע (Help Alliance), ארגון הסיוע של עובדי לופטהנזה, מסייע במילוי צורכי הפליטים. מסיבה זו הגישה בשבוע שעבר ויויאן שפוהר, העומדת בראש הארגון, המחאה על סך 100 אלף אירו לבריגיט מייר, יועצת המדיניות הסוציאלית של עיריית מינכן. בנוסף, ברית הסיוע פנתה גם לעובדי קובצת לופטהנזה להציע את שירותיהם כמתורגמנים מתנדבים. יותר מ-50 עובדים כבר הגיבו לבקשה.

כל אחד מהפליטים שמגיע למינכן מקבל סיוע ממתורגמנים ללא קשר לגילו ומוצאו. בין השאר משמשים המתורגמנים ליצירת הקשר הראשוני, הגשת בקשות, שיחות ייעוץ ולביקורים אצל רופאים או טיפולים אחרים.

תיירות

מבצע בלאק פרידיי ברשת מלונות קראון פלזה עם עד 48% הנחה

רשת מלונות קראון פלזה, מציעה מבצעים חסרי תקדים למזמינים נופש בבלאק פרידיי באחד ממלונות הרשת. עד 48% הנחה ל-48 שעות, בחודשים נובמבר, דצמבר, ינואר ופברואר. המבצע תקף במלונות: קראון פלזה ים המלח, קראון פלזה אילת, קראון פלזה ירושלים וקראון פלזה תל אביב.

 • קראון פלזה ים המלח: דצמבר וינואר – אמצעי שבוע , ימים א' – ד'  (ללא הגבלת לילות) 390 ₪ לזוג ללילה על בסיס BB (תוספת ארוחה – 80 ₪ לאדם). במקום 1,050 ש"ח (על בסיס HB)
 • קראון פלזה אילת: נובמבר, דצמבר וינואר – סופי שבוע , ימים ה – שבת , מינ' 2 לילות 500 ₪ לזוג ללילה על בסיס BB (תוספת ארוחה – 85 ₪ לאדם). במקום 800 ש"ח
 • קראון פלזה ירושלים: נובמבר ודצמבר – סופי שבוע , יום ו' 790 ₪ לזוג ללילה על בסיס אירוח חצי פנסיון (ילד בחדר ההורים ב 120 ₪ HB לכל ילד, עד 2 ילדים בחדר ההורים) במקום 990 ש"ח
 • קראון פלזה תל אביב: דצמבר – סופי שבוע – יום ו' 900 ₪ לזוג ללילה על בסיס BB
 • במקום 1,150 ש"ח

המבצע יתקיים ב-27.11 ל – 48 שעות להזמנות באתר האינטרנט ובכפוף לתנאי המבצע.

במלון יערים במחירים מיוחדים

מלון יערים (צילום יח"צ)
מלון יערים (צילום יח"צ)

מלון יערים הוא מלון ארץ- ישראלי אשר נוסד בשנת 1938 ונמצא באחת הפסגות הגבוהות של הרי ירושלים. המלון מוקף בטבע ישראלי ומספק חווית אירוח מיוחדת, המשלבת בין עבר והווה, שירות קפדני, עיצוב המחבר בין אדם לטבע, ובין גוף לנפש. בנוסף מעניק האירוח חוויה היסטורית ושורשית המשרה שלווה, אינטימיות ורוגע, המבטיחים חופשה ממלאת אנרגיות.

המלון מציע 230 חדרי סטנדרט וחדרי דה לוקס מעוצבים ומאובזרים, 17 אולמות כנסים ואירועים בגדלים שונים עבור כנסים בינלאומיים, ימי חברה ואירועים פרטיים, 12 אירועי תרבות ייחודים בשנה עם הצגות, מופעי מוזיקה, סדנאות סופרים, אמנים ועוד, בריכת שחייה פנימית ובריכה חיצונית בנוף הפתוח, 20 טיפולי ספא מפנקים, מועדון כושר ומועדון לילדים. בחודשיים הקרובים יציע המלון מחירים מיוחדים:

בחופשת החנוכה: במהלך החג תתקיים הדלקת נרות וחלוקת סופגניות בלובי המלון בכל ערב, יוצעו פעילויות ערב למשפחות וסיורים מודרכים בקיבוץ מעלה החמישה. בין התאריכים 6 עד 14 בדצמבר (מלבד ה-11/12) מחיר ללילה עבור זוג על בסיס חצי פנסיון יעמוד על  690 ₪ וכן ילד ראשון חינם. בתאריך ה-11 בדצמבר (יום ו') עבור זוג על בסיס חצי פנסיון יעמוד על 1,090₪ וכן ילד ראשון חינם.

כמו כן, בהזמנת 2 לילות או יותר- יינתנו כרטיסים לביקור באתרי התרבות (מבין האתרים הבאים- גן החיות התנ"כי, מוזיאון ישראל או מעלית הזמן).

סופי שבוע נובמבר ודצמבר: בכל סופי השבוע (ימי שישי) בחודשים נובמבר ודצמבר יעמוד המחיר על 890 ₪ לזוג על בסיס חצי פנסיון (מלבד ה-25/12). בימי חמישי בחודש נובמבר יעמוד המחיר על 790 ₪ לזוג ללילה על בסיס חצי פנסיון. בימי חמישי בחודש דצמבר יעמוד המחיר על 890 ₪ לזוג ללילה על בסיס חצי פנסיון (מלבד ה-10/12 וה-24/12).

לילה שני ב-50% הנחה- למזמינים 2 לילות בטווחי התאריכים הבאים: 03-05/12/15 , 17-19/12/15 ו- 31/12/15 – 02/01/16.

מלון ארקדיה במושבה עם ארוחת גורמה אצל השף אסף גרניט

ארקדיה במושבה צילום חוץ (צילום יח"צ)
ארקדיה במושבה צילום חוץ (צילום יח"צ)

מלון הבוטיק ארקדיה במושבה יציע לאורחיו חבילת אירוח ירושלמי מהמעלה הראשונה, הכוללת ארוחת ערב עשירה במסעדת הסדנא של השף המוערך אסף גרניט. חבילת הגורמה כוללת אירוח זוגי על בסיס לינה וארוחת בוקר בחדר סופיריור וארוחת טעימות בת 6 מנות, יין וקינוח.

שי דויטש, מנהל שיווק רשת מלונות ארקדיה: "הבחירה בסדנא של אסף גרניט היא אך טבעית, מאחר שאנו שומרים בקפידה על המהות הירושלמית של המלון. מסעדותיו של גרניט ידועות בשימוש שהן עושות בחומרי הגלם המעולים ביותר והחוויה ברמה הגבוהה ביותר, בדיוק שכפי שאנו נוהגים בארקדיה במושבה."

שיתוף הפעולה עם מסעדתו של אסף גרניט הינו אלמנט נוסף שמצטרף למעטפת הירושלמית הייחודית שמעניק המלון לאורחיו. מלון הבוטיק ארקדיה במושבה הוא מלון בוטיק עם אופי בלעדי המאפשר לכל אורח, בין אם מקומי ובין אם לאו, להרגיש כתייר בירושלים. המלון שוכן בליבה של המושבה היוונית העתיקה של ירושלים, ומספר את סיפורה הייחודי של העיר ואנשיה.

ארקדיה במושבה מונה 24 חדרי יוקרה נוחים בהם אמבטיה או מקלחת גשם, חלקם בעלי מרפסות, ובכולם טלוויזיות חכמות, Wi-Fi חופשי, שוקולדים מובחרים ובקבוקי מים מינרליים כתקרובת ועוד. מדי יום בשעה 17:00 מתקיים במלון טקס ארוחת בין הארבעים, במסגרתו מתקבצים אורחי המלון בלובי ובחצר ונהנים ממגוון משקאות קלים וחמים, עוגיות, עוגות ומנות קלות וחשים בקסם המיוחד הנופל על העיר עם רדת החשיכה.

 
- פרסומת -

 

בימי שישי מוצע לאורחי המלון סיור רגלי מודרך בין המושבות היוונית והגרמנית. בנוסף, לרשות האורחים העצמאיים עומדים זוגות אופניים של המלון אותם ניתן לשאול וכך לדווש ברחבי העיר. הסיורים, כמו גם האופניים, ניתנים לאורחים ללא כל עלות.

מחיר השקה מיוחד לחודשים נובמבר-דצמבר:

אמצע שבוע, ימים שבת עד רביעי, 1290 ₪, סופ"ש, ימים חמישי עד שישי, 1690 ₪. ניתן לשלב לילה אחד עם חבילת הגורמה ולהתארח בשאר הלילות ללא החבילה.

ספרים

ארון הקסמים של טליה

ארון הקסמים של טליה מאת גיל טרונסקי
ארון הקסמים של טליה מאת גיל טרונסקי

"ארון הקסמים של טליה" מאת גיל טרונסקי, בהוצאת הספרים "אוריון" מספר את סיפורה של  טליה שיש לה ארון קסמים בחדר, שבתוכו עולם של פיות וקוסמים ורק דברים טובים.

כשטליה חוזרת מעולם הקסמים אל המציאות, אימה מצליחה לשכנע אותה שגורלה בידיה והיא יכולה להפוך את עולמה לעולם קסום. המסר המרכזי בספר הוא שעולם של פיות וקסמים הוא עולם נפלא, אבל אנחנו חיים בעולם אחר. עולם שהוא ממש לא קסום ובידינו האפשרות להפוך אותו לעולם הרבה יותר טוב.

הספר מתחיל בעולם הדמיון ומתחבר בסופו עם החיים האמיתיים. בסוף הסיפור ישנו מוסר השכל שהוא למעשה שיא הסיפור. לאורך כל הספר מתכתב הטקסט עם האיורים המקוריים של נוגה גולדשטיין, בת ה- 15, אשר הפיחה חיים בסיפור והוסיפה לייחודיות שלו. זהו גם הספר הראשון שהיא מאיירת. נגה, תושבת לפיד, למדה עם בנו הבכור של המחבר.  הספר מיועד לגילאי  6-3.

"טולי, אומרת אימא בקול בטוח, החלומות הם יפים, ופיות עפות ברוח. אך את המציאות אנחנו עושים, ובידינו האפשרות חלומות להגשים". (מתוך הספר)

"ארון הקסמים של טליה" מאת גיל טרונסקי. איורים: נוגה גולדשטיין, הוצאת הספרים "אוריון", עמודים לא ממוספרים. מחיר לצרכן 45 ש"ח, לגילאי 6-3. מנוקד. להשיג בכל חנויות הספרים וכן בחנות ההוצאה בקניון ערי החוף, רחוב סחרוב 19, ראשון לציון ובחנות המקוונת.

סרטים ו-TV

גרג לוגֵ ניס: שוב על המקפצה Back on Board: Greg Louganis

ב-yes דוקו וב-yesVOD. שידור במוצ"ש, 28.11, 21:10

סיפור חייו הדרמטי של גרג לוגניס, שנחשב לקופץ למים הגדול ביותר בכל הזמנים.

כבר בתחילת שנות העשרה לחייו, לוגניס, ילד מאומץ ודחוי חברתית, הפגין יכולות פנומנליות בקפיצה למים. עד מהרה הפך לכוכב עולה. במהלך שנות ה-70 וה-80, הוא הפך כבר לחסר מתחרים על המקפצה וזכה בארבע מדליות זהב.

אבל הרבה דברים התרחשו בחייו בשנות הניצחון הללו ובעשורים לאחריהן, והוא התמודד עם לא מעט אתגרים: בגלל השמועות על נטייתו המינית, חברות שנוהגות לתת תמיכה נדיבה לאלופים אולימפיים ברמה שלו תמורת פרסום נמנעו מלקחת את שירותיו; הבן-זוג/מנהל שלו הרס את הביטחון הכלכלי שלו; והדיאגנוזה שהוא נושא את נגיף ה-HIV, איימה לגדוע את הקריירה שלו.

בשיאה של הדרמה, באולימפיאדה בסיאול ב-1988, ששה חודשים אחרי שהוא מקבל את הבשורה המרה שהוא נשא, לוגניס חובט את ראשו במקפצה, ודמו הנגוע זורם במים. רק מספר שנים לאחר מכן, הוא יוצא מהארון במסיבת עיתונאים ומספר שהוא הומו עם HIV.

היום, כשהוא רחוק מהעין הציבורית ונאבק לעמוד בתשלומי המשכנתא שלו, שב האתלט העילוי הזה לספורט שלו, ומשמש כמאמן ומנטור לקבוצה האולימפית של ארה"ב.

האם תהא זו ההזדמנות הגדולה שלו להשיב לעצמו את המוניטין ואת הביטחון הכלכלי מהם נהנה בשיא הקריירה המפוארת שלו?

בימוי: שריל פורג'אניק (90 דק', ארה"ב, 2015).  https://louganisdoc.com/


מאהבה של ליידי צ'טרלי Lady Chatterley's Lover

בכורה ארצית בלעדית בערוץ: yes3, במסגרת פסטיבל הקולנוע, חודש בין הסדינים

מועד שידור: שלישי, 1/12, בשעה 22:00

במאי: ג'ד מרקוריו. אנגליה, 2015

שחקנים: הולידיי גריינג'ר, ריצ'רד מאדן ("משחקי הכס"), ג'יימס נורטון

תקציר: עיבוד חושני וחדש לספרו המפורסם והפרובוקטיבי של ד.ה. לורנס. בתחילת המאה ה-20 נישאת קוני הצעירה לאדון צ'טרלי האמיד. אך כאשר הוא שב נכה מהמלחמה, ליידי צ'טרלי המשוועת לילד, פוצחת ברומן סוער עם אחד מחבריה של בעלה, אוליבר מלורס. סיפור האהבה האסור הזה יביא לתוצאות מרחיקות לכת שישנו את חייהם של כולם.

מוסיקה, מחול ותיאטרון

להקת הפלמנקו הישראלית – קומפאס  ARMONIA

קומפאס – להקת הפלמנקו הישראלית שהינה להקה רפרטוארית היוצרת למעלה מ-15 שנה מופעי מחול רפרטוארים ייחודים,   יוצאת בשיתוף פעולה מוזיקלי עם הגיטריסט הנודע –

יחיאל חסון . חסון  נחשב לאחד מנגני הפלמנקו המובילים בארץ, הוא מפיק מוזיקלי לאמנים ידועים בהן הזמרת יסמין לוי, גלית גיאת ועוד.

ARMONIA הינו מופע מקורי המהווה נקודת מפגש בין העולמות המוסיקליים הקלאסי והפלמנקו. במופע קטעים מקוריים שהלחין ויצר חסון המשלבים  אלמנטים מסורתיים חסון יצק לתוך המופע מלודיות מעולמו האישי המשתלבים בהרמוניה עם הכירואוגרפיה הייחודית שיצרה מיכל נתן –מנהלת אמנותית של הלהקה, המשתלבים בין המעברים של מוזיקה ספרדית מסורתית, מודרנית וקלאסית.

גיטרה: יחיאל חסון/ חלילים: מרסלו זובר/ כלי הקשה: ניסן ראובן/ קונטרבס: חגי ביליצקי

ב-12/12 מוצ"ש בשעה 21:00, מרכז סוזן דלל. להזמנות 03-6959536/ 03-5105656. מחיר: 150 ₪ . הנחות לגימלאים, סטודנטים וקבוצות

תערוכות

אורי ליפשיץ זהות, שלטון, וכאב

אורי ליפשיץ -זהות כאב ושלטון (צילום משה בן הרוש)
אורי ליפשיץ -זהות כאב ושלטון (צילום משה בן הרוש)

התערוכה "אורי ליפשיץ – זהות כאב ושלטון" מציגה עבודות פיסול בברונזה ועבודות קרמיקה, צד פחות מוכר ביצירתו של אורי ליפשיץ ז"ל, לצד עבודות סטודנטים שנוצרו בהשראה לדמותו ונושאי עבודתו. התערוכה הינה סיכום של פעילות שנעשתה במסגרת קורס סמסטריאלי, בלימודים לתואר ראשון במחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית, בבצלאל בהנחיית אילן בק.

הפסלים היצוקים ברונזה מביאים לתערוכה את הצד הרעיוני ביצירתו של ליפשיץ. פסליו הם ברובם הצרפים, אסמבלאז'ים של "רֶדי-מֵיידס" ו/או יציקות של אלה, כשברבים מהם הוא משתמש בדיוקנו העצמי. את עבודות הקרמיקה המוצגות בתערוכה יצר בעזרת חברו הקרמיקאי איתן גרוס, חלקם פיסול (מסכות וטורסו), רדי-מייד מטופל (אסלות) וכלים מעוטרים.

בתפיסתו רואה ליפשיץ בעבודותיו כולן "אטיוד" לרבות בעבודות הקרמיקה ומצהיר על כך שאינו מאמין בסיום עבודה ו"השלמתה" מדברי ליפשיץ: "עבודה שלי אף פעם לא גמורה. לא מעניין אותי לגמור, משום שאין עבודה גמורה." מדבר על האטיוד גם כמקום של תרגול מנוחה מהעיסוק בצד הרעיוני".

בהשראת גוף עבודותיו של ליפשיץ, בחרו האמנים הצעירים לטפל בנושאים כגון: זהות, שלטון, וכאב. בין העבודות הבולטות בתערוכה: עבודתו של מרטין קראוס שיצר צינורות חרס חלולים העומדים עם בסיס ברזל פתוח, את הצינורות מילא קראוס בחול וכשהזיז אותם יצר קו חול על הקרקע. בעבודה זו יוצא קראוס כנגד ההנחה שזהותנו מקורה בגנטיקה וטוען שמה שמייצר את זהותנו הוא מכלול הרעיונות והאידיאות שיוצקים לתוכנו; עומרי ניסים עוסק בביקורת כנגד השלטון שמשתמש בנו ככלי במשחק, שלא תמיד אנו רוצים לקחת בו חלק. ניסים יצר פריטים דמויי כלי שחמט והכניס אותם לסביבת מלחמה, עם טקסטורות המדמות פגיעות ירי; הדר עמית עוסקת בכאב כשהיא יוצרת מיכלים מחומר לא מזוגג, משתמשת בטקסטורות גסות וחורצת חתכים דמויי פצעים.

עבודות הסטודנטים מהמחלקה לעצוב קרמי וזכוכית בבצלאל, המוצגות בתערוכה הן תוצר של חשיפה ליצירתו של ליפשיץ בביקור בסטודיו ובאמצעות מחקר מקיף שערכו על עבודתו במהלך לימודיהם. האקדמיה מקנה חשיבות רבה לכך שהסטודנטים נחשפים ופועלים, באקט של מחווה לאומנים ולפעילות אומנותית שנעשתה בארץ, בפרט חשובה העובדה שפעולה זאת נעשית נוכח העשייה של ליפשיץ בשל מעמדו המורכב.

משתתפים: אורי ליפשיץ, אייל קרולין בורשטיין, הדר עמית, מרטין קראוס, נדב ראוכוורגר, עדי חנה פישר, עמרי נסים. אוצרות: אילן בק והילה רוטברג-ברלינסקי.

פתיחה: יום חמישי ה–26 בנובמבר, 20:00-22:00. נעילה: 17 דצמבר 2015. פתוח שישי ושבת: 11:00-14:00, ימים א'-ה' – בתיאום מראש בלבד – בטל': 03-6824082.

גלריה מרים ניסנהולץ, רח' סלמה 60, תל אביב (בבניין התכנית לתואר שני באמנויות של בצלאל). הכניסה חופשית .

המוזאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן 

תצוגת קבע עולמם של הפלשתים (צילום אבישי פינקלשטיין
תצוגת קבע עולמם של הפלשתים (צילום אבישי פינקלשטיין

המוזאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן שוכן ברובע ד' של האשדוד ונפתח לראשונה בשנת 1990. המוזאון הארכיאולוגי מספר את סיפורו של עם שהגיע במאה ה-12 לפנה"ס דרך הים והיבשה מאזור האי כרתים של היום והתיישב במישור החוף הדרומי של ארץ כנען. אנו מכירים את העם המהגר בשם "פלשתים" שבט אחד מני חמישה שבטים המכונים גויי הים. עפ"י המקורות המקראיים חלק מהפלשתים השתקעו באשדוד והיא הפכה לאחת מחמש עריהם החשובות, כפי שמוזכר בתנ"ך: "….  וְאֵת, כָּל-מַלְכֵי אֶרֶץ פְּלִשְׁתִּים, וְאֶת-אַשְׁקְלוֹן וְאֶת-עַזָּה וְאֶת-עֶקְרוֹן, וְאֵת שְׁאֵרִית אַשְׁדּוֹד" (ירמיהו כה': כ).  במוזאון שני חללי תצוגה:

 • תערוכת הקבע "עולמם של הפלשתים", אוצרת: גלית ליטני- התצוגה מספרת את סיפורו של העם הפלשתי המוכר לנו מסיפורי התנ"ך ושהשאיר חותמו באתוס  הלאומי-יהודי. התפישה הרווחת אודות הפלשתים הייתה מאז ומעולם שלילית והורגלנו לראות בהם לא יותר מאשר עם זר ואכזר. הפלשתים מוצגים במקרא כעם כובש, גס שמצוי במאבקים חוזרים ונשנים מול הכנעניים, כאשר שאלות רבות על הנסיבות להגעתם לכנען, על השתלבותם בחברה ועל תרבותם – נותרו ללא מענה וללא מידע. המחקר הארכיאולוגי שהחל במאה ה- 19 אודותם, וכן הממצאים הארכיאולוגים שנמצאו בחפירות, משלים את התמונה המלאה אודות הפלשתים.
  התערוכה מציגה את סיפורם של הפלשתים מנקודת מבט אנושית המציגה את סיפורו של עם מהגר שבשל גורמי דחיפה נאלץ לנטוש את אדמתו בחיפושו אחר אדמה אחרת, עם כל בני ביתו ומעט מחפציו האישיים. מעניין לראות כי על אף המלחמות ביניהם ופערי התרבות, הפלשתים התיישבו והשתלבו לצד בני ישראל בארץ כנען. הם השפיעו והושפעו מהעמים הסמוכים להם מבחינה תרבותית וחומרית. התערוכה מתבוננת באורח חייהם ומפגישה את הצופה עם צדו האחר של העם הפלשתי. בתערוכה כ- 140 ממצאים ארכיאולוגיים נדירים המוצגים באמצעים חדשניים ואינטראקטיביים, כגון מיצג אור קולי של עמודי שמשון שצריך להפילם או שולחן מגע לחיבור חרסים. אלו הופכים את הביקור במוזאון לחוויה למרעננת וחדישה.
 • הגלריה לתערוכות מתחלפות – אחת לשנה מתחלפות תערוכות בתחומי התרבויות והאתנוגרפיה, המאפשרות הצצה למסורות ולמנהגים בחתכי אוכלוסייה מגוונים בישראל. התערוכות המתחלפות משלבות לרוב את אנשי קהילות אשדוד שמציגים מחפציהם האישיים, סביב הנושא המובא בתערוכה. לשנת 2015 מוצגת התערוכה "סירי מולדת- זיכרונות ממטבחה של סבתא". בתערוכה מוצגים כלים, מתכונים וסירי אוכל ממטבחי קהילות ועדות שונות, אשר נשתמרו ועברו מדור לדור. אוצרת: יעל ויזל.

המשתה הפלשתי הוא חלל בתוך המוזאון המעוצב בהשראת ארמון קנסוס שבכרתים, מקור מוצאם של הפלשתים עפ"י המקרא. קירותיו של החלל צבועים בצבעים חמים ומעוטרים בדימויים ואורנמנטים השאובים מעולמם של הפלשתים. במשתה הפלשתי יש אביזרים ובגדים של לוחמים פלשתיים, וכן בגדים של כנעניים וכלי נגינה. המבקרים בחלל נוהגים ללבוש את הבגדים, להצטייד בחניתות, אפוד ומגן ולהצטלם עימם.

במשתה הפלשתי אנחנו מאפשרים היכרות מעמיקה דרך הקיבה עם מנהגי האוכל של בני פלשת. המוזאון מציע לקבוצות המעוניינות ארוחת צהריים עשירה, מלאה ומזינה המספקת את כל הצרכים הבריאותיים החיוניים וכן לתחושת שובע.  הארוחות המוצעות מתבססות עפ"י מחקריה של ד"ר טובה דיקשטיין, החוקרת קולינאריה קדומה.

ארוחת הצהריים היא צמחונית המבוססת על מאכליהם של הפלשתים. במוזאון קיים מגוון אפשרויות עפ"י בחירת קבוצות שמזמינות מראש. בתפריט המשתה הפלשתי תמצאו נזיד עדשים, מרק אפונה עם בצקניות, אנטי-פלאשתי- ירקות מתובלות בסילאן בתנור, סלט ירוק עשיר, יין הבית, פיתות בעבודת יד ומתוקים.

קבוצות המעוניינות יכולות להזמין פלשTea שהוא ליין של עוגות ודברי מתיקה עם תה. השתתפות במשתה הינה בהזמנה מראש ולקבוצות מעל 20 איש.

הקו המאפיין של המוזאון הוא הבעת אמירה על סובלנות, מתינות ורצון להכרת השונה מאיתנו. היכרות זו מתחילה מנקודה היסטורית קדומה מסיפור הפלשתים וממשיכה עד לימינו אנו בשיתוף קהילות אשדוד בתערוכות. מבחינה זו, על אף היותו מוזאון ארכיאולוגי המוזאון מספר סיפור אקטואלי, על-זמני וחסר תוקף על התייחסותנו אל השונה מאיתנו הן מבחינה חברתית, דתית ולאומית.

שעות פתיחה: יום א, ג-ה 16:00- 9:00, יום ב 20:00 – 9:00, שישי 13:30 – 10:30, שבת 13:30 – 10:30.

לתיאום ביקורים: 08-8679720. המשתה מתקיים בשעות פעילות המוזאון, בימים א-ה.

טלפון קבלה: 08-6224799

מחירי כניסה למוזאון: תושב אשדוד: 25  ₪, תושב חוץ: 30 ₪, ילד (5-18): 15 ₪, נכה/סטודנט/חייל: 20 ₪. מחיר להשתתפות במשתה הפלשתי: בין 30-150 ₪. אתר האינטרנט או פייסבוק: המוזאון לתרבות הפלשתים.

פאנטסטיקו חיימה חיון Funtastico Jaime Hayon

התערוכהFuntastico , שנוצרה עבור אוסף מוזיאון חרונינגן, הולנד בשנת 2014, מציגה מגוון רחב מעבודותיו של חיון, מהמעצבים המובילים בעולם בעשור האחרון. בתערוכה יוצגו פריטים מסחריים לצד מייצבים אמנותיים, הנעים על קו התפר שבין עיצוב לאמנות, פנטזיה ומציאות. כולם כאחד משקפים את סגנונו הייחודי של חיון. התערוכה תפתח בסוף נובמבר ותנעל בראשית אפריל 2016. אוצרי התערוכה: מארק ווילסון, סו-אן ואן דר זיפ, מוזיאון חרונינגר, הולנד.

 The Green Chicken תרנגולת ירוקה- חיימה חיון Jaime Hayon
The Green Chicken תרנגולת ירוקה- חיימה חיון Jaime Hayon

חיימה חיון נולד במדריד בשנת 1974. ב-1997, עם סיום לימודי עיצוב תעשייתי במדריד ובפריז, הוא הצטרף ל-Fabrica, מרכז המחקר של חברת בנטון, שם ניהל את המחלקה לעיצוב עד שנת 2003. ב-2000 הקים חיון את הסטודיו שלו וב2003 פרץ לזירה הבינלאומית עם המיצב Mediterranean Digital Baroque.

חיון חתום בין היתר על עיצובים לחברות גדולות כמו קוקה־קולה, אדידס ונעלי קמפר, וכן למותגי עיצוב בוטיקיים יותר, כמו יצרנית הקריסטל הצרפתית Baccarat, חברת כלי הפורצלן היפנית Choemon וחברת הקרמיקה האיטלקיתBosa .

מגזינים נחשבים בעיצוב ובאמנות מסקרים את עבודותיו בקביעות ואף הכתירו אותו בשלל תארים לאורך השנים האחרונות. המגזינים Time ו- Wallpaperכללו את חיון ברשימת מאה היוצרים החשובים והמשפיעים של זמננו.

 • התרנגולת הירוקה (The Green Chicken, 2006-2013): באובייקט הירוק ומתנדנד זה מציג חיון את הציפור הנפוצה כאובייקט סנסציוני ע"י הגדלת מאפייניו וממדיו והופך אותו ליצירה מודרנית המשלבת שני דימויים פסלי פרשים וסוס נדנדה לכדי דימוי אחד. מעניין לציין שהתרנגולת הירוקה, שנוצרה בהזמנת הגלריסטית פרל לאם משנחאי, תואמת את קישוטי הגגות הסינים המסורתיים: שורה של חיות מיתולוגיות מוצבת לעתים קרובות בשולי הגגות המגולפים, כאשר החיה האחרונה רוכבת כמעט תמיד על תרנגולת.
 • סט שחמט בגודל אדם (The Tournament, 2009) בהשראת קרב טרפלגר אותו יצר וצבע חיון בעבודת יד עבור פסטיבל העיצוב של לונדון, 2009. מה שהצית את דמיונו של חיון היה הגילוי שכיכר טרפלגר קרויה על שם הקרב הימי שבו לחם הצי הבריטי תחת פיקודו של האדמירל נלסון נגד ברית ספרדית-צרפתית. הבריטים חבו במידה רבה את ניצחונם לאסטרטגיה מסוימת, שהזכירה לחיון טקטיקה של משחק שח. הוא עיבד אייקונים וסמלים שונים של התרבות הבריטית לכלי השח, כולל מגדליה וכיפותיה של לונדון. אחר כך הוסיף על אלה מוטיבים ופרטים נוספים, כמו מלך שמחליק על קליפת בננה.
 • Mediterranean Digital Baroque, 2003, המיצב העצמאי הראשון שיצר חיון בקנה מידה גדול. המיצב, בהזמנתו של הגלריסט דיוויד גיל,  כולל קקטוסים, חזירים וציפורים, מעורר מחשבות על גינה או על נוף. זהו זיכרון קפוא של ביקור בגן קקטוסים באי לנזרוטה. הרישומים משקפים את הקוסמולוגיה האישית של חיון, וגדושים בדיחות ופרטים, יחד עם השפעות ברורות מההיסטוריה של האמנות הספרדית, כמו הסוריאליזם ופיקאסו. לפי חיון זו מעין "בראשית", שבמקרה זה עוסקת ביצירתיות, קקטוסים וחזירים ועלילות שופעות מאבקים, אהבה וגאולה.
 • ב-Mon Cirque, 2006, בורא חיון מחדש את עולם הקרקס כעולם של פנטזיה בו מתרחשים אירועים בלתי צפויים. זהו ייצוג של עולם סוריאליסטי שחפצים שונים מתעוררים בו לחיים: כדים מתגלים כיצורים חיים, והשולחן מרובה הרגליים כאילו רוקד. בחדר יש גם ליצן. חיון יצר את כל החפצים באופן ידני ללא שימוש בתבניות. זו גם אחת הסדרות הראשונות שתורגמו לגרסה מסחרית. הרוכשים יכולים אפילו לבחור רגליים לפי טעמם, כך שכל שולחן הוא ייחודי.
 • כיצירה בלעדית לתערוכה – ייעצב חיון מראת קיר בקנה מידה גדול, המאזכרת מסיכות ענק פרימיטיביות. המסכה, אותה יבנה חיון בעבודת שיבוץ באבן קיסר, כתרומה לאוסף הקבע של המוזיאון, מהווה מבחינתו "מראה של ההיסטוריה". לדבריו, "כל התרבויות, מהעמים העתיקים במזרח התיכון ועד לאצטקים באמריקה, עשו שימוש במסכות, וכל מסיכה מספרת סיפור. מאוד רציתי ליצור מסיכה המייצגת דמויות מהקוסמוס שלי, כזו שמשלבת פנטזיה ואיזו משחקיות קלילה, עם עבודת אמנות ואיכות".

התערוכה פתוחה עד 2 לאפריל 2016. מוזיאון העיצוב חולון רחוב פנחס איילון 8. שעות פתיחת המוזיאון: ימים ב' וד': 10:00 – 16:00; ימים ג' ה' ושבת: 10:00 – 18:00, יום ו': 10:00 – 14:00, יום א': סגור.

ספריית החומרים ע"ש אהרון פיינר עדן: ב': 10:00 – 16:00; ג' וה': 10:00 – 18:00. אתר האינטרנט  קופות המוזיאון: 073-2151500

פסטיבלים ואטרקציות

שביל הקקטוסים במשתלות יגור

במשתלות יגור תצוגת קקטוסים מיוחדת שבמהלכה המבקרים עוברים בשביל שמשני צידיו יהיו קקטוסים מסוגים ומגדלים שונים. הכניסה למתחם הקקטוסים תהיה ללא תשלום ויוצגו בו כ-100 קקטוסים.

כמו כן, ביום חמישי ה26.11 תיערך הרצאה בנושא סוקולנטים וצמחי מדבר בהנחייתו של איוון ממשתלת "סוקולנד". הכניסה להרצאה חופשית, אך מותנית בהרשמה מראש בטלפון 04-9848108.

הפעילות המיוחדת היא במסגרת פסטיבל גינות המסורתי של משתלות יגור ובמהלכו ייהנו הלקוחות משלל מבצעים והטבות על מוצרים הקשורים לתחום הגינות כולל ציוד נלווה. להלן חלק קטן מהמבצעים :

רקפות 50% הנחה לחברי מועדון, לוע ארי – מארז שישייה 50% הנחה לחברי מועדון, הדרים – 40% הנחה לחברי מועדון, מצע חסכן במים – 50 ליטר – 35% הנחה לחברי מועדון, סט גלזורה שלושה גדלים SX130 32% הנחה לחברי מועדון, סט גלזורה צבעוני YG 50% הנחה לחברי מועדון, עציץ מרובע OS 40% הנחה לחברי מועדון, עציץ פרח OS 40% הנחה לחברי מועדון, טפטפות – שקית 50 יחידות – השני בשקל, מחשב השקייה אמיקו קו אחד – 199 ₪ בלבד (32% הנחה לחברי מועדון), אבן מדרך רנדומלי – השלישי בשקל.

פסטיבל "גינות סתיו 2015" מתקיים עד 28.11.15 במשתלות יגור, בכניסה ליגור. לפרטים נוספים אתר האינטרנט או בטלפון – 04-9848108.

גיל שוחט, דניאלה לוגסי ונורית גלרון במערת צדקיהו

מתחת לבתי העיר העתיקה מסתתרת מערה מדהימה בגדלה וביופייה: "מערת צדקיהו", מערת המסתורין והאגדות של ירושלים, ממנה נחצבו האבנים לבניין ירושלים ובית המקדש בתקופת הבית השני. האגדה מספרת כי בעת מצור הבבלים על ירושלים, נמלט צדקיהו, מלך יהודה האחרון, דרך מערה זו ליריחו ומכאן שמה "מערת צדקיהו". זוהי מערת חציבה קדומה, תת-קרקעית, מתחת לחומת העיר בקרבת שער שכם. ככל הנראה ראשית החציבה במקום החלה בימי בית ראשון. יוסף בן מתתיהו כינה אותה "מערת המלכים". גם בראשית המאה ה-20 חצבו במערה אבנים מהן נבנה "מגדל השעון" שניצב בעבר מעל שער יפו ונהרס בתקופת המנדט הבריטי, וחלק מאבני המזבח של מבנה ימקא.

במסגרת חמשושלים יתקיימו במערה 2 מופעים בהשתתפות הפסנתרן והמנצח גיל שוחט, בתאריכים 3 לדצמבר ו-24 דצמבר 2015.

 • "הללויה" – לוגסי פוגשת את שוחט 3.12.15 בשעה 20.00: זמרת האופרה הבינלאומית דניאלה לוגסי והמלחין, הפסנתרן והמנצח גיל שוחט, חוברים לרסיטל ווקאלי בחלל האקוסטי המיוחד של מערת צדקיהו, לביצוע אריות אופראיות מאת פוצ'יני, להר ומוצארט, ושירים פופולאריים בלבוש אופראי סוחף כגון "הללויה" (ל. כהן), "HURT" (אגילרה), שירים מתוך "גבירתי הנאווה", "פורגי ובס" – ועוד רבים.
 • שופן וגלרון, גיל שוחט – פסנתר 24.12.15 בשעה 20:00: גיל שוחט ונורית גלרון במופע אינטימי, מרגש, ויוצא דופן. במופע, יבצעו השניים יצירות קלאסיות של גדולי המלחינים הקלאסיים – מוצרט, שוברט, באך.  לצד קלאסיקות ישראליות של וילנסקי, ארגוב רכטר, גרוניך וירצברג. דרך מלחיני רוק-פופ צעירים ששיתפו פעולה עם גלרון במהלך השנים – אביב גפן, בן ארצי, שילה פרבר ועוד. עוד בתכנית: סונטות לפסנתר מאת שופן.

רכישת כרטיסים דרך בימות בטלפון : *6226 או באתר האינטרנט: www.bimot.co.il

טיילת החומות – חומות העיר העתיקה בירושלים

לפני כארבע מאות וחמישים שנה בנה הסולטאן העות'מאני סולימן "המפואר" את החומות הסובבות את העיר העתיקה של ירושלים בת ימנו. חומות העיר מהוות מסלול הליכה ייחודי ואתגרי לכל המשפחה אל אוצרות העבר דרך ההווה אל מתווה העתיד, מבט אל העיר הישנה מול החדשה. המסע על חומות ירושלים מתחיל מעל לכניסה ההיסטורית אליה, בשער יפו. משם נמשיך לטיילת הדרומית שעוברת מעל הרובע הארמני והיהודי. מעל גג הקישלה נפגוש הרכב ג'אז למופע לילי ונסיים באזור בתי מחסה בסמוך לשער האשפות.

מסלול טיילת החומות  מחולק לשניים:

 • הקטע הצפוני – משער יפו, דרך השער החדש, שער שכם, שער הפרחים  ועתיד להיפתח למטיילים עד לשער האריות.
 • הקטע הדרומי – משער יפו עד שער האשפות (עם אפשרות לרדת בשער ציון ברובע היהודי).

המסלולים אינם מונגשים לבעלי מוגבלויות ולעגלות. ילדים קטנים עדיף לשאת במנשא. מומלץ להצטייד בכובע, נעלי הליכה ומים. משך הסיור: כשעה (כל צד). פתוח בימים: א'- ה' ושבת: 09:00 – 16:00 (שעון קיץ עד 17:00), יום ו': 09:00 – 14:00 (המסלול הדרומי בלבד). ערבי חג: 14:00-09:00

הכניסה בתשלום: מבוגר – 16 ₪, ילד/סטודנט/חייל 8 ₪ (ניתן לעלות על שני המקטעים באותו כרטיס – הכרטיס תקף לשלושה ימים). במסגרת חמשושלים יתקיים מופע ג'אז ללא תשלום על הטיילת הדרומית:

דוקטור ג'אז

הרכב אקוסטי על חומות העיר העתיקה ירושלים, רחבת הקישלה 3.12.15 בשעה 19:00 עד 20.15. ג'אז קלאסי, מניו אורלינס ועד ברודווי – על גג הקישלה, מופע אקוסטי של הרכב הג'אז "ד"ר ג'אז". כתובת: שער יפו, העיר העתיקה. כניסה: ללא תשלום. טלפון ליצירת קשר להזמנות ופרטים: 02-6277550

חופשי לעיר העתיקה

חניה בתעריף יומי והסעה חינם לשער האשפות – במתכונת מתוגברת לחנוכה. שירות השאטלים "חופשי לעיר העתיקה" יפעל במהלך חנוכה במתכונת מוגברת בימים: 7-10.12.15 ימים ב',ג',ד',ה' וכן 13-14.12.15 ימים א',ב'. השאטל פועל בימים א-ה בין השעות 20:00-8:00 וביום ו בין השעות 8:00 ועד שעה לפני כניסת שבת.

מידע עדכני מתפרסם באתר התיירות הרשמי של ירושלים itraveljerusalem.com, באתר עיריית ירושלים ובמוקד המידע של עיריית ירושלים 106. (למתקשרים מחוץ לירושלים: טל. 02-5314600)

יריד השוק היווני ביפו

ביום שישי האחרון ניפתח יריד השוק היווני שיתקיים במהלך כל השנה בימים שלישי ושישי, בו ישתתפו 25 סוחרי השוק ויותר מ-40 אמנים ואומנים. הקמת היריד מהווה חלק מיוזמתה של עיריית תל אביב, משרד התיירות והמישלמה ליפו להפוך את השוק היווני לאזור התרבות והתיירות החדש של יפו, ולשוק תוסס ונחשק, לאור גל המהומות האחרון ולאחר שנתיים של שיתוק הפעילות המסחרית עקב עבודות תשתית  נרחבות.

השוק היווני (הסמוך לשוק הפשפשים) ביפו מתעורר לחיים חדשים, פותח במסורת חדשה של שווקי יום ברוח השווקים העתיקים באירופה ויוצא בקרנבל צבעוני של יוצרים מקומיים באווירה וינטג'ית של ישן עם חדש – עבודות יד, ציורים, אמנות מקורית, תכשיטים, תיקים, בגדים, עתיקות, בובות לאספנים, רהיטים, זמרים, להקות חיות, אומני רחוב ועוד. הרוח  החיה  מאחורי הפרויקט הייתה מספר סוחרים מהאזור, ביניהם אילן לבל המשמש כגזבר ואיש הקשר עם  המישלמה ליפו, ובעל גלריית 'פייר קולינס', אחת הגלריות הססגוניות בשוק היווני, הנשענת על קונספט עיצובי חדש – פריטים המאוירים בעבודת יד של ציירים מקצועיים, בהשראת יצירותיהם הקלאסיות של גדולי הציירים בעולם. פריטי הריהוט נבנים על ידי נגרים מקצועיים ומאוירים על רקע עלי זהב, כסף ונחושת המצופים בלכה קשיחה, בתהליך מסורתי בן מאות שנים של עבודת יד מהמזרח הרחוק.

"מלבד שוק נחלת בנימין, לא תמצאו בת"א מדרחוב שקט ופסטורלי בסדר גודלו של השוק היווני, שכולו שיר הלל לאווירת יפו הישנה והנוסטלגית", אומר אילן לבל. "בשנים האחרונות השקיע משרד התיירות בסיוע המשלמה ליפו יותר מ-20 מיליון שקל בשיפוץ מאסיבי של הרובע היווני שכלל עבודות תשתית נרחבות, אשר הובילו לשיתוק כמעט מוחלט של הפעילות המסחרית, באזור אשר נחשב כבעל הפוטנציאל המסחרי, התרבותי והתיירותי הגבוה ביותר ביפו. כשהסתיימו העבודות בחודש יולי, ורחובות השוק היווני הותרו רק  להולכי רגל, החל לפרוץ החוצה הפוטנציאל האדיר הטמון במקום. מספר סוחרים מהאזור וביניהם אני, החלטנו להרים את הכפפה ולבנות חזון להפיכת המקום היפה הזה לשוק תוסס ונחשק עבור אומנים ואמנים, וכך גם להעלות את ערכו המסחרי, התיירותי והנדל"ני".

"לפני בערך חודש קיבלנו אישור מהעירייה לפתוח יריד חוצות באזור שיתקיים פעמיים בשבוע בימי שלישי ושישי", מספר אילן לבל. "כדי ליצור את האווירה המתאימה, כל כבישי האזור יהיו פתוחים רק לתנועת הולכי רגל, והסוחרים יציגו את סחורותיהם בצורה ישירה מחוץ לחנות כמו בשוק אמיתי. בנוסף ארגנו יותר מ-40 אמנים ואומנים מובילים שאינם תושבי השוק. ערב רב של פסלים, ציירים, תכשיטנים, מעצבי בגדים וגם זמרים. העירייה דאגה למוזיקה עם תזמורות ולהקות חיות ואנחנו הזמנו זמרי רחוב כדי לחזק את אווירת יפו האותנטית. כיום מותרת כניסת מכוניות לשוק היווני רק לפריקה ולטעינה משש עד עשר בבוקר, אבל אנחנו שואפים להפוך את השוק לבלי מכוניות בכלל, כפי שיתקיים במהלך היריד. אנחנו בטוחים שהאזור יתפוס תאוצה, גם לאור התיירות המתקדמת במקום והמלונות שנבנים עכשיו, מלון W ליד מתחם אנדרומדה ומלון בוטיק ענק שנבנה על חורבות בנין המשטרה הטורקי הישן בכיכר השעון ביפו. יש פה פוטנציאל שהולך ומתגבר וכל מה שאנחנו צריכים זה רק פוש קטן עד שהמקום יתפוס. כולכם מוזמנים לבקר בסמטאותיו הציוריות והרומנטיות של השוק היווני, ליהנות מחוויה תרבותית עשירה של אמנות, פולקלור, מאכלים אותנטיים ומוזיקה טובה, באווירה יפואית קסומה ונוסטלגית".

שווקי הוינטג' החדשים מתקיימים בימי שלישי בין השעות 11:00-18:00 ובימי שישי בין השעות 11:00-15:30 בין הרחובות פנחס בן יאיר, הגימנסיה, יועזר איש הבירה ובן פרחיה.

כתובת: רחוב יהושע בן פרחיה 3 שוק הפשפשים תל-אביב-יפו. פרטים באתר.

פסטיבל סולם יעקב במהדורת חורף

פסטיבל סולם יעקב הוא אירוע מוזיקלי, חברתי ותרבותי יחיד במינו בארץ. הוא מיועד לכל אוהבי מוזיקת הפולק והז'אנרים הנלווים: מוזיקה אירית, מוזיקת עולם, בלוז, אתני ורוק משנות השישים והשבעים.

שירי גולן (צילום יח"צ)
שירי גולן (צילום יח"צ)

רקדני "הולי לינדי לנד" יפתחו את הפסטיבל במופע  של ריקודים משנות העשרים העליזות, ולאחריה סדנת ריקודי "סווינג" לכל הקהל
אורחי הפסטיבל מחו"ל הם הצמד "פידמונט בלוז" PIEDMONT BLUZ  מארה"ב, זוג אפרו-אמריקאים מהאזור הכפרי של מזרח ארה"ב המנגנים ושרים ממיטב השירים המסורתיים של האזור.

 • בתכנית:
  "לה ואש קי רי" La Vache Qui Rit – מוזיקת פולק,  מוזיקה צוענית משמחת מקפיצה ונוגעת ללב.
 • אנסמבל גלעד אפרת- הרכב ג'אז עם שורשים קלאסיים ואתניים המנגן מוזיקה מקורית של גלעד אפרת.
 •  "האחיות לוז"  – פוסט דו-וואפ  Post Doo Wop והרמוניות ווקאליות.
 • שירי גולן בשירי קאונטרי ופולק רוק.
 • אלי ורינתיה – זמרים/מלחינים-פולק, נשמה, וקלאסיקות משנות ה-60 וה-70.
 • טל כהן שלו שירים משנות ה-60 והלאה, ושירים מקוריים.
 • במתחמים שונים במלון  יתקיימו: סשן אירי, סדנאות לריקודי עם איריים ואמריקאים, ג'אם סשנים, במה פתוחה ופעילויות נוספות למבוגרים ולילדים.

כל הקונצרטים והפעילויות יתקיימו באולמות המלון. עוד בתכנית: סיור צפרות ליד הכנרת, טאי צ'י/צ'י קונג, יריד אומנויות. למחירי הכרטיסים, להזמנות ושאר פרטים באתר  או  בטל. 04-6850403 . מחיר הכרטיס כולל כניסה לכל הקונצרטים והפעילויות אך אינו כולל לינה במקום.

פסטיבל החורף ה-12 יתחיל ביום שישי, 4 לדצמבר בשעה  16:00 ויימשך עד שבת 5 לדצמבר בשעה 17:30. מבצע מיוחד: אירוח במלון נוף גנוסר / גנוסר ווילג'  כולל כרטיסים לפסטיבל. לחצו להזמנות באתר. מסעדה ודוכני אוכל במקום.

"יום המורה"

במסגרת חגיגות "יום המורה", גם השנה יביע הציבור את הערכתו והוקרתו למורות ולמורים בישראל, על תפקידם בחינוך דור העתיד. החג החל ביוזמת ארגוני חינוך שהחליטו לפעול לקידום מעמד המורות והמורים בישראל. ביום חמישי, ה-3.12.15 ייחגגו מאות אלפי אזרחים בישראל את "יום המורה" בבתי הספר וברשויות המקומיות.

השנה צפויים להיכתב אלפי מכתבי תודה שישלחו על ידי תלמידים למוריהם, שטיחים אדומים יפרסו בכניסה לבתי הספר, הורים יחלקו פרחים ויארגנו ארוחות בוקר מפנקות לצוות המורים. בנוסף, צפויות להתקיים מסיבות הפתעה למורים וטקסים חגיגיים לציון היום. חלק מהמורים אפילו יזכו לקבל "שיחה בהפתעה" (פורמט שיחות "אראלה של מפעל הפיס"), שבו יוקרא בפניהם מכתב תודה שנכתב על ידי תלמיד/ה מהעבר.

בעשרות רשויות מקומיות ברחבי הארץ יחגגו את היום על ידי ביקור ראשי הרשויות בבתי הספר, כרזות ברכה שייתלו ברחבי העיר, חלוקת שי למורים והרצאות "מורים על הבר" אשר יתקיימו ברחבי הארץ. בכנסת תתקיים שדולה מיוחדת בנוכחות שר החינוך ובהשתתפות 120 מורים. כמו כן, תתכנס ועדת חינוך ייעודית ומליאת כנסת חגיגית לציון היום.

"יום המורה" הינו יום חג חדש בישראל, אשר זכה להכרה ושותפות של משרד החינוך ועשרות ארגונים חינוכיים בישראל, ביניהם ארגוני המורים, ההורים והתלמידים. הפעילות נתמכת בסיועה של קרן טראמפ וארגון LEAD  לפיתוח מנהיגות. לקראת "יום המורה", צפוי ראש הממשלה להעניק את "פרס טראמפ להוראה איכותית", ע"ס 100 אלף ₪, המוענק למורים המדגימים הוראה איכותית הלכה למעשה.

בשנה שעברה, החלו למעלה מ-300 אנשים תהליך הסבה להוראה דרך אתר יום המורה, ואלפי מכתבי תודה נשלחו ע"י הציבור הרחב למורים, אשר זכו ליום מלא התרגשות ונחת. גם השנה מוזמנים אזרחי ישראל להצטרף לחגיגות ולשלוח מכתב או אסמס דרך אתר "יום המורה", וצוות המתנדבים ישמח לשלוח אותם למורה: https://www.teachersday.org.il. עדכונים נוספים על הסיפורים והחגיגות ניתן למצוא גם בדף הפייסבוק של "יום המורה".

 

כתיבת תגובה