הרגלי הטיול ונופש של דור ה-Z

דור ה-Z טסים באינסטגרם – חמושים בסמארטפון, פנקס יעדים חלומי וכסף של ההורים ||| הדור הצעיר, ילידי 1995 עד 2003 יוצא לכבוש את העולם ||| לאיפה מתכננים הצעירים לנסוע? ||| טיול אחרי צבא הוא מושג ישראלי אבל לא בלעדי לישראלים ||| לאן יטיילו וכל הפרטים בהמשך…

קו הרקיע של ניו-יורק (צילום דור בר)

מטיילי דור Z

הרבה ספקולציות כבר עסקו בדור ה-Z (גילאי 16-24). כולן ניסו לחזות ולנתח מה הם בעצם עושים, ומה יש להם לומר על העולם. חברת Booking.com, המובילה הדיגיטלית העולמית בחיבור בין מטיילים למגוון הרחב ביותר של מקומות אירוח ואפשרויות תחבורה נוחות, ערכה מחקר גלובלי בקרב כמעט 22,000 משיבים מ-29 מדינות, כדי לגלות פרטים חשובים על מטיילי דור ה-Z. המחקר חושף לא רק את התוכניות שלהם בנוגע לטיולים – אלא גם את האופן שבו התוכניות האלו קשורות לשאיפות שלהם בחיים.

כבר מחזיקים רשימת יעדים לטיול עתידי

מעל שני שלישים (69%) מבני דור ה-Z כבר ערכו לעצמם רשימת יעדים בעולם בהם ירצו לבקר, והמספר עולה ל-74% בקרב בנות דור ה-Z (לעומת 64% בקרב הבנים). כמעט שליש (32%) מבני דור ה-Z מתכננים 'לסמן וי' על לפחות חמישה טיולים גדולים ברשימת המשאלות שלהם בעשר השנים הבאות. כמעט רבע (23%) טוענים שרשימת משאלות Wish List עוזרת להם להישאר מעודכנים לגבי מקומות מדהימים שהם לא שמעו עליהם קודם. 44% נחשפו באינטרנט לטיולים של משפיענים, וזה מה שנתן להם השראה לצאת להרפתקאות בעצמם. ואולם, לפי המחקר של Booking.com, גם לספונטניות יש מקום בתהליך קבלת ההחלטות לאן ומתי לטייל. 22% חושבים שההעדפות שלהם משתנות לעיתים קרובות מדי, וזה ישפיע על יעדי הטיולים שלהם. ואילו 20% טוענים שהם נוטים לטייל באופן אימפולסיבי ולא מתכננים מראש.

טיולים לעומת מטרות לחיים

בני דור ה-Z גדלו בעולם שחווה תנודות פיננסיות וכלכליות גלובליות רבות במהלך עשר השנים האחרונות, ובהתאם לכך, כדאי להבין את עמדתם בנושאים פיננסיים (בעיקר כיצד הם מתכננים להוציא את כספם בחמש השנים הקרובות), כדי להבין נקודת המבט הכללית שלהם על החיים.

60% מבני דור ה-Z חושבים שתמיד ראוי להשקיע בטיולים. ובכל הנוגע לסדרי עדיפויות, "טיולים ולראות עולם" נמצאים בראש הרשימה עבור דור זה, בבואם לחשוב על הוצאות כספיות. חיסכון ל'השקעה הגדולה ביותר בחיים' (דיור) דורג צמוד והגיע למקום השני ברשימה. נתון מעניין הראה שבעלות חומרית נוספת, דורגה במקום הנמוך ביותר.

על מה מתכננים בני דור ה-Z להוציא כסף ב-5 השנים הבאות

  • לטייל ולראות עולם – 65% מבין המטיילים של דור ה-Z בעולם ו-65% מהם בישראל
  • חיסכון לדירה – 60% מבין המטיילים של דור ה-Z בעולם ו-71% מהם בישראל
  • השקעה בהשכלה והכשרה מקצועית – 60% מבין המטיילים של דור ה-Z בעולם ו-71% מהם בישראל

    אור מובל לחופה (צילום דני בר)
  • חיסכון לפנסיה – 51% מבין המטיילים של דור ה-Z בעולם ו-59% מהם בישראל
  • חיסכון לחתונה – 42% מבין המטיילים של דור ה-Z בעולם ו-55% מהם בישראל
  • הוצאות על חוויות או מוצרים "ירוקים" – 46% מבין המטיילים של דור ה-Z בעולם ו-31% מהם בישראל
  • רכישת בגוד והנעלה – 33% מבין המטיילים של דור ה-Z בעולם ו-30% מהם בישראל
  • רכישת טכנולוגיה חדשה – 33% מבין המטיילים של דור ה-Z בעולם ו-23% מהם בישראל

 לאן מטיילים בני דור Z?

"לטייל" – נמצא במיקום כל כך גבוה ברשימת סדר העדיפויות של דור ה-Z, כך עלה בקרב 65% מהמשיבים כאשר נשאלו על מה הם מתכננים להוציא את הכסף שלהם בחמש השנים הקרובות. 60% ענו שלטייל חשוב להם יותר מאשר חיסכון לקניית הבית או הנכס הראשון שלהם. עם זאת, הם לוקחים בחשבון גם את ההשפעות הסביבתיות – 63% מגלים שהם ישקלו להימנע מיעד מסוים, אם ידעו שהוא מושפע מתיירות-יתר.

כיוון שבני דור ה-Z כבר מיפו את רשימת המשאלות שלהם, הם יודעים בדיוק אילו טיולים וחוויות הם רוצים לחוות: ביקור בפלא טבעי (49%), טיול לפארק שעשועים (38%), חופשה שבה הם יתרמו בחזרה לקהילה המקומית (44%) וטיולים רגליים (21%).

החוויות שהכי מושכות את דור ה-Z הן: אטרקציות (67%), אירועים חד-פעמיים (59%), טיולי אקסטרים (56%), טרקים למקומות מרוחקים (52%) והתנדבות במהלך הטיול (37%).

חברת Booking.com בדקה את היעדים המועדפים ברשימת המשאלות של דור ה-Z:

ניו יורק NYC, אירועים במרחק של קליק אחד

59% ממטיילי דור ה-Z רוצים לחוות אירועים חד-פעמיים, כגון מופע, פסטיבל או אירוע ספורט, ואין מקום טוב יותר לחוות אירועים של פעם בחיים, מאשר העיר שלעולם אינה ישנה. העיר ניו יורק מציעה הפקות תיאטרון ברמה עולמית, קבוצות ספורט אייקוניות, מועדוני סטנד-אפ שיגרמו לכם לצחוק בקול רם (מדי) ומופעי מוזיקה חיה – החל ממועדוני ג'אז אינטימיים ועד מופעי פופ שהכרטיסים עבורם אוזלים במהירות. פלטפורמת Booking.com Events מציעה כעת כרטיסים לאירועים בעיר ניו יורק, כך שניתן לקנות כרטיסים בקלות יתר.

 
- פרסומת -

 

אכסניית HI NYC ממוקמת בבניין היסטורי ששופץ לאחרונה ובמרחק הליכה קצר מסנטרל פארק. המקום מציע שהייה חברתית באפר ווסט סייד של מנהטן עם שפע אזורים משותפים, כגון פטיו חיצוני גדול ואזור פרטי עם צמחיה. בין שלל הפעילויות שהאכסנייה מציעה ניתן למצוא סבב פאבים, אירועים במועדוני לילה ומגוון מופעים במקום. כל אלה מהווים הזדמנות נהדרת לפגוש מטיילים בעלי תחומי עניין משותפים מכל רחבי העולם.

נהר חמשת הצבעים, קולומביה

יצירת המופת של אמא אדמה, נהר חמשת הצבעים (המוכר בקרב המקומיים בשם קאניו קריסטאלס – Caño Cristales ממוקם בפארק הלאומי סיירה דה לה מקרנה Sierra de La Macarena. האזור כולל 100 ק"מ של מפלים, נחלים ונהרות בצבעים עזים מיוני עד נובמבר, ומגוון ביולוגי מדהים – ולכן הוא יעד מעולה למחצית (49%) מבני דור ה-Z שרוצים לבקר בפלא טבעי.

תופעת הטבע הזו נגרמת כתוצאה מתופעה ביולוגית של צמח מקומי נדיר המכונה מקרניה קלביגרה Macarenia Clavigera, אשר מכסה את קרקעית הנהר. במשך מרבית השנה, גוון הנהר הוא ירוק חזק, אך בעונת הגשמים, צבעי הנהר הופכים לרבים ומגוונים.

האורחן הכפרי La Manigua Lodge הוא קהילת חווה חקלאית השוכנת בעומק הג'ונגל, בתוך לה מקרנה. מקום אירוח זה מציע חוויה אותנטית ומוקף ביופי טבעי. ניתן לנוח בבית העץ הגבוה או להשקיף על הצמחייה ובעלי החיים הטרופיים שמעליכם ומתחתכם דרך הרשתות התלויות בבית העץ הפרטי שלכם. האורחן ממוקם במרחק שייט קצר בסירה מנהר חמשת הצבעים.

ג'אטילווי, אינדונזיה

כמעט מחצית ממטיילי דור ה-Z מכירים בחשיבות הנתינה לקהילה המקומית במהלך הטיול, על ידי התנדבות. אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות הסטארט-אפ לתיירות בת-קיימא I Like Local , שקיבל לאחרונה מענק בסך 2 מיליון אירו מתוכנית 2019 Booking.com Booster. מטרת החברה היא לחבר בין מטיילים ומקומיים, כדי לעזור למטיילים לגלות את העולם האמיתי, וכן לסייע ולהשפיע על הקהילה המקומית באמצעות חוויות טיול פחות שגרתיות שנבחרו בקפידה. החוויה המקומית המובילה המוצעת על ידי חברת הסטארט-אפ היא שיעור בישול באלינזי בכפר ג'אטילווי Jatiluwih.

מקום האירוח Sang Giri – Mountain Glamping Camp ממוקם במרחק נסיעה קצרה מטרסות האורז הציוריות של ג'אטילווי. הוא מציע אוהלים מפוארים וכולל גם מסעדה, אמבט עיסוי חיצוני, משטח יוגה ונוף פנורמי להרים ולג'ונגל. אורחי המקום יכולים להשתמש ללא תשלום במפת האזור מסביב, במשקפת כיס, במטריה ובפנס.

הפארק הארכיאולוגי צ'וקקיראו, פרו

יותר מאחד מכל חמישה (21%) מבני דור ה-Z ישמחו מאוד לצאת לטיולים רגליים, ויותר ממחציתם (52%) מעוניינים בטרקים למקום מרוחק. עם זאת, מטיילי דור ה-Z מודעים באופן הולך וגובר להשפעות המזיקות של תיירות-יתר, ו-63% מהם יבקרו ביעד המוכר פחות אם משמעות הדבר היא נזק סביבתי קטן יותר.

הפארק הארכיאולוגי צ'וקקיראו Choquequirao הוא חלופה נהדרת למאצ'ו פיצ'ו המפורסם ברחבי העולם, ולא רק מסיבות סביבתיות – הוא גדול ממנו פי שלושה. בני דור ה-Z ישמחו גם לדעת שצ'וקקיראו מאפשר כניסה רק ל-20 מטיילים ביום, מה שמבטיח שהחורבות לא ינזקו.

בית ההארחה CasaNostra Choquequirao ממוקם בעיירה קאצ'ורה Cachora שקרובה לפארק הארכיאולוגי צ'וקקיראו. אורחי המקום נושמים אוויר הרים נקי במרפסת, ולאחר טרק יכולים להתענג על מאכלים פרואנים ובינלאומיים המוגשים במסעדת המקום.

כתיבת תגובה