10 מזונות שמוטב להמנע מהם לפני השינה ומה מומלץ לאכול לפני שפוגשים את הכרית

תזונה לא נכונה לפני השינה עלולה לגרום לנדודי שינה ||| יש מזונות שיש להמנע מהם לפני השינה ||| ומה אם רעבים לפני השינה ? ||| לחצו על התמונה להמשך הכתבה <<<

הרמב"ם, שהיה גדול בתורה אבל לא פחות מכך, רופא ידוע בתקופתו, המליץ "בבוקר תאכל כמו מלך, בצהריים כמו בן מלך ובערב כמו אביון". למי שצריך פירוש, אכול ארוחת בוקר גדולה, בריאה ומזינה, ובערב תמעיט באכילה לפני השינה.

הפעם נעסוק בהמלצות מה לא לאכול לפני השינה. אתר האינטרנט "דיאטה בריאה" פרסם המלצות מעניינות לבריאות ושינה טובה.

שוקולד

שוקולד ופרלינים (צילום דני בר)
שוקולד ופרלינים (צילום דני בר)

בשוקולד, יש תאוברומין (Theobromine)  וקפאין. אלו חומרים ממריצים הנמצאים בפולי הקקאו שמהם עושים שוקולד. ככל שהשוקולד כהה יותר, יש בו יותר מהחומרים הממריצים והוא פחות מומלץ לנישנוש לפני שינה. שוקולד לבן כמעט נטול קופאין וללא תאוברומין בכלל.

אוכל חריף

פפריקה הונגרית (צילום דני בר)
פפריקה הונגרית (צילום דני בר)

בזמן השינה, העיכול באופו נורמלי, איטי יותר ממהלך היום. כמו כן טמפרטורת הגוף יורדת. אוכל חריף דורש מהקיבה מאמץ מוגבר לעיכול וגם מעלה את טמפרטורת הגוף ובכך מפריעה לשינה טובה. מומלץ להמנע מאוכל חריף לפחות 3 שעות לפני השינה.

בשר אדום

בשר אדום, בעיקר בקר וכבש, עתיר חלבונים ושומן וקשה לעיכול. קיבה שעובדת מספר שעות לעיכולו של הבשר, לא מאפשרת מנוחה ושינה ערבה. מומלץ לא לאכול בשר אדום עד 4-5 שעות לפני השינה.

קפה

חיים פרנס, קפה בוץ, 2015 (צילום אלעד שריג)
חיים פרנס, קפה בוץ, 2015 (צילום אלעד שריג)

המשקה הכל כך פופלארי (שלישי בנפיצותו לאחר מים ותה) נחשב לממריץ תודות לתכולת הקפאין שבפולי הקפה. הקפאין שבקפה משפיע תוך כ-15 דקות והשפעתו יכולה להמשך גם שעות. קפה נטול קפאין הוא פתרון שטוב לרוב האנשים אבל יש שגם נטול קפאין ממריץ אותם.

אלכוהול

אורח שותה בירה (צילום דני בר)
אורח שותה בירה (צילום דני בר)

שתיה מתונה לפני שינה מרדימה ומחישה את השינה אולם, איכות השינה לא משהוא. במחקרים שנעשו נמצא כי השינה לאחר שתיית אלכוהול, מופרעת ולא מהווה מנוחה נכונה לגוף. יתרה מכך, נמצא כי המחצית השניה של מעגל השינה מופרעת לאחר שתיית אלכוהול. מומלץ לא לשתות 4-6 שעות לפני השינה וגם אז עד 2 מנות אלכוהול.

 
- פרסומת -

 

דגני בוקר וממתקים

דגני הבוקר שהפכו לארוחת הבוקר הנפוצה ביותר בעולם המערבי, נחשבת בעיני רבים, כארוחה קלה לפני שינה ולא היא. חשוב לדעת שרוב סוגי דגני הבוקר, עתירים בסוכר. עליה הרמת הסוכר בדם מביאה לעירנות יתר שאחריה "נופלת" עייפות שמביאה לשינה לא רגועה כי הגוף מבולבל מרמות הסוכר השונות שהיו לו בשעה האחרונה. מאותה סיבה גם ממתקים לא מומלצים לאכילה לפני שינה.

ירקות ופירות

יש ירקות כמו כרובית וברוקולי, העשירים בטריטופאן (tryptophan) שמעורב ביצור סרוטונין שעוזר לשינה אבל רוב הירקות והפירות, עשירים בסיבים תזונתיים והם גורמים לפעילות נמרצת של הקיבה ולעירנות או שינה מופרעת.

מזון מהיר

המבורגר אנטרקוט (צילום יניב שדה)
המבורגר אנטרקוט (צילום יניב שדה)

צ'יפס, סוכריה או מנת המבורגר הם לא מאכל שטוב לאכול לפני השינה. הרבה סוכר והרבה שומן מובטחים בכל אחד מסוגי האוכל הללו ולקיבה מובטח מאמץ לעכלם. כתוצאה, שינה לא נעימה וממש לא ערבה.

מים

האמנם ? מים לא לפני שינה ? כן. ניתן ללגום עד כוס לפני השינה אבל שתית מים מרובה לפני השינה, תגרום ליקיצה וצעידה לשירותים ובכך למנוע שינה ארוכה וערבה.

משקאות קלים

משקאות קלים, בנוסף להיותם בעיקר מים ובכך חל עליהם הכלל של המים, הם גם עתירים בסוכר ובדו-תחמוצת הפחמן או סודה. בנוסף, כמעט כל המשקאות הקלים מכילים קופאין (ראה קפה) וגם חומצות ובכך לא מרגיעים את פעילות הקיבה בלילה.

מה כן לאכול ?

חלב, חמאת בוטנים וגבינה הם מזונות מומלצים לפני השינה. מזונות אלה עשירים בחלבון וקלים לעיכול וכך מבטיחים שינה ערבה ורצופה.

לילה טוב 

לפוסט הזה יש תגובה אחת

כתיבת תגובה