תיירות ברחבי הגלבוע

רשמים מסיור בכמה מאתרי התיירות שבגלבוע ||| יצאנו לסיור מקדים לקראת צעדת הגלבוע שלצערנו התבטלה ||| גבינות צאן ברקנית בכפר יחזקאל ומיטב המטבח הכורדי בחצר של לאה ||| טיול ג'יפים בין האירוסים לכתף שאול עם חן ||| תערוכות חדשות בבית שטורמן שבעין חרוד ||| כל הפרטים בהמשך…

עמק חרוד מהגלבוע. טיול ג'יפים (צילום דני בר)

הגלבוע

מועצה אזורית הגלבוע, משתרעת על שטח של כ- 250,000 דונם, בהם חיים כ- 32,000 תושבים, ב- 33 יישובים (8 קיבוצים, 14 מושבים, 6 יישובים קהילתיים ו- 5 כפרים ערביים). תושבי המועצה מתפרנסים בענפי חקלאות רבים ומגוונים, בתעשייה ובתיירות, ובמקצועות החופשיים. מידי שנה נערכים אירועים כמו פסטיבל הכדורים הפורחים הבינלאומי ועוד. גולת הכותרת היא צעדת הגלבוע שמתקיימת מאז שנת 1966 ברציפות והפכה כבר למסורת לאומית ובין-לאומית, ומושכת אליה רבבות משתתפים מהארץ ומחו"ל, הנהנים לשלב פעילות גופנית עם נופי הטבע הקסומים של עמק-חרוד ופריחת האביב של הגלבוע. צעדת הגלבוע ה-54 לא תתקיים השנה לצערנו, בגלל הנחיות משרד הבריאות בעקבות הקורונה והאיסור על התקהלות.

"יש לנו אחריות לשלום המשתתפים ולא נסכנם לשווא". אומר עובד נור, ראש המועצה: "אנו נאלצים עתה להימנע מקיום אירוע המוני זה, אך אציין כי מרחבי הגלבוע פתוחים לציבור, ומשפחות בודדות מוזמנות להגיע ולצפות בשיא פריחתה של שמורת הר הגלבוע העשירה בצמחייה, במשעולים ציוריים ובנקודות תצפית לנוף פנורמי מהיפים בישראל. מאחל לכולנו בריאות איתנה וחג פורים שמח, בתקווה לשוב לשגרה במהרה״.
פרטים נוספים בעמוד הפייסבוק של המועצה, או באתר

כפר יחזקאל ברקנית

גבינות בשלבי החלה שונים בברקנית, כפר יחזקאל (צילום דני בר)

ביקרנו את משפחת ברקין שבכפר יחזקאל, שכנים של ידידתי המשוררת רחל שדה-חן ז"ל. מיכל ואבינעם ברקין הקימו בשנת 1978 את מחלבת ברקנית Barkanit בחצר האחורית של המשק והדיר כבשים ועיזים שהיה להם. המחלבה המשפחתית היא מחלבת הבוטיק המשפחתית הראשונה בארץ לגבינות מחלב צאן. תהליך ההקמה כלל לימוד ועבודה באזורים ידועים של גבינות בצרפת וספרד כמו סנט מור Sainte Maure, עמק הלואר Val de Loire (גבינת שחת), אווירון Aveyron (גבינת תבור), חבל ברטאן Bretagne , לה-מנשה Castilla-La Mancha (גבינת מנצ'גו Manchego) ועוד.

הדור הצעיר ממשיך במחלבה כאשר שלושת הילדים שבארץ (הבת הבכורה מתגוררת בצרפת) עובדים במחלבה. רז בשיווק, ליהי במחלבה ובמרכז המבקרים וצור בייצור. המחלבה מייצרת גבינות חצי קשות וקשות מחלב עיזים וכבשים.

שלל גבינות של ברקנית (צילום דני בר)

במקום מוכרים את הגבינות לצד פלטות גבינות וירקות לצריכה במקום. במשך השבוע בתיאום מראש יש אפשרות גם לקבל קבוצות לסיורים וארוחות עשירות יותר. החנות פתוחה בשישי 10:00-14:00 ושבת 10:00-16:00. פרטים בפייסבוק… ובטל': 04-6531431  או מיכל 050-4492799 או ליהי 050-3458622

עין חרוד מוזיאון בית שטורמן

בית שטורמן שבעין חרוד מאוחד, הוא המוזיאון הראשון להתיישבות שהוקם בארץ ישראל כבר בשנת 1941. מקימי המוזיאון הגדירו אותו "מכון ומוזיאון לידיעת המולדת, בית שיציג את רוחה ודמותה של המולדת כפי שחיים שטורמן גילם באישיותו ובקורות חייו ואת הערכים שהיו חשובים לו – אהבת האדם והאדמה, הטבע, ההתיישבות והחקלאות".

במוזיאון יש 2 תצוגות קבע:

*** טבע – אולם ובו שלל בעלי חיים שפוחלצו ורובם ככולם נאספו בארץ ועברו תהליך שימור ופחלוץ.

*** "הידיד"-אורד צ‘רלס וינגייט – תערוכה על סיפורו של אורד וינגייט שכונה הידיד, שלפני 75 שנה בעין חרוד, יסד את התפיסה של פַּלִגוֹת הלילה המיוחדות – הסיירת מטכ"ל של פעם. וינגייט פיתח את שיטות הלחימה הייחודיות שלו בעין חרוד כתפיסה ביטחונית בהגנה על קו צינור הנפט מעירק לחיפה שעבר בעמק.

 
- פרסומת -

 
סמל פלגת הלילה של הידיד – אורד וינגייט (צילום דני בר)

בין התערוכות התקופתיות מצאנו:

*** תערוכת צילומים של מיכה בר-עם המציגה את הקיבוץ בעיניו הבוחנות של הקיבוצניק לשעבר, הצלם חתן -פרס ישראל, מיכה בר-עם.

*** תערוכת הילדים "עוֹד סִפּוּר אֶחָד" שהיא חוויה לא פחות מרנינה להורים ולסבים וסבתות. התערוכה שמה דגש על ספרות הילדים שהיתה נדבך ראשון ומשמעותי בבניית תרבות עברית ישראלית. בתערוכה מוצגים הספרים והשירים שנכתבו כספרות ילדים ובנו את הקשר החדש לארץ ישראל, והטמיעו את ערכי האידיאל החלוצי-ציוני של ההתיישבות העובדת.

התערוכה נוצרה בהשראת סדרת התעודה “עוד סיפור אחד ודי“ מבית היוצר של ענת זלצר ומודי בר־און, ובשיתוף עם חברת ההפקה "גם סרטים" ו-yes דוקו .זוהי תערוכה שתשלח אותכם למסע חווייתי וצבעוני במחוזות הילדות. כל אחד יחפש וימצא עוד סיפור אחד שסיפרו לו או שסיפר לילדיו או נכדיו.

פתוח ראשון – חמישי: 09:00 – 15:00, שישי סגור. שבת וחג: 11:00 – 15:00. פרטים באתר… וטל': 04-6486328

טיול ג'יפים עם חן בטבע

עם ג'יפים בגלבוע (צילום דני בר)

יצאנו למסלול הצעדה (שבוטלה) בג'יפים של חן, גם הוא מכפר יחזקאל. התחלנו את המסלול בחניון האירוסים בגלבוע ונסענו בדרך 4X4 קלה למצוק גפת ותצפית על העמק הירוק הפרוש תחתיו. שמענו מחן על האזור ועל פעילויות הסנפלינג שהוא עושה לחובבי התחום. משם נסענו במסלול שטח לכיוון העמק הנסתר ואחר טיפסנו להר שאול משם יכולנו לראות את מצנחי הרחיפה שהמריאו או יותר נכון נפלו לתוך משבי הרוח ודאו דקות ארוכות מעל העמק שמתחתינו. חן מספר גם על טיולי ספארי לילה מיוחדים שהוא עורך באזור וגם מציע למי שמגיע למספר ימים, צימרים שכוללים בריכה שחיה מחוממת בכפר יחזקאל. הצימרים נקראים Seagall על שפת הבריכה. פרטים על טיולי הג'יפים ובכלל בפייסבוק… ובטל':  052-3744612

בחצר של לאה – מגן שאול

סלטים וקובה בחצר של לאה בגלבוע (צילום דני בר)

שמנו פעמנו לסיום היום, למושב מגן שאול שבצפון הגלבוע בשולי חבל התענך. קיבלה את פנינו לאה עם בני משפחתה שהם חלק מהצוות. לאה מארחת קבוצות בהזמנה מראש, עם מיטב המטבח הכורדי למרות ששורשיה הם בכלל קווקזים. הכיצד? בעלה של לאה הוא כורדי וכך למדה את סודות המטבח הכורדי ונשבתה בקיסמו. לאה מכינה בהתאם לקבוצה, מגוון מאכלים ובשפע. הכל טרי ולאה מכינה לכל קבוצה את התפריט שהכינה עבורה. אפשר גם להגיע לסדנאות בישול בקבוצות קטנות. יש לתאם ביקור בפייסבוק… ובטל': 050-7307067

ספינג' כורדי לקינוח (צילום דני בר)

סיכום

הפעם סיפרנו על מספר מקומות בגלבוע אבל אם אתם מתכוונים לטייל באזור, כנסו לכתבה קודמת שלנו על האזור כאן…

כתיבת תגובה