מה בין הלואין Halloween, דלעת וליל כל הקדושים All Saints Day

מדוע בכל מקום בחלק ממדינות אירופה ובצפון אמריקה רואים דלעות ||| מה בין מנהגי ההלואין השונים והדת הנוצרית ||| איך הכול התחיל ומה עושים היום ||| כל הפרטים והמנהגים בהמשך…

בית מוכן להלואין עם דלועים ורוחות במרפסת (צילום דני בר)

דלעות סימן לבאות

בחודש אוקטובר בכל רחבי אירופה וצפון אמריקה, פוגשים דלעות כתומות ובולטות, בכל מקום. אם זה בכניסה למרכזי קניות ומרכולים, בחזיתות בתים רבים, בכל מוסדות החינוך ועוד. דלעות מכל גודל ומכל סוג (ויש עשרות סוגי דלעות). מה פשר הדלעות, בובות הקש ודמויות השדים, שלדים וככל שיש הדמיון שורה על בעל הבית או העסק.

מדוע סוף אוקטובר

חגיגות הקציר האחרון לפני החורף היו הסיבה הקדומה לציון סוף אוקטובר כחג חשוב בעיקר במסורת הנהוגה בסקוטלנד ואירלנד, ומשם פשטה המסורת לכל עבר. עובדי האלילים הקלטיים חגגו והעלו מנחות לאלים כאות תודה על הקציר הטוב שעבר ולקראת שנה חקלאית טובה יותר. החג צויין במדורות, אוכל ושתייה לרוב וריקודים ומחול בשדות כאשר התפאורה היא ערמות החציר שעשו מהן צורות כאות תודה לאלים. יש המייחסים את החג הקלטי סואיין Samhain או סאוּ-אֶן שציין את השנה החדשה כשורש של הלואין. בראש השנה הקלטי, שהיה 31 לאוקטובר, עפ"י המסורת הקלטית כל הרוחות של המתים מהשנה האחרונה מתאספות לקראת המעבר לעולם המתים, וביום זה זו ההזדמנות האחרונה של הרוחות להתערבב עם עולם החיים לפני המעבר לעולם המתים בחצות הליל.

דלעת מזכוכית במוזיאון הזכוכית של קורנינג (צילום דני בר)

Halloween או Hallowe'en

שורש השם בא מהמילה Hallow שפרושה להפוך לקדוש (Holy). למחרת, 1 בנובמבר, הוא היום של כל קדושי הנצרות, שהתחילו לציין אותו רק לפני כ-1000 שנים ויש הגורסים שזה היה תרגיל נוצרי של הכנסיה, לאחד את ליל השדים של עובדי האלילים כך שיוכלו לחגוג יחד עם החג הנוצרי של נשמת הקדושים הנוצרים.

מנהגי החג היו לבישת מסיכות ותחפושות שהנשמות התועות לא יזהו את החוגגים, צעידה עם נר בתוך דלעת חלולה ומגולפת ונקישה על דלתות תוך הצעה להתפלל לנשמת המיתים של הבית תמורת עוגיה שנקראת עוגיית נשמה Soul Cake. לא ידוע כיצד הגיעו למנהגי היום אבל ברור שמי שהביא את זה לארה"ב וקנדה היו המהגרים האירים של רעב תפוחי האדמה, שהיגרו במיליונים לצפון אמריקה ושם כבר השתכללו המנהגים.

תעלול או גמול Trick or Treat ממתק או ברדק

החג היה גם יום בו נסלח לכל השובבים והם יכלו לפרוק כל עול ורסן, ולבצע מעללים ושטויות. מכאן הפכו את זה למשהו מסודר בו חבורות ילדים בתחפושות, מגיעות לשכנים לבקש ממתק כשהבקשה היא בנוסח קצת מאיים: Trick or treat כלומר תנו ממתק או נעשה תעלול. התעלול יכול להיות לזרוק ביצה על הבית, לעטוף הבית בנייר טואלט וכו'. כמובן, שלרוב זה מסתיים בממתק, סוג של Treat.

 
- פרסומת -

 

דלועים ומנורות Jack O'lanterns

למה דלעת בליל כל הקדושים? לכך סיבות רבות:

 1. הדלועים נפוצים ומגיעים לבשלות בסוף אוקטובר.
 2. דלעת היא פרי עמיד שיכול להחזיק מעמד כמה שבועות מבלי שירקיב
 3. החשוב מכל- בדלעת יש חלל גדול וקל לגלף בה צורות ודמויות.
 4. לדלעת צורת ראש מעוות שיכולה לדמות דש או דמות מהמתים.

מהדלעת עושים מנורות שמאירות את חזיתות הבתים והילדים הצועדים לקבל מתנה או לבצע תעלול נוהגים להצטייד במנורות העשויות מדלעת מגולפת או אפילו מסכה שמלבישים על הראש.

Jack O'lantern

המיתולוגיה האירית מספרת על אדם בשם ג'ק שהיה ידוע בקמצנותו. לפי האגדה ג'ק הזמין את השטן למשקה ולא רצה לשלם עליו. הוא שכנע את השטן להפוך עצמו למטבע כדי שיוכל להשתמש בו כדי לשלם על המשקאות אך ברגע שהשטן הפך את עצמו ג'ק החליט לשמור את המטבע לעצמו והכניס אותו לכיסו ליד צלב כסף, אשר מנע מהשטן להפוך את עצמו חזרה לדמותו. לבסוף ג'ק שחרר את השטן בתנאי שהשטן לא יטריד אותו במשך שנה שלמה ובמקרה שהוא ימות השטן לא ידרוש את נשמתו. שנה לאחר מכן, ג'ק שוב שכנע את השטן לטפס איתו על עץ כדי לקטוף פירות. הפעם ג'ק צייר צלב גדול על גזע העץ ובכך מנע מן השטן לרדת. ג'ק לא נתן לשטן לרדת מן העץ עד שהבטיח לו לא להטריד אותו במשך עשר שנים. זמן לא רב לאחר מכן נפטר ג'ק והאגדה מספרת כי אלוהים לא נתן לאדם כמותו להיכנס לגן עדן. השטן שעמד במילתו, לא נתן לג'ק להיכנס לגיהינום ושלח אותו לדרכו עם חתיכת פחם בוערת שתאיר לו את דרכו. ג'ק שם את חתיכת הפחם בתוך לפת גלופה וכך יצר לעצמו ומאז הוא נודד בעולם עם המנורה שעם הזמן הפכה לעשויה מדלעת חלולה – היא ה- Lantern. מכאן השם והמנהג לגלף פרצופים בדלעת ולשים נר בתוך הדלעת.

דמויות קש בכל פינה לכבוד הלואין הוא ליל כל הקדושים (צילום דני בר)

תפוחים באלואין

אחד המשחקים הנהוגים בהלואין הוא Bobbing for Apples שהוא משחק שבו המשתתפים צריכים לשלוף רק עם הפה, תפוחים שצפים בגיגית מים. הגרסה היבשה למשחק זה היא Snap Apple. ליל ההלווין נקרא על כן גם Snap-Apple Night או Nutcrack Night. מקור המשחק הוא כנראה מימי הרומאים ששלטו באזורים בהם כבר חגגו את הלואין, והם הביאו את החג רומאי שנקרא Pomona שהיה חג לאלת הפירות והעצים. סמלה של  Pomona הוא תפוח. גם חג זה נחגג בסוף אוקטובר.

משחקי הלואין נוספים

 • ההורים מחביאים ממתקים ודברי מאפה מתוקים, ונותנים לילדים רק רמזים וסימני דרך למציאת הממתקים. המאפים עטופים בבד ובו גם משפטים על העתיד כמו: "המוצא יתחתן עד החג הבא" או שמים טבעת והסימן הוא נישואין, קש לשפע ועוד.
 • משחק קלפים בו מחביאים ממתק מתחת לכל הקלפים על השולחן וכל מי שזוכה להפוך קלף זוכה במה שנמצא מתחת לקלף.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

 1. NavaLee

  שלום רב
  אולי לא קשור ,
  האם יש לך המלצות לטיסות, טיול לאוסטרליה לסוף מרץ תחילת אפריל?
  אודה לך
  נאוהלי

כתיבת תגובה