יקבים תאומים ישראל-גרמניה

מפעל ערים תאומות בין ערי ישראל וגרמניה מוכר וידוע כבר שנים אבל בשנים האחרונות מתפתח מפעל "יקבים תאומים" ביזמת זג יינות בע"מ ומיכאל יאנסן, מנכ"ל יקב Staatlicher Hofkeller Würzburg בגרמניה, שהוא היקב הוותיק ביותר בגרמניה ופועל מזה 886 שנה והוא כיום בבעלות מדינת Bavaria.

יקבים תאומים בסיור בגרמניה-יוני 2014 (צילום יובל שמיר)
יקבים תאומים בסיור בגרמניה-יוני 2014 (צילום יובל שמיר)

זג יינות

היזמית מאחורי רעיון היקבים התאומים היא זג יינות בע"מ, חברה בבעלות רנה וחוחי זלצמן ויובל שמיר. זג יינות מתמחה בייצוא יינות איכות ישראליים לאירופה בכלל ועיקר הפוקוס בשנים האחרונות הוא על השוק הגרמני.

twin_logo יוזמת "יקבים תאומים"

יקבים תאומים היא שותפות בין יקבים וייננים מישראל ומגרמניה שמטרותיה הן טיפוח דו-שיח בין-תרבותי וידידות בין-אישית סביב העניין המשותף ביין. החלפת ידע אודות גידול הענבים, הפקת היין ושיווקו וקידום ההכרה של יינות ישראל בגרמניה ויינות גרמניה בישראל.

במרכז המבקרים של כל אחד  מהיקבים התאומים מוצג שלט דו-לשוני זהה, בעברית ובגרמנית, ובו שם היקב ושם התאום שלו עם ציון קצר של מטרות היוזמה: "למען הבנה הדדית, חילופי ידע וידידות אמיצה".

מפגש יינים בתערוכת היין בדיזלדורף (צילום יובל שמיר)
מפגש יינים בתערוכת היין בדיזלדורף (צילום יובל שמיר)

איך הכל התחיל

היוזמה נחנכה בשנת 2008 בסיומה של תערוכת ProWein – תערוכת היין השנתית הגדולה בדיסלדורף שבגרמניה. בתערוכת 2008 היה לראשונה בתולדות התערוכה, ביתן ישראל ובו השתתפו שישה יקבים. מאז ובמשך שבע השנים הבאות ( למעט שנה אחת), התקיים בכל שנה ביתן ישראל בתערוכה, כולל גם השנה (2015).

טעימת יין משותפת

בתערוכת ProWein בשנת 2010 התקיימה בביתן ישראל, בבוקר היום הראשון של התערוכה, טעימת יין משותפת של יינות היקבים התאומים הישראלים והגרמנים, טעימה משותפת שהפכה מאז למסורת בתערוכות בשנים שלאחר כך. טעימה משותפת זו משכה מבקרים רבים ואת תשומת הלב של אמצעי התקשורת בגרמניה.

סיורי יקבים

במסגרת יוזמת "יקבים תאומים" התקיימו מספר סיורי יקבים של היקבים התאומים הגרמנים בישראל ושל היקבים התאומים הישראלים בגרמניה, ועקב כך התהדקו הקשרים האישיים בין הייננים והתקיימה חשיפה ברוכה הן של ישראל והן של גרמניה בקרב אנשי היין והתקשורת בשתי המדינות. תרומה נוספת של היוזמה היא הגעתם לארץ של סטודנטים מאוניברסיטת היין המובילה בגרמניה Geisenheim לעבודה ביקבים הישראלים התאומים.

 
- פרסומת -

 
שלט על כל אחד מהיקבים התאומים
שלט על כל אחד מהיקבים התאומים

רשימת היקבים התאומים

 • Weingut Prinz Salm, Nahe                                                –           יקב טוליפ, כפר תקווה
 • Weingut Heymann-Löwenstein, Mosel                            –           יקב מרגלית, בנימינה
 • Weingut Georg Breuer, Rheingau                                   –           יקב הרי גליל, קיבוץ יראון
 • Weingut Georg Mosbacher, Pfalz                                   –           יקב ויתקין, כפר ויתקין
 • Hessische Staatsweingüter Kloster Eberbach, Rheingau       יקב רמת הגולן, קצרין
 • Staatlicher Hofkeller Würzburg, Franken                        –           יקב טפרברג 1870, צרעה
 • Baron Knyphausen, Rheingau                                         –           יקב אדיר, כרם בן-זמרה
 • Weingut von Hövel, Saar-Mosel                                      –           יקב בזלת הגולן, קדמת צבי
 • S.A. Prüm, Mosel                                                              –           יקב רקאנטי, עמק חפר
 • Weingut Hans Lang, Rheingau                                        –           יקב סוסון ים, בר גיורא
 • Weingut Schloss Westerhaus, Rheinhessen                  –           יקב יתיר, תל ערד
 • Weingut St. Urbans-Hof, Mosel                חדש                 –           יקב פלם, אשתאול
 • Weingut Josten & Klein, Ahr                    חדש                  –           יקב ספרה, קיבוץ גת

מספר יקבים נוספים נמצאים כעת בתהליך לקראת הצטרפותם ליוזמה.

מפגש היקבים התאומים הראשון – בגרמניה

בשנת 2014 התקיים מפגש הפסגה הראשון של היקבים התאומים בגרמניה. במפגש השתתפו נציגים מכל היקבים התאומים מישראל, שחלקם אף השתתפו במשך ארבעה ימים קודם לכן בביקורים אצל עשרה יקבים תאומים גרמנים.

המפגש נערך ביקב Hessische Staatsweingüter Kloster Eberbach שבאזור ה- Rheingau, יקב הקיים מזה 878  שנה ונמצא כיום בבעלות מדינת Hesse.

המפגש היה בחסותו ובסיועו של קונסול ישראל במינכן, ד"ר דן שחם, ונכחו בו כ- 150 משתתפים. המפגש כלל דברי ברכה מפי קונסול ישראל, ראש הפרוטוקול של מדינת Hesse, סגן יו"ר הקהילה היהודית בגרמניה, מנכ"ל היקב המארח והאחראים על יוזמת יקבים תאומים בגרמניה ובישראל, ולאחריהם הרצאה של עיתונאי מוביל בגרמניה על התפקיד הבולט שמילאו סוחרי יין יהודים בגרמניה עד השואה. המפגש הסתיים בטעימת יין משותפת של יינות ישראל וגרמניה, כאשר כל זוג יקבים תאומים ניצב זה ליד זה ומטעימים מיינותיהם.  המפגש זכה לכיסוי תקשורתי נרחב הן בגרמניה והן בישראל. לאחר המפגש הזמינו כל היקבים התאומים הגרמנים את אורחיהם מישראל לארוחת ערב במסעדה הממוקמת בלב כרמים.

מפגש פיסגת יקבים תאומים בישראל (צילום דני בר)
מפגש פיסגת יקבים תאומים בישראל (צילום דני בר)

מפגש היקבים התאומים השני – בישראל

מפגש הפסגה השני התקיים בשבוע שעבר, בל"ג בעומר,7 במאי  2015 ביקב טוליפ שבכפר תקווה, קריית טבעון. המפגש בכפר תקווה היה שיאו של שבוע סיורים בו ביקרו כ- 20 אנשי היקבים התאומים ועתונאי יין ואחרים מגרמניה, את היקבים התאומים בישראל וסיירו ברחבי הארץ. לרבים מהאורחים בגרמניה היה זה ביקורם הראשון בישראל. בין המבקרים מגרמניה היה גם נציג יקב Eymann מאזור ה- Pfalz המעוניין להצטרף ליוזמת "יקבים תאומים" ביחד עם יקב סומק מזיכרון יעקב.

במפגש שנערך באולם ההרצאות של כפר תקווה נשאו דברים וברכות הדדיות יוזמי המפעל מישראל ומגרמניה. מיכאל יאנסן הציג את עולם היין הלבן בגרמניה עם מסורת של מאות שנות עשיית יין ומצד שני הציג בפני הנוכחים, יאיר היידו, את עולם היין הישראלי, הצעיר כל כך לעומת התאום באירופה.

לאחר ההרצאות יצאו האורחים לרחבת יקב טוליפ לטעימות יין כאשר בכל דוכן הוצגו יינות היקבים התאומים על שולחן אחד.

בערב התקיימה ארוחת ערב אינטימית למנהלי ובעלי היקבים התאומים בלבד, שסיכמה את המפגש בישראל.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט