טבע נופש ובידור בראשון לציון

טיול בראשון לציון נשמע לכאורה כסיור בין בנייני מגורים עכשוויים, מרכזי קניות ואולי גם מתקני שעשועים, אבל אפשר גם אחרת. היסטוריה, טבע ושעשועים בלב המדינה, בראשון לציון

שדרת הדקלים במרכז ראשון לציון (צילום דני בר)
שדרת הדקלים במרכז ראשון לציון (צילום דני בר)

קצת היסטוריה

ראשון לציון נוסדה בשנת 1882 והייתה המושבה הראשונה של העלייה הראשונה. לעיר היסטוריה מפוארת שהחלה עוד לפני קום המדינה ולה תרומה רבה בעיצוב סמלי הרוח של המדינה, כגון, הובלת החייאת השפה העברית בארץ ישראל באמצעות הקמת בית הספר העברי הראשון, הגן העברי הראשון והפיכת השפה העברית משפת קודש לשפת דיבור. כמו כן, היו אנשי המושבה אלו שחיברו לראשונה את מילותיו של נפתלי הרץ אימבר ללחן הרומני העממי ושרו לראשונה את ההמנון הלאומי. בראשון לציון גם הונף הדגל הכחול – לבן הראשון, הוקם המפעל המודרני העברי הראשון – יקב כרמל מזרחי, שם גם הוקמה מבשלת הבירה הראשונה בארצנו ועוד.

ראשל"צ 2015

מאז עד היום – המושבה צמחה להיות העיר ה- 4 בגודלה בישראל עם יותר מ- 250,000 תושבים. החזון של ראש העירייה, דב צור, הוא להמשיך את תנופת הפיתוח והצמיחה ולהפוך למטרופולין מרכזי, אשר מעניק לתושביו איכות חיים גבוהה, חינוך איכותי, תרבות עשירה ותעסוקה מתקדמת, תוך שמירה על ייחודה וערכיה ההיסטוריים של העיר.

העירייה רואה במורשת ההיסטורית נכס ייחודי שיש להנציח, מקור לגאווה גדולה ומבקשת להביא זאת לידי ביטוי לתושבי העיר ולמבקרים בה.

קיוסק היסטורי ע"י מוזיאון ראשל"צ (צילום דני בר)
קיוסק היסטורי ע"י מוזיאון ראשל"צ (צילום דני בר)

טיול בראשון לציון

בראשון לציון אפשר לחוות טיול במרכז העיר ובשכונות, בחוף הים ובאזור התעשיה ועוד. בין האתרים שניתן לבקר בהם בטיול עירוני בראשל"צ כלולים המקומות הבאים:

 • המרכז ההיסטורי של העיר הכולל את הסיפור המרתק של ראשית ההתיישבות הציונית בארץ ישראל
 • ערש לידתה של השפה העברית המתחדשת
 • מקום וסיפור חיבורו של ההמנון הלאומי
 • מקום הולדתו וסיפורו של הדגל
 • פארקים רחבי ידיים ומלאי ערך מוסף
 • חוף הים
 • פארק אגמים שמשלב טבע, מסלולי אופניים, אטרקציות, מופעי מוזיקה ועוד.

מה התכניות לעתיד

בעשור הקרוב צפויה העיר להמשיך את תנופת הפיתוח, לגדול בכ-20 אלף בתי אב ולהפוך לעיר השלישית בגודלה בישראל. במקביל, השאיפה של העירייה היא להפוך למוקד מרכזי לעסקים אשר כולל תעשייה מתקדמת מתחומי ההייטק, הפיננסים, המדיה ועוד. בימים אלו מקדמת העירייה תכנון לשלושה מתחמי עסקים חדשים ושואפת שאליהם יגיעו חברות גדולות ומרכזיות בתחום התעשייה המתקדמת, פיננסים, הייטק, ביוטק ועוד.

מבנה הסטורי בחצר המוזיאון (צילום דני בר)
מבנה הסטורי בחצר המוזיאון (צילום דני בר)

מוזיאון ראשון-לציון

המוזיאון הפתוח של ראשון-לציון שוכן בלב העיר ההומה, בריבוע הרחובות הרצל, רוטשילד, אחד העם והכרמל. במוזיאון מספר אתרים, סיפורים ומייצגים היחודיים לראשל"צ:

 • סיפור הקמת המושבה ומאבקיהם של המייסדים לשרוד ולמצוא מים
 • החיבור בין הברון רוטשילד לראשל"צ
 • יצירתו והנפתו של דגל כחול לבן הראשון בעולם בחגיגת מלאות למושבה שלוש שנים (1885)
 • מרתף הבית שבו התגורר נפתלי הרץ אימבר וסיפור הולדת המנון "התקוה"
 • בית הספר העברי הראשון בעולם
 • בית המייסדים על כליו ורהיטיו ( אוסף כלי פורצלן מבתי ראשונים, התלבושות האותנטיות)
 • נפגוש דיליז'אנס אמיתי
גרסאות ההימנון שחובר בראשל"צ (צילום דני בר)
גרסאות ההימנון שחובר בראשל"צ (צילום דני בר)

פרויקט אחר של המוזיאון  לטובת המטייל העירוני הוא "שביל הראשונים" – מסלול משולט העובר בין 17 אתרים במתחם העיר ההיסטורית שבין הרחובות רוטשילד, אחד העם, הרצל והכרמל.

מוזיאון ראשון-לציון, רח' אחד העם 2, טל': 03-9598862

שעות פתיחה: א’, ג’, ד’, ה’: 14:00-9:00  ב’: 13:00-9:00 / 19:00-16:00 שבת ראשונה של חודש אזרחי:  14:00-10:00
סיורים מודרכים בכל שעה עגולה וחזיון אורקולי בבאר המושבה

הר אותיות לשעשועים (צילום דני בר)
גבעת אלפון (צילום דני בר)

גן בעברית

"גן בעברית" הוא פארק המשתרע על שטח עצום של 68 דונם ירוק והוא מוקדש כולו לשפה העברית, שלה סיפור אהבה נושן עם העיר ראשון לציון. העיר ראשון לציון הייתה לעיר שבה הפכה השפה העברית משפת קודש לשפת דיבור של העם היהודי בארץ ישראל ובתפוצות. בני המושבה ראשון לציון היו הראשונים שהחלו ללמד עברית בגני הילדים ובבתי הספר ועד מהרה הפיצו את בשורת העברית בכל רחבי ארץ ישראל. הפארק, נחנך רק לפני כשנה על חלקה ראשונה משטח מחנה צריפין שעתיד להתפנות כולו בשנים הבאות.

 
- פרסומת -

 

בגן עובר כציר מרכזי "שביל מלים" הקושר בין האזורים השונים. כמו כן שולבו צמחים לפי סדר האלף בית, מזרקת אותיות בה הילדים יכולים לשלוט על זרמי המתזים ולכתוב את שמם, מבוך מילים בו ניתן להגיע לאוצר על ידי פתרון מילים וניבים בעברית, "גבעת אלפון" בה ממוקמים גבעה עם אותיות שניתן לטפס אליה,שיפודי מלים להרכבת משפחות מלים, סככות שעליהן פתחים בדמות מילות שירים של משוררים עבריים ידועים דוגמת רחל,  נתן זך, יורם טהר-לב ועוד – והן יוצרות צל של השירים על המדרכה.

ב"גן בעברית" נשמרו המתקנים המקוריים של הצבא כגון ההאנגרים והצריפים שהוסבו לשימושים חדשים כמו: סככות צל למתקני משחק, מסעדה, בית קפה וגלריה עתידית. עצי האקליפטוס הוותיקים האופייניים למחנות צבא נשמרו בקפידה ומהווים את אזורי הצל של הפארק. , כבר הפך לאטרקציה ומושך אליו מבקרים מכל רחבי הארץ. עוד בפארק בריכות ביולוגיות גדולות עם דגי נוי, מזרקות, מגרשי כדורגל, כדורסל וקטרגל, שבילי אופנים היקפיים, מתחם המיועד לפיקניק, מתחם מתקני פעוטות מקורים, מתקני כושר וכמובן מדשאות רחבות ידיים.

מילות השיר צרובות במשחק אור וצל - גן בעברית (צילום דני בר)
מילות השיר צרובות במשחק אור וצל – גן בעברית (צילום דני בר)

גן חוף הים

פארק חוף הים נמצא בחלקו הצפוני של חוף הים בצמוד למתחמי החנייה. הפארק משתרע על שטח של 11 דונם. המבקרים יכולים ליהנות מ-15 מתקנים ייחודיים, 6 מגרשי כדורסל קטנים, 4 מגרשי כדורגל לפעוטות עד גיל 5 על שטח של 100 מ"ר כל אחד, מבוך, מתקני משחק מקורים לפעוטות, מתקני כושר לבוגרים, פינות ישיבה, וכמובן, נוף לים.

בנוסף, על ראש הגבעה בגן, נבנה מצפה פיראטיים בו הוצב מגדל עם משקפת ממנו יוכלו הילדים להשקיף לים-את הדרך למטה מן הגבעה יעשו על גבי אחת משלושת המגלשות שיותקנו במקום. במקום נבנה גם משטח עץ גלי, מיני אקסטרים, שמתפרש על שטח של 2 דונם להחלקה על גלגיליות, סקייט בורד ולרכיבת אופניים.

ליליות בפארק (צילום דני בר)
ליליות בפארק (צילום דני בר)

פארק האגמים

במערב ראשון לציון, בצמוד למתחם השעשועים סופרלנד, מגרש הכדורגל העירוני, מנחת להטסת טיסנים ומטוסים קלים, "יס פלנט" והאמפיתאטרון החדש נמצא אגם מים שהתפתחה סביבו שמורת טבע השורצת עופות, דגים, חיות בר ועוד.

פארק האגמים הוא פרויקט חפירת אגמי מים לקליטת מי נגר עילי להשקיה ולהחדרה למי התהום. הראשון מבין שני האגמים שנחפרו הוא  אגם ראשון הסמוך למתקני השעשועים של הסופרלנד. בשנת 1992 נחפר האגם ביוזמת הרשות המקומית, במטרה לאגור מי גשמים להשקיית הפארקים במערב העיר. מי הנגר העילי הם המים הנאספים מהרחובות ושטחי החניה בעיר ונאספים בצינורות הובלה תת קרקעיים, נפרדים ממערכת הביוב העירונית ומוזרמים לאגם.

בשנים גשומות במיוחד,  גאו מי האגם ועודפי המים זרמו לים. למניעת בזבוז מים אלה, ביוזמתו של עוזי קרלן, בן ראשונים, רוקח ובעל ניסיון בחקלאות מים,  נחפר  בשנת 1998  דרומית לאגם ראשון ובמרחק קצר ממנו אגם נוסף, אגם הנקיק, שקיבל את שמו בשל צורתו. שני האגמים נחפרו בסביבה חולית. סביבה זו מהווה בית גידול מיוחד בפני עצמו והצומח והחי שנמצאים בהם מותאמים לתנאים המיוחדים השוררים בחולות. צבאים, שועלים וחזירי בר מוצאים גישה לאגמים בלילה ולוגמים מהם מים לרוויה. כך, עם השנים התפתחה מערכת אקולוגית חשובה באגמים הכוללת צמחייה ובעלי חיים האופייניים למקווי מים מתוקים. התנאים הייחודיים השוררים באגמים אלה משמרים מגוון ביולוגי יוצא דופן הכולל חרקים, סרטנים רכיכות דו חיים ועוד. לפני כמה שנים הוכנסו דגים לאגמים בצורה יזומה ובעלי כנף מוצאים להם באגמים אלה "תחנת אכילה" חשובה במהלך הנדידה וחלקם אף מקננים בהם. בין המינים המעניינים שנצפו : אנפה משורטטת, אנפית גמדית, צולל ביצות, עיט צפרדעים, זמירון, חרגולן זמירי וקנית אירופית.

אגם הנקיק בלב חורשת אקליפטוסים - טבע בעיר (צילום דני בר)
אגם הנקיק בלב חורשת אקליפטוסים – טבע בעיר (צילום דני בר)

מסלולי אופניים

על גדות אגם הנקיק סומן מסלול רכיבה אתגרי. שלושה שבילים נסללו וסומנו: למתקדמים, לרוכבים ברמה בינונית ולמשפחות. כ-12 ק"מ המתחילים בגלישה בדיונות החול ליד הכניסה לאתר אגני החמצון, מתפתלים בין עצי האיקליפטוס ומסתיימים בשכונות המערביות של העיר.

FlyBox

מנהרת הרוח חדשה שתיפתח בחודש נובמבר הקרוב במתחם האגם בראשל"צ, מדמה את חוויית הצניחה החופשית אחד לאחד ומאפשרת לילדים החל מגיל 3, מבוגרים ונכים ליהנות מחוויית תעופת הגוף האנושי. מנהרת הרוח הראשונה בישראל מוקמת בימים אלו על גדות האגם במערב ראשון לציון, בסמוך למתחם היס פלאנט והסופרלנד.

מנהרות הרוח  החלו כמתקן אימונים לספורטאי צניחה חופשית, המתחרים בליגות שונות ברחבי העולם. עם הזמן, מנהרות הרוח הפכו לאטרקציית בילוי לכל המשפחה, במיוחד לאנשים שמבקשים לחוות את חוויית תעופת הגוף בחלל סגור ובטוח. היתרון במנהרות הרוח הוא זמן אויר בלתי מוגבל. ברחבי העולם קיימות 100 מנהרות רוח וזו הראשונה שמוקמת בישראל. עלות המתקן כולו מוערכת בכ-30 מיליון שקלים. את החוויה של התעופה משיגים באמצעות מערכת של משאבות שמזרימות אויר לתוך פיר שגובהו 14 מ' וקוטרו 4.3 מ'. מנהלי החברה מציינים כי בעולם הפך הטרנד לענף ספורט של ממש, וכי עם הקמת המתקן בישראל יחלו לפעול ליגות לילדים, לספורטאים ולנכים  בתחום תעופת הגוף במנהרות הרוח.

אמפיפארק

האמפיפארק החדש ממוקם מדרום מערב לאגמים והוא כולל 3,000 מקומות ישיבה ועוד כ- 9,000 מקומות על הדשא. האמפיפארק מופעל על ידי קבוצת זאפה והכוונה היא שהוא יהיה האתר המרכזי בגוש דן להופעות חיות מהארץ ומחו״ל. ייחודו של האמפי הוא שהוא נבנה כך שהוא יכול להכיל מופע אינטימי של אלפיים איש, ולגדול בהתאם לצורך ל- 5,000 איש או 12,000 איש. בכל מקרה, הצופים ייהנו מאיכות צפייה והאזנה מושלמים. האמפי ממוקם במערב העיר סמוך לסופרלנד ולאגם, סביבו יש שפע של חנייה והוא נגיש בקלות מנתיבי איילון וכביש 431 (יש לציין שבקרוב ייסלל נתיב מכביש 431 ישירות למתחם ויהפוך אותו לנגיש עוד יותר).

כתיבת תגובה