חדשות השבוע בתרבות, אמנות ותיירות 8/2019

אירועים ליום העצמאות, ל"ג מעומר ושבועות ||| פסטיבלים וטבע לפני חום יולי אוגוסט ||| תעופה ברחבי העולם ||| ספר, תערוכות ואמנות ||| תיאטרון החאן, חדש בקולנוע ובסינמטק ||| טלוויזיה רדיו וגם טיולים בארץ ||| להמשך הידיעות וההצעות ….

אירועים ופסטיבלים

ספורט ימי בכנרת (צילום ליאור אליהו)

ג'ונג'ון מאת: אלה מילך-שריף עפ״י ספרו של יוסי בנאי ג׳ונג׳ון

יצירה מוסיקלית בשירה ובתנועה, מספרת סיפור אגדה הבוחן את היחס בין זיכרון לדמיון, בין געגוע ליצירה ובין הזמן האבוד להווה החומק. סיפור קסום על ג'ונג'ון, דמות אישה מסתורית, שמביאה את ניחוחות הבשמים של המזרח, את קולות הנשים המסלסלות בקולן ואת המסורת היהודית ומכשפת את הילדים בסיפורי אגדות על שדים וקסמים.

https://www.youtube.com/watch?v=DMDAKOvu_88

מופע מולטי-בימתי שמביא לבמה יצירה רחבת ממדים, המשלבת בין קולו המוקלט של יוסי בנאי, המחבר-משורר, הקורא את חרוזיו, לבין קולות השירה המלאכיים של ילדי 'מקהלת מורן' ואנסמבל כלי. מוסיקה, שירה, קול, תנועה וחיזיון וויזואלי מעלים בפני הקהל את היופי של המזרח היהודי הפרסי. המוסיקה שואבת מן המקורות המוסיקליים של יהדות פרס, מן המוסיקה של טעמי המקרא וכל זאת בשילוב הסגנון הישראלי של המוסיקה של אלה מילך-שריף.

אולם צוקר, היכל התרבות תל אביב. יום שישי 3.5.2019,שעה 13:30. כרטיסים באתר … ובטל': 054-2455925/6

סשה וולץ ואורחים Sasha Waltz & Guests עם CONTINU  קונטינו

הכוריאוגרפית סשה וולץ ולהקתה, סשה וולץ ואורחים, חוזרים לתל אביב. לאחר שני ביקורים בהם הרשימה מאד את הקהל הישראלי. בביקור הראשון העלתה להקתה את היצירה "גוף", שהותירה את הקהל נפעם וביצירה השנייה העלתה באופרה הישראלית את גרסתה ל"דידו ואניאס" שהתרחשה באקווריום ענק וקסום. עתה היא באה עם יצירה חדשה, יצירה שנוצרה בשיתוף 24 הרקדנים הנוטלים בה חלק קוֹנְטִינוּ Continu . ביצירה המרתקת הזו בוחנת וולץ עם הרקדנים את המתח הנוצר בשילוב בין האמנויות השונות כוריאוגרפיה, מוסיקה  ועיצוב הבמה. בחיבור בין השלושה נוצרת אנרגיה מיוחדת. ושמה היצירה מעיד על המשכיות ועל הפעילות הבלתי פוסקת של כוחות הטבע.

היצירה התפתחה משורה של עבודות גדולות אותן יצרה וולץ לאירועי פתיחה של כמה מוזיאונים בולטים ב- 2009. בפתיחה המחודשת של נוייס מוזיאון בברלין שעבר שיקום על ידי האדריכל דייויד צ'יפרפילד, וגם בפתיחת המוזיאון לאמנות בת זמננו שתכננה זהא חדיד ברומא. את היצירה רחבת ההיקף הזו מלווה מוסיקה מגוונת והמוטיב הבולט הוא יצירתו של המלחין אדגר וארזה "ארקאנה". יצירה זו היא לב ליבה של העבודה אליה מצטרפים קטעים מוסיקליים נוספים בהם הקונצ'רטו לאבוב מאת מוצרט, מוסיקה מאת קלוד ויוויה ויצירתו של המלחין היוני יאניס קסנאקיס. וארזה מלחין עם חזון כפי שלא היה לפניו, יצר לפני 90 שנה את "ארקאנה". וחיבר בין תכנים אמנותיים ומדעיים. ניתן לומר שהיצירה מעבירה תחושות של שינוים, טרנספורמציות, של התחדשות. ובעיקר מעבירה תחושה של התפרצות וולקנית לילית. תיאור של הפיתוי הפרומתאי לשלוט על היקום באמצעות קול ומוסיקה.

מאז הבכורה של היצירה בשאופילהאוס ציריך ב-2010, סשה וולץ וחברים עבדו על קונטינו, שכללו אותה וערכו בה שינויים ובשנת 2011 הציגו בזלצבורג את הגרסה הסופית. בתחילת העבודה בגרסתה הסופית מנגנת יצירתו של יאניס קסנאקיס לכלי הקשה המבוצעת חי על הבמה על די נגנית כלי ההקשה רובין שולקובסקי.

החל מעונת 2019-2020 נבחרה סשה וולץ ביחד עם יוהנס אומן, מנהל הבלט השוודי להיות מנהלת אמנותית שותפה של שטאטס בלט ברלין (Staatsballett הבלט הלאומי). במקביל תמשיך סשה וולץ בעבודתה בלהקה שלה. בלהקה רקדנים המגיעים מכל קצווי העולם וכמו בביקור הקודם גם הפעם יש ישראלים בלהקה: מיכל מועלם, עידן יואב ויעל שנל שהיא ממנהלות החזרות בלהקה וכוריאוגרפית בזכות עצמה.

https://youtu.be/GwnF_PXYsdo

קונטינו Continu – בימוי וכוריאוגרפיה: סשה וולץ  Sasha Waltz, מוסיקה: יאניס קסנאקיס, אדגר וארזה, קלוד ויוויה, וולפגנג אמדאוס מוצרט. מועדי המופעים: יום רביעי15/05/2019  20:00, יום חמישי16/05/2019  20:00, יום שישי17/05/2019   13:00 ושבת 18/05/2019  20:00. כל המופעים בבית האופרה ע"ש שלמה להט צ'יץ' בתל אביב,
להזמנות כנסו לאתר האופרה הישראלית. הפקה בישראל בימות גלובל.

בנוסף יקיימו שלושה רקדנים ורקדניות של הלהקה שתי סדנאות לרקדנים ורקדניות ישראלים צעירים. הסדנאות תתקיימנה בין ה-21 ל-23 במאי בעפולה ובכפר יאסיף. מטרת הסדנאות הינה להרחיב את הקשרים הקיימים עם אמנים ואמניות מחוץ לערים הגדולות ולקדם את השיח האמנותי. משרד החוץ הגרמני תומך בהופעות הלהקה. להקת המחול סשה וולץ & אורחים נתמכת על ידי מנהל הסנט לענייני תרבות ואירופה וקרן התרבות הראשית של הבירה.

העמותה לתסמונת רט עם המרוץ השנתי זו השנה ה-11 בשבת 11 במאי

המרוץ של העמותה לתסמונת רט הפך ב-11 השנים האחרונות לסמל, כשמאות רצות וצועדים מקצועיים וחובבנים כאחד, אשר נותנים יד להעלאת המודעות למאבק לקראת מציאת תרופה מתאימה לתסמונת הנדירה בקרב הציבור הרחב. במשך השנים הפך המרוץ לחגיגת ריצה לכל המשפחה ולמסורת אשר מתאימה את עצמה לטרנד של עולם הכושר ובריאות הגוף, מרוץ אשר מחדיר את שמחת הריצה לכל משתתף. אולם השנה, המרוץ יתקיים באווירה חגיגית במיוחד, לאור ניסוי קליני ראשון מסוגו בדרך למציאת תרופה לתסמונת שלאחר שנים של המתנה עומד לצאת לדרך בקרוב לאחר שכבר הוכח כאפקטיבי בתנאי מעבדה. לכן גם השנה, כל ההכנסות מהמרוץ יוקדשו למימון ולקידום מחקר זה ואחרים. כיום מאובחנות כ- 350,000 בנות ברחבי העולם שמקוות מדי יום כי בקרוב תמצא להן התרופה שתשחרר אותן מגופן הפגוע.

המרוץ, אשר יוזנק ב-11 במאי ברמת אביב ג' ויימשך לאורך השדות החקלאיים של צפון תל אביב, יאפשר לרצים ליהנות מאירוע ספורט איכותי שיציע חמישה מקצים שונים – 10 ק"מ, 5 ק"מ, 3 ק"מ, 2 ק"מ, ואף מקצה מיוחד לקטקטים באורך 300 מטרים בו ניתן לרוץ בליווי הורים. מדי שנה מצליח המרוץ לסחוף מאות רצים, משפחות וילדים, צעירים ומבוגרים, שירוצו כולם למען עתידן של "מלאכיות הדממה" ובני משפחותיהן – שמשתתפים אף הם. משתתפי המרוץ ירצו עם חלוצת המרוץ שעוצבה על ידי אחת האימהות של ילדה בעלת תסמונת רט כשבכל שנה נבחרת חולצה בצבע שונה והשנה הצבע הנבחר הוא סגול – בדומה לצבע המזוהה עם תסמונת רט ברחבי העולם.

אחד המשתתפים שירוצו השנה יהיה ערן פסטרנק, הרץ הוותיק ביותר במרוץ שמשתתף בו כבר 10 שנים ברציפות במקצה ה–10 ק"מ. תחילה רץ כרווק, לאחר מכן ביחד עם בת זוגו, בשנה השלישית כבר רץ עם עגלת בנו הבכור ולפני שנה ביחד עם ארבעת ילדיו שמצטרפים אליו לריצה – הכל כדי להעלות את המודעות לתסמונת הקשה, אחרי ששמע עליה ממש במקרה והלוקות בה נכנסנו לו ללב.

בשנים האחרונות מחקרי מעבדה הוכיחו כי התסמונת הפיכה בקרב חיות מעבדה, אולם טרם מצאו תרופה שתוכל לרפא אותה בקרב בני האדם. כעת מחקר המשך ינסה לאשש את הממצאים אצל בני האדם. לפרטים נוספים ולרישום היכנסו לאתר…

צללי המוזיקה פרי עטם של יהודים "צלילי המוזיקה", "קברט" ו"המפיקים"

צלילי המוזיקה – עיצוב אלעד ארגמן

מה עניין שואה למחזות-זמר? רבות נאמר על השתקפות השואה בכל סוגה אמנותית, אך מעט מאוד על השתקפותה במחזמר, שהרי הוא נתפס כקליל ומתקתק. אבל כסוגה פופולרית בקרב קהלים רחבים כל-כך, המחזמר הוא מקור מרתק לבחינת השינוי בהתייחסות לשואה לאורך השנים. בשנת 1959 יצרו ריצ'רד רודג'רס ואוסקר המרשטיין השני את "צלילי המוזיקה" – כזכור, סיפור מלא חן על אומנת וילדים, אך גם הניסיון הראשון לעסוק באיום עליית הנאצים ובזמן שעדיין לא נהוג היה לדבר רבות בזוועות שהם חוללו.

ב-1966 המחזמר המהפכני "קברט" מאת ג'ון קֶנְדֶר ופרד אֶבּ כבר מעמיד את האיום הנאצי במרכזו. ולא רק שאין בו ה-happy end האופייני ליצירות אמריקאיות על התקופה, אלא שהוא גם משתמש בדרכי ביטוי ציניות ונועזות כדי לבטא את תעמולת השנאה הנאצית.

כעבור כמה עשורים, מל ברוקס סוגר מעגל כשהוא מעבד את סרטו "המפיקים" (1967) למחזמר, וכך מגשים את חלומו להתנקם בהיטלר תוך שימוש בנשק שהוא שכלל כל חייו – הומור. "המפיקים", שבמרכזו שני יהודים החוברים יחדיו להפיק מיוזיקל ששם ללעג את הצורר הנאצי (על נשיותו!), שבר שיאי זכייה בטוני כשעלה ב-2001.

אלו מחלוקות חריפות התעוררו בעניין הצגת צלבי קרס ומועל יד על במת "צלילי המוזיקה"? מדוע הואשמו היוצרים היהודים של "קברט" באנטישמיות? והאם בכלל יש מקום להתייחס לשואה בהומור?

שאלות אלה ואחרות יציג אייל שרף, זמר ומרצה, חוקר בתחום מחזות-הזמר, שעיתון "הארץ" מפרסם את מאמריו. אייל הוא בעל תואר שני בביצוע ודרמטורגיה של התיאטרון המוזיקלי מאוניברסיטת ניו-יורק. במסגרת ההרצאה יבצע אייל שירים מתוך שלושת מחזות-הזמר, בליווי הפסנתרנית אלה דנציג. גיא פרטי ילווה את המופע בנהריה.

מגיש ושר: אייל שרף,  מלווה בפסנתר: אלה דנציג. יום שני, 6 במאי בשעה 20:30, אסקייפ סיטי, בן יהודה 32, תל-אביב, יום שני, 20 במאי בשעה 20:00, הספרייה העירונית, המייסדים 5, קרית אונו

ירושלים עם פעמונים של זהב

אירוע בחצר בית אות המוצר הירושלמי (צילום יצחק ויס)

פעמונים של זהב הוא מיזם חדש המציע חוויה רב-תחומית עשירה של מקהלות ואנסמבלים כליים מובילים בישראל, לצד סיורים מודרכים מגוונים ברחבי העיר המרתקת – ירושלים, שיתקיים במהלך שלושה ימים, בתאריכים 16-18 במאי בירושלים. הטיולים שחלקם משולבים בקונצרטים ווקאליים בכנסיות המופלאות של העיר יתקיימו בהנחיית מיטב מורי הדרך ויעברו במבחר מסלולים ואתרים היסטוריים, באגן העיר העתיקה ומסביבו. סיפוריהם של הרבעים השונים והסמטאות הציוריות, חושפים את מעורבותם והשפעתם של העמים השונים על ההיסטוריה של ירושלים – מהערים המרתקות בעולם.

האירועים המוסיקליים כוללים בין היתר, קונצרט "קרובים במזרח" המשלב מוסיקה ערבית, מוסיקה עממית מזרחית ומוסיקה מקהלתית מערבית בביצוע מקהלת ברתיני, האנסמבל היהודי-ערבי אבעאד והזמרת מאריה ג'ובראן, בניצוחו של רונן בורשבסקי, שיתקיים ביום שישי בכנסייה הסקוטית. קונצרט של רביעיית שומן (גרמניה) שתבצע שלוש רביעיות מאת מנדלסון, ינאצ'ק וצ'ייקובסקי המייצגות שלוש תקופות, ביום חמישי וקונצרט מיוחד לאוהבי באך, "אנה מגדלנה באך" בביצוע אנסמבל בארוקדה, בשבת בבוקר – שניהם באולם ימקא. ערב מיוחד "שרים ביחד" – קונצרט של אנסמבל קורל שיארח את מיזם שירת ההמונים הסוחפת קולולם עם שירו של בוב מארלי one love, ביום שישי בימקא. הרביעייה הקולית תלמוס בשירת א-קפלה מתקופת הרנסאנס והבארוק לצד מוסיקה עכשווית וערב מוסיקת עולם שכולו מוסיקה יוונית קלאסית ונוסטלגית ומוסיקה פונדית עם אנסמבל יוון כחול לבן – שני המופעים, בבית אות המוצר הירושלמי. בשבת, קונצרט סיום חגיגי בביצוע תזמורת הרחוב הירושלמית החדשנית עם מקהלת ברתיני והמקהלה הקאמרית שליד האקדמיה למוסיקה ירושלים בניצוחם של עידו שפיטלניק ורונן בורשבסקי. בתכנית הרקוויאם של פורה וקנטטה 131 של באך, באולם ימקא.

"פעמונים של זהב" מציע להרחיב את החוויה עם שלושה מסלולי טיול-קונצרט (בשבת, בשעה 12:45) שישלבו קונצרטים ווקאליים בשלוש כנסיות בולטות: המקהלה ע"ש ברתיני בניצוחו של רונן בורשבסקי בכנסיית המשיח, המקהלה הקאמרית של אורטוריו ירושלים בניצוחו של דור מגן בכנסיית נוטרדאם ומקהלת עדי בניצוחו של עודד שומרוני בכנסייה הסקוטית.

האירוע בהפקת המקהלה הקאמרית ע"ש ברתיני, בית אות המוצר הירושלמי ומוזות – יוזמות תרבות וקידום אמנים.

לרכישת כרטיסים ולפרטים נוספים, בית אות המוצר הירושלמי בטל': 02-6717430 או בדוא"ל…

חלוץ 33 -חצר התרבות של עמותת איילים בבאר שבע עם שלל מופעים

החלוץ 33 הינו חצר תרבות בעיר העתיקה בבאר שבע, המהווה במה פתוחה לאמנים מכל רחבי הארץ. בחצר החלוץ 33 מתקיימים עשרות אירועי תרבות, אמנות הופעות ומסיבות במהלך השנה. המקום הוקם ע"י עמותת איילים – עמותה שמטרתה יישוב ופיתוח הנגב והגליל. להלן המופעים הקרובים שיתקיימו בחלוץ 33:

5/5  "וודסטוק" – חוגגים 50 שנה לפסטיבל האייקוני

8/5 מסיבת עצמאות

13/5 ערב פאב חלוצי (כניסה חופשית)

14/5 אמן הפולק-פופ הבאר שבעי JOZZEF משיק אלבום חדש

15/5 ערן צור מארח את אלונה דניאל – מופע מיוחד: מימי טאטו ועד היום

16/5 אריק ברמן – המופע האקוסטי

פתיחת דלתות: 20:00, תחילת מופע: 21:00. לכרטיסים באתר… ובטל': 9609*

אירועים ביום העצמאות ל"ג בעומר ובשבועות

חוגגים עצמאות באתרים הצפוניים

סקיי ריידר אתר החרמון (צילום סטודיו גולן)

אתר החרמון: הנקודה הצפונית והאסטרטגית במדינה, מפגש גבולות חשוב עם סוריה ולבנון, ההר הגבוה במדינה שעל אדמתו נרשמו בדם סיפורי קרבות, ההר שזכה בתואר "העיניים של המדינה" מזמין בסופ"ש עצמאות, לסיורי מורשת מודרכים לגבעות הקרב, כולל סיפור  הקרב על כיבוש החרמון. הסיורים המודרכים משלבים טבע, מורשת וגיאופוליטיקה. הסיור מתחיל בפסגת החרמון (2040 מ') בתצפית מרהיבה והסבר על הגולן, הגליל העליון, עמק החולה והרי הלבנון וסיומו בסיפור המרתק של הקרב על החרמון. הסיורים  ללא תשלום ע"י מדריכי החברה להגנת הטבע. משך הסיור כשעה וחצי, יש להגיע חצי שעה לפני שעת הסיור (משך הנסיעה ברכבל 15 דק') ולהצטייד בנעלי הליכה, לבוש חם ומים. (הסיורים מתקיימים בהתאם לתנאי מזג האוויר). ימים חמישי שישי ושבת 9-10-11/5 בשעות:  11:00, 13:00. לפרטים: אתר החרמון … ובטל': 1599-550-560

קייקי כפר בלום למען חיילי צה"ל: אתר השייט הישראלי, הגלילי והמוביל בארץ, יארח את חיילי צה"ל ליום שכולו שייט מהנה במי הירדן הצוננים. הנהלת האתר רואה חשיבות עליונה להודות לחיילים באוויר, בים וביבשה בחיבוק חם כחלק ממסורת ארוכת שנים. חיילי צה"ל ייהנו משייט ללא תשלום כחלק מתרומה לקהילה והכרת תודה!  מומלץ למצות את סופ"ש עצמאות בחופשה ישראלית אולטימטיבית בחיק הטבע, במתחם הבלום וילג' החדש במרחבים ירוקים, לצד פעילות אתגרית מגוונת בפארק החבלים "טופ רופ", אומגה ענקית הישר למים, קיר טיפוס, שייט, קולנוע רב חושי ומרבצי דשא מוצלים ורחבים למנגל. בקייקי כפר בלום חוגגים עצמאות ישראלית. יום העצמאות 9.5.19 שעות פעילות: 10:30 – 16:00 (השייט מגיל 10 בליווי מבוגר מעל גיל 18, אומגה למים מגיל 5) *ההטבה ניתנת לחיילים בשירות סדיר ושירות לאומי בהצגת תעודה. לפרטים באתר … ובטל': 04-6902616

חוגגים עצמאות בדה קרינה: מרכז המבקרים שוקולד "דה קרינה" בקיבוץ עין זיוון. חוויה מהנה לכל המשפחה. המקום מציע  צפייה בסרט שמתאר את סיפור השוקולד ואת סיפורה של קרינה השוקולטיירית, דור שלישי למשפחת שוקולטיירים שעלתה לישראל מבואנוס איירס, ארגנטינה, סדנא חווייתית וטעימות מתוקות. במהלך הסדנא: מעצבים  ויוצרים בשוקולד גורמה, כל אחד לפי רוחו ודמיונו. במקום בית קפה משקאות ומטעמים על בסיס שוקולד וחנות המפעל המציעה שפע מוצרי שוקולד עבודת יד המיוצרים במפעל הבוטיק במקום. ביום העצמאות, יום ה',9.5.19, בין 09:00- 15:00. לפרטים באתר …ובטל': 04-6993622

חוגגים 60 לגן השלושה-הסחנה: גן השלושה-סחנה. המדינה חוגגת 71 ובסחנה (שנפתח ביום העצמאות 1959) חוגגים 60 – הקהל יוזמן לבקר ב'שביל הבוסתן והמים' – אזור בילוי חדש בחלק המזרחי של גן עם טיילת מונגשת לאורך הנחל באורך של כ-300 מטר העוברת דרך בוסתן פורח של עצי ארץ ישראל וטחנת קמח עתיקה.  במהלך פריצת השביל נחשפו בצלע הגבעה שני פתחיה של מחילה חפורה אשר מקורה מוערך בתקופה הרומית ביזנטית. עוד בסחנה – נחל האסי והבריכות הטבעיות– עם טמפרטורת מים קבועה של 28 מעלות, מתקני משחקים והרבה דשא וצל, מוזיאון 'עקבות בעמק' עם שני אגפיו שייפתח בין 10:00-14:00 – אגף המורשת באתר 'חומה ומגדל' עם פעילות עצמאית למשפחות ברוח העצמאות ואגף הארכיאולוגיה הים תיכונית. מתי? 08:00-17:00. לפרטים: 04-6586219

עצמאות בפארק המעיינות: פארק המעיינות. מעיינות, נחל הקבוצים, בריכות הדגים, אתרי מורשת, שטחים חקלאיים, הציפורים הנודדות, חגיגת נוף, טבע ומים. אפשר להביא אופניים מהבית לרכיבה בדרכים בפארק וניתן לשכור בתשלום רכבים ידידותיים לסביבה או אופניים. לפרטים טל': 04-6881427

איש הענבים עם בית פתוח לתפארת מדינת ישראל

פסטיבל היין (צילום ארז שטיינר)

הבית הפתוח שיתקיים בבית איש הענבים ב 3-4 במאי יהיה כולו בסימן כחול לבן במרתון "יום העצמאות" במסגרתו יוצגו לטעימה מעל 70 יינות ישראלים כמניין שנותיה של המדינה.

מגוון עשיר של יינות תוצרת הארץ מהיקבים המובילים והמבטיחים ויקבי הבוטיק המצטיינים. טעימות מרתקות של סגנונות שונים, יינות מתיישנים, טעימת חבית ויינות איכותיים ונדירים גם כאלו מיקבים ביתיים, מקוריים בטעמם ולא שיגרתים. האירוע מתקיים בתאריך  3-4 במאי 2019 ימים שישי-שבת. שעות 10:00-16:00. חלק מהיינות מוגבלים בכמותם ויפתחו במהלך שני ימי האירוע אחת לשעה. בית איש הענבים ברחוב בעל הטורים 12 ביפו. פרטים וכרטיסים באתר … ובטל':  5180533 – 03

עצמאות עם מפגן הצדעה לתושבי הדרום
ארגון השומר החדש, המועצה האזורית שדות נגב ומועצה אזורית מרחבים יערכו הפנינג עצמאות חגיגי לכל המשפחה שכל כולו למען תושבי הדרום. בתוכנית: פעילויות לכל המשפחה, מופעים, סיורים מודרכים, שירה בציבור, דוכני מזון ועוד. הכניסה חופשית. מקום: מתחם מועצה אזורית שדות נגב. חמישי 9.5, בשעות: 10:00-17:30. חנייה: מוסדרת ללא תשלום. הרשמה דרך האינטרנט באתר השומר החדש.
לאחר שנה קשה שעברה על תושבי הדרום החליטו בארגון השומר החדש, לחבור למועצת שדות נגב ומרחבים ולקיים את אירוע העצמאות המסורתי שעורך הארגון בדרום. האירוע הוא המשך שיתוף פעולה שהחל במבצע שערך השומר החדש בתקופת טרור העפיפונים ובו התגייסו למעלה מ-400 מתנדבים לסייע בתצפיות למניעת השריפות. הקשר האמיץ עם המועצות נמשך וכעת הוחלט על חגיגות משותפות בשטחי המועצה. במסגרת האירוע יתקיימו ללא תשלום- שלל פעילויות לכל המשפחה: סיורים מודרכים, פינות יצירה, הפעלות לילדים, דוכני מזון, שירה בציבור, מעגלי לימוד, טקס ועוד. לו"ז:

10:00 – פעילויות לילדים| מתנפחים | מתחם ג'ימבורי| סדנאות יצירה בטבע| נופש פעיל| תערוכת צה"ל ומשטרה| סדנת חושים| פינת ליטוף| סיפורו של מקום| מגוון פעילויות חינוכיות חקלאיות.

12:00 – שולחנות עגולים ולימוד משותף

12:45 – טקס חגיגי הקראת מגילת העצמאות בהשתתפות חניכי תנועת בני המושבים וארגון השומר החדש

13:30 – שירה בציבור והרקדה המונית עם להקת 'בובי זמר'

15:00 – הופעה לילדים מיכל הקטנה

16:30- הופעה דודו אהרון. 17:30 סיום.

בסמוך לשטח האירוע יהיו מקומות מוסדרים לעריכת מנגלים משפחתיים ופרטיים.

האירוע יתקיים ביום חמישי ה-9.5 החל מ-10:00 בבוקר ועד 17:30 אחה"צ במתחם מועצת שדות נגב. האירוע פתוח לקהל הרחב ללא תשלום. הרשמה לאירוע באתר …

עצמאות במוזיאון הפתוח בגן התעשייה תפן

צילום זרעים של פלסטיק במוזיאון הפתוח בגן התעשייה תפן (צילום באדיבות המוזיאון הפתוח תפן)

המוזיאון בגן התעשייה תפן נפתח למען הקהילה וקירוב הקהל לתעשייה ואמנות. בכל ימות השנה פתוח המוזיאון ללא תשלום לחיילי צה"ל! המבקרים במוזיאון ביום העצמאות, ייהנו מסרטים שיוקרנו לאורך היום בנושאי  תעשייה, אמנות ומורשת. הדרכות  גלריה:

בשעה 12:30- מפגש והדרכה בתערוכה "פסלים" של האמן בועז ועדיה בגלריה לאמנות. תערוכה מקיפה הכוללת 25 פסלים ועבודות התבליט האחרונות שיצר בסטודיו בניו יורק, טרם נפטר ממחלה קשה בפברואר 2017. זו תערוכתו הראשונה בישראל, לאחר שחי ויצר במשל  43 בניו יורק, כאמן בינלאומי מצליח. מסעו של ועדיה הוא מסע חיים של מעבר בין יבשות ובין תרבויות והצגתה במוזיאון הפתוח תפן, מהווה מעין סגירת מעגל למסע זה.

בשעה 13:30- במוזיאון ליהדות דוברת גרמנית ובתערוכה "ייקה בול"- תערוכת עיצוב בולים מהסקיצות ועד הבול האמתי.  בתערוכה מוצגים בולים שנושאיהם מגוונים: אדריכלות, אמנות, מוזיקה, תיאטרון, היסטוריה, פוליטיקה, אמנויות הבמה ועוד. התערוכה מציגה את התרומה של יהדות דוברת גרמנית למפעל הציוני, כפי שהיא מתבטאת בעיצובם של הבולים.

תערוכת צילומים המציגה צילומים שליוו את תהליכי בנייתה של המדינה, בשנים 1947-1953 ומתבססים על מאגר דימויים מארכיון אוצר התמונות הלאומי. אוסף מכוניות קלאסיות- שכולן נסעו על כבישי הארץ. גן פסלים רחב ידיים. לרשות הקהל – מאכלים דרוזיים בלובי מרכז המבקרים. המוזיאון יהיה פתוח לקהל הרחב בשעות 11:00-16:00. לפרטים נוספים באתר… ובטל': 04-9109600

יום המוזאונים הבין-לאומי מאי 2019

מוזאון אילנה גור- ורד הארונוביץ המזרקה, 2014, פיברגלס, עץ, ברזל ומשאבות מים (צילום שוקי קוק)

כמדי שנה, מוזיאוני ישראל יפתחו את שעריהם לקהל הרחב ללא תשלום ויקיימו מגוון פעילויות בהשראת הנושא השנתי הנבחר המוזיאון  כחממה תרבותית-העתיד של העבר

כמו כן, יתקיימו במוזאונים השונים סיורים והדרכות מיוחדות, מפגשי שיח גלריה,  סדנאות יצירה לילדים וחשיפה לתערוכות חדשות ולמוצגים ייחודיים

בתאריך 23 במאי, ל"ג בעומר, איגוד המוזאונים הישראלי והמוזאונים השונים ברחבי הארץ מזמינים את הציבור הרחב לבקר בעשרות מוזאונים ללא תשלום לרגל יום המוזאונים הבין-לאומי. השנה יום המוזאונים הבין-לאומי יהיה בסימן המוזיאון  כחממה תרבותית-העתיד של העבר. נושא זה נבחר במטרה להפנות זרקור אל תפקידם החשוב של המוזאונים בשימור המסורת, העברתה מדור לדור והתאמתה לדור העתיד. במסגרת יום זה יתקיימו במוזאונים השונים  מגוון פעילויות ייחודיות בהשראת הנושא השנתי הנבחר. כמו כן, יתקיימו סיורים מיוחדים והדרכות, מפגשי שיח, חשיפה לתערוכות חדשות ולמיצגים ייחודיים, פעילויות לילדים, סדנאות יצירה ועוד. יום המוזאונים הבין-לאומי נחגג מדי שנה ברחבי העולם במהלך חודש מאי במטרה להגביר את המודעות של הציבור לחשיבות תרומתם של המוזאונים לחברה, לעודד אותו להרחיב את אופקיו ולהנגיש לקהל הרחב את תחומי המדע, האמנות, האדריכלות ומורשת התרבות – המוצגים במוזאונים.

בין המוזאונים שייפתחו ללא תשלום לקהל הרחב: מוזיאון תל אביב לאמנות, מוזיאון פתח תקווה לאמנות, מוזיאון האסלאם בירושלים, מוזיאון ראשון לציון, מוזיאון נחום גוטמן לאמנות, מוזיאון בר-דוד, מוזיאון וילפריד ישראל מוזיאון ינקו דאדא, מוזיאון החאן חדרה, מוזיאון המדע בירושלים, מוז"א- מוזיאון ארץ ישראל תל אביב, מוזיאון אילנה גור, מוזאוני חיפה, מוזיאון  הנגב לאמנות, מוזיאון  ארצות המקרא, מוזיאון  וילפריד ישראל, מוזיאון בית שטורמן, מוזיאון לתרבות הפלישתים ע"ש קורין ממן, מוזיאון המזגגה, מוזיאון על התפר, המוזיאון  הגאולוגי רמת השרון, מוזאוני משרד הביטחון ועוד .

בין הפעילויות שיתקיימו במוזאונים השונים ביום זה: סדנת קומיקס לילדים בהשראת הנושא השנתי במוזיאון  בר דוד, שיחי גלריה מסביב לשעון במוז"א, מוזיאון  ארץ ישראל, תל אביב, סיור מודרך במיצג "גרסת כיסוי" המוצג בתערוכת  תקווה, امل,   HOPEבמוזיאון  ראשון לציון בו מוצגים אייקונים ישראלים משודרגים בהדפסת תלת מימד, סדנא ארכיאולוגית למשפחות במוזיאון  כפר סבא , סדנת יצרה לילדים בהשראת התערוכה "לשמור מרחק" במוזיאון  פתח תקווה, מגוון מסלולים ואפליקציות למשפחות בנושאי מסורת של חדשנות במוזיאון  ארצות המקרא,  תערוכת תכשיטים ייחודית במרכז מורשת יהדות תימן וקהילות ישראל, שיח גלריה במוזיאון נחום גוטמן לאמנות, ביקור בתערוכה הפעילה ״קימונומטריקס״ הכוללת פרשנות עכשווית ומדעית על דגמי קימונו בשיתוף פעולה עם מכללת שנקר במוזיאון  וילפריד ישראל , הקרנה ייחודית של 2 עבודות וידאו המתקשרות לנושא השנתי וסדנאות יצירה לילדים ברוח אמנות האסלאם במוזיאון  האסלאם בירושלים ועוד.

יום המוזאונים הבין-לאומי נחגג מדי שנה החל משנת 1977 וזוכה להצלחה רבה ברחבי העולם. בשנת 2017, הגיע מספר המשתתפים לשיא של כל הזמנים, מעל ל- 36,000 מוזאונים מ-157 מדינות ואזורים השתתפו ביום הפתוח, וארגנו פעילות ואירועים לציבור שביקר בתערוכות.

יו"ר איגוד המוזאונים, נאוה קסלר: "ביום המוזאונים הבין-לאומי אלפי מוזאונים בעולם מעלים על נס את תרומת המוזיאונים לציבור בקשת רחבה של נושאים ומזמינים את הציבור לקחת חלק בחגיגה תרבותית, חוויתית ומעשירה. למוזאונים בישראל ובעולם תרומה חברתית גדולה והם עוסקים בנושאים חברתיים, מעלים סוגיות שבמחלוקת, ועוסקים במחקר, חינוך והעשרה".

רשימת המוזאונים הפתוחים ללא תשלום, שעות הפתיחה והפעילויות השונות מפורסמת באתר איגוד המוזאונים הישראלי …ובאתרי האינטרנט של המוזאונים ברחבי הארץ.

החברה להגנת הטבע עם שלל פעילויות ביום העצמאות, ל"ג בעומר ושבועות

עמק החולה (צילום דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)

גבורת הלוחמים: בראש גבעת כורכר ניצב לו ה"ארמון" – בו הוקם בשנת 1943 קיבוץ ניצנים ע"י מעפילים. חמש שנים לאחר מכן, במלחמת העצמאות, ניערך בקיבוץ קרב קשה עם המצרים – זהו סיפורם של לוחמי תש"ח, שבזכות גבורתם קמה מדינת ישראל! 9/05/2019, יום ה', סיורים ייצאו בכל שעה עגולה בין השעות 13:00-9:00 ובהתאם לצורך. איפה נפגשים? בית ספר שדה שקמים של החברה להגנת הטבע. מתאים לכל הגילאים. מה בתוכנית? – נשמע את "סיפורו של מקום" – על ה"ארמון" ועל קרב ניצנים, נפגוש דמויות מרתקות מהעבר, נצפה במיצג אורקולי מרגש ונבקר באנדרטה הייחודית "יד לאשה הלוחמת", המוקדשת לנשים שלחמו ותרמו למערכות הביטחון בארץ. ללא תשלום! לפרטים נוספים פנו לבית ספר שדה שקמים בטלפון 08-6727895.

רצים ל-80:  רגע אחרי שחגגנו 71 שנים למדינה, ניפגש לחגוג 80 שנים לראשית ההתיישבות בצפון עמק החולה, אזור שבאותם ימים היה "המערב הפרוע" של ארץ ישראל. מתי?  11/05/2019, יום שבת, סיורים יתקיימו בין השעות 10:00-15:00. מתאים לגיל: 5+

מה בתוכנית? הצטרפו אלינו לסיורים מודרכים שיצאו ממוזיאון בית אושיסקין לרחבי קיבוץ דן, בעקבות סיפור הקמתן של "מצודות אוסישקין", במשחק בריחה "מחפשים את הקושאן האבוד", סרטים היסטוריים ועוד. רישום לפעילות המתקיימת ב-10.5 ניתן לבצע דרך המוקד בלבד. להרשמה התקשרו למוקד טלטבע 03-6388688

זה אדיר: טיול חובבי לכת מפסגת הר אדיר המשקיף אל לבנון, דרך שבילים פורחים ונחלים זורמים אל הכפר הדרוזי חורפיש. מתי? 11/05/2019, יום שבת, 07:00-16:00. מתאים לגיל: 18+. מה בתוכנית? – נפתח את היום בראש הר אדיר שבגליל העליון באנדרטה מרשימה למלחמת לבנון השנייה, הניצבת מול נוף הצופה מגבוה אל לבנון ומרחבי הגליל. לאחר מכן, נרד בשביל תלול מעט ונהנה מפריחת סוף האביב באזור הגבוה. נמשיך בשביל יפה ומוצל בין עצי החורש הגבוהים בנחל פער, בו נלך עד הכפר הדרוזי חורפיש. נסייר בגרעין הישן של הכפר ונשמע מסיפורי הכפר והדרוזים בגליל. אורך המסלול כ- 8 ק"מ. בהדרכת נעמי גושן. להרשמה התקשרו למוקד טלטבע 03-6388688

ג'יימס בונד העברי בתל-אביב: מסע אל שורשיה הנסתרים של "החבצלת" עם דמויותיהם של מניחי  היסודות לעולם הסוד והסתר. חיילים אלמונים של לח״י לצד הקולגות מהאצ״ל שהתגייסו בעקבות מפקדם – מגייסם – יצחק שמיר, מייסד יחידת ״מפרץ״ והממונה עליו – איסר הראל. מתי? 11/05/2019, יום שבת, 07:30-16:00. מתאים לגיל: 18+. מה בתכנית? בית הדר בתל אביב של שנות השלושים. הליכה קלה בין ככר השעון ביפו, בית הדר, רחוב אלנבי ורחוב בן יהודה. נשמע על פרשת כרמלה ויונה ז׳בין, פרשת מנהרת בית הדר , השלכת הפצצה לחצרו של השר פנקס, ההתקפה על השגרירות הרוסית, ביה"ס להכשרת לוחמים חשאיים באלנבי ועוד סיפורים נעלמים מרתקים. אורך המסלול כ-2 ק"מ. היציאה מחיפה.  בהדרכת אבי משה סגל. להרשמה התקשרו למוקד טלטבע 03-6388688

עפים על הירקון: פארק הירקון מזווית חדשה – החברה להגנת הטבע מזמינה לטיול חוויתי ליד הבית…מתי? 11/05/2019, יום שבת, 09:00-12:00 מתאים לגיל: 5+ מה בתכנית? – נתחיל בעלייה לכדור הפורח והתבוננות בפארק הירקון ממעוף הציפור, משם נמשיך דרך שבע טחנות ונחשף לייחודיותו של הנחל והשינויים שעבר במהלך השנים, ולאחר מכן נצפה במגוון הביולוגי השוכן בו במרכז הצפרות שבפארק. בהובלת קהילת תל-אביב יפו והסביבה של החברה להגנת הטבע. להרשמה התקשרו 03-6388688

משפחות מדליקות בל"ג בעומר: נצא כל המשפחה לטיול בו נעריך את הטבע ונשמע על המורשת של חג המדורות. מתי? 23/05/2019, יום ה', 18:30-20:30. מתאים לגיל: לכל המשפחה. מה בתכנית? – נתחיל את החגיגה בטיול ביער עין השופט, נחל גחר ונחל זהורה, כשבידינו לפידים מאירים. נשמע מהי המשמעות של ל"ג בעומר והמדורות ולסיום נשב לקומזיץ, נשיר שירי חג ונאכל תפוחי אדמה נימוחים של מדורה. בהדרכת בית ספר שדה חוף כרמל. להרשמה התקשרו למוקד טלטבע 03-6388688

מאירים את הדיונה: מסלול מעגלי בו נגלה את העולם המופלא של הטבע המתעורר לאחר השקיעה.  מתי? – 23/05/2019, יום ה', 19:00-22:30. מתאים לגיל: 6+. מה בתכנית? – נכיר את בעלי החיים השוכנים במקום, נקשיב לקולות הלילה ונהנה מחויה מיוחדת של הליכה עם עששיות. נסיים בקומזיץ עם פיתות על הסאג' ותה מפנק. בהדרכת בית ספר שדה שקמים.

שבועות בכרמל: חג הקציר הגיע, וזו העת לצאת ולחקור את הטבע היפהפה של ארצנו – הצטרפו אלינו לטיול מהנה בעקבות ביזנטים,טורקים וציונים בהר הכרמל. מתי? 9/06/2019, יום א', 09:30-14:00. מתאים לגיל: 8+. מה בתכנית? – נרד מחורבת רקית לנחל אורן, נכיר את החורש הים תיכוני, נבקר במערה עתיקה ואולי אפילו נפגוש בעלי חיים שמתגוררים באזור. אורך המסלול כ-5 ק"מ. בהדרכת יניב אלון, בית ספר שדה גליל. להרשמה התקשרו למוקד טלטבע 03-6388688

לא חייבים ים בשביל לטבול: בצד המזרחי של הר איתן נמצאים מעיינות הסטף ומציעים חוויה של יער הררי, בוסתנים, חקלאות עתיקה, מעיינות ונוף מרהיב. מתי? 9/06/2019, יום א', 10:00-14:00. מתאים לגיל: 4+. מה בתכנית? – נטייל יחד בעין סטף הנובע מתוך מערה טבעית, נזחל עם פנסים ונתרשם מכל פלאות הטבע. בהדרכת בית ספר שדה שקמים. להרשמה התקשרו למוקד טלטבע 03-6388688

פריחה במרומי החרמון: כשבכל הארץ הפריחה מסתיימת, בחרמון היא בשיאה…מתי? 9/06/2019, יום א'. מתאים לגיל: 18+. מה בתכנית? – כמה דקות של ריחוף בין שמיים וארץ בכיסאות הרכבל  ואנו בעולם אחר לגמרי – נוף קרסטי מיוחד, צמחים ופרחים  שאין כמותם באזורי הארץ האחרים, סיפורים מרגשים על קרבות מלחמת יום הכפורים, תצפיות נוף מרהיבות אל המדינות השכנות ואולי גם קצת שלג. כולל אבטחה ועליה ברכבל. בהדרכת נעמי גושן. להרשמה התקשרו 03-6388688

הרצליה עם משט יום העצמאות בהשתתפות משלחות האירוויזיון

משט הרצליה ביום העצמאות (צילום לירון אלמוג)

אז איפה אתם ביום העצמאות? לצד המטס החגיגי של חיל האוויר בשמיים, מתקיימת מדי שנה מסורת יום עצמאות מרהיבה נוספת שמושכת אליה אלפי צופים  – משט יום העצמאות המסורתי, כשהשנה הוא ייערך במתכונת חגיגית במיוחד. המשט, היוצא מדי שנה מהמרינה בהרצליה לחופי תל אביב, יקבל השנה טוויסט אירוויזיוני לא שגרתי. כחלק מאירועי אירוויזיון 2019 בישראל יארח המשט ב-9 במאי, יום עצמאותה ה-71 של מדינת ישראל, את משלחות משתתפי התחרות. הרצליה  תהיה לעיר היחידה, לצד תל אביב, שתיקח חלק באירועי האירוויזיון ה-64 במספר. כבכל שנה, יכלול המשט  כ-150 יאכטות וכלי שייט ממועדוני השייט של ישראל. הפעם,  ברוח האירוויזיון, יקושטו כלי השייט בעשרות דגלי המדינות המשתתפות, למראה שטרם נראה כמוהו בחופי הארץ. הצופים לאורך החופים יוכלו ליהנות מהמשט יוצא הדופן ולצפות בכלי השייט המקושטים שטים בחופי הרצליה ותל אביב. הציבור מוזמן להגיע לאורך חופי הרצליה ותל אביב ולצפות במשט. הסירות יוזנקו ממרינה הרצליה וישוטו לאורך חופי הרצליה הצפוניים (אפולוניה) ומשם דרומה לכיוון חופי תל אביב.

חמישי 9/5/19 (יום העצמאות ) הזנקה בשעה 11:00 ממרינה הרצליה

הערבה התיכונה עם פעילויות לובשות כחול לבן ליום העצמאות

נהיגת שטח בטומקאר – הערבה התיכונה (צילום דני בר)

ביישובי המועצה האזורית הערבה התיכונה, נערכים ליום העצמאות ה-71 למדינת ישראל במגוון פעילויות יצירה ייחודיות לכל המשפחה המותאמות לחג.

ציור על חלוקי נחל ואומנות כחול לבן  –  מטמון בערבה- מושב עין יהב: דליה מטמון היא אמנית היוצרת פסלים תמונות ומוצרים ייחודיים וחדשניים המשלבת ביצירותיה מגוון חומרים: פסיפס, קרמיקה, עץ, ברזל, חוטי ברזל, רשת, קלקר, בטון ועוד. מעבירה סדנאות יצירה לילדים, מתבגרים, מבוגרים ובעלי צרכים מיוחדים. מילדותה יצרה דליה בחומרים רכים ולאורך השנים התפתחה ליצירה בחומרים נוספים, כיום יוצרת שילובים מפתיעים בין חומרים. לקראת יום העצמאות מציעה מטמון פעילות ייחודית- ציור על חלוקי נחל בצבעי כחול לבן ויצירה עם קישוטים של דגלי המדינה.

זיו היצירה – סדנאות יצירה ואומנות שימושית- מושב עין יהב: זיוה עמית ממושב עין יהב הקימה בחצר ביתה סטודיו ייחודי בו היא מעבירה סדנאות משפחתיות העוסקות במגוון תחומים בדגש על פיסול בעיסת נייר ויצירת אומנות שימושית על טהרת המחזור והקיימות. כמו כן, בסטודיו תוכלו להתרשם ממגוון יצירותיה הייחודיות של זיווה המוצעות למכירה. לצד הפעילויות הקבועות, ביום העצמאות מציעה עמית שתי סדנאות ייחודיות: סדנת שרשרת דגלוני בד וסדנה "צברית".

טלפלא – סדנאות להכנת פיות וגמדים- יישוב צוקים: בסטודיו טלפלא שבכפר האמנים מתקיימות סדנאות להכנת פיות וגמדים מהאגדות במהלך פעילות משפחתית, חווייתית ויצירתית. הילדות מכינות פיות בעוד הילדים גמדים, אותם הם צובעים ומקשטים במיני בדים ולוקחים הביתה למזכרת כמו כן, ניתן לרכוש ערכה ליצירה בצימר או בבית, ערכת פיות מקסימה, המתאימה לפעילות ומכילה  חומרים לשתי פיות וחוברת הדרכה, מתאימה ליצירה מגיל 7 בעזרת ליווי מבוגר. בשבוע של יום העצמאות, הסטודיו מציע להכין את פיית ארץ ישראל שאוחזת את דגל המדינה ולבושה בשמלה בצבעי כחול לבן.

אלת הערבה – סדנת סבונים ונר עיסוי- יישוב צוקים: בכפר האמנים שבצוקים תוכלו ליהנות מסדנה להכנת סבונים, חוויה ריחנית בניחוח ייחודי, רקיחת סבונים רב שכבתיים בתוספת קישוטים צמחיים. הסדנה מתאימה לכל המשפחה, מגיל 3 ומעלה. אלת הערבה עוסקת במרקחת סבונים ומוצרי טיפוח מחמאות ושמנים מן הצומח ומינרלים מן הטבע. המוצרים נרקחים ללא תוספות מים, חומרים משמרים ומקציפים או חומרי ריח סינטטיים, כך שהתוצר הסופי הוא 100% טבעי, מרוכז, איכותי, מוקפד ורב גוני, בעל תכונות ריפוי ומרגוע, שופע בארומה טבעית ובעל חיי מדף ארוכים. ביום העצמאות, ניתן יהיה להכין במיוחד סבונים ונרות בצבעי כחול לבן ולאייר את דגלי המדינה.

לפעילויות נוספות, מקומות לינה והזמנת מקומות כנסו לאתר תיירות ערבה תיכונה…

הגליל עם שלל פעילויות ליום העצמאות לכל המשפחה

עונת הנדידה באגם הכנרת (צילום אבי אריש)

חופי איגוד ערים כינרת- חופים שקטים ללא מוסיקה רועשת: כל חופי איגוד ערים כינרת חופים שקטים, ללא השמעת מוסיקה רועשת. אל החופים ניתן לנסוע בשאטל חינם, היוצא מגליל סנטר בטבריה, ומשם לכל חופי הכינרת, בכל שעתים עגולות. כמו כן מוזמנים כולם לטייל ב"שביל סובב כינרת". פרטים באתר… ובכוכבית כינרת 55477*

חוגגים עצמאות בנמל עין גב: ביום העצמאות פעילות לכל המשפחה: סדנת יצירה בעץ, שייט בכנרת, סיורכבת, נגריה לפעילות לילדים. עוד בנמל עין גב: מסעדת הדגים המציעה מגוון עשיר של מנות דגים, סלטים ומנות ילדים ובית הפרי מציע שייק פירות טבעי ומרענן. לפרטים תיירות עין גב 04-6659800, www.eingev.co.il

קייקי מעין הגושרים- שייט עצמאות לכל המשפחה בנחל החצבני: בקייקי מעין הגושרים, הממוקם על גדות נחל החצבני, מזמינים לבילוי ביום העצמאות שייט קייקים מסעיר ומהנה, הממוקם בראשו של תוואי השייט, המעניק זרימת מים רבה בנחל, במסלול מוצל ברובו, משחק פיינטבול ופארק לינה מטופח. מסלול שייט לאורך כ- 5-6 ק"מ הנמשך כשעה וחצי עד שעתיים. החניון פתוח 24 שעות ביממה, מגודר וכולל שמירה, בשעות היום והלילה. אתר השייט פתוח בין השעות 09:30-15:30. לפרטים קייקי מעין הגושרים 077-2717500 באתר: www.kayak.co.il

עצמאות לכל המשפחה- באינדי פארק: ב"אינדי פארק" מציעים יום פעילות שלם בכרטיס אחד, הכולל: שימוש חופשי בכל מתקני הפארק, סדנאות, טיול אופניים ושעה שייט בכלי אחד לבחירה. בין הפעילויות: סאפ-גלשן על הירדן, קייאקים, סירות פדלים היחידות מגיל שנה, שייט קאנו אינדיאני ייחודי, חץ וקשת לילדים ולמבוגרים, משחקי שולחן: ביליארד, פינג פונג, מבוכים, קיר טיפוס, מפל מים, מתחם מיני גולף, פארק חבלים לילדים, אומגה, ג'ימבורי, סדנאות מחזור, טיול אופניים ועוד. האתר פתוח בימים א'-ה', בין השעות 09:00-17:00, בימי שישי וערבי חג, בין השעות 09:00-16:00. ייתכנו שינויים במשך השייט בהתאם לעומס באתר. לוח הזמנים באתר נתון לשינויים. יש להתעדכן באתר. לפרטים – "אינדי פארק" –  04-8434444, www.indipark.co.il

עצמאות עם בשר- במסעדת הבשרים 'טיבי'ס' בחוות ורד הגליל: שף חיים טיבי מציע מנות: פרשוטו אניילו, קרפצ’יו ארמני, פטריות אקזוטיות צלויות על הפלאנצ’ה, סטייק אנטריקוט, סטייק פילה, טריו טלה-  3 נתחים שונים- טיבון, פורטרהאוס ופריים של טלה. בנוסף, מגוון סלטים, מנות שילדים אוהבים: מיני המבורגר, שניצלונים, צ'יפס ועוד. במקום חדר יין עם שלל יינות מכל היקבים בגליל ובגולן ובירה מהחלבית. המסעדה פתוחה כל ימות השבוע. לפרטים מסעדת 'טיביס' 04-6330885, https://www.tibis.co.il

עצמאות בשייט אקשן חווייתי לכל המשפחה – מועדון פוצקר: טיולי שייט מרהיבים בסירות טורנדו מהירות- במגוון מסלולים, המתאימים למשפחות וילדים- טיול שייט לאי האהבה, איי אכזיב, משולש הזהב, פארק אכזיב ועוד. משך טיולי השיט נע בין 15-50 דקות (בהתאם למסלול ולמצב הים). הגעה בתיאום מראש. לפרטים – אתר אוצרות הגליל www.ozrothagalil.org.il, ובטלפון- 077-9964469.

מוזיאון אוצרות בחומה בעכו- כניסה חינם ביום העצמאות! תערוכת חפצים יום יום, מכל התקופות, מהאוסף של מיכאל לוריא, ותערוכת משחקי ילדים של פעם- מציגה משחקים, כלים, מכשירים, בובות, משחקי ילדים, גלויות, ספרונים וחפצים מעוררי נוסטלגיה למבוגרים ומעניינים לילדים.  ביום העצמאות- המוזיאון פתוח ללא תשלום, בחסות המועצה לשימור אתרים. אתר אוצרות הגליל www.ozrothagalil.org.il, ובטלפון- 077-9964404.

יום עצמאות בסדנת ליקוט ואירוח דרוזי אצל אבתסאם פארס בכפר חורפיש: מפגש וארוחת בוקר קלה בשטח -פיתה דרוזית עם לבנה וזעתר, תה, קפה ועוגיות ליד מעיין עין מזאריב, ומשם ממשיכים במסלול בשטח, בחלקו ניתן לשכשך במים. לומדים על צמחי המאכל והתיבול מהטבע. מיבול הליקוט מכינים יחד ארוחת צהריים, בפעילות המתאימה גם לילדים, מכינים בצק וממלאים אותו בפלפל ,זעתר ועוד. אופים פיתות, ונהנים גם ממנות מסורתיות של אוכל דרוזי אותנטי, כמו ממולאים ועלי גפן ,ארוחה חגיגית וטעימה מתחילים בשעה 10:00 בבוקר סיום בשעה 17:00. לפרטים אתר אוצרות הגליל www.ozrothagalil.org.il, ובטלפון- 077-2308292.

סדנת ליקוט ובישול ביתי במרכז "סדנאות של פעם" מצפה הילה: היכרות עם הצמחים העונתיים, צמחי מאכל ומרפא הגדלים בגליל המערבי. סיור מודרך בשטח, ליקוט צמחים וכיצד לשלבם בבית ומטבח. לסיום הכנת ארוחה משותפת שתכלול ממרחים מצמחי העונה, סלט מעלים ופרחים, תה צמחים, גלידה וקינוחים ייחודיים ומפתיעים מהשטח. מתאים גם לטבעונים וללא גלוטן (לא צליאק). לפרטים אתר אוצרות הגליל www.ozrothagalil.org.il, ובטלפון- 077-9964488.

חגיגות המוסיקה באבו גוש, שבועות 2019 הפסטיבל ה-55 בתאריך 7-9.6.19

בארוקדה באבו גוש (צילום פנינה אבן טל)

פסטיבל אבו גוש נודע בקרב מקהלות וקהלים בארץ ובעולם בזכות התכניות המיוחדות, הביצועים ברמה הגבוהה ביותר, האווירה המיוחדת והאקוסטיקה המצוינת של הכנסיות: כנסיית קרית יערים במרום הכפר והקריפטה של הכנסייה הצלבנית במרכזו. הפסטיבל ה- 55 בניהולה המוסיקלי של חנה צור יתקיים בחג השבועות בימים שישי- שבת-ראשון  (7-9.6.19). במהלך הפסטיבל יתקיימו 9 קונצרטים בכנסייה בקרית יערים ו-4 קונצרטים בקריפטה שבכנסייה הצלבנית. בימים שבת וראשון בין השעות 12:00-16:00 יתקיים הפסטיבל שבתוך הפסטיבל:  ארבע שעות מוסיקה בחמישה מוקדים מסביב לכנסייה בו זמנית.
השנה הפסטיבל מארח את המקהלה הקאמרית הפילהרמונית של אסטוניה. המקהלה הייצוגית של אסטוניה – זוכת פרסי "גרמופון" ו"גרמי" למקהלה הטובה ביותר – היא מהמקהלות הטובות בעולם. המקהלה תופיע בכל אחד מימי הפסטיבל בצהרים בכנסיית קרית יערים. היא תופיע בשתי תכניות קלאסיות שונות וביום השלישי תשלב בין שתיהן (מנצח: קרפס פוטנינס  Kaspars Putninš). בפסטיבל תופיע גם מקהלת באך מאוניברסיטת פרייבורג גרמניה, בתכנית משותפת עם מקהלת מעיין מישראל (מנצחים האנס רייך וענת מורג). בין השאר ישירו משני צידי האולם.
בפסטיבל תוצג הפקה של אופרת הברוק "אורפיאוס מאת גאורג פיליפ טלמן, בן תקופתו של באך ובה מיטב הסולנים התקופתיים בניצוחו של יאיר פולישוק ובליווי צ'מבלו, חליליות, אבוב וכלי הקשה.

אורפאוס המיתולוגי, שזכה ביפי נגינתו ושירתו להיכנס אל השאול ולהוציא משם את אהובתו המתה, אאורידיצ'ה, מהווה בסיס לאינספור יצירות אופרה מיום לידתה של אמנות זו. היצירה של טלמן בשונה ממקבילותיה מאת מונטוורדי, גלוק ואחרים, מוסיפה לסיפור את דמותה של המלכה אורזיה, אשר מביאה למותה של אאורידיצ'ה בשל אהבתה הקנאית לאורפאוס. כך נוסף לסיפור מימד דרמטי מלא תשוקה וקנאה.

קרן הדר תופיע בשתי תכניות שונות- בתכנית הראשונה ייחודית במינה הדר פוגשת את אנסמבל כלי ההקשה טרמולו ובו חמישה נקשנים בראשות תומר יריב. הקונצרט כולל יצירות מופת מתרבויות פולקלור שונות, בתוספת הפתעה בדמות מחרוזת שירי משפחת בנאי.
התכנית השנייה בגוון דרום אמריקאי בלווי מקהלת הקבוץ הארצי ושני הרכבים לטיניים ובה יצירות מאת רמירז, ג'ילברטו ג'יל, בוב צי'לקוט וכן יצירה קלאסית מאת פול מקרטני. מנצח: יובל בן-עוזר.
המקהלה הקאמרית רמת-גן עם נגני התזמורת הפילהרמונית בניצוחה של חנה צור יבצעו רקויאם קצר לזכרו של ורדי מאת פוצ'יני ורקויאם מאת ברוקנר. היוהנס פסיון מאת באך יבוצע על ידי המקהלה הקאמרית תל-אביב, נגני בארוקדה וסולנים מובילים בניצוחו של מיכאל שני.
בקריפטה של הכנסייה הבנדיקטנית במרכז הכפר: קונצרט לחצוצרה, צ'לו, פסנתר וסופרן , שירים ומנגינות מהאיים הבריטים, פיוטים ותפילות מהעדות השונות בביצוע אנסמבל סירנות בניצוחה של שוש לגיל וקונצרט "מאיטליה ועד ארגנטינה, עם סיוון רותם, יונתן זק ואייל קלס.
בימים שבת וראשון בין השעות 12:00-16:00 יתקיים "הפסטיבל שבתוך הפסטיבל"  – במתחם היפיפה שסביב כנסיית קרית יערים. 5 מוקדים שונים של "קונצרטים בחוץ"- מקהלות וחבורות זמר בפטיו, מוזיקה מצפון הודו ומוזיקה קאמרית קלה בפינת ירושלים, שירי פולק אנגלוסקסים
וקטעי אופרה פופולאריים בפינה המערבית, אקורדיון וכלי מתכת בפינת הזיתים ושירת קהל בליווי אקורדיאון וירטואוזי בחורשה וכל זאת במשך 4 שעות ברצף בו זמנית.
לנוחיות המגיעים לפסטיבל, כביש 1 התרחב במסלול אחד משער הגיא. ניתן להגיע לפסטיבל גם דרך המנהרה החדשה המובילה מכביש 1 לנווה אילן. במורד הגבעה המובילה לקרית יערים מגרשי חנייה מרובים, וכן הסעות.
הסימונים בוויז הם לקרית יערים: "רחוב נוטרדם 1 אבו-גוש" לקריפטה שבכנסייה הצלבנית   "בנדקטיני". כרטיסים באתר … ובטל': 6226* או בקופת בראבו 3221 *
אמנות הבמה

תיאטרון החאן עם אוי אלוהים של ענת גוב

אודליה ושחר בגשם – תיאטרון החאן (צילום יעל אילן)

לאלה, פסיכולוגית כבת 40 ואם חד הורית לילד אוטיסט, יש שעה אחת להציל את העולם – עליה לשנות את מצב רוחו של אלוהים שנמצא בדיכאון עמוק, ורוצֶה לשים קץ למפעל חייו.

במבט קומי נוקב, בוחן המחזה את דמותו של אלוהים על פי התנ”ך, ואת יחסיו ההפכפכים עם בני האדם. בימוי: ארז שפריר. משתתפים:  אודליה מורה מטלון, אריה צ’רנר, שחר נץ.

שחקן החאן הוותיק ארז שפריר נמצא הפעם מצדה השני של הבמה, כשהוא בתפקיד הבמאי. בעבר זכה שפריר לביים בחאן את "הדלת ממול" (2014) וכן עבודות בימוי בתיאטראות נוספים. כשחקן השתתף באחרונה ב"יתוש בראש", "נפוליון – חי או מת!", "החולה המדומה", "חקירה חוזרת בעניין מותו המוזר של אנרכיסט מפוקפק" ועוד. את המוסיקה המרגשת להצגה כתב יותם גוב, בנה של ענת ז"ל ושל גידי שיבדל"א. זוהי הפעם הראשונה בה גוב הצעיר כותב מוסיקה לתיאטרון. בכורה במוצ"ש, 11 במאי.

האנסמבל הקולי הישראלי עם Sounds of Freedoom פעמוני חירות

האנסמבל הקולי הישראלי (צילום ניב שמעון)

פעמוני חירות הוא הקונצרט הרביעי והאחרון לעונת 2019-20 בסדרה "החוויה הקולית" של האנסמבל הקולי הישראלי שיתקיים ב- 10 וב-11 במאי בירושלים ובחיפה. הקונצרט הקרוב מטלטל ומענג כאחד, יסוב סביב מוסיקה המביעה כמיהה לחירות. במרכז הערב תעמוד היצירה פני אנוש, Figure Humaine הכתובה על בסיס שמונה פואמות מאת פול אלואר, מחשובי המשוררים במאה ה20. אלה נכתבו בשנת 1944 בימי המלחמה תחת צרפת הכבושה. המוסיקה המהפנטת של פרנסיס פולנק הפכה את היצירה לסמל למוראות המלחמה, לחירותו של האדם ולניצחון האנושיות על העריצות, Figure Humaine נחשבת בעיני רבים וחובבי מקהלות בעולם, כיצירה היפה והמרגשת ביותר שנכתבה למקהלה במאה ה-20. בערב זה היא תבוצע לראשונה על ידי מקהלה ישראלית. עוד יבוצעו בקונצרט על נהרות בבל של גדול מלחיני הבארוק המוקדם בגרמניה היינריץ שיץ Freedom suite של דיוק אלינגטון (חלק מתוך ה- Sacred Concert שכתב אלינגטון ב-1967), את חרותי של ג'ורג' מוסטקי וכן שירי נשמה אפרו אמריקאים ושירי מחאה מדרום אפריקה. העבדים האפריקאים בארצות הברית כמו גם השחורים בדרום אפריקה ביטאו את כמיהתם לחופש ואת התקווה לעתיד טוב יותר דרך השירים, שעברו בעל פה מדור לדור.

ירושלים: שישי 10.5 הכנסייה הסקוטית, בשעה 11:00. St. Andrew's Church | להזמנת כרטיסים: 074-7012112 | ובאתר: nive.co.il
חיפה: שבת, 11.5, הכנסייה היוונית האורתודוכסית, ב 13:00. רח' הפרסים 3 | הזמנת כרטיסים 04-8363084 |

רעננה: חמישי, 13.6, במשכן העירוני למוסיקה ואמנויות, בשעה 20:30. רח' הפלמ"ח 2א |

תל אביב: יום שבת, 15.6, במוזיאון תל אביב לאמנות, בשעה 20:30. רח' שאול המלך 27  |

רכישת כרטיסים דרך האתר: nive.co.il או בטלפון: 074-7012112

נעמי עם פס הקול של כלת פרס ישראל, נעמי פולני והסיפורים שמאחוריהם

מתוך המופע נעמי (צילום מיקי גולן)

נעמי פולני, כלת פרס ישראל, המכונה אם הלהקות הצבאיות, תקבל את פרס ישראל לתיאטרון ומחול במוצאי יום העצמאות, בטקס בתיאטרון ירושלים. פולני הייתה ממקימי להקת הבידור של הפלמ"ח, הצ'יזבטרון, ובמהלך עבודתה בלהקות הצבאיות, הקימה את להקת "התרנגולים" ו"החמציצים", עבדה עם להקת הנח"ל, להקת פיקוד צפון ולהקת גייסות השריון. דרך עבודתה של נעמי, הפרפקציוניסטיות, הדיוק, היצירתיות והירידה לפרטים הפכה כל הפקה שלה ליצירת מופת. הבמאי מיכה לבינסון ז"ל, לשעבר המנהל האמנותי של פסטיבל ישראל, אמר על נעמי "נעמי היא לא בדיוק כוראוגרפית, לא בדיוק מלחינה, לא בדיוק מעבדת מוסיקלית, היא לא בדיוק בימאית אבל אי אפשר לדבר על הזמר העברי מבלי להזכיר אותה".

את המופע יצר המפיק שוקי שצוב, זוכה פרס אקו"ם לשנת 2012 על עידוד וטיפוח היוצר והיצירה הישראלים. הוא גם המפיק של "התרנגולים החדשים" לפסטיבל ישראל 1999 ואת מופע  המחווה "הקול זהב" – לרגל יום הולדתה ה-80 של נעמי בפסטיבל כרמיאל בשנת 2007.

מספר ושר: אסף אשתר. שירה: דלית כהנא, אבי חן ואהרל'ה סייקס. בימוי:  עופר שפריר, ניהול מוזיקלי: עידן סוכובולסקי. יוצר ומפיק המופע: שוקי שצוב – הפקות יפות

יום שישי, ה-14.6.19 בשעה 12:00. בתאטרון תל אביב, בית החייל, ויצמן 90 תל אביב.

טלפון להזמנת כרטיסים: 03-5745005 / *8023  או באתר WWW.pashbar.co.il  

להקת בלט איגור מויסייב עם חגיגת טנגו DEL PLATA TANGO

בלט איגור מויסייב חוזר לישראל לאחר ההצלחה הגדולה, עם מופע מיוחד שיתקיים בפעם הראשונה בבית האופרה בתל אביב. הלהקה תציג בארץ תוכנית מגוונת, עשירה וסוחפת שתראה את היצירה המגוונת של אמן המחול העממי איגור מויסייב. האיש שהצליח לשלב בין הריקוד הקלאסי לריקוד הפופולרי ולהביא אותם לדרגה של אמנות צרופה. בתוכנית תציג הלהקה מבחר מרתק מתוך היצירות שיצר מויסייב. מחולות רוסיים, ריקוד גאורגי, ריקוד יוני, ריקוד המלחים המפורסם, ואת חלקו השני של המופע יקנחו ביצירה מיוחדת המוקדשת למוסיקה והמחול היהודי, יצירה שמשלהבת את הקהל הישראלי בכל פעם מחדש.

בפעם הראשונה מאז הקמת הלהקה יצירה שנעשתה במיוחד ע"י יוצרת אורחת מארגנטינה, לאורה רואטה, שיצרה עבור הלהקה את חגיגת הטנגו שתחתום את חלקו הראשון של המופע. ללא ספק ההפתעה במופע הערב היא היצירה החדשה חגיגת טנגו DEL PLATA TANGO. שנים ארוכות הקפידה הלהקה לרקוד רק את עבודותיו של איגור מויסייב, עתה החליטה המנהלת האמנותית של הלהקה. אלנה שרבקובה לחדש ולגוון. היא פנתה לכוריאוגרפית הארגנטינאית לארה רואטה, וביקשה ממנה לעבוד עם הלהקה וליצור עבורה ריקוד חדש המחבר בין הלהט והתשוקה של הריקוד הארגנטינאי החושני הטנגו לבין הלהט והחום הסלבי של רקדני להקת המחול של איגור מויסייב.

הקשר ביו מויסייב ולהקתו עם לאורה רואטה נוצר לפני שנים רבות, כשהלהקה הגיעה לארגנטינה כאשר רואטה היתה סטודנטית לאמנות. היא יצרה קשר עם מויסייב, ולימדה אותו צעדי ריקוד של טנגו, אותם הוא שילב באחת מיצירותיו. במהלך השנים עבדה רואטה עם כוריאוגרפים בעלי שם כמו מוריס בז'אר, מרתה גרהאם וג'ון נוימאייר, את ניסיונה במחול קלאסי ומודרני שילבה ביצירות הטנגו המסעירות שיצרה.

עתה הזמינה אותה הגברת שרבקובה לעבוד עם רקדני בלט איגור מויסייב, התוצאה לפניכם, מחרוזת ריקודים מלהיבה, אירוטית ולוהטת כמו מחול הטנגו. זוהי יצירה ייחודית בה רקדני הלהקה המיומנים מתנסים בטכניקות חדשות להם כשהם מסתמכים על המורשת העשירה של מחול ופולקלור שהותיר מויסייב אחריו. הכל לצלילי מוסיקה שהלחינו אסטור פיאצולה, פ' פאולוס, ל' רובינשטיין, א' אפוסיטו, מ' מורס, ו' גרסו, ה' פלזה ועוד, חלקן הגדול יצירות טנגו מוכרות ואהובות.

https://youtu.be/Ve1FCBSyx-k

במרכזה של היצירה עומדת דמותה המיתולוגית של ונוסינה – שומרת הטנגו. יוצרת התשוקה למחול. הזרה המסתורית  חושפת את עולם הטנגו על כל גווניו עם המנעד הרחב של רגשות ואמוציות. היצירה מורכבת משבעה ריקודים מריקודי גברים ונשים זוגות ועד לסיום הגרנדיוזי בו שורת רקדני הלהקה מביאים לבמה את הטנגו הלוהט מבואנוס איירס.

כוריאוגרפים נוספים ליצירה: סולדד בוס Soledad Buss, סזאר פרל Cesar Peral (ארגנטינה).

בית האופרה המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב, יום שלישי 17/9 בשעה 20:00, יום רביעי 18/9 בשעה 20:00, יום חמשי 19/9 בשעה 20:00, יום שישי 20/9 בשעה 13:00 ובשעה 21:00. לרכישת כרטיסם קופת האופרה 03-6927777 www.israel-opera.co.il

לאן 8780* www.lean.co.il, בראבו 83221 www.bravo.org.il . הפקה בישראל: שמואל צמח בע"מ – יואב צמח בשיתוף אורי עופר.

קולנוע רדיו וטלויזיה

yes דוקו עם אשקן, הכלא הסודי Aschan

ב-8 במאי 1945, כשהסתיימה מלחה"ע ה-2 באירופה, ריכז הצבא האמריקאי את המנהיגים הנאצים הבכירים, עוזריו של היטלר, במלון "פאלאס", ששינה את שמו ל"אשקן", בלוקסמבורג. הרמן גרינג, מפקד הזרוע האווירית של הוורמאכט ,קרל דניץ, מפקד צי הצוללות הגרמני, רוברט ליי, ראש ארגון הרייך, וילהלם קייטל, ראש הפיקוד העליון של הוורמאכט ואחרים הוחזקו במלון ונחקרו לראשונה, עד העברתם ב-10 באוגוסט לנירנברג.

על חמישה חוקרים אמריקאים, ששלטו גם באנגלית וגם בגרמנית, הוטלה המשימה לחקור אותם ולנסות ללמוד מהם על המנגנון של המשטר הנאצי לטובת הוועדה לפשעי מלחמה והמודיעין הצבאי האמריקאי.

הסרט מביא את עדותו של ג'ון דולבוי, ששירת כקצין צעיר בצוות החקירה (והיחיד מבין החוקרים שעדיין בחיים) וראיונות עם היסטוריונים שמספרים על תנאי השבי של השבויים הנאצים. במקביל, מוצגות בסרט ההכנות להעלאת ההצגה –  "שם קוד: אשקן", שחשפה לראשונה את הסיפור לציבור הרחב. בימוי: ווילי פרלסטיין (52 דק', גרמניה/צרפת/לוקסמבורג). בכורה: יום רביעי, 1.5, בשעה 20:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

החסד של לוצ'יה LUCIA'S GRACE סרטו של ג'אני זנאסי Gianni Zanasi

לוצ'יה, מודדת במקצועה, חיה עם בתה בת העשרה בעיר קטנה. יום אחד מופיעה בפניה הבתולה מריה ומורה לה לבנות כנסיה באתר המיועד למרכז מסחרי. לוסיה חושבת בתחילה שמוחה מתעתע בה, אבל הבתולה מתגלה כדמות קשוחה והיא מתעקשת. לוסיה פותחת במאבק נגד הרשויות והמשקיעים ומגלה שיש לה סיבה טובה.

הקומדיה הלא שגרתית של ג'אני זנאסי כבר סחפה את המבקרים והצופים בפסטיבל קאן השנה וזכתה בפרס הסרט האירופאי הטוב במסגרת 'שבועיים של המבקרים'. הסרט, שנפרש על רקע הנופים שטופי השמש של טוסקנה, נהנה מצוות שחקנים משובח, כולל הדס ירון כבתולה. השחקנית הראשית אלבה רורוואכר זכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר בתחרות הקולנוע האיטלקי והסרט זכה בפרס בפסטיבל קאן מטעם Europa Cinemas Label. תסריט ובימוי: ג'אני זנאסי Gianni Zanasi, שחקנים לוסיה: אלבה רורוואכר Alba Rohrwacher, מריה הבתולה: הדס ירון Hadas Yaron, ארתורו: אליו ג'רמנו Elio Germano. איטלקית 110 דקות, כתוביות לעברית. החל מתאריך 9/5/2019 בבתי הקולנוע ברחבי הארץ. הפצה בישראל על ידי קולנוע חדש.

Yes עם התפסן היה מרגל The Catcher Was A Spy

דרמת מתח מרתקת המבוססת על סיפור אמיתי. ספורטאי מצטיין מגויס לשירותי הביון האמריקאים ונשלח למשימה כמרגל בגרמניה בזמן מלחמת העולם ה-2. משימתו הינה לגלות האם הנאצים מתכננים פצצת אטום. במאי: בן לוין. ארה"ב 2018. שחקנים: פול ראד, סיינה מילר, גאי פירס. בכורה ארצית רק ב-yes!

רביעי, ערב יום השואה, 1/5 בספריית yesVOD24/7, ובשעה 22:00 בערוץ yes4 וגם ב-STINGTV

כאן 11 עם דרמה קומית – דוז פואה

כאן – תאגיד השידור הישראלי, ישדר בבכורה ביום רביעי, ,22.5.19 בשעה 21:00, שלושה פרקים ברצף ,של מיני סדרת הדרמה הקומית: דוז פואה ובשידור חוזר ביום שישי, 24.5.19, בשעה 21:30 בכאן 11 ובדיגיטל. הסדרה, בת שלושה פרקים, צולמה בצרפת ובישראל ומספרת את סיפורו של טי ג'יי (אדל ג'מאי) – זמר צרפתי צבעוני הומוסקסואל ומוסלמי – הנקלע בעל כורחו לקנוניה בין-לאומית. הוא נסחט בידי ארגון דאעש המאלץ אותו לסייע להכניס מחבל לתחרות זמר בין-לאומית המתקיימת בישראל כדי לבצע פיגוע ראווה בערב האירוע. הסיפור מסתבך כאשר שלושת סוכני המוסד (מלי לוי, יואב לוי ורוי מילר) הנשלחים ע"י ראש אגף המבצעים במוסד (טל פרידמן) מתחילים לעקוב אחר המחבל ההומופוב (זאק פקיאל) שנאלץ להתחזות לבן זוגו של הזמר הצרפתי.

https://www.youtube.com/watch?v=qy1SrEsx8Z4&feature=youtu.be

הדמויות:
טי ג'יי – בגילום השחקן הצרפתי אדל ג'מאי: הזמר שמייצג את צרפת בתחרות הזמר הבין-לאומית בישראל. הוא הומוסקסואל שנולד למשפחה מוסלמית, גורש על רקע זה ממשפחתו כשהיה בן 15 ומאז חי לבד  ברובע האומנים בפריז. טי ג'יי מקיים אורך חיים גאה מחוץ לארון, הוא מתפרנס כזמר קאברים בבר של הקהילה, ובשלב מסוים נסחט בידי ארגון דאעש ובעל כורחו שותף במזימה לבצע פיגוע המוני בתחרות בישראל.

ראסל מרזוק – בגילום השחקן הצרפתי זאק פקיאל: חבר ילדות קרוב של טי ג'י. חברותם נגדעה ברגע אחד בגיל 15, כאשר אביו של ראסל – ראש חוליית מחבלים של דאעש, תופס אותם רגע לפני שהתנשקו. ראסל רצה להוכיח לאביו שאינו הומו, הפך למוסלמי קיצוני והצטרף לארגון דאעש. ראסל נשלח לישראל כסיפור כיסוי – בתפקיד בן זוגו ההומו של טי ג'יי. הוא אמון על ההוצאה לפועל של הפיגוע הגדול.

עבאס מרזוק – בגילום איציק כהן: אביו של ראסל. אזרח צרפת שעלה מאלג'יר בגיל 12 ונשבע אמונים לדאעש. עבאס הוא כריזמטי, קשוח ואכזרי, והוא הממונה על הפיגוע הגדול המתוכנן בתל- אביב. הוא מצרף למבצע את בנו ראסל ושולח אותו ללוות את טי ג'יי במסווה של בן זוגו בתחרות.

קלינסמן – בגילום טל פרידמן: ראש אגף המבצעים במוסד והאיש שאליו כפוף הצוות של המפקדת קרן גלילי – הצוות שנשלח לסכל את הפיגוע המתוכנן. הוא איש מוסד ותיק ומנוסה, אדם גס-רוח שעבר בחייו בכל תחנות הארגון.

קרן גלילי – בגילום מלי לוי: מפקדת צוות סוכני המוסד היפה והחכמה שרואה לנגד עיניה רק את ביצוע המשימה.  היא להוטה להתקדם בארגון ולהיות ראשת המוסד הראשונה. היא אינה מאפשרת לדבר לעצור אותה, גם לא לרגשות שלה למיקי, שנמצא בפיקודה. הרומן שלה איתו עלול לעלות לה בקידום.

מיקי פולק – בגילום רוי מילר: סוכן מוסד חתיך ומסוקס אך לא המוכשר ביותר. מאוהב בקרן. למרות ניסיונות ההתנגדות שלה – היא איננה מצליחה לסרב לחיזוריו.

דודי אבנרי – בגילום יואב הלוי: יוצא יחידת הלוט"ר של מג"ב. הוא הצטרף למוסד והפך לאחד המחסלים האכזריים בארגון. איש משפחה, שייסורי המצפון היחידים שלו הם על היותו אבא לא מספיק טוב. הוא מנסה נואשות לשלב בין קריירה לאבהות לתאומים קטנים.

שחקנים נוספים המשתתפים בסדרה: שני קליין, מאיר סויסה, יזהר כהן (בתפקיד עצמו) ועוד.

בהשתתפות: טל פרידמן, מלי לוי, איציק כהן, רוי מילר, מאיר סוויסה, שני קליין, יואב לוי, אדל ג'מאי, זאק פקיאל ועוד… וגם יזהר כהן – בתפקיד עצמו. במאי: דני סירקין

יום רביעי – שלושה פרקים ברצף, 22.5.19,  בשעה 21:00 ובשידור חוזר ביום שישי,  24.5, בשעה 21:30  בכאן 11 ובדיגיטל. הסדרה צולמה בצרפת ובישראל | משך כל פרק : 35–40 דקות.

עמוס גיתאי יכהן כנשיא של חבר שופטים בפסטיבל קאן 2019

עמוס גיתאי (צילום לאורה סטיבנס)

בשעה שפסטיבל קאן 2019, שייפתח בעיר הריביירה שבדרום צרפת ביום שלישי ה-14 למאי, יאופיין השנה בייצוג ישראלי מצומצם יחסית, הבמאי עמוס גיתאי נבחר לכהן כנשיא חבר השופטים בקטגוריית פרס האזרחות שייערך במסגרת הרשמית של הפסטיבל. גיתאי חוזר לקאן בתפקיד זה לאחר שלאורך קרוב לארבעה עשורים הוצגו 9 מסרטיו במסגרות השונות של הפסטיבל הבינלאומי, וסרטיו "קדוש", "כיפור", "קדמה" ו"אזור חופשי" אף התמודדו בקטגוריית פרס דקל הזהב, היוקרתית ביותר שבמסגרת הפסטיבל. הקטגוריה נערכת בפסטיבל זו השנה השנייה, ומתחרים בה כל הסרטים אשר מתמודדים במקביל לפרס דקל הזהב, כשבשיקולי הזכייה ניתן דגש מיוחד על ערכים כגון הומניות, ליברליזם וגיוון תרבותי. הפרס מוקדש לזכרו של שר החינוך והאמנויות היהודי של צרפת לשעבר ז'אן זאי, ונחנך לציון 70 עשורים מאז שזה הגה את הפסטיבל הבינלאומי הנחשב כאקט של התנגדות אזרחית להתגברות הכוחות הפשיסטיים ששלטו באירופה ערב פרוץ מלחמת העולם השנייה, שבמהלכה הוא נרצח.

חבר השופטים שיכהנו בוועדה לצד גיתאי מורכב מהבמאית הטוניסאית רג'ה אמרי, במאי הדוקו הצרפתי עמנואל גראס והמבקרת הצרפתיה אווה ביטן, כשגיתאי בתפקיד הנשיא ייכנס לנעלי הקולנוען ממוצא מאוריטני עבדרחמן סיסקו, שכיהן בשנה הקודמת. בשנתו הראשונה זכה בפרס סרטה של הבמאית הלבנונית נדין לבאקי Capernaum, שבמקביל גרף 4 פרסים מרכזיים בפסטיבל קאן.

עמוס גיתאי: "אני שמח לכהן בפסטיבל הקולנוע האירופאי המשמעותי ביותר כנשיא וכראש חבר השופטים בקטגוריה כגון פרס האזרחות, על משמעותיו הדמוקרטיות, ומודה להנהלת הפרס על הבחירה בי. זהו בהחלט אתגר חשוב ומעניין לעמוד בראש חבר שופטים שכולל חברים מוערכים מארצות ומתרבויות שונות, ומעבר לכך זוהי סגירת מעגל מרגשת לשפוט את סרטי דקל הזהב בו התחרתי בעבר דרך פריזמה של ערכים שאני מאמין בהם בכל נימי נפשי. אני סבור שבעידן הנוכחי ישנה חשיבות מיוחדת לייחס את היצירה הקולנועית לעולם בו אנו נמצאים ולממד החברתי והפוליטי שלו".

HOT עם עונה חדשה של NCIS ניו אורלינס

NCIS ניו אורלינס NCIS: New Orleans, דרמת המשטרה של רשת CBS, נוצרה על ידי כוכב "NCIS" מארק הרמון, המועמד ל"אמי" ג'פרי ליבר (היוצר המקורי של "אבודים") והמועמד ל"אמי" ג'יימס היימן ("חשיפה לצפון") ומבוססת על הביוגרפיה של סוכן NCIS אמיתי שעבד במשך 20 שנה בניו אורלינס. סדרת הבת המצליחה, שממשיכה לשמור על נתוני רייטינג מרשימים והיתה מועמדת לשני פרסי "פיפל'ס צ'ויס", חוזרת לעונה חמישית ב-HOT Zone וב-HOT VOD.

זוכה "גלובוס הזהב" והמועמד לחמישה פרסי "אמי" סקוט בקולה ("זינוק לאתמול", "אמריקן ביוטי") ממשיך לככב גם העונה כסוכן המיוחד דוויין פרייד, הממונה על היחידה לחקירת פשעים בהם מעורבים אנשי צבא בניו אורלינס.

https://www.youtube.com/watch?v=qRkBQ-lBpk8

העונה, שבה חוצה הסדרה המצליחה את קו 100 הפרקים, ישובו לככב גם לוקאס בלק ("סלינג בלייד", "מהיר עצבני 3"), המועמדת לארבעה פרסי ה"אמי" סי. סי. ה. פאונדר ("המגן" ו"אווטאר"), רוב קרקוביץ' ("להתאהב מחדש"), דריל מיטשל ("הארון של ורוניקה"), ונסה פרליטו ("24") והתוספת החדשה לצוות הקבוע, ניסאר זדאגן ("Girlfriends' Guide to Divorce", "כאן ועכשיו"). לתפקידי אורח יגיעו העונה הרמון בעצמו (בתפקידו מסדרת האם NCIS, לירוי גיבס), לאוור ברטון ("מסע בין כוכבים: הדור הבא"), מארק גסנר ("כוח"), קרלוס גומז, ג'יין אלן קארבל וליזה לאפירה ("NCIS").

החל מה-16.5, ימי חמישי ב-22:00 (שני פרקים ברצף), ב-HOT Zone וב-HOT VOD

אול אין All In של יהונתן בר אילן

כשמיליון שקלים נמצאים בהישג יד אחת במשחק פוקר, ארבעה חברי ילדות חוצים את הארץ כדי להגיע אליו בזמן ובחתיכה אחת. בדרכם הם ייתקלו בזוג בלשים יוצאי דופן שאוהבים לחשמל את כל הנקרה בדרכם, פושע חסר רחמים מהתיכון, אקסית מיתולוגית עם אס בשרוול, ג'ינג'ית מסוכנת עם גיטרה בקייס, סוחר סמים עם הפתעה במזוודה, וגם רכב אספנות! וסוס ערבי! ויריות, מרדפים, כד אפר מחייך ושירים!

https://www.youtube.com/watch?v=IIAk0HZOJXs

אול-אין קומדיית מסע ברוורס. סרטי יונייטד קינג מציגים: שלומי קוריאט, צחי הלוי, יוני זיכהולץ, עומר עציון, דנה פרידר, יעל בר זוהר, דינה סנדרסון, זהר שטראוס, מיכאל הנגבי, צחי גראד, מאור כהן. הפקה: 2018 | אורך: 88 דקות | ישראל | שפה: עברית. בבתי הקולנוע

HOT עם צ'רנוביל Chernobyl

מיני סדרה בת חמישה פרקים שהופקה בקו-פרודוקציה בין HBO ו-Sky, מהיוצר קרייג מאזין ("בדרך לחתונה" 2 ו-3) ובבימויו של יוהאן רנק ("הפנתרים האחרונים", ומי שהיה הבמאי האחרון שעבד עם דיוויד בואי לפני מותו), שתעלה ב-HOT בצמוד לשידורה בארה"ב.

המועמד ל"אמי" ג'ארד האריס ("מד מן"), סטלן סקארסגרד ("ת'ור") והמועמדת לאוסקר אמילי ווטסון ("לשבור את הגלים", "חצר עצי התפוח") מככבים בדרמה המושקעת שצולמה בליטא ומתארת את מאורעות האסון הגרעיני שהתרחש באפריל 1986.

"צ'רנוביל" עוקבת אחר הנשים והגברים האמיצים שהקריבו את חייהם כדי להציל את אירופה מקטסטרופה שלא ניתן לדמיין, בעודם נאבקים בתרבות של דיס-אינפורמציה. ואלרי לגאסוב (האריס), פיזיקאי גרעיני מוביל, היה אחד הראשונים שהבינו את גודל ההשלכות של האסון חסר התקדים הזה. סקאסגרד מגלם את סגן ראש ממשלת ברית-המועצות, שמונה על ידי הרמלין להוביל את ועדת החקירה הממשלתית שתחקור את אסון צ'רנוביל בשעות שאחרי האירוע. אולנה חומיוק (ווטסון) היא פיזיקאית גרעינית סובייטית שיוצאת לפתור את התעלומה שמאחורי האסון הנורא. לצדם של ווטסון, האריס וסקארסגרד מככבים גם פול ריטר ("בלי לפגוע", ג'סי באקלי ("טאבו"), אדריאן רולינס ("הארי פוטר ואוצרות המוות"), קון או'ניל ("פרוצות"), סם טרוטון ("רובין הוד"), אדם נגאיטיס ("The Terror"), ראלף אינסון ("הארי פוטר והנסיך חצוי-הדם"), מארק לואיס ג'ונס ("מלחמת הכוכבים: הג'דיי האחרון"), פארס פארס ("ווסטוורלד") ודיוויד דנסיק ("מק'מאפיה").

החל מה-11.5, ימי שבת ב-22:00 ב-HOT HBO ובימי שלישי ב-HOT VOD וב-NEXT TV

מקוללת The Cure Of La Llorona של הבמאי מיכאל צאבס

https://www.youtube.com/watch?v=ALdmZPpJMOU

"לה יורונה" – האישה המתייפחת. רוח רפאים מזוויעה, תקועה בין גן עדן לגיהינום, לכודה בגורל נורא שהובילה את עצמה אליו. רק אזכור השם שלה הנו מספיק להפחיד אנשים מסביב לעולם במשך דורות. כשהייתה בחיים, היא הטביעה את ילדיה בפרץ קנאה, ולאחר מכן השליכה את עצמה לתוך הנהר הגועש בעקבותיהם כשהיא מתייפחת. כעט דמעותיה הן נצחיות. הן קטלניות, ואלו השומעים את זעקת המוות שלה בלילה נידונים לסבל תמידי. לה יורונה אורבת בצללים ונטפלת לילדים, נואשת להחליף אותם בשלה. לאורך המאות שחלפו, תאוותה הלכה וגדלה… והשיטות בהן היא משתמשת נעשות מפחידות יותר. עובדת סוציאלית אחת, שמתעלמת מאזהרותיה של אם החשודה בסיכון ילדיה, נזרקת עם ילדיה הקטנים למימד על-טבעי מפחיד. התקווה היחידה שלהם לשרוד את זעמה הקטלני של לה יורונה עשוי להיות כומר פיקח יחד עם השיטות המיסטיות בהן הוא משתמש כדי לשמור על הרוע הרחק ושמור, בנקודות בהן הפחד והאמונה נפגשים.

שחקנים: לינדה קרדליני (הספר הירוק), ריימונד קרוז (שובר שורות), הפקה של אטומיק מונסטר/אמילי גלאדסטון, "מקוללת". הסרט מופץ בישראל על ידי טוליפ אנטרטיינמנט Tulip Entertainment.

Yes דוקו עם מוֹיְיסֶרים Unkept Secrets

מה קורה לאמא לשמונה ילדים, אישה חרדית שחיה חיים שלווים ובטוחים, כשיום בהיר אחד מסתבר לה שהרב הנערץ של הקהילה שלה, המורה של שלושה מבניה, פוגע בהם מינית מאז בר המצווה של כל אחד מהם במשך שנים? אורנית מתמודדת עם השאלה הזו והופכת בבת אחת לגיבורה בעל כוחה. היא וילדיה תובעים את הרב הפוגע ונכנסים להליכים משפטיים מתישים. אבל בנוסף לכך הם צריכים להתמודד עם מכשול נוסף – הקהילה מאמינה לרב הנערץ ומגבה אותו, ולא אותם. אורנית וילדיה, שדיווחו של המעשה לשלטונות החילוניים, נחשבים "מוייסרים" – מלשינים.

דרך יענקי ומנדי, בניה של אורנית, שנחשפים בפנינו באופן חסר תקדים, אנו מבינים את הדינמיקה המניפולטיבית של הפגיעה שחוו  ואנו מלווים אותם עד לגזר הדין.

גננדי, הגיבורה השנייה של הסרט, היא גננת, נשואה ואם לשלושה. בקרוב בנה חוגג בר מצווה והיא רוצה להזמין את משפחתה המורחבת שגרה בקהילה חרדית בארה"ב לחגיגה. אך פעולה לכאורה טריוויאלית זו היא למעשה מורכבת מאין כמוה מכיוון שמשפחתה של גננדי, שמונה את הוריה ו-11 אחיה ואחיותיה , מחרימים אותה משום שלא שמרה את הסודות הקשים בפנים. היא דברה בפומבי על כך שנאנסה על ידי אביה, הרב. כשהיתה ילדה קטנה, לפני 18 שנה, סיפרה על כך לראשונה, ומאז איש מהמשפחה והקהילה שלה לא בקשר איתה. היא היתה מעדיפה לחשוב שהיא משוגעת ולהישאר בקשר, אבל האמת כואבת יותר. המתלוננים מלווים על ידי שאנה, בחורה חרדית בת 29, שעובדת בארגון חרדי הלוחם בפדופילים בתוך החברה החרדית. שתי גיבורות הסרט הופכות למקור השראה למלחמה של נשים וגברים מתוך הקהילה החרדית נגד הפדופילים ופוגעי המין שבקירבה. הן לא מוכנות יותר לשתוק.

בימוי והפקה: דלית קימור | תסריט: דלית קימור, טלי הלטר שנקר, צילום: יורם מילוא | עריכה: טלי הלטר שנקר | מוסיקה: דורון שנקר ויונתן שנקר. הסרט הופק עבור yes דוקו בתמיכת קרן מקור לקולנוע וטלוויזיה (70 דק', ישראל, 2019).

Yes דוקו עם אליפלט, דוד שלי גיבור My War Hero Uncle

"החלטתי להתחיל בשילוח מכתבים… עד לשחרורי המיוחל". את המילים הללו כתב עמי מרידור כשהיה בן 18, לפני שנהרג במלחמת ששת הימים. דרך המכתבים שהותיר, טקסי הזיכרון השנתיים והסיפורים, הוא תמיד היה נוכח-נפקד בחיי שקד, יוצר הסרט ואחיינו של עמי. כשמצבה הבריאותי של סבתו, אמא של עמי, מידרדר, שקד פונה למשרד הביטחון בבקשה לקבל סיוע סיעודי. הוא מקבל תשובה שלילית – היא אינה זכאית לסיוע. מבולבל, הוא יוצא לחקור ומגלה אמת שתשנה אותו ואת משפחתו לעד.

בימוי ותסריט: שקד גורן | צילום: נדב בן-צור | עריכה: דנאל אל-פלג | עיצוב פסקול: ארז עיני-שביט | מוסיקה: אופיר ליבוביץ' | הפקה: איילת קייט, אמיר הראל – "למה הפקות". הסרט הופק עבור yes דוקו בתמיכת הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה. (52 דק', ישראל, 2018). בכורה: יום שלישי, 7.5, בשעה 21:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV. זוכה פרס הבימוי פסטיבל ירושלים 2018.

נוכלות עם סגנון The Hustle של כריס אדיסון

רבל וילסון ואן האת'ווי הן זוג נוכלות עם דינמיקה בלתי מנוצחת. הן מתמקצעות במלאכת הנוכלות ומעבירות את זמנן בעיר חוף צבעונית בדרום צרפת. ג'וזפין צ'סטרפילד (אן האת'ווי) היא אישה בריטית נוצצת ומפתה, עם בית מהמם בעיירה בומונט-סור-מר בצרפת. לג'וזפין יש תחביב צדדי, לרמות גברים עשירים ונאיביים מכל קצוות העולם.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=WE4Q63VFed8

אל תוך עולמה מלא האושר והעושר מתפרצת כרוח סערה פני ראסט (רבל וילסון), אישה אוסטרלית בעלת נפש חופשיה אשר אוהבת הנאות לפחות כמו שג'וזפין מתוכננת ומתוחכמת. בזמן שפני עורמת כמויות נאות של כסף בכך שהיא מתחמנת גברים בברים שכונתיים, ג'וזפין ממלאת את הכספת שלה ביהלומים ענקיים לאחר ששדדה גברים להם ארבה באולמות קזינו נוצצים. על אף השוני ביניהן, שתיהן מומחות בתחומן, והן מתחמנות גברים אשר בעברם עשו עוול לנשים.

שחקניות: אן האת'ווי – ג'וזפין צ'סטרפילד, רבל וילסון – פני ראסט. אורך הסרט: 93 דקות. הפצה פורום פילם. בבתי הקולנוע בישראל ב-9.5.19

הנוקמים: סוף המשחק Avengers: End Game של אנתוני וג'ו רוסו

הסרט 'הנוקמים: סוף המשחק', ממשיך מאותה נקודה בה הסתיים הסרט האחרון,  'הנוקמים: מלחמת האינסוף' בו הובסו הנוקמים על ידי תאנוס. לאחר שתאנוס הצליח לאסוף את ששת אבני האינסוף, הוא כפה את רצונו המעוות על כלל החיים ובאופן רנדומלי מחק מחצית מאוכלוסיית היקום, ובכללם גם מספר לא מבוטל של נוקמים. לאחר החורבן העצום, הנוקמים הנותרים עומדים בפתחו של האתגר הגדול ביותר שניצבו בפניו: מציאת הכוחות הפנימיים כדי 'לקום מהספסל' ולמצוא דרך להביס את תאנוס אחת ולתמיד. 'הנוקמים: סוף המשחק' יביא לסיומם של 22 סרטי מארוול אשר נעשו ב-11 שנים.

הסרט מבוסס על קומיקס משנת 1963 מאת סטן לי וג'ק קירבי. בהשתתפות: ברי לארסון – קרול דנברס / קפטן מארוול, סקרלט ג'והנסון – נטשה רומנוף / האלמנה השחורה, כריס המסוורת – תור, רוברט דאוני ג'וניור – טוני סטארק / איירון מ. אורך הסרט: 180 דקות ובבתי הקולנוע.

Yesדוקו עם המעילה הגדולה בעולם Kleptocrats

מסע מצמרר בעקבות הכסף הגנוב ששימש, בין השאר, להפקת הסרט "הזאב מוול סטריט"

ב-2013 צילם מרטין סקורסזה את סרטו שובר הקופות "הזאב מוול סטריט" בכיכובו של לאונרדו דיקפריו. 5 שנים מאוחר יותר מתברר שהסרט המצליח הופק למעשה מכספים שנגנבו באחד מהפשעים הפיננסים הגדולים ביותר שנעשו אי פעם בעולם. 3.5  מיליארד דולר נגנבו מקרן ממשלתית במלזיה ושימשו, דרך תיווכו של אלמוני בשם ז'ה וו, למימון עסקאות של נכסי נדל"ן יוקרתיים, מסיבות מפוארות של מיטב הסלבס בהוליווד ואף להפקת הסרט. סרט הדוקו "המעילה הגדולה בעולם" מביא את החקירה המסועפת שביצעו מספר עיתונאים חוקרים מ"הניו יורק טיימס", "הוול סטריט ג'ורנל" ו"ההוליווד רפורטר" בעקבות המסע שעבר הכסף הגנוב ממלזיה לרחבי הגלובוס.

סיפור לא יאומן של פשע צווארון לבן הכולל מעילה, הונאות, זוהר הוליוודי ותאוות בצע שלא ידעה גבולות. בימוי: סם הובקינסון (85 דק', בריטניה, 2018). בכורה: יום חמישי, 30.5, בשעה 22:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV. פסטיבל NYC 2019.

yes EDGE עם מיני-סדרה ביוגרפית פוסי

הסדרה מספרת את הסיפור של מערכת היחסים הרומנטית והיצירתית בין בוב פוסי (זוכה האוסקר סאם רוקוול, "שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי") וגוון ורדון (זוכת גלובוס הזהב מישל ויליאמס, "הר ברוקבק", "מנצ'סטר ליד הים"). הוא היה יוצר סרטים ואחד הבימאים והכוראוגרפים המשפיעים ביותר בעולם המחול והתאטרון; היא היתה הרקדנית הכי גדולה בברודווי בכל הזמנים. יחד, הם שינו פני הבידור האמריקאי – אבל במחיר עצום מבחינתם.

את הפרק הראשון כתב סטיבן לוונסון ("הסקס של מאסטרס") שאומר שעידן ה-#MeToo

 
- פרסומת -

 

שכנע אותו שיש לספר את סיפורם של פוסי וורדון: "ישנם היבטים מטרידים רבים בסיפור הזה, כל כך הרבה התנהגויות שהיו מקובלות בשנות ה- 60, ה-70 וה-80, ועד כמה הכל שונה היום". עוד משתתפים: מרגרט קואלי ("הנותרים"),  נורברט לאו בטס ("קשר דם", "טראסט"), איה קאש ("הכי גרועים שיש"). פוסי/ ורדון, ימי ראשון ב- 22:50 yes EDGE ו- yes VOD.

HOT עם ממי Mom

הסיטקום של רשת CBS וחברת "Warner Bros" מבית היוצר של צ'אק לורי ("שני גברים וחצי", "מייק ומולי", "המפץ הגדול"), חוזר לעונה שישית וחדשה בכיכובן של זוכת האוסקר אליסון ג'אני ("הבית הלבן", "אני, טוניה") וכוכבת הקולנוע אנה פאריס ("מת לצעוק", "הדיקטטור"). הסדרה הקומית, שגרפה שני פרסי "אמי", את פרס המבקרים וכן מועמדויות ל"גלובוס הזהב" ולפרס ה"פיפל'ס צ'ויס", ממשיכה לשמור על רייטינג מרשים – יותר מ-10 מיליון צפו בפרק הפתיחה של העונה השישית.

פאריס מגלמת את כריסטי, אלכוהוליסטית בגמילה ואם חד הורית לשני ילדים. אם זה לא מספיק, לחייהם נכנסת שוב אמה של כריסטי, בוני (ג'אני) – בעצמה אלכוהוליסטית לשעבר שהתקשתה להתמודד עם חובותיה האימהיות. בעונה השישית, כריסטי חוזרת ללימודים בניסיון להגשים את חלומה ולהיות עורכת דין, בעוד שבוני מנסה לנהל מערכת יחסים רומנטית בריאה עם הארוס שלה, אדם.

לצדן של ג'אני ופאריס מככבות גם זוכת ה"אמי" ג'יימי פרסלי ("קוראים לי ארל"), בת' הול ("מד מן"), מימי קנדי ("חצות בפריז"), וויליאם פיצ'נר ("האביר האפל"), איימי היל ("50 דייטים ראשונים") ומיסי פייל ("שני גברים וחצי"). העונה יגיעו להתארח בסדרה גם קריסטן ג'ונסון ("מפגשים מהסוג האישי"), וויל סאסו ("מד טי.וי"), ריין ווילסון ("המשרד") ובראדלי וויטפורד ("סיפורה של שפחה"), שישוב לתפקידו כמיטש באיחוד נוסף עם ג'אני, שכיכבה לצדו ב"הבית הלבן".

החל מה-19.5, ימי ראשון-חמישי בשעה 22:00 ב-HOT קומדי סנטרל וב-HOT VOD

Yes VOD עם הכנסייה החדשה First Reformed

דרמה עוצמתית של הבמאי והתסריטאי פול שרדר ("נהג מונית", "ג'יגולו אמריקאי"), שזכתה בעשרות פרסים והייתה מועמדת לאוסקר 2019 על התסריט המקורי. אית'ן הוק בשיאו מגלם כומר, המתמודד עם משבר אמונה בעקבות טרגדיה אישית, שמנסה לעזור לאישה הרה במצוקה, שבן זוגה אינו מעוניין בתינוק.

בכורה ארצית! החל מ-20/5 בספריית yesVOD24/7, וב-21/5 שלישי, בשעה 22:00 ב-yes3, במסגרת פסטיבל הקולנוע. במאי: פול שרדר, ארה"ב, 2017. שחקנים: אית'ן הוק, אמנדה סייפריד.

קובי מחט עם צילומי פול גז – סרטו החמישי כבמאי

סרטי יונייטד קינג ו – Light Stream הודיעו על התחלת צילומי הסרט "פול גז" בהפקת משה אדרי, לאון אדרי ומיקי רבינוביץ ובבימויו של קובי מחט על פי תסריט שכתב מחט יחד עם איתי סגל. זהו סרטו החמישי של מחט, הנחשב לבימאי המוביל בישראל לסרטי ילדים ונוער, כאשר כל אחד מסרטיו שבר את שיאו של קודמו, בין סרטיו: "גויאבות", "האוצר מעבר לנהר", "ג'סטה", וסרט ההמשך המצליח "עד הקצה – ג'סטה 2".

״פול גז״ היא דרמת התבגרות בהילוך גבוה ואקשן חסר מעצורים, המשלבת ספורט מוטורי, ואהבה צעירה בכיכובם של כוכבי הילדים והנוער המובילים בישראל. צילומי הסרט מתחילים בימים אלו בנאות הכיכר, קיבוץ עין גדי ובמושב אודים והוא עתיד לצאת לאקרנים ברחבי הארץ לקראת אוגוסט 2019. זהו סרטם הראשון של היוטיובר וכוכב הילדים והנוער קווין רובין שמגיע לראשונה למסך הגדול, ושל הזמר נדב גדג'. זוהי גם הפעם הראשונה שתובל שפיר חוזר למסך הגדול לאחר השתתפותו בסרטי גאליס המצליחים. עוד בקאסט עדן סבן, נאיה בינשטוק, דניאל גרנט, זוהר ליבה, אורי פפר, רחלי נחום ואביגיל אריאלי.

עלילת הסרט מביאה את סיפורו של תומר בן ה-17 העובר עם אמו ליישוב קטן בקצה המדבר. זה קורה בדיוק חודש לפני אליפות המדינה לנוער ברכיבת אופנועי שטח, בה נמרוד השחצן – מנהיג הישוב – אמור לזכות.ההגעה של תומר משנה את כללי המשחק אפילו בלי להתכוון. מה שמתחיל בהתנכלויות כלפיו מצד נמרוד וחבורתו תוך מאבק על לבה של עמליה היפה, הופך לדרמה בהילוך גבוה כשתומר פוגש את אלברט – אופנוען מזדקן ומסתורי שמתבודד בביתו ומנותק מהסביבה כבר 30 שנה.

מפגש מקרי ביניהם הופך לחברות אמיצה, במהלכה תומר מקלף מאלברט את סודות העבר, ואילו אלברט הופך למאסטר שמלמד את תלמידו הצעיר לרכוב על אופנוע ומכין אותו לקרב של חייו על המסלול מול נמרוד.

קובי מחט מסר "אני ממש מתרגש לקראת הסרט החדש , חמישי בחמש שנים, והפעם באזור ים המלח, עולמות האקסטרים של סצנת המוטו קרוס מתנגשים חזיתית בפרצופו של הנער החדש שעובר לאזור, סרט שכולו דרמת מתח ואהבה על רקע צריחות מנועי אופנועים ונופי ים המלח והרי מואב".

שחקנים: תומר- תובל שפיר, עמליה- נאיה בינשטוק, נמרוד- קווין רובין, אלברט- זוהר ליבה, איציק ואזנה- אורי פפר.

yes LONDON עם הביסקסואלית  The Bisexual

דזירה אקאבאן, כתבה, ביימה ומככבת בקומדיה חדשה, מבט בלתי צפוי, כן ומצחיק: ביסקסואליות והדעה המוטעית סביבה. ליילה, אישה צעירה שלוקחת הפסקה ממערכת היחסים הארוכה שלה עם סיידי (מקסין פיק, "צדק פלילי"), שרצונותיה למסד את הקשר מפחידים אותה מאוד. לאחר הפרידה, היא מכירה את גייב (בריאן גליסון), השותף שלה לדירה ובוחנת  את ההבדל שבלצאת עם גברים ונשים – לראשונה במקביל. היא מתחילה לחקור את הביסקסואליות שלה, את הבושה שהיא חשה כלפיה ואת התגובות של הסביבה, שמתקשה לקבל אותה. בדרכה היא מגלה את החלקים המצחיקים, הכואבים והמסובכים ומבינה שהאדם שאותו היא אוהבת והחיים שמתאימים לה, אינם בהכרח אותו דבר.

הביסקסואלית החל מה-8/5 ב-yes LONDON וב-yes VOD והחל מה- 5/6, ימי שני ב-  22:50 בyes EDGE-.

סינמטק חולון עם סרטי חודש מאי

הקרנה מיוחדת ליום השואה: תמונה קבוצתית בימוי: יגאל שטולבך. פסיפס אנושי ונוגע של עשרות גברים ונשים ישראלים המספרים למצלמה בכנות ובפתיחות על חוויותיהם כמי שגדלו בביתם של ניצולי שואה, הניסיונות להמשיך הלאה בחיים, רגעי השמחה והקושי, והכאב הבלתי יאמן שתמיד מסתתר מתחת לפני השטח. בתום ההקרנה יתקיים מפגש עם יוצר הסרט יגאל שטולבך. ישראל 2016, 60 דקות, עברית, כתוביות באנגלית. יום רביעי, 1.5, שעה: 18:00 – אולם 2

יצירה ללא מחבר Never Look Away בימוי: פלוריאן הנקל פון דונרסמרק. משחק: סבסטיאן קוך, טום שילינג, פאולה ביר. דרמה אפית מאת הבמאי של "חיים של אחרים". בחור גרמני צעיר, שילדותו עברה בצל ימי שלטון הנאצים, מחליט להגשים את חלומו להיות אמן ונרשם לבית ספר יוקרתי בברלין. שם הוא מתאהב בבת כיתתו מבלי לדעת כי ייחוסה המשפחתי קשור לעברו שלו וחייו מתנגשים באלו של פושע נאצי שחי תחת זהות בדויה. הסרט היה מועמד לשני פרסי אוסקר, לצילום הטוב ביותר ולסרט הטוב ביותר בשפה זרה.
גרמניה 2018, 188 דקות, גרמנית, כתוביות בעברית. חמישי, 2.5, שעה: 20:00 – אולם 1

https://www.youtube.com/watch?v=vOHNxKFM-Bo

קולט Colette בימוי: ווש ווסטמורלנד. משחק: קירה נייטלי, דומיניק ווסט. הפקה מרהיבה המביאה את סיפורה של הסופרת הידועה גבריאל קולט. לאחר נישואיה לסופר אנרי גוטייה-וילאר המבוגר ממנה, היא הופכת לסופרת הצללים שלו ומפרסמת את כתביה בשמו. אבל לאחר שכתביה זוכים להצלחה, קולט רוצה לקבל את ההערכה המגיעה לה אך ללא הועיל, וקולט מחליטה לקרוא תיגר על תפיסת הנשיות והמגדר של התקופה.
אנגליה, 2018. 111 דקות. אנגלית, כתוביות לעברית. שישי, 3.5, שעה: 19:00 – אולם 1. יום שבת, 4.5, שעה: 21:30 – אולם 1. יום חמישי, 9.5, שעה: 18:00 – אולם 1.

https://www.youtube.com/watch?v=bVgHy7mmoJA

מילים נרדפות Synonyms בימוי: נדב לפיד, משחק: טום מרסייה, קוונטין דולמייר, אוריה חייק. הסרט הישראלי הראשון זוכה פרס פסטיבל ברלין היוקרתי. בבחור ישראלי שבתום שירותו הצבאי עוזב את המדינה לפריז, ומנסה להשתלב שם, אך מגלה כי ישראל איננה בהכרח רק מקום פיזי, אלא גם חלק ממי שהוא. יצירתו האישית והמאתגרת של נדב לפיד ("הגננת"), מגיעה אלינו נישאת על גבי ביקורות מהללות מכל העולם, שמיקמו אותה כאחד האירועים הקולנועיים הראשונים של 2019. ישראל-צרפת, 2019, 120 דקות, צרפתית ועברית, כתוביות בעברית. יום שישי, 3.5, שעה: 21:30 – אולם 1

יצירה ללא מחבר Never Look Away בימוי: פלוריאן הנקל פון דונרסמרק. משחק: סבסטיאן קוך, טום שילינג, פאולה ביר. דרמה אפית מאת הבמאי של "חיים של אחרים". בחור גרמני צעיר, שילדותו עברה בצל ימי שלטון הנאצים, מחליט להגשים את חלומו להיות אמן ונרשם לבית ספר יוקרתי בברלין. שם הוא מתאהב בבת כיתתו מבלי לדעת כי ייחוסה המשפחתי קשור לעברו שלו וחייו מתנגשים באלו של פושע נאצי שחי תחת זהות בדויה. הסרט היה מועמד לשני פרסי אוסקר, לצילום הטוב ביותר ולסרט הטוב ביותר בשפה זרה.
גרמניה 2018, 188 דקות, גרמנית, כתוביות בעברית. שבת, 4.5, שעה: 18:00 – אולם 1

https://www.youtube.com/watch?v=vOHNxKFM-Bo

המנגליסטים The Barbecue People בימוי: דוד אופק ויוסי מדמוני. משחק: ויקטור עידה, ריימונד אבקסיס, דאנה איבגי, מכרם חורי, ישראל ברייט. יום העצמאות, 1998. סיפוריהם של חברי משפחה אחת מצטלבים אחד בשני ומאירים אותם באור חדש. נאמנות מתגלה כבגידה, אמת כשקר, וכל אחד מהם יגלה שאפשר לברוח מהרבה דברים, אבל לא ממי שאתה ומהאנשים שנכנסו אליך ללב. קומדיה על זהות, משפחה וישראליות. ישראל 2003, 102 דקות, עברית, כתוביות בעברית. יום שבת, 4.5, שעה: 19:00 – אולם 2

לנגד עיניים מערביות Under Western Eyes בימוי: יוסף פיצ'חדזה, משחק: אייל שכטר, ליאת גליק, כרמל בתו. סרט הביכורים של יוסף פיצ'חדזה ("שנת אפס"), שהפכה לאחד ממבשרי הקולנוע הישראלי החדש. סיפורו של ארכיטקט ישראלי החי בברלין בניתוק מוחלט מעברו עד אשר הודעה פתאומית על מות אביו מחזירה אותו לארץ. בהגיעו הוא מגלה כי הדברים הם לא כפי שחשב ויוצא עם שחקנית צעירה אותה פגש למסע בעקבות האמת, בו יתעמת לראשונה בחייו עם עברו הטראומתי. ישראל 1996, 95 דקות, עברית, כתוביות בעברית. יום שני, 6.5, שעה: 20:30 – אולם 1

בגרות Unseen בימוי: מתן יאיר. משחק: מתן יאיר, מרדכי יאיר. לאחר שריגש אותנו עם סרט הביכורים המרשים שלו "פיגומים" וזכה בפסטיבל ירושלים, חוזר הבמאי מתן יאיר עם דרמה אישית שגם היא עוסקת בקשר בין מורים ותלמידים, הפעם מנקודת מבטו של המורה. יאיר גם משחק בתפקיד הראשי כמורה לכיתה בעייתית בתיכון, שחווה משבר אישי בחייו תוך כדי שהוא מנסה להקנות לתלמידיו את אהבת הספרות, אך רואה כיצד המציאות הקשה עומדת בינו לבין תלמידיו. בתום ההקרנה יתקיים מפגש עם היוצר מתן יאיר, ולאחריו יוקרן סרטו הראשון "פיגומים" בשעה 20:30. ישראל 2019. 62 דקות, עברית. יום שני, 6.5, שעה: 18:00 – אולם 2

פיגומים Scaffolding בימוי: מתן יאיר. משחק: אשר לקס, יעקב כהן, עמי סמולרצ'יק. זוכה פסטיבל ירושלים לסרט הטוב ביותר, זוכה פרס אופיר לפרס שחקן המשנה הטוב ביותר. בסרט הביכורים המרשים שלו, מכניס אותנו מתן יאיר לעולמו של תלמיד תיכון שנקרע בין הימשכותו לעולם הספרות והשירה אל מול אביו הקשוח שמייעד לו לרשת את חברת השיפוצים והבנייה שלו. אשר לקס בתפקיד הראשי נחגג כאחת התגליות הגדולות של הקולנוע הישראלי, ולצדו עמי סמולרצ'ק ויעקב כהן בהופעות בלתי נשכחות. ישראל 2017, 90 דקות, עברית. יום שני, 6.5, שעה: 20:30 – אולם 2

יוון, סיפור אהבה What If… בימוי: כריסטופר פפקליאטיס, משחק: כריסטופר פפקליאטיס, מרינה קלוגירו. בעקבות הצלחת "סיפור אהבה יווני" מגיע אלינו סרט נוסף של הבמאי כריסטופר פפלקיאטיס עם האהבה והתשוקה כמו שרק היוונים יודעים. דמיטריס הוא רווק מושבע בן 33, שערב אחד עומד בפני דילמה: האם להוציא את כלבתו לטיול או להישאר בבית. אבל אפילו משהו כל כך טריוויאלי יכול להפוך למשנה חיים, בטח כאשר פגישה לא מתוכננת עם אהבת אמת נמצאת על הכף. יוון, 2012, 111 דקות, יוונית, כתוביות לעברית. יום חמישי, 9.5, שעה: 20:30 – אולם 1. יום שבת, 11.5, שעה: 19:00 – אולם 1. יום שלישי, 14.5, שעה: 20:30 – אולם 1.

התקרבות Besieged בימוי: ברנרדו ברטולוצ'י, משחק: ת'נדי ניוטון, דיויד ת'יוליס. דרמה אינטימית ומרגשת. אישה אפריקאית צעירה הגולה באיטליה מפתחת קשר עם המעסיק שלה, אבל לא מצליחה להשתחרר מן הכבלים המושכים אותה אל מולדתה, בדמות בעלה אשר נמצא בכלא ואליו נפשה יוצאת. איטליה 1999, 93 דקות, אנגלית-איטלקית, כתוביות לעברית. יום שישי, 10.5, שעה: 19:00 – אולם 1

מקס רוז Max Rose בימוי: דניאל נואה, משחק: ג'רי לואיס, קרי ביש, דין סטוקוול, איליאנה דאגלס. הופעתו הגדולה האחרונה של אגדת הקולנוע ג'רי לואיס, בסרט שהוקרן בפסטיבל קאן. לואיס מגלם פסנתרן ג'אז אלמן שמנסה להתחיל פרק חדש, לאחר שגילה פרט מידע על אשתו שמטלטל את עולמו וגורם לו להסתכל באור שונה על כל מסלול חייו. ארה"ב 2013, 83 דקות, אנגלית, כתוביות לעברית. יום שישי, 10.5, שעה: 21:00 – אולם 1

https://www.youtube.com/watch?v=-RZizJLlqTE

מזרח/מערב East/West בימוי: רג'י וורנייר. משחק: קת'רין דנב, סנדרין בונייר, אולג מנשיקוב. הפקה מרהיבה שהייתה מועמדת לאוסקר הסרט הזר מטעם צרפת. זוג רוסי שחי בצרפת מתפתה לחזור למולדת בעקבות הבטחותיו של סטלין לחיים טובים יותר, אבל כשרגליהם נוגעות בקרקע הרוסית הם מבינים שנפלו לתרמית ועכשיו חייבים למצוא את הדרך חזרה מערבה. צרפת-רוסיה-אנגליה 1999, 120 דקות, צרפתית-רוסית, כתוביות בעברית. יום שבת, 11.5, שעה: 21:30 – אולם 1

כרמן Carmen בימוי: קספר הולטן. אופרה על המים! מפסטיבל ברגנץ האוסטרי אשר בו המופעים מתקיימים בתוך אגם קונסטנץ, מובאת האופרה האהובה והפופולרית ביותר בכל הזמנים. הבמאי הנודע קספר הולטן ביים ספקטקל ענק ומרשים לסיפורה של הצוענייה מסביליה אשר נלחמת עד מוות על חופש האהבה. אוסטריה 2017, 124 דקות, גרמנית, תרגום לעברית. יום שני, 13.5, שעה: 20:00 – אולם 1

להחזיק ולאבד To Have and To Have Not בימוי: הווארד הוקס. משחק: האמפרי בוגארט, לורן בקול, וולטר ברנן. הקלאסיקה הנפלאה המבוססת על ספרו של ארנסט המינגווי, שהפגישה לראשונה בין אחד הזוגות המלכותיים ביותר של הקולנוע: האמפרי בוגארט ולורן בקול שזו הופעת הבכורה שלה בקולנוע. הדרמה המותחת והמצחיקה של הווארד הוקס מתרחשת בימי מלחמת העולם השנייה, ובמרכזה בעל סירת דיג בצרפת המצטרף להברחת זוג מהמחתרת הרחק מזרועות הגרמנים. ארה"ב 1944, 100 דקות, אנגלית, כתוביות בעברית. יום שני, 13.5, שעה: 18:00 – אולם 2

https://www.youtube.com/watch?v=EBM5Bte4ltg

מקס רוז Max Rose בימוי: דניאל נואה, משחק: ג'רי לואיס, קרי ביש, דין סטוקוול, איליאנה דאגלס. הופעתו הגדולה האחרונה של אגדת הקולנוע ג'רי לואיס, בסרט שהוקרן בפסטיבל קאן. לואיס מגלם פסנתרן ג'אז אלמן שמנסה להתחיל פרק חדש, לאחר שגילה פרט מידע על אשתו שמטלטל את עולמו וגורם לו להסתכל באור שונה על כל מסלול חייו. ארה"ב 2013, 83 דקות, אנגלית, כתוביות לעברית. יום שלישי, 14.5, שעה: 18:00 – אולם 1

https://www.youtube.com/watch?v=-RZizJLlqTE

בן חזר הביתה Ben Is Back בימוי: פיטר הדג'ס, משחק: ג'וליה רוברטס, לוקאס הדג'ס. דרמת מתח מצוינת בכיכובה של ג'וליה רוברטס, שעל תפקידה כאן זכתה לביקורות נלהבות. רוברטס מגלמת את הולי, המתכוננת לערב חג המולד יחד עם בעלה ושני ילדיהם הקטנים והמקסימים. את השלווה מפריעה הופעתו של בנה של הולי מנישואים קודמים, שאושפז במוסד לאחר שהתמכר לסמים קשים, ועל אף שנדמה שמצבו השתפר, נוכחותו מוסיפה מתח רב לבית. כבר בערב הראשון מתרחשת תפנית מפתיעה, ששולחת את הולי למסע מסוכן כדי למצוא ולהציל את בנה, אולי בפעם האחרונה. ארה"ב 2019, 103 דקות, אנגלית, כתוביות לעברית. יום חמישי, 15.5, שעה: 18:00 – אולם 1

https://www.youtube.com/watch?v=mv0Xvb7xpQM

מטאליק בלוז Metalic Blues בימוי: דני ורטה, משחק: אבי קושניר, משה איבגי. מסעם הקומי-טראגי של סוחר מכוניות ועוזרו הנאמן לגרמניה, שם המבקשים למכור ברווח רב מכונית אמריקאית מפוארת, אותה רכשו בישראל בהזדמנות נדירה. סרט על החלום ושיברו, על הרצון להתעשר ומהר, על חברות ופיוס, כשברקע מהדהדת ההיסטוריה העגומה המשותפת לתיירים הישראלים ולמארחיהם הגרמנים. ישראל 2004, 86 דקות, עברית-אנגלית, כתוביות לעברית. יום רביעי, 15.5, שעה: 20:30 – אולם 1

https://www.youtube.com/watch?v=pCy_CxI1mto

שהאזאם! Shazam! בימוי: דיויד פ. זאנברג, משחק: זכראיי ליווי, מארק סטרונג, אשר איינג'ל. גיבור על חדש נולד וכבר הפך לאחד הלהיטים הגדולים של 2019. ילד בן 14 שהחיים אל תמיד היו קלים בשבילו, מגלה שהוא נבחר על ידי כוחות קסומים לקבל היכולת להפוך לגיבור על בכל רגע שירצה. אבל בזמן שהוא מתחיל להינות מהסטטוס החדש, הוא מגלה שעוד מישהו רוצה את הכוחות שלו, והדרך למלחמה בין הטוב והרע מתחילה. ארה"ב 2019, 132 דקות, אנגלית, כתוביות לעברית. יום חמישי, 16.5, שעה: 18:00 – אולם 1

https://www.youtube.com/watch?v=hKTDvZVU7gw

פיקאסו הצעיר Young Picasso בימוי: פיל גרבסקי. פבלו פיקאסו הוא אחד מגדולי האמנים בכל הזמנים, ועד מותו ב-1973 היה אחד הפוריים שבהם. אבל איפה כל זה התחיל? הסרט מחזיר אותנו אל שנת 1907 ואל יצירתו המשמעותית "העלמות מאביניון" – שהיכה בתדהמה את עולם האמנות ושינה אותו לבלי הכר – כאשר היה בן 25 בסך הכל. בסיוע המוזיאונים של מגלה, ברצלונה ופריז, "פיקאסו הצעיר" מתבונן על דרכו של האמן אל פסגות יצירתו. אנגליה, 85 דקות, אנגלית, תרגום לעברית. חמישי, 16.5, שעה: 20:30 – אולם 1

נערה Girl בימוי: לוקאס דונט, משחק: ויקטור פולסטר, אריה וורת'האלטר. זוכה פרס מצלמת הזהב בפסטיבל קאן היוקרתי, והנציג של בלגיה לפרס האוסקר האחרון. דרמת התבגרות נפלאה העוסקת בלארה, נערה שנולדה בגוף גברי (ויקטור פולסטר בהופעה מדהימה) ועומדת בפני שני אירועים משמעותיים: הניתוח לשינוי המין ותחילת לימודים באקדמיה יוקרתית למחול שם היא יכולה להגשים את חלומה להיות בלרינה. אבל הקושי הגופני והסביבתי מעמיד אותה בפני משברים לא פשוטים. בלגיה 2018, 105 דקות, צרפתית, כתוביות לעברית. יום שישי, 17.5, שעה: 19:00 – אולם 1. יום רביעי, 22.5, שעה: 18:00 – אולם 1.

https://www.youtube.com/watch?v=VCLC2vbWCsg

בן חזר הביתה Ben Is Back בימוי: פיטר הדג'ס, משחק: ג'וליה רוברטס, לוקאס הדג'ס. דרמת מתח מצוינת בכיכובה של ג'וליה רוברטס, שעל תפקידה כאן זכתה לביקורות נלהבות. רוברטס מגלמת את הולי, המתכוננת לערב חג המולד יחד עם בעלה ושני ילדיהם הקטנים והמקסימים. את השלווה מפריעה הופעתו של בנה של הולי מנישואים קודמים, שאושפז במוסד לאחר שהתמכר לסמים קשים, ועל אף שנדמה שמצבו השתפר, נוכחותו מוסיפה מתח רב לבית. כבר בערב הראשון מתרחשת תפנית מפתיעה, ששולחת את הולי למסע מסוכן כדי למצוא ולהציל את בנה, אולי בפעם האחרונה. ארה"ב 2019, 103 דקות, אנגלית, כתוביות לעברית. שישי, 17.5, שעה: 21:00 – אולם 1. שבת, 18.5, שעה: 19:30.

https://www.youtube.com/watch?v=mv0Xvb7xpQM

תל אביב על האש Tel Aviv on Fire בימוי: סאמח זועבי, משחק: קייס נאשף, יניב ביטון, לובנה אזאבל, סלים דאו. קומדיה שזכתה בפרס הסרט הטוב ביותר של פסטיבל חיפה ובפרס השחקן במסגרת "אופקים" של פסטיבל ונציה. "תל אביב על האש" היא אופרת סבון פופולרית המצולמת ברמאללה, אליה מגיע סלאם, עוזר הפקה חדש וחסר ניסיון. כאשר הוא נתקל במפקד מחסום שאשתו מעריצה של התוכנית, שקר לבן קטן של סאלים מתניע קומדיה של טעויות שתהפוך אפילו את צה"ל לחלק מהעלילה. ישראל 2019, 95 דקות, עברית-ערבית, כתוביות לעברית. יום שבת, 18.5, שעה: 21:30 – אולם 1

https://www.youtube.com/watch?v=WE_gT_zrzXQ

הקונפורמיסט La Conformista בימוי: ברנרדו ברטולוצ'י, משחק: ז'אן-לואי טרינטיניאן, סטפניה סנדרלי, לוצ'אנו רוסי. יצירת המופת של ברנרדו ברטולוצ'י, הנחשבת גם לאחד הסרטים היפים שצולמו אי פעם, והייתה מועמדת לאוסקר התסריט. הסרט מביא את סיפורה של איטליה בימי עליית השלטון הפאשיסטי דרך קורותיו של איש מן השורה שנסחף פנימה אל תוך האפילה והופך למתנקש מטעם השלטון. צפיית חובה על המסך הגדול. איטליה 1970, 113 דקות, איטלקית, כתוביות לעברית. יום שני, 20.5, שעה: 18:00 – אולם 1

https://www.youtube.com/watch?v=QWZO1GLMD2Y

ארץ מתוקה Sweet Country בימוי: וורוויק תו'רנטון, משחק: בריאן בראון, לוקה מגדלינה קול, מאט דיי. מהתחרות הרשמית של פסטיבל ונציה מגיע מערבון סוחף המתרחש באוסטרליה של שנות העשרים. איש חוק אוסטרלי יוצא למסע בעקבות גבר אבוריג'ני שנאשם ברצח, אבל ככל שהמצוד מתקדם והאמת על פשעו של הנמלט מתבהרת, עולות שאלות שמאירות את התקרית באור חדש לגמרי. אוסטרליה, 153 דקות, אנגלית, כתוביות בעברית. יום שני, 20.5, שעה: 20:30 – אולם 1

הכל מתחיל היום It All Starts Today בימוי: ברטנרד טרבנייה, משחק: פיליפ טורטון, עמנואל ברקו. דרמה צרפתית נפלאה זוכת שני פרסים בפסטיבל ברלין. סיפורו של מורה בבית ספר בעיירה קטנה שדרך סיפורו נחשף מרקם החיים האנושי והנוגע של התלמידים, ההורים ומערכת החינוך. משחקם הנפלא של הילדים והפסיפס המורכב שנחשף נגד עינינו הופכים את הסרט לבלתי נשכח. צרפת 1999, 117 דקות, צרפתית, כתוביות בעברית. שלישי, 21.5, שעה: 18:00 – אולם 1

החתונה האוסטרלית שלי Top End Wedding ,בימוי: וויין בלייר משחק: גווילין לי, קארי פוקס, מרנדה טפסל. קומדיית מסע רומנטית. לורן ונד הם זוג צעיר ומאוהב שהדבר היחיד שמפריד בינם ובין חתונת חלומותיהם היא האמא של הכלה, שנעלמה אי שם בערבות אוסטרליה. עכשיו יש להם רק עשרה ימים למצוא אותה ולאחד את המשפחה כדי שיוכלו סוף סוף להתחתן. אוסטרליה 2019, 153 דקות, אנגלית, כתוביות לעברית. יום שלישי, 21.5, שעה: 20:30 – אולם 1

בריאן כוכב עליון Life of Brian בימוי: טרי ג'ונס, משחק: ג'ון קליז, גרהאם צ'פמן, טרי ג'ונס, מייקל פלין, אריק איידל. הקומדיה המבריקה והבלתי נשכחת של קבוצת מונטי פייטון הבריטית שעושה צחוק מכל מה שקדוש חוגגת 40 שנה ועדיין רלוונטית ומצחיקה. סיפורו של בריאן שנולד בנצרת ממש בסמוך ללידתו של ישו, מוצא את עצמו מעורב במחתרת היהודית נגד הרומאים והופך למשיח החדש למרות שהוא ממש לא מעוניין בכך. בסוף הוא, כמובן, ילמד שלא משנה מה, תמיד צריך להסתכל על הצד החיובי של החיים. אנגליה 1979, 94 דקות, אנגלית, כתוביות לעברית. יום רביעי, 22.5, שעה: 20:30 – אולם 1

https://www.youtube.com/watch?v=9OCeKdYPL0g

ג'ירגה Jirga בימוי: בנג'מין גילמור, משחק: סם סמית'. דרמה עוצמתית שהוקרנה בפסטיבל טורונטו. חייל אוסטרלי ששירת באפגניסטן, חוזר לשם בתום שירותו הצבאי ויוצא למסע במישורים המסוכנים ועוצרי הנשימה של הארץ, כדי לנסות ולמצוא גאולה לנפשו לאחר מאורעות המלחמה. אוסטרליה, 78 דקות, אנגלית-פשטו, כתוביות בעברית. יום חמישי, 23.5, שעה: 20:30 – אולם 1

https://www.youtube.com/watch?v=GtVPjv9xLKw

הבטחה עם שחר Promise at Dawn בימוי: אריק ברבייר, משחק: פייר ניני, שרלוט גיינסבורג, קת'רין מקורמק. ביוגרפיה סוחפת על קורותיו המרתקים של הסופר ואיש הרוח הפולני-צרפתי רומן גארי ("עפיפונים") דרך הקשר האדוק אל אמו, שעתידה להוות גם מעמסה גדולה שתשפיע על כל מסלול חייו. מילדותו בפולין, נעוריו בדרום צרפת ועד קורס הטיס בימי מלחמת העולם השנייה, סיפורו של גארי ואמו הפכו להיות החומרים מהם עשויה אגדה. צרפת 2017, 131 דקות, צרפתית, כתוביות לעברית. יום שישי, 24.5, שעה: 19:00

https://www.youtube.com/watch?v=8XxhEWMxFNs

מלון מומבאי Hotel Mumbai בימוי: אנתוני מאראס, משחק: דב פאטל, ארמי האמר, ג'ייסון אייזקס. סיפורם ההירואי והבלתי יאומן של קבוצת האנשים שנלכדו במלון מומבאי בזמן מתקפת טרור, מובאת באופן עוצר נשימה ובלתי נשכח. לאחר שקבוצת גברים חמושים הנשלטים על ידי גורו מרוחק מחליטים להשתלט על מלון היוקרה, קומץ אנשים מצליח להתמודד עם הפחד ולנסות להציל לא רק את עצמם, אלא גם את האורחים הנוספים במירוץ נגד הזמן כאשר כל העולם צופה דרך משדרי החדשות. אוסטרליה 2019, 122 דקות, אנגלית-הינדו, כתוביות בעברית. יום שישי, 24.5, שעה: 21:30 – אולם 1

הבטחה עם שחר Promise at Dawn בימוי: אריק ברבייר, משחק: פייר ניני, שרלוט גיינסבורג, קת'רין מקורמק. ביוגרפיה סוחפת על קורותיו המרתקים של הסופר ואיש הרוח הפולני-צרפתי רומן גארי ("עפיפונים") דרך הקשר האדוק אל אמו, שעתידה להוות גם מעמסה גדולה שתשפיע על כל מסלול חייו. מילדותו בפולין, נעוריו בדרום צרפת ועד קורס הטיס בימי מלחמת העולם השנייה, סיפורו של גארי ואמו הפכו להיות החומרים מהם עשויה אגדה. צרפת 2017, 131 דקות, צרפתית, כתוביות לעברית. שבת, 25.5, שעה: 21:30.

https://www.youtube.com/watch?v=8XxhEWMxFNs

עץ תאנה Fig Tree בימוי: עלמוורק דוידיאן, משחק: בית לחם אסמאמאווה, יוהנס מוסה, מטקו היילו. סיפור התבגרותה של נערה בכפר אתיופי של סוף שנות השמונים, רגע לפני עלייתם המיוחלת שלה ושל משפחתה לישראל, בזמן שמלחמת האזרחים במדינה מאיימת לקחת ממנה את אהובה. זוכה פרס אופיר לצילום הטוב ביותר, הוקרן גם בפסטיבלי חיפה וטורונטו, מאת הבמאית עלמוורק דוידיאן שהפכה לאחד הקולות המסקרנים של הקולנוע הישראלי החדש. ישראל 2018, 93 דקות, אמהרית, כתוביות לעברית. שבת, 25.5, שעה 19:00 – אולם 2. יום שישי, 31.5, שעה: 19:00 – אולם 1.

פייבאק Payback בימוי: בריאן הלגלנד, משחק: מל גיבסון, מריה בלו, לוסי לו. דרמת אקשן מחוספסת. לאחר שנבגד על ידי שותפו ואשתו, חוזר פורטר לרחובות שיקגו הקשוחים ומתחיל לפלס את עצמו דרך העולם התחתון והאפל על מנת להוציא לפועל את נקמתו באלו שהשאירו אותו מאחור. ארה"ב 1999, 100 דקות, אנגלית, כתוביות לעברית. יום שני, 27.5, שעה 21:00 – אולם 1

הבטחה עם שחר Promise at Dawn בימוי: אריק ברבייר, משחק: פייר ניני, שרלוט גיינסבורג, קת'רין מקורמק. ביוגרפיה סוחפת על קורותיו המרתקים של הסופר ואיש הרוח הפולני-צרפתי רומן גארי ("עפיפונים") דרך הקשר האדוק אל אמו, שעתידה להוות גם מעמסה גדולה שתשפיע על כל מסלול חייו. מילדותו בפולין, נעוריו בדרום צרפת ועד קורס הטיס בימי מלחמת העולם השנייה, סיפורו של גארי ואמו הפכו להיות החומרים מהם עשויה אגדה. צרפת 2017, 131 דקות, צרפתית, כתוביות לעברית. יום שלישי, 28.5, שעה:  21:00 – אולם 1

https://www.youtube.com/watch?v=8XxhEWMxFNs

חידון בחרוזים Charade בימוי: סטנלי דונן, משחק: אודרי הפבורן, קארי גראנט, וולטר מת'או. הקומדיה המבריקה והאהובה בכיכובם של אודרי הפבורן וקארי גרנט. אמריקאית הנמצאת בחופשה בצרפת, מגלה לא רק שבעלה נהרג אלא שהיא גם נרדפת על ידי המשטרה הצרפתית, הביון האמריקאי ושלושה טיפוסים מפוקפקים למדי, כאשר אין היא יכולה לדעת במי מהם לבטוח. הרחובות הפריזאים, הדיאלוגים השנונים והכימיה בין הפבורן וגרנט הופכים את הסרט להנאה נדירה. ארה"ב 1963, 113 דקות, אנגלית, כתוביות לעברית. יום רביעי, 29.5, שעה 21:00 – אולם 1

המין החזק On the Basis of Sex בימוי: מימי לדר, משחק: פליסטי ג'ונס, ארמי האמר, סם ווטרסטון, קת'י בייטס. דרמה מעוררת השראה העוקבת אחרי תחילת הקריירה של רות ביידר גינסבורג, אחת הנשים המרתקות ביותר של המאה ה-20. הסרט מביא את מאבקה של עורכת הדין הצעירה בעולם המשפט הגברי אליו ניסתה להיכנס, ואת התיק הראשון בו עסקה בתחילת שנות השבעים, שיסלול את דרכה עד לבית המשפט העליון. ארה"ב 2018, 120 דקות, אנגלית, כתוביות לעברית. יום חמישי, 30.5, שעה 21:00 – אולם 1. יום שישי, 31.5, בשעה 21:00 – אולם 1.

לשבור את הקסם: מלכת השלג

גרדה היא ילדה צעירה העוזרת למשפחתה בניהול חנות הקסמים המשפחתית. כל בני משפחתה הם קוסמים אך לגרדה עצמה אין כוחות קסם כלל. זאת הסיבה שהיא מרגישה חסרת תועלת ולא טובה בשום דבר. באותו הזמן, המלך הרולד, מדען מבריק ששולט ביד רמה על המדינה, מחליט לסלק את כול הקוסמים ממלכתו. הוא מרמה אותם ומביא אותם לארמונו, שם הם עוברים דרך השער הקסום לארצות המראה, מקום בו שולטת מלכת השלג הנוראית. השער הקסום עובד רק בכיוון אחד, כך שאף אחד מהקוסמים אינו יכול לחזור מארצות המראה. גם משפחתה של גרדה מוצאת את עצמה כלואה בארצות המראה – וגרדה נשלחת לכלא משום שניסתה להצילם.

בארצות המראה, הקוסמים מוצאים שהדרך היחידה היא לחבור למלכת השלג. הם שולחים את רוחה של מלכת השלג לפגוש את גרדה, ומבקשים ממנה עזרה. בגלל שמטרתם זהה, גרדה ומלכת השלג עוברות מכשולים וויכוחים רבים, אך בסוף הן מוצאות דרך לפתוח את השער הקסום של ארצות המראה. במסע הן יוצאות לארצות הטרול, למקום שבו מלך הטרולים ארוג נותן להן חפץ רב עוצמה. החפץ יכול להפוך מים מהאגם הקדוש לשער הקסום לארצות המראה. גרדה כמעט מצליחה אך צי האוויר האימתני של המלך הרולד תוקף את ארצות הטרול. הרולד מנקז את האגם הקדוש ומנפץ את חלומה לשבור את הקסם ולשחרר את משפחתה. היות והרולד הוא מדען בנשמתו הוא לוקח חלק ממי האגם הקדושים לארמונו כדי לחקור אותם. גרדה וחבריה מנסים כאקט אחרון של ייאוש להתגנב לארמון המלך. בדרכם הם פוגשים חבר ישן ומצילים אותו, והוא מצטרף שוב לצוות . בעזרת הפיראטים, החברים מצליחים להיכנס לארמון. אך בדיוק ברגע שבו הם עומדים לפתוח את השער הקסום ולשחרר את הקוסמים, המלך הרולד תופס אותם,   שולח אותם לכלא שאי אפשר להימלט ממנו ושופך את שארית המים הקדושים לביוב.

רוחה של מלכת השלג חוזרת לארצות המראה והיא אינה יכולה יותר לעזור לגרדה. כול חבריה של גרדה הושלכו לכלא, אך ברגע שאפסה כול תקווה, הכישרון של גרדה לרכוש חברים חדשים עוזר לה. בנו של המלך עוזר לה לברוח מהכלא. גרדה ורולן נעזרים בחפץ רב העוצמה כדי לשחזר את השער הקסום שהרולד השתלט עליו. הרולד מנסה למנוע מהחברים לעזור לקוסמים. קרב גדול פורץ בין כוחות הקוסמים והמכונות המופלאות של המלך. גרדה מגלה ברגע של ייאוש מוחלט שגם לה יש כוחות על- לפתע בן המלך יוצא להילחם עבור הצד שלה. במחאה על הפעולות של אביו, הוא נכנס לארצות המראה דרך השער הקסום. זה מעורר תדהמה אצל המלך אשר משנה את דעתו ועוצר את הלחימה. הרולד מבקש מגרדה להחזיר את כול הקוסמים חזרה, היא פותחת את השער וכול הקוסמים כולל משפחתה של גרדה, בן המלך ומלכת השלג עוזבים את ארצות המראה. גרדה מגלה שבחיים חשוב יותר להיות טובים ושיהיו לך הרבה חברים מאשר שיהיו לך כוחות קסמים…

קומדיה/הרפתקאות/אנימציה. סרט לכל המשפחה. 80 דקות. שחקנים: אלונה אלכסנדר, לירון אליידי, גיא זיידמן, מיה אלון, דדי זהר, דור סרוגו, פז פרל, סער בדישי, עומר שטיינברג, רונה בקרמן, גדי לוי, הדר שחף, עמית רייס, נתלי פיינשטיין, עידו רבי, שאול עזר, יעל יקל, מונה מור. בימוי: רועי גבע, מיקס: שלום ויינשטיין, הגהה לשונית: רחלי גליסמן, תרגום: גיא זיידמן. אולפן דיבוב – NDG STUDIOS . הסרט יצא לאקרנים ב – 9.5 בהפצת פילמהאוס.

תעופה ושיט

טל תעופה עם נציגות סייפרוס איירווייז בישראל

סייפרוס איירליינס (צילום יח"צ חו"ל)

חברת התעופה סייפרוס איירווייז מינתה את טל תעופה כנציגתה הרשמית בישראל. שתי החברות כבר מקיימות שיתוף פעולה בשווקים אירופאים נוספים בשנה האחרונה, כדוגמת שווייץ וצ'כיה במטרה לפתח ולהרחיב את תנועת הנוסעים של חברת התעופה הקפריסאית בין ישראל ללרנקה. סייפרוס איירווייז מפעילה 10 טיסות שבועיות בקו תל אביב לקרנקה והחל מחודש יוני היא תפעיל 11 טיסות שבועיות על בסיס יומי, ובנוסף בימי ראשון ורביעי שתי טיסות יומיות ובימי חמישי שלוש טיסות יומיות. הטיסות מתבצעות במטוס איירבס 319 המכיל 144 מושבים.

ניסים סגיס, סמנכ"ל מסחר של טל תעופה מסר: "אנו מאוד שמחים להמשיך ולהרחיב את שיתוף הפעולה עם סייפרוס איירווייז אשר ממשיכה לתת אמון בטל תעופה. במהלך השנה הקרובה אנו צופים להגדיל משמעותית את כמות הנוסעים בין תל אביב ללרנקה בהשוואה לשנת 2018, בה נסעו למעלה מחצי מיליון נוסעים, תוך המשך פיתוח עסקים בשווקים אירופיים נוספים".

סייפרוס איירווייז מציעה שני סוגי כרטיסים ומחירים: בסיסי וגמיש: מחיר כרטיס בסיסי (Basic) כולל כבודה של 10 ק"ג אותם ניתן לשלוח לבטן המטוס או ככבודת יד. המחיר החל מ- 117$. מחיר גמיש (Flex) כולל בנוסף לתיק יד של 10 ק"ג גם מזוודה של 23 ק"ג לשליחה לבטן המטוס, בחירת מושב ותנאי כרטיס נוחים, המאפשר לקוחות להתאים את טיסותיהם לפי צרכיהם. המחיר החל מ- 176$.

הבחירה בייצוג רשמי בישראל באה כחלק ממספר צעדים אסטרטגיים שנקטה החברה לאחרונה. החל מהסכמי קוד-שייר, וכלה בהסכמים חדשים עם ספקי שירות מיוחדים על מנת לסייע בתוכניות הנסיעה של הלקוח. כל אלו כחלק מהמטרה ארוכת התווך של סייפרוס איירווייז להגברת התנועה הכוללת בין שתי המדינות.

כ- 1.5 מיליון נוסעים בפסח בנתב"ג

רשות שדות התעופה נערכה לפסח שהיה הפתיח לעונת הקיץ העמוסה ביותר אי פעם בנתב"ג. הרחבת וחידוש טרמינל 1 לטיסות פנים ארציות וטיסות לואו-קוסט",  תור נפרד בפסח לבידוק הביטחוני עבור משפחות עם ילדים עד גיל 12 הכולל הפעלות ומתנות, טרקלין חדש בטרמינל 1 המיועד לנוסעים בתשלום, מתחם בידוק כבודת יד מחודש ומהיר בטרמינל 3 לקיצור ההליך הביטחוני, מעבר עצמי בביקורת גבולות בנגיעה אחת, הוספת מקומות חניה לציבור הנוסעים כולל הכוונה לחניות פנויות מהאפליקציה ואפשרות לתשלום מהיר ונוח באמצעות 'פנגו' ו'סלופארק', חניון מיוחד לטסים לאילת מול טרמינל 1, ושאטל חינם לנוסעים בטיסות הפנים ארציות מאילת לתל אביב. השיא היה ביום ראשון ה 28 באפריל יום השיא בחודש אפריל ועברו בנתב"ג מעל 93000 נוסעים.
כאמור, מגמת הגידול בטיסות הבינלאומיות היוצאות מטרמינל 1 תמשך במודל טיסות החסך ומטרמינל 1 צפויות לעבור באפריל 290 טיסות שבועיות של 12 חברות תעופה ביניהן טיסות של אל על, וויזאייר, ראיין אייר, איזי ג'ט, ג'ורגיאן איירוויז, פגאסוס, אליטליה, ארקיע, ישראייר, טוס, טרנס- אוויה, ואייר קומפני לארמניה, ל 21 מדינות וחמישים יעדים.
רשות  שדות התעופה מתאימה את תכניות ההשקעה והפיתוח בנתב"ג לעלייה בתנועת הנוסעים לטווח הקצר והארוך. ההתאמה בתשתיות נעשתה לטווח המידי ועד להשלמת פרויקטים אשר יתנו מענה להשלמת התשתיות בנתב"ג והגידול בתנועת הנוסעים.
צ'ק אין  לטיסות היוצאות מנמל התעופה בן גוריון ניתן לבצע בנוחות מאתר האינטרנט של נתב"ג או מאתר חברות התעופה מהבית. לרשות הנוסעים אפליקציית TLV לקבלת עדכונים און ליין כאמור ואפשרויות חנייה בנתב"ג. רשות שדות התעופה שבה וממליצה לנוסעים לבצע רישום לטיסה (צ'ק אין) באמצעות האינטרנט מהבית ולהתעדכן מראש במועדי ההמראות והנחיתות ולהגיע 3 שעות לפני מועד ההמראה באתר…

אייר אינדיה חוגגת שנה בקו דלהי-תל-אביב:

חברת התעופה ההודית אייר אינדיה, המיוצגת בישראל על ידי אופן סקיי, חוגגת שנת פעילות מוצלחת בישראל. החברה השיקה לפני כשנה את קו הטיסות הישיר בין תל-אביב לדלהי, לאור הפוטנציאל העצום של ישראל לתיירות הדדית בין שתי המדינות, ובהמשך למאמצי שיווק של משרד התיירות, שכללו פתיחת לשכת תיירות בהודו וקמפיינים ייעודים, שהביאו לעליה מתמדת בכניסות תיירים מהודו לישראל. טיסת הבכורה של החברה נחתה לפני כשנה בנמל התעופה בן גוריון והתקבלה בטקס חגיגי כשהקו פעל בתחילה בתדירות של שלוש טיסות בשבוע בימים ראשון, שלישי וחמישי. התדירות בקו גדלה לארבע טיסות שבועיות ביולי 2018 ולחמש טיסות שבועיות בדצמבר.

מנתוני החברה עולה, כי בקו דלהי-תל-אביב טסו יותר מ-80,000 נוסעים, בתפוסה ממוצעת של כ-80%. כל הטיסות בקו מתבצעות במטוס הבואינג 787 "דרימליינר" החדש והמתקדם של החברה, המכיל 256 המושבים, בתצורה של שתי מחלקות: עסקים ותיירים. הטיסה בקו אורכת כ-7 שעות – זמן הטיסה הישיר הקצר ביותר בין המדינות בעקבות אישור הטיסה הבלעדי מעל ערב הסעודית – ומאפשרת לנוסעים לשאת שתי מזוודות במשקל של עד 23 ק"ג במחלקת תיירים ומגוון רחב ונוח של טיסות ליעדי ההמשך של החברה בתוך הודו – שבעה יעדי המשך פנימיים ניתנים ללא תוספת תשלום – ומחוצה לה: בנגקוק, קטמנדו, קולומבו, סינגפור, סידני, מלבורן ועוד ברחבי באסיה. נוסעים הממשיכים ליעדי ההמשך מחוץ להודו עם אייר אינדיה אינם נדרשים לויזת מעבר.

אפרים פורטיס, נשיא ומנכ"ל חברת אופן-סקיי, נציגת אייר אינדיה בישראל: "סיכום שנת הפעילות הראשונה של אייר אינדיה בישראל והגידול המהיר בתדירות הטיסות השבועית לאורך השנה משלוש לחמש טיסות שבועיות הם רק תחילת הדרך ונקודת הפתיחה שלנו להמשך פיתוח הקו. הנוסע הישראלי מצביע ברגליים ובוחר לטוס עם אייר אינדיה הן לדלהי עצמה והן למגוון יעדי ההמשך של החברה במזרח אסיה. מטוס הבואינג 787 דרימליינר מאפשר חווית טיסה מצוינת הן במחלקת התיירים והן במחלקת העסקים והקונקשנים הקצרים והנוחים בדלהי ליעדי ההמשך, לאחר ההגעה מתל אביב בזמן קצר יחסית, במחירים תחרותיים ועם האפשרות לשאת שתי מזוודות במשקל 23 ק"ג במחלקת התיירים, כפי שנדרש על ידי הנוסע הישראלי שלרוב נמצא תקופות זמן ארוכות בטיולים בדרום מזרח אסיה, מהווה פקטור משמעותי בבחירה באייר אינדיה. בטוחני שתדירות הטיסות תמשיך לעלות ונמשיך ללוות את החברה, אשר מנוהלת בישראל על ידי פנקאג' טיווארי בסיוע הצמוד של ענת ננר, המנהלת המסחרית האמונה על אייר אינדיה באופן סקיי, להמשך ההצלחה בפעילותה בישראל". למידע נוסף באתר…

אייר בלטיק מרחיבה את פעילותה לישראל

צילום יח"צ חו"ל

חברת התעופה אייר בלטיק ממשיכה לגדול ולהתרחב, החברה הודיעה על הוספת טיסה חדשה מתל אביב לריגה בימי שלישי בשעה 07:20 בבוקר החל מחודש יוני 2019. זו תהיה הטיסה השבועית החמישית של אייר בלטיק בקו תל אביב ריגה בנוסף לטיסות היוצאות בימי ראשון, שני, רביעי ושישי. ההחלטה להגדלת הקו נובעת מהעליה המתמדת מצד ישראלים לטוס ליעד זה. מחיר כרטיס טיסה לריגה במחלקת תיירים ללא מזוודה החל מ – 268 $ (כולל תיק יד עד 8 ק"ג).

אייר בלטיק דורגה כחברת התעופה הדייקנית ביותר באירופה והיא השנייה בדייקנית ביותר בעולם על פי האנליסטים של OAG שעקבו אחר הביצועים של מעל 58 מיליון טיסות בשנת 2018 כדי ליצור דירוג של הביצועים הטובים ביותר בזמן (OTP) עבור חברות התעופה הגדולות בעולם. זו השנה החמישית ברציפות שאייר בלטיק עומדת בראש הדירוג העולמי.

בנוסף, אייר בלטיק הודיעה היום על הצטרפות מטוס איירבס חדש מדגם A220-300 המכיל כ- 150 מושבים לצי מטוסי החברה. מדובר במטוס שלישי מסוג זה שנכנס לפעילות החברה השנה ועוד חמישה מטוסים חדשים יצטרפו לצי של החברה עד סוף שנת 2019. סה"כ צי המטוסים של אייר בלטיק עומד על 17 מטוסי איירבס.

אייר בלטיק הטיסה במהלך שנת 2018 מעל 2,350,000 נוסעים על מטוסי איירבוס A220-300 . דגם מטוס זה, מייצג רמת ביצועים וטכנולוגיה המאפשרים לחבר בין נקודות רחוקות על יבשות שהיו בעבר במסלולי טיסה לא רווחיים או בלתי אפשריים. העיצוב החדשני והטכנולוגיה מציעים נוחות רבה יותר לנוסעים, המושבים רחבים יותר מהרגיל, החלונות גדולים ויש יותר מקום לתיקי יד. מטוס A220-300 טס מהר יותר מאשר מטוס דומה, ודורש פחות זמן כדי להביא את הנוסעים לכל יעד. מטוסים מסוג זה שקטים במידה ניכרת, יתר על כן, המטוס נחשב כמטוס המסחרי הירוק ביותר בעולם, הטכנולוגיה וצריכת הדלק המעטה, עוזרים בהפחתת פליטת CO2.

אייר בלטיק חברת התעופה הלאומית של לטביה, מציעה טיסות אל מעל 70 יעדים מריגה, טאלין ווילנה, ואת המגוון הגדול ביותר של יעדים דרך ריגה לאירופה, סקנדינביה והמזרח התיכון ובקיץ 2019, יתוספו קווים ליעדים חדשים: מריגה לדאבלין, שטוטגרט, לבוב, קוס ופלמה דה מיורקה.

תיירות

רהט עם לילות רמדאן וסיורי ערב קסומים לכל המשפחה במסגרת קסם המדבר

הרחוב ברמדאן (צילום אור אלכסנברג)

הרשות לפיתוח הנגב ומשרד החקלאות ופיתוח הכפר מזמינים אתכם זו השנה הרביעית לסיורים קולינריים חווייתיים מאורגנים לכל המשפחה בימים חמישי (16.5, 23.5) ושבת (18.5, 25.5) ברהט, העיר הבדואית הגדולה בארץ, בתקופה המיוחדת ביותר בשנה – תקופת הרמדאן.

כשהלילה הופך ליום והרחובות מתמלאים בריחות, עת בה הישובים הבדואים שוקקי חיים, צבעים, צלילים ותפילות עד השעות הקטנות של הלילה. אנו שמחים להזמינכם זו השנה הרביעית לחווייה קולינרית בלילות רמדאן בעיר הבדואית הגדולה במדינה, רהט. העיר שמשלבת חקלאות ותעשייה, עירוניות וכפריות, קידמה וטכנולוגיה עם מסורת ושבטיות. אנשיה יארחו אתכם לסיור וארוחה בלתי נשכחת ויאפשרו לכם הצצה אל התרבות הבדואית-מוסלמית בערב של חושים, מנהגים, מסורות, אנשים וטעמים בתקופה החשובה ביותר בתרבות הערבית – מוסלמית, תקופת הרמדאן. החוויה כוללת סיור מודרך באוטובוס ברחבי העיר עם מדריכים ומדריכות בדואיים, שיספרו על העיר המרתקת ויפלפלו בסיפורים פיקנטיים על העיר ועל המסורת הבדואית. במהלך הסיור יכירו המבקרים את תפילות החג, יבקרו במאפיות וחנויות התבלינים והממתקים הומות האדם בימי החג, יסיירו בשוק העירוני, ייפגשו עם אנשי המקום, יטעמו ממטעמי החג האותנטיים וייפגשו עם אימאם להסבר על חג הרמדאן ודת האסלאם. המבקרים ייהנו כמובן מהכנסת אורחים כמיטב המסורת הבדואית בארוחת "איפטר" (ארוחת שבירת הצום) ביתית אותנטית ואפילו ילמדו להכין את המאכל המסורתי "קטאיף". בסיום הארוחה יתקיים הפנינג עירוני הכולל הופעות רחוב, דוכני ממתקים והפתעות נוספות. בתכנית:

16:00-16:30 – קבלת פנים בדואית באוהל ורדה – תה, קפה וסדנת חינה. בווייז: "משתלת ורדה, רהט" (בכניסה הדרומית של רהט, סמוך לפארק התעסוקה עידן הנגב). משם יצאו הסיורים המודרכים באוטובוסים.

16:30-21:30 – סיור מודרך בעיר רהט ובפארק התעשייה המשותף, עידן הנגב. הכרת סודות העיר בסיור עם מדריך מקומי, סדנאות להכנת מטעמים בדואים "קטאייף", סיור רגלי וקולינרי וטעימת ממתקי החג, סדנת ריקודי דבקה, מפגש עם אימאם והסבר על חג הרמדאן ודת האסלאם, אירוח בבית מקומי וסעודת "איפטר" חגיגית ואותנטית והשתתפות בהפנינג והופעות רחוב. ניתן לקבל אוכל צמחוני בהזמנה מראש. ארוחות כשרות בימי חמישי ובהזמנה מראש בלבד. הסיורים באוטובוסים מאורגנים. ייתכנו שינויים במסלול ובמרצים.

לפרטים נוספים והרשמה: באתר או בעמוד הפייסבוק "קסם המדבר – החוויה הבדואית בנגב". פרטים נוספים ב: [email protected].

פולין מעודדת משפחות ומטיילים ישראלים לבקר בארץ אלף האגמים

לשכת התיירות של פולין פותחת בקמפיין תיירותי לאביב כדי לעודד את התייר הישראלי לבקר בפרובינציית ורמיה-מזוריה הקסומה והירוקה, בצפון מערב פולין הידועה "כארץ אלף האגמים", הודות לאגמים המזוריים המכסים את רוב שטחה. הפרובינציה עשירה באטרקציות תיירותיות בחיק הטבע ולכן היא אטרקטיבית מאוד למשפחות וגם לזוגות שמעוניינים לשלב טבע עם נופש.

ורמיה-מזוריה נקראת על שם שני האזורים ההיסטוריים המרכיבים אותה: ורמיה ומזוריה. האגמים המזוריים הוא אזור עתיר אגמים (כ-2000 אגמים), הגדול ביותר בפולין –  עם נופים משגעים, הרבה טבע ופריחה; עם טיולי קיאקים ופארקי חבלים. המבקרים נהנים מאוויר צח ומים נקיים. האגמים מקושרים לנהרות סביבם ולים הבלטי במערכת תעלות, שהוקמו בעיקר במאה ה-19. הללו יוצרים נתיב מים המשתרע על 111 ק"מ. אין עוד באירופה נתיב מים כה נרחב, מגוון ורב גוני. נתיב המים יוצר הזדמנויות נפלאות לשיט, טיולי קיאקים, גלישת רוח וסוגי ספורט מים נוספים. סוגים נדירים של ציפורים מקננות באגמים המזוריים. האגמים הוצעו על ידי פולין לרשימת שבעת פלאי עולם הטבע. זהו חבל ארץ יוצא דופן לא רק בפולין אלא גם באירופה.

הבריכות הטרמיות ב- Lidzbark Warminski (Varmia Thermal Baths) הוא קומפלקס ייחודי בצפון פולין. הוא משלב סטנדרטים גבוהים של אירוח עם חווית הספא. הוא משלב פעילויות ספורט לכל המשפחה עם פעילויות של רגיעה ומנוחה. יש שם בריכות עם מזרקות ותותחי מים, קיר טיפוס, מסלול חבלים ועוד הרבה אטרקציות מיוחדות. במתחם של הספא אפשר ליהנות מטיפולים מפנקים; סוגים שונים של עיסויים, בריכות טרמיות, מתחמי סאונה ועוד.

שביל הנהר Krutynia נחשב לאחד מנתיבי המים היפים באירופה. אפשר לחצות את הנהר בסירת קאנו או ליהנות מרכיבה על אופניים או הליכה. הדרך המומלצת ביותר ליהנות מהקסם והאטרקציות של המקום הוא לשלב סירת קאנו עם טיול אופניים. בסביבה הקרובה ישנן 10 שמורות טבע. בשמורת יער Borecka ניתן לראות קבוצות גדולות של הביזון האירופי (תאו). ניתן לצפות בביזונים בין החודשים מאי עד סוף ספטמבר. ורמיה-מזוריה מתהדרת גם ביערות רבים המכסים כשליש משטחה. בשטחה ישנן 111 שמורות טבע.

מלון גולבייבסקי במיקולאיקי Hotel Gołębiewski Mikołajki ממוקם בסביבה היפהפייה של מרכז האגמים המזוריים, בסביבה מדהימה של שבילי הליכה מהיפים בפולין וטבע עשיר ופראי. הוא מציע חדרים אלגנטיים ומרווחים עם אינטרנט חינם. המלון כולל את פארק המים טרופיקנהTropikana  מרכז ספא ומתקני רכיבה על סוסים. בורמיה-מזוריה אפשר ליהנות גם ממרכזי קניות במחירים נוחים. אחד ממרכזי הקניות הגדולים Galeria Warminska נמצא באולשטיין, בירת פרובינציית ורמיה-מזוריה. עוד אטרקציה תיירותית היא ביקור בתעלת Elblag. התעלה מחברת בין מערב מזוריה לים הבלטי והיא נבנתה באמצעה המאה ה-19 למטרות מסחר.

חדש – בלום וילג' על הירדן

שייט בקייקי כפר בלום על הירדן (צילום ודים נימן)

בקייקי כפר בלום פותחים עונה וגאים להציג את הדבר הבא בתחום תיירות הקמפינג והאטרקציות "בלום וילג'", מתחם קמפינג, מאובזר ואיכותי למשפחות, קבוצות ויחידים בקייקי כפר בלום, חווית חופשה כוללת בדגש על זמן איכות משפחתי כמו שמזמן לא חוויתם

החורף האחרון, הביא עמו גשמי ברכה וזרימת הנחלים בשיא עוצמתה. בקייקי כפר בלום אתר השייט הוותיק והמוביל בארץ, נפתחה בפסח עונת השייט בדגש על חידושים באתר.

לאון בלום, ראש ממשלת צרפת המנוח, על שמו הוקם קיבוץ כפר בלום לפני 76 שנה, לא היה מדמיין לעצמו כי על שמו יוקם גם מתחם קמפינג חדיש: בלום וילג'. שהחל לארח משפחות כבר במהלך חופשת חג הפסח ועמד על תפוסה מלאה במהלך כל ימי החג. מדובר על חוויה משלימה לשייט קייקים בירדן ולפארק החבלים באתר, מתחם מסודר ומגודר של אוהלים משפחתיים ממוזגים ומאובזרים ללינת שטח מהנה, בנוסף במתחם אוהלי קולמן חדשים (ללא מזגן), בהם החוויה של הטבע מורגשת עוד יותר ולחרוצים קיימת האפשרות להגיע למתחם הקמפינג ולבנות אוהל באופן עצמאי.

"טרנד לינות השטח תופס תאוצה בשנים האחרונות, משפחות רבות מבקשות לעצמן, פסק זמן משפחתי ומגבש ללא מסכים, הזדמנות לעשות על האש יחד, או לשבת סביב המדורה בקומזיץ, כל זה בשילוב מחיר אטרקטיבי לחופשה ואפשרות ליהנות אצלנו באתר משלל הפעילויות והאטרקציות, זהו  מוצר תיירותי, חוויתי שמשאיר זיכרון לכל החיים", ציין גיא ירמק מנכ"ל קייקי כפר בלום.

מתחם הקמפינג "בלום וילג'", כולל 35 אוהלים משפחתיים ממוזגים, 20 אוהלי קולמן ללא מזגן ואפשרות להקמת אוהל עצמאית. האירוח במתחם כולל כרטיס לשייט משפחתי, כרטיס לפארק החבלים ולסרט בתלת מימד. מיקום המתחם משיק  למתחם האטרקציות הגדול של קייקי כפר בלום ולכן אורחי הוילג' נהנים מאירוח אטרקטיבי המשלב נופש כולל פעילויות מהנות. כל אוהל ממוזג, מאובזר במיטות עם כריות, סדינים וציפיות, שקע חשמלי להטענת פלאפונים, מקרר עם מקפיא, תאורה, בחוץ מרפסת דק מעץ, שולחן קק"ל ופינת ישיבה. בנוסף, לנוחיות האורחים, מדשאות רחבות, פינות ישיבה, מנגלים, מטבחון מרכזי מאובזר בכיורים, מיקרוגל, קומקומים חשמליים, מקלחות, שירותים ומזנון. (עלות לינה משפחתית באוהל ממוזג 1290 ל-5 נפשות). שילוב מושלם של לינה בטבע עם פינוק הנאה ואתגר!

עונת  השייט נפתחה, בשלב זה רק בשייט משפחתי (מעל גיל 16) דרך מפגש הנחלים הגולשים אל הירדן בסירות משפחתיות. (מגבלת גיל הילדים עקב זרימה חזקה) בנוסף באתר, פארק חבלים "טופרופ", אומגה למים, קיר טיפוס המתנשא לגובה 12 מ', מתחם חץ וקשת וקולנוע רב חושי D3, חידוש נוסף באתר, סרט לילדים "צעצוע כביש" TOY ROAD)). מזנון עשיר , שירותים, מקלחות, מים חמים ומרחבי דשא מטופחים לפיקניק משפחתי.

הזמנות "בלום וילג'": 072-3954415 או 04-6902616, www.kayaks.co.il

המכללה האקדמית כנרת עם מרחב בריחה על שפת הכנרת

המכללה האקדמית כנרת פתחה בחול המועד פסח את שעריה, והזמינה להגיע למכללה לחוויית "מרחב הבריחה". מדובר על שכלול של חדר בריחה, שעובר מחדרים קטנים לטבע ולאתרי מורשת של הצפון, ועל ידי כך מאפשר פעילות כיפית לילדים לצד הסברים והיכרות עם העבר של המקום. במקום יתקיימו פעילויות המבוססת על סיפורים היסטוריים אמתיים, במסגרתם המשתתפים יפתרו כתב חידה המשלב דמות מסתורית שתלווה אותם אונליין בטאבלטים, במטרה למצוא את האוצר האבוד החבוי במקום. בנוסף למרחב הבריחה, ניתן יהיה להגיע לסיור מודרך במתחם תחנת הרכבת ולהשתתף בפעילות אתגר מחשבתית במתחם משחקי החשיבה. הפעילות התקיימה במתחם הרכבת ההיסטורי של צמח הממוקם בקמפוס המכללה האקדמית כנרת. לאתר הפעילות…

אתיופיה עם הכרזה של WTTC כיעד הגדול הבא בתיירות העולמית

החוויה האתיופית עם חווה אלמו (צילום דני בר)

אתיופיה היא  היעד הגדול בתיירות העולמית לשנת 2018, זאת על פי הסקר השנתי של המועצה העולמית לתיירות (WTTC) . הבחירה נפלה, בשל היות אתיופיה, המדינה עם צמיחה תיירותית הגבוהה ביותר בעולם העומדת על כ- ,48.6% , כאשר קצב הצמיחה העולמי הממוצע לשנת 2018, הוא 3.9% והממוצע האפריקאי הינו 5.6% .

לחברת התעופה הלאומית של אתיופיה: אתיופיאן איירליאנס חלק נכבד בזכייה זו בזכות קווי הטיסה המרובים של אתיופיאן איירליאנס באפריקה ובעולם כולו, תיירים הצליחו להגיע לאפריקה בכלל ולאתיופיה בפרט. החברה הפכה את אתיופיה לנגישה לעולם מה שמאפשר את הגברת תנועת התיירים אליה. בנוסף, מיקומה האסטרטגי של הבירה, אדיס אבבה, במרכז הנתיב המזרחי-מערבי בשילוב שירותיה של חברת התעופה הלאומית, תרמו להתפתחות העיר, המהווה כיום, את השער הראשי לאפריקה.

אדיס אבבה, הינה עיר קוסמופוליטית, בה נערכים ועידות, כנסים ותערוכות בינלאומיות, התורמים לפריחת התיירות. בעיר שוכנת מפקדת האיחוד האפריקאי, ומשרדי האו"ם מה שמהווה גורם משיכה לדיפלומטים מרחבי אפריקה והעולם כולו. המגזר התיירותי תרם 7.4 מיליארד דולר לכלכלה של אתיופיה.

השפעתה של חברת התעופה אתיופיאן איירליינס  יוצאת –דופן, מעולם ובשום מקום אחר, לא שימשה חברת תעופה כקטליזטור לקידום התיירות כמו אתיופיאן איירליינס. היום אתיופיאן איירליינס, הינה חברת התעופה הגדולה ביותר באפריקה ומגיעה ל 120 יעדים ברחבי העולם, כמחציתם באפריקה.

האפליקציה האתיופית הניידת מאפשרת למטיילים בינלאומיים לאבטח את eVisa בתוך 4 שעות, התאמה אישית והתנסות מקצה לקצה באמצעות מכשירים ניידים. הנוסעים הגלובליים יכולים להחיל ויזה אלקטרונית ולהזמין את הטיסות שלהם באמצעותה, לשלם באופן מקוון באמצעות כרטיסי אשראי, כסף נייד, ארנק אלקטרוני והעברות בנקאיות. הם יכולים גם לבצע צ'ק-אין ולהנפיק כרטיס לעליה למטוס אל ומאתיופיה. אתיופיאן איירליינס אושרה על ידי SKYTRAX כחברת תעופה גלובלית, בעלת 4 כוכבים. בשנים הבאות אתיופיה תמשיך להעמיק ולהרחיב את מיצובה כיעד פופולארי לתיירים מכל העולם, ואדיס אבבה את מקומה כבירת הדיפלומטיה של יבשת אפריקה וככרך קוסמו פוליטי וביחד עם שגשוגה של חברת התעופה "אתיופיאן איירליינס"  השמיים הם הגבול.

יקנעם ורשות העתיקות עם מרכז מבקרים ארכיאולוגי חדש

"יקנעם" – תצוגה ארכיאולוגית מרשימה, הושקה לאחרונה כחלק ממרכז מבקרים חדש בעיר. התצוגה, שהוקמה בשיתוף פעולה של רשות העתיקות ועיריית יקנעם ביוזמת ראש העירייה סימון אלפסי, מציגה עשרות ממצאים נבחרים שהתגלו בחפירות הארכיאולוגיות ביקנעם, ובאתר תל קשיש הסמוך לה.

בתל יקנעם עברה בימי קדם אחת הדרכים החשובות בארץ ישראל, והיא ממשיכה להיות מרכזית גם היום (כביש 6). הדרך הקדומה הובילה לכיוון מצרים בדרום, ולכיוון עכו, פניקיה ואסיה הקטנה בצפון. בסמוך לתל, החולש על פתחו של נחל יקנעם (ואדי מילח), ישנם כמה מעיינות אשר סיפקו מים לתושבי האתר. בשל תנאים  אלה, היה האתר מיושב ברציפות כמעט 4000 שנה, החל מתקופת הברונזה הקדומה עד לתקופה העות'מאנית. האתר נחפר ע"י פרופ' אמנון בן תור, חתן פרס ישראל בתחום ארכאולוגיה לשנה זו, ובהמשך על ידי ד"ר מרים אבישר ז"ל מרשות העתיקות. בתצוגה מוצגים ממצאים נבחרים מהחפירות הארכיאולוגיות, אשר מספרים את סיפורה של יקנעם, ומציגים היבטים היסטוריים, תרבותיים, דתיים וכלכליים בחיי היומיום בעת העתיקה ועד ימינו. גולת הכותרת של התערוכה הוא פסל נדיר של ראש אדם העונד כתר, ששערו מסורק לאחור בצמות קטנות. הפסל מתאר, ככל נראה, דיוקן של שליט יקנעם או איש אצולה, והוא מתוארך לתקופת הברזל (מאה ה-9 לפני הספירה. חפץ ייחודי זה נשעה בהשפעה פיניקית ופוסל מפיאנס (חומר קירמי כחול ירוק). נכון לעכשיו מוכר רק פסל אחד הדומה לו שהתגלה בארץ. כן מוצג בתערוכה כלי פולחני לקטורת (קובעת) מתל קשיש, מתקופת הברונזה המאוחרת (בן 3300 שנה) שנמצא בבור גניזה ובו מטמון כלים.
לדברי ראש עיריית יקנעם, סימון אלפסי: "אנחנו משנות ה-70 חופרים את תל יקנעם ועד כה נמצאו ממצאים חשובים שמעידים על ההיסטוריה המפוארת של המקום הזה. הקמת מרכז המבקרים היא אירוע מיוחד וייחודי ולמעשה היא חנוכת ההיסטוריה של יקנעם מלפני כ- 5000 שנים. נקים כאן גם גן ארכאולוגי ונהפוך את העיר לאתר תיירותי אטרקטיבי שיהיה חובה לכל תייר וטייל. תודה גדולה למנהל רשות העתיקות, ישראל חסון ולכל צוות הרשות על שיתופי הפעולה המעולים".

בטקס נחשפה תכנית פיתוח הגן הארכאולוגי שיוקם לצד מרכז המבקרים. שעות הפתיחה של המרכז יפורסמו בקרוב ברשתות החברתיות. להגעה, יש לכתוב תל יקנעם בWAZE.

אוצרות: עדנה אייש, רשות העתיקות. עיצוב: אלון לוטן (הבית הטבעי) וחברת טוקן סטודיו לעיצוב בע"מ.

נוף גנוסר עם קיץ ישראלי על הכנרת

בריכת שחיה ננוף גנוסר (צילום אורי אקרמן)

מפלס הכינרת  כבר הוסיף לעצמו 3 מטרים במהלך החורף האחרון, דבר שעושה טוב לכל ישראלי באשר הוא ועוד יותר למי שיבחר לנפוש במלון נוף גינוסר, המלון הקיבוצי הראשון שחרט על דגלו את ה"ישראליות" במיטבה. לקראת הקיץ בנוף גנוסר, תכנית פעילות עשירה, כולל הטבות יוצאות דופן לילדים ובני נוער.

נוף גנוסר, המלון הישראלי הקיבוצי הראשון מסוגו בארץ, הוקם לפי 55 שנה על שפת הכנרת, מתפרש על פני 40 דונם של מרחבים ירוקים, נופים, טבע, חוף ים צמוד, בריכת שחיה פרטית, שקט ואווירה קיבוצית רגועה. 245 חדרים מפנקים ומרווחים מול נוף הכנרת, הארבל ובקעת גנוסר. המלון מתגאה במטבח ישראלי, עשיר בשפע טעמים ויחס אדיב במיוחד לצד מטעמי קונדיטור משובחים. במלון נוף גינוסר שמים דגש על תוכן ושילוב פעילות וחוויה ישראלית במהלך החופשה, כגון: סיורים  מודרכים ברחבי הקיבוץ למטעי הבננות, הרפת ועוד, קומזיץ מול חוף הכנרת, הפעלות ילדים…

"16 מלאו לנער", במלון  נוף גנוסר מצ'פרים הקיץ את בני ובנות הנוער ונותנים להם הטבה ייחודית,  לא כמו בשאר המלונות, בנוף גנוסר יחשב עדיין כילד עד גיל 16, (לא כמו בשאר המלונות עד גיל 12). מדובר על הטבה משמעותית וחיסכון למשפחה. מבצעי  קיץ בנוף גנוסר:  בין התאריכים 1.7-11.8 – ילד עד גיל 16 –  חינם  על בסיס לינה וארוחת בוקר (BB), בין התאריכים 12-31.8- ילד עד גיל 16 ב – 99 ₪ על בסיס לינה וארוחת בוקר (BB), "מקדימים להזמין" – מבצע על חדרי הדלקס הקטנים (עד זוג + ילד) – החל מ  770  ₪ לזוג +ילד על בסיס לינה וארוחת בוקר. לפרטים והזמנות: 04-6700320 www.ginosar.co.il

עונת הרחצה יוצאת לדרך

עונת המשקעים הפורה הניבה תוצאות מרשימות: הנחלים זורמים בשצף קצף, מדד הכנרת נסק, והמעיינות התמלאו. כעת, אתרי פעילויות המים בצפון מנצלים את העלייה במפלסי המים, ומציעים מגוון אטרקציות לקהל הרחב עם פתיחת עונת הרחצה הרשמית.

שייט קייקים על החצבני: ב'קייקי מעין הגושרים', הממוקם על גדות נחל החצבני, מציעים שייט קייקים מסעיר ומהנה, בנחל הידוע בזרימתו השופעת והשוצפת, באחת מפינות החמד הקסומות של הגליל. אטרקציית השייט, עוברת במסלול מוצל, לאורכו צמחייה ועצים רמי קומה, המשרים אווירה נעימה ומרעננת. השייט מתחיל בקיבוץ הגושרים לאורך כ- 5 ק"מ הנמשך כשעה וחצי. השייט במים רגועים מלווה בנוף פסטורלי, צמחייה טבעית (מגיל 5 בסירה). 'חניון מעין ברוך', הינו חניון יום ולילה המאפשר פיקניקים, לינת שטח במרחבים הירוקים על גדות החצבני, בין מדשאות מטופחות, פינות צל ופלגי מים צוננים. בחניון מבני שירותים ומקלחות חדשים, בהם מים חמים, שולחנות ישיבה, חנייה מסודרת, נקודות חשמל, תאורה, מזנון, WI-FI חינם ועוד. מתחםVIP – אוהלי קולמן חדשים, מסודרים ומרווחים המתאימים לעד שמונה אנשים, שולחן קק"ל ונקודות חשמל. החניון מותאם להבערת מנגלים ופתוח 24 שעות ביממה, מגודר עם שמירה בשעות היום והלילה (מגיל 3 ומעלה). עוד באתר- משחקי פיינטבול במתחם טבעי של מטעים. לפרטים והזמנות: 077-9969248, www.kayak.co.il

מסלול 'שביל סובב כינרת': "שביל סובב כינרת" הינו אחד מהפרויקטים החשובים והמרכזיים של איגוד ערים כינרת ורשות הכינרת, מטרתו הבטחת מעבר חופשי לחופי הכינרת באמצעות שביל נוח להולכי רגל המקיף את הכינרת ומציע נופים ופינות חמד נסתרות. השביל הוסדר והוכשר לטיולים רגליים בעזרת קבוצות נוער מבתי ספר מכל רחבי הארץ שנרתמו לעשייה, ואימצו מקטעים שונים לאורך השביל, פרצו וניקו את התוואי, סידרו מקטעים מיוחדים שהותאמו לגישת נכים, נטעו עצים, הציבו ספסלים בפינות החמד החדשות, התקינו תיבות קינון מסודרות לציפורים ועוד. אגב, הקבוצות ממשיכות להגיע לטפח ולפתח את השביל גם בימים אלו, מסלולי הטיול הרגליים לאורך השביל, מאפשרים לקהל הרחב לטייל באופן מוסדר באמצעות סיורים מודרכים ללא תשלום של רשות הכינרת או לחילופין באופן חופשי ועצמאי, מסביב לימת הכינרת ולגלות עולם מופלא של יחסי גומלין בין היצורים החיים, הצומח ומי האגם במערכת אקולוגית ייחודית. עד כה ניתן לצעוד בכ-90% מהשביל שחובק את הכינרת ואורכו כ 53 קילומטרים. בימים אלו ממשיכים לפעול ברשות הכינרת ואיגוד ערים כינרת לפריצת עשרה האחוזים הנוספיםישלימו את אורך השביל ל- 58 קילומטרים. לפרטים נוספים: https://www.kineret.org.il

פוצקר- שייט בסירות טורנדו מהירות: מועדון הצלילה והספורט הימי "פוצקר" בנהרייה הוקם על מנת לפתח את ענף הצלילה בים התיכון באזור נהריה והגליל המערבי. עם השנים נוצרה דרישה לפיתוח נופש פעיל ואטרקציות לילדים ולמשפחות. במועדון הוקם מרכז שייט המפעיל כלי שייט מהירים וצוות מדריכים מיומן וכיום מציע שייט אתגרי וחווייתי לכל המשפחה במגוון מסלולים: טיול שייט סובב נהריה- שייט מהיר לאורך חוף הרחצה, הטיילת והשכונות הדרומיות עד לגבולה של נהריה עם שבי ציון, טיול שייט לאי האהבה ואיי אכזיב- שייט מהיר לאורך החוף הצפוני, לכיוון האיים הממוקמים מערבית לחוף אכזיב. טיול שייט אל משולש הזהב- שייט מהיר לאורך החוף הצפוני האיים הממוקמים מערבית לחוף אכזיב, וטיול שייט לנקרות- שייט מהיר לאורך החוף הצפוני לכיוון האיים הנמצאים בשמורת הים של אכזיב תוך תצפית על האזור כולו. זמן השייט נע בין 10- 50 דקות בהתאם לבחירת המסלולים ומיועד לילדים מגיל 5 ומעלה. לפרטים והזמנות: אתר  אוצרות הגליל www.ozrothagalil.org.il  ובטלפון- 077-9964469.

מגוון אטרקציות במפגש תעלות הירדן: באתר השייט והאטרקציות "אינדי פארק", בסמוך למושבה יסוד המעלה, במפגש תעלות הירדן, האזור העמוק של תעלות המים הרחבות בתוואי הירדן, מציעים מגוון לצד אפשרויות שייט שונות, אטרקציות לכל המשפחה, טיול אופניים ועוד. המקום מאפשר יום פעילות שלם בכרטיס אחד, הכולל: שימוש חופשי בכל מתקני הפארק, סדנאות, טיול אופניים ושעה שייט בכלי אחד לבחירה.  בין הפעילויות: סאפ-גלשן על הירדן, קיאקים, סירות פדלים היחידות מגיל שנה, שייט קאנו אינדיאני ייחודי, חץ וקשת לילדים ולמבוגרים, משחקי שולחן: ביליארד, פינג פונג, מבוכים, קיר טיפוס, מפל מים, מתחם מיני גולף, פארק חבלים לילדים, אומגה, ג'ימבורי, סדנאות מחזור, טיול אופניים ועוד. ב"אינדי פארק" כלי שייט מותאמים לפי גילאים, סירת פדלים מגיל שנה ומעלה, קאנו מגיל 3, קיאקים מגיל 5, סאפ מגיל 10, אופניים מגיל 10 ומעלה לילדים שיודעים לרכב (מותאם גובה), אופניים לגיל צעיר יותר שיודעים לרכב ואופניים עם כיסאות תינוק. לפרטים והזמנות: "אינדי פארק" –  04-8434444, www.indipark.co.il

שייט בטרק ים (צילום יעקב מדר טרק ים אכזיב)

"טרק ים"- תיירות וספורט ימי בחוף אכזיב: 'טרק ים אכזיב' הינו מרכז תיירות וספורט ימי, הממוקם בסמוך לחוף אכזיב. המקום מתמחה בהפקה וארגון פעילויות מגוונות של ים, חוף ושטח אתגריים. במסגרת הפעילות ניתן לקיים שייט אתגרי, סיורים ימיים מודרכים בסירות טורנדו מהירות אל ראש הנקרה , שם ניתן לראות את המצוק הגדול מהצד של הים, חתירת סאפ , קיאקים, טיולי אופניים, טיולי ג'יפים בנהיגה עצמית, סנפלינג, קמפינג, ארוחות, פריסות שטח, אירועים פרטיים ואירועי חוף מיוחדים. כמו כן, 'טרק ים אכזיב' משמרת ומפעילה את מועדון הצלילה הצפוני, ע"ש לוחם השייטת עודד אמיר, במפרץ אכזיב וסביבתו. הפעילויות והאטרקציות מתאימות לבודדים ולמשפחות. לפרטים והזמנות: אתר אוצרות הגליל www.ozrothagalil.org.il ובטלפון- 077-9964464.

סקי מים בחוף עין גב בכנרת (wakeboard) : סקי מים נחשב זה שנים למלך הבלתי מעורער של הספורט הימי. המרכז ללימודי מקצועות הספורט הימי wake up, בניהולו והדרכתו של אלוף ישראל בסקי מים ומאמן נבחרת ישראל לשעבר ליאור אליהו, הינו המקום הקלאסי ללמוד בו סקי, הממוקם בחוף עין גב בכינרת, ומעניק את המערך העשיר ביותר של לימודי סקי מים וספורט ימי. במקום מתקנים מתקדמים ויחידים מסוגם להדמיית סקי מים וכן את ציוד החדיש, החל מסוג המגלשיים ועד לסירות המשמשות לגרירת הגולשים. בית הספר מציע מגוון מסלולי לימוד, החל משיעורים פרטיים ליחידים, כלה בשיעורים לזוגות ועד לימודיי סקי מים במסגרת קבוצתית. כל שיעורי הסקי מים, מתקיימים על סירת  Malibuמקצועית ומתאימים לכל הגילאים, החל מגיל 8.  אליהו אף מפעיל את "הימייה" לאורחי כפר הנופש עין גב. לפרטים והזמנות: ליאור אליהו- 054-4997777, www.wakeboard.co.il

תערוכות ואמנות

מוזיאון האדם והחי בפארק הלאומי ר"ג עם בחזרה לעידן הקרח
מוזיאון האדם והחי יארח החל מפסח הקרוב את התערוכה הבינלאומית "בחזרה לעידן הקרח" העוסקת בעידן הקרח – מימי הממותות ודב המערות ועד להתחממות הגלובלית. 12 דגמים רובוטים ענקיים ימוקמו על מחצית משטח המוזיאון וכן בגינת הקקטוסים הסמוכה ובאיזור שיוכשר לכך במיוחד מאחורי המוזיאון. בין דגמי החיות האינטראקטיבים (מגיבים לתזוזה של המבקרים) חיות עידן הקרח מכל העולם – הטיגריס השנחרבי, המגתריום – עצלן בגובה 6 מטרים!, דב המערות העצום, האייל האירי שרוחב קרניו 3 מטרים, ארמדיל ענק משוריין, ביזון ענק, ממותות ועוד. בתערוכה עמדות אינטראקטיביות הנוגעות לתקופות אקלימיות שונות של כדור הארץ, העתקים של ממצאים מקוריים מתקופת הקרח ועוד.

התערוכה נוגעת כמובן בחיים בכדור הארץ בתקופת עידן הקרח ובבני האדם שחיו בו באותה התקופה. "התערוכה שוכנת בסמוך לתצוגה שלנו על האדם והקדמון וזו סביבה אידיאלית עבורה", אומרת מנהלת המוזיאון, דורית ווליניץ. התערוכה עוסקת גם בנושא נושא המחזור האקלימי של כדור הארץ בין התחממות להתקררות ואת ההשפעה של האדם על האקלים ומה אנחנו יכולים לעשות כדי לשנות זאת. ומה עוד בתערוכה?

"לגעת בקרח"- קיר קרח ענקי בו ניתן לגעת בקרח ולחוש את הקור, לצפות בסרטונים של שבירת קרחונים ענקיים, לשחק "בקרח" בעמדות האינטראקטיביות ועוד.

חווית גילוי וחפירה של עצמות ממותה מתוך האדמה – מתחם חפירה פליאונטולוגי. חווית חפירה ייחודית לילדים לגילוי עצמות ממותה פרה- היסטורית.

"עולם מתחמם" – שינוי האקלים העולמי. ההתחממות הגלובלית הינה היבט אחד של שינוי האקלים. מה ניתן לעשות כנגד ההתחממות הגלובלית? עמדות אינטראקטיביות ואפשרות לעשות שינוי בעצמכם. אוצר התערוכה: פביו פרכטנברג , Grupo Cultural Exhibitions

מוזיאון האדם והחי הפארק הלאומי ר"ג טל': 6315010 – 03. כרטיסים דרך איוונטים.

Pottery slam 2 חומ(ר) גוף: מחזור חיים

על שפת גוף-שני רכס (צילום אסף כהן)

אירוע Pottery Slam, מתקיים זו הפעם השניה בבית בנימיני ובמהלכו הופכת הגלריה למעבדת ניסיונות ארעית בחומר, בגוף, בפעולה ובמילים.  מיצג רב תחומי, שמטרתו להרחיב את השיח על שדה הקרמיקה, לחשוף את הקהל לתהליך היצירה על היופי, הסקרנות והפוטנציאל הגלומים בו.

Pottery Slam2 חומ(ר) גוף: מחזור חיים מציע מפגש לא שיגרתי בין חומר לגוף תוך התייחסות לשלבים השונים 'במחזור החיים' של החומר. מחזור חיים של חומר / אובייקט והתכלותו, כמטאפורה למחזור חיים של בני אנוש, מחזורים של תהליכים היסטוריים – תרבותיים, פוליטיים, וחברתיים. ניתן למצוא הקבלה בין השלבים השונים בחיי חומר לבין אלה של בני אדם, וכן נקודות השקה משמעותיות בין פעולות החומר לבין הגוף הפועל עליו. בין היוצר לחומר וליצירה. באירוע הנוכחי מודגש החיבור הייחודי שלרוב מופיע רק בסטודיו: חום-גוף-חומר, ושילוש זה הופך למרכז היצירה. גלגוליו של החומר ותכונותיו השונות – גמיש/ יציב/ שביר/ יבש/רטוב/ נוזל/ מוצק ועוד, באים לידי ביטוי דרך מופעים ואקטים אומנותיים.

במהלך האירוע משתנים פני הגלריה וגג בית בנימיני בהתאם למתרחש בחללים. התהליך כולו מתועד בווידאו ומוקרן בלופ על גבי מסך בגלריה, כך שבכל נקודת זמן יכולים המבקרים לצפות בתהליכים שקרו במקום לפני שנכנסו לחלל היצירה.

משתתפים: שלומית מנדלקרן ברית אינשטיין, כרמית חסין, Estefania Valls Urquijo, רחל מנשה דור, טל דיין, דניאל גרבר, נטע פרץ, דרור שובל, טל פרנקל אלרואי, יעל עצמוני, יהל פייזנר, ענבר פרים, דפנה ילון, שני רכס, אניה קירזנר, נעה אלמגור, רונן ימין, הילה דרור, אמנון עמוס, שירלי רטמנבסקי, מיקה אורסתיו, Jonathan Nosan

'עקבות' המופעים בגלריה יעמדו לתצוגה עד ה 11.5.2019 לקהל המבקרים

קיבוץ רשפים עם יפתח גבע מציג איזון

אחרי שהוצגו במוזיאונים גדולים בארה"ב, היצירות הקינטיות מוצגות בבית: מבנה חדר האוכל של קיבוץ רשפים בעמק המעיינות מארח לראשונה בישראל את 'איזון' – תערוכת פסלים קינטיים שחלקם כבר הוצגו במוזיאונים גדולים בבוסטון, ניו-יורק ופילדלפיה, פרי יצירתו של האמן הישראלי יליד הקיבוץ יפתח גבע. התערוכה המוצגת לראשונה בישראל הוצגה בחול המועד פסח בלוקיישן הייחודי של חדר האוכל בקיבוץ רשפים (אשר אינו בשימוש בשנים האחרונות), עברה מפה לאוזן וזכתה לאלפי מבקרים. בעקבות העניין הרב, התערוכה תוצג גם בחודשיים הקרובים, תיפתח לקהל הרחב בסופי השבוע ולקבוצות ומתעניינים בתיאום מראש בשאר הימים.

גבע (42) נולד וגדל בקיבוץ רשפים, מגיל צעיר גילה עניין באמנות והוכיח כישורי המצאה רבים וסקרנות להבין את הטבע ואת חוקי הפיזיקה. פסליו, המפגישים בין אמנות, טכנולוגיה ומדעים, הם קינטיים- נדמה כאילו הם מרחפים באוויר בניגוד מוחלט לחוקי הכבידה, למרות שהם נטועים היטב בקרקע. הליך היצירה מתחיל בחלק הרעיוני של כל אחת מהיצירות ועובר לחלק המדעי של חישובים פיזיקליים ומתמטיים מורכבים. יצירות שונות המוצגות בתערוכה הוצגו בשנים האחרונות במוזיאון לאומנות בבוסטון, במוזיאון לאומנות ועיצוב בניו-יורק ובמרכז לאומנות בעץ בפילדלפיה וכעת מוצגות, לראשונה בישראל, בצורה מלאה במסגרת התערוכה. תערוכת 'איזון' תוצג בחדר האוכל של קיבוץ רשפים בשבת 4.5 בין השעות 10:00-13:00 ולאחר מכן בימי שישי [10.5- 28.6] בין השעות 10:00-13:00, לקבוצות ומתעניינים בשאר הימים בתיאום מראש – בטלפון  054-2162207

גלריה גורדון עם FAILE / Where The Ends Meet

ביום חמישי, 2 במאי 2019 ,תיפתח בגלריה גורדון ברח' הזרם 5, תל אביב, תערוכת יחיד לצמד האמנים הניו-יורקי המצליח פטריק מקניל ופטריק מילר, שעובדים יחד תחת השם FAILE  משנת 1999. בתערוכה השנייה שלהם בגלריה גורדון, הצמד יציגו תשע עבודות מדיה מעורבת, תריסר עבודות על נייר ושני ציורי קיר ענקיים שיתנוססו על קירות החלל המשני של הגלריה.

FAILE מציגים תערוכות במוזיאונים ומוסדות תרבות מרכזיים ברחבי העולם. ב-2015, הם הציגו תערוכה רחבת היקף במוזיאון ברוקלין ופרויקט אמנות בטיימס סקוור. ב-2018 הם הציגו תערוכה במוזיאון בשטרסבורג לצד ציור קיר עצום שהתפרס על כל המעטפת החיצונית של תחנת הרכבת בעיר.

מתוך טקסט מאת שגיא רפאל שליווה את התערוכה הראשונה של הצמד בארץ: "צמד האמנים FAILE  הם מהמסמנים העולמיים הבולטים בעשור וחצי האחרונים, למעבר של אמני "רחוב" אל אולמות המוזיאונים. הם פועלים כאמנים-חוקרים, המציפים שנים מודחקות ונשכחות של תרבות ויזואלית אמריקאית "נמוכה" ו"גבוהה" ומחברים ביניהן לשפה צורנית עכשווית. הצמד הניו-יורקי מנכס אלמנטים מזמנים ועולמות שונים -שלטי רחוב, כתובות גרפיטי, מגזיני קומיקס, ציורי מופשט אקספרסיבי לצד הדפסים גרפיים ומתיך את האנין עם הבוטה, היקר עם הזול, הנוסטלגי עם הציני, לקולאז'ים עמוסי פרטים, המשקפים את הרב-תרבותיות המאפיינת את החיים העכשוויים. ניו יורק העמוסה והגדושה בפרסומות ובהסחות דעת, מחלחלת לעבודות שלFAILE  ששמם המקצועי הוא שיבוש מכוון של המילה A LIFE . עבודותיהם מתמודדות עם התחלופה המתמדת והאפקטיביות הישירה של הגירויים החזותיים המציפים את העולם המערבי.  FAILE מטעינים את יצירתם בהתייחסויות לקפיטליזם, הון-שלטון, קלישאות ואייקונים פופולאריים וסטריאוטיפים מגדריים. האמנות של FAILE צומחת מהשוליים של תרבות הרחוב ונטענת בחומרים של תרבות פופולארית, משחקיות ותחרותיות."

גלריה גורדון, רחוב הזרם 5, תל אביב.

מתחם התחנה בהשראת האירוויזיון עם LISTEN TO YOUR ART

איציק וייסמן

בחודש מאי הקרוב, מדינת ישראל זוכה לארח את תחרות השירים הנחשבת באירופה ובעולם כולו, האירוויזיון, והעיר תל אביב מקבלת את פניהם של אלפי חוגגים המביאים עמם ארסנל של צבעים, דגלים וצלילים המייחדים את התרבויות והמדינות השונות ברחבי הגלובוס. כפי שכבר בטח יצא לכם להכיר, יוניברסל ארט, המחברת בין אמנות לאמנות, לא תפספס הזדמנות להשתתף בחגיגה עולמית כמו זו, ועל כן מפיקה תערוכה  בהשראת האירוויזיון. התערוכה מאגדת בתוכה ציירים, פסלים וצלמים, שהיצירות שלהם מאופיינות במגוון של צבעים, שמחה ותנועה.

התערוכה תושק בערב מתוקשר וחגיגי ותזמן מפגש בין עולמות אמנותיים אשר חוברו להם יחדיו.  בתערוכה מציגים אמנים צבעוניים ומלאי חיים שלא מעזים לוותר על חגיגה של צבעים וצלילים. התערוכה פתוחה לקהל הרחב.

פתיחה: רביעי 06/05/2019 שעה: 19:30. נעילה: 27/05/2019. מפיקת התערוכה מורן יעקבי. כתובת: מבנה 15, מתחם התחנה, ת"א

מקום לאמנות עם זה לא משחק ילדים

עוז בירי, משוריינים (צילום קובי ווגמן)

בקיץ 2018 נעצרה מירב רהט אל מול עבודתו של עוז בירי בתערוכת הבוגרים של המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל – רכבים צבאיים עשויים קרמיקה הנעים בעזרת שלט שניצבו בשורות מסודרות וממושטרות, כשביניהן מקבץ רכבים שבורים, מנגנוניהם חשופים, והם מטילים צללים שחורים. בשיחה עם בירי הוא סיפר על הפרויקט שצמח מתוך האובדן והאבל על אחיו דוד בירי, חובש בפלוגת ההנדסה של חטיבת גבעתי שנהרג בהתפוצצות מטען חבלה ליד נצרים ברצועת עזה בשנת 2000. במפגש בין בירי לרהט – אוצרת התערוכה, ששכלה את בעלה יותם שנהרג במלך שירות מילואים בדיוק באותו מקום, בשנת 1994 – נולדה התערוכה ״זה לא משחק ילדים״.

שישה יוצרים שאיבדו בן משפחה בנסיבות צבאיות, מציגים בתערוכה עבודות שעושות שימוש אמנותי באלמנטים הלקוחים מתוך משחקי ילדים. בדיסוננס שנוצר בין כובד המשמעות לבין הקלילות של האמצעים המשחקיים, מצטיירת תמונה מורכבת של החיים במקום הישראלי. כל אחד מהמציגים מתמודד באופן שונה עם האובדן, עם הזיכרון ועם תרבות ההנצחה שהוא הפך חלק ממנה בעל כורחו. מיכל שכנאי יעקבי מציגה חיילי פלסטיק ההפוכים על ראשם, קבורים מתחת לאדמת המקום הנאחזת בהם כשורשים; תמר פייקס יוצרת טקס התייחדות למי שלא מוצאים את מקומם ברוטינה המקובלת של עמידת הדום בצפירה, ומחליפה אותה בעמידת ראש; נטע ביתן כפרי מציבה ״משחק כסאות״ המבוסס על האותיות ח.ל.ל.; עוז בירי מציב צבא שביר של משורייני חרסינה מיניאטוריים; נגה יודקביק־עציוני מציגה סדרת מגזרות נייר שמגיבה לדימויי פרחי ארץ ישראל המופיעים תדירות על מעטפת איגרת יום הזיכרון, ויוצרת פרחי אבלות – אנדרטאות נייר; ומירב רהט מלחימה חיילי פלסטיק וקושרת ביניהם בחוטי תפירה צבאיים לכדי ״שרשרת חיול״ שנתלית על צוואר ודוקרת את העור החשוף.

רהט, יוצרת ואוצרת עצמאית; חוקרת, כותבת ומרצה אודות היחסים בין עיצוב, אמנות ותרבות; ואוצרת התערוכה, מספרת: ״לפני 15 שנה, הרבה קודם למפגש שלי עם עוז בירי, ביקרתי עם בני גיא (אז בן 10) באנדרטה בגן הבנים בתל אביב. בעודו משחק בחיילי צעצוע למרגלות המצבה, הוא קם, התבונן אל שמו של אביו החרוט ברשימת החללים על האבן וניתר לעברו. אחת העבודות שאני מציגה בתערוכה היא תצלום שלוכד את הרגע שבו הוא קופץ ומנסה לגעת בשמו של אביו, לצד תצלום תקריב על חיילי הפלסטיק שאיתם שיחק למרגלות המצבה.

״המחשבה על תערוכה שבה מציגים יוצרים שחוו אובדן שינתה צורה וצבע מספר פעמים. מזה כמה שנים אני מלחימה, מפרקת ומחברת חיילי צעצוע. כשחיילי הפלסטיק שלי פגשו את חיילי החרסינה ואת המשוריינים השבירים של עוז בירי, התגבשה התערוכה ׳זה לא משחק ילדים׳. כל אחת מהעבודות המוצגות בתערוכה היא כקריאת תזכורת לאחריות הכבדה הניצבת מאחורי כל החלטה של הפגנת כח ושל משחקי מלחמה בעולם האמיתי״.

בשונה מהטקסים הלאומיים המבוססים על רוטינה של דפוסים אחידים מוכרים וצפויים, התערוכה ״זה לא משחק ילדים״ מראה כיצד ההנצחה וההתמודדות הפרטית עם אבדן הן אינדיבידואליות ויש להן אין־ספור פנים וצורות. למול השכול הלאומי השומר על מכובדות מאופקת, בשכול הפרטי עתיר הכאב מותרים גם הציניות, הביקורת, הבלבול, והעדר הגלוריפיקציה. אוצרת: מירב רהט. משתתפים ע״פ סדר א-ב: עוז בירי, נטע ביתן כפרי, נגה יודקביק־עציוני, תמר פייקס, מירב רהט, מיכל שכנאי יעקבי.

בשבוע שבו מציינים את יום הזיכרון לחללי צה״ל, ביום שני 6.5 בין השעות 11:00-13:00 יתקיים בגלריה בוקר עיון בנושא של אמנות ושכול. המפגש פתוח לקהל הרחב וללא תשלום אך מותנה בהרשמה מראש במייל: [email protected]. נעילה: יום שבת ה־11 במאי 2019 בשעה 14:00. ״מקום לאמנות״, רח׳ שביל המרץ 6, תל אביב.

טיולים

באר שבע עם שישי בעתיקה בחודשים מאי-יולי

הכניסה למרכז להנצחת חיילי אנז"ק – באר שבע (צילום דני בר)

מנהלת העיר העתיקה ותיירות באר שבע ו"כיוונים" מזמינות אתכם בכל יום שישי בחודשים מאי-יוני לסיורי בוטיק היסטוריים מודרכים בעיר העתיקה בבאר שבע. הסיורים יצאו ממתחם הקטר 70414 בעיר העתיקה, שהוקם בשטחה של תחנת הרכבת התורכית שהוקמה בשנת 1915. המתחם עבר תהליך חידוש ופיתוח וכיום מהווה מתחם תיירות, תרבות, מורשת, פנאי, ובילוי ייחודי. שם ייחשפו המבקרים לסיפור תולדות התחנה התורכית וגלגולה דרך סיפורה של העיר באר שבע והתפתחות הרכבות בארץ ישראל. בהמשך יעברו דרך מוקדי התיירות שמספרים את ההיסטוריה של העיר באר שבע מזוויות שונות וייחודיות עם מיטב המדריכים. בכל שישי יתקיים סיור בוטיק שיועבר על ידי וותיקי העיר ואנשי מפתח שיציגו את ההיסטוריה של העיר העתיקה בצורה חווייתית ומרתקת.

סיור בירה, היסטוריה ואוסטרליה בהדרכת ניצן דיין: יתקיים בתאריכים 17.5.19 ו- 28.6.19. סיור חווייתי שיעסוק בהיסטוריה של העיר באר שבע בזמן מלחמת העולם הראשונה, יציג את חשיבות הבירה בתרבות האוסטרלית ויסתיים בטעימות בירה בבית מלאכה לייצור בירה. הסיור ייצא ממתחם הקטר 70414, יעבור דרך בית העלמין הבריטי ובמרכז להנצחת חיילי אנז"ק ומשם לגן אלנבי ולבית המלאכה לייצור בירה. הסיור מיועד למשתתפים מגיל 18 ומעלה בהצגת תעודת זהות בלבד.

סיור ריחות וטעמים בהדרכת איש התקשורת צביקה אלוש: יתקיים בתאריך 24.5.19. סיור מרתק שיעסוק בסיפורים שלא סופרו על ההיסטוריה של העיר העתיקה בבאר שבע דרך ריחות וטעמים. הסיור יצא ממתחם הקטר 70414, יעבור דרך המרכז להנצחת חיילי אנז"ק, וימשיך לטעימות וריחות במוקדי מפתח ברחבי העיר העתיקה.

סיור ושיר בעיר העתיקה בהדרכת עודד שהם ולילך נגיד: יתקיים ב31.5.19. הסיור יעסוק בשירים ובהיסטוריה של העיר העתיקה דרך מוקדי התיירות והתרבות השונים והמתפתחים בעיר. הסיור יצא ממתחם הקטר 70414 ויעבור דרך המרכז להנצחת חיילי אנז"ק להתכנסות לקריאת שירה.

סיור בעקבות הלוחמים בהדרכת ד"ר זאב זיוון: יתקיים ב7.6.19. סיור מעמיק שייקח את כולנו לימי הקומנדו הצרפתי בתש"ח ויעסוק בסיפורים בעקבות הלוחמים של חטיבת הנגב והקומנדו. הסיור יצא ממתחם הקטר 70414.

סיפורים שטרם סופרו בהדרכת העיתונאי רמי שני: יתקיים ב14.6.19. הסיור יחשוף את סיפורי ההיסטוריה המרתקים של העיר באר שבע שטרם סופרו, יצא ממתחם הקטר 70414 ויעבור דרך גן אלנבי, פסאז' אוניקו ומדרחוב קק"ל.

העיר העתיקה בצילום ותמונות בהדרכת גואל דרורי: יתקיים ב21.6.19. הסיור יעסוק בתמונות וצילומים של העיר העתיקה בבאר שבע לאורך ההסטוריה. הסיור יצא ממתחם הקטר 70414 ויעבור דרך אבני דרך בעיר ביניהן המרכז להנצחת חיילי אנז"ק, פארק קרסו למדע, הצלמנייה, בית האמנים בנגב, המרכז לאומנויות ותאטרון הפרינג'.

חודש יולי 2019 – סיורי משפחות בעיר העתיקה בבאר שבע: מנהלת העיר העתיקה ותיירות באר שבע ו"כיוונים" מזמינות אתכם בימי שישי בחודש יולי לסיורי משפחות חווייתיים בעיר העתיקה בבאר שבע. סיורי המשפחות יתחילו בסיור מודרך בימי אברהם אבינו במרכז מבקרים בינלאומי באר אברהם, אתר תיירותי – מורשתי ייחודי, המספר את סיפורו המקראי של אברהם אבינו ובאר המים העתיקה באמצעים טכנולוגיים מתקדמים. באתר תכנים ייחודיים וסרט תלת ממד מרהיב. משם יצאו המשפחות במיניבוסים לסיור בין מוקדי התיירות הבולטים בעיר העתיקה וישמעו על אטרקציות התיירות הרבות שיש לעיר העתיקה להציע לקהל המשפחות. הסיור המודרך יעבור במרכז המבקרים השער לנגב, המיועד לכל הגילאים, משפחות ותיירים כאחד המציג באמצעות מיצגים טכנולוגיים מגוונים את מסע התפתחותו ועוצמתו של הנגב כיום עם פנים אל ההיסטוריה והעתיד. במרכז המבקרים פעילות אינטראקטיבית ומהנה לכל המשפחה. הסיור האחרון של חודש יולי יעבור במוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח. זמן יציאה- בשעה 09:30 בבוקר, יש להגיע כמה דקות קודם.

בהרשמה מראש- מספר המקומות מוגבל. חובה להצטייד במים וכובע. לפרטים נוספים ולהרשמה: 08-6464978 ובמייל:  [email protected]

אל פריחת השושן הצחור

נחל ברתות, פריחת שושן צחור (צילום לשי קורן)

מיזם "אוצרות הגליל" ממליץ על טיול אל קרן ברתות הצופה אל נחל כזיב ומבצר המונפורט בתקופה של סוף אפריל ותחילת מאי, אז פורח לתקופה קצרצרה השושן הצחור, פרח מרהיב, מהיפים שבפרחי הארץ, משתייך למשפחת השושניים ויש לו מקום של כבוד גם במסורת היהודית וגם במסורת הנוצרית.

במסורת היהודית "כשושנה בין החוחים כן רעייתי בן הבנות"…(שיר השירים ב',א') תואם את התיאור של צמח יפה ובולט בין שיחי החורש הקוצניים. עיצובים רבים של השושן צחור נפוצים באמנות היהודית כבר מימי בית שני. במאה ה-20 הוטבע השושן הצחור על ידי מדינת ישראל בצדו האחורי של מטבע השקל. במסורת הנוצרית, מסמל השושן הצחור את בתוליה של מריה הקדושה. על פי המסורת כשבא המלאך גבריאל לבשר למריה, כי היא הרה ללדת את בן האלוהים, הוא הגיש לה שושן צחור ומאז מכונה הפרח MADONA LILLY. השושן מופיע ביצירות רבות מתקופות שונות באמנות הנוצרית.

הטיול מתאים לכל המשפחה, ובמקום ניתן לטייל לאורך כל עונות השנה, אך כאמות בסוף אפריל ותחילת מאי, בעת פריחת השושן הצחור רצוי למהר ולהגיע במיוחד. המסלול קצר יחסית לטיול המלא לנחל כזיב, מכיוון שאינו יורד ממש לקניון הנחל. מרבית המסלול בתוך חורש מוצל ולאורכו תצפיות נוף מרהיבות.

איך מגיעים: מדובר במסלול מעגלי המתחיל ומסתיים בחניון שליד מצפה הילה. המסלול ממוקם כ-17 ק"מ מזרחית לנהריה. נוסעים מזרחה על כביש 89, חוצים את צומת כברי וממשיכים כ-10.5 ק"מ עד מעיליא. פונים שמאלה למעיליא, נוסעים כל הזמן ישר בתוך הכפר עד לכביש המגיע עד מצפה הילה. ממשיכים כחצי קילומטר עד לעיקול  הדרך לישוב מנות. פונים ימינה לדרך עפר מסומנת באדום, עד לצומת שבילים המסומן באדום שחור. מחנים את הרכבים ומתחילים בטיול. המסלול- פונים ימינה לפי הסימון השחור. נכנסים לחורש  מוצל ובו שלט המכריז על שמורת נחל כזיב. יורדים במדרגות  ונכנסים לערוץ נחל ברתות. ממשיכים עד צומת שבילים המסומן בשחור כחול. ממשיכים ללכת לאורך 300 מטר לפי הסימון השחור. בגדה הצפונית של הנחל נבחין במערת המקדש המפורסמת בשל תבליט גדול של חייל רומי החצוב בסמוך אליה. נמשיך שמאלה לפי הסימון הכחול. אחרי כחצי קילומטר של הליכה באזור טרשי  נבחין בשושן הצחור. ההליכה מובילה לקרן ברתות, מצוק מרשים מעל מפגש הנחלים ברתות וכזיב, ממנו יש תצפית נוף מרהיבה למונפורט.

בימי שבת 4/5 ו- 11/5 תוקם תחנת מידע של רשות הטבע והגנים, להכוונת המטיילים למקומות בהן פורח השושן צחור. בחניה ובירידה למסלול. השושן הצחור הוא פרח נדיר ומוגן, אסור לקטוף על פי חוק! אזהרה! אסור לטייל לנחל ברתות בגשם עקב סכנת החלקה.

פרטים לגבי לינות, אטרקציות, מסעדות, אתרים ועוד, באתר 'אוצרות הגליל'

ספרים

למי קראת פשיסט? ההיסטוריה המוכחשת של השמאל מאת ג'ונה גולדברג
השיח הפוליטי בישראל ובמערב מתפוצץ מרוב עלבונות, האשמות וכינויי גנאי שמטיחים אנשי שמאל בבני הפלוגתא שלהם מימין. אבל מי הם ה"פשיסטים" האמיתיים?
למי קראת פשיסט? שזינק עם צאתו לאור לראש טבלת רבי המכר של הניו יורק טיימס, חשף כי שורשיו של הפשיזם במערב ינקו דווקא מהמסורת הפרוגרסיבית, הסוציאליסטית והמהפכנית. נגד חלק מאבות השמאל הליברלי הנערצים חיבבו את הפשיזם בגלוי, והובילו את ארה"ב בתקופות מסוימות אל סף התנהלות פשיסטית. הספר שהפך את השיח הפוליטי באמריקה על ראשו.

מדוע שנאו הפשיסטים והנאצים את הדת ואת השוק החופשי? מה הקשר בין תורת הגזע הנאצית לפוליטיקת הזהויות של ימינו? מדוע תכנן השמאל הפרוגרסיבי לחסל את העניים ואת השחורים? מה הקשר בין הרומנטיקה הפגאנית של הנאצים לתורות העידן החדש?

הקדמה ד"ר רונן שובל.

כתיבת תגובה