חדשות השבוע בתרבות, אמנות ותיירות 19/2019

אירועים של אחרי החגים ||| פסטיבלים וטבע ||| תעופה ושיט ברחבי העולם ||| תערוכות ואמנות ||| תיאטרון, קולנוע ובסינמטק ||| טלוויזיה רדיו וגם טיולים בארץ ||| להמשך הידיעות וההצעות ….

אירועים ופסטיבלים

ירושלים עם בתים מבפנים בפעם ה-13

האוניברסיטה המורמונית בירושלים (צילום נתן דביר)

הפסטיבל האורבני "בתים מבפנים" שהספיק להפוך לאחד האירועים המרתקים שמתקיימים בירושלים, מציין השנה 13 שנות פעילות רציפה ברחבי העיר ונערך ביוזמת הרשות לפיתוח ירושלים ומשרד ירושלים ומורשת בשיתוף עיריית ירושלים, ויכלול תכנית מלהיבה של ביקורים וסיורים נדירים בבתים ובמבנים הכי מסקרנים בעיר, חלקם הגדול מעולם לא נפתח לקהל הרחב. מלבד סיורים בדירות מגורים ומבנים ציבוריים מרתקים יתקיימו גם סיורים בנושאים שונים ובמקומות בלתי שגרתיים. הפסטיבל הינו חלק ממטרת העיר ירושלים לפתח את התיירות הבינלאומית ולהביא לעיר קהלים נוספים אשר מתעניינים גם באדריכלות, עיצוב ושימור.

בין עשרות המבנים והסיורים שיהיו פתוחים לקהל המבקרים אפשר למצוא בתים פרטיים, מבנים היסטוריים, מבנים עירוניים וסיורים בפרויקטים מסקרנים של תשתיות החל מפנטהאוז במושבה הגרמנית ודירת יוקרה בעיצוב מינימליסטי בשכונת רחביה, דרך סיורים היסטוריים מפתיעים כמו סיור שמתחקה אחר ההיסטוריה של הביוב והאשפה בירושלים העתיקה, הצצה אל מאחורי הקלעים של עיריית ירושלים ובית החולים שערי צדק, סיורי אמנות ואדריכלות במשכן הכנסת, סיורים באתר הארכיאולוגי והמעיין היפהפה של עין חניה שעבודות הפיתוח והשיקום שלו הסתיימו לאחרונה, סיורים במנהרת פרויקט הכניסה לעיר – אתר העבודות התת קרקעי העצום שיהפוך לרובע העסקים ולמרכז התחבורה הגדול בארץ, ביקורים במאגר המים של ירושלים – מאגר המים הגדול בישראל המשתרע על פני שמונה דונמים ומכיל 13 אלף מ"ק מים, תערוכות וסיורים לרגל מאה שנים לקרמיקה הארמנית בירושלים, בשיתוף מוזיאון ישראל ויד בן-צבי ועד הצצה לחלל תת קרקעי מהתקופה הצלבנית שהתגלה מתחת לבית פרטי בעין כרם. עוד בתוכנית, לרגל 100 שנים לבית ספר באוהאוס בגרמניה: סיורים על באוהאוס בירושלים שיחשפו את המאפיינים המקומיים שאימץ הסגנון הבינלאומי בעיר הקודש והרצאה של פרופ' רוני שולר מבית ספר באוהאוס בוויימאר על באוהאוס ירושלמי.

משה ליאון, ראש העיר ירושלים: "ירושלים זוכה בשנים האחרונות לתנופה תיירותית עם גידול של 47% בתיירות הנכנסת וממצבת את עצמה בדומה לערי תיירות אחרות בעולם כעיר תיירות מובילה. כל מבנה ושכונה מספרים את סיפורה הייחודי של העיר ירושלים. פרוייקט בתים מבפנים מאפשר הצצה לעושר האדריכלי והסיפור הייחודי של הרב גווניות של הקהילות כפי שבאים לידי ביטוי במבני העיר ומהווה חלק מפריחתה הגדולה של העיר, המתבטאת לא רק מבנייה למגורים, עסקים ומסחר, שיפוץ ושימור  שכונות ישנות ובניית חדשות, אלא גם בפריחה תרבותית ואמנותית. אני מזמין אתכם ליטול חלק גם ביתר אירועי התרבות הרבים המוצעים למבקרים בירושלים, כדי שתזכו לחוות את העיר באופן הקרוב והמוחשי ביותר".

"בתים מבפנים" –סופשבוע של בתים פתוחים הינו חלק מהארגון הבינלאומי של ה-Open House World Wide יחד עם ניו יורק, לונדון, שיקגו, רומא, ברצלונה, מלבורן, דבלין, הלסינקי, ועוד. חגיגה אורבנית שגולת הכותרת שלה היא הבתים המיוחדים שפותחים דלת חד פעמית ומאפשרים הצצה לצורות עיצוב, צורות חיים, היסטוריה, תרבות, טכנולוגיה, אקולוגיה ובתים בעלי ערך מוסף ההופך אותם למסקרנים ואטרקטיביים.

ההשתתפות בסיורים והביקורים בבתים במסגרת "בתים מבפנים", חופשית. אחדים מהאירועים דורשים הרשמה מוקדמת (מפאת מגבלת מקום) באתר….  בתים מבפנים נוסד נאצר ומנוהל על ידי היזמים אביבה לוינסון ואדריכל אלון בן נון.

תל אביב עם פסטיבל קיפוד הזהב 7-15  בנובמבר

פסטיבל קיפוד הזהב, חגיגה שנתית של התיאטרון העצמאי והפרינג', ייערך לראשונה בתל אביב בתאריכים 7-15 בנובמבר. במהלך שבוע ימים יוצגו 16 ההצגות שעלו לגמר פרס קיפוד הזהב, וכך יתאפשר לקהל להיחשף למיטב היצירה העצמאית, האיכותית, החדשנית והנועזת שהועלתה השנה בישראל. לצד ההצגות יתקיימו אירועים מיוחדים, סדנאות ומפגשים עם יוצרים. אירועי הפסטיבל יתקיימו השנה בתיאטרון תמונע, צוותא, תיאטרון קליפה, תיאטרון הבית ובמוזיאון תל אביב.

בצהרי ה-15 בנובמבר יתקיים טקס פרסי קיפוד הזהב השנתי בתיאטרון צוותא בתל אביב, שבו יחולקו פרסים בקטגוריות השונות למיטב יוצרי התיאטרון העצמאי והפרינג'. הפרס הוא יוזמה של עמותת קיפוד הזהב – פרס תיאטרון הפרינג', בתמיכת המדור לתיאטרון פרינג' ומנהל התרבות, עיריית תל אביב-יפו -המחלקה לאמנויות וקרן יהושע רבינוביץ' לאמנויות. כל פרס, בקטגוריה הזוכה יעמוד על סך 3,000 שקלים. פרס מחזאי השנה – תרומתה של הקרן על שם המחזאית אלישבע גרינבאום ז"ל, שהקימה משפחתה.
פרס מפעל חיים – כמו בכל שנה, יוענק במסגרת טקס פרסי קיפוד הזהב פרס מפעל חיים לאיש/ת פרינג' בולטים בעשייתם. בישיבת הועדה לבחירת פרס מפעל חיים החליטו חבריה – דר' בילהה בלום מרצה בכירה בחוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב; נטלי צוקרמן – יוצרת תיאטרון, פרפורמרית, אוצרת ודרמטורגית; וחיים אברמסקי – מורה למשחק ומאמן שחקנים – לבחור ביוצרת והמייסדת של תיאטרון תמונע נאוה צוקרמן לקבלת פרס מפעל חיים לשנת 2019.
מנימוקי השופטים: נאווה צוקרמן היא פורצת דרך וחלוצה בנוף תיאטרון הפרינג' בישראל. את הצעד הראשון היא עשתה כבר בשנות ה-80 כאשר הביאה לקדמת הבמה, כיוצרת עצמאית, עבודות בתחום התיאטרון והמחול בעלות מסרים פמיניסטיים. נאווה גרמה לשינוי משמעותי במבנה המסורתי והמקובל של התיאטרון עם הקמתו של תיאטרון תמונע החוץ-ממסדי והפיכתו למרכז פרינג' יוצר ומארח. לא זו בלבד שתיאטרון תמונע בהנחייתה משמש בית ללהקתה ויצירותיה אלא שהוא גם בנוי כאכסניה נאותה לקבוצות של יוצרים, רובם צעירים, המתמקדים ביצירה ניסויית חדשנית בסגנונות שונים. ככזה, תורם המרכז להתפתחות התיאטרון, לחשיפתו ולהפצתו בין קהלים שונים. הצגות הפסטיבל / העולות לגמר פרס קיפוד הזהב הן:

לאה – יעל קרמסקי, אנסמבל פספורט: במוזיאון תל אביב חמישי ומוצ"ש 7+9.11 20:00
ברוח המקום – נילי רוגל – בתיאטרון הבית חמישי 7.11 21:00, שישי 8.11 14:00
חצאית כאן קודקוד – עדי דרורי, חן לוגסי וקרן שפט – בצוותא שישי 8.11 12:00
אמהות שלוש – להב תימור – בצוותא שישי 8.11 12:30
הגדר – נמרוד דנישמן: בצוותא שישי 8.11 14:00
אדיפוס. טריפטיכון – אריאל וולף – בתיאטרון תמונע מוצ"ש 9.11, ראשון 10.11 19:00
BLASTED – אבי גיבסון בראל – בתיאטרון הבית מוצ"ש 9.11 21:00, ראשון 10.11 19:00
חלום ליל קיץ בחלל – עידית הרמן ואריאל ברונז – תיאטרון קליפה: מוצ"ש 9.11 20:30
פני שטח – נופר סלע – בתיאטרון תמונע ראשון 10.11 20:00
גן הפקאן – שני שבתאי, עדי כהנא ובת אל דותן – בתיאטרון הבית: ראשון 10.11 21:00
דרקונים וזונות – ערן בן צבי ובועז דבי – בתיאטרון תמונע: שני 11.11 20:00
ליידי עמר – יגאל זקס ונעם גיל – בתיאטרון תמונע: שני ושלישי 11+12.11 20:00
טווס – פנטזיה אוטוביוגרפית -בנימין יום טוב – בתיאטרון הבית: שני 11.11 21:00
מז'יניק – נטע וינר וסתיו מרין – בתיאטרון תמונע: שלישי 12.11 20:00
מה שלא הורג – עמית לוי – בתיאטרון הבית: שלישי ורביעי 12+13.11 21:00
המשתמט – ארז דריגס – בצוותא: חמישי 14.11 20:30

מסיבת כתיבה עם "המחזאים" -קבוצת "המחזאים" (רועי מליח רשף, נועה שכטר, דניאל בוצר ושי שבתאי) מזמינה כותבים מקצועיים וחובבים לרייב חד-פעמי של אלכוהול ומילים. במהלך האירוע תיווצר קהילה, שתאפשר לחבריה הזמניים לשחרר באמצעותה את מחסומי היצירתיות שלהם. יום רביעי 13.11 בשעה 17:00 בתיאטרון הסמטה

סצנה X 3 – שלושה יוצרים מובילים של התיאטרון העצמאי והפרינג' – עידית הרמן, גיבסון בראל ועירא אבנרי – יקבלו קבוצה של שחקנים וסצנה קלאסית אחת ויביימו אותה בסגנונם הייחודי תוך שעה אחת. הקהל יוזמן לשוטט בין חללי העבודה ולצפות בתהליך, ולבסוף ייחשף לתוצאות. יום חמישי 14.11 בשעה 17:00 בתיאטרון תמונע

מיני-קורס: מגמות עכשוויות בתיאטרון האירופאי – משה פרלשטיין, מהמומחים הבולטים בישראל בתיאטרון העכשווי, יציג בפני הקהל במשך כשלוש שעות (כולל הפסקות) את מיטב היוצרים, היצירות ופריצות הדרך, שמתקיימות בשנים האחרונות בבירות האירופאיות של התרבות העולמית. יום שבת 9.11 בשעה 17:30 בחדר הוידאו בתיאטרון הבית

כיתת אומן:  נאוה צוקרמן – היוצרת, המייסדת והמנהלת של תיאטרון תמונע וזוכת פרס קיפוד הזהב למפעל חיים לשנת 2019 תדבר עם הקהל על שיטות העבודה שלה, דרכה בפרינג' והחזון שלה לשנים הבאות. יום ראשון 10.11 בשעה 17:30 בתיאטרון תמונע

טקס פרסי קיפוד הזהב השנתי שבו יחולקו פרסים בקטגוריות השונות למיטב יוצרי התיאטרון העצמאי והפרינג' – יום שישי 15.11 בשעה 12:00 בצוותא.
הנהלת עמותת קיפוד הזהב: דורון צפריר – יו"ר, מרט פרחומובסקי, עירית פרנק, דורית ניתאי -נאמן, בהט קלאצ'י, מיקי יונס, משה פרלשטיין, אפרת ליפשיץ, עודד אור. מרכזת פעילות העמותה ומפיקה: גלית ברסקי. מנהל אמנותי: מרט פרחומובסקי. ועדה אמנותית: דורון צפריר, מיקי יונס, עודד אור. לפרטים נוספים ורכישת כרטיסים לאירועי הפסטיבל באתר…

המדיטק והמרכז לאמנות דיגיטלית עם PRINT SCREEN 

צילום סופי לה קרוס קולו אור

19-21 נובמבר – לראשונה יתקיים הפסטיבל במרכז לאמנות דיגיטלית. הבלתי נראה הוא כל מה ששולט בחיינו אך הוא וירטואלי, שקוף, מוסתר, נעלם מעינינו. מי הן חברות הטכנולוגיה, הלוויינים והמטוסים הזעירים שחגים שמעלינו, תשתיות האינטרנט מתחתינו המתעדים כל אספקט בחיינו?

הפסטיבל, יתקיים זו השנה ה-9 ולראשונה במרכז לאמנות דיגיטלית שממוקם בשכונת ג'סי כהן בחולון ומשמש לא רק את המבקרים בתערוכות המתקיימות בו אלא גם נמצא בדיאלוג מתמיד עם תושבי השכונה. הפסטיבל יציג עבודות של כ-50 אמנים,  13 מופעים ופרפורמנס אינטראקטיביים, 6 סרטים, 4 סדנאות, 7 פאנלים והרצאות של יוצרים ויוצרות מרחבי העולם. מתחם המרכז כולו, כולל סביבותו החיצוניות, יהפוך לקריית פסטיבל מרהיבה שתכלול בין השאר מיצגים, הקרנות סרטים, מוזיקה, "פוד טראקס" ובר משקאות שיפתח במתחם במיוחד לימי הפסטיבל. הכרטיסים (ראו בהמשך) יציעו כניסה מדי ערב לכל המתחם ולכל האירועים. בין האמנים הבולטים בפסטיבל :

לב מנוביץ'– "האורים ותומים" של עולם הניו מדיה. מנוביץ' נבחר לרשימת 25 האנשים האנשים המשפיעים על עתיד העיצוב של האתר Complex  ולרשימת 50 האנשים המעניינים ביותר שבונים את העתיד של האתר The Verge.

קונסטאנט דולהרט – האיש ששיגע את עולם האמנות כשקנה 2.5 מיליון תומכים מזויפים באינסטגרם וגרם להם לעקוב אחרי אמנים ואוצרים מובילים. הוא נבחר ב-2018 כאחד Artists who will change the world

אדם הארווי  –בעשור האחרון הארווי פועל על קו התפר שבין אמנות, אופנה, עיצוב והאקינג, בוחן את הקשרים בין השדות השונים, ועוסק בסוגיות עכשוויות שנוגעות לפוליטיקה ולטכנולוגיה. בין הפרוייקטים הידועים של אדם הארווי: CV Dazzle: פרויקט איפור ועיצוב שיער להסוואה מפני אלגוריתמים לזיהוי פנים

עולמה של הת׳ר דיואי-האגבורג -אמנית חוצה גבולות, העוסקת בחקר אמנות וביצירה ביקורתית. בעלת דוקטורט באמנות אלקטרונית מהמכון הפוליטכני רנסלר, ניו יורק. עבודותה הביו-פוליטית כוללת את הפרוייקט ״מראות זרים״ (Strange Visions) שבו היא יצרה פסלי דיוקן מניתוח של חומר גנטי (שיער, בדלי סיגריות, מסטיקים לעוסים) שאספקה במקומות ציבוריים.

להשתתף בסיפור הבלתי נראה של קרן אן ואלינור מילצ'ן – חוויה מדיטטיבית אינטימית. בעזרת המוסיקה של קרן אן והציורים של אלינור מילצ'ן, נוצר חדר נושם, אשר מעודד את השוהים בו ללמוד לוותר על חושים, להאמין, לחדד את התחושות ולהאמין בבלתי אפשרי. מופע המשלב בין אמנות וידאו ומוסיקה עכשווית. יצירה משותפת עם עדי עזרוני ורונית מושקבליט

דני וייס, מנכ"ל מדיטק חולון: "רבים מהכוחות השולטים בחיינו בעידן הדיגיטלי והוירטואלי הם בלתי נראים. פסטיבל פרינט  סקרין נותן לנו הזדמנות להסתכל על התופעות הכי משפיעות והמנגנונים שמפעילים אותנו מקרוב ולהבין את הצדדים השונים של הטכנולוגיה בחיינו דרך ביטוי אמנותי ויצירתי. זו השנה הראשונה בה יתקיים הפסטיבל במרכז לאמנות דיגיטלית חולון, אחד משבעת מוסדות המדיטק, המהווה לא רק בית לאמנות, אלא גם מקום מפגש ויצירה לתושבי שכונת ג'סי כהן".

פסטיבל פרינטסקרין נערך ע"י מדיטק חולון ונתמך ע"י עיריית חולון, בשיתוף עם אסיילום ארטס, Niio, בצלאל, שגרירויות ומכוני תרבות: ארה"ב, פולין, ליטא, גתה (גרמניה) ואוסטריה.

במרכז לאמנות דיגיטלית חולון. רחוב האמוראים 4, חולון, כניסת הפסטיבל מרחוב הסבוראים, חולון. להזמנת כרטיסים…

TikTok Live – טיקטוק לייב חנוכה 2019

אפליקציית הסרטונים הקצרים ששיגעה את העולם עם ריקודים, שירים, מערכונים ועוד המון תוכן יוצאת מהFOR YOU- למופע מוזיקלי ענק לכל המשפחה עם ריקודים טרנדים, להיטי טיקטוק בביצועים בלעדיים, פעילויות בשיתוף הקהל, כוכבים בינלאומיים והפתעות שאסור לפספס!

אינסטגרם?! זה 2018. תשאלו את הילדים שלכם. בשנה האחרונה יש אפליקציה אחת שכבשה את כל העולם- TikTok, אפליקציית סרטוני וידאו קצרים, אותם אפשר לערוך, להוסיף אפקטים, מוזיקת רקע ועוד..ולשתף עם החברים והעוקבים שלכם. האפליקציה כבשה את העולם וגם את ישראל עם מספר רב של כוכבי TikTok  ישראלים צעירים אשר כבשו את הילדים והפכו לכוכבים החדשים והמדוברים ביותר בקרב בני-נוער וילדים. בחנוכה הקרוב יעלה מופע בימתי ייחודי שמביא את האפליקציה המדוברת לבמה – עם כל הריקודים, השירים, אתגרים והמון הפתעות במופע חווייתי לכל המשפחה! בין המשתתפים הטיקטורים המובילים בארץ ובעולם וביניהם ג'סי אנדרהיל – כוכב הטיקטוק הבינלאומי (כ-5 מיליון עוקבים) שמגיע למופע ראשון מסוגו בישראל!

משתתפי המופע: ג'סי אנדרהיל \\ להקת פורמולה \\ נועה בוג (בוגולבסקי). מתן מלכובסקי \\ אלכס קורטייב \\ עידו שיר. יובל ביטון \\ הדר שמיר \\ עמנואל לוי. לורן אליהו \\ מישל זובין \\ קים בין שמעון. שחר ליבנה \\ אמיר יהודה \\ שוהם ביטון. ליאב לב \\ הינס ברנס \\ לירז עוזרי \\ מאי טביב \\ דניאל אליהו.

המופע יתקיים ב- 29.12 בשעה 9:30, היכל מנורה מבטחים – במה 360. כרטיסים 2207*

סינמטק תל אביב עם פסטיבל הקולנוע SPIRIT זו השנה ה – 13

פסטיבל SPIRIT, הפסטיבל הבינלאומי ה – 13 לקולנוע מעורר השראה, יתקיים ב 7-9 בנובמבר בסינמטק תל אביב. SPIRIT הנו כאמור, אירוע ייחודי בנוף הישראלי אשר מוקדש לסרטים העוסקים בחקר התודעה, תורות המחברות בין אדם לסביבה, בגוף-מיינד -רוח; מדע גוף-נפש, רפואה אלטרנטיבית, רוח החופש וחיים ברי קיימא. באמצעות סרטים עצמאיים מרחבי העולם, מפגשים עם משפיענים ומומחים בולטים מאינספור תחומים בניהם מומחי סביבה, מדענים, אנשי חינוך, פסיכולוגים ואנשי רוח, מבקשים יוזמי הפסטיבל לעורר השראה ולשופך אור על דרכים ואפשרויות לחיות חיים של אחווה ושלום עם עצמנו ועם הסביבה.
תוכניית הפסטיבל השנה עונה על שאלות מהותיות בנוגע לעתידנו על כדור הארץ בין אם בנושאי אקלים, בריאות נפשית וגופנית, הזדמנויות לשלום עולמי ועוד. בין הסרטים הבולטים יוקרן הסרט 2040 של הבמאי דאמון גאמו (That Sugar Film). גאמו, יוצא למסע על מנת לחקור כיצד עשוי להיראות עתידנו בשנת 2040 ומנסה לענות על השאלה כיצד יראה עתיד האנושות על כדור הארץ בעוד 20-30 שנה? שאלה נוספת אשר עולה לדיון בתכני הפסטיבל עוסקת בצומח סביבנו, והאם צמחייה זו עשוייה לרפא את הגוף והנפש שלנו? על שאלות אלו ינסו לענות הסרטים "המדיסין" ו"פטריה פנטסיטית".

פטריה פנטסטית, סרטו של הבמאי לואי שוורצברג, הנו כאמור סרט הפתיחה של הפסטיבל. הסרט מגולל את סיפורם של יצוריים חיים המזינים ומרפאים אותנו ומגלה את סודות היקום ויכולתו להציל את כדור הארץ. מדובר בסרט מרחיב תודעה הלוקח אותנו למסע אל הקסם המצוי מתחת לרגלינו, דרכו אנחנו מתוודעים ליופי, לאינטליגנציה ולפתרונות שמציעה לנו ממלכת הפיטריות. את פלאי הפטריות מציג המיקולוג (חוקר פטריות) הידוע פול סטמטס אקסינג, שמתאר את מגוון האיכויות של הפטריות בתחומי המזון, הרפואה, הרחבת התודעה, שיקום ביולוגי, יצירת תאי עצב וטיפול בחרדת טרום מוות.

כל סרטי הפסטיבל הנם ממיטב הסרטים החדשים של הקולנוע הרוחני, כולם בבכורה ארצית ובתרגום לעברית. לתוכניית הפסטיבל השלוש עשר נבחרו  20סרטים מעוררי השראה, סרטים תיעודיים, עלילתיים וקצרים. תוכנית הפסטיבל כוללת מפגשים עם יוצרי סרטים בינלאומיים, שיחות והרצאות בהשראת הסרטים, מופע מוסיקלי ויריד דוכנים. את הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע רוחני מנהלים אמנותית הרסיטה ואנמיקה אשל, ממקימי ספיריט סינמה, חברת ד'פלוס הפקות, והוא מתקיים בשיתוף המחלקה למופעים בעיריית תל-אביב- יפו וסינמטק תל אביב.
כאמור, במהלך הפסטיבל יתקיימו מפגשים קולנועיים עם מרצים בכירים בתחומי רפואה ומדע, פסיכולוגיה ורפואה אלטרנטיבית, מומחים לתרבויות ודתות וכמו כן יתקיימו תרגולי מיינדפולנס ויוגה. בכל אחד מן המפגשים תתקיים הרצאה שתעניק מבט מורחב על נושא הסרט ולאחריה יוקרן הסרט. בין המרצים: פרופ' יעקב רז, ד"ר נמרוד שיינמן, ד"ר עדי לוי, ד"ר נטע ליפמן, איילת אידלברג, פרופ' נחום ויסמן, ד"ר אסף פדרמן ועוד. כמו כן יערכו מפגשים עם יוצרי הסרטים לאחר הסרט לשאלות ותשובות. תכנייה מלאה באתר הפסטיבל…

תיאטרון גשר עם ימי הקולנוע הרוסי 2019

תיאטרון גשר גאה להציג בפעם החמישית את "ימי הקולנוע הרוסי בישראל 2019", שיפתחו ב-30 לאוקטובר ובמסגרתם יתקיימו הקרנות חד פעמיות הסרטים זוכי הפסטיבלים הבינלאומים וכן יתקיימו גם מפגשים עם היוצרים הבולטים בזירה הקולנועית של רוסיה.

לפני מספר שנים תיאטרון גשר ייסד מסורת של פסטיבלים בינלאומיים במטרה לחשוף בפני הקהל המקומי את מיטב היצירה התרבותית העכשווית המוצגת כיום ברוסיה – בתיאטרון, בקולנוע ובמוסיקה. הסרט שיפתח את "ימי הקולנוע הרוסי בישראל" הוא "האיש שהדהים את כולם" דרמה אנושית מרגשת שבמרכזה מאבק על החיים כנגד כל הסיכויים וההגיון.

חמישה סרטים קצרים זוכי הפרסים של פסטיבל "קינוטאבר" 2019. ללא כתוביות בעברית. שירה גבוהה– דרמה זוכת שני פרסים בפסטיבל "קינוטאבר". מעשה בשני חברים העובדים בהובלה משוריינת. את שעות הפנאי שלהם הם מקדישים לקרבות תרנגולים ול… חוג שירה. החיים האפורים בפרברי מוסקבה מובילים אותם למעשה קיצוני ופואטי – שוד בנק. הסרט מלווה בכתוביות. בעברית. משך הסרט: 120 דקות. שבת, 02 בנובמבר 2019 בשעה 20:00 בתיאטרון גשר. כרטיסים ניתן לרכוש בקופת תיאטרון גשר בטל: 5157000– 03

הפסטיבל הבינלאומי סרטים בערבה 14-23 בנובמבר

מטעי תמרים בערבה (צילום שמעון בכר)

בערבה התיכונה, יציינו בחודש נובמבר את השנה השמינית של פסטיבל הסרטים הבינלאומי 'סרטים בערבה' ובמשך עשרה ימים, יוקרנו סרטים חדשים ומובילים, למבוגרים ולילדים, תחת כיפת השמים, במזג אוויר קסום ונעים הייחודי למדבר, בתחילתו של החורף.

חגיגה לכל המשפחה בפסטיבל הסרטים בערבה תיכונה. הפסטיבל שמושך חובבי קולנוע רבים מהארץ והעולם, מתקיים תחת שמיים מלאי כוכבים בלב הטבע המדברי, יפתח ב- 14.11 ויימשך עשרה ימים, במהלכם יוקרנו על מסך ענק, סרטים ממיטב התוצרת העולמית, סרטים לילדים ונוער וסרטים קצרים שהופקו וצולמו במהלך השנה האחרונה בערבה. באירוע צפויות להשתתף דמויות מובילות מעולם הקולנוע, שכן כל סרט שיוצג ילווה לפחות באחד מיוצריו (במאי, שחקן או מפיק) שיקיימו שיח עם באי הפסטיבל.

בהפקת הפסטיבל מציעים מגוון חבילות לינה, חבילות סרטים, טיולים בלב המדבר במשך היום וטעימות מהתוצרת החקלאית המקומית. לפרטים נוספים באתר… למידע נוסף על אתרי לינה ואטרקציות בערבה באתר…

אנסמבל המאה ה-21 עם יצירות שהנושא שלהן הוא אור

אנסמבל המאה ה-21 (צילום יעל יוהס)

החל מיצירתו ה"קלאסית" של ג'ורג' בנג'מין, "באור ראשון", אל יצירתה המונומנטלית של המלחינה הפינית הידועה קאיה סאריהו "רשמים על אור" וכלה בבכורת יצירתו המוזמנת של המלחין הצעיר עידו רומנו "אלומות", אנו עדים בקונצרט זה להתייחסויות השונות והאישיות של מלחינים אלה אל האור. אנסמבל המאה ה-21 יקיים את הקונצרט השני לעונה זאת, "אור", ב-9 בנובמבר במוזיאון תל אביב, וב- 10 בנובמבר במרכז למוסיקה ירושלים.

בקונצרט בניצוחו של פרנק אולו, יבוצעו יצירות שנושאן הוא אור. החל מיצירתו ה"קלאסית" של ג'ורג' בנג'מין: "באור ראשון" , אל יצירתה המונומנטלית של המלחינה הפינית הידועה קאיה סאריהו "רשמים על אור" וכלה בבכורת יצירתו המוזמנת של המלחין הצעיר עידו רומנו  "אלומות" , אנו עדים להתייחסויות השונות והאישיות של מלחינים אלה אל האור.

יצירתו הידועה של ג'ורג' בנג'מין "באור ראשון" היא מיצירותיו המוקדמות, יצירה שתרמה רבות לפרסומו. היצירה קיבלה את השראתה מציורו של הצייר הבריטי טרנר, המתאר טירה מול שמש ענקית זוהרת. בנג'מין הינו בכיר מלחיני אנגליה היום. האופרה שכתב לאחרונה, Written on Skin הייתה הצלחה בינלאומית ענקית ומבוצעת בבתי האופרה הגדולים בעולם.

הקונצ'רטו לצ'לו של סאריהו היא מסע רוחני המתחיל ב"שקוף ומסתורי" ומסתיים בפרק החמישי ב"לב האור". קאיה סאריהו  נחשבת לבכירת המלחינים הסקנדינביים בכלל ושל פינלנד בפרט. זוכת פרסים הבינלאומיים יוקרתיים לקומפוזיציה, כמו Grawemeyer  ו- Koussevitzky. למדה בפאריס ועבדה במכון המפורסם  IRCAM מיסודו של פייר בולז, המתמחה בחקר ופיתוח מוסיקה אלקטרונית, היא משלבת אלקטרוניקה מסוגים שונים ביצירותיה. החל משנות ה-90 פנתה לכתיבת אופרות בהצלחה גדולה מאד. יצירותיה מבוצעות בכל רחבי העולם.

9 בנובמבר 2019 בשעה 20:00 מוזיאון תל אביב לאמנות. להזמנת כרטיסים: 03-6077070

10בנובמבר 2019 בשעה 20:00 מרכז למוסיקה ירושלים. להזמנת כרטיסים: 02-6241041

עמותת ילדים בסיכוי עם אירוע ההתרמה השנתי סימן עוצמה נשית מעוררת השראה

מוסיקאיות מהמיטב הישראלי, בהנחיית הדס מרקס (גל"צ) ובהפקת דני רובס, חברו יחדיו לאמירה משותפת למען מטרה חשובה ומרגשת! האירוע יערך ב- 2.12.19 בהיכל התרבות תל אביב. דני רובס, המפיק המוסיקלי של ערב ייחודי זה, כתב והלחין שיר חדש ומרגש במיוחד לאירוע: "הבמה שלך".  תנחה את האירוע שישודר חי בגל"צ ויוקדש גם לחיילים בודדים, הדס מרקס. בתוכנית האמנותית ייקחו חלק מיטב המוסיקאיות בארץ, המהוות מודל לחיקוי    והשראה לנערות ונשים, בזכות הדרך שהן סללו בעצמן והחלום שהגשימו. הן תשרנה שירים שלהן וכן דואטים מרגשים בעיבודים ייחודיים.

תשתתפנה לפי סדר הא'-ב' : להקת A-WA , אילאיל, אסתר רדא, דנה אינטרנשיונל, דנה ברגר, לאה שבת, מאיה בוסקילה, נרקיס, ספיר סבן, קרולינה, רונה קינן וריקי גל. אורחות מיוחדות : צליל דיין ותהילה פרץ. צעירות שגדלו בפנימיות וכיום הן מוסיקאיות בזכות עצמן שכותבות, מלחינות ושרות בצורה נוגעת ללב. הערב עצמו יוקדש להעצמת הילדות והצעירות שחוו כאב וקושי רב, והעמותה מלווה אותן בכל היבטי החיים. הן הוצאו מביתן בגיל צעיר, בשל נסיבות חיים מורכבות של משפחות לא מתפקדות, ולמרות זאת, הן בוחרות בעשייה ושמחה. כל אחת מהן היא סיפור הצלחה מעורר השראה, ועל כן השנה הזרקור מוענק להן ובשבילן.

כל ההכנסות מהאירוע קודש למען שיפור חייהם של ילדי הפנימיות וצעירים נעדרי עוגן משפחתי, באמצעות תוכניות שהעמותה מפעילה מעל 30 שנה: אפוטרופסות, משפחות מלוות, גשר לעצמאות, הורים שותפים, מרכזייה חינוכית, העשרה ותרבות, תעסוקה, אקדמיה ועוד.

בישראל חיים כיום כ- 10,000 ילדים בגילאים 8-18, במאות פנימיות ומשפחות אומנה ברחבי הארץ. ילדים אלו הוצאו על-ידי רשויות הרווחה ממשפחות קשות יום, המתמודדות עם אלימות, יתמות ואי תפקוד הורי. מתוכם, לכ-1,500 אין כלל עורף משפחתי והם בעצם ילדים שקופים. ילדים של אף אחד. עמותת 'ילדים בסיכוי' פועלת למענם  במטרה לשפר את חוויות ילדותם, להעצים את ביטחונם ואמונם בעולם, ולהעניק להם סיכוי להפוך למבוגרים עצמאיים התורמים לקהילה. למידע נוסף ולרכישת כרטיסים באתר…

התחרות הבינלאומית לפסנתר ע"ש ארתור רובינשטיין והמכון למוסיקה ישראלית

מאז היוסדה לפני 50 שנה, נדרשים המתמודדים בתחרות רובינשטיין לפסנתר לבצע "יצירת חובה ישראלית". עד כה, פנו מארגני התחרות באופן יזום למלחינים ישראלים והזמינו מהם יצירות שנכתבו במיוחד לתחרות. השנה, לראשונה, נערכה תחרות הלחנה שאפשרה למלחינים ישראליים להציע עצמם כמועמדים פוטנציאליים שיצירותיהם ינוגנו בתחרות. עדית צבי, המנהלת האמנותית של התחרות: "יש חשיבות גדולה למוסיקה הנכתבת בידי מלחינים ישראליים במיוחד לתחרות. צלילי היצירות שמנוגנות בשלב הראשון או השני של תחרות רובינשטיין ממשיכים להדהד על בימות ברחבי העולם ומגיעים למאזינים רבים".

שריקת הפתיחה, או שמא דווקא מנגינת הפתיחה של תחרות ארתור רובינשטיין ה-16 החלה. לראשונה מאז נוסדה התחרות בשנת 1974, החליטה הנהלת התחרות, ובראשה עדית צבי, לערוך תחרות בין מלחינים ישראליים לכתיבת יצירה במיוחד לתחרות הבאה.

"השנה החלטנו לתת הזדמנות שווה לכל המלחינים הישראליים המעוניינים שיצירותיהם יושמעו על בימת רובינשטיין. החלטנו לקיים 'תחרות בתוך תחרות' ואפשרנו למלחינים ישראליים להיחשף. זכינו לקבל קרוב 48 יצירות מאת מלחינים צעירים ומבוגרים, כולם עם תקווה שיצירתם תיבחר בידי וועדת השיפוט. יש חשיבות גדולה למוסיקה הנכתבת בידי מלחינים ישראליים במיוחד לתחרות. צלילי היצירות שמנוגנות בשלב הראשון או השני של תחרות רובינשטיין ממשיכים להדהד על בימות ברחבי העולם ומגיעים למאזינים רבים" מספרת עדית צבי, המנהלת האמנותית של תחרות רובינשטיין.

תחרות רובינשטיין והמכון למוסיקה ישראלית הוציאו "קול קורא", ובעקבותיו- הגיעו קרוב ל-50 יצירות שנכתבו במיוחד לתחרות. חברי ועדת השיפוט קיבלו את תווי היצירות ללא זיהוי שמי, וכך נעשה השיפוט על בסיס קביעת איכות, מקוריות ומידת התאמתה של היצירה המוגשת לרמתה של תחרות רובינשטיין. שתי היצירות שזכו במקומות הראשונים ינוגנו בתחרות עצמה בחודש מאי, יזכו את מלחיניהם בפרס כספי ויוצאו לאור. את שתי היצירות שדורגו במקום השלישי והרביעי יוציא המכון למוסיקה ישראלית לאור.

אלה הזוכים בתחרות שיצירותיהם ינוגנו בתחרות: יורם מיוחס על יצירתו "טוקטה-קפריס" ואלון נחושתן על יצירתו "להלך בצל ענקים". המלחינים שיצירותיהן נבחרו להוצאה לאור בידי המכון למוסיקה ישראלית: אורי רום על יצירתו "טוקטה תל-אביבית" ודוד מונצרש על יצירתו  "Points in its chamber".

התחרות הבינלאומית ה-16 לפסנתר ע"ש ארתור רובינשטיין תתקיים בתל אביב, ישראל, בתאריכים 5 – 21 במאי, 2020. מכירת הכרטיסים תחל באמצע ינואר 2020

קולנוע רדיו וטלויזיה

כאן ועכשיו של רומן שומונוב

דרמה חברתית המסופרת דרך עיניו של אנדרי, עולה חדש צעיר משכונת מצוקה באשדוד, החווה את קשיי ההשתלבות של משפחתו בחברה הישראלית ומקים להקת ראפ במטרה לזעוק את זעקתם של העולים ולהשמיע את קולם. דרמה חברתית, המסופרת דרך ארבעה חברים, צעירים מהגרים משכונת עוני באשדוד. הם מנסים לשרוד בחיי היומיום שלהם, מקימים להקת ראפ ומקדישים את כל זמנם לחזרות לקראת האודישן לפסטיבל המוזיקה הבינלאומי, שיערך בקרוב. החבר'ה מאמינים שהניצחון בפסטיבל, יאפשר להם להשמיע את קולם ועל ידי כך, להשפיע על המציאות הקשה סביבם. חלומם להשתתף בתחרות עומד על סף התרסקות, כאשר אנדרי, הגיבור הראשי, חווה משבר בחייו המשפחתיים, דבר שהופך למכשול בדרכם להשגת המטרה. אביו של אנדרי, מאושפז מזה כמה חודשים בבית החולים, ואנדרי נאלץ לטפל לבד באחותו הקטנה. הוא מנסה בכל כוחו לתמרן בין הטיפול באחותו, עבודתו, החזרות לקראת האודישן והחוב הענק שנוצר עקב אי תשלום סדיר של המשכנתא, מאז שהאב מאושפז בבית החולים.

כשהבנק מאיים לעקל את דירתו, מערכות הרווחה מתערבות בכדי להתריע כי אחותו הקטנה תועבר לחיות במקום אחר. אנדרי מרגיש שנכשל ומוצא את עצמו חסר אונים מול המציאות אליה נקלע, מה שדוחף אותו בסופו של דבר, לחפש פיתרון בעולם התחתון. מתוך ניסיונם הנואש לעזור לאנדרי, חבריו ללהקה מסכנים לא רק את הסיכוי להגשים את חלומם, אלא אף את חייהם.

זוכה פרס אופיר למוזיקה המקורית. זוכה פרס התסריט הטוב ביותר פסטיבל טרנסבאיקליה, רוסיה. הסרט זכה בפרס ראשון בתחרות הפיץ' של פסטיבל ירושלים Pitch Point. נבחר לתחרות הרשמית של פסטיבל הקולנוע ירושלים 2018.
בימוי: רומן שומונוב, תסריט: אלכס פלבניק, רונן שומונוב, מוזיקה מקורית: להקת IZREAL (אקים גולאייב, אלכסנדר רומננקו, ולאד דובינסקי).
שחקנים- אנדרי: ולאד דובינסקי, כריסטינה האחות: מישל ואינברג, זורה: זורה קרטולישבילי, מיקסר: אדוארד חמלניצקי (מיקסר), רנאט: רנאט חסנוב. 3 מועמדויות לפרסי אופיר 2018:

90 דקות, דובר רוסית ועברית, כתוביות עברית ואנגלית. בבתי הקולנוע. הפצה עדן סינמה.

פסטיבל דוקאביב גליל עם טוני מוריסון: חלקי חיי

טוני מוריסון, שהלכה לעולמה באוגוסט האחרון, שינתה את פני הספרות האמריקאית. היא העניקה קול ונוכחות לשחורים בארה"ב, בשפה גלויה שאיש לא העז להשתמש בה לפניה. כסופרת, היא תיארה עולמות שהחברה סביבה העדיפה להתעלם מהם, וכעורכת היא נתנה במה לכותבות ואקטיביסטיות שסיפקו דלק למהפכה החברתית בארצה. לצד שיחות עם אופרה וינפרי, ג׳יימס בולדווין, פראן ליבוביץ, אנג'לה דייוויס ומשפיעים אחרים, לבו של הסרט הוא ראיון אינטימי עם מוריסון עצמה. מילדותה ועד זכייתה בפרס נובל לספרות, מוריסון חולקת רגעי שמחה וייאוש, כאב, תסכול והצלחה. כמו שנאמר עליה: "אם יש יצורים על המאדים, הם בוודאי קוראים מוריסון כדי לדעת מה פירוש להיות אנושי".

בכורה ישראלית. בימוי: Timothy Greenfield-sanders. פסטיבלים קודמים: Sundance.

זו השנה ה-11 של פסטיבל דוקאביב גליל במעלות תרשיחא. הפסטיבל יתקיים במהלך חמישה ימים, בין 9-5 בנובמבר, בכמה מוקדים בעיר: היכל התרבות, המרכז לאמנויות ע"ש אפטר ברר, המדרחוב של תרשיחא וכן במרכז "מארג" בכפר ורדים.

דוקאביב גליל מציג את מיטב הקולנוע הדוקומנטרי הישראלי והבינלאומי ומעלה לדיון נושאים חברתיים ותרבותיים בוערים ורלוונטיים. לאורך כל ימי הפסטיבל מתקיימים מפגשים בין יוצרים דוקומנטריים ובין קהל הצופים, ההולך וגדל מדי שנה. הפסטיבל, שהפך לחלק בלתי נפרד מלוח השנה של חיי התרבות בגליל, הוא רק חלק מפעילותה של עמותת דוקאביב. מלבד דוקאביב גליל, עורכת העמותה גם את דוקאביב – הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע דוקומנטרי בתל אביב, דוקאביב נגב בירוחם, קולנוע דוקאביב בסינמטק תל אביב וכן הקרנות של קולנוע דוקומנטרי בכל ימות השנה ביישובים ובערים ברחבי הארץ. פרטים באתר…

המלחמה על הכוח THE CURRENT WAR

'המלחמה על הכוח' מגולל את סיפורה של התחרות האכזרית בין הממציאים הגדולים ביותר של העידן התעשייתי – התחרות שתקבע מי מהם יזכה לפתח את מערכת החשמל שתספק כוח למאה החדשה. בתמיכת ג'יי פי מורגן, תומס אדיסון (בגילומו של בנדיקט קאמברבאץ') מסנוור את העולם ע"י הארת מנהטן. אך ג'ורג' ווסטינגהאוס (מייקל שאנון), בסיוע ניקולה טסלה, מזהה פגמים קטלניים בתכנית 'הזרם הישיר' של אדיסון. מלחמת כוחות מוצתת כאשר ווסטינגהאוס וטסלה מהמרים על כל מה שיש להם על 'זרם החילופין' המסוכן.

בימוי: אלפונסו גומז-רחון. שחקנים: בנדיקט קמברבאץ' – תומס אדיסון, מייקל שאנון – ג'ורג' ווסטינגהאוס, ניקולס הולט – ניקולה טסלה, טום הולנד – סמואל  אינסול.

אורך הסרט: 105 דקות. הפצה פורום פילם. בבתי הקולנוע.

שליחות קטלנית: גורל אפל TERMINATOR: DARK FATE
מעל שני עשורים עברו מאז שרה קונור מנעה את יום הדין, שינתה את העתיד וכתבה מחדש את גורל המין האנושי. דאני רמוס (נטליה רייס) חיה חיים פשוטים במקסיקו סיטי עם אחיה ואביה כאשר מחסל מסוג חדש וקטלני – Rev-9 – חוזר בזמן על מנת לצוד ולהרוג אותה. הישרדותה של דאני תלויה באיחוד כוחות עם שתי לוחמות: גרייס (מקנזי דיוויס), חיילת-על משודרגת מהעתיד, ושרה קונור (לינדה המילטון) למודת הקרבות. בעוד ה Rev-9 משמיד ללא רחמים כל דבר וכל אחד שעומד בדרכו לדאני, שלושת הנשים מגיעות אל מחסל מסוג T-800 (ארנולד שוורצנגר) מעברה של שרה, אשר עשוי להיות תקוותן האחרונה.

ארה"ב 2019. בימוי: טים מילר ('דדפול'). הפקה: ג'יימס קמרון. שחקנים: ארנולד שוורצנגר, לינדה המילטון, מקנזי דייויס, נטליה רייס, גבריאל לונה ודייגו בונטה. אורך הסרט: 128 דקות. הפצה פורום פילם. בבתי הקולנוע.

כאן 11 עם מתיר העגונות

הרב יוסף, מתיר העגונות, רב-בלש-פסיכולוג, שתפקידו לאתר סרבני גט ולשכנע אותם לחתום על גט ולשחרר את נשותיהן העגונות מהכלא ההלכתי שהן חיות בו. כך מתוודע הצופה לסיפורן של נשים עגונות מכל קצוות החברה הישראלית.

https://www.youtube.com/watch?v=nEFiug7sHC8

במקביל לפועלו המרכזי קווי עלילה נוספים שופכים אור על דמותו המורכבת של הרב יוסף. נישואיו עם אשתו – חנה לבית שפירא (אביגיל קובארי) – הם שידוך שנחשב חריג בחברה החרדית, שכן הוא ממוצא ספרדי והיא – אשכנזי. אביה הוא הרב אהרן שפירא (נתן דטנר), אב בית הדין, המסדר ליוסף את תפקיד חלומותיו כמתיר עגונות ברבנות.

בהשתתפות: אביגיל קובארי, נתן דטנר, תיקי דיין, אלמה דישי, דוד לביא, עמיקם לוי, רותי בורשטיין, יעקב בודו, נדב גדליה ועוד

סינמטק תל אביב עם תכנית נובמבר 2019

30 שנה לנפילת חומת ברלין – 10-11/11: בנובמבר 1989 הופלה חומת ההפרדה בין ברלין המזרחית לברלין המערבית, דבר שהוביל לאיחוד בין שתי הגרמניות ובאפקט הדומינו לנפילת הקומוניזם בכל מזרח אירופה ופירוק ברה"מ. אנחנו מציינים את האירוע עם סרט חדש בטרום בכורה "בלון" ועם שני סרטים המתרחשים בברלין לפני ואחרי נפילת החומה שהיו ללהיטים בתחילת המילניום "חיים של אחרים" ו"להתראות לנין" ועם הקומדיה הקלאסית של בילי ווילדר שלועגת לאבסורדיות המלחמה הקרה "אחת שתיים שלוש".

בכורה ישראלית –  "את נראית כל כך גרמניה"/ YOU LOOK SO GERMAN –  (גרמניה/ישראל 2018) –  בימוי: נירית בן יוסף/ Dir: Nirit Ben-Joseph. 30 שנה נירית בן יוסף חומקת מתחושת האשמה על חייה בקרב מחוללי השואה. התחמקות שהתאפשרה כל עוד משפחתה הישירה לא הייתה מעורבת. גילוי משפחתי חדש דוחף את נירית למסע הנצחה לא צפוי. האם הנצחה מכפרת? (55 דקות, עברית, גרמנית, אנגלית, תרגום לעברית) (55 min., Heb., Ger., Eng., Heb. Sub). יום א' 10/11 בשעה 19:00 – בתום ההקרנה שיחה עם הבמאית

המתווך / L'AGENT IMMOBILIER (צרפת/בלגיה 2019): בימוי: אתגר קרת ושירה גפן / Dir: Etgar Keret & Dir: Shira Geffen. משחק: מתיו אמלריק, אדי מיטשל, שרה אדלר. לאחר הצלחת “מדוזות” (מצלמת הזהב-פסטיבל קאן), אתגר קרת ושירה גפן חוזרים עם “המתווך” – מיני סדרה טלוויזיונית חדשה שכתבו וביימו בצרפת. דייויד לינץ’ פוגש את ״חגיגה בסנוקר״ בסיפור מטורף ומצחיק המנסה לתת הצצה לתוך פינותיו החשוכות של התת מודע: מתווך דירות חסר בית שמקבל ייעוץ משפטי מדג הזהב שלו מגלה שהוא יכול לנסוע בזמן. האם הוא יצליח לשנות את העבר? וחשוב מכך- האם יצליח לשנות את עצמו? (175 דקות, צרפתית, תרגום לעברית) ( 175 min., Fre., Heb. Sub). הקרנה בנוכחות אתגר קרת ושירה גפן. מספר המקומות מוגבל. יום ג' 12/11 בשעה 20:00

בלנגיגה: שממה אדירה/ BALANGIGA: HOWLING WILDERNESS (פיליפינים 2018) – הקרנה חד פעמית בנוכחות הבמאי קאוון/ Khavn. משחק: ג'סטין סמסון, פיו דל ריו, וורן טואניו. סרט התבגרות המתרחש על רקע מלחמה. השנה היא 1901 בבלנגיגה. קולאס בן השמונה בורח מהעיר עם סבו והבקר שלהם על מנת להתחמק מפקודת "הרוג ושרוף" שיזם גנרל סמית'. קולאס מוצא ילד קטן בתוך ערימת גופות ושני הילדים מנסים לשרוד יחד את הכיבוש האמריקאי בשממה האדירה. (115 דקות, פיליפינית, תרגום לעברית)((115 min., Phil., Heb. Sub.. יום א' 17/11 בשעה 18:30 (באדיבות שגרירות פיליפינים בישראל)

יום השחרור – לייבאך בצפון קוריאה/ LIBERATION DAY –   (לטביה/ נורבגיה/קוריאה הצפונית/ סלובניה 2016): בימוי: מורטן טרביק, אוגיס אולטה / Dir: Morten Traavik, Ugis Olte. קים ג'ונג און ביקש ו"לייבאך", להקת רוק סלובנית חתרנית, נענתה בהתלהבות והייתה ללהקה הזרה הראשונה המופיעה במדינה המסוגרת בעולם. את המפגש המפתיע הזה בין הלהקה שצמחה ביוגוסלביה הקומוניסטית ואימצה מניירות וסמלים פשיסטיים, לבין העולם המבוים והמצונזר של קוריאה הצפונית, ארגן ומנהל הבמאי הנורווגי מורטן טראביק. טראביק, מעריץ ותיק של "לייבאך" ואולי גם של שושלת קים, הוא הכוח שמניע עניינים לפני ומאחורי המצלמות. ההכנות למופע נערכות תחת עינם הפקוחה של עשרות אחים גדולים שאינם מהססים להניף את שרביט הביקורת ולפסול שירים ודימויים.
(98 דקות, אנגלית, קוריאנית, תרגום לעברית ואנגלית)((98 min., Eng., Kor., Heb.+Eng. Sub.. הקרנה בשיתוף עם דוקאביב. בנוכחות הבמאי מורטן טרביק. יום ה' 21/11 בשעה 21:0

יום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים בסינמטק תל אביב: ב-25 לנובמבר יצוין ברחבי העולם היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים, אנו בסינמטק תל אביב מציינים את היום הזה עם הסרטים "הנאשמים" בכיכובה של ג'ודי פוסטר, הסרט הדוקומנטרי החשוב "זונה כמוני (ישראל 2019)". בנוסף, יתקיים מפגש עם יוצרי הסדרה החדשה "מתיר עגונות". הסדרה נוגעת במקום הכואב ביותר בו מתנגשת ההלכה עם החיים המודרניים – מעמד האישה. בתכנית- הקרנת פרק ודיון בהשתתפות שחקני ויוצרי הסדרה. מספר המקומות מוגבל. יום ב' 25/11 בשעה 21:00

שבוע קולנוע נשי פורטוגלי – 25-30/11

אחת ממטרות התוכנית היא לתת מקום ליצירות של נשים פורטוגליות: במאיות, שחקניות, אושיות תרבות, ומפיקות. בתוכניה יש שתי קטגוריות של סרטים: הראשונה של במאיות הפועלות בז'אנרים קולנועיים שונים, והשנייה היא של סרטים שבוימו על ידי גברים אך שבמרכזן עומדות נשים או שנכתבו/הופקו על ידי נשים. היות והקולנוע הוא אמנות שנעשית על ידי אנשים רבים, אנו מקווים לתת חשיפה לכל מי שהיה מעורב בסרטים אלו. נשים וגברים כאחת. לתת נראות לבמאיות מפורטוגל הוא עוד מטרה של התוכנית. המהדורה ה-14 של שבוע הקולנוע הפורטוגלי מקווה להיות חלום תצוגה להפקות נשיות וגם לעודד ולטפח עבודות חדשות שנעשו על ידי נשים. יוקרנו הסרטים: "משחק דמקה", "סנו", "אישה פורטוגזית", "עמליה – פאדו הפסקול של פורטוגל", "ויאלינה וארלה". הסרטים: "משחק דמקה", "סנו", "אישה פורטוגזית", "עמליה – פאדו הפסקול של פורטוגל", "ויאלינה וארלה".

הקרנה חד פעמית – לזכרו של דניאל ג'ונסטון – 1961-2019. השטן ודניאל ג'ונסטון/ THE DEVIL AND DANIEL JOHNSTON –  (ארה"ב 2005) בימוי: ג'ף פוירצייג/Dir: Jeff Feuerzeig. סיפור חייו המרתק של דניאל ג'ונסטון – זמר, כותב שירה ספונטאני, אמן ואישיות מופרעת ללא עוררין. ג'ונסטון התפרסם כמי שכתב מאות שירים והקליט אותם על קלטות באולפן ביתי. האופי הפרימיטיבי, הפסיכוטי והאובססיבי של יצירתו עורר את אהדתו של סולן נירוונה, קורט קוביין, וג'ונסטון קיבל הזדמנות להקליט באופן מקצועי. בחזית הביתית הוא נלחם כל חייו בשטן מדומה, כחלק מהשתלבות אמונותיו הדתיות במאניה-דיפרסיה שהביאה לאשפוזו לעיתים תכופות. (110 דקות, אנגלית, תרגום לעברית)((110 min., Eng., Heb. Sub. דברי הקדמה מאת עמית איצקר. יום ה' 28/11 בשעה 21:30

פסטיבל 48 מ"מ – 29-30/11

פסטיבל 48 מ"מ השנתי של עמותת זוכרות מְקַבֵּץ יצירות קולנועיות העוסקות בנכבה ובשיבת הפליטים הפלסטינים מזוויות, תקופות ומקומות שונים. החשיפה החדשה או המחודשת לאירועים היסטוריים ועכשוויים מעודדת אותנו לחשוב על המרחב בו אנחנו חיים ולדמיין את עתידו אחרת. 48מ"מ מתקיים כמדי שנה סמוך לכ”ט בנובמבר. השנה נציין שבעים ושתיים שנה להחלטת האו"ם על תכנית החלוקה. תכנית זו קיבעה את רעיון החלוקה וההפרדה בין יהודים לפלסטינים בארץ ומהווה צומת מרכזית בנכבה המתמשכת ובהפיכתם של מאות אלפי פלסטינים לפליטים. השנה, שנתו השביעית של הפסטיבל, נקיים גם מחווה לרם לוי. יוקרנו הסרטים: "חירבת חזעה", "עזה", "העוז לדמיין", "מחכים לפרג' אללה", "מכשול".

או לה לה! הפסטיבל החמישי לקומדיות צרפתיות

פסטיבל הקומדיות הצרפתיות או לה לה! חוזר אלינו במהדורתו החמישית. גם השנה נציג את מיטב הקומדיות הצרפתיות העכשוויות לצד קלאסיקות בלתי נשכחות. הפסטיבל מאורגן ומופק על ידי קרולין בונה מנכ"לית עדן סינמה ובתמיכת המכון הצרפתי בישראל וחברת יוניפרנס פילמס. הפסטיבל יתקיים בסינמטקים של תל אביב, ירושלים, חיפה, שדרות, הרצליה, חולון, בבית התרבות בסביון, בהוט סינמה אשדוד ואולם זוהר טבעון. ההקרנות תמשכנה בתל אביב עד 23 בנובמבר ובשאר הסינמטקים יימשכו ההקרנות גם אחר כך.

במהלך הפסטיבל יוצגו 16 סרטים: 14 סרטים מן השנה האחרונה ושני סרטים קלאסיים.

סרט הפתיחה "תנו לפרוש בשקט" סרטו של פבריס בראק, עוסק בנושא שידבר על ליבם של הורים רבים המתמודדים מדי יום עם הבעיה של הדור הנוכחי, הסבים והסבתות שנדרשים לגדל את הילדים. מרילו ופיליפ, צמד השחקנים מישל לרוק ותיירי לרמיט, עומדים סוף סוף לצאת לפנסיה. והם כבר לא יכולים לחכות ליום הזה בו יוכלו לעשות ככל שעולה על רוחם, אבל אז הם מגלים שזו אות הפתיחה עבור הילדים שלהם ועבור החברים לבקש בקשות רבות לעזרה, הרי עכשיו יש להם המון זמן פנוי, לא? מרילו ופיליפ מגלים שאין דבר כזה חופש מהמשפחה. הקרנות הבכורה בישראל של הקומדיה המשעשעת יערכו בפסטיבל במקביל ליציאתה לאקרנים בצרפת. בתום הפסטיבל הסרט יופץ בכל רחבי הארץ על ידי חברת רד קייפ.

הבמאי מישל לקלר יגיע כאורח הפסטיבל להציג את סרט "מלחמת המעמדות". לקלר הוא במאי, תסריטאי, מוזיקאי, תמלילן ומלחין. הוא עובד עם זוגתו התסריטאית/במאית באיה קסמי. איתה גם הקים צמד מוזיקלי. בארץ זכה להצלחה גדולה סרטם "שמות של אהבה". זו היתה דרמה קומית, המבוססת על סיפור חייהם של השניים, הוא בן לאב צרפתי ואמא יהודייה ניצולת שואה, היא בת למהגרים מצפון אפריקה. הסרט המקסים זוכה הפרסים הסתיים בשיר אותו שרו השניים ביחד. לקלר יגיע להציג את הקומדיה האחרונה שכתבו השניים, העוסקת גם היא במערכת יחסים בין בני זוג מרקעים שונים, היא ממוצא צפון אפריקאי הוא צרפתי אנרכיסט והם יוצאים להגן על בנם מול חוסר השיוויון במערכת החינוך בסרטם, ובדרכם המקורית ולעיתים צינית מביטים על החברה הצרפתית.

הפסטיבל מזמן אפשרות להנות מכמה מן הסרטים המשעשעים שהוצגו השנה בצרפת, אבל יחד עם זאת הקומדיות שבחרנו להציג בפסטיבל השנה עוסקות בדרך קומית בנושאים המטרידים את החברה הצרפתית היום, הבדלי מעמדות, זרים, משפחה, מערכת החינוך ובעזרת הומור מעבירות מסרים חשובים על הבנה, קבלה ומלחמה בדעות קדומות וגזענות. וכמה סרטים מיוחדים בסגנון ובאמירה שלהם.  ז'ראר דפרדייה, כריסטיאן קלבייה, ז'וזיאן בלסקו, קד מראד, ז'אן דוז'ארדן, תיירי לרמיט, מישל לרוק, אדוארד בר, בנואה פולוורד הם רק מקצת השחקנים והקומיקאים הצרפתיים שיצחיקו אותנו על המסך בפסטיבל השנה.

סרטי הפסטיבל:

"עושים שכונה" יצירתו החדשה של הבמאי מוחמד חמידי, שהפליא עם סרטו "הפרה ז'קלין". גם הפעם עוסק חמידי במפגש בין תרבויות ומעמדות, ומציג סיטואציה משעשעת כשמשרד פרסום מפונפן נאלץ בהוראת רשויות המס להעביר את משרדיו ללב פרבר פריזאי ידוע לשמצה.

תימה מרכזית בפסטיבל השנה תהיה היחסים במשפחה, קרקע פוריה לסיטואציות משעשעות. יוצרי לאמץ אלמן חוזרים עם קומדיה מצחיקה המפגישה את הקומיקאי קד מראד, עם "החתן האידיאלי" בשבילו, שחקן רוגבי צעיר שמגלם את כל החלומות שלו כאב לשלוש בנות שתמיד חלם על בן, אלא שלבתו הצעירה יש תוכניות רומנטיות אחרות, והגיבור שלנו לא יוותר בקלות.

התסריטאי הקטור קבאיילו רוס מביים בפעם שנייה ומציג בסרטו "חותנים ומחותנים" מצב דומה במקצת, ועוסק בהורים המאוהבים בחתן יותר מאשר בבת שלהם, ולמרות שהבת נפרדה מהחתן הם לא, והם יעשו הכל כדי לראות אותו בסתר שוב ושוב.

ב"וונציה לא נמצאת באיטליה", משתפים פעולה שני קומיקאים נהדרים בנואה פולוורד וואלרי בונטון. זוהי קומדיה מחממת לב על התבגרות, אהבה ראשונה ונוגעת גם היא בפערים מעמדיים.

"ירח דבש פולני" הוא הסרט היהודי בפסטיבל שלנו, אליס אוצנברגר שולחת את גיבוריה הזוג הצעיר היהודי למסע שורשים לפולין, מסע בעקבות הזיכרונות, המשפחה, השואה ובעיקר מסע אל עצמם ואל השורשים שלהם, ואל היהדות, עם הרבה הומור, רגש ואוכל פולני.

בקומדיה "שני בנים" השחקן הצעיר פליקס מואטי הזכור מהסרטים "סיפור כיסוי" ו"לשחות או לא להיות" עובר לצידה השני של המצלמה ומציב את בנואה פולוורד מול הכוכב העולה ונסן לקוסט בקומדיה משפחתית על אב ושני בניו המתמודדים עם מצבים חדשים ומחפשים אחר אהבה.

את פרדריק צ'או מכיר הקהל הישראלי כחתן הסיני מהלהיט "למה זה מגיע לי?" הוא מחבר אליו את מי שגילם את החתן המוסלמי באותו סרט מדי סדון וביחד הם יוצאים להרפתקה מצחיקה בסין בסרט "מייד אין צ'יינה".

ואיך אפשר בלי התייחסות לסיראנו דה ברז'ראק, בסרט "רוקסאן", זהו שמה של התרנגולת האהובה על ריימון לולן המשווק ביצים אורגניות, והסוד שלו לטיפוח התרנגולות הוא לקרוא באוזניהן קטעים מסיראנו דה ברז'ראק. איך יצליח ריימון להציל את החווה שלו הנמצאת בסכנת פשיטת רגל.

"השרימפס הנוצצים" היא קומדיה שזכתה בפרס בפסטיבל הקומדיה השנתי המתקיים באלפ דהוז. לאחר כמה הערות הומופוביות נשלח מתיאס סגן אלוף שחייה אולימפית לאמן את השרימפים הנוצצים, קבוצת כדור מים להט"בית. והוא נאלץ להצטרף אליהם למשחקים האולימפיים הלהט"ביים בקרואטיה. זהו מסע מצחיק ומטלטל. הסרט הוקרן בפסטיבל הקולנוע הגאה ועתה ניתנת הזדמנות נוספת לצפות בו.

סרט הנעילה הוא סרטה של ליסה אזואלוס "עוף גוזל" סנדרין קיברלן הנפלאה מנסה להיאחז בביתה העומדת לעזוב את הבית ולנסוע ללימודים בחו"ל כדי שתוכל להמשיך לחוות את הדבר הממלא אותה באושר הגדול ביותר, להיות אמא.

שני סרטים מיוחדים ויוצאי דופן יוצג בפסטיבל: בסרט "רצון חופשי" הבמאי הוותיק בן ה- 80 ברטראן בלייה חוזר לשתף פעולה עם ז'ראר דפרדייה איתו יצר כמה מן הקלאסיקות של הקולנוע הצרפתי, ביניהם "הפרחחים", "חליפת ערב", "יותר מדי יפה בשבילך" ועוד. אל דפרדייה מצטרף כריסטיאן קלבייה וביחד יוצאים השניים למסע מיוחד וסהרורי בניסיון לשנות את גורלם שכתוב בתסריט מראש.

"עור צבי" סרטו החדש של הבמאי הסוראליסטי קוונטין דופווה, שפתח השנה את המסגרת היוקרתית "השבועיים של הבמאים" בפסטיבל קאן האחרון, ז'אן דוז'ארדן המופלא בעוד בחירה מעניינת ומאתגרת ולא שגרתית, כמתבודד אובססיבי, בקומדיה שחורה המציגה תובנות מפתיעות על גבריות במצוקה.

ולסיום הקלאסיקות

"הדוכסים הגדולים" של פטריס לקונט הקומדיה משנת1996  שכבר קיבלה מעמד של קלאסיקה. שלושה קומיקאים כושלים יוצאים לדרך פעם נוספת עם הפקה נוראית בתיאטרון העממי למחזה איום ובתנאים בלתי אפשריים. ז'אן רושפור, פיליפ נוארה וז'אן פייר מריאל זוהרים בקומדיה נפלאה זו.

בפסטיבל הראשון התחלנו במסורת, הצגתה של קומדיה של לואי דה פינס בכל מהדורה, והשנה זו גרסתו של דה פינס למחזה "הקמצן" של מולייר. נדמה שדמותו הידועה של הרפגון כאילו נתפרה למידותיו של דה פינס והטקסט של מולייר מקבל עיבוד וביצוע משובחים.

או לה לה! החל מתאריך 14/11/2019. הפקה וניהול אמנותי: קרולין בונה עדן סינמה. ניהול הפקה: יועד עירון ואנה מירסקי. שותפים וחסויות: הפסטיבל מתקיים בתמיכת המכון הצרפתי בישראל, עיריית תל אביב-יפו, מחלקת מופעים, UNIFRANCE – חברת ההפצה הממשלתית הצרפתית חוגגת 70 שנה, קלאב מד – כפרי נופש באווירת חופש מושלמת, אייר פראנס – חברת התעופה הלאומית של צרפת, בנק דיסקונט – מתאימים לך יותר, ל'אוקסיטן – מוצרי קוסמטיקה טבעיים שיקחו אותנו למסע שמתחיל בפרובאנס, סיימן – טעימות קטנות של אושר, לה רוי רנה – קונדיטוריה צרפתית אמיתית, עדן סינמה  רד קייפ בתי קולנוע לב סינמטק תל אביב דיגיטייטל – פתרונות הקרנה מתקדמים. פרטים באתר הפסטיבל…

HOT עם חומריו האפלים His Dark Materials

דרמת פנטזיה חדשה של BBC ו-HBO המבוססת על טרילוגיית רבי המכר עטורת הפרסים של פיליפ פולמן. על התסריט הטלוויזיוני אמון ג'ק ת'ורן ("הארי פוטר והילד המקולל") ואת שני פרקי הבכורה של הסדרה ביים זוכה האוסקר טום הופר ("נאום המלך"). את הקאסט עטור הכוכבים של הסדרה מובילה דפני קין ("לוגאן") ולצדה מככבים גם זוכת "גלובוס הזהב" רות ווילסון ("הרומן"), זוכה ה"טוני" לין-מנואל מירנדה (יוצר המחזמר המצליח "המילטון") והמועמד ל"גלובוס הזהב" ג'יימס מק'אבוי ("כפרה", "X-מן").

"חומריו האפלים" מתרחשת בעולם מקביל ופנטסטי שבו נשמות בני האדם מתקיימות מחוץ לגופם בדמות בעלי חיים שונים, המכונים "דמונים". במרכז העלילה נמצאת ליירה (קין), יתומה צעירה שהושארה בינקותה באקדמיה על ידי דודה, לורד עזריאל (מק'אבוי), חולמת על חיי הרפתקאות מחוץ לכתלי המוסד בו גדלה. כאשר חברה הטוב נעלם, היא יוצאת לחיפוש אחריו, חושפת מזימה לחטיפת ילדים ותופעה מסתורית בשם "אבק". לעולמה של ליירה נכנסת גם גברת קולטר (ווילסון) הזוהרת והמסוכנת, בעוד הנערה הנועזת יוצאת למסע מסוכן שייקח אותה צפונה, בחיפוש אחר תשובות שישנו את חייה לנצח.

בסדרה משתתפים גם קלארק פיטרס ("הסמויה", "טרמה"), לווין לויד ("The Aeronauts"), ג'יימס קוזמו ("משחקי הכס"), אן-מארי דאף ("לגדול בלי בושה"), וויל קין (אביה של דפני קין, "האיש שהרג את דון קישוט") ואריון בקייר ("בשורות טובות").

החל מה-5.11, ימי שלישי ב-22:00 ב-HOT HBO, ב-HOT VOD וב-NEXT TV

אלוהי הפסנתר של איתי טל

אלוהי הפסנתר הוא סרטו הרביעי והראשון באורך מלא. בוגר של החוג לקולנוע ע"ש סטיב טיש באוניברסיטת תל אביב. בין סרטיו הקצרים – כשניגנת (פסטיבל ירושלים 2012, פסטיבל מונטריאול 2012), ובין המספרים (2011 שהשתתף במספר פסטיבלים ברחבי העולם). איתי הוא ממייסדיה של חברת ההפקות movie makers. בעבר ערך איתי עשרות סרטים והידע שלו בתחום מאפשר לו לתכנן את עריכת הסרט בזמן כתיבת התסריט. חיבורו העמוק עם מוזיקה והשפעתה על נפש האדם באה לידי ביטוי כמעט בכל עבודותיו.

צילום: מידן ארמה למד בחוג לקולנוע ע"ש סטיב טיש של אוניברסיטת תל אביב. היא צילם עשרות סרטים קצרים, דרמות טלוויזיוניות וסרטים עטורי פרסים באורך מלא שהוקרנו בפסטיבלים ברחבי העולם. שניים מהסרטים שצילם זכו בפרס הסרט הטוב ביותר – תפרים (עדיה אמרי-אור, טרייבקה 2012) ואנשים שהם לא אני (הדס בן ארויה, מר דל פלאטה 2016).

נעמה פרייס היא שחקנית ורקדנית. ניסיונה הרב מאפשר לה לשחק תפקידים מאתגרים ומורכבים. מספר סרטים בהם לקחה חלק הוקרנו בשבוע המבקרים של פסטיבל קאן ובערוצי טלוויזיה מסחריים. בין השאר היא מופיעה בארץ נהדרת, כיכבה בהצגות כמו דוריאן גריי בתיאטרון הבימה ובמנהרה של תיאטרון גשר.  מבין סרטיה: "מיומנו של צלם החתונות" של נדב לפיד (שבוע המבקרים של פסטיבל קאן, 2016), "מעבר להרים ולגבעות" של ערן קולירין (שבוע המבקרים של פסטיבל קאן, 2016) ו"הגננת" של נדב לפיד (שבוע המבקרים של פסטיבל קאן, 2015).

אנדי לוי הוא נגן פסנתר מחונן ותלמיד מצטיין של הקונסרבטוריון למוזיקה בתל אביב. לאנדי לא היה ניסיון במשחק טרם השתתפותו באלוהי הפסנתר והוא מעולם לא לקח חלק בסרטים. עובדה זו סייעה לו לתת הופעה טריה ואותנטית מול המצלמה בזמן שהוא מביא את ניסיונו העשיר מתחום המוזיקה.

המוסיקה הקלאסית מגלמת תפקיד ראשי בסרט, הקרדיטים יותר מדרושים: רועי שפיגלר הוא בוגר מסלול הלחנה של בית הספר למוזיקה רימון לג'אז ואמנות עכשווית. זו איננה הפעם הראשונה בה איתי ורועי משתפים פעולה. שפיגלר כתב את המוזיקה לסרטו הקודם של איתי – כשניגנת (2012) והוא מביא לעבודתו שנים של ניסיון בהלחנה והפקת מוזיקה עבור פסטיבלים, טלוויזיה וסרטים. באלוהי הפסנתר רועי הלחין 3 יצירות מקוריות.

ישראל 2019, 80 דקות, עברית עם תרגום לאנגלית.

כאן 11 עם עונה חדשה לפגישה עם רוני קובן

תוכנית הראיונות, זוכת פרס האקדמיה פגישה עם רוני קובן חוזרת לעונה נוספת בכאן 11 והיא תשודר בכל יום ראשון בשעה 22:10. אורחת התוכנית הראשונה היתה הזמרת ריטה. בתוכנית חוזרת ריטה אל תחילת דרכה המקצועית, אל הופעתה הדרמטית בקדם-האירוויזיון בשנת 1986 ואל התגובות שהתעוררו בעקבותיה.

בעונה הזאת יתארחו בתכנית בין היתר: מגיש הטלוויזיה והרדיו אברי גלעד, מגיש התוכנית "רואים עולם" בכאן 11, יעקב אחימאיר, הבדרן גורי אלפי, העיתונאי גיא רולניק בראיון אישי ראשון על מאבקו בטייקונים והמחיר האישי ששילם, העיתונאית סיון רהב מאיר, עו"ד אביגדור פלדמן, הזמר דודו טסה, השחקן נתן דטנר, השחקן מכרם חורי, השחקנית חנה לסלאו ומדריכת ההורות עינת נתן.

התוכנית "פגישה עם רוני קובן" היא תוכנית ראיונות דוקומנטרית, המשלבת מפגש אינטימי וכיתת אומן. רוני קובן מארח בה בכל שבוע דמות בולטת בחברה, בתקשורת או בתרבות הישראלית. מגיש: רוני קובן | עורכת: שרון קרני | מפיקים: ארצה הפקות בע"מ

בלון BALLON של מיכאל בולי הרביג

ספטמבר 1979, מזרח גרמניה, שתי משפחות כמהות לחופש מתכננות לערוק בחשאי למערב. באומץ ותחכום, הם תופרים מפיסות בד כדור פורח, שיעביר אותם מעל חומת ברלין. לאחר שהניסיון הראשון נוחל כשלון חרוץ ומסכן את חייהם, הם מנסים שוב, אך הפעם המשטרה החשאית בעקבותיהם. סיפור אמיתי, מהפנט ובלתי יאומן על הרצון להיות חופשי.

תסריט, בימוי והפקה: מיכאל בולי הרביג Michael 'Bully' Herbig . שחקנים: פטר פרידריך מוקה Friedrich Mücke, דוריס קרולינה שוך Karoline Schuch, גונתר דוויד קרוס David Kross, פטרה אליסיה פון ריטברג Alicia von Rittberg וסא"ל זיידל תומאס קרטשמן Thomas Kretschmann

גרמניה 2018. גרמנית, תרגום לעברית ולאנגלית.  126 דקות. הפצה בישראל סרטי נחשון ורד קייפ. החל מתאריך 28/11/2019 בבתי הקולנוע.

נשיונל גיאוגרפיק עם אמיליה ארהארט- התעלומה

נשיונל גיאוגרפיק וחוקר המצולות ד"ר רוברט בלארד יוצאים לפענח את תעלומת העלמותה של חלוצת הטיסה המפורסמת אמיליה ארהארט.

אמיליה ארהארט מהווה שם נרדף להרפתקה, אומץ לב ומסתורין. הטייסת המפורסמת היתה האשה הראשונה שחצתה לבדה את אוקיינוס האטלנטי ואת מכשולי החברה, בעקבות תשוקתה לגילוי עולמות – תשוקה אשר עלתה לה לבסוף בחייה. ארהארט נעלמה באוקיינוס השקט במהלך ניסיונה להקיף את העולם בטיסה בשנת 1937. סופה הטרגי הוביל למאות שנים של השערות סביב מה שקרה לה בפועל.

חוקר נשיונל גיאוגרפיק ד"ר רוברט בלארד, הידוע בזכות גילויו את הריסות ספינת הטיטאניק בשנת 1985, מנסה לפתור את תעלומת היעלמותה; ארכיאולוג הבית של אגודת נשיונל ג'יאוגרפיק, פרדריק היברט, הצטרף לבלארד והוביל צוות בחיפוש אחר עקבות ארהארט ביבשה, תוך התחקות אחר רמזים העשויים להוביל למיקום עצמותיה.

החיפוש הימי נערך על סיפון EV Nautilus, תחת פיקוד סמנכ"ל התפעול וראשת המשלחת, אליסון פונדיס. בלארד הרכיב צוות של מומחים לעניין ארהארט, מדענים וטכנאים שלקחו חלק במסע. המסע החל במדינת ססמואה ויצא אל שונית אלמוגים מרוחקת באוקיינוס השקט בשם ניקומארורו, ברפובליקת קיריבאטי.

ניקומארורו הינו חלק מהאזור המוגן של אי פיניקס, אתר המורשת העולמי התת-ימי הגדול והעמוק ביותר בעולם. בלארד וצוותו, מצוידים בטכנולוגיה ובמומחיות המדעית המתקדמת ביותר, חקרו את המים שמסביב לאי באמצעות כלי תחבורה תת-ימיים הנשלטים מרחוק וכן כלי תחבורה עצמאיים על פני המים. הצוות הארכיאולוגי חקר את המחנה הפוטנציאלי של ארהארט באמצעות כלבים מריחי-עצמות, דגימות DNA וכן חפירה בשיטה הישנה והטובה.

"הסיפור של אמיליה ארהארט תמיד ריתק אותי, כיוון שהיא זעזעה את העולם כשעשתה את מה שכולם חשבו שהיה בלתי אפשרי – בדיוק כפי שניסיתי לעשות לאורך הקריירה שלי כחוקר מצולות הים. בנוסף, כמו אמיליה נולדתי בקנזס – כך שראוי שיליד קנזס יפתור את התעלומה," מספר בלארד. "יש לנו צוות נפלא של מומחים, מדענים וחוקרים אשר עובדים במרץ למפות את המשלחת השאפתנית הזו. באמצעות טכנולוגיה חדשנית ביותר ומאות של ראיות שנאספו בעניין היעלמותה, אני מעריך שיש לנו סיכוי אמיתי לשכתב את ההיסטוריה על ידי פתרון אחת התעלומות הגדולות ביותר של זמננו."

ספור מסעה של המשלחת יופיע בסרט מיוחד בן שעתיים שנקרא: אמיליה ארהארט  -התעלומה Expedition Amelia, אשר ישודר לראשונה ב3 בנובמבר בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק.

הסרט עוקב גם אחר רמזים שנאספו בשלושים השנים האחרונות על ידי ריק גילספי והקבוצה הבינלאומית להשבת כלי-טיס היסטוריים (TIGHAR) – רמזים אשר הובילו את בלארד לניקומארורו. בנוסף ואף מעל לכל, הסרט צולל אל דמותה של ארהארט עצמה, ומראה כיצד הפכה לאחת הדמויות המרתקות ומעוררות ההשראה בהיסטוריה.

ארהארט, שהייתה האישה הראשונה לקבל את אות "מדליית הזהב המיוחדת" היוקרתי של אגודת נשיונל ג'יאוגרפיק בשנת 1932, הינה אישה בעלת השפעה מהותית אשר אובדנה העמוק הורגש לדורות והניב אינספור תיאוריות סביב נסיבות ומיקום היעלמותה.

הסרט הופק על-ידי נשיונל גיאוגרפיק: מפיק – צ'אד כהן; מפיקה בפועל – כריסטין ובר;   סגן נשיא בידור גלובלי שאינו מתוסרט – ג'ף דניאלס.

15 שנה של יובל הדדי ויונתן אגסי הציל את חיי של תומר הימן זוכים בשיקגו

ועדת השיפוט של פסטיבל הקולנוע הגאה של שיקגו, Reeling: The Chicago LGBTQ + International Film Festival, שמוכר כאחד משני פסטיבלי הקולנוע הגאה הוותיקים בעולם ולאחרונה נערך בפעם ה-37, הכריזה על זכייתם בפסטיבל של הסרטים הישראלים "15 שנה" של יובל הדדי ו-"יונתן אגסי הציל את חיי" של תומר הימן. סרטו של הדדי זכה בפרס הסרט העלילתי הטוב ביותר בפסטיבל מתוך 30 סרטים עלילתיים מכל רחבי העולם שהוצגו בו, וסרטו של הימן זכה בפרס הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר מתוך 7 סרטים שהוצגו בקטגוריה.

סרט הדרמה "15 שנה" של יובל הדדי בכיכובם של עודד לאופולד, אודי פרסי ורות אסרסאי, יעלה לבתי הקולנוע בהמשך השנה בהפצת סרטי "יונייטד קינג" ובימים אלו מוצג בפסטיבלי קולנוע שונים ברחבי העולם, לאחר שפתח את פסטיבל הקולנוע הגאה הישראלי ולאופולד ופרסי זכו בו בפרס השחקן הטוב ביותר במשותף. הסרט מספר על אדריכל מצליח שמנהל זוגיות ארוכה עם בן זוגו שצעיר ממנו ועובר משבר אישי באמצע החיים, בו הוא מרגיש שעולמו נשמט מתחת לרגליו.

הסרט "יונתן אגסי הציל את חיי" של תומר הימן, זכה בפרס הסרט התיעודי הטוב ביותר של פסטיבל הקולנוע ירושלים ולאחרונה בזה של פרס אופיר, והוצג בשנה שעברה בבתי הקולנוע ולאחר מכן כמיני סדרה בת שלושה פרקים בערוץ HOT8 וזכה לפופולאריות והערכה רבים. הסרט מציג את סיפור חייו של צעיר ישראלי דרכו ניתן מבט נדיר ואינטימי על עולם הפורנו והליווי, בהיותו מכוכבי הפורנו הגדולים בעולם, ונחשפים יחסים מפתיעים בין אם לבנה שמצליחים להגדיר את גבולות התא המשפחתי.

שנת החתונה שלי The Wedding Year

מארה בת ה-27, צלמת מוכשרת מלוס אנג'לס, פשוט לא בטוחה, שהיא "מהסוג שמתחתן". בן הזוג הרומנטי שלה, לעומתה, כבר מוכן לעשות את הצעד הגדול. על המורכבות הזוגית הזאת מופעל לחץ מכיוון לא צפוי: בתוך זמן קצר, מתחילות לנחות בתיבת הדואר שלהם לא פחות משבע הזמנות לחתונות החברים הכי טובים של שניהם. השניים מתחילים לדלג יחד מאירוע לאירוע, מקבלת פנים אחת לאחרת, וחווים מפגשי חברים ומשפחות, שגורמים להם להרגיש, איך הטבעת מתהדקת סביבם. הסרט "שנת החתונה שלי" הוא קומדיה רומנטית נוגעת ללב ומעוררת הזדהות, על הקונפליקטים שבינינו ובין עצמנו, לבין המוסכמות החברתיות, ומה שבתוך הלב.

שחקנים: שרה היילנד ("משפחה מודרנית", "האקדמיה לערפדים"), אנה קאמפ ("פיץ' פרפקט"), ג'נה דוואן ("המתמחה"), טיילר ג'יימס וויליאמס ("כולם שונאים את כריס")

במאי: רוברט לוקטיק ("לא רק בלונדינית", "קילרים", "חותנת בהפרעה")

ארה"ב 2019, הפצה סרטי חמישה כוכבים, 90 דקות, בבתי הקולנוע.

פסטיבל 48 מ"מ – 29-30/11 – סינמטק תל אביב

ב-29-30 בנובמבר יתקיים פסטיבל הסרטים 48מ"מ בסינמטק תל אביב ובמועדון קולנוע הגדה השמאלית. הפסטיבל השנתי של עמותת זוכרות מְקַבֵּץ מזה 7 שנים יצירות קולנועיות העוסקות בנכבה ובשיבת הפליטים הפלסטינים מזוויות, תקופות ומקומות שונים. החשיפה החדשה או המחודשת לאירועים היסטוריים ועכשוויים מעודדת אותנו לחשוב על המרחב בו אנחנו חיים ולדמיין את עתידו אחרת. 48מ"מ מתקיים כמדי שנה סמוך לכ”ט בנובמבר. השנה מציינים שבעים ושתיים שנה להחלטת האו"ם על תכנית החלוקה. תכנית זו קיבעה את רעיון החלוקה וההפרדה בין יהודים לפלסטינים בארץ ומהווה צומת מרכזית בנכבה המתמשכת ובהפיכתם של מאות אלפי פלסטינים לפליטים.

השנה תתקיים מחווה לבמאי לרם לוי, ובמסגרת שני ימי הפסטיבל יוקרנו הסרטים:

יוקרנו הסרטים: "חירבת חזעה", "עזה", אוסף סרטים קצרים תחת כותרת "העוז לדמיין", "מחכים לפרג' אללה", "מכשול". בנוסף, יהיו 2 אירועים מיוחדים: סיור לכפר פלסטיני הרוס איקרית והקרנה של "טרילוגיה בדיונית" של לריסה סנסור בכנסיית הכפר (ב-23.11.) והקרנה של "ואג'יב" של אן-מארי ג'אסיר במועדון קולנוע הגדה השמאלית. פירוט הסרטים:

העוז לדמיין /  IMAGINE IF YOU DARE  (פלסטין/ ישראל 2014-2019) בימוי: במאים שונים. אוסף של סרטים קצרים הבוחנים את הטאבו החמור ביותר בחברה הישראלית: זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים. יוצרים ישראלים ופלסטינים קוראים לכם להעז ולדמיין חזון של שיבה. לאחר ההקרנות, יתקיים פאנל בו נדון בשאלות ובפחדים שמעורר הנושא הטעון הזה. (76 דקות, עברית, ערבית, תרגום לעברית ואנגלית)((76 min., Heb., Arab., Heb.+Eng. Sub.. שבת 30/11 בשעה 11:00.

מחכים לפרג' אללה/ WAITING FOR FARAJ ALLAH (פלסטין 2019) בימוי: גכנידאל בדראני/ Dir: Nidal Badrany. הסרט לוקח אותנו אל מאחורי הקלעים של הפקת מחזה: "מחכים לגודו" לסמואל בקט, בכיכוב להקה של פלסטינים צעירים. אחד אחר השני, אנו מתוודעים למגוון טיפוסים: הבמאי, השחקנים ואנשים אחרים מן השורה. ככל שאנחנו מעמיקים לחקור את חייהם, חושף הסרט את קווי הדמיון המדהימים בין נושאי המחזה וסיפורי חייהם. כולם מחכים למשהו: להיתר בנייה, לשיפור בתנאי העבודה, לתפקיד מוביל בסרט. בשעה שהם מחכים לפרג' אללה, (מילולית, "לסוף טוב מידי שמיים"), כמו ב"מחכים לגודו", הגיבורים שלנו ממתינים למשהו שעשוי להתרחש, או שלא. (55 דקות, ערבית, תרגום לעברית ואנגלית)((55 min., Arab., Heb.& Eng. Sub.. לאחר ההקרנה, שיחה עם יוצרי הסרט. שבת 30/11 בשעה 14:00

חרבת חזעה/ KHIRBET KHIZE (ישראל 1978) בימוי: רם לוי / Dir: Ram Loevy. משחק: דליק ווליניץ, גידי גוב, שרגא הרפז. הסרט "חרבת חזעה", המבוסס על רומן קצר מאת ס. יזהר, מביא תיאור נוקב של חיילים ישראלים צעירים המגרשים את תושביו של כפר פלסטיני במהלך מלחמת 1948. בחלוף שלושה עשורים, כשרם לוי יצר סרט המבוסס על סיפורו של יזהר, שידורו בטלוויזיה נאסר. בסופו של דבר, שודר הסרט, אך הסערה לא פסקה. הוא כונה "שקר", וס. יזהר זכה לתואר "עוכר ישראל". כיום, ארבעים שנה לאחר שידורו הראשון של הסרט ושבעים שנה לאחר הוצאת הספר לאור, האם אנחנו ערוכים להתמודד עם מה שבאמת קרה במהלך הנכבה ולתהות על גורלם של אותם כפריים וצאצאיהם?  (50 דקות, עברית, ערבית, תרגום לאנגלית)((50 min., Heb., Arab., Eng. Sub.. לאחר ההקרנה, שיחה עם יוצרי הסרט. יום ו' 29/11 בשעה 11:00.

עזה/ GAZA  (אירלנד/ קנדה/ גרמניה 2018) בימוי: גארי קין, אנדרו מק'קונל/  Dir: Garry Keane, Andrew McConnell. ב"עזה", הסרט שייך לתושבי המקום: דייג, צ'לנית, חובש, ראפר, במאי תיאטרון, ראש משפחת פליטים, חייט, ומפיקת תצוגות אופנה. גם מורדים צעירים מהווים חלק בלתי נפרד מהרקמה האנושית של עזה – אלה שמפגינים בכל שבוע על הגבול עם ישראל. בסרט, עזה היא מקום שבו נשזרים חיוכים נדירים ורגעי תקווה קצרים בחוטים של יאוש, תסכול ותשישות, מקום בו נעים החיים במעגלים, בו מכביד משקל העבר על כל עתיד שניתן לדמיין. דובר אורח: ג'יימס ס. או'שיה, סגן שגריר אירלנד. (94 דקות, ערבית, תרגום לעברית ואנגלית)((94 min., Arab., Heb.+Eng. Sub.. מספר המקומות מוגבל. יום ו' 29/11 בשעה 14:00

מכשול /  HURDLE  (ארה"ב 2019) בימוי: מייקל ראולי / Dir: Michael Rowley. סמי ומוחמד הם שני צעירים פלסטיניים המנסים להתמודד עם עולם של חומות, מחסומים ומעצרי פתע. הם מלמדים את בני הנוער ביישוביהם פארקור (ריצת מכשולים במרחב עירוני) כמו גם את האמנות של סיפור סיפורים באמצעות הצילום. למרות שחומה מפרידה בין הצעירים הללו, הם מאוחדים בהובלת הדור החדש לחירות וגיבוש זהות עצמי. ביצירתיות קוראת תגר, הם מוכיחים כי גבוה ככל שיהא, אין מכשול העומד בפני הטיפוס. (87 דקות, ערבית, אנגלית, תרגום לעברית ואנגלית)((87 min., Arab., Eng., Heb.&Eng. Sub.. לאחר ההקרנה, שיחה עם יוצרי הסרט. שבת 30/11 בשעה 19:00

תיאטרון ובמה

בית לסין עם פסטיבל פותחים במה למחזאות ישראלית

"פותחים במה", פסטיבל בית ליסין למחזאות ישראלית, הוא האירוע הגדול והחשוב ביותר בארץ לפיתוח מחזאות צעירה, והוא מתקיים כחלק מהאג'נדה של תיאטרון בית ליסין: טיפוח ועידוד מחזאות ישראלית חדשה ויוצרים צעירים. הפסטיבל, המתקיים זו השנה ה- 20, נותן הזדמנות ליוצרים צעירים לחשוף לראשונה את כשרונם על במה. הפיתוח ארוך הטווח של המחזות, הליווי המקצועי הצמוד והחשיפה בפני הקהל הרחב – הפכו את הפסטיבל לקרש הקפיצה החשוב ביותר בארץ למחזאים צעירים. לפסטיבל "פותחים במה" יש היסטוריה מרשימה של מחזות שהפכו להצלחות אמנותיות ובקרב הקהל, כולל זכיות בפרסי התיאטרון. דוגמת: "מקווה" מאת הדר גלרון, "החולה ההודי" מאת רשף לוי, "נדל"ן" מאת רוני קובן, "תה" מאת רוני פינקוביץ'. הפסטיבל מתקיים בתמיכת היכל התיאטרון בקריית מוצקין. השנה מוצגים בפסטיבל שלושה מחזות ישראלים בבכורה עולמית:

 
- פרסומת -

 

"מרלן" מאת שרה עוזר דרמה פיוטית וחושנית, עשירה באהבת אדם ובחמלה. סיפור אהבתם המיוחד של מרלן ופרוספר, עולים חדשים ממרוקו, המתרחש בבית שאן בתחילת שנות ה-60. מרלן היפהפייה, פמיניסטית ודעתנית, מנהלת את הזוגיות שלהם בפיקחות ובערמומיות רבה, בזמן שפרוספר עובד לפרנסתם בעבודות מזדמנות. כשמרלן מקבלת הזדמנות לזכות בפרס כספי נאה במסגרת תחרות "מרילין מונרו של הצפון", סודותיה מאיימים לצוף מעל פני השטח. וכשגל של קנאה פורץ ממנו, פרוספר מחליט לעשות מעשה. משתתפים: ריימונד אמסלם, יורם טולדנו, חוה אורטמן, אלה ארמוני, טל דנינו, עודאל חיון, ליאור מיכאלי. אולם דיזינגוף 2 – 6 בנובמבר, יום רביעי, בשעה 20:30 | 7 בנובמבר, יום חמישי, בשעה 20:30

רבקה מיכאלי (צילום – ניצן הפנר)

"הגלולה" מאת רוני סיני קומדיה פנטסטית של טעויות בין עבר להווה, על החמצה, תשוקה והשלמה. אם תינתן לכם האפשרות לחזור אחורה בזמן, להיות יותר צעירים ואולי לנצל הזדמנות שהחמצתם, או לתקן טעות שקרתה לכם – האם תזרמו עם זה? הזדמנות כזאת נקרית בדרכה של עדינה ברמן, כשמסתבר לה שהשוכר הבעייתי של דירתה הוא מדען שעובד על פרויקט מהפכני: גלולת נעורים. עדינה הסקפטית נוטלת אותה והופכת לצעירה נמרצת, מצודדת ועתירת הורמונים, שמעוניינת לבלוע את החיים מחדש. הבעיה היא שהגלולה מספיקה, בינתיים, רק לעשרים דקות. האם תצליח עדינה לשוב וליהנות מנעוריה במשך עשרים דקות בלבד? והאם, כשתיקח את הגלולה הבאה, תוכל לפתור טעות גורלית שעשתה בעברה? משתתפים: רבקה מיכאלי, שלמה וישינסקי, מירב פלדמן, אלירן הרוש, יעל טל, עומר עציון. אולם דיזינגוף 2 – 9 בנובמבר, יום שבת, בשעה 20:30 | 10 בנובמבר, יום ראשון, בשעה 20:30

"רנו 4" מאת יובל ברגר קומדיה תוססת ורבת מהפכים על שלושה דורות שמנסים למצוא את הקצב המשותף של החיים. דורון פרלמן, סופר מתוסכל שעוסק למחייתו בפרסום, מקבל לידיו קמפיין לחברת הלבשה תחתונה לנוער. כשכל רעיונותיו היצירתיים לקמפיין נידחים וכדי לא לאבד את פרנסת משפחתו, הוא משתמש בתמונות "שנויות במחלוקת" של בתו המתבגרת. הערבוב בין עולמו הפרטי והמקצועי יוצר שרשרת תגובות סוערות במשפחה. אביו המבוגר מצליח לעצור את המערבולת בעזרת הרנו 4 הרומנטית והמיושנת שבה הוא נוהג. המחזה נוצר ופותח במסגרת בית הספר למחזאים של תיאטרון בית ליסין (בשיתוף סדנאות הבמה). משתתפים: יניב לוי, קרן שיניוק, מיכאל כורש, דלית דוד, גיל וסרמן. בית ציוני אמריקה – 5 בנובמבר, יום שלישי, בשעה 20:30 | 6 בנובמבר, יום רביעי, בשעות 11:00 ו- 20:30 . אולם דיזינגוף 2 – 8 בנובמבר, יום שישי, בשעות 12:00 ו- 21:00

לכרטיסים באתר…ובטל' בית ליסין: 03-7255333

האופרה הירושלמית עם ריגולטו Rigoletto של ג'וזפה ורדי

האופרה הירושלמית גאה להציג לעונה 2019-20, את אחת האופרות המפורסמות מאת ג'וזפה ורדי "ריגולטו" שתעלה ב-5/7 בדצמבר בירושלים וב-9 בדצמבר באשדוד, בבימויו של גבריאלה ריביס ובשיתוף פעולה ראשון עם התזמורת הסימפונית ירושלים. בהשתתפות המקהלה הישראלית על שם גארי ברתיני, תחת שרביטו של המנצח עומר אריאלי. האופרה תושר באיטלקית עם כתוביות תרגום לעברית ולאנגלית. העלאת "ריגולטו" בירושלים על ידי האופרה הירושלמית הינה חגיגה סימבולית, שכן אופרה זו עלתה לראשונה בישראל ובירושלים בפרט לפני 100 שנים בדיוק, בשנת 1919, באולם הקולנוע "ציון" המיתולוגי בכיכר ציון בירושלים והיווה מוקד תרבות ועלייה לרגל בעיר, במשך שנים. האופרה מגוללת סיפור טראגי על קללה ונקמה, אהבת אב מסור, ונערה תמימה שמקריבה את חייה בשם האהבה. על פי תפיסת הבימוי של הבמאי גבריאלה ריביס, העלילה מתרחשת על ספינת תענוגות, בבעלות איש עסקים עשיר – הדוכס – מנכבדי העיר מנטובה. בספינה השטה במימי הנהר הסמוך לעיר מתארחים בני העיר, בעלי עסקים אמידים ופוליטיקאים תאבי שעשועים המבקשים את קרבתו וביניהם ספרפוצ׳ילה, רוצח שכיר שמציע את שירותיו לכל המרבה במחיר וריגולטו, ליצן-בדרן שמתפרנס משעשוע האורחים ועימו בבת עינו – בתו ג'ילדה, עליה הוא מנסה להגן בכל כוחו מפני רודפי התענוגות.

את האופרה מביים גבריאלה ריביס, זמר אופרה, במאי ומפיק איטלקי אשר משמש כיועץ האמנותי של האופרה הירושלמית והשתתף במספר הפקות שלה כזמר וכבמאי. בהשתתפות הזמרים: דומניקו בלצאני, בריטון – בתפקיד ריגולטו; מטאו פלצ׳ר, טנור – הדוכס; ורוניקה ברוק, סופרן – ג׳ילדה; דניס סדוב, בס – הרוצח השכיר ספרפוצ׳ילה; אלכסנדרה קובלביץ׳, מצו סופרן – מדלנה; יורי קיסין, בס-בריטון – מונטרונה וכמו כן גם זמרים צעירים ומצטיינים בוגרי האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. באופרה תשתתף המקהלה הישראלית ע"ש גארי ברתיני ועומר אריאלי ינצח על התזמורת הסימפונית ירושלים. לכרטיסים ופרטים:

5/7 בדצמבר- תיאטרון ירושלים, אולם שרובר 20:30. בימות… ובטל' 6226* ובאתר…

9 בדצמבר- משכן לאמנויות הבמה אשדוד, 20:30 בטל': 08-9568111 או באתר…

הקונצרט בין צרפת לישראל עם יצירות מן הבארוק הצרפתי: גלוק, לולי וראמו.
כריסטוף ויליבלד פון גלוק – הפתיחה, "מחול הרוחות הטובות" ו"מחול הפוּריות" מתוך "אוֹרְפֵיאוּס ואֵאוּרִידִיקֶה לצד הציר ישראל-צרפת נוכחים בקונצרט הזה גם הציר איטליה-צרפת, בשל לאומיותו של לולי, הציר אוסטריה-צרפת, בשל מוצאו של היידן, וציר גרמניה-אוסטריה-צרפת, בזכות הקוסמופוליטיות של גלוק, יליד בוואריה שלמד בצ'כיה ובאיטליה, פצח בקריירה בווינה ופעל גם בלונדון, בדרזדן, בפראג, בקופנהגן וברומא, וחולל מהפכה באופרה של פריס.

נתמקד ביצירה: אורפיאוס, משורר המלווה את עצמו בלירה, מהפנט בשירתו כל יצור הנקרה בדרכו. הוא נושא לאישה את הנימפה אאורידיקה וביום חתונתם הוא מתבשר, כי נחש הכישה והיא מתה. אורפיאוס, בטוח בכוחו לכשף, מחליט לרדת לשאול, להשיב לו את אהובתו. ואמנם, הוא מצליח להקסים בשירתו/נגינתו את כל שומרי השאול ואפילו את האדֶס המלך. למשורר יוּתָר לשחרר את אאורידיקה, אך יש תנאי: הוא חייב לצעוד לפניה ולא להסב את ראשו אליה עד לצאתם מפי השאול. ברור: אורפיאוס אינו מתאפק ומביט לאחור. ואאורידיקה נמוגה לעד. ביגונו האיום אורפיאוס מזמר שירי אֶבֶל ונהי ושבט נשים פראיות העובר במקום קורע את גופו לגזרים ומשליכם לנהר, שם הוא ממשיך לשיר – בכל זאת – עד עצם היום הזה. סביב סיפור מוכר זה חיבר גלוק אופרה איטלקית בחצר הקיסרית של וינה ב-1762, וזו הצליחה מאוד. ב-1773 עקר לפריס, שם התאים את היצירה לקהל המקומי, בין השאר ע"י צִרפוּת שמה ולשון שירתה. עוד הוסיף שם שני קטעי מחול, ואותם נשמע היום, בנוסף לפתיחה: "מחול הפֿוּריוֹת" הארוך, שכיכב בזמנו כפרק המסיים והאפקטיבי מאוד בבלט "דון ז'ואן" משנת 1761 וכן "מחול הרוחות הטובות" לחליל ולתזמורת, מחול שהתפרסם מאוד.

אביה קוֹפֶּלְמָן – מוקדם ומאוחר מחזור שירים לסופרן ולתזמורת קאמרית עפ"י שירי לאה גולדברג. אביה קופלמן, מלחינת הבית של התזמורת הסימפונית ירושלים, היא כלת פרס ראש הממשלה לקומפוזיטורים (2007) וזוכת תחרות בינלאומית של רביעיית קרונוס. יצירותיה מבוצעות ברחבי העולם, בין השאר בקרנגי הול בניו-יורק, בהיכל הקונצרטים של שטוקהולם ובתיאטרון העיר בפריס. בשנה האחרונה בלבד נוגנו יצירותיה בלוס אנג׳לס, בסן פרנסיסקו, בברלין, בכמה מערי שבדיה, בדנמרק, בפולין ובהונג-קונג. קופלמן כותבת במנעד סגנונות רחב: מלבד מוזיקה סימפונית, ווקאלית וקאמרית – גם שירים פופולריים להרכב רית׳ם ואלקטרוניקה ולהרכב ג׳אז פיוז׳ן.

הנה דבריה על "מוקדם ומאוחר": "לדמותה וליצירתה של לאה גולדברג מקום מיוחד בעולמי. מעבר להיותה סמל התרבות הישראלית, מדובר בדמות פורצת דרך, עמוקה וטראגית, אשת רוח והעולם הגדול, אקדמאית ויוצרת עצמאית, שהקדישה את חייה ליצירה ונאלצה לוותר על חיי זוגיות ומשפחה. שפת שיריה נראית לעתים שקופה למדי, אך בעיניי הדבר עלול לתעתע, שכן שיריה נוגעים במקומות העמוקים ביותר של הנפש. "מוקדם ומאוחר" כשם אחד מספריה, מצביע על הנושא שבו עוסקת היצירה – פרספקטיבה על החיים מנקודות מבט שונות, פילוסופית ורגשית בו-בזמן. כל רגע בחיינו יכול להיראות לנו מוקדם או מאוחר, בהתאם לאירועים המלווים אותו ובהתאם לתחושתנו ולתפישת עולמנו. "שארית החיים" כותבת גולדברג, "היא תבונה או סכלות, ולָך הברירה". מלבד במבט הפילוסופי-רוחני, היצירה עוסקת בנושאים נצחיים ורלוונטיים במיוחד בעבורי, כגון אהבה טראגית ומופרדת מִמּוּשָׂאָהּ והפער המתעתע בין דמות יוצרת בחייה לדמותה ביצירתה. נושאים אלה שזרתי לכדי יצירה אחת מבחינת הקשרים מוזיקליים וטקסטואליים. המוזיקה נכתבה כביטוי למנעד הרגשי העצום של הטקסטים, העטוף במעטפת רכה וזורמת. ואיך אפשר ללא הדים רחוקים לזמר הישראלי? קוריוז: יצירה זו נכתבה בחלקה בהיותי בישראל ובחלקה בהיותי בפריס, וכך, שלא במתכוון, יצאה מתאימה באופן מושלם לכותרת הקונצרט 'בין צרפת לישראל'".

מוזיאון תל אביב לאמנות, אולם רקאנטי. חמישי 7.11.19 בשעה 20.00 ומוצאי שבת  9.11.19  בשעה 20.00 .

לרכישת כרטיסים באתר… ובטל': 03-5188845 או באתר… טל': 3221*

אסתּרס קאַבאַרעט עם נישט געשטויגן נישט געפֿלויגן / משיח אחר כך

אסתרס קאבארעט, קברט יידיש עם כתוביות בעברית, בעל אופי סאטירי-פוליטי, הוקם לפני כשנתיים על ידי השחקנית והזמרת אסתי ניסים, בוגרת בית הספר למשחק 'ניסן נתיב' ודוקטורית בחוג לתיאטרון באוניברסיטת תל-אביב. יחד עם הסופר וחוקר היידיש יעד בירן, והמנהל המוזיקלי אורן סלע, ובשיתוף עם אנסמבל של שחקנים ומוזיקאים מקצועיים, הצליחו ליצור קבוצת תיאטרון יחידה מסוגה בארץ המחיה את השפה הנשכחת. על בימות התיאטרון היהודי בניו יורק, בוורשה ובבואנוס איירס עלו במאה העשרים אינספור קברטים ביידיש, הצחיקו וריגשו בשירים ובמערכונים, ולא חששו למתוח ביקורת נוקבת על המציאות בת הזמן.

"אסתרס קאַבאַרעט" בא לעולם כדי ולהוציא את היידיש ממעגל החומרים הממוחזרים לעייפה, להחזירה אל זירת היצירה, ולחיות באמצעותה את התרבות היהודית המודרנית בכל היקפה. בקברט של אסתר, היידיש היא שפה חיה, וההצגות שואבות מכל עושרה של התרבות היהודית ובה בעת פונות אל הקהל הישראלי כאן ועכשיו, מפני שלא מעט מהסוגיות שהעסיקו את היוצרים ביידיש בשנת 1919 שבות ומופיעות בגלגולים חדשים גם בשנת 2019. ההצגה המחודשת "נישט געשטויגן נישט געפֿלויגן / משיח אחר כך" שכתב יעד בירן היא אסופה של מערכונים סאטיריים העוסקים בציפייה למשיח. מיהו המשיח ומיהו חמורו של משיח? האם שבתאי צבי טוב ליהודים? כמה טוב באמת יהיה כשהמשיח יבוא? ומה קורה כשהמשיח היהודי וישו הנוצרי נפגשים בלילה אפל בשערי רומא? שירי יידיש ישנים ושירים מעודכנים, שירים בלדינו וקטעים שעוברים בין השפות. לא רק משיח אחד יהיה במופע, כולם יהיו שם, משיחי שקר, אפילו "חמורו של" הבטיח לבוא. ולשנה הבאה, כמו שאומרים, ביידישלנד הבנויה!

משתתפים: אסתי ניסים, אלי בנדיקט, אירית דקל, מנדי כהאן, רות לוין, אמיתי קדר, מירי רגנדורפר. בימוי והפקה: אסתי ניסים. כתיבה: יעד בירן. משך המופע: כשעה. "אסתּרס קאַבאַרעט" נולד בבית שלום עליכם ומתקיים בחסותו. 20.11, יום רביעי, 20:00, בית שלום עליכם בתל אביב. 28.11, יום חמישי, 20:00, תיאטרון ירושלים. 4.12, יום רביעי, 20:00, תיאטרון חיפה. 6.12, יום שישי, 13:00, תיאטרון תמונע ת"א.

לא שולטים ביידיש? לא נורא, הקברט כולו מלווה בכתוביות בעברית.

אנסמבל התרנגול עם נקמתו של התרנגול האחראי לזריחת השמש

עיבוד עכשווי ואקטואלי לטרגדיה יוונית על אדם צעיר שמנסה לקחת את גורלו בידיו במציאות הנשלטת ע"י ההון והשלטון. המחזה "נקמתו של התרנגול האחראי לזריחת השמש" מתאר עולם בו משתוללת מגפה שגובה קורבנות רבים. עולם שבדומה למציאות שלנו, לוקה בעיוורון חברתי. הוא מתרחש במציאות עתידנית מלווה בפסקול של מוסיקה אלקטרונית פסיכודלית עם נגיעות אפלות בו האזרח הקטן מנסה לקחת את גורלו בידיו במציאות הנשלטת על ידי אחרים. בעלי ההון הם המושכים בחוטים. הם שולטים בפוליטיקאים שמשפיעים על כל פרט בחיי האזרח הקטן. החברה עיוורת לעוולות השלטון, והאזרח הקטן אין ביכולתו להילחם לבדו. רק אם העם יתפכח מהעיוורון בו הוא שרוי תהיה לו האפשרות להפיל את צורת הממשל הקלוקלת.

אנסמבל התרנגול הוא אנסמבל שחקנים צעיר בוגרי בי"ס למשחק "גודמן" בב"ש שהוקם בשנת 2018  בשאיפה ליצור תיאטרון חדשני, בועט ועצמאי שלא תלוי באף גוף ממסדי.

חברי 'התרנגול' דנה יעקובי, מעין לוי, עדן עמור, תומר שואו ויעקב סולדטוב מציגים תפיסה ייחודית של תאטרון עצמאי לחלוטין. הם מביימים, משחקים, מעצבים את התלבושות ואת הבמה, משווקים, מפיקים ומנהלים את עבודת האנסמבל לבדם על מנת להביא לכדי מיצוי מלא את היצירה האמנותית שלהם.

מחזה מאת: רועי מליח-רשף יוצרים. שחקנים: מעין לוי, דנה יעקובי, יעקב סולדטוב, עדן עמור ותומר שאו. יום ג' 5.11.19 בשעה 20:30 – צוותא ת"א.

חבורת שלולית עם במדינת לכאורה – קברט סאטירי בחריפות מעודנת
כשאנחנו חיים "במדינת לכאורה", שבה למרות כל חשיפה וחקירה, הפגנה ו"בערה" נמשכת השררה. מה נותר למנערים רגליהם מן השלולית מלבד לספר על המחדלים, ואיך? – בשירה. ולאלו המחפשים נחמה מול תופעות כמו איה נאפה, טיסת השוקולד, בחירות חוזרות בעלות של מיליארדים ועוד.  מול השלולית, שהולכת והופכת לביצה, הם מוזמנים למצוא מעט חיוך ועונג בקברט "במדינת לכאורה" .
הקברט שיצרו אנשי "חבורת שלולית" מפגיש אותנו פנים-אל-פנים עם כמה מהמוסדות והאישים החשובים בחברתנו, מגן הילדים עד לבית המשפט, מן המורה ועד למיניסטר.
עם האזרח הקטן, העסקנים שמנהלים ורומסים אותו, עם אבדן התמימות, התפרצות האלימות וכולי. באופן סאטירי ונוקב, אך גם מעודן. כשהדגש הוא על המילה הכתובה והחרוז ועל ההרמוניות הקוליות. ואיך הכל התחיל?
המרצה לאמנות אפרת שטרן פרסמה טקסטים סאטיריים בספר ושמו "אישה ושמה בושה". הספר התפשט מתחת לרדאר ואחד השירים אף תורגם ליידיש, ולאנגלית. הוא הגיע לידיו של המוזיקאי רפי זליג שרתם שנים עשר מוסיקאים להלחין שירים מתוך הספר, תוך מתן תשומת לב רבה לתוכן. המלחינים שאבו השראות ממקורות רבים: מועדון התיאטרון, ז'ורז' ברסאנס, הקומפניון דה לה שנסון, ניקוי ראש ונוספים.
אתי רזניק ביימה את השירים עם תנועה מינימלית. חלק מהקטעים מוגשים על ידי השחקן דורון צפריר שמאז ומתמיד התעניין באדם הקטן הנשבר מול גלגלי הבירוקרטיה, כזכור לנו עוד מימי "סערה בכוס תה"  בזהו זה. והקהל מוזמן למצוא נחמה בקברט בין הפגנות לבחירות. טקסטים: אפרת שטרן. לחנים: מוני אמריליו, רפי קדישזון, אבי בנימין, אדי זיסמן, עפרה ונקרט, רמי הראל, קובי לוריא, אפרת שטרן, רון גנג, יעל גרמן, אמיתי לוין, רפי זליג. שירה: עפרה ונקרט , ורדה זליג, חירם אמיר ורפי זליג. משחק: דורון צפריר, קלידים, גיטרה, קולות: אמיתי לוין. בימוי: אתי רזניק, ניהול כללי ומוסיקלי: רפי זליג
תיאטרון תמונע תל-אביב יום ראשון 8.12.2019 בשעה 21:00 לכרטיסים …
החאן ירושלים יום חמישי 19.12.2019 בשעה 20:30  לכרטיסים
מועדון הביט, חיפה, יום חמישי 2.1.2020 בשעה 20:30 לכרטיסים
צפת עם המופעים הגדולים של חנוכה

זו כבר לא סיסמה- צפת אכן עיר של תרבות ופנאי לכל המשפחה. לאחר רצף המופעים, האירועים והפסטיבלים החליט ראש עיריית צפת שוקי אוחנה כי גם בחנוכה ילדי צפת לא יאלצו לנדוד לערים רחוקות ולהנות מהמופעים המובילים והמרכזיים הכי קרוב לבית – בצפת, ובמחיר מסובסד.

רגע לפני חנוכה יתקיים בצפת מופע המחזמר המוסיקלי המיוחד של חנוכה 2019 חפש את המטמון, באחד המופעים הראשונים בסבב ההופעות הארצי עם מיטב האומנים: יובל המבולבל, רוי בוי, שי ורועי, קוגומלו ומיכל ינאי! מדובר במופע מיוחד, ססגוני, כובש ומרגש שייקח אתכם למסע בלתי נשכח!

בזמן שבכל הארץ נמכרים כרטיסים בסכומים של מעל 100 שקלים, החליט אוחנה לסבסד את עלות הכרטיסים ותושבי צפת יוכלו לרכוש כרטיסים למופע שיתקיים ב 9.12 בשעה 16:30 בהיכל התרבות בית יגאל אלון במחיר מוזל של 55 שקלים בלבד לתושבי העיר.

במחזמר שימשך כשעה וחצי, מסופר על בבית הספר ״דרורים״ בהנהלתה של המנהלת המוזרה, מיכל ינאי שטקליס,יש כמה תלמידים מאוד מעניינים: שי ורועי – צמד חברים שמתמחים במדעים, רוי בוי – ילד הטבע שיודע הכל על טיולים ובעלי החיים, קוגומלו – הספורטאי המצטיין של בית הספר והתלמיד החדש יובל המבולבל – שעדיין לא מצא את מקומו בכלל. ההרפתקה מתחילה כשאל בית הספר מגיעה פיה מצחיקה ששולחת את כולם למשימה מסתורית בעקבות המטמון הגדול ביותר בעולם. באמצעות אומץ וחברות יגלו התלמידים שהמטמון האמיתי הוא היכולת לתת לאחר ויבינו שהדרך לא פחות חשובה מהתוצאה.

ראש עיריית צפת שוקי אוחנה ציין: "אני שמח ונרגש להביא לילדי צפת את המופעים הגדולים והמובילים עם האומנים שכולם אוהבים- יובל המבולבל, רוי בוי, שי ורועי, קוגומלו ומיכל ינאי, ולאפשר להורים להעניק לילדים את המופעים המיוחדים במחיר מסובסד וללא נסיעות למרחקים. אנו פועלים על מנת שמופעים מובילים נוספים יתקיימו בעיר כבר בחנוכה הקרוב".

להזמנת כרטיסים…

תעופה ושיט

קתאי פסיפיק עם ספריית תכנים מועשרת ומעודכנת ושידור האולימפיאדה הבאה

חברת התעופה קתאי פסיפיק, המדורגת ברשימת חברות התעופה הטובות בעולם, משדרגת את מערכת הבידור שתציע מעתה ספריית תכנים מהגדולות בחברות התעופה אשר כוללת סרטים חדשים שיצאו לאחרונה, סדרות ומבחר רב יותר של תוכן אסייתי. קתאי גם נערכת למשחקי האולימפיאדה ביפן ומערכת הבידור תציע מעתה שידורים בזמן אמת של משחקי ספורט כדוגמת גמר גביע הרוגבי ואת אולימפיאדת טוקיו שיתקיים ב2020, זאת במטרה להבטיח לנוסעים חוויית טיסה מקסימלית ומעודכנת.

מספר התכנים המוצעים החדשים יאפשרו לנוסעי קתאי פסיפיק לטוס מסביב לעולם 45 פעמים ללא הפסקה מבלי שיצטרכו לצפות באותו כותר פעמיים, מה שהופך כל טיסה לחוויה ייחודית אמיתית. קתאי פסיפיק מחזיקה בספריית תכנים אסייתיים מהגדולות ביותר בעולם ומציעה סרטים, סדרות וכותרים בלעדיים מרחבי העולם באיכות HD. בנוסף, החברה מאפשרת צפייה בבינג' איכותי ומציעה לצפות בסדרות דרמה עטורי פרסים, החל מהפרק של הפיילוט עד הסיום האחרון בעונה האחרונה.

מנהלת חוויית לקוחות קתאי פסיפיק, ויויאן לו: "על סמך ביקורות נוסעים אשר נהנים מהתוכן האיכותי שקתאי פסיפיק מציעה, אנו שמחים לספק לנוסעים תוכן חדש, מרגש ואקסקלוסיבי. חוויית הטיסה מעולם לא הייתה מרגשת יותר."

אושיאניה קרוזס עם אקוומר Aquamar

חברת הפלגות היוקרה אושיאניה קרוזס, המובילה העולמית בתחומי קולינריה עילית בים ויעדים מיוחדים בהפלגות נופש, חשפה את אקוומר Aquamar, מרכז הבריאות והספא המיוחד והרחב ביותר שקיים בים, אשר יושק על כל שש אוניות אושיאניה בחורף הקרוב. כחלק מפרויקט OceaniaNEXT – פרויקט השדרוגים של המותג, מרכז הבריאות והספא, "אקוומר" הוא הרבה מעבר לספא מסורתי, ומציע אוסף שלם ומקורי של פעילויות בריאות על הסיפון ובחוף, המעודדים אורח חיים בריא.

"האורחים שלנו אוהבים איזון – הם אקטיביים, הם מובילים חיי הגשמה ושפע. עבורם, בריאות היא לא עיסוק, אלא אורח חיים. כיום, אנשים לא רק חיים לאורך יותר זמן, הם גם חיים בצורה בריאה וטובה יותר, וזאת הסיבה שמרכז הבריאות והספא "אקוומר" מושלם עבור אורחי אושיאניה קרוזס". אמר בוב בינדר, נשיא ומנכ"ל אושיאניה קרוזס.

מרכז הבריאות והספא "אקוומר" נוצר מכף רגל ועד ראש ע"י אושיאניה קרוזס ובהשראת יעדים שונים וחוות דעת מאורחי אושיאניה קרוזס, ומציע אוסף פעילויות בריאות המיועדות להעצים את חווית האורחים ולקדם התחדשות פנימית ואישית. מטיפולים המחזירים לעור את הנעורים, למטבח מאוזן  וסיורי בריאות – כולם נוצרו באופן ייחודי כדי להקיף את עקרונות הליבה של אושיאניה: קולינריה עילית בים, יעדים קסומים ואוניות יוקרתיות ואינטימיות.

מרכז הבריאות והספא "אקוומר" עוזר לאורחים להשיג איזון ולחיות חיי שפע והגשמה דרך מגוון רחב של תוכניות ושירותים התומכים בכלל מימדי הבריאות – מטיפולים משקמים לגוף, לתפריט בריא ומועשר בערכים תזונתיים שנבחר בקפידה, לחוויות חוף מאירות עיניים.

עיסוי באבני מלח מההימלאיה – עיסוי עמוק באבני מלח מהימלאיה המשפרות את הערנות הנפשית ואת הרווחה הכללית של הגוף. אבני מלח חמות מכוסות בתמציות ארומטיות שנבחרו באופן אישי, מפיגות אנרגיה שלילית, מפחיתות לחץ ומקלות את מתח השרירים.

דיקור סיני – אחד מהטיפולים האלטרנטיביים הפופולריים ביותר בשוק. דיקור יכול להשלים ולהעצים את היתרונות של הרפואה המסורתית. הדיקור הסיני המוצע על הסיפון מאושר ומוסמך לטיפול יעיל במערך של תסמינים ומצבים כמו נדודי שינה, עלייה במשקל, חרדות וטיפול בכאבים. טיפולי קמטים של חברת Dysport® – ריכוך קווים דקים וקמטים על הפנים לקבלת מראה נעים ורענן. תוך ימים השינוי יחל והעור יהיה בעל מראה חלק יותר, מראה שנמשך עד ארבעה חודשים.

בעודם משייטים במים הרגועים של נהר צ'או פראיה של בנגקוק על סירת עץ אורז היסטורית, האורחים ייהנו מרפלקסולוגיה, טיפול רגליים שנחשב כמגביר את תחושת הרוגע ומפחית את הכאב. רפלקסולוג מומחה יפעיל לחץ על כפות הרגליים, על סמך  תרשים המפרט את האיברים ומערכות הגוף המתאימות ובכך יביא לטיפול מדויק ואפקטיבי. חוויה ייחודית זו מחברת בין יוגה, נשימות פרנאיאמה ומדיטציה, עם ארוחת צהריים גורמה ביקב הבוטיק הציורי, וינה קאסה מרין, שם האורחים יוכלו להנות וללמוד גם על היסטוריית המקום.

בחוות דבורים בחיק הטבע האנדלוסי הציורי, האורחים יגלו את היתרונות הרבים של אפיתרפיה, המתמקדת ביתרונות הרבים של מוצרי דבורי הדבש כמו דבש, אבקה, ג'לי מלכות ואפילו ארס דבורים. מומחה האפיתרפיה המתגורר במקום ימחיש את היתרונות של כל מוצר, החל מהגברת המערכת החיסונית וכלה בהקלת כאבים. תאריכי פתיחת מרכז הבריאות והספא "אקוומר" באוניות אושיאניה: אוניית ריביירה – Riviera | 5 בדצמבר 2019. אוניית סירנה – Sirena |  7 בדצמבר 2019. אוניית נאוטיקה – Nautica | 7 בדצמבר 2019. אוניית רגאטה – Regatta | 6 בינואר 2020. אוניית אינסיניה – Insignia | 8 בינואר 2020. אוניית מרינה – Marina | 22 בינואר 2020.

ריג'נט סבן סיז עם Serene Spa & Wellness

חברת השייט היוקרתית בעולם  Regent Seven Seas Cruises®הכריזה על הספא החדש שלה, אשר עוצב בהשראת יעדים בעולם ויושק בחורף הקרוב בכל חמש אוניותיה. מתחם הספא "סרין ספא & וולנס" יציע טיפולים בלעדיים ומשקמים להרגעת הגוף והנפש כאחד, המשלבים טכניקות ורכיבים מיעדים שונים ברחבי העולם, ויצור מפלט רגוע של בריאות ויופי לאורחי האוניה.

שירותי הספא פורצי הדרך מכילים טיפולים בהשראת יותר מ-450 יעדים אליהם חברת הקרוז מפליגה, כולל טיפולי פנים של חברת "Elemis" היוקרתית והידועה, עיסויי גוף, מניקור ופדיקור, סלון יוקרה של חברת הטיפוח "Kérastase", שיעורי ספורט ואימונים אישיים, סדרת סיורי בריאות ותפריט מאוזן ובריא המוצע במסעדות באוניה.

ג'ייסון מונטגיו (Jason Montague), נשיא ומנכ"ל ריג'נט סבן סיז: "ריג'נט מקבלת השראה מהשלווה שניתן למצוא בכל אזור בעולם שלנו, אנחנו מביאים את המסורות היפות והטכניקות השונות מתרבויות העולם לחוויות הבלעדיות של סרין ספא & וולנס באמצעות טיפולי ספא, תפריטי מטבח מאוזן ועשיר בערכים תזונתיים וטיולי חוף שובים. במקור פיתחנו את חווית הספא החדשנית הזו עבור אוניית הספלנדור, כאשר חיפשנו אחר יוקרה מושלמת עבור הספינה החדשה והיוקרתית ביותר שלנו, ואז החלטנו להרחיב את סרין ספא & וולנס לכלל האוניות שלנו, ולאפשר לאורחינו לצאת למסע עולמי של רגיעה בכל ספינות הריג'נט. סרין ספא & וולנס יציב רף חדש בתור ספא יוקרה בים."

סרין ספא & וולנס משלב רכיבים טבעיים מרחבי העולם ומקדם אורח חיים בריא ומאוזן לגוף, לנפש ולרוח. בנוסף לשירותי הספא המסורתיים, ניתן לקבל טיפולים וטכניקות בהשראת יעדים בעולם, המוצעים באופן בלעדי בסרין ספא & וולנס, בהפלגות ריג'נט בלבד, לדוגמא:

מסאז' הריג'נט (בהשראת: היפופיאה מחוף הים התיכון) – טיפול זה הינו טיפול גוף מלא, המותאם אישית וכולל  שילוב של רוזמרין, קריתמון ימי והיפופיאה מהים התיכון, אשר עובדים על אזורי מתח ומסייעים בהקלת והרגעת השרירים תוך כדי ניקוי רעלים.

מסאז' מסביב לעולם (בהשראת: בזלת מסין, קוקוס מהקאריביים, במבוק מאסיה) – טיפול זה, הממזג בין טכניקות מרחבי העולם, הוא אחד הטיפולים האופטימאליים ביותר: ניחוחות של הל הודי, כוסברה מצרית ואקליפטוס מרגיעים את התודעה; תנועות העיסוי השבדי פועלות בחופשיות בגוף; סלעים געשיים משחררים מתח שרירים; גבעולי במבוק גולשים על שרירים כדי לשחרר אותם; קוקוס מחומם נמרח בעדינות על הפנים, הצוואר והכתפיים; ושמן ארגן ממרוקו מנעים את הקרקפת.

טיפול "צחצוח גוף" (body polish) מלבנדר ים וקריתמון ימי (בהשראת: קריתמון ימי מצפון אירופה) – טיפול זה מוסיף  לחות לעור עם פילינג מזין. תמציות עשירות בחומרים מלבנדר ים ומקריתמון ימי יהפכו תאי עור יבשים לחלקים, בעוד חלב לחות של אגוז מקדמיה ומלח ים מעניקים לחות לעור. ניתן לבצע את הטיפול כעיסוי חצי גוף או כעיסוי גוף מלא.

מסאז' ומסיכת חום ממעמקי הים (בהשראת: אצה חומה מהים הבלטי) – טיפול זה מחייה מחדש את הגוף ונועד להקל על מתח עמוק ולשחרר את השרירים. הטיפול עשיר במינרלים, כאשר מסכה ארומטית חמה מורכבת  מאצות חזקות מהים הבלטי נמרחת על הגב כדי לשחרר מתח ולהקל על כאבים, בעוד עיסוי בגב או עיסוי גוף מלא מרגיע את הגוף.

טיפול פנים בניחוח ורדים (בהשראת: ורדים אנגלים אורגנים שנבחרו בקפידה מבריטניה) – תערובת טבעית של ורדים עדינים מעניקים לחות מוחלטת לעור הפנים. תמציות ורדים יקרות מפנקות ומפוארות מחזקות ומגנות על העור, והעור נותר רגוע ומתמלא ברכות עלי כותרת.

מסיכת השיער 24K של חברת הטיפוח היוקרתית Kérastase (בהשראת: ורדים ממרוקו) – מסיכת השיער המפנקת של Kérastase, מזינה, מגנה ומשחזרת מיד את השיער. טיפול זה מעניק עיסוי עמוק בקרקפת עם שמני קמליה ומרולה ותמציות תה לבן, ומלווה בניחוח ורדים מרגיע. חוויה זו מספקת שינוי נשגב, ומעניקה לשיער מרקם משי.

מניקור ופדיקור (בהשראת: פלומריה מדרום הפסיפיק) – בטיפול זה הידיים והרגליים נספגות בחלבון חלב והציפורניים בשמן עשיר. שמן פלומריה מחומם מעסה ומחדש את הלחות. תאריכי השקות סרין ספא & וולנס באוניות ריג'נט השונות: Seven Seas Explorer – 7 בדצמבר 2019. Seven Seas Marinere – 6 בינואר 2020. Seven Seas Voyager – 7 בינואר 2020. Seven Seas Navigator – 23 בינואר 2020. Seven Seas Splendor – 6 בפברואר 2020. ניתן למצוא את תפריט הטיפולים המלא באתר…

תיירות

Booking.com עם הטרנדים שיתפסו מקום מרכזי בעולם התיירות בשנה הקרובה

מחקר חדש שערכה ענקית התיירות בוקינג.קום בקרב יותר מ-22,000 מטיילים ב-29 שווקים שונים, תוך איסוף נתונים של יותר מ-180 מיליון חוות דעת מאומתות, זיהה מגמות מרכזיות שיתפסו תאוצה בשנה הקרובה ובעשור הקרוב.

מגלים את 'הערים המשניות' – תיירות ‘ערים משניות‘ מתמקדת ביעדים פחות ידועים, בניסיון להפחית את תיירות-היתר ולהגן על הסביבה. יותר מחצי (54%) מהמטיילים ברחבי העולם רוצים לתרום למאמץ הפחתת תיירות-היתר, ו-51% טוענים שיחליפו את היעד המקורי שלהם ביעד פחות ידוע אך דומה, אם הם יידעו שתהיה לכך פחות השפעה על הסביבה. נוסף על כך, 60% מהמטיילים ברחבי העולם היו רוצים לקבל שירות (אפליקציה/אתר) שימליץ על יעדים שבהם עלייה בתיירות תשפיע על הקהילה המקומית לטובה. חברות רבות יענו על הצורך הגובר הזה, וישיקו שירותים שיאפשרו לתיירים לגלות ערים ושכונות משניות בקלות. המטיילים יוכלו לקבל המלצות למקומות פחות ידועים שעונים על ההעדפות האישיות שלהם. כמו כן, גם שיתופי פעולה ירוקים יעודדו תיירים לטייל במקומות פחות פופולריים.

בינה מלאכותית – בשנת 2020 המטיילים יקבלו יותר ויותר החלטות בעזרת טכנולוגיות שונות. כשיש כל כך הרבה אפשרויות זמינות, קשה לבחור באיזה חלק של העולם לטייל, אבל בשנה הקרובה נראה כמה טכנולוגיות שיעזרו לנו לבחור. המלצות חכמות ומבוססות טכנולוגיה יגלו לנו מגוון חוויות חדשות שכנראה לא היינו מכירים בצורה אחרת, תוך שהן חוסכות לנו זמן (וגם זמן-מסך) ומאפשרות לנו למצות כל דקה במהלך החופשה.

זה ישמח במיוחד שישה מכל עשרה נשאלים (59%), שטוענים שהם רוצים להיעזר בטכנולוגיה כדי לגלות אפשרויות חדשות ומפתיעות שיחשפו אותם לדברים חדשים. בנוסף, כמעט חצי (46%) טוענים שהם שהיו משתמשים באפליקציה שתאפשר להזמין פעילויות שונות בקלות ובמהירות, בזמן אמת במהלך החופשה, ומספר דומה של נשאלים (44%) היו משתמשים באפליקציה שתאפשר להם לתכנן פעילויות מראש, כדי שתמיד יהיו להם את כל התשובות במקום אחד. בהתאם לדרישת השוק הזו, בשנת 2020 נראה יותר ויותר אפליקציות עם אינטליגנציה מלאכותית שימליצו לנו על יעדים שכדאי לבקר בהם, מקומות לינה ופעילויות שונות שמומלץ לעשות על בסיס העדפות, טיולים קודמים וגורמים שונים כמו מזג אוויר ופופולריות.

לוקחים את הזמן – במקום הפחד המתמיד לפספס דברים (FOMO – Fear of Missing Out) והניסיון למהר כדי להספיק כמה שיותר, ב-2020 התיירות תתמקד בלקחת את הדברים לאט. בשנה הקרובה, כמעט חצי (48%) מהמטיילים מתכננים להשתמש בתחבורה איטית יותר אל היעד, כדי להפחית את ההשפעה על הסביבה, ושישה מכל עשרה (61%) רוצים להגיע במסלול ארוך יותר כדי לחוות יותר במהלך הטיול עצמו. גם סוגי תחבורה שעונים על הצורך להאט את הקצב יהיו פופולריים יותר בשנה הקרובה – מאופניים ועד רכבות קלות, מזחלות שלג וסירות, וכמובן הליכה ברגל. למעשה, ליותר מחצי (57%) מהמטיילים לא מפריע להשקיע יותר זמן בהגעה אל היעד אם הם משתמשים בסוג תחבורה ייחודי. כמו כן, 64% רוצים להרגיש כאילו הם חוזרים בזמן ולנסוע בנסיעה איקונית ברכבת (למשל Flying Scotsman או Orient Express). בשנה הקרובה, כולנו ניקח את הזמן.

ליהנות מכל העולמות – בעולם המהיר של היום, אנחנו מרגישים שאין לנו מספיק זמן – גם כשאנחנו בחופשה. ב-2020 מטיילים ירצו להיות יעילים ככל הניתן, ובמקום להתמקד בתחום אחד במהלך כל החופשה, הם ינסו ליהנות מכל העולמות, ולבקר ביעדים שמאפשרים להם לחוות מגוון רחב של פעילויות ואטרקציות. יותר מחצי (54%) מהמטיילים ברחבי העולם טוענים שהיו רוצים לצאת לטיול ארוך ביעד שמציע את כל הפעילויות האהובות עליהם באותו המקום, ו-62% מסכימים שהיו בוחרים ביעד שמציע את כל הדברים האהובים עליהם בקרבת מקום כדי לחסוך זמן. מתוך ההבנה הזו, תעשיית התיירות תציע יותר ויותר מסלולי טיול מגוונים, עם מבצעים שיאפשרו למטיילים להוציא כמה שיותר מכל חופשה. אם מחפשים יעד שיש בו הכל – החל מנוף עוצר נשימה מהמרפסת או מהווילה, דרך אתרים היסטוריים, פארקים מרשימים וחופים מהנים, ועד ארוחת ערב במסעדה מקומית נהדרת – האורחים של Booking.com ממליצים על מונטווידאו (אורוגוואי), איליה בלה (ברזיל) ונהה (יפן) כיעדים בהם אפשר למצוא את כל סוגי החוויות.

חברו הטוב של האדם – גם בחופשה – יותר מחצי (55%) מבעלי חיות המחמד טוענים שחיית המחמד שלהם חשובה להם כמו הילדים, כך שזה לא מפתיע ש-2020 מסמנת גם עידן חדש בחופשות עם חיות-מחמד. נוכל לראות יותר ויותר מטיילים ששמים את צרכי החברים הפרוותיים שלהם הרבה לפני הצרכים שלהם, בכל הקשור לבחירת יעד, בחירת מקום אירוח ובחירת פעילויות. 42% מבעלי חיות המחמד מסכימים שיבחרו בשנה הקרובה יעד לחופשה על בסיס האפשרות להגיע עם חיית המחמד שלהם, ו-49% מוכנים לשלם יותר כדי להתארח במקום אירוח שמקבל גם חיות מחמד. בהתאם למגמה הזו, מספר מקומות האירוח שמתירים כניסה עם חיות מחמד עולה ב-Booking.com יחד עם הביקוש, ונראה שיותר ויותר מקומות אירוח מעלים את הרף בכל הקשור לאירוח חיות מחמד, עם אפשרויות כמו מיטות לכלבים, ספא לחיות, תפריט שירות חדרים לבעלי חיים ואפילו מסעדות מיוחדות לחיות. הכלב שלכם יכול לצפות לחוויה של חמישה כוכבים.

יוצאים לחופשה עם סבא וסבתא – שנת 2020 תהיה שנה בה יותר סבים וסבתות ייצאו לחופשות עם הנכדים שלהם – בלי ההורים. כמעט שלושה רבעים (72%) מהסבים והסבתות מסכימים שזמן איכות עם הנכדים עוזר להם להרגיש צעירים, ו-71% מאמינים שהורים צריכים זמן לעצמם, בלי הילדים. הדורות המבוגרים היום בריאים יותר מתמיד, מטיילים יותר וכמהים להרגיש צעירים ולהישאר פעילים, ולכן נראה יותר חופשות עם פעילויות וחוויות המתאימות לכל הדורות.

המירוץ להזמנה – בשנה הקרובה נראה מטיילים ששמים הקולינריה בראש סדר העדיפויות שלהם, ויעשו הכל כדי להשיג מקומות במסעדות נחשבות. רבים מתכננים את החופשה שלהם סביב מסעדות ספציפיות, ותכנון החופשה שלהם נשען על האפשרות לאכול במסעדות מיוחדות ומבוקשות, פעמים רבות במסעדות עם רשימות המתנה של חודשים מראש. היום, כשכל מנה במסעדה הופכת לתמונה ברשתות החברתיות, המטיילים לא ינהרו רק אל המקומות המפורסמים. פנינים חבויות – המקומות שמקומיים אוהבים ומכירים כבר שנים, ומגישים מנות בטעמים מקומיים -הן אלה שיעוררו את תיאבון התיירים, שמחפשים חוויות קולינריות אותנטיות, כמו שבעה מכל עשרה (71%) מטיילים, הטוענים שחשוב להם לאכול אוכל מקומי בזמן החופשה. אנחנו ממליצים לפנות מקום ביומן, כי בשנה הבאה תיירים רבים יתכננו תוכניות סביב מסעדות ואפשרויות אוכל מקומיות, והם ירצו לעשות זאת לפני כולם, או לפני שהמקום החם הבא הופך לפופולרי.

לפרוש כדי לנפוש – היציאה לפנסיה סובבת בימים אלו פחות ופחות סביב עזיבת מקום העבודה, ועם יותר ויותר אנשים שמתכננים לצאת לפנסיה מוקדמת, נראה שיציאה לפנסיה הופכת לשם נרדף עבור 'טיולים ברחבי העולם'. כמעט רבע (23%) מהנשאלים בגילאי 18 עד 25 מתכננים לפרוש לגמלאות לפני גיל 55, ומה שהם מתכננים לעשות שונה מאוד ממה שראינו עד היום. בשנת 2020 נראה יותר ויותר מטיילים שיוצאים להרפתקאות מיוחדות בשנות הפנסיה, עם כמעט שני שליש (65%) שרואים בחופשות את הדרך הטובה ביותר לנצל זמן פנוי. כמעט חצי (47%) מהמטיילים ברחבי העולם מתכננים לצאת לחופשות נועזות והרפתקניות יותר לאחר היציאה לפנסיה, וכמעט חמישית (19%) מהפנסיונרים מתכננים לקחת שנה של חופש כדי לטייל ללא הפרעה במשך מספר חודשים – משהו שיותר מחצי (52%) מכלל המטיילים מסכימים שאפשר לעשות בכל גיל. כשפנסיה וטיולים הפכו לחלקים בלתי נפרדים זה מזה, נראה בשנה הקרובה יותר ויותר מוצרים שיעזרו למטיילים לתכנן חסכונות למטרות נופש, שיעזרו למטיילים לשים בצד כסף כדי לממן את הטיולים הארוכים האלו.

אריין דייק, סגן נשיא בכיר וסמנכ"ל השיווק של Booking.com, מוסיף: "אנחנו עומדים בפתחו של עשור חדש, בו נראה את תעשיית התיירות נותנת מענה למטיילים ירוקים יותר, סקרנים יותר וטכנולוגיים יותר, באמצעות פיתוח מוצרים, שירותים ואפשרויות שיעזרו לכולם לחוות את העולם. החל מזיהוי ערים משניות שיעזרו להילחם בתופעת תיירות-היתר, ועד הנגשת המלצות טיולים אישיות מתמיד והצעת מגוון רחב של מקומות אירוח ברחבי העולם, אנחנו רוצים להבטיח שהמטיילים יהיו מוכנים, יקבלו תמיכה ויתרגשו לקראת הטיולים שלהם ב-2020, ומעבר."

מידע נוסף על מגמות התיירות של Booking.com, באתר…

ארנה הרצליה עם הוקי קרח בשרון

72 שחקני הוקי קרח מחולקים ל-24 קבוצות של שלושה שחקנים, חנכו בשרון את משטח הקרח בארנה הגדולה בישראל OneIce Arena. השחקנים לקחו חלק בטורניר 3X3 שבו בכל קבוצה יש שלושה שחקנים ובכל משחק משחקים שתי מחציות של 12 דקות כל אחת, (בהוקי רגיל משחקים שלושה שלישים בני 20 דקות כל אחד ועל הקרח נמצאים שוער וחמישה שחקני שדה). הארנה שהיא הגדולה והמשוכללת שקמה בישראל ממוקמת באזור התעשייה של מושב תנובות (10 ק"מ מזרחית לנתניה בסמוך לכפר יונה בדרך המובילה לכביש 6) הושקעו בה למעלה מ-35 מיליון שקלים והיא תיפתח לקהל הרחב בראשית החודש הבא.

הארנה המשתרעת על פני כ-5000 מ"ר, וכוללת שני מגרשי החלקה, המרכזי עומד בתקנים הבינלאומיים המחמירים של תחרויות ההחלקה ושל ליגת ההוקי האמריקנית ה-NHL, ולצדו מגרש נוסף במידות קטנות יותר. במגרש המרכזי מוקם יציע שיוכל להכיל כ-1500 צופים.

היזמים שהקימו את הארנה החליטו לעשות זאת ללא סיוע של גורמים ציבוריים וכבר השבוע חנכו אקדמיה להוקי קרח אליה נרשמו למעלה ממאתיים ילדים ובני נוער מאזור השרון שהחלו באימונים. לצד האקדמיה להוקי נפתחה במתחם גם אקדמיה להחלקה אמנותית. במסגרת שתי האקדמיות יתקיימו חוגים לילדים, לבני נוער ואפילו למבוגרים אשר יבקשו ללמוד להחליק ואו לשחק הוקי, כאשר בנוסף להוקי לנשים ולגברים, יתקיימו גם אימונים לקבוצות נכים.

לצד האימונים המקצוענים, הארנה תהיה פתוחה גם לקהל הרחב, ותציע שיעורי החלקה על הקרח ופעילות פאן לכל המשפחה. מאחורי המיזם עומדים אלי אברמוביץ’ ופבל (פשה) לוין, אשר הקימו את One Ice Group, שניהם מביאים עימם ניסיון עסקי רב, וידע עשיר בתחומי הספורט בכלל ובתחום ההוקי בפרט. אברמוביץ' הוא איש עסקים שמעורב בענף ההוקי בישראל כבר קרוב ל-20 שנה, בתחילה כהורה, ואח״כ כשותף עסקי ומנכ״ל האקדמיה להוקי קרח והוקי רולר. פשה לוין הוא המנהל המקצועי שלOne Ice Group, בעברו הוא היה ספורטאי מקצועי בלטביה, ועם עלייתו לישראל היה בין מייסדי ענף ההוקי רולר בארץ, כשהקים את “בית הספר להוקי קרח ורולר” בשנת 1995 והוא נחשב למאמן המוביל בישראל בתחום.

לוין: "התרגשתי מאוד לראות עשרות שחקני הוקי קרח ועוד מאות אוהדים שבאו לחנוך איתנו את הארנה. יש רבים שרוצים לשחק הוקי בארץ, רק שעד היום הם היו צריכים לנסוע עד מטולה כדי לשחק וזה היה מאוד קשה. עכשיו יש להם בית במרכז הארץ. למעלה ממאתיים ילדים וילדות שאוהבים ספורט הצטרפו לאקדמיה שלנו, זו התחלה יפה. אני בטוח שבעתיד הלא רחוק המספרים רק ילכו ויגדלו".

מרכז המועצות האזוריות עם למעלה מ 400 אלף מטיילים בחגים

בישראל 255 רשויות מקומיות (77 עיריות, 124 מועצות מקומיות ו 54 מועצות אזוריות). מרכז המועצות האזוריות מאגד את 54 המועצות האזוריות בישראל. המועצות האזוריות מתחזקות את השטחים הפתוחים בשיתוף קרן קיימת לישראל ורשות הטבע והגנים, ונערכו לקלוט את כל המטיילים. יו״ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים שי חג׳ג׳ מזמין את כולם לצאת ולטייל במרחבים הכפריים ובאתרי הטבע וליהנות מיפי הארץ.

מטיילים רבים חגגו באטרקציות החקלאיות בחג סוכות, חג האסיף, החג החקלאי שבו מסיימים לאסוף מהשדות את התוצרת החקלאית של עונת הגשמים הקודמת. בין האירועים פסטיבל התמר במועצה האזורית תמר זו הפעם ה-20, פסטיבל צליל בטבע במועצה האזורית שפיר. מרתון התנ"ך הבינלאומי במועצה האזורית מטה בנימין. לרשימת האטרקציות במרחב הכפרי ומפת המועצות באתר…

סיכום עונת הרחצה בחופי הכינרת

עונת הנדידה באגם הכנרת (צילום אבי אריש)

עונת הרחצה בחופי איגוד ערים כינרת שנפתחה ב- 12.4.19, הסתיימה. בתום 200 ימים של כינרת שקטה ונקיה, מוכיחה גם השנה את ההצלחה הגדולה של מודל החופים השקטים, בחופי איגוד ערים כינרת, עם עלייה במספר הנופשים ל- 1.9 מיליון, כ- 450 אלף נופשים יותר, ביחס לעונה שעברה, בעיקר בקרב משפחות עם ילדים.

פעילות איגוד ערים כינרת להנגשת החופים לאנשים עם מוגבלויות, הובילה לעלייה במספר נופשים אלה בחופי האיגוד לכ- 35 אלף נופשים בעונת 2019 לעומת 23 אלף נופשים בעלי מוגבלויות ומשפחותיהם בעונה הקודמת, אשר פקדו בעיקר את ארבעת החופים הנגישים במלואם של האיגוד: שקמים, חוקוק, אמנון ודוגית.

שירותי ההצלה הוארכו בכל סופי השבוע, החגים וכן לאורך כל חודש אוגוסט, עד השעה 19:00 בערב ובסוף העונה עד 18:00 בערב וזאת בכל 13 עמדות ההצלה של איגוד ערים כינרת. הרשות הפעילה מערך פקחי רחצה אשר סייר לאורך רצועות החופים באיגוד, ביצע בקרה ופיקוח על מערך ההצלה ועסק בפעילות מניעתית של אזהרה והתרעה בפני נופשים על הסכנות הכרוכות ברחצה בחופים לא מוכרזים.

המשך הצלחה גם לפרויקט 'כינרת בטוחה', פרויקט משותף של המשרד לביטחון פנים, משטרת ישראל, המועצות האזוריות עמק הירדן, גולן, עיריית טבריה ואיגוד ערים כינרת לטובת שמירה על ביטחון הנופשים בכינרת. הפרויקט הופעל 24/7 במשך 148 ימי שיא בכינרת, ריכז וצפה בחופים מבעד עדשותיהן של כ- 300 מצלמות וטיפל עם הכוחות בשטח בכ- 280 אירועים והפרות סדר, ביניהם: טיפול באירועי רעש, מניעת הקמת אוהלים באזורים אסורים, עברות תנועה וחניה ועוד.

יחידת הפיקוח והאכיפה של רשות הכינרת עבור איגוד ערים כינרת, פעלה לאורך העונה, בשיתוף פעולה מלא עם גורמי אכיפה ופיקוח במרחב: המשרד להגנת הסביבה, רשות מקרקע ישראל, המועצות האזורית עמק הירדן וגולן, רשות המים, רשות הטבע והגנים, המשטרה הירוקה וכמובן משטרת ישראל, תחנת טבריה ומשטרת האגם. משטרת ישראל ואיגוד ערים כינרת הפעילו סיורים משותפים לטובת השמירה על הסדר והביטחון בחופים. במהלך הפעילות לאורך כל השנה ניתנו כ- 522 דו"חות בגין עברות סביבתיות שונות כגון: עברות ניקיון, בטיחות השייט, נהיגת רכב בחוף הים ועברות תנועה וחניה בחופים. היחידה עשתה שימוש גם השנה ברחפן ככלי אכיפה במסגרת פעילות משולבת וצברה כ- 90 הטסות למטרות פיקוח, כמו גם סיוע למחקר ותיעוד.

יחידת המתנדבים עברה בשנת 2019 תהליך ריענון וגיוס כוחות חדשים ומונה כיום 18 מתנדבים תושבי האזור. עיבוי הכוחות ומיון לקליטת כוח אדם נוסף נמצא בתהליך לקראת קורס הכשרה, מול משטרת ישראל. באגף חינוך והסברה של רשות הכינרת הפעילו גם השנה בחופי איגוד ערים כינרת צוותי הסברה בחגים וימי השיא, לחלוקת שקיות אשפה לנופשים ולהסברה על חשיבות שמירת ניקיון המים והחופים. כמן כן, הופעל שאטל הסעות חינמי "קו סובב כינרת" שיצא מטבריה והגיע לכל חופי הכינרת ומהם. כמו כן, התקיימו הפלגות פתוחות במעבדה השטה "אקו כינרת", לטובת הקהל הרחב וסיורים ללא תשלום לקהל הרחב. מעל ל- 3,500 מתנדבים עבדו לאורך העונה בניקיון והסדרה של "שביל סובב כינרת" ובחופי איגוד ערים כינרת  בעשרות ימי פעילות של התנדבות ועשייה ממוקדת ומתמשכת למען כינרת נקייה ומטופחת. מוקד כוכבית כינרת של איגוד ערים כינרת ורשות הכינרת קיבל בעונת 2019 כ- 12 אלף פניות לקבלת מידע ודיווחים מהשטח, לעומת כ- 6000 פניות בלבד בעונת 2019, נתון לכשעצמו המעיד על העלייה בכמות הנופשים בחופים. העונה פונו סך הכול 1250 טון אשפה. ברשות הכינרת מציינים, כי רוב האשפה נאספה בפחים המיועדים לכך. אין ספק, כי זו עלייה משמעותית במודעות הנופשים לשמירה על חופי הכינרת וסביבה נקייה.

מיד עם סיומה של עונת הרחצה בחופים, החלו ההכנות לפתיחת עונת הרחצה 2020, הכוללות הערכות להפעלת קטעי רחצה מוכרזים נוספים ועבודות שיפוץ ושיקום תשתיות, אשר אינן מתאפשרות בתקופת הקיץ. מידע באתר… ובכוכבית כינרת 55477*

קבוצת אנשים ומחשבים עם כנס Travel-Tech Disrupt 2020 לחדשנות בתיירות

בשנים האחרונות ניצבת תעשיית התיירות בפני שיבוש וטלטלה. התיירות הדיגיטלית תופסת מקום מרכזי בפעילות ומודלים חדשים מאתגרים את הכוחות הפועלים בענף. ישראל, ה"סטארט אפ ניישן" ממצבת את מקומה כ"טרוול-טק ניישן" עם מאות חברות סטארט-אפ העוסקות בפיתוח אפליקציות וטכנולוגיות בתחום.  הכנס הראשון לחדשנות בתיירות שמפיקה קבוצת אנשים ומחשבים יעסוק באתגרים ובהזדמנויות במהפכת התיירות הדיגיטלית, ויהווה מקום מפגש מרכזי בין הסטארט אפים ללקוחות ענף התיירות. מבין הנושאים שידונו בכנס: הטרנדים החזקים בתיירות דיגיטלית בשנים הקרובות, תיירות שיתופית וחכמת המונים בתיירות, רובוטיקה במלונאות ומלונות "חכמים", כלי AI (בינה מלאכותית) בשירות סוכני הנסיעות, ביג דאטה ופרסונליזציה, סיכוני סייבר בתיירות, חוויית לקוח בדיגיטל והתייעלות באופרציה. עוד ידון הכנס באפיון התייר של המחר, דור ה-Z והתנהגות צרכני התיירות החדשים: ספונטניות בעולם התיירות וכלכלה התנהגותית. מבין בכירי הענף שייקחו חלק בכנס, חני סובול מנכ"לית התאחדות משרדי הנסיעות בישראל, ד"ר נעם קוריאט ממשרד התיירות שירצה על תיירות דיגיטלית בעידן של חדשנות מערערת, אמיר חייק נשיא התאחדות המלונות בישראל, פיני שרי סמנכ"ל בכיר במנהל חוויית התייר, שרון גרנית מנהלת החדשנות בהתאחדות המלונות, נציגי חברות תעופה, מנכ"לי רשתות בתי מלון הפועלות בישראל ועוד. במסגרת הכנס תתקיים תחרות לסטארט אפים המציגים טכנולוגיות בעלות פוטנציאל מבטיח בתחום הטרוול-טק. החברות שיגיעו אל קו הגמר בתחרות יציגו במהלך הכנס במסגרת פיץ' בן 5 דקות בפני חבר השופטים והקהל. החברה הזוכה תזכה באירוח ומנטורינג עסקי ברשת מתחמי העבודה המשותפים OpenValley בשווי כ-30,000 ₪. "ענף התיירות מחפש השקעות בטכנולוגיה כדי להתמודד עם התחרות הגלובלית", אומרת חני סובול מנכ"לית התאחדות סוכני הנסיעות המובילה את הכנס . "סוכני הנסיעות חווים קשיים בתחרות מול ענקיות החיפוש כמו בוקינג.קום וקייאק. יחד עם זאת, אותם אתרים לא מחזיקים סחורה ישראלית, כגון טיולים מאורגנים, חבילות של טיסה ומלון, או טיסות שכר וטרם עשו אדפטציה לשוק שלנו". החוזק של סוכני הנסיעות, מפרטת סובול, "נמצא בטיולי נישה, כגון טיולי סקי, קרוז וסיורי קולינריה, או בטיפול באוכלוסיות מגזריות כמו טיולים לחרדים או לבני הגיל השלישי. ה-IT יכול לסייע לסוכנים עם יכולת לבנות הצעות ערך מותאמות אישית על בסיס תובנות המופקות ממערכות ה-BI: מתי הלקוח נסע, מתי צפוי לטוס שוב, להיכן, ועוד". "התפיסה של הסוכנים", מסכמת סובול, "היא שטכנולוגיה יקרה, אלא שזה לא חייב להיות כך. בכנס נראה כי ניתן לבצע שיתופי פעולה במודלים שונים ונדון בפתרונות שיסייעו לכלל הכוחות בענף כדי שיוכלו להציע ללקוחות יותר הצעות ערך, ולהגדיל את המכירות".

הכנס בהובלת קבוצת אנשים ומחשבים ובשיתוף התאחדות משרדי הנסיעות, התאחדות בתי המלון בישראל ומשרד התיירות, יערך במתחם הכנסים לאגו ב- 6.2.2020.

תערוכות ואמנות

מוזיאון תל אביב לאמנות עם האמנית טגיסט יוסף רון

טגיסט יוסף רון עם 3 עבודות המתארות שלושה ישראלים יוצאי אתיופיה: יהודה ביאדגה ז"ל, יוסף סלמסה ז"ל ואברה מנגיסטו; שלושה מקרים טראגיים ושנויים במחלוקת ביחסי העדה האתיופית והציבוריות הישראלית. שלושת הרישומים שהושאלו מהאמנית ומגלריה אידריס, נתלו בין שני חלקי תצוגת הקבע של אוסף האמנות הישראלית, בבניין ע"ש פול והרטה עמיר. תליית הרישומים מצטרפת לנושאים חברתיים ואזרחיים שהמוזיאון העלה על סדר יומו בשנים האחרונות, הן בתערוכות מתחלפות, והן בתצוגת הקבע, ביניהם צנזורה וחופש הביטוי ("מוסיקה אסורה"), אחריות אזרחית על שינויי אקלים ("סולאר גרילה") מעמד האישה בחברה הערבית (סמאח שחאדה) ועוד.

האמנית טגיסט יוסף רון: " יהודה ויוסף היו צעירים ישראלים שנהרגו כתוצאה מאלימות משטרתית ואברה מנגיסטו הוא צעיר ישראלי ששבוי בידי החמאס כבר למעלה מחמש שנים. הסדרה נוצרה מתוך תחושת תסכול עמוקה מכך שהמקרים הקשים וכאב המשפחות לא מזעזע ומניע לפעולה את הציבור בישראל. צורם וכואב לי שהזעקה נשארת בתוך הקהילה של יוצאי אתיופיה. על הרקע הזה, הפניה ממוזיאון תל אביב לאמנות להציג את הדיוקנאות ולייחס לנושא את החשיבות הראויה, מאד מעודדת ומעוררת תקווה."

דורון רבינא, אוצר ראשי מוזיאון תל אביב לאמנות: "מוזיאון תל אביב לאמנות עוסק בהצגת מיטב האמנות המודרנית והעכשווית, אבל הוא גם נטוע בזמן ובמקום מסוימים, וחשוב לו להכיל ולעסוק במה שטורד וראוי לעלות לסדר היום בחברה הישראלית. מוזיאון מייצר לא רק עמדה אמנותית, אלא גם עמדה תרבותית ואתית. חשוב לנו שמאות אלפי המבקרים במוזיאון במהלך כל השנה, ביניהם עשרות אלפי ילדים ותלמידים, יחשפו למראה מהימנה ומעוררת למחשבה, של המציאות בתוכה אנו חיים."

במהלך שנת 2020 תוצג תערוכת יחיד של טגיסט יוסף רון, לאחר זכייתה בפרס שיף לאמנות פיגורטיבית ריאליסטית.

הגלריה לאמנות אום אל-פחם صالة العرض للفنون ام الفحم עם מקבץ תערוכות חדש

לובנא עווידאת לא מוגדר 2019 (צילום אחיקם בן יוסף)

ביום שבת, 16.11, יפתח בגלריה לאמנות אום אל-פחם מקבץ תערוכות חדש, במסגרתו יוצגו חמש תערוכות יחיד ותערוכה קבוצתית. בקומת הכניסה החדשה של הגלריה, תוצג תערוכה רטרוספקטיבית מיצירתו רבת השנים של האמן והשייח' הסופי המנוח וליד אבו שקרה. בקומה הראשונה תוצג תערוכת יחיד של מחמוד קייס, לצד פרויקט הגמר של לובנא עוידאת, בוגרת מצטיינת של מכללת שנקר. בקומה העליונה, תוצג תערוכה קבוצתית של אלא היתם, עאישה עראר, סוהא פרוג'ה וחנין חסדייה – ארבע אמניות שסיימו את לימודיהן בשנים האחרונות בפקולטה לאמנויות המדרשה. תערוכות חדשות:

בדרכך: וליד אבו שקרה, 1946-2019: אוצר: פריד אבו שקרה. على دربك: وليد ابو شقرة، 1946–2019 لقيّم: فريد أبو شقرة. In Your Way: Walid Abu Shakra, 1946-2019. Curator: Farid Abu Shakra.

התערוכה הרטרוספקטיבית והמקיפה, משקפת את יצירתו של וליד אבו שקרה ז"ל לאורך חמישים שנות יצירה. מעבר לכך, היא משקפת את מורשתו האדירה, אשר תהפוך לחלק הארי והבלתי נפרד מהמוזיאון לאמנות עכשווית באום אל פחם. אבו שקרה ז"ל מצלם את נופי כפר מולדתו, ואז שב ובוחן אותם מחדש ממרחק, בגלותו בלונדון. הדפסי הנחושת שלו משקפים את נופי ארצנו אך באקלים אירופי בעל מאפיינים אירופיים רומנטיים. עבודות אלו מתכתבות עם המערב באופן שמעורר סקרנות וביקורת. וליד למד ציור בלונדון, שם בנוסף לפיתוח החשיבה והדמיון, פיתח טכניקה ושליטה באמנות ההדפס. הוא גייס את הגעגועים, הכיסופים והחששות על מנת להביע את חוויותיו ואת שפתו הייחודית. את התערוכה אוצר פריד, אחיו של וליד, מתוך פרידה ואהבה לעולמו ויצירותיו , "המוזיאון ייקרא על שמו של האח, האמן, השייח' הסופי ומוביל הדרך – אחי, וליד אבו שקרה".

מחמוד קייס: תוקף חדש: אוצרת: תמר גיספאן-גרינברג. محمود قيس: صلاحية جديدة  القيّمة: تمار چيسپان غرينبرغ Mahmood Kaiss: New Validity Curator: Tamar Gispan-Greenberg

במרכז התערוכה מקבץ פיסולי פח של כלי רכב שיצאו מכלל שימוש. קייס שעד כה יצר בעץ ובבטון, בוחר להעניק חיים חדשים לחלקי המכוניות שנהרסו. חלקים אלו עוברים סדרה של 'טיפולים' הכוללים ריתוך, ריקוע וצביעה והופככים לפסלים עצמאיים במרחב. נקודת המוצא היתה מגרשי גרוטאות באזור מגוריו בצפון הארץ. התוצרים הפורמליסטיים הנקיים והמרהיבים מנותקים לכאורה מהמקום הפגום, אך עם זאת משמרים זיכרון על ידי השארת רמזים לפגיעות הפח. הפגמים היוו בסיס לתחילת הפיסול ואיפשרו לקייס עבודה חופשית מתמשכת ומשתנה, שתוצריה המופשטים נאמנים לאפשרויות הטמונות בחומר ובצבע.

תערוכה קבוצתית: ירוק, שחור, אדום כחול

אלא היתם, עאישה עראר, סוהא פרוג'ה וחנין חסדייה אוצרת: אפרת גל-נור. أخضر، أسود، أحمر، أزرق. الاء هيثم، عائشة عرار، سُهى فروجه، حنين  حصادية . القيّمة: إفرات غال نور. Green, Black, Red, Blue Ala Haytham, Hanin Hassadiye, Soha Faroja, Aysha E Arar. Curator: Efrat Galnoor

אלא היתם, עאישה עראר, סוהא פרוג'ה וחנין חסדייה – ארבע אמניות שסיימו את לימודיהן בשנים האחרונות בשנים האחרונות בפקולטה לאמנויות המדרשה. כל אחת ותערוכתה היא, כל אחת וקולה היא. ואף על פי כן, הן חלק מקול הולך ומתגבר של נשים ערביות ופלסטיניות בשדה האמנות הישראלי. התערוכה נערכת ביוזמתו של פורום הבוגרות הערביות של הפקולטה לאמנויות, המדרשה בבית ברל בשיתוף עם הגלריה לאמנות אום אל פחם. הפורום נועד ליצור מסגרת המאפשרת לבוגרות להמשיך יחד לאחר סיום לימודיהן ולתמוך בהן בתחילת דרכן כאמניות וכמורות לאמנות.

לובנא עווידאת: לא מוגדר لبنى عويدات: غير معرف Lobna Awidat: Undefined. לובנא עוידאת, בוגרת מצטיינת של המחלקה לאמנות רב-תחומית במכללת שנקר, נולדה וגדלה ברמת הגולן. בפרויקט הגמר שלה, המוצג כעת באום אל-פחם, היא מתמקדת בעץ ובתפוח – חומרים טעוני משמעויות בהקשר החברתי והפוליטי המקומי – ומשתמשת בהם כנקודת מוצא למחקר צורני ואסוציאטיבי. באמצעות השילוב בין רמות עיבוד שונות של החומר האורגני – החל בעבודת עץ עדינה משופעת ניואנסים, המזכירה אלמנטים אדריכליים, וכלה בשימוש בתפוחים אדומים "פשוטים" שאך זה נקטפו מהעץ – היא יוצרת שפה פואטית מטפורית, המשרה על הצופה תחושה מהורהרת המאפיינת ניסיון לפענח שירה. המרחב הפיסולי שיוצרת עוידאת אינו מאפשר לצופה לשכוח את ההקשר החברתי-תרבותי הטעון, אבל מבקש גם ללכת מעבר לו, להשאיר את ההיסטוריה כדימוי מופשט וקרוב לתודעה בו-בזמן, ובד בבד לפתוח מרחב חדש של אסוציאציות ופרשנויות.

דורון גזית: קו אדום | עצים שרופים دورون غازيت:  خطّ أحمر | أشجار محروقة Doron Gazit: Red Line | Burning Trees. בשנים האחרונות מתמקד האמן בפרויקט הקו האדום, כמטפורה לעורק הדם של אימא אדמה הזועקת לעזרה. את עורק הדם מעביר האמן במקומות שונים בעולם שנפגעו מהתחממות כדור הארץ ובאתרים שנהרסו ונחרבו עקב טיפשותו של האדם. באמצעות הקו/ עורק הדם, חל תהליך האנשה, שעוזר להבין את עוצמת הקשיים והבעיות של הגוף הדועך. הקו מינימליסטי, פשוט מאוד, קליט ובעל עוצמה אדירה. הטבע נהפך לקנבס אדיר ממדים. הקו הוא גם דגל אדום שבאמצעותו מנסה האמן למשוך את תשומת הלב ולהעביר את המסר הקשה על האסונות הכבירים שפוקדים את כדור הארץ ועל כך שעל כולם לפעול למען הצלת העתיד.

חנאן ארמלי חדאד: אסתעדה (שיחזור) אוצרת: מנאר זועבי حنان أرملي حداد، استعادة، القيّمة: منار زعبي Hanan Armaly Haddad, Isti'ada (Restoration), curator: Manar Zuabi נתיב החיפוש אחר רכיבי הזיכרון מלא במכשולים ומתנגשים בתוכו שני ניגודים יסודיים המהווים מסד עיקרי, פעיל ומכריע בתהליכי יצירת המרחב החזותי הזהף שבמצבו היצירתי האופטימלי עש בכוחו להביא לחידוש השפה האמנותית ומשמעותה. הניגודים הללו הם ההוספה וההפחתה, או הגודש והדילול, כאשר חבלי הבריאה היצירתיים מתחילים בגבול המפריד ביניהם. חנאן ארמלי חדאד התמידה בליקוט ואיסוף של שברי הזיכרון כמי שמחפשת אוצר אבוד וגילתה כי רבות מן הסבתות, הדודות והשכנות נפטרו מדברים רבים שהתישו את נפשן אחרי תקופה ארוכה. חנאן הוסיפה לאסוף את החלקים החסרים והקיימים, בניסיון לחפור בנבכי היחסים הנסתרים שבין החומרים השונים לבין החפצים הישנים שמצאה, על מנת לארוג אותם מחדש ביצירה אמנותית שלמה ולהעבירם אלינו, מלב החיים אל הגלריה. בגלריה, מוּצאים הדברים מהקשרם החי במארג החיים והופכים למוצגים דוממים בתוך תבניות אמנותיות, אך כאלה המעבירים לנו מידע לא רק על הזיכרון, אלא גם על האפשרות הטמונה באמנות לחולל מניפולציות ועל יכולתה של האמנות להפוך רגעים חשובים עד מאוד למוצר ויזואלי הכומס סודות רבים, ושעל הצופה להתבונן בו ממושכות כדי לחלץ את מהותו הפנימית. מכאן, אנו נוכחים כי מה שאנו רואים אולי נוגע באמת במידה מסוימת אך אינו משקף אותה באופן מלא ומסודר כפי שהיא במוחנו, אלא כרסיסים הנעים במרחב מעורפל שאין ביכולתנו לחשוף אותו בשלמותו. וכאן עולות בפנינו מספר שאלות: האם ישנה אפשרות לשחזור האמת? האם יכולה האמנות לעשות זאת? והאם שחזור שכזה הוא מתפקידה?

תאריך נעילה התערוכות: 22.2.20. הגלריה לאמנות אום אל פחם. פתוח כל יום פרט לשישי בשעות 9:00 – 16:00.

מרכז אדמונד דה רוטשילד במסגרת שבוע האיור עם יצאו מכלל שימוש Re-purposing

"יצאו מכלל שימוש" הינה תערוכה קבוצתית במסגרת שבוע האיור, המציגה יצירות ספרותיות-חזותיות חדשות הנובעות ממפגש של מאיירים צעירים, בוגרי המחלקות לתקשורת חזותית מהשנים האחרונות, עם ספרים ישנים מספרית בית אריאלה.

האם אתם מאמינים בגלגול נשמות של ספרים? טקסט הוא אוסף של סימנים שחורים על דף לבן. כמו תווים מוזיקליים שמחכים לכלי הנגינה בעוד הקורא הוא שמפיח חיים בסיפור. המפגש בין הספר לקורא יוצר משמעות חדשה וחד פעמית: הוא מביא איתו לטקסט את ניסיון החיים שלו, את אישיותו, את מערכת הערכים והאמונות שלו, את גבולות הדמיון שלו, והסיפור הופך להרחבה של חייו. הקורא, ביכולתו להזדהות ולחוש אמפתיה ולהפעיל את רצף המילים המודפסות מבעד למשמעויות הפרטיות שלו. חווית הקריאה, שמשלבת רגש וגירוי חושי ואסתטי, מהדהדת את מחשבותיו של הקורא והופכת את הסיפור לאירוע בחייו.

לכל ספר יש תחנה ראשונה, בידיו של הקורא הראשון שמדפדף בו. על מדף הספרייה הציבורית, עוברים הספרים חיים ארוכים בין קוראים ושימושים שונים, עד שמגיעה העת לסיים את תפקידם.

בכל שנה יוצאים משימוש ספרים מרשת הספריות של תל אביב-יפו, ובראשן בית אריאלה; אלה עוברים 'טקס' הכולל חותמת ורישום בכתב יד ״הוצא״. זוהי התחנה האחרונה בגלגולו של הספר בספריות העיר, והיא מלווה ברצון למצוא לספרים הללו בית חדש.

בשנה האחרונה, ביוזמתן של מנהלת מחלקת הספריות הגב' מרים פוזנר ושל יעל מרום מבית אריאלה, נאספו חלק מהספרים הללו אל ספרייה זמנית, במסגרת התכנית לאוצרות עיצוב בבית הספר ללימודי המשך בשנקר. ביקשנו לתת להם חיים חדשים דרך מפגש עם מאיירים צעירים, בוגרי המחלקות לתקשורת חזותית מהשנים האחרונות. התערוכה שתוצג במרכז אדמונד דה רוטשילד במסגרת שבוע האיור, מציגה יצירות ספרותיות-חזותיות חדשות שנובעות ממפגש המאיירים עם אוסף הסימנים שבספר, סיפורים חדשים שנוצרו בתוך הספרים הישנים.

מרכז אדמונד דה רוטשילד, מיסודה של קרן אדמונד דה רוטשילד, פועל לקידום וטיפוח אמנים ומעצבים בשנים הראשונות לאחר סיום לימודיהם הגבוהים בארץ. פעילות המרכז מבוססת על שיתוף פעולה עם מוסדות הלימוד ומתמקדת בהענקת כלים ופיתוח כישורים מקצועיים ליוצרים בתחילת דרכם.

המרכז מסייע לאמנים ולמעצבים צעירים לבסס את מעמדם בשדה המקצועי באמצעות תערוכות מתחלפות ותכניות הכשרה ומנטורינג ומהווה מקום מפגש ודיון עבור הגופים והגורמים השונים הפועלים בשדה (יוצרים, אוצרים, גלריות, מוזיאונים, אקדמיות ועוד).

התערוכה מתקיימת בשיתוף ספריית בית אריאלה – אגף התרבות והאמנויות בעיריית תל-אביב-יפו; התכנית ללימודי אוצרות –בית הספר ללימודי המשך שנקר, בוגרי המחלקות: המחלקות לתקשורת חזותית: בצלאל, שנקר, המכון הטכנולוגי חולון (HIT) ומנשר. אירועים ושיח גלריה:

22.11 בשעה 11:00 – אירוע הפתיחה של התערוכה, שיח גלריה בנושא: תמונה שווה אלף מילים. בהשתתפות: גלית גאון (אוצרת התערוכה), מנהלת הספריות של עיריית תל אביב-יפו מרים פוזנר והיוצר רוני סומק.

29.11 בשעה 10:00 – שיח גלריה בנושא: האתגרים המקצועיים והאקדמיים של ימינו בלימודי תקשורת חזותית. בהשתתפות: צחי דינר (ראש המחלקה לתקשורת חזותית- HIT), יגאל הרמן (ראש המחלקה לתקשורת חזותית- מנשר), איתמר דאובר (ראש תחום איור- שנקר), אורית ברגמן (ראש תחום איור- בצלאל).

6.12 בשעה 11:00 – סיורים מודרכים עם המאיירים המשתתפים בתערוכה.

13.12 בשעה 11:00 – סיורים מודרכים עם המאיירים המשתתפים בתערוכה.

תאריך נעילה: 13.12. שעות פעילות הגלריה: ג', ד', ה' – 16:00-20:00. שישי 10:00-14:00. הכניסה חופשית. מרכז אדמונד דה רוטשילד שד' רוטשילד 104, תל-אביב.

גלריה ויטרינה HIT מכון טכנולוגי חולון עם תכניות לאוטופיה

העיר האידאלית של לאונרדו דה וינצ'י

במסגרת השבוע הבינלאומי המתקיים ב-HIT מכון טכנולוגי חולון, עם פתיחת שנת הלימודים, יתקיימו כנס ותערוכה במלאת 500 שנה למותו של דה וינצ'י. לאונרדו דה וינצ'י האיש שידו נגעה בכל תחום אפשרי, שאף להבין את כל מה שיש בעולם, הוא אחד הממציאים הגדולים בהיסטוריה, הוא היה ממציא, צייר, מדען, מתמטיקאי, מהנדס, פסל ואדריכל, שהקדים את זמנו במאות שנים. ב-4.11 יתקיים ב- HITהמכון הטכנולוגי חולון כנס שינסה להאיר את המסתורין, ולהציג את ההיקף והעומק של חשיבת דה וינצ'י. הכניסה חופשית לקהל הרחב בהרשמה מראש.

בתערוכה "תכניות לאוטופיה" שתפתח ב-3/11 בגלריה ויטרינה על שם ג'וליה מזרחי, ב-HIT מכון טכנולוגי חולון, יוצגו עקרונות מפתח בתכנית העיר האידאלית של לאונרדו, לצד 25 קונספטים לאוטופיות אורבאניות מרחבי העולם. הרעיונות המוצגים משקפים תקופות והלכי רוח שונים, מהרנסנס ועד העתיד הקרוב, ומציגה פנטזיות לכינון עיר אידאלית דרך חיפוש השלמות הגאומטרית של המרחב, ביומימטיקה וטבע מלאכותי, תפיסת העיר כמכונה, לכינון חברה חדשה יש מאין, ומסתיימת בהתבוננות עכשווית על הריסות ושרידי חזון העבר – ותוהה מה נותן מהאוטופיה בחיי היום-יום.

מדי דקה נוספים לערי העולם 120 תושבים חדשים. חלקם נולדים לעיר, חלקם מהגרים אליה מכפרים ועיירות. כיום 83% מאוכלוסיית העולם חיה בסביבה אורבאנית, מספר העולה בהדרגה מאז המאה ה-19 וצפוי להמשיך ולטפס בעשורים הבאים. תכנון הערים וניהולן הם מהאתגרים המשמעותיים של העתיד הקרוב: שיפור הערים הקיימות והקמת ערי ענק ברות-קיימא, שיוכלו להתמודד עם גידול האוכלוסייה, משבר האקלים והפיתוחים טכנולוגיים, וינסחו את צורות החיים העתידית. רמזים לפתרון האתגר הנוכחי ניתן למצוא דווקא בסוף המאה ה-14, תקופה בה התמודדה אירופה עם עידן קרח קטן. שינויי האקלים דאז הביאו למשבר בחקלאות, בתזונה ובבריאות, ולהשתוללות מגיפות שחיסלו כחצי מאוכלוסיית היבשת. המשבר של סוף המאה ההיא, שנדמה כסוף העולם, הביא בין היתר לחיפוש אחר חזון ופתרונות אלטרנטיביים, וללידתו של עידן חדש: הרנסנס.

המאה ה-15, שמוכרת כתקופה של שגשוג אדיר באמנות, במדע, באדריכלות ובהומניזם, סימנה גם את ראשית התכנון העירוני המודרני כתחום עיסוק בפני עצמו, מתודה לשיפור העולם והחברה. ערי אירופה באותה עת היו צפופות, כאוטיות, מטונפות ולא מתוכננות. העיסוק בתכנון ערים ואוטופיות הפך לפופולרי בקרב הוגים שונים שעסקו במבנים אדריכליים, חברתיים, מעמדיים ושלטוניים חדשים. מתכנני הערים ברנסנס בחנו רעיון מהפכני לתקופתם, לפיו אסתטיקה ועיצוב מקדים יכולים לשפר את חיי החברה כולה, ושתכנון קפדני המוסיף יופי ופשטות לחיי היום-יום של עיר יכול להיטיב עם בני כל המעמדות.

ערים אידאליות מעסיקות את האנושות עוד מהעת העתיקה. הצעות אלו משקפות את תפיסות העולם של המתכננים, ואת סדרי העדיפויות החברתיים והצרכים של התרבות בה נוצרו. ערים אידאליות מהוות מימוש מושלם של הקשר בין צורה לתוכן, בין מבנה העיר לחברה המתקיימת בה; שלמות חסרת פשרות זו היא שהופכת את העיר מהצעה תכנונית לקונספט אוטופי.

העיר האידאלית שימשה שני סוגים של רעיונות לאורך ההיסטוריה. האחד, אוטופיה עירונית כהרהור על התאמה מושלמת בין צורה ותוכן, שתיצור גן עדן עלי אדמות, והשני – אטופיה כמכשיר לשינוי חברתי ספציפי לזמן ולמקום. בשני המקרים, תכנון העיר האידאלית מבוסס על התפיסה כי הצורה מבטאת תוכן וערכים, וכי יש בכוחה של אדריכלות להחליף או להניע את המהפכה.

מגיפה שהמיתה כחצי מאוכלוסיית מילאנו בשנת 1485, הביאה את לאונרדו דה וינצ'י להבנה כי הערים הקיימות מהוות כר פורה לחולי, כשלים חברתיים וחוסר יעילות. דה וינצ'י, על פעליו והישגיו הרבים ותפישתו יוצאת הדופן, פנה לתכנן עיר אידאלית שנשענה על עקרונות שלמד על טבע ואנטומיה, אסתטיקה והנדסה. העיר שתכנן מבוססת על סדרת עקרונות הנדסיים ותכנוניים שיכולים להיות מוחלים על צרכים, טכנולוגיות ומקומות שונים.

הרחובות והמבנים ששרטט תוכננו כחלקים מתוך מערכת, לכל אחד תפקיד שונה ובעל ערך לעיר השלמה. לאונרדו תכנן אדריכלות פשוטה ונעימה, ורחובות בהם "קירות גבוהים, מגדלים ונחלות וכל צורה חיונית של יופי." העיר שתכנן, לדבריו, "צריכה לעורר בו זמנית את תחושת ההתעלות והפליאה של מקדש, ואת הנינוחות של בית מגורים".

העיר שתכנן לאונרדו מעולם לא נבנתה במלואה – וגם לא תוכננה לאתר גאוגרפי ספציפי. עקרונותיה נשענים על מילאנו באופן רופף, אך היא כללית מספיק כדי להיות מיושמת במקומות שונים בהם עובר נהר. התכנית פזורה על פני כתבים וכרכים שונים, ואיסופן לעיר אחת מצריך מידה של מחקר ופרשנות.

דה וינצ'י דמיין מרחב אורבני נקי, מרווח, ששם דגש על יעילות הניווט והתחבורה, הפרדת אזורי המסחר והמלאכה מהמגורים, והקפדה על איכות חיי התושבים דרך מעבר מיטבי של אור, אוויר ומים. למעשה, עקרונות התכנון של לאונרדו דומים לאלו שעומדים בבסיסן של ערים מודרניות, ואלמנטים מתכניותיו באו לידי מימוש מאות שנים לאחר מותו. עבודתו כללה ביומימטיקה, תפיסת העיר כמכונה, חלוקה מפלסית, שימוש באור ואוורור טבעיים, חיבור למקורות אנרגיה טבעיים, מיטוב חללי הפנים, הפרדת צורות תחבורה ותכנון מרחב ציבורי עבור התושבים – גישות שנחשבות חדשניות גם כיום.

כנס דה וינצ'י ייערך ביום שני, 4.11, ב-HIT המכון הטכנולוגי חולון, גולומב 52 חולון. הכניסה חופשית בהרשמה מראש באתר…

בית האמנים עם מעוכים – רגע אחד: יצור חי ונושם. רגע שני: חפץ שטוח.
התערוכה 'מעוכים' בבית האמנים ע"ש זריצקי עוסקת על ידי האמן גד אולמן, באובדן כלבתו סופי, שנדרסה בתאונת דרכים טרגית. אולמן משתמש באמצעים מינימליים ואפקטיביים על מנת להפוך את התאונה לאמירה על נזילות החיים, על אובדנם האקראי וחסר המשמעות, על הזקנה ובגידת הגוף, ועל הקשר הנרקם בין אדם ליצור על ארבע, שמשך חייו קצר באופן משמעותי מחייו. התערוכה כולה מתמקדת בשלוש הדקות האחרונות של חיי הכלבה סופי. כל יצירה מהווה מקטע אחד בשרשרת האירועים, וביחד כולן  מתחברות לכדי סיפור סופה העצוב.
"סופי הכלבה שלי הזדקנה. היא החלה לברוח מדי פעם ולשוטט בשכונה, אולי כי כלבים מבוגרים לא רוצים למות במקום שהם רגילים לחיות בו. בכל פעם הייתי מקבל שיחת טלפון לבוא לאסוף אותה" מספר אולמן. "יום אחד היא ניצלה פרצה בחצר ויצאה לשוטט. חלפה שעה ארוכה, ולבסוף הגיע טלפון המיוחל שאכן נמצאה, אבל דרוסה! עליתי על אופני ונסעתי במהירות הבזק. הגעתי לרחוב הומה וסואן, והבחנתי בסופי, מעוכה על קו הפרדה של כביש דו-סיטרי. הנוכחים במקום גררו אותי הצידה מיד, בתקווה לחסוך ממני את המחזה. עם זאת, המעט שהספקתי לראות נחרט בראשי. לאחר מכן הסתבר לי שסופי נדרסה על ידי שלושה אוטובוסים, בזה אחר זה."

https://www.youtube.com/watch?v=qZL4T8W13y8&feature=youtu.be

'מעוכים' היא לכאורה תערוכת הדפסים, אך כאמור אולמן מרחיב את תחום ההדפס למספר כיוונים, והופך את התערוכה למיצב רב תחומי. גליל עטוף בהדפסים מסתובב לו, תלוי באוויר, והופך את ההדפס לגוף תלת ממדי בתנועה. צורה עשויה נייר אריזה חום, המעוררת אסוציאציה של יצור חי מעוך, כלואה בתוך גלגל אופניים מסתובב. חיבור הדפסים זה לזה יוצר פס ארוך במיוחד המזנק לו מהקיר, מתפתל, ולבסוף חוזר אל הקיר, באופן המחייב את הצופה לעקוב אחריו במעין פיתול ראש אינטראקטיבי. הדפסה של גלגלי אופנים ביצירה "שוטטות" בפתיחה יהפוך פעולה זו מיצג, בו יגלגל האמן גלגל אופניים מרוח בצבע על פני הקיר החשוף. במרכז החלל בתוך גליל במרכז החלל מסך וידאו, המשחזר בלופ את ריצתה האחרונה של סופי על פסי ההפרדה, בדיוק במקום בו נדרסה. "מצאתי עצמי מתעורר עם זיעה קרה, אז לילה אחד החלטתי שבבוקר למחרת אני הולך אל המקום בו נדרסה, ומצלם את נקודת מבטה לפני הסוף." מספר אולמן. "ואכן בבוקר למחרת עשיתי זאת. הלכתי באמצע הכביש מכופף וצילמתי בגובה עיני כלב, בעוד אני נושף בכבדות, כמוה. מסביב המכוניות צפרו בכעס, אך אני הרגשתי שאני כפוי להנציח את המהלך האחרון שהיא עשתה. חזרתי על כך שוב ושוב."

גלגל האופניים המלווה את התערוכה הוא אלמנט אוטוביוגרפי: אולמן עדיין רוכב על אופנים למרות שעבר כבר את גיל 84, וסופי המנוחה רצה כל ימי חייה לצד אותו גלגל אופניים.

בית האמנים ע"ש זריצקי, אלחריזי 9, ת"א. נעילה: שבת, 16.11.19.

בית בנימיני עם סופ"ש של תערוכת מכירה

בית בניימיני – שביל האבנים (צילום גור ענבר)

בסופ"ש הקרוב, תתקיים תערוכת מכירת קרמיקה ישראלית בבית בנימיני, מרכז לקרמיקה עכשווית בתל אביב. תערוכת המכירה אוספים / קרמיקה ישראלית מבקשת להציג בפני האספנים והקהל הרחב מגוון עבודות משובח של אמנים, קדרים ומעצבים קרמים שנבחרו בזכות איכות עבודתם. בשנים האחרונות נמצא תחום הקרמיקה בפריחה: עבודות חומר מוצגות ונמכרות בתערוכות במוזיאונים מרכזיים ובגלריות בארץ ובעולם, ייצוג החומר הקרמי בחללים ציבוריים ניכר לעין בבנייני ציבור, חללי עבודה פרטיים, מלונות ומרכזי קניות. ערך העבודות עולה בהתאמה לביקוש הגובר ופותח פתח לאספנים וחובבי אמנות להשקעה בתחום הנמצא בפריחה מתמדת הודות למחירי העבודות המאפשרים תחילתו של אוסף אמנות או הרחבתו של אוסף קיים. הפריחה של תחום הקרמיקה מתבטאת בין השאר בביקוש עולה לקורסים וסדנאות קרמיקה, הנובע מהמגע עם החומר הקוסם לאנשים רבים ושונה כל כך מהשדות הדיגיטליים המקיפים אותם. בעולם, מתפרסמים מאמרים חשובים המתארים מגמה זו כ"שובו של החומר (הקרמי)", "ניפוץ תקרת הזכוכית" וכדומה.

בית בנימיני פועל לקידום תחום הקרמיקה בישראל ובשמונה השנים האחרונות מאז היווסדו עוסק בכמה מישורים מקבילים: בית הספר לאמנות הקרמיקה והתוכנית ללימודי תעודה, פיתוח ספרייה מקצועית והקמת ארכיון קרמיקה ישראלית כמו גם תערוכות מתחלפות בגלריות, סיורי גלריה, ימי עיון ותוכנית שהות אמן בינלאומית. התערוכה אוספים / קרמיקה ישראלית מצטרפת לשלל הפעילויות במרכז ומזמינה את המבקרים לחוויה חומרית חד פעמית. העבודות בתערוכה הן של טובי היוצרים בקרמיקה בישראל, חלקם בעלי הכרה גם במישור הבין לאומי. העבודות מגוונות מאוד ומאפיינות את הפעילות העכשווית בשדה ומציגות מגוון נושאים וגדלים: מכלים שימושיים בגודל כף יד, כוסות, ספלים, קערות וכדים, דרך פיסול ריאליסטי ומופשט ועד עבודות קיר גדולות.

כל העבודות עשויות חומר קרמי בטכניקות בנייה מסורתיות, תעשייתיות ודיגיטליות: מעבודת הגלגל (אובניים), דרך בניית יד ופיסול פיגורטיבי ועד עבודה בייצור סדרתי בעזרת הדפסה תלת ממדית וייצור בתבניות.

התערוכה תתקיים במשך שלושה ימים ברחבי בית בנימיני ותסמן תחילתו של מסע משותף לאוהבי החומר הקרמי וליוצרים תוך דיאלוג בין העבודות עצמן, ובינן לבין המבקרים.

בית בנימיני המרכז לקרמיקה עכשווית, רחוב העמל 17 תל אביב טל': 03-5182257

פנגו עם יצירות של מיטב אמני ישראל בחניונים

לאחר ההצלחה משנה שעברה, פנגו, אפליקציית לשירותי רכב, חניה ודרך הפופולארית בישראל ומוזיאון האמנים הבינלאומי בישראל, משתפות פעולה שנה נוספת ומנגישות את מיטב האמנים של מדינת ישראל לציבור הרחב באמצעות תערוכות אמנות ופעילויות צבעונית ומעוררת השראה לנהגים תחת השם "אמנות בחניונים". השנה הפעילות הורחבה לחניונים ברחבי הארץ, בהם יוצגו תערוכות של מיטב אמני ישראל בחניונים כחלק מהרצון לשדרג את חווית החניה ולהפיח בהם השראה גם במרחב לא צפוי.

השנה, הפעילות תתרחב למספר חניונים ברחבי הארץ בין היתר, ירושלים, חיפה והרצליה. תערוכות בנושאים שונים יציגו הדפסי ענק של יצירות ממיטב האמנים בארץ. בין האמנים שיציגו ניתן למצוא את: רוני ירקוני, ניסים שלומי, פילוס שלום, רוזנצוויג אילן, שוקי גריפיט, גל ירושלמי, ליאורה אלכסנדר ועוד. את הפרויקט "אמנות בחניונים" יזמו האוצרים והמפיקים איריס אלחנני ודורון פולק.

הרעיון שעומד מאחורי התערוכה הוא חדשנות, הוצאות האומנות מהחללים הפורמאליים של מוזיאונים וגלריות ולהנגישה לציבור הרחב. השנה החליטו לחלק את הפעילות לנושאים וליצור תערוכות נפרדות בחניונים השונים ברחבי הארץ. תערוכות מסוג זה בעלות פוטנציאל גדול יותר להגיע לקהל רחב ומגוון יותר וכל זאת מבלי לשלם על כרטיס כניסה נפרד.

לצד תערוכות המשלבות אמנים ותיקים, יוצגו תערוכות אמנות של ילדים ממחלקת הילדים של בית חולים הדסה עין כרם שייצרו ציורים יחד עם אמנים שונים. כמו כן, תתקיים תערוכה של אמני "סדנת גל"- מועדון שיקומי חברתי לנכי צה"ל מכל מלחמות ישראל הסובלים מהלם קרב. בנוסף, יתקיים הפנינג גרפיטי ואמנות רחוב עם תלמידי מפתן אלון (נוער בסיכון) בדרום תל אביב, כשתוצרי הפרויקט יהפכו לתיקי גב ,ויצירות נבחרות יוצגו בחניון הבימה כתערוכה.

אחת התערוכות תעמוד בסימן  40 שנה לחתימת הסכמי השלום עם מצרים, ותציג יצירות נבחרות מאוסף מעטפות השלום של דר' פישר שצוירו על ידי מיטב אמני ישראל ביניהם: ידיד רובין, סילבי פרי שובל ,לאה ניקל, דפנה מוריה, רות צרפתי, ערן שקין, דוד גרנשטיין, מנשה קדשימן ועוד. התערוכה תוצג בחניון קרתא בירושלים.

אירית גולדברג, סמנכ"לית השיווק של פנגו: "לאור ההצלחה של הפעילות בשנה שעברה, החלטנו השנה להרחיב את הפעילות ולאפשר לעוד אמנים להציג את יצירותיהם ברחבי הארץ. הרעיון הוא להפוך מרחב יחסית הומה אך לא מנוצל כמו חניון, לתערוכה אטרקטיבית ומעוררת השראה. כך במחיר של כניסה לחניונים, זוכים הנהגים הפוקדים אותם לרגע של נחת והנאה מפאר היצירה הישראלית".

טיולים

הכנסת עם חשיפת המתחמים הסגורים למאות מבקרים

כנסת ישראל (צילום דוברות הכנסת – יצחק הררי)

הכנסת פתחה לערב אחד את שעריה במסגרת פרויקט "בתים מבפנים", ואפשרה למאות המבקרים שנרשמו מראש לסיורים המיוחדים, להיכנס לראשונה גם למתחמים הסגורים במשכן ולהיחשף אל "מאחורי הקלעים".

באירוע הנדיר פקדו המבקרים את ה"פרסה" – השטח הצמוד למליאת הכנסת המשמש מקום מפגש אינטימי בין ראש הממשלה, השרים וחברי הכנסת, מזנון הח"כים – בו סועדים נבחרי הציבור ולא אחת מתקבלות בו החלטות מכריעות, מבואת יושב ראש הכנסת, חדרי הסיעות ואפילו מקלט החירום של המשכן שגם בו התרחשה היסטוריה: החלטת ממשלת ישראל להורות לצה"ל על שחרור העיר העתיקה והכותל.

מדריכי הסיורים היו לא אחרים מאשר בכירי הכנסת, בהם מזכירת הכנסת ירדנה מלר-הורוביץ ועובדי הכנסת, אשר יחד עם האדריכל נחום מלצר, חשפו סיפורים מרתקים מהיסטוריית הפרלמנט הישראלי, וסקרו את עבודת הכנסת כיום. בנוסף התקיימו סיורים שסקרו את האמנות במשכן הכנסת, הפן האדריכלי של המבנה, דוברות והסברה ועוד.

הביקוש לסיורים שהתקיימו הערב רשם שיא: כולם התמלאו תוך 7 דקות מרגע פתיחת ההרשמה. בשל כך, הוחלט בימים האחרונים בכנסת לקיים סבב סיורים נוספים לקהל הרב.

רשות הטבע והגנים עם סיורים לרגל חודש האזרח הוותיק

אזרחים ותיקים בני הגיל השלישי מטיילים בגנים הלאומיים – שלישי בטבע (צילום עמית לבקוב רשות הטבע והגנים)

כמידי שנה, לרגל חודש האזרח הוותיק, המשרד לשוויון חברתי ורשות הטבע והגנים יוזמים שורת פעילויות וסיורים מסובסדים, ייחודיים ומותאמים לאזרחים ותיקים בשמורות הטבע והגנים הלאומיים ברחבי הארץ. הפעילויות והסיורים יתקיימו מידי יום שלישי (בתאריכים 5, 12, 19 ו-26 בנובמבר). הסיורים המיוחדים יתקיימו בגנים הלאומיים כוכב הירדן, חמת טבריה, ציפורי, קיסריה, אפולוניה, בית גוברין, תל אשקלון, תל באר שבע ובשמורת הטבע נחל תנינים. הסיורים במבחר שמורות וגנים הלאומיים יצאו מנקודות איסוף ופיזור ברחבי הארץ ויכללו הסעה, כניסה לאתר, וסיורים מודרכים לרגל חודש האזרח הוותיק במחיר מסובסד של 40 שקלים למשתתף.

קבוצות הטיול של האזרחים הוותיקים מאורגנות על ידי המשרד לשוויון חברתי ורשות הטבע והגנים, כאשר ההרשמה לפעילות הינה עצמאית על ידי כל אזרח ותיק המעוניין לסייר, באמצעות אתר המשרד לשוויון חברתי או פנייה למוקד רשות הטבע והגנים בטלפון 3639*.

ברשות הטבע והגנים מציינים כי בשנת 2018 השתתפו מעל 15,000 אזרחים ותיקים בסיורי "שלישי בטבע"  שאורגנו על ידי המשרד לשוויון חברתי ורשות הטבע והגנים מתוכם כ-4,000 אזרחים ותיקים טיילו במהלך חודש נובמבר – חודש האזרח הוותיק. המטרה בחודש זה שמוקדש לאזרחים הוותיקים הוא להגיע גם לאלו שפחות מורגלים ונוהגים לטייל ולאפשר להם לצאת אל אתרי הטבע והמורשת היפים והמרהיבים בנוחות וזמינות מרבית. כמו כן, יושק קמפיין שיווקי, הקורא לאזרחים הוותיקים לקחת חלק בסיורים. יצוין כי מיזם "שלישי בטבע" הוא חלק ממכלול תכניות שהמשרד לשוויון חברתי מוביל ליצירת חיי חברה, פעילויות פנאי משמעותיות ומיזמים להפגת בדידות עבור אוכלוסיית האזרחים הוותיקים.

לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "רשות הטבע והגנים גאה מאד להיות חלק מהפרויקט המדהים של המשרד לשיוויון חברתי למען האזרחים הוותיקים של מדינת ישראל. הנגשת היציאה לשטח ויצירת חווית ביקור טובה הם המעט שאנו יכולים להגיש לאלו שתרמו כל כך הרבה למען המדינה לאורך השנים. מניתוח המשובים של שנה קודמת מובטח שגם השנה יהנו האזרחים היקרים הללו מן הפעילות המשותפת ויוסיפו שנות חיים ובריאות".

פרויקט הטיולים סוכות ישראלי באשכולות עם 20,000 איש מטיילים, ב-30 מוקדים

טיול בטבע עם אשכולות (צילום יניב דוד לוי)

בתום שלושה ימי חול המועד סוכות בהם יצאו מאות סיורים ברחבי הארץ, מסכמת הנהלת אשכולות, פורום מרכזי סיור ולימוד לתודעה יהודית-ישראלית, את פעילות "סוכות עם אשכולות" בהצלחה רבה: כ-20 אלף מטיילים, בהם משפחות, קבוצות ומטיילים בודדים, שהשתתפו במערך סיורים מגוון ב-30 מוקדים מהגולן ועד ירוחם. מאות מטיילים נוספים עוד יוצאים למוקדי הערב האחרונים. מזג האוויר ההפכפך בחלק מהמקומות לא מנע מהמטיילים להגיע בהמוניהם. הפרויקט "סוכות ישראלי באשכולות" הוא בשיתוף האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך ומכבי שירותי בריאות. בין המוקדים המבוקשים ביותר היו המושבה בזכרון יעקב, עכו בזווית יהודית, רמת הגולן, גלגולה של חסה בנתיבות, שביל העצמאות בתל אביב, רכס שיירות ולוד. בין הסיורים הרבים בלט במיוחד סיור בעקבות אלי כהן – האיש שלנו בדמשק, אשר משך מאות מטיילים אל רמת הגולן.

האופי של הטיולים, הסיורים והפעילות החווייתית היה מגוון ושונה ממקום למקום: סיורים חקלאיים ברמת הגולן, סיורי ערב עירוניים בתל אביב, בירושלים יצאו מגוון סיורים ממוקדים שונים שהתחקו אחר סיפורה של העיר מדוד המלך ועד לדוד בן גוריון. בנוסף, ייצאו סיורים מחיפה, עמק האלה, באר שבע ורבים נוספים. הסיורים, הטיולים והפעילויות השונות נערכו ללא תשלום בליווי מקצועי של מדריכי טיולים.

פעילות "סוכות עם אשכולות" היא בשיתוף האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך וקבוצת מכבי. קבוצת מכבי שותפה לפרויקט "סוכות ישראלי באשכולות", זו השנה השנייה ברציפות כחלק מרצונה לקדם בריאות בקהילה, לעודד אורח חיים בריא, הכולל יציאה מהמסכים אל הטבע, טיול באוויר הצח, ופעילות גופנית עם כל המשפחה.

אדיר וישניה, מנכ"ל אשכולות: "בשלושת ימי חול המועד נוכחנו לראות כי הרוח הישראלית, השורשית והערכית קיימת בעם ישראל, כאשר אלפי מטיילים יצאו מבתיהם לספוג מורשת ישראלית ויהודית דרך הרגליים והלב. הסיורים והטיולים יצאו ממוקדים שונים מהגולן בצפון ועד ירוחם וממשית בדרום. הענקנו חוויה ערכית וחינוכית למשפחות, ואנו מסכמים פרויקט מוצלח. עם ישראל הגיע בהמוניו לפרויקט הטיולים הגדול בישראל".

"אשכולות" הינו ארגון חינוכי מוביל המאגד כ-30 מרכזי סיור, לימוד ותודעה ישראלית הפרוסים ברחבי הארץ מהגולן ועד אילת. היקף הפעילות של אשכולות רחב וכולל כמיליון ימי הדרכה וטיול במערכת החינוך, זאת לצד אלפי פעילויות עם מפקדי צה"ל, אזרחים וותיקים ומשפחות. מדי שנה אשכולות מובילה כ-100 ימי כנסים והשתלמויות טיולים ברחבי הארץ המוכרים ע"י של"ח. הפעילות מועברת על ידי צוותי הדרכה מובילים ומקצועיים בתחומם.

אגם ירוחם עם חלמוניות פורחות וציפורים

פרחי חלמוניות וסיתווניות ברכס בשנית, ספטמבר 2019 (צילום אוהד עומסי)

מזג האוויר הסתווי מביא איתו משב רוח מרענן לנגב ויחד איתו פריחת החלמוניות היפהפייה שנמצאת כעת בשיאה באזור ירוחם. מסלול רגלי באזור פארק אגם ירוחם, הכולל גם פינוק פיקניק שקטות בטבע יעניק לכם את החוויה האולטימטיבית לטיול חלמוניות מושלם. את המסלול נתחיל בפארק אגם ירוחם, שהתמלא לאחרונה מגשמי הברכה שפקדו את האזור גם בעופות מים, ולאחריו נטפס לראש רכס ירוחם, שם תזכו לנשום אוויר הרים צלול ולראות נוף מדברי פתוח ויפהפה לכל הכיוונים.

את הרכב חונים בחניון שבקרבת האגם (ניתן לחנות רכב אחד בסוף המסלול, בחניון החלמוניות שלצד כביש 204). אגם ירוחם משתרע על פני כ-300 דונם ומהווה ריאה ירוקה יוצאת דופן באמצע המדבר. לאורך השנה ניתן לצפות במקום בעופות מים מסוגים שונים ובעונת הסתיו המקום אף מהווה נקודת עצירה לעופות שנמצאים בנדידה מארצות אירופה הקרות לאפריקה החמה. האגם התמלא מהשיטפונות שהגיעו עם הגשמים האחרונים, והוא כעת בשיאו. ניתן ללכת לתצפית על האגם מהמזח שבקצה המזרחי שלו, ולטייל לאורך הצד הצפוני של האגם, ליהנות מהטיילת החדשה שהקימו לאחרונה ומפינות החמד, הפרגולות ונקודות התצפית על האגם. אנו ממליצים לקחת ערכת קפה או פיקניק ולהנות מהיופי הייחודי של האגם בלב המדבר. כמו כן, תצפית מהסכר שבקצה המערבי של האגם יפהפייה ומומלצת במיוחד!

מיטיבי לכת וחובבי גיאולוגיה יכולים להמשיך למסלול שחוצה את נחל רביבים ומטפס על רכס ירוחם. נחל רביבים הוא הנחל שמנקז את האגם וחוצה את הרכס, זהו נחל קדום שזרם מהירדן לים, לפני שנוצר השבר הסורי אפריקאי, ולפני שרכס ירוחם התרומם. מהסכר נתחבר למסלול המסומן בסימון שבילים כחול, נחצה את אפיק נחל רביבים ונתחיל לטפס על הרכס. מימין תוכלו לראות הר שהמקומיים קוראים לו "הר צב", כי הוא נראה כמו שריון של צב, ותוך כמה דקות הנוף היפה של האגם ייפרש מתחתיכם. נמשיך לטפס על הרכס, חדי העין יוכלו להבחין במה שנראה כמו גלי אבנים לא טבעיים. לפי הארכיאולוג בנו רוטנברג מדובר באתר פולחני קדום. משם נמשיך על קו הרכס, נהנה מהרוח הסתווית הנעימה ונגיע למפגש עם השביל השחור. למי שהטיול הספיק לו, אפשר לרדת בשביל השחור חזרה לפארק. לקראת סוף הירידה תוכלו לצפות במקבצי החלמוניות יפהפה, הפורחות עכשיו בכמויות גדולות.

אם עוד יש לכם כוחות, אנחנו ממליצים בחום לעלות ל"הר רכמה", הנקודה הכי גבוהה בסביבה, ולרדת בשביל הכחול. זוהי הליכה תלולה למדיי שמתאימה למי שרגיל לטייל בנגב. הנוף הנשקף והתוספת בהחלט שווים את השעה שתתוסף לכם למסלול. בסוף הירידה נגיע לחניון. אם השארתם כאן רכב, ניתן לסיים בנקודה זו את המסלול. אם תרצו לחזור לרכב בכוחות עצמכם,  יש ללכת לכיוון כביש 204 צפונה לאורך השביל האדום לכיוון ירוחם ומשם להיכנס לפארק האגם ולחזור לרכב. חובה לקחת לפחות 3 ליטר מים לאדם ולהצטייד בכובע וקרם הגנה. סה"כ המסלול הוא כ-7 ק"מ, ומתאים למשפחות. החזרה לרכבים עוד כשני ק"מ. התוספת של הר רכמה היא של כ-4 ק"מ נוספים ומתאימה למיטיבי לכת.

לפרטים נוספים –אבישי אפרת, The White Hill Guesthouse – 0546255239, או בפייסבוק: "תיירות ירוחם".

כתיבת תגובה