איך לבחור מגפון לטיולים?

המגפונים הם חלק בלתי נפרד מעולם הסאונד, הם נמצאים אמנם תחת קטגוריה שונה – מערכות כריזה. המגפונים אמנם נראים לנו כמוצר חדש וטכנולוגי, אך עוד הרבה לפנינו השתמשו במגפונים, ללא מגבר. הצורה הקונוסית של המגפון מאפשרת לנו להישמע למרחקים הרבה יותר גדולים. תהליך בחירת המגפון אינו מסובך, אך יש צורך לשים דגש על כמה תנאים לפני הרכישה. איך בוחרים מגפון?

צילום יח"צ חו"ל

איך עובד המגפון?

מדובר כאן על מערכת כריזה כאמור, המערכת היא ניידת ועובדת על סוללות או על טעינת המגפון. המגפונים מאפשרים לנו חופש תנועתיות המזכיר את המדונות האלחוטיות. המשקל של המגפונים הוא מאוד נמוך, יש ידיות אחיזה המאפשרות לנו נוחות באחיזה ממושכת, ויש כתפיות שבזמן שאנחנו לא משתמשים במגפון נוכל להניח אותו ולהמשיך להתנהל ללא כל קושי. המגפון בנוי בצורה האופיינית רק לו, צורת משולש. לצורה זו יש יתרון משמעותי, אבל היתרון הזה יכול להתבטא גם כחיסרון. בשל המבנה הקונוסי של המוצר, גלי הקול היוצאים מהמגפון הם הרבה יותר ממוקדים, המבנה מונע מהם להתפזר. אבל מה איך ישמע אותנו הקהל שאינו נמצא אל מול פה המגפון? סביר להניח שישמעו אותנו הרבה פחות טוב. בדיוק בשביל זה צריך לדעת לבחור נכון את עוצמת הוואט של המגפונים.

לחץ כאן ל: מחירון מגפון

איך נדע לבחור את המגפון הנכון לנו?

רוב רוכשי המגפונים בוחרים את המגפון לפי עוצמת הוואט. האם מגפון של 20 וואט יכול לשרת אותי באותם תנאים של חלל פתוח או חדר סגור? התשובה היא לא. יש לקחת בחשבון מספר דברים לפני שבוחרים את המגפון:

מיקום – הדבר הכי חשוב שעליו יש לחשוב הוא איפה אני הולך להשתמש במגפון. יש הבדל ניכר בין עוצמת הוואט שנצטרך לבחור במקום פתוח כמו בפארק לעומת מקום סגור כמו אולם. במקומות סגורים גלי הקול חוזרים אלינו, במקום פתוח הם ממשיכים להתגלגל הלאה…

תקציב – המגפונים אינם מוצרים יקרים, אבל עבור מגפון מקצועי תוציאו בין מאות שקלים בודדים ועד אלפי שקלים בודדים. ישנם מגפונים מקצועיים שהמחירים שלהם יכולים להתייקר בגלל אפקטים נוספים של המוצר. כיום יש מגפונים עם אפשרויות הקלטה, אפשרויות סירנה, חיבורים למקורות שונים וכן הלאה…

חברה – יש היום מספר חברות מצומצם יחסית שמתייחס אל עולם המגפונים בצורה מקצועית. החברה המובילה ביותר היא חברת Proxtone, יש לחברה מוצרים חדשים מאוד ומוצרים מאוד עוצמתיים. כמו כן, יש עוד חברות בתחום שאפשר לרכוש מהם את המוצר כל עוד אתם רוכשים מחנות סאונד והגברה מקצועית.

עוצמת וואט – איך נדע לבחור את עוצמת הוואט שלנו? ריכזנו לפניכם מספר דוגמאות:

מגפון 5 וואט – מגפון עם רק 5 וואט מתאים לאירועים מצומצים יותר ובמקומות סגורים בדרך כלל. משקל המוצר והגודל שלו מאפשרים לנו תנועתיות רבה יותר מכל מגפון אחר. מדובר על מגפון מיני לרוב. היתרון העיקרי של המגפון מתבטא במחיר שלו – המחיר של המגפון עולה רק כ 100 שקלים. מגפון עם 5 וואט מתאים לאירועים של 10 אנשים פחות או יותר.

מגפון 20 וואט – מדובר על מגפון גדול יותר במקצת, אך עדיין לא עצום. המגפון קל לסחיבה, הוא שוקל בדרך כלל בסביבות ה קילו עד שני קילו. בעזרת אותם 20 וואט נוכל לדבר לקהל של 30-40 אנשים. כמובן שהדבר תלוי ברעשים מסביב ובמיקום. אם אתם באים להפגנה ענקית ורוצים להשמיע את הקול שלכם, מגפון זה לא ישרת אתכם על הצד הטוב ביותר.

מגפון 25 וואט – חברת Proxtone מייצרת מגפונים מכל הסוגים. יש לה דגם של 25 וואט, הדגם הזה מאוד נרכש, זאת בשל הנוחות שיש באחיזה, המשקל הזעיר והמימדים של המוצר מאוד קטנים. בנוסף לכל זה, ניתן להקליט בעזרת המכשיר, ההפעלה שלו מאוד פשוטה ומובנת, ניתן לדבר לקהל יעד של 35 – 50 אנשים. גם כאן, פרמטר זה תלוי במיקום שלכם.

מגפון 35 וואט – כאן כבר אפשר להצהיר שאנחנו נכנסים למגרש של הגדולים. מגפון זה מותאם לאירועים רבי משתתפים. תוכלו לדבר לקהל של 40 – 100 איש. המגפון מתאים את עצמו למקומות ציבוריים ורועשים. המחיר מאוד נגיש לצרכן. גם כאן יש לנו חלק מהדגמים עם אפשרות סירנה, הקלטה וכו'…

מגפון 50 וואט – מגפון מקצועי, מתאים לשימוש להפגנות ומקומות רועשים במיוחד. המפגון יתפוס את תשומת לב הקהל בכל מקום אליו תגיעו בגלל עוצמת הוואט הגבוהה שלו. המגפון יכול להישמע לעד כ 800 מטרים ולמספר רב של אנשים. משקל המגפון יחסית גבוה ביחס לאחרים אך עדיין ניתן לאחיזה ביד אחת וידית האחיזה נוחה ומותאמת לכף היד. בנוסף, תוכלו לתלות את המוצר על הכתף שלכם. למגפון יש אפשרות הקלטה, סירנה ועוד… מערכת ההפעלה מאוד פשוטה וקלה להבנה.

מגפון 200 וואט – זהו מוצר הדגל של חברת Proxtone. מדובר על המגפון הכי עוצמתי שיש כיום בשוק. כדי לעשות מגפון 200 וואט שיהיה קל משקל צריך מוחות מאוד מפותחים… לא משנה לאן תגיעו, עם המגפון הזה התשומת לב של הקהל היא שלכם. המחיר הוא יחסית גבוה לדגם זה. כמובן, מוצר זה מגיע עם כל האפשרויות של הקלטה, סירנה ואפילו סטנד עליו תוכלו להניח את המגפון ולדבר ישר מתוכו.

איפה רוכשים מגפונים מקצועיים?

הייתם קונים מצבר לאוטו מחנות פרחים? יש היום הרבה חנויות שאין להן כלל ידע בכל הנוגע לעולם הסאונד וההגברה, והן עדיין מוכרות מוצרים שונים. הלקוחות מאוד מתפלאים מהמחיר, אבל מה שווה מחיר נמוך אם המוצר אחרי חודש כבר לא עובד… כאשר אתם רוכשים מוצר סאונד והגברה עליכם להגיע לחנות המתמחה בכך. רק בדרך זו תדעו לעשות את הבחירה הנכונה של המוצר, לראות את המגוון הרחב שיש ואפילו לזכות בהטבות שונות. חפשו חנות סאונד והגברה שהיא גם יבואן רשמי, כך תוזילו את המחיר אותו אתם משלמים באופן משמעותי.

מסקנות

מערכת הכריזה הניידת והנוחה ביותר שיש לנו כיום הם המגפונים. מדובר על מערכת שיש לה צורה ייחודית משלה, מגבר זעיר ואפשרויות הקלטה בעזרת רמקול מובנה. המגפונים משרתים אותנו במוקדים שונים ובזמנים שונים. כדי לעשות את בחירת המגפון הנכון לנו עלינו לקחת בחשבון מספר דברים, ביניהם: איפה אנחנו משתמשים במגפון? מה התקציב שלנו? ועוד… לכל מגפון יש עוצמת וואט משלו, עוצמת הוואט מעידה על החוזק של המוצר ולכמה אנשים נוכל לדבר. מוטב לציין, יש שוני בין דיבור בחלל פתוח ובין דיבור בחלל סגור, קחו את זה בחשבון כאשר אתם רוכשים מגפון חדש. את מערכות הכריזה האלה רכשו אך ורק ממקום המתמחה במוצרים מסוג זה – חנות סאונד והגברה.
מדריך זה מוגש באדיבות ענק הסאונד – יבואני מגפונים https://www.sound-systems.co.il/

הוספת תגובה