חדשות השבוע בתרבות, אמנות ותיירות 20/2019

אירועים לחנוכה ופסטיבלים לסתיו ||| פסטיבלים וטבע ||| תעופה ושיט ברחבי העולם ||| תערוכות, ספרים ואמנות ||| תיאטרון, קולנוע ובסינמטק ||| טלוויזיה רדיו וגם טיולים בארץ ||| להמשך הידיעות וההצעות ….

אירועים ופסטיבלים

תל אביב עם שבוע האיור 2019: אוהבים אמנות. עושים איור. 30-21 בנובמבר

פאתן גיריס – תשרפנא

שבוע האיור יתקיים בפעם השישית ברחבי העיר תל־אביב-יפו, וייערך כבכל שנה לאורך עשרה ימים ושני סופי שבוע, החל מיום חמישי ה־21 בנובמבר ועד ליום שבת ה־30 בנובמבר, במסגרת אירועי ״אוהבים אמנות. עושים איור״ של המחלקה לאמנויות בעירית תל־אביב-יפו. האירוע, שהפך למסורת ויצר פלטפורמה לתצוגת איור שלא הייתה קיימת בעבר, ממשיך לעודד את היצירה האמנותית בתחום ולמשוך אליו מאיירים ותיקים וצעירים כאחד, אקדמיות מובילות לצד התאגדויות עצמאיות של מאיירים, תערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות.

השנה יכלול שבוע האיור 80 תערוכות בהשתתפות כ־700 מאיירים, מעצבים ואמנים ישראלים, שיציגו את עבודותיהם בתערוכות שיפתחו בחללי תרבות ואמנות, בגלריות שיתופיות, במוזאונים ובמקומות בילוי ברחבי העיר – החל מ״אתר״, מוזיאון אילנה גור וסמטאות יפו העתיקה בדרום העיר; דרך התחנה המרכזית, קריית המלאכה, קניון TLV, המקרר, שדרות רוטשילד ומרכז העיר; ועד לנמל תל־אביב וחנות מוזאון ארץ ישראל בצפון העיר. כ־50,000 איש ביקרו בתערוכות שבוע האיור בשנה שעברה, מספר שצפוי לגדול השנה עם התרחבותו של האירוע. גם השנה מרבית האירועים פתוחים לקהל הרחב ללא תשלום.

מיטב המאיירים והמעצבים בארץ, שמצאו בשבוע איור את הפלטפורמה האמנותית המתאימה להצגת עבודתם, יציגו בשבוע האיור את עבודתם: המאיירת והסופרת מרב סלומון תציג מיצב שעוסק בהנצחת הזהות הנשית; יזהר כהן יחשוף צד אחר ביצירתו ויציג סדרת תחריטים אינטימיים; גלעד סליקטר יציג את תהליך היצירה הייחודי של ספרו ״צו 8״; איתי רון גלבוע, דודו גרשטיין, זאב אנגלמאיר וקרן כץ יציגו עבודות בדו־ממד ובתלת־ממד שעוסקות בנועזות, בתמות של ארוטיקה מנקודת מבט הומוריסטית, סרקסטית קומית ולא פעם אכזרית; קולקטיב היוצרים של תומר חנוכה, אסף חנוכה וסמי קטן יסכם שלוש שנים של פעילות בתערוכת פרינטים מקיפה; אורית עריף תאייר בהומור האופייני לה מצבי אמת מביכים מחיי היום־יום שלה ושל אחרים; יעקב קאופמן, סטודיו מג׳נטה (רונן בבלי), סטודיו קאהן, תמר ברניצקי, סטודיו Reddish ומעצבים נוספים מתחומים שונים יאיירו בתלת־ממד את הנוף הנשקף מחלון הסטודיו שלהם.

בהמשך לשיתוף הפעולה של שבוע האיור עם יפו העתיקה, גם השנה ריכוז מיוחד של תערוכות יתקיים בדרום העיר באזור סמטאות יפו העתיקה, שוק הפשפשים ומתחם נגה, תוך שיתוף פעולה עם ״אתר״, תכנית הרזדינסי במוזאון יפו העתיקה. 18 תערוכות יוצגו שם בסך הכל, ביניהן תערוכה שתציג את מיטב העבודות של שבוע האיור 2019 במקום אחד, ב־60 תיבות אור במרחב הציבורי של סמטאות יפו העתיקה; תערוכת סיכום עשור של דקל חברוני שתציג מיטב מיצירתו להופעות של להקות אינדי בארץ ובעולם; תערוכה בבית האדריכל שתעסוק בנוף העירוני בראי הבאוהאוס; ותערוכה שחושפת דור עכשווי של מאיירים ערבים ילידי הארץ בשנים 2015-2019.

אפטרסקול, בית ספר פופ־אפ למאיירים שנוסד בשבוע האיור לפני שנתיים, ימשיך את השנה השלישית לפעילותו במוזאון יפו העתיקה ויקיים סדנאות וכיתות אמן על ידי מיטב המרצים והמאיירים בארץ. השנה, במסגרת שיתוף פעולה עם פורום התרבות האוסטרי תל אביב – שמשמש במה לחילופי תרבות, אמנות ומדע בין אוסטריה לישראל – יתארחו באפטרסקול נציגים מקולקטיב TONTO, אחד מקולקטיבי האמנים המובילים באוסטריה בתחום האיור. אדה סטרובל (ממייסדות הקבוצה) ומיכאל ג׳ורדן יעבירו סדנאות אמן, יפגשו עם מאיירים מקומיים ויסיירו בתערוכות. טונטו, שפועל בשדה האיור מאז שנת 1994, מהווה ״פלטפורמה לדימוי טקסט וספרות״ כחלק מרשת אירופאית של קבוצות אמני קומיקס. במהלך השנים פרסם הקולקטיב מאות פרויקטים, ביניהם מגזינים, ספרים ועבודות איור שהוצגו בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות.

נוכחות ניכרת מסתמנת השנה לדור ה־Z ולדור ה־Y בשבוע האיור, עם תערוכות שמתאפיינות בהתבוננות, בביקורת ובמודעות עצמית לסממני התקופה. איה טלשיר, שסיימה את לימודיה במחלקה לתקשורת חזותית בצלאל בשנה שעברה, מנסה בתערוכה ״מילניום״ לפענח כיצד להתקיים ״בעולם של הגדולים״, תוך עיסוק בקונפליקט של בני דורה שמתקיים בין הרצון להגשמה עצמית לבין הצורך הבלתי נמנע להתבגר, על כל המחויבות המשתמעות מכך. ב״תערוכת יחיד״ – דור ה־Z מאייר את עצמו״ – בוחנים בני נוער מרחבי הארץ את השפעות העולם הטכנולוגי על תפיסת עולמם, ומדברים על ההתמודדות עם מצבים שונים בעולם הפיזי והעולם הווירטואלי. תלמידי ותלמידות המגמה לאמנות פלסטית בבית הספר לאמנויות (קמפוס אריסון) ומוריהם מביטים בהשראה המניעה את יצירתם, בתערוכה ״מעורר השראה״.

נוסטלגיה, געגועים והתבוננות ממרחק הזמן לעידן האנלוגי באים אף הם לידי ביטוי במספר תערוכות שנוצרו בהשראת ספרים, אנציקלופדיות וגופי יצירה מעשורים קודמים. ב״עידן הענן״ לילך מדר מציגה סדרת קולאז׳ים על דפי אנציקלופדיה מאויירת לילדים בשם ״עולם המדע״ (1962); רחלי שרפשטיין מתחקה אחר החוברות הנוסטלגיות של ״דגמי בוקי״; התערוכה ״אגם הבירבורים״ תציג מחווה לכפולות המאוירות של דודו גבע; ובוגרי המחלקות לתקשורת חזותית לשנת 2019 מחיים ספרים ישנים מרשת הספריות העירונית בתערוכה ״יצאו מכלל שימוש״.

תערוכות נוספות יעסקו באינטימיות וארוטיקה מזוויות התייחסות שונות ונועזות, בנשיות ומגדר מזווית פוליטית־חברתית ואישית, בטכנולוגיה של מציאות רבודה, בקלישאות מהמטבח המקומי, בהצצה אל תהליך העבודה של מיטב מאיירי עיתון ״הארץ״, ביעדיה הקסומים והלא־תיירותיים בהכרח של ארץ ישראל, בתוצרי הלוואי הקטלניים והמזהמים של תרבות הצריכה, בסיפורם של מבקשי מקלט ומהגרים ובאיורי האופנה של ריקי בן ארי ז״ל, מעמודי התווך של האופנה הישראלית בשנות ה־80-60.

גם השנה יתקיימו סיורים מודרכים בתערוכות ביפו וברחבי העיר. הסיורים (בתשלום) יתקיימו בהדרכת הצוות של Talking Art. פרטים ועדכונים באתר שבוע האיור…

גטסבי הגדול The Great Gatsby Show Ballet

גטסבי הגדול (צילום VLADISLAV MUSIENKO)

הפקת הענק המודרנית הבינלאומית "גטסבי הגדול" מגיעה לראשונה לישראל. הכוריאוגרפיה המרהיבה ויוצאת הדופן משלבת אלמנטים של בלט הקלאסי, מחול מודרני, ג'אז ואומנות הקולנוע. היצירה מבוססת על הרומן המפורסם של סקוט פיצג'רלד .

זוהי הפקה ייצרית וחדשנית הלוקחת את הקהל במסע אל שנות העשרים הסוערות של המאה הקודמת. אל עולם של אלכוהול בלתי חוקי,מסיבות, מאפיה, בגידות, אהבות, חברות , חלומות, יהירות, קנאה ובדידות. הכוריאוגרפיה של דוויט רודן מבכירי הכוריאוגרפים במחול המודרני. מנהלה האמנותי של להקת המחול קומפלקשנס וסולן להקת אלווין איילי בעבר. במהלך הקריירה שלו יצר עשרות מופעי מחול ולהקות מחול מכל רחבי העולם. כמו כן שיתף פעולה עם סירק דה סוליי ואמנים רבים כמו פרינס, נינה סימון, לני קרביץ ורבים אחרים. רודן הופיע בישראל עם להקתו Complexions ושימש ככוריאוגרף של יצירות בלט ידועות בישראל.

בתפקיד הראשי ב"גטסבי הגדול" יופיע דניס מטביינקו שנחשב לאחד מגדולי הרקדנים בעולם. דניס יליד באוקראינה הוא הרקדן היחידי המחזיק ב-4 תארי גרנד פרי .מטביינקו היה כוכב תיאטרון מרינסקי, בלט מיכאילובסקי וכסולן על בימות הבלט בערים רבות בעולם מטוקיו,פריס ומילנו  ועד ניו יורק. יחד איתו על הבמה יופיע הרקדן שחקן האמריקאי קליפורד וויליאמס. את המוסיקה למופע הלחינו המלחינים הידועים קונסטנטין מלדזה ויורי שפטה. המוסיקה המלווה את המופע משלבת מוסיקה קלאסית, יצירות מודרניות וג'אז.

"גטסבי הגדול" היא הפקה בינלאומית שיתוף פעולה אמריקאי, אוקראיני, רוסי. עשרות אלפי אנשים בעולם ראו את המופע המרהיב מאז צאתו לפני חמש שנים. 35 רקדנים, מסך וידאו ענק בגובה 10 מטרים

2 הופעות בלבד בישראל – 28,29 בנובמבר 2019, היכל התרבות תל אביב. כרטיסים באוונטים…

היכל הקרחice peaks  עם אליפות ישראל בהחלקה אמנותית על הקרח בדצמבר

אליפות ישראל בהחלקה אמנותית על הקרח תתקיים בהיכל הקרח ice peaks בפארק פרס חולון בימים רביעי וחמישי 11-12 בדצמבר. באליפות הקרובה המתקיימת כמדי שנה בהיכל ישתתפו מיטב המחליקים בקטגוריות השונות: גברים, נשים, זוגות ספורט וזוגות ריקוד והמחליקים האולימפיים:

אלכסיי ביצ'נקו- מחליק אולימפי משתי האולימפיאדות האחרונות, סוצ'י 2014 ופיונג צ'אנג 2018. סגן אלוף אירופה לשנת 2016, מדליסט בשלל תחרויות בינלאומיות.

יבגני קרסנופולסקי- מחליק אולימפי משתי האולימפיאדות אחרונות סוצ'י 2014 ופיונג צ'אנג 2018. מחליק בקטגוריית זוגות ספורט, עלה לארץ בעודו ילד קטן, גדל בקרית שמונה.

דניאל סמוחין- מחליק אולימפי מהאולימפיאדה האחרונה בפיונג צ'אנג 2018, אלוף העולם לנוער 2016, יליד רמת גן .

השנה, תתקיים לראשונה תחרות קפיצה על הקרח. עשרה מתחרים מנבחרת ישראל ישתתפו בתחרות המורכבת מ-4 סוגי קפיצות בדרגות קושי שונות כגון:DOUBLE AXEL , TRIPPEL , TRIPEL AXEL, QUAD.  תחרות קפיצות על הקרח תתקיים ביום חמישי ה12.12 בשעה  16:15.

משטח ההחלקה החצי אולימפי שבפארק פרס חולון, משמש כיום לאימוני מחליקים אמנותיים וקבוצות הוקי קרח מכל הארץ, מארח מדי שנה את אליפות ישראל בהחלקה אמנותית ואת המחליקים האולימפיים בהגיעם לתחרויות. בשעות אחר הצהריים והערב הופך המתחם לממלכה של בילוי, ספורט וחוויה. רשת היכל הקרח של ישראלice peaks  בחולון מונה כיום את מתחם היכל הקרח בחולון, אטרקציית משחקי השלג וסניף נוסף של החלקה על הקרח ומשחקי השלג בתוך מתחם סינמה סיטי החדש בבאר שבע שיפתח בקרוב וב- 2020  עתיד להיפתח, סמוך להיכל הקיים, 'חולון 2', היכל קרח אולימפי, שייתן מענה לביקוש ההולך וגובר לספורט הקרח בישראל.

Ice Peaks – היכל הקרח של ישראל בפארק פרס חולון. פארק פרס חולון: בסמוך למתחמי 'ימית 2000' ומוזאון הילדים (כניסה משד' ירושלים).

פרטים נוספים באתר…או בפייסבוק: "Ice Peaks" רכישת כרטיסים בטל': 03-5323008

ירושלים עם הביאנלה הארצית לרישום – רשמים VII – קו פעולה

סיאה פרמינגר, פרט מתוך דיו, 2017, וידאו 8 דק', (צילום עמית מן)

הביאנלה הארצית השביעית לרישום, ביוזמת בית האמנים ירושלים, תיפתח במספר גלריות ציבוריות וחללי תצוגה במרכז העיר, ב-23 בנובמבר 2019 ותוצג עד 15 בפברואר 2020.

הביאנלה לרישום ביססה את מעמדה מאז שנת 2001 כמפעל אמנותי מקיף וייחודי. הביאנלה השביעית כוללת, לצד התערוכה המרכזית בבית האמנים-ירושלים, תערוכות נוספות בבית טיכו, סדנת ההדפס וגלריה ברבור. בין התערוכות השונות יתקיימו יחסי גומלין מובהקים, וניתן יהיה לקרוא בהן כבפרקים שונים של מהלך אוצרותי אחד. למעלה מ-600 יוצרים נענו לקול קורא להשתתף בביאנלה ומתוכם נבחרו מרבית מ-55 האמנים המשתתפים. עשרות האמנים המשתתפים ומאות היצירות המוצגות, מצטרפים לחגיגת אמנות גדולה ומקיפה, המשרטטת את כיווני העשייה והתמורות שחלו במדיום הרישום המסורתי, אך הדינאמי ומתחדש תדיר.

רשמים VII – קו פעולה, הביאנלה השביעית לרישום, מתרחקת מן התפישה הקונבנציונאלית את פעולת הרישום כפעולה של קו המתכנס אל מצע דו ממדי,  נייר בדרך כלל. תחת זאת, מבקשת הביאנלה להנכיח את כוחו של הקו הרישומי במרחב תלת ממדי ולהציג היבטים ספציפיים בתחום הפיסול, המיצב, הפרפורמנס והסאונד, כאלו הניזונים מהבנת עומק של פעולת הרישום אך מתגלמים בסופו של דבר באופן תלת ממדי במרחב.

התערוכה בבית האמנים ירושלים תעסוק ביחס בין רישום לחלל. באופן בו פעולת הרישום מסמנת במרחב נפחים, פוערת בו פערים, מותירה בו סימנים וצלקות, או מציבה ביחס אליו שאלות. התערוכה תכלול בעיקר עבודות ספציפיות לחלל עם דגש מיוחד על הממד הפרפורמטיבי אשר בבסיסן. אוצרת התערוכה: הדס מאור

התערוכה בסדנת ההדפס תציג עבודות שאינן בהכרח הדפסים אבל נושאות בתוכן אלמנטים ותכונות היכולים להיקשר להדפס, כמו תבניות ושיבושן, יצירת סריג ופרימתו, היחס בין המרובה והמשוכפל למקור ועוד. אוצרת התערוכה: אירנה גורדון

התערוכה בגלריה ברבור תציג מגוון של גישות ופעולות המתייחסות לרישום –  חיתוך, הדבקה ויציקה שמתבצעות בחומרים מסורתיים של רישום, עבודות המתייחסות לחלל הגלריה כמקום שבו ניתן לבצע רישום, פסלים שמהווים מצע לרישום ועבודות דו ממדיות שנקודות המוצא והסיום שלהן חורגות אל ממדים נוספים. אוצר התערוכה: אברהם קריצמן

בבית טיכו תוצג תערוכת יחיד של חן שיש ובה מספר סדרות של עבודות חדשות מרביתן על נייר בשימוש של דיו וצבע אקריליק. חן שיש בוחנת את היחס שבין האקראי למכוון, כשבדימוי האקראי מוצאת שיש השראה להשלמת הדימוי.  מרבית העבודות נוצרו בתהליך שכפול והעתקה המזכיר את מבחני ה"רורשך"  אוצרת התערוכה: תמנע זליגמן

האמנים המשתתפים בתערוכות: בית האמנים מיכה אולמן, מאיה אטון, יעל אפרתי, ורדי בוברוב, טלי בן בסט, גיא גולדשטיין, מיכל הלפמן, עדי ויצמן, אירית חמו, נחום טבת, עמית לבלנג, סיגלית לנדאו, רמי מימון , ליהי ניידיץ, נרדין סרוג'י, אבנר פינצ'ובר, סיאה פרמינגר, לימור צרור, ענת קינן, תכלת רם, רונה שטרן, נועה תבורי, ליאור תמים. סדנת ההדפס  אתי אברג'ל, נלי אגסי, אריה ברקוביץ, אנה דן, מאיה ז"ק, יעל יודקביק, מאיה כהן לוי, יהושע נוישטיין, מלאכי סגן-כהן, אבישי פלטק, נאווה פרנקל, שוש צ'חנובסקי, טליה קינן, אשחר חנוך קליינגבייל, משה רואס, עמיר רוזנברג, ואניה שאוב, עירן ששון, אמיר תומשוב.

גלריה ברבור מתן אורן, נטלי אילון, רון אסולין, דוד בן הרא״ש, מיכל גלבוע דוד, שיראל הורוביץ, ניר הראל, נגה יודקוביק עציוני, ליאב מזרחי, נועה שוורץ, נטעלי שלוסר, תמר שפר.

הביאנלה הופקה בתמיכת הקרן לירושלים; קרן פיליפ ומוריאל ברמן; משרד התרבות והספורט, מנהל התרבות, המחלקה למוזיאונים ולאמנות פלסטית; עיריית ירושלים האגף לתרבות. פרטים על אירועי הביאנלה באתר…

משכנות שאננים עם פסטיבל הכל אודות ספרד

מרכז תרבות משכנות שאננים יערוך את פסטיבל "הכל אודות ספרד", שלושה ימי מסע אל האש, התשוקה והדרמה של עולם התרבות העכשווית של ספרד על פניה השונים: הופעות מוסיקה ומחול, שיחות על כדורגל ופוליטיקה ואירועי אוכל, אמנות, ספרות, אופנה וקולנוע של פדרו אלמודובר, בהשתתפות מיטב המוזיקאים, הרקדנים, המרצים והשפים.

בין האורחים שייקחו חלק: מיגל מורטינוס, לשעבר שר החוץ של ספרד, השליח המיוחד של האיחוד האירופי לתהליך השלום במזרח התיכון ושגריר ספרד בישראל וכיום הנציג העליון של האו"ם בפורום ברית התרבויות, הזמרת יסמין לוי, השפים ויקטור גלוגר, יוסף זוזו חנא וסמואל פראה (ספרד), העיתונאי הנריקה צימרמן, יוצרת המחול והפלמנקו הבינלאומית אדוה ירמיהו, ראש עיריית ירושלים משה ליאון, שגריר ספרד בישראל מנואל גומז-אסבו ועוד משתתפים רבים מהארץ ומספרד. פרטים באתר…. כרטיסים איוונטר בטל': 9609* או באתר משכנות שאננים…

משכנות שאננים, רחוב היינריך היינה, שכונת ימין משה, ירושלים

פסטיבל סולם יעקב  7-6בדצמבר 2019, מתחם מלון נוף גינוסר

בריכת שחיה נוף גנוסר (צילום אורי אקרמן)

הפסטיבל מעניק חוויה מושלמת של עומק חברתי ותרבותי המשלבת בין סגנונות המוסיקה השונים לבין האווירה המשפחתית חברתית מיוחדת בה ניתן לצפות בסב, אם ונכד חווים יחדיו את צלילי  המוסיקה. יומיים שלמים של מוסיקה סוחפת בהם תהיו שותפים לחוויה קסומה. בין האמנים: הרכב ה New Orleans Function  – הופעה בסגנון הדיקסילנד בשיתוף פעולה עם אחד הקלרניטנים הבולטים בארץ גלעד הראל שסגנונו המוסיקלי הוא קלאסי וכלייזמר, המשתלב בצורה מושלמת עם מוסיקת הדיקסילנד, אנסמבל גלעד אפרת הרכב ייחודי של נגני  כלי מיתר המנגנים מוסיקה מקורית של היוצר, המלחין ונגן הקונטרבס גלעד אפרת שמופיע עם חומר חדש ומפתיע, להקתHollands  The! המשפחה הרב לאומית המגיעים אלינו מאוסטרליה, שי טוכנר עם מאיה וגבריאלה במופע קאנטרי בועט ושירי עם מסורתיים, Babesa  להקה המנגנת מוסיקת טברנה יוונית אותנטית ועוד אמנים, מוסיקה וריקודים.

בנוסף למוסיקה, במתחם סדנאות למבוגרים ולילדים, ריקודי עם מימי הביניים, קנטרי והמון פעילויות לילדים.

ב-43 השנים האחרונות מתקיים בצפון הארץ פסטיבל מוסיקה ייחודי המשלב מוסיקה אירית, בלוז אמריקאי, דיקסילנד וכלייזמר שמבוצעים על ידי אמנים מהטובים בארץ. חזון הפסטיבל התחיל בשנת 76 על ידי יהודית ומנחם וינגרד, זוג עולים שהתגעגעו למוסיקת מולדתם ורצו ולהביא את התרבות עליה גדלו לקהל בישראל. כיום לא קיים בארץ אירוע מסוגו, בסגנון המוסיקה ובסגנון הקהל. מדי שנה מגיעים לפסטיבל אלפי אנשים, מתינוקות עד אנשים מבוגרים. אווירת הפסטיבל רגועה וקלילה, מקפיצה ותוססת, מתנהלת בצורה הרמונית מושלמת. בפסטיבל תוכלו למצוא מגוון סדנאות ופעילויות למבוגרים וליהנות מהמתחם הפסטורלי של מלון 'נוף גינוסר' וכמובן מהכנרת היפה.

ישנן מספר אופציות ללינה בפסטיבל: לינה בחדרי מלון נוף גינוסר, קמפינג אוהלים, שהמשתתפים מביאים, בשטח המיועד לכך, בתשלום נוסף למלון, במבחר צימרים רבים באיזור. בנוסף, המקום בנגישות מלאה לנכים ומותאם לילדים, הורים, סבים וסבתות.

פסטיבל הסרטים הישראלי ה-33 בלוס אנג'לס עד 26 בנובמבר

פסטיבל הסרטים הישראלי ה-33 בלוס אנג'לס, הפסטיבל הגדול ביותר ליצירה ישראלית בצפון אמריקה, מתקיים בין התאריכים ה-12 ל-26 בנובמבר 2019. הבוקר הוכרז על ידי מאיר (פוגי) פניגשטיין, מייסד ומפיק הפסטיבל כי בפסטיבל הוצגו שני סרטים בבכורה עולמית ו- 15 סרטים בבכורה אמריקאית ו-6 בכורות בחוף המערבי. במסגרת הפסטיבל יוצגו מעל 30 סרטים וסדרות ישראליות, ביניהם יצירות זוכות פרסים בז'אנרים שונים כמו דרמה, מותחן, קומדיה ויצירה דוקומנטרית העוסקת בין היתר בהיסטוריה הישראלית על משפחת דיין, גולדה מאיר ובנימין נתניהו. את הפסטיבל פתח בבכורה אמריקאית הסרט "ימים נוראים" – זוכה פרס אופיר לשנת 2019 והנציג הישראלי לפרס הסרט הבינלאומי הטוב ביותר בתחרות האוסקר 2019.

הפסטיבל יחלוק השנה כבוד לשני קולנוענים מוכרים: למפיק ארתור כהן אשר זכה בשישה פרסי אוסקר, יוענק פרס מפעל חיים,2019 IFF Lifetime Achievement Award , ולמפיקת הסרט ימים נוראים ויו"ר WESTEND FILMS שרון הראל-כהן יוענק אות ההוקרה,  2019 IFF Achievement in Film Award עבור פועלה לקידום תעשיית הקולנוע הישראלית והישגיה בתעשיית הקולנוע העולמית.

מעל 25 יוצרים ושחקנים יגיעו השנה להשתתף בפסטיבל: אלון אבוטבול – קריין "קינג ביבי", שחקן "עיניים שלי", גיא עמיר – במאי ושחקן "מחילה ", ארתור כהן – מפיק "החיוך האטרוסקי", זוכה פרס מפעל חיים, ארי דוידוביץ' – במאי "החיים הנסתרים של שייקה אפיר", דוד דרעי – במאי ותסריטאי "אתה מת רק פעמיים", ענת גורן – יוצרת "דיין, המשפחה הראשונה", אלון גור אריה- במאי "המוסד", חורחה גורביץ – במאי "ברזיל אהובתי", שרון הראל- כהן – מפיקת "ימים נוראים", רמי כץ – במאי "סיבת המוות אינה ידועה", רשף לוי – יוצר ושחקן "נחמה", רם לוי – במאי "המתים של יפו", דני מנקין – במאי "תמונות חייו", יריב מוזר – במאי "רייכמן", עמוס נחום – עליו מבוסס "תמונות חייו", ערן נעים – שחקן "עיניים שלי", עופר נעים – מפיק "המוסד", יהודה נהרי הלוי – שחקן "ימים נוראים", נעמה פרייס – שחקנית "אלוהי הפסנתר", חנן סביון – במאי ושחקן "מחילה", שאול שרצר – מפיק "רייכמן", תמר סלע – מפיקת "ימים נוראים", אדר שפרן – מפיק "מחילה", יוחנן (חורחה) ולר – במאי "אהבה בשלייקס", ירון זילברמן – במאי "ימים נוראים", דויד צוקר – יועץ ואורח מיוחד "המוסד" ודודי זילבר – מפיק "ימים נוראיים".

מאיר (פוגי) פניגשטיין מסר: "פסטיבל הסרטים הישראלי בלוס אנג'לס הינו האירוע הבינלאומי הגדול ביותר בארצות הברית הנותן במה ליצירה ישראלית, ומיצב עצמו כאחד מפסטיבלי הקולנוע הזרים החשובים והוותיקים ביותר בארצות הברית" מסר פניגשטיין, "זהו הפסטיבל המוביל עבור יוצרים ישראלים המציגים את סרטיהם בפעם הראשונה".

"הקהל הצעיר והמבוגר יוכל ליהנות השנה ממגוון רחב של יצירות וז'אנרים, החל מפורטרטים משפחתיים אינטימיים, דרך דרמות מרתקות ופרודיות קומיות, ועד לעיסוק נרחב בתובנות והרהורים על החברה הישראלית בעבר ובהווה".

מטרתו העיקרית של פסטיבל הסרטים הישראלי למתג את ישראל באופן חיובי וחדשני ולשפוך אור על תעשיית הקולנוע והטלוויזיה הנוסקת ולהציג את העושר והמגוון החברתי של ישראל בחוויה האמריקאית. בתור אירוע בידור בינלאומי, הפסטיבל הביא שבחים רבים לסרטיו, ופתח אפשרויות רבות להפקות משותפות ושיתופי פעולה בין ישראלים לאמריקאים בתעשיות הקולנוע והטלוויזיה. בכל שנה, הפסטיבל בוחן את החברה הישראלית באמצעות הקרנות של סרטים, סרטי דוקו, סדרות טלוויזיה, סרטי סטודנטים ושיחות עם יוצרים ישראליים. במשך 33 שנים, הפסטיבל שימש כפלטפורמה למפגש בין צופים לתרבות מגוונת עם העושר התרבותי של ישראל.

פסטיבל הסרטים הישראלי מופק על ידי IsraFest Foundation Inc, קרן ללא מטרות רווח אשר הוקמה בשנת 1982. במשך 33 שנים, פסטיבל הסרטים הישראלי הקרין מעל ל-1000 סרטים ישראלים באורך מלא, סרטי דוקו, סדרות טלוויזיה ודרמה, וסרטים קצרים, עבור קרוב למיליון צופים בבתי הקולנוע והביא מאות יוצרים ישראלים לארה"ב בכדי לשתף עם הקהל את האמנות שלהם ולחשוף אותו בפני מפיצים וקניינים. הקרנות סרטי הפסטיבל יתקיימו ב-  The Ahrya Fine Arts Theatreבבוורלי הילס וב- Laemmle Town Center 5 Theatre in Encino. פרטים באתר… ופייסבוק – @IsraelFilmFestival

Echoes עם THE WALL 2020

החומה, יצירת המופת של פינק פלויד, נחשבת לקלאסיקת רוק ואבן דרך בתולדות הרוק. במרכזה של היצירה האנטי-גיבור "פינק" אשר מדוכא על ידי החברה ומושפע מהחיים ללא אביו שנהרג במלחמת העולם השניה, מהמורה הרודן בבית הספר, האם החונקת, והאישה הדומיננטית – כל אלו גורמים לו לשקוע בהזיות ולהסתגר עד לסיום הבלתי נמנע שבו נכפה עליו להרוס את החומה שבנה לעצמו ולהתמודד עם המציאות. המופע הייחודי אותו העלתה "פינק פלויד" בתחילת שנות השמונים, ואשר ליווה את צאת האלבום, הפך לשם דבר כאשר במהלך המופע נבנתה חומה פיזית בין הלהקה לקהל. היצירה החוגגת בימים אלו 40 שנה לצאתה, תבוצע במלואה על ידי ההרכב Echoes הכולל עשרה נגנים וזמרים. התפאורה במופע זה הינה חלק בלתי נפרד מהחוויה העוצמתית והיא כוללת הפקה גרנדיוזית של סאונד, תאורה ווידאו ארט ייחודי אשר יוקרן על מסכי ענק.

ההרכב Echoes המתמחה מאז 2006 בביצוע ליצירות של פינק פלויד תוך הקפדה על ביצוע התפקידים המקוריים בדיוק ובשלמות והפקת סאונד ותאורה ברמה הגבוהה ביותר, נחשב כבר למעלה משני עשורים למופע המחווה לפינק פלויד האיכותי ביותר בארץ. לצד מופעי סולד אאוט, ההרכב אף הוזמן לקחת חלק בשיתופי פעולה ייחודיים יחד עם המנצח גיל שוחט, ועם ה- UK Pink Floyd Experience בעת ביקורם בארץ.

המשכן לאמנויות הבמה באר שבע 6.1.20 – 21:00 /  היכל התרבות תל אביב 14.1.20 – 21:00 / מרכז הקונגרסים חיפה 6.2.20 – 21:00 . כרטיסים באתר…או בטל': 9066*

חיפה עם באוהאוס חברתי בשיתוף בתים מבפנים 28-30 בנובמבר 2019

האירוע "באוהאוס חברתי – חוויה אורבנית לציון מאה לבאוהאוס" מבית עיריית חיפה ובית הגפן, מפעל הפיס, אוניברסיטת חיפה והטכניון ובשיתוף עם רשת 'בתים מבפנים' יספר את הסיפור של המקומות שעשו את חיפה בהדר הכרמל – מרחוב מסדה ועד לשוק תלפיות, לציון מאה שנה לבאוהאוס. האוצרת ד"ר גליה בר אור ממשיכה לחקור את העיר חיפה, זאת השנה השנייה, וחושפת הפעם אוצרות סמויים מעין: מבנים שננטשו אך היו הלב הפועם של העיר. באוהאוס חברתי יתקיים במשך שלושה ימים ויכלול תערוכות מרכזיות של אמנות עכשווית והיסטורית שיתקיימו בחללים אייקוניים דוגמת שוק תלפיות, קולנוע אורה ועוד. האירוע מזמן שוטטות במרחב העיר ודיבוב החוויה המורכבת של המקום דרך תערוכות אמנות, אירועי פרפורמנס, הרצאות, מופעי תרבות ועשרות סיורי בתים מבפנים.

ראש העיר חיפה, ד"ר עינת קליש-רותם: "אחד מהנכסים העיקריים של העיר חיפה הוא המרכז העירוני ההיסטורי שלה, על כל יצירותיו האדריכליות ובמיוחד מבני הבאוהאוס הייחודיים שהופכים אותה לעיר עם קסם ואיכויות נדירות.עיר שלא יודעת לכבד את עברה היא עיר שאין לה עתיד- כך אמרתי לפני הבחירות, ומאז כניסתי לתפקיד אינני מפסיקה לפעול בכיוון: חיפה ראויה להפוך לאתר מורשת עולמית, והרבה בזכות האדריכלות המודרנית הכל-כך מיוחדת שיש בה, שילוב של מערב ומזרח, עיצוב מערבי וטכנולוגיות ערביות מקומיות. כשהמרכז העירוני יהפוך למונומנט היסטורי ותיירותי, חיפה תהפוך להיות עיר שווה".

ארבעה מרכזים בשכונת הדר הכרמל יהיו מוקדים בעלי משמעות חברתית ואורבנית, ויתוו את המסלול לבאים לאירוע. תנועת המבקרים תחל מבית ספר בסמ"ת לשעבר והמבנה ששופץ שם ע"י הפקולטה לאדריכלות של הטכניון – "הדריון" שם תתקיים התערוכה "יש דבר כזה באוהאוס חברתי?", לבית הקרנות והמעבר התת קרקעי לרחוב הרצל שם יוצבו עבודות אמנות. משם יוזמן הקהל ללב חיפה האדומה – קולנוע אורה האיקוני שעמד נטוש עשורים וכעת יפתח לקהל ולבית הפועלים ההיסטורי בו תתקיים תערוכה בנושא חיפה האדומה. ממול, שרידי קולנוע אמפי יהפכו לזירה למופע סאונד של מקהלת מכוניות. ומבנה שוק תלפיות – מבנה הבאוהאוס מהחשובים והאייקונים בישראל שמייצגים את הסגנון הבינלאומי באופן מובהק – פונה מחדרי קירור נושנים וג'אנק רב שנערם במרוצת השנים, ויקיים בתוכו תערוכה בת עשרות אמנים ואירועי מחול ופרפורמנס. באירוע ייקחו חלק עשרות אמנים, יתקיימו אירועי תרבות רב תחומיים בתחומי המחול, מיצג, שירה ועוד, יצאו סיורים של בתים מבפנים בעשרות לוקיישנים בעיר, יתקיימו שחזורים היסטוריים, פעילות למשפחות ותפתח לקהל תצפית פנורמית על הדר. בין האמנים המשתתפים: אורית חסון עם אלי לולאי, גרשון קניספל, האדי חליל, נרדין סרוג'י, מוטי מזרחי, מרדכי גומפל, רונית שני, רוני חג'ג' ועוד.

הכניסה חופשית! פרטים על האירועים באתר…

פסטיבל תמונע 2019 במה לקולות מושתקים 21-30 בנובמבר

פסטיבל תמונע 2019 מיצב את עצמו בשנים האחרונות כבמה מרכזית ליצירות מקור עצמאיות ובועטות של יוצרים ויוצרות, הפועלים במהלך השנה בזירת התיאטרון העצמאי בכלל ובתמונע בפרט. השנה ממשיך הפסטיבל להיות ברומטר לבדיקת דופק היצירה העצמאית בארץ. לצד עבודות של יוצרים מוכרים, הממשיכים להעמיק ולשכלל את גוף עבודתם, משלב הפסטיבל כוחות צעירים מבטיחים, המביאים לבמה שפה חדשה ומאתגרת.

שילוב מיוחד זה בין יוצרים "וותיקים" ליוצרים חדשים, ביחד עם שיתופי פעולה מחו"ל, יצר השנה פסטיבל שנע בין הפוליטי לאישי ומשקף בתוך ספקטרום רחב זה מציאויות חיצוניות ופנימיות, דרך עיניהם של היוצרים. ניהול אמנותי: ניצן כהן ונאוה צוקרמן. בין היצירות:

בסוף האביב –  פדאא  זידאן: הזהות והנאמנות הדרוזית דרך סיפור חייה של היוצרת פדאא זידאן. יום ה' 21.11.19 בשעה 20:00 ויום שישי 22.11.19 בשעה 20:00

חדר ריק: ניסיון למצוא אהבה דרך עבודת פרפורמנס. יום ה' 21.11.19 בשעה 20:00

Out of Space: מחשבות על חלל מרחב ומרחק. יום שישי 22.11.19 בשעה 20:00

dust \ staub \ אבק: פערים גיאוגרפיים נפשיים נסגרים דרך סיפורי משפחה וזיכרונות אישיים. מוצ"ש 23.11.19 בשעה 17:00 ובשעה 20:00

We Blush: כנות, פגיעות וחשיפה דרך טכניקת "סינמפאסט". מוצ"ש 23.11.19 בשעה 18:00 ובשעה 20:00

על הכתפיים: תגובה מחאתית בימתית למציאות הישראלית. מוצ"ש 23.11.19 בשעה 22:00

מצטיירת: יום א' 24.11.19 בשעה 20:00

בוקר טוב קיפוד: דרמה פיוטית דוקומנטרית. יום ה' 28.11.19 בשעה 20:00

צזארה הולך למלחמה: קברט אנטי מלחמתי. יום ה' 28.11.19 בשעה 20:00

הנסיכה אבנר – אופרת פופ: על זהות ומגדר בעידן האפליקציות וההכרויות. מוצ"ש 30.11.19 בשעה 22:00

בית אריה קלנג באשדוד עם תו-שווים שרים

באשדוד מניפים את דגל השוויון: אחת לחודש בימי שני תיערך בבית אריה קלנג, בית האמנים באשדוד סדרת אירועים בת שישה מפגשים – "תו-שווים שרים" – מיזם חדש ומרגש השואף להעלות את המודעות לשוויון הזדמנויות ושיתופם של אנשים עם צרכים מיוחדים בקהילה באמצעות מוזיקה ואמנות, במטרה ליצור יחד קהילה שווה. האירוע הראשון בסדרה יערך ביום שני ה-18.11.19 בשעה 18:30, בניהולו האמנותי של המוזיקאי רונן הרוניאן, ויהיה פתוח לקהל הרחב, חינם. כל אחד מהאירועים במסגרת הסדרה החדשה יונגש בשפת הסימנים ויערך במתכונת של שירה בציבור בהובלת הרכב מוזיקלי המשלב אמנים עם וללא צרכים מיוחדים שהוקם במיוחד לטובת כך. מדי אירוע ישולבו הרכבים מקומיים נוספים, זאת לצד מרחב יצירה ואמנות שיפעל באופן פתוח לכולם ויתחשב בצרכיו של כל אדם, בו יוכלו המשתתפים ליצור ולצייר באופן חופשי בליווי אמנים מקומיים, כשהרעיון הוא שאנשים ירגישו חופשי להגיב למוזיקה באמצעות יצירה. במרחב האירוע יוצעו לאורחים מגוון חומרי אמנות לבחירה. במיוחד עבור המיזם נוצר שיתוף פעולה עם אגודת אמני אשדוד, אשר ייקחו חלק פעיל בסדרת האירועים.

על הניהול האמנותי והובלת ההרכב המוזיקלי אמון המוזיקאי והיוצר רונן הרוניאן, ואליו מצטרפים אמנים מוכשרים בני העיר אשדוד גם הם: הנחיה ושירה – עמק עמרמי ואיל פרץ, קלידים – סער בוכבינדר, קלידים, גיטרות – יהונתן עזר.

את המיזם המרגש יזמה נורית טופז, רפרנטית תחום צרכים מיוחדים בחברה העירונית לתרבות אשדוד, בשיתוף בית אריה קלנג, אגודת אמני אשדוד, מחלקת תחום הנוער בחברה העירונית לתרבות, המרכז למשפחה אשדוד, מחלקת שיקום, המנהל לשירותים חברתיים, היחידה לשכונות ותיקות והון חברתי וקהילה נגישה אשדוד. נורית טופז: "במהלך כ-60 דקות ניכנס יחד לעולם בו כולנו שווים באמת, יחד נעלה את המודעות לשוויון הזדמנויות ושיתופם של אנשים עם צרכים מיוחדים במרחב הציבורי כאשר האמנות והשירה הן אלו שמחברות בינינו". האירוע פתוח לקהל הרחב ללא תשלום. לפרטים נוספים: בית אריה קלנג טל': 08-9221883 או בדוא"ל…

חנוכה

מרכז מהותי עם לילה לבן בחופשת החנוכה

מרכז מהותי (צילום מושיק ברין)

מרכז מהותי יערוך במהלך חג החנוכה, לראשונה, פעילות "לילה לבן" ייחודית בסימן גילוי האור העצמי שלי. במהלך הסיור במהותי, תיערך פעילות "לגלות עם האור" בה יכנסו המשתתפים לחדר חושך מיוחד בו יצטרכו לגלות בעזרת פנסים את סמלי החג. בהמשך תתקיים פעילות "מכוונים את האור אלי" במהלכה יבחרו הילדים את הכדור שלהם בבריכת הכדורים ודרכו ילמדו לכוון את האור אליהם, ולהאיר את עולמם הפנימי על ידי חשיבה והתבוננות פנימה. פעילות לילה לבן במהותי תתקיים בכל ימי החג,  24-30/12 (למעט יום שישי) בין השעות 17:00-19:00 בנוסף לפעילות הקבועה של מהותי- פעילות הדגל של המרכז "זמן מהותי", כתב החידה "הרפתקה באי" והצגה "מסע בארץ האור" שיתקיימו במהלך החג, מדי יום בין השעות 10:00-17:00 וביום שישי בין השעות 10:00-13:00. יש לתאם ביקור לפעילות מראש בטלפון 03-7181333  או באתר…

זמן מהותי – היא פעילות יחידה במינה בה המשתתפים, הורים וילדים, יוצאים למסע בין תחנות החושפות את הייחודיות שבנו. התחנות משלבות טכנולוגיות מעולמם של הילדים: בניית לוח עצמי באמצעות אפליקציה ייחודית, קיר קינקט גדול מימדים ועוד. "זמן מהותי" הינה פעילות הדגל של המרכז, המאפשרת במהלכה להתרגש, לשתף וללמוד האחד על השני דרך חוויה מקורית ומעניינת. הפעילות מתאימה לילדי כיתות א-ו. משך זמן הסיור: כשעה ורבע

הרפתקה באי – בין העצים, החופים, החיות וההרים מסתתרות חידות מסקרנות, משימות מגוונות ומפה מסתורית ומיוחדת במינה! בעזרת כתב חידה יוצא דופן יפגשו הילדים עם אתגרים מסקרנים ועם ערכים, חלומות ושאיפות. הפעילות מתאימה לילדי כיתות א-ו. משך הפעילות: כשעה ורבע

מסע בארץ האור – הצגת יחיד קסומה וערכית המספרת את הסיפור של אור וחברו הטוב, קופי הקוף. יחד הם יוצאים למסע בעקבות מפת אוצר מסתורי. תוך כדי המסע הם לומדים להכיר את עצמם, את הייחודיות שלהם ואת היופי בשיתוף פעולה. בהצגה משולבות משימות והפעלות המזמנות אפשרות לביטוי עצמי. לאחר ההצגה תתקיים פעילות יצירה בעקבות הסיפור. הפעילות מתאימה לילדי גן בגילאי 4-6. משך הפעילות: כשעה

מרכז מהותי, רח' שאול המלך 21 (ברחבת  הקאמרי).

צפת עם חג של צחוק ומני עוזרי בחנוכה

בעיריית צפת ממשיכים לפעול ליצירת מופעי תרבות ופנאי לאורך השנה כולה. בשיתוף פעולה של העירייה, מרכז צעירים ומכללת צפת יתקיים בעיר במהלך חג החנוכה מופע סטנדאפ חגיגי ומיוחד של מני עוזרי- מאמני הסטדנאפ המובילים בישראל. עוזרי יגיע לצפת ביום שלישי, 24.12 ויופיע בהיכל התרבות בית יגאל אלון החל מהשעה 20:30, במופע חדש ומיוחד שנון וקורע מצחוק, סוחף עד דמעות!. השנינות, ההגשה, התחכום וכשרון המשחק, מיתגו את מני עוזרי כאחד ממופעי הסטנד אפ המובילים בישראל. קטעי הסטנד אפ של עוזרי ביוטיוב הפכו לתופעה, המון בזכות כישרון ייחודי והומור איכותי. הכניסה למופע הינה מגיל 16 ומעלה.

גם מופע הסטנדאפ של עוזרי בדומה למופעים שעד כה הודיעו בעיריית צפת על קיומם בחנוכה- חפש את המטמון עם יובל המבולבל, רוי בוי, מיכל ינאי שי ורועי וקוגומלו וכן מופע הנוער 'אינגוי' עם היוטיוברים המובילים- עופר ומאור וסמולקין וליזה, יהיה בסבסוד של הרשות המקומית כחלק מהפעילות להנגשת אירועי תרבות ופנאי מובילים לתושבי העיר, וכרטיסים למופע של עוזרי ימכרו במחיר סמלי של 30 שקלים בלבד. רכישת כרטיסים דרך אתר היכל התרבות בצפת.

ראש עיריית צפת שוקי אוחנה ציין: "אנחנו ממשיכים לפעול במטרה להעניק לתושבי העיר צפת אירועי תרבות ופנאי רבים ומגוונים -זמרים, מופעי ילדים, אירועים לציבור הדתי- חרדי, הצגות, סרטים וגם מופעי סטנדאפ. צפת עיר של תרבות ופנאי!"

תיאטרון פסיק עם פסטיבל אורות חנוכה 20.11 – 30.12

תיאטרון פסיק מפיק את פסטיבל אורות חנוכה, פסטיבל תיאטרון חדשני שמעלה הצגות לילדים בעלי צרכים מיוחדים, ופונה בכל שנה אל אלפי ילדים ובוגרים עם צרכים מיוחדים (ילדים בסיכון, נפגעי נפש, עם מוגבלות פיזית, על הספקטרום האוטיסטי). בפסטיבל מתקיימות מאות פעילויות תרבות המותאמות להם בתוכן ובמחיר. שחקני התיאטרון לוקחים חלק פעיל בכל אחת מהפעילויות.

הצגות חנוכה הפכו למעין מסורת לה מצפה כל ילד בישראל בחנוכה, בכל שנה בתקופה זו, מועלות ברחבי הארץ הפקות ענק לילדים, אשר, לצערנו אינן מתאימות לאוכלוסיות מיוחדות משום אי התאמת התכנים, מורכבות של שפה, עודף גירויים וקשים פיזיים. מחירן היקר של ההצגות – מונע ממשפחות רבות ליהנות מהן. פרויקט "אורות חנוכה" של תיאטרון פסיק נותן מענה על צורך זה ומציע חלופה איכותית עבור כ-5,000 ילדים עם מוגבלויות, ילדים בסיכון, ילדי השכונות, אנשים וילדים בעלי נכויות. הפסטיבל מאפשר להם, במחיר סימלי (10 ₪), ליהנות מחוויה בלתי נשכחת כמו כל הילדים בישראל. בנוסף – מקיימות הצגות של שחקנים עם מוגבלויות בפני תלמידים וחיילים – לשינוי דעות קדומות ולקבל האחר והשונה.

איך נראה הפרויקט: עשרות אירועי הפנינג המתרחשת ברחבי ירושלים – באולמות תיאטרון פסיק, במרכזים קהילתיים, ובמוסדות חינוך מיוחד ונוער בסיכון. קהלים של עד 150 צופים ייקחו חלק באירועים הכוללים: קבלת פנים לילדים ע"י נגנים וליצנים, הצגת תיאטרון, סדנאות תיאטרון, מוסיקה, איפור ויצירה, כיבוד ומתנות אישיות המיוצרות על ידי אנשים עם מוגבלויות. הצגות וסדנאות משחק בפסטיבל:

האוצר הקסום – אריה שריקי וירדן באומהפט. ארלקינו ופולישינלה מוצאים ביער אוצר זהב ומתחלקים בו. פולישינלה גונב את האוצר ומשאיר את ארלקינו עם התיבה, תיבה זו אינה רגילה.

מופע ליצנות וקסמים – אריאל קרן שחקן, ליצן וקומיקאי במופע ייחודי ומצחיק המשלב ליצנות, סטנד אפ קומדי וקסמים. הוא מנסה להיות גם קוסם. רוב הקסמים שלו הם כישלון גמור.

מופע מסיכות קומדיה דל'ארטה – אריה שריקי/ שמואל הדג'ס/ חביב מזרחי/ ירדן באומהפט

מופע מסיכות מצחיק ומרתק הלוקח את הקהל הצעיר למסע לעולם הקומדיה דל'ארטה, ומאפשר לקהל להיחשף לעולם הקומדיה, להכיר את הדמויות בה, לרקע ההיסטורי והתרבותי עליו צמחה.

הקשה בבקשה – דיוויד פנסטר משתמש ביער ובעצים על מנת ליצור ולנגן על כלי מוסיקה בקטעי נגינה וירטואוזים. במופע מסרים על  איכות הסביבה, מיחזור ושימור הטבע ואהבת האדם.

מופע בועות סבון – במופע ייחודי נלמד על הכלים שיוצרים בועות מיוחדות ונתנסה בהם.

מופע אור וצל – מופע תיאטרון צלליות מרתק, הכולל הדגמה של צלליות באמצעות שימוש בידיים ובחפצים. המשתתפים יכינו צלליות שונות ויתנסו איתן. פעילות מהנה להורים וילדים.

מוזיאון מגדל דוד עם סיורי עששיות

קרייזי מרי במגדל דוד (צילום יח"צ)

מוזיאון מגדל דוד ממשיך במסורת סיורי העששיות בחנוכה, ואתם מוזמנים להכיר את המצודה העתיקה באור אחר. עם השקיעה יצטיידו הילדים בעששיות, וייצאו לסיור לאורך חומות מגדל דוד וברחבי המצודה העתיקה. במהלך הסיור ישירו הילדים שירים וילמדו להכיר את סיפורה המרתק של ירושלים. בסיום ידליקו נרות חנוכה ויאכלו סופגניות.

תאריכי סיור, עברית: יום ב', 23.12  |  יום ג', 24.12  | יום ד', 25.12  | יום ה', 26.12

תאריכי סיור, אנגלית: יום ג', 24.12  . שעה: 16:30. משך הסיור: שעה וחצי .הפעילות מתאימה לילדים בגילאי 5-10. בהרשמה מראש. הסיור אינו מתאים לעגלות. במזג אוויר גשום הסיור יבוטל.

בנוסף מציע המוזיאון פעילויות נוספות לחנוכה.

פעילות משפחתית-לכודים במגדל: – משחק בריחה משפחתי בעקבות תעלומה של דמויות היסטוריות. משחק עצמי הכולל משימות, חידות ואתגרים, כשבסופו על המשתתפים לגלות מיהי הדמות ההיסטורית הכלואה במצודה וקשורה לירושלים. דמות היסטורית מעברה של ירושלים התעוררה לחיים ונכלאה בטעות במסתרי המצודה. צריך לגלות מיהי הדמות המסתורית , לשחרר את הדמות ולהחזיר אותה במנהרת הזמן…

איך זה עובד? בשלב הראשון המשתתפים מתכנסים לתדרוך שבסופו כל משפחה מקבלת הסבר קצר על המצודה והמוזיאון, הוראות למשחק, מסלול ומפה. בכל תחנה המשתתפים צריכים לפתור חידה או לצלוח משימה כשבסופה יתגלה להם רמז – הרמז יהיה תמיד שם של חפץ. כשהמשתפים יגיעו למשימת הסיום הם יצטרכו להשתמש בשמות החפצים שגילו עמ"נ  לגלות מיהי הדמות המסתורית, ואז לגלות קוד שבעזרתו יוכלו לשחרר את הדמות ולהחזיר אותה במנהרת הזמן… המשחק מתקיים ברחבי המצודה ובעיקר בחדרי המוזיאון\ תוך שימוש בתצוגה. תאריכים: 24.12, 25.12, 26.12, 29.12, 30.12. בהרשמה מראש!!

שעות הפעילות: 10:30- 16:00.בכל שעה החל מהשעה 10:00. הזנקה אחרונה בשעה 15:00. התחלת משחק בריחה בשעות 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00. קהל יעד: משפחות. מתאים לילדים מגיל 9 ומעלה. (גם לבני נוער). משך המשחק: כשעה וחצי.

קולנוע רדיו וטלויזיה

סינמטק תל אביב והספרייה המרכזית לעיוורים עם רואים את הקול
עד כה נאלצו אנשים עם עיוורון ולקויות ראיה ללכת להקרנות מיוחדות, מותאמות, בהן הוקרנו סרטים בליווי תיאור קולי כחלק מהסרט. על פי נתוני משרד הרווחה, ישנם כמאה ושלושים אלף לקויי ראייה וכ-24 אלף בעלי תעודת עיוור, ובגוש דן בלבד כשישים אלף, כאשר 90% רואים באופן חלקי. לראשונה בישראל, התקיים פיילוט לסרט מונגש, בשיתוף הספרייה המרכזית לעיוורים. במסגרת הפיילוט, הוקרן הסרט "בשורות טובות" בכיכובם של נלי תגר ורועי אסף. ההנגשה מתבססת על אפליקציה חדשנית – 'גרטה' אשר תתאים את פסקול התיאור הקולי לסרטים ובכך תאפשר לעיוורים וללקויי ראיה לצרוך תכנים בצורה עצמאית ונגישה. התיאור הקולי, קרי ההנגשה – הינו תוספת קריינות מוקלטת המתארת את המתרחש על המסך תוך שמירה על הפסקול הסרט המקורי וללא הפרעה לדיאלוגים או למוסיקה.

עמוס באר, מנכ"ל הספריה המרכזית לעיוורים: "בשנים האחרונות פועלת הספרייה לקידום תחום הנגשת התרבות בישראל, עבורנו זהו צעד נוסף שיאפשר לעיוורים וכבדי ראיה להיות חלק מהשיח החברתי תרבותי בישראל. אנו מברכים על שיתוף הפעולה עם סינמטק תל אביב ומקווים שהאפליקציה תביא קהל חדש לאולמות הקולנוע".

לפרטי הפעלת האפליקציה יש להיכנס לקישור…

פורד נגד פרארי Ford v Ferrari

זוכי האוסקר מאט דיימון וכריסטיאן בייל מככבים בסרט המבוסס על סיפורם האמיתי של מעצב המכוניות פורץ הדרך קרול שלבי (דיימון) והנהג הבריטי חסר הפחד קן מיילס (בייל), אשר נאבקו יחד בהתערבות תאגידית, בחוקי הפיזיקה ובשדים שלהם עצמם על מנת לבנות מכונית מירוץ מהפכנית עבור יצרנית הרכב פורד ולהתחרות במכוניות השולטות של אנזו פרארי במירוץ 24 השעות של לה מאן בצרפת של 1966.

ארה"ב 2019. בימוי: ג'יימס מנגולד. שחקנים: מאט דיימון, כריסטיאן בייל, ג'ון ברנתל. אורך הסרט: 152 דקות. הפצה פורום פילם, בבתי הקולנוע.

ערוץ דיסני עם ביה – טלנובלה חדשה

הסדרה משודרת בימי א'-ה' בשעה 20:25 בכל הפלטפורמות הקיימות של ערוץ דיסני (יס, הוט, סלקום).

ביה, נערה בת 16, עם כישרון אדיר בשירה ותשוקה גדולה לאומנות. בעבר, חלקה ביה את אהבתה לשירה עם אחותה הלנה, אבל לאחר שזו נעלמה באופן מסתורי בעקבות תאונה, השירה הפכה למשהו אישי עבור ביה. כיום היא שרה רק כאשר איש אינו שומע. האם היא תצליח להחביא את הכישרון יוצא הדופן שלה לעצמה?

המלאכיות של צ'ארלי CHARLIE'S ANGELS

אליזבת בנקס מביימת את הדור הבא של המלאכיות – קריסטן סטיוארט, נעמי סקוט ואלה בלסינקה – המועסקות על ידי צ'ארלס טאונסנד המסתורי. המלאכיות של צ'ארלי מאז ומעולם סיפקו אבטחה וכישורי חקירה בעבור לקוחות פרטיים. כעת, הסוכנות הפכה לסכונות בינלאומית המעסיקה כמה מהנשים החכמות, חסרות הפחד והמיומנות ביותר בעולם – צוותי מלאכיות רבים שלכל צוות בוזלי משלו. צוותים אלו לוקחים על עצמם את המשימות הקשוחות ביותר ברחבי העולם. כאשר מהנדס מערכות צעיר חושף טכנולוגיה מסוכנת, המלאכיות נקראות לפעולה ונדרשות לסכן את חייהן על מנת להגן על כולנו

ארה"ב, 2019. בימוי: אליזבת בנקס. שחקנים: קריסטן סטיוארט, נעמי סקוט, אלה בלינסקה, אליזבת' בנקס, דג'ימון הונסו ופטריק סטוארט. אורך הסרט: 118 דקות. הפצה א.ד מטלון ופורום פילם. בבתי הקולנוע.

HOT HBO עם מר רובוט Mr. Robot,

מר רובוט לא רק גרפה אינספור פרסים נחשבים, בהם שני פרסי "גלובוס הזהב", שני פרסי "אמי", שלושה פרסי בחירת המבקרים ואת פרס ה"פיבודי", אלא גם כיכבה בראש רשימת "הסדרות החדשות הטובות ביותר" במגזינים "רולינג סטון", "אנטרטיימנט וויקלי" ו"טיוי גייד".

את הסדרה מובילים זוכה האוסקר רמי מאלק ("רפסודיה בוהמית"), שאף גרף את פרס ה"אמי" על תפקידו בסדרה, ולצדו זוכה "גלובוס הזהב" (על תפקידו) כריסטיאן סלייטר ("רומן על אמת"). עלילת "מר רובוט" עוקבת אחרי אליוט (מאלק), האקר ניו יורקי צעיר שסובל מהפרעת חרדה חברתית ומגויס על ידי אנרכיסט מסתורי המכנה עצמו "מר רובוט" (סלייטר) לארגון מחתרתי בשם "אף-סוסייטי". אלא שעד מהרה הוא מגלה שדברים רחוקים מלהיות כפי שהם נראים.

העונה ישובו לככב גם קרלי חייקין ("פרברי הגיהינום", "השיר האחרון"), גרייס גאמר (בתה של מריל סטריפ וכוכבת "אימה אמריקאית" ו"חדר החדשות"), פורשיה דאבלדיי ("קארי"), מייקל כריסטופר ("ריי דונובן"), די.בי וונג ("פארק היורה"), מרטין וולסטרום ("קוד 100") וזוכה שני פרסי ה"אמי" בובי קנאווייל ("ויניל", "משמרת שלישית", "וויל וגרייס").

חמשת פרקי העונה הרביעית ששודרו עד כה בארה"ב משודרים בשידור שבועי ב-HOT HBO בסמוך לארה"ב בימי חמישי ב-22:00.

סינמטק הרצליה עם מבט על הקולנוע הנורדי – 2019

המהדורה השנייה של "מבט על הקולנוע הנורדי", פרויקט משותף של סינמטק הרצליה ושל שגרירויות דנמרק, נורווגיה, פינלנד ושוודיה, מציגה תוכנית הכוללת 18 סרטי קולנוע וסדרת טלוויזיה, אשר יוקרנו בסינמטקים של הרצליה, חולון, ירושלים, שדרות ותל אביב במהלך החודשים נובמבר ודצמבר, 2019!

בתוכנית יוצגו סרטים חדשים (בין היתר נקרין את נציגי הארצות הנורדיות שיתמודדו על מקום ברשימת המועמדים הסופית לפרס האוסקר לשנת 2020 בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר), סרטים לכל המשפחה בשפת המקור בליווי מספרת סיפורים שתנגיש את התכנים, ורסטורציות לקלאסיקות נורדיות משובחות. התוכנית שמה דגש על שוויון ועל סוגיית ההגירה והאקטואליות הגלובלית שלה. סרטים חדשים: נציגי המדינות הנורדיות שיתמודדו על מקום ברשימה הסופית לאוסקר: דנמרק – מלכת הלבבות, נורווגיה – יוצאים לגנוב סוסים, פינלנד – לב צעיר ופרוע.

דנמרק (קלאסיקות מודרניות): הממלכה – רסטורציה של סדרת הטלוויזיה המבהילה והמבדרת (משנת 1994) על בית חולים רדוף רוחות, מבית היוצר של לארס פון טרייר. סדרה שבישרה את גל סדרות הטלוויזיה הדניות המעולות. פּוּשֶר – מותחן אלים מאת ניקוֹלַס וינדינְג רֶפְן.

פינלנד: אנשים בליל קיץ – רסטורציה של סרט משנת 1948 המבוסס על רב־מכר מאת פְרַנְס אֶמיל סילַנְפָּה (חתן פרס נובל לשנת 1939).

שוודיה: המהגרים והארץ החדשה – רסטורציה של שתי הפקות תקופתיות משלימות מהשנים 1971 ו-1972 מאת יאן טרואל, מבחירי במאי שוודיה, בכיכובם של ליב אולמן ומקס פון סידוב (כוכבי סרטיו של אינגמר ברגמן). בנוסף מבחר סרטים עכשוויים:

פינלנד: תהום – סרט עצמאי זוכה פרסי "יוּסי" (האוסקר הפיני) בקטגוריות הסרט והבמאי הטובים ביותר.

נורווגיה: זהירות ילדים – סרט אדיר, היישר מפסטיבל ונציה ומפסטיבל חיפה. בליינד ספוט – דרמה עוצרת נשימה המצולמת בשוט אחד, זוכת פרסים בקטגוריות הבמאית והשחקנית הטובות ביותר, פסטיבל סאן סבסטיאן, 2018. האדם ה-12 – מותחן המבוסס על סיפורו של לוחם המחתרת הנורווגי יאן באלסרוד, בכיכוב ג'ונתן ריס מאיירס ("ולווט גולדמיין", "נקודת מפגש"). מערבה מכאן – סרט מסע עצוב מצחיק על מסעם של אב הלובש את בגדי אשתו ובנו האלכוהוליסט.

שוודיה: טד – תנו לי אהבה – ביוגרפיה מוזיקלית של כוכב פופ שוודי אשר פעל במקביל לחברי להקת אבבא ויחד עמם.

פרטים באתר…

לשבור את הקרח 2
מדוע נולדה אלזה עם כוחות קסם? התשובה קוראת לה ומעמידה את ממלכתה בסכנה. יחד עם אנה, קריסטוף, אולף וסוון היא תצא למסע מסוכן ויוצא דופן. ב'לשבור את הקרח', חששה אלזה שכוחותיה גדולים מדי בשביל העולם הזה; ב'לשבור את הקרח 2' עליה לקוות שהם מספיקים.
הסרט 'לשבור את הקרח' זכה בשנת 2013 בפרס האוסקר לסרט האנימציה הטוב ביותר, והשיר מתוכו Let it Go זכה גם הוא בפרס האוסקר לשיר הטוב ביותר.

ארה"ב, 2019. בימוי: ג'ניפר לי, כריס באק. קולות: אידינה מנזל, קריסטין בל, ג'ונתן גרוף, ג'וש גאד, אוון רייצ'ל ווד, סטרלינג קיי בראון. הפצה פורום פילם ויוקרן בדיבוב לעברית ובאנגלית עם כתוביות החל מ-21.11.

פסטיבל הסרטים בערבה התיכונה: מתחילים במסיבה פסטורלית בצוקים

אלפי חובבי קולנוע מהארץ והעולם הצפויים להתארח באתרי הלינה המגוונים ברחבי הערבה התיכונה לרגל פסטיבל הסרטים הבינלאומי 'סרטים בערבה', מוזמנים בשני סופי השבוע של הפסטיבל למסיבת פסטורלית, מוזיקה נעימה ומרגיעה, גלריות אומנות ודוכני מזון בכפר האמנים צוקים. הכניסה חופשית. המסיבה תפתח החל משעות הבוקר ותמשך עד להקרנה הראשונה ביום ו' של פסטיבל הסרטים הבינלאומי 'סרטים בערבה', הנחגג זו השנה השמינית. לאורך עשרה ימים, יוקרנו סרטים ממיטב התוצרת העולמית, סרטים לילדים ונוער וסרטים קצרים שהופקו וצולמו במהלך השנה האחרונה בערבה. באירוע צפויות להשתתף דמויות מובילות מעולם הקולנוע, שכן כל סרט שיוצג ילווה לפחות באחד מיוצריו (במאי, שחקן או מפיק) שיקיימו שיח עם באי הפסטיבל. בהפקת הפסטיבל מציעים מגוון חבילות לינה, חבילות סרטים, טיולים בלב המדבר במשך היום וטעימות מהתוצרת החקלאית המקומית.

מסיבה פסטורלית, כפר האמנים צוקים. הכניסה חינם. שישי 22.11.2019 שעות 11:00-16:00. פרטים נוספים אודות הפסטיבל באתר… למידע נוסף על אתרי לינה ואטרקציות בערבה…

21 גשרים 21 BRIDGES

צ'דוויק בוזמן ('הפנתר השחור') מככב במותחן אקשן מהמפיקים אנתוני וג'ו רוסו ('הנוקמים: מלחמת האינסוף') והבמאי בריאן קירק ('משחקי הכס'). בלש ניו יורקי שסטה מדרך הישר חושף קונספירציה מפתיעה ורחבת יריעה במהלך מצוד אחר זוג רוצחי שוטרים. לאורך המרדף, הולכים ומיטשטשים הגבולות בין רודף לנרדף. כאשר מאמצי החיפוש מתגברים, ננקטים צעדים מרחיקי לכת למניעת בריחתם של הפושעים, והרשויות סוגרות את כל 21 הגשרים המובילים אל ומחוץ למנהטן.

ארה"ב, 2019. בימוי: בריאן קירק. שחקנים: צ'דוויק בוזמן – אנדרה דיוויס, סיינה מילר – פרנקי ברנס, ג'יי קיי סימונס – קפטן מק'קנה, סטפן ג'יימס – מייקל. אורך הסרט: 99 דקות. הפצה פורום פילם ומגיע לבתי הקולנוע החל מ-21.11.2019.

HOT עם פורטלנדיה Portlandia

מאחורי הסדרה המוערכת, שגרפה ארבעה פרסי "אמי", את פרס "פיבודי" היוקרתי ופרס גילדת התסריטאים, עומד בית ההפקות של יוצר "סאטרדיי נייט לייב" וזוכה 15 פרסי ה"אמי" לורן מייקלס. כבכל עונה, גם בעונה הנוכחית יתארחו כוכבים מהשורה הראשונה – בהם המועמד לאוסקר ג'ף גולדבלום ("היום השלישי", "הזבוב", "פארק היורה" ועוד), זוכת ה"אמי" שרי ג'ונס ("סיפורה של שפחה"), אד באדג'לי ג'וניור ("עמוק באדמה"), רייצ'ל בלום ("האקסית המטורפת") , קומייל נאנג'יאני ("עמק הסיליקון"), אידי בריינט ("סאטרדיי נייט לייב"), ג'ון קורבט ("סקס והעיר הגדולה"), טרי קרוז ("ברוקלין תשע-תשע"), ראשידה ג'ונס ("מחלקת גנים ונוף"), נטשה ליון ("כתום זה השחור החדש"), ניק קרול ("פה גדול") ועוד רבים נוספים. גם זוכה ה"אמי" קייל מקלאכלן ("טווין פיקס") ישוב לתפקידו כראש העיר של פורטלנד.

"פורטלנדיה", שנולדה מסדרת מערכוני רשת ויראליים שיצרו ארמיסן ובראונשטיין ב-2005 תחת השם "ThunderArt", משרטטת בצורה ייחודית את פורטלנד והתושבים שמאכלסים אותה. השניים מגלמים שורה של דמויות אקסצנטריות וצבעוניות האופייניות לאורח החיים ההיפסטרי בעיר תוך ביקורת חברתית סרקסטית. ג'רי סיינפלד כינה אותה בראיון ל"ניו יורק מגזין": "הקומדיה המבריקה ביותר בטלוויזיה של ימינו ובקלות אפשר להכתיר אותה כאחת הקומדיות הטובות ביותר בכל הזמנים".

החל מה-27.11, ימי רביעי ב-22:00 (שני פרקים בערב), ב- HOT HBO וב-HOT VOD

ידיד הדייגים FISHERMAN'S FRIENDS

מנהל מוזיקלי חריף וסרקסטי אשר חי את חייו בקצב מהיר (דני מייז), יוצא מהעיר הגדולה לונדון, אל כפר מרוחק בקורנוול בשביל מסיבת רווקים. הבוס שלו (נואל קלארק), מחליט למתוח אותו ומשכנע אותו להחתים להקה מקומית של דייגים ששרה שירי מלחים (סולן הלהקה הוא ג'יימס פורפוי). במהרה, הוא מוצא את עצמו מחוץ לאזור הנוחות שלו; הוא מנסה בכל כוחו לזכות באמון של חברי הלהקה ובני משפחותיהם, אך הם מקדשים את ערך המשפחה והקהילה וכסף ותהילה לא מסנוורים אותם.
בעוד הוא נמשך אט אט אל עבר אורח החיים המסורתי, הוא נאלץ לבחון מחדש מה הם הערכים בהם הוא מאמין ואת השאלה, מה היא באמת הצלחה.

אנגליה, 2019. בימוי: כריס פוגין. שחקנים: דניאל מייז, נואל קלארק, ג'יימס פורפוי ודיוויד היימן. אורך הסרט: 112 דקות. הפצה פורום פילם ויגיע לבתי הקולנוע ב-21.11.

סינמטק ירושלים, בשיתוף האוניברסיטה העברית עם פסטיבל הקולנוע האנתרופולוגי

סינמטק ירושלים חבר למחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה של האוניברסיטה העברית, וביחד הם פועלים לקדם סרטים דוקומנטריים בעלי אוריינטציה אתנוגרפית. הסרטים מבקשים לתאר בכלים קולנועיים את המורכבויות של חיי היחידים והקהילות בעולם הרחב, ואת החוויה האנושית הפרטית אל מול החברה, המדינה והתרבות. הפסטיבל מציע סרטים בנושא דת ופולחן כמו למשל הסרט :"קרוב יותר לאלוהים " המתאר את סיפורם של מוסיקאי קלאסי ונזיר המקדישים את חייהם לשימור המסורת והפולחן בפקיסטן.

בין אורחי הפסטיבל היוצרים: הבמאית אנט ברגר – "קרוב יותר לאלוהים", הבמאית ליזבט הולטהל – "הארמון", והבמאי פרופ' הנס פרוד שטורס – "מקדשה של קאלי".

הקרנות הסרטים ילוו בחלקן בשיחות של מומחים ומרצים מן התחומים בהם נוגעים הסרטים ביניהם ד"ר דן גבע, ד"ר אודי הלפרין, ד"ר מיכל קומם, שחר שילוח ועוד. פרופ' תמר אלאור: "אנו מזמינים אתכם להמשיך איתנו את המסורת הצומחת של הקרנת סרטים אתנוגרפיים חובקי עולם ותרבויות"

בין הנושאים השונים שיציגו הסרטים ניתן למצוא סרטים העוסקים במגדר, כמו סרט הפתיחה "פרפר", המביא את סיפורה של המתאגרפת האולימפית הראשונה של איטליה שצמחה באחת השכונות הקשות של נאפולי ואת האתגרים העומדים בפניה. כמה סרטים עוסקים באקולוגיה ובעתיד החברות הפסטורליות באירופה, ביניהם  הסרט "גיבור של כבשים" הבוחן את התכנות חידוש חיי הרועים בעידן הפוסט מודרני. הפסטיבל מציע סרטים בנושא דת ופולחן כמו למשל הסרט :"קרוב יותר לאלוהים " המתאר את סיפורם של מוסיקאי קלאסי ונזיר המקדישים את חייהם לשימור המסורת והפולחן בפקיסטן.

הקרנות הסרטים ילוו בחלקן בשיחות של מומחים ובמפגשים עם מספר מבמאי הסרטים. נורית קידר, מנהלת אמנותית | פרופסור תמר אלאור אנתרופולוגית, מנהלת הפסטיבל מטעם האוניברסיטה העברית | לידיה גינזבורג, הפקה אקדמית.

תיאטרון, במה ומוסיקה

קבוצת התיאטרון הירושלמי עם פסטיבל יהודי בינלאומי לתרבות עכשווית 3-10 דצמבר

דימונה אהובתי (צלום ארז בקר)

למעלה ממאה אמנים יקחו השנה חלק בפסטיבל היהודי הבינלאומי לתרבות עכשווית בהפקת ויוזמת קבוצת התיאטרון הירושלמי. בפסטיבל, שיתקיים זו השנה הרביעית, 8 ימים של חגיגה תרבותית-אמנותית במהלכם יוזמן הקהל הרחב לשלל מופעי אמן, הפקות מקור ייחודיות ומסקרנות, הופעות בכורה, הצגות, פרפורמנס, מופעים בינלאומיים ועוד. 3-10 בדצמבר מתוכננת למבקרי ואורחי הפסטיבל חווייה תרבותית ייחודית בתכנים המשלבים את תחומי אמנויות הבמה השונים: מוזיקה, מחול, תיאטרון, פרפורמנס, וידיאו ארט, מפגשים מרתקים ועוד. בין הבולטים במופעי הפסטיבל השנה:

את הפסטיבל יפתח המופע "רגע, רגע" – מופע מוזיקלי תיאטרלי בבכורה עולמית המספר את סיפור התבגרותה של חבורה צעירה ארצישראלית טיפוסית דרך  שיריו של סשה ארגוב –   יצירתו של הבמאי שחף ברגר.

האמן והזמר דני בסן במופע מיוחד לפסטיבל – מופע רוקנרול חדש עם השירים המוכרים והטובים מתקופת להקת תיסלם: הילד שבי, לראות אותה היום, דרכינו, יש לך אותי, ככלות הקול והתמונה, אין עוד יום, רוח מן הים, רואים רחוק רואים שקוף, קח לך אישה, כשאת בוכה את לא יפה, רוקנרול, חצבים פורחים – לכל שיר יש סיבה. במופע  ישולבו הסיפורים מאחורי השירים.

מברזיל תתארח בפסטיבל ההצגה 'אהבה קשה', הפקה של תיאטרון Morentr Forte . עפ"י מחזה של מוטי לרנר – סיפור אנושי הבוחן את השסע בין חילוניים לחרדים דרך סיפור אהבה – חנה וצבי גדלו בקהילה החרדית בשכונת מאה שערים בירושלים והתחתנו בשידוך כשהגיעו לפרקם. הנישואין הסתיימו כאשר החליט צבי לנטוש את העולם הדתי ולבנות לעצמו חיים חדשים בתל אביב החילונית. אחרי 20 שנה של גירושים טראומטיים, נפגשים שוב חנה וצבי למפגש מחודש שכפה עליהם הגורל ונאלצים שוב להתעמת עם האהבה, התשוקה והאמונה שלא פגה.

לאחר ההצגה מוזמנים הצופים לפאנל בנושא בהשתתפות היוצרים והשחקנים..

אורחים נוספים בפסטיבל, מפראג שבצ'כיה בבכורה ישראלית להצגה "מאדאם רובינשטיין" קומדיה נוצצת על השמות והפרצופים שמאחורי עולם הזוהר ואימפריות הקוסמטיקה של שתי הנשים המצליחות אך יריבות הלנה רובינשטיין ואליזבת ארדן. הפקה של STUDIO DVA DIVADLO PRODUCE

ערב חד פעמי מיוחד לפסטיבל – "משיח באור אחר" –במהלכו מוזמן הקהל לחוות מוזיקה קלאסית במיטבה עם טוויסט. קרה לכם פעם שעמדתם בקונצרט של מוסיקה קלאסית וכמו במופע רוק רציתם לרקוד? להריע? להשתתף ולהגיב? הזדמנות נדירה להיות חלק בלתי נפרד מהקונצרט.

בכורה ישראלית לפרפורמנס 'אחרי הפיצוץ' – מחקר אקספרימנטלי, בשיתוף הקהל, המתבונן על התפוררות הדימוי האינדיבידואלי במאה ה-21 ובוחן האם האמנות יכולה להיות מדורת השבט העכשווית. הקהל מוזמן להגיע בבגדים נוחים, לחדד את כל החושים ולהתכונן לפולחן שהוא חווייה של פעם בחיים.

לאחר שצברה מעריצים בכל המזרח התיכון, תגיע המוסיקאית והזמרת מגי היקרי למופע עכשווי מיוחד – קולאז' מוזיקלי ו-ויזואלי של סוו'אג מזרחי מערבי. מידל איסט מתובל בעראב ביט.

במסגרת המופעים לכל המשפחה – לאחר סיבוב הופעות מוצלח בחו"ל יעלו חברי תיאטרון מחול של להקת נדין בומר סאטירה מופלאה על משחק כדורגל וסיטואציות מהמגרש.

 
- פרסומת -

 

והמופע נר קטן, מופע חדש של פרופ' זאב קיציס והלובלין בלוז במוזיקה וסיפורי חסידים

עוד בפסטיבל: הדר גלרון בבכורה ירושלמית להצגה שגרפה שבחים רבים – "שריקה", מופע הומוריסטי מיוחד – שיח חירשים בביצוע קומיקאים חירשים, קבלת שבת עם ההרכב 'יוסף ואחד',  'חלילה' הצגה חדשה של קבוצת התיאו-טרון מטעם תיאטרון החאן, מאיה בלזיצמן ומתן אפרת יארחו את המוזיקאי הידוע דניאל זמיר לערב המשלב צ'לו ותופים, מוסיקה קלאסית, ג'אז ורוקנרול ועוד ועוד

אסנת גיספאן מנהלת הפסטיבל: "אני נרגשת מאד לקראת הפסטיבל הרביעי שלנו ומזמינה את הקהל שוחר התרבות לקחת חלק בחגיגה. לפני למעלה מארבע שנים התחלנו לגלגל את הרעיון של פסטיבל שיביא לקדמת הבמה את הדיאלוג בין דתיים לחילוניים ויקדם את השיח באמצעות תרבות ואמנות לעיתים קלאסית ולעיתים חוצפנית ונועזת. היה חשוב לנו להשמיע סיפורים, תרבויות וקולות אחרים הקשורים לנושא. גם השנה יצרנו תכנית מסעירה וחוויה אמנותית משמעותית שתמשך שמונה ימים. כל מופע בפסטיבל מספר סיפור אחר ומציג שאלות המעסיקות אותנו כחברה יהודית-ישראלית. בארצות הגולה היה מעניין אם אנחנו יהודים או לא, בארץ אנחנו עושים בידולים: חילוניים, דתיים, דתי לייט, חרדלים. בפסטיבל כל אמן בא לספר את הסיפור שלו. הפסטיבל מיועד למגוון קבוצות ומגזרים ואני בטוחה כי כל אחד ימצא בפסטיבל מופע המדבר בקולו".

הפסטיבל חגג כבר שלוש שנים מוצלחות במיוחד, דרך מפגש בין יוצרים מתחומי התיאטרון, הקולנוע, המוזיקה, המחול והספרות, ובין קהל שזוכה להזדמנות מרחיבת לב, להיחשף, לחשוב שוב, לחוות. תכנית הפסטיבל באתר…פרטים נוספים וכרטיסים באתר…ובטל': 02-6244584-6 או באתר בימות…ובטל': 6226*

בית מזי"א צדיעים לש"י עגנון בירושלים

הצגות סתיו וחורף של "מעשה שאין לו סוף": הצגה תיאטרון מוסיקלית על פי חמישה סיפורים פחות ידועים של עגנון, פורסת אור חדש על הישראלי היחיד שזכה בפרס נובל לספרות. ההצגות יעלו בבית מזי"א בירושלים מתוך אהבה והערכה לאחד מגדולי יוצרי התרבות הישראלית- יהודית בת זמננו, אוהב ירושלים ומעצב תרבות יהודית עכשווית.

ההצגה "מעשה שאין לו סוף", מבוססת על 5 סיפורים קצרים ופחות מוכרים של ש"י עגנון : "התרנגול ותפילת בני האדם", "מעשה שאין לו סוף -מעשה הטבעת", "הפרעוש והכינה", "החלום- הנשיקה הראשונה" ו"כבוד אב". הסיפורים עוסקים במה שנראה לעיני בני האדם ומה שנסתר אך נוכח ומעצב את המציאות לא פחות. הסיפורים שופכים אור חדש על יצירתו של הסופר: בין טבעת נישואין המעלימה את הכלה העונדת אותה לבין תרנגול הכפרות שאצל עגנון המביע עמדה ודעה שאינה נשמעת על ידי בני האדם.

בהצגה משולב המקצב המוסיקלי הנחבא בסגנון הסיפורי של עגנון בפס קול מוסיקלי שיצר ניר וידר ומבטא את מה שהסופר מספר רק באמצעות מקצב וניגון שאינם נראים לעין במבט ראשון בעת הקריאה אך מתנגנים בראשו של הקורא. בימוי: נורית פסטרנק גודמן. משחק: אלחנן אבן חן. מוסיקה ונגינה חיה: ניר וידר (פסנתר וקולות).

בית מזי"א. רחוב מסילת ישרים 18 ירושלים. יום ה', ה-5 בדצמבר בשעה 20:30 ויום ד', ה-25 בדצמבר בשעה 20:30. כרטיסים באתר… ובטל': 02-6230002

אשדוד עם תחרות פסנתר לתמיד לפסנתרנים צעירים

שלומי שבן ופסנתר (צילום ליאור כתר)

התחרות שפותחת השנה עשור חדש ותציין 11 שנה להיווסדה, מהווה נקודת ציון חשובה בדרכם המוסיקלית של פסנתרנים רבים. משתתפים רבים בתחרות לאורך השנים זכו להגיע להישגים מרשימים בארץ ובעולם והתחרות היוותה עבורם מקפצה לקריירה המוסיקלית. בנוסף התחרות מהווה גם גורם חשוב בקידום תחום הפסנתר בארץ ובעולם. ההרשמה לתחרות החלה בימים אלו והנהלת התחרות הוציאה "קול קורא" למנהלי בתי ספר למוסיקה, מנהלי קונסרבטוריונים ומורים לפסנתר בקריאה לפסנתרנים צעירים להירשם לתחרות.

התחרות שהחלה דרכה בשנת 2009 הפכה במהלך השנים לגורם משמעותי בתחום החינוך המוסיקאלי של פסנתרנים צעירים. התחרות מיועדת לפסנתרנים מגיל 6 ועד 28, ונערכת בארבע קטגוריות גיל: 6–11, 12–15, 16–18 ו-19–28. התחרות מעניקה פרסים כספיים בסכום כולל של כ-100,000 שקלים לזוכים (שיוענקו על ידי עיריית אשדוד, קרן יעקב ביסטריצקי, עמותת צפונות תרבות ומפעל אדמה אגן באשדוד). בנוסף לפרס, הזוכים בתחרות יוזמנו להופיע עם התזמורות המובילות בארץ.

התחרות מהווה עבור רבים מהמשתתפים נקודת ציון חשובה בפיתוח הקריירות מוסיקליות שלהם אשר במסגרתה הם פוגשים פסנתרנים בעלי שם וזוכים להופיע בפני קהל רב.

"העירייה משקיעה ומטפחת מוסיקאים צעירים בפרט ומעודדת כישרונות צעירים בתחום התרבות ככלל" אומר יחיאל לסרי, ראש עיריית אשדוד, "לתחרות פסנתר לתמיד חשיבות רבה בביסוס הדור הבא של הפסנתרנים בישראל".

הקו המנחה את הנהלת התחרות מכתיב הענקת פרסי עידוד ולא רק פרסים לזוכים במקומות הראשונים וזאת, לשם עידוד ילדים מוכשרים ובכדי להניע אותם להמשיך ולהתקדם, להמשיך ולהשקיע בפיתוח כישרונם. את האירוע מפיק מונארט מרכז תרבות הפועל תחת החברה העירונית לתרבות ופנאי אשדוד, והקונסרבטוריון אקדמא, והוא חלק מחזונו של ראש עיריית אשדוד, יחיאל לסרי לפיתוח ועידוד מצוינות. להרשמה יש לפנות לקונסרבטוריון העירוני 'אקדמא' אשדוד, בטל': 08-8545135/9 או בדוא"ל…

תעופה ושיט

Wizz Air והסכם שת"פ עם SIXT

וויזאייר WIZZ AIR A321 (צילום יח"צ חו"ל)

חברת התעופה Wizz Air, חברת התעופה הגדולה והצומחת ביותר במזרח ומרכז אירופה, חתמה על הסכם עם SIXT- מחברות השכרת הרכב הגדולות בעולם, במסגרתו  תשמש כשותפה המועדפת של חברת התעופה.

שיתוף פעולה זה יאפשר למטיילים להגיע ליעדיהם ולהתנייד בנוחות ובמחירים אטרקטיביים כמעט בכל יעדי החברה הפרוסים ב-44 מדינות. ההסכם בין החברות מאפשר למזמין הטיסה דרך אתר Wizz Air או באפליקציה, הזמנה ישירה של רכב מחברת SIXT  ולגשת ישירות למשרד או הדלפק של החברה ביעד. כמו כן יאפשר ההסכם צבירת נקודות של חברת התעופה וזיכוי חשבון המזמין ב 5% ממחיר ההשכרה. ניתן להשתמש בצבירה זו להזמנת כרטיסי טיסה או הוספת שירותים.

ג'וזף ואראדי מנכ"ל Wizz Air – "אנו מרגישים מחויבות להציע לנוסעינו שירותי ניידות באיכות גבוהה ובמחיר מעולה – מרגע ההזמנה ועד סיום הנסיעה. שיתוף פעולה ייחודי זה, יאפשר ללקוחות Wizz Air לשכור רכבים בקלות ובהנאה יחד עם חוויית טיסה נעימה".

כמחצית מבני דור ה-Z הישראלים: האינסטגרם מחליט לאן נטוס השנה

טיול למטיבי לכת של חברת מסעות (צילום ערן אפרת)

רבות כבר נכתב על מידת ההשפעה של הרשתות החברתיות על דור ה-Z (צעירים שנולדו אחרי שנת 2000) בכל תחומי החיים. אלא שכעת היא מקבלת משנה תוקף – לפחות בכל מה שקשור לבחירת יעדי הנופש. מחקר חדש של Booking.com חושף שכמעט מחצית (49%) מבני דור ה-Z

בישראל מייחסים חשיבות רבה לתמונות ולפוסטים ברשת החברתית לפני שהם בוחרים את יעד החופשה שלהם. 43% מהם ציינו שזהו מקור ההשראה המרכזי שלהם בנושא טיולים.
תמונות מרהיבות עושות את העבודה אבל לא רק. כשליש (37%) מבני דור ה-Z הישראלים טוענים כי בבואם לבחור יעד חדש לביקור, הם מושפעים ממשפיענים ומפורסמים במדיה החברתית, ו-32% אומרים שבכל הנוגע להמלצות על טיולים, הם סומכים בדרך כלל על מובילי דעת קהל, כמו משפיענים וסלבריטאים. 43% מהמשיבים בקרב בני דור ה-Z הישראלים טוענים כי יעדי הטיול שלהם מושפעים גם ממקומות שהם ראו בסרטים ובתוכניות טלוויזיה. למרות זאת, חלקם עדיין יותר מסורתיים כאשר יותר ממחצית (53%) העידו כי הם פונים לחבריהם על מנת לקבל המלצות לטיולים.

כפועל יוצא של השימוש הגובר ברשת החברתית הוויזואלית המובילה בעולם, צעירי דור ה-Z לא חוסכים בתמונות. 27% הודו כי הם מצלמים ללא הפסקה – מעל 50 תמונות ביום במהלך חופשה, ואוהבים לשתף אותן עם אחרים. 33% מהם עושים זאת במדיה החברתית. נתון מעט גבוה ביחס לנתון הנוגע לכלל המטיילים הגלובליים בנושא זה (28%).

בין אם מדובר בעמודי אינסטגרם של משפיענים או בעמודים שלהם עצמם, 27% מבני דור ה-Z אומרים שהם מעוניינים לטייל במקום שייראה טוב בתמונות. 42% מבני דור ה-Z אומרים שהם תמיד מעלים תמונות מהחופשות שלהם למדיה החברתית – יותר מכל דור אחר (42% לעומת 35% מקרב כלל המטיילים). 29% מבני דור ה-Z צילמו במהלך חופשתם האחרונה בין 10 ל-30 תמונות כל יום.

למרות כל הנתונים האלו, כאשר הם נשאלו על מקומה של הרשת החברתית במהלך טיולים, 66% מבני דור ה-Z הישראלים ציינו כי הם חושבים שאנשים נוטים לשים דגש רב מדי על מדיה חברתית במהלך הטיול. יתרה מכך, בני דור ה-Z הישראלים טוענים כי הם מודעים לחשיבות חוויית החופשה, כאשר יותר מחצי (57%) אומרים שהם מעדיפים להתמקד במה שנמצא לפניהם וליהנות מהרגע, מאשר לבלות את זמנם בצילום תמונות ופרסומן במדיה החברתית.

כמי שנולדו לתוך העולם הדיגיטלי, 54% מהם אומרים שהדבר החשוב להם ביותר במהלך השהות הוא חיבור לאינטרנט האלחוטי, גבוה יותר מכל דור אחר שציין את המתקן החשוב לו ביותר במקום האירוח.

תיירות

ראש פינה עם מלון אדמונד

מלון אדמונד ראש פינה (צילום מיתר מרזדה)

בדצמבר הקרוב יפתח מלון אדמונד ראש פינה, המלון מציע 60 חדרים מעוצבים, ספא, מסעדת שף, בר משקאות עשיר, בריכה וג'קוזי מרהיבים, חדרי ישיבות וכנסים, חדר יינות ושירות בהתאמה אישית לכל אורח.

חווית האירוח מתחילה בדרך למלון, אל מול נופיו היפים של הגולן והגליל שוכן לו מלון אדמונד ראש פינה. במלון 60 חדרים נוחים ומעוצבים לרווחת האורחים. את היום יבלו האורחים בבריכה, בחדר הכושר ובג'קוזי מוגבה וייחודי במינו הסמוך לספא המלון המתמחה בטיפולים ייחודיים להרגעת הגוף והנפש. צוות המלון ימליץ ויסייע בהתאם להעדפתו האישית של כל אורח בתכנית בילוי באטרקציות, מסלולי טיול ופעילויות בצפון.

האירוח במלון הינו למבוגרים ולילדים מעל גיל 14, על בסיס לינה וחצי פנסיון הכולל ארוחת בוקר וארוחת ערב במסעדת המלון – מסעדת 'ויקטוריה', מסעדה אלגנטית המציעה חוויה גסטרונומית ייחודית. תפריט המסעדה תוכנן בקפידה ומציע תוצרת מקומית גלילית בתחכום אירופאי קלאסי. בשעות הערב ניתן ליהנות מסדנת יין ייחודית בחדר היינות של המלון ולהמשך בילוי בבר המלון, 'לורנס בר', מתמחה במשקאות משובחים ותפריט מנות אישיות מבית שף המלון. בקרבת הבר הותקן קמין לימי החורף הקרים וספרייה עם מגוון ספרים.

במלון, שלושה אולמות כנסים לאירועי חברות ואירועים פרטיים. צוות המלון ערוך לתכנן ולהפיק כנסים ואירועם לפי צורכי הלקוח, תוך הקפדה על הפרטים הקטנים ביותר.

במלון אדמונד, ניתן להזמין ימי כייף, המשלבים ארוחה במסעדת המלון, טיפולים בספא ושימוש חופשי בבריכה, בסאונות ובג'קוזי. מלון אדמונד ראש פינה מציע, חווית אירוח בהתאמה אישית בצפון.

הטבה מיוחדת לרגל הפתיחה – 50% הנחה לאמצעי שבוע ו- 50% הנחה בסופי שבוע בחודשים נובמבר ודצמבר 2019. מלון אדמונד ראש פינה, דרך הגליל 35, ראש פינה. לפרטים והזמנות באתר… ובטל': 04-9064555.

כפר הנופש ביאנקיני ים המלח המקום הכי חם בחורף

דינה דגן על שפת ים המלח בביאנקיני. גם מבני של צבא ירדן צבועים וחגיגיים (צילום דני בר)

אצל דינה דגן, אפשר להיות רגועים ועם ראש שקט. אין אירוע בלי יחס אישי מחבק ואוהב. בכפר הנופש ביאנקיני יש כל מה שצריך כדי שאירוע ייצא בלתי נשכח ויוצא מן הכלל. אוכל מרוקאי אסלי כיד המלך. נוף עוצר נשימה ואווירה חגיגית ומעל לכל מגז אוויר חם ונוח גם בימי החורף הסוערים. שאלות כמו: 'מה יהיה מזג האוויר?' 'איך יהיה האוכל?' 'האם זה יעבור בשלום?' 'האם האווירה תהיה נעימה וחגיגית?' כל אלה לא יטרידו אתכם בכפר הנופש ביאנקיני.

כפר הנופש ביאנקיני, ממלכה מרוקאית מיוחדת במינה, כאן בישראל, המקום שבו תרצו לבלות את חופשת החורף הבאה או לערוך את האירוע המשפחתי הקרוב שלכם. בזמן שברוב חלקי הארץ יירדו גשמים, בצפון ים המלח תזרח שמש חמימה וגם בשיא החורף תוכלו לקיים אירוע על הדשא.

ים המלח ידוע בסגולותיו הייחודיות ובשפע של משאבי טבע, אבל מה שעוד ייחודי ושונה בים המלח הוא כפר מרוקאי השוכן בחופו הצפוני. המקום מציע מגוון פעילויות ובית לאירועים מכל הסוגים (גם בתי כנסת קיים במקום).

דינה דגן, יזמית ומסעדנית ירושלמית הקימה במשך השנים כפר נופש – ממלכה משלה בה ניתן למצוא כל מה שצריכים לחופשה מושלמת או לאירוע מיוחד במינו. מרפסות רחבות ידיים עם נוף פנורמי של ים המלח וערי ירדן, אולמות מקושטים ומעוצבים, בית כנסת, אוכל מרוקאי אותנטי, בריכה חצי אולימפית ומגוון אפשרויות לינה ליחידים, זוגות, משפחות ואפילו לקבוצות של מטיילים. את האירועים ניתן לקיים גם בחורף באולם, ברחבת הדשא, על שפת הבריכה ואפילו על חוץ הים!!

כפר הנופש ביאנקיני ממוקם במקום אידיאלי – לפני השיטפונות וללא בולענים! מוקף באטרקציות מעניינות ומיוחדות. הלב הפועם שבין ארץ המנזרים מצד אחד לבין חוות האפרסמון המקראי עם השמנים מבית המקדש.

דינה דגן, שניצחה את הטרור בתקופת האינתיפאדה ממשיכה לשמור ולחיות בדו קיום. מעבר להעסקת עובדים יהודים וערבים כפר הנופש ביאנקיני הוא גם המקום היחידי שנותן אפשרות לאירוח של אזרחים ירדנים, תושבי הגדה והסביבה. יהודים שומרי כשרות ותיירים נוצרים מכל העולם. הממלכה המרוקאית והקסומה של דינה מארחת את כולם- מבר מצווה בבוקר דרך אירועי חברה גדולים בצהריים ועד חתונה למגזר הערבי בערב. אז אם מזג האוויר נהיה סגרירי ואפילו קודר, יש מקום אחד, פינת שלווה ודו קיום, פנינה מרוקאית שתמיד תוכלו למצוא בה קרן שמש וחום מכל הסוגים.

כפר הנופש ביאנקיני פתוח כל ימות השנה ופתוח לכל אורחת ואורח. לתיירים ולמקומיים. אפשר להגיע לכמה שעות ואפשר לימים שלמים. להזמנות באתר…

רשת מלונות סי הוטלס מארחת את מסע האופניים למען ילדי בית החולים אלי"ן

רשת מלונות סי הוטלס אירחה בשבוע האחרון את אירוע הצדקה הבינלאומי למען ילדי אלי"ן בשני מלונות הרשת- אחוזת אסיינדה ביער בגליל ונווה אילן בהרי ירושלים. במהלך האירוע יצאו ילדי ביה"ח יחד עם כ- 500 רוכבי אופניים ומתנדבים מ – 15 מדינות ברחבי העולם ל- 5 ימי רכיבה חווייתיים. המסלולים עברו לאורך גבולה הצפוני של המדינה, משם המשיכו לאזור הרי יהודה, עד לנקודת הסיום בביה"ח החולים אלי"ן שבירושלים. האירוע יסתיים בהפנינג שמח במיוחד בו זכו הרוכבים לקבלת פנים חמה מילדי בית החולים, הצוות והמשפחות לאות הוקרה.

דודו עוז מנכ"ל רשת מלונות סי הוטלס: רשת סי הוטלס גאה לקחת חלק בפרויקט החשוב. במסגרת אירוח המסע, צוותי המלונות נערכו באופן מיוחד, החל מהשפים שדאגו לארוחות מזינות ומותאמות לפעילות ספורטיבית, טיפולי ספא לרוכבים וכן מתקנים ועמדות תחזוקה. אנו מודים לסוכנות ISRAEL WAY שבחרו, בשיתוף בית חולים אלי"ן, לקיים את המסע במלונות רשת סי הוטלס ". פרטים והזמנות מלון "אחוזת אסיינדה ביער" באתר… או מלון נווה אילן באתר…

עלייה של 15% במספר התיירים סביב הכינרת

מסעדת הדגים בנמל עין גב (צילום גל פלוטניקוב)

חיים סתתיהו, מנכ"ל ענף התיירות בעין גב אומר, כי עונת התיירות השנה רושמת עלייה מרשימה במספר הנופשים מהארץ ומחו"ל ומציין, כי על פי נתוני משרד התיירות, ישנה עלייה במספר התיירים שהגיעו לישראל השנה העומד על 4.1 מיליון איש ומקביל עלייה במספר התיירים שהגיעו לאזור סובב כינרת. נתונים יפים, המסמנים עלייה מתמדת בקרב תיירות החוץ לאורך שלוש השנים האחרונות. רק לכפר הנופש עין גב הגיעו לאורך תשעת החודשים האחרונים, 60 אלף תיירים, עלייה של 15% מהעונה הקודמת, בכל האתרים בסובב כינרת נרשמה עלייה של תיירות נכנסת.

"עיקר התיירות בעונת הסתיו והחורף, סביב הכינרת, הינה של קבוצות צליינים, המגיעים למקומות הקדושים לנצרות, בעיקר מאירופה, המזרח הרחוק וארה"ב, אך ניתן לראות גם יוזמות משפחתיות עצמאיות המגיעות לכאן מכל העולם. קבוצות הצליינים לנות בכפר הנופש בעין גב והביקור כולל גם שייט בסירה על הכינרת, כאשר קבוצות הצליינים אף עורכות מיסה על הספינות במרכז האגם, מלוות בכומר או איש רוח. בנוסף, סועדות הקבוצות במסעדת הדגים הוותיקה את דג סנט פטרוס, שהוא האמנון המצוי (המושט), אשר על פי האמונה הנוצרית, בסמוך לכינרת, אירע נס הלחם והדגים, בו חולקו שפע של דגים לרעבים. כמו כן, עורכים הצליינים סיור מודרך בקיבוץ ובסביבה" אומר סתתיהו ומוסיף: "סביב הכינרת הצלחנו ליצור אטרקטיביות לקבוצות נישה כמו הצליינים, אך גם לקבוצות ספורט המגיעות בכל שנה בעונת החורף לתחרות הדייג הספורטיבי, המורכב רובו ממתחרים מאירופה, או תחרויות ארציות של שייט, סקי מים ועוד. כמו כן, השנה פתחנו את פסטיבל הבירה שמילא את כפר הנופש, חדרי אירוח באזור, כמו גם הקמפינגים בחופים. כל שנה בפסח אנו מארחים את פסטיבל עין גב לזמר עברי, ביזמת מועצה אזורית עמק הירדן ובסוכות הפנינג בנמל. מאחר והחורף באזור הכינרת עם טמפרטורות מתונות, אנו זוכים לתפוסות גבוהות גם בעונת החורף".

בכפר הנופש עין-גב, על שפת הכנרת, 178 יחידות נופש משפחתיות וזוגיות. מסעדת כפר הנופש מגישה לאורחי כפר הנופש ארוחות בוקר וערב כשרות, המוגשות בבופה עשיר וטרי.

נמל עין-גב מציע אטרקציות ופעילויות לכל המשפחה, כגון: שייט חופים בספינה גדולה, הנגרייה של סבא יוסי- נגריה ליצירה בעץ, "סיורכבת"- נסיעה ברחבי הקיבוץ, העובר בנקודות חשובות בהוויה הקיבוצית, תוך היכרות עם תולדותיו, מעבדה שטה 'כינרת' בשיתוף רשות הכינרת, דייג ליום אחד עם הדייגים של עין גב ל- 6 אנשים בלבד, מסעדת הדגים הוותיקה, בה מציע שף מנור זיתוני תפריט המבוסס על חומרי גלם טריים ואיכותיים, ביניהם דגים טריים מימת הכינרת, בית פרי המשקיף על נוף הכנרת, ניתן ליהנות ממגוון פירות העונה, מיצים טבעיים, שייקים, קפה, מאפים ועוד.

מושב פארן עם סדנה לבניית בית מאדמה וקש 28-30.11.2019

כאשר אנשים אומרים 'בניתי בית' הם לא ממש מתכוונים שבנו אותו פיסית. בסדנה שתתקיים בפארן, ישנה הזדמנות ללמוד שיטות לבנייה עצמית מחומרים טבעיים. הסדנה תתקיים במתחם האירוח 'רותמ'ס' ותתמקד בהיכרות עם עולם הבנייה הטבעית, החל משלב בניית קונסטרוקציה מעץ לקירות קש-קל, כולל מיקום לחלון המבנה, דרך הכרת החומרים, הכנת תערובת קש-קל ויציקת הקירות ועד להכנת התשתיות למים, חשמל וטיח. בנוסף, יתקיימו טיולי שקיעה במדבר, הלינה בבקתות האדמה של 'רותמ'ס', ארוחות צמחוניות איכותיות ובריאות ותרגולי יוגה בסטודיו האדמה "רוח המדבר". שיטת קש-קל, הינה שיטת בנייה טבעית של תערובת בוץ וקש שנדחסת בתוך תבנית הקיר ולאחר מכן מטויחת. יתרונה של השיטה על פני שיטות אלטרנטיביות אחרות, היא היכולת של הקש-קל להקנות בידוד מפני רעש ומזג אוויר בעובי של 20 ס”מ בלבד. כמו כן, השיטה חסכונית באדמה, מהירה, אסתטית, חזקה ופשוטה ליישום. השיטה מתאימה לבניית קירות מעטפת, קירות פנים ולבידוד קירות קיימים. כמו כן, ניתן לשלבה כחומר משלים במערכות קיר הנבנות בשיטות בנייה אחרות.

את הסדנה ינחה רותם קורן, מומחה לבנייה באמצעות אדמה וחומרים טבעיים, בעל ניסיון של כ-15 שנה בתחום הבנייה המסורתית באדמה ומתמחה בנישת בניית הבאלות קש. קורן משלב ומגשר בין עולם הבנייה הקונבנציונלית-מודרנית, לבין הבנייה המסורתית והחומרים הטבעיים. במרוצת השנים בנה קורן למעלה מ-15 בתים, ליווה משפחות בבניית ביתן (Owner Builder) והנחה פרויקטים חברתיים-חינוכיים שונים בתחום הבנייה באמצעות בוץ. בעבר היה קורן בעל חברה לעבודות עץ מקצועיות, דקים, פרקטים ופרגולות, הוא למד את תחום הבנייה הטבעית ב-The Canelo Project באריזונה, ארה"ב ובעל הכשרה של האיגוד האירופאי.
הסדנה מיועדת לכל מי שמעוניין לבנות, לשפץ, להוסיף או לבודד את ביתם ולכל המעוניינים להכיר את שיטת הבנייה קש-קל, תוך מגע באדמה. אין צורך בידע קודם, מומלץ להצטייד בבגדים חמים, בגדים שניתן ללכלך בבוץ, בגדי תרגול נוחים, נעלי הליכה נוחות, בקבוק מים אישי, מחברת וכלי כתיבה, כלי נגינה, חטיפים לדרך, מזרן יוגה אישי (במידה ויש).

המחיר כולל שני לילות בבקתות האדמה של 'רותמ'ס' (3-4 אורחים בחדר), 6 ארוחות צמחוניות משובחות, פינת קפה, 2 תרגולי יוגה, טיולים במדבר והנחיית הסדנה. מספר המקומות מוגבל. לפרטים והרשמה בטל': 052-6661511 או באתר…

Booking.com עם דו"ח תיירות בת-הקיימא לשנת 2019

ככה משיקים קו שיט חדש מנמל חיפה (צילום דני בר)

מעל למחצית (55%) מהנוסעים בעולם (26% מהמטיילים הישראלים) דיווחו כי הם נחושים יותר לבחור בתיירות ידידותית לסביבה. כך לפי ממצאי דו"ח לתיירות בת-קיימא השנתי של Booking.com. לפי הדו"ח, 72% מהתיירים בעולם וכ- 53% מהתיירים הישראלים מאמינים שכדי להציל את כדור הארץ בשביל הדורות הבאים צריך לפעול כבר עכשיו ולבחור בתיירות בת-קיימא.

בהתאם לכוונתם של המטיילים לבחור בתיירות יותר ידידותיות לסביבה, כך גם מקומות אירוח ירוקים הופכים פופולריים יותר ויותר – כ-73% מהמטיילים ברחבי העולם וכ-41% מטיילים ישראלים מתכוונים לשהות לפחות פעם אחת במקום אירוח ירוק או אקולוגי בשנה הקרובה. בנוסף, 70% מהנוסעים ברחבי העולם וכ-50% מהמטיילים הישראלים מציינים כי קיימת סבירות גבוהה יותר לכך שיזמינו מקום אירוח בידיעה שהוא אקולוגי.

עם זאת, כאשר מדובר בזיהוי מקומות אירוח ירוקים, כ-72% (91% מהמטיילים הישראלים) מהמטיילים ברחבי העולם אומרים שהם לא מודעים לקיומה של התווית האקולוגיות המסמנת את מקומות האירוח. יותר משליש (37%) מהמטיילים בעולם וכ-25% מהמטיילים הישראלים מאשרים שתקן בינלאומי לזיהוי מקומות אירוח ידידותיים לסביבה יעודד אותם לטייל בצורה אקולוגית יותר, ו-47% מהמטיילים הישראלים (לעומת כ-62% מהמטיילים בעולם) ירגישו טוב יותר בנוגע לשהייה במקום אירוח אם ידעו שהוא קיבל תווית אקולוגית.

למרות שהדרך רצופה בכוונות טובות, עדיין לא קל לטייל בצורה ירוקה. הדו"ח חושף גם את החסמים הנפוצים איתם מתמודדים הנוסעים כאשר הם בוחרים בתיירות בת-קיימא:

הצביעו גם על כך שנוסעים רבים יותר יטיילו באופן ידידותי לסביבה אם יוצעו להם תמריצים כלכליים, כמו הקלות במס, כאשר יבחרו באפשרויות אקולוגיות (46% מהמטיילים העולמיים לעומת כ-60% מהמטיילים הישראלים). בנוסף, רבים מהם אמרו שיבחרו בבחירה האקולוגית אם אתרי הזמנות מקוונים יציעו אפשרות סינון לפי מקומות אירוח אקולוגיים או

בכל הנוגע לחוויות בזמן החופשה, יותר מחצי (52%) מהנוסעים ברחבי העולם וכ-41% מהמטיילים הישראלים אמרו שהם משנים כעת את התנהגותם ומשתדלים להיות יותר מודעים לסביבה כאשר הם הולכים ברגל, נוסעים באופניים או מטיילים בטבע. בנוסף, 68% (לעומת כ- 32% מהמטיילים הישראלים) אמרו שהם רוצים שהכסף שהם מוציאים על נסיעות יחזור לקהילה המקומית. באופן דומה, כמעט שני-שליש (72%) מהנוסעים ברחבי העולם וכ- 62% מהמטיילים הישראלים מחפשים חוויות אותנטיות המייצגות את התרבות המקומית, שניים מתוך חמישה (41%) לעומת 24% מהמטיילים הישראלים, רוצים שחברות הנסיעות יציעו טיפים בנושא קיימות בנסיעות, ו-56% מהמגיבים מכל העולם לעומת 37% מהמגיבים הישראלים, אומרים שאם הייתה להם אפשרות להקטין את טביעת הרגל הפחמנית של מקום האירוח שלהם, הם היו עושים זאת.

נראה שמי שיסייע לתיירות העולמית הוא דווקא צעירי דור ה-Z, שמעל מחצית מהם (52%) מתכנן מתכננים לבקר ביעדים מוכרים פחות, אם הביקור ביעדים אלה יזיק פחות לסביבה.

בני דור ה-Z נחושים לתת חזרה, מה שהופך אותם לדור שהכי מעוניין בהתנדבות כחלק מחוויית הטיול (37% לעומת 31% שהוא הממוצע הכללי). מחצית (52%) מבני דור ה-Z שלא התנדבו לפני כן, פתוחים לרעיון ההתנדבות בטיול עתידי (57% נשים לעומת 48% גברים) וכמעט חצי מבני דור ה-Z ציינו שחשוב להם לתת חזרה לקהילה המקומית במהלך הטיול (44%).

בני דור ה-Z ציינו שכאשר הם מתכננים את הטיול הבא שלהם, הם מודעים לשמירה על הסביבה ולהשפעה שיש להחלטותיהם עליה. מעל מחציתם (54%) ציינו שמידת ההשפעה של הטיול על הסביבה ביעד מסוים, מהווה גורם משמעותי שיש לקחת בחשבון בעת הטיול. יותר מחצי (52%) יעדיפו לבקר ביעדים פחות מוכרים ופופולריים, אם המשמעות של החלטתם היא השפעה במידה קטנה יותר על הסביבה.

עם זאת, מה שמפתיע הוא שבני דור ה-Z עושים זאת מעט פחות מבני דורות אחרים. כשבוחנים ספציפית את נושא תיירות-היתר, 63% מבני דור ה-Z ישקלו שלא לבקר ביעד מסוים, אם הם מודעים לסכנה קיימת לפגיעה בו בשל תיירות-יתר. כך שבני דור הבייבי-בום (בני 55 ומעלה, 67%), דור ה-X (מי שגילם 40-54) ודור המילניום (מי שגילם 25-39) (שניהם 65%) מדורגים גבוה יותר.

מעל מחצית (56%) מבני דור ה-Z הם בעלי כוונות טובות, וציינו שבבואם לתכנן ולהזמין טיול, הם ירצו לשהות במקום אירוח אקולוגי/ידידותי לסביבה. עם זאת, זהו למעשה הנתון הנמוך ביותר בהשוואה לדורות מבוגרים יותר, משום שבני דור הבייבי-בום הם בסבירות הגבוהה ביותר (62%) לבחור במקום אירוח אקולוגי, ואחריהם דור ה-X (60%) ודור המילניום (58%).

מעל מחצית (51%) מהמטיילים בעולם בכל הגילים, יעדיפו להפחית את טביעת הרגל הפחמנית שלהם, על ידי הגבלת המרחק שיעברו בטיול, ומספר זה עולה בבואנו לעסוק בבני דור ה-Z, ש-63% מהם ציינו שעם הגיעם ליעד הם ישתמשו באמצעי תחבורה ידידותיים יותר לסביבה, כגון רכב שכור היברידי/חשמלי, תחבורה ציבורית, הליכה או רכיבה על אופניים. למרות שהמספרים נעים בכיוון הנכון מההיבט של טיול בר-קיימא, בני דורות מבוגרים יותר מובילים גם כאן, עם 68% מבני דור הבייבי בום, ו-65% מבני דור ה-X שיעדיפו אפשרויות תחבורה בנות קיימא בעת התכנון והזמנת הטיול.

תערוכות ואמנות

האיגוד לכירורגיה פלסטית עם תערוכת RECONSTRUCTED (שוחזר מחדש)

התמונה מתוך התערוכה RECONSTRUCTED (שוחזר מחדש) – צילום ארז סבג

קינצוגי היא אומנות יפנית לתיקון כלי חרס שבורים באמצעות זהב, מתוך אמונה שכלי המשקף את נזקי הזמן וההיסטוריה הופך ליותר יפה. הצלם הישראלי שחי בארצות הברית ארז סבג, ביחד עם האומן ומנהל הקריאיטיב דייוויד וורן והמנתח הפלסטי ד"ר ג'ונתן בנק, יזמו סידרת צילומים מרהיבה ומרגשת של 16 נשים מעוררות השראה מרחבי ארצות הברית. הנשים הן מכל הגילאים, השתייכות אתנית ורקע חברתי, חלו בסרטן השד, עברו ניתוחים להסרת הגידול ונותרו עם צלקות. לקראת הצילומים הייחודיים עוטרו הצלקות ואיזורי גוף נוספים בזהב בהשראת האומנות היפנית הנקראת קינצוגי, במטרה לעורר שיח, להגביר מודעות וליצור הזדהות ותקווה. הצילומים הוצגו בגלריות נחשבות בניו יורק, יצאו לאור בספר מרהיב ויוצגו בתל אביב בתערוכה מרגשת של יומיים שנקראת Reconstructed (שוחזר מחדש) כדי לבטא את הניצחון האישי של הנשים על סרטן השד.

ד"ר מאיר כהן, יו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית מסר כי: "מקובל לחשוב  שתחום הפלסטיקה מתמקד רק בהצערה, הגדלה, הקטנה וניתוחי יופי, אך חלק בלתי נפרד מעיסוקם של הרופאים המומחים לכירורגיה פלסטית, הם ניתוחי שיחזור לנשים שחלו בסרטן השד. התערוכה הייחודית משקפת את המציאות, באופן אומנותי ורגיש, מעצימה את הנשים ומעבירה מסר כי מדובר בניתוחים חיוניים שתורמים משמעותית לאיכות חיים טובה יותר".

התערוכה תוצג בתל אביב במשך יומיים ביוזמת האיגוד לכירורגיה פלסטית לכל באי הכנס השנתי ה – 45 של האיגוד שיערך בימים שני ושלישי בין התאריכים 25-26 בנובמבר 2019 במלון הילטון בתל אביב. החלק המקצועי של הכנס המיועד לרופאים, יתרחש בשעות היום. החלק לציבור הרחב יתרחש בשעות אחר הצהריים והערב ויכלול הרצאות קצרות עם מומחים ונקרא: ניתוחים פלסטיים וטיפולים אסתטיים כל האמת. כיו״ר הכנס המקצועי מכהן ד״ר אריאל טיסונה, סגן מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית ומשחזרת במרכז הרפואי שיבא ובראש הכנס לציבור עומד ד"ר גיא נחמני, רופא מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית. לאתר סידרת הצילומים Reconstructed (שוחזר מחדש) …

המשכן לאמנות עין חרוד עם נפש עירומה: חיים סוטין והאמנות הישראלית

חיים סוטין דיוקן עצמי 1916 (צילום מרגריטה פרלין)

המשכן לאמנות עין חרוד גאה להציג תערוכת יחיד לאמן חיים סוטין, מחשובי האמנים במאה ה-20 , לראשונה בישראל מזה 50 שנה. סוטין נחשב ל"צייר של ציירים" ויצירותיו פרצו דרך לדור שלם שראו בו מקור השראה, לא רק באמנות הישראלית אלא גם באמנות האירופאית והאמריקאית.  עבודותיו מוצגת קבע במוזיאון הפומפידו בפאריז, במטרופוליטן בניו יורק ועוד, ותערוכות היחיד שלו זוכות למבקרים רבים. התערוכה המכוננת במשכן לאמנות עין חרוד תציג 18 ציורים אשר נאספו מאוספים מוזאליים ומאוספים פרטים בארץ ובעולם. לצד התערוכה של סוטין יציגו אמנים ישראליים, בני שלושה דורות, שהושפעו מיצירתו ביניהם חיים אתר, ממקימי המשכן לאמנות.

חיים סוטין (1943-1893), אחד מענקי האמנות של המאה ה-20 נחשב ל"פיקאסו היהודי". מבקרי אמנות ואספנים רחשו הערכה רבה ליצירתו עוד בחייו, והוא לא נשכח גם לאחר מותו המוקדם והמיוסר כאשר מדי שנה הוצגה לפחות תערוכת יחיד אחת, במדינה זו או אחרת. גם בחלוף השנים חוקרי אמנות מגלים בו יותר ויותר עניין בעוד שבארץ זכה סוטין לתערוכת יחיד אחת בלבד, ומאז כבר חלפה כחצי מאה.

סוטין נמנה עם הדמויות הבולטות באסכולת פריז. הוא התבסס בבירה הצרפתית לפני מלחמת העולם הראשונה, וחייו דמו לאלה של רבים מאמני הבוהמה בשנות ה-20. אמדיאו מודיליאני היה חברו הקרוב והנאמן, ועם חוג חבריו נמנו, בין השאר, פבלו פיקאסו, מקס ז'אקוב, ז'אן קוקטו, חנה אורלוף וז'אק (יעקב) שפירו. על יצירתו כתבו אז מבקרי האמנות הבולטים של התקופה – ולדמאר ז'ורז', אנדרה סלמון ואלי פור. יצירתו של סוטין שואבת ממורשת האמנות האירופית, ובעיקר זו הצרפתית וההולנדית – אך בה-בעת הוא אמן מקורי לחלוטין, שפילס לעצמו דרך שאיש מבני תקופתו לא פסע בה לפניו. סוטין, שבחייו סבל מחרדה תמידית, היה פתוח וחופשי ביצירתו. כל ציור שלו, ויהיה זה נוף, טבע דומם או דיוקן, הוא בה-בעת גם הרהור על החיים ועל המוות. מכאן גם השפעתו על דורות של אמנים בארצות-הברית ובאירופה, בהם פרנק אוארבך, גיאורג באזליץ, פרנסיס בייקון, פיליפ גסטון, ז'אן דובופה, ג'ואן מיטשל, לוסיאן פרויד, וילם דה-קונינג, ליאון קוסוף וסוזן רוטנברג. ציוריו ושפתו של מי שסירב לציית לצווים האמנותיים של תקופתו הם אלה שעוררו עניין אצל רבים מאמני ארץ-ישראל שנהרו בשנות ה-30 לפריז.

בתערוכה שני פרקים נוספים: האחד מציג אמנים ישראליים שהושפעו מסוטין מאז שנות ה-30 של המאה ה-20 ועד היום בהם ציבי גבע, משה גרשוני, יוסף-ז'וסף-יעקב דדון, עמית כבסה, מרדכי לבנון, אורי ליפשיץ, מריק לכנר, משה מוקדי, מיכל נאמן, אמיר נווה, לאה ניקל, מיכאל סגן-כהן, סימה סלונים, משה קסטל, אורי ריזמן, יגאל תומרקין ויוסף זריצקי. השני מציג את חיים אתר, אמן וחבר קיבוץ שבחזונו ובתשוקת אמונתו הוקם המשכן לאמנות בעין חרוד. הצגתם של האמנות הישראלי ושל חיים אתר לצידו סוטין הופכים התערוכה זו למקורית ומחדשת בכל הנוגע ליצירתו של אמן זה.

עבודותיו של סוטין נאספו לתערוכה זו מאוספים ציבוריים ופרטיים בארץ ומחו"ל, לצורך התערוכה שודרגו אולמות המשכן ליצירת תנאי תצוגה אופטימליים. התערוכה היא פרי של שיתוף פעולה אוצרותי בין יניב שפירא, מנהל ואוצר ראשי של משכן לאמנות עין-חרוד; סוריה סדקובה Sadekova, אוצרת ראשית במוזיאון פושקין, מוסקבה; וד"ר בת-שבע גולדמן-אידה ממוזיאון תל אביב לאמנות; והיא מלווה על-ידי ד"ר אסתי דונאו, ממחברי ה-catalogue raisonné של סוטין.

משכן לאמנות, עין חרוד טל': 04-6486038. פתוח עד 21 מרץ 2020.

זוּמוּ – קריית ים Zumu – Kiryat Yam

ילדים טובלים בבריכת הזהב של מרים כבסה_(קרדיט נעמה פורת)

זוּמוּ, המוזיאון הנייד הראשון בישראל, מגיע לקריית ים ומציג תערוכת ענק בהשתתפות למעלה מ-50 אמנים. התערוכה תוצג במפעל הקרח המיתולוגי שהוסב לסופרמרקט שננטש לאחרונה ותעסוק בנושא 'מעברים'. החלל, כמו גם העיר המארחת, מהווים ההשראה לתערוכה שמציגה שלל עבודות אמנות עכשוויות שעוסקות ובוחנות גם את המעברים האינסופיים בין מדפי הסחורות בסופרמרקט וגם את השינויים – הפיזיים והתודעתיים – שמלווים מעברים בין ארצות, דורות ותפיסות פוליטיות וכלכליות.

אחרי זומו ירוחם, ערד וחצור הגלילית, מגיע זומו (שילוב של המילים זוז ומוזיאון) למטרופולין חיפה והקריות, פונה לקהל יעד של יותר מחצי מיליון איש וצפויים לבקר למעלה מ-50 אלף מבקרים במהלך חודשיים של פעילות. התערוכה נבנתה, נוצרה ונאצרה בששת החודשים האחרונים תוך שיתוף פעולה מלא והדוק עם עיריית קריית ים ועם הקהילות המרכזיות שמתגוררות בה (עולים חדשים, אזרחים ותיקים וצעירים שפועלים להתחדשות עירונית). בדיוק כמו המוזיאון עצמו, התערוכה מציעה לצופה לנדוד בין המעברים השונים, לאסוף חוויות ודימויים ולטעום משהו מכוחה יוצא הדופן של אמנות לחבר קהילות, להניע את הראש ולגעת בלב. בין העבודות שנוצרו במיוחד לזומו קריית-ים, ניתן למצוא את חנות המזכרות הפיקטיבית שיוצרת חן ורסנו, את פרויקט התצלומים שעל קרטוני החלב של נעה זני, את מכולת האסיף של שרון גלזברג, את מקרר הלשונות משוקולד של פלורה דבורה ואת הוידאו ארט שמכין המוזיקאי אבי בן זקן לשיר החדש שכתב בהשראת ביקור זומו בעיר הולדתו.

זומו הוא יוזמה אזרחית-פרטית פורצת דרך, המובלת על ידי קבוצת יוצרים, אוצרים, אמנים, אנשי חינוך ומפיקים עצמאיים שהחליטו לקחת אחריות וליצור, לאצור ולהציב בכל רחבי ישראל והעולם ספסלי שיח יצירתיים. זומו זוכה להכרה ופרסום בארץ ובעולם; בסוף 2018 זכה זומו לציון לשבח מסותבי'ס העולמית ולפני כחודש הציג זומו בכנס של האיחוד האירופי לתרבות. את זומו מפעילה עמותה פרטית ללא מטרות רווח והוא יוצא לדרך בזכות תמיכתם הנדיבה של מפעל הפיס, הקרן המשפחתית ע"ש תד אריסון, קרן עזריאלי, קרן ביחד, שגרירות ארצות הברית ועוד עשרות תורמים פרטיים.

מפיק ראשי: קובי אבן חיים, מנהלת מחלקת קהילה: שרון גלזברג, מנהלת מחלקת חינוך: הלית מיכאלי, מנהל תקשורת: אריאל אדירם.

תאריך נעילה: 31.1.20. שדרות ירושלים 3, קריית ים. הכניסה חופשית.

בית ביאליק עם נפל דבר – תערוכת יחיד של אינגה פונר-קוקוס

קידוחי ידע (קרדיט מידד סוכובולסקי)

התערוכה "נפל דבר" נוצרה בעקבות עיון של אינגה פונר-קוקוס בכתבי ביאליק, ביקורים ומחקר בארכיון בית ביאליק וחשיבה על אלו בהקשר לשאלות של שימור תרבות ומרחבי זיכרון שהן מרכזיות בגוף עבודתה לאורך שנים. פונר-קוקוס היא האמנית השלישית המציגה ב-"סדרת אמנות בקומה השנייה" במסגרתה אמניות ואמנים מוזמנים ליצור מייצבים תלויי מקום בעקבות המורשת וההיסטוריה של ביאליק. היא הראשונה שעוסקת בעשייה של ביאליק בהקשר לאנשי חוגו ובארכיון בית ביאליק כאתר תרבותי, כמעין נסתר.

בעבודתה "תהודה" מאירה פונר-קוקוס את הקשר המיוחד בין חיים נחמן ביאליק ליהושע חנא רבניצקי, שהיה מורה הדרך של ביאליק. מיחסי החברות, האהבה וההערכה בין השניים צמחו מפעלי שימור תרבות מפוארים ובראשם סֵפֶר הָאַגָּדָה, שכרך ראשון ממנו ראה אור ב-1907 ובו אסופת אגדות מספרי מדרש. פונר-קוקוס מתבוננת בקשר ביאליק-רבניצקי כיוצרת, ומציעה לחשוב עליו במונחי אמן ואוצר על כל המשתמע מכך. במיצב הגולש מקיר לרצפה, שולח אצבעות מלל לחלל – מילים, סמלי דואר וחותמות לוגו של אוניות משא או הוצאות ספרים, מקבלות חיים משל עצמן ומרכיבות חוויה מהעבר.

לצד המיצב "תהודה" מוצגת עבודת הווידיאו "נפל דבר" שכותרתה כשם התערוכה כולה, והעבודה "קידוחי ידע". צרוף המילים "נפל דבר" לקוח מנבואות ישעיהו, והוראתו היא אירוע דרמטי של שינוי. ביאליק השתמש בצרוף המילים בשירו "דבר" שנכתב ב-1904, ועבודות אלו של פונר-קוקוס הן מסע לנבכי הארכיון ולסיוט על אובדנו. טראומות של אובדן ארכיונים, ואובדן גופי ידע. פונר-קוקוס שמביטה באגירת המידע האינסופית שלנו כיום, תוהה על משמעות כמויות המידע האדירות האלו בחיינו.  אוצרת: ד"ר סמדר שפי. מפגש פתוח לקהל: יום שישי, 22 נובמבר 2019 בשעה 11:30. הכניסה חופשית לאירוע. נעילת התערוכה: 29 בדצמבר. בית ביאליק, רח' ביאליק 22 תל אביב

המוזיאון ליהדות דוברת גרמנית בתפן עם זה הסוד שלי – עכשיו כבר מותר לספר

סודות רבים שלא סופרו ונשמרו בחיק המשפחות הייקיות לאורך דורות, מתגלים ונחשפים לראשונה, בתערוכה החדשה שנפתחה במוזיאון ליהדות דוברת גרמנית בתפן, בשיתוף ארגון יוצאי מרכז אירופה. אלו סודות שעדיין לא סופרו וסיפורים מרגשים שעדיין לא נשמעו. התערוכה שאצרה רותי אופק, מוצגת כך, שסיפור הרקע מוצג על לוח קיר, לצדו מוצג חפץ והצופה מוזמן לפתוח ארונית בה מתגלה הסוד שהוסתר. התערוכה מומלצת לכל המשפחה, לסבא סבתא, הורים ונכדים. התערוכה מביאה תיעוד היסטורי מרגש. מראה של תקופה. חלק מהסודות המוצגים בתערוכה מעלים חיוך רחב וחלקם עצובים, עוצמות וניגודים הלקוחים מהמורשת היהודית, הציונית, האירופאית, הישראלית והייקית. הסודות קשורים במלחמה, בצבא, באהבה, במשפחה, בהישרדות, בבריחה, ברצון להגיע אל החופש. סודות בתוך משפחות, סודות המסתתרים בין השורות, המילים, הדימויים החזותיים והפלסטיים.

בין החפצים שמאחוריהם הסודות, מוצגת שמלת המחול הגרמני המסורתי של גרטרוד מאייר שנולדה למשפחה נוצרית גרמנית, בתו של חבר הפרלמנט הגרמני, שנישאה לאוטו מאייר היהודי, רקדנית מקצועית של מחול לאומי-מסורתי גרמני, שגם ניהלה קבוצת מחול מקומית ברדה, גרמניה, שם התגורר הזוג, עם שלושת ילדיהם יוסטוס, אנדריאס ובריגיטה. בימי שלטון הנאצים התקיים יום חגו של ריקוד העם הגרמני בו הוענק לגרטרוד, על ידי קצינים נאציים בכירים, זר פרחים גדול כהוקרה על היותה אם ריקוד העם הגרמני. הסוד- הנאצים לא ידעו שאם המחול העממי הגרמני, הייתה נשואה ליהודי.

עוד מוצג הינו תיבת מכתבים של הסבתא הייקית של נועם קורב, בן 23, סגן בצה"ל, שכבר בגיל שתיים עשרה החליט, שהוא רוצה להיות היסטוריון כשיגדל. הוא אהב לבקר את סבתו חווה בונפיל ולחטט בין המסמכים והחפצים הישנים שלה, ביניהם מצא את קופסת העץ ובה מכתבים כתובים גרמנית וצילומים שנשמרו סגורים בארון. נועם החליט ללמוד גרמנית בכדי שיוכל לתרגם את עשרות המכתבים והמסמכים העוסקים בבקשה לשליחת מוצרי מזון וחבילות, כדי להקל על צו השעה, אך היה שזור בהם ברמזים המצוקה והסוד האיום והאסון שעתיד לפקוד את חיי בני המשפחה במחנות הריכוז והשואה. התערוכה המרתקת שתוצג עד ספטמבר 2020. למידע ופרטים באתר…ובטל': 04-9109609.

מוזיאון תל אביב לאמנות עם ריימונד פטיבון: סיבות לרישום

מוזיאון תל אביב לאמנות, הגלריה לרישום והדפס וגלריית לורנס גראף לאמנות עכשווית לראשונה בישראל, תערוכת יחיד מקיפה במוזיאון תל אביב, המציגה לקהל המקומי את יצירתו הענפה של  אחד מהאמנים החשובים בעשורים האחרונים, ריימונד פטיבון (נ' 1957, אריזונה). התערוכה כוללת מאה רישומים ושלוש עבודות וידיאו של פטיבון, ביצירתו הייחודית, בוחן את התרבות האמריקנית על רבדיה התרבותיים וההיסטוריים – מהאתוסים של הרוח האמריקנית ועד תת-התרבויות במחוזות השוליים, אלה נבחנים בתזמון פרובוקטיבי המכוון להווה.

רישומיו הראשונים של פטיבון, גדשו עטיפות תקליטים, פלאיירים ופנזינים הקשורים לסצנת הפאנק הקליפורני של סוף שנות ה-70. הוא הציג בהם את הצד האפל של אמריקה: כנופיות של גזענים, אלכוהוליסטים, שוטרים אלימים ונוער מנוכר. בשני העשורים הבאים הוא בחן את שקיעתה של תרבות ההיפים ואת תופעת צ'ארלס מנסון, היבטים של אמונה וקפיטליזם ועקרונות ממשל הקשורים בנשיאים כריצ'רד ניקסון, רונלד רייגן, ובוש האב והבן, כאשר "ציטוטים" של תרבות חזותית משמשים להמחשת החלום האמריקאי ושבריו. בעשורים האחרונים, בהמשך לעיסוקו במלחמת עיראק ובממשל, גברה בעבודתו הנימה הפוליטית והנטייה לרישום עשיר וציורי

היחס הדינמי בין דימוי וטקסט ברישומים של פטיבון, פוער מרווח של מחשבה על דפוסי התנהגות והתניות תרבותיות. מתוך המרווח הזה, הוא מזקק תובנות על הרגע התרבותי שבו אנחנו חיים, ולא רק באמריקה. במציאות הישראלית העכשווית, יש עניין מיוחד בחידוד המחשבה על היבטים שונים של תרבות, כפי שעושה עבודתו של פטיבון בעמידתה על הצורך ללמוד מאירועי העבר תוך בחינה מתמדת של מיתוסים מכוננים ומוסכמות כובלות.

הפתיחה: יום חמישי, 21 בנובמבר 2019  – בשעה 20:30. מפגש קהל ושיחה עם האמן ריימונד פטיבון – בשעה 20:00. אוצרת: אירית הדר.

מוזיאון תל אביב לאמנות, שד' שאול המלך, תל אביב

גלריה ארטפורט עם אמא בשלי לי מיץ גנבים | Ax Bear Crow 

דור זליכה לוי. בקנה אחד (צילום הילה עידו)

בתערוכה הקבוצתית "אימא בשלי לי מיץ גנבים", אשר תתקיים במסגרת שבוע האיור בתל אביב-יפו, יוצגו עבודותיהם של אמני המחזור החדש של תכנית הרזידנסי של ארטפורט.

ב-1837, אחרי קריירה מבוססת כצייר, לקח סמואל מורס את מתקן העץ ששימש אותו עד אז למתיחת קנבסים ובנה על בסיסו את מכשיר הטלגרף הראשון. תהילתו הגדולה לא הגיעה כפי שקיווה קודם לכן, מציורי הענק המדויקים והמדוקדקים שלו, אלא דווקא מקווים ונקודות אחרים. הסימנים האלקטרומגנטיים – קו נקודה קו – תורגמו לאותיות והתחברו למילים, ואפשרו, לראשונה בתולדות המין האנושי לתקשר מרחוק. לא עוד תופים, מדורות וכלי נשיפה – מורס נתן לנו את היכולת להעביר מסרים למרחקים ארוכים ומאז לא הפסקנו. קצת פחות ממאה שנה לאחר מכן ניסה זלמן כהן, מראשוני אנשי הקשר בארגון ההגנה, למצוא שיטה קלה לזכירת קידוד המורס. הוא לקח את הנקודות והקווים שהוריש לנו הצייר והפך אותם למילים או משפטים קצרים שההגייה שלהם מזכירה נקודה (חיריק) או קו (פתח או קמץ).

אמא – נקודה קו. בשלי לי מיץ – קו נקודה, נקודה, נקודה. גנבים – קו קו נקודה. המקרא שלו, שנמצא בשימוש עד היום, משלים מעגל שלם של סימנים שהפכו לרעיונות שהפכו בחזרה לסימנים. ב"אמא בשלי לי מיץ גנבים" אמני תכנית הרזידנסי של ארטפורט מושכים קוים, חוטים ונקודות במעבר מתמיד מרעיונות מילוליים לרעיונות מופשטים ובחזרה. בין העבודות:

דור זליכה לוי מציב את הצופים בעבודת הוידאו שלו על הקו הדמיוני הנמתח בין שני קנים של תותחים – הראשון, תותח לבנוני שנלקח כשלל על ידי ישראל, מונח בראש מזרקה בכניסה לעיר נהריה ומכוון ללבנון, השני שקוע במצולות הים בלבנון במטרה ליצור ריף מלאכותי, מכוון לכיוון ישראל.

גיל יפמן מתבונן במיצב החדש שלו בנקודה האולטימטיבית – האישון. ואילו האישון מתבונן בנו בחזרה – מסתובב, נעצם, קורץ. אלה ליטביץ מציגה את שרשרת המצופים שהיא קו הגבול הפיזי בין ישראל לירדן, במקום בו טבל ישו במי הירדן, שמתפתל עם הנהר המשתנה תמידית. תוך קריאה בהסכם השלום בין ישראל לירדן, המתאמץ להגדיר קו הפרדה מדויק כנגד שרירותית הטבע, היא בוחנת את הפער בין הגבול הרעיוני לממשי, אם בכלל יש כזה.

תאריך נעילה: 11.1.2020. הכניסה חופשית. ארטפורט, רחוב העמל 8, תל אביב. פרטים באתר…

מוזיאון נחום גוטמן עם מכירת אמנות ישראלית 5-7 בדצמבר למען אגודת סוכרת נעורים

האגודה לסוכרת נעורים (סוג1) תקיים תערוכת אמנות ישראלית במוזיאון נחום גוטמן, בנוה צדק בתל  אביב, בין ה- 5-7.12.19, תחת הכותרת SWEETART. ההכנסות ממכירת יצירות האמנות יתרמו לאגודה לסוכרת נעורים ולפעילותה. למעלה מ-100 עבודות של אמנים ישראליים ביניהם מיכל היימן, אורן אליאב, אריק (אליהו) בוקובזה, אלעד קופלר, דגנית ברסט, ליאת אלבלינג, מרתה ריגר, יאיר ברק, אולגה קונדינה, מיכל ממיט וורקה, רונית ברנגה ועוד רבים נוספים נרתמו לסייע לאגודה להציג יצירות בטווח מחירים מגוון. זו הזדמנות לחובבי האמנות באשר הם לרכוש אמנות ישראלית במיטבה ולתרום למטרה נעלה, את התערוכה אוצרות מיטל מנור ודריה קאופמן בשיתוף פעולה עם שולמית נוס, ממונה על אוסף בנק דיסקונט.

כיום חיים בישראל עשרות אלפי פעוטות, ילדים ובוגרים החולים בסוכרת סוג 1- מחלה אוטואימונית כרונית המחייבת טיפול אינטנסיבי סביב השעון של בדיקות רמות הסוכר והזרקת אינסולין. האגודה לסוכרת נעורים (סוג 1) מקדמת את המחקר ופועלת לשיפור איכות חייהם של הסוכרתיים עד שימצא מרפא למחלה. ההכנסות מאירוע זה נועדו לקדם את מאבקם של הורים לפעוטות המתמודדים לא רק עם הטיפול האינטנסיבי אלא גם עם הקושי לשלב את ילדיהם בגני הילדים בגלל המחסור אקוטי בסייעות מתמחות המאפשרות הגעה סדירה של הילדים לגני הילדים, בהם היו  לפני אבחון המחלה. כיום במדינת ישראל אין מענה מוסדר של סייעות לילדים חולי סוכרת נעורים עד גיל 3, כך שהילדים נותרים בבתיהם והורים רבים נאלצים להפסיק לעבוד, עובדה המהווה נטל כלכלי נוסף על משפחות החולים.

SWEETART – על התערוכה: התערוכה תפתח ביום חמישי ה-5.12.2019 לקהל ותהיה פתוחה לאורך 3 ימים עד ה- 7.12.2019. בנוסף על התערוכה במוזיאון נחום גוטמן לאמנות בנוה צדק, תל אביב יוצעו היצירות למכירה גם באתר ייעודי שהוקם לצורך כך…

העבודות נבחרו לתערוכה באופן שמשקף את מגוון העשייה האמנותית העכשווית, החל מציור דרך רישום ופיסול, קרמיקה ועד לצילום על ידי טובי האמנים הפועלים היום. העבודות נבחרו על ידי האוצרות כדי להתאים למגוון טעמים ובטווח מחירים רחב החל מ – 1500 שקלים. במסגרת המכירה תינתן אפשרות להצטרף לסיור מודרך בתערוכה המוזיאלית המרתקת "נופים נעלמים ומפות נסתרות" הכניסה לתערוכת המכירה ולמוזיאון היא ללא תשלום בשלושת ימי האירוע. התערוכה בחסות בנק דיסקונט, סופרפארם, כרטיסי אשראי לישראל, moveo וסטודיו אנזלביץ.

מוזיאון פופ אפ תל-אביב Pop Up Museum TLV 1-6 ינואר רח' קצנלסון 7 ת"א

לאור ההצלחה המסחררת של מוזיאון הפופ-אפ תל-אביב הראשון ברחוב קליי, עם קרוב ל-22,000 מבקרים ב5 ימים בלבד, מוזיאון הפופ-אפ חוזר ובגדול לרחוב קצנלסון בתל-אביב!

בפעם השנייה בישראל, יתקיים פרויקט בו יחלשו מעל למאה אמנים העוסקים באמנות רחוב וגרפיטי על בניין בן 4 קומות ו15 דירות. למשך שישה ימים יהפוך הבניין למוזיאון זמני על כל חלליו וקירותיו רגע לפני הריסת הבניין, כחלק מפרויקט התחדשות עירונית הבניין הנתרם על ידי חברת ״אנשי העיר״ מקבוצת רוטשטיין, במיוחד לטובת הפרויקט. באירוע ייצרו ויציגו אמנים מתחומי הסטריט ארט, גרפיטי, ציירים, מאיירים, מעצבים גרפיים, ארט דירקטורים, מעצבי תפאורה, אמני מיצבים ומיצגים אמנותיים. עם כניסתם לתערוכה ייחשפו הצופים לעולם חדש, בו השיטוט בין הדירות, החדרים והמסדרונות ייצור חוויה חדשנית. שכן, בהכנסת אמנות הרחוב לתוך חלל של בית ונתינת פלטפורמה מוזיאלית לאמנים, מתקיים מרחב פתוח המאפשר 'לשבור את החוקים' ולטשטש את הגבולות שבין המותר והאסור. בין האמנים המשתתפים: erezoo, zivnik, daniel philosoph, TAO-B, thales, #tag, alina & stepa aifo

האירוע מופק ע"י יערה זקס, יזמית ואמנית בתחום הלייף סטייל והחיים האורבניים, בשיתוף נוי שי, מנהלת השיווק בחברת ״אנשי העיר״, אחת החברות המובילות בתל אביב המתמחה בהתחדשות עירונית.

זהו פרויקט שני מתוך בניינים רבים בתל-אביב, בהם חברת הנדל"ן "אנשי העיר" מקבוצת רוטשטיין, תורמים את הפלטפורמה לאירוע ייחודי מסוג זה שנעשה בשיתוף. רון חן, מייסד ומנכ"ל 'אנשי העיר': "בעיר שלא מפסיקה להתחדש וליצור, אנו מבינים את הצורך הבלתי פוסק של תל אביב ביצירת תכנים חדשים ומעניינים, והחשיבות בתמיכה ובקידום אמנים צעירים לצד שמירה על הסביבה והקיימות שלה".

שעות פעילות: יום רביעי, 1.1 ועד יום שני, 6.1 בין השעות 14:00-22:00. מומלץ להגיע בשעות היום בכדי להימנע מתורים בכניסה. הבניין ברחוב קצנלסון 7 תל-אביב. הכניסה חופשית. פרטים באתר…דף הפייסבוק…

גלריה ג'ינא עם מעגל החיים

שחקני הקלפים, איימו קאטיינאן, פינלנד, 2015, אקריליק על בד

מעגל החיים: התערוכה החדשה מציגה יצירות של מגוון מאמני הגלריה. התערוכה תוביל את באי הגלריה דרך השלבים השונים של החיים, מהלידה, דרך הילדות, הנעורים, הבגרות והזקנה. שלבים אלו הן של האדם והן של בעלי החיים, מקבלים פרשנות ייחודית של האמנים הנאיביים המובעים בצבעים עזים ובחגיגת הסיפור האנושי המתבטא באופנים שונים בשל הבדלים תרבותיים, היסטוריים, מנהגיים, טקסיים וכן בשל הבדלים בין האמנים עצמם אשר סגנונם מושפע בהכרח מאופיים ומסיפור חייהם האישי. בתערוכה מוצגים שלבי החיים כפי שהם מצטיירים בעיניים הילדיות של אמנים נאיביים כגון: ז'אן-פייר לוראן, שארלוט להשאפל, אדוארדו אונגר, גווידו ודווטו וראיה נוקלה.

הבחירה בנאיביות איננה מובנת מאליה בעולמנו הציני והמנוכר: לראות את החיים מפרספקטיבה חיובית, סלחנית וחומלת לעיתים היא בחירה להתמקד בצד הבונה שלהם, השמח והאוהב ולקבל גם את הבגרות והזקנה באופן טבעי, כברכות והזדמנויות להתבוננות עמוקה יותר בקיום. הקומה העליונה של הגלריה תוקדש בעיקר לילדות ובקומה התחתונה הצופים בתערוכה יעברו את שלבי הבגרות, ההתאהבות, הנישואין, הבאת ילדים (או גורים) לעולם ולאחר כל אלה, זקנה שלווה ומלאת נחת.

גלריה ג'ינא בצפון הישן של תל אביב היא הגלריה היחידה בעולם המתמחה באמנות נאיבית בינלאומית. בגלריה ניתן למצוא עבודות של למעלה מ-200 אמנים, מ-37 מדינות שונות. נעילה: יום שישי, ה-3 לינואר 2020

טיולים

ארץ כרמי זית עם סדנאות ייחודיות

מחפשים פעילות מקורית ושונה? סדנא חווייתית שלא קיימת בכל מקום? מה זה גורשה? אולי תרצו להכין סבון או קרם מן הטבע? ב"ארץ כרמי זית" שבגליל מוצעות מגוון סדנאות מיוחדות בנושאי מזון, רוקחות, גישוש ועוד…

הגששים בחוויה הבדואית: איפה? סלאמה, מועצה אזורית משגב. מה? על סדנת גישוש שמעתם? זיאד, איש טבע ברמ"ח אבריו וגשש מילדות, מעביר סדנאות גישוש בשטח. זיאד מלמד להבחין בכל דבר שזז בשטח, כל אבן שמתהפכת, משקל, פסיעה, ריצה, תצפית ועוד. בתחילת הסדנה זיאד משתף בסיפורים ובחוויות אודות הגישוש ולאחר מכן מחלק את הקבוצה ל -2 חלקים . קבוצה אחת מתקדמת והשנייה מחפשת אחריה, לאחר מכן מתחלפים. בנוסף.  מחפשות הקבוצות מוקשים מאולתרים שהוחבאו בקרקע מבעוד מועד. חוויה ייחודית, מאתגרת ומגבשת. משך הסדנא: כ- 3 שעות. פרטים זיאד 052-2846515

"טעם הטף" – סדנת בישול אתיופי: איפה? כרמיאל. מה? סדנת היכרות עם המטבח האתיופי של יעל מקונן דגו. זהו מטבח עשיר בטעמים ובריחות, ללא גלוטן וללא סוכר, עשיר ביתרונות בריאותיים (ויטמינים, מינרליים ועשיר בחומצות אמינו). את הסדנא פותחת יעל בטקס  Buna (קפה) בשילוב סיפורים על מעגלי הבוּנָה השונים. טקס זה מאפשר זמן איכות במעגל חברתי, החיוני לשמירה על כבוד האדם וכקבוצת תמיכה. לאחר הטקס מכינים כיבוד לבוּנָה וגם תבשילי קטניות. מסיימים סביב השולחן, עם אינג'רה וחולקים גורשה (הסוד של הגורשה מתגלה רק במהלך הסדנה). משך הסדנא: סדנת 2  מפגשים – כל מפגש 4 שעות (מינימום 6 משתתפים). סדנת מפגש יחיד -שעתיים (מינימום 2 משתתפים). לפרטים והרשמה: יעל 054-5392031

"כף עץ" – סדנאות בישול ותזונה עונתית ומקומית: איפה? מעלה צביה, מועצה אזורית משגב, או בבית הלקוח. מה?  "המטרה שלי היא לחזק את הקשר בין בני האדם לטבע, וליצור מודעות לסביבה ולחיים מיטיבים ובני קיימא" אומרת רוני מינינברג, שפית טבעית, חוקרת תזונה ומייסדת 'כף עץ'. דרך ההתבוננות סביב ושאלה על מה שקורה עכשיו – מה מזג האויר? מה גדל בגינת הירק? מה אפשר ללקט? אילו מאכלים מדהימים אפשר ליצור מכל זה – מתגלות האפשרויות. בסדנת הבישול  משלבת רוני גם קטיף וגם ליקוט, היא משתמשת בתוצרת מקומית ועונתית, ומכינה ביחד עם הקבוצה ארוחה עשירה, איכותית ומזינה מכל הטוב שנאסף. הידע, ההשראה והחוויה מהסדנה נשארים לתמיד. משך הסדנא: כ- 4 שעות. מתאים גם לילדים, למשפחות, זוגות וימי כיף לעובדים. לפרטים והרשמה:  רוני 04-6619196 / 050-6300466  (וואטסאפ בלבד) ובאתר כף עץ…

סדנת רוקחות טבעית ב"יער": איפה? קיבוץ יחד, מועצה אזורית משגב. מה? גדי פרנק מתגורר בקיבוץ יחד. גדי מדריך בארגון 'שומרי הגן', ארגון המתעסק במיומנויות החיים בטבע, ומנהל ביחד עם שותפתו הודיה את העסק "יער" כבר 7 שנים. בסדנאות מלמד גדי על צמחי מרפא, קוסמטיקה טבעית ביחס לקוסמטיקה מודרנית ולמידת ההבדלים וכמובן מלמד להכין מגוון מוצרים כמו: סבון, דאודורנט ומשחות מצמחי מרפא. משך הסדנא: שעה עד 3 שעות בהתאם לסוג הסדנא וכמות המשתתפים. פרטים והרשמה: גדי 052-3223408  ובאתר…

צורפים עם נורית דגן עובדיה: איפה? יעד, מועצה אזורית משגב. מה? סטודיו לצורפות המקיים חוגים וסדנאות כאשר סביבת הטבע הינה מקור השראה אין סופי לעיצובי התכשיטים של נורית. את מקצוע הצורפות למדה בויצ"ו חיפה וסיימה כצורפת ומורה בכירה לצורפות. תכשיטיה מאופיינים בעדינות וריבוי פרטים, בעבודת יד, החל מקולקציות רחבות בכסף, שימוש באבנים יקרות ועד פריטים ייחודיים מזהב בהזמנה.  הסדנאות מתקיימות בסטודיו שלה ביעד. משך הסדנא: כ-3 וחצי שעות. לפרטים והרשמה: נורית 054-4540604

ארץ כרמי זית – תחנת המידע ביודפת: מועצה אזורית משגב מפעילה את תחנת המידע  התיירותי "ארץ כרמי זית", הנמצאת במתחם 'בואכה יודפת'. התחנה מספקת מענה למבקרים הרבים הפוקדים את האזור, מידע  זמין ומגוון המלצות אודות אטרקציות, סדנאות, בתי אירוח ועוד מגוון פעילויות באזור. בנוסף, מומלץ לצפות בתחנה בסרטון חווייתי, הממחיש את סיפורה של יודפת מאז ועד היום. בואו לפתוח את היום עם חיוך ותה צמחים שיבטיח יציאה קלה ונעימה לטיול ב'ארץ כרמי זית'. איפה: מתחם התיירות בואכה יודפת.
לפרטים טל': 04-9966263  פייסבוק תחנת המידע יודפת

המעבדה השטה בכינרת עם שייט לימודי-חוויתי לכל המשפחה

עם בוא הסתיו מזמינה רשות הכינרת לפעילות חווייתית, ערכית ולימודית באגם הלאומי ולהצטרף ל'אקו כינרת', המעבדה השטה של רשות הכינרת, להכרת הכינרת מנקודת מבטו של החוקר את איכות המים והכרת כלל מרכיבי הצמחייה והחיים באגם. השייט יוצא מנמל עין גב, על גבי הספינה הגדולה עליה מכשור, מיקרוסקופים ועוד. מדריכי רשות הכינרת מסבירים על בתי הגידול באגם, השפעת מעורבות האדם בטבע, אקולוגיה, סביבה, מים כסביבת חיים, הכנרת במשק המים ותכנים רבים נוספים והכל תוך כדי הפלגה 'במעבדה השטה'. במהלך ההפלגה דוגמים המשתתפים דגימות מקרקעית הכנרת, לומדים על סוגי הדגים, על החי הזעיר שלא נראה בעין ומתנסים בעבודתם של חוקרי אגמים, מתבצעת צפייה בדגים, העופות הנודדים המגיעים בעונה זו למנוחה וסעודת דגים בכינרת, בעלי חיים שונים החיים סביב הכינרת, הצמחייה הסמוכה לאגם וכדומה.

יעל סלע, מנהלת אגף חינוך וקהילה ברשות הכינרת אומרת: "הפעילות במעבדה השטה מאפשרת לחבר את הציבור הרחב בכלל ואת הדור הצעיר בפרט, לכינרת וחשיבותה הלאומית, להעניק ידע נרחב יותר על בתי הגידול, הסביבה, אקולוגיה ועוד, מידע אותו נשמח להעביר למשפחות שיגיעו לשייט הקסום על הכינרת במעבדה השטה. אנו שמים דגש על פעילות מתוך חוויה והתנסות, מקרבים את המשתתפים לתחום המים, איכות המים, וחשיבות נושא המים למדינת ישראל וכן לנושא השמירה על איכות הסביבה, במטרה שכולם יהיו שותפים עתידיים לשמירה על האגם הלאומי של המדינה" אומרת סלע.

ההפלגה במעבדה השטה 'אקו כינרת' תצא ב- 22 לנובמבר. יש להירשם באתר רשות הכינרת…

מוזיאון מגדל דוד עם סיורי הר הבית

מוזיאון מגדל דוד בלילה (צילום נפתלי הילגר)

בימים אלה מוצגת במוזיאון מגדל דוד התערוכה "ההר – מסע מצולם אל הר הבית 1839–2019", המביאה את סיפורו של הר הבית בהיסטוריה המודרנית. בהשראת התערוכה ממשיך המוזיאון בסדרת סיורים אל הר הבית וסביבתו הקרובה, ומזמין את הקהל הרחב להעמיק את ידיעותיו בנוגע להר הבית, סמל רב-משמעות והמקום המקודש המרכזי והחשוב ביותר בהקשר המזרח תיכוני, הן דתי הן פוליטי.

ההר- סיור מודרך בתערוכה: סיור מודרך הכולל תצפית אל הר הבית וביקור בתערוכת 'ההר'. הסיור סוקר את התמורות שחלו בהר הבית במהלך המאה וחמישים שנה האחרונות, ומנתח את הסיבות לשינויים אלו. כלול במחיר כניסה למוזיאון I אורך הסיור: שעה וחצי. סיורים בעברית: ימי ג',  13:30  |  ימי ו',  9:30. סיורים באנגלית: ימי ב',  9:30  |  ימי ה',  13:30

הר הבית – מבט מקרוב: הר הבית הוא מתחם מלבני שגודלו כ-150,000 מטר מרובע, ומהווה שישית מגודלה של העיר העתיקה. במרכז ההר כיפת הסלע המוזהבת, ואבן השתייה שמסביבה היא בנויה. בחלקו הדרומי מסגד אלאקצא. הסיור עובר לאורכו ורוחבו של המתחם, וסוקר את סיפורם המרתק של המבנים ההיסטוריים שעל ההר. סיום הסיור בתערוכת ההר ( בהדרכת מדריך של מוזיאון מגדל דוד). תאריכי הסיור: יום ד', 27.11  |  יום ד', 11.12 שעה: 07:00. משך הסיור: 4 שעות (סיור בהר הבית + ביקור בתערוכה במוזיאון). מדריכה: עפרה רגב. לבוש: צנוע, ללא ג'ינסים צמודים, ללא מחשופים, ללא ביגוד עם כיתוב צבאי / פוליטי. ניתן לבוא בסנדלים. מכנסיים ארוכים עד הקרסול – חובה. נשים – עם שרוולים ארוכים  |  גברים – שרוולים עד המרפק. משטרת ישראל אוסרת על הכנסת חפצי קודש יהודיים (ניתן לאחסן בארון לשמירת חפצים ללא אחריות המוזיאון / המשטרה)

הר הבית – מבט ממערב: בימי הביניים נבנו ממערב להר הבית מבני דת ומבנים אזרחיים, שיצרו את התשתית לאזור המוכר כיום כרובע המוסלמי. הסיור ממערב להר הבית, ברחוב השלשלת, שוק הכותנה, רחוב עלא א-דין ועוד, סוקר את התהוותו של הרובע הגדול והמאוכלס מבין רובעי העיר העתיקה. תאריך הסיור: יום ה', 5.12 שעה: 10:00. מדריכה: עפרה רגב. משך הסיור: 3 שעות. הסיור בהרשמה מראש בלבד ואינו כולל כניסה להר הבית. נקודת המפגש תימסר לאחר ההזמנה.

הר הבית – מבט מצפון: סיור נוסף הסוקר את התהוות הרובע המוסלמי הגדול. סיור מצפון להר הבית, בשער האריות, רחוב המלך פייסל, באב חוטה, מעלות המולויה ועוד, סוקר את התהוותו של הרובע הגדול והמאוכלס מבין רובעי העיר העתיקה. תאריך: יום ה', 21.11 שעה: 10:00. מדריכה: עפרה רגב. משך הסיור: 3 שעות. הסיור בהרשמה מראש בלבד ואינו כולל כניסה להר הבית. נקודת המפגש תימסר לאחר ההזמנה.

במזג אויר סוער, הסיורים יידחו למועד חדש.

ספרים

איור זה כל הסיפור

קרן בן דרור – מה יש לנו בכיסים – מאת אתגר קרת

לאייר ספר זהו מקצוע בפני עצמו. האיור נתון לאינטרפרטציות שונות, דימיון המאייר פועל והתוצאות מרהיבות. מאיירים צעירים בוגרי HIT מכון טכנולוגי חולון בתערוכת איורי ספרים. במסגרת שבוע האיור שיערך בין ה-21 ל-30 בנובמבר בפעם השישית על ידי המחלקה לאמנויות בעיריית תל־אביב-יפו, ישתלב גם פרוייקט יוצא דופן העוסק במקצוע איורי ספרים דרך עיניהם של בוגרים וסטודנטים מהמחלקה לתקשורת חזותית בHIT, מכון טכנולוגי חולון. למעלה מ־20 ספרים מאוירים המשקפים אינטרפרטציה לטקסטים ספרותיים מוצגים בתערוכה ושמה "שמונה כפולות לפחות" (מונח הלקוח מעולם עריכת הספרים) אותה אוצרת נעמה בנזימן מHIT המכון הטכנולוגי חולון. כך הסיפור "כיפה אדומה" מוצג כאגדה מאוירת המתרחשת כיום בשיכונים של חולון, השיר של הביטלס "האנשים הבודדים" מוצג כסיפור עלילתי בעל מסר שבמרכזו דמויות מפלסטלינה, וסיפורי המקרא מוצגים כלקט איורים בספר שכותרתו "בבל". עבודות איור נוספות לקוחות מעולמות תוכן אחרים ובהם ספרי שירה, סיפורת, מדעים ופילוסופיה. את הספרים יצרו בוגרי HIT המכון הטכנולוגי חולון, במסגרת קורס ״איור ספרים״, בהנחייתה של האוצרת. בנוסף, בוגרת המכון שיר זלצברג תעביר במסגרת התערוכה מפגש העוסק באיור וסיפור. שיר היא מעצבת, ומנהלת קהילה של 4000 מעצבי פרודקט בסטארטאפים בשם Startup Designers.

שם התערוכה (מס' 76): שמונה כפולות לפחות, אוצרת: נעמה בנזימן. גלריה ויטרינה ע״ש ג׳וליה מזרחי, מכון טכנולוגי חולון רח׳ הופיין 63, חולון (בניין 6)

התמרה רוחנית במערכות יחסים של אליאן ברט

הספר נוגע במה שמשפיע יותר מכל על חיינו ועל מידת האושר, או הסבל שאנו חווים מדי יום ביומו – מערכות היחסים האישיות והאינטימיות שלנו. ניתן למצוא בו דרכים מהותיות ומעשיות לריפוי, לאיזון ולהתפתחות במערכות היחסים, מנקודת המבט הרוחנית של התקשור, שמתחילות למעשה בקשר שלנו עם עצמנו. המחברת, שמטפלת הן ברפואה סינית ובשיאצו, והן בהדרכה רוחנית בתקשור, מפרטת את נתיבי הריפוי וההתפתחות לאור יישומיה המרתקים של תורת חמשת האלמנטים (מים, עץ, אש, אדמה ומתכת), המתבטאים בטבע העולם והאדם, ובנבכי נפשנו, גם הכמוסים ביותר.

הצטרפו למסע לתוך עצמכם ולממדי הרוח, אשר נפתח מתוך חוויית הקריאה, שתחבר אתכם למצב תודעה ייחודי ומרגש עד מאוד, בו הלב נפתח ומשיל את קליפותיו, כשתחושות של חמלה ומחילה, אהבה והבנה מתעוררות עמוק פנימה.

את המסע מלווים תצלומי טבע מרהיבים המלווים בציטוטים עוצמתיים ונוגעים מתוך המסרים שמובאים בו – כך שמרתק לקרוא את כולו ברצף, ונפלא גם לחזור ולהיזכר, לעיין, ולקבל השראה וחיבור מחדש בכל עת.

מס' עמודים: 221. מחיר: 68 שקלים. קישור לרכישה נטבוק…

יש מקום אחר של דניאל גרוס

הסיפור החוצני היה תמיד חמקמק, דבוק בסטיגמה נוראית ומזוהם על ידי שקרים, הטעיות ותיאוריות קונספירציה, ולעיתים גם על ידי רשלנות, שהסיטו את תשומת הלב מהחומר הלגיטימי המוצק והעובדתי שעליו הוא מושתת. זהו סיפורה של טכנולוגיה כה מתקדמת ויצורים כה מוזרים, עד שאיש כמעט לא רוצה לספר אותו, ואולי אף לא אחד יודע כיצד לספר. זהו סיפורה של מציאות מוזרה יותר ממדע בדיוני המושכת אליה זלזול ולעג למרות צבר עדויות מהימנות, ואין-סוף סיפורים מרתקים שצצים שוב ושוב בכל רחבי הגלובוס וחושפים אמת שהיא לא פחות ממדהימה.

הספר “יש מקום אחר" מתיימר להיות כרטיס כניסה לנושא מרתק, לכל מי שהתחום פחות מוכר לו וגם לאלו המתעניינים וחוקרים אותו. הספר מסדר את ההקשרים של הנושא החוצני ועוסק בנפרד במפגשים המפורסמים, בעדויות המרשימות ובהקשרים המדעיים, ההיסטוריים, הדתיים והתרבותיים של התחום. הוא מאתגר את הקורא לשאול עצמו שאלות שהתשובות עליהן כרוכות לא אחת בחוסר נוחות, ועומדות בניגוד לכל מה שנחשב עד היום לברור וידוע. הספר מכסה בצורה כרונולוגית ומרתקת את רוב התקריות משלהי העידן המודרני ועד ימינו, שלהן בסיס עובדתי רחב שנחקר לעומק, מציג עדויות מהפנטות התומכות במספר ארכיונים ותחקירים ידועים ומנסה לשפוך אור על האפשרויות המדעיות שנמצאות עדיין מחוץ להישג ידינו ומסייעות בהבנת היקפה ומשמעותה של התופעה.

“יש מקום אחר“, כשמו, לוקח את קוראיו למקום אחר, לתובנה חדשה ומרתקת המהווה גם הכנה לקראת מה שנראה קרוב אלינו מאי פעם, חשיפת האמת על אודות ביקורי חוצנים בעולמנו זה אלפי שנים והסרה איטית, ועם זאת עקבית, של מעטה ההסוואה מעל הסוד הגדול בהיסטוריה האנושית.

דניאל גרוס הוא מהנדס ויועץ בתחום התכנון האלקטרוני וחוקר את הנושא החוצני זה שנים רבות. בספר “יש מקום אחר“ מובאים סיפורי התקריות והתצפיות המשמעותיות של מאה השנים האחרונות, סיפורם של טייסים, מדענים ואנשי צבא וממשל שהיו מעורבים בהם בציר כרונולוגי מרתק המתאר ציבור גדול, רציני ואמין, שחווה מפגשים ותצפיות אשר קוראים תיגר על הבנתינו את המציאות ומקומו של האדם ביקום.

מס' עמודים: 221. מחיר: 68 שקלים. קישור לרכישה נטבוק…

מה למדתי היום של טטי טטיאנה קורן

טטיאנה מאמנת ליחסים זוגיות ואושר, מזכירה אהבות שנשכחו, שדכנית מאחורי הקלעים, תומכת בפרידות קשות ובגידות כואבות וכותבת לנשמה. בשנים האחרונות טטיאנה חוקרת את מה שנקרא "אני", את החיים, אנשים, זוגיות ואהבה, ילדים ומשפחה ואת כל נגזרות האושר. חלק מ"לחיות" היה לכתוב מה אני לומדת כל יום, וגם (הכי חשוב!) כותבת מה היא עושה עם מה שלמדה. שונאת לקום מוקדם בבוקר, לנקות את הבית ואף פעם לא העיזה לחשוב שתכתוב ספר . יוצאת בספרה החדש, "מה למדתי היום"

הספר הוא אסופה של תובנות וניסיון חיים מתוך תשומת לב והקשבה לטבע האדם וטבע הדברים כפי שהם. ספר חכם, משעשע, פרקטי ומיועד לכל מי שמבקש לשים לפניו את מה שחשוב באמת בחיים ולא סתם חיים, אלא החיים הטובים.
הספר מיועד לכל מי שרוצה לחיות ולחיות טוב. לא סתם לשרוד, לא סתם לעבוד, לא סתם להיות ביחסים אלא לאהוב ובגדול, לא להעביר את הזמן, אלא לחיות ממש.

טטיאנה קורן – מרצה, מנחה  וסופרת בעברה טכנולוגית רפואית במשך 25 שנים בבית חולים אסף הרופא. טטיאנה, נשואה לריסי אהוב לבה מזה 35 שנה. אמא לשתי שלישיות, שלושת ילדיה האהובים, וטרילוגיית ספרים בנושא של זוגיות.

ואז הגיע אלצהיימר של דבורי קרסיק

“היום שבת, לא?
אז איזה יום?
רביעי?
מאיזו בחינה?
אז זה שבת?
חג?
חול המועד?
סתם יום של חול?
אז למה צריך אותו?"

חייהם של בני הזוג קרסיק נראו יפים ומבטיחים. הילדים התחתנו, לא היו להם מחויבויות והם תכננו לבלות את שארית ימיהם בנעימים ולטייל בעולם. ואז הגיע אלצהיימר, אורח בלתי קרוא ומאוד לא רצוי, שהשפיע באופן דרמטי על השניים והפך את החיים לבלתי נסבלים. קטעי יומן, שירים, תפילות והרהורים שנכתבו בזמן אמת לאורך עשר שנים מתארים בכנות מכאיבה ובאומץ לב את חייהם של בני זוג שלמעשה חיים בשלישייה: היא, הוא והאלצהיימר.

דבורי קרסיק, מחברת הספר, כותבת מדם ליבה, כשצחוק ודמע משמשים בערבוביה, מתוך רצון להתמודד עם היעלמותו של כל דבר הגיוני ומובן מאליו שידעה בעבר. מס' עמודים: 156. מחיר: 68 שקלים. קישור לרכישה נטבוק…

גלגול הזמן 1492 של פנינה אלקיים-גרינשפן

רומן אהבה היסטורי, סוחף, מרתק ורחב יריעה, המתרחש בשנת 1492, בתקופה השחורה של עת האינקוויזיציה וגירוש ספרד. הסיפור מתקשר באורח פלאי ומסתורי לתקופתנו – שנת 2016 – אל תוך דרמה המתרחשת במשרד עורכי דין בתל אביב.

גיבורת הספר היא פרלה, נערה יפהפייה, עצמאית ובעלת מודעות יהודית דתית, שבזה בליבה למומרים, שהפכו ל"נוצרים חדשים", ובייחוד לאהובה דוד, שהפך בעצמו ל"נוצרי חדש", וכך שבר את ליבה, למרות הסוד הנצור עימו…

בה בעת, דודה של פרלה, הרב יוסף בן מרדכי, אשר מתמרד באופן גלוי נגד הכנסייה הנוצרית, נתפס על ידי האינקוויזיציה ומועלה על המוקד בטקס אכזרי. פרלה ואמה נתונות בסכנת מוות ונאלצות לברוח, במסע רווי סכנות ותלאות, למרוקו, שבה הקהילה היהודית מגוננת על מגורשי ספרד. אך פרלה לא שוקטת על שמריה ויוצאת למסעה להולנד במטרה להתחקות אחר דוד אהובה, והגילוי המטלטל מזעזע אותה עד עמקי נשמתה.

תעלומת היעלמותו של דוד נקשרת בחוט מיסטי, מאות שנים לאחר מכן, לדרמה המתחוללת בישראל בשנת 2016, במשרד עורכי דין בתל אביב, השוזרת באורח פלאי את רוח האהבה מהזמן הקדום בזו שבהווה, דבר המעלה תהיות על אודות גלגול אנרגיית האהבה ועל אודות ניצחון הרוח היהודית הטמונה בגן הסמוי מהעין של עם הבחירה האלוהית.

זה ספרה השלישי של פנינה אלקיים-גרינשפן.

מס' עמודים: 428. מחיר: 68 שקלים. קישור לרכישה נטבוק…

מפתח עם כנפיים מאת שולמית זילברברג

מפתח עם כנפיים מאת שולמית זילברברג

מַפְתֵּחַ עִם כְּנָפַיִם הוא ספר שירים לילדים הנוגע ברגישות רבה בעולמם, ברצונות שלהם, במשאלות ליבם, בחוויות הפוגשות אותם בחייהם ובהתמודדות שלהם עם בעיות וקשיים. השירים מגלים לנו שלעיתים דווקא הילדים עצמם מוצאים פתרונות קסם לקשיים שלהם ומגייסים לשם כך דמיון, חשיבה יצירתית ואף הומור.

כְּשֶׁאוֹמְרִים לִי:
"עַל שְׁטוּת כָּזֹאת לֹא צָרִיךְ לִבְכּוֹת" —
דַּוְקָא אָז מִתְגַּבְּרוֹת לִי הַדְּמָעוֹת!
הָיִיתִי רוֹצֶה
שֶׁיִּתְּנוּ לִי רֶגַע אֶחָד
עִם עַצְמִי לַחְשֹׁב לְבַד,
גַּם אִם אֶתְבַּלְבֵּל
בֵּין הָרֹאשׁ וְהַלֵּב.
וְשֶׁיֵּדְעוּ —
שֶׁאֲנִי כְּמוֹ כָּל יֶלֶד וְיַלְדָּה,
לִפְעָמִים
לֹא צָרִיךְ
הוֹרָאוֹת הַפְעָלָה.

השירים פורשׂים כנפיים ועפים אל ליבם של כל ילד וילדה, וגם אל מבוגרים — הורים, אנשי חינוך ואנשי מקצוע בתחום הטיפול בילדים.

"שירים מופלאים שמעבירים מסרים חשובים לילדים, ובה בעת גם להורים שיתוודעו דרכם לצפונות ליבו של ילדם ויוכלו להשתתף בחוויות שלו" – ד"ר רוני סולן, פסיכואנליטיקאית, פסיכולוגית קלינית ופסיכותרפיסטית.

שולמית זילברברג, כותבת שירה ופרוזה לילדים, מנחה חוגים וסדנאות כתיבה לילדים ולנוער ומחברת ספר הילדים "פְלוֹפִּי הַדּוֹלְפִין בְּמַמְלֶכֶת הַיָּ רֵחַ". רונה מור, מאיירת עטורת שבחים.

מחיר 69 שקלים. ניתן לרכוש ברשת סטימצקי או צומת ספרים או באתר…

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. דניאלה

    תרבות מעולה. אני כרגע על מופעי חנוכה 2019 שיתקיימו במהלך החופש אירועי תרבות ומופעים מעולים

כתיבת תגובה