הכול על לימון, ליים ואתרוג וגם מתכונים

דייל קרנגי Dale Carnegie אמר שכאשר החיים מזמנים לך לימונים, עשה מהם לימונדה ||| לימונים שימשו למגוון מטרות לאורך השנים, אך אין כמו לימונדה ||| מה הקשר בין האתרוג ללימון ||| עוגת ליים קיי Key lime pie ועוד מתכוני עוגות לימון ואתרוג ||| רעיונות מה עושים עם למונים ועוד ||| יום מיץ הלימון Lemon Juice Day# ||| כל הפרטים והמתכונים בהמשך…

אתרוגים (צילום דן בר-דוב)

לימון Lemon

לימונים הם כיום אחד המרכיבים העיקריים במגוון רחב של דברים, והמיץ הוא החלק הכי טעים, אז זה לא הדבר היחיד והאפשרויות הן אינסופיות פשוטו כמשמעו. כשחושבים על כל הדברים שמיץ הלימון יכול לעשות, החל מתבשילים, עוגות, שימורים, כבישת דגים או ירקות ועד משקאות קיציים מרעננים, קוסמטיקה ובריאות – הכל כי הלימון מוסיף המון!
הלימון עץ ירוק עד ממשפחת ההדרים, גובהו מגיע עד ל – 6 מטר, ענפיו מחודדים ומסודרים בצורת כתר. צורת העלים אליפסה מחודדת צבע הפרחים נע בין לבן לסגלגל. פרי הלימון עשיר במיץ, צורתו אובלית עם חוד בקצהו וצבעו צהוב עז. הפרי עשיר בויטמין C. בלימון אחד יש 40% מהצריכה היומית של ויטמין C לה אנחנו זקוקים.

מקורו של עץ הלימון לא בדיוק ברור. הסברה אומרת שהוא מגיע אל העולם המערבי מאזור מיאנמר, צפון הודו ודרום סין ומשם אל צפון אפריקה ואגן הים התיכון. בדרום איטליה עצי הלימון שימשו לקישוט גני העשירים. במזרח הרחוק גדלו עצי לימון כי הוא היה ידוע בתכונות החיטוי שלו וכמנטרל רעל. היום הלימון גדל בעיקר בארה"ב, איטליה, ספרד, יוון ישראל ותורכיה.

ליים Lime

אחיו של הלימון הינו הליים. צבע קליפתו ירוק עז וכך גם תוכו. הוא עגול וקטן יותר מהלימון, הניחוח שלו חזק מאד אך טעמו אינו חמוץ כמו זה של הלימון הוא עדין יותר וטיפה מריר. גם הוא עתיר בויטמין C אבל פחות ההלימון.

מקור הליים במאלזיה ומשם הוא הגיע במאה ה-16 אל אזור דרום ארה"ב ומשם הוא עובר אל העולם הישן כלומר אירופה. היום הליים הנפוץ בשווקים הוא הליים הפרסי או הליים הארצישראלי. הליים היה מרכיב חשוב ביותר בתזונה של המלחים הבריטיים במאות ה-16 ו– 17 הם ידעו שללא האכילת הליים הם עלולים ללקות במחלת הצפדינה שנגרמת מחוסר ויטמין C.

קוקטיילים על בסיס לימון

שלושה משקאות מפורסמים מכילים ליים: מוחיטו, קפירינה, והספרייט. מוחיטו  Mojito מבוסס על ליים, רום וסוכר ואילו הקפירינייה Caipirinha מבוסס על ליים, קשסה וסוכר. ספרייט בימינו הוא חיקוי כימי לטעמי ליים ולימון.

עוגת ליים קיי Key lime pie

עוגה שמגיע אלינו הישר מפלורידה שבארצות הברית שם נהגו לגדל עצי ליים מאלזיים Key lime עד לשנת 1926, בשנה זו היכה הוריקן את המדינה והרס את כל פרדסי הליים. אנשי פלורידה שלא ראו עצמם ללא עץ הליים הביאו מפרס את הליים הפרסי וכך יכלו להמשיך ולהכין את עוגת הליים המפורסמת שלהם שברבות הזמן הפכה להיות סמל של מדינת פלורידה. בשנת 2006 הכריז בית המחוקקים של פלורידה כי העוגה היא סימלה הרשמי של המדינה.

לימונדה

דוכן לימונדה קלאסי בארה"ב (צילום Pixabay)

מי לא מכיר את המשקה שעשוי מלימונים ומוגש קר ולרוב עם הרבה קרח ומרענן מצוין לחום יולי-אוגוסט. בהודו מכירים את המשקה Limun paani או Shikanji שזה משקה לימונדה ומיץ קנה סוכר וקרח. העדות המוקדמת ביותר למשקה לימונדה נמצאה במצרים במאה ה-10 שם כתוב על משקה העשוי ממיץ לימון, תמרים ודבש וגם משקה של מיץ לימון וסוכר שהיה ידוע בשם גטרמיזט Gatarmizat.

בפריז הוקמה בשנת 1676 חברה בשם Compagnie de Limonadiers  שקיבלה זיכיון בלעדי למכירת משקה לימונדה ברחבי העיר פריז, ע"י מוכרים שנשאו מיכל משקה על הגב ושפכו המשקה לכוסות שהוגשו ללקוחות. באנגליה הוקמה בשנת 1845 חברת R. White's Lemonade שמכרה בקבוקי משקה לימונדה מוגז. המותג נמכר עד היום ברחבי בריטניה.

בצרפת יש מסעדות הנוהגות להגיש Citron pressé שזה כד מיץ לימון סחוט טבעי, לצידו קנקן מים ובקבוק סירופ סוכר וכל לקוח מוזג לעצמו המינון שמתאים לטעמו.

המשקה הפך לפופולארי במחוזותינו בסוף שנות ה-80 של המאה שעברה, לאחר המצאת הלימונענע ע"י משרד הפרסום פוגל-לוין שיצא במסע פרסום בשלטי אוטובוסים על משקה חדש שהוא שילוב טעמי הלימון והנענע. כולם התחילו לחפש את המשקה שלא היה: שילוב של לימון ועלי נענע במשקה קיץ מרווה ומענן. כבר באותו קיץ התחילו להופיע משקאות בטעם לימון ונענע.

פסטיבל הלימון של מנטון Feté du Citron Menton

כבר 88 שנים מתקיים בעיירה מנטון שעל גבול צרפת-איטליה ברביירה הצרפתית, פסטיבל הלימון שנערך במחצית השנייה של חודש פברואר, בתקופת הקרנבלים. ב-15 ימי הפסטיבל מבקרים בעיר למעלה מ-240,000 תירים הלוקחים חלק בחגיגה הענקית. הפסטיבל, נחשב לשני בחשיבותו מבין אירועי הרביירה הצרפתית, אחרי הקרנבל של ניס Nice. רחובות העיר מוצפים בדמויות ענק כולן מכוסות ב-240 טון פירות הלימון בגוונים וצבעים שונים, תהלוכות תזמורות כלי הנשיפה, ללוליינים והרבה מקומיים ותיירים עם מסכות או פנים צבועות שרוקדים לצלילי התזמורות הצועדות. פרטים באתר…

יום מיץ הלימון Lemon Juice Day

יום אחד בשנה ממש בסוף החופש הגדול, הוא החג של מיץ הלימון. 29 לאוגוסט כל שנה מציינים את היום הזה ברחבי ארה"ב והעולם. זו הזדמנות לתת דגש ולחוות את הנפלאות שמיץ הלימון יכול לעשות. אמנם כל ימות השנה תוכלו לשתות או לדאוג שמיץ לימון יהיה בהישג ידכם אבל זה יום מיוחד.

פרי הלימון (צילום Pixabay)

אֶתְרוֹג

עץ הדר ירוק עז, קטן וקוצני, קוציו קצרים וקשים. פריחת האתרוג היא באביב, הפרח הוא לבן מבפנים וורוד ארגמני מבחוץ. קליפת הפרי היא צהובה, מחוספסת, עבה ומאד ריחנית. הוא מאד דומה ללימון בפרי ובפרחים הריחניים. באופן מפתיע לפרי אין עונה והוא מניב פירות בכל ימות השנה. פרי עץ הדר בעל טעם וריח והוא אחד מארבעת המינים. הפרי בעל צורה ביצית ומוארכת, קצהו המחודד נקרא פיטם וקליפתו מחוספסת צהובה וריחנית. פרי האתרוג משמש בעיקר לצרכי דת ומסורת בסוכות. מוצא העץ הוא כפי הנראה מהודו או סין, משם הגיע לבבל ומצרים. בתנ"ך הוא מוזכר כפרי עץ הדר, את שמו הוא קיבל בזמן יהדות בבל בימי בית שני ובפרסית הוא נקרא תֻרֻנְג' Turunj. עצי אתרוג בר נמצאו ברחבי הודו, אוסטרליה ואפילו באיי פפואה ניו-גיני ואיי קלדוניה החדשה. יש עדויות ארכאולוגיות לכך שהאתרוג נדד לבבל ופרס אלפי שנים לפני הספירה, ולמצרים כאלף וחמש מאות לפני הספירה. למחוזותינו הגיע האתרוג עם הגולים ששבו מגלות בבל בתקופת פרס ובית שני.

האתרוג הפך במהרה לסמל שעיטר מטבעות יהודיים ובתי כנסת. האתרוג מתואר לראשונה במאה השלישית לפני הספירה ע"י הפילוסוף היווני ואבי הבוטניקה תאופרסטוס Theophrastus, שכינה את האתרוג תפוח פרסי או תפוח מָדַי ומכאן גם שמו המדעי Citrus medica ע"ש ממלכת מדי Māda.

סוכות

בסוכות מקיימים את מצוות ארבעת המינים: לולב, הדס, ערבה והאתרוג. וּלְקַחְתֶּם לָכֶם בַּיּוֹם הָרִאשׁוֹן פְּרִי עֵץ הָדָר כַּפֹּת תְּמָרִים וַעֲנַף עֵץ עָבֹת וְעַרְבֵי נָחַל וּשְׂמַחְתֶּם לִפְנֵי ה' אֱלֹהֵיכֶם שִׁבְעַת יָמִים.

האתרוג הוא בעל טעם וריח והוא מסמל את בני ישראל היודעים בתורה שהיא הטעם, ומקיימים מצוות שהם הריח. האתרוג מהווה סמל לפוריות ומושלמות, ובעבר האמינו כי האתרוג מרבה את הזרע ויפה לנשים הרות. היתה גם אמונה שאישה הרה האוכלת את פיטם האתרוג תלד בן זכר… אשרי המאמין.

האתרוג בעולם

 • ביוון נהגו להניח את האתרוג בין הבגדים כדי למנוע מעש לכרסם בבד
 • ברומא, פליניוס הזקן כתב כי יש להחזיק בבית תמיד אתרוג מושרה ביין. את היין יש לשתות במקרים של שתיית רעל או סתם כך כדי לטהר את הפה
 • בהודו מיחסים חשיבות מרובה לאתרוג והוא נחשב לפרי קדוש
 • יהודי אתיופיה נהגו לחשוף את הסיבים הפנימיים של ענפי האתרוג ולהשתמש בהם לצחצוח שיניים. הם יחסו לסיבים אלו תכונות חיטויי. עצי האתרוג הנמצאים באפריקה מכילים חומרים שונים שיש בהם פוטנציאל לפעילות אנטי דלקתית
 • ברפואה העממית מאמינים שגרעיני האתרוג מועילים לכאבים בכליות ומיץ אתרוגים משקיט כאבי מרה, מחזק את הבטן ומעורר תיאבון
 • אנשים רבים נוהגים לשתות כל בוקר כוס מים עם מיץ מחצי לימון סחוט ומיחסים לכך סגולות רבות מספור. על פי הסגולות המיוחסות לנוהג זה אפשר לקבל את הרושם שזוהי הנוסחה הסודית שתציל את האנושות ממרבית התחלואים ותהפוך אותנו ליפים וצעירים. נכון להיום, אין שום מחקר על בני אדם שבדק מה התועלת של שתיית מיץ לימון כל בוקר

 • בישראל נטועים כ-1000 דונם של אתרוגים מזנים שונים וכמו כן מגדלים אתרוגים לצרכי הקהילות היהודיות בעולם לסוכות, גם קורסיקה, דרום איטליה וארה"ב.
 • יש זנים אחדים של אתרוג ששמם מעיד על מוצאם. אתרוג קורפו, אתרוג קלבריה, אתרוג יפו, אתרוג המכונה יד בודהה או אתרוג מרוקאי
 • אתרוג תימני הוא פרי גדול ונעדר מיץ, ששמו מעיד על ארץ מוצאו
 • לאתרג נגזר מהמילה אתרוג. כזכור, במקפידים במצוות נדרשים לשמור על האתרוג מפני כל פגיעה, וכדי למנוע ממנו כל נזק נהוג לשמור אותו בקופסה עטוף בצמר גפן כך שישמר יפה ומושלם. בשנת 2005 העיתונאי אמנון אברמוביץ' כינה את התנהגות התקשורת לרוה"מ אריאל שרון, בתקופה שלפני ההתנתקות מעזה, כשמירה על האתרוג. כך על התקשורת להגן על שרון כדי שלא להפריע לו לבצע את ההתנתקות.

לימון עם דגים, צדפות ופירות ים

אכילת צדפות Oyster היא בהחלט תענוג קולינרי אבל לא לכל אחד כי על מנת ליהנות מטעמה של הצדפה יש לאכול אותה חיה וטרייה כשהיא שוחה במיץ לימון בתוך הקונכיה ולמעשה חומציות מיץ הלימון היא הבישול של הבשר הרך של הצדפה. השילוב של טעם הרכיכה ומליחות הים עם ציץ הלימון הוא השילוב הכל כך מעניין במאכל זה.

נראה שאכילת צדפות החלה כבר בתקופה הרומית באנגליה ובצרפת. עד המאה ה-19 הם היו אוכל זול ועממי ואפילו נחשבו אוכל עניים. אבל במהלך המאה ה-20 מעמדם של האויסטרים עלה והיום זה נחשב למעדן יוקרה. סין וצרפת הן היום מגדלות האויסטרים הגדולות בעולם באלפי חוות לגידול צדפות שהוקמו בים, כדי לספק את הדרישה ההולכת וגוברת לטעמם.

בשאר פירות ים טעמי הלימון ופירות הים משלימים זה את זה. לרוב הדגים והרכיכות המבושלים יש טעם עדין אך מובהק ונוכח. העשרת הטעם היא משימה עדינה בגלל התכונות המתונות של חלבוני פירות הים. מעט מיץ לימון טרי הוא השילוב הנכון בין חוזק ועדינות. טעמו של הלימון מרענן אבל יחד עם זאת, זהו טעם פריך ונקי המאפשר לרכיבים אחרים לשל המנה, לבלוט ולזרוח.

לעומת זאת, יש שאוהבים להוסיף לימון מכיוון שהמיץ, העודף, יכול לטשטש חלק מטעמם של פירות הים. סועדים שנהנים ממאכלי ים אך לא תמיד מעריכים טעמי דג דומיננטים וחזקים מעדיפים להשתמש בלימון כדי להפחית את עוצמת הטעם.

בנוסף, לימון משמש גם כמֵפִיג רֵיחַ כי ידוע שריחות דגים חזקים עשויים להישאר על אצבעות הסועדים לאחר סיום הארוחה. שימוש במיץ לימון במהלך הארוחה מפחית את עוצמת הריחות ואפשר אפילו לשפשף את האצבעות במעט לימון או קליפת לימון ולנגב וכך להפטר משאריות ריח הדגים ופירות הים.

לימונצ'לו Limoncello

לימונצ'לו בחוף אמלפי איטליה (צילום דני בר)

כל מי שטייל מדרום לנאפולי באיטליה פגש את המשקה האלכוהולי המקומי – הלימונצ'ו. טיול בחוף האמלפי Amalfi ובירתה סורנטו Sorento יפגיש אותכם עם יצרני לימונצ'לו או חנויות עם שלל מוצרים הקשורים למשקה הצהוב והמשכר.

לימונצ'לו מכינים מלימונים מיוחדים לאזור, שגדלים בכל טרסה או חלקת אדמה, ובחצרות הבתים של תושבי האזור. משרים את קליפת הלימונים באלכוהול ואח"כ מוסיפים מים וסוכר ולעיתים גם מיץ מהלימון שקליפתו הושרתה באלכוהול. זהו משקה קל להכנה (מתכון בהמשך) והוא אפריטיף מקובל בדרום איטליה, סיציליה וסרדיניה, ומוגש קר. 30-40% אלכוהול עושים את העבודה.

טיפים לשימוש בלימון

 • הלימון קשה, ירוק ולא נסחט? שימו את הלימון הסורר במיקרוגל למשך 60 שניות ואח"כ הוא ייסחט בקלות. אפשרות אחרת היא לשים את הלימון בכלי עם מים חמים לחמש דקות. אח"כ גלגלו את הלימון על השיש במשך דקה, והסרבן ייסחט בקלות
 • להעלמת כתמי חלודה בבד, שעקשניים ולא יורדים, יש להשרות את הכתם בתמיסה של מיץ מלימון אחד ו- 1.5 כפות מלח (להכפיל או לשלש הכמויות לכתם גדול). אח"כ לכבס רגיל.
 • הזזתם את התנור, מכונת הכביסה או המייבש ונשארו כתמי חלודה על הרצפה? אם הרצפה היא לא רצפת אבן טבעית, שפכו על הרצפה מיץ לימון טבעי ומלח בנדיבות. המתינו 10 דקות ואח"כ שפשפו את הכתמים עם סקוטש, והכתמים ייעלמו כלא היו.
 • רוצים לרענן את המיקרוגל? הניחו במרכז המיקרוגל צלוחית עם מים ובהם 3-4 פרוסות לימון. הפעילו את המיקרוגל על חום גבוה למשך 30 שניות.‏
 • סיר הנירוסטה או אלומיניום כבר לא מבריק? אספו חצאי לימונים משומשים (כמה שיותר, יותר טוב), הכניסו לסיר, כסו במים והרתיחו. הלימון יחדש את הברק של הסיר.‏
 • ניקוי והברקת ברזים וכלים מצופי כרום. ממלאים בקבוק ספריי בכמויות שוות של מים ומיץ מלימון טרי,‏ מוסיפים מעט מלח, מנערים היטב עד להמסת המלח במיכל. משפריצים ומנקים כמו תכשיר מסיר אבן כימי.
 • לניקוי תחתית שרופה של סיר נחושת: פזרו בנדיבות מלח רגיל על תחתית הסיר, קרצפו קלות עם חצי לימון טרי ושטפו כרגיל. כלי נחושת אחרים ניתן לנקות על-ידי שפשוף בתערובת של חול ולימון.‏ השפשוף בחול יסיר את הלכלוך, הלימון ימס שומנים וגם יבהיר את הכלים.
 • טיפ להרזיה: התחילו את הבוקר עם כוס מים חמים,‏ כף שמן זית וחצי לימון סחוט. זה מנקה את המערכות ומסייע לעיכול.‏
 • במקרה של עקיצות, כוויות (קטנות) או גרד בעור, מומלץ לחתוך לימון ולשפשף במקום הכוויה או העקיצה. זה משקיט את הכאב ומשקם את העור.
 • אם סובלים מכתמי שמש על העור, עשו לך מנהג למרוח עליהם מיץ-לימון טבעי. בשימוש לאורך זמן, החומצה הציטרית שבלימון תבהיר את הכתמים, וכן תעשה לעורך פילינג כימי שיסיר תאים מתים ויחשוף עור צעיר ובהיר יותר.‏
 • קשה לכם עם ריח דגים? לפני שאתם מבשלים את הדג, טפטפו עליו מיץ לימון טרי מכל הצדדים,‏ וחכו כחצי שעה. השרייה בלימון מעדנת את ריחו של הדג ומשפרת את טעמו,‏ ולא פחות חשוב, בשרו של הדג נעשה מוצק יותר, כי הלימון "מבשל" אותו.
 • התבשיל יצא לכם חריף מדי? הוסיפו לתבשיל מעט מיץ לימון, וזה יפחית את החריפות.‏
 • רוצים לשים סוף לזבובים בלתי נסבלים בפיקניק? הניחו פרוסות לימון עגולות במקומות שונים בשולחן האוכל. ראו זה פלא, הזבובים לא יתקרבו.‏
 • מגישים תה עם לימון? עטפו חצי לימון בבד גזה בגודל המתאים. קשרו והגישו וכך מובטח שגם יפה וגם נוח, כי הגרעינים נשארים ולא קופצים לכוס התה.

קליפת הלימון

 
- פרסומת -

 

השתמשתם בלימון ונשארה הקליפה. כדאי בכל זאת לגרר או לחתוך אותה לרצועות (עדיף לפני שסוחטים) ואז להקפיא בשקיות קטנות. הקליפה תחזיק מעמד במקפיא עד חצי שנה בלי בעיה.

כדי לשמור קליפה מגורדת למשך חודשים, בלי הקפאה, הכניסו אותה לצנצנת, כסו בוודקה, סגרו היטב ושמרו במקרר.‏ בוודקה שתספוג את ניחוח הקליפה אפשר לבשם משקאות, רטבים וכדומה.‏

טרוויה

 • כאשר בוחרים לימון יש לוודא שהוא כבד יחסית לגודלו, שקליפתו הצהובה דקה וללא פגמים או כתמים.
 • יצור לימון וליים בעולם הוא כ-20 מיליון טון בשנה. 2/3 מהגידול נעשה בהודו, מקסיקו, סין, ארגנטינה, ברזיל וטורקיה.
 • הלימון עוזר לטיפול בבעיות עיכול, מחזק את המערכת החיסונית, עוזר למערכת השתן, מעודד יצירת תאים לבנים, ואם סובלים מדלקת בחניכיים או סתם מכאב שיניים אפשר למרוח מעט מיץ לימון להקלה על הסבל
 • עוזר בטיפול בבעיות עור. טוב לטיפול ביבלות או נגד עקיצות
 • מיץ לימון עם כף דבש מקלים מאד על יובש בגרון בזמן הצטננות
 • הלימון מבהיר כתמי גיל בעור. מעודד חידוש תאי העור מונע הזדקנות העור
 • כאשר חופפים שיער כדאי בסוף התהליך לשטוף את השיער במיץ לימון השיער מקבל ברק ונפח מדהימים
לימון עסיסי ורענן (צילום Pixabay)

מתכון: דג ברוטב אתרוגים וכוסברה

מצרכים

 • 1 ק"ג נתחי דג נסיכת הנילוס
 • 3 אתרוגים
 • 1 כוס סוכר
 • 2 כוסות מים
 • מיץ מלימון טרי
 • 1/4 כפית פלפל שאטה
 • קורט מלח
 • כורכום
 • כוסברה קצוצה

אופן הכנה

 1. השרו את האתרוגים במשך מספר שעות (או השרו והרתיחו כנ"ל)
 2. חצו את האתרוגים לשניים
 3. הוציאו את הגרעינים ופרסו אותן לרצועות דקות
 4. בסיר שטוח הניחו את האתרוגים הפרוסים, יחד עם הסוכר המים, הלימון והתבלינים
 5. בשלו במשך כשעה על להבה בינונית
 6. הוסיפו לסיר את הדג ובשלו עוד חצי שעה

הגשה

לפני ההגשה מפזרים כוסברה טרייה קצוצה.

מתכון: אורז עם אתרוגים

מצרכים

 • 2 כוסות אורז
 • 100 שמן זית עדין
 • בצל גדול קצוץ לקוביות
 • 1 כוס יין לבן
 • 4-5 כוסות מרק עוף
 • 2 אתרוגים
 • מלח ופלפל

אופן הכנה

 1. גרדו מהאתרוג את הקליפה (טיפ: לא לגרד את הקליפה הלבנה!)
 2. השרו את הגרידה במים למשך מספר שעות
 3. סננו את האתרוג מן המים והעבירו לסיר
 4. הוסיפו מים ובשלו כחצי שעה
 5. בסיר נוסף טגנו את הבצל בשמן עד להזהבה
 6. הוסיפו את היין ובשלו עד שהיין נעלם
 7. שטפו את האורז היטב
 8. הוסיפו את האורז השטוף לסיר האתרוגים וערבבו
 9. צקו את המרק בכמויות קטנות לסיר האורז תוך כדי בחישה עד שכל המרק נספג והאורז מתרכך
 10. תבלו במלח ופלפל ומעט מיץ לימון
לימונים שקליפתם הפכה למשקה לימונצ'לו באיטליה (צילום דני בר)

מתכון: לימונצ´לו

מצרכים

 • קליפות מ-8 לימונים (החלק הצהוב בלבד, מומלץ להיעזר בקולפן ירקות)
 • 750 סמ"ק (בקבוק אחד) אלכוהול 95% למאכל
 • 750 סמ"ק מים
 • 300 גרם סוכר

אופן הכנה

 1. הכנות מקדימות: משרים את קליפות הלימונים באלכוהול בתוך כלי סגור בטמפרטורת החדר 10 שעות
 2. בסיר מעל להבה בינונית מערבבים את הסוכר והמים
 3. מבשלים עד שהסוכר נמס ומצננים לטמפרטורת החדר
 4. מסננים את האלכוהול שהושרו בו קליפות הלימונים, לקערה ומשליכים את הקליפות
 5. מערבבים את האלכוהול עם מי הסוכר ומצננים במקפיא
עצי לימון בחוף אמלפי, איטליה (צילום דני בר)

מתכון: סורבה לימון

מצרכים

 • 350 גרם סוכר
 • 500 סמ"ק מים
 • גרידה מקליפות שני לימונים
 • 250 סמ"ק מיץ לימון טרי
 • 1 כף וודקה
 • 1 חלבון

אופן הכנה

 1. שמים את הסוכר והמים בסיר קטן ומביאים לרתיחה
 2. מבשלים 5 דקות נוספות עד שהסירופ מסמיך מעט
 3. מוסיפים גרידת הלימון ומכבים את הלהבה
 4. מצננים לגמרי
 5. מסננים את הסירופ שנוצר לתבנית או קופסה
 6. מוסיפים כוס מים, מיץ לימון וכף וודקה ומערבבים
 7. מכסים ומקפיאים, עד שנוצרים גבישי קרח רכים
 8. מעבירים למעבד מזון ומוסיפים חלבון ביצה ומעבדים כמה שניות
 9. מחזירים לתבנית, מכסים ומקפיאים שוב לפחות שעה
 10. מגישים או שומרים עד שבוע במקפיא

מתכון: קליפות אתרוג מסוכרות Succade

מצרכים

 • 750 גרם קליפות אתרוגים (כולל החלק הלבן)
 • 3 כוסות סוכר

אופן הכנה

 1. חותכים את הקליפות לרצועות ברוחב 1/2 ס“מ ובאורך 5-7 ס“מ.
 2. מכניסים לסיר, מכסים במים קרים, מביאים לרתיחה ומבשלים 10 דקות
 3. שופכים את המים וחוזרים על הפעולה עוד 4 פעמים (הפעולה נועדה להפגת המרירות.(
 4. מכסים את הקליפות במים קרים ומניחים למשך הלילה
 5. מסננים מהמים
 6. מכניסים את הסוכר לסיר, מוסיפים 1 כוס מים ומביאים לרתיחה
 7. בוחשים עד שהסוכר נמס כולו ומכניסים את הקליפות
 8. מביאים שוב לרתיחה
 9. מנמיכים את הלהבה ומבשלים כשעתיים וחצי, או עד שרוב הסירופ נספג, תוך כדי בחישה מדי פעם
 10. מכבים את הלהבה ומשאירים את הקליפות בסיר למשך 3-4 שעות עד שהקליפות יספגו את כל הסירופ
 11. מחממים את התנור לחום נמוך מאוד – 80-100 מעלות
 12. מפזרים את הקליפות המבושלות על שתי תבניות שטוחות ומייבשים בתנור כשעתיים
 13. מכבים את התנור ומשאירים את התבניות בתוכו עד שמתקרר לחלוטין הקליפות צריכות להיות יבשות למגע אך רכות וגמישות

מתכון: מרקחת אתרוגים או לימונים

מצרכים

 • 1 ק“ג אתרוגים
 • 1 ליטר מים
 • 5 ק“ג סוכר

אופן הכנה

 1. בעזרת קולפן ירקות, מסירים מהאתרוגים את הקליפה הצהובה הדקה ומשאירים את הקליפה הלבנה
 2. חותכים את האתרוגים על קליפתם לפרוסות דקיקות, שאותן חותכים לחתיכות קטנות
 3. מסלקים את כל הגרעינים ומעבירים לסיר
 4. מוסיפים את המים ומביאים לרתיחה
 5. מנמיכים את הלהבה ומבשלים את האתרוגים כ-30 דקות או עד שהם מתרככים מאוד
 6. מוסיפים את הסוכר, מגבירים את הלהבה ומביאים לרתיחה
 7. מנמיכים את הלהבה ומבשלים כ-20 דקות נוספות
 8. מטפטפים מעט מהמרקחת על צלחת קרה. אם היא נקרשת לתערובת סמיכה – מכבים את הלהבה. אם היא נוזלית – ממשיכים לבשל עוד 5 דקות ובודקים שוב.
 9. מעבירים את המרקחת לצנצנות מעוקרות וסוגרים היטב

מתכון: ריבת אתרוגים

מצרכים

 • 1/2 ק"ג אתרוגים
 • 1/2 ק"ג סוכר
 • הרבה מים

אופן הכנה

 1. השרו והרתיחו את האתרוגים (כפי המפורט למעלה)
 2. סננו את האתרוגים מן המים
 3. הכניסו לסיר את האתרוגים והסוכר והביאו לרתיחה – על להבה נמוכה
 4. המשיכו בשל את הריבה על להבה נמוכה במשך כשעה או עד שהריבה תקבל צבע ומרקם של דבש. (ניתן לבדוק זאת ע"י מזיגת כף לצלוחית, המתינו להתקררות!)
 5. את הריבה שימרו בצנצנת זכוכית מעוקרת ואטומה

מתכון: עוגת אתרוגים מסוכרים

מצרכים

 • 2 ביצים
 • 1 כפית תמצית וניל
 • 125 גרם אתרוגים מסוכרים
 • 125 גרם משמש יבש
 • 125 גרם אגוזי מלך קצוצים גס
 • 2 כפות גדושות קמח מלא
 • 1/4 כפית אבקת אפייה
 • 3/4 כוס סוכר חום (דמררה)
 • קורט מלח

אופן הכנה

 1. מחממים התנור ל-175 מעלות
 2. משמנים תבנית אינגליש-קייק ומרפדים אותה בנייר אפייה
 3. טורפים את הביצים עם תמצית הווניל עד שמתקבלת תערובת סמיכה
 4. חותכים את האתרוגים והמשמשים לקוביות קטנות
 5. מערבבים את הקמח, אבקת האפייה, סוכר ומלח ומוסיפים לתערובת את הפירות והאגוזים
 6. מקפלים בתערובת את הביצים המוקצפות
 7. מעבירים את העיסה לתבנית המוכנה
 8. אופים כ־35 דקות או עד שקיסם הננעץ במרכז העוגה יוצא נקי

מתכון: עוגת אתרוגים

מצרכים (תבנית אפייה או 2 אינגליש קייק)

 • 150 גרם סוכר
 • 250 גרם קמח
 • 5 גרם אבקת אפיה
 • 150 גרם שמן זית עדין (או 200 גרם חמאה)
 • 5 ביצים XL
 • 200 סמ"ק מיץ תפוזים (או מים או חלב סויה)
 • 150 גרם ריבת אתרוגים
 • קלית אתרוג מאתרוג אחד בינוני

אופן הכנה

 1. בקערת המיקסר הקציפו את השמן זית (או חמאה) והסוכר
 2. הוסיפו לקערה את הביצים והקליפה המגורדת, ערבלו עד שמתקבלת תערובת אחידה
 3. בקערה נפרדת ערבבו את הקמח עם אבקת האפיה
 4. הוסיפו את הקמח והמיץ לסירוגין לתוך קערת המיקסר. הקפידו שלא יהיו גושים
 5. חממו תנור ל- 180 מעלות
 6. שמנו את התבנית
 7. שפכו לתוכה חצי מכמות הבלילה
 8. בעזרת כפית פזרו את הריבה בכל שטח העוגה
 9. שפכו מעל את שארית הבלילה
 10. הכניסו לתנור למשך 40-45 דקות

הגשה

צננו את העוגה היטב לפני החיתוך

טארט לימון מסקרפונה (צילום דניאל מתתיה)

מתכון: טארט לימון ולבנדר  

מצרכים (תבנית אפייה רגילה)

לבצק

 • 2 כוסות קמח מנופה
 • 120 גרם שמן זית עדין (או 180 גרם חמאה קרה מאוד חתוכה לקוביות)
 • 1 ביצה XL
 • 3 כפות מים קפואים
 • קורט מלח
 • 4 כפות סוכר

למלית

 • 4 ביצים מופרדות לחלבונים וחלמונים
 • 1 כוס סוכר
 • 1 מיכל שמנת מתוקה
 • מיץ מ- 2 לימונים
 • קליפה מגורדת מלימון אחד
 • 1 כפית פרחי לבנדר יבשים

אופן הכנה

 1. הכנת הבצק: לערבב את המצרכים זמן קצר עד שכל החומרים מתגבשים לבצק
 2. לרדד את הבצק לעלה ולהניח בתבנית
 3. להדק את הבצק אל התחתית והשוליים של התבנית
 4. לחמם תנור ל- 180 מעלות
 5. לדקור את פני הבצק ולאפות כ- 12 דקות
 6. להוציא ולקרר
 7. הכנת המלית: מקציפים את החלמונים עם שליש כוס מהסוכר לתערובת בהירה ותפוחה
 8. מוסיפים את השמנת מתוקה, מיץ לימון וקליפות לימון ומערבבים
 9. לצקת את התערובת על הבצק שהתקרר
 10. לאפות כ- 45 דקות
 11. הכנת הקצפת: בזמן האפייה מקציפים את החלבונים לקצף יציב ומוסיפים את שני שליש כוס הסוכר עד קבלת קצף נוקשה
 12. בתום האפייה של המלית על הבצק, לזלף או למרוח את הקצף עם כף גדולה
 13. לפזר את פרחי הלבנדר מעל הקצפת
 14. להגביר חום התנור ל- 220 מעלות
 15. לאפות עוד 5 דקות

מתכון: עוגת לימון

מצרכים (ל-2 תבניות אינגליש קייק)

 • 320 גרם סוכר
 • 100 גרם שמן זית עדין (או 150 גרם חמאה)
 • קליפה מגורדת מ-2 לימונים
 • 3 ביצים XL
 • 280 גרם קמח
 • 5 כפיות אבקת אפיה
 • קורט מלח
 • 180 סמ"ק חלב
 • שמן זית לשימון התבניות

לציפוי

 • 1/2 כוס מיץ לימון טרי
 • 1 כוס סוכר

אופן הכנה

 1. הכנת הבצק: במיקסר מערבלים השמן זית (או חמאה), סוכר וקליפת לימון עד שמתקבל קצף אוורירי
 2. מוסיפים את הביצים בהדרגה לקבלת תערובת אחידה
 3. בקערה מערבבים קמח, אבקת אפיה, מלח וחלב ומוסיפים לאט ובהדרגה לתערובת הביצים עד שמקבלים בצק יציב
 4. מחממים תנור ל- 150 מעלות
 5. יוצקים את בלילת הבצק לתבניות משומנות
 6. אופים במשך כחצי שעה
 7. מצננים את הבצק
 8. הכנת הציפוי: בסיר מרתיחים מיץ לימון וסוכר
 9. מקררים לטמפרטורת החדר
 10. טובלים את העוגה בשלמותה בסירופ, לציפוי מכל הצדדים
פאי לימון אישי (צילום דני בר)

מתכון: פאי לימון עם לימונית ועשבי תיבול לימוניים

מצרכים (תבנית 26 עגולה)

לבצק

 • 2 כוסות קמח לבן מנופה
 • 1/4 כוס סוכר
 • 100 גרם שמן זית עדין (או 150 גרם חמאה רכה)
 • 2 כפות שמנת מתוקה
 • 2 כפות מים
 • 2 חלמונים

לקרם הלימון

 • 8 חלמונים
 • 200 גרם סוכר
 • 300 סמ"ק שמנת מתוקה
 • 1 כפית לימון מגורד
 • 4 כפות של אחד או יותר מעשבי התיבול הבאים כשהם קצוצים: מליסה, לואיזה, טימין לימוני

אופן הכנה

 1. הכנת הבצק: מערבבים יחד את הקמח, סוכר ושמן הזית (או חמאה) עד לקבלת פירורים אחידים בגודלם
 2. יוצרים גומה במרכז ויוצקים לתוכה את השמנת מתוקה, מים וחלמונים
 3. מערבבים מעט רק עד שמתקבל כדור בצק אחיד
 4. עוטפים את הבצק ומאחסנים במקרר במשך חצי שעה
 5. הכנת הקרם: מקציפים את החלמונים והסוכר בקערת המיקסר כ- 10 דקות, עד שמתקבל קצף תפוח ואוורירי
 6. מוסיפים את השמנת, גרידת הלימון ועשבי התיבול ומערבבים היטב עד שמתקבל קרם אחיד
 7. מחממים תנור ל- 180 מעלות
 8. מרדדים את הבצק לעלה בעובי 1/2 ס"מ
 9. משטחים הבצק בתבנית האפייה
 10. מצפים בנייר כסף ומפזרים למעלה קטניות כמשקולת
 11. אופים את הקלתית כ- 15 דקות ומוציאים מהתנור
 12. מסירים בזהירות את נייר הכסף
 13. יוצקים פנימה את הקרם
 14. אופים כ- 20 דקות נוספות
 15. מוציאים ומצננים

מתכון: טארט לימון עם פטל Tarte citron et framboise

מתכון צרפתי מסורתי המוגש באין ספור גרסאות בכל בית קפה ופטיסרי Pâtisserie ברחבי צרפת. בסיסו בצק פריך והמלית היא פלאן Flan.

מצרכים ( תבנית קפיצית 26)

לבצק

 • 200 גרם קמח
 • 70 גרם שמן זית עדין (או 100 גרם חמאה רכה)
 • 100 גרם אבקת סוכר
 • 1 ביצה XL
 • 1 ביצה טרופה, למריחה

למלית

 • 150 גרם סוכר
 • 100 סמ"ק מיץ לימון טרי
 • 3 ביצים XL
 • 400 סמ"ק שמנת מתוקה
 • גרידה מלימון אחד
 • 120 גרם פטל טרי או קפוא

אופן הכנה

 1. הכנת הבצק: מקציפים שמן הזית (או חמאה) ואבקת סוכר
 2. מוסיפים את הביצה ואחר כך את הקמח ב- 2-3 מחזורים
 3. מערבלים עד שמתקבל בצק פירורי
 4. מוציאים מהקערה ולשים מעט בידיים עד שמתקבל בצק אחיד
 5. עוטפים בניילון ומקררים לפחות 24 שעות
 6. מרדדים את הבצק הקר על התבנית ומקררים לפחות חצי שעה
 7. מחממים תנור ל- 180 מעלות
 8. מניחים על הבצק נייר כסף או נייר אפייה וקטניות למשקולת
 9. אופים כ- 20 דקות
 10. מסירים את הנייר, זורקים את הקטניות ואופים עוד כ- 15 דקות
 11. מורחים את הבצק בביצה הטרופה
 12. מחזירים לתנור לעוד דקה אפייה
 13. מוציאים מהתנור ומורידים את הטמפרטורה ל- 140 מעלות
 14. הכנת המלית: מרתיחים בסיר את הסוכר עם מיץ הלימון עד שמתקבל סירופ
 15. בקערה טורפים את הביצים ומוסיפים מעט מהסירופ
 16. ממשיכים לטרוף ומוסיפים עוד סירופ באיטיות ובהדרגה, עד שמתקבלת תערובת פושרת. לבסוף מוסיפים תוך כדי טריפה את יתרת הסירופ
 17. מרתיחים את השמנת המתוקה ומוסיפים בזרם דק ותוך כדי ערבוב לתערובת הביצים
 18. מעבירים דרך מסננת דקה ומוסיפים את גרידת הלימון
 19. שופכים את התערובת על הקלתית
 20. מפזרים מעל את הפטל (הפטל ישקע בתערובת הנוזלית)
 21. אופים (התנור נשאר ב- 140 מעלות) כ- 20 דקות
 22. הערה חשובה: צריך להיזהר מאפיית יתר, אחרת המלית הופכת לחביתה

טיפ: העוגה תהיה מוכנה כשהמלית יציבה אך רכה וצבעה צהוב בוהק. פני המלית לא אמורים להיות שחומים או נפוחים

בתיאבון

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך: