מגזין זמן הקורונה Corona Time 6/2020

יום הזיכרון לשואה והגבורה, יום הזיכרון לחללי צה"ל ויום העצמאות ||| מנחת ההורים אביבה בר עם יחסי אחים במשפחה ||| מה אפשר לראות ולשמוע בבית עם אפליקציות וטכנולוגיה ועוד ||| מוצרים חדשים רלוונטיים לזמן הקורונה ||| חנויות און-ליין של עסקים קטנים ברחבי הארץ עם משלוח ||| לשאר החידושים והחדשות בהמשך…

העצרת הראשונה בקיבוץ לוחמי הגטאות שנת 1949 צילום רודולף יונס, באדיבות ארכיון התצלומים של בית לוחמי הגטאות

יום השואה, הזיכרון והעצמאות

בית לוחמי הגטאות עם עצרת וירטואלית ליום הזיכרון לשואה ולגבורה

עצרת הנעילה של יום הזיכרון לשואה ולגבורה היא מסורת בת 71 שנה. משנת 1949, בה נוסדה העצרת, ראשונה מסוגה בעולם, ועד היום, המסורת הזו לא נעצרה. השנה, בעקבות מגיפת הקורונה עלה לראשונה החשש שהעצרת תבוטל. אך בעקבות ההחלטה שלנו והנחישות של כל העוסקים במלאכה, יצרנו את העצרת הווירטואלית הגדולה מסוגה בעולם.

בברכת נשיא המדינה, מר ראובן ריבלין, ובהשתתפות ארקדי דוכין, רוני דלומי, מאיה אברהם, הודיל מזעל – אחות מהמרכז הרפואי לגליל בנהריה שטיפלה בעשרות חולי קורונה ואף נדבקה במחלה, חניכי תנועות הנוער, יונתן שטיין – מחנך, בן לוחמי הגטאות, נכדה של ניצולת השואה ואשת החינוך דורקה שטרנברג, ד"ר משה שנר, היסטוריון, בן לפרטיזנית ממייסדי קיבוץ לוחמי הגטאות

ארקדי דוכין: "במשך שנים הכחשתי, כאילו הוריי לא עברו את השואה, כאילו אני לא חלק מזה, התובנה חלחלה בי לאט לאט והיום מוטל עלינו רק דבר אחד, להתחבר בינינו לבין עצמנו, ללא פשרה, ללא שנאה, תוך שיתוף אומות העולם במסר הזה".

משה דוידוביץ, ראש המועצה האזורית מטה אשר: "דווקא בימים אלה, בהם אנו נדרשים להישאר מכונסים בביתנו, נתכנס כולנו לעצרת וירטואלית לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה מהמוזיאון הראשון שהוקם בעולם על ידי שורדי שואה. נתכנס כעם בכדי לחלוק כבוד, לזכור, להזכיר ודבר לא לשכוח."

יגאל כהן, מנכ"ל בית לוחמי הגטאות: "מדי שנה האמפיתאטרון בבית לוחמי הגטאות מתמלא באלפי בני האדם המגיעים לקחת חלק בעצרת הנועלת את אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה. השנה בשל המצב, המקום יישאר ריק ובמקומו נמלא את הלבבות ונצטרף כולנו לעצרת הווירטואלית ההמונית המרגשת בה ניקח חלק, בסיפור, בעדות, בהדלקת נרות זיכרון ובשירה משותפת.

אנו מזמינים אתכם, המוני הציבור הישראלי על כל גווניו ברחבי ישראל  ואת הציבור היהודי, ברחבי העולם,  להצטרף אלינו לעצרת שתתקיים ביום ג' הקרוב בשעה 16:30.

אתם מוזמנים כבר היום להיכנס לדף הפייסבוק של בית לוחמי הגטאות ולשתף בזיכרון משפחתי, בעדות, או בחוויה שלכם מביקור בבית לוחמי הגטאות. סיפורים אלו יתפרסמו ויקבלו ביטוי לקראת העצרת ובמהלכה. נתראה ביום ג' בערב בעצרת יום הזיכרון לשואה ולגבורה הווירטואלית ההמונית היחידה בעולם!"

כאן חינוכית עם צ‘יקה, הכלבה בגטו

סרט אנימציה המבוסס על ספרה של בת שבע דגן, המספר על ימי השואה דרך עיניו של ילד בן חמש, המסרב להיפרד מכלבתו האהובה הסרט ישודר בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, יום שני, כ"ו בניסן תש"פ, 20 באפריל 2020, בשעה 19:50 ובשידור חוזר בשעה 21:35, בכאן חינוכית אפיק 23 ובדיגיטל. הסרט מבוסס על ספרה של בת שבע דגן, שנכתב לקוראים הצעירים, ומספר על ימי השואה דרך עיניו של ילד בן חמש (מיכאש) המסרב להיפרד מכלבתו האהובה צ'יקה. בגטו בפולין מצווים הנאצים על היהודים למסור את כלביהם בשל האיסור בחוקי נירנברג להחזיק בביתם חיות מחמד,אך מיכאש, שקשור מאוד לכלבתו, מסרב למסור אותה. הוריו מחפשים פתרון שיאפשר להם לשמור על צ‘יקה, והילד שותף פעיל בהחלטות. הסרט מציג ברגישות ובחכמה סיטואציה שאינה מוכרת לילדים בימינו – משפחה במצוקה בתקופת המלחמה.

בת שבע דגן סופרת ילדים, כותבת על תקופת מלחמת העולם השנייה, תקופת השואה, ועל ההשלכות של תקופה זו על חיינו כיום. בת שבע, ילידת לודז‘ בפולין, למדה בחטיבת הביניים בפרוץ מלחמת העולם השנייה והיחידה מבני המשפחה שנותרה בחיים לאחר הכיבוש הנאצי. בתום המלחמה עלתה לארץ ישראל וכיום גרה בחולון. בארץ למדה במכללת שיין למורים ולגננות והחלה את עבודתה כגננת. במהלך עבודתה התקדמה ושימשה כמדרכת מורים וגננות. משך הסרט: 16 דקות

כאן 11 עם טל פרידמן והייתם צריכים להיות שם

טל פרידמן יוצא למסע דוקומנטרי ומגלה כיצד ההומור סייע ליהודים להתמודד עם זוועות השואה. הסרט חושף לראשונה ניצולי שואה שנעזרו בהומור ככלי הישרדות וממשיכים להיעזר בו עד היום. הסרט ישודר ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, יום שלישי, כ"ז בניסן תש"פ, 21 באפריל 2020, בשעה 21:30, בכאן 11 ובדיגיטל. הסרט "הייתם צריכים להיות שם" עוסק בשואה מזווית אחרת ומתאר כיצד היווה ההומור מנגנון הגנה עבור היהודים שחוו על בשרם את זוועות השואה.

בשיחות עם ניצולים מגלה הקומיקאי טל פרידמן על תיאטרון סאטירי, קריקטורות, בדיחות ועל ההומור אל מול המוות במחנות ההשמדה. במהלך הסרט נפגש פרידמן נפגש עם קולגות למקצוע- מוני מושונוב, דב נבון, ורבקה מיכאלי- ומשוחח איתם על הומור בתקופת השואה. פרידמן נולד בחיפה לזוג הורים ניצולי שואה. אביו, זאב, הסתתר עם משפחתו בכפר קטן בדרום צרפת ואמו, מיכל, הוברחה לשוויץ בגיל 7. כל ילדותו של פרידמן עברה בצל השואה, אך בניגוד למשפחות רבות שנמנעו מלשוחח בפתיחות על הנושא ובחרו להדחיקו, בבית משפחת פרידמן התלוצצו על הנושא והתמודדו אתו באמצעות בדיחות וסרקסטיות.

"הייתם צריכים להיות שם" הוא סרט השואה הראשון שבו מרואיינים ניצולי שואה על נושא של הומור כתמה מרכזית. הם משתפים בדיחות וחוויות הומוריסטיות, לצד סיפורי הזוועה שחוו באותם ימים. התובנה העיקרית מהסרט היא, שגם בתנאים לא אנושיים, בני אדם מסוגלים למצוא את הכוח לחייך וההומור הוא שנתן את הכוח להמשיך. במאים : ירון ניסקי ו- אבי מרקדו

כאן 11 עם רעב – מחתרת רופאי גטו ורשה

סרט תיעודי המתאר את התשתית הרפואית בגטו, שבמסגרתה יצרו הרופאים היהודים שני מיזמים חסרי תקדים: פקולטה מחתרתית ללימודי רפואה ומחקר שעסק ברעב. הסרט חושף לראשונה עדויות מוקלטות של מי שלקחו חלק במחקר אודות מחלת הרעב. הסרט ישודר בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, יום שני, כ"ו בניסן תש"פ, 20 באפריל 2020, בשעה 21:30, בכאן 11 ובדיגיטל.

הסרט מביא את סיפורם של רופאי גטו ורשה, שכנגד כל הסיכויים, בתנאים קשים ביותר של סגר, צפיפות ומחלות קשות, הקימו מערך בריאות מרשים שתיפקד 24 שעות ביממה, וסיפק שירותים לאוכלוסיית הגטו. המערך הרפואי של הגטו כלל כ-800 רופאים ורופאות, מדענים בעלי שם ואחיות מקצועיות. במסגרת המערך שהקימו, הצליחו הרופאים היהודים לייצר שני מיזמים חסרי תקדים: פקולטה מחתרתית ללימודי רפואה, ומחקר שעסק ברעב.

הפקולטה הוקמה בשנת 1941 בניגוד מוחלט לפקודות הנאצים. מספר פרופסורים ורופאים, בשיתוף ראש מערך הבריאות ביודנראט, ד"ר ישראל מילייקובסקי, העמידו מערך לימודים לטודנטים לרפואה שעברו לחיות בגטו. הלימודים התקיימו בכל תנאי ובכל מזג אוויר, בחשאיות ותחת איום מתמיד של סכנת מוות. הסטודנטים המתקדמים, יכולים היו לסייע ולטפל באוכלוסיית הגטו שמנתה אז כ- 450,000 איש וסבלה מרעב, מטיפוס ומתחלואים רבים.

כשנה לאחר מכן, נולד הרעיון לערוך מחקר על "מחלת הרעב". הרעב היה גורם עיקרי לתמותה בגטו, אבל הוא התבטא בצורות שונות בקרב דרי הגטו: חלקם נראו מנופחים ומנוזלים, אחרים נראו רזים וכחושים. בעזרת המחקר ביקשו הרופאים להבין לא רק מדוע נוצרים ההבדלים הללו, אלא שאפו גם לסייע לתושבי הגטו ולאנושות כולה להבין מהו הרעב מבחינה קלינית ופתולוגי וכיצד ניתן להירפא ממנו.

בקיץ 1942  דר' ישראל מילייקובסקי הצליח להבריח את המחקר אל מחוץ לגטו ורופאים פולנים דאגו לפרסומו שנה לאחר תבוסת הנאצים. עד היום נחשב המחקר לחלוצי וליחיד מסוגו. האופן שבו הוא בוצע, דיוק המדידות שנלקחו, המעקב הקפדני אחר הנבדקים, פירוט הגילויים והממצאים – כל אלה מרשימים ביותר וכמובן חד פעמיים, בשל הסיטואציה הזוועתית שיצרו החיים בגטו.

בסרט נחשפות בפעם הראשונה עדויות מוקלטות של מי שלקחו חלק בלימודי הפקולטה המחתרתית ובמחקר על מחלת הרעב ושרדו כדי לספר. קולותיהם מביאים סיפור לא מוכר של מרד נוסף שהתקיים בגטו ורשה: מרד המוחות הטובים והאנושיים בעולם, במי שבא להשמידם.  בימוי – טל מיכאל.

הקונגרס הישראלי עם ערב זיכרון השואה אלטרנטיבי בשיחות זום, בין חילונים לחרדים

הקונגרס הישראלי יערוך ביום ב' הקרוב, ערב יום השואה סדרה של מפגשי זום שמטרתם להפגיש בין חרדים לחילונים לשיח משותף על שואה, גבורה וזיכרון. "מטרת המפגשים היא להנציח את השואה גם בתקופה הזו" מסביר גלעד וינר, מנכ"ל הקונגרס הישראלי, אשר יזם את סדרת המפגשים "השיחה הזו חשובה במיוחד השנה, על רקע עליית המתח בין הקבוצות השונות באוכלוסייה- בין הכעס החילוני על מה שנתפס כאי קיום של הוראות, לבין התדהמה החרדית על הגדרות שהוקמו בין בני ברק לרמת גן, והתחושות ההיסטוריות שהצעד הזה עורר, יש צורך בשיחה אמיתית וכנה שתנסה להתעלות מעבר לדעות הקדומות ותנסה ליצור יחד תודעה משותפת של זיכרון השואה, שתאפשר לגשר במשהו על הפערים שנפערו".

במהלך המפגשים יתקיימו שיחות על זיכרון השואה, כיצד יש להנציח את זכר הקורבנות והעולם שאבד, מהם הלקחים ההיסטוריים וכיצד ניתן לעצב זיכרון משותף לציבור החרדי והכללי בישראל. באירוע מתוכננים סדרה ארוכה של מפגשי זום, שיערכו על בסיס מוניציפלי, בין השאר בערים ירושלים, מודיעין, חיפה, רחובות, אשדוד ויבנה. המפגשים יתקיימו בשיחות זום ויוגבלו כל אחד ל- 30-50 משתתפים, כאשר המשתתפים ינותבו לקבוצות השונות, אשר יערכו על פי מודל מועצות ההסכמה של הקונגרס הישראלי. באירוע צפויים להשתתף מאות משתתפים מרחבי הארץ, והוא יחל בשעה 30:20.

הקונגרס הישראלי הוא מיזם משותף לאוניברסיטת בר אילן וקרן מנומדין, שהוקם במטרה לתת מענה לאתגר המרכזי של החברה הישראלית כיום: המתח המתמשך בין זהותה היהודית לזהותה הדמוקרטית של המדינה, כאשר המפתח לגישור על המתח היסודי הזה הוא תהליך ציבורי רחב היקף של בניית הסכמות. הקונגרס מאמין שהדרך לבניית הסכמות היא על ידי קיומו של שיח ציבורי פרודוקטיבי, המשתמש בכלים יישומיים של גישור ויישוב סכסוכים שיהפכו את השיח למערכת של הסכמות. דרך זו תאפשר למגזרים השונים בחברה הישראלית לעצב בעצמם את ההגדרה של מדינה יהודית ודמוקרטית, תוך איחוי השסעים החברתיים. הקונגרס הישראלי מפעיל סדרה של מיזמים שונים בהם מועצת ההסכמה, מועצת העם ומדד ההסכמות השנתי.

להשתתפות באירועי השיח…

בית אבי חי עם מתחברים זוכרים – מפגשי זום עם המשפחות השכולות

קרוב לעשור שבית אבי חי מוביל את מיזם ההנצחה הייחודי "פנים.יום.זיכרון". הפרויקט רותם את טכנולוגיות האנימציה למלאכת החייאת רסיסי זיכרון מחייהם של חיילים שנהרגו, ומפגיש בין משפחות החללים לבין יוצרי אנימציה ויחד, מחיים זיכרון מאדם שאינו בחיים לרגעים מצוירים לנצח.

אל הפרויקט הייחודי יצטרפו השנה שלושה סיפורים המנציחים רגעי זיכרון אשר מספרים את סיפוריהם של אורי אנסבכר ( אשר נרצחה באכזריות בעין יעל ירושלים, 2019 ), צחי איטח (נפל בהגנה על מוצב הבופור, ההרוג האחרון בצה"ל לפני היציאה מלבנון בשנת 2000), אהוד וחגי גורדון (תאומים אשר נהרגו , בהפרש של 13 ימים בלבד זה מזה, במלחמת יום הכיפורים. 1973)

יטבת פייראיזן-וייל, מנהלת המיזם – בית אבי חי: "מיזם פנים. יום. זיכרון. של בית אבי חי, מנפיש מדי שנה סיפורי זיכרון של חללים, לסרטי אנימציה קצרים. אנו מבקשים לייצר שפה חדשה לזיכרון, בתוך העולם הטכנולוגי החדש. לפני כעשור יצאנו ביחד עם יוצרים ואנימטורים למסע בנבכי הזיכרון, בבקשה לשמר ולהנציח את רגעי החסד האלה. להסיט את המבט האוטומטי שלנו מהעיסוק בדיווחי המוות דווקא אל רגעי החיים. החיבור בין אנימציה לשכול נתפס כ"לא טריוויאלי", אולם בכל שנה מחדש, במהלך יצירת הסרטים אני נפעמת מהעוצמה שיש בהם ומהכוח הנדיר שיש באנימציה לברוא עולם ולהחיות רגעים אבודים. החשש הגדול של מי שאיבד אדם יקר לו הוא הפחד לשכוח. לאבד את הדמות החיה, לשכוח איך נראו תווי פניו, איך נשמע צחוקה, איך הרגיש מגע החיבוק. פרויקט "פנים. יום. זיכרון" נולד מתוך הרצון לשמר את רסיסי הזיכרון האלה. משפחות שכולות פתחו בפנינו את לבן וסיפרו לנו על אהובים שאינם, חלקן שיתפו זו הפעם הראשונה מאז שנפלו ברגעי היום-יום ובזיכרונות מרגעי החיים שאבדו. השנה, בשל מגיפת הקורונה, יום הזיכרון אינו דומה לכל מה שהכרנו בעבר. השנה לא נוכל לעמוד יחד בצפירה, לא נוכל להיות עם המשפחות השכולות בבתי העלמין לחבק ולהתגעגע, לא נוכל להיפגש ולזכור פנים מול פנים. השנה נתחבר לזיכרונות ולגעגועים כל אחד מביתו ממשפחתו ובעיקר דרך המסך.
הקמנו מאגר של סרטי הנצחה ייחודיים, סרטים המעיזים לזכור אחרת, לזכור רגעים מהחיים שהיו, ואינם. ליצור מאגר זיכרונות קולקטיבי- אלטרנטיבי – שמתמקד ברגעים מהחיים. נדמה כי דווקא בתקופת הבידוד הזו – כשהכל הופך ליותר ויותר אישי וביתי – המבט על הזיכרון דרך סרטי האנימציה ודרך הזיכרונות מהחיים – רלוונטי אף יותר מתמיד."

בית אבי חי יפתח לקראת יום הזיכרון את מאגר סרטי ההנצחה. כ-50 סרטים מעשור של זיכרונות וגעגועים ושל חיים. השנה, לצד פרסום סרטי האנימציה החדשים המצטרפים למאגר הזיכרונות הוירטואלי ההולך ומתרחב, בית אבי חי משיק ביחד עם עמותת "האחים שלנו" את מיזם 'מתחברים וזוכרים'. מטרת המיזם לקיים אלפי מפגשי זום וירטואליים, שיאפשרו למשפחות השכולות ולציבור הרחב לציין יחדיו את יום הזיכרון, גם במציאות העכשווית המאתגרת, שנכפתה עלינו בשל מגיפת הקורונה. המפגשים יתקיימו באמצעות פלטפורמה דיגיטלית שהמיזם מספק, במטרה לזכור את הנופלים ולחבק את המשפחות השכולות.

על מנת לארח מפגש או להתארח יש להירשם באתר…

 • שערי גן עדן: לזכרה של אורי אנסבכר, אשר נרצחה באכזריות בעין יעל בירושלים (2019-1999). יוצרים: יוני שלמון ודור בושרי. אורי אנסבכר הייתה ילדה של טבע. בהזדמנויות שונות הייתה מוצאת לעצמה פינה ירוקה ומתחברת לשלווה. ברגעי השקט האלה הייתה אורי מאזינה למוזיקה באוזניות, שכמעט תמיד היו עליה, כותבת שירים ומחשבות במחברת, ולא פעם, פשוט רוקדת יחפה, כפי שכתבה בשירהּ: "ללכת יחפה, חשופה / לתת לאבנים לדקור / להתחכך". במסגרת השירות הלאומי התנדבה אורי בחווה השיקומית בעין יעל, המעצימה נוער בסיכון באמצעות אהבת החי והטבע. בפברואר 2019 יצאה אורי ליער הסמוך לעין יעל כדי למצוא לעצמה כמה רגעים של שקט ירוק. בעודה כותבת שיר חדש, הגיע מחבל ורצח אותה באכזריות. לאחר מותה סיפרו בני משפחתה על "המקום הסודי" שאורי מצאה ולקחה אותם אליו. בלב ההרים, ליד ביתם, הצביעה אורי לעבר שני עמודים עקומים ואמרה: "תראו, אלו שערי גן עדן". אורי אהבה מאוד את המקום הסודי ההוא והזמינה את אימהּ ואת אחיה לבקר בו ולהיכנס איתה אל "גן העדן" הפרטי. בכל פעם שלקחה אותם לשם, הרגישו כיצד המבט המיוחד של אורי על העולם צובע גם את עולמם. הסרט מעורר לחיים את הזיכרון המצמרר הזה.
 • ניגון חייו: לזכרו של צחי איטח, שנפל בהגנה על הבופור במלחמת לבנון  (2000-1980), יוצרת: ענבל אוחיון. מגיל שש ידע צחי שהמוזיקה היא אהבת חייו, כשהתברר שהוא מוזיקאי מחונן, בעל שמיעה אבסולוטית. הוא התמיד בנגינתו והתפתח משנה לשנה. ברוח הנתינה שגדל בה, ארגן צחי בכל פעם שהזדמן לו אירועים מוזיקליים שהוא ניגן בהם בהתנדבות. בתור נער, השתתף בטקסי בית הספר ובטקסים עירוניים. בתור בוגר, ניגן בהתנדבות באירועים של משפחות במצוקה, ובהמשך, כחייל קרבי בלבנון, הביא איתו את הקלידים אל המוצב ובהזדמנויות שונות, בדרך לצפון, ניגן לילדים בקריית שמונה, שהיו סגורים במקלטים.
  ביום שישי אחד ניסתה אימו של צחי לצלצל אליו לטלפון הנייד. כשלא ענה, השאירה לו הודעה מוקלטת ובה השיר "לתת" שהתנגן באותם רגעים ברדיו, והיה אהוב על צחי. לאחר מותו, כשקיבלו את הטלפון שלו לידיהם, גילו שהשיר הוקלט בדיוק בדקה שבה צחי נפל.
  על הדבש. לזכרם של התאומים אהוד וחגי גורדון, אשר נהרגו בהפרש של 13 ימים בלבד, בחווה הסינית במלחמת יום כיפור ( 1950-1973) "למרות הטרגדיה האיומה נדמה כי זכרם של התאומים לבית גורדון כמעט ונשכח. הסרט, שמעניק לצופים "טעימה" קטנה מאופיים השונה של התאומים ומאהבתם העזה למלכות הדבש – מנסה לתת להם גם מקום ראוי יותר בזיכרון הקולקטיבי הישראלי", מסבירה יטבת פייראיזן וייל.
 • אהוד וחגי גורדון, תאומים לא זהים, עם גורל זהה: כבר כשהיו קטנים אהוד וחגי הסתקרנו מהדבורים סביבם, בגיל שנה וחצי, כשהמשפחה גרה בשדמות דבורה, חגי יצא עירום לחצר, דחף את רגלו לאחת הכוורות וחטף עשרות עקיצות. למרבה המזל, מאז חגי הרגיש את עצמו כמחוסן מפני עקיצות דבורים וגם התאהב בדבורים ולימים הפך את אהבתו למקצוע והפך לכוורן. אחיו התאום אהוד התמחה בפיתוחים וחדשנות טכנולוגית, אך אהבת הדבורים לא פסחה גם עליו. לצד עבודתו כמפתח בחברת "אלתא" הוא עבד גם בכוורת ואף הספיק לשלב בין אהבותיו ופיתח טכנולוגיה חדשה ששיכללה מאוד את הכוורת ותרמה לעולם הכוורנות.
  כשפרצה מלחמת יום כיפור – אהוד וחגי נקראו למילואים באותה יחידה, באותה גזרה בסיני, ונפלו בהפרש של 13 ימים אחד מהשני במלחמת יום הכיפורים. יוצרת: מריאנה רסקין

ניהול המיזם: יטבת פייראיזן וייל ולירן ליפשיץ / ליווי אומנותי: אוסי ואלד
רצים לזכרם ב 28.4 במיזם ההנצחה הלאומי-חברתי

"רצים לזכרם" אותו הקים לזכר הנופלים במלחמות ישראל. במתכונתו מאז הקמתו  השתתפו במיזם מדי שנה אלפי אנשים אשר רצו,  צעדו,  בקבוצות ויחידים,  לזכר נופלי מערכות ישראל. השנה,  למרות משבר הקורונה העולמי,  הוחלט בעמותת "דרך הרגליים" –  יוזמת ומפעילת "רצים לזכרם",  לקיים את הפעילות ב 28.4,  בהתאם להנחיות משרד הבריאות וממשלת ישראל.

בועז יעקב, יוזם "רצים לזכרם": "לפני 4 שנים הקמתי את מיזם ההנצחה הלאומי -חברתי "רצים לזכרם" שמטרתו זיכרון הנופלים במערכות ישראל, מיום הקמת המדינה, תוך העלאת הסיפורים האישיים של כל לוחם ולוחמת. היוזמה נולדה דרך הרגליים שלי. מספר בועז. לאורך השנים,  כמו רבים מאיתנו, גם אני איבדתי חברים טובים לנשק וגם חברים לחיים, טובי בנינו שמסרו נפשם על העם והארץ.  מצאתי לעצמי דרך לפרוק חלק מהרגשות הפוקדים אותי מידי יום זיכרון, תוך כדי ריצה,  בנופיה הקסומים של ארצנו היפה, ריצה בה בעיקר זכרתי את הקרובים לי. חשתי כיצד הריצה והשקט,  לצד רגשות עמוקים של עצב וכאב, הופכים להכרת תודה לאלה שהקריבו בשביל כולנו את היקר מכל –  את החיים".

השנה, לאור מגפת הקורונה, הוחלט להתאים את המיזם להגבלות וההיתרים של משרד הבריאות והממשלה. זאת, כיוון שחשיבות הזיכרון הלאומי חזקה מהקורונה ועלינו להמשיך את מסורת ההנצחה,  מדי שנה,  ולצד הזיכרון, לחזק את המשתתפים בפעילות לאומית-חברתית אשר מעניקה למשתתפיה תחושת גאווה ושייכות. השנה, ביום הזיכרון, (28.4) תהיה "יריית הפתיחה" בצפירת 2 הדקות המתקיימת בשעה 11 בבוקר. המשתתפים יעמדו בצפירה כשהם עונדים על חולצתם (כמו מספר חזה בתחרויות) שם של נופל/ת במערכות ישראל.

במשך היום יוכלו המשתתפים להקדיש את הזמן עם משפחותיהם לפעילות ביתית לזכר הנופלים כדוגמת: ציור, כתיבה, או כל פעילות יצירתית אחרת ומעלים לעמוד הפייסבוק "רצים לזכרם" אשר ישמש כבמת זיכרון לאומית אחת גדולה". יחד עם זאת, מסביר בועז יעקב, בהתאם להנחיות הגורמים הרלוונטיים, יוכלו המשתתפים לקיים פעילות גופנית במרחב הציבורי, בהתאם להנחיות ולשתף גם אותה בעמוד הפייסבוק.

"אני מאמין כי במיוחד בעת הזו ולאור המצב אלפים של משתתפים שכבר השתתפו במיזם ועוד רבים אחרים ימצאו במיזם דרך ייחודית ומכבדת לזכור את הנופלים" מסכם בועז. המעוניינים להצטרף ל"עומדים לזכרם 2020" ייכנסו לאתר האינטרנט שכתובתו: https://www.memorun.org/ ,  באתר,  יקבלו שם ראנדומאלי של נופל/ת מהמערכת הממוחשבת, עבור כל משתתף. יחד עם זאת יוכלו המשתתפים לבקש שם נוסף ספציפי עבורו יקדישו את הפעילות. ההשתתפות במיזם ההנצחה כרוכה בדמי השתתפות סמליים בגובה 10 שקלים עבור כל משתתף. כל ההכנסות מוקדשות להמשך פעילות הזיכרון. פייסבוק רצים לזכרם.

האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה עם טקס פרסי הטלוויזיה לשנת 2019

האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה הודיעה כי שלב הגמר של תחרות פרסי האקדמיה לטלוויזיה יצא לדרך. חברי האקדמיה יצביעו באופן מקוון לזוכים ב-53 קטגוריות הפרס בין התאריכים ה-23 וה-26 באפריל. הכרזת הזוכים תתקיים ביום העצמאות הקרוב, 29 באפריל, החל מהשעה 16:00, במסגרת משדר חגיגי ומיוחד בכאן 11. את המשדר ינחו השחקן והמנחה ירון ברובינסקי והשדרנית מאיה אלקולומברה. המשדר בהפקת חברת אבוט המאירי והוא יכלול מגוון ראיונות עם שחקנים ויוצרים מובילים שיעלו מהאולפן ובאמצעות ווידאו מביתם והפתעות נוספות.

בטקס יוענקו פרסים לסדרות, שחקנים, יוצרות ויוצרים במגוון תחומי היצירה הטלוויזיונית. יש לציין כי השנה נוספו ארבע קטגוריות חדשות ביניהן תחקיר בסדרה תיעודית ועובדתית, תסריט בתכנית סאטירה ומערכונים, ליהוק בתכנית ריאליטי, והקלטה בתכנית תיעודית עובדתית.

חברי האקדמיה, הבוחרים את הזוכות והזוכים בקטגוריות השונות, מונים כ-1,000 אנשי מקצוע מרכזיים בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה בישראל.

אסף אמיר, יו"ר האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה מסר "חשוב לנו עתה, בתקופה זו של משבר, לחגוג את היצירה הטלוויזיונית הישראלית, גם אם זה באופן אחר מהנהוג עד כה. זכינו לראות השנה תוכן איכותי שמשקף את הכישרון, היצירתיות והמגוון התרבותי של הטלוויזיה הישראלית שממשיך לפרוץ את גבולות ישראל לעולם.

תעשיית הטלוויזיה והקולנוע נפגעה אנושות מהמשבר שכולנו חווים, ולמרות שהמשבר לא הסתיים ואנו עוד בעיצומו, חשוב לנו לנצל את הבמה להביע תודה לכל אנשי תעשיית הטלוויזיה המוכשרים הללו מכל תחומי היצירה.

אנו שמחים  ששלב הגמר של תחרות פרסי האקדמיה לטלוויזיה יצא לדרך, ומזמינים אתכם לצפות בטקס הכרזת הזוכים שישודר באירוע חגיגי ומיוחד שייערך ביום העצמאות בכאן 11."

המשדר ישודר ב 29 באפריל, בשעה 16:00, בערוץ 'כאן 11'

מה עושים בבית

אביבה בר על יחסי אחים- איך נגרום לילדינו להיות אחים אוהבים ומכבדים

אביבה בר- מנחת הורים בגישת ניתוח התנהגות עפ"י המודל של פרופ' עמוס רולידר. 054-7655220  1avivabar1@walla.com

מכירים את המשפטים: זה לא פייר, למה מגיע רק לו. או: אמא, הוא לקח לי את משחק. כמה פעמים שמעתם את המשפטים האלה? אנו רוצים שילדינו יגדלו להיות אחים אוהבים, מכבדים, משתפים ברגעי אושר, מייעצים ותומכים בעת מצוקה. קשה לנו לראות איך כל זה קורה כאשר אנו רואים את ילדינו מתקוטטים, מתווכחים ומסרבים לשחק יחד. איך נחזק את הקשר ביניהם? להלן כמה טיפים ודרכי פעולה:

 • מגיל קטן יש לעודד את ילדכם למשחק ופעילות משותפת (בואו נשחק יחד במשחק, בואו תערכו יחד את שולחן האוכל, בואו נרקוד יחד וכו'. באיזה משחק תבחרו? אם יש חילוקי דעות ביניהם, פעם עמרי בוחר משחק ופעם גיא בוחר).
 • שבחו ופרגנו על מחוות ועזרה הדדית (נטע, ראיתי שנתת לגפן את המשחק. גפן ראיתי שחבקת את נטע כשהיא בכתה).
 • "למה את לא יכולה להיות כמו אחותך". אל תשוו בין הילדים,תמיד קיימת תחרות ביניהם וכדאי להפחית את התחרות הזו שעלולה לפתח קנאה וטינה לאחות. שבחו כל אחד מהם בכישוריו (ניצן טוב במתמטיקה –נשבח אותו על כך. יאיר ספורטאי מצטיין-נשבח אותו על כך).
 • בעת מריבה או ויכוח אל תרוצו להפריד או תהיו לטובת מישהו מביניהם. מריבות הילדים הן: על אהבת ההורים, תשומת ליבם ועל שליטה במשחק. המריבות ביניהם משמשות בעצם תרגול למציאת פתרון לחילוקי דעות. ההתקוטטויות האלה בילדות בעצם מחשלות את הילד ומלמדות אותו להתמודד עם מצבים מאתגרים ועם משברים. מלמדות את הילד לנהל משא ומתן-מצד אחד לעמוד על שלו ומאידך לוותר ולהתפשר. אולם אם אתם נוכחים שאחד הילדים מנצל ופוגע באחיו – אל תאפשרו זאת. גשו מיד והציבו גבול ברור.
 • "אני לא רוצה לשחק אתו יותר בחיים" – מה קורה כאשר הילדים לא מסתדרים ביניהם? לא תמיד נצליח לגרום לילדים לרצות לשחק יחד. אל תלחצו עליהם. הלחץ עלול לגרום להתנגדות גדולה יותר. מה כן? אנו נדרוש מהם להתנהג ולהתייחס לאח/ות בכבוד.
 • השתדלו להעניק לילדיכם תחושה שהם אהובים בטוחים ומיוחדים.
 • מידי פעם יהיו תחושות של כעס ומרמור – תנו לילד לבטא את תחושותיו אך יחד עם זאת אל תאפשרו לו להפגין אלימות מילולית או פיזית.
 • למדו את ילדיכם להתנצל על מעשה שעשה לאחיו (סליחה מעיין שלקחתי לך את הבובה ולמדו את שי לבקש ממעיין את הבובה שלה). כמו כן למדו את מעיין לסלוח לאחותה-שי.
 • חוויות משפחתיות משותפות- כדאי ליצור פעילויות משפחתיות אהובות ולתעד אותן בתמונות. בבגרותם יוכלו הילדים להביט בתמונות ולהיזכר בחוויות משפחתיות מגבשות.
 • אנו ההורים מהווים עבור ילדינו מודל לחיקוי. חשוב שנתייחס בכבוד ובהערכה בינינו על מנת שגם הם יתייחסו בסבלנות, הערכה וכבוד לזולת.
 • צרו עבור ילדיכם זמן איכות משותף רק שלהם (בלעדיכם). כמו למשל: משחק בכדור, האח הגדול אוסף את אחיו מהגן, קריאת סיפור וכו'.. כדי שיוכלו בעתיד לבלות יחד ללא השתתפותכם.

לכל שאלה או עצה פנו לאביבה בר מנחת הורים בגישת ניתוח התנהגות. בטל':  054-7655220 או בפייסבוק אביבה בר

חדש על המדף

תילתן עם משחקי דומינו משולשים מיוחדים

אילוסטרציה

איך להפיג את השעמום של הילדים בבית? יצרנית המשחקים הישראלית תילתן, המתמחה בפיתוח ושיווק משחקי חשיבה ומתמטיקה מקוריים לילדים, מציעה משחקי "דומינו משולשים" מיוחדים!

המשחקים – "דומינו משולשים עד 12" ו-"דומינו משולשים עד 20" מכילים אריחי דומינו משולשים (במקום המלבניים המוכרים), שצורתם המיוחדת מאפשרת משחק רב כיווני. כמו כל דומינו, גם דומינו משולשים הם משחקים חברתיים ותחרותיים.

התאמת המשולשים זה לזה נעשית בשלושה כיוונים ובכמה דרכים: התאמת המספר לכמות הפריטים, התאמת מספר לפתרון תרגיל, חיבור או חיסור סך הנקודות שעל גבי הקוביות המאוירות שבמשולשים, התאמת כמות הפריטים לפתרון התרגיל, ועוד.

המשחקים מעודדים תרגול של פעולות חשבון מגוונות (עד 12, או עד 20), זריזות מחשבה, ראייה חזותית ומרחבית, מהירות תגובה, זריזות ידיים ויכולות מוטוריות. אפשר לשחק בדומינו בכמה רמות. כל משחק מיועד לקבוצת גיל צעירה שונה. המשחקים מוצעים באריזה נוחה וקומפקטית.

בכל משחק: 30 משולשי דומינו העשויים מקרטון עבה וקשיח, בגודל נוח לאחיזה.

מתאים ל-4-1 שחקנים, מגיל 4 שנים (דומינו משולשים עד 12) ומגיל 6 שנים (דומינו משולשים עד 20). להשיג באתר תילתן… ובמשלוח עד הבית. אפשר גם להפתיע בן משפחה או חבר, ולשלוח ישירות לביתו.

יקב רמת הגולן עם מוסקטו 2019 גרסת כחול לבן

הר חרמון מוסקטו 2019 (צילום חגית גורן)

לכבוד יום העצמאות יקב רמת הגולן משיק בציר חדש להר חרמון מוסקטו ועיצוב חגיגי בגוונים של כחול ולבן ברוח חגיגות יום ההולדת למדינה. המוסקטו נחשב לאחד היינות האהובים והנמכרים ביותר בישראל לצד שאר היינות בסדרת הר חרמון. המוסקטו הינו יין צעיר בעל טעמים מתקתקים ובעבוע עדין המתאים לעונת האביב שבפתח והוא  מיוצר מענבי מוסקט קנלי אשר גדלים בכרמי היקב הממוקמים בגולן. היין  עבר תסיסה קרה במיוחד אשר הופסקה בשלב מוקדם במטרה לייצר יין מתוק מבעבע קלות בעל חוזק כהל של 6% באופן טבעי. הבציר החדש הוליד יין עם ארומטיות ייחודית אשר אהוב בכל גיל (אפילו בקרב חובבי הבירות), מתאים למגוון רחב של מאכלים ואירועים חברתיים ולחגיגות קטנות וגדולות כאחד.

כבר שלושה עשורים שיקב רמת הגולן מייצר את המוסקטו והיה בין הראשונים שהביא את הניחוח האיטלקי לישראל. בעוד ששאר היקבים השתמשו במוסקט אלכסנדרוני לייצור יינות מתוקים, היקב קיבל החלטה פורצת דרך באותה העת ונטע בגולן ענבי מוסקט קנלי – הזן האציל מאותה המשפחה המתאפיין בארומות אלגנטיות ומאפייני טעם מובהקים יותר. בימים אלו בהם שגרת החיים יותר ביתית ומשפחתית וכל דבר קטן ראוי לחגיגה, זה הזמן להרים כוס מוסקטו לחיי כולנו ולחיי המדינה!

מחיר 35 שקלים.

יקבי כרמל עם מהדורה מיוחדת של Giacobazzi מבעבע לבן בסגנון למברוסקו

למברוסקו לבן גיאקובזי (צילום אייל קרן)

לרגל יום העצמאות ה-72 למדינת ישראל, משיקים יקבי כרמל , מהדורה מיוחדת של הלמברוסקו הלבן של Giacobazzi בבקבוק לבן ויוקרתי, בעיצוב מיוחד ברוח יום ההולדת למדינה. Giacobazzi הלבן, הינו הלמברוסקו לבן חצי יבש, עם כ-9% אלכוהול, בעל ניחוחות עשירים של פרחים ופירות. בעל טעם אלגנטי ופירותי, ומתיקות קלה שמאוזנת על ידי הרעננות. יין מגוון מאוד, המתאים לשתייה בפני עצמו כאפריטיף אך יכול ללוות גם ארוחות שלמות, במיוחד מנות דגים, גבינות רכות ועוגות רכות. הלמברוסקו יכול להתאים למגוון סוגי מאכלים ולמגוון אירועים שמחים שניתן לחגוג ביחד או לבד ובמחיר נגיש הן לקהל הצעיר והן לכל מי שאוהב ליהנות מיין קליל וחגיגי במחירים נוחים.

רן אסא, מנהל השיווק של יקבי כרמל: "הצרכן הישראלי חובב יינות למברוסקו, לכן החלטנו להשיק מהדורה חגיגית ומיוחדת של למברוקסו לבן Giacobazzi המותאם לחיך הישראלי כמו גם לתרבות, לאקלים ולמאכלים בישראל ואידיאלי לחגיגות ערב העצמאות ולחגיגות "העל האש" ביום שאחריי.

השנה, חגיגות יום העצמאות יהיו במתכונת מעט שונה בישראל, באיטליה וברחבי העולם, בעקבות המציאות המאתגרת וזוהי הזדמנות לקיים את החגיגות בהתאם למציאות הנוכחית  ולהרים "כוסית לחיים" חוצה גבולות ויבשות".

Giacobazzi היא סדרת יינות מבעבעים בסגנון למברוסקו, עם 9% אלכוהול בלבד. היינות מיוצרים באיטליה בשיטת שארמט (Charmat) מענבי למברוסקו ומונטה-ריקו. משפחת Giacobazzi הקדישה דורות לטיפול בכרמים והפקת יינות. בחלוף הזמן, הפך השם Giacobazzi לשם נרדף ללמברוסקו. היקב ממוקם במודנה שבחבל אמיליה באיטליה, אזור הנחשב ללב הלמברוסקו האיטלקי המקורי.  היינות מסדרה זו מתאימים למגוון רחב של אפשרויות צריכה: אפרטיף וארוחות קלות, פיקניקים ומסיבות. Giacobazzi לבן מצטרף לשני יינות נוספים בסדרה: למברוסקו אדום חצי יבש ולמברוסקו רוזה חצי יבש. מחיר 25 שקלים.

המגזר השלישי

מ.ת.ג מחברים תוכן לגמלאים ובכלל

באתר שהוקם בימים אלה, תמצאו שלל הרצאות לצפייה חינם במחשב. בין היתר ניתן לצפות בהצגות של הקאמרי, הרצאות כמו איך לשמור על הזיכרון, איך להפעיל שיחת וידאו ועוד שלל נושאים.

כנסו לאתר…

תרבות מהכורסא

מיני מוזיאון שואה או תקווה – מרכז חוויתי =היסטורי =אמנותי

תערוכה המעוררת את הצופה על משמעות האדם על רקע סיפור גטו וורשה – וילדה שהוקרבה למען משימת על שדרות הרצל 120 בית הכרם, ירושלים. יוצר: עפר אלוני

בירושלים קם דבר- להולך לאורכם של שדרות הרצל בשכונת בית הכרם, לכיוון יד ושם נגלה לצופה מראה ייחודי: שלט המוביל אל המושגים :שואה ותקומה. זהו השלט המזמין למיני מוזיאון לשואה או תקוה שייוסד בימים אלו ע"י אסיה נוביקוב ועפר (שרנקה) אלוני. המיני המוזיאון, המורכב מתחנות היסטוריות והסברים לדור שלא הכיר וידע את שהתחולל בגטו וורשה, מסמכים מקוריים ולוחמה הירואית בצורר הנאצי: "לא נלך כצאן לטבח, החלטנו שכאשר יבוא עלינו הקץ לא נמות מבלי להתגונן! ואם יחסר הנשק-נירק להם בפרצוף!" *שרנקה רחל לאה זילברברג

 
- פרסומת -

 

צוהר הכרחי לחיים שלמים של גבורה והקרבה. לצופה נפתח עולם של תקווה הנוצרת עם החיבור החברתי. הכל החל לפני זמן בדרך לא דרך כאשר מצא עפר בעליית הגג של אביו מכתבים מדודתו שרנקה שלחמה בגטו ורשה והייתה אחת מהמנהיגות הבולטות בו. מאז השתנו חייו.

באחד מהמכתבים כתבה שרנקה לאמו של עפר, רות, כי נולדה לה בת בשם מאיה אותה מסרה לרופאה בוילנה וחזרה לוורשה, לשתי משימות על 1. להעיד על הרצח השיטתי שהחל בפונאר , וילנה , 2. לעורר את מרד גטו וורשה.

מאז אלוני בחיפוש מתמיד אחד בת דודתו מאיה (שיש הסבורים שהיא בין החיים). המסע במיני המוזיאון מתחלק לארבעה פרקים:

 • הבנת הנמצא – על מהות האדם והתנועה
 • לראשונה בעולם "גטו בריחה"  הזכרה לצורך לחיבור חברתי –  האקטואלי כל כך לימים אלו של "קורונה טיים"
 • המרד – תיעוד בלעדי על מרד גטו וורשה
 • התקווה – צורך נפשי שלא ניתן למימוש פיזי.

לראשונה בעולם, במיני המוזיאון- חדר בריחה "גטו בריחה" על רקע היסטורי אמנותי המעורר את המודעות לבדידות ביחס לצורך חברתי -האקטואלי כל כך לימים אלו של "קורונה טיים".

מיני המוזיאון פתוח בימים א'-ה' בין השעות 10:00-19:00, בשישי : 10:00-12:00 וכמובן עדיף בתיאום מראש בטל': 050-2578313. המוזיאון בפייסבוק…. וגם באינסטגרם… הכניסה חופשית

HOT VOD ו-NEXT TV עם ZeroZeroZero אפס אפס אפס

דרמת מתח איטלקית חדשה שנוצרה בשיתוף "Sky Atlantic", "Canal+" ו"אמאזון פריים", אותה יצר סטפנו סולימה, הבמאי של סדרת הלהיט עטורת השבחים "גומורה". את הסדרה מובילים זוכה "גלובוס הזהב" והמועמד ל"אמי" גבריאל ביירן ("בטיפול" האמריקאי, "ויקינגים", "האיש במסכת הברזל"), זוכת פרס "הסאג" והמועמדת ל"באפטה" אנדריאה רייזבורו ("מראה שחורה", "קשר דם") וג'וספ דה דומניקו.

הסדרה עוקבת אחר משלוח גדול של קוקאין בעוד הוא עושה את דרכו ממקסיקו לאיטליה. הצד המוכר הוא קרטל מקסיקני שנעזר בקבוצה של חיילים מושחתים, הצד הקונה הוא ארגון הפשע האיטלקי הנודע "נדרנגטה", והצד המתווך הוא משפחת לינווד האמריקאית מניו אורלינס שבבעלותם חברת משלוחים יוקרתית. לאחר שריב בקרב חברי ה"נדרנגטה" מוביל לכך שהמשלוח יסטה ממסלולו ויגיע לאפריקה, ההשלכות הדרמטיות כלפי כל הצדדים לא מאחרות להגיע.

לצדם של ביירן, רייזבורו ודה דומניקו משתתפים בסדרה גם פלאביו מדינה וויקטור הוגו מרטין בתור האחים המקסיקנים שמוציאים את המשלוח, אדריאנו צי'ארמיאדה בתור הבוס הגדול ה"נדרנגטה", המועמד ל"באפטה" דיין דהאן ("דם אמיתי", "בטיפול" האמריקאית) בתור האח הצעיר למשפחת לינווד ועוד. החל מה-16.4 ב-HOT VOD וב-NEXT TV

פסטיבל השירה הבינלאומי המקוון מבית מקום לשירה #1 בתאריכים 23-21.4.2020

פסטיבל השירה הבינלאומי המקוון מבית מקום לשירה Poetry Place International Zoom Festival 1# יתקיים בימים שלישי עד חמישי (23-21.4) באמצעות תכנת ZOOM. בשנים האחרונות התמעטו פסטיבלי השירה הבינלאומיים בישראל, והגבולות התרבותיים בכל הקשור לשירה ולספרות הפכו אטומים. הקושי להיפגש עם משוררות ומשוררים מארצות אחרות נבע מסיבות פוליטיות, כלכליות ותרבותיות, והאפשרות היחידה להיכרות עם יוצרים ספרותיים הפועלים מעבר לים הייתה באמצעות ספרי תרגום.

אולם, השבועות האחרונים טלטלו את החיים כהוגן, ומציאות חדשה ניצבה לפתחנו – כאשר אנשים מכל רחבי העולם הפכו ספונים בביתם, וההתקשרות מרחוק נעשתה בן-לילה לשגרת היום. דווקא משום כך, אנו חשים כי זוהי ההזדמנות לשוב ולפתוח את הגבולות: ליצור קשרים, לשמוע שפות שונות, להתעדכן על הנעשה הספרותי והאקטואלי במקומות שונים בעולם, להכיר לקורא הישראלי קולות ייחודיים ומרתקים ולהדק רשת רחבה של קשרים בין יוצרים, שתוכל להיות משמעותית ומפרה במשבר, ובעולם שאחריו.

כל מפגש בפסטיבל יארך כשעה, וכל שעה תוקדש למשורר/ת ממקום גיאוגרפי שונה. את היוצרים יארחו מתרגמים ואנשי ספרות ישראלים. בין המשוררים המשתתפים: קנת' גולדסמית (ארצות הברית). מארח: ערן הדס | רוברטה בירי (דרום אירלנד). מארח: אלכס בן ארי | ויקטור רודריגז נונייז (קובה – ארה"ב) מארחת: טל ניצן | פולינה ברסקובה (רוסיה – ארה"ב). מארח: טינו מושקוביץ | טוני קרטיס (אירלנד). מארח: ליאור שטרנברג | כאזם ח'נג'ר (עיראק). מארח: עידן בריר.

הפסטיבל יתקיים בשעות הערב (22:00-19:00) והמידע לגביו מתעדכן ברשימת התפוצה (ניוזלטר), באתר של 'מקום לשירה' ובדף הפייסבוק.

פטריה פנטסטית Fantastic Fungi של לואי שוורצברג

הסרט התיעודי פטריה פנטסטית היה אמור לעלות במקביל בבתי קולנוע בעשרות מדינות בעולם ב-26 במרץ 2020. לאור  התפשטות והגבלות הקורונה, מופץ הסרט לצפייה ברשת. יוצרי הסרט מזמינים את הצופים להשתתף במפגשי און ליין, שאלות ותשובות, שיחות ודיונים איתם ועם מומחים נוספים . דמיינו יצור חי שמזין אתכם, מרפא אתכם, מגלה לכם את סודות היקום ויכול להציל את כדור הארץ. "פטריה פנטסטית " סרטו של לואי שוורצברג, הוא סרט מסע מהפכני בהילוך מהיר, על אודות עולם רפואי ומסתורי של פטריות, ועל כוחן לרפא, לחזק ולתרום להתחדשות של החיים על כדור הארץ.

את קסמי הפטריות מציג המיקולוג (חוקר פטריות) הידוע פול סטמטס, המתאר את מגוון האיכויות של הפטריות בתחומי המזון, הרפואה, הרחבת התודעה, שיקום ביולוגי, יצירת תאי עצב וטיפול בחרדת טרום מוות. וזה רק קצה הקרחון.

"פטריה פנטסטית", הוא סרט מרחיב תודעה, סיפור שהחל לפני 3.5 ביליון שנים, הלוקח אותנו למסע אל הקסם המצוי באדמה מתחת לרגלינו, דרכו אנחנו מתוודעים ליופי, לאינטליגנציה ולפתרונות שמציעה לנו ממלכת הפטריות. הפטרייה מייצרת את האדמה, שמכלכלת את החיים בעזרת רשת פטרייתית שמחברת בין מערכות שורשים שונות, מצמחים ועד עצים,  בכל הפלנטה.

דרך העיניים של מיקולוגים, נגלה שלפטריות יש הרבה יותר להציע לנו משחשבנו, החל ממזון ורפואה ועד הרחבת התודעה, שיקום ביולוגי, יצירת תאי עצב וטיפול בחרדת טרום מוות. וזה רק קצה הקרחון.

במאי: לואי שוורצברג. תיעודי | ארה"ב | 2019 | 97 דק' | אנגלית | תרגום לעברית

הצפייה תתאפשר החל מה-26 במרץ 2020 , אבל כבר עכשיו אפשר לרכוש מראש. ניתן להוריד את הסרט עם כתוביות בעברית בקישור…

לאחר הסרט יתקיימו שלושה אירועים אונליין של שאלות ותשובות עם יוצרי הסרט ומשתתפים נוספים. עדיף להירשם מראש בקישור…

תיאטרון מסתורין עם UNCAGED

UNCAGED הוא מופע ראשון מסוגו בארץ, שהכרטיסים למועד הראשון שלו היו סולד-אאוט תוך פחות משעה(!). המופע עושה שימוש בפלטפורמת ה"זום" כבמה, כשפיצול המסכים הוא חלק מרכזי בסיפור העלילה. המופע מבוצע על ידי 10 שחקנים ב-6 לוקיישנים, ומשלב וידאו לייב לצד קטעי אנימציה, קומיקס ו-וידאו ערוך. התוצאה: הצגה מופרעת, מצחיקה, מותחת, עכשווית ואקטואלית.

במקום להשבית את התיאטרון ולהוציא את השחקנים לחל"ת, תיאטרון מסתורין החליט להעלות מופע חדש, שמנסה לפצח את הפוטנציאל האמנותי של התקופה המורכבת הזאת, ולהפוך את המגבלות – לכלים חדשים ומרגשים ליצירת תיאטרון. התיאטרון גאה לספק פרנסה לשחקנים בימים אלה, וליצור תרבות מקורית ומעשירה לקהל.

תיאטרון מסתורין הוא התיאטרון המוביל בארץ למופעים תלויי-מקום ואימרסיביים (המערבים את הקהל). הצגותיו זוכות לשבחים ומבוצעות לרוב בחללים מאתגרים ובלתי-שגרתיים: התחנה המרכזית החדשה, מוזיאון בית העיר, תיכון "קדמה" בירושלים ועוד. UNCAGED היא ההרפתקה הראשונה של התיאטרון על מסך המחשב הביתי.

עלילת המופע עוקבת אחר ערב בחייו של דרור אביבי, אזרח מן השורה. רגע לפני שהוצא לחל"ת מעבודתו, דרור לוקח משהו שאסור היה לו לקחת. הוא לא ידע שהטעות הזו תסבך אותו עם האנשים הכי לא נכונים… כלוא במאבקי כוח גדולים ממנו, ונתון תחת מעקב –  כשיעלה הבוקר, הוא כבר לא יהיה האדם שהיה. מופעים הבאים בחמישי 23 באפריל ושבת 25 באפריל בשעה 22:00

כרטיסים לרכישה באתר…

מאי 2020 בערוצי ויאקום

ערוץ ניקלודיאון: אפיק 91 ב-yes ערוץ 84 ב-HOT

 • זה פוני It's Pony – סדרה חדשה. ימי ראשון – חמישי, החל מה- 10 במאי בשעה 16:30. סדרת אנימציה העוקבת אחר אנני בת ה-9, המתמודדת עם החיים בחווה האורבנית של הוריה (היא ממוקמת במרפסת הדירה שלהם). למזלה, יש לה סוס פוני. אולי הוא לא סוס הפוני הטוב מכולם, אבל הוא שלה והיא אוהבת אותו. פוני, מצידו, מעריץ אותה, אבל ההתלהבות שלו מובילה אותם לא פעם למצבים בלתי רצויים.
 • הרעשנים 4 The Loud House  – פרקים חדשים. ימי ראשון-חמישי, החל מה-3 במאי בעשה 16:05. לינקולן הוא ילד בן 10 המתגורר בבית אחד עם עשרת אחיותיו: לורי הבכורה, יפהפייה איטית במקצת, לונה המתעתדת להפוך לכוכבת רוק, לואן חובבת הקונדסים, לין האתלטית האנרגטית, לוסי העגמומית, לולה ולאנה, תאומות שהן גם הפכים מוחלטים, ליסה שהיא עילוי אינטלקטואלי, והתינוקת לילי. העלילה תעקוב אחר ניסיונותיו לשרוד כבן יחיד בבית של נשים.
 • עלייתם של צבי הנינג'ה 2  Rise of The Teenage Mutant Ninja Turtles – עונה חדשה. ימי ראשון-חמישי, החל מה-10 במאי בעשה 16:55. עונה חדשה לסדרת הלהיט. גם הפעם נשוב בזמן ונעקוב אחר צבי הנינג'ה המתבגרים בעודם יוצאים אל הרפתקת חייהם. הרביעייה הצעירה תיחשף אל כוחות הנינג'ה המיסטיים, תלמד כיצד לשתף פעולה, ותפעל יחד למימוש גורלה הייחודי. בעונה הנוכחית יתעמתו הצבים עם גיבורים ישנים וחדשים גם יחד, ובראשם שרדר, המאיים להחריב את העיר ניו יורק.

ערוץ ניק ג'וניור: אפיק 85 ב-yes ערוץ 85 ב-HOT

 • בלייז ומכוניות הענק 5 Blaze And The Monster Machines  עונה חדשה! ימי ראשון-חמישי, החל מה-10 במאי 16:30. סדרת אנימציה לפעוטות. בלייז, מכונית הענק המהירה בעולם, וחברו הטוב הנהג אייג'יי, יוצאים להרפתקאות באקסל סיטי בחברתן של מכוניות ענק נוספות. זו הסדרה הראשונה מסוגה לפעוטות המתמקדת במדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה. במהלך הפרקים ייחשפו הילדים לסלפסטיק ולהומור פיזי, תוך למידת עקרונות מדעיים בדרך נגישה וכיפית.
 • זהבית ופזית 4   – פרקים חדשים. ימי ראשון-חמישי, החל מה-3 במאי בשעה 16:05. סדרת אנימציה ובמרכזה הילדה ליאה ושתי הג'יניות (פיות) שלצידה, זהבית ופזית. לג'יניות היכולת להעניק 3 משאלות ביום, אך עקב גילן הצעיר הן נוטות להגשים אותן באופן בצורה לקויה. מדי פרק תיאלץ ליאה, בעזרת חברותיה, לתקן את הבלגן הקומי שנוצר הודות לקסמים של הצמד השובב.
 • ספיישל מפרץ ההרפתקאות: מוכנים, היכונו להצלה!  Paw Patrol: Ready, Race, Rescue! – ספיישל חדש. יום רביעי, ה-29 באפריל בשעה 9:00 וב-16:30. הגיע הזמן למרוץ מפרץ ההרפתקאות 500 והגורים מכינים את המסלול לחגיגה הגדולה. אבל כשהנהגת המרושעת מעמק הערפל, הצ'יטה, מופיעה למרוץ, הגורים מגלים שהם צריכים להיות מוכנים להרבה יותר מסתם מרוץ רגיל!

ערוץ MTV SHOW HD: ערוץ 88 ב-HOT

 • קאטפיש 8Catfish  – עונה חדשה. ימי ראשון-חמישי, החל מה-3 במאי בשעה 21:00. עונה חדשה לסדרה המבוססת על סרט הדוקומנטרי המצליח בעל אותו השם. "קאטפיש" הוא כינוי לאדם היוצר פרופיל מזויף באינטרנט ומשתמש בתמונותיו של אחר כדי ליצור לעצמו זהות בדויה. אנשים אלו משתמשים באתרים חברתיים כמו פייסבוק וטוויטר על מנת לגרום לאנשים, או לאדם ספציפי, להתאהב בהם. ערוץ MTV שלח את מפיקי הסרט "קאטפיש" לזוגות שמעולם לא נפגשו במציאות הקונקרטית, במטרה לגלות אם מושא ההתאהבות הוא הדבר האמיתי או "קאטפיש".

עסקים קטנים

מארז יום העצמאות של היקבים ברבדו ונטע

חבילת שי ליום העצמאות – יקב ברבדו (צילום אורי גירון)

יקב ברבדו ויקב נטע יצאו במיוחד ליום העצמאות עם שני מארזי יין במחיר מיוחד ובמשלוח עד הבית:

יקב ברבדו- מארז יינות היקב: 1 ברבדו קופאז / 1 ברבדו קברנה / 1 ברבדו מרלו / 1 ברבדו שיראז / 2 ברבדו שרדונה. מחיר מיוחד של  600 שקלים (במקום 670 שקלים) המחיר כולל משלוח.

יקב נטע-  מארז של מארז של 4 נטע אדום ו- 2 נטע לבן במחיר 420 שקלים (במקום 460 שקלים) המחיר כולל משלוח.

את המארזים ניתן להזמין בטלפונים: הזמנות יין נטע 054-3040817 והזמנות יין ברבדו 050-2207022 או  054-7711314.

תיירות

Agoda.com חושף מי המטיילים הביקורתיים ביותר ומי המפרגנים ביותר

צילום מסך אתר AGODA

75% מהמטיילים הישראלים מעניקים דירוג גבוה למארחיהם. 84% מהמטיילים קוראים ביקורות ברשת לפני שהם מחליטים היכן לנפוש ובנוסף 84% מהמטיילים בעולם קוראים ביקורות באינטרנט לפני שהם בוחרים היכן להתאכסן במהלך חופשתם, כך עולה ממחקר שנערך על ידי Agoda.com, אשר פלטפורמת התיירות הדיגיטלית שלה כוללת מאגר של למעלה מ- 34 מיליון ביקורות של מטיילים על מלונות ודירות. החברה חשפה היום מי המבקרים הנוקשים ביותר ומי המפרגנים ביותר בעולם בפילוח על פי שוק.

על פי נתוני הביקורות שנותחו על ידי Agoda, מטיילים מסין, מקסיקו, הונגריה וטאיוואן נטו להעניק ניקוד גבוה של בין 8-10 ומשוב חיובי על מקומות בהם התאכסנו. למעשה, הנתונים של Agoda מעלים ש- 77.1% מהמטיילים מסין העניקו לחופשות שלהם ניקוד גבוה (8-10), אחריהם המקסיקנים עם 76.5% וההונגרים והטאיוואנים עם 75.9%.

מהמחקר עולה כי הישראלים יודעים לפרגן, ולמעשה, מטיילים מישראל דורגו במקום השמיני בסולם המטיילים המפרגנים, עם 74.8% מהם שהעניקו ניקוד גבוה. יחד עם זאת, דורגו במקום ה- 13 בקרב המבקרים הנוקשים ביותר, עם 4.3% מהם שהעניקו ניקוד של 1-3 לחוויית הטיול.

מנגד, מטיילים מהודו, טורקיה וערב הסעודית דורגו כשלושת השווקים שהעניקו את הניקוד הנמוך ביותר – בין 1-3 בביקורות שלהם. למרות ששלושת השווקים האלה נראים כביקורתיים ביותר, העניקו 66.2% מהמטיילים מטורקיה, 63.2% מהמטיילים מהודו ו- 61% מהמטיילים מערב הסעודית ניקוד של 8-10 לחוויית הטיול שלהם.

"ביקורות דומות להמלצות אישיות של אנשים עם אותן העדפות, והן משפיעות על ההחלטות של הלקוחות כשהם בוחרים היכן להתאכסן." אמר ארול קוק, סגן נשיא לתחום שירותי שותפים גלובליים ב-Agoda.  "אלה שמטיילים עם המשפחה עשויים להתעניין בביקורות על שירותים כגון מועדון לילדים או שמרטפות, או מתקנים בחדר כגון מטבח מאובזר או עריסות תינוק, וכן מיקומו של המלון ביחס למסלולי טיול או חוויות המתאימות למשפחות. לעומתם, מטיילים עסקיים יתעניינו יותר באיכות החיבור לאינטרנט, ומטיילי פנאי אחרים עשויים לשים בעדיפות ראשונה את ארוחת הבוקר או מתקני הכושר. 34 מיליון הביקורות המהימנות ב-Agoda  הינן מקור מידע חשוב, המסייע למטיילים לקבל את ההחלטה המתאימה להעדפותיהם במהלך הטיול".

עמדת לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל – דיון קריסת התעופה הישראלית

במכתב של יוסי פתאל מנכ״ל לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל, שפונה לאוצר וגם למשרד התיירות כותב פתאל: "לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל היא הגוף המוביל בסקטור העיסקי את שיווק ישראל בעולם, הזמנות ותאום כלל הגורמים המרכיבים את חווית התיור הישראלית לתיירים מהעולם. תעופה הינה קומת המסד של תעשיית התיירות לישראל המהווה הענף היצוא השישי בגודלו בכלכלת ישראל :

תמצית עמדתנו: ניצול המשבר לארגון מחדש של ענף התעופה הישראלית באופן שיבטיח לא רק שרידות אלא שיפור יעילותו וכושרו התחרותי. תיקון הקיים, שעוד לפני המשבר סבל מליקויים מבניים שהעיבו על יכולתו ועתידו יהיו בבחינת הנצחת בעיות וליקויים קיימים.
לעניות דעתנו, דרושה הקמת חברת תעופה חדשה אליה ימוזגו הפעילויות והציוד של שלושת חברות התעופה הישראליות. החברה החדשה תקלוט את עובדי החברות הקיימות אל תוך מבנה ניהולי, תפעולי וכלכלי המתאימים למציאות הנוכחית וזאת המתהווה בעתיו של המשבר. במקביל הסדרת עיוותים בזכויות טיסה אל ישראל. הדוגמא הבוהקת היא פעילות חברת התעופה הטורקית הנהנת ממעמד מוביל בנתב״ג מול אפס פעילות ישראלית לטורקיה.

כללי : חשיבותה של תעופה לאומית אינו מוטל בספק ולראייה התקציבים האדירים שמשקיעות ממשלות בעולם בשיקום ענף התעופה בארצם. ההשקעות האדירות של ממשלות בעולם ישליכו גם על כושר התחרות של חברות התעופה. חברות תעופה בהם ישקיעו ממשלות יותר, יוכלו להתחרות ולכבוש נתחי שוק גדולים יותר. ממשלות בעולם רואים בענף התעופה זרוע אסטרטגית בניהול קשריהם בכל התחומים עם העולם. קצרה היריעה מלפרט.

בניגוד גמור להערכות בישראל, בעולם הצפי להתאוששות ענף התעופה מהר יותר, גם באמצעות תמריצים והשהיית אכיפת כללי חוקי הגבלים עסקיים. בעצם התמיכה הלא שיויונית בין חברות תעופה וממשלות, נפרצו הסכמי תעופה ושמים פתוחים. ענף התעופה יהיה הראשון לאמץ סטנדרטים שיבטיחו את בריאות הציבור, בסוף השבוע שחלף התחילו חברות התעופה באמיריות לערוך בדיקות קורונה לנוסעים וקבלת תשובה תוך עשר דקות טרם עליית הנוסעים למטוסים. התעופה הישראלית התקשתה מאוד, טרם המשבר ותתקשה עוד יותר ביציאה ממנו ולאחריו לאור התחרות האגרסיבית הצפויה בין חברות התעופה אשר יתומרצו גם לעניין התחרות בידי ממשלותיהן.

להערכתנו יש להטיל ספק באשר לקצב התאוששות התעופה העולמית. מרבית מוחלטת של המומחים אינם מבססים את עמדתם בעובדות אלא בהערכות הנטועות בטראומה הגלובלית. די אם נציין שללא משטרה מחסומים וקנסות, רחובות הערים ומרכזי הקניות היו הומים בני אדם כבר ביום א׳ הקרוב. בהחלטה בין לעלות לאוטובוס בתחבורה הציבורית או מטוס שיבטיח חיטוי והטסת נוסעים המוכחים כבריאים, הבחירה במטוס על פני אוטובוס או רכבת תחתית ישפיע מהותית על קצב ההתאוששות .
יש בידנו לפרט עוד אולם אנו מודעים לקוצר הזמן, הדחיפות והעומס המוטל על הועדה וחבריה.
נוקיר תודה מיוחדת לו תעלה עמדתנו כאלטרנטיבה נוספת למחשבה ושיקול דעת הועדה וחבריה .
אתר חדשות התיירות העולמי Travel Daily עם תחזית ענף התיירות לאן

לדעת הכתב הבכיר Andrew J. Woods נגיף הקורונה ישנה את העולם בכלל ואת ענף התיירות והנסיעות בפרט. 10 התחזיות שפרסם:

 • יהיו מדינות שימשיכו במדיניות של גבולות סגורים או מוגבלים רק למי שעמד בתנאים שיוחלט עליהם בכל מדינה
 • תיירות הפנים Inn ואילו תיירות החוץ Out ותספוק ירידה משמעותית
 • טיולים במסגרת המשפחה Inn וטיולים בקבוצות גדולות Out
 • נופש פעיל, תיירות ספורטיבית ותיירות של חוויות יצמחו משמעותית
 • הזמנת מלונות ב- Booking ואתרים Out והזמנות ישירות מול בתי המלון Inn
 • הזמנות ישירות ברשת של שירותי תיירות Inn וסוכנות נסיעות Out מהטעם שכול מי שבהסגר, למד ושיפר את המיומנויות מחשוב וגלישה למידע באינטרנט
 • תיירות שמירת הסביבה (ירוק) Inn ושירותים מזהמים ושימוש בח.פ. Out
 • טיסות לפגישות עסקיות Out פגישות Zoom וטלפוניות Inn
 • התפוסה במלונות פאר Out ומלונות עממיים עם תפוסה נוסקת ו- Inn
 • כנסים רבי משתתפים Out ומפגשי Zoom רבי משתתפים Inn

מה עם ענף הטיסות והשיט? מוקדם מידי להבין.

רכב ותעופה

מבחני התיאוריה יחודשו ביום רביעי, תוך הקפדה על הנחיות משרד הבריאות

בהמשך לחידוש לימודי הנהיגה ומבחני הנהיגה המעשיים (טסטים). החל מיום רביעי (22 באפריל) יחודשו גם מבחני הנהיגה העיוניים (תיאוריה) שהופסקו לפני מספר שבועות, בעקבות מגיפת הקורונה. מבחני התיאוריה יבוצעו תוך הקפדה יתרה על הוראות משרד הבריאות. על פי הנחיות משרד הרישוי הזמנת הבחינה תתבצע באמצעות המוקד הטלפוני של משרד התחבורה או באמצעות אתר האינטרנט של המשרד. התשלום עבור הבחינה יבוצע באמצעים מקוונים בלבד.

כל נבחן יחויב להצהיר לפני כניסתו לאולם הבחינה כי חום גופו נמדד בשעה האחרונה ואינו עולה על 38 מעלות. במידה ולא עשה כן הוא יידרש למדוד את חומו טרם ביצוע הבחינה. בכל אתר בחינה תמוקם עמדה לשטיפת ידיים, עם מים וסבון ובצמוד לה תהיה עמדה עם חומר חיטוי מתאים. כל נבחן יהיה חייב לעטות על פניו מסכה המכסה את אזור האף והפה באופן מלא.

בכל בחינה תותר השתתפות של שמונה נבחנים, לכל היותר, בכל נקודת זמן. בין נבחן לנבחן ישמר מרחק של שני מטרים, כמתחייב מהוראות משרד הבריאות. כל נבחן חייב להיות מצויד בכפפות סטריליות.

אמסלם טורס בעיצומו של מבצע הטסת ישראלים מארגנטינה ובברזיל

בעקבות משבר הקורונה העולמי, נערך מבצע החילוץ. הישראלים הגיעו לשדה התעופה בבואנוס אייריס, כשטיסתם אמורה להמריא לסאו פאולו באמצעות חברת LATAM בשעה 13:30 שעון מקומי (19:30 שעון ישראל).  משם יצא מטוס של חברת אייר פרנס לפריז בשעה 18:50. מפריז ימשיכו הישראלים עם חברת התעופה ישראייר, לתל אביב בשעה 13:00 (מחר יום ב' ה- 20.4.2020) וצפויים לנחות בישראל  בשעה 19:00 שעון ישראל. עם נחיתתם ידרשו השבים לעבור למלוניות ל-14 ימי הסגר, זאת על פי הנחיות פיקוד העורף ומשרד הבריאות.

מדובר באחד מהחילוצים המורכבים ביותר אשר הצריכו לוגיסטיקות ואישורים מיוחדים כולל רתימת שלוש חברות תעופה שונות, בכדי להשלים את המבצע: LATAM, אייר פרנס וישראייר.

יעקב אמסלם, מנכ"ל ובעלים של קבוצת אמסלם טורס, מסר: אנו מתמלאים בהתרגשות רבה בכל מבצע חילוץ אותו אנו מובילים בשל משבר הקורונה. עשרות שעות של עבודה מסביב לשעון מתנקזות לרגע מכונן בו המטוס ממריא ומביא אתו נחת ושמחה לנוסעים ולמשפחותיהם. זהו אחד ממבצעי החילוץ יוצאי הדופן והכי מורכבים שהיו לנו עד כה. לחבר את שלושת חברות התעופה LATAM, אייר פרנס וישראייר, לדאוג שהרשויות בעולם יאשרו לכל אחת מהן את הטיסות על אף שלל מגבלות הקורונה: לחבר בין כל הטיסות יחד שאורכן כיממה בכל הקשור בלוחות זמנים, להרשמה, דרכונים, וויזות, הושבה לפי הנחיות הבריאות, אוכל, כיסאות גלגלים בסיוע למבוגרים, מסכות וכפפות, תיוג המזוודות בין טיסות שכר לטיסות סדירות ולדאוג לכל הפרטים הקטנים עד הפרט הקטן האחרון שבהם כולל עריסה לתינוק הרך. כל אלה לא היו מתאפשרים בלי הסיוע של המון גורמים ואנשים טובים אשר המכנה המשותף של כולם הוא לדאוג לאחינו היקרים בגולה ולהגיע בשלום ובביטחון לארצנו הקטנטונת ארץ הקודש שלנו".

נסיעה מאתגרת לכל נהג בנורבורינג NÜRBURGRING

כריס הריס וטופ-גיר עם המיטב של מקלארן: Senna, 600LT, 720S, 650S GT3

שונות

Fiver עם Learn שהיא פלטפורמת E-Learning שלה

פייבר, שמשנה את הדרך בה העולם עובד יחד, מודיעה כי Learn – תכנית ה E-learning שהינה מוצר לימודי דיגיטלי שמטרתו להנגיש למידה של כישורים דיגיטליים ליזמים, עסקים ופרילנסרים של Fiverr נפתחת בישראל. כעת, כל אחד הרוצה ללמוד כישורים דיגיטליים עבור העסק שלו או על מנת לפתח קריירת פרילנס, יוכל ליהנות מקורסים דיגיטליים מתקדמים המותאמים אישית עבורו ומועברים על ידי מנחים בעלי שם עולמי וניסיון עשיר בעבודה עם מותגי על דוגמת אפל, נייק וגוגל. הקורסים שמים דרש על לימוד פרקטי המאפשר יישום מיידי של החומר הנלמד, הכולל שיטות ותהליכי עבודה, best practices, כלים מומלצים ואיך להשתמש בהם, ועוד.

ב – Learn מוצעים מעל ל- 50 קורסים ותוכניות לימוד עבור פרילנסרים ועסקים קטנים. כאשר מרבית הקורסים מוצעים במחירים הנעים סביב 35$ לקורס. עד כה, כ – 120 אלף חברים מזירת המסחר כבר למדו קורסים שונים ב – Learn מאז השקתה לפני כשנה. כאשר הקורסים המבוקשים ביותר הינם:

קידום ושיווק עסקים בפייסבוק, שיווק ויראלי – טקטיקות מוכחות, כלים ותבניות ליישום מיידי, בניית אתרים ב- WordPress ושירותי קופירייטינג – כתיבת שיווקית לכל מטרה.

שוק הלמידה המקוונת (e-learning) מגלגל 107 מיליארד דולר בשנה. Fiverr נכנסה לשוק זה עם מוצר ייחודי, שבו התוכן הלימודי מותאם לכישורים ולכלים הנחוצים ביותר בעולם הדיגיטלי, ומבוסס על המידע שהחברה צברה מעצם היותה זירת מסחר לשירותים דיגיטליים. כמו כן, עבור מי שמחפש לפתח קריירה כפרילנסר בפלטפורמה, יש במוצר זה חיבור ראשון מסוגו בין עולם הלמידה לבין עולם העבודה, בכך שבוגרי הקורסים של Fiverr מגדילים את החשיפה שלהם לקונים בפלטפורמה.

קהילת הפרילנסרים ועסקים קטנים ובינוניים נהנים ממגוון קורסים מותאמים אישית בנושאים רבים ומגוונים נוספים הכוללים: בניית אתרים, עיצוב גרפי, מיתוג, שיווק דיגיטלי, קופירייטינג, סטוריטלינג, בניית מצגות ועוד. את הקורסים השונים מעבירים מומחים בתחומים הללו.

בנוסף לרכישת מיומנויות חדשות, בוגרי הקורסים שמסיימים את מבחני הגמר של כל קורס שלקחו בהצלחה, מקבלים תג מיוחד כבוגרי Learn המוצג לצד הפרופיל האישי שלהם בזירת המסחר, דבר המקנה להם חשיפה נוספת ושיפור בדירוג הכללי וכתוצאה ישירה מכך, מוביל לגידול בהיקף הפעילות.

השקת Learn היא צעד אסטרטגי נוסף של זירת המסחר להוביל את השינויים המתחוללים בשוק העבודה, ולאפשר לעסקים וליזמים לקבל שירותים מקצועיים ממומחים מובילים במגוון תחומים, בלחיצת כפתור.

ויזה עם 5 טיפים לקניה בטוחה באון-ליין

בעידן הקורונה ובכלל, ככל שאנחנו משלמים על יותר שירותים ומוצרים בצורה מקוונת, עלינו לשים יותר תשומת לב שאנו עושים זאת בצורה הבטוחה ביותר. Visa והבנקים עושים את המירב בכדי לשמר את רמת האבטחה המקסימלית. זאת,  באמצעות שימוש בכלים רבים למניעת הונאה ושמירה על הנתונים, ובמקרה הצורך גם להחזיר לנו כסף אם נלקח מאיתנו ללא אישורנו. להלן 5 טיפים לקנייה בטוחה באונליין:

 • חפשו את ה-'S'  -כאשר אתם משלמים אונליין, תבדקו שה-URL שאתם גולשים בו מתחיל ב- https://. האות S בסופה של הכתובת היא האינדיקציה כי הגלישה בטוחה.
 • היו דרוכים בעסקאות מול חו"ל – כדאי להירשם בכדי לקבל התראה על עסקה מול חו"ל.  . במקרה שאתם רואים בחשבונכם חיובים מחו"ל שאתם לא מזהים, ספרו לחברת כרטיסי האשראי שלכם על מדיניות 'אפס האחריות' של חברת Visa, מדיניות אשר ייעודה לסייע בהשבת כספכם בעקבות בהונאה.
 • הכירו את ה- 'chargeback' בעסקאות מול ספקים מחו"ל – אם לא קיבלתם את השירותים או הסחורה אשר רכשתם דרך Visa, או אם בית העסק בחו"ל פשט את הרגל, תוכלו להשיב את כספכם באמצעות תהליך שנקרא "chargeback". אמנם לא מדובר בזכות על-פי חוק, אך זו הדרך של  Visaלנסות ולהחזיר לכם את הכסף ששילמתם על טיסה כשחברת התעופה פשטה את הרגל, או על חולצה שהגיע במידה הלא הנכונה והחנות לא מסכימה לקבל אותה בחזרה.
 • היזהרו מפישינג – שימו לב להודעות או שיחות טלפון חריגות שאתם מקבלים. אלו הן דרכים לנסות ולגנוב פרטים אישיים מכם, כמו מספר חשבון הבנק שלכם, שם משתמש או סיסמאות. אם ישנו ספק באמינות ההודעה שקיבלתם, אל תספקו את המידע שהלינק מבקש ועדיף שלא תפתחו את הלינק כלל.
 • עדכנו את מערכות ההפעלה – הקפידו תמיד לעדכן את המכשירים שלכם עם הגרסאות החדישות ביותר של מערכת ההפעלה. כל גרסה חדשה טומנת עוד רבדים של אבטחה ובטיחות בכדי להגן עליכם בצורה המיטבית.

כתיבת תגובה