חדשות השבוע בתרבות אמנות ותיירות 2/2020

אירועים לשבועות הקרובים ||| פסטיבלים וטבע ||| תעופה ושיט ||| תערוכות ואמנות ||| תיאטרון, קולנוע וטלויזיה ||| טיולים בארץ ובחו"ל ||| להמשך הידיעות וההצעות ….

אירועים ופסטיבלים

התחרות הבינלאומית לדייג ספורטיבי בחופי הכינרת ותמשך 125 שעות ברציפות

דייגים בתחרות ישראפיש (צילום יח"צ חו"ל)

ביום א', ה- 26.1, תפתח תחרות בינלאומית ל"דייג ספורטיבי" בחופי איגוד ערים כינרת, בה יתחרו השנה גם קבוצות אלופות עולם- "Rocket Baits" מאוקראינה, בשנים 2017 (בהונגריה) ו- 2018 (בסרביה), עם ולדיסלב בוגאי, קפטן הקבוצה, המכהן גם כנשיא התאחדות דייג ספורטיבי של קרפיון באוקראינה וצוות "Running Rhino" מרוסיה, בשנת 2016 (בצרפת), עם ארטם קולסניקוב, קפטן הקבוצה והמאמן הראשי של נבחרת רוסיה בדייג ספורטיבי.

התחרות מתקיימת זו השנה ה- 11, ביזמת עמותת ישראפיש, בחופי איגוד ערים כינרת ומהווה מאבק הישרדותי אמיתי בשטח, במשך 125 שעות דייג ברצף, ללא הפסקה, בתנאי קור ולילות באוהל על החוף, במטרה לתפוס את הכמות הכי גדולה של דגים (משקל מינימום לשקילה- 1500 גרם) ולזכות בתואר "אלוף ישראל בדייג ספורטיבי של קרפיון". כל הדגים נשקלים ומוחזרים לכינרת.

חובבי דייג מוזמנים להגיע ולהתבונן בתחרות בחופי הכינרת. ברשות הכינרת ותיירות עין גב מברכים על התחרות בעונת החורף, המושכת דייגים מקצוענים וחובבים ובני משפחותיהם להגיע לכינרת. התחרות תתקיים סביב הכינרת, בחופי איגוד ערים כינרת, במזרח הכינרת בחופים: גולן, לבנון, צאלון, כורסי, דוגה ודוגית ובמערב הכינרת בחופים: בריניקי, שחף ושקמים וצינברי. ברשות הכינרת ואיגוד ערים כינרת נערכו מבעוד מועד לתחרות והכשירו את החופים בהם מתקיימת התחרות.

אנדריי מזלין, יו"ר עמותת "ישראפיש" לדייג ספורטיבי בישראל, מארגנת התחרות, מברך על ההיענות הרבה השנה של מספר קבוצות מחו"ל, 7 קבוצות, לעומת קבוצה אחת או שתיים בכל שנה ומקווה להגברת המודעות לדייג ספורטיבי בישראל. עוד מציין מזלין, כי השנה מתחרות סה"כ 30 קבוצות. מחו"ל יגיעו קבוצות מרוסיה, אוקראינה, בלארוס וכמובן קבוצות מישראל. עוד מוסיף מזלין, כי התחרות הינה חלק מהסבב העולמיICL – International Carp League, ליגת תחרויות יוקרתית, המתקיימת במספר אגמים במדינות בעולם, כאשר התחרות האחרונה בסבב, 'אלוף האלופים', תערך בקרואטיה. עוד אומר מזלין, כי התחרות שהתקיימה בכינרת בשנה שעברה רשמה שבירת שיא של כל אליפויות ישראל, החל משנת 2005! למרות מזג האוויר הקשה, במהלכה נתפסו כ- 432 קרפיונים, במשקל כולל של 1.80 טון, שכולם שוחררו חזרה לכינרת. מזלין אומר, כי התחרות קשה וכי עמידה איתנה בכל מזג אויר, בתנאי שטח במשך מספר יממות אינה פשוטה. גם השנה צפוי מזג אויר חורפי לאורך התחרות, אומר מזלין ומוסיף "הכינרת אגם שאינו קופא לעולם ועל כן מהווה אבן שואבת לדייגים מקצועיים מכל העולם, בעיקר בעונת החורף, כאשר הקרפיונים מתקרבים לאזור החוף הרדוד להתחמם. כל צוות בתחרות, מונה בין 2-3 איש, בגילאים שונים, ביניהם: אנשי הייטק, רופאים, בעלי מקצועות חופשיים ועוד, כשלכולם מחנה משותף, הם "נושמים וחיים דייג".

לכל קבוצה, מוקצית על ידי השופטים, חלקת חוף של 80 מ"ר, הנמדדת בקפידה על פי הוראות התחרות הבינלאומית. על הצוות לשהות בחלקה שנמדדה לאורך כל ימי התחרות ולא לעזוב חלקה זו. הצוותים מתנהלים במשמרות לאורך שעות היום והלילה, תוך שמירה על שקט כמעט מוחלט, בכדי לא להבריח את הדגים ומבלי לעזוב אפילו לרגע את החכות המצוידות בזמזם הדיגיטלי המופעל בעת תפיסת דג, תוך שימוש ציוד מקצועי יקר נוסף. הצוותים לנים באוהלים על שפת הכינרת בכל תנאי מזג אוויר ומבשלים לעצמם מזון. בתחרות 10 שופטים בעלי רקע מקצועי בתחום הדייג הספורטיבי. השופטים עוברים בין הצוותים, שוקלים ורושמים את משקל הקרפיונים שנתפסו. צלמים מקצועיים נלווים לצוות השופטים, מצלמים ומתעדים כל ושקילה. מלבד הפרס האישי על תפיסת הקרפיון הגדול ביותר, מתחרים הצוותים על תפיסת המשקל הרב ביותר של קרפיונים שהוצאו מהכינרת.

הקהל הרחב מוזמן לצפות וליהנות מהתחרות. אירוע פתיחת התחרות הבינלאומית לדייג ספורטיבי יתקיים ביום שבת 25.1. טקס סיום התחרות והענקת המדליות יתקיים ביום שישי 31.1. שני האירועים יתקיימו בתיירות עין גב.

אולטראמן צ'אלנג More ישראל בפעם הרביעית

תחרות אולטראמן צ'אלנג More ישראל(TUC)  היא תחרות אולטרא-טריאתלון של שלושה ימים, המתחילה בגליל ומסתיימת באילת לאורך 515 קילומטר. מדובר בתחרות הספורט הקשה והארוכה ביותר שמתקיימת בארץ. התחרות תתקיים השנה בפעם הרביעית בהשתתפות ספורטאים ישראלים וזרים. תחרות האולטראמן צ'אלנג דורשות מהמתחרים יכולות מנטליות ופיזיות יוצאות דופן והמתחרים מוקפים בצוות אנשי מקצוע ומלווים ממש כפי שאנו מכירים ממרוצי האופניים הגדולים כגון הטור דה פראנס או הג'ירו ד'איטליה.

https://www.youtube.com/watch?v=PM4wtTcYNJo

בין השאר צפוים להגיע לתחרות בישראל מתחרים מצ'כיה, צרפת, בלגיה, סלובקיה, ארצות הברית ואוסטרליה, ובהם גם אלוף העולם ושיאן העולם הצ'כי פיטר וברוסק. מול וברוסק אף יתמודד הישראלי דן אלתרמן, שהגיע לתוצאה השניה בטיבה באירופה והחזיק בשיא האירופאי, עד שוברוסק עבר אותו בשנה שעברה. בתחרות ישתתפו גם מספר נשים. עוד ולראשונה אי פעם אחד המתחרים צפוי לעשות את כל מסלול התחרות כשהוא מלווה בילד בעל מוגבלות במתקן מיוחד שהספורטאי יסחוב איתו. התחרות מתקיימת בין היתר גם בחסות More בית השקעות, שופרסל, עיריית אילת, סולגר, וריינד אופטיקה.

תחרות האולטרמן הראשונה נערכה בהוואי בשנת 1983 כאשר כיום פרט לישראל בה התחרות מתקיימת מאז 2017 מתקיימות תחרויות כאלה רק באוסטרליה, קנדה, צ'כיה ובפלורידה והוואי בארצות הברית.

מארגני התחרות אריאל הלר ואייל פרל: "אנו גאים שישראל היא אחת מהמדינות הבודדות כיום בעולם שבה מתקיימת התחרות המיוחדת והמאתגרת הזו, ושמחים שיש לנו הזכות לקיימה זו הפעם הרביעית, בהשתתפותם של טובי ה'אולטראמנים' מכל העולם. אנו מודים לכל נותני החסויות והתומכים השונים שמאפשרים את עצם קיומה של התחרות כאן בישראל ובאופן זה לחשוף את מדינתנו היפה בפני הספורטאים ואני צוותיהם."

קישור לאתר התחרות…

חוגגים ט"ו בשבט בערבה התיכונה

טעימות יקב מואה (צילום אלכס ליבק)

ט"ו בשבט, חג החקלאות ותוצרת האדמה, מומלץ להגיע עם הילדים, הנכדים והחברים לערבה, לתערוכה החקלאית הגדולה בישראל, במו"פ (מחקר ופיתוח) ערבה תיכונה וצפונית בתחנת "יאיר" בחצבה וליהנות משלל אטרקציות תיירותיות לכל המשפחה, בתאריכים 12-13.2.2020. הכניסה ללא תשלום!

בשני ימי התערוכה, רביעי וחמישי, יתקיימו סיורים מודרכים (ללא תשלום), בהם יוכלו הילדים וההורים לחזות בפלאי החדשנות של עולם החקלאות, שוק איכרים ואמנות, מתחמי מזון וביקור במרכז המבקרים, מרכז וידור-"חלון לחקלאות", בו ניתן לערוך היכרות עם החיים בערבה, חדשנות חקלאית בלב המדבר, זנים חדשים של ירקות, פירות ופרחים, חשיפה לתיירות מדברית וכפרית הנשענת על משאבי טבע נדירים, צפייה בסרטון תלת ממד עם משקפיים מיוחדים, ביקור בחלל אינטראקטיבי-חווייתי ועוד.

*** בערבה התיכונה מתחוללים פלאים בתחום החקלאי. בתערוכה בחצבה, המשתרעת על פני 15 דונם, ניתן לחזות בחקלאות ההיי טק, בה יציגו  200 חברות מהארץ והעולם, את פסגת הפיתוחים הטכנולוגיים בתחום החקלאות, המים, איכות הסביבה וחשמל סולרי. כמו כן, יוצגו רכבי שטח (טרקטורונים, אופנועים ג'יפים) מדגמי 2020 וזנים חדשים של ירקות, פירות, פרחים וצמחי תבלין. עוד בתערוכה ביתן לגידול דגי הנוי והאלמוגים המטופחים דווקא בלב המדבר, בערבה התיכונה, גדלים באופן מתורבת וכך שומרים מחיסולם של השוניות באוקיינוסים. דגי הנוי והאלמוגים הפכו מבוקשים מאוד, כל דג שווה מאות וגם אלפי דולרים ונרכשים על ידי חובבי אקווריומים בכל העולם.

*** אתרי התיירות, הנופש והמסעדות בערבה התיכונה מציעים מתחמי לינה וחדרי אירוח, סדנאות שוקולד, סדנאות ג'לי צבעוני, קטיף עצמי של ירקות, גלריות אמנות, טיולי תומקארים, טיולי שטח עם תצפית על ציפורים, טיולי ג'יפים, מסלולי אופניים, חוות תנינים, ארוחות בגינות ירק, גלריות, מכוורת מדברית, כפר אמנים ועוד.

מו"פ (מחקר ופיתוח) ערבה תיכונה וצפונית באתר… ובטל': 077-5681603

אנסמבל סולני תל אביב עם הרקוויאם של מוצרט

אנסמבל סולני תל אביב (צילום אבי אורדו)

אנסמבל סולני תל אביב בניהולו המוסיקלי של ברק טל, בקונצרט השלישי בעונה "הרקוויאם של מוצרט", לרגל ציון יום הולדתו של המלחין. בקונצרט המגוון ישתתפו האנסמבל הקולי הישראלי בניהולו של יובל בן עוזר וזמרים ישראליים מן השורה הראשונה: דנה מרבך סופרן; ניצן אלון אלט; רון זילברשטיין טנור; עודד רייך בריטון. הקונצרטים יתקיימו במוצאי שבת 25 בינואר במרכז רפפורט בחיפה, ולמחרת 26 בינואר בקונסרבטוריון הישראלי בתל אביב.

בתוכנית הקונצרט בניצוחו של ברק טל, האנסמבל יבצע יצירות מגוונות ויצירה ישראלית בבכורה כמיטב המסורת. לרגל ציון הולדת המלחין האהוב וולפגנג אמדאוס מוצרט (27 בינואר 1756), תבוצע יצירת המופת האחרונה שכתב בחייו הרקוויאם ק' 626, בהיותו בווינה שוכב על ערש דווי, וזאת למרות שלא הספיק להשלימה. מילותיה לקוחים מתוך המיסה הנוצרית הקלאסית לזכר פטירת אדם, אותה הוא כתב והלחין לארבעה סולנים, למקהלה ולתזמורת.

עוד בתוכנית תזמורים חדשים של מורן מגן ליצירות של גריג, וכן יצירה חדשה בבכורה מאת דניאל עקיבא – "שירים לאביתר" לאלט בביצוע ניצן אלון, תזמורת כלי קשת וסולו קלרינט, אותה הלחין לטקסטים של שירי ילדים (למבוגרים) של המשורר וחוקר הלדינו אבנר פרץ. שירים לאביתר, הינו מחזור 48 שירים שכתב אבנר לנכדו אביתר שמעולם לא הולחנו.
מתוכם הלחין עקיבא 11 שירים, כאלו שהם מעין מסע בתוך מסע – של ילדות, פנטזיות, חברות וחלומות, שירים שעקיבא מצא בהם אמירות לילדים המיועדות גם למבוגרים, בעלות תכנים אוניברסליים, ביניהם: הזקן של סבא, תצלום ישן, שמתאר את השואה בצורה רכה וברגישות גבוהה, הזיקית התבלבלה, ציפציפית ואחרים. "שיריו של פרץ ניחנים בצבעוניות רבה גם בתוך הטקסטים עצמם. כך גם היצירה הרגישה לי כמו ציור פנטזיה, לכל צבע צליל ואקורד מסוים. זו כתיבה שיש בה דיאלוג עם הטקסט, הזמרת מוסיפה את הדרמה והסיפור נגני תזמורת כלי הקשת מלווים את היצירה, אך הם גם מגיבים לטקסט עצמו והקלרינט מצייר את כל הציורים שניתן רק לדמיין ונותן את המסגרת", מספר דניאל עקיבא על יצירתו.

ברק טל, מנהלו המוסיקלי של אנסמבל סולני תל אביב: “קונצרט ווקאלי רב משתתפים זו תמיד התרגשות עצומה בשבילי וכשהיצירה המרכזית בקונצרט היא יצירת מופת מהגדולות שנכתבו בהיסטוריה – הרקוויאם של מוצרט – ההתרגשות כפולה ומכופלת. יחד עם המבצעים המעולים שמצטרפים אלינו, אני מצפה בכיליון עיניים לחזרות ולקונצרטים עם תכנית מרתקת הכוללת גם את היצירה ההומוריסטית-תיאטרלית החדשה של דניאל עקיבא "שירים לאביתר", וקטעים ליריים לפסנתר של גריג בתזמורים מקוריים לכלי קשת. אסור להחמיץ".
אנסמבל סולני תל אביב "הרקוויאם של מוצרט". מצ"ב תכנייה מפורטת של עונת 2019-2020. מועדי הקונצרט ופרטים לרכישת כרטיסים:

חיפה, אודיטוריום רפפורט: מוצ"ש 25.01.2020 בשעה 20:30. להזמנות: 04-8363804

תל אביב, הקונסרבטוריון הישראלי (שטריקר): יום א' 26.01.2020 בשעה 20:30. להזמנות: 03-5466228 או בלינק לאתר הקונסרבטוריון
Road to Zion 2020 וחגיגות בוב מארלי

לצד העולם כולו, גם בישראל מופק ב- 15 השנים  האחרונות פסטיבל ענק להנצחתו של המלך האגדי, בו מופיעים יחד ולחוד על במה אחת צמרת המוזיקה הישראלית בביצועים ייחודים ואינטרפרטציות מגוונות לשיריו האלמותיים בהצדעה לנביא הראסטפארי הבלתי מעורער ו מסריו הקוראים  לאחדות, אחווה, מרד ולשלום.

שנת 2020 תציין 40 שנה למותו של נביא הרגאיי וכמו כן 40 שנה לאלבומו האחרון ואחד המשמעותיים שבהם :UPRISING.  באלבום זה שיצא בשנה בה עזב מארלי את העולם,  הוא מעורר לחיים פסוקים נבואיים מתוך התנ"ך והברית החדשה. אחת הדוגמאות הבולטות  לכך נמצאת בשיר האחרון והמפורסם ביותר באלבום: Redemption Song – שיר הגאולה.

ב   Redemption Song  שיצא חודש לפני מותו של הוא יצר סדרה של אימג'ים עוקבים שנשזרים לסיפור נבואי שלא ניתן להתעלם ממסריו.

בשפתו הציורית הוא ממקם את עצמו על ספינת עבדים קולוניאלית, צולל למעמקי השאול בפסוק הלקוח מספר תהילים – "שתני בבור תחתיות במחשבים במצלות" –" "After they took I From the bottomless pit
מיד אחרי הוא מספר כיצד הוא מצליח לקום משם, כאשר ג'ה הכל יכול מחזק את ידיו בפסוק שלקוח מנבואת קיץ הימים של יעקוב בספר בראשית. כך הוא מצליח כגור אריה יהודה להעביר את הדור הזה מהחושך לאור בתרועת ניצחון.

מסר נוסף בשיר הוא מחביא באמירה : "How long shell we kill our prophets while we stand aside and look"    שנלקחה מפסקה מ"הבשורה על פי מתי" בברית החדשה המתארת את חזון אחרית הימים ומציגה דמיון מצמרר לתקופה בה אנו חיים היום.

הקטע בספר מספר על המשיח (שמוצג כישו)  יושב על הר הזיתים, ותלמידיו מגיעים  אליו בנמרצות ושואלים: "תגיד לנו, מתי יהיו הדברים האלה, ומה יהיה הסימן לבואך ולסוף העידן?"

ישו מבקש מתלמידיו לא לאפשר לאף משיח שקר להטעות אותם. מארלי אומר: חלק אומרים שזה רק עניין חלקי אבל אנחנו חייבים לממש את הספר, את הנבואה. הנבואה בספר מדברת על תחילתו של עידן חדש ובו משיחי שקר יצוצו על מנת לבלבל את העם,  שמועות על מלחמות ענק, עמים ומעצמות שיקומו אחד על השני ויגרמו למשברים כלכליים, בריאותיים וחברתיים חמורים, לצד רעידות אדמה ואסונות טבע ברחבי העולם. לישראל הוא חוזה חרם שיגיע ממדינותיה השכנות, כמו גם פילוג ומריבות בתוך העם עצמו. בשל ההפקרות השולטת בעם תצטנן האהבה בין אדם לחברו. יחד עם זאת הוא מפציר בתלמידיו, לא לפחד, ודואג לציין שאלה שידעו לאחוז באהבה גם בימים קשים אלה הם אלה שיזכו להגיע לעולם החדש ולראות את הגאולה ואת ממלכת האחדות שתוכרז בכל העמים.

עובדה מעניינת לגביי השיר, בנוסף לשלל מסרים מיסטיים שמסתתרים בטקסט של המופלא הזה, כמו גם שהשנה ה- 40 לשיר, לאלבום  ולמותו, שמתקיימת בשנת 2020  (40 =20+20) יכולה להוות רמז ליציאת מצרים והגעה לארץ ציון ( משאת נפשן של כל ראסטפרי), היא שהשיר הזה שונה מוזיקלית בתכלית משאר יצירותיו של בוב. הוא הוקלט כבלדה אינטימית על ידי בוב עצמו כשהוא מלווה בגיטרה ללא להקת הגיבוי שהייתה חלק בלתי נפרד מהדרך שלו. בוב לא ידע שהשיר האקוסטי הזה שנוצר ברגע האינטימי שחווה עם עצמו, במעין חשבון נפש, יהיה השיר האחרון שיוציא ויהפוך לאחת מיצירות המופת המפוארות ביותר שלו.

כשחושבים על בוב מארלי בזמנים אלה, קשה להתעלם מהשאלה המתבקשת מה בוב מארלי היה עושה אם היה חי היום? התשובה הכי הגיונית לך מגיעה די מהיר. בוב מארלי היה השליח של האהבה והשלום. הוא נלחם בחוסר צדק בכל מקום והוא נתן קול לחסרי הקול. אם היה חי היום, הוא היה חורג מהרעש והפוליטיקה ומאיר אור על חייהם של אנשים הנמצאים במקומות מוכי אסון. הוא  היה אומר לנו את האמת. הוא היה מגיע לישראל ולעזה ומשתמש בכוח המוזיקה שלו כדי לרפא את האנשים. הוא היה בונה גשר מעבר לגבול עם מילות השיר שלו ומשתמש במוזיקה שלו כדי לעשות את מה שהפוליטיקאים לא הצליחו לעשות – לאחד שני אנשים שדמיונם  חזק יותר מאשר אי הסכמתם.

אמנם בוב מארלי כאן רק איתנו ברוחו אך המוזיקה שלו נצחית ובמילותיו האלמותיות הוא השאיר לנו מורשת שמזמינה את כולנו לראות את עצמנו ככלי להנעה של מסריו הדורשים שוויון אהבה ושלווה.

בר-דן הפקות האמונה על הפסטיבל ובחרה לקרוא לפסטיבל בשם שיר הדגל של מארלי One Love, עוסקת במהלך השנה במשימות שמטרתן להאיץ את מימוש האחדות והשלום בינינו ובין שכנינו על פי  מסריו של מארלי לאהבה אחת. במסגרת פעילויות אלה נוצר שיתוף פעולה משגשג בין בר-דן הפקות לעמותת יוט קומיטי, צעירים למען שלום באוכלוסיות מוחלשות מעבר לגבול. כחלק משיתופי הפעולה הופק וידאו קליפ שמחבר ילדים ממגוון אוכלוסיות במזרח התיכון שרים את השירONE LOVE  כאשר לחלקם מילות השיר היו המילים הראשונות אליהן נחשפו באנגלית. כמו כן, ביום הולדתו של מארלי שהתקיים שנה שעברה בתל אביב הוקרנו סרטונים של צעירים מצדו השני של הגבול מאחלים מזל טוב לבוב מארלי ומסבירים מה זה בשבילם "אהבה אחת". לרוב האנשים בקהל ובישראל זו הייתה הפעם הראשונה שהם ראו צעירים מצדו השני של הגבול ללא עומס המלחמה. עבור רובם זה היה הלם!  אנשים מהצד השני של החומה חולקים עמם אינטרס ומאמינים במילים וברוח "אהבה אחת" של בוב מארלי. מוזיקה מאחדת את שני האנשים והחוט במוזיקה ההיא היה אהבה.

המופע שכבר הפך למסורת ומתקיים בפעם הארבע עשר בארץ, הספיק  במהלך השנים לארח על במותיו כמה וכמה אמנים מפסגת המוזיקה הישראלית. ביניהם: מוש בן ארי, אסף אבידן, ריף כהן, מוקי, קרולינה ועוד…אירוע יום הולדתו של מארלי בישראל מגנט אליו במהלך השנים אלפי חובבי מוזיקה מכל הארץ, מכל הגילאים ומכל הסוגים. כל שנה מצטרפים מעריצים חדשים וצעירים אל הוותיקים וכולם חוגגים יחד ב"ONE LOVE" אמיתי, את הקסם שמתרחש באירועים האלו.

לפני שנתיים הבשורה אודות המופע הישראלי התפשטה מעבר לים, הודות לגרסת האקפלה המיוחדת לשיר Could you be Loved, שבוצעה ללא כלי נגינה, אלא  אך ורק בעזרת קולותיהם של משתתפי המופע. קליפ האקפלה גרף עשרים ושמונה מיליון  צפיות ושיתופים ביו טיוב ובפייסבוק וזכה להכרה בכל אתרי הבאז העולמיים, בחברת התקליטים האגדית של מארלי טאף גונג העולמי ואף בעמוד הפרופיל  הרשמי של בוב מארלי.

השנה המופע יאחד את הקולות המושמעים ביותר בתקופה האחרונה בשחזורים ואינטרפרטציות מסקרנות ללהיטיו הגדולים האהובים והמוכרים של המלך ביניהם:   ‘One Love', ‘No Woman No Cry' ‘Buffalo Soldier', ‘Easy Skanking' ‘Exodus. לצד זמרים אורחים מארצות הברית וג'מייקה שמגיעים במיוחד לישראל על מנת לציין את יום הולדתו.

הפקה: שמוליק בר-דן – יזם ואחרי להפקות ענק ופסטיבלים רבי משתתפים בכל הארץ כגון: פסטיבל אוקטוברפסט, יום העצמאות ברמת השרון סרף אנד רול ועוד….

אנסמבל המאה עשרים ואחת עם תמונת מצב

אנסמבל המאה ה-21 (צילום יעל יוהס)

אנסמבל המאה ה-21 בניהולו המוסיקלי של המלחין דן יוהס יקיים את הקונצרט השני בסדרה "תגליות" בניצוחו של אילן וולקוב, שיתקיים בתאריכים 25-26 בינואר בתל אביב ובירושלים. האנסמבל יארח בקונצרט את נדב לב בגיטרה חשמלית (ישראל / ניו יורק), הנחשב לאחד מאמני הגיטרה המוערכים ביותר. כמו בעונות קודמות גם העונה ימשיך אנסמבל המאה ה-21 בקונצרט תמונת מצב, המציע פנורמה מוסיקלית בביצוע יצירות שהוזמנו במיוחד ע"י האנסמבל מאת מלחינים ישראליים, בעלי סגנונות שונים. היצירות שארבע מהן יבוצעו בבכורה עולמית – מאפשרות לקהל להתרשם מהעושר הגדול והרבגוניות שבמוסיקה עכשווית ישראלית. בתוכנית הקונצרט יבוצעו חמש יצירות של חמישה מלחינים שונים, ארבע מהן בבכורה:
*** יצירה חדשה מאת אדם מאור המתגורר בפאריס וזה עתה הוצגה שם אופרה שלו

*** היצירה משב רוח רוחש בין קני הסוף של עמנואל ויצטום, שיצירותיו מבוצעות בהצלחה רבה בארה"ב ובאירופה

*** קינה מאת איבנה קיש, שיצירותיה מבוצעות על ידי תזמורות ואנסמבלים ברחבי אירופה ועדיין היא אינה מוכרת בארץ כמלחינה מן השורה

*** האנסמבל יארח את הסולן הגיטריסט נדב לב, שפעילותו המוסיקלית חוצה סגנונות וז'אנרים, ומשלבת בין גיטרה חשמלית לגיטרה קלאסית, בין קומפוזיציה לאלתור חופשי, ובין טכניקות קלאסיות לטכניקות מורחבות. בערב זה ינגן לב את הקונצ'רטו לגיטרה חשמלית ואנסמבל של זיו קוז'וקרו, שהוזמנה גם כן במיוחד לערב זה

*** בנוסף תבוצע היצירה אחינו וו של סמיר עודה-תמימי, יליד ג'לג'וליה שמתגורר כיום בברלין ומזדהה כיוצר ישראלי-פלסטיני ואינו זוכה לביצועים בארץ
דן יוהס מתייחס לקונצרט המסורתי, "אנחנו גאים להציג בקונצרט אחד 4 בכורות. השליחות שלקח האנסמבל על עצמו מאז ייסודו לפני 29 שנה היא לקדם ולטפח את המוסיקה הישראלית בדרך של הזמנת יצירות וביצוען ברמה הגבוהה ביותר. הפעם בחרנו להזמין יצירות ממלחינים, שלא בצדק, אינם מבוצעים תדיר על במות הקונצרטים בארץ וזאת למרות הצלחותיהם בחו"ל".
25 בינואר 2020, בשעה 20:00 מוזיאון תל אביב לאמנות. הזמנות בטל': 03-6077070.

26 בינואר 2020, בשעה 20:00 מרכז המוסיקה ירושלים משכנות שאננים. הזמנות בטל':02-6241041.

שגרירות הפיליפינים ומרכז בני ברית באירוע זיכרון למנואל קויזון

מנואל קויזון בעבודה (צילום שגרירות פיליפינים)

שגרירות הפיליפינים בישראל, בשיתוף עם המרכז העולמי של בני ברית יערכו ב-27 לינואר 2020 בשעה 18:00 בבית קויזון שבשגרירות הפיליפינים בתל אביב, אירוע זיכרון מיוחד לציון פועלו של נשיא הפיליפינים בתקופת השואה, מנואל קויזון, שהציל בשנים 1937-1941 קרוב ל-1,300 יהודים. האירוע בתל אביב ייערך במקביל לאירוע מיוחד בבניין האו"ם בניו יורק ביום השואה הבינלאומי – תחת הכותרת "מקלט בטוח: פליטים יהודים בפיליפינים" – בחסות המשלחת הפיליפינית לאומות המאוחדות בניו יורק, בני ברית הבינלאומי ואיגוד פיליפינים-ארה"ב.

האירוע יתמקד בציון הדרך של נשיא הפיליפינים בתקופת המלחמה, מנואל קויזון, שהנהיג את מדיניות "הדלתות הפתוחות", שסיפק מקלט בטוח בפיליפינים ליהודים שנמלטו מאימת השואה באירופה. המפגש יכלול פאנל עם פרופסור אמריטוס, רוברט רוקאווי, מאוניברסיטת תל אביב. כמו כן הקרנת קטעים מהסרט הדוקומנטרי "המנילנרס האחרונים" וכן הסרט "המשחק של קויזון" – על החלטת הנשיא קויזון לקבל פליטים יהודים. מקס וייסלר ומרגוט פינס קסטלבאום, שני "המנילנרס" המתגוררים בישראל, ישתתפו באירוע כאורחים מיוחדים.

משנת 1937 עד 1941, הנשיא קויזון העניק ויזות לפליטים יהודים שחיפשו מפלט מאימת השואה באירופה. מדיניות זו, שנהייתה ידועה כ"מדיניות הדלתות הפתוחות", הובילה לקליטתם של קרוב ל-1,300 פליטים יהודים לפיליפינים, שהשתכנו במנילה, מה שגרם להם לקרוא לעצמם בחיבה "מנילנרס". מבצע הצלה זה, שהיה ידוע למעטים בהיסטוריה המשותפת של הפיליפינים והעם היהודי – נחשף לאור לראשונה בספרו של פרנק אפרים "הבריחה למנילה", ומאז נהיה אבן יסוד ביחסים הדו-צדדיים בין הפיליפינים ומדינת ישראל.

באלאיי קזון (בית קויזון), מרכז התרבות של שגרירות הפיליפינים בישראל, נחנך בשנת 2019 במטרה לבנות מודעות למדיניות הנשיא קויזון וההשפעה על יחסי הפיליפינים וישראל. האירוע ייפתח כאמור בשעה 18:00. הרשמה החל מהשעה 17:30.

מרכז מורשת יהדות בבל עם טרב – הסרט הערבי

מרכז מורשת יהדות בבל (צילום יהודה כץ)

תזמורת פירקת אלנור בשיתוף עם מרכז מורשת יהדות בבל והיכל התרבות של אור יהודה מציגים סדרה מיוחדת בת 4 מפגשים מוסיקליים שיחזרו בזמן לתקופת הזוהר של הסרטים המצריים ואל שיריהם של הדמויות הבולטות של אותה תקופה – מחמד עבד אלואהב, אום כולת'ום, אסמהן פריד אלאטרש, ולילה מורד. הסדרה תביא את הקולות, הלהיטים, הריקודים, וסצנות מסרטיהן של הדמויות הללו, שהטביעו את חותמם על הקולנוע ועל המוסיקה המצרית.

המפגשים יתקיימו  בימי שלישי בתאריכים : 7.1, 21.1, 4.2, 18.2 בשעה 19:00 במרכז מורשת יהדות בבל בהנחייתם של חנה פתיה ואריאל כהן. בכל מפגש יוקרנו קטעים מסרטים, הקלטות ותמונות נדירות,  וכן ביצועים של הלהיטים הגדולים על ידי נגני פרקת אלנור. האירוע שיחתום את הסדרה הינו קונצרט חגיגי של פירקת אל-נור בהרכב מלא  עם הזמר מאמון זיוד שיתקיים בתאריך 5.3.20 בהיכל התרבות אור יהודה.

המפגש הראשון יעסוק בזמר והמלחין מחמד עבד אלואהב שהביא אל המסך סגנון מעודן, אלגנטי, אירופאי, רומנטי ושרמנטי, דמות שמשקפת את דמותו שלו במציאות, יחד עם השירים הנפלאים שהוא משלב בסרטיו. עבד אלואהב יוצר למעשה ז'אנר חדש בקולנוע המצרי – כוכבי זמר במרכז סרטי הקולנוע.

המפגש השני יעסוק בדיווה הבלתי מעורערת של המוסיקה הערבית לדורותיה – אום כולתום ויתקיים ב 21.1 בשעה 19:00. אום כולת'ום כיכבה ב-6 סרטים כדמות ראשית כאשר בכולם היא מגלמת דמות הקרובה לדמותה במציאות – נערה כפרית שמתאהבת בגבר עשיר ומכובד. בכל הסרטים היא בוחרת את השחקנים ששיחקו לצדה ואת המלחינים שהלחינו את השירים אותם היא מבצעת בסרט.

המפגש השלישי יעסוק באסמהן ואחיה פריד אלאטרש ויתקיים בתאריך 4.2.20 בשעה 19:00. אסמהן היה שם הבמה של אמאל אלאטרש, זמרת ושחקנית דרוזית מפורסמת, אחותו של הזמר פריד אלאטרש. מותה המסתורי בתאונה עורר גל של שמועות וספקולציות. אסמהן שיחקה בשני סרטים שזכו להצלחה מסחררת, והשירים אותם היא ביצעה בסרטים הפכו ללהיטים. פריד אלאטרש – זמר, מלחין, נגן עוד וירטואוז ושחקן פופולארי. הוא כיכב בלמעלה מ 30 סרטים ובכולם הלחין וביצע את כל השירים. סרטיו של פריד אופיינו בסצנות ראוותניות, תזמורות ענק, עשרות רקדניות, תפאורה מפוארת ותלבושות מושקעות.

המפגש הרביעי יעסוק בזמרת והשחקנית היהודייה, לילה מורד ויתקיים בתאריך 18.2.20 בשעה 19:00. מורד הופיעה לראשונה על המסך לצדו של עבד אלוהב בשנת 1938 וזכתה להצלחה אדירה. במהלך 15 השנים לאחר מכן היא כיכבה בלא פחות מאשר 28 סרטים. המשחק והשירה שלה שבו את לב הצופים והיא הפכה להיות אחת מהשחקניות והזמרות האהובות ביותר בתקופתה.

קונצרט הסיום החגיגי שיחתום את הסדרה יתקיים ב 5.3.20 בהיכל התרבות אור יהודה.

תזמורת פירקת אל נור בהרכב מלא עם הזמר מאמון זיוד יגישו ממיטב הקלאסיקות של המוסיקה המצרית עם שיריהם הגדולים של עבד אלוהאב, פריד, אום כולת'ום ולילה מורד.

מנכ"לית מרכז מורשת יהדות בבל, עליזה דיין-חממה: "הסרט הערבי של יום שישי היה מדורת השבט של כל בית בישראל, בכינו עם השחקנים, רקדנו את השירים. הסדרה החדשה שאנו משיקים בשיתוף תזמורת פירקת אלנור והיכל התרבות אור יהודה, תאפשר לנו להתרפק על העבר ולהתחקות אחר ענקי התרבות המצריים".

המפגשים יתקיימו בימי שלישי בין התאריכים:  7.1, 21.1, 4.2, 18.2 והקונצרט בהיכל התרבות – 5/3. לפרטים והרשמה: מרכז מורשת יהדות בבל טל': 03-5339278 שלוחה 8 או במייל: Babylon@bjhc.org.il

לראשונה, תחרות הריקוד הבינלאומית AmsterDans בישראל

תחרות הריקוד הבינלאומית AmsterDans אמסטרדאנס ההולנדית, הנחשבת לאחת המובילות והוותיקות בתחום ושתחת ידיה יצאו רקדנים/ות בעלי קריירה בינלאומית, תתקיים לראשונה בישראל. עוזי ניסים, הבעלים של וירטועוז, המפיקה אירועי מחול וריקוד, נבחר להפיק את התחרות שתתקיים ב 12-13/2/2020 (רביעי- חמישי) באולם קמפוס אריסון לאומנויות בתל אביב. מאות רקדנים/ות מכל רחבי הארץ ייקחו חלק בתחרות במספר קטגוריות:

***סולו

***קבוצה קטנה

***קבוצה גדולה

ובסוגי מחול שונים: בלט קלאסי, מחול מודרני וג'אז עכשווי. התחרות מחולקת לשתי קבוצות גיל: 12-15 ו- 16-18.

עוזי ניסים, בעלי וירטועוז אומר כי: "תחרות הריקוד AmsterDans נחשבת לאחת התחרויות האיכותיות והוותיקות בעולם, ממנה יצאו רקדנים מקצועיים בינלאומיים ואנו גאים, לראשונה, להיות שגרירי מחול ברמה הגבוהה ביותר שקיימת בתחום זה". עוד מוסיף ניסים: "התחרות מהווה פלטפורמה רצינית לחשיפת התלמידים לעשייה מקצועית ובלתי מתפשרת. באמצעותה אנו מקדמים ומעודדים את התלמידים למחול ולמצוינות".

בלט תחרות אמסטרדאנס בית ספר עירוני א תל אביב (צילום אפרת מזור)

הזוכים בתחרות בישראל יוכלו להשתתף בתחרות AmsterDans שתתקיים בחודש מרץ 2020  באמסטרדם הולנד. בין השופטים הבכירים שישתתפו בתחרות בניטו מרסלינו, סולן לשעבר בלהקת הבלט הרשמית של הולנד ושטוטגרט בלט, גארי פיינגולד מבעלי AmsterDans , סאבינה פיינגולד רקדנית לשעבר בבת דור ישראל, מנהל תחרות אמסטרדאנס ואורן לזובסקי- רקדן ויוצר מברלין.

גמר התחרות ייתקיים  ב-13.2 בשעה 19:00 במסגרת אירוע גאלה מרשים, אליו ניתן לרכוש כרטיסים בקמפוס  אריסון לאומנויות. באירוע יוצגו ריקודים בקטגוריית מחול בלט קלאסי ומחול מודרני, גילאי חטיבת ביניים ותיכון משל בתי הספר המובילים בארץ למחול.

בזמן שהשופטים ייצאו להחליט לגבי הזוכים  ייערך מופע אומנותי של המסלול להכשרת רקדנים של ביכורי העיתים ת"א בניהול האומנותי של נעמי פרלוב ואופיר דגן. השופטים הבינלאומיים יעניקו בהמשך את הפרסים לזוכים.

רכישת כרטיסים בוירטועוז בטל': 052-8609805 או בערב הגאלה בקופות הקמפוס.

עמותת דרך לוטן עם ערב התרמה

עמותת 'דרך לוטן' לזכרו של קצין צה"ל סגן לוטן סלוין ז"ל, שנפל במלחמת לבנון השנייה. העמותה עוסקת בהדרכת מסעות הישרדות טיפוליים בלב המדבר בערבה התיכונה ובצפון הארץ. זוהי שיטה ייחודית לטיפול בנוער קצה ובקהלים מיוחדים. העמותה תקיים ערב התרמה חגיגי, ביום ב', 10.02 בשעה 19:00 בבית ציוני אמריקה בתל אביב. במהלך השנים האחרונות גדלה פעילות העמותה באופן משמעותי מעבודה עם כ- 500 בני נוער בשנה, לעבודה עם מעל ל- 1,500 בני נוער במהלך שנת 2019. העמותה אף הרחיבה את פעילותה מהערבה לפעילות בפריסה ארצית נרחבת, תוך שמירה על ייחודיותה ופועלת עם כלל המגזרים בחברה הישראלית.

'עמותת דרך לוטן' תקיים ערב התרמה הכולל הופעה בהתנדבות של הזמר והיוצר ארקדי דוכין, אשר כל הכנסותיו קודש לפעילות העמותה בהשתתפות ההורים המייסדים גיל ואיריס סלוין, צוות העמותה, חניכי שנת השירות ובני הנוער שלקחו חלק בפעילויות העמותה.

העמותה הוקמה לזכרו של סגן לוטן סלוין ז"ל, יליד חצבה בערבה תיכונה, פעיל בתנועת הנוער של בני המושבים, תחילה כחניך ואח"כ כמדריך. לוטן היה מחובר בנשמתו לנופי הערבה התיכונה ולמרחבי המדבר ובילה זמן רב בטיולים בשטחים הפתוחים.

בשנת 2004, התגייס לוטן לחיל השריון, שירת כמט"ק ובהמשך יצא לקורס קצינים אותו סיים בהצטיינות ושובץ כמ"מ בגדוד 52. סגן לוטן נהרג ב- 24/7/2006 מפגיעת טיל נ"ט שחדר לטנק עליו פיקד, בעת שעסק במשימת חילוץ פצועים מפלוגת "עורב" של חטיבת "גולני" בכפר בינת ג`בל בלבנון. לוטן סיכן עצמו ביודעין כדי להציל את הפצועים ולהביאם לטיפול רפואי. לאחר נפילתו הוענק לו צל"ש על פעולה זו.

שיטת הטיפול של עמותת "דרך לוטן", משלבת את יתרונות המסע בטבע, הלמידה החווייתית והפסיכותרפיה. המטרה היא ללמוד להכיל תסכולים, לגלות כוחות חדשים ולהעצים את הנערים, כדי לאפשר את השתלבותם כבוגרים מתפקדים ותורמים בקהילה. מסעות אלו בשטחי המדבר וצפון הארץ הם חלק מרכזי בהאצת התהליכים הטיפוליים המתקיימים במסגרות.
האירוע יתקיים בבית ציוני אמריקה בתל אביב, יום ב', 10.02.20 בין השעות 19:00-22:30.

להזמנת כרטיסים לאירוע ההתרמה: https://eventbuzz.co.il/lp/event/derechlotan

למידע נוסף על 'עמותת דרך לוטן': http://www.lotan-way.com

האופרה הירושלמית עם שיקוי האהבה L’Elisit D’Amore של דוניצטי

שיקוי אהבה (צילום הקטור לקה hektorlekaphotovideo# באדיבות פסטיבל פיקולו, איטליה)

האופרה הירושלמית שמחה להביא לקהל את שיקוי האהבה, אופרה איטלקית בשתי מערכות מאת המלחין גאטנו דוניצטי וליברית של פליצ'ה רומאני. האופרה תעלה בשיתוף פעולה ראשון על הסינפונייטה הישראלית באר שבע תחת שרביטו של עומר אריאלי, אשר ניצח על הפקה זו באיטליה ב–2019 וינצח כעת על הסינפונייטה הישראלית באר–שבע. הופעת הבכורה תתקיים במשכן לאמנויות הבמה בבאר שבע ב- 22 בפברואר, ובתיאטרון ירושלים-אולם שרובר, בירושלים ב- 24 בפברואר.

קו העלילה של "שיקוי אהבה" מתרחש בכפר איטלקי במאה ה-19. תמונות שיבולים, קש וחציר, נעירות חמורים, שאון טרקטורים וטיולי איכרים לאור הירח אפופים בניחוחות הקיץ החם – שיר הלל ליין ולאהבה. נמורינו האיכר מאוהב באדינה, אך כאשר היא אינה משיבה לו אהבה ואינה נענית לחיזוריו הוא מחליט לזכות בליבה באמצעות "שיקוי אהבה" שמציע דולקמרה, נוכל-רוכל המגיע לכפר, עוד לפני שתינשא לסמל בלקורה, כובש הלבבות.
בתפקידים הראשיים, פאבל סולינדזיגה, טנור (נמורינו); אביגיל גורטלר-הר-טוב, סופרן (אדינה) יורי קיסין, בס-בריטון (דולקמרה); שמואל ברלד, בריטון (בלקורה); איפיגניה וורבס, מצו-סופרן (ג'אנטה). ומקהלת האופרה הירושלמית. השירה באיטלקית עם הקרנת כתוביות בעברית ובאנגלית. משך האופרה כשעתיים וחצי עם הפסקה אחת.

באר שבע: 22.2 מוצ"ש, משכן לאומנויות הבמה באר שבע, בשעה 20:30. קופת המשכן לאמנויות הבמה: 08-6266422 | או באתר: www.isb7.co.il
ירושלים: 24.2 יום שני, תיאטרון ירושלים, בשעה 20:30. קופת תיאטרון ירושלים 02-5605755 | או באתר: www.jerusalem-theatre.co.il
פסטיבל כנרת לסרטי טבע ומסעות

הפסטיבל יתקיים בחודש הבא, בט"ו בשבט- בבית גבריאל ובסביבתו. באזור יפהפה על שפת הכנרת, יהווה הפסטיבל מוקד משיכה תרבותי לתושבי האזור ולחובבי הטבע והמסעות בארץ ובעולם. באמצעות פרופיל סרטים איכותי ויוצרים נבחרים החוגגים את המגוון התרבותי – מקווים המועצה האזורית עמק הירדן ומפיקי הפסטיבל להפוך אותו לנקודת ציון חשובה עבור צלמי הטבע והמסעות וכל חובבי הז'אנר. את הפסטיבל ינחה השחקן, דביר בנדק ועל הפקת הפסטיבל אמונים יגאל לרנר וגדי נמט.

יגאל לרנר: "משימתנו היא להפוך את הפסטיבל למוקד משיכה תרבותי לא רק לתושבי האזור אלא לחובבי הקולנוע, הטבע והמסע בארץ ובעולם".

גדי נמט: "אנחנו מאמינים שהפסטיבל, מעבר להיותו מעורר ומבדר, ייצור גם רעיונות חדשים, ישבור גבולות, יקרב ויחזק את החיבור של הקהילה אל הטבע. זה לא רק 'לראות סרטים' – זו החוויה הכוללת".

במהלך ימי הפסטיבל יתקיימו סביב הכנרת טיולים בהדרכת רשות הכנרת ואירועים לכל המשפחה שתארגן החברה להגנת הטבע. אחד מרגעי השיא יהיה טקס נטיעות סמוך לבית גבריאל. לאורך ימי הפסטיבל  תתקיים תחרות צילום במכשירי סלולאר נושאת פרסים, בשיתוף עם היישומון (אפליקציה). Wishtrip

תאריכים: 6-9 בפברואר 2020.

אולמות: בית גבריאל, סינמטק בית יד לבנים (בווייז: בית יד לבנים עמק הירדן). אתר הפסטיבל….  ועמוד הפייסבוק: https://www.facebook.com/kiff.page

קולנוע רדיו וטלויזיה

הפרידה  The Farewell

על מנת לאחד את המשפחה המורחבת שהתפזרה ביפן ובארה"ב, משפחתה של בילי מפיקה חתונה פיקטיבית של אחד הנכדים בסין. כל המשפחה בסוד העניינים – למעט הסבתא, ממנה הם מסתירים אבחנה עגומה של רופא המשפחה. הוריה של בילי מנסים להניא אותה מלהצטרף לחגיגות מחשש שהנכדה האמוציונלית תחשוף את התוכנית – אבל זה לא ממש עוזר להם.

הסרט בכיכובן של אקוואפינה, טזי מא, דיאנה לין וזאהו שוזן. אורך הסרט כ- 100 דקות, דובר אנגלית ומנדרינית, עם כתוביות לעברית ולאנגלית.

בסיפור מצחיק זה המבוסס על שקר אמיתי, בילי (אקוופינה) ילידת סין שגדלה בארה"ב חוזרת בחוסר רצון לצ'אנגצ'ון כדי לגלות, לאחר שכל המשפחה כבר יודעת, שלסבתא האהובה (נאי-נאי) נותרו שבועות ספורים בלבד לחיות ושהמשפחה החליטה לא לספר זאת לסבתא עצמה. כדי להבטיח את אושרה של נאי-נאי, המשפחה נאספת במסווה משמח של חתונה מזורזת, המאחדת את בני המשפחה הפזורים בין בתים בחו"ל. בעוד שבילי מנווטת בשדה מוקשים של ציפיות משפחתיות, היא מוצאת שיש דווקא הרבה מה לחגוג: האפשרות לגלות מחדש את המדינה שהיא השאירה מאחור בילדותה, את סבתה המופלאה, והקשרים המשפחתיים שממשיכים להתהדק גם כאשר יש כל כך הרבה סודות סביב. הבמאית והתסריטאית  לולו וואנג יצרה סיפור מרגש ועשיר שזור בהומור על חוויה חיה ותוססת של משפחה וכיצד היא יכולה לאחד ולחזק. ליבו של הסיפור הוא שאלה פשוטה: האם זה בסדר לשקר לאהובים?

שחקניות: אווקוואפינה – Awkwafina  / בילי – אשר זכתה בפרס גלובוס הזהב לשנת 2020 לשחקנית הראשית הטובה ביותר על משחקה בסרט זה. טזי מא – Tzi Ma  /  האייאן. דיאנה לין – Diana Lin (Xiaojie Lin) / לו ג'יאן. זאהו שוזן – Zhao Shuzhen / נאי נאי. ארה"ב/סין 2019, בימוי: לולו וואנג. קומדיה מרגשת, שתצא לאקרנים ברחבי הארץ ב -30 לינואר בהפצת 'קולנוע חדש'

בחורים רעים לתמיד BAD BOYS FOR LIFE

"הבחורים הרעים חוזרים לעוד נסיעה אחת." מייק לאורי (וויל סמית) עדיין חזק בעניינים בעוד מרקוס ברנט (מרטין לורנס) מוכן כבר לפרישה ולבילוי זמן עם משפחתו. אך כאשר מייק מותקף על ידי אויבים מן העבר המבקשים נקמה, יש רק אדם אחד שהוא יכול לסמוך עליו שיסייע לו לטפל בעניין. 'הבחורים הרעים' תמיד ישמרו אחד על הגב של השני כי ככה זה במשפחה.

ארה"ב, 2020. בימוי: עדיל אלערבי, בילאל פלאח. תסריט: פיטר קרייג, כריס ברמר. שחקנים: וויל סמית – מייק לאורי, מרטין לורנס – מרקוס ברנט, ונסה הדג'נס – קלי, ג'ו פנטוליאנו – קפטן האוורד.

אורך הסרט: 113 דקות. הפצה א.ד. מטלון ופורום פילם. בבתי הקולנוע.

המתים של יפו של רם לוי

שלושה ילדים מגיעים לביתם של ריטה וג'ורג' הגרים ביפו. הילדים הוברחו מביתם בכפר נידח בגדה המערבית. אימם מתה ועל אביהם נגזר מאסר עולם. ג'ורג' מבוהל, הוא חושש שהסתרת שב"חים תהרוס את חייו. באותה עת, ג'רי, במאי בריטי, מצלם ביפו סרט שעלילתו מתרחשת בתקופת המנדט הבריטי בפלשתינה. זהו סיפורם של הוריו ששירתו ביפו בצבא הבריטי. שני האירועים קוטעים את חייהם של ג'ורג' וריטה, ומשנים את חייהם בסערה.

בימוי: רם לוי. תסריט: גלעד עברון ז"ל, עלא חליחל. שחקנים: ג'ורג': יוסף אבו ורדה, ריטה: רובא בלאל עספור, עו"ד רמזי: סלים דאו, ג'רי: ג'וני פיליפס, ורה: מאיה פלם. דובר ערבית, עברית ואנגלית, כתוביות לעברית ואנגלית. 97 דקות, ישראל 2019. הפצה בישראל לילה סרטים. בבתי הקולנוע ברחבי הארץ החל מתאריך 30/1/2020

הליך בחירת השיר הישראלי לאירוויזיון 2020 יצא לדרך

"קול קורא" להגשת שירים לתחרות האירוויזיון 2020 פורסם באתר של כאן – תאגיד השידור הישראלי תוכנית "השיר הבא לאירוויזיון", בהנחיית לוסי איוב, תשודר ב-3.3.20, יום לאחר הבחירות לכנסת. השיר ייצג את ישראל בתחרות האירוויזיון שתתקיים השנה ב-16.5.20 ברוטרדם שבהולנד. להלן קישור לאתר ובו ה"קול קורא" והתקנון המלא…

אומנים ויוצרים הרשומים באקו"ם והמעוניינים להגיש שירים לבחינת הוועדה יוכלו להגישם עד 11.2.20 בשעה 16:00. לאחר שייבחנו כל השירים על ידי ועדה מקצועית, ייבחרו ארבעה שירים שיעברו למקצה האחרון מכלל השירים שיוגשו. ארבעת השירים ייחשפו לציבור בכאן דיגיטל ב-27.2.20.

ב-3.3.20, יום לאחר הבחירות לכנסת העשרים ושלוש, תתקיים התחרות הרשמית לבחירת השיר שייצג את ישראל בתחרות האירוויזיון. התוכנית "השיר הבא לאירוויזיון", בהנחיית לוסי איוב ומגיש נוסף (שטרם נבחר), תשודר בשידור חי בשעה 21:00 בכאן 11 ובפלטפורמות הנוספות של כאן.

השנה, בניגוד לשנים עברו שבהן בחירת השיר נעשתה בידי ועדה מקצועית בלבד, תינתן גם לקהל אפשרות להשתתף בבחירת השיר שייצג את ישראל בתחרות האירוויזיון. במסגרת התוכנית, יבצע הנציג הישראלי את ארבעת השירים שעלו למקצה הסופי, והשיר הזוכה ייבחר לאחר שקלול תוצאות ההצבעה של הוועדה המקצועית וקולות הצופים.

נשים קטנות Little Women

התסריטאית-במאית גרטה גרוויג ('ליידי בירד') יצרה גרסה של 'נשים קטנות' השואבת השראה הן מהרומן הקלאסי והן מכתביה של הסופרת לואיזה מיי אלקוט. יצירות אלו נפרשות בפנינו בסרט באמצעות מבטה לאחור של ג'ו מארץ', האלטר-אגו של הסופרת, על חייה הבדיוניים. בגרסתה של גרוויג, הסיפור האהוב של האחיות מארץ' – ארבע נשים צעירות שכל אחת נחושה לחיות את חייה בתנאים שלה – מוצג בצורה שהינה על-זמנית אך בה בעת מתאימה לזמננו.

ארה"ב, 2020. בימוי: גרטה גרוויג. תסריט: גרטה גרוויג. שחקנים: סירשה רונן – ג'ו מארץ'. אמה ווטסון – מג מארץ'. פלורנס פיו  – איימי מארץ'. אלייזה סקנלן –  בת' מארץ' וטימותי שאלאמה –  לורי לורנס. אורך הסרט: 135 דקות. הפצה א.ד.מטלון ופורום פילם וייצא לבתי הקולנוע  ב-23.1.20.

נשים קטנות מועמד ל 6 פרסי אוסקר: הסרט הטוב ביותר, השחקנית הטובה ביותר – סירשה רונן, שחקנית המשנה הטובה ביותר – פלורנס פיו, התסריט המעובד הטוב ביותר –  גרטה גרוויג, עיצוב התלבושות הטוב ביותר – ז'קלין דוראן, המוזיקה המקורית הטובה ביותר – אלכסנדר דספלה. טקס חלוקת פרסי האוסקר ייערך ב  9.2.2020

HOT עם העונה העשירית של NCIS לוס אנג'לס

המועמד ל"גלובוס הזהב" כריס או'דונל ("ניחוח אישה", "באטמן") והמוזיקאי זוכה ה"גראמי" אל אל קול ג'יי ("יום ראשון הגדול" ומנחה "קרב הליפסינק") חוזרים לככב בעונה העשירית של "NCIS לוס אנג'לס" ("NCIS: Los Angeles"), סדרת הבת של הדרמה הפופולארית בעולם, "NCIS".

מאז עלייתה לאוויר, הייתה סדרת האקשן של רשת CBS והיוצר שיין ברנן ("NCIS", "CSI מיאמי") מועמדת לפרס ה"אמי" ולפרס ה"פיפל'ס צ'ויס" וגרפה שישה פרסי "טין צ'ויס".

"NCIS לוס אנג'לס" עוקבת אחרי עלילותיהם של חברי צוות לוס אנג'לס של יחידת ה-NCIS, האחראית לחקירות הפליליות של חיל הים ומתמחה במשימות סמויות. בראש הצוות עומדים הסוכן המיוחד ג'י קאלן (או'דונל), מומחה בזהויות בדויות ועבודה סמויה, ושותפו הסוכן סאם האנה  (אל אל קול ג'יי) – איש צבא לשעבר, מומחה לתרבות המזרח התיכון, שלחם באפגניסטן ובעיראק.

לצדם של או'דונל ואל אל קול ג'יי שבים לככב העונה גם הכוכבת הישראלית בר פאלי ("רווח וכאב", "נון סטופ"), שחוזרת לגלם את דמותה של אנה קולצ'ק, זוכת האוסקר לינדה האנט ("שנה בצל הסכנה"), בארט פואה, אריק כריסטיאן אולסן ("תוכנית גיבוי") ורנה פליס סמית.

העונה מצטרפים לקאסט פיטר ג'ייקובסון ("האוס", "האמריקאים"), ג'ראלד מק'רייני ("בית הקלפים", "החיים עצמם"), ואסאי מורלס ("אוזרק", "המדריך לרוצח"). בנוסף, לראשונה בהיסטוריה של סדרות NCIS, קת'רין בל חוזרת לתפקיד אורח בתפקידה האיקוני כשרה מקנזי מסדרת האם המקורית "ג'אג". החל מה-26.1, ימי ראשון-חמישי בשעה 22:00, ב-HOT Zone

ג'נטלמנים THE GENTLEMEN של גאי ריצ'י 

סרטו החדש של הבמאי והתסריטאי גאי ריצ'י הוא קומדיית פשע מתוחכמת העוקבת אחר סיפורו של מיקי פירסון, אמריקאי שהקים אימפריית סחר במריחואנה בלונדון. כאשר הוא מחליט לפרוש ולמכור את העסק שלו מתחילות להירקם בסביבתו שורה של מזימות הכוללות חטיפות, בקשות שוחד ומעשי אלימות המביאים את העולם התחתון הבריטי כולו לנקודת רתיחה.

אנגליה, ארה"ב. 2019. 113 דקות. דובר אנגלית, מתורגם לעברית. במאי ותסריטאי גאי ריצ'י    Guy Ritchie.שחקנים:  מיקי פירסון מתיו מקונוהי    Matthew McConaugheyריי צ'ארלי הנאם    Charlie Hunnam, דריי איי הנרי גולדינג    Henry Golding. הפצה סרטי יונייטד קינג. בבתי הקולנוע מתאריך 23.1.20.

כאן 11 עם סטוריז – סדרת תעודה חדשה ופורצת דרך

"סטוריז", סדרה דוקומנטרית חדשה בת 4 פרקים, צוללת אל נבכי חוויית ההתבגרות של הדור שנולד עם מסך ביד. הסדרה מתמקדת בחמישה צעירים החיים בישראל היום ומשקפת את הסתכלותם על העולם דרך אלפי תמונות, התכתבויות, פוסטים, סרטוני וידאו ו"סטוריז" מהנייד האישי שלהם. הסדרה חושפת את עולמם של דור ה-Z ומציגה את המרדף אחר ריגושים, זהות, אהבה, משפחה ואת השאיפה הבלתי פוסקת לחיבוק בעולם של בדידות.

במרכז הסדרה, שביימה הבמאית הוותיקה ג'ולי שלז, עומדים חמישה צעירים וצעירות: גל, אמיתי, דסי, נועה ונאור. כל אחד מהם פותח צוהר לסיפור המיוחד והאישי שלו. החמישה מתמודדים עם אהבות, אכזבות, מיניות, בדידות וחלומות המתאווים להתגשם. כל אחד מהם רוצה להיות מישהו או משהו בעולם שמשתנה מרגע לרגע שבו הצורך בתיעוד עצמי רק הולך ומתגבר. עולמם הפרטי נחשף דרך התיעוד האובססיבי שלהם ברשתות החברתיות ודרך מערכות היחסים שלהם עם חברים, הורים ועם עצמם. כמראה לדור שלם ולחברה הישראלית באמצעות יומני "סטוריז" שהם מעלים בלי הרף, נחשפת לעיני הצופה, בדרך טלוויזיונית ייחודית שלא נראתה עד היום, דמותם של הצעירים שנולדו לעולם המסכים. הגיבורים:

גל צור – ילדה טובה וחולמנית מבנימינה שבנתה לעצמה את דמות "מלכת הדרקונים". היא חולמת להיות זמרת "טראפ" מצליחה, תוך שהיא מתמודדת עם שדים פנימיים שלא מפסיקים לרדוף אותה.

דסי פרומר –  נולדה למשפחה חב"דניקית חמה ואוהבת. דסי החליטה לצאת בשאלה כדי להגשים את ייעודה – להיות אומנית רב-תחומית, פורצת מסגרות וגבולות, המשתמשת בחומר היצירה החזק ביותר – החיים עצמם.

אמיתי שולמן – נער המחפש את הזהות המגדרית שלו. למרות גילו הצעיר, יש לו ותק בחיי הלילה התל אביביים רווי הסקס והסמים. צלמי אופנה רודפים אחריו, בנים רוצים להיות איתו ואלפי העוקבים שלו באינסטגרם מעריצים אותו. אבל למרות כל זאת, הוא עדיין מרגיש בודד.

שגב (נאור) לוי – מגיל צעיר כבר נמשך ל"אסור". שגב הוא "מנהיג מלידה", אבל פנייה לא נכונה שפנה כמעט חיסלה את עתידו. עכשיו הוא יוצא לדרך חדשה ומנסה להוכיח לעצמו ולמשפחתו שאפשר גם אחרת.

נועה מרגלית – אחרי שנים של חוסר ביטחון ומשברים מגיעה נועה לעיר הגדולה להתנדב ולעזור לנוער במצוקה. היא חיה בדירת שירות עם שבע שותפות. הבנים מחזרים אחריה, עולם הרווקות פרוש לפניה והיא נקרעת בין החופש והריגושים לבין הרצון לאהבת אמת.

מפיק ראשי: יואב לשם | בימוי: ג'ולי שלז | עורך: ויטלי קריביץ' | עורך תוכן : אייל דץ | הפקה:  ביונד קריאטיב

"סטוריז" – תשודר ב-כאן 11 מיום שלישי, 28.1.2020, בשעה 21:50, בכל יום שלישי. הפרקים יועלו לצפייה במלואם גם בערוץ של כאן ביוטיוב. משך כל פרק כ-40 דקות.

ג'ודי מעבר לקשת Judy של רופרט גוּלד

רנה זלווגר חוזרת למסך ובגדול כג'ודי גרלנד האגדית וצפויה על פי כל התחזיות לככב בעונת הפרסים הקרובה. הרבה לפני רפסודיה בוהמית של פרדי מרקיורי ורוקטמן של אלטון ג׳ון, כבשה כוכבת-על אחת את המסכים והבמות ברחבי העולם. ג׳ודי, שזכתה לתהילת עולם כדורותי מ"הקוסם מארץ עוץ", מגיעה להופיע בלונדון כשהיא נקרעת בין הרצון להיות בבית עם ילדיה, לבין הצורך להתפרנס ולהיות נאהבת. קולה נסדק, אך נוכחותה הדרמטית מורגשת יותר מאי פעם. עם שיריה המוכרים, ביניהם "אי שם מעבר לקשת" האלמותי, חוגג הסרט את כשרונה האגדי של ג'ודי גרלנד וכואב את מחיר הצלחתה של מי שהייתה ובעיני רבים עודנה, אמנית הבמה הגדולה בעולם.

בימוי רופרט גולד  RUPERT GOOLD על פי ספרו של פיטר קווילטר PETER QUILTER. שחקנים: ג'ודי גרלנד רנה זלווגר RENÉE ZELLWEGER, רוזלין ווילדר ג'סי באקלי JESSIE BUCKLEY, מיקי דינס פין וויטרוק FINN WITTROCK.

118 דקות, אנגלית, כתוביות לעברית. הפצה סרטי נחשון ורד קייפ, החל מתאריך 6 בפברואר בבתי הקולנוע בכל רחבי הארץ.

HBO רכשה את זכויות השידור לסרטו של נמרוד אלדר היום שאחרי לכתי

סרטו של התסריטאי והבמאי הישראלי נמרוד אלדר (43), "היום שאחרי לכתי" בכיכובם של מנשה נוי וזוהר מידן, הוקרן בהקרנת בכורה עולמית בפסטיבל הקולנוע של ברלין בתחילת השנה, השתתף ביותר מ-30 פסטיבלים ברחבי העולם וזכה בפרסים ושבחים רבים. הסוכנות היוקרתית ״לוקסבוקס״ הצרפתית רכשה את זכויות המכירה העולמיות, וכעת נודע כי רשת הכבלים והלוויין האמריקאית HBO רכשה את זכויות השידור של הסרט לערוציה באירופה. "היום שאחרי לכתי" יוקרן ברשת במקביל לעלייתו בישראל, כשמועד השידור הראשון יהיה בדיוק ביום הפרמיירה החגיגית בארץ, ה-9.2.2020 בסינמה סיטי בגלילות.

זוהי דריסת רגל שנייה של רשת HBO בתוך זמן קצר ברכישת תוכן ישראלי מקורי, לאחר שלאחרונה שידרה את סדרת המתח ״הנערים״ אשר הופקה על ידי HBO יחד עם ״קשת 12״.

לירון אדרי, מנהלת ההפצה של חברת סרטי יונייטד קינג המפיצים את הסרט בישראל, מסרה: "לאחר שהסרט כבש את פסטיבלי הסרטים ברחבי העולם אני נרגשת מאוד ש'היום שאחרי לכתי' ייחשף גם למיליוני צופים בכל רחבי העולם דרך רשת HBO. זה הישג גדול ומרגש להפקת הסרט ולתעשיית הקולנוע הישראלי".

פיורלה מורטי, בעלים של סוכנות "לוקסבוקס" הצרפתית, מסרה: "הרכישה הזאת היא הישג גדול לנמרוד ולסרט, אנחנו שמחים וגאים שהסרט הנפלא הזה יגיע עכשיו לקהל עצום דרך הפלטפורמה של HBO, הוא בהחלט ראוי לכך".

"היום שאחרי לכתי" עוקב אחר אב חד הורי בגיל העמידה (מנשה נוי) המתמודד עם רצונה של בתו המתבגרת (זוהר מידן) לשים קץ לחייה. על רקע נופי המדבר הקדום המקיף את ים המוות, לצד בולעני ענק ואדמה פצועה, עוברים השניים תהליך משותף של גילוי עצמי והדדי, המשיב אותם אחד אל השני ומחזיר אותם הביתה. עוד משתתפים בסרט: אלון נוימן, שרית וינו אלעד, מירי אלוני, שרון הכהן, קלאודיה דוליצ'י לרנר ואחרים.

הסרט יופץ בבתי הקולנוע בישראל על ידי סרטי יונייטד קינג החל מה-13.2.20.

פברואר 2020 בערוצי ויאקום טין ניק 94 ב-yes  ו- 81 ב- HOT

אבא מטפלת הפקת מקור חדשה לצופי HOT ו-yes ימי ראשון -חמישי, החל מה -23 בפברואר בשעה 15:30. אבא מטפלת" היא סדרה קומית מבית היוצר של יואב גרוס, רז יובן, אלעד חן ויובל סמו, המגלם בה גם את התפקיד הראשי. עלילת הסדרה עוקבת אחר אייל מנסיני (סמו), אב לבת יחידה, שקד, שנאלץ לקטוע את  שגרת הבטלה שלו לאחר שידו אינה משגת לקנות לה מתנת יום הולדת.  בגיל 40 הוא מחליט למצוא עבודה ולשם כך ממציא את עצמו מחדש כ-"לילי סיירוס", אופר החלומות של משפחת דנינו-מינאז' האמידה פלוס פלוס. לצד סמו יופיעו בסדרה רבקה מיכאלי, גיה באר גורביץ', דאנה איבגי ומור עזריה.

רחוב האנטר 3 Hunter Street פרקי סוף העונה ימי ראשון – חמישי, החל מ-9 בפברואר בשעה 15:05. פרקים חדשים לסדרת ההרפתקאות. כזכור, בעונה השלישית ילדי משפחת האנטר ניצבים בפני תעלומה חדשה כאשר ביום הולדתה של אניקה היא מקבלת מתנה מסתורית: פירמידה מיניאטורית עטופה במפת אוצר קרועה. אחיה, סאם, מגלה שהמתנה קשורה למטמון אצטקי אבוד ולקללה עתיקה.

המשפחה הכי מוזיקלית באמריקה  America's Most Musical Family  סדרה חדשה ימי ראשון – חמישי, החל מ-2 בפברואר בשעה 15:55. סדרת ריאליטי המארחת 30 משפחות מוכשרות המתחרות על חוזה עם חברת תקליטים ופרס של 250,000 דולר. מגיש התכנית הוא ניק לשיי, הזכור כבעלה של ג'סיקה סימפסון וכחבר בלהקת הבנים 98 Degrees, וישפטו בה הזמרות סיארה ודבי גיבסון, לצד היוטיובר דייויד דובריק. ערוץ ניקלודיאון: אפיק 91 ב-yes ערוץ 84 ב-HOT

בובספוג – שבוע החברים הכי טובים בעולם רצועת שידורים מיוחדת ימי ראשון – שישי, החל מה-16 בפברואר בשעה 16:05. רצועת שידורים מיוחדת שחוגגת את החברים הכי טובים בעולם – בובספוג ופטריק! מה זה אומר להיות החבר הכי טוב? איך מתנהגים החברים הכי טובים? מה זה אומר חברות? איך נמדדת אהבה לחבר? אנו נגלה את התשובות לשאלות אלו, ואחרות, במסגרת שבוע שידורים  מיוחד שמוקדש כולו לקסם החברות.

הרעשנים  The Loud House מרתון 24 שעות לרגל יום המשפחה. יום שלישי, ה-25 בפברואר. אם חשבתם שלמשפחה שלכם יש בעיות, אז ביום המשפחה הזה אתם יכולים להיות רגועים. ערוץ ניקלודיאון גאה להציג מרתון בן 24 שעות של "הרעשנים", סדרת הלהיט שמוכיחה שכל המשפחות המאושרות דומות זו לזו, אך הרועשות רועשות כל אחת בדרכה.

לינקולן הוא ילד בן 10 המתגורר בבית אחד עם עשרת אחיותיו: לורי הבכורה, יפהפייה איטית במקצת, לונה המתעתדת להפוך לכוכבת רוק, לואן חובבת הקונדסים, לין האתלטית האנרגטית, לוסי העגמומית, לולה ולאנה, תאומות שהן גם הפכים מוחלטים, ליסה שהיא עילוי אינטלקטואלי, והתינוקת לילי. העלילה תעקוב אחר ניסיונותיו לשרוד כבן יחיד בבית של נשים.

בקוגן פרקים חדשים. ימי ראשון – חמישי, החל מה-16 בפברואר בשעה 16:30. המשך הרפתקאותיהם של דן קוזו וחבריו הטובים ביותר: הילדים הראשונים בעולם שחברו לגזע היצורים המסתוריים הקרוי "בקוגן". כשהבקוגן מגיחים מקרום כדור הארץ  על דן וחבריו ללמוד כיצד לשתף עמם פעולה במאבק על שימור הפלנטה. ערוץ ניק ג'וניור: אפיק 85 ב-yes ערוץ 85 ב-HOT

בלייז ומכוניות הענק 4 Blaze And The Monster Machines  פרקים חדשים! ימי ראשון-חמישי, החל מה-2 בפברואר בשעה 16:30. סדרת אנימציה לפעוטות. בלייז, מכונית הענק המהירה בעולם, וחברו הטוב הנהג אייג'יי, יוצאים להרפתקאות באקסל סיטי בחברתן של מכוניות ענק נוספות. זו הסדרה הראשונה מסוגה לפעוטות המתמקדת במדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה. במהלך הפרקים ייחשפו הילדים לסלפסטיק ולהומור פיזי, תוך למידת עקרונות מדעיים בדרך נגישה וכיפית. ערוץ MTV SHOW HD: ערוץ 88 ב-HOT

ג'ורדי שור 20 Geordie Shore ימי ראשון-חמישי, החל מה-2 בפברואר בשעה 22:00

הגרסה הבריטית ל "ג'רזי שור" שבה בעונה חדשה.  גם הפעם יתעדו פרקי הסדרה את מעלליה ההורמונליים של החבורה הלוהטת ויספקו מבט אינטימי אל חייהם האישיים של חבריה. העונה ישובו חברי הצוות הישנים ג'יימס טינדייל ואבי הולבורן, בעוד שהמשתתפים הוותיקים הולי הגן, הולי קסאיי וסקוטי טי יעזבו.

פברואר 2020 בערוצי הלייף סטייל ערוץ החיים הטובים 31 ב- yesו- 37 ב-HOT

בתים פתוחים Open Homes   סדרה חדשה. ימי ראשון-חמישי, החל מה-9 בפברואר בשעה 22:05. אוסטרליה מתהדרת בכמה מהבתים היפים בעולם. במהלך הסדרה ניחשף אליהם ואל המעצבים והארכיטקטים האחראים להם. כמו כן נזכה לקבל טיפים לשדרוג הבית מאנשי מקצוע נחשבים. ערוץ האוכל: אפיק 28 ב-yes וערוץ 38 ב-HOT

המטבח הקאריבי של איינסלי  Ainsley's Caribbean Kitchen סדרה חדשה. ימי ראשון, החל מה-16 בפברואר בשעה 22:10. השף איינסלי האריוט ("איינסלי טועם אוכל רחוב") מטייל בקאריביים ופוקד את האיים שהיוו עבורו השראה עוד בצעירותו. המסע ייקח אותו לג'מייקה, טרינידד, טובגו, גרנדה, ברבדוס, סט. לוסיה ואנטיגואה. בג'מייקה יסעד איינסלי במסעדה רסטפארית ייחודית, בטרינידד הוא יטעם את המעדן המקומי, גרגירי חומוס ברול לחם מטוגן; בטובגו הוא יפגוש את מיס טרים, שפית המכינה עבורו כופתאות סרטנים; ובברבדוס הוא ישוחח עם השף דמיאן ליץ', מי שהחזיק בתואר "השף הקאריבי של השנה".

ממטבחה השוודי של רייצ'ל קו Rachel Khoo My Swedish Kitchen סדרה חדשה. ימי שני, החל מה-17 בפברואר בשעה 22:10. השפית רייצ'ל קו ("ממטבחה הלונדוני של רייצ'ל קו") מעניקה את הטוויסט הייחודי שלה למטבח השוודי הקלאסי. קו, המבשלת בבית העץ בו היא מתגוררת עם בעלה השוודי וילדיהם, תגלה כיצד הבישול השוודי עושה שימוש מרבי בשפע שיש לטבע להציע, תוך שהוא מאריך את חיי המדף שלו.

לבשל כמו איטלקים Cook Like an Italian   סדרה חדשה. ימי שלישי, החל מה-18 בפברואר בשעה 22:10. עיתונאית האוכל והבשלנית סילביה קולוקה מרגישה הכי איטלקית כשהיא במטבח. היא עדיין אופה עם אימה, חולקת אוכל טוב עם חברים, וכמובן, מבשלת עבור משפחתה.  גם אם אין לכם טיפים לבישול איטלקי מסורתי שהועברו לכם בירושה מסבתא לאימא, אל דאגה, סילביה כאן והיא מוכנה לחלוק אתכם.

המטבח המלזי של ג'ון טורוד John Torode's Malaysian Adventure סדרה חדשה. ימי רביעי, החל מה-19 בפברואר בשעה 22:10. בסדרה מרהיבה זו יגלה השף המהולל ג'ון טורוד את המטבח המלזי מבעד לעיניהם ולידיהם של המקומיים. אנו נעקוב אחריו בשעה שיסייר במלזיה, החל מעיר הבירה קואלה לומפור, וכלה באי לאנגקוואי שעל שפת החוף הצפוני. במהלך המסע יבשל טורוד עם אזרחי המקום, יפגוש מסעדנים ידוענים, יבקר בשווקי לילה צבעוניים ויבחן את השפעת ההיסטוריה והתרבות על אבולוציית האוכל המלזי.

המטבח ההודי של פרבין Parveen’s Indian Kitchen סדרה חדשה. ימי חמישי, החל מה-20 בפברואר בשעה 22:10. הבשלנית פרבין אשרף לוקחת את הצופים למסע של גילויים בנבכי הקולינריה ההודית האותנטית. פרבין תעמיק במתכונים במטבחה שבבריטניה וברחובותיה ההומים של הודו: בבריטניה היא תלמד על המטבח ההודי המחוזי, תפגוש שפים ומסעדנים שהושפעו ממנו, ותעניק טיפים משלה להפיכת הבישול ההודי לקל ויומיומי; בהודו היא תסייר בשווקיה הצבעוניים של דלהי, בנופים הקסומים של רג'סטאן ובחופה שטוף השמש של מומביי.

ערוץ הבריאות: אפיק 29 ב-yes וערוץ 39 ב-HOT

לוח שידורים המוקדש לכל עולמות הבריאות ולהשפעתם על כולנו

זו אשמתכם שאני שמן It's Your Fault I'm Fat   סדרה חדשה. ימי ראשון, החל מה-16 בפברואר בשעה 22:00. סדרת ריאליטי העוקבת אחר נערים ונערות כבדי משקל, מאבקם בהשמנה ויחסיהם עם בני משפחתם. בין הצעירים שנפגוש במהלך הסדרה: איבי בת ה-16 שוקלת 139 קילו ומתביישת ללכת ברחוב. היא מאשימה את אימה קירסטי בכך שהאכילה אותה יתר על המידה; ליבי בת ה-14 שוקלת 140 קילו ומאמינה כי אימה נבוכה ממנה, תחושה הדוחפת אותה לאכילה רגשית; סול פנה לאכילה מנחמת לאחר שיציאתו מהארון גרמה לאימו להתרחק ממנו; ג'וש חושב שהוא אוכל מתוך שעמום, אבל גם כדי להימלט מהריבים של הוריו.

טיפולים אסתטיים Outpatient   סדרה חדשה. ימי שני, החל מה-17 בפברואר בשעה 22:00. רבים רואים ברפואה אסתטית אמצעי לפתרונות שטחיים, אבל עבור המנתחת הפלסטית ד"ר קת'י דיוויס, מדובר בשיקום ביטחונם העצמי של מטופליה. דיוויס, המנהלת קליניקה ביוהנסבורג, תפרק את מיתוס הרפואה האסתטית ותספק הצצה בלעדית אל עבודתה היומיומית: החל מאיש עסקים מקריח הזקוק לחיזוק האגו, דרך נער צעיר שפניו עוותו בפיגוע, וכלה בדוגמן המודאג משומן בטני, סדרת הריאליטי הרפואית הזו תחשוף את פניה האמתיות של הכירורגיה הפלסטית.

יש רופא בבית 4 Doctor in The House עונה חדשה. ימי שלישי, החל מה-18 בפברואר בשעה 22:00. עונה חדשה לסדרה בה צוות רופאים יתערב בחיי משפחות הזקוקות לשינוי דרסטי במצבן הבריאותי. צוות המומחים מונה את ד"ר שינייד ביירן, מומחה הכושר פרופ' נייל מוינה, ד"ר נינה ברנס והתזונאי דניאל דייבי

אמה וויליס מיילדת Emma Willis: Delivering Babies סדרה חדשה. ימי רביעי, החל מה-19 בפברואר בשעה 22:00. מגישת הטלוויזיה והדוגמנית בדימוס אמה וויליס עוברת שלושה חודשי הכשרה כתומכת לידה (דולה), במחלקת הלידות ההומה של בית החולים "פרינסס אלכסנדרה" שבהארלוו, בריטניה.  היא תעבוד 4 משמרות בשבוע, יום ולילה, לצד צוות המקום, ותחווה על בשרה את אחת הקריירות התובעניות והמספקות בעולם.

איך למנוע סרטן How Not to Get Cancer   סדרה חדשה. ימי חמישי, החל מה-20 בפברואר בשעה 22:00. המנתח ריצ'רד באבור מפריד בין בדיה לאמת בחיפוש אחר האמצעים למניעת סרטן. בפרק הראשון הוא יבדוק כיצד המזון שאנו צורכים עשוי להשפיע על סיכויינו לחלות, ומה בדפוסי האכילה של העולם העתיק מכיל את המפתח למניעת סרטן; בפרק השני הוא יבחן את ההשפעה של סגנון החיים המודרני על בריאותינו; בפרק השלישי הוא יחקור את תרומתה של הטכנולוגיה החדישה בשירות הרפואה המודרנית; לבסוף, באבור יעסוק בזיקה בין האקלים, הסביבה וזיהום האוויר ובין החוסן הגופני.

ערוץ הטיולים: אפיק 27 ב- yesוערוץ 40 ב-HOT

איי אמריקה עם מרטין קלונס Martin Clunes Islands Of America ימי ראשון, החל מה-2 בפברואר בשעה 22:00. השחקן מרטין קלונס יוצא למסע לאורך חופיה המדהימים של אמריקה. הוא מתחיל בהוואי, שם הוא חוזה בנזק שנגרם עקב התפרצויות הרי געש, ממשיך לצפות בדובים באלסקה, נפגש עם אריות וכלבי ים באיי התעלה המבודדים של קליפורניה, מבקר בכמה מאייה המרוחקים ביותר של וושינגטון, ומסיים בפארקים הלאומיים של ניו אינגלנד.

הרי קוריאה הדרומית מלמעלה Aerial Mountains: South Korea שני ספיישלים חדשים. ימי שני, החל מה-3 בפברואר בשעה 22:00. סקירה ממעוף הציפור של קוריאה הדרומית ונופיה ההרריים. שני הספיישלים יספקו לנו הצצה נדירה אל פלאי הטבע של המדינה ההררית, בעיקר בשטחה הדרומי המורכב מרשת סבוכה של הרים וואדיות.

גרנד קניון מלמעלה Wings over Grand Canyon   ספיישל חדש. ימי שלישי, החל מה-4 בפברואר בשעה 22:00. אודיסיאה שמימית הבוחנת את הקניון הידוע בעולם. המסע המרהיב ייקח אותנו אל פינותיו הגלויות והסמויות של הגרנד קניון, אחד האתרים המתויירים בעולם, ומקום בו ההיסטוריה הגיאולוגית של כדור הארץ זוכה למופע מרהיב וחד פעמי.

ספיישל ערי ארה"ב מלמעלה: Aerial America: Specials   סדרה חדשה. ימי רביעי, החל מה-5 בפברואר בשעה 22:00. מסע אווירי מרהיב מעל ארבע מעריה הגדולות של ארה"ב: בוסטון, דאלאס ופורט וורת' בטקסס. כמו כן יוקדש פרק מיוחד לאנשים ולמערכות שהפכו את לאס וגאס, מיאמי ביץ' וניו יורק לאטרקציות המרכזיות בעולם.

המסע המופלא של אהרוני וגידי 3 ימי חמישי, החל מה-13 בפברואר בשעה 22:00. העונה השלישית של סדרת הלהיט הקולינרית תתמקד, כמו קודמתה, באוכל רחוב. הפעם יחקרו השניים, בין היתר, את "ברווז ייליאנג", מנת ברווז מפורסמת שמוצאה במחוז יונאן, יטיילו בהולנד בעקבות דג ההרינג, ייצאו בקוריאה הדרומית

תיאטרון, במה ומוסיקה

תיאטרון הבוגרים של אימפרו בקאמרי עם כל נדרי של יהושע סובול וגם הטבה לקוראינו

כל נדרי (צילום אלכס טויה)

המחזאי הישראלי יהושע סובול, ידוע כיוצר ביקורתי ביחסו אל החברה הישראלית, העלה לפני כ-15 שנה את המחזה "כל נדרי" שכתב וביים, ומבוסס על סיפורם של חרדים החיים עולמות כפולים. המחזה מתאר את חיי היום של זוג חברים חרדים הפוגשים את חיי הלילה, על כל תאוות החיים והמפגשים האסורים עליהם.

ההצגה תעלה שוב בתיאטרון הקאמרי ב-5/2 , 17/3  ע"י תיאטרון הבוגרים של אימפרו – הסטודיו למשחק בתיאטרון ובקולנוע ויציג סאטירה המשלבת הומור ודרמה. חושף את ההתלבטויות וקשיי  ההתנתקות מהקהילה החרדית ומאורחות חייה מול פיתויי העולם החילוני לצד המאבק הקשה לאמץ אורח חיים חופשי ולהשתלב בחברה משוחררת מכבלי הדת.

המחזה מבוסס על סיפורים אמיתיים. נחמן  וחיים הנם שני בחורי ישיבה. הם חברים הנשואים לאסתר ולרחל, נשים שעובדות במגזר החילוני המפרנסות את בני זוגן, כדי שיוכלו  לכלות את זמנם בלימודי תורה וגמרא. אך הנשים אינן מודעות לעובדה כי דווקא בלילות, כולל ערבי שבתות, בעליהן יוצאים לעיר הגדולה באמתלה כי הם הולכים ללמוד גמרא בישיבה ולשתות דברי תורה וחוכמה בטיש מפי הרבי. וכך, לעת ערב שני החברים החרדים, פושטים את בגדם והופכים לשני גברים חילונים המתערים בחיי הלילה שהעיר הגדולה מזמנת.

בהצגה, החיים הכפולים של השניים וניסיונם ליהנות משני העולמות גובים מחיר של חיבוטי נפש, וגורמים למצבים קשים ולסיטואציות מצחיקות כאחד. מרגע היוודע הסיפור לנשותיהם מתחולל מהפך.

תפאורה ותלבושות: עדנה סובול//עיצוב תאורה: אלכסיי מרחסין//כוריאוגרפיה: מאיה קופצ'יק. בהשתתפות: רן שוכר, חן דניאל, אביגדור כהן, נופר אמירי, בן מנדולה, אורי הודסמן.

תאריכים: 5/2 17/3 שעה 21:00 . משך ההצגה: שעה ו-45 דקות. להזמנת כרטיסים באתר הקאמרי… שימו לב!!! בהזנת הקוד 2601  תוכלו להנות ממחיר של 80 שקלים במקום 120 שקלים.

חבורת שלולית עם הקברט הסאטירי במדינת לכאורה

חבורת שלולית (צילם דוד קפלן)

טקסטים: אפרת שטרן. לחנים: מוני אמריליו, רפי קדישזון, אבי בנימין, אדי זיסמן, עפרה ונקרט, רמי הראל, קובי לוריא, אפרת שטרן, רון גנג, יעל גרמן, אמיתי לוין, רפי זליג. שירה: עפרה ונקרט, ורדה זליג, חירם אמיר ורפי זליג. משחק: דורון צפריר, קלידים, גיטרה, קולות: אמיתי לוין. בימוי: אתי רזניק, ניהול כללי ומוסיקלי: רפי זליג.
תיאטרון תמונע תל-אביב יום שישי 28.2. בשעה 12:00 כרטיסים 75-85 שקלים  לכרטיסים
כשאנחנו חיים "במדינת לכאורה", שבה למרות כל חשיפה וחקירה, הפגנה ו"בערה" נמשכת השררה. מה נותר למנערים רגליהם מן השלולית מלבד לספר על המחדלים, ואיך? – בשירה.  ולאלו המחפשים נחמה מול תופעות כמו איה נאפה, טיסת השוקולד, בחירות חוזרות בעלות של מיליארדים ועוד.  מול השלולית, שהולכת והופכת לביצה, הם מוזמנים למצוא מעט חיוך ועונג בקברט "במדינת לכאורה" .
הקברט שיצרו אנשי "חבורת שלולית" מפגיש אותנו פנים-אל-פנים עם כמה מהמוסדות והאישים החשובים בחברתנו, מגן הילדים עד לבית המשפט, מן המורה ועד למיניסטר.
עם האזרח הקטן, העסקנים שמנהלים ורומסים אותו, עם אבדן התמימות, התפרצות האלימות וכולי. באופן סאטירי ונוקב, אך גם מעודן. כשהדגש הוא על המילה הכתובה והחרוז ועל ההרמוניות הקוליות. ואיך הכל התחיל?
המרצה לאמנות אפרת שטרן פרסמה טקסטים סאטיריים בספר ושמו "אישה ושמה בושה", שיצא בהוצאת נהר ספרים. הספר התפשט מתחת לרדאר ואחד השירים אף תורגם ליידיש, ולאנגלית. הוא הגיע לידיו של המוזיקאי רפי זליג שרתם שנים עשר מוסיקאים להלחין שירים מתוך הספר, תוך מתן תשומת לב רבה לתוכן. המלחינים שאבו השראות ממקורות רבים: מועדון התיאטרון, ז'ורז' ברסאנס, הקומפניון דה לה שנסון, ניקוי ראש ונוספים.
אתי רזניק ביימה את השירים עם תנועה מינימלית. חלק מהקטעים מוגשים על ידי השחקן דורון צפריר שמאז ומתמיד התעניין באדם הקטן הנשבר מול גלגלי הבירוקרטיה, כזכור לנו עוד מימי "סערה בכוס תה"  בזהו זה.
והקהל מוזמן למצוא נחמה בקברט בין הפגנות לבחירות.
הנעול – מחזמר דוקומנטרי של אריאל ברונז

הנעול (צילום אורי רובינשטיין)

הנעול מעניק לצופה הצצה כואבת, על הקשיים האבסורדיים, בהם נתקלים ניצולי שואה ובני משפחותיהם, חוסר הגמישות של הממסד והחברה, ולחוסר היכולת לסייע.

כל המילים והשירים במחזה הם תמלול אחד לאחד של הדיאלוגים שהוקלטו וצולמו ב 01.06.17 ב במשרדי קרן הרווחה לניצולי השואה, בזמן שברונז היה נעול בצווארו. אין אף מילה אחת מקורית.

הבחירה להציג את האירועים בז'אנר המחזמר, באה מתוך כוונה להנגיד בין העולם הקר, ההיפר ריאליסטי וחסר המעוף, לבין עולם הפנטזיה האסקפיסטי שבו הכול אפשרי. המחזה הוא קריאת התעוררות, המבקשת לנקוט בפעולה ממשית, ישירה ומידית, כדי לסייע לניצולים שעדיין יכולים לקבל סיוע. קריאה זו חשובה דווקא משום שמדובר בנושא שנמצא לכאורה בלב הקונצנזוס הישראלי. למרות העיסוק האינטנסיבי בזיכרון, אחרוני שורדי השואה בארץ נאבקים על זכותם לחיות ולמות בכבוד. רבים נשכחו בעודם בחיים, או הפכו לנטל כלכלי וחברתי.
היצירה הבימתית מערבת שני ז׳אנרים (הדוקו והמיוזיקל) לכדי ז׳אנר תיאטרוני חדש. היצירה זוכה לעלות על במה אחרי שבשלוש השנים האחרונות, היוצר נעל את צווארו כאקט מחאה, אל מנורת הכנסת של ניצול השואה בנו אלקן, האנדרטה לשואה ולתקומה של תומרקין בכיכר רבין, פסל ההתרוממות של קדישמן ושולחן יו״ר קרן הרווחה לניצולי שואה.

יצירה ובימוי: אריאל ברונז. מוסיקה: חבר פרלמוטר. תפאורה, תלבושות, תאורה וכוריאוגרפיה: עידית הרמן. בביצוע תלמידי שנה ג' מחזור נ"ה, סטודיו למשחק ניסן נתיב.
מתי? 20-24.01.20 משני עד שישי בשעה 20:00, מוצ"ש בשעה 18:00 ומופע נוסף 21:00
רחוב נעם 5, תל אביב – יפו, סטודיו למשחק ניסן נתיב. כרטיסים https://bit.ly/2ZjAOsG
אמפי קיסריה עם רספוטין RASPUTIN בכיכובו של הרקדן סרגיי פולונין

לפני מספר חודשים הגיע לארץ כוכב הבלט סרגיי פולונין ומילא את היכל התרבות ואת אודיטוריום חיפה בקהל רב שבא לחזות בתופעה אחד הרקדנים הטובים ביותר בעולם היום. לאור ההצלחה חזור פולונין לארץ עם יצירה חדשה שהועלתה בהצלחה בלונדון ומסיירת ברחבי העולם " רספוטין". על במה ענקית הנראית כלוח שחמט, עליה מופיעם כלי שחמו מספרים פולונין ורקדניו את סיפור של הנזיר התימהוני רספוטין. דמות שנויה במחלוקת שהשתלטה על החצר של הצאר האחרון ניקולאי ורעייתו אלכסנדרה.

המוטו של היצירה "צל גדול מוטל במקום המואר ביותר". רספוטין היה מקורב ביותר לאנשים שקבעו את גורלה של האימפריה הרוסית. היתה לו כריזמה אדירה שבלעדיה הוא היה כלום. היו לו בעיות התמכרות רבות, אחת מהן היתה התמכרות למין. הוא היה נפש חצויה, מצד אחת מצד אחד מאוד פגיע ואנושי, מצד שני פעל על גבול הטרוף. פעלו בו קולות טובים שהפעילו אותו ורוחות רעות שהסעירו אותו, בטענה שהוא מופעל על ידי האלוהים. מכאן הבחירה בלוח השחמט כבסיס לתפאורה ולדרמה כולה, מפני שכל הדמויות שפעלו היו חזקות וחלשות באותה מידה ופעלו כמו חיילים על לוח שחמט. רספוטין עצמו היה לעיתים דמות מרכזית ולעיתים רק פיון.

הכוריאוגרפית יוקה אוישי: "אנחנו נוטים לחפש את הגיבור הרשע בעלילה, מכיוון שקשה לנו לבטא את עצמנו בגוונים של שחור ולבן. אבל הדברים אינן כל כך פשוטים, יש קו עדין המחבר בין הטוב לרע והוא מאד דינמי, מיהו רספוטין זו תהיה חידה לעד. וכשאני מתבוננת על דימויים ותמונות היסטוריות בשחור לבן אני מדמיינת את הרגשות שהם מעוררים אצלי בצבעים עזים". ועל הרגע הזו יצרה אוישי עבודה מרתקת המספרת את סיפורו של רספוטין והמפגש שלו עם המשפחה המלכותית ועם הבן הרגיש, הנגוע המחלת המופיליה, שאימו קיוותה שרספוטין ירפא. יצירה מסעירה, מרגשת מלאת יצרים וארוטיקה, על רקע המוזיקה המופלאה של המלחין הצעיר והמצליח קיריל ריכטר (ריכטר מבקר בישראל עם יצירה מוזיקלית שכתב "קרונוס" בסוף פברואר). "אישיות האדם היא רב גונית ומטרתי היא לחשוף את רספוטין על כל צדדיו"  מוסיף סרגיי פולונין.

לפני כשלוש שנים הוצג בארץ בהצלחה רבה הסרט הדוקומנטרי "הרקדן", סרט שעסק בסיפור חייו של סרגיי פולונין, נסיקתו, הצלחתו, הפרישה והחזרה לבמה. הסרט הוצג בהצלחה רבה בבתי הקולנוע, פולונין הגיע לארץ אז, גילה והתפעל מקסמה של תל אביב. מנגד קהל רב בארץ גילה את סיפורו ויכולתו של הרקדן המופלא. עתה שלוש אחר כך תינתן לקהל הישראלי ההזדמנות נוספת לראות את סרגיי פולונין בפעולה בהופעה חיה, ולגלות את קסמו הרב על הבמה. רבים משווים אותו לשלושת הרקדנים הגדולים בהיסטוריה, ניז'ינסקי, נורייב וברישניקוב, אלא שלעומתם פולונין גבוה הרבה יותר מנורייב וברישניקוב ועם פרופורציות טובות יותר מניז'ינסקי. פולונין היה לרקדן הראשי הצעיר ביותר בבלט המלכותי בלונדון, תפקיד אליו הגיע כבר בגיל 19. הכריזמה שלו, היכולת הטכנית הגבוהה היממה את הקהל ואת המבקרים. הוא הופיע בתפקידים הראשיים במופעי הבלט הגדולים כמו "לה ביידר", "מנון", הופיע בתפקידי הנסיך בשלל בלטים כגון: "מפצח האגוזים", "סינדרלה", "היפיפייה הנמה" "ג'יזל" וכן ב"אונייגין" ועוד. לאחר מספר שנים אינטנסיביות בלונדון, החליט לפרוש, אך חזר מהר לבמה והופיע בבלט סטניסלבסקי במוסקבה, כרקדן ראשי בבולשוי ובבלט מרינסקי, כמו כן מופיע פולונין כרקדן ראשי בבלט בית האופרה של מינכן.

רספוטין Rasputin  סרגיי פולונין ערב של מחול מודרני יום חמישי 7/5 אמפיתיאטרון קיסריה בשעה 21:00 . להזמנות כנסו לאתר קופת בראבו…

תיאטרון קליפה עם כאן-גרים על היחסים ביני לבין האחר
הצגות הילדים עתירות השבחים "מה קורה עם שבתאי" ו"השיר של לולה" רצות בהצלחה מרובה בתיאטרון קליפה. לאחר כשמונה שנות ציפיה של הקהל, התיאטרון, שחוגג השנה חצי יובל, שמח להציג בבכורה את "כאן-גרים", הצגת ילדים חדשה לגילאי 3 ומעלה, מאת שי פרסיל- יוצרת רב תחומית בתיאטרון בובות, תנועה ופרפורמנס, המחברת בעבודותיה בין גוף וחומר. כאן-גרים – הצגה חכמה ומצחיקה עם מעט מילים, המשלבת חומרים וחפצים יחד עם אלמנטים מעולם המחול והאקרובטיקה שיחד הופכים את הבמה למגרש משחקים ייחודי ומרתק עבור ילדים ומבוגרים כאחד. ההצגה עוסקת בקשר בין האני לאחר, בין ה"ביחד" ל"לחוד", ומעוררת דמיון וחשיבה מופשטת. באמצעות חומרים רכים שמשנים צורה אנו לומדים על המרחב הגמיש שבו אנו חיים ואותו אנו חולקים אחד עם השני.
"העבודה עוסקת בפירוק והרכבה״, אומרת יוצרת ההצגה, שי פרסיל ומוסיפה: ״דרך מבנים פיזיים ניתן לומר משהו גם על מבנים חברתיים, על הארעיות שהיא חלק בלתי נפרד מהקיום. הצורך להגדיר מי אני, מה המקום שלי ובמה אני שונה מהאחר ,יחד עם הצורך להיות חלק מקבוצה, לשתף ולחלוק". שי מספרת שאת ההשראה שאבה מתוך הרגל שהיה לה בילדותה – להיכנס לתוך קופסה" מבנה שמגדיר את ה"בפנים" וה"בחוץ", ויכול להפריד אותי לרגע מן העולם ולשמש מקום מוגן ומנחם. מקום שנותן לי גבולות ברורים ובתוכם גם החופש".

כאן – גרים
אצלנו, בכוכב הזה ולא אחר, ישנם יצורים שנקראים כאן-גרים.
ולא רק הם, גם השכנים שלהם, שם-גרים.
וכשכאן-גר פוגש שמ-גר אז נוצר דבר מוזר,
הרי כל כאן-גר יכול לומר : אבל אני הייתי קודם! זה שלי! רק לי מותר!
והשמ-גר: אותו דבר…
ואיך יסתדרו בסופו של דבר?

יצירה ובימוי: שי פרסיל. שחקנים יוצרים: הודי בן עמי, תומיליו מינץ, שי פרסיל. ליווי אומנותי, תפאורה ותלבושות: עידית הרמן. מוזיקה: גיל לביא. תאורה: רפאל האוגס. מופע לכל המשפחה (לגילאי 3 ומעלה). משך המופע: 45 דק'. מתי: 22 ו-29 בפברואר, 7 במרץ יום שבת, ב- 11:30. איפה: תיאטרון קליפה, רח' הרב קוק 37 תל אביב. הרשמה ומקומות מראש באתר  www.clipa.co.il. פרטים בטל': 03-6399090, 03-6879219

עדינה אבן זוהר עם מופע ניצוץ אחרון – מחווה לאגדות רוק

בשילוב שירים מאלבומה החדש CHANGING מתוך האלבום, השתחרר סינגל חדש עם חלום גדול על שיויון ועולם אחר כלפי נשים. WE DREAM השיר רלוונטי לימים אלו, של מאבק באלימות כלפי נשים, וזכויות אדם באשר הוא! לואי להב האגדי והזמרת עדינה אבן זוהר שילבו כוחות וביחד יצרו מופע קסום שמשלב חדש וישן, עם קולה המלטף של עדינה והנגיעה המקצועית של לואי להב. הפרטים על המופע:

One More Light  by Adina E – Adina Even Zohar ניצוץ אחרון: מחווה לאגדות רוק

One More Light by Adina E – Adina Even Zohar. מקום: שבלול ג'אז-נמל ת"א. תאריך: שלישי 4.2.2020 | תחילת הופעה: 21:30. מופע אינטימי, מרתק ומטלטל של עדינה אבן-זוהר בהפקת לואי להב. מחווה לאגדות רוק ביניהן: לינקין פארק, אודיו סלייב, נירוונה בשילוב שירים מתוך אלבומה  CHANGING. הצלילים המוכרים מקבלים חיים חדשים בזכות הקול הנפלא, שנוגע בבטן הרכה אבל גם עושה טוב בלב. ההפקה המעודנת יוצרת מעטפת צליל משובחת ומיוחדת ומאפשרת מפגש חדש ואחר עם המילים והמנגינות הנפלאות של אגדות הרוק שחלקם כבר אינם איתנו – קורט קוביין, כריס קורנל, צ'סטר בנינגטון. הצלילים והגעגוע ישארו לתמיד שירים ואגדות

גיורא ליננברג – קלידים, עיבודים וניהול מוזיקלי. הילה אפשטיין – צ'לו. לואי להב -ניהול אומנותי (שלום חנוך, שלמה ארצי, יהודה פוליקר, דוד ברוזה).

4.2 שלישי, בשבלול, ת"א. ארוע פייסבוק…

כולנו מאמינים שאנחנו חייבים לזעוק את קולן של הנשים שכבר אין להן קול ….זה עתה יצא הסינגל החדש שלה שישתלב במופע הייחודי בהפקתו האגדית של לואי להב. שיר מטלטל ומעורר מחשבה על רקע המאבק נגד אלימות כלפי נשים – WE DREAM   מילים: עדינה אבן זוהר ונינה סמית' לחן: יועד נבו.

עדינה אבן זוהר, זמרת בינ"ל, על השיר החדש: "השיר מוקדש לילדות ונשים שאינן יכולות להשמיע את קולן, ולאלו שמשמיעות, אך עדיין המסר לא נקלט. אנחנו חולמות עבור הנשים הללו על עתיד ללא פחד, כי לכל ילדה ולכל אישה מגיעה הזכות להשכלה, הזכות להיות בטוחה מאלימות וניצול מיני, ולכל אחת יש זכות מלאה לשלוט על גופה ולהחליט על עתידה. אמנם השגנו הישגים רבים, אך עדיין עומדים בפנינו מכשולים רבים ועדיין יש נשים רבות בכל העולם שעבורן שוויון הוא בגדר חלום.  כיוצרת , אני מבינה שדרך המוסיקה נוכל גם לבטא את התסכול לאור החדשות מידי יום על נשים שנרצחות ונאנסות, ועל השינוי שחייב להגיע מייד, לצד החופש והעצמאות שמגיעים לכל אישה על גופה ומחשבתה, בכל מקום ברחבי העולם".

 
- פרסומת -

 

We Dream סינגל חדש עם חלום גדול! מאלבומה של אבן זוהר CHANGING – Adina E. שירה: עדינה אבן זוהר / מילים: נינה סמית' ועדינה אבן זוהר / לחן: נינה סמית' ויועד נבו

שיר חדש ומטלטל יוצא לאוויר העולם בימים אלו, על רקע המאבק הבינ"ל באלימות כלפי נשים. השיר מוקדש לכל הנשים בעולם, ובמיוחד לאלו שאין להן את החופש לשלוט בחייהן, על גופן ועל עתידן. הוא זועק את קולן של הנשים הדוממות, שסובלות דיכוי, עבדות, ניצול, התעללות, אלימות ועוני. שם השיר We Dream ('אנחנו חולמות') מבטא במילותיו החזקות את החלום המשותף לכל הנשים באשר הן, בצורה אוניברסלית. כולנו חולמות על עולם אחר, בטוח ושוויוני, שבו נשים תוכלנה להרגיש בטוחות, לשלוט בחייהן, גופן ומחשבתן, כי השמיים עבורן הם הגבול. עדינה אבן זוהר שהיתה שותפה לכתיבת המילים עם נינה סמית', מייחסת חשיבות רבה לנושא, שעלה בשנים האחרונות לסדר היום הציבורי בעולם כולו, ויוצרת בניסיון לגרום לשינוי ולשוויון אמיתי. השיר החדש מופיע באלבום CHANGING שהוקלט והופק ע"י המפיק המוסיקלי הבינ"ל יועד נבו באולפניו שבלונדון ובניהולו האמנותי של לואי להב.

הסאונד העדכני של האלבום יוצר חיבור מסקרן בין ההווה והעתיד החדשני, לבין העבר – מסע החיים המפותל של עדינה, שהוביל אותה לפריצת דרך וחציית גבולות, לצד גילוי עצמי מחודש.

תעופה ושיט

סנורמה ESPRESSO על הבר

סנורמה, נציגת המכירות הבלעדית של תאגיד השייט רויאל קריביאן בישראל יזמה דרך חדשנית ועדכנית למפגשים עם יועצי תיירות וסוכני מכירות מרחבי הארץ במטרה להכשירם לעבודה על מערכת ההזמנות של התאגיד ה-ESPRESSO. המפגשים ייערכו במתחמי עבודה יוקרתיים וטרנדיים דוגמת שרונה LABS, באווירה מיוחדת. התכנים יועברו על ידי מומחי השייט של סנורמה לכ-250  יועצי שייט וסוכני נסיעות החל מסוף ינואר ויותאמו לשתי רמות של הכרות עם המערכת: ESPRESSO Beginner (קורס מתחילים) ו- ESPRESSO Advanced (קורס מתקדמים). מטרת המהלך נבעה מהרצון להציע פתרונות מותאמים ועכשוויים לסוכני הנסיעות ובכך להקל על עבודתם ולאפשר להם לבצע את תהליך המכירה בקלות רבה יותר.  בנוסף, יזכו סוכני הנסיעות להכיר את הפיצ'רים החדשים והמתקדמים של המערכת: אפשרויות להזמין עד 4 חדרים במקביל, אפשרויות חיפוש מתקדמות, אפשרות לבחור ממגוון ההטבות החודשיות ועוד המון כלים נוספים שישפרו את התהליך המכירה.

אורי שנבל: "בדרך יצירתית זו מועברים המסרים בצורה המדויקת ביותר והיא מתיישרת עם התפיסה החדשנית של תאגיד השייט." "אנו מוקירים ומעריכים את פועלם של יועצי התיירות בישראל, ובעזרתם אנו רואים כי בעשור האחרון יש עלייה  בבחירה בחופשת שייט כ"חופשה האולטימטיבית".

קבוצת לופטהנזה הטיסה למעלה מ-145 מיליון נוסעים ב-2019

מטוסי קבוצת לופטהנזה (צילום יח"צ חו"ל)

חברות התעופה של קבוצת לופטהנזה הטיסו בשנת 2019 למעלה מ-145 מיליון נוסעים, עלייה של 2.3% לעומת השנה הקודמת. על פי נתוני סיכום השנה של הקבוצה, תפוסת המושבים שברה את השיא של השנה הקודמת ועמדה על 82.5%, עלייה של 1%.

חברות התעופה של הקבוצה, לופטהנזה, SWISS ואוסטריאן איירליינס הטיסו בשנה החולפת סך הכל 107 מיליון נוסעים ב-1,177,315 טיסות, עלייה שנתית של 3.2%. עיקר העלייה נרשמה בשדות התעופה הביתיים של החברות בציריך (עלייה של 5.7%), וינה (עלייה של 5.1%) ומינכן (עלייה של 2.5%). בשדה התעופה הביתי של לופטהנזה בפרנקפורט, נרשמה עלייה של 0.4% בתנועת הנוסעים.

*** חברת התעופה לופטהנזה הטיסה בשנת 2019 כ- 71 מיליון נוסעים בלמעלה מ-561,510 טיסות. מדובר בעלייה של 2% בתנועת הנוסעים בהשוואה ל-2018.

*** חברת התעופה SWISS שברה שיא חדש בתנועת הנוסעים בשנת 2019, כאשר הטיסה לבדה 18,781,440 נוסעים, עלייה של 4.7% בהשוואה לשנת 2018. SWISS הפעילה במהלך השנה החולפת למעלה מ-150,957 טיסות, עלייה של 4.1% במספר הטיסות.

*** חברת התעופה אוסטריאן איירליינס,  הטיסה בשנת 2019 סך הכל 14.7 מיליון נוסעים, עלייה של 5.1%. מספר הטיסות אותן הפעילה אוסטריאן איירליינס במהלך 2019 היה גבוה ב-2.9% בהשוואה לשנה הקודמת ועמד על 139,230 טיסות.

קבוצת לופטהנזה היא קבוצת התעופה הגדולה בעולם ומובילת שוק באירופה. מותגי הפרמיום של הקבוצה, חברות התעופה לופטהנזה, SWISS ואוסטריאן איירליינס, משרתות את השווקים המקומיים שלהן דרך שדות התעופה הביתיים בפרנקפורט, מינכן, ציריך ווינה. חברות התעופה של הקבוצה מפעילות טיסות ל- 270 יעדים ב-105 מדינות ב-10,775 טיסות שבועיות (בלוח הטיסות של חורף 2019/2019).

השטיח המעופף נבחרה לייצג את s7 Airlines (סיביריה איירליינס) בישראל

חברת התעופה הרוסית s7 Airlines (סיביריה איירליינס) בחרה בשטיח המעופף כנציגה הרשמית שלה בישראל. החברה, היא חברת התעופה השניה בגדולה ברוסיה ובעלת צי של מעל 100 מטוסים, תתחיל להפעיל החל מחודש אפריל 2020 קו ישיר מתל אביב לנובוסיבירסק שבסיביר. הטיסה תארך כ-5 שעות במטוסי איירבוס A320neo חדישים. משרד התיירות פרסם לאחרונה כי חצי מכמות התיירים מרוסיה לישראל מגיעים מאזור סיביר ברוסיה, תיירים, שעד כה היו צריכים התיירים לטוס בטיסת קונקשיין דרך מוסקבה.

אייל קשדן, מנכ"ל השטיח המעופף: "אנחנו גאים על הבחירה של חברת s7  איירליינס בשטיח המעופף כנציגה שלה בישראל, אנו שמחים להיות הפנים של החברה ולקבל את המוני התיירים שמגיעים דרכה ארצה".

גידול של כ- 25% בהזמנות קרוזים מאורגנים בגיל השלישי ב- 2019

מסעות מקבוצת אמסלם תיירות ונופש מציגה קרוזים מאורגנים למגוון יעדים בעולם (צילום אורית סלע)

גידול של כ-25% במספר ההזמנות של קרוזים מאורגנים בקרב הגיל השלישי בשנת 2019 כשהמגמה המסתמנת ל- 2020 מצביעה על צפי לגידול נוסף של כ- 20% בקטגוריה זו. העלייה החדה באה לידי ביטוי בבחירת יעדים מרוחקים כמו אוסטרליה, טזמניה וניוזילנד, מאורציוס ואיי סיישל, דרום אמריקה ויפן ולתקופה של מינימום שבועיים. כך עולה מנתונים שמספקת חברת מסעות, מקבוצת אמסלם תיירות ונופש, המתמחה בהפקת טיולים גיאוגרפיים והגשמת חלומות. עוד עולה מהנתונים שמספקת החברה כי היעד המבוקש ביותר לקרוזים מאורגנים בשנת – 2019 בקרב הגיל השלישי היה אוסטרליה וניו זילנד, בעוד בשנת – 2018 היעדים המובילים היו המזרח הרחוק ואיסלנד.

חופשות שייט מאורגנות, כוללות תמיד טיסות, העברות, שייט וסיורי חוף- מקנות לנוסעים שקט נפשי מרגע ההזמנה ללא כל צורך לדאוג לכל הלוגיסטיקות מסביב. כיום עם שפע המידע והנגישות לאתרים המובילים בארץ ובעולם, ניתן לבצע השוואת מחירים בכל רגע נתון לגבי מרכיבי החופשה בנפרד (כולל סיורי החוף) -המסקנה לרוב תצביע שפירוק החופשה יקר בהרבה ולמעשה בקרוז מאורגן קיים אלמנט של חיסכון הן בהוצאות והן בזמן ארגון החופשה.

גיא רווה, מנכ"ל מסעות, מקבוצת אמסלם תיירות ונופש: "אנחנו עדים למגמת שינוי מהותית בהרגלי החופשות של לקוחות בסקטור זה, אשר ברובו מצוי בפנסיה עם זמן פנוי ופחות מגבלות, לצד יצר סקרנות גובר הבא לידי ביטוי ברצון לחקור ולהכיר תרבויות חדשות ביעדים מרוחקים ואקזוטיים. קרוז מאורגן מהווה אלטרנטיבה מצוינת לחופשה לגיל השלישי, במיוחד לאור העובדה שמרגע ההזמנה הלקוח אינו אמור להתעסק עם אינספור הזמנות ותיאומים, אלא להתרכז בחופשה ובהנאה נטו". עוד הוסיף רווה: "אופי הקרוז מספק רמת אירוח גבוהה בספינות פאר עם מיטב הפסיליטיז וארוחות קולינריות מפנקות. מופעי הווי ובידור, חדר כושר ובריכות עצומות, מגון פעילויות כך שכל אחד יוכל למצוא את העדפותיו האישיות וליהנות באופן מקסימאלי. לצד כל אלה, העובדה שאין צורך לארוז ולפרוק כל פעם את המזוודות מחדש קורצת למטיילים. אנו צופים כי בשנת 2020 קטגוריה זו תזכה לצמיחה נוספת של כ – 20% כשהיעדים המסתמנים כמובילים בחורף הנם דרום אמריקה, אוסטרליה, ניו זילנד והמזרח הרחוק, בעוד בקיץ היעדים אשר יובילו יהיו בעיקר אירופה הקלאסית, הים הבלטי, איסלנד, האיים הבריטיים והפיורדים הנורבגים".

בין עשרות חופשות הקרוז המאורגנות שמציעה חברת מסעות, בולטות במיוחד: אוסטרליה- טזמניה, ניו זילנד והונג קונג, למזרח אפריקה- איי סיישל, מאוריציוס, מדגסקר וראוניון, דרום אמריקה- כולל ברזיל, צ'ילה, ארגניטינה ואורוגוואי, המזרח הרחוק- סינגפור, תאילנד, קמבודיה וייטנאם והונג קונג, ים בלטי- סקנדינביה, טאלין וסנט פטרסבורג, יפן- קוריאה וסין בתקופת פריחת הדובדבן. האיים הבריטיים- אירלנד, סקוטלנד, אנגליה והאי גרנזי, איסלנד- נורווגיה, סקוטלנד ואיי שאטלנד ועוד. אתר מסעות…

קתאי פסיפיק עם מינוי קרי לואי למנכ"לית החברה בישראל

קתאי פסיפיק ממנה מנכ"לית חדשה לסגל ישראל – קרי לואי. במסגרת תפקידה תהיה קרי לואי אחראית על פעילות חברת התעופה, המכירות, ההפצה, השיווק ויחסי הציבור בישראל. קרי לואי מביאה עימה ניסיון עשיר בתעופה וניהול. בתפקידיה הקודמים שימשה כמנכ"לית חברת התעופה בנפאל ומנהלת פרויקט חוויית לקוח במחלקות היוקרה ומנהלת התקשורת הפנים ארגונית של קתאי פסיפיק. כמנהלת פרויקט חווית לקוח, גב' לואי הייתה אחראית לחידוש האחרון של חברת התעופה בתחום מוצרים נלווים במחלקה הראשונה והעסקים, אשר הושקו אף בקו תל אביב-הונג קונג בחודש שעבר.

קרי לואי, מנכ"לית קתאי פסיפיק ישראל מציינת כי קתאי פסיפיק רואה בישראל יעד אסטרטגי ומשמעותי ורוצה להודות לכל השותפים בהצלחת הקו והביקוש שנוצר בארבע השנים האחרונות. "אנו מעמיקים את ההבנה שלנו בשוק הישראלי בכדי שנוכל להציע לנוסעים הזדמנויות עסקיות ושירות בלתי מתפשר. אנו מציעים לקהל הישראלי לחוות את מטוסי ה- Airbus A350 החדשים ביותר ולהכיר את מגוון טיסות ההמשך של החברה ליעדי אסיה והפסיפיק".

חברת התעופה קתאי פסיפיק שבסיסה בהונג קונג, מדורגת בין 5 חברות התעופה הטובות בעולם, והיחידה שמפעילה קו לישראל. קתאי פסיפיק מחזיקה צי מטוסים חדיש ומתקדם ומפעילה ממרץ 2017 טיסות ישירות בקו תל אביב- הונג קונג באמצעות מטוס האיירבוס A350 החדש, עם חיבורי המשך נוחים לכ-75 יעדים באסיה והפסיפיק מתוכם כ – 25 יעדים בסין, 6 יעדים באוסטרליה ו- 8 יעדים ביפן.

ישראייר עם קו חדש לציריך החל מה-29 ביוני עד ה- 31 באוגוסט

ישראייר תחל להפעיל טיסה שבועית מתל אביב לציריך בימי שני החל מה- 29 ביוני 2020 לכל תקופת הקיץ. המחיר לטיסות הלוך ושוב מישראל הוא החל מ– 499$ ומחיר לחבילה טוס וסע לרכב לשבוע החל מ-  589$ מותנה ב- 2 נוסעים. טיסת ההלוך תמריא מתל אביב בשעה 14:40 וטיסת החזור תמריא מציריך בשעה 18:15.

בנוסף לכך, ישראייר הודיעה כי תגדיל את קו הטיסות ללובליאנה בסלובניה המכונה "הבירה הירוקה" של אירופה לשתי טיסות שבועיות החל מה 23 לחודש מאי ועד אחרי החגים. הטיסות יצאו בימי שלישי ושבת. מחיר טיסה החל מ- 299$ לאדם , מחיר חבילה טוס וסע הכוללת רכב לשבוע ימים החל מ- 399$ לאדם.

גיל סתיו סמנכ"ל שיווק ומכירות ישראייר: "אנו ממשיכים לחדש ולהתאים את עצמנו לביקושים של התייר הישראלי. לובליאנה הינה יעד מבוקש למשפחות שמחפשות הפוגה, שקט וטיולי טבע.  בנוסף בחרנו בציריך בעקבות עליה בביקוש מצד משפחות לטיסות וחבילות נופש טוס וסע במחירים נוחים".

תיירות

ישרוטל משיקה את מצפה הימים המחודש

מצפה הימים (צילום וסטיילינג לינוי ודרור)

מלון מצפה הימים נפתח לאחר שנה וחצי של שיפוץ יסודי, שדרוג ועיצוב מחדש תוך שמירה על אופיו, בהשקעה של 80 מיליון שקלים. אחד החידושים הבולטים של המלון הוא הפיכתו לכשר, והצטרפותו של השף ארז קומרובסקי כיועץ קולינרי.

"ישרוטל מקפידה לאורך שנים להיות רשת המלונות העדכנית ביותר בנושא חווית האירוח", אומר ליאור רביב, מנכ"ל רשת ישרוטל. "מלון מצפה הימים בעל המוניטין העצום הולך להיות כוכב הצפון שלנו. זאת יצירה נוספת של ישרוטל המצטרפת למשפחת מלונות היוקרה; יערות הכרמל; בראשית; כרמים; אוריינט; רויאל ביץ אילת; רויאל ביץ תל אביב. אנחנו שמחים לפתוח את המלון מחדש ולהעניק לאורחינו חוויה בלתי מתפשרת".

לפני כארבע שנים רכשה ישרוטל את המלון מסמי חזן, בעלות של 97 מיליון שקלים. כעת, עם הפתיחה המחודשת, המלון מצטרף לקבוצת מלונות היוקרה של ישרוטל Isrotel Exclusive Collection.

במצפה הימים 115 חדרים וסוויטות. ברוב החדרים מרפסות הפונות אל גינות פנימיות וחלקן אל הנוף הפתוח של עמק החולה והגליל. לרשות האורחים עומדים מתחם ספא מרהיב; מסעדת מלון חלבית; אולמות כנסים ואירועים; ספרייה; חנות משק; קונדיטוריה ומאפייה; מסעדת "גריל עץ" בשרית; חווה אורגנית, משק חי ומחלבה; לאונג' מרווח עם אח בוערת בעונה הקרה ומרפסת חיצונית ענקית המשקיפה על הכנרת. במלון שפע נקודות תצפית אל נוף הגליל, ראש פינה, הכנרת והחרמון, בזכות מיקומו הייחודי מעל למושבה ראש פינה. סביבת המלון טובלת בחורש טבעי, צמחייה ירוקה, עצי פרי וגידולי שדה בחוויה גלילית. האירוח במלון מצפה הימים מתאפשר לילדים מגיל 10 ומעלה.

מצפה הימים מתהדר בחוויה קולינרית בגישת Farm To Table . חווה אורגנית ומשק חי המספקים למלון את חומרי הגלם הטריים והאורגניים: פירות וירקות שמתחלפים לפי עונות השנה. בחווה מחלבה המספקת מבחר גבינות איכותיות למלון ולמלונות נוספים של הרשת. את התפריטים והייעוץ הקולינרי מלווה השף ארז קומורבסקי, המזוהה עם המטבח הגלילי. במסעדת המלון מוצב טאבון גדול ממדים, ממנו יצאו חלק ממנות התפריט הכולל מנות דגים וטעמים מהמטבח הגלילי וכן קונדיטוריה ומאפייה המייצרת במקום את כל הלחמים, המאפים, העוגות, עוגיות והקינוחים. בר המלון מגיש בירות בוטיק מאזור הגליל ותפריט מנות נלוות למשקאות אלכוהוליים ויין. לראשונה מצפה הימים הופך למלון כשר חלבי בהשגחת הרבנות הראשית צפת.

מסעדת גריל עץ היא מסעדת בשרים איכותית, בהובלתו של השף ארז קומורבסקי, מגישה בשר מובחר על שיפודי ענפי עצים הגדלים באזור, עצי זית ואלון, מקלות קינמון וסוס. בתפריט ירקות הגדלים בחווה אורגנית של המלון וחומרי גלם טריים מהאזור. בין המנות בתפריט ניתן למצוא: שקדי עגל, טעמייה פול בלאדי, נתח קצבים, מסבחה חמה, מבחר סלטים, צלעות טלה, פילה עגל ומנות נוספות. חלק ממנות הקינוח יהיו כנאפה קרם פיסטוק, בסבוסה מלבי עם סירופ תפוזים ועוד. המסעדה תפעל בכל ימות השבוע ולכן אינה מחזיקה בתעודת כשרות. היא פתוחה לאירוחי המלון ולקהל הרחב המחפש חוויה קולינרית גלילית.

חנות המשק פתוחה לרווחת אורחי המלון והקהל הרחב ושם ניתן לרכוש מוצרים טריים המיוצרים מדי יום בחווה האורגנית, במשק ובקונדיטוריה: חליטות תה, עוגות ועוגיות, שמן זית איכותי, ריבות בייצור ביתי, טחינה גלילית, סבונים ממפעל בוטיק ומוצרים נוספים.

במלון 115 חדרים וסוויטות מפוארים, שתוכננו ועוצבו מחדש על ידי משרדARA Design  מלונדון והאדריכלים יהודה ויואל פייגין. גודל חדר דולב הסטנדרטי הוא 25 מ"ר הכולל מרפסת. הסוויטות בגודל של 50-55 מ"ר ואילו הסוויטה הנשיאותית בגודל 90 מ"ר, בה סלון מופרד הכולל פינת ישיבה סלונית לאירוח מלא, מרפסת סובבת עם נוף פנורמי ודק שיזוף בגודל 16 מ"ר. בכל החדרים מיטת קינג סייז, ערכת קפה ומכונת נספרסו, מסך טלוויזיה חכמה 49 אינץ', חדר רחצה מרווח עם חימום תת רצפתי, פינת עבודה ופינת ישיבה. לראשונה במלון מצפה הימים נבנתה וילה נשיאותית פרטית מבודדת, בעיצוב ייחודי ובגודל 100 מ"ר. הווילה תציע גינה פרטית עם דק שיזוף והאט-טאב, חדר אירוח ופינת עבודה. בעיצוב המלון החדש הושם דגש על שמירה על אותנטיות המלון וההיסטוריה שלו. נוצרו חללים המאפשרים מנוחה ורגיעה, שימוש בצבעים וחומרים טבעיים המשמרים את הקסם והייחודיות של המקום. חלק מריהוט המלון המקורי הפכו לפרטי וינטג' וחודשו וכך שולבו לצד העיצוב המודרני. במלון קיימת אווירה חמימה לצד אווירה יוקרתית.

מתחם הספא כולל בריכת שחייה חצי אולימפית מקורה ומחוממת, לצידה בר פנימי, סאונה רטובה ויבשה, ג'קוזי חיצוני על רקע נוף הגליל, 20 חדרי טיפול ותפריט טיפולים עשיר כולל תכשירי טיפול אורגניים, חדר כושר וחדר מנוחה והירגעות.
בחללים הציבוריים של המלון מוצגת תערוכה קבוצתית בנושא "נוף וקדושה" המציגה את יצירותיהם של אמנים ישראלים עכשוויים, צעירים ופורצי דרך. ה"נוף" הוא מושג אנושי המתאר חיים שלמים המתקיימים בטבע. התערוכה בוחנת את הדיאלוג בין הנוף וייצוגו ובאיזה הקשר. המילה "קדושה" מתייחסת למרחק שכל אחד מיוצרי התערוכה יצר ביחס לייצוג הריאליסטי של הנוף. כל העבודות מוצעות למכירה.

Booking.com עם מקומות האירוח והיעדים הטובים ביותר בעולם

מתקרבים לעכו העתיקה (צילום דני בר)

Booking.com, הכריזה לאחרונה על המנצחים בפרסי Traveller Review Awards לשנת 2020. השנה חולקו כמעט מיליון (986,449) פרסים ב-220 מדינות וטריטוריות שונות ברחבי העולם. לצד מגוון רחב של שותפי אירוח, Booking.com העניקה לראשונה פרסים גם לשותפי תחבורה. זו השנה השמינית שבה החברה מחלקת את הפרסים הללו. הפרסים נועדו להודות לשותפי החברה שהשיגו חוות דעת משבחות לאחר שהעניקו לאורחיהם חוויות איכותיות בעקבות הזמנת מקום אירוח, השכרת רכב או מונית משדה התעופה.

במהלך 2020, המדינות עם כמות הזוכים הגדולה ביותר היו איטליה (130,253), ספרד (66,755), צרפת (61,492), גרמניה (49,777), קרואטיה (42,763), ארצות הברית (42,112), בריטניה (41,848), פולין (36,793), רוסיה (36,296) ויוון (33,259), כאשר במדינת ישראל נרשמו 2,908 זוכים.

“הענקנו כמעט מיליון פרסים למגוון ספקי אירוח ותחבורה, ואני שמח להכריז על מקבלי פרסי ה-Traveller Review Awards של השנה, שעוזרים לנו לספק חוויות נסיעה חלקות ונוחות“, אמר אריין דייק, סמנכ“ל השיווק של Booking.com. “המשימה שלנו היא לעזור לכולם לחוות את העולם, ואנחנו גאים בכך שיש לנו מספר שיא של שותפים מכל רחבי תעשיית התיירות שמקבלים חוות דעת מעולות, ומספקים את האירוח הטוב ביותר בעולם.“

המקומות הכי מזמינים בעולם בשנת 2020 הם החל מעיירה אירית קטנה שנמצאת ליד איי אראן (Aran), ועד רשת רחבה של מערות עתיקות בדרום-מזרח אסיה, זוהי רשימת המקומות הכי מזמינים בעולם*. זו השנה השנייה ברציפות שבה העיירה גרמה (Goreme) שבטורקיה זוכה לתואר המקום המזמין ביותר בעולם. בהמשך הרשימה תוכלו למצוא בסדר יורד את טטרנסקה לומניצה (Tatranska Lomnica) בסלובקיה, פונג נה (Phong Nha) בווייטנאם, קובאריד (Kobarid) בסלובניה, קוכם (Cochem) בגרמניה, דולין (Doolin) באירלנד, טייטונג סיטי (Taitung City) בטאיוואן, שנה (Schenna) באיטליה, מונטה ורדה (Monte Verde) בברזיל, ואגם טקאפו (Lake Tekapo) בניו זילנד – יעד נוסף שזכה בתואר גם ב-2018.

הצמיחה המרשימה במספר הזוכים שהם בעלי דירות המשיכה גם השנה, וסוג מקום האירוח הזה הגיע שוב לראש הרשימה. כמעט 40% ממקומות האירוח הזוכים ב-2020 הם דירות. בנוסף, זו השנה השלישית ברציפות שבה ארבעה מתוך חמשת סוגי מקומות האירוח המובילים הם מקומות אירוח אלטרנטיביים: דירות (380,936), מלונות (179,869), בתי הארחה (94,162), בתי נופש (82,241) ו-B&B (75,875).

המלונות אמנם הגיעו שוב למקום השני ברשימת סוגי מקומות האירוח עם הכי הרבה פרסים, אך 75% ממקומות האירוח הזוכים הם בתים, דירות ומקומות אירוח ייחודיים אחרים, כולל סירות, איגלואים ובתים כפריים. מחקר של Booking.com שנערך לאחרונה ובדק יותר מ-22,000 נוסעים, מתיישר עם נתונים אלו לאחר שחשף כי כמעט 39% מהנוסעים ברחבי העולם מעדיפים לשהות בבית נופש או בדירה, ולא במלון.

אחת המטרות העיקריות של Booking.com לאורך השנים הייתה לספק לנוסעים ולמטיילים חוויית אירוח חלקה, ללא קשר רק למקום שבו הם ישנים. בין אם האורחים רוצים לטייל במדינה, לצאת לחוף, להסתובב בעיר או פשוט להגיע הביתה, באתר החברה ניתן למצוא אפשרויות תחבורה שיעזרו להם לעשות את זה בקלות. לכן השנה, בפעם הראשונה, Booking.com מעניקה את פרסי Traveller Review Awards גם לשותפים שמספקים השכרת רכב או מוניות משדה התעופה ואליו, אשר דאגו שהנוסעים ייהנו מחוויה מצוינת גם כשהם בדרכים.

השנה, הפרסים הוענקו ל-2,931 נקודות איסוף ב-160 מדינות וטריטוריות שבהן Booking.com מציעה השכרת רכב. נקודות האיסוף שקיבלו את מספר הפרסים הגבוה ביותר: שדות התעופה באלגרו (Alghero) באיטליה (13), מנורקה (Menorca) בספרד (12), קרקוב (Krakow) בפולין (12), אדלייד (Adelaide) באוסטרליה (12), כרייסטצ‘רץ‘ (Christchurch) בניו זילנד (12), שטוטגרט (Stuttgart) בגרמניה (11), פאפוס (Paphos) בקפריסין (11), קיירנס (Cairns) באוסטרליה (11), בודפשט (Budapest) בהונגריה (11) וקולאנגאטה שבגולד קוסט (Coolangatta Gold Coast), אוסטרליה (11). שירות המוניות בשדה תעופה, אשר זמין ביותר מ- 750 יעדים ברחבי העולם, זוכה להכרה בפעם הראשונה אי פעם בזכות השירות המצטיין של המוניות, כאשר 2,114 נהגים בקרב 27 ספקים זכו ב- Traveller Review Awards.

מי הערים החמות ביותר בישראל ואילו מקומות אירוח ישראלים זכו בתחרות? עכו היא העיר המזמינה והחמה ביותר בישראל על פי הדירוג של Booking.com. אחריה בין המקומות המזמינים ביותר בישראל שנכללו בדירוג ניתן למצוא בסדר יורד את ערד, מצפה רמון, חד נס, אילת, חיפה, קיסריה, נהריה, צפת, הרצליה, ירושלים, טבריה, אשקלון, נתניה, אשדוד, בת ים ותל אביב.

בין מבחר מקומות האירוח בישראל שקיבלו פרס אירוח לשנת 2020 נכללים צימר זמן ערבה בצוקים, מלון דירות רנומה אפרטמנטס בתל אביב, ורד במדבר במדרשת בן גוריון, הבית הטמפלרי בירושלים, קורא במדבר בערד, דירת על שפת הבניאס בשדה נחמיה ועוד. חמשת סוגי האירוח המובילם בישראל מבין הזוכים בסדר יורד הם דירות עם 1499 זכיות, מלונות עם 331 זכיות, הוסטלים עם 313 זכיות, בתי הארחה עם 148 זכויות ובתים עם נציגות של 113 זכיות.

חמת גדר עם החופשה המושלמת לחורף 2020

טבילה בבריכות התרמיות של ספא וילזג' חמת גדר (צילום דני בר)

פארק הנופש חמת גדר שוכן בעמק הירמוך בדרום רמת הגולן, בגובה של כ-150 מ' מתחת לפני הים. באתר נובעים ארבעה מעיינות חמים עשירים במינרלים, מלב האדמה מעומק משוער של כ-2 קילומטר ויותר. אתר הנופש חמת גדר מציע חופשה יוצאת מגדר הרגיל, במיוחד בעונת החורף, המעיינות הטרמו-מינראליים החמים בטמפ' 39 מעלות, מספקים חוויה מופלאה, רחצה בבריכות רחבות ומפלי מים, רביצה על כסאות ג'קוזי ייחודיים ומיטות נוח סביב הבריכה. לצד הבריכות ממוקם הספא שכולל חדרי טיפולים מפנקים וצוות מיומן של מטפלים מוסמכים מהשורה הראשונה שמעניק מגוון טיפולי גוף. חוות התנינים של חמת גדר, מהווה מוקד משיכה נוסף, בה חיים כ- 100 תנינים ממינים שונים מרחבי העולם. בנוסף, מתחם ה"מיני ספארי" בו ניתן לצפות בשלל בעלי חיים, קופים, איילים, זוחלים ועוד. במתחם, מופע צנוע של 4 תוכים, אגם דייג, בו ניתן לדוג דגים (בהתאם למזג האוויר) וכמובן, ליהנות ממסעדת המחבת (כשרה) שנמצאת באתר. בפארק ממוקם גם אתר עתיקות מרהיב מימי הרומאים בארץ, שעתיד לעבוד שימור ושדרוג מסיבי, כעת האתר סגור ולא פתוח למבקרים מפאת בטיחות, הנהלת האתר פועלת מול גורמי המדינה לקדם את תכנית השימור. בחמת גדר, מגוון אפשרויות לינה בהתאם לקצב, לראש ולתקציב שעומד לרשותכם. גם בחורף, מתחם האוהלים הממוזגים מותאם לבילוי משפחתי ייחודי, באוהל ממוזג ומאובזר למשפחות. מומלץ לכל משפחה לעשות שינוי ולנפוש בחורף בחמת גדר (בחורף המתחם פעיל רק בסופי שבוע).

אם בא לכם להרגיש תאילנד בישראל, מלון הספא וילג' Spa Village הוא פתרון מושלם. מלון בוטיק בלב הפארק, בין מצוקי הירמוך למרחצאות, מלון למבוגרים בלבד בעונת החורף. במתחם המלון ספא המציע טיפולים תרמיים ובכל חדר מתוך 31 החדרים קיים ג'קוזי פרטי אליו מוזרמים מי המרחצאות. לאחרונה הוקמו שלוש סוויטות, שתיים מפנקות שמחוברות ביניהן בדלת מקשרת ויכולות להתאים לאירוח מספר נופשים או משפחה (רק בקיץ מותרת כניסת ילדים למתחם המלון) וסוויטה נשיאותית. הסוויטות עוצבו בעיצוב טבעי, מודרני, בהיר שמתמזג עם הצמחייה הירוקה שבחוץ. לכל סוויטה ג'קוזי פרטי הממוקם במרפסת, תלויה פינתית, ואינטימית. בכל סוויטה מכונת קפה, מטבחון וחדר שירותים ומקלחת. בכל סוויטה טלוויזיה בעלת מסך שטוח.

צוות מטפלי הספא הם מהמובילים בארץ, בעלי ניסיון עשיר ומוניטין אדיר שנצבר במהלך שנים של עבודה. טיפולי הגוף בחמת גדר הפכו לשם דבר. אורחי הספא מחמיאים על חוויה בלתי נשכחת, שחרור, רוגע ופסק זמן טוטאלי ממרוץ החיים. השהייה בבריכות המים הטרמו- מינרליים משלימה את פעולת השחרור למפרקי הגוף ולשרירים תפוסים. מומלץ לשהות במים החמים למשך דקות ספורות, לצאת לאוויר וחוזר חלילה.

המלון כולו מוקף באזור פארק נרחב עם שטחים פתוחים, מדשאות ואזור הבריכה ומופרד מאתר חמת גדר הציבורי. במתחם ישנה מסעדה בה מגישים מאכלים מן המטבח הישראלי החלבי בלבד. ארוחת בוקר ישראלית מוגשת, מדי בוקר, במלון. השירותים המוצעים במלון כוללים גישה חופשית לאינטרנט אלחוטי בשטחים הציבוריים, וחניה ללא עלות. צוות המלון עומד לרשות האורחים 24 שעות ביממה.

בוקינג עם אפליקציית CityBook

Booking.com, אחת ענקיות התיירות הדיגיטליות המובילות בעולם, הכריזה על השקת מוצר פיילוט חדש, אפליקציה חדשה – CityBook – מדריך עירוני דיגיטלי המשלב השראה, תכנון וניווט, ויוצר חוויה מיוחדת המרוכזת במקום אחד.

אפליקציית CityBook היא למעשה מדריכת תיירים שמטרתה להנגיש מידע תיירותי כמו המלצות אישיות לאטרקציות מקומיות, הנחות ומבצעים מקומיים, מידע על אירועים ואתרים מעניינים. המידע שיזרום אל התיירים יגיע באמצעות טכנולוגיות למידת מכונה (Machine Learning), שמנטרת משתנים שונים של המשתמשים, כמו מיקום, הרכב הנוסעים (משפחה, זוג או לבד), באיזה שלב של הטיול הם נמצאים (היום הראשון לעומת היום האחרון), ואפילו מזג אוויר וזמינות מקומות האירוח בזמן אמת. כל אלה יסייעו ל-CityBook לספק המלצות רלוונטיות, כולל הסבר איך לחזור אל מקום האירוח שלהם מכל נקודה בעיר.

שלושת הערים הראשונות שייהנו מהשירות החדש יהיו לונדון, פריז ואמסטרדם, כאשר בחודשים הקרובים יצטרפו לשירות ערים נוספות כמו טוקיו, ניו יורק, ברלין, ברצלונה ורומא. השירות יהיה זמין ללקוחות Booking.com שיש להם הזמנה קרובה לאחת מהערים הללו.

“עם CityBook, אנחנו רוצים שיהיו ללקוחות שלנו את כל האפשרויות הכי טובות בעיר בכף היד“, אומר ראם פפטלה, מנהל החוויות של Booking.com. "איסוף מידע תיירותי מבין עשרות אתרים ואפליקציות, ואז להזמין כל דבר בנפרד, הוא לא תהליך פשוט ואנחנו רוצים שאנשים יתמקדו בחלק המהנה של תכנון הטיול – ההשראה – ויבצעו את ההזמנה והארגון בקלות, כשהכל מרוכז בנוחות במקום אחד". הוא הוסיף כי הפופולריות של CityBook, תקבע את המשך הפיתוח שלה לפיצ'רים חדשים שבעתיד אולי יכנסו לאפליקציה של Booking.com.

האפליקציה תהיה זמינה בגרסת Android או iOS, או באתר של CityBook site מהמחשב או המובייל. ברגע שהם מתחברים עם חשבון של Booking.com ניתן לראות את כל התוכן, לתכנן תוכניות ולחוות את כל מה שיש לעיר להציע.

מרכז מדבר לשלום עם מחזון למציאות

מטעי תמרים בערבה (צילום שמעון בכר)

בתחילת הקיץ יצאנו לדרך עם חזון, שאיפה ודימיון למרחב חדש לאירוח סדנאות, ריטריטים וכנסים הממוקם על אוכף הצופה אל עבר נופי מדבר בראשיתיים. מרכז מדבר לשלום הוא חלק מחלום גדול שלנו – שלום ושלווה במדינת ישראל הקטנה שאנו חיים בה ושמנו לעצמנו כמטרה לקדם פרויקטים שיקדמו שלום בינינו לבין עצמנו וממשיך לשלום בינינו לבין אחינו ואחיותינו, משפחתינו ושכנינו.

את המרכז חנכו תלמידי יוגה שהגיעו מכל רחבי העולם לשבוע של ריטריט יוגה בהובלת אסתר אקהרט, מורה מובילה ומפורסמת מאוד מאמסטרדם. המתרגלים שהגיעו חוו את הקסם של המקום כאשר השיא של הריטריט היה תרגול משותף עם חברי ארגון סולחה. במדבר- חלומות נוטים להתגשם; מי שבא לבקר לפעמים יודע להרגיש זאת, בקסם השקט, ביופי עוצר הנשימה והנוף האינסופי. בשאיפה להרחיב את הקסם לעולם כולו. מרכז מדבר לשלום ממוקם במתחם התיירות היוקרתי נוף צוקים שבערבה התיכונה.

תומר ודורית לינצנברג, אנשים שחולמים, בני 60 וקצת, מורי דרך אוהבי מדבר שהכירו אחד את השנייה בהשתלמות מורי דרך. האהבה לטבע ולסוסים יצרה חיבור מיידי ודורית הצטרפה אל תומר, חבר גרעין נחל, ממייסדי קיבוץ קטורה בערבה הדרומית. בקיבוץ הקימו את משפחתם ואז הגיע משבר גיל 40 – והיציאה לטיול לניו זילנד הרחוקה. טיול של אחרי צבא באיחור קל. יחד עם ארבעת ילדיהם הקטנים. "הרגשנו שחיי הקיבוץ השיתופיים כבר פחות מתאימים לנו. היינו צריכים 'להתאוורר'. טיול שהתארך קרוב לשנתיים שבסופו התקבלה ההחלטה לעזוב את הקיבוץ המצליח. החלטה שהתקבלה בתמיהה גדולה בקרב חבריהם בקיבוץ ומשפחתם הקרובה.

"זו הייתה החלטה מאוד קשה. לעזוב קיבוץ מצליח ברמה הכלכלית והחברתית ולצאת לדרך עצמאית. פחד כלכלי של להתחיל הכל מאפס עם 4 ילדים קטנים בבית…אך רצינו להקים משהו משלנו, עצמאות מוחלטת…". וכך המשפחה התגלגלה לצוקים, עדיין במדבר שכל כך אוהבים, אך לא קיבוץ. עם אופציה להקמת מיזם תיירותי.

האהבה לסוסים ואהבת הארץ והמדבר הולידה את הרעיון של הקמת מיזם "רוכבי צוקים" שבהמשך הפך לנוף צוקים. במרכזו  מבנה כינוס שישמש מקום התכנסות לכול הנופשים והמטיילים, ואורווה להלנת סוסי המטיילים. המקום יכלול שרותי שטח, ובקתות אירוח, מעין החאן הקדום ולצידו "מרכז ניווט ולימודי מדבר". תוך כדי 'תנועה' התעדכנו התוכניות והבקתות הוסבו להיות 'יוקרתיות' יותר, וזאת תוך כדי שמירה על פשטות וכיבוד המדבר.

"מיד ניגשנו לבצוע המשימה. כשהתחלנו לא שיערנו עד כמה זה יהיה קשה ומפרך. המכשולים והמהמורות הם כמעט אין סופיים 'אוי לבירוקרטיה הישראלית'… אך אנו פועלים ברציפות , בהתמדה  ובסבלנות לאורך השנים…ונחושים ועיקשים להמשיך להשקיע ולפתח. והאפשרויות רבות ומגוונות ובהתאם לכך גם התוכניות…"

כיום, לאחר שנים של תכנון ובנייה דקדקנית נפתח מתחם התיירות (והספיק כבר להתרחב) והוא פועל בהצלחה גדולה כבר קרוב ל-6 שנים, אפשר לומר שהחלום הוגשם (לפחות חלקו הראשון…) .

פרויקט קהילתי – בקתת שביליסטים (להולכים ורוכבים בשביל ישראל) – לפני גיוסה לצבא, נעמה טיילה לאורך כל שביל ישראל וחזרה מוקסמת מ"מלאכי השביל" (מארחים מטיילים ללא עלות) הרבים שאירחו אותה ואת חבריה לאורך כל הדרך. כך, לראשונה, התוודענו לתופעה הקסומה הזו. אהבתנו לטיולים, לטבע והסימפטיה למטייל הפשוט שרק רוצה מקום לשים את הראש, למלא מים ולהמשיך בדרכו במדבר הביאה אותנו להחלטה שאנו נקים בקתה המיועדת לשביליסטים. שביל ישראל לאופניים ולהולכי רגל עובר ממש ליד צוקים. הבקתה נבנתה בעזרתם של מתנדבים רבים מכל העולם כמו גם שביליסטים שעצרו את המסע הארוך לכמה ימים ועזרו בבנייתה. על הפרוייקט הנפלא ופורץ הדרך היה אמון שחר. הבקתה מכילה מיטות, מטבחון, מרפסת רחבה, מקלחת ושירותים, פינת מדורה. הבקתה מיועדת אך ורק למטיילים או רוכבים בשביל ישראל המגיעים לבקתה ברגל/ אופניים ויוצאים כך למחרת. "הבקתה הפכה להיות נק' עצירה חובה לכל מטייל בשביל ישראל ומבחינתנו זו המחמאה הכי גדולה!"

ממשיכים להגשים חלומות …'מרכז מדבר לשלום' – מרכז סדנאות וריטריטים – אותו בנו נעמה ובן זוגה איתמר. המבנה פותח את שעריו בימים אלו כאשר אסתר, מורת היוגה המובילה בהולנד מגיעה לריטריט עם תלמידיה מכל העולם לשבוע של תרגול במדבר הישראלי. החזון של המקום הוא לקדם ולתמוך בפרויקטים שמקדמים שלום בינינו לבין עצמנו ושכנינו. כחלק מקידום החזון, התארחו בריטריט הפתיחה חברי ארגון סולחה לתרגול משותף.

קצת על צוקים…צוקים הינו ישוב קהילתי תיירותי אקולוגי חדש (בן 12) המשתלב מאד בסביבתו הטבעית, הוא נמצא במרכז הערבה. הישוב ממוקם על צוק נישא, בלב המדבר מעל נחל צופר, במקום מדהים ביופיו. הצוק משקיף על סביבתו, ומכאן שמו. צוקים מתאפיינת בשקט ובשלווה שלמדבר יש להציע, והאנשים שמגיעים לכאן, מחפשים את זה. בצוקים יש חיי קהילה ענפים, ורוב תושביו מתפרנסים מתיירות (מיזמי צימרים, חאנים, כפר אומנים, מסעדות ועוד…), ממקצועות חופשיים, ומתפקידי חקלאות במושבים מסביב.

כיום מתגוררות בצוקים 100 משפחות (שלב א'- 50 מגרשים, שלב ב'- 50 מגרשים, שלב ג' בתהליכי קליטה- 50 מגרשים). הביקוש להגיע לצוקים הוא מאוד גבוה עקב החוויה הייחודית, הקהילה המיוחדת והנוף המרהיב.

מעלית הזמן בירושלים עם שבוע החלל הישראלי

שבוע החלל הישראלי במעלית הזמן בירושלים (צילום אוראל ניסים)

בסוף החודש, יצוין שבוע החלל הישראלי וזאת הזדמנות מצוינת לכל המשפחה לצפות במיצג רב חושי על כדור הארץ, כוכבי הלכת והגלקסיה. המיצג "מסע ביקום", מתאר את הרגע, בו נוצר היקום – המפץ הגדול, סיור במערכת השמש, סביב כדור הארץ, הירח והפלנטות השכנות. סיור במרחבי היקום וצפייה בתלת מימד על תופעות שונות ומשונות. במהלך המיצג כוכב שביט יטוס מולנו, רוחות השמש תישובנה לעברנו ואסטרואיד ינחת ממש לידנו! המיצג מסתיים בהמחשה ייחודית של גודלו של כדור הארץ ביחס לשאר היקום ושל גודלו של גוף האדם ביחס לחלקיקים המרכיבים אותו. מתאים מגיל 5. מתי? בתיאום מראש (שבת סגור). פרטים: 02-6248381 או באתר…

כפר הנופש עין-גב עם חופשה מהסרטים

חדר נוף כפר הנופש עין גב (צילום גל פלוטניקוב)

מה יכול להיות משמח יותר בחורף, מאשר לצאת מהשגרה לחופשה זוגית או משפחתית, מול הכינרת, צפייה בסרטים, ארוחת דגים מול הכינרת, בילוי בחמת גדר ועוד. כפר הנופש עין גב, מציע חבילת אירוח "חופשה מהסרטים", נופש ייחודי מול נוף הכינרת, עד 1 במרץ 2020. חבילת הנופש כוללת: לינה וארוחת בוקר, צפייה בסרט בבית גבריאל, ארוחת ערב זוגית במסעדת הדגים, ביקור בחמת גדר וגם כינרת במרחק נגיעה. כפר הנופש עין גב, שוכן ממש על שפת הכינרת, בין מדשאות ומרחבים ירוקים הנושקים לחוף. במסעדת כפר הנופש מוגשות ארוחות בוקר ישראליות עשירות.

בנמל עין גב, הסמוך לכפר הנופש, אטרקציות רבות: 'סיורכבת' ברחבי הקיבוץ, הנגרייה של סבא יוסי, דייגים ליום אחד, שייט דייג מודרך, שייט בכינרת (השייט בהתאם לתנאי מזג האוויר), בית הפרי בו שיקים ומיצי פירות טבעיים, מסעדת הדגים, בה מציע השף מאור זיתוני, מבחר מנות של דגים טריים בגריל ובתנור, סלטים טריים, מגוון תוספות, קינוחים ועוד.

האירוח בחבילה "חופשה מהסרטים" בדירות, כפריות, חדרי נוף וחדרי מלון. לפרטים והזמנות באתר כפר הנופש עין גב… ובטל': 04-6659800

צפת עם אטרקציות חמות ופעילות חורף מיוחדת

עמק התכלת (צילום אריאלה פרקש)

אחת מערי התיירות המובילות בישראל היא צפת- בירת הגליל, עיר מלאת קסם, טבע והיסטוריה מרתקת הנמצאת בעיצומה של קפיצת מדרגה היסטורית. צפת מציע למבקרים בה חוויה ייחודית ברמה עולמית – עיר עתיקה עם רצף אורבני בן 4,000 שנה, רוחניות, יצירה עשירה ואומנות ברצף של 2,000 שנות יישוב יהודי. לצד הסמטאות הקסומות, היצע קולינארי עשיר ומגוון, פארקים ואוצרות טבע קסומים וייחודיים, בתי כנסת עתיקים, מוזאונים, גלריות ואטרקציות לכל המשפחה. כעת, בעיצומו של החורף ביצעו בתיירות צפת התאמות על מנת למשוך מבקרים גם בשיאה של העונה הקרה. אז מה עושים בצפת?

מנהרות צפת מהמאה ה-16: לאחרונה חשפו בעמותת 'לבנות ולהבנות' יחד עם למעלה מ- 20,000 איש מרחבי העולם מנהרות תת קרקעיות מרתקות המציגות את צפת של המאה ה-16 והישוב היהודי.  מדובר במסלול תת קרקעי קסום ומרתק המציג את ההיסטוריה, היישוב היהודי הישן וצפת של המאה ה-16, שכונה עתיקה ומתחם 'בית הקהל'. במקום תחשפו למקווה, בארות מים ואוצרות היסטוריים מרתקים. במנהרות צפת מתקיים סיום מודרך ללא תשלום גם ביום שבת!.

פארק עמק התכלת: גן עדן גלילי וטבע קסום בלב העיר צפת. קק"ל ועיריית צפת  פתחו בשנה האחרונה את פארק עמק התכלת המשתרע על כ-580 דונם של מעיינות שופעים מים בעונה זו של השנה, בוסתנים מרהיבים, צמחייה פורחת, שבילי הליכה, מפל והכל מול נופו של הר מירון. במהלך הצעדה במסלולים השונים תפגשו באיילים, יעלים, דישונים ושלל בעלי חיים. המקום פתוח 7 ימים בשבוע, הכניסה ללא תשלום.

מופע אור קולי מרהיב: ב"הבית בט"ו" בעיר העתיקה לצד קיום סיורים ומופעים משיקים אטרקציה יוצאת דופן- מופע אור קולי חוויתי במשך 12 דקות המציג את ההיסטוריה של העיר צפת לאורך 3,000 שנה באמצעות טכנולוגיה חדשה ומתקדמת ההופכת את ההיסטוריה לחוויה קסומה ומעניינת לכל המשפחה.

לסייר בעיר העתיקה: למבקרים בצפת מוצעים סיורים מודרכים להכרת העיר העתיקה וההיסטוריה המקומית!. בתיאום עם עמותת רוח צפת ניתן להשתתף בסיורים ברחבי העיר העתיקה, בתי הכנסת, שדרת הגלריות ועוד. הסיורים מתבצעים בליווי 'הדרכה מנגנת', סיפורי צפת וההיסטוריה המקומית. אטרקציה מומלצת לכל המשפחה!.

"ארון הבגדים היהודי" וסדנאות: פעילות ססגונית וייחודית בצפת: מרכז הלבוש היהודי ממוקם בחדר קשתות מסתורי בין הסמטאות ומהווה אטרקציה חווייתית לכל המשפחה, מפגש עם עולם הלבוש היהודי המסורתי הכולל- סודות הלבוש היהודי של העדות השונות, מדידה של תלבושות מתקופות שונות, תצלומים בסמטאותיה הציוריות של צפת העתיקה. בנוסף, בגלריית רוח צפת מגוון סדנאות – יצור אומנות מיוחדת בהנחיית אומן בשלל סוגים: ציור בשמן / אקריליק על קנבס, סדנאות מוזיקליות, סדנת כלי הקשה, סדנת סוד המוזיקה, ועוד. הפעילות הינה בין הימים א עד ו בתיאום מראש- 0527710111

המרוץ למיליון בסמטאות העיר העתיקה: מרכז סיור והדרכה 'רוח צפת' מציע חוויה במרחב העירוני הייחודי של העיר העתיקה בצפת. צוות המרכז יעניק לכם חוברת של משימות ומפה של העיר העתיקה שתאפשר לכם להתנייד בין המשימות השונות. קבוצות יהנו מלווי של להקות מקצועיות (תוכן עכשווי או זמר חסידי). בין התחנות תבקרו בגלריות היצירה השונות, תלמדו על הלבוש היהודי, סודות העיר העתיקה, אומנות ועוד.

התערוכה הכללית: התערוכה הכללית שהוקמה לפני 52 שנים מרכזת יצירה ואומנות של 40 אומנים- ציירים, פסלים, צורפים וכדומה. במקום תוכלו להתרשם ממגוון רחב של יצירה ולרכוש מהיצירות. בין היוצאים המציגים בתערוכה: פסל הברונזה יונתן דרמון, פסל עיסות הנייר מייק ליפ, הפסל ויקטור חלואני, הציירת לנה לאור, הצייר מוריס דהן, הציירת נינה הולצד ועוד. המקום פתוח 7 ימים בשבוע.

גלריה לזכוכית: האמנית חיה שבח למבקרים את יצירותיה מסכוכית בגלריה הסמוכה לביתה שבעיר העתיקה בצפת. בנוסף, מסבירה האמנית כייצד מנפחים ויוצרים מזכוכית והכל בטמפרטורה של 2,000 מעלות!

בית הקדר: בסטודיו קטן המהווה גם חדר יצירה וקדרות, דניאל פלטאוור מציג את יצירותיו, מספר את סיפור חייו המרתק, התפתחות העיר העתיקה בצפת ועוד. ניתן לקיים סדנאות קדרות בתיאום מראש

צייר הקבלה: בלב העיר העתיקה סטודיו לציור עם משמעות וקבלה. במקום ניתן לקיים סדנאות  משפחתיות לציור יחד עם האמן.

חדר חידות צפת: אטרקציה חדשה שנפתחה בלב העיר צפתה ומציגה את הדור הבא של חדרי הבריחה!. מייקל ואסתר יצרו פעילות חוויתית עם ערך מוסף – עם דמיון לחדר בריחה, נושא החדר הוא ההיסטוריה ותרבותה של צפת. הפעילות מתאימה החל מזוג ועד לקבוצות גדולות, מבתצעת בעיברית או באנגלית- בתיאום מראש.

בית אוצרות הסת"ם: צפת עיר המזוהה עם הקבלה והרוחניות מזמינה אתכם לחוויה רוחנית נדירה המעניקה הצצה לעולמם של אוצרי הסת"ם- כתיבת ספרי תורה, מזוזות ותפילין, במהלך הביקור תבקרו ב3 תחנות חוויה שונות בנושא הסת"ם: חדר טריוויה חווייתית, חדר מולטימדיה בו יוצג סרטון מרשים וקצר, ומפגש מיוחד עם סופר במהלכו אף תתנסו בכתיבה!

מרכז המבקרים פעיל בין הימים א-ה בין השעות 9:00-18:00 וביימי שישי עד השעה 12:00. הביקור במרכז המבקרים של אוצר הסתם אורך כשעה ועשרים.

תערוכות ואמנות

ביתן הלנה רובינשטיין לאמנות בת זמננו עם היקום: יונתן ויניצקי

יונתן ויניצקי, היקום, אלמנט מספר 9 – הדפסת רצפה, 2020. פרט

המיצב "היקום" פרושׂ על פני שלוש קומות הביתן ומהווה מודל של תערוכה. 16 האלמנטים המרכיבים אותו מתוכננים בקנה-מידה 1:1 – אך מהות קיומם, כמושג וכחומר, כולה דגם.

שם המיצב לקוח מכותרתו של ספר מאת אביגדור המאירי, שראה אור בשנות ה-50 של המאה הקודמת והיה הניסיון הראשון בעברית לתַקשר את מדע האסטרונומיה לנוער. השאלות הפיזיקליות והפילוסופיות על טבעו של היקום כ"אתר" המאכלס את כל הצורות, העצמים וההתרחשויות, מתגלמות בחלל,  כהצבה המותחת את הגבולות של מושג התערוכה.

הצופה משוטט במערך מחזורי של 15 דק', בו מופעלים בו-זמנית כל האלמנטים האודיו-ויזואליים, ו"סיפור" התערוכה נגלל כמערכת גומלין מסועפת בין המוצגים לבין נקודות המבט של הצופה ושל האמן.

את התערוכה מלוות שלוש דמויות ששבות ומופיעות במספר רב של אלמנטים. הבחירה בשלוש הדמויות – אנטון (בגילומו של פיראס נסאר), עזרא (בגילומו של מיכאל מושונוב) ובתיה (בגילומה של עומר גולדמן) – שאולה גם היא ממבנה ״היקום״ של  אביגדור המאירי: לאורך הספר שלושה חברים צעירים מנהלים שיחה עם המחבר, ושאלותיהם מניעות את הלימוד על אודות היקום. דמויותיהם של אנטון, עזרא ובתיה נבראו עבור התערוכה כגרסה חדשה ובוגרת. הן מבוססות על מקורות שונים, משתנות ולובשות צורות שונות ובכך מתרחבות לכמה אנטונים, עזראים ובתיות המתקיימים במקביל ביקום זה.

בלובי של הביתן, בכניסה לחלל התערוכה, תלוי ציור של האמנית בתיה עוזיאל (1934-2018). הציור, שהיה תלוי בביתה עד לפטירתה. הדימוי שנוצר מרצועות אלומיניום ופולימר גרוס מזכיר גלקסיה, יקום. בתיה עוזיאל היא דמות מיתולוגית בהוראת מלאכות היד השונות. היא פרסמה ספרים רבים והנחתה תכניות טלוויזיה שבהן הציעה אפשרות של יצירה עצמית מחומרים זמינים, המעודדים מיחזור ויצירתיות. עוזיאל דגלה בהעברת הידע לדורות הבאים – כיצד ליצור – ככתיבה של פרוטוקול, וכדבר שניתן ללמד, לשחזר ולממש.

העבודה של יונתן ויניצקי מתייחסת למכלול התפקידים המקיימים את שדה האמנות ומתממשים לכדי "תערוכה". מלבד האובייקט האמנותי היא כוללת את עיצוב החלל, האוצרוּת, הכתיבה ואמצעי תיווך והפרסום. התרבות החומרית נחשפת ביצירתו כתודעה היסטורית וכמסע אוטוביוגרפי הנישא על כתפי מודלים קיימים: דימויים, חפצים, נוסחי כתיבה וטכניקות עבודה. הרגישות לחיי מעש ומלאכה מעמיקה בתערוכה לכדי הכרה כי היצירה, בשייכותה לתחום המעשה, גם אם נֶהגְתה כתודעת יחיד – היא תמיד מארג של רבים, "יקום". התערוכה התאפשרה הודות לתמיכת  Beauchamp Estateוהסרט הופק בסיוע קרן משפחת אוסטרובסקי. אוצרת: דלית מתתיהו. נעילה 30 למאי 2020.

ביתן הלנה רובינשטיין לאמנות בת זמננו ‏‪שד' תרס"ט 6, תל אביב. ב', ד' ושבת 10.00 – 18.00. ג', ה' 10.00  -21.00. שישי 10.00 -14.00. הכניסה חופשית.

המוזיאון הפתוח בתפן עם התערוכות אהובתי והס

לאה גולדברג 1, אהובתי, 2019, טכניקה מעורבת על נייר, 30X 42 – (צילום אלעד שריג)

אהובתי – רותי הלביץ כהן מאה דיוקנאות יצרה האמנית רותי הלביץ-כהן לתערוכתה במוזיאון הפתוח בתפן, על גבי מאה ניירות הנושאים את תווי פניהן של מאה דמויות נשים שונות, שעברו תחת מסנני המעבדה האישית של הלביץ-כהן והונצחו תוך כדי מניפולציות שונות: שיוך, קיטוע, חיבור, ערבוב של פנים וחוץ. הדמות מופיעה ברובד אחד שטוח, אך הצופה יכול לראות את מה שרוחש מתחת לממברנת העור: שכבתיות מרובדת, שקיעה ונזילה. מבין הדמויות יש גם נשות רוח ידועות, נשים מוכרות מן ההיסטוריה (לאה גולדברג, גולדה מאיר, חנה סנש) ומנגד נשים אנונימיות שנבחרו מתוך עניין של האמנית בדמותן. את כולן יחד היא מכנה בקיר המאה שלה "אהובתי" ומנסה לכנס את כלל נשותיה במילת שייכות אישית וקרובה האוצרת בחובה אלמנט מסתורי של סוד. נשות הנייר של הלביץ-כהן חזקות ותוקפניות, גיבורות על, אבל בה-בעת גם שבירות, רגישות ועדינות. החוט הקושר בין דיוקנאות הנשים שלה הוא לא הרצון להעצמה, אלא כמיהה כנה לקרבה ולאהבה.

גופי עבודה נוספים התלויים בתערוכה עוסקים בפירוק הגוף הנשי והרכבתו מחדש, עוסקות בנשיות, מיניות, תמימות ואובדנה וברווח שנוצר בין המודע לתת־מודע, אזור דמדומים, ביציאה מהגוף הפיזי תוך צלילה פנימה אל אזור התעתוע של התודעה, אומרת רותי אופק, אוצרת התערוכה ומוסיפה "הסטודיו של הלביץ-כהן במושב עין ורד הוא כאוטי, בדיוק כמו העבודות שהיא יוצרת, הוא נמצא באי סדר תמידי, עמוס בחפצים, אינו מסודר ואינו מזמין, הבא אליו יכול רק להציץ".

הלביץ-כהן היא אחת האמניות הפעילות ביותר בארץ, החל מאמצע שנות התשעים הציגה מעל עשרים תערוכות יחיד, שמונה מהן תערוכות מוזיאליות בארץ ובעולם, זכתה גם בפרסים רבים, בהם פרס השרה, פרס מפעל הפיס ופרס משרד התרבות והספורט. בשנים האחרונות עובדת הלביץ-כהן עם גלריה גורדון הישראלית ועם שתי גלריות נוספות בברלין ובהולנד.

ביאטריס פון-בורמן, אוצרת מוזיאון הסטיידליק, אמסטרדם, אשר תגיע במיוחד לפתיחת התערוכה מהולנד, כותבת במאמרה בספר היוצא עם התערוכה: "גוף האישה הנמצא במרכז עבודתה של הלביץ-כהן, מופיע בצורות ובמראות שונים: לבוש או ערום, במסווה של ליצן, מכשפה, ילדה או פאם פאטאל, כאלילה מיתולוגית או כדמות היסטורית; תלוי מהתקרה, מרחף, שוכב; מקוטע בחלל, לבדו או בחברתן של דמויות אחרות, כשהיא מפרקת את הגוף ומרכיבה אותו מחדש".

חלק אחד בדמויות הפורטרט מוקדש רק לאם, ליהודית, שנפטרה לפני כשנתיים, ובעקבותיה בדמותה המורכבת של יהודית ההרואית מהספרים החיצוניים. יהודית המיוצגת כדמות האם, בהירת השיער, מופיעה כאן כאזכור לנשים בלונדיניות, חיוורות ומפורקות, לעיתים הן על ערש דווי או מופיעות כשלדים, מעין שרידי קורבן בזירת פשע. היא מציירת נשים אהובות , מטביעה אותן בשאריות קפה ובכתמים בהירים של מרכך כביסה ורוד, כתמים שחורים ואדומים המרמזים על פורטרט שנעשה לאחר מעשה ברוטלי.

גוף עבודות נוסף מתנשא לגובה 6 מטרים, מגזרות נייר מצוירות מודבקות על בדים ארוכים, מעין דגלים או כרזות ענק הנעים מצד לצד, וגולשים מהתקרה מטה. בעבודות הבדים התלויים, מייצרת הלביץ-כהן, גריד ממסקינטייפ עם כיתוב שם המפעל, אשר עבר בירושה מהסב לאב. שם משפחתה ושם הסב "הלביץ ברוך בע"מ" מהדהדים כחתימה חוזרת ונשנית בעבודתה. הבדים המתארים טקסים שמאנים, עוסקים גם הם במוות, אובדן ושכול.

במיצב 'חדר אטום' שאינו נגיש, לדמויות הנשיות המוצגות בו, אין דרך מילוט. ניתן לצפות בהן רק באמצעות חור בקיר, ההופך את הצופה למציצן, המביט בסצנה אלימה. הלביץ-כהן מגדירה את הזירה כ"מופצצת". ההתרחשות הנגלית לעיני המתבונן היא של מאורע אינטימי, אך בו בעת ברוטלי, המורכב ממגזרות נייר מצוירות, גזורות ומודבקות. הנשים הבלונדיניות המפורקות, תלויות הפוכות, עיניהן מוסתרות, במחוות של ייסורים ואימה, שוכבות על כיסאות, איברי מינן חשופים. הזוועה מצביעה על אלימות נגד נשים.

במייצבים התלויים שבונה הלביץ-כהן, מעלה ומטה, מתערבבים ומתחלפים זה בזה. הראש נופל שמוט מטה, הרגליים מורמות מעל, פנים וחוץ מתערבבים. בכל צירי החלל שיוצרת בעבודותיה ניכרים תמיד טלטלה, היפוך, חוסר איזון, תחושת סחרחורת, עיוותי צורה ונזילות. האם זו מציאות חיינו המשתקפת מבעד לכאוס הפנימי שלה? האם יש רגע שבו הכאוס מתארגן והופך לחוקיות חדשה, לשפה מובחנת המציעה סדר משלה? היצירה של הלביץ-כהן מערערת על חלוקות ונעה בחופשיות בין צמדי ניגודים: מפורק ושלם, אנכי ואופקי, תלת-ממד ודו-ממד, ילדות ובגרות, נשיות וגבריות, פנים וחוץ, אפל ומואר, פרטי ופוליטי, מוגן וחשוף, זר ומוכר, "יפה" ו"מכוער". היצירה לוכדת את הצופה בחבל הנכרך סביב צווארו ומושכת אותו אט אט, עד למפגש ישיר עם הזעזוע. הצופה מסב את מבטו, אבל מיד שב ומתבונן. הוא נעשה שותף לתיאטרון של חיים. ייתכן ששפה זו היא שמאפשרת חיבורים מקצועיים שונים של האמנית, כמו למשל עבודתה ארוכת השנים עם המחזאי, המשורר והבמאי יהושע סובול.

הבחירות החומריות של הלביץ-כהן מותאמות לשפה המתעתעת שלה. החומרים הפלסטיים משדרים הומור עצמי. הצבעים הנוזליים, התפשטות הצבע האקראית הנפגשת בקווי מתאר וכתמים, מאמצים חיפוש של סדר חדש. שימוש בחומרים זמינים מסביבתה הביתית – שאריות של נוזלי קפה, מרכך כביסה, המסקינטייפ של העסק המשפחתי – הם רק חלק מהמרכיבים בתבשיל האמנותי שהיא רוקחת. היא אינה מפרידה בין "חומרי החיים" לחומרי האמנות. אוצרת התערוכה רותי אופק.

'הס'- אמון יריב: אמון יריב, מהבעלים והמנהל של גלריה גורדון בתל אביב, הוא גם צלם מוכשר המציג לראשונה במוזיאון הפתוח בתפן עבודות צילום, רובן מהשנים האחרונות.

תצלומיו אינם מתעדים אלא יוצרים מציאות מורכבת ומתעתעת. פסלים, מסכות, שברים, צורות ודימויים. יריב בונה תיבות הממסגרות אובייקטים שונים וחומרים בלתי מזוהים. חלקן נראות כולאות מקומות, נופים חרבים, כתאים וכבמות. נוכחות התיבה חזקה לא פחות מנוכחות הדימוי שבתוכה. בסדרות החדשות מופיעים דיוקנאות חימר. לא פעם נראה הדיוקן כמצוי בתהליך של קריסה בסטודיו של פסל. התערוכה מחדדת ומתמצתת את תהליך החשיבה והיצירה של יריב: הצילום אינו דולק בעקבות האירועים במציאות אלא הוא אחרון בשרשרת פעולות הנעשות בתוך המרחב הסגור של הסטודיו שבליבו תיבה־מרחב סגור נוסף, מתוחם, ואפל. גודלה של התיבה כגודלו של ציור ממנטו מורי והצילום רושם את האור החוזר מתוך אותו חלל מדומה שאפשר ונקרא לו קמרה אובסקורה. בגמר תהליך הצילום דינו של המצולם שנמצא בתוך התיבה להשתנות. יריב יוצר סדרות, וכל תצלום הוא חלק ממחזור, כאשר הווריאציות בין התצלומים השונים לעיתים זעירות, אך תמיד בעלות משמעות. אף שהמופע הסופי מוקפד, ניכר לעיתים ערעור על אמירות החלטיות והדברים מצולמים במצב של בין לבין, ולא פעם נדמה שההשתנות היא היא נושא הצילום. הסטודיו של יריב מלא בתיבות כאלה. לעיתים תיבה מונחת חודשים ארוכים עד שמערכת האלמנטים שבתוכה לובשת את צורתה הקבועה בתצלום.

בהקשר זה אומר יריב: "הבחירה לצלם בסטודיו ולהימצא בתווך שבין צילום לפיסול מאפשרת לי לחזור כל פעם לנקודה שבה נשארו הדברים. אני מדליק את המנורה כמו מישהו שמאיר בפנס על קירות מערה. והדימוי שעזבתי שבוע קודם או ערב קודם, עולה שוב".

שם התערוכה "הס" מבטא את מה שאולי מאחד את כל העבודות, קו של יותר משקט. "כשהתחלתי לעבוד על התערוכה הייתה לי מין מחשבה לעשות עבודות בלילה מבלי להעיר את הילדים. זה לא עבד וחזרתי לסטודיו, אבל משהו מהשמירה על השקט חלחל לעבודות. אולי כמו בשיר הילדים של ביאליק, הס, על כל כיווניו, נראה מדויק" אומר יריב.

התערוכה מלווה בספר- 150 עמ', בעברית ואנגלית, הכולל עבודות צילום של אמון יריב, משנת 2014 ועד 2019 , ומאמרים מאת רותי אופק אוצרת התערוכה ומנהלת המוזיאון הפתוח בתפן, יעל כץ בן שלום אוצרת אמנות. נעילה- 30 במרץ 2020. לפרטים אתר המוזיאון הפתוח בתפן- www.omuseums.org.il

המדיטק והמוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס עם תערוכות חדשות

דודו גבע תערוכה יומיום

"מעשה יום יום ו"יתומי הסערה" לזכרו של רון זיסנבך (זוס). 2 התערוכות עוסקות בפרטים הקטנים של החיים: הבידוק בשדה התעופה, קפה עם חברים, יום יום עם הילדים, מזג האוויר, הפקקים, שיחות הברזייה והגיל. החל ב- 22 בינואר 2019.

מעשה יום יום – כוללת עבודות של בכירי ובכירות הקומיקסאים בישראל ואורח מיוחד מסינגפור: ג'ון פורסלינו. אוצר התערוכה: בועז קדמן. בהשתתפות: דודו גבע, עידו הירשברג, שחר כרמל ועדי קפלן, רותו מודן, דותן מורנו, ניר מטרסו, תמיר שפר, John Porcellino, Koh Hong Teng. "קומיקס הוא מדיום עם מעט מאוד מגבלות., ליוצר הקומיקס יש שליטה כמעט מוחלטת בעולם שהוא מתאר,  ולרשותו מגוון עצום של טכניקות סיפוריות וכלים ממגוון של מדיומים והיכולת לערבב, לדגום, לצטט ולעבד אותם כפי שהוא רואה לנכון למרות כל זאת,  יוצרי קומיקס רבים בוחרים לספר סיפורים קטנים ואינטימיים, יומניים ויומיומיים פעמים רבות ללא פאנץ' קומי, מוסר השכל או מבנה שמוכר לנו מקונבנציות סיפוריות זמזום קטן ופשוט שדורש מהקורא סבלנות ואורך רוח".

"יתום הסערה" לזכרו של רון זיסנבך (זוס) – אוצר: צחי פרבר. רון זיסנבך, אחד מאמני הקריקטורה ואמני הקומיקס המיוחדים שפעלו בישראל, אשר נפטר בספטמבר 2018, ממחלת הפרקינסון, נהג לחתום בשם "זוס" על עבודותיו. זיסנבך הצטיין בקו נקי ומדויק, בראיית מציאות בהירה וחדה ובהומור נפלא. רבות מעבודותיו פורסמו בטור קבוע שהופיע בראשית שנות ה-2000 במוסף גלריה של הארץ תחת השם "יתומי הסערה". לאחר מכן פרסם קריקטורות פוליטיות יומיות נוקבות ומעוררות מחשבה בעיתון מעריב. לראשונה נאצרו עבודותיו ויוצגו בתערוכה.

לצד השקת התערוכות, תתקיים זו הפעם החמישית התחרות הדו-שנתית לקריקטורה הומוריסטית ע"ש פרידל שטרן. והשנה תחת הנושא: ואנחנו שניים. אוצרת: מורן פרל קונסטנטין. פרידל שטרן, האישה יחידה בסצנה הגברית של קריקטוריסטים שציירו את המדינה משנותיה הראשונות (דוש, אריה נבון, זאב, רענן לוריא, שמוליק כץ ויוסף בס)., נפטרה בשנת 2006 ועיזבונה העצום והמרתק מנוהל ע"י מוזיאון הקומיקס, בשונה מהקריקטוריסטים הגבריים, עבודותיה של פרידל שטרן עסקו בחיי היומיום ולא בפוליטיקה תוך כדי שהיא מציירת אותם בהומור, בחיוך ובקריצה. פרידל שטרן הותירה אחריה ארכיון ציורים רב גוני וצוואה בה היא מורה לקיים תחרות ותערוכת קריקטורות הומוריסטיות לא פוליטיות, באמצעותה היא מבקשת לעודד יצירה הומוריסטית חיובית.

אחת לשנתיים עורך המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס תחרות יוצרים, ובכך ניתנת במה והזדמנות ליוצרי קריקטורה וקומיקס מקצוענים לצד חובבים. השנה הוגשו לתחרות מעל 100 עבודות ואלה יוצגו בתערוכה. הזוכה בפרס הראשון מבין  המקצוענים יזכה ב- 25,000 שקלים – הפרס הגבוה ביותר בתחום, ואילו מקרב החובבים עומד הפרס הראשון על סך 10,000 שקלים. כרטיסים באתר http://www.cartoon.org.il/

מכון משואה עם השחרור – רגעים ראשונים

התמונה הפותחת את התערוכה – שחרור אושוויץ באדיבות סוכנות הידיעות רוסייה סגודמייה, מוסקבה

ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה, 27 לינואר, תפתח במכון "משואה" תערוכה חדשה "השחרור-רגעים ראשונים" המציגה עשרות עדויות מוסרטות של ניצולים, מאוספי מכון משואה, המספרות בגוף ראשון על הימים הראשונים לאחר סיום המלחמה. התערוכה נותנת ביטוי מרגש ומרתק למפגש עם המשחררים ולתחושות האישיות שליוו את הניצולים בימים שלאחר השחרור, לתהליך הפנמת גודל האובדן האישי והקולקטיבי, לחיפוש אחר קרובים, לרגשי הנקם ולראשית ההתארגנות של השורדים.

עם סיום מלחמת העולם השנייה התקיימו ברחבי העולם חגיגות ניצחון. עבור ניצולי השואה היה יום השחרור התגשמות משאת נפש, אך גם ראשית ההכרה בגודל האסון ותחילתו של מאמץ לאסוף שברי חיים ולהתחיל מחדש.  התערוכה מתמקדת בתגובות המידיות של הניצולים, ונוגעת בנושאים אישיים וקולקטיביים, ביניהם המפגש עם המשחררים, השיבה הביתה, תהליך הפנמת גודל האובדן האישי והקולקטיבי, החיפוש אחר קרובים, רגשי הנקם וראשית ההתארגנות של השורדים.

התערוכה נפתחת במכתב אישי של ד"ר אלווין ויינשטיין, רופא וקצין אמריקאי יהודי, לרעייתו הטרייה שבניו ג'רזי בו הוא מתאר את המחזות הקשים שנגלו לעיניו בעת שחרור מחנה דכאו. בהמשך כוללת התערוכה עשרות סרטי עדות במגוון נושאים. בין העדויות הרבות המופיעות בתערוכה ניתן למצוא את עדותם של שמחה רותם ( קאז'יק) מלוחמי המחתרת הבולטים בגטו ורשה, קריאל גרדוש (דוש), חיים בסוק, לשעבר סגן ראש עיריית תל אביב,  חווקה רבן, ממקימי קיבוץ לוחמי הגטאות ועוד.

הציטוטים על קירות התערוכה ממחישים את הממד האנושי והרגשי של רגעי השחרור הראשונים, כגון: השיבה הביתה – "הכל היה כפי שהיה, רק האנשים אינם", חיפוש קרובים – "לא ידעתי למי לכתוב שנשארתי בחיים", המפגש עם המשחררים "היו שצעקו, איפה הייתם? למה לא באתם קודם?"

"העולם מציין בימים אלה 75 שנים לניצחון על גרמניה הנאצית ושחרור המחנות. ואילו אנחנו עומדים בצומת היסטורי בו אנחנו עדיין אוחזים בידיהם של הורינו ניצולי השואה, ובד בבד מכינים תצוגות ותשתית חינוכית להעברת קולם של הניצולים גם לדורות הבאים." אומרת איה בן נפתלי, מנכ"לית משואה והאוצרת הראשית ומוסיפה "בשעה שמיליוני פליטים באירופה החלו שבים לבתיהם עם תום המלחמה, הרי שלמרבית ניצולי השואה לא היה בית לשוב אליו ולא מידע על גורל יקיריהם. אסירים רבים מתו מיד אחרי השחרור, חלקם מרעב ואפיסת כוחות, חלקם ממחלות, ואחרים בשל צריכה בלתי מבוקרת של מזון. עבור רבים מהניצולים תהליך ההחלמה והשיקום נמשך עוד זמן רב לאחר השחרור. התערוכה "השחרור – רגעים ראשונים" מבוססת על אוסף עשיר של עדויות מוסרטות שנגבו ע"י מכון משואה ומתארת בגוף ראשון יחיד את המגוון הרחב של התחושות והתובנות שהציפו את ניצולי השואה בימים הסמוכים לשחרור". מספר עדויות נבחרות:

*** שמחה קאז'יק תיאר את השחרור שלו: "בימים הראשונים ובימים שאחריהם בהחלט לא הייתה שום שמחה בלב מכל השחרור הגדול ששוחררנו. שוחררנו פיזית. הגוף שוחרר. נפשית לא שוחררנו עוד הרבה זמן".

*** גבריאל דגן על השיבה הביתה: "אני השתחררתי אחר כך מהצבא ואני חוזר לפראג. אני נסעתי דרך העיירות בסלובקיה, שאמי ואבי נולדו בהם ושהאחים והאחיות שלהם היו שם, אבל הם לא היו שם. אבי היה, אם אינני טועה, מ-11 ילדים, או 13, מספר לא זוגי, על כל פנים, ולמעלה מעשר, אמי רק שלושה, אבל ביחד, זה בכל זאת, עם הבני-דודים… שבט שלם, אף אחד לא היה. ואני מגיע לפראג, לתחנת הרכבת, ועכשיו לאן אני הולך? לאן אני הולך? כמה מטבעות בכיס, מעט מאד. מזוודה קטנה עם כל מיני חולצות, תחתונים, ואין בית, אין לאן ללכת. אני בתחנת הרכבת בפראג, לאן אני אלך?"

*** רות טטרקו תיארה את המפגש עם הכוחות ששחררו את המחנה: "נכנסו והרימו ידיים ועשו תנועות וצעקו שמחה, ואף אחד לא  צעק שמחה. אני זוכרת שאני הרמתי ידיים ועשיתי ככה. אבל אנשים בקושי הצליחו להרים ידיים, או שהיו כול כך אדישים: "הגעתם יותר מדי מאוחר, אנחנו כבר מתים בעצם, מה אתם עושים כאן?" פשוט מאוד לא היה להם כוח להרים ידיים. מין הרמה כזו איטית, איטית שנפלה בחזרה. היה שחרור כזה עצוב".

התערוכה "השחרור – הרגעים הראשונים" – מכון משואה, קיבוץ תל יצחק. 27 בינואר 2020 – דצמבר 2021. לפרטים נוספים http://www.massuah.org.il

הגלריה העירונית בעפולה עם אפרת גל-נור והדרך לעין חרוד – סוף מסע

אפרת גל-נור-מגשים גבעת חיים (צילום לנה גומון)

תל-אביב – הרצליה – טייבה – קיבוץ גבעת חיים – אום אל פחם – עין חרוד – מגידו ועפולה. שבע תחנות סימנה אפרת גל-נור במשך מסע כבן שנתיים, שאליו יצאה בעקבותיו של גיבור ספרו של עמוס קינן, "הדרך לעין חרוד". בכל תחנה קיימה תערוכה שנבעה מהנוף, מהמפגשים ומשיתופי הפעולה שהתהוו בדרכה.

ספרו של קינן (שיצא לאור בשנת 1984) מתאר הוויה אפוקליפטית שבה מדינת ישראל נשלטת על ידי הצבא, אזרחיה הערבים ״נעלמו״, יישובים רבים הושמדו, והאזרחים שנותרו אינם מורשים להסתובב חופשי. במצב זה מחליט הגיבור לנסות להגיע לעין חרוד החופשית. 36 שנים מאוחר יותר אפרת גל-נור יוצאת לדרכה בעקבותיו, עוצרת בעין חרוד – שם היא מציירת מפה מנטאלית של המסע – ובניגוד לגיבור הספר, היא בוחרת לסיים ולסכם את המסע בבירת העמק המורכבת, שמהווה מיקרוקוסמוס מרוכז של סוגיות כלל ישראליות שנקרו בדרכה.

"עפולה החופשית", התערוכה האחרונה והמסכמת של המסע, תיפתח במוצאי שבת ה-1 בפברואר בגלריה העירונית עפולה, ולצד עבודות מהדרך כולה, תציג עבודות חדשות משתי התחנות האחרונות של המסע: פארק עפולה ומגידו. התערוכה נוצרה בעזרתם של חברי תנועת תרבות שמצאו בעיר בית לעשייה אמנותית של תאטרון, מוזיקה ואמנות פלסטית. בתהליך עבודה משותף עם תושבי העיר הוותיקים והצעירים, מעלה התערוכה את השאלה האם עפולה-2020 היא עיר חופשית?

אפרת גל-נור: "יצאתי אל הדרך בעקבות ספרו של קינן, ותוך כדי הליכה מצאתי את עצמי משתמשת בספר כבמעין מדריך טיולים מקולקל. בדרכי הבנתי עד כמה חשוב לי לייצר מסע אחר מזה של גיבור הסיפור, גבר כוחני ואלים שמשתמש באנשים, וכמעט כל מי שבא במגע איתו מת. אני, לעומת זאת, אמנית ואישה שפוסעת בשוליים כאן ועכשיו, ונותנת למפגשים ולאנשים שנקרים בדרכי להוביל אותי ממקום למקום ולשרטט לי את הדרך. כך גם המפגש והשיחות עם האנשים שחיים בבירת העמק הובילו להחלטה לסיים את המסע בעפולה, ולא בדממת המוות הסטרילית של מעיין חרוד הנטוש, כפי שהוא מתואר בספר".

בפרק המסע שמוקדש למגידו מוצגים ציורים של אסירים בעבודתם באתר החפירות הארכיאולוגיות בכלא מגידו, וציורים של ארבעת פרשי החורבן מחזון יוחנן שמתרחש על פי המסורת בארמגדון (על פי המסורות, שיבוש השם הר מגידו). לצד אלו מציגה גל-נור ציורי נוף "יפה" של פארק עפולה – ריאה ירוקה ותמימה שהופכת באחת למקום טעון בכאב ובקושי, בשל פרק טרי בהיסטוריה העכשווית של הדרת נשים וערבים. ציורים פסטורליים של פינות משחקים ושל פיקניק בפארק המריבה מוצגים על רקע קולות שבוקעים מ"רדיו עפולה החופשית" – פס קול שבו נשמעים תושבי עפולה בשירה, בראיונות ובשיחות שבהן הם מספרים על אהבתם למקום, ועוסקים בשאלה האם עפולה היא עיר חופשית מבחינה דתית, חברתית ותרבותית.

בחלקה של התערוכה שמסכם את הדרך מתל אביב לעין חרוד, מוצגות מבחר עבודות מהתערוכות שהתקיימו עד כה בתחנות השונות במסע, ביניהן: "השכנים אינם נאים בעיני" – עבודת וידאו שצולמה במטע זיתים בטייבה, בה מקריאות אפרת גל-נור ואיסמהן ג'באלי את הסיפור של לאה גולדברג, בעברית ובערבית לסירוגין; נופים מצויים של הקיבוצים גבעת חיים איחוד ומאוחד מצוירים על מגשי פלסטיק ישנים מחדר אוכל קיבוצי שכבר איננו; דיפטיך בגודל של כ-4 מטרים בו מצוירת אחת מהמפחמות המסורתיות, היחידות שנותרו בואדי ערה, מהן קיבלה אום-אל פחם את שמה.

התערוכה תוצג למשך שלושה חודשים עד יום חמישי ה-30 באפריל ובמהלכה יתקיימו מפגשי למידה וסדנאות בהשתתפות מורים ותלמידים ממוסדות חינוך ואקדמיות ברחבי הארץ. בנוסף, לקראת נעילת התערוכה יתקיים בגלריה "עפולה החופשית – סימפוזיון סיום". בסימפוזיון ישתתפו דוברים מדיסציפלינות שונות שיעסקו בתמונה המורכבת והחמקמקה של ישראל 2020, כפי שהיא מצטיירת ממכלול הנופים והמפגשים שזימן המסע העכשווי במתל-אביב לעין חרוד.

את "הדרך לעין חרוד-מסע עכשווי" ליוותה ביעוץ אמנותי גליה בר-אור. המסע מתועד באתר ומאפשר למשתמש לשוטט ולעקוב אחר תוואי הדרך, ולערוך מסעות עצמאיים בתוך החומרים השונים. האתר הוקם בתמיכת מפעל הפיס. אוצר התערוכה: עוז זלוף

הגלריה העירונית בעפולה – רח' חטיבה תשע מס' 15, עפולה.

מרכז קהילתי מגיד ת"א עם עיניים שמחות לצִלה בינדר של מורן שוב

צלה בינדר לספר יש לי סוד

במסגרת שנת אלתרמן בתל־אביב, תציג האוצרת והאמנית מורן שוב את התערוכה "עיניים שמחות לצלה בינדר" – תערוכה שהיא פרי מחקר על ייחודה של צלה בינדר (1919 – 1987), כמאיירת. בינדר איירה ספרים רבים, וביניהם גם את ספרי הילדים של נתן אלתרמן, שהיה אהובה. התערוכה תוצג החל מה-6 בפברואר 2020 במרכז קהילתי מגיד (שד' נורדאו 63 תל־אביב), באוצרותה של מורן שוב. התערוכה מציגה: תצלומים מתוך ספרים שאיירה צלה בינדר, איורים מעזבון צלה בינדר שבמרכז קיפ באוני' תל־אביב, ספרים מקוריים, הצבה מפעילה: נדנדות מיוחדות לתערוכה, טריבונה לישיבה והאזנה, התסכית "מכתבים אל צלה" להאזנה – בהשתתפות חוה אלברשטיין הקוראת מתוך מכתביה של צלה בינדר לאלתרמן.

במסגרת התערוכה תספר מורן שוב על אודות ייחודה של צלה בינדר כמאיירת, ויתקיימו בחלל מפגשי קריאה בספרי המשוררות ומשוררים שבינדר איירה: נתן אלתרמן, מרים ילן־שטקליס, פניה ברגשטיין, לוין קיפניס.

התערוכה הוצגה לראשונה במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, באוצרות של ד"ר איה לוריא

חגיגות אמן העיר – שנת אלתרמן ממשיכות ברחבי העיר תל-אביב-יפו! במסגרת הפרויקט ראשון מסוגו בישראל ביוזמת מנהל קהילה, תרבות וספורט, אגף התרבות והאמנויות. במשך שנה שלמה, מספטמבר 2019 ועד אוגוסט 2020, העיר תל אביב-יפו תכיר לדור הצעיר את גדול משורריה: נתן אלתרמן.

"גם למראה נושן יש רגע של הולדת", כתב אלתרמן, ועיריית תל אביב-יפו החליטה להאיר זרקור-ירח על המשורר – מתוך כוונה לחשוף את עושר עולמו המסחרר ואת רוחב ליבו המפעים גם לצעירים ולילדים.

חגיגות אמן העיר – שנת אלתרמן שזכו לברכת המשפחה, ייערכו בשלל תחומים: ספרות, מוזיקה, תיאטרון, אמנות פלסטית, ניו מדיה ועוד. מאות משוררים, סופרים, מוזיקאים, שחקנים, אמנים, עיתונאים ואנשי ציבור, מהם ותיקים ומוכרים ומהם צעירים וחדשים, ייקחו חלק בחגיגות – ויעניקו את הפרשנות היצירתית והמקורית שלהם לכוכב האלתרמני הבוהק, המסנוור, אבל גם לפועלן של שלוש הכוכבות אשר חלקו עמו את השמיים: בתו – המשוררת תרצה אתר, רעייתו – השחקנית רחל מרכוס ואשת חיקו – הציירת צלה בינדר.

קישור לעמוד האירועים באתר העירייה… וגם קישור לפייסבוק של אלתרמן

המוזיאון לאמנות האסלאם עם מסיגות גבול

רובה סלאמה. מחווה למקור העולם. 2017

בימים אלו הולכים ומתחזקים הקולות הקוראים להדרת נשים והשתקתן במרחב הציבורי מצד ממסדיים דתיים וחברתיים,  כדוגמת הפרדת נשים וגברים באירועים ציבוריים, באוטובוסים ועוד. למרות זאת, אנו עדים בשנים האחרונות לתופעה חדשה בחברה היהודית ובחברה הפלסטינית בישראל: יותר ויותר נשים  הגדלות בחברות שמרניות ופטריכאליות, יוצרות אמנות המתמודדת בהתרסה ובמחאה נגד חוקי החברה שממנה הן מגיעות.

המוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים יפתח בחודש ינואר הקרוב את התערוכה "מסיגות גבול" שתעסוק בתופעה זו. בתערוכה יוצגו עבודותיהן של 15 אמניות פלסטיניות ויהודיות-דתיות המשקפות התרסה, זעם, תחושות מחנק, כמיהה לשחרור ורצון לפרוץ את גבולות תפקידי המגדר המסורתיים. הן מבטאות את המתח בלתי נסבל בין המרחב הדיגיטלי – גלובלי בזכותו הן נחשפות למתרחש בעולמות אחרים לבין התחזקות מגמות הדיכוי כלפי נשים בחברות שבהן הן חיות. עם זאת, האמניות בתערוכה בוחרות לחיות בקהילותיהן וליצור במרחב של חירות אישית ומודעות ביקורתית. האמניות היהודיות מוחות בעבודותיהן על צווים חברתיים המניעים אותן לריבוי לידות ומשעבדים אותן לעול גידול הילדים. האמניות הערביות מתריעות ומוחות על האלימות המופנית כלפי האישה בשם "כבוד המשפחה". אלו גם אלו מתייחסות אל חוקי הצניעות כאל מחיקה והגבלה של הזהות האישית והעצמאית שלהן. הן ממקמות את עצמן בין דור האימהות ששתקו והושתקו לבין הבנות הצעירות שהן חרדות לגורלן ולעתידן. כל העבודות מעלות  סוגיות מורכבות בהקשרי הגוף הנשי, כגון דמוקרטיה וחופש בחירה,  השליטה במיניות הנשית, כיסוי וגילוי, תפקידי מגדר, דיכוי, אפליה וניצול של נשים.

פאטמה שנאן היא זוכת פרס קרן Outset עבור העבודות שיצרה במיוחד לתערוכה. בעבודות החדשות היא משתמשת בגופה שלה כמודל הציור ומביימת את עצמה בזווית קשה לצפייה, כשהוא צבוע בצבעי הסוואה או קטוע, לעולם לא במבט ישיר וחשוף אל הצופה. המראה שנוצר מהווה מבחינתה סמל לאינסטינקט ההסוואה החייתי שמתקשר לשיטות לחימה וצייד המזוהות עם הזכר בחברה, כאשר אימוץ הדימוי הזכרי על גופה הנשי נועד לחתור תחת התפקידים המסורתיים המצופים מגברים ומנשים. חנה גולדברג אשר מחתה בעבודותיה המוקדמות כנגד מנגנון הלידות המרובות, ממשיכה לעסוק גם בסדרה החדשה "חשופה" במעמד האישה בחברה הדתית שחייה ועולמה נותרים סמויים מן העין הציבורית. גולדברג מציגה את דיוקנה בסטודיו כאשר בדי הציור הגדולים מסתירים את דמותה, וכל שהצופים יודעים על הציירת הוא שהיא נאבקת להתגלות. הילה קרבלניקוב – פז מציגה סדרת עבודות שהן בבחינת תיעוד נועז מחיי האישה הדתית: רגע הטבילה ב"חוף לנשים בלבד" והטבילה במקווה ערב חופתה. עבודתה של מאג'דה חלבי תושבת מג'דל שמס – צעיף דרוזי מסורתי הפרוש על פני שטיח, מצביעה על הקשר הרב-דורי עם נשים במשפחתה, ועל הזיקה למלאכות האומנות ולמנהגי האבלות שלהן. חלבי מייצגת את חוויית דור הביניים הנשי: בין הנשים המבוגרות ממנה, שנכנעו כליל לתכתיבים המסורתיים, לבין הצעירות, החותרות לשינוי ולהתאמה לעולם העכשווי.

התערוכה ממקדת מבט בתופעה חדשה יחסית בחברה היהודית ובחברה הפלסטינית בישראל: נשים הבאות מרקע שמרני, דתי ופטריארכלי, ויוצרות אמנות אמיצה, המתמודדת עם מוסכמות החברה שממנה הן מגיעות. 15 אמניות פלסטיניות ויהודיות-דתיות מציגות בתערוכה עבודות חדשות המתריסות כנגד הנורמות המגדריות והדתיות ועושות שימוש בגוף האישה ובדיוקנה כסמל של חתרנות ומחאה. משתתפות: רוואן אבו פילאת, פאטמה אבו-רומי, אנדי ארנוביץ, מרים ברזסקי, חנה גולדברג, אמירה זיאן, שירה זלוור, מג'דה חלבי, רחמה חמזה, לאה לאוקשטיין, היאם מוסטפה, יארא מחאג'נה, רובא סלאמה, הילה קרבלניקוב-פז, פאטמה שנאן. אוצרת: ד"ר סיגל ברקאי. 30.1.2020 – 3.5.2020

המוזיאון לאמנות האסלאם ירושלים. פרטים באתר… ובטל': 02-5661291

בית ציוני אמריקה עם אנשים – תערוכת יחיד של ג'ני קין

ג'ני קין, ציירת, תל אביב. לימוד אמנות במוזיאון ת"א אצל מוטי פן. אל המכחול והקנבס הגיעה בגיל 66, מרבה לצייר אנשים, על כל הגוונים, ומציגה את השוני בין אדם אחד לאחר, את קשת הרגשות והקשרים, את היחד מול הלבד, מתח מול רוגע. דרך דמויות מביעה כיצד כל אדם מכיל בתוכו עולם ומלאו. וגם כיצד רגע אחד של אינטראקציה  יכול לגלות הקשר וה-אין קשר שבין אנשים את הפרשנות משאירה ג'ני למתבונן ומאפשרת לו למצוא את החיבור לדמויות ביצירה.

ג'ני קין, הגיעה אל המכחול והקנבס בגיל 66, מרבה לצייר אנשים, על כל הגוונים, ומציגה את השוני בין אדם אחד לאחר, את קשת הרגשות והקשרים, את היחד מול הלבד, מתח מול רוגע דרך דמויות מביעה כיצד כל אדם מכיל בתוכו עולם ומלאו וכיצד רגע אחד של אינטראקציה  יכול לגלות הקשר וה-אין קשר שבין אנשים את הפרשנות משאירה ג'ני למתבונן ומאפשרת לו למצוא את החיבור לדמויות ביצירה התערוכה מזמינה את הצופים להיכנס לעולמות של אחרים בכל מצבי חיים – להכיר להרגיש ולהתרגש.

פתיחה: יום שלישי 03/02/2020 | שעה : 19:30. מפיקת התערוכה – מורן יעקבי. נעילת התערוכה – 27/02/2020. בית ציוני אמריקה | כתובת: דניאל פריש 1, תל אביב

טיולים

טיול פריחה חורפי בשמורת אירוס הביצות / אחו נוב

נרקיסים באחו נוב בגולן (צילום לימור הולץ)

בשמורת אחו נוב שבגולן כבר פורחים נרקיסים שנהנים משפע המים של מערכות הגשמים האחרונות. זוהי הזדמנות מצוינת לצאת לטיול רגלי וליהנות ממראה הפריחה לצד הנחלים והמפלים שזורמים בגולן. שמורת טבע אחו נוב, הנקראת גם שמורת טבע אירוס הביצות ואתם נמצאים בשוליה של ביצה. אחת היחידות שנשארו בארץ. מספר גורמים החוברים יחדיו הפכו את אחו נוב לביצה: שטח מישורי בעל שיפוע מתון מאוד. ניקוז בלתי סדיר. משקעים רבים יחסית באזור זה כ-550 מ"מ בממוצע בשנה. קרקע חרסית שבמגע עם מים תופחת ונאטמת, כך שמי הגשמים במקום לחלחל זורמים או במקרה זה עומדים במקום, אליהם מתווספים מים מערוץ נחל נוב וביחד יש לנו ביצה – ביצת אחו נוב.

גובה המים באחו נוב אינו אחיד, ישנם אזורים המכוסים מים בגובה סנטימטרים בודדים וישנן, במרכז האחו, שתי שלוליות עונתיות גדולות בעומק של כ-20 ס"מ – כמות המים תלויה בכמות המשקעים שיורדת במהלך החורף.

השמורה פורחת כמעט כל השנה, בכל עונה אפשר למצוא פרח יפה כזה או אחר ובכל זאת מקור המשיכה העיקרי של מטיילים לשמורה הוא גל הפריחה הגדול של הנרקיס המצוי ואחריו אירוס הביצות הנדיר. הפרחים המקשטים את האחו לפי עונות השנה:

*** סתיו: גרגיר נחלים, עדשת מים גיבנת, סתוונית ירושלים, כרכומים.

*** חורף: נרקיס מצוי, אירוס הביצות, עירית גדולה, רומולאה סגלולית, עריוני צהוב.

*** אביב: תורמוס ההרים, תלתן הביצות ושעורת התבור.

*** קיץ: שיח אברהם מצוי, כרפס הביצות, יינית חרוזה, כף צפרדע איזמלנית, קנרס סורי.

הנרקיס מלך הביצה, הנרקיס המצוי פורח בסתיו ובחורף. בישראל קיימים שני בתי גידול לנרקיס מצוי, בעמקים ובהרים, מועדי הפריחה שלהם שונים, בהרים הנרקיסים פורחים בנובמבר-דצמבר ובשלוליות והביצות הפריחה בינואר-מרץ. פריחת הנרקיס בלבן בוהק נראית למרחוק ומפיצה ריח חזק, כשמתקרבים לאחו בעונת הפריחה ניתן להריח את ריחו כבר מאזור החנייה.

כדי למנוע נזקים לפריחה ולשמורה ובכל זאת לאפשר למטיילים הרבים להגיע וליהנות, הכשירה רשות הטבע והגנים שביל מעגלי שאורכו כ-1 ק"מ. השביל מתחיל בחניון השמורה עובר ליד ריכוזי הפריחה וחוזר לחניון. חלק מהשביל נגיש למוגבלים בתנועה. הקפידו להישאר על השביל.

הערות: הכניסה ללא תשלום | המסלול מתאים לכל המשפחה | אין לרדת מהשביל בתחום השמורה ואין לדרוך על הצמחייה | יש לשים לב למעברים רטובים ואדמה בוצית ולעיתים מוצפת ומחליקה בימי החורף . משך המסלול: כשעה. אופי הטיול: מעגלי, משפחות, דרגת קושי קל. איך מגיעים: בכביש הגישה של חיספין, כ-200 מטרים לאחר הצומת, ישנה פניה שמאלה למגרש חניה מוקף גדר. ב WAZE: אחו נוב (שמורת טבע אירוס ביצות נוב).

דרך החווארים – טיול מעגלי קצר בערבה התיכונה 

דרך החווארים (צילום משק מוצ'ניק)

בעוד ברחבי הארץ ירדו בתקופה האחרונה משקעים רבים, בערבה התיכונה המסלולים שנותרו נוחים ויבשים מציעים לקהל הרחב מגוון רחב של טיולים ומסלולים ייחודים. אחת ההמלצות: 'דרך החווארים' סמוך למושב עידן- טיול משפחתי, קצר ומעגלי, בכל עונות השנה, באור יום ולאור ירח מלא.

סיפור דרך: נוסעים לאורך כביש 90 לכיוון דרום, וכאשר מגיעים לצומת עין חצבה פונים מזרחה לכיוון מושב עידן. לפני שער הכניסה של המושב פונים ימינה לכיוון דרום, בדרך השלום. לאחר נסיעה של כ-2 ק"מ, פונים מזרחה למאגר חצבה ואחרי 200 מטר מחנים את הרכב ומתחילים בהליכה בוואדי לכיוון צפון, הנחל מתפתל וניתן ליהנות מתצורות חווארים יפות ומגוונות. לאחר כ- 30 דקות הליכה מגיעים לקצה הוואדי, כאשר מבחינים בכביש חקלאי שיורד ממושב עידן לשדות החקלאיים. פונים ימינה לכיוון דרום וממשיכים ללכת לאורך נחל הערבה לכיוון מאגר חצבה ממנו התחלנו. קצת לפני המאגר, ניתן יהיה לצפות בברכות מיובשות שהשאירו שדה בוץ הדומה לשברי "שוקולדים", ואדמה חרסית מבוקעת. ממאגר חצבה פונים ימינה, מערבה לדרך החווארים, ובחזרה לדרך השלום ולאחר עלייה קלה מגיעים לחניית רכבים.

הדס מוצ'ניק, מדריכת טיולים ובעל מתחם לינה במושב עידן ממליצה לטייל בדרך החווארים לאור ירח מלא כאשר החווארים מקרינים חזרה את אור הלבנה ואין צורך בפנסים עוד אומרת מוצ'ניק כי תושבי הערבה התיכונה מכנים את  מסלול: 'המסלול המהיר', מכיוון שניתן לצאת אל הטיול הקצר עם אופניים, או בהליכה רגלית ללא צורך בהתארגנות ובמרחק 3 ק"מ ממתחמי האירוח שבמושב עידן. מסלול מעגלי- טיול חווארי מושב עידן בערבה: מרחק – 3.5 ק"מ. דרגת קושי – קל. זמן משוער – שעה וחצי עד שעתיים. נקודת התחלה בוויז…

מסלולי הטיולים ברחבי הערבה, אתרי התיירות, הנופש והמסעדות יהיו פתוחים למבקרים מרחבי הארץ במסגרת התערוכה החקלאית הגדולה בישראל, המתקיימת במו"פ (מחקר ופיתוח) ערבה תיכונה וצפונית, בחצבה ב-12-13 בפברואר 2020. בתערוכה יוצגו זנים של ירקות ופירות, פרחים וצבעוניים הגדלים בערבה, לצד שכלולים ופתוחים טכנולוגיים בחקלאות. מו"פ ערבה תיכונה וצפונית טל': 077-5681603, ואתר http://www.aravaopenday.co.il

זרימות ומפלים בגולן חורף 2020

 

מפל עיט (צילום אוהד עומסי)

סוף השבוע היה מבורך בגשמים וכל הנחלים והמפלים בגולן זורמים בשצף . זו הזדמנות נהדרת להגיע ולצפות בזרימה. הצטיידו במעילים, מגפיים, מטריות, ותרמוס עם תה חם.

אלו הנקודות המומלצות לצפייה בזרימות החורף, כולן סמוכות לחניה מסודרת ולא מצריכות הליכה מרובה:

מפל עיט: מפל מרשים במיוחד בימים אלו הנמצא בסמוך לכביש 808 (הידוע בכינויו "ציר המפלים") במקום  חניה מסודרת ושביל מונגש עד לתצפית למפל. ראיתם את המפל? אפשר להתקדם עוד 200 מטרים במורד השביל (שם לא מונגש) ולראות מפלון נוסף ולאחר מכן ללכת במסלול מעגלי קצר עם תצפית לכנרת וחזרה לחניון. בוויז: חניון מפל עיט. *בסמוך למפל נמצא מושב אניעם בו נמצא כפר האמנים עם גלריות ובתי קפה . שווה ביקור לאחר הצפייה במפל.

מפל נחל קצרין: נחל קצרין זורם לתוך נחל הזוויתן, וממש בסמוך לעיר קצרין, נופל במפל של כמה מטרים עוצמתי ומרשים. שביל של כ-20 מטר ומגיעים למעקה התצפית. https://waze.com/ul/hsvc7skckb עד לחניה. ואז צעידה בשביל.

מפל סער העליון: מפלונים קטנים בחלקו העליון של מפל סער, בסמוך לכפר עין קיניה, נקודה זו פחות מוכרת אבל מספקת הנאה רבה. וויז : גשר הידידות עין קיניה.

מפל סער: שני מפלים ענקיים אחד אחרי השני, מהמרשימים במפלי הגולן, מרפסת תצפית מדהימה, כולל מעבר מוסדר בין שני המפלים (תלוי בעוצמת הזרימה), נקודה זו מאד מוכרת והחניה נמצאת ממש בסמוך למפל על כביש שעולה מהגליל העליון לגולן.  וויז: מפל סער / כביש 99

מפל פרע: מפל מרשים שזורם בעוצמה גדולה לנחל הבניאס. וויז: בית העלמין שניר. בכניסה ליד עץ אלון גדול, שער ברזל. נכנסים ומתקדמים כ- 10 מטרים לשפת המצוק בזהירות. מרימים מבט והופ!

בכללי, נסיעה בכבישי רמת הגולן באיזור קצרין, קשת, ציר המפלים (808) ומרכז הרמה, תחשוף אתכם למסלולי הגולן שזורמים כעת בעוצמה בכל המרחב, פקחו עיניים והסתכלו לצדדים, לא תפספסו את הזרימה….

כל הסיבות לבלות סוף שבוע בערבה

מרוץ הערבה (צילום רונן טופלברג)

ביום שישי 24.1.20, יתקיים מרוץ הערבה ע"ש יוני פרידמן ז"ל בערבה התיכונה ותושבי הערבה התיכונה מזמינים את כל המבקרים להישאר לסוף שבוע גדוש בפעילויות מעשירות ומרתקות. מרוצי הערבה, שיתקיימו בחודש ינואר במועצה האזורית ערבה תיכונה, הם הזדמנות להכיר את הערבה על שלל צדדיה, החל מטיולים מודרכים בטבע, דרך סדנאות יוגה ועד פאבים ומסעדות ייחודיות המציעות תוצרת מקומית. ביום שישי ה- 24.1, יתקיים מרוץ Arava Challenge – מרוץ השליחים הראשון במדבר, בו יתחרו עשרות קבוצות לאורך 100 ק"מ בשמורות הטבע של הערבה התיכונה. המעוניינים בסופ"ש בערבה מוזמנים להתחיל בללמוד על סיפור ההתיישבות בערבה דרך מסע פיזי רב חושי ואינטראקטיבי במרכז ווידור במושב חצבה. במרכז המבקרים שנבנה בשנים האחרונות ניתן לסייר ולראות ממבט קרוב את החקלאות המדברית, חקלאות המים והחידושים הטכנולוגיים הייחודים, וזנים חדשים של ירקות, פירות ופרחים שהוכנו במיוחד לתנאי המדבר. הסיור במרכז מורכב משלושה חלקים – צפייה במיצג תלת מימד, ביקור בחלל אינטראקטיבי-חווייתי וסיור בחממות.

לאחר הביקור במרכז ווידור ניתן להמשיך לאחת מהסדנאות העשירות שהערבה מציעה. במושב עידן המבקרים יכולים להנות בסדנאות חליל וצליל לבניית חלילים. בסדנה בונים כלי נגינה ולומדים כיצד לנגן בכלי החליל. הפעילות מתאימה לקבוצות קטנות עד 10 משתתפים. משך הסדנה כ-2-3 שעות. התנאי לקיום הסדנה הוא מינימום 5 משתתפים. בתיאום מראש. המקום מציע גם פעילות לילדים שיכולים ליהנות מבנייה של כלי נגינה, חליל או כלי מיתר, מחומרים שונים וממוחזרים. משך הסדנה כ-3 שעות ובסופה לימוד נגינה קצר על כלי הנגינה. עד 12 משתתפים. מינימום 5 משתתפים. המרכז פתוח בכל יום וניתן לפתוח את מרכז המבקרים לקבוצות ואירועים בכל שעה לאחר תאום מראש.

אופציה לסדנה נוספת, מרגיעה יותר, ניתן למצוא בסדנת רוח המדבר – יוגה וסדנאות במושב פארן. בסדנה יתרגלו המבקרים יוגה עם מורות ליוגה מקצועיות. את הסדנה אפשר לעשות בזוגות, משפחות וקבוצות. המבקרים ייהנו מחוויה של נשימה ותנועה בכל מקום בו ירצו – בסטודיו "רוח המדבר" בפארן, כמו גם במקום האירוח שיתארחו בו או בלב המדבר.

לאחר הסדנאות אפשר להמשיך לארוחת הצהריים, אותה ניתן לבלות במסעדת פרם אורסולה בישוב צוקים. המסעדה מציעה למבקרים מנות קונספט משובחות בסגנון אירופאי. המסעדה מתהדרת באיכות האוכל ובמנות המיוחדות המוגשות על ידי השף. התפריט והאווירה מתאימים למשפחות, זוגות, או קבוצות חברים.

הערבה מציעה גם חוויה לחובבי האלכוהול. מבקרים המעוניינים יכולים להגיע ליקב מואה שבמושב צופר. היקב בבעלות משפחת פרידמן, משפחתו של יוני פרידמן ז"ל, שעל שמו מרוץ ה- Arava Challenge. יקב MOA ומרכז המבקרים מעוצב בסגנון מדברי נבטי אותנטי ונקרא על שם העיר הנבטית מואה. היקב מייצר יינות מסוג רוזה קברנה סוביניון, מרלו, שיראז ומלבק. את הענבים מייבאים מכרמים ברמת הנגב. אופציה נוספת לחובבי הבירות אפשר למצוא בבר הקרוב –  מופה פאב במושב חצבה. הפאב מציע למבקרים מגוון בירות ואף ארוחת ערב בסגנון אמריקאי

החברה להגנת הטבע עם שלל טיולים

פריחת רקפות יווניות ביער אודם (צילום יעל סלע, רשות הכינרת)

*** החברה להגנת הטבע מזמינה לט"ו בשבט 8.2.20, שבת, בגבעות הדרומיות של מודיעין – ללא תשלום. כמו בכל שנה, בין פרחים ובוסתנים, שרידים ישוב קדומים ונופים עוצרי נשימה, ניהנה מהדרכות לכל הגילאים, מתחם פינות יצירה, תה ופיתות על הסאג' ונתמוך בשמירת האתר טבעי ופראי. כמיטב המסורת, קהילת מודיעין מזמינה אתכם לבואו ולבלות בחגיגת טו' בשבט בגבעות הדרומיות של העיר, במסלול טיול מרהיב בין פרחים ובוסתנים, שרידים ישוב קדומים ונופים עוצרי נשימה. הדרכות לאורך המסלול לכל הגילאים, מתחם מרכזי ובו פינות יצירה, תה (נא להביא ספלים רב-פעמיים מהבית) ופיתות על הסאג' לכוווולם. ביחד נתמוך בשמירת הגבעות כאתר טבע פראי ונדיר במרכז הארץ. מתאים למשפחות, ללא עגלות. לפרטים נוספים: teva.org.il/modiin. במקרה של מזג האוויר סוער האירוע ידחה לשבת הבאה (15.2.20). בהדרכת קהילת החברה להגנת הטבע במודיעין והסביבה. 10:00-13:00 , הכניסה משתי נקודות: כיכר מנחם בגין, כיכר השוטר. טלפון לבירורים: 03-6388688

*** החברה להגנת הטבע מזמינה ל"רון בלב ואת ביד" – ט"ו בשבט בגולן. 14-15.2.20, שישי-שבת. סופ"ש מהנה במיוחד בשמורת אחו נוב, חגיגת נטיעות, טיול במפל עיט ובמסלול שביל הגולן. סוף השבוע יפתח בטיול מהנה במיוחד בביצה אמתית – שמורת טבע אחו נוב.

מישור ביצתי בין היחידים שנשארו בארץ, נטייל בשבילים ונפגוש נרקיסים ועוד צמחים. בסיום ניסע לבית ספר שדה גולן לחגיגת נטיעות של עצים ושתילים שונים. לאחר ארוחת ערב נתכנס בלובי לפעילות מהנה לכל המשפחה. בשבת נתחיל את היום במפל עיט היפהפה, שזורם רק לאחר שירד הרבה גשם. נטייל בשביל המעגלי, נצפה לעבר המפל מכיוונים שונים ונמשיך למסלול על שביל הגולן, מאמפי גולן למבוא חמה – באחד השבילים הצופים לנוף מהיפים בארץ. בהדרכת בי"ס שדה גולן וחרמונים של החברה להגנת הטבע
לינה בבית ספר שדה גולן של החברה להגנת הטבע על בסיס פנסיון מלא. טלפון לבירורים והרשמה: 03-6388688

פסטיבל דרום אדום עם קרקס צבעוני, שוק ססגוני, הופעות ומפגשים קולינאריים

פרג (או כלנית) בדרום (צילום יעל צנגן-טטרקה)

השנה יתקיים בפעם ה-15, פסטיבל דרום אדום, בין התאריכים 30.1-29.2 ברחבי צפון הנגב. מדובר בחגיגת טבע אדומה למשך 5 סופי שבוע במגוון פעילויות תרבות, הופעות, אמנות, טיולים והפעלות בטבע. לכבוד תערוכת התיירות הבינלאומית השנתית,IMTM 2020- International Mediterranean Tourism Market, ב"אקספו" תל אביב בין התאריכים 11-12 בפברואר, המציגים בתערוכה- רשות הטבע והגנים ושדות שקמה בשור, יציגו את האטרקציות הכי פופולאריות בפסטיבל דרום אדום.

קרקס ושוק מלהיב "על ידי המים" בפארק הבשור – רשות הטבע והגנים: בימי פסטיבל "דרום אדום" יבוא לפארק קרקס עם מופע צבעוני ובו להטוטנות, אקרובטיקה אווירית עוצרת נשימה, ליצנות מודרנית בשיתוף הקהל, ולסיום מופע אש מרהיב עין. בשולי הקרקס יהיו גם סדנאות למיומנויות קרקס לכל המשפחה: ג'אגלינג, קביים, הליכה על חבל, הולה הופה, בועות סבון ועוד. מופעי הקרקס יתקיימו בשעות 12:00, 14:30

בפסטיבל יתקיים גם שוק ססגוני ליד מעיינות הבשור הנובעים בלב הפארק, השוק מציע מכל טוב, דוכני אוכל, יצירה, ומכירה (בתשלום). השוק יהיה פתוח בשעות 10:00 – 16:00
בנוסף, ניתן יהיה להצטרף לסיורים מודרכים אל מוקדי העניין ברחבי הפארק: המעיין, גבעת המצפור, בית המושל המצרי, תצפית על נחל הבשור וגשר הרכבת. הסיורים יתקיימו בשעות 11:00, 13:00, 14:00. היכן: גן לאומי פארק הבשור (אשכול). מתי: יום שבת 1.2, 8.2, 15.2, 22.2, בשעות 10:00 – 16:00. ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

הופעות LIVE ופעילויות לכל המשפחה- שדות שקמה בשור: דרום אדום LIVE – הופעות של מיטב האומנים בכל סופי השבוע (חמישי עד שבת): עידן רייכל במופע סולו: "רייכל ,פסנתר שירים", ישי ריבו, ברי סחרוף, בלקן ביט בוקס, אביתר בנאי, עילאי בוטנר וילדי החוץ, דקלה, שלומי שבן, עמיר בניון, יהונתן גפן ושם טוב לוי, חנוך דאום ועוד. "שחקנים בין הפרחים" – לאורך סופי השבוע יחכו למבקרים במוקדי הפריחה דמויות משמחות להפעלה בפינות חמד בטבע – ללא תשלום.

*** סיורי פריחה בהדרכת קק"ל – ללא תשלום

*** "צבע בטבע" – סדנאות הפעלה ויצירה בטבע

*** סיורים חקלאיים- האופייניים וייחודיים לאזור, סיורים היסטוריים וסיורים מודרכים ברכב וברגל בכל המרחב אל מוקדי הפריחות

*** 8.2- תתקיים צעדת הכלניות המסורתית של קק"ל, לזכרה של ענקית הזמר שושנה דמארי

*** 14.2- יערך מרוץ הכלניות המסורתי, "גלגלים באדום" – הפנינג אופניים למשפחות

*** 14-15.2- ביער גברעם יתקיים מפגשים קולינריים: שפים מבשלים שפותחים את ביתם, מחלבות בוטיק, סדנאות אפיה, מפגשים ביקב בוטיק, פעילות קולינרית בהדרכת שף שחקן במבוך מרים ועוד

שווקים וירידים: שוק איכרים ומעצבים בכוכב מיכאל, "שוקשוקדה" ביער שוקדה, שוק גבינות בבארי, יריד מרקטיטו בקיבוץ צאלים, שוק ירוק על המים בפארק הבשור, "שוקראן"- שוק בדואי אותנטי ברהט, שוק איכרים במפגש יד מרדכי, "שוקמה"- שוק כפרי בצומת בית קמה, שוק אמנים ותוצרת חקלאית בקיבוץ יד מרדכי ועוד

פעילויות לכל המשפחה:

*** "קרקס על המים"- בכל שבת יתקיים בגן לאומי פארק הבשור (אשכול) ובו הפעלות וסדנאות לכל המשפחה ושוק כפרי לצד מעיינות הבשור הנובעים בפארק, חוויה מתוקה ביד מרדכי, מופעי תיאטרון ובלונים בחוות אל היען, הפנינג משפחות בגבעות בר, בקיבוצים עין השלושה ,כיסופים , ניר עם ונחל עוז, יקיימו  הפנינג לכל המשפחה עם הפעלות ודוכנים וכן מידע על אפשרויות הקליטה באזור, השכרת אופניים לכל הגילאים בכניסה לקיבוץ בארי ובכרמיה , שבת  של מחזור ביער דבירה, קטיף עצמי של תות תלוי, סיורים ברכבת בקיבוץ, סיורים חקלאים ועוד

*** סיורים מודרכים- בנוסף לסיורי פריחה חינמיים בטבע, יתקיימו גם מגוון של סיורים חקלאים, סיורים קולינריים בשדרות, סיורים בניחוח היסטורי, בחץ השחור ובפארק סיירת שקד, סיורי הכרות בשדרות ועוד

מופעים אינטימיים: יהלי סובול בקיבוץ כרמים, דניאלה ספקטור במופע אקוסטי במסעדת הנגריה בדקל, שלמה יידוב עם מיטב הלהיטים בשילוב עם ארוחת בשרים כמיטב המסורת הארגנטינאית בקיבוץ אור נהר, הרכב "טרייבל טראנס" המשלב דיג'ירידו, תופי טייקו יפניים וסט תופים אורבאני הרכבי מוסיקה של הפנימיה לאומנויות "ביכורים", מופעי מחול במרכז אדמה ועוד

שלישי באדום: אתרי התיירות יציעו מגוון פעילויות גם באמצע השבוע. בימי שלישי מבחר עסקים יפתחו את שעריהם לאירוח מבקרים לאחר הביקור באתרי הפריחה באזור שם גם יחכה למבקרים שחקן.

כתיבת תגובה