5 אתרי מורשת עולמית של UNSECO באזרבייג'ן

מציינים את 18 אפריל כיום המורשת העולמית של UNESCO World Heritage Day ||| יום בו מופנה הזרקור ליותר מ-1100 אתרים מוכרזים ||| כל מדינה מחויבת לשמור על צביונו ואופיו של כל אתר שזוכה לתואר זה ||| אילו אתרים יש בכל מדינה? הפעם הזרקור מופנה לאָזֶרְבַּיְיגָ'ן Azərbaycan ||| כל הפרטים בהמשך…

ארמון שירוואנשה Şirvanşahlar Sarayı (צילום יח"צ חו"ל מועצת התיירות של אזרבייג'ן)

אתר מורשת עולמית World Heritage Site

בשנת 1983 ארגון החינוך מדע ותרבות של האו"ם – אוּנֶסְק"וֹ UNESCO קבעה כי ב-18 באפריל יצוין כל שנה היום הבינלאומי לאתרים ומבנים International Monuments and Sites Day במטרה ליצור מודעות לאתרי ומבני מורשת ברחבי העולם. יום זה נקרא היום יום המורשת העולמית של אונסק"ו. אלה הם חמשת אתרי המורשת עליהם הכריזה UNSECO ברחבי אזרבייג'ן.

העיר העתיקה, באקו İçəri şəhər

העיר העתיקה או העיר הפנימית של באקו, או בשמה האזרי אישרישר Itschari Schahar היא אתר מורשת עולמי של UNESCO וחלק אינטגרלי מהעושר התרבותי של אזרבייג'ן. ממוקמת בלב ליבה של בירת א באקו, העיר הוקמה במאה ה-12 ומסביבה חומה. היא מורכבת מרחובות ציורים צרים ומבנייני אבן עתיקים. העיק העתיקה מגלה לנו על הנוכחות הערבית, הפרסית, הזאו-אוסטרית, העותמאנית והרוסית כחלק מהתרבות האזרבייג'נית.

ארמון שירוואנשה Palace of the Shirvansha או Şirvanşahlar Sarayı

הארמון הממוקם בתוך העיר העתיקה של באקו מהווה את אחד הפנינים הארכיטקטורה האזרבייג'נית. הארמון אשר נבנה בנקודה הגבוהה ביותר בעיר העתיקה בסוף המאה ה-12, בנייתו הסתיימה בשלהי המאה ה-14. מעבר לעובדה כי הארמון הוא מקום קבורתו של המלך קאלילולה, הוא גם מאגד בתוכו ארכיטקטורה מוסלמית ייחודית מימיי הביניים.

מגדל הבתולה Maiden Tower או Qız qalası

 
- פרסומת -

 
מגדל הבתוkה Qiz Qalasi (צילום יח"צ חו"ל מועצת התיירות של אזרבייג'ן)

מגדל הבתולה הוא סימן ההיכר של העיר העתיקה של באקו, ומשקיף מקצה העיר על הים. מקורות מגדל הבתולה לא ברורים ואפופי מסתורין. האגדה מספרת כי בניית המגדל החלה כבר במאה השישית לפני הספירה, והוא שימש כמגן העיר בתקופה שירוואנשה במאה ה-12. ממבט עילי, המגדל מדמה סוג של 'בוטא', סוג של עיטור או קישוט אזרבייג'ני. יש אלו המאמינים כי המגדל בעצם שייך לזרואוסטרים לאור העובדה כי ה'בוטא' מסמלת אש בזרם דתי זה.

ארמון החאן והעיר ההיסטורית שאקי Palace of Shaki Khans או Şəki xanlarının sarayı 

שני האתרים האחרונים אשר נוספו לרשימת אתרי המורשת של UNESCO באזרבייג'ן, הם העיר שאקי Shaki וארמון החאן שבעיר. העיר שאקי שוכנת כ-250 ק"מ וכ-5 שעות נסיעה, צפונית לבירה באקו, והיא אבן דרך בהרי הקווקז עוד מהמאה השישית לספירה. מאז המאה ה-19, שאקי הייתה לעיר מסחר מרכזית בינלאומית כחלק מדרך המשי. עיר מיוחדת אשר גם היום ידועה בייצור המשי ובעבודות יד אותנטיות. ארמון החאן נבנה בשנת 1762 על-ידי חוסיין חאן. המבנה הארכיטקטוני המרהיב הכולל חלונות זכוכית ייחודיים ואף מזרקות על שטח הארמון.

פארק לאומי גובוסטאן Gobustan State Reserve

במרחק של 65 ק"מ מבאקו הבירה, נמצאת שמורת הטבע גובוסטאן, בה תוכלו למצוא אומנות ייחודית מהתקופה הפלאוליטית. במתחם המורשת העולמית של UNESCO בגובוסטאן, ניתן למצוא יותר מ-6,000 חריטות פטרוגליפיות על סלעים עתיקים. בנוסף לסלעים, אתרי הקבורה והעתיקים והקברים, במתחם ישנו גם מוזיאון היסטורי אינטראקטיבי לכל המשפחה.

מידע נוסף באתר…

כתיבת תגובה