15 כללי זהב להשכרת רכב בחו"ל

בקרוב יצאו המוני בית ישראל לחו"ל, בין אם בטיול מאורגן ובין אם לנופש של בטן גב למיטיבי לסת יהיו רבים וטובים שיזדקקו לרכב שכור בחו"ל. אבי האובן, סמנכ"ל תחום השכרה בחברת  Avis נותן המלצות וטיפים לשוכר רכב בחו"ל.

השקדיה פורחת (צילום דן בר-דוב)
צילום דן בר-דוב
 1. מתי לבצע ההזמנה לרכב לחו"ל

מומלץ לבצע את ההזמנה והתשלום עבור הרכב עוד בארץ, לפני היציאה לחו"ל. בדרך כלל, עלות השכרת רכב בחו"ל יקרה בעשרות אחוזים, ותשלום לפני היציאה מהארץ חוסך את עלויות ההמרה של ממטבע זר למטבע ישראלי. מומלץ לבצע את ההזמנה מספר חודשים מראש. בעונת הנסיעות, קיץ וחגים, קיים עומס טבעי בסניפי ההשכרה במדינות רבות באירופה וצפון אמריקה. על מנת לוודא זמינות כלי רכב בסניף, כדאי להיערך עם הזמנת רכב מבעוד מועד.

 1. השכרה על בסיס שבועי

מומלץ לשכור רכב על בסיס שבועי. שכירות זו זולה משמעותית משכירות על בסיס יומי. בחברות השכרה רבות עלות השכירות השבועית שווה או זולה לעלות שכירות בת חמישה ימים. אז שווה לבדוק.

 1. באיזה חברה לשכור

מומלץ לשכור רכב בחברה גדולה ומוכרת בעלת פריסה רחבה של סניפים, לצורך גמישות מבחינת מקום קבלת הרכב ומקום החזרתו, וכן למקרים בהם נדרש סיוע של החברה. ניתן גם לשכור באינטרנט אולם חשוב לבחון כמה סעיפים שיפורטו בהמשך.

 1. אילו מסמכים חייבים

חובה להצטייד בשובר ומספר הזמנה עבור תחנת איסוף הרכב. יש להגיע לתחנת האיסוף כשבידיכם מספר ההזמנה והשובר שקיבלתם בארץ. הדבר יחסוך חיפושים אחר פרטי ההזמנה שלכם במחשב הסניף.

 1. פרטים שכדאי להצטייד איתם מראש לפני שכירת הרכב

מומלץ לבדוק מהן הדרישות במדינה/מדינות בהן תטיילו:

 • גיל הנוהגים ברכב למול דרישות החוק והביטוח במדינות הטיול.
 • סוג הרשיון התקף – יש לבדוק אם במדינה אליה אתם נוסעים תקף רשיון הנהיגה הישראלי.
 • אנו ממליצים כי בכל אופן תצאו לחו"ל עם רישיון נהיגה בינלאומי, אותו יש להחזיק בצמוד לרשיון הישראלי. מה שבטוח – בטוח.
 1. מסים, ביטוחים וביטול השתתפות עצמית

מומלץ לברר מה גובה ההשתתפות העצמית במקרה תאונה או גניבה, דמי החזר במקרה שהרכב מוחזר ביעד אחר מזה שבו נלקח ועוד. מומלץ לברר מראש, בעת ההזמנה בארץ, האם ניתן לרכוש תוכנית המכילה ביטול של תשלום השתתפות עצמית במקרה של תאונה או גניבה. תשלום השתתפות עצמית שכזו עלול להגיע למאות יורו / דולרים, תשלום שעלול לגרום למיצוי מסגרת האשראי בכרטיס האשראי שלכם, ולקלקול חוויית החופשה. ביטול תשלום זה מראש חוסך את עוגמת הנפש. יש לשים לב שמדובר בביטול ההשתתפות העצמית ולא "החזר" (החזר – קודם משלמים ואח"כ מצפים לקבל זיכוי, בעוד ש"ביטול" משמעו אי תשלום כלל).

 1. כרטיס אשראי בינלאומי

חובה לצאת עם כרטיס אשראי בינלאומי תקף למדינת היעד. בלעדיו לא ימסרו לכם את הרכב, גם אם שילמתם את כל עלויות ההשכרה מראש. כרטיס אשראי זה נועד לכיסוי הוצאות שאינן מכוסות במסגרת התשלום על הרכב השכור: תשלום על כבישי אגרה, דוחו"ת חניה / משטרה וכו'. כמו כן, אל תשכחו את הקוד הסודי של כרטיס האשראי.

 1. GPS

כיום ניתן להזמין מראש מכשיר ניווט במדינות רבות באירופה ובארה"ב. הסתייעות במכשיר ה- GPS תחסוך זמן, טרחה ותהפוך את חוויית החופשה למהנה הרבה יותר. שימו לב כי בחלק מקבוצות הרכב, במיוחד בכלי הרכב היוקרתיים, מכשירי ניווט מגיעים כחלק בלתי נפרד מהרכב. לפני היציאה לדרך מתחנת האיסוף, יש לודא ששפת המכשיר מכוונת לשפה המובנת לנהג.

 1. ילדים

לנוסעים עם הילדים לטיול רצוי לבדוק מראש עד איזה גיל חייבים הילדים לשבת בכסא בטיחות במדינה בה מבקרים; במידת הצורך יש להזמין מראש כסא או בוסטר. כמו כן מומלץ להיערך עם מגוון של דיסקים להשמעה לילדים במהלך הנסיעה.

 
- פרסומת -

 
 1. חיסכון בעלויות התקשורת

רבות מחברות השכרת רכב מציעות אמצעים להוזלת עלויות התקשורת בחו"ל, המאפשרות להמשיך להיות מחוברים "לעולם" גם ברכב. כרטיס SIM גלובאלי, ראוטר סלולרי המאפשר חיבור לאינטרנט מכמה מכשירים בעלות קבועה ונמוכה מאוד – אלה ועוד ישדרגו את החופשה. כך תוכלו להמשיך להיות מחוברים מכל מקום, לאפשר לעצמכם ולמשפחה לגלוש באינטרנט בחופשיות מבלי לדאוג לעלות, ואף להתקשר הביתה מתי שתרצו ומהיכן שתרצו.

 1. איסוף והחזרת הרכב

מומלץ לוודא מראש את המיקום המדויק ושעות הפעילות הן של הסניף בו לוקחים את הרכב והן של הסניף בו מחזירים את הרכב. במידה ויש שינויים בהזמנה לאחר שבוצעה, יש לעדכן את חברת ההשכרה על מנת שתוכל להיערך בהתאם. רצוי לבדוק אם יש לחברת ההשכרה סניף שפעיל 24 שעות ביממה ולהצטייד במספר הטלפון של סניף זה למקרי חירום.

מומלץ שלא לאחר בהחזרת הרכב – איחור של חצי שעה ומעלה יגרור חיוב של יום נוסף, כך שכדאי לקחת מקדם ביטחון ואף להקדים במספר דקות. כמו כן מומלץ להחזיר את הרכב בשעות הפעילות של הסניף.

 1. גודל תא המטען

כדאי לבדוק מראש את סוג הרכב שהוזמן וגודל המטען על מנת שלא להיתקל בבעיה של חוסר מקום. למשפחה בת 4-5 נפשות מומלץ להזמין רכב משפחתי כדוגמת רנו סניק או אופל זאפירה. מחיר ההשכרה היומי של רכב כזה הוא אופטימלי יחסית לגודל הרכב ומקום האחסון שיש בו.

 1. בדיקת מצב הרכב בעת קבלתו

מומלץ לבדוק את הרכב עם קבלתו ולוודא שכל הפגמים יצוינו בטופס ההשכרה כדי שלא תחויבו בעת ההחזרה בנזקים שלא אתם גרמתם. אפשר גם לצלם לחיזוק חפותכם בעת החזרת הרכב.

 1. החזרת הרכב

בעת החזרת הרכב וסגירת חשבון יש לוודא כי קיבלתם אישור שהרכב הוחזר באותו המצב שבו נלקח. בנוסף יש לוודא שיש בידיכם את כל מסמכי הרכב כולל ספר הרכב וכן את ציוד החירום הדרוש למקרה של תקר או תקלה אחרת. כמו כן יש לוודא באיזה דלק יש לתדלק ברכב. רצוי להחזיר את הרכב עם מכל דלק מלא. מכל לא מלא יגרור חיוב בתעריף גבוה משמעותית ממחיר תדלוק בתחנת דלק.

 1. תקלות, תאונה או גניבה

במקרה של תאונה או גניבה של הרכב יש לדווח לחברת ההשכרה ולמשטרה המקומית באופן מיידי. במקרה של תאונה, יש למלא דו"ח נזק ולציין את כל הפרטים של צד ג'. מומלץ לשמור העתקים של כל הטפסים עבור הביטוח ולצלם את הנזק שנגרם לרכב לצורך תיעוד.

> למגוון הצעות להשכרת רכב בחו"ל, לחץ כאן….

כתיבת תגובה