שטרסבורג Strasbourg

שטרסבורג היא בירת אלזס אבל לא רק. היא גם מקום משכנו החגיגי של הפרלמנט האירופאי ושל המועצה הארופאית, מקום בו התחוללה מהפכת הידע הראשונה- הדפוס, צרפת הקטנה ועוד הרבה מה לראות ולחוות.

כיכר גוטנברג-מבט כללי (צילום דני בר)
כיכר גוטנברג-מבט כללי (צילום דני בר)

קצת על העיר

עיקר הטיול בשטרסבורג נסוב על האי ההיסטורי העתיק- האי הגדול  (Grande Île) שסביבו מי נהר האיל (L'ILL). האי הוכרז בשנת 1988 על ידי אונסק"ו כאתר שימור מורשת עולמית ובצדק לדעתי. את האי ניתן לחלק לשני חלקים:

  1. האזור המחודש והפחות מתוייר שמאחורי הקתדרלה
  2. צרפת הקטנה – Le Petite France

בין שני החלקים האלה נמצאות 2 הכיכרות הגדולות (קלבר וגוטנברג) והקתדרלה המזדקרת מעל.

מומלץ להתנייד בעיר ברכבת הקלה (יש לרכוש כרטיס ולתקף אותו על הרציף לפני העליה לרכבת) ולהשאיר הרכב במעגל החיצוני יותר שיש בו אזורי חניה וחניונים.

שטרסבורג היא כרך עירוני גדול של מעל ל-750,000 תושבים (כשליש תושבי העיר והשאר בפרברים הרבים) ובו גם קהילה יהודית גדולה (כ-15,000 יהודים גרים בשטרסבורג) ומומלצת לביקור בכל טיול במזרח צרפת והיער השחור.

חזית כנסיית נוטרה-דם של שטרסבורג (צילום דני בר)
חזית כנסיית נוטרה-דם של שטרסבורג (צילום דני בר)

קתדרלת הגבירה (Cathédrale Notre-Dame de Strasbourg)

כל מי שמתקרב לשטרסבורג רואה מיד במרכזה את מגדל הפעמונים המתנשא לגובה מרשים של 142 מטר והיה המבנה הגבוה בעולם במשך 200 שנה עד 1847. זו כנסיה הבנויה מאבן אדומה האפיינית לאזור וסגנון גותי. בתוך הכנסיה גם שעון אסטרונומי ודפנות הכנסיה מעוטרות בחלונות וויטראז' ובייחוד חלון הרוזטה המרכזי.

למבקר בשטרסבורג בחודשים יולי-אוגוסט נכונה הפתעה לילית על חזית הקתדרלה. כל ערב לאחר השקיעה (בסביבות 22:00-22:30) מתקיים מופע אור-קולי של 10 דקות ולאחר 5 דקות הפסקה מתחיל מופע זהה מחדש, כך עד חצות הליל.

מומלץ להגיע כחצי שעה לפני החשיכה לרח' Rue Merciere המוליך לחזית הקתדרלה, לשבת באחת מהמסעדות ולהזמין כוס יין או בירה וכך ניזכה גם לצפות במופע בישיבה וללא הצפיפות. לא לוותר על הגלידה הטעימה של Amorino.

זהו אחד הרחובות היפים ביותר באלזס, כולו בתי עץ אלזסיים טיפוסיים שחלקם גם עקומים ולמי שיש ספק, גרים שם בבתים האלה.

כיכר קלבר (Place Kléber)

הכיכר קרויה על שמו של הגנרל ז'אן בטיסט קלבר ובמרכזה ניצב גם פסלו הירקרק. האווירה כאן נעימה, יש כאן שלל פעילויות כמו שוק יין ושוק אוכל ומסביב מבנים יפהפיים ומגוון חנויות מסקרן. זהו הלב הפועם של שטרסבורג, מקום המפגש והבילוי המועדף על תושבי העיר. סביבה מרכז מסחרי, חנויות, בית הכלבו גאלרי לאפייט ועוד. הככר רחבת הידיים היא גם מקום לחוות את נשמת העיר ולצפות על תושבי העיר והתיירים הרבים הפוקדים את שטרסבורג, בכל ימות השנה.

כיכר גוטנברג  (Place Gutenberg)

כיכר לכבודו של ממציא הדפוס, הסטרטאפיסט הראשון בהיסטוריה, שנאלץ להגיע לשטרסבורג על מנת לגייס משקיעים ברעיון שלו למכונה שניתן יהיה להדפיס בה את התנ"ך. פסלו של גוטנברג עם הספר הראשון שהדפיס (שעותק אחד מתוך 11 ספרי התנ"ך ששרדו מתוך 40 הראשונים שהודפסו, נמצא בעיר). סביב הכיכר מסעדות רבות ובתי קפה ומשם גם מגיעים לכל מקום בעיר העתיקה באי של שטרסבורג.

גוטנברג בכיכר הקרויה על שמו (צילום דני בר)
גוטנברג בכיכר הקרויה על שמו (צילום דני בר)

צרפת הקטנה (Le Petite France)

האזור העתיק והציורי של שטרסבורג. האזור עבר לאחרונה שיפוץ מסיבי והרחובות המחודשים לא איבדו מהחן והיופי האלזסי. מומלץ לשבת במסעדה וליהנות מהמגוון הקולינארי שיש לאלזס להציע, שהוא תערובת של מטבח גרמני וצרפתי.

 
- פרסומת -

 

מסעדת LA CAMBUSE  בעלת 2 כוכבים במדריך Guide MICHELIN 2015 מומלצת לעניני הטעם. המסעדה מעוצבת כבטן אוניה, תאי עץ אינטימיים, תאורה חמימה ומלצרים מקצוענים וחביבים. העיקר הוא התפריט, על טהרת פירות ים ודגים, המשלב מטבח מקומי עם נגיעות אסיאתיות, שכן השפית היא ממוצא אינדונזי. כ-75-60 אירו לסועד. כתובת:   r. des Dentelles 1

מספר צעדים מהמסעדה נמצאת כיכר בנג'מין זי (Place Benjamin Zix) על נהר האיל. שם נצפה גם בספינות התיירים השטות ובלוק- אותו תא בו מעלים את הספינה למפלס הנהר הגבוה יותר. משם נלך לאורך הנהר כנגד כיוון השיט של הספינות, לכיוון מעגן הספינות של שטרסבורג.

הספינה בתוך הלוק ליד פריז הקטנה (צילום דני בר)
הספינה בתוך הלוק ליד פריז הקטנה (צילום דני בר)

שיט על האיל עם Batorama

מעגן ספינות התיירות המקיפות את האי המרכזי ומגיעות גם לקריה האירופאית שם נמצאים הפרלמנט האירופאי ועוד בניני משרדים של הקהילה האירופאית.

הספינות מצויידות במערכת שמע עם הסברים במגוון שפות (אך ללא עברית) כך שניתן לשוט וגם לקבל הסבר על המבנים, הגשרים וההיסטוריה של סטרסבורג. הגשר הראשון אותו עוברים הוא גשר העורבים ומשם מקיפים את העיר.

בעונת התיירות מומלץ לרכוש הכרטיסים עם ההגעה לעיר ולהזמין מקום לשעה שנוחה לכם. אני אוהב את השיט בשעות בין הארביים ובסיום השיט להגיע לחזית הקתרלה לשתות בירה ולחכות למופע האור-קולי. משך השיט כ-50 דקות.

Maison Kammerzell

כמה צעדים צפונה מחזית הקתדרלה (16 Place de la Cathédrale) נמצא בית קמרצל שה וא אחד המבנים המפורסמים ביותר בעיר ואחד הבניינים המעוטרים ביותר שנשתמרו מתקופת ימי הביניים. הבנין מתאפיין בסגנון גותי ומשמש כיום כמסעדה יוקרתית.

אתר אינטרנט: www.maison-kammerzell.com.
Synagogue de la Paix

בית הכנסת של קהילת שטרסבורג (1A Rue René Hirschler) נמצא ליד Contades Park. מדובר במקום היסטורי מהמאה ה-12, המשלב בתוכו זכרונות ממלחמת העולם, ששזורים במבנה יפהפה מתקופת הרנסאנס בחצר של מנזר לאחיות לשעבר. בכל תקופת שביו של גלעד שליט בידי החמס, התנוסס שלט ענק בחזית בית הכנסת, בקריאה לשחרורו של שליט.
שוקולד
מוזיאון סודות השוקולד נמצא מעט מדרום לעיר והוא חלק מדרך השוקולד האלזסית. בהתאם למסורת עתיקת היומין של החבל, שנחשב ליצרן שוקולד הגדול בצרפת, ולאורכו מציגים מעל 40 שוקולטיירים וקונדיטורים את יצירותיהם מעוררות התיאבון. המוזיאון חושף מגוון שימושים ואטרקציות עשויות שוקולד, שעשועים אינטראקטיביים, שוקולד על נגזרותיו ועוד.

אתר אינטרנט: www.musee-du-chocolat.com/index-en.php.

L'Ancienne Douane   

מסעדה איכותית עם אוכל מקומי ומנות במחירים סבירים, יש שיחלקו על איכות האוכל, אך הנוף מהמסעדה שנמצאת לצד הנהר בלתי נשכח. כתובת: 6, Rue de la Douane, 67000  אתר אינטרנט: www.anciennedouane.fr.

> למגוון מלונות ואפשרויות לינה בשטרסבורג והסביבה לחץ כאן…

מלון מתאים לבעלי רכב (חניה חופשית ובשפע) עם נגישות קלה ברכבת-הקלה למרכז העתיק :

> למלון מרקור (לשעבר הולידי-אין) בשטרסבורג, לחץ כאן…..

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. נהינתי לקרוא!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט