משבר אמצע החיים? – לא בהכרח

ישנה נקודה בחיים בה אנו מפנימים את העובדה המוחלטת והוודאית ביותר שקיימת – חיינו הם סופיים. אנו מתחילים לזהות כי כבר איננו צעירים, ילדינו מתבגרים ונעשים הורים בעצמם ואנו הולכים ומתקרבים לגיל הפרישה. תקופה זו עשויה להיות מפחידה מאוד ולהרגיש כי הגענו אל הנקודה בה החיים מתקרבים אל סופם.

חוף בוגרשוב ממלון TLV88 (צילום דניאלה שטרן)

תופעה זו, אשר פוקדת רבים ככולם ברחבי העולם בגילי 40-65, מכונה "משבר אמצע החיים". מעבר לשאלות האקזיסטנציאליסטיות שעשויות לעלות על היותנו בני חלוף ועל משמעות חיינו לאור כל שעברנו עד כה, אנו עדים גם לשינויים מהפכניים בגופנו שעשויים לפגום באופן משמעותי בביטחון העצמי ובמקרים מסוימים להביא עמם תקופה של דיכאון ולמשברים בנישואין. כאשר איננו מצליחים להשלים עם שינויים אלו, אנו עשויים לאמץ התנהגויות חדשות אשר אינן תואמות את גילנו כמו לבוש חושפני או ילדותי, רכישת אופנוע או ניהול רומנים, על מנת לנסות ולהצית מחדש את רוח הנעורים. עם זאת, העידן החדשני בו אנו חיים, בו קיימות הזדמנויות רבות מאי פעם לצרוך תוכן, לרכוש ידע ולהתוודע אל עולמות שבעבר לא ידענו כלל על קיומם, מציע לבנות ובני גיל העמידה דרכים רבות, בריאות ויציבות יותר, לראות שאמצע החיים, יכול להיות גם תחילתם של החיים השניים שלנו.

לגלות כישרונות וכוחות חדשים בתוכנו

אנו שומעים לעתים קרובות בכלי התקשורת או באפיקי הבידור השונים על אנשים שהגיעו לגיל מסוים, בו מאסו כבר ב"מרוץ העכברים" של השוק המודרני ולאחר שנים של עבודה קשה ופרנוס המשפחה, יוצאים לחפש את עצמם. רבים מהם מגלים יצרים אמנותיים, אינטלקטואליים ורוחניים שהיו חבויים בהם במשך שנים וכעת, לאחר שנים של התמסרות לאחרים, באים לידי ביטוי. בין אם מדובר באיש ההיי-טק שהפך לחקלאי אורגני, למהנדס שהפך לפסל, או אפילו אם פשוט זכית לגלות את הכוח האדיר של המדיטציה בחייך, הדבר מביא עמו תחושה אדירה של משמעות פנימית ובנוסף, מאפשר לנו להיווכח כי יש בנו עוד תועלת רבה לתת ואחרים ועולמות שלמים חדשים ומרגשים לגלות בתוכנו ולהוציא החוצה באופנים יצירתיים ומועילים.

לגלות עולמות חדשים

יש דרכים רבות לחוש כי התחלנו בחיים חדשים מבלי לנסות לשחזר את ההיסטוריה עם קלישאות כמו אופנוע כבד, זוהי ההזדמנות לעשות את כל מה שתמיד חלמנו לעשות ולא העזנו.

לטייל מסביב לעולם

 
- פרסומת -

 

אם לא זכית לעשות טיול להודו אחרי הצבא, זוהי ההזדמנות שלך לסקור את תת היבשת הקסומה, להתוודע לתורות רוחניות חדשות ומרתקות ולתרבות עשירה וייחודית.

ללמוד תחום חדש

גם אם לא ייצא לך מזה אפיק מקצועי חדש, תמיד נחמד להרחיב את האופקים ואפילו לנסות להוציא תואר אקדמי שיעשיר את עולמך.

תיקון גשרים

יישוב סכסוכים או שיקום היחסים עם היקרים לנו הוא מתכון מופלא להקל על המשבר הקיומי ולזכות למנה הגונה של נחת בחיינו החדשים.

 

כתיבת תגובה

סגירת תפריט