כל מה שרצית לדעת על קרנבל, פורים וגם כמה הצעות לקרנבל

פברואר הוא עת הקרנבלים והאדליאדות ||| מה מקור החגיגה המיוחדת הזו ||| איפה חוגגים וכיצד חוגגים ברחבי העולם ||| האם יש קשר בין קרנבל ברזיל לתהלוכת התחפושות העברית היא העדלאידע ||| כל הפרטים והצעות לקרנבלים שמומלץ לבקר בהמשך…

תהלוכת פסטנכט לוצרן, שויץ (צילום אורי מלצר)

מתי חוגגים

קרנבלים חוגגים ברחבי העולם הנוצרי בחודש פברואר. באופן כללי התאריך נקבע 40 יום לפני הפסחא הנוצרי קתולי. תקופת 40 הימים של לפני הפסחא נקראים Lent או תענית. זו תקופה של 40 ימים (ללא ימי ראשון) בהם נוצרים אדוקים נמנעים מאכילת בשר. התענית מסתיימת בפסחא שהיא חג חשוב בעולם הנצרות. רעיון הקרנבל הוא חגיגה מטורפת של אוכל והקצנה של לבוש והתנהגות, וזאת לפני תחילת התענית וההימנעות.

מקור השם קרנבל

מדוע קוראים לחגיגה הזו קרניבל? מקור השם הוא בשר Carne בלטינית ו-Valle שפרוש המלה הוא הלאה. כלומר, אין בשר מעכשיו והלאה עד הפסח. גרסה אחרת גורסת שהמקור הוא מהביטוי הלטיני Carne Valum שפרושו ערך הבשר כלומר אח"כ תעריכו את הבשר.

מה קורה בקרנבל

מי שלא היה בקרנבל, לא יודע ולא יכול לתאר לעצמו מה קורה בקרנבל. מה שקורה בקרנבל, נשאר בקרנבל. הקרנבל הראשון שלי היה לפני 40 שנה – פברואר 1980, סלבדור באהיה או בשמה המלאSão Salvador da Bahia de Todos os Santos . היו אלה ימים של שכרות ושגעון של צעירים טרם עידן האיידס והזהירות המתבקשת בימינו. שתייה עד לא ידע וריקודים עד הבוקר. אבל לא בכל מקום חוגגים כך את הקרנבל. יש קרנבל של מסכות, ויש של תהלוכות, יש של ריקודים ויש גם הכל יחד.

קרנבל הניוקי בורונה (צילום יח"צ חו"ל)

למה מסכות ותחפושות

ככול הנראה המקור הוא בחגיגות לאל היין היווני – דיוניסוס  Διόνυσος Dionysos (או בכחוס) שבעת החגיגות כולם היו עוטים מסכה ומשרתים ואדונים היו מתערבבים יחדיו בשתיה ואכילה והיה ידוע שזו היתה העת למשרתים להוציא קצפם על אדוניהם מבלי שיזהו אותם. הקרנבל היווני שהפך לקתולי ורומאי התפשט לרחבי תבל כשהקרנבל הכי מפורסם כמובן, נמצא בכלל בברזיל והוא נחוג בפברואר קייצי ולא כמו באירופה – בחורף.

תעלוכת תחפושות בפאסטנכט לוצרן, שויץ (צילום אורי מלצר)

האם יש קשר בין הקרנבל לבין פורים

במצוות פורים כתובות 4 מצוות: קריאת מגילת אסתר, משלוח מנות, מתנות ל-2 עניים וסעודת פורים. בשום מקום לא נזכרים תחפושות, שתיית שיכר או עדלאידע. תחילת מנהג המסכות הוא בגיטו של ונציה בימי הביניים, שם החלו יהודים לחכות את חגיגות קרנבל המסכות של העיר ומשם המנהג התפשט לכל הקהילות היהודיות.

מנהג האדלאידע הוא חדש והחל בתל אביב בשנת 1912 והתהלוכה היתה ססגונית עם בובות ענק ועוד וכך היכה שורש המנהג שכיום כבר לא נערך בתל אביב וערים אחרות אימצו אותו.

קרנבל המסכות של ונציה Venezia, איטליה Italy

ככל הנראה, שורשי המנהג הם כאן בונציה. בדוכסות ונציה התפתח תיאטרון הסאטירה קומדיה דל ארטה Comedia del Arte שהוא המשכו של התיאטרון היווני שבשניהם השחקנים לבשו מסכות על פניהם בעת הצגת הטקסטים הביקורתיים נגד ההנהגה. שחקני הקומדיה דל ארטה הציגו סטירה וביקורת על הדוכס – הדוצ'ה Il Doce .

קרנבל המסיכות ונציה 2020 ולפני ביטול הקורונה (צילום גבי זוהר)

הדוכס אסר על השימוש במסיכות בעיר ונציה. לאחר מחאה שעוררה הגזרה בקרב הציבור אישר הדוצ'ה 10 ימים בלבד בשנה, בהם יהיה מותר להשתמש במסיכות והשאר כבר היסטוריה. אם תגיעו לונציה בתחילת ימי קרנבל המסיכות אל תחמיצו את טכס חתונה בין העיר והים. תושבי העיר שטים בגונדולות בתעלה הגדולה Gran Canal ומודים לים על כך שהעיר לא טבעה בשנה האחרונה ולקראת השנה הבאה.

קרנבל הניוקי Carnevale di Verona, ורונה Verona, איטליה

הגרסה של ורונה לקרנבל כבר קיימת משנת 1660 אחרי מגפה שקטלה את רוב תושבי העיר והשורדים חגגו את הישרדותם בקרנבל שחלק חשוב ממנו הוא חלוקת ניוקי Gnocchi שהוא מאכל מקומי של פשוטי העם שעשוי מתפוחי אדמה וקמח והיום אין מי שלא מכיר אותו. הקרנבל כולל שלל אירועים ביניהם שיט על נהר האדיג'ה Adige, מצעד מסכות ותזמורות מקומיות שיוצא מכיכר ברה Piazza Brá. העיר לובשת חג וכל רובע בוחר נושא לתחפושות שכל משתתפי התהלוכה מגיעים מחופשים בהתאם לנושא. שיא הקרנבל הוא חלוקת הניוקי Gran Gnocolada לכל עוברי האורח בכיכר סן-זנו Piazza San Zeno ומסמלת את היציאה מהמגפה של לפני יותר מ- 360 שנים.

קרנבל הפרחים Carnaval de Nice , ניס Nice, צרפת

הקרנבל הזה נחוג כבר מהמאה ה-13. ניס, בירת הריביירה הצרפתית לובשת חג למשך 15 ימים. רחובות וכיכרות העיר מוארים ומקושטים והקהל לוקח חלק בחגיגה בשתייה, ריקודים ושירה וכמובן תלבושות צבעוניות ותחפושות. גולת הכותרת הן עגלות עמוסות פרחים עוברות לאורך הטיילת Promenade des Anglais כאשר נערות לבושות בשלל צבעים העומדות על העגלות, מטילות על הקהל פרחים. בנוסף, אמני רחוב מופיעים בכיכרות העיר, בהרבה רחובות מתקיימות סדנאות להכנת בובות ומסכות קרנבל.
קרנבל סנטה קרוז בטנריף Santa Cruz de Tenerife, האיים הקנריים, ספרד 

 
- פרסומת -

 

קרנבל בעל מאפיינים דומים לקרנבל של ריו דה ז'נרו ונחשב למתחרה האירופאי שלו. קבוצות מרחבי האי בוחרות נושא אותו יציגו בקרנבל. הקרנבל מתחיל רשמית עם בחירת מלכת הקרנבל ולאחר מכן מתקיימות תהלוכות ססגוניות של בתי הספר המקומיים לסמבה על התלבושות והמוסיקה כשלצידן פרשים על סוסים מקושטים. השיא הוא ביום השלישי של הקרנבל, עם תחרויות הריקוד באצטדיון המקומי, כשאלפי מקומיים ותיירים נהנים ומצטרפים לריקוד הקצבי.

הקרנבל של קדיז Carnaval de Cádiz , קדיז Cadiz, ספרד

קרנבל של 10 ימי חג בו העיר שנחשבת לעיר העתיקה ביותר בחצי האי האיברי, לובשת חג ססגוני, צבעוני וגדול. בין שלל האירועים של הקרנבל החשובים ביותר הם 2 ימי מצעד מיוחדים. המצעד הגדול Gran Cabalgata נערך ביום ראשון בתחילת הקרנבל עם יותר מ-10,000 צועדים ססגוניים. השני הוא מצעד ההומור Cabalgata del Humor שנערך בסופ"ש האחרון של הקרנבל.

ה-קרנבל של ריו Rio de Janeiro,  ברזיל Brazil

לפני כ-100 שנים, קמו בריו מועדוני סמבה שכונתיים שבמהלך כל השנה התכוננו לקרנבל הגדול – כל השנה למדו בהם ריקוד ונגינה של מחולות הסמבה. בתקופת הקרנבל יצאו הקבוצות של בתי הספר לסמבה, לרחובות בריקוד ונגינה עד השעות הקטנות של הלילה. בתי הספר לסמבה יצאו לרחובות בבלוקוס  Blocos- קבוצות מאורגנות עם אלפי רקדנים ורקדניות מעורטלות, כלי נגינה ונגנים ועוד. בשנות ה-50 של המאה שעברה החלו לארגן את מצעד המנצחות שזו תהלוכה מתמשכת של קבוצות בארבעת לילות הקרנבל לאורך רחובות ריו ומסתיימת בשדרת Marquês de Sapucaí המכונה בקרנבל סמבודרומו Sambódromo שהוא מתחם עם יציעים גדושים ביותר מ-100,000 צופים שמשלמים ממיטב כספם לצפות במצעד. בלילה האחרון מתקיים מצעד המנצחות שבו צועדות 6 הקבוצות שקיבלו את הדרוג הגבוהה ביותר מחבר השופטים.

הקרנבל של סלבדור Salvador da Bahia, ברזיל Brazil

סלבדור היא הלב השחור של דרום אמריקה. הלב של צאצאי העבדים שהובאו מאפריקה לעבוד במטעי האדונים הלבנים, בדרום אמריקה. במאה ה- 19 נהגו משפחות בעלי האחוזות והעשירים הלבנים של בהיה, לחגוג את תקופת הקרנבל שלפני התענית במסיבות סגורות ופרטיות רק לבני המעמד שלהם. מצד שני, הפועלים והעבדים גם הם היו נוצרים דתיים וגם הם חגגו אבל בדרך אחרת – דרכם היתה לחגוג במסיבות רחוב ספונטניות שעם השנים נהפכו למאורגנות. ריקודים ומקצבים שהביאו מאפריקה הפכו לסמבה, משקאות אלכוהולים שהם הכינו משאריות קני סוכר עזרו לשמחה והילולה. הקרנבל של סלבדור הוא שונה – שיירה של משאיות ענק שעליהן רקדניות מעורטלות ולהקה מוסיקלית נוסעות לאט האחת אחרי השנייה ברחובות סלבדור. סביב כל משאית ומאחורי המשאית לאורך עשרות מטרים נפרש חבל התוחם את איזור הלהקה. אין ספק שזה קרנבל עממי יותר ויצרי הרבה יותר מזה של ריו דה ז'ניירו.

מרדי גרא Mardi Gras, ניו אורלינס New Orleans ארה"ב

פירוש השם הוא יום שלישי השמן – יום לפני תחילת התענית, עת חוגגים בשתייה ואכילה למלא הכרס השמנה. תושבי לואיזיאנה הקריאולים חוגגים כבר יותר מ-250 שנים את הפסטיבל הזה אותו הביאו ממולדתם צרפת. זהו קרנבל של מוסיקה, לבוש צבעוני, אלכוהול והרבה תיירים ששוטפים את הרובע הצרפתי של העיר.

מרדי גרא Mardi Gras, סידני Sydney אוסטרליה

משנת 1978 נוהגים לחגוג את החג בסידני. כאן אופי החג הוא יותר "מצעד גאווה" וכלל לא קשור לדת או לסממני חג דתיים.

הקרנבלים של שוויץ Fasnacht

הקרנבלים של שוויץ הם אחרים – לא צבעוני וססגוני וגם לא נערך כל שעות היום. הקרנבל הזה מתחיל בשעה 5 בבוקר והדמויות המחופשות הן רובן אפלות ושחורות. כמובן שעד התהלוכה שותים הרבה בירה וגם יין שוויצרי.

תוכלו לבקר בפאסנכט של ברן Bärner Fasnacht, או אולי תעדיפו את זה של באזל Basler Fasnacht  שבו לפנות בוקר כבים האורות בעיר העתיקה של באזל ומתחיל אירוע הפתיחה של הפאסנכט הגדול עם תהלוכת הבוקר Morgenstreich. בהמשך היום יש עוד תהלוכת כרכרות ססגונית ומוסיקאלית. גם לוצרן מתהדרת בקרנבל מצויין ונחשב אולי השווה ביותר – קרנבל פאסטנכט לוצרן  Luzärner Fasnacht גם בעיירה ביל Biel יש חגיגה של קרנבל  Bieler Fasnacht.

כתיבת תגובה