כל מה שרצית לדעת על סיור מודרך בתשלום או חינם Free Tour

למי מתאים להצטרף לסיור של כמה שעות באזור הטיול שלו ||| איזה סיור מתאים לכם יותר ||| סיור קולינארי או סיור טעימות, סיור אמנות בגלריות או סיור גראפיטי ||| סיור יקבים או מבשלות בירה ||| סיור חינם, האמנם? ||| כל הפרטים והצעות לסיורים וחוויות בהמשך…

מדריך בפעולה (צילום דני בר)

מהו סיור מודרך

רבים מעדיפים לטייל בחו"ל באופן עצמאי ולא להצטרף לטיול מאורגן בו הכול מתוכנן ומוכתב מראש. הסיבות יכולות להיות מחיר (בטיול מאורגן לא טסים בטיסות חסך Low Cost ולנים בבתי מלון ולא דירות AirBnB), הדרכה בעברית או גם החיסכון בזמן כי אין צורך לתכנן מסלול, לנווט, לנהוג ועוד. מצד שני, למי שיש לו זמן, יודע לפחות אנגלית או את שפת המקום, מעדיף שהזמן בכל מקום יהיה נתון להחלטתו ולא מוקצב ע"י התוכנית והמדריך, טיול פרטי יהיה הפתרון המועדף. אבל, גם אם מטיילים לבד ועצמאי, מומלץ לקחת סיור של 2-3 שעות בעיר בה אתם מבקרים. כך תגלו מקומות פחות מוכרים על ידי תיירים וגם לא כתובים בספרי הדרכה או אתרי אינטרנט של העיר. טיפ: גם אם אתם גרים בעיר ומכירים בה כל קניון וכל חנות, מובטח לכם שבסיור מודרך תגלו מקומות וסיפורים על מקומות, שכלל לא ידעתם על קיומם.

למי כדאי להצטרף לסיור מודרך

כאמור, סיור מתאים לכל מי שסקרן ורוצה להכיר רבדים אחרים בעיר או האזור בו הוא מבקר. בנוסף יש כמה שאלות שחשוב שתשאלו עצמכם לפני שתבחרו סיור:

 • איזו שפה מתאימה לכם. רוב הסיורים בעולם מתנהלים באנגלית. יש גם בהרבה ערים סיורים בספרדית, צרפתית או גרמנית. מעטים הסיורים בעברית (ובדרך כלל רק אם יש מספר משתתפים מינימאלי).
 • האם יש לכם 3-4 שעות להקדיש לסיור מראשיתו ועד תומו? האם יכולים לעמוד על הרגליים וללכת ברוב משך הזמן של הסיור? לא עוזבים סיור באמצע !!!
 • מה מעניין אותכם להכיר לעומק. מקומות של אוכל? מבנים עם סיפורים מיוחדים? גרפיטי ואמנות רחוב? מוסיקה וסיפורי מוסיקאים? החצרות האחוריים של העיר? ועוד מגוון רחב של נושאים.
 • האם אתם מוכנים לשלם עבור הסיור. אין ארוחות חינם (על כך גם בהמשך)

7 סוגי סיורים

טעימות ויין ביקב אמפורה (צילום דני בר)

טיול יומי Day Tour: בשהות של כמה ימים בעיר, כדאי לשקול טיול יומי ליעד קרוב. טיול כזה יאסוף אותכם מבית המלון יחד עם עוד מטיילים, והסיור יהיה טיול מודרך ליעד אחר שיכול להעשיר ולגוון את הטיול שלכם בכללותו. טיול יומי יקר בדרך כלל אבל לא דורש הכנות – להזמין וליהנות ולרוב גם מהיום למחר. מחירי הסיורים שונים ותלויים האם כולל אוכל, כניסות לאתרים ובמשך הזמן של הטיול. בכל מקרה, המחיר הוא לא כולל את הטיפ שיש לשלם למדריך ולנהג בתום הסיור. שימו לב: חובה לתת טיפ.

סיור חינם Free Tour: ברחבי העולם כמעט בכל עיר (כולל בישראל) תמצאו נקודת ריכוז מרכזית, ממנה יוצאים סיורים בשפות שונות, שלרוב אין צורך להירשם להם מבעוד מועד ואין צורך לשלם בהרשמה או בתחילת הסיור. המדריכים בדר"כ מזוהים עם מטריה גדולה וצבעונית שעליה כתוב FreeTour. חשוב לדעת, "סיור חינם" עולה כסף. נהוג לתת לכל מדריך בסיור תשר Tip בערך של 5-10 אירו או דולר לאדם.

סיור קולינארי: סיורים קולינאריים הם תחום מתפתח וגדל שיש לדעת כמה דברים לפני שבוחרים סיור כזה. יש סיורים שהם טעימות בכמה דוכנים ומסעדות פועלים ולא מטוח שתסיימו את הסיור שבעים ולא תצטרכו ארוחת צהריים או ארוחת ערב, אחרי הסיור. מצד שני, יש סיורים שכוללים ארוחות בכמה מסעדות וכדאי להגיע רעב למקום. בסיורים כאלה מקובל גם להשאיר טיפ לצוות המסעדה שנתן לכם שירות.

סיורי יין או בירה: סיורי יין יהיו בדר"כ במספר יקבים שמטבע הדבר נמצאים בין הכרמים ולא במרכזי הערים. סיורי בירה נערכים או במבשלה גדולה וכמה מקרו-מבשלות שניתן למצוא גם בתוך הערים. בשני המקרים, מדובר על 3-4 כוסות בירה או יין לפחות, ולא כל אחד התנסה בחוויה כזו. זו חוויה כיפית אבל מי שלא מורגל בשתיה חייב לדעת לא לשתות כל מה שמוגש. לטעום הכל ולשתות מעט מכל דגימה. רוצים לתכנן סיור יין ו/או בירה בישראל? כתבו לנו בתגובות ונוכל להציע סיור בהדרכתי.

סיורים ברכיבה על אופניים, סגוויי, קורקינט שיתופי ועוד: סיורים שמצד אחד קלים יותר פיזית כי התנועה ממקום ביקור אחד למשנהו נעשית בכלי תחבורה שלא מצריך רשיון וכו' אבל… האם זה מתאים לכם לנסוע באופניים? האם יש ביטוח במקרה וקרתה לכם תאונה או נפילה?

סיורים נושאיים בעקבות…: אלה סיורים ל"משוגעים" לסופר, זמר, ארכיטקט או כל אומן או יוצר. כך בליברפול סיור החיפושיות, בתל אביב בעקבות אריק אינשטיין או בעקבות עולם הפשע, בברצלונה בעקבות גאודי ועוד.

סיור פרטי או קבוצתי: תוכלו למצוא סיור עם מדריך שבו יהיו אתכם גם 30 משתתפים נוספים ולא תדעו על כך מראש כשנרשמתם לסיור ולעומת זאת יש הצעות לסיור במחיר קבוע לקבוצה מצומצמת והומוגנית כמו זוג או משפחה. בחרו מה שמתאים לכם ולכיס שלכם.

המדריך או המדריכה

 
- פרסומת -

 

בכל סיור חשוב לדעת מי עורך את הסיור. בטיול אמנות חשוב שלמדריך יהיה רקע בנושא ופחות ידע בהיסטוריה והארכאולוגיה של העיר. בסיור קולינארי חשוב שזה יהיה מי שיש לו תאווה Passion לאוכל ושוב, לאו דווקא ידע גאולוגי. לרוב, הסיורים הנושאיים נערכים על ידי מדריכים מומחים לתחום ועניין הסיור אבל בחודשי שיא התיירות עלולים למצוא גם מדריכים שזה לא בדיוק התחום שלהם. בסיורים חינם לרוב יהיו אלה סטודנטים אנרגטיים וזה חלק מהכיף בסיור כזה – יותר אווירה זורמת קלילה ופחות ידע מעמיק ו"חפירות".

חשוב: חלק חשוב מהתגמול למדריך (לכל טיול או סיור, בארץ או בחו"ל) הוא הטיפ. אם אתם רוצים לחסוך, אל קחו סיור או טיול מודרך. קחו בחשבון את עלות הטיפ שהיא 5-10 אירו או $ לאדם. בין המדריכים בעולם מוכרת תופעה מכוערת בקרב הישראלים – לקראת תום הסיור, לפתע נעלמים המטיילים הישראלים ועוזבים את הקבוצה והמדריך…למה? כי כך "יחסוך" הישראלי המכוער את תשלום הטיפ. המדריכים בעולם כבר מכירים את זה ולצערי, ואל תתפלאו אם לא יתייחסו אליכם יפה ברגע שידעו שאתם ישראלים, וזו לא אנטישמיות. זו התגובה לתופעה הנפוצה רק בקרב "הישראלי המכוער".

תשלום ועלויות

סיורים רבים משווקים באתרי תיירות המיועדים לכך או כחלק מההצעות שמוצעות ברשת באתרי תיירות מובילים אחרים (ראה בהמשך). בסיורים כאלה תקבלו פרטים על הנושא, משך הזמן וכמובן עלויות. יש לקרוא האותיות הקטנות כמו האם יש להביא את אישור ההזמנה מודפס? האם העלות כוללת כניסה לאתרים (מוזיאון, אתר היסטורי או אחר)? האם יש להביא שתיה ואוכל או יהיה מקום וזמן להתרעננות? בסיורים קולינריים האם הטעימות כלולות במחיר?

יש לשים לב שרק לאחר ההזמנה ולעיתים התשלום, תקבלו פרטים על מקום המפגש אבל בדר"כ המפגש יהיה במקום מרכזי וקל להגעה ואיתור. קחו איתכם במזומן את סכום הטיפ למדריך ואך תבזו עצמכם או תעשו הצגות של לחפש כסף מספיק בכיסים או התיק.

7 כללי עשה ואל תעשה

 • יש להגיע למקום המפגש, 15 דקות לפני מועד תחילת הסיור
 • השתדלו לא להיות קולניים בדבור ביניכם, במהלך הסיור
 • אל תהססו לספר שאתם מישראל אבל המנעו מחולצה עם כיתוב בולט בעברית או כובע שכתוב עליו עברית
 • צייתו להנחיות המדריכים בנוגע לכל ההתנהלות במהלך הסיור (אחרי הסיור תעשו מה בראש שלכם)
 • בדקו אם בהנחיות לסיור התבקשתם להגיע עם כובע, בק' מים, נעלי הליכה או לבוש הולם וצנוע (הכל לפי סוג הסיור)
 • קחו מטריה (טוב גם בחום)
 • בדקו מראש מתי מסיימים, ואיפה מסיימים

8 אתרים מעולים להזמנת סיורים ואטרקציות בארץ ובחו"ל

טיגטס Tigets: אתר פופולארי שעיקרו מכירת כרטיסי כניסה לאטרקציות ברחבי העולם אבל גם מציע הרבה סוגי סיורים מודרכים. תהליך ההזמנה פשוט ומהיר ובסופו יש בידיכם כרטיס כניסה. לאתר יש גם אפליקציה סלולרית. לפרטים והזמנות סיור באתר Tiqets …
ויה-תור Viator: אתר מוכר להזמנת אטרקציות וסיורים ביעדים שונים בעולם. באתר פרטים על סיורים עם אפשרות להזמנה מקוונת. חלק מהסיורים דורשים תשלום בעת ההזמנה וחלקם לא נדרש תשלום באתר והתשלום נעשה בעת המפגש עם המדריך. לרוב יש אפשרות ביטול הזמנה ללא חיוב. לפרטים והזמנות סיור באתר Viator …

גט יור גייד (מצא את המדריך שלך) GetYourGuide: אתר מצליח ואהוב להזמנת סיורי עיר ואטרקציות בהרבה ערים. ממשק נוח וגם אפליקציה לסלולאריים ומחירים טובים. לפרטים והזמנות סיור באתר GetYourGuide …

סיביטאטיס Civitatis: אתר שמציע כ-30,000 אטרקציות וסיורים ביותר מ-1000 יעדי תיירות, כולל הזמנה מוקדמת דרך האינטרנט. האתר שנוי במחלוקת לגבי ההתנהלות מול האתר (בעיקר בעת תקלה) אבל האתר מציע גם סיורי חינם Free Tour (ראו פרק על סיורים אלה לעיל). לפרטים והזמנות סיור באתר Civitatis …
חווית אייר בי אנד בי
AirBnB Experience :אתר האירוח בדירות AirBnB הפרוש בכל רחבי תבל, מציע חוויות. לתחום זה הם קוראים AirBnB Experience ובו מוצעות חוויות סיור וביקור באטרקציות שהייחוד שלהם הוא שהם מועברות ע"י מקומיים: לאו דוקא מדריכים מקצועיים אלה חוויות אותנטיות.  לפרטים והזמנות של חוויות באתר AirBnB…

יאללה באסטה: אתר מכירת סיורי אוכל מאורגנים או עצמאיים. אפשר לקנות סיור בשוק אוכל עם כרטיסיית טעימות. פשוט וללא צורך בקבוצה. יש גם אפליקציה ידידותית. כל היורים הם בשווקים בישראל. לפרטים והזמנות סיורים באתר יאללה באסטה…

בייטמוג'ו Bitemojo: אתר ואפליקציה להזמנת סיורים וכרטיסיות טעימה לסיורי אוכל עצמאיים. האתר פעיל בניו-יורק, ברצלונה, רומא ועוד ערים מרכזיות בעולם. לפרטים והזמנות באתר Bitemojo…

סיורי אברהם הוסטל Abraham Tours: רשת ההוסטלים אברהמס, מציע גם טיולים יומיים וגם סיורים במגוון תחומים ועלויות. החל מסיורים בתל אביב או ירושלים ועד טיול יומי לפטרה ועוד. פרטים והזמנות באתר AbrahamTours…

כתיבת תגובה