יקב כישור יין ועוד הרבה יותר מזה

סיפורו של היקב שזור בסיפורו של המקום ||| כישורית עם מגוון ענפי יצור ןתושבים מיוחדים ||| מה המיוחד ביקב כישור חוץ מענבים וטרואר ||| מגוון רחב של יינות שטעמנו והתרשמנו ||| כל הפרטים והסיפורים בהמשך…

כישורית

יקב כישור, עין יפעם 2016 (צילום דני בר)

בשנות ה-80 של המאה שעברה, הסתובבתי הרבה בחבל הארץ בו נמצא יקב כישור והמקום המיוחד כל כך כישורית. במסגרת המילואים שלי הייתי מגיע להרצות בסדרות חינוך שנערכו בכפר החינוך של צה"ל – לבון. הייתה זו שליחות להרצות לחיילים עוברים סדרות חינוך טכנולוגי וערכים, כהכנה לאזרחות, וזאת בצמוד לחזון של התעשיין סטף ורטהיים שרתם את הצבא לעניין. אבל דברים טובים נוספים מצאתי באזור.

כמה שנים מאוחר יותר, הוזמנתי לסיור היכרות עם הכפר כישורית ועם מפעל צעצועי העץ של המקום – צעצועץ. למדנו על מפעל מדהים (שלצערי נסגר עקב חוסר כדאיות כלכלית) ועל הדיירים המיוחדים של כישורית.

כישורית הוא ישוב ובעיקר קהילה שהיא בית לחיים, לבוגרים בני 21 ומעלה, בעלי צרכים מיוחדים שהם עצמאים ושחלקם אף חיים כזוגות לכל דבר. זהו קיבוץ שיתופי כמו פעם, וחברי כישורית משתתפים באופן פעיל במערכת קבלת ההחלטות הנוגעות לחייהם היום-יומיים, ובניהול המערכת הקולקטיבית ואף 2 חברי קהילה חברים גם בוועד המנהל של הישוב. כיום גרים בכישורית כ-170 חברים ובימים אלה קיבוץ כישור מתאכלס על ידי כ-100 משפחות המוגדרות כ"רגילות", הבונות בו את ביתן, לצדם של חברי כישורית.  ביחד, מהווה היישוב השיזורי מודל ייחודי בקנה מידה בינלאומי לשילוב בוגרים עם צרכים מיוחדים ומשפחות "רגילות".
יקב, דיר, מחלבה ועוד

בביקורי דאז, היו ענפי התעסוקה בנוסף למפעל, כלבייה שהיא בית גידול לכלבים גזעיים מסוג שנאוצר ותחש (דקל), חוות סוסים טיפולית, גן ירק אורגני, מאפייה, לול תרנגולות חופש, מחלבת ודיר עיזים הגדול בישראל (המפיק חצי מיליון ליטר חלב עיזים בשנה). באותו ביקור סיפרו לי על כרמים שנטעו זה מכבר ולשאלתי מה המטרה נאמר לי שהענבים ימכרו ליקבים. העליתי הצעה שלמה לא יפתחו יקב במקום, והדבר כנראה לא נפל על אוזניים ערלות.

כרמים ויקב כישור

כיום נטועים כ-100 דונמים של כרמים, המטופלים ומטופחים ע"י חברי כישורית והמנהל המקצועי של הכרמים והיקב הוא ריצ'ארד דיוויס כאשר את היקב מלווה מיודענו איתי להט. ביקב מועסקים קבוע 5 עובדים ובעתות שתילה, בציר וגם בקבוק מצטרפים רבים מחברי כישורית למלאכה.

את היקב הקים ריצ'רד והוא מנהל הכרם והיקב על פי עקרונות קיימות והתערבות מעטה ככול שניתן בחומרי הדברה. בכרמים מגדלים זני ענבים אדומים קברנה סוביניון, קברנה פרנק, פטיט ורדו, מרלו, סירה, גרנאש ומורבדר וגם זני ענבים לבנים סוביניון בלאן, ויונייה וריזלינג לבן. היקב מייצר 2 סדרות יין:

  • כישור הכוללת כישור לבן, כישור רוזה וכישור אדום שמחירם 85 שקלים
  • משגב היא השלד האיכותי של יקב כישור. סדרת משגב מהווה את הביטוי המלא למאפייני הכרם והאקלים בגליל המערבי העליון וכוללת GSM, סירה, ויונייה, וריזלינג שמחירם 95 שקלים

וכן ינות מיוחדים כמו יין הדגל עין יפעם שמחירו 240 שקלים. סה"כ מייצר ומוכר היקב כ- 55,000 בקבוקים בשנה.

ליקב כישור יש מרכז מבקרים שם ניתן לטעום מהתוצרת ולרכוש מיינות היקב. שעות הפתיחה של יקב כישור (בתיאום מראש): ראשון-חמישי 15:00-10:00, שישי 14:00-10:00. פרטים באתר… ובדף הפייסבוק…

יקב כישור, קיבוץ כישור, גליל המערבי טל': 04-9085198

השקת יינות ראש השנה תש"פ

באירוע שנערך לכבוד השקת יינות ראש השנה הבא עלינו לטובה, במסעדת איקרא רמה שבתל אביב הוצגה קולקציית היינות של היקב לראש השנה הקרוב.

כישור לבן 2018

יקב כישור, כישור לבן 2018 (צילום אייל קרן)

בלנד מענבי ויונייה וסוביניון בלאן מכרמי יקב כישור מהווים אזור גידול ייחודי הנהנה משילוב בין שני אזורי האקלים המרכיבים אותו, השפעת הים התיכון ממערב אחד והגליל העליון ממזרח. עדין וקל לשתיה, פרחוני עם נגיעות הדרים ופרי שופע. חמיצות מרעננת וסיומת רכה. 12.5% אלכוהול. מחיר 85 שקלים.

כישור רוזה 2018

 
- פרסומת -

 
יקב כישור, כישור רוזה 2018 (צילום אייל קרן)

בלנד לש ענבי גרנאש אדום וקברנה פרנק מכרמי יקב כישור. הגרנאש תורם את רכותו הים תיכונית הנינוחה והקברנה פרנק מביא איתו מרקם קריר ומלא חן. רוזה קל ואוורירי. כולו פרי צעיר ופרחוניות הדר משובבת. איזון בין מתיקות פרי טרי וחמיצות נעימה ומעוררת. הסיומת ירקרקה, מעט מתובלת ורעננה. 12.5% אלכוהול. מחיר 85 שקלים.

משגב, וייוניה 2018

יין זני מענבי ויונייה מכרמי יקב כישור. הענבים עברו סחיטה באשכולות שלמים והתסיסה נעשתה בחביות אלון ולאחר מכן שהה על השמרים כחצי שנה. יין יבש, עמוק ובעל נוכחות רבה. מאופיין בניחוח פרי לבן, פרחוניות עדינה ותיבול אקזוטי. 14% אלכוהול. מחיר 95 שקלים.

משגב, GSM בציר 2016

יקב כישור GSM בציר 2016 (צילום אייל קרן)

בלנד GSM קלאסי מענבי גרנאש, סירה ומורבדר מכרמי יקב כישור שנמצאים בקו התפר של הגליל העליון והגליל המערבי. לאחר הבציר עובר כל זן תסיסה בניפרד ובסיומה מתבגר ומשתבח בחביות למשך 14 חודשים. בסיום התהליך מתקבל ההרכב הסופי, המשלב עומק ורכות, כוח ונכוחות ברורה. תוך ביטוי סינרגטי של הזנים ביין הסופי. צבע אדום ארגמני, עמוק וכהה. ניחוח עוצמתי ומרוכז של פטל ופירות יער, יחד עם תיבול ים תיכוני. בעל גוף בינוני, טאנינים מוצקים ומבנה עשיר ומורכב. 13.5% אלכוהול. מחיר 95 שקלים.

משגב, סירה 2016

יקב כישור, משגב סירה 2016 (צילום אייל קרן)

יין זני 100% ענבי סירה מכרמי יקב כישור. היין התבגר בחביות למשך 14 חודשים. צבע אדום עוצמתי. ארומה מתובלת עם נגיעות שזיף שחור, פלפל וטבק. גוף מלא, טאנין עגול קטיפתי, טעמי פירות אדומים ותבלינים, וסיומת ארוכה ונעימה. 14.5% אלכוהול. מחיר 95 שקלים.

נחל יסף ריזלניג חצי מתוק 2018

יין זני עשוי  100% ענבי ריזלינג מכרם נחל יסף. כרם נחל יסף, נטוע במורד הישוב כישור אל שיפולי נחל יסף. מקור שמו בערבית הוא הנחל העמוק. הנחל יוצא מהישוב כישור ונשפך מערבה אל הים התיכון. ערוץ הנחל מנקז אליו בלילות את האוויר הקר ויחד עם קרבתו לים התיכון מייצר מיקרו אקלים מובהק וייחודי. צבע בהיר וארומה עוצמתית ומתפרצת עם נגיעות מתיקות נעימה. מאופיין בניחוח פרחי לימון, תפוח, ג'ינג'ר ודבש. בעל חמיצות מלאת חיים ומתיקות המדגישה את עושר טעמי הפרי. 9.5% אלכוהול. מחיר 120 שקלים.

נחל יסף ריזלינג יבש 2018

יקב כישור-ריזלינג 2018 (צילום אייל קרן)

יין זני עשוי  100% ענבי ריזלינג מכרם נחל יסף. כרם נחל יסף, נטוע במורד הישוב כישור. יין לבן יבש ועדין, צבעו בהיר ומלא חיים. משלב ניחוח פרי אקזוטי ופרחוניות הדר רעננה. 11.5% אלכוהול. מחיר 120 שקלים.

מצודת תפן 2016

יקב כישור, כרם מצודת תפן 2016 (צילום אייל קרן)

בלנד מענבי קברנה סוביניון, קברנה פרנק, מרלו ופטי ורדו מכרם מצודת תפן שמהווה אזור גידול ייחודי הנהנה משילוב בין שני אזורי האקלים המרכיבים אותו, השפעת הים התיכון ממערב אחד והגליל העליון ממזרח. כרם מצודת תפן נטוע למרגלות ההר בו שוכנת מצודת פתן. מקור השם תפן הוא בערבית ומשמעותו מבול או טייפון. הכרם זוכה למקרו אקלים ייחודי בזכות גובהו היחסי לאזור ומיקומו המהווה את קו החיבור בין שני אזורים, הגליל המערבי והגליל העליון. כל זן מתבגר ומשתבח בחביות למשך 18 חודשים. בסופם תורם כל זן את חלקו לבלנד הסופי ולמורכבותו של היין. צבע אדום מורכב ושופע. בלנד בורדו מלא נוכחות ועומק, משלב ניחוח פרי צעיר ומודגש, יחד עם תיבול ים תיכוני ירקרק ונעים. חמיצות נעימה וסיומת ארוכה ושופעת פרי. 14.5% אלכוהול. מחיר 140 שקלים.

עין יפעם 2016

יקב כישור, עין יפעם 2016 (צילום אייל קרן)

בלנד של ענבי קברנה סוביניון וסירה. עין יפעם או בשמו הערבי עין מג'נונה ( המעיין המשוגע), הוא אחד המעיינות היפים והייחודיים ביותר בארץ. המעיין נובע בין כישור לישוב ירכא וזורם אל תוך נחל בית העמק. שמו ניתן לו בזכות יופיו המרהיב והמתעתע, ברוב ימות השנה הוא יבש, אך לאחר הגשמים נובע בעוצמה רבה וממלא לחלוטין את הבריכה המשתקפת בצבעים מרהיבים. לאחר מכן מתחלף התהליך כך שלעיתים הבריכה מלאה ולעיתים ריקה, מה שהקנה לו את שמו הערבי עין מג'נונה. במהלך השנים גילו אנשי היקב כי מספר שורות כרמים מניבות פרי שונה, מבודל ובעל אופי ייחודי, ומשורות אלה נבחר ליצר יין נפרד ולקרוא לו בשם המעיין הקרוב אל היקב עין יפעם, המבטא את היופי שנגלה מן האדמה. צבע יין אדום יבש, עמוק ומסוגנן. מאופיין במרקם חלק וקטיפתי, ארומה של פרי אדום טרי יחד עם תיבול נעים. עשיר בטעמים ובעל רבדים רבים של מורכבות. לאחר התסיסה התבגר כ 20 חודשים בחביות מאופקות במיוחד בכדי לא להאפיל על מאפייני הפרי. מבוקבק ללא סינון ומיושן לפחות שנה בבקבוק לקבלת איזון אופטימאלי. 14.5% אלכוהול. מחיר 230 שקלים.

כתיבת תגובה