טיול בערבה ולא בדרך לאילת

ביקור בישובי ואתרי התיירות שלאורך כביש 90 ||| הרוחניות של נאות סמדר, איכות הסביבה של לוטן ||| יקבים , בירה וגם חאנים לאירוח עפ"י המסורת המקומית ||| טיולי אופניים, ג'יפים וסתם צעידה בשלל מסלולים מבודרים ||| כל הפרטים וההצעות בהמשך…

הפטריה של תמנע (צילום תמר מוצפי)

בדרך לערבה הדרומית

יצאנו לסיור היכרות של הרשות לפיתוח הנגב לקראת פתיחת עונת החורף בנגב ובערבה. היכרות עם כמה אתרים ומקומות מעניינים למטייל הישראלי והתייר, שפחות מוכרים ולא פחות שווים. הדרך המועדפת לטיול בערבה היא לרדת דרומה דרך מצפה רמון ומכתש רמון בואך הערבה, וזה היה גם המסלול שלנו.

תחנתנו הראשונה לאחר הירידה שתמיד מפעימה בדרך המתפתלת לתחתית מכתש רמון, היתה חאן מבקרים חדש שנפתח זה עתה, במקום בו היתה מחצבת גבס ממערב לכביש 40 וכ-3.5 ק"מ מדרום לאתר חולות צבעוניים. המקום משתלב בנוף המחצבה המשוקמת תוך שימוש באבני הגבס של המחצבה. לאורחי החאן מוצע אוהל ענק עם מזרון ומחיצה המחלקת את האוהל לחללים משפחתיים קטנים יותר. במקום שירותים ומקלחות וכן מטבח המגיש ארוחות בוקר בהזמנה מראש.

שמענו מהיזם על תלאות ההקמה והסבלנות "הבדואית" שאפשרה להגיע למצב בו אפשר היה להגיע לחאן פתוח לטובת המטיילים הרבים באזור. אכן, בנגב אפשר למצוא רק קשוחים שיוכלו לעמוד זקוף כנגד מזג האויר הקשוח ומוסדות המדינה. פרטים בדף…

נאות סמדר

המשכנו כשעה נוספת דרומה והגענו לקיבוץ השיתופי ויש האומרים רוחני משהו – נאות סמדר. פגשנו את מנהלת התיירות של הקיבוץ, שולי הרטמן, שסיפרה לנו על המקום בדרכנו לבית האומנויות – הבניין הגבוה שצריחו הפאלי, מתנוסס למרחוק וכל מי שעובר על כביש 40 לא יכול שלא להתפעל מיופיו המיוחד.

נאות סמדר הוקם לפני 30 שנים ע"י גרעין ירושלמי שהחליט להתנתק מהמולת העיר ולבנות קהילה שהציר המרכזי בה הוא התבוננות – התבוננות על האדם וסביבתו האנושית והאדם וסביבת הטבע. כלכלת הקיבוץ מושתתת על חקלאות אורגנית (רפת, תמרים, זיתים, כרם ויקב), תיירות, מתנדבים ותלמידים של אמנים תושבי הקיבוץ וכמובן פונדק נאות סמדר הסמוך בצומת שיזפון.

עלינו לתצפית מצריח בית האומנויות ומשם נגלו לנו בתי הקיבוץ שחלקם בנויים על עקרון הקירור או יותר נכון הצינון, שנבנה מגדל בית האומנויות – מגדל קירור חסכן באנרגיה שפועל כמו המצננים שפעלו באילת בימים בהם אני גרתי שם – ימים שבהם דירה עם מזגן היתה מותרות והכל היה מצונן ע"י Desert Cooler. כל בית כזה מצויד גם הוא במגדל קירור קטן שממנו נושבת רוח קרירה מתחת לרצפת הבית ומקררת את הבית.

סיימנו את הביקור ביקב האורגני של הקיבוץ, שרוב תוצרתו נמכרת בדרום הארץ ובמקום. פרטים על אפשרויות הביקור בקיבוץ באתר… ובטל': 054-9798966 או 054-9798957.

חבל אילות או הערבה הדרומית

חבל אילות או כפי שנקרא גם הערבה הדרומית (תלוי את מי שואלים), הוא המרחב הדרומי ביותר בארץ ובו 12 ישובים שיתופיים – מתוכם 10 קיבוצים, וגרים בתחומי המועצה כ-4,100 תושבים בלבד. יישובי הערבה הדרומית מתקיימים על חקלאות ותיירות שמנצלים ומעצימים את האופי המדברי של המקום. כך נאות סמדר וכך גם הקיבוצים הנוספים שביקרנו בהמשך היום ולמחרת.

לוֹטָן

זהו קיבוץ המושתת על עקרונות היהדות הרפורמית. הקיבוץ הותיק שהוקם עוד בשנת 1983, מקיים חקלאות ובו גם תיירות השמה דגש על תיירות אקולוגית Eco Tourism. עשרות הצימרים של לוטן מארחים קבוצות ובסופי שבוע בעיקר משפחות ובודדים המטיילים באתרי הטיול לאורך כביש הערבה והנגב.

בקיבוץ יש גם את בית התה שהוא יותר מסעדה שמגישה ארוחות צמחוניות בהזמנה מראש ובסמוך נמצא האקו כיף – המרכז לאקולוגיה יצירתית. שמענו את סיפורו של המקום שהתחיל כגן ירק קטן והתפתח בעקבות הידע והניסיון של הצוות בקיבוץ למרכז אקולוגיה ייחודי. מרכזו של המתחם הוא מגרש משחקים אקולוגי, שנבנה על ידי שימוש במחזור של צמיגים, פחיות, בקבוקים וכל פסולת אחרת, בשילוב טכניקות בנייה אלטרנטיביות/טבעיות וכן שמורת ציפורים, שבילי טיולים בטבע. בשלהי 2009, המרכז קיבל פרס "גרין ביני" מתוך מעל 100 משתתפים, ושימש כדוגמא לקיום קהילה יהודית אקולוגית. טיפ: אל תפספסו ביקור בשירותים (בית השימוש) המיוחדים של המקום. הייתם רוצים כאלה בבית?
קיבוץ לוטן שייך לארגון אירופאי של רשת הכפר הירוק הגלובאלי ובשנת 2006 קיבל המרכז לאקולוגיה יצירתית פרס למצוינות על פיתוח בנייה אקולוגית, טיפול בפסולת ושפכים, חינוך סביבתי ,קידום צורת חיים בת קיימא וגישור בין עדות ולאומים שונים בישראל. פרטים על הזמנות לחדרי האירוח או אקו-כיף באתר… בטל': 054-9799030 או דוא"ל…

אליפז – חופש וחוויה בערבה

לקראת שקיעה נכנסנו לבין מטעי התמרים הגדלים סמוך לגבול ירדן, והגענו לפרדס הפומלות ולחממת 5 החושים שם למדנו להכיר פעילות חקלאית חביבה שבא מוזמנות משפחות להגיע לסיור טעים במיוחד – קטיף תבלינים וטעימות מהירקות העונתיים: תירס, עגבניות, פלפלים ומה שיהיה טעים ובשל בשבוע הביקור שלכם. חממת 5 החושים פתוחה כל שבת בבוקר 10:00-15:00 (הערה: יש להגיע למטעי אליפז ולא לקיבוץ). לפרטים והכוונה בטל': 08-6356230, 052-3688384.

הקיבוץ מפעיל מתחם צימרים לזוגות ומשפחות ואוהלי אירוח לקבוצות. פרטים באתר…

פארק תמנע

הגענו לפארק תמנע לאחר השקיעה המדברית הנוגה. נסענו לעמודי שלמה שהוארו לכבודנו והעלו לי זיכרונות מהפעם הקודמת שביקרתי במקום – טיול בית ספר בשנת 1972. עוצמת הצוקים הענקיים מקסימה ויפה יותר בצינת הלילה ואור הזרקורים (בדר"כ המקום מואר רק באירועים מיוחדים או ימים בודדים בימי החגים). משם המשכנו לפטרה ולהדגמת כריית הנחושת בעת העתיקה שנמצא מעד צפונה מעמודי שלמה.

לחופי אגם תמנע (שלצערנו, לעת עתה אסורה הרחצה באגם) ראינו את אוהלי האירוח המפנקים ואמצעי הלינה הנוספים המוצעים למבקרים במקום, הן בקבוצות והן בודדים ומשפחות. פרטים על אפשרויות לינה ואירועים באתר… ובטל': 08-6316756

זריחה בערבה

את הלילה בילינו בצימרים של אליפז. בבוקר הוגשו לחדר האירוח סלסלה של ארוחת בוקר מפנקת. כמה מהחבורה שלנו, החלטנו להשכים קום לטובת זריחה מעל הרי אדום. זריחה מעבר להרי אדום הסתברה שנפלאה אבל מאוחרת ואינה מצריכה השכמה כל כך מוקדמת, אבל שווה את המראה המקסים כשהשמש מבצבצת מעל רכב ההרים המתנושש ממזרח לערבה.

פארק הצפרות בבריכות הפלמינגו

לפני מעבר הגבול עם ירדן, פונים דרומה ומגיעים לפארק הצפרות אילת. קיבל את פנינו בשעת בוקר קרירה, נועם וייס, מנהל האתר. נועם סיפר לנו על חשיבות ארץ ישראל ואילת עבור הציפורים הנודדות. מאות מיליוני ואולי אף מיליארד ציפורים, נודדות בין יבשות אירופה ואסיה אל אפריקה, נאלצות לעבור מעל הגשר היבשתי העיקרי המחבר אותן. כדי להימנע ממעבר מעל ים, הציפורים בוחרות להאריך את מסען ולעבור כאן אצלנו בישראל, וזאת כדי להגדיל את סיכוייהן לשרוד את קשיי הדרך. ישראל אינה רק צוואר הבקבוק של הנדידה, אלא גם מהנקודות החשובות ביותר לאורך מסלול זה. המיקום של ישראל בקצה רצועת מדבר סהרה וערב, אותן חייבות הציפורים לחצות כדי להגיע אל יעד נדידתן באפריקה, הופכת אותה ל"מקפצה" או ל"תחנת התדלוק" האחרונה, שתאפשר לציפורים לעבור את 3000 הק"מ של מדבר צחיח וחסר מזון עבורן. כדי לחצות את המדבר בשלום, הציפורים ממלאות את מא

מסלול נדידת התיפורים מעל אילת

גרי השומן שלהן, מחזקות את שריריהן ומנוונות כל חלק בגופן שלא יסייע להן בחציית המדבר, ורק אז הן תצאנה לאתגר, אולי הקשה בחייהן. החצייה אורכת כ-10 ימים בהן הציפור אינה אוכלת דבר. רבות מהן לא תשרודנה את המעבר. ישראל אם כן, חשובה גם בכמות הציפורים החולפות דרכה אך בעיקר באיכות בתי הגידול שצריכים להעניק לציפור צידה לדרך לכ-10 ימים.

בפארק הצפרות לוכדים מדגם של ציפורים כל יום על מנת להטביעה את רגלן ולסמנם ובעיקר לבחון את שלב ההכנות להמשך הנדידה – האם אגרו כבר מספיק שומן שיאפשרו להן להמשיך במסע עם סיכוי גבוה להישרדות. לצערנו לא היו בבריכות המלח פלמינגו ומעט הציפורים שהיו נראו רק במשקפת. פרטים על המקום וביקור בו, באתר… ובטל': 050-7671290.

קיבוץ אילות הדרומי בעולם

קיבוץ אילות נמצא ממש לפני העיר הדרומית אילת. הקיבוץ הוא הגדול בסביבה ומתבסס על כמה ענפי כלכלה בתחום החקלאות אבל אותנו עניינו ענף התיירות והתרבות של הקיבוץ.

אירוח כפרי: 40 יחידות נופש זוגיות ומשפחתיות. היחידות מרווחות, מאובזרות ומוקפות במרחבי דשא ירוקים, פינות ישיבה מוצלות, גינת תבלינים, ערסלים ופינות נוי קסומות בכל מקום. אורחי המקום יכולים ליהנות מבריכה שפעילה מאפריל עד סוף אוקטובר, ארוחות במסעדת כפות תמרים, פינות ברביקיו והרבה ירוק בעיניים בלב המדבר. פרטים והזמנות באתר… ובטל': 08-6358816.

משכימי קום לזריחה (צילום תמר מוצפי)

כפות תמרים: חדר האוכל המסורתי הפך למסעדה כפרית, בסגנון מזנון חופשי עם תפריט מגוון המשתנה מיום ליום. גולת הכותרת של המסעדה הוא יום שישי: בשעות הבוקר- קייטרינג אוכל מוכן, הגדול והמוביל בערבה ובאילת, המציע למעלה מ-120 מנות שונות של אוכל ביתי אמיתי לקחת הביתה. בערב- ארוחת שישי הידועה בקרב המקומיים והתיירים. חגיגת טעמים באווירת שבת ומי שירצה יוכל גם לקבל גם ערכת קידוש. במהלך השנה (למעט החורף) מתקיימת פעילות "שישי חוויתי" בדשא הסמוך למסעדה בה נהנים הילדים מפעילות ומשחקים על הדשא. המסעדה כשרה.

 
- פרסומת -

 

אילות מרקט – שוק איכרים:  בכל יום שישי מתקיים ברחבת כפות תמרים בקיבוץ אילות שוק איכרים מקומי בו מבקרי השוק נהנים מתוצרת חקלאית איכותית וטרייה בקנייה ישירה מהחקלאים, לצד דוכני ומוצרי מזון המיוצרים גם הם בערבה. בין הדוכנים ניתן למצוא: תמרים מהערבה הדרומית, פירות וירקות שונים, תוצרת אורגנית של קיבוץ נאות סמדר, בירת בוטיק BEERצינות מקיבוץ קטורה הסמוך. חובבי המתוק יוכלו ליהנות מטעמים משובחים של גלידת יטבתה. מי שמתגעגע לטעמים של הבית יוכל להתענג על "סנדוויץ' של שישי" מבית מסעדת כפות תמרים ועוד המון הפתעות. לצד השוק מתחם ישיבה על הדשא באווירה קיבוצית ומזמינה, המשדרג את חווית הקנייה בשוק למקום בילוי של שישי בבוקר. המקום פעיל כל שישי 8:00-14:00 (עד ה-27/3/20).

אירועי החורף בערבה הדרומית

28-30/11 – חגיגות התמרים בערבה: שלושה ימים ושני לילות של חגיגת סוף עונת גדיד התמרים. אחרי שסיימנו את הגדיד בערבה אנחנו מזמינים אתכם לחגוג איתנו את חגיגות התמרים כמו בכל שנה. ביום חמישי – נעיף עפיפונים מעל דיונות סמר אל מול הרי אדום, לצד מטע התמרים, נחפש בחושך בעלי חיים פעילי לילה ונאכל ארוחת ערב בלב מטע התמרים של קיבוץ אליפז. בום שישי – נצא לסיור במו"פ (מרכז המחקר והפיתוח האזורי) להיכרות עם החידושים בתחום החקלאות וסיפור הברחת התמר מעירק, בסיומו נגיע אל שדרת עצי התמר החדשים ובצילם נטעם את טעמו של פרי עץ הדקל על מוצריו השונים  גלידת תמרים, בירה מקומית מתמר מג'הול, ליקר תמרים, תפוח טבול בסילן טבעי, ממרח תמרים, עוגיות תמרים ועוד. בצהריים נצא לסיור מודרך בפארק תמנע ונסיים באגם במילוי בקבוק בחול צבעוני. עם ערב נסעד את ארוחת שישי במסעדת חאן המלך שלמה הסמוכה לאגם בפארק תמנע. ביום שבת – הפנינג סוף עונת הגדיד. החל מהשעה 10:30 ניפגש במטע התמרים ושם נהנה משלל פעילויות אקסטרים – קיר טיפוס, ירי בחץ וקשת, פארק חבלים בין הדקלים, אומגה וירי בצינורות אל בלונים. סדנאות יצירה מכל חלקי עץ התמר – הכנת תכשיטים, קישוטים וקליעה. סדנאות אפיית עוגיות בתנור שמש והכנת כדורי זרעים לשתילה בבית, פינות צל ורביצה, מוזיקה ישראלית, הפעלות לכל השפחה ודוכני מזון ואמנות. לפרטים והרשמה באתר… ובטל': 08-6616976.

24-26/12 חנוכה – חפירות ארכאולוגיות בפארק תמנע: חוגגים חנוכה בפארק תמנע. בואו להתנסות בחפירה ארכיאולוגית עם רשות העתיקות ולגלות מי היו כורי הנחושת מתקופת שלמה המלך. אורחי הפארק ייהנו מסיורים עצמאיים במסלולי הפארק ובשקיעה יוזמנו האורחים להדלקת נרות חנוכה ברחבת האגם. סיורי עששיות – סיורים מודרכים אל נבכי הפארק בתאורת עששיות וכוכבי השמיים. הסיור נמשך כשעתיים ומסתיים במילוי בקבוק בחול צבעוני. מוזמנים לבלות לילה במדבר הקסום בחדרי האירוח, הקרוואנים ואתר הקמפינג בלב הפארק. לפרטים והזמנות באתר… ובטל': 08-6316756.

חאן דרך הבשמים (צילום דניאל ישראלוביץ)

26-28/2/20 צלילי השקט: שנת החורף מסתיימת ועמה מנשבות רוחות אביב נעימות. בואו לסוף שבוע חווייתי בנאות סמדר המשלב מפגשים בין צלילים לשקט המדברי, סדנאות רבות, הופעות, סיורים ונוף מדברי אין סופי. באירוע האמנותי יופיע שלמה גרוניך – יוצר, מלחין ומבצע מהחשובים בישראל. גרוניך יופיע עם מיטב שיריו בליווי נגינה על פסנתר. אורחי סוף השבוע ייהנו מאירוח של שני לילות על בסיס חצי פנסיון, השתתפות בכל הפעילויות, ארוחות צמחוניות עשירות ויין משובח מיקב נאות סמדר. לפרטים והרשמה בטל': 08-6616976.

19-21/3/20 ציפורים בראש: סוף שבוע לכל המשפחה בעקבות נדידת הציפורים. ארץ ישראל ממוקמת במפגש היבשות אירופה, אסיה ואפריקה ומהווה "צוואר בקבוק" דמיוני אליו מתנקזות הציפורים בנדידתן. בתקופה זו נצפים כ-400,000 מינים שונים של בעלי כנף.

במהלך הנדידה, אזור הערבה משמש כ"תחנת תדלוק" לציפורים במסען מארצות אפריקה המתחממות, לאירופה הקרירה. בסופ"ש מוזמנים אורחי "ציפורים בראש" ליהנות מסיורים בעקות הנדידה, השתתפות בהליך הטיבוע, סיורים באתרי הביקור בערבה ואירוח בקיבוצי הערבה. לפרטים והרשמה בטל': 08-6616976.

הערבה התיכונה

מאילות, הנקודה הדרומית במסענו (יש לומר גם כמעט הדרומית בארצנו), פנינו צפונה למרחבי המועצה האזורית הערבה התיכונה, השכנה הצפונית לחבל אילות, שהציר המרכזי בה הוא כביש 90. בערבה התיכונה גרים כ- 3,300 תושבים במושבים וישובים קהילתיים (וללא אף קיבוץ). באביב סיפרתי על ביקור באיזור זה בכתבה זו…

חוות האנטילופות

חוות האנטילופות בערבה (צילום דני בר)
חוות האנטילופות בערבה (צילום דני בר)

בחוות האנטילופות סמוך למושב צופר על כביש הערבה פגשנו את שלומית בן שיחד עם יוסי, בן זוגה, הקימו את החווה והם הבעלים המפעילים את המקום. ביקרנו בכניסה לחווה במתחם הצימרים והמאהלים ומשם יצאנו ברכב ליהנות מחברתן של החיות, לקבל הדרכה והסברים ולצפות מקרוב באנטילופות, איילים ויעלים, חמור בר אפריקאי נדיר וזברה. הסיור בספארי מתבצע ברכב פרטי, ובעזרת דפי הזיהוי שמחולקים למבקרים, ניתן לזהות את המינים השונים. החווה הוקמה על ידי יוסי ושלומית, לאחר שיוסי ביקר באפריקה, הוא התאהב באנטילופות. עברו 5 שנים של עבודה אינטנסיבית, במסגרתה יובאו לארץ 140 אנטילופות מאפריקה. לצד אלו, בחווה ניתן למצוא דגם של "תיבת נח", שם עובדים על פרויקט מיוחד – גידול סרטן כחול. לפרטים והזמנות טל': 052-3666041. מחוות האנטילופות יצאנו לסיור טבע. הספורטיביים שביננו יצאו לרכיבת אופניים.

פארן אופן, מושב פארן

אופניים שקרצו לי וכמעט וויתרתי על הג'יפ (צילום תמר מוצפי)

אחרי שנות רכיבה רבות באזור הערבה התיכונה והכרות מעמיקה עם שבילי הרכיבה ונופיה הקסומים החליט יובל סרט מפארן, לשתף את הידע והניסיון שצבר עם הקהל הרחב. המקום נותן מענה לרוכבים הרוצים לרכב עם המשפחה  או עם חבריהם במסלולים עוצרי הנשימה שהערבה מציעה, אך מעוניינים להימנע מ"סחיבת" האופניים מהמרכז. פארן אופן משמש כמרכז לרכיבת אופני הרים בערבה ונותן מענה ליחידים ומשפחות או המעוניינים לשכור אופניים לטיול. הטיולים נעשים בהנחיית מדריכים המכירים כל שביל ונקב במדבר, ומתוכננים יחד עם המבקרים בהתאם לרצונות ולסגנון הרכיבה שלהם. כמו כן ניתן לקיים חוויה מלאה הכוללת לינה, אוכל, והדרכה. לפרטים טל': 052-3929862.

טיול ג'יפים עם אסתי הירש-מושב צופר

אסתי הירש, מורת דרך ממושב צופר, מציעה סיור ג'יפים המיועד ל-4-6 נוסעים , ברחבי הערבה התיכונה ובתיאום עם המבקרים. המסלול הקצר כולל נסיעה אל מצודת מואה הנבטית על דרך הבשמים העתיקה, נסיעה לפינה מדברית עם תה חם והסברים על הערבה, המדבר, החי והצומח. המסלול הארוך כולל נסיעה אל נחל עשוש, וציר המעיינות עד מושב פארן, או לחילופין סיור בדרך הבשמים וחזרה דרך נחל נקרות. הפעילות מתאימה לכל גיל, ניתן לחבר למושב כיסא בטיחות. לפרטים נוספים בטל': 052-4260586.

כלבי רעייה עם עדי אתרוג

אני מנסה כוחי ברעיית עדר הכבשים (צילום דן בר-דב)

במרכז מושב צופר, נמצאת חלקת הבית וחוות אילוף הכלבים של עדי אתרוג. עדי נכנסה לתחום רעיית הכבשים ואימון הכלבים במקרה, כשהתחלה לעסוק בנושא, הוא עדיין לא היה קיים בישראל. היא לא ידעה לאמן כלבים לרעייה אך הרעיון הלהיב אותה מאוד, והיא למדה באופן עצמאי. כיום אתרוג מאמנת כלבים כסיוע לבוקרים והרועים בישראל שמשתמשים בכלבים בסיוע בעדרי הבקר והצאן לכלבים בעבודתם הקשה בכל עונה. הענף של רעיית כבשים על ידי כלבים אומנם אינו מוכר בארץ, אך הוא קיים כבר מאות שנים. מגדלי כבשים נעזרים בכלבים מגזעים מסוימים ובעיקר הבורדר קולי, בעבודת המרעה היומית. בסדנה נערכים תרגילים מאתגרים אותם יש לבצע על עדר כבשים תוך כדי שיתוף פעולה בין המשתתפים. במהלך הסדנה מדגימים כלבי בורדר קולי מאומנים כיצד הם מתפעלים את עדר הכבשים. כמי זביקר בכמה חוות אילוף ותצוגה באירלנד ובסקוטלנד, יש לציין את הרמה הגבוהה של האילוף והתצוגה שעדי מעבירה לקהל הסקרנים. לפרטים טל': 052-3868909.

חאן דרך הבשמים

חאן דרך הבשמים (צילום_דניאל_ישראלוביץ)

החאן מציע ארוחות בוקר מפנקות בסגנון בדואי הכוללת: מבחר לחמים, דגני בוקר, ממרחים וגבינות, ביצים, ירקות טריים תוצרת החקלאית בערבה, משקאות חמים וקלים. לארוחת צהריים וערב, החאן מציע ארוחת ניגובים קלה הכוללת פיתות בדואיות, בר סלטים, חומוס, טחינה, חצילים, חמוצים, מגוון גבינות, שתייה קלה ותה בליווי קינוח מתוק. כמו כן, ניתן לערוך חאפלה בדואית אסלית הכוללת עוף ממולא בירקות המבושל תחת גחלים ומוגש על מצע אורז מבושם, פיתות בדואיות, סלטי הבית, חומוס וטחינה, שתייה קלה וחמה וקינוח. הארוחות בחאן מוגשות על שולחנות נמוכים בישיבה על-גבי מזרנים ומחצלות. לפרטים נוספים בטל': 052-3666476.

יקב מואה

יינות יקב מואה (צילום אלכס ליבק)

יהודה פרידמן מבעלי ומקימי היקב, חקר ולמד את רזי ייצור היין והקים את יקב הבוטיקMOA  ומרכז המבקרים בסמוך. היקב נקרא על שם העיר הנבטית "מואה" אחת הערים הקדומות על דרך הבשמים, השייכת לממלכת הנבטים בתקופה הרומית הקרובה למושב צופר היקב הוא יקב בוטיק תיירותי המייצר 5000 בקבוקים מידי שנה ומציע במרכז המבקרים גבינות, דבש, זיתים, שמן זית מאפים וכמובן היין. מחיר טעימות לאדם: 35 שקלים. לפרטים נוספים בטל': 052-3666095.

גן ירק של רונית ומוטי אלעזרי – צופר

רונית ומוטי אלעזר ממושב צופר, עורכים סיור חוויתי בגינת הירק, תוך הסבר על החיים בערבה, טיפוח גן ירק בלב המדבר ובסיום- ארוחות בוקר או ברנץ' טעימות במיוחד, כאשר כל הירקות נקטפים, טריים מהגינה הישר לצלחת. האנשים מוזמנים להסתובב בגינה, לטעום ולהוסיף לארוחת הבוקר ירק נוסף שחפצה נפשם. ארוחת הבוקר נערכת על שולחנות עץ בלב הגינה עצמה. לילדים, הסבר מיוחד והדגמה חקלאית. הארוחה כוללות לחמים טריים, סלטים עשירים בצמחי תבלין ריחניים מהגינה, גבינות, תה ריחני, עוגיות ועוד. פרטים בטל':  052-3666819.

פסטיבל הסרטים בערבה

בערבה התיכונה, ציינו לאחרונה את השנה השמינית של פסטיבל הסרטים הבינלאומי 'סרטים בערבה' ובמשך עשרה ימים, מוקרנים סרטים חדשים ומובילים, למבוגרים ולילדים, תחת כיפת השמים, במזג אוויר קסום ונעים הייחודי למדבר, בתחילתו של החורף. הסרטים מוקרנים על מסך ענק, סרטים ממיטב התוצרת העולמית, סרטים לילדים ונוער וסרטים קצרים שהופקו וצולמו במהלך השנה האחרונה בערבה. באירוע משתתפות דמויות מובילות מעולם הקולנוע, שכן כל סרט שיוצג ילווה לפחות באחד מיוצריו (במאי, שחקן או מפיק) שיקיימו שיח עם באי הפסטיבל. כמו כן, בהפקת הפסטיבל מציעים מגוון חבילות לינה, חבילות סרטים, טיולים בלב המדבר במשך היום וטעימות מהתוצרת החקלאית המקומית. למידע נוסף על מגוון אפשרויות הלינה, הקולינריה והאטרקציות  בערבה התיכונה, מומלץ להיכנס לאתר תיירות הערבה התיכונה…

פוד טראק בפסטיבל הסרטים  של "המעדנייה"- ROUTE 90:

מעדניית בוטיק חדשה יחסית, שפתח שף יריב איתני, שבעבר הייתה לו מסעדה מצליחה בבאר שבע. המעדנייה ממוקמת בכניסה ליישוב צוקים ומציעה בר אוכל וחנות בוטיק למוצרי ייבוא ומוצרים טריים תוצרת הערבה. במעדנייה מוגש מזון הנעשה במקום, מול הלקוח שבוחר את הגבינות/ נתחי הבשר מהוויטרינה במעדניה בנוסף לקפה איכותי, כריכים ומנות משתנות. כמו כן ניתן לרכוש גבינות איכותיות, פסטות מיוחדות, נתחי בשר טריים ועוד.

לפרטים נוספים טל': 052-2290560.

סיכומו של ביקור

יומיים אינטנסיביים בחבל ארץ זה נתנו לנו הצצה על מנת להתרשם, מעושר ומגוון הפעילויות שניתן לעשות בערבה – הן כזוג והן משפחה או חבורת משפחות. יש לציין את פעילות הרשות לפיתוח הנגב שמסייעת לפיתוח ענפי התיירות בערבה והנגב. אחרי הסיור ברור לי שהערבה הוא יעד הולם ומקסים למטייל ולא תחנת מעבר בדרך לאילת. את אילת תשאירו לביקור אחר. סעו ליומיים שלשה ולונו בסגנון ההולם את רצונכם ותקציבכם, ולכל כיס יש פתרון מצויין במרחבי הערבה. בנוסף תוכלו לטייל ברכביכם או ברכבי שטח ואופניים שתשכרו במקום.

טיול כיפי ונעים

כתיבת תגובה