חדשות השבוע בתרבות, אמנות ותיירות

ספרי ילדים חדשים $$$ הצעות לחופשות ראש השנה $$$ פסטיבלי מוסיקה ומחול $$$ מבצעי טיסות של KLM אייר-פרנס $$$ תערוכות $$$ להמשך הידיעות וההצעות נא ללחוץ על התמונה <<<

תיירות

ארקדיה טבריה למען האזרחים הוותיקים

75_56_adult_banner 1012_387-02שיתוף פעולה ראשון מסוגו בין רשת מלונות ארקדיה לבין מועדון "וותיקים ונהנים" עם סופ"ש מלא תכנים ייעודיים לאזרחים וותיקים.

ארקדיה טבריה, מרשת מלונות ארקדיה, יוזם קונספט סופ"ש עתיר אירועים לאזרחים וותיקים. בין התאריכים 17-19 בספטמבר יתקיים הסופ"ש הייחודי בארקדיה טבריה – שילוב של חופשה נעימה בחברה טובה ומגוון הפעלות. הטבות אלה מתווספות ל-10% הנחה קבועים, לאורך כל השנה, לחברי מועדון "וותיקים ונהנים" בכל מלונות הרשת.

ניתן לבחור חבילה מבין השתיים:

 • חבילה על בסיס לינה וארוחת בוקר –  999  ₪  ל-2 לילות לזוג
 • חבילה כולל ארוחות ערב – 1,390 ₪ ל-2 לילות לזוג

להזמנות באתר החברה או טלפון *5889 פייסבוק : רשת מלונות ארקדיה – Arcadia Hotels

לראשונה בישראל- סיורים מאורגנים בתוך וע"י החברה הבדואית בנגב

פרויקט הג'אוולה (סיור בערבית), מוגדר כעסק חברתי (המחויב על פי הגדרה זו להחזיר את רווחיו לחברה) והוא פרי היוזמה של ארגון אג'יק. כל הכנסותיו של הג'אוולה מופנות לתמיכה בפעילות חברתית וחינוכית בקרב החברה הבדואית בנגב.

הסיור מתמקד באתגרי החברה ערבית בנגב, המיזמים חברתיים כלכלים שמתקיימים ברהט- מהעצמת נשים ועד מרחבי היי טק בעיר, הרצאות בנושאים אקטואליים מנקודת מבט בדואית, מורשת בדואית והיסטוריה ואף ביקור בכפרים הלא מוכרים ולמידה על מציאות החיים בהם.

הארגון מציע החל מסיורים של שעתיים בלבד ועד סיורים של יום שלם כולל ארוחת צהרים מסורתית ופגישה עם הנהגת רהט והנהגת השבטים באזור. כל הסיורים מותנים בתיאום מראש.

לתיאום סיור דוא"ל או טלפון 08-6711551

רשת "אברהם הוסטלס"  Abraham Hostels מתרחבת

רשת אברהם הוסטלס – Abraham Hostels חתמה לאחרונה על הסכם עם משפחת עזאר מנצרת המוסיף  את "פאוזי עזאר אין" לרשת. בכך תעמוד בקרוב מצבת המיטות של הרשת על כ-700 מיטות בשלוש ערי תיירות מובילות – ירושלים, תל אביב ונצרת, עם צפי של מעל 200,000 לינות מדי שנה.

בית ההארחה "פאוזי עזאר אין" נפתח בשנת 2005 ע"י מעוז ינון, וזכה מאז באין ספור פרסים, החל בפרס לתיירות אחראית כ"מקום לינה הטוב ביותר לאוכלוסייה המקומית" בשנת 2011 עד להכתרה כאחד מעשרת המקומות הטובים בעולם ע"י הלונלי פלאנט בשנת 2014.
צירופו של "פאוזי עזאר אין" לרשת תואם את תוכניתם של מייסדי רשת אברהם (גל מור, ירון בורגין, ניצן קמחי, דרור טישלר ומעוז ינון), להביא את אכסניות הרשת לשיאים חדשים במסגרת חזונם לקידום התיירות העצמאית בכלל, ותיירות התרמילאים בפרט, לישראל ולאזור כולו.
נכונותה של  משפחת עזאר, לאפשר לרשת להמשיך ולהפעיל את הנכס אשר בבעלות המשפחה, היא סימן ואות להצלחת הדרך  של יזמי הרשת. משמח לראות  כי בעקבות "פאוזי עזאר אין", נפתחו יותר מעשרה בתי הארחה בעיר העתיקה של נצרת.

התרחבות הרשת הצריכה שינויים בשדרה הניהולית שלה ולכן גל מור, מנהל פעילות אברהם טורס – Abraham Tours, לקח על עצמו את האחריות על "פאוזי עזאר אין" מטעם הרשת, בעוד מעוז ינון, אשר הקים וניהל את המקום במשותף עם סוראיידה נאסר, נכדתו של פאוזי עזאר, ינהל מעתה את "אברהם הוסטל תל אביב" .

"אני נרגש לעבוד בשיתוף פעולה עם סורידה אשר תמשיך להוביל את המקום לעשור נוסף של הצלחות והישגים. "פאוזי עזאר אין" הוא אשר נתן לי את ההשראה הראשונית לפני שנים, לפעול בתחום התיירות בארץ" אומר גל מור.

הצטרפות "פאוזי עזאר אין" מתקיימת במקביל לעבודות שיפוץ מואצות לקראת פתיחתה של אכסניה בלב תל אביב (על אף הכל ). מהלך זה של הרשת הצעירה ממקם אותה בשלוש ערי תיירות המובילות  – ירושלים, תל אביב ונצרת, עם צפי של מעל 200,000 לינות מדי שנה.

בחודשים הקרובים יופעל במסגרת "אברהם טורס", מערך סיורים מיוחד אשר יחבר את אכסניות הרשת בירושלים-תל אביב-נצרת ויעניק לתיירים העצמאיים ערך מוסף לצד תרומה משמעותית לחוויית האירוח שלהם והשהות בארץ וימנף את האכסניות הגדולות במרכז לטובת הוסטלים בנצרת ובמקומות נוספים בפריפריה הצפונית.

ראש השנה 2015 בתיירות אורטל

צילום יח"צ
צילום יח"צ

תיירות קיבוץ אורטל מזמינה את הקהל הרחב לכבוד ראש השנה ( 14/9-15/9) להפעלות לכל המשפחה הכוללות:

 • פעילות לילדים- סדנאות יצירה לילדים- יצירת ברכות שנה טובה עם חומרים מהטבע , פינת משחקים סביב ראש השנה. הפעילות תתקיים בין השעות 9.00-16.00, המחיר: לילד 25 ₪ ו- 10 ₪ למבוגר.
 • סיור שקיעה-  סיור מודרך בחי טל סיור עששיות בשקיעה הכולל הסברים וסיפורים על בעלי החיים . כולל האכלת חיות בשעה 18.30 לקראת שקיעה. 20 ₪ לילד ו- 10 ₪ למבוגר .

הנוף הצפוני- תיירות קיבוץ אורטל הזמנות: 04-6960808 פקס:  04-6960784 ואתר תיירות אורטל

תעופה

אייר פראנס ו- KLM במחירי מבצע אטרקטיביים

קבוצת התעופה אייר פראנס KLM יוצאת במבצע מחירים מיוחד עד 9 לספטמבר 2015 ובמסגרתו יוכלו המזמינים ליהנות מהנחות משמעותיות ליעדים נרחבים. בין היעדים הכלולים במבצע: פריז, אמסטרדם ,בנגקוק, ניו יורק, בוסטון, מיאמי ועוד. רכישת הכרטיסים, תתאפשר באתר האינטרנט של שתי החברות, דרך סוכני הנסיעות או באמצעות שיחה טלפונית למוקדי החברה. תקופת הנסיעה במסגרת המבצע תיקבע בהתאם ליעד הנבחר. להלן דוגמאות למחירי המבצע (כוללים מיסי נמל).

KLM – מבצע "דיל חלומי" – מחירים לדוגמא:

 • הולנד – אמסטרדם, החל מ- 299 דולרים
 • ניו קסל באנגליה: החל מ- 299 דולרים
 • אדינבורג החל מ- 289 דולרים
 • ליסבון החל מ- 239 דולרים
 • בואנוס איירס החל מ- 999 דולרים
 • סאו פאולו החל מ 949 דולרים
 • אוסקה החל מ_ 1009 דולרים
 • בייג'ין החל מ 779 דולרים

אייר פראנס – מבצע "או לה לה" – מחירים לדוגמא:

 • ארה"ב – בוסטון החל מ –  549 דולרים
 • ארה"ב – ניו יורק החל מ-  679 דולרים
 • ארה"ב – מיאמי החל מ-  719 דולרים
 • דרום אמריקה – בואנוס-סאו פאולו-ריאו החל מ 949 דולרים
 • סין – שנחאי החל מ- 799 דולרים

אתר KLM ואתר Air-France

מוסיקה ומחול

בודיטראפיק  Bodytraffic להקת המחול מלוס אנג'לס לישראל

צילום יח"צ חו"ל
צילום יח"צ חו"ל

להקת בודיטראפיק מלוס אנג'לס תגיע לארץ בפעם הראשונה ותציג תוכנית מגוונת של ארבע יצירות שונות ועכשוויות. שתיים מהן של כוריאוגרפים ישראליים חופש שכטר וברק מרשל, שנוצרו במיוחד עבור הלהקה.

בודיטראפיק שותפה להפיכתה של לוס אנג'לס למרכז חשוב של יצירת מחול עכשווי.  הלהקה הוקמה בשנת 2007 על ידי ליליאן ברבייטו וטינה פינקלמן ברקט. מאז הלהקה מופיעה בכל רחבי העולם. קרן הג'ויס למחול הגדירה אותה "הלהקה של העתיד", ובשנת 2013 בחר העיתון "לוס אנג'לס טיימס" את מופעי הלהקה כאירוע התרבות הטוב ביותר באותה שנה.

רפרטואר הלהקה כולל עבודות של כוריאוגרפים רבים הפועלים היום בעולם המחול העכשווי בארצות הברית וגם כולל גאווה ישראלית, עבודות של יוצרים מוכשרים שהגיעו מישראל כמו חופש שכטר, ברק מרשל, גיא וייצמן ורוני חבר.

הלהקה הופיעה באולמות  הבולטים ביותר למחול ברחבי ארצות הברית, מתיאטרון הג'ויס בניו יורק, פסטיבל ג'ייקובס פילו. ניו סיטי סנטר, פסטיבל "חוצפה" בוונקובר ועוד. הלהקה הופיעה עם התזמורת הפילהרמונית של לוס אנג'לס בניצוח גוסטבו דודמל. השנה תופיע הלהקה באולם הג'ויס בניו יורק, בסנטה מוניקה, בפסטיבל המחול האמריקאי בצפון קרולינה, ובפסטיבל ג'ייקוב פילו.

הלהקה נתמכת על ידי מספר גופים וקרנות התומכים במחול ובהם גם הקהילה היהודית בלוס אנג'לס, וזכתה למלגות ולתמיכה להעלאת יצירות חדשות. כמו כן, הלהקה מרבה לקיים פעילות תרבותית וחינוכית בקרב הקהילה.

על הבמה יופיעו עשרה רקדנים בהם גם המנהלות האמנותיות של הלהקה ליליאן ברבייטו וטינה פינקלמן ברקט. ארבע היצירות שתוצגנה:

 1. ובחצות, הכלה הירוקה ריחפה מעל כיכר הכפר – מאת ברק מרשל   And at midnight, the green bride, floated through the village square   by Barak Marshall
 2. אבק – מאת חופש שכטר    Dust by Hofesh Shechter
 3. שוב, לפני שאתה הולך – מאת ויקטור קוויג'אדה   Once again before you go by Victor Quijada
 4.  o2J0y – מאת ריצ'רד סיגל   o2Joy by Richard Siegal

ארבע היצירות מציגות את פניה המגונות של הכוריאוגרפיה העכשווית עם פסקול הנע בין אתני, לאלקטרוני ועד למוסיקת ג'אז אמריקאית פופולארית.

מועדי הופעות:

14.10 יום ד' 20:30, תיאטרון ירושלים, ירושלים ( להזמנות – אתר בימות או בטלפון 6226*)

15.10 יום ה' 20:00, בית האופרה הישראלית, המשכן לאמנויות הבמה, תל אביב

16.10 יום ו' 13:00, בית האופרה הישראלית, המשכן לאמנויות הבמה, תל אביב

17.10 מוצ"ש 21:00, בית האופרה הישראלית, המשכן לאמנויות הבמה, תל אביב

להזמנות – אתר האופרה. טלפון לבירורים ולהזמנות: 03-6927777

מחירים: 149-299 ₪.

 

רקוויאם גרמני עם התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון

המקהלה הקאמרית שטוטגרט. (צילום יחצ)
המקהלה הקאמרית שטוטגרט. (צילום יחצ)

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון תפתח את העונה החדשה בקונצרט "רקוויאם גרמני" עם המקהלה הקאמרית שטוטגרט בניצוחו של פרידר ברניוס (גרמניה). בקונצרט יבוצעו שלוש יצירות קוליות שהלחינו מלחינים גרמניים ויתארחו בו אמנים מגרמניה: זמרת הסופרן יוהנה וינקל וזמר הבריטון טוביאס ברנדט.
קונצרט הפתיחה של העונה החדשה של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון עם המקהלה הקאמרית שטוטגרט, רקוויאם גרמני (הסדרה הסימפונית), יתקיים בתאריכים 5.9 (ראשל"צ), 6.9 (ת"א, אולם סמולרש), 7.9 (רחובות) ו-8.9 (ראשל"צ).

מנצח: פרידר ברניוס. לצד התזמורת ישתתפו ביצירות זמרת הסופרן יוהנה וינקל וזמר הבריטון טוביאס.

בתכנית הקונצרט: תהלים קי"ד "בצאת ישראל ממצרים" למקהלה כפולה ולתזמורת אופ' 51 של מנדלסון, תהלים צ"ב "שיר מזמור ליום השבת" למקהלה א-קפלה ד' 953 של שוברט ורקוויאם גרמני אופ' 45 של ברהמס.

מקהלת שטוטגרט בניצוחו של ברניוס הופיעה כבר בעבר עם התזמורת וזכתה להתלהבות רבה של הקהל ושל מבקרי המוסיקה. "נגני התזמורת ביקשו כבר בתום הביקור הקודם של המקהלה, לשוב ולארח אותה ואת פרידר ברניוס," אומר אריאל כהן, מנכ"ל התזמורת. הסיור עתה, בסיוע מכון גתה, מתקיים במסגרת אירועי 50 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים בין גרמניה לישראל.

מועדי הקונצרט:

 • ראשון לציון, היכל התרבות
  מוצאי שבת  5.9  בשעה 21:00
  יום שלישי 8.9 בשעה 20:30
 • תל אביב, אודיטוריום סמולרש, אוניברסיטת ת"א
  יום ראשון, 6.9 בשעה 20:00
 • רחובות, בית העם, היכל התרבות
  שני 7.9 בשעה 21:00

מחיר כרטיס לקונצרטים:
ראשון לציון  139-229 ש"ח
תל אביב: 90-237 ש"ח
רחובות: 139-209 ₪
מחירי הכרטיסים נקבעים לפי המושבים באולם, הנחות לגמלאים.
טל' להזמנות כרטיסים: 03-9484840 או דרך אתר התזמורת.

תהילים עם התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון

יעל לויטה-סופרן (צלם יהודה סוויד)
יעל לויטה-סופרן (צלם יהודה סוויד)

קונצרט ראשון של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון בסדרה הווקאלית החדשה, בשיתוף האנסמבל הקולי הישראלי בניהולו המוסיקלי של יובל בן עוזר עם מנצח: דן אטינגר והסולנים: יעל לויטה (סופרן), ענת צ'רני (מצו סופרן), אלון הררי (קונטרה טנור), יעקוב סטריז'אק (בס-בריטון).

ב-9.9 ייערך הקונצרט הראשון בסדרה הווקאלית החדשה של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון בשיתוף האנסמבל הקולי הישראלי בניהולו המוסיקלי של יובל בן עוזר. הקונצרט, "תהילים", הוא חגיגה מקהלתית דתית במפגש בין שני גופים מוסיקליים ומנצח בינלאומי, דן אטינגר.

בתוכנית הקונצרט יצירות של שלושה מלחינים אהובים שנכתבו לפסוקים מתוך ספר תהילים: נאום ה' של הנדל, שני מוטטים א-קפלה של מנדלסון ("הריעו לה' כל הארץ", "שפטני אלוהים וריבה ריבי") ותפילת ערבית של מוצרט.

יצירתו של הנדל, נאום ה', נכתבה בשלוש השנים בהן שהה באיטליה אליה נמשך כמו רבים מבני דורו. זוהי מוסיקה דרמטית המושפעת מהסגנון האיטלקי, השונה מאוד מזה אותו הכיר רוב שנותיו בגרמניה הלותרנית.  יצירה הנחשבת עד היום לאחת המלהיבות והאהובות ביותר.
כרטיסים: 175-265 ₪. מחירי הכרטיסים נקבעים לפי המושבים באולם, הנחות לגמלאים.
טל' להזמנות כרטיסים: 03-9484840 או דרך אתר התזמורת.

תערוכות

Lirone תערוכת צילומים ייחודית

צילום יח"צ
צילום יח"צ

GUITARE PORTUGAISE B&Wלירון הוא אומן צרפתי שנולד בשנת 1964 ונחשב לצלם מוכר בעולם האומנות. ביצירותיו הוא מתמיד לחפש את החדשנות ואת השלמות וחתום על יצירות אומנות ייחודיות וחדשניות המוצגות בגלריות מובילות ובבתי אספנים כדוגמת: מוזיאון גארווה באנגליה, ארפל וונקליף, מחברת התכשיטים, חברת LVMH )לואי ויטון), גלריית אופלאר בצרפת ועוד.

את המצלמה הראשונה שלו קיבל לירון מהוריו כבר בגיל 7, כשהוריו חזרו מטיול שעשו, המפגש עם המצלמה גרם לו להבין שהמצלמה תלווה אותו גם בעתיד. היכולות של לירון והשליטה שלו במצלמה הדהימו את הסובבים סביבו, לירון הוגדר "כגאון צילום קטן" ועד מהרה , התבהר לכולם שללירון יש כישרון מולד לצילום.

מגיל מאוד צעיר העניק לירון מראה חדש למציאות דרך התמונות שלו ובשנת 1990 התמסר לירון סופית לתשוקה שלו – הצילום והפך לצלם מקצועי. בתחילת דרכו התמחה בצילום פורטרטים של ילדים ותינוקות , מה שהעניק לו את האפשרות לתפוס רגעים מיוחדים מהחיים עם היופי הטבעי שלהם ולגרום לזמן לעצור. לירון שנחשב תמיד כצלם שהקדים את זמנו, הוזמן לצלם קטלוגים יוקרתיים של כמה מהחברות המובילות בעולם כגון מרצדס, פז'ו, נסטלה, לואי ויטון ועוד.

לירון ידע לקחת פריט שולי או פרט חסר ערך כל שהוא ולהפוך אותו בעזרת הצילום לאקססוריז מדהים. מתוך הרצון לראות ולהעריך את הדברים, הגיע הרצון להביא לחשיבות את כל החפצים "חסרי הערך" בחיינו. האינטואיציה והכישרון הטבעי גרמו ללירון רצון עז להעניק נפח לתמונות אשר מתארות את המציאות, במטרה לחזור לרגעים ספציפיים ולתזוזה שלהם – כך נולד הפטנט בשנת 2006, שבו הוא משחזר את התזוזה בתמונה. הפטנט הרשום הגיע בשנת 2011 והביא עמו הכרה בינלאומית בעולם אומנות הצילום.

מדובר בקונספט אומנותי המתפתח בשיטה חזותית לתמונהHD . לירון משתמש באופן אסתטי בצילום הצבע והפיסול, הוא מפסל, חורט ומשקף את התמונה על פי השראתו. הפטנט בשיטה ייחודית זו הוענק ללירון בינואר 2011 אחרי שנים רבות שבמהלכן היה היחיד שהמציא ועבד בסגנון זה בעולם. לירון שנחשב למעין מרדן אומנות, חדשן בדורו, הביא לכך שהקונספט של ה- D3 יצר קשר דינמי בין הקהל והיצירה, שכן ביצירותיו כל תמונה מתחדשת בכל פעם מחדש.

 
- פרסומת -

 

אחרי שהציג בגלריות בפריז, ניו יורק, שוויץ, קאן, סן פרנסיסקו וסינגפור, מגיע לישראל האמן והצלם הצרפתי הבינלאומי ' Lirone' ומציג לראשונה תערוכת צילומים נדירים בטכנולוגיית 3D המבוססים על המצאתו של פטנט ייחודי להנפשת תמונה.

התערוכה המוארת במשחקי תאורה מיוחדים, תוצג לציבור בשעות הערב בלבד ותתקיים בביתה האומנית רי'צל וייצמן, בין התאריכים  3/9/15 עד ה- 21/9/15 רק בשעות הערב 19:00-23:00 מידי יום (למעט ימי שישי וערבי חג)

ריצ'ל וייצמן, רח' ניסים אלוני 21  מגדלי U1, פארק צמרת, תל אביב.

ישפרינט ISPRINT 2015

תערוכת ישפרינט של קבוצת שטיר (צילום דניאלה מיסן)
תערוכת ישפרינט של קבוצת שטיר (צילום יח"צ)

Isprint 2015 (ישפרינט) – תערוכת הדפוס המקצועית הבינלאומית הגדולה בישראל תתקיים בימים ג' – ה' ה-20-22 באוקטובר 2015, בגני התערוכה בתל אביב. ישפרינט היא תערוכת הדפוס המקצועית הגדולה ביותר בישראל, לדפוס, דפוס דיגיטלי, גרפיקה, שילוט, שילוט דיגיטלי והוצאה לאור בישראל המהווה מוקד מפגש עסקי ומקצועי של בכירי תעשיית הדפוס בישראל, מקבלי ההחלטות בענף וכן למשתמשי הקצה. בתערוכה יוצג מגוון רחב של חידושים והתפתחויות בענף הדפוס, עיצובים, חומרי גלם וסגנונות, החל מחידושים מעניינים בדפוס דיגיטלי, דרך הדפסות על חומרים קשיחים ועד לחידושים בתחומי הכריכות, הלמינציות, חומרים מתכלים ועוד.

ביום שלישי ה-20 באוקטובר 2015 תפתח תערוכת הדפוס המקצועית הבינלאומית ישפרינט 2015 בגני התערוכה בתל אביב. תערוכת ישפרינט, המאורגנת ע"י קבוצת שטיר, המתמחה בארגון תערוכות מקצועיות, נערכת בישראל, בחסות לשכת המסחר תל אביב והמרכז (ארגון הגג של המגזר העסקי החופשי בישראל) וארגון אמנויות הדפוס בישראל מטעם התאחדות המלאכה והתעשייה.

בתערוכה משתתפים מציגים רבים, המייצגים מאות חברות ומותגים בינ"ל בהם יבואנים, יצרנים, נותני שירותים ומשווקים לתעשיית הדפוס בישראל ובעולם. בתערוכה צפויים לבקר אלפי אנשי מקצוע וקניינים מענף הדפוס ביניהם, בתי דפוס, הוצאות לאור, משווקים, בעלי חנויות ורשתות בתחום הצילום והדפוס, יצרנים, סוחרים וסיטונאים. בין החברות המשתתפות: מדיה קומפני, EPSON, קבוצת גטר, AGFA, CANON, , efi, COLORTEK מאסטר שיווק, ב.ר.ל.י, קבוצת שמעוני, FUJI, ע. בן צור ועוד רבים.

בתערוכה יוצגו פתרונות חדשניים, בתחומי הדפוס המגוונים בין היתר טרנדים חדשים כגון הדפסות על חומרים קשיחים (זכוכית, מתכת, עץ, פולימרים, נייר, אריחים קרמיים, בטון ועוד) וחידושים בתחום הדפוס הדיגיטלי. בין הבשורות המשמעותיות בתערוכה, היא החדירה של ענף הדפוס לתעשיית העץ והריהוט. היציאה של הדפוס מתלות בנייר אל הדפסות על גבי מטבחים, משטחי עץ וחיפויים שונים לשימוש בתכנון ועיצוב מטבחים, קירות, ארונות וכיוצ"ב. אלו מכניסים את ענף הדפוס אל עולמות תוכן חדשים של עיצוב הפנים וכנראה ייצרו בעתיד הקרוב אין ספור פיתוחים וטרנדים. בנוסף נראה גם חידושים בתחומי הכריכות, הלמינציות, חומרים מתכלים ועוד."

ישפרינט 20-22 באוקטובר 2015 , גני התערוכה תל אביב.

שעות פתיחת התערוכה לקהל מקצועי: יום ג' 10:00 – 18:00 , יום ד' 12:00 – 20:00, יום ה' 10:00 – 18:00

יוסף הלוי – "משנה סודית" במוזיאון פרטי פרסלר

יוסף הלוי ,ללא כותרת,אקריליק על בד ,שנות ה--80
יוסף הלוי ,ללא כותרת,אקריליק על בד ,שנות ה–80

יוסף הלוי (1923- 2009), נולד בשכונת 'כרם התימנים' בתל-אביב וחונך על ברכי הדת. כנער הפך לאתלט מחונן ואלוף הארץ בריצות 400 ו800 מטר ואף ייצג את פלשתינה בתחרויות ריצה בינלאומיות ביוון. לאחר שירותו הצבאי, עבד כמורה לחינוך גופני בגימנסיה הרצליה. בעקבות היכרות עם הצייר אריה אלואיל, עמיתו להוראה, נשבה הלוי בקסמי הצבע והמכחול, למד במדרשה למורים לאמנות והחל לעסוק באמנות כמקצוע יחיד. בתחילת שנות ה-70 היגר לגרמניה ובשנת 1974 התיישב באמסטרדם, שם חי 30 שנה. בשנת 2004, חזר להתגורר בתל אביב, עד יום מותו ב-9 בספטמבר 2009.

התערוכה הנוכחית, מוקדשת ל"תקופת אמסטרדם" של הלוי, בה שהה ויצר בסטודיו ברובע 'יורדאן' בעיר. היצירות, המורכבות מסימנים קליגרפיים, קטעי מילים והברות, טעמי המקרא והירוגליפים ציוריים, מסמנות את הדימויים כקריאת תווים ומזמינות את הצופה לתור אחר הגופן התואם ל"משנתו הסודית".

עם הגיעו לאמסטרדם, החל הלוי לצייר בצבע עז וקו יצרי. ב"גלות" דווקא בחר לכתוב את התנ"ך על בדים ענקיים, אך שריפה בסטודיו סיימה פרק זה ביצירתו. "אסור להשתמש בתנ"ך לצרכים אישיים", פסק. לימים, הופיעה "הקליגרפיה הסודית", מתורגמת לצבעי אקריליק בגוני כחול-ירוק וחום-אוכרה. "לוחות הברית" של אמסטרדם, נחשפו בתבליטים בודדים, בזוגות או בשלשות, עליהם מופיעים טעמי המקרא, מילים, הברות ואותיות בעברית – מעין גרסה "חילונית" ומותרת לספרי התורה, הכתובים על קלף ומשמשים בבית-הכנסת

העבודות המוקדמות של הלוי, מאופיינות בגישה פיגורטיבית באווירה "מזרחית" ובשימוש בדמויות מכונפות, בעלי חיים, מלאכים ומראות תנ"כיים של עליות לרגל לירושלים. בעקבות ביקוריו הרבים באירופה ובארה"ב בשנות ה-60, התגברה מגמת ההפשטה ביצירתו והדימויים הפכו להירוגליפים ציוריים. יצירתו של הלוי, קולוריסט נדיר, היא חיבור מופלא בין ציור מופשט לאהבתו הישנה לתרבויות המזרח-הקדום. הלוי צלח בבריאת מיתולוגיה אישית משלו. אמנותו משלבת בין אורגניות ביומורפית לבין איכויות של ציור ישראלי- כנעני.

עבודותיו של יוסף הלוי נמצאות באוספים פרטיים ומוזיאליים ביניהם: מוזיאון ישראל, מוזיאון חיפה לאמנות, מוזיאון יד לבנים פתח תקווה, מוזיאון Stedelijk אמסטרדם ומוזיאון Rijksdienst Beeldende Kunst האג.

התערוכה בשיתוף גלרית  ריקליס, אוצרת: שולמית גורצקי-פדרמן. עד יום שלישי-27.10.15

מוזיאון פרטי פרסלר, רחוב וולפסון 54 , תל אביב.   שעות פתיחה: א'-ה' 10:00-15:00 ו' 10:00-14:00

פסטיבלים ואטרקציות

ליל המדענים מאונה לאונה במוזיאון המדע בירושלים

צילום אלון סיגווי
צילום אלון סיגווי

All-Most יצירת מחול ייחודית הבוחנת רגעים של כמעט מגע ותגובות עצביות וקוגניטיביות.  תוצר של שיתוף פעולה חדשני בין הכוריאוגרפית אלה בן–אהרון וחוקר המוח ד"ר אסף בכרך תוצג במוזיאון המדע בירושלים ב21 בספטמבר במסגרת ליל המדענים.

ליל המדענים האירופי המתקיים ביוזמת האיחוד האירופי ובשיתוף משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל חוגג השנה עשור. בליל המדענים פותחים את שעריהם מוסדות תרבות ומחקר ברחבי הארץ לטובת הציבור הרחב  השנה מצוין ליל המדענים בסימן מדעי המוח ובמוזיאון המדע בירושלים מציעים  תכנית עשירה למשפחות וילדים.

המוזיאון מציע גם  פעילות למבוגרים במסגרתה יועלה מופע המחול הייחודי  ALL-MOST.

יצירת מחול הבוחנת רגעים של כמעט-מגע ותגובות עצביות וקוגניטיביות הנובעות מרגעים אלה.

תוצר של שיתוף פעולה חדשני בין הכוריאוגרפית אלה בן–אהרון וחוקר המוח ד"ר אסף בכרך. השניים מביאים את פרקטיקת המחקר אל תוך סטודיו המחול וחלל היצירה ומציעים, בזמן אמת, ניסוי הבודק את תגובות הקהל ואת פעולת הרקדנים.

המפגש יכלול גם סדנה מקדימה, ושיח עם היוצרים.

במהלך המופע, הרקדנים וחלק מהקהל נושאים על גופם חיישנים המנטרים דופק ונשימה בזמן אמת ככול שהמחול  נעשה אינטנסיבי יותר, מתקרב ומתרחק פיזית מהצופים ובין הרקדנים עצמם. לאחר המופע ד"ר בכרך  יתייחס לנתונים שנאספו מהקהל ומה אנו למדים על המח שלנו כמתרגם תחושות ותגובות פיזיולוגיות. בנוסף, חלק מהצופים במופע יקבלו טאבלטים ובמהלך המחול יתבקשו "למתוח קווים" על גבי מסך הטאבלט להציג כיצד הם רואים את הקשרים בין הרקדנים עצמם בעת המחול ותנועות הריקוד שמבצעים. "רשת" קווים זו תיבחן גם כן אח"כ על ידי ד"ר בכרך לנסות ולנתח כיצד תגובות הקהל בוחנות את תנועות השחקנים וכיצד המח שלהם מפרש זאת.

תוכנית ליל המדענים לילדים, ומשפחות

 • המוח שלנו – הדגמה הלוקחת את הצופים לסיור מודרך במוח האנושי והיכרות עם חלקיו העיקריים
 • מעבדה פתוחה – איך חוקרים את המוח? מפגש עם חוקרים מהאוניברסיטה העברית השתתפות בניסויים העוסקים במוח האנושי. מספר  מעבדות מחקר מהאוניברסיטה העברית בירושלים יגיעו לערב אחד בו תינתן אפשרות למבקרים ליטול חלק במחקר מדעי כנסיינים וכן תינתן האפשרות להיפגש עם החוקרים באופן בלתי אמצעי
 • גולה מטפסת –אשליית ראייה בבנייה אישית – סדנת בנייה בה כל משתתף בונה לעצמו מודל אשלייתי ולוקח אותו מזכרת הביתה
 • מתחם האיחוד האירופי – הצגת מחקרים בתמיכת האיחוד האירופי
 • סיור מודרך בין תערוכות המוזיאון. לאורך כל הערב יצאו סיורים מודרכים בין התערוכות השונות אשר ידגימו בצורות שונות את מורכבותו של המח האנושי ובמה אנו שונים "ממח ממוחשב"
 • מעוף החיים- הקרנת סרט תלת ממד (בשעות  18:45, 20:00)

ליל המדענים האירופי 'מאונה לאונה' במוזיאון המדע בירושלים.  21 בספטמבר 2015

פעילות לילדים ולכל המשפחה 16:00-20:00. פעילות למבוגרים, יצירת המחול ALL MOST 20:00 – 22:00. לפרטים נוספים אתר המוזיאון

מבצר יחיעם מתעורר לחיים בפסטיבל הרנסנס בסוכות

צילום יח"צ
צילום יח"צ

הרנסנס חוזר לחיים במבצר יחיעם: כמיטב המסורת, גם השנה יתקיים פסטיבל הרנסנס במבצר יחיעם בימים רביעי וחמישי בחול המועד סוכות (י"ז-י"ח תשרי 30.9-1.10) בין השעות 10:00-16:00 עם יומיים מיוחדים ברוח תקופת הרנסנס ושלל פעילויות לילדים, מבוגרים ולכל המשפחה.

הפסטיבל אשר יתקיים זו השנה ה-23 מתחדש השנה בסימן 'המבצר מתעורר לחיים ביום ובלילה' ויכלול מופעים מוסיקאליים של אמנים והרכבים, קונצרטים של מוסיקה קלאסית מתקופת הרנסנס ומוסיקה מודרנית בעיבודים מיוחדים, תאטרון חוצות עם מופע קרבות אבירים ומופע קרקס, סדנאות יצירה, דוכני אמנות גלילית, מספרי סיפורים ושלל פעילויות באווירת תקופת ימי הרנסנס.  את שלל האירועים המיוחדים לאורך היום ישלימו מדריכי רשות הטבע והגנים אשר יעבירו סיורים מודרכים במבצר יחיעם לאורך היום ופעילויות נוספות באתרים ברחבי הגליל המערבי.

כמיטב המסורת יתקיימו במבצר בימי הפסטיבל אירועים מוסיקאליים רבים.בין האמנים וההרכבים המיוחדים שיופיעו ביום במרחבי המבצר:

 • ההרכב  Diggin' Classics במופע רוקלאסי – מוסיקה קלאסית ורוק מופע אנרגטי ומלהיב של מוסיקה קלאסית בו גיטרה, בס, תופים וקלידים ממלאים את מקומם של הכלים המסורתיים מן התזמורת הסימפונית
 • כשביאליק ופיירוז נפגשים- דואט רב תרבותי משותף המשלב מזרח ומערב בין מרים טוקאן הזמרת הסולנית, מהכפר אעבלין שפרצה לתודעת הקהל הישראלי בתוכנית  "כוכב נולד" ועידן טולדנו שמנגן על עוּד, גיטרה ואקורדיון
 • נגנית הנבל הוותיקה עדינה הרעוז שתארח במופע הנבל שלה את הצ'לנית שירי מאירסון למופע קלאסי עם יצירות מאת באך, דאולנד, קלמנטי, דוסק, לקלר ועוד
 • המופע אריות ודואטים מאז ועד היום של אמנים ישראלים – סיוון שקד, רונה שרירא, אביחי יעקביאן ורועי רבינוביץ' שיבצעו אריות ודואטים שנכתבו בתקופות הברוק והרנסאנס ובהמשך בתקופה הקלאסית מתוך אופרות ושירים אמנותיים ושירים ישראליים מוכרים
 • "מייקאפלה" הרכב אקפלה מודרנית  של 7 נשים ששרות בהרמוניה מופלאה שירים מרמי קליינשטיין ועד מדונה, מקלפטר, נחום היימן ועד יוריטמיקס, שירי פופ וג׳אז בשילוב שירים ישראליים
 • תחת שמי פריז- כששאנסון ואופרה נפגשים  של יוליה ופיליפ המחברים בין הסגנון האופראי והשאנסון הצרפתי
 • ברזיל בגליל – מופע משותף של מרסלו נמי אמן הגיטרה הבינלאומי המגיע היישר מברזיל וביחד עם החלילנית חגית רוזמרין, מביאים צלילים וניחוחות מברזיל וביניהם משתלבות יצירות מתקופת הברוק
 • מקהלת מטה אשר הפועלת כבר מעל ל-30 שנה; בועז קראוזר מהתכנית כוכב נולד במופע 'הרנסנס של השירה העברית'; זוהר לברון במופע על הנבל הסיני הקדום גוזאנג ומופעים נוספים לאורך ימי הפסטיבל.

בנוסף למופעי המוסיקה, מדי יום בשעה 13:00 במרפסת המבצר יתקיים גם מופע צהריים מרכזי ברוח התקופה המשלב בתוכו קרבות אבירים, שחקני חוצות ומופעי קרקס. לאורך היום יתקיימו שלל אירועי חוצות ופעילויות מיוחדות ברוח תקופת הרנסנס ביניהם מספרי סיפורים, שחקני רחוב, סיורים מודרכים, מתחמי אוכל ובירה (בתשלום נוסף), ירידי אמנים גליליים, מתחם הדרכה לירי בחץ וקשת , סדנאות והפעלות מגוונות לילדים (חלקן בתשלום נוסף) ביניהן סטודיו לצילום משפחתי מעוצב בבגדי תקופת הרנסנס, הכנת כלי נגינה מחומרים ממוחזרים, נגרות, צייר קריקטורות ועוד שלל פעילויות נוספות לכל המשפחה. בשטח המבצר תוקם סוכה כשרה לשימוש המטיילים.

בנוסף לאירועי החוצות יתקיים השנה מופע פתיחה חגיגי בתשלום נפרד (יום ג', 29.9 מהשעה 19:00) – רבקה זוהר ולירון לב בפרויקט המשותף, שילוב של שירים חדשים שכתבו השניים לצד הקלאסיקות של זוהר, מהקולות הגדולים של הזמר העברי. בין הלהיטים "בדרך אל הכפר, מה אברך, זמר שלושת התשובות, על כפיו יבוא" ועוד.

מחיר כרטיס הכניסה לפסטיבל הרנסנס 2015 (לאירועי היום בין השעות 10:00 – 16:00) הוא 40 ₪ ילד/מבוגר, לבעלי כרטיס מנוי משפחתי של רשות הטבע והגנים –  55 ₪ למשפחה, לבעלי כרטיס מנוי זוגי של רשות הטבע והגנים 40 ₪ לזוג. המחיר כולל כניסה למבצר והשתתפות במגוון הקונצרטים, המופעים וההצגות שיתקיימו לאורך כל היום. מחיר כרטיס למופע הפתיחה – 85 ₪.  מידע נוסף על תוכנית הפסטיבל והזמנות כרטיסים – באתר פסטיבל הרנסנס

ספרים

סכך חזית"סכך לסוכה" של לוין קיפניס במהדורה מחודשת

ספר הילדים הוותיק והאהוב "סכך לסוכה" של הסופר הנודע לוין קיפניס, עליו גדלו בעשרות השנים האחרונות רבים מילדי הארץ, מחדש את פניו ויוצא לאור על ידי הוצאת "ספר לכל" בפורמט גדול ומפואר.

הספר חושף את הקוראים דרך סיפור ילדים קליל לתהליך בניית הסוכה, למושגים הקשורים לחג סוכות ביניהם: סוכה, סכך, ענפים, פטיש, מסמר, סולם, ארבעת המינים ועוד. הספר מלווה באיורים צבעוניים של פזית מלר-דושי, הממחישים לזעטוטים את אופן בנייתה של סוכה, תוך התמקדות בסוגים רבים של עצים הגדלים בישראל והסבר על כל אחד מהם, לרבות הסבר על עץ התמר אשר רק ענפיו מתאימים להנחה כסכך לסוכה.

"סכך לסוכה" כתוב בשפה רהוטה, שאפיינה את ספרי הילדים של פעם, ומתבלת את חוויית הקריאה בזכרונות ילדות נעימים של ההורים.

20 עמודים, כריכה קשה. מחיר: 68 שקל. להשיג בחנויות הספרים ובאתר

"חגי תשרי"- קובץ סיפורים של רינה שליין

חגי תשרי חזית"חג תשרי" שנכתב על ידי רינה שליין, מביא קובץ סיפורים שמאופיינים בסימנים ומנהגים של חגי תשרי: ראש השנה "שנה חדשה באה", יום כיפור – "סליחה", סוכות – "הסוכה של גד" ושמחת תורה – "שישו ושמחו בשמחת תורה. הטקסט מובא באותיות גדולות ומנוקדות והכתיבה הקולחת בחרוזים מלווה באיורים נפלאים בצבעי מים של המאייר יבגני לגוטין, המותאמים לכל סיפור. באמצעות הסיפורים לומדים הילדים על מנהגי חגי תשרי, ועל האפיונים של כל חג וחג. הספר מחבר את הילדים למסורת היהודית בדרך קלילה ונעימה.

הספר כולל הצעות להפעלות מקוריות לילדים בקבוצות או בזוגות בנושאי חגי תשרי . עוד דרך לשעשע את הילדים בחגים – בקריאה ומשחק .

מחיר: 74 שקל. להשיג בחנויות הספרים ובאתר

"ילד קטן הלך לגן" במהדורה מחודשת

ילד קטן חזיתלקראת שנת הלימודים החדשה יצא ספר הילדים "ילד קטן הולך לגן"  מאת י"ד קמזון בפורמט גדול ונוח יותר, המעצים את חוויית הקריאה עם הפעוטות.

שינויים והתחלות חדשות בסביבה לא מוכרת, עם דמויות לא מוכרות וסדר יום שונה, מלווים פעמים רבות בהתרגשות מצד הילד, בתחושת מתח בציפייה ובחששות שונים. "ילד קטן הולך לגן" הינו כלי יעיל בהפגת החששות ובהכנת הפעוט לקראת הגן. הספר, שיצא לראשונה לאור בשנת 1964, כתוב באותיות גדולות ומנוקדות ומביא את סיפורו של ילד קטן שנפרד ממכריו בעלי החיים בדרכו בבוקר אל הגן. הסיפור כתוב בחרוזים ובשפה קלילה ומחולק לקטעים קצרים, אשר כל אחד מהם מתאר בעל חיים אחר ממנו נפרד הילד בחיוך בדרכו אל הגן.  כל בעלי החיים מברכים את הילד בדרך צלחה וכאשר הוא שב מהגן, הוא פוגש את כל אותם בעלי חיים המברכים אותו על שובו. הספר מלווה באיורים צבעוניים של ה.הכטקופף.

העלילה יוצרת חוויה חיובית אצל הילד בכל הקשור לפרידה, משום שגיבור הספר נפרד מכולם בחיוך וחוזר לפגוש אותם בסוף היום בשמחה . קריאה בספר לפני הכניסה לגן יכולה לתרום לשחרור מתחים וחששות אצל הילד ופיתוח יכולתו להסתגל לסביבה חדשה בצורה קלה יותר.

מחיר: 68 שקל. להשיג בחנויות הספרים המובחרות ובאתר

סרטים

משפחה לא בוחרים Papa ou maman

משפחה לא בוחרים פוסטרסרטו החדש של מרטין בורבולון (Martin Bourboulon) הוא קומדיה בכיכובם של מרינה פואיס ולורן לאפיט (מהיוצרים של הקומדיה המצליחה "שם פרטי").

פלורנס וונסן לרואה הצליחו בכול: בקריירה, בנישואים, בגידול ילדיהם. וכיום כל מה שהם רוצים להצליח בו הוא גירושיהם. אבל כששניהם זוכים בו-זמנית לקידום שעליו חלמו תמיד, הופכים חייהם המשותפים לסיוט. מרגע זה ואילך, לא עוד ויתורים. הגרושים האידיאליים מכריזים מלחמה זה על זה, ויעשו הכול כדי לא לקבל משמורת על ילדיהם.

צרפת 2015, 90 דקות , צרפתית תרגום לעברית ואנגלית.

החל מ- 10 לספטמבר  2015 בסינמטק תל אביב, בכוכב רמת השרון וברחבי הארץ.

בראיון שהעניק הבמאי מרטין בורבולון נשאל על עבור, תהליך העבודה על הסרט ועוד. מבחר מהתשובות מובאות להלן:

זהו סרטך הראשון , במה עסקת לפני כן?   תשובת בורבולון: אני בן 35 וכבר עובד בתעשייה 15 שנים. אבי הוא מפיק והוא לימד אותי את כל רזי המקצוע. ורכשתי ניסיון כשעבדתי על כמה סרטים. במיוחד בסרט של רפנו. בו הייתי עוזר במאי. בגיל 22  ביימתי סרט קצר שהוצג לפני סרטו של רפנו והוצג במספר רב של פסטיבלים. ביימתי כמה סרטי פרסומת הקמפיין ליורו 2016, כמה סרטים לאדידס ועוד. הצטרפתי לתוכנית טלוויזיה סטירית וביימתי למעלה ממאה 120 מערכונים. ובאותה עת פתחתי כמה פיצ'רים.

איך בחרת את השחקנים?   תשובה: כבר בתחילת הדרך רצינו להציע את תפקיד האמא למרינה פוייס. היא ראתה כמה גרסאות של התסריט ומיד התחברה לפרויקט. לורן לפיט הצטרף מאורח יותר. מכיוון שהוא מכיר את מרינה הרבה זמן החיבור ביניהם עבד מצוין. הם שחקנים שיש להם מנעד רחב של רגשות. הם יכולים להיות אמינים מאד ברגעים הדרמטיים ויש להם מה שאין להרבה שחקנים – חוש נהדר לקומדיה. אהבתי לעבוד איתם, אהבתי לצלם אותם ורצתי שהם יצאו הכי טוב שאפשר.

האם ליהוק הילדים היה קשה?   תשובה: זה היה תהליך ארוך וקשה מכיוון שחוץ מזה שחיפשנו את הילדים הכי טובים הם גם היו צריכים לעבוד ביחד כצוות. המלהקים ראו אולי 500 ילדים. כולם חדשים בעולם הקולנוע. הכי חשוב היה לדעת שהם יכולים להיות מצחיקים כשהם צריכים לומר שורות שנועדו להצחיק. הם השתמשו בטקסט או אלתרו לפי מה שהם חשו שמתאים מבחינתם לסיטואציה. עבדתי עם ילדים בפרסומות ומפני שאני אבא בעצמי הסתדרתי איתם מצוין.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט