חדשות השבוע בתרבות, אמנות ותיירות

מה עושים ביום העצמאות וביום הזיכרון ||| מוזיאונים, פארקים, ארועים ||| אופרה, סרטים ומוסיקה ||| הצגות, פסטיבלים וגם ספר ||| להמשך הידיעות וההצעות <<<

טניה וינוקור עם מופע ג׳יפסי ובהנחה לקוראי "דני בר-טיולים וסגנון חיים"

טניה היא כנרת ,רקדנית ויוצרת עצמאית. המסע המוסיקלי שלה החל בגיל 3, בגיל העשרה כבר הופיעה בארץ ובעולם, ומאז לא עצרה לרגע. טניה הפכה את אהבתה הגדולה לקריירה משגשגת: בראשיתה, הופיעה בלהקת “מיומנה”, בהמשך לצד אומנים כמו דיויד ברוזה, גליקריה, מוש בן ארי, ריטה וכיכבה בהרכב האלקטרוני ’מטבוחה פרוג׳קט'.

יצירותיה שואבות השראה ממוזיקה ספרדית, אתנית, קלאסית ואף פופ. מהצליל הראשון מרימה טניה את האנרגיות לשמים ובביצוע ייחודי רק לה בליווי להקה של נגנים מוכשרים מתגלה וירטואוזית בכינור, ריקוד וקצב לצד נוכחות בימתית כריזמטית, שובה וממגנטת.

בשנים האחרונות טניה הופיעה באירופה, ארה״ב, תאילנד, קובה, פסטיבלים נחשבים ביניהם הADE בהולנד, ולאחרונה גם באירוע TEDx Jaffa, שם זכתה לתשואות בעקבות הופעה מקורית המשלבת ריקוד ונגינה בו זמנית.

במופע הקרוב במועדון האזור ב23.4 – ’ג׳יפסי’ – משיקה הסינגל חדש בו היא חוזרת לילדותה ולמוסיקה הצוענית עליה גדלה, ועם שאר התבלינים הלטיניים והאוריינטליים יוצרת היתוך מבעבע שכולו אש ,תשוקה ונשמה ישראלית.

23.4.18 יום ב׳, 21:00 פתיחת דלתות | משך המופע כ80 דקות. לרכישת כרטיסים בהטבה לקוראי הבלוג של דני בר: במקום 70 שקלים, כרטיס ב55 שקלים בלבד. ובטל': 054-446-7240

עקבו בפייסבוק, אינסטגרם ובאתר הרשמי, כדי להתעדכן בסבב ההופעות המתרחש בתקופה הקרובה בארץ.

עצמאות 70

הכנרת עם חופים שקטים גם ביום העצמאות!

עין נון (צילום יח"צ רשות הכנרת)

באיגוד ערים כינרת ורשות הכינרת ציינו כי ערב פתיחת העונה, הוחלט להכריז על חופי הכינרת של האיגוד כ"חופים שקטים", באופן גורף לכל אורך השנה, כולל חגים ומועדים. במהלך יום העצמאות צפויים לקלוט בחופי איגוד ערים כינרת, אלפי נופשים לפיקניקים ומנגלים, להם מציע איגוד ערים כינרת- מבחר חופים לכל המשפחה. צוותי ההסברה של רשות הכינרת יסיירו בין הנופשים בחופים, יחלקו שקיות לאיסוף אשפה ויסבירו לציבור הנופשים את חשיבות השמירה על ניקיון הסביבה ומקורות המים.

על מנת לתת מענה לעשרות אלפי הנופשים הצפויים לפקוד את החופים, החליטו ברשות הכינרת, כי שירותי ההצלה בחופי איגוד ערים כינרת, יפעלו עד לשעה 19:00, במהלך יום העצמאות וביום שישי שלאחריו. ברשות הכינרת מבקשים מציבור הנופשים לנהוג באחריות, לרחוץ רק בחופים המוכרזים ובסמוך לסוכות ההצלה ולהישמע להוראות המצילים!.

עוד מציינים ברשות הכינרת, כי ביום העצמאות יתוגברו צוותי חובשים ועזרה ראשונה ויפעלו במשך 24 שעות ביממה. תתבצע אכיפה מוגברת של חוקי החנייה בחופים וכבישי הגישה אליהם, בשיתוף עם משטרת ישראל, שתהיה בשטח בנוכחות כוחות מתוגברים בחופים, על מנת לאכוף את מהפיכת החופים השקטים וכן אכיפה מוגברת בצירי התנועה הראשיים ובכניסות לחופים. כלי רכב שיחנו במקומות אסורים ייגררו. על מנת להקל על הגעת הנופשים לחופשי הכינרת ולמנוע עומס על הכבישים – יופעל גם שאטל 'סובב כינרת' שיסיע בחינם את הנופשים ביום העצמאות (חמישי), החל מהשעה 10:00 בבוקר ועד 20:00 בערב. בכל שעתיים יצא הקו מתחנת גליל סנטר בטבריה, יקיף את כל האגם הלאומי וישוב בחזרה.

עוד קודם לכן, עם כניסת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל (17.4) תיסגר הכניסה לחופי איגוד ערים כינרת החל מהשעה 16:00 ועד למחר (יום רביעי, 18.4) בשעה 16:00.

WishTrip זוכרת את חללי צבא ההגנה לישראל ומצדיעה ללוחמים

זיכרון לוחמינו נמצא באנדרטאות רבות ברחבי ישראל, ושבילי הארץ מרובים במורשת קרב ולחימה. לקראת יום הזיכרון, מצביעה WishTrip, הווייז של עולם הטיולים בארץ ובעולם, על מספר מסלולים ואתרי מורשת וזיכרון, בעקבות לוחמינו, כפי שתועדו על ידי משתמשי האפליקציה:

 • חטיבת גולני השתתפה בכל מלחמות ישראל. החטיבה הוקמה תוך קרבות מלחמת העצמאות, במטרה להגן על חלקה הצפון מזרחי של הארץ. מפקדה בזמן המלחמה סיפר כי חייליו צמחו והתבגרו בנופי הגליל, בהרים ובעמקים ומנופי הארץ בגרו ולמדו החיילים על אודות התיישבות לצד לחימה. אתר ההנצחה לחטיבה הוקם עם שוך קרבות העצמאות, כאשר חיילי החטיבה הקימו גלעד אבנים במקום בו נפלו 87 מחבריהם בקרב על סג'רה ולוביה בגליל התחתון. במהלך השנים נקרא הצומת הסמוך בשם גולני. המוזיאון הוקם בשנת 1959 והוא מנציח את כלל חללי החטיבה בכל מערכות ישראל ומספר את גבורת החטיבה. אתר ההנצחה גולני באפליקציית WishTrip  הוקם לטובת הנצחת מורשת חיילי החטיבה והוא מאפשר לכל אדם מטייל, ללמוד בצורה ולהכיר את הסיפור של החטיבה לצד ביקור וסיור באתר ומוזיאון ההנצחה. לפרטים נוספים <<< 
 • צה"ל, המכונה צבא העם, מקבל אל שורותיו את נציגי כל החברה בישראל. בני העדה הדרוזית, אשר כרתו ברית דמים עם התנועה הציונית ומדינת ישראל כבר מראשית הדרך, שילמו מחיר יקר וכבד עבור עצמאותנו בארץ. בשנת 1956 הוחל חוק גיוס חובה על בני העדה הדרוזית לצה"ל ומספר שנים לאחר מכן, הכירה מדינת ישראל בנציגי הדת בצורה רשמית כרשות רוחנית ודתית עם מועצה ובתי דין. החיילים הדרוזים הראשונים התנדבו לשורות ההגנה בזמן מלחמת העצמאות בקרבות שונים בכרמל ובגליל. חיילים אלו פעלו כיחידים ביחידות ומפקדות יהודיות בתוך גדודי ההגנה. קרבות רמת יוחנן בחודש אפריל והכרזת עצמאות המדינה במאי 1948 הביאו לעלייה במספר המתנדבים והוקם גדוד חרב, המוכר בשם הגדוד הדרוזי. חללי העדה מונצחים באנדרטאות שונות ברחבי הארץ, בדלית אל כרמל נמצא בית יד לבנים המרכזי של העדה, השוכן במבנה הסטורי מרתק. שביל הבנים הדרוזי הוא מיזם חינוכי להנצחת מורשתם ופועלם של חיילי העדה לתקומת מדינת ישראל. השביל עובר בנופי הגליל והכרמל, ביתם הגיאוגרפי של בני העדה, לאורך השביל נקודות הסבר ומפגש עם תרבות מרתקת בכפרים. המבקשים לטייל בשביל זה יפעלו על פי ההוראות באפליקציה.
 • הקסטל הוא המקום אשר עיצב רבים מערכי צה"ל ואת רוח הלחימה של הצבא. בגבעות טרשיות אלו התרחש קרב מכריע שהיה לנקודת מפנה במלחמה. ההר נקרא במפות "הר מעוז", בגלל המבצר הצלבני שהיה בו, מבצר בשם 'קסטלום', ומכאן השם 'אל-קסטל'. אסונות שיירות האספקה לירושלים הנצורה במרץ 1948 הביאו לשינוי תפיסה מדינית בקרבות על הדרך לירושלים. למצודת הקסטל יש חשיבות גדולה. זהו משלט מרכזי על הכביש לירושלים. באחד מן הקרבות נהרג עבד אל-קאדר אל-חוסייני, שהיה מפקד מחוז ירושלים של הכוחות הערביים. מותו הביא לשבר אצל הלוחמים הערבים ולשינוי משמעותי בתפיסת הדרך לירושלים. גבעות הקסטל עברו מידיים יהודיות לערביות מספר פעמים, תוך אבדות כבדות, עד כיבושו הסופי בסוף חודש אפריל 1948, על ידי כוחות ההגנה. כיבוש הקסטל הפך למורשת הערכים של הפלמ"ח וצה"ל, בזכות הפקודה שניתנה בקרב "הטוראים יסוגו והמפקדים יחפו". פקודה זו מציגה את רוח המפקד ההולך ראשון בקרב. בשנים האחרונות הוקם בגן הזיכרון שביל ומיצגים, המפגישים את המטיילים עם ערכי צה"ל. המטייל עובר תחנות הדרכה והתנסות אישית וקבוצתית הממחישות את ערכי קרבות מלחמת העצמאות והקטל בפרט, בין התחנות ישנן משימות קבוצתיות של חשיבה ועשייה משותפת.

נחנך פרויקט שביל העצמאות

רגע לפני יום העצמאות נחנך אתר המורשת הלאומי חדש בעיר תל אביב-יפו- "שביל העצמאות". השביל הינו מיזם משותף של משרד התיירות, משרד ירושלים ומורשת ועיריית תל אביב-יפו, והוא מהווה מסלול הליכה מעגלי באורך קילומטר אחד, העשוי מפליז מוזהב המרוצף בתאורה ייחודית שתאפשר גם סיורים ליליים. השביל מתחיל בקיוסק הראשון בשדרות רוטשילד ועובר דרך 10 אבני דרך היסטוריות הקשורות להקמת העיר העברית הראשונה והקמת מדינת ישראל, ביניהן מזרקת הפסיפס על תולדות יפו שיצר נחום גוטמן, בית עקיבא ויס מייסד אחוזת בית, הגימנסיה העברית הרצליה, בית הכנסת הגדול, מוזיאון ההגנה, בנק ישראל, אנדרטת מייסדי העיר, פסל דיזינגוף ובית העצמאות – ביתו של דיזינגוף שבו התקיים ביום ה' באייר תש"ח הטקס ההיסטורי, במהלכו הקריא דוד בן גוריון את המסמך המכונן של מדינת ישראל – מגילת העצמאות. בכך נשלם המעגל- במקום בו נוסדה העיר העברית – כוננה כעבור ארבעה עשורים המדינה העברית.  ההליכה בשביל תתבצע בעזרת מפות ב-8 שפות ומערך הדרכה נרחב. השביל ייפתח לקהל הרחב ביום העצמאות הקרוב.

70 אתרי מורשת ללא תשלום ביום העצמאות

ביום העצמאות ה-70 של מדינת ישראל משרד התרבות והספורט והמועצה לשימור אתרים פותחים דלתות ב-70 אתרי מורשת שמספרים את סיפורה של הארץ על פני ציר זמן ארוך במיוחד, מימי בית ראשון, דרך ימי המנדט הבריטי, מלחמת העצמאות ועד ימינו בהווה.

אתרי המורשת פזורים ברחבי הארץ ומציגים את הדברים הייחודים ביותר, שאי אפשר לראות במקום אחר: תצוגות נשק, מזכרות היסטוריות, פריטי לבוש אותנטיים, חפצי ראשי הממשלה, קרונות רכבת עתיקים ומשוחזרים, תעלות ובונקרים, חותמת המלך, כלים משוריינים, סרטים דוקומנטריים נדירים ועוד. המטיילים שיגיעו ביום העצמאות יוכלו להנות מחידונים ומשחקים לכל המשפחה, על גבי טאבלטים במשחק 'חפש את המטמון' בשטחי האתר, פעילות חתימה על מגילת העצמאות, סיורים מודרכים, תצפיות מרהיבות מראש מצודות ומעל בתי כנסת עתיקים, משחקי בריחה ומחשבה, מציאות רבודה, סדנאות יצירה ואיור קריקטורות ועוד פעילויות רבות.

זו הזדמנות נהדרת להבין את האירועים שעיצבו את הקמת מדינת ישראל, את הקשיים שבדרך, את המאבק נגד תנאי השטח והיעדר המים, נגד האיומים מבפנים ומבחוץ, והקרבות הקשים.

פרטים מלאים על כל הפעילויות באתר המועצה לשימור אתרים אתרי המורשת שייפתחו ללא תשלום ביום העצמאות על פי אזורים בארץ.

מיזם 'אוצרות הגליל' עם אירועי יום העצמאות בגליל המערבי

צילום זרעים של פלסטיק במוזיאון הפתוח בגן התעשייה תפן (צילום באדיבות המוזיאון הפתוח תפן)
 • בעקבות לוחמי שיירת יחיעם – ללא תשלום – קרב שיירת יחיעם הינו אחד הקרבות ההרואיים במלחמת העצמאות, בו ניסו כ-90 לוחמים וחברי קיבוצים בסביבה לפרוץ את המצור הקשה על קיבוץ יחיעם, ולספק לחבריו מזון וציוד בסיסי. השיירה נפלה למארב ערבי מתוכנן, ולאחר קרב עקוב מדם הצליחו חלק מהלוחמים להגיע לקיבוץ הנצור או לנהריה. ביום העצמאות יתקיים אירוע גדול להנצחת גבורת הנופלים להנצחת גבורת הלוחמים וסגירת מעגל לסיפור השיירה, בהובלת מיזם 'אוצרות הגליל' של רעיה שטראוס, השומר החדש, תנועות אור ואחריי ובהתגייסות המועצות המקומיות ותושבי האזור.האירוע יכלול הפנינג משפחתי חגיגי, סיורים ללא תשלום לקהל הרחב בעקבות סיפור השיירה , שירה בציבור, סדנאות יצירה, מעגלי שיח, מנגל משותף ועוד. לפרטים באתר אוצרות הגליל ובטל':077-2303031.
 • תערוכת תצלומים חדשה במוזיאון הפתוח בתפן- כניסה חינם ביום העצמאות – המוזיאון הפתוח בגן התעשייה בתפן מציין 70 שנים למדינת ישראל, בתערוכת חדשה, המציגה צילומים שליוו את תהליכי בנייתה של המדינה בשנים 1947-1953, מארכיון אוצר התמונות הלאומי. מהצילומים עולה נושא רב התרבותיות שמלווה את המפעל הציוני. פסיפס עשיר של אנשים מתרבויות שונות, שנקלטו בישראל ויצרו יחדיו במגוון תחומים ובהתיישבות בארץ. התצלומים מתארים רגעי ילדות, תרבות וחיים בעיר הקטנה הנבנית, עיסוק במלאכות כפיים ועבודה עברית, רגעים מחיי היומיום, ולצדם רגעים בעלי משמעות היסטוריית כמו טקס הכרזת המדינה ועוד. ביום העצמאות, 19 באפריל, מזמין המוזיאון הפתוח בתפן את הקהל הרחב לביקור ללא תשלום. זו מסורת רבת שנים שמנהיג יוזם גני התעשייה והמוזיאונים, התעשיין סטף ורטהימר. המוזיאון יהיה פתוח בשעות 11:00-16:00. לפרטים המוזיאון הפתוח בתפן ובטל': 04-9109609.
 • תערוכת חפצים, כרזות ומשחקי ילדים-  חדש במוזיאון אוצרות בחומה – התערוכה החדשה, מתוך האוסף של מיכאל לוריא, מציגה חפצים, משחקים, כלים ועוד  שיצרו יזמים פרטיים ונרכשו בהתלהבות על ידי אזרחי המדינה, וביטאו את רוח חג העצמאות וכן התפעמות מעצם תקומתה של מדינת ישראל. בין הפריטים- בובות, משחקי ילדים, גלויות, ספרונים ועוד, כולם מעוררי נוסטלגיה למבוגרים ומעניינים לילדים. ביום העצמאות, 19 באפריל, יהיה המוזיאון פתוח ללא תשלום, בחסות המועצה לשימור אתרים. לפרטים באתר אוצרות הגליל, ובטל': 077-9964404.

קייקי מעין הגושרים חוגגים את יום העצמאות ה- 70 למדינה

קייקי מעין-הגושרים (צילום יח"צ)

באתר 'קייקי מעין הגושרים', הממוקם על גדות נחל החצבני, מזמינים לחגוג את יום העצמאות ה- 70 של מדינת ישראל, במחיר מיוחד של 70 שקלים לאדם, בשייט קייקים משפחתי, מסעיר ומהנה, במסלול מוצל, עם זרימה משגעת, משחק פיינטבול ופארק לינה משודרג ומטופח. 'קייקי מעין הגושרים' מציעים שני מסלולי שייט:

 • משפחתי-מתחיל בקיבוץ הגושרים, לאורך כ- 5 ק"מ הנמשך כשעה וחצי. השייט במים רגועים מלווה בנוף פסטורלי, צמחייה טבעית (מגיל 5 בסירה).
 • אתגרי- מתחיל בחניון מעין ברוך, לאורך כ- 6 ק"מ הנמשך בין שעה וחצי לשעתיים, חוויה במים קופצים ובמפלים, דרך עצי צפצפה ואקליפטוסים, לאחר כקילומטר ( מגיל 10 בסירה).

ספורט אתגרי במגרש פיינטבול, חווית אקשן אמיתית לקרבות צבע, כולל ציוד 'קרבי'. המשחק משלב מחסות מלאכותיים וכן מחסות טבעיים בפרדס וחורש אקליפטוס. 'חניון מעין ברוך'- חניון יום ולילה, הטוב המטופח והמאורגן ביותר בצפון, עם פינות צל ופלגי מים צוננים, כולל כניסה נפרדת לבאים ללינת שטח, חנייה חדשה ומרחבי דשא, מאפשר פיקניקים ומנגלים. בחניון הושלם שדרוג מלתחות חדשות עם מים חמים, שולחנות ישיבה, חנייה מסודרת, נקודות חשמל ללא תשלום, מזנון, Wi-Fi חופשי ועוד. מתחם הלינה, מציע מספר אפשרויות: לינת שטח על גדות נחל החצבני, בין מדשאות מטופחות ומתחםVIP , בו ממוקמים אוהלי 'קולמן' איכותיים, מסודרים ומרווחים, מצוידים במזרונים ומותאמים לעד שמונה אנשים. החניון פתוח 24 שעות ביממה, מגודר וכולל שמירה, בשעות היום והלילה (מגיל 3 ומעלה). אתר השייט פתוח בין השעות 09:30-15:30. ליום העצמאות ה- 70 – מחיר בלעדי לרוכשים דרך האתר או בטלפון:

 • שייט במסלול משפחתי – 70 שקלים לאדם (במקום 99 שקלים לאדם), תוספת למסלול אתגרי- 20 שקלים. כניסה לחיילים חינם, בהצגת חוגר בתוקף בלבד.
 • מחירים לאדם- לינת שטח- 80 שקלים (מגיל 3 ומעלה), פיינטבול- 115 שקלים.

לפרטים והזמנות קייקי מעין הגושרים ובטל': 077-2717500.

זוכרים את החיים- בטקס יום זיכרון אחר וייחודי

כך שר חמי עמיחי באומץ רב על הלילות שהוא חווה והזכרונות המתעוררים. במשך שנים רבות כל כך אנחנו זוכרים את הנופלים אך לעיתים קרובות מדי שוכחים את אלו שלחמו לצידם, וממשיכים להלחם היום, בזכרונות שאינם מרפים, בטראומה האוחזת חזק כל כך בטלפיה, בשביל אותה תקווה קלושה שיום אחד יוכלו לשוב ל"נורמליות". "למדים, אפשר לעשות כביסה. לזכרונות – דינם אולי לדהות. אך ישנן סצינות, שהולכות איתנו תמיד, ישנן כאלה – שנשארות מאוד חיות בלב." כותב אלון גלעד, על מה שחווה בעופרת יצוקה ובצוק איתן.
בערב יום הזכרון הקרוב , ינון ונעמה בר שירה , מייסדי תיאטרון פנימה, יקיימו את הטקס הזה המתקיים כבר שנה חמישית מתוך תחושת שליחות. "אותה תחושה בדיוק שפעמה בי כשב2011 כתבתי את המחזה "מה הבעיה שלך?" " אומר ינון בר שירה, "להעלות אל הבמה ואל המודעות את אותם קולות מודחקים כל כך שלרוב אין להם מקום בתוך שיח הזכרון הסטנדרטי. קולות שמלווים אותי."
כמעט בלתי אפשרי לחיות בארץ הזו בלי להיות נפגע או נפגעת טראומה, החיים במדינה מוקפת אוייבים המתמודדת על קיומה מאז היווסדה מזמנים קשיים ייחודיים וזכרונות שעלינו להעלות על פני הקרקע על מנת שלא יאכלו אותנו מבפנים כחברה.

ההצגה "מה הבעיה שלך?" מאת ינון בר שירה עוסקת בנושא שמודחק רבות בחברה הישראלית, הלם קרב. היא מופיעה מעל חמש שנים בכל הארץ, ומעלה את המודעות להתמודדות עם הנושא. כשרוני מקבל מנטע, בת זוגו החדשה, את המפתח לדירתה הוא עדיין לא מבין מה נפתח בנפשו. לאט לאט מתעוררים ברוני כל שדי העבר החבויים שהשאיר מאחור. האם רוני יצליח לשמור על מעורכת היחסים עם חברתו השחקנית גם ששדה הקרב שבנפשו תופס את מרכז הבמה?

בטקס יום זיכרון אחר וייחודי מציינים לצד הנופלים גם את אלו ששרדו את הלחימה אך חייהם השתנו ללא הכר על ידי יצירות של נפגעי טראומה מלחמתית, עדויות של נפגעות ונפגעים והצגה באורך מלא על הלם קרב

יום שלישי, 17.4 , ערב יום הזיכרון 19:30, בית ציוני אמריקה ת"א
מוזיאון בית העיר עם המחזמר מי רצח את ארלוזורוב

85 שנים בדיוק חלפו מאז נרצח חיים ארלוזורוב – מדינאי מצליח, על חוף הים בתל אביב, ועל אף שהיו חשודים רבים במעשה – תעלומת הרצח לא פוענחה מעולם. בגישה אמנותית חדשנית, תיאטרון מסתורין פותח את שערי הארכיונים בשיתוף עם מוזיאון בית העיר, ומזמין את הקהל לשוטט, לצפות, להשתולל, ואף לשחק בעצמם!

ארבע הקומות של מוזיאון בית העיר הופכות לאתר צילומים של סרט-מחזמר על רצח ארלוזורוב. כל חלל הוא סט, שבו מצטלם חלק אחר שמרכיב את התעלומה – בית החולים, חדר החקירות, בית הקפה על חוף הים, בית המשפט ועוד. 12 שחקנים, זמרים ורקדנים מובילים את ההתרחשויות השונות, והצופים, הנמצאים על תקן ניצבים בסרט, לוקחים חלק בסצנות – ומשפיעים עליהן, ודוקומנטרי מתערבב עם פנטזיה ומציאות, בחוויה תיאטרלית-מוזיקלית-קולנועית יחידה במינה.

במהלך החודשים בהם יועלה המופע, יציג בית העיר את הסטים בשילוב הקרנות ווידיאו ותמונות סטילס שיצולמו עם הקהל בזמן – אמת במופעים, לצד חומרי ארכיון נבחרים, באוצרות מקורית ויצירתית בתערוכה מיוחדת לקהל הרחב.

בית העיר (בניין העירייה הישן) השייך לעיריית תל-אביב-יפו, מהווה חלק ממתחם ביאליק – מתחם תרבות עברית וישראלית, שהוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת תרבות עולמית. המבנה שופץ בשנת 2009 עם חגיגות המאה לת"א, ובניהולה של איילת ביתן שלונסקי – האוצרת הראשית, הפך בית העיר למרכז מוזאלי ייחודי לתרבות אורבנית תל אביבית ובית לעיר ולתושביה: אמנים, יוצרים, אנשי רוח, תיירים ואורחים המבקשים להכיר את תל אביב ולהיות שותפים בהווייתה.

קבוצת תאטרון מסתורין הירושלמית, המציינת השנה עשור להיווסדה, מתמחה בפיתוח שפה חזותית ייחודית, בה הצופים שותפים פעילים בעיצוב העלילה, ונחשפים למגוון טכניקות ואמנויות. התאטרון מציג בארץ וכן משתתף בפסטיבלים בינלאומיים רבים, באירופה, אסיה ואפריקה.

מופע בהשתתפות הקהל המבוסס על חומרי ארכיון מהארץ ומהעולם. בכורה: יום חמישי 26 באפריל בשעה 20:30, יום חמישי 24 במאי בשעה 20:30 ויום חמישי 31 במאי בשעה 20:30. מוזיאון בית העיר, רחוב ביאליק 27, תל אביב. לכרטיסים ולפרטים נוספים.  

ארועים ופסטיבלים

CINEMA ITALIA בפעם החמישית הפסטיבל חוזר

"צ'ינמה איטליה 2018", פסטיבל הקולנוע האיטלקי בישראל, בניהולם של רוני פלוס ודני מוג'ה, יתקיים זו השנה החמישית ב-21-28 באפריל בסינמטקים ברחבי הארץ: ירושלים, תל אביב, חיפה, וימשיך גם בחודש מאי בחולון, הרצליה, ראש פינה, ושדרות. הפסטיבל, נוצר מתוך שיתוף פעולה בין עמותת אדאמס איטליה-ישראל (ADAMS Itaila Israel) לבין המכון האיטלקי לתרבות בתל אביב, המכון האיטלקי לתרבות בחיפה, מכון לוצ'ה-צ'ינה ציטה (Istituto Luce Cinecittà) , עיריית תל-אביב יפו, עיריית חיפה, והסינמטקים הישראליים ובחסות שגרירות איטליה בישראל.

הפסטיבל שהפך למסורת מעניק לקהל הזדמנות להתוודע אל הקולנוע האיטלקי האיכותי העכשווי וההיסטורי ואל יצירות המופת של הקולנוע האיטלקי. "צ'ינמה איטליה 2018" יכלול שישים הקרנות ושלושה עשר סרטים איטלקיים: שמונה סרטים חדשים וחמש קלאסיקות.

יפתח את הפסטיבל הסרט "אהבה ועולם תחתון" של האחים מאנטי. הסרט, שזכה לאחרונה בפרס "האוסקר האיטלקי", הוא סרט מוזיקלי המספר על העולם התחתון של העיר נאפולי, ומצליח להרקיד גם את האכזריים שבמאפיונרים האיטלקיים. "שיר נפוליטני" של שני האחים יוצרי הסרט הוא זה אשר פתח את "צ'ינמה איטליה" הראשון בהקרנת בכורה עולמית ונקנה עקב כך להפצה בישראל.

https://www.youtube.com/watch?v=ySJHJByuYwA

עוד בפסטיבל, סרטים שזכו לביקורות ותהודה באיטליה ובעולם, ביניהם: "העדינות" של הבמאי ג'אני אמיליו הוותיק ו"כל מה שתרצה" של פרנצ'סקו ברוני הצעיר עוסקים בגיל השלישי ובפער דורות. "סדר הדברים" של אנדריאה סגרה חושף מדיניות צינית שאירופה מנהלת כלפי המהגרים האפריקאים המגיעים מהדרום. עלילת הסרט "א-צ'אמברה" של הבמאי ג'ונאס קאמפיניאנו מתרחשת בקרב קהילת הצוענים, בני הרומה, של דרום המגף וחושפת את חייו של בן 14 הנאלץ לקבל את תפקיד ראש המשפחה המורחבת.

הקולנוע הנשי מיוצג על ידי "סיפורים על אהבה שלא מן העולם" של הבמאית פנצ'סקה קומנצ'יני, שנוגעת כהרגלה בשאלות של נשיות בעולם עכשווי ועוסקת בבני זוג, שבעבר היו מאוהבים, אך עבור הצד הנשי הפרידה קשה עד בלתי נסבלת, ואילו הפן הגברי במערכת היחסים חושב שצריך להיות מציאותיים ולהמשיך הלאה.

כמו כן, יציג בפסטיבל הסרט "איזי" של אנדריאה מאנייני, אשר מספק לבאי הפסטיבל את הפן ההומוריסטי עם מסע אבסורדי שלוקח את צופי הסרט עד לאוקראינה. סרט נוסף המציג במסגרת "צ'ינמה איטליה" הוא של הבמאי פאולו ג'נובזה (המוכר מסרטו "זרים מושלמים"). סרטו החדש הוא "המקום", הבוחן עד כמה רחוק יסכים ללכת האדם על מנת להגשים את מאווייו הפרטיים. סרט זה חותם את התכנית עם אבסורד ואירוניה אכזריים.

בקולנוע הקלאסי, יוצגו השנה חמישה סרטים: "גונבי האופניים", אשר זכה בפרס האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר בשנת 1949; "גרמניה שנת אפס" של הבמאי הנודע רוברטו רוסליני, המציג את דיוקנה של גרמניה בשנים הסמוכות לנפילת המשטר הנאצי; "ללא רחמים", המספר על חייל אפרו-אמריקאי המתאהב בבחורה איטלקייה אשר הידרדרה לעולם התחתון ומוכן לסכן את חייו בשבילה; "האדמה רועדת", פורטרט סיציליאני סמי-דוקומנטרי של משפחת דייגים ענייה הנאבקת בעריצות סוחרי הדגים הסיטונאיים; "האורז המר" על זוג גנבים במנוסה, אשר מגלים כי הרכוש הגנוב מזויף. תחבולותיהם מסתיימות באופן קטלני.

בין אורחי הפסטיבל השנה: פאולו ג'נובזה (Paolo Genovese), במאי הסרט "זרים מושלמים" המציג את סרטו החדש זוכה האוסקר האיטלקי, "המקום"; אנדריאה סגרה (Andrea Segre), המגיע לישראל עם סרט פוליטי, "סדר הדברים", אשר הקרנותיו מלוות באי נחת מצד הגורמים הפוליטיים הרשמיים באירופה; ואנדריאה מאנייני (Andrea Magnani), אשר סרטו "איזי" מציג פן קליל יותר ואירוני עד מאוד של הקולנוע האיטלקי.

בישראל פועלים שני מכונים איטלקיים לתרבות בחיפה ובתל אביב. המכון הוא גוף ממלכתי איטלקי המשמש כמחלקת התרבות של שגרירות איטליה בישראל. תפקידו של המכון לקדם את ההיכרות עם השפה והתרבות האיטלקית וקידומם בחברה הישראלית, עם דגש מיוחד על הוראת השפה והפצתה. המכון משתתף זה שנים רבות בכל האירועים היוקרתיים ביותר בישראל: פסטיבל ישראל; יריד הספר הבינלאומי בירושלים; פסטיבלי הקולנוע בירושלים, תל אביב וחיפה; פסטיבל התיאטרון בעכו; עונת האופרה של האופרה הישראלית החדשה.

לדברי דני מוג'ה, המנהל האומנותי של הפסטיבל, הפעם, לרגל שנת השבעים לישראל, נבחרו להציג חמישה סרטים אשר הופקו בשנת 1948 בכדי לייצג את הקולנוע הניאו-ריאליסטי האיטלקי ולחשוף טפח נוסף מן הקלאסיקה האיטלקית.

CINEMA ITALIA, פסטיבל הקולנוע האיטלקי – החל ב-21 ועד ה-28 באפריל בסינמטק תל אביב וירושלים ולאורך כל חודש מאי בסינמטק, חיפה, חולון, הרצליה, ראש פינה ושדרות.

סינמטק תל אביב עם שבוע הקרנת סרטים ירוקים משני מציאות

הסביבה שלנו משתנה ללא הרף: היא מרגשת, עוצמתית, מסעירה, פוליטית ומשפיעה על החיים של כולנו ואין כמו הקולנוע כדי לספר את סיפורה הדרמטי. שבוע הסרטים הירוקים שיתקיים בסינמטק מספק הזדמנות לצפות ביצירות בלתי מתפשרות, החודרות לעומקי מערכת היחסים בין האדם לסביבת המגורים שלו, לבחירות הצרכניות שהוא עושה ולשינויים העוברים על העולם בעשורים האחרונים.

הפסטיבל, אשר מתקיים כחלק מארועי חודש הקיימות בעיר, ייפתח ביומו הראשון עם מיצג מיחדוש ותיקון בגדים ישנים "מחוץ לאופנה" של סטודנטים ממחלקת הצורפות והאופנה של בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב. המיצג יתקיים בין השעות 19:00-21:00 בלובי הסינמטק והכניסה הינה חופשית. לו"ז הסרטים:

 • יום ראשון 22.04 בשעה 21:00: המחיר האמיתי + הרצאה של הפורום לאופנה בת קיימא. כשמציצים אל מאחורי הזוהר והעושר, מתברר שטביעות הרגליים הגסות של עולם האופנה אינן נעצרות בסנדאות היזע. נהרות הפונג'ב, שדות כותנה בטקסס ואפילו תעשיית חומרי הנפץ- מושפעים כולם מהעובדה שכולנו רוצים הרבה בגדים ובזול ומתעלמים מהמחיר האמיתי.
 • יום שני 23.04 בשעה 17:00 : הלורקס- סרט אנימציה לכל המשפחה, המבוסס על ספרו עתיר המסרים האקולוגיים של ד"ר סוס. הלורקס הוא יצור אגדי, פרי דמיונו של ד"ר סוס, המנסה להגן על הסביבה. ילד בן 12 יוצא לחפש אחריו כיוון שהוא מאמין כי רק כך יוכל לעבוד את יקירת לבו. המפגש עם הלורקס מלמד אותו לא רק על אהבה לבני אדם, אלא גם על אהבה לסביבה שמקיפה אותנו.
 • יום שלישי 24.04 בשעה 11:00: מלחמות החול + הרצאה. האם חול הוא משאב שאינו מתכלה? האם חול יכול לעמוד בדרישות העצומות של תנופת הבנייה? מהן ההשלכות של כריית החול בחופי הים על הסביבה שלנו ועל האוכלוסייה המתגוררת במקום? הפרויקט בתמיכת האיחוד האירופי. לפני ההקרנה תתקיים הרצאת מבוא קצרה בנושא- מלחמות החולות- מבט מקומי, מאת ניר פפאי, סמנכ"ל שימור וסביבה בחברה להגנת הטבע.
 • יום רביעי 25.04 בשעה 18:30 : גלים לבנים + הרצאה. פסולת, מי שפכים, נוזלים תעשייתיים וכימיקלים- הכל זורם בסופו של דבר אל הים. לרוב הדבר מתרחש מבלי שאנו מודעים לכך. אולם יש כמה אנשים שמים לה למה שקורה- הם חשים את הזיהום על בשרם מידי יום ביומו- אלה הם הגולשים. ברגע שיש כלים מספיק גבוהים הגולשים נכנסים לים עם הגלשנים שלהם בקיץ ובחורף. המים הם חייהם. הם נחושים להגן עליהם. הפרויקט בתמיכת האיחוד האירופי. לפני ההקרנה תתקיים הרצאת מבוא קצרה בנושא- פסולת ימית וכלים חד פעמיים- מאת גליה פסטרנק, מומחית לפסולת ימית מאוניברסיטת חיפה ודוקטורנט טניה בירד מייסדת קמפיין "לא שמים קשים". יום חמישי 26.04 בשעה 18:30: טעם את השאריות. יותר ממחצית מוצרי המזון מגיעים לפח. הרוב נזרק כבר בדרך מהשדה אל החנויות לפני הגעתו אל שולחן האוכל שלנו. מידי שנה מושלכים במדינות הקהילייה האירופית 90 מיליון טון מוצרי מזון. אילו היו מעמיסים את מוצרי המזון המושלכים הייתה נוצרת שרשרת משאיות המקיפה את כדור הארץ. מוצרי המזון המושלכים לפח באירופה ובצפון אמריקה היו יכולים להשביע את כל הרעבים עלי אדמות של פעמים. הסרט זכה בתמיכת מכון גתה. לפני ההקרנה תתקיים הרצאת מבוא קצרה בנושא- לשנות מהצלחת מאת מיכל ביטרמן, מנכ"לית ומייסדת "the natural step" ישראל

אירועי חודש הקיימות בהובלת הרשות לאיכות הסביבה בעיריית תל אביב –יפו – יכללו השנה למעלה מ-70 אירועי סביבה, טבע וחדשנות ברחבי בעיר. למידע נוסף אודות חודש הקיימות  ולרשימת האירועים המלאה באתר <<< ובפייסבוק – "תל אביב-יפו הירוקה".

אבנר דן חוגג 70 ועולה עם מופע בידור חדש "בטעם של פעם"

בטעם של פעם מופע בידור חדש מאת אבנר דן. השחקן והבדרן המוכר והאהוב חוזר עם מופע יחיד לאחר היעדרות של 18 שנים. "בטעם של פעם" מופע בידור אשר מביא את החיים והמציאות היומיומית בארץ ישראל, כפי שהוא רואה אותה ושרבים מאתנו יוכלו להזדהות איתה. המופע משלב בתוכו שירים וקטעי הומור, חיקויים, סטנדאפ, מערכונים אקטואליים ובכלל על מה שמתרחש אצלנו במדינה.

אבנר דן נולד בנובמבר 1948 והשנה הוא חוגג את שנתו ה – 70, ביחד עם מדינתו ועם ישראל האהובים עליו, שמספקים אין ספור דמויות ומצבים, אותם הוא אוסף בשקדנות אל תוך מגוון הדמויות, החיקויים והבדיחות שמשתלבים במופע.

אבנר דן, החליט להעלות את המופע בעקבות דרישה שהגיעה ממעריצים וקהל נלהב אשר מלווה את אבנר במשך השנים הארוכות, בהן הוא מופיע על במות בכל רחבי הארץ. כשרונו המיוחד הוא להביא עצמו לתוך מגוון רחב של דמויות עממיות מההווי והפולקלור הישראלי ומצטייר כ"פיה העדתית" בשל האהבה שבה הוא מגלם את הדמויות והטיפוסים השונים: פרסי, עירקי, תימני, או פולני, יקה ומרוקאי כולם זוכים לייצוג אוהד והזדהות רבה מן הקהל.

אבנר דן היה בין הבדרנים הבולטים במהלך שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90, העלה מופעי בידור בכל רחבי הארץ והתפרסם בזכות מערכוני יחיד ומונולוגי סטנד-אפ שכתב וביים ביניהן: "צחוק מקיר לקיר", "סוף שבוע פרוע", "צחוקים שכאלה", "אל תקרא לי פרסי", "אגם הבירבורים", "תפסתי ראש", "טוב לצחוק בעד ארצנו", "אם תצחקו-אין זו הצגה", "צוחק עם זאבים", "מדן עד כאן", "צחקי ארץ עצובה" ו"חוזר בצחוק".

בנוסף כתב, ביים ושיחק במספר קומדיות מקוריות בשפה המרוקאית: "אל-פמיליה", אותה העלה בשנים 2007- 2005 ו"נסיבא לחביבא" (החותנת החביבה) אותה הוא מציג משנת 2011.

בטעם של פעם מועדי מופעים: 21.4.18 בתיאטרון חולון טל’: 03-5023001, 23.6.2018 היכל התרבות רמלה טל': 08-9232542. תאריכים נוספים יעודכנו בהמשך. אבנר דן הדף הרשמי <<<

אליפות אירופה בג'ודו בישראל החל מ-26.4 עם 400 מתחרים מ-45 מדינות

האליפות תתקיים בביתן 2 בגני התערוכה  בין התאריכים 26-28 באפריל ואליה יגיעו טובי הג'ודוקאים והג'ודוקאיות מכל רחבי היבשת. התחרות תתקיים ב-4 זירות במקביל בתקציב של למעלה 11 מיליון שקלים

45 מדינות אירופאיות תשלחנה 400 נציגים לאליפות אירופה בג'ודו שתתקיים לראשונה בישראל, זאת בנוסף לכ-600 אנשי צוות ועיתונאים שיגיעו לסקר את האירוע. האליפות תועבר בשידור ישיר בערוץ ספורט 5 ובכ-15 מדינות אירופאיות, ביניהן צרפת, הולנד, גרמניה ורוסיה. התחרות נערכת בחסות משרד התרבות והספורט ואיגוד הג'ודו הישראלי.

המשלחת הישראלית לאליפות אירופה השנה מונה כ- 16 ספורטאיות וספורטאים המתחרים במשקלים השונים. ביומה הראשון של התחרות יתחרו שירה ראשוני במשקל עד 48 ק"ג (נשים), וכן 2 מבין הג'ודוקאיות גילי כהן ,בטינה טמלקובה וגפן פרימו, האלופה האולימפית המכהנת לנוער במשקל של עד 52 ק"ג (נשים), טל פליקר המדורג שני בעולם, זוכה מדליית הארד מאליפות העולם האחרונה וכן ברוך שמאילוב, אלוף אירופה עד גיל 23 המדורג 6 בעולם, שניהם  במשקל עד 66 ק"ג (גברים).

ביומה השני של התחרות, יתחרו ענבל שמש וגילי שריר במשקל 63 ק"ג (נשים), משקלה של ירדן ג'רבי שהודיעה על פרישה מג'ודו באוקטובר האחרון. בנוסף יתחרו טוהר בוטבול, המדורג 9 בעולם כיום והפסיד באליפות אירופה הקודמת בקרב על הארד, במשקל עד 73 ק"ג (גברים) וכן שגיא מוקי, שיתחרה במשקל של עד 81 ק"ג לראשונה באליפות אירופה  לאחר שזכה באליפות אירופה ב-2015 במדליית זהב וכן סיים 5 במשחקים האולימפיים, במשקל של עד 73 ק"ג.

ביומה האחרון של התחרות יתחרה אורי ששון, מדליסט הארד מריו 2016, בקטגוריה של מעל 100 ק"ג.

מכירת הכרטיסים פתוחה באתר 'לאן', שם ניתן לרכוש כרטיסים נפרדים למוקדמות שיערכו בבוקר וכן לתחרויות הגמר שיערכו אחרי-הצהריים וכן כרטיסים לימים מלאים וכרטיסים לכל ימי התחרות.

מטה אשר עם פסטיבל "ים של גליל מערבי" 2018

סירת טורנדו באכזיב (צילום: טרק ים אכזיב)

במועצה האזורית מטה אשר ובחברה הכלכלית מטה אשר משלימים בימים אלו את ההכנות לפסטיבל, בין שלל האירועים:

אירועי ספורט

 • 12.5 משחה אכזיב ה- 9: על רקע החוף היפה בארץ, במים צלולים בין איים טבעיים, יתקיים גם השנה משחה תחרותי ועממי לאוהבי השחייה, הים והטבע. משחה אכזיב הוותיק שכבר הפך למסורת בקרב חובבי השחייה יתקיים השנה במסגרת אירועי "ים של גליל מערבי" ביום שבת 12.5. במסגרת המשחה יתקיימו מספר משחים במים הפתוחים, ביניהם משחים עממים ומשפחתיים (750 מ') לצד משחים תחרותיים (5,000 מ', 1,500 מ', 3,000 מ') כולל משחה לבעלי חליפות שחייה. המשחים ייצאו לדרך החל מהשעה 7:00 בבוקר.
 • 12.5 טריאתלון אכזיב ה-5: טריאתלון אכזיב יתקיים זו השנה החמישית במסגרת אירועי "ים של גליל מערבי" והשנה ביום שבת, 12.5. הטריאתלון הכולל מספר מקצים שונים ייצא מהקלאב-מד בחוף אכזיב לאורך חוף הים התיכון עד ראש הנקרה. את התחרות תאפיין גם השנה השחייה, הריצה ורכיבת האופניים מול הנוף המיוחד של מפרץ אכזיב מול הים והטבע עם מזג האוויר האידיאלי של חודש מאי. בין המקצים השונים – אורבן ספרינט, אולימפי, מקצים לנוער ולילדים, מיני ספרינט ועוד.
 • 26-27.4 ספינינג המוני בין הנקרות: גם השנה במסגרת 'ים של גליל מערבי': באתר התיירות ראש הנקרה בשיתוף שמוליק מלול מחברת אינפיניטי אקטיביטי יקיימו אירוע ספינינג המוני בו ישתתפו כ-600 רוכבים מרחבי הארץ, שייקחו חלק באירוע ספורט חגיגי וייחודי מול התפאורה הטבעית של הצוק, הים ועוצמת הטבע בלוקיישן המיוחד שהופך את הרכיבה לחוויה יוצאת דופן ובלתי נשכחת. את האירוע יובילו 18 מאמנים בשלושה מקצים כאשר בכל מקצה ישתתפו כ-200 רוכבים והוא יימשך כשעה וחצי. אתר הנקרות יהיה פתוח למבקרים, שיוכלו ליהנות מצפייה מלהיבה וממוסיקה קצבית, באירוע הספורט החגיגי והייחודי בתפאורה הטבעית של הצוק, הים ועוצמת הטבע. כל מאמן מביא את המוזיקה הייחודית שלו וDJ מקצועי יערוך את החומר לרשימה אחת שתתנגן לאורך האירוע.
 • 25.5 משט אכזיב ה-2: יחד עם מרכז התיירות והספורט הימי טרק ים אכזיב הנמצא בשמורת הטבע מהיפות בישראל – חוף אכזיב וראש הנקרה, יתקיים גם השנה במסגרת פסטיבל 'ים של גליל מערבי' משט חתירה על גבי סאפים וקיאקים זוגיים מחוף אכזיב אל 'אי האהבה'. המשטים ייצאו בכל חצי שעה בקבוצות של 15 חותרים על גבי סאפים ו\או קיאקים זוגיים בכל פעם, בליווי מדריך מצוות טרק ים אכזיב. הכרטיסים בהרשמה מראש. אל המשטים ניתן להגיע עם כלי שייט פרטיים (קיאקים וסאפים), וניתן להשכיר סאפים וקיאקים לפעילות החתירה בתאום מראש.

הפעילות בתשלום וברישום מראש. חתירה בסאפ מותנת בידע קודם, חתירת קיאקים מגיל 15. לפרטים נוספים באתר <<<

אירועי תרבות

 • מופעי לילות בנקרות – האמנים חוזרים להופיע בין הנקרות: שנה תשיעית למופעי המוסיקה המפורסמים באתר התיירות ראש הנקרה, אחד ממתחמי המופעים המיוחדים בישראל – והשנה עם מופעי אמנים מהבולטים בתחומם – עברי לידר (3.5), רוני דלומי שתארח את הראל סקעת (17.5), טונה (24.5) ולקינוח אמיר דדון (31.5).  המופעים הליליים בין הנקרות הם חווית תרבות מיוחדת– מופעי מוסיקה בימי חמישי בלילה באווירה מיוחדת בין ההר לים מול הצוקים באתר התיירות ראש הנקרה, בערב שכולל מופע בלוקיישן הייחודי וגם סיור לילי בנקרות לאור הכוכבים וירידה ועליה ברכבל לחוויה משולבת של מוזיקה, טבע והרבה רומנטיקה. סמוך למתחם המופעים יופעלו דוכני מזון ושתייה.

3-5.5 דרך גוף BodyWays בכפר המחול הבינלאומי בקיבוץ געתון – לאחר ההצלחה הרבה בשנה שעברה, 'דרך גוף BodyWays' חובר בפעם השנייה לפסטיבל ים של גליל מערבי לשלושה ימים של מחול, מוזיקה, מרחבים וריקודים, עם הופעות מחול ומוזיקה ועשרות סדנאות בכל הגישות דרך גוף, קול ותנועה וריקודים ללא הפסקה. 'דרך גוף' הוא הפנינג ייחודי בהשתתפות מאות אנשים המתאים לכל אוהבי התנועה, ובכל גיל: בואו לגלות עולם דרך גוף ותנועה. בין הפעילויות השונות (מיום ה' בשעה 16:00 ועד שבת ב17:00) – עשרות סדנאות בתחומי מחול עכשווי, קונטקט ואימפרוביזציה, צליל, קול וקצב, תבונת הגוף, ריקודים מהעולם, ביטוי ובמה, תנועה ויציבה, אמנויות מהמזרח, מגע ועוד; מופעי מחול שונים ביניהם המופע 'קופסא לבנה', מופע בכורה של להקת המחול הקיבוצית, ה-Tribal Makers – מופע סוחף עם שישה נגנים ווירטואוזים ועוד; מופעי מוזיקה חיה ומרקידה, רצף הופעות מחול סדנת קצב עם כלי נגינה אתניים, הפנינג אמנותי, פעילות תנועה רציפה במתחם הילדים לאורך שלושת הימים ביניהן סדנאות יוגה ואקרו-יוגה, ג'אגלינג, תאטרון תנועה ועוד שלל פעילויות לילדים לצד עשרות רבות של סדנאות למבוגרים בכל רמה וסגנון. מתחם הטיפולים מציע טיפולי גוף במגוון גישות במהלך שעות הפעילות. ניתן להזמין כרטיס המשלב לינה בחדר וניתן להקים אוהל (קמפינג) בשטח מקורה רשת צל בקיבוץ געתון. ניתן לרכוש כרטיס בנפרד למופעי להקת המחול וכן כרטיס כניסה ל-1-3 ימים באתר הפסטיבל. פרטים נוספים וכרטיסים באתר הפסטיבל ובעמוד הפייסבוק 'ים של גליל מערבי'.

סיורים משפחתיים מודרכים בתשלום סמלי

בשלושה סופי שבוע בתקופת הפסטיבל (4-5.5, 18-19.5, 25-26.5) ייצאו בימים שישי ושבת סיורים חווייתיים מודרכים לכל המשפחה במסלולים שונים ברחבי הגליל המערבי במחיר סמלי של 10 ₪ בלבד למשתתף מעל גיל 3.  תוכניות הסיורים מתחדשות עם מסלולים מרתקים שהוכנו במיוחד עבור הפסטיבל כאשר חלקם אף עוברים בנקודות חמד באזור שאינן מוכרות לקהל הרחב.  ההשתתפות מותנית בהרשמה מראש ובתשלום מקוון באתר האינטרנט של הפסטיבל. בין תוכניות הסיורים השונות המוצעות לקהל הרחב במסגרת הפסטיבל:

 • נחל כזיב, תצפית ושכשוך רטוב – טיול אל היפה והמרשים בנחלי הצפון, אל הירוק הנהדר, המצוקים האדירים והמים הזורמים, 'תצפית הנשרים', הליכה בתוך המים במעיין עין חרדלית ועוד. מומלץ למשפחות עם ילדים
 • עכו- בהאים, אפנדים ומה שביניהם –  טיול אל מכמני העיר העתיקה היושבת על מפרץ ימי ומסע בין גנים, דתות ובתים כולל סיור בגן הקדוש ביותר לבהאים בעולם, המתחם הסופי, כיכר גנואה, השוק, הנמל, בתי-כנסת, מסגדים, חאנים ועוד מפניניה של העיר.
 • אויר הרים צלול – טיול אל נופי הגליל המרהיבים, אל החורש הירוק ואל הפריחה המאוחרת, יחד עם הסיפורים הקטנים ומגוון הנוף האנושי, האתני והדתי החבוי בתוך הנוף הטבעי. בין האתרים בהם יעבור הטיול יהיה גם רכס אדמית הגובל עם לבנון ומערת קשת עם אתר האמוניטים – חלזונות ימיים גדולים מאובנים, תצפית אל הגזרה המרכזית של דרום לבנון, אתר ההנצחה לחללי מלחמת לבנון השנייה, הכפר הדרוזי חורפיש ופינות נוף נוספות.

לפרטים נוספים על אירועי ים של גליל מערבי 2018 באתר <<<

חץ וקשת נווה הגר בית לחם הגלילית

קשתים בפעולה (צילום: מתן יגר)

במושבה בית לחם הגלילית נמצאת אחת האטרקציות המיוחדות שיש לאזור העמק להציע- מתחם פעילות חץ וקשת נווה הגר. במקום מתקיימת פעילות בחץ וקשת מקצועי לקבוצות ולמשפחות. תוכלו לירות לעבר מטרות או לצאת למסלול מאתגר ביער. הילדים הקטנים יוכלו לירות וליהנות בפעילות הבייבי אר'צר וכולם ביחד יוכלו ליהנות מהירי חץ וקשת בצלחות מעופפות.

בל"ג בעומר יתקיים במקום פסטיבל חץ וקשת עם הפנינג גדול, עם ירי בתלת מימד, מוזיקה, דוכני אוכל, עמדות למכירת ריבות וסבונים בהכנה ביתית ועוד. ביום השני תתקיים גם תחרות פתוחה בהרשמה מראש. מתי? בתאריכים 3-4/5 בשעות 10:00-16:00. המקום פתוח גם לימי גיבוש לקבוצות ולמשפחת נווה הגר ישנם גם צימרים וניתן לתאם חבילה ולשלב בין השניים. נווה הגר, בית לחם הגלילית. פרטים בטל': 04-9533353.

מלון נוף גינוסר עם פטיבל סולם יעקב ה- 42

סולם יעקב עם Abrams Brothers (צילום יח"צ)

כמו כל שנה באביב, כבר 42 שנה, שחובבי מוזיקת פולק לגווניה נאספים לסופשבוע של פסטיבל "סולם יעקב" בצפון ארץ. הפסטיבל שנוסד על ידי עולים מאנגליה ובראשם מנחם ויהודית וינגרד, עשה לו שם כהפנינג מוזיקלי וחברתי, באווירה רגועה של פסטיבל אמריקאי, ומושך אליו דוברי אנגלית ויותר ויותר ישראלים. המשתתפים הם מכל הגילאים והסטטוסים: צעירים אחרי צבא, בצד משפחות באוהלים וגם אזרחים ותיקים. אופייני לראות בפסטיבל משפחות שלמות בנות כמה דורות, שמחכות לפסטיבל מדי שנה ושומרות את החדרים במלון שנה מראש.
מאז שנת 2004 הפסטיבל מתקיים במדשאות הירוקות ובחורשה של מלון נוף גינוסר על חוף הכנרת. הפסטיבל מתפרש על פני 5 מוקדים. בנוסף להופעות המוזיקה בסגנון פולק ומוזיקת עולם, מתקיימות במקום מגוון פעילויות: הרקדות בסגנון אמריקאי, סווינג ואירי והשנה גם ריקודים בסגנון ימי הביניים.
השנה הכין לנו הזוג וינגרד שפע מופעים של: מוזיקת קאנטרי, פולק, רוק, אירי, סווינג, בלוגראס, בלוז, גלובל ביט ומוזיקת עולם.
הדגש בבחירת המופעים הוא על מוזיקה אותנטית, ובשילוב של אמנים ותיקים שחלקם ילידי ארה"ב וקנדה ואמנים צעירים שחלקם מופיעים בפעם הראשונה. האורחים מחו"ל השנה כוללים אמנים מאוקראינה (מוזיקת ימי הביניים בסגנון "משחקי הכס" ומוזיקה קלטית קצבית), להקת יוקללה מאיטליה ואמן בלוז וותיק מארה"ב.

הפרטים על כל האמנים בעברית ובאנגלית באתר כל הפרטים על התכנית וקניית כרטיסים באתר <<<

קולנוע וטלויזיה

הבלתי נראים The Invisibles של קלאוס רפלה Claus Räfle

ההכרזה של יוזף גבלס, שר ההסברה הגרמני ב – 19 ליוני 1943 שברלין "נקייה מיהודית", הייתה הכרזת ניצחון מבחינתו. למרות ההצהרה כ- 7000 יהודים נותרו עדיין בבירת הרייך. הם דאגו "להיעלם" בדרכים מיוחדות, תוך סיכון רב. חלקם התחבאו, חלקם חיו תחת זהות שאולה וכולם חיו כ"בלתי נראים" עם הפחד המתמיד שמא יתגלו. ארבעה מתוך אותם "בלתי נראים" עומדים במרכז סרטו של קלאוס רפלה, דרמת אנסמבל עשירה ורבת רבדים. זוהי יצירה המציעה מבט רגיש ונוגע ללב על פרק לא ידוע בהיסטוריה. מדובר בארבעה צעירים שבגיל מאד צעיר נאלצו לקחת אחריות על עצמם ועל אחרים. יתכן שתחושת חוסר הסכנה המלווה את הנעורים, היא שהעניקה להם את הכוח להתנגד לברבריות של הנאצים. כל הארבעה נקרעים מחייהם. אויגן פרידה הצעיר, עסוק במחשבות על בנות המין השני, אבל האירועים סביבו גורמים לו להיות מעורב פוליטי. חנה לוי הביישנית, נטמעת בסביבתה כארית לאחר שצבעה את שיערה לבלונד, מחפשת מקלט בחשכת בתי הקולנוע של ברלין. סיומה שונהאוס העקשן, המסכן עצמו לא פעם ומסתבך בעסקי זיוף מסמכים. והאחרונה, רות ארנדט הנאה, שמתחזה לאלמנת מלחמה ומוצאת מקלט במקום הכי לא צפוי, ביתו של קצין בורמכט, הצבא הנאצי.

ארבעת גיבורי הסרט עוברים חוויות מטלטלות ויוצאות דופן, עד שהן בלתי נתפשות כמעט. אולם הבמאי אינו מעוניין בהגזמת האירועים ובסרטו העלילתי הראשון נשאר הבמאי הדוקומנטרי המיומן צמוד לעובדות. יחד עם שותפתו לכתיבה והפרטנרית שלו אלכסנדרה לופז, ערך הבמאי תחקיר מעמיק וראיין עדים רבים. היות והראיונות צולמו, שולבו הדמויות המקוריות והעדויות שלהם בצד הסיפור המצולם. כך אנו שומעים את הגיבורים האמתיים מגיבים לאירועים במהלך הסרט. ארבעה ניצולים שהסכימו לספר את סיפורם ולנקוט בצעד חשוב כדי  שאירוע היסטורי זה לא יישכח. הודות להם הפרויקט הזה יכול היה לעלות לרמה אחרת.

גיבורי הסיפור מעולם לא פגשו אחד את השני והסיפורים נארגים אחד בשני. הם הופכים בעצם לסוג של קהילה בה חברות נשמות תאומות, בשילוב דמויות שסייעו להם וחברים לסבל, כמו החשמלאי וורנר שרף, והמרגלת סטלה גולדשלאג. בנוסף לראיונות מן העת האחרונה, שולבו בסרט גם קטעי ארכיון המעניקים לסרט ממד ריאליסטי נוסף.

בעוד המשטר הנאצי מכריז רשמית על ברלין כ "נקייה מיהודים" היו יהודים שהצליחו לעשות את הבלתי אפשרי ולהפוך "בלתי נראים" לעיני השלטונות. מה שהציל אותם מציפורני הגסטפו היו מזל ולא מעט תושייה. מעטים בלבד ידעו את זהותם האמיתית. סיומה שונהאוס מזייף דרכונים ומציל עשרות יהודים. האני לוי צובעת את שיערה לבלונד ומשוטטת במרכז ברלין בזהות ארית בדויה. אויגן פרידה חי עם משפחה גרמנית, ביום הוא חבר בתנועת הנוער ההיטלראי ובלילות מפיץ עלונים הקוראים למרי. ואחרונה, רות גימפל, מאמצת לעצמה דמות של אלמנת מלחמה ומגישה מטעמים לקצינים נאציים בשוק השחור. כולם נלחמים על חייהם תחת האימה להיחשף.

"הבלתי נראים" מספר פרק לא מוכר בתנועת ההתנגדות היהודית למשטר הנאצי. התסריט מבוסס על ראיונות שערך הבמאי קלאוס רפלה עם ניצולים שחיו תחת זהות שאולה. זהו סרט מטלטל ורחום ששזורים בו הומור בלתי צפוי, ראיונות וקטעי ארכיון החוברים ליצירת דרמה מהודקת, מרגשת ומעוררת השתאות המזכירה לנו פעם נוספת שהמציאות של אותה תקופה עלתה על כל דמיון.

במאי: קלאוס רפלה Claus Räfle, תסריט: קלאוס רפלה ואלחנדרה לופז. שחקנים: סיומה שונהאוס: מקס מאוף Max Mauff, האני לוי: אליס דוויר Alice Dwyer, רות ארנדט: רובי פי Ruby O. Fee

גרמניה 2017, הסרט דובר גרמנית. תרגום לעברית ולאנגלית, 110 דקות.

לדברי הבמאי קלאוס רפלה "הסרט החל מסרט דוקומנטרי אחר. לפני עשר שנים צילמתי סרט דוקומנטרי על בית הבושת הנאצי "סלון קיטי". זה היה מקום בו ביקרו באופן קבוע דיפלומטים ואנשי צבא בכירים וכל שיחותיהם צוטטו על ידי רשויות הביון הגרמניים. גם אישה יהודיה מברלין, בעלת מסמכים מזויפים, התחבאה שם. זה עורר את סקרנותי, ויחד עם שותפתי התחלתי תחקיר על היהודים שהצליחו להתחבא בברלין. התחקיר שלנו הצליח בסופו של דבר, ולאחר מאמץ ממושך גילינו שהמספרים היו גבוהים ולא היה מדובר בהצלחות בודדות. מאוקטובר 1943 ועד אפריל 1945 כ- 7,000 אזרחים ברלינאים יהודים, ניסו לחיות במחבוא או תחת זהות שאולה. מתוכם נצלו קרוב ל- 1,700. זה התאפשר בין היתר הודות לעזרתם של ברלינאים נוצרים שהפרו את ההוראות של השלטונות. כך שהסרט מתעד גם את פעילות המחתרת".

במרבית המקרים נעזרו הבלתי נראים באנשים שהסכימו לסייע תוך נטילת סיכון גדול לחייהם שלהם. "הגיבורים השקטים" הללו סיפקו מזון, מסמכים מזויפים, אמצעים לברוח ומגורים. חלקם החביאו אנשים בבתים שלהם. ניסיונות הצלה יחידניים הובילו לעיתים ליצירת רשת גדולה יותר של סייענים. כעשרה סייענים לכל יהודי שהוחבא. לפי הערכות היו בגרמניה הנאצית עשרות אלפים שסייעו ליהודים.

לאחר 1945 מרבית הסייענים האמיצים הללו הסתירו את תרומתם להצלת יהודים. פעילותם זכתה להכרה רק זמן רב מאוחר יותר. עד 2013 הוכרו על ידי 'יד ושם' 24 אלף איש, גברים ונשים, כחסידי אומות עולם.

'מרכז ההנצחה לגיבורים השקטים' בגרמניה מוקדש לזכרם של אלה שהצליחו לברוח מאיום המוות ולאלה שסייעו בידם לעשות זאת.

ההפקה מבקשת להביע את תודתה ל'מרכז ההנצחה לגיבורים השקטים: ההתנגדות לרדיפת היהודים", ובמיוחד להיסטוריוניות ברברה שייב וד"ר ביאטה קוסמלה, על העזרה הרבה והתמיכה.

סינמטק (ת"א, ירושלים, הרצליה, שדרות), יס פלאנט (אילון, ראשל"צ, חיפה), גלובוס מקס (כ"ס, קריון,גראנד חיפה, מודיעין, פ"ת), סינמה סיטי גלילות ועוד.

המגשר Beirut
העלילה מתרחשת בביירות 1980. ג'ון האם בתפקיד מייסון סקילס, דיפלומט אמריקאי בדימוס ששב לתפקידו על מנת להציל את שותפו מידי תא הטרור שככל הנראה אחראי למות אשתו. רוזמונד פייק מגלמת סוכנת שטח של ה-סי.אי.איי, העובדת תחת כיסוי בשגרירות האמריקאית, על מנת לשמור על חייו של מייסון ולהבטיח את הצלחת המשימה.

במאי: בראד אנדרסון, שחקנים: ג'ון האם (מד מן), רוזמונד פייק (נעלמת) ובהשתתפות אלון אבוטבול.
אורך הסרט: 109 דקות. הפצה פורום פילם.

בחזרה מטואיצ׳י Jungle

"בחזרה מטואיצ'י", ספר הקאלט של יוסי גינסברג אשר שימש השראה לדורות של תרמילאים, הופך למותחן הישרדות מרתק בכיכובו של דניאל רדקליף ("הארי פוטר") בהפקה הוליוודית. יוסי גינסברג, צעיר ישראלי מרמת גן, יוצא לטיול הגדול אחרי שירותו הצבאי, בדרום אמריקה. בג'ונגלים של בוליביה הוא חובר לשני ידידים הרפתקנים, קווין ומרקוס, ולטיפוס מפוקפק בשם קארל. קארל מוביל אותם אל מעמקי יערות האמזונס, ועד מהרה החלום הופך לסיוט כאשר יוסי מוצא את עצמו לבד בג׳ונגל, נאבק באיתני הטבע, מנסה לשרוד, מטלטל בין תקווה ויאוש.

במאי: גרג מקלין, תסריטאי: ג'סטין מונג'ו (עפ"י "בחזרה מטואיצ'י" של יוסי גינסברג). שחקנים: דניאל רדקליף, תומס קרצ'מן, אלכס ראסל, ג'ואל ג'קסון. הפקה: דנה לוסטיג, גארי המילטון, מייק גאבראווי, טוד פלמן, גרג מקלין. אוסטרליה/קולומביה 2017. 115 דקות. הפצה: סרטי שובל, סרטי יונייטד קינג.

חמישים אביבים Aurore של בלנדין לנואר Blandine Lenoir

אורור פרודה מבעלה, פוטרה לאחרונה מעבודתה ורק גילתה שהיא עומדת להפוך לסבתא. היא נאלצת לקחת על עצמה עבודות ניקיון ומתקשה להתמודד עם קשיי הפרנסה. כשהיא נתקלת בדרך מקרה, באהבה הגדולה של חייה מימי הנעורים היא מחליטה לנקוט צעדים ולעשות הכל כדי לשנות את מהלך חייה. אולי עכשיו כשהיא חוגגת 50 אביבים זה הרגע לשינוי ולתקווה. בימוי ותסריט: בלנדין לנואר     Blandine Lenoir. שחקנים: אורור: אנייס ג'אווי Agnès Jaoui, טוטוש: טיבו דה מונטלמבר Thibault de Montalembert , מנו: פסקל ארביו  Pascale Arbillot

צרפת 2017, 87 דקות. צרפתית תרגום לעברית ואנגלית. הפצה קולנוע חדש. החל מ- 26/4 בסינמטק תל אביב, קולנוע כוכב רמת השרון וברחבי הארץ.

 
- פרסומת -

 

Yes  עם "על הספקטרום" בפסטיבל "טרייבקה"

הישג יוצא דופן לתעשיית הטלוויזיה הישראלית. פסטיבל טרייבקה הכריז כי הסדרה החדשה של yes,

"על הספקטרום", התקבלה להקרנה בפסטיבל. זו הפעם הראשונה בה סדרת טלוויזיה ישראלית משתתפת בטרייבקה.

פסטיבל טרייבקה, שיפתח השנה ב-18 לאפריל, נוסד על-ידי השחקן רוברט דה נירו והמפיקה ג'יין רוזנטל, בשנת 2002 בעקבות פיגועי הטרור במגדלי התאומים, שהביאו גם לפגיעה בשכונת טרייבקה הסמוכה למגדלים. מטרת הפסטיבל היתה לסייע בשיקומו של האזור ולקבוע את מעמדה של העיר ניו-יורק כמוקד קולנוע עולמי. עם השנים הוא הפך לאחד מפסטיבלי הסרטים הבינלאומיים החשובים בעולם.

"על הספקטרום", שיצרו דנה אדיסיס ויובל שפרמן, ותעלה ב-yes בשבועות הקרובים, היא דרמה קומית בכיכובם של נעמי לבוב, ניב מג'ר ובן יוסיפוביץ', במרכזה בפעם הראשונה בטלוויזיה, צעירים על הספקטרום האוטיסטי, אשר חולקים יחד דירה במסגרת דיור מוגן בלב שכונות רגילות. דרך נקודת מבטם על החיים, נזכה לראות את עצמנו מזווית חדשה, שתוליד אולי ספקות לגבי העולם "הנורמלי" כמו שאנו רואים אותו: שלושת הצעירים הם עמית (בן יוספוביץ', כוכב "הבימה" העולה), אוטיסט בתפקוד גבוה שעדיין מנסה להבין איך נוסעים באוטובוס או איך מתנהלת קניה בסופר, זוהר (השחקנית נעמי לבוב) בחורה יפהפייה עם לקות שכלית שעובדת בארומה, מחפשת אהבה, והכי היתה רוצה חבר "רגיל", ורון רון (ניב מג'ר, היוצר ואושיית הרשת) בחור עם אספרגר, אובססיבי לערוץ הקניות ולניקיון, המסתגר בבית. את הסדרה יצרו הבמאי יובל שפרמן והתסריטאית דנה אידיסיס, בהשראת אחיה הצעיר של דנה שהוא אוטיסט וחבריו. עוד משתתפים: אבי דנגור (אבי הזמר, מייקל) דור מוסקל (ערוץ הכיבוד) ורותי הולצמן (שוקלד, מנטה, מסטיק) שחוזרת למסך. מפיק: אודי סגל, סומיוקו הפקות.

HOT HBO ו-HOT VOD עם ווסטוורלד Westworld

דרמת המד"ב המצליחה של HBO, חוזרת לעונה שנייה ומצופה שתשודר בשידור חי ב-HOT HBO וב-HOT VOD. הסדרה, שנוצרה על ידי המועמד לאוסקר ג'ונתן נולאן – אחיו של הבמאי כריסטופר נולאן ומי שכתב עמו את "ממנטו", "בין כוכבים" וטרילוגיית "האביר האפל" – ועל ידי אשתו, ליסה ג'וי ("סוכן מחוק") מבוססת על סרטו של מייקל קרייטון משנת 1973. על ההפקה המושקעת ועתירת התקציב אמונים גם המפיקים ג'יי ג'יי אברהמס, ג'רי ווינטראוב ובריאן ברק.

https://www.youtube.com/watch?v=sjVqDg32_8s

קאסט יוצא דופן של שחקנים עטורי פרסים מוביל את הסדרה, בהם המועמד לאוסקר וזוכה "גלובוס הזהב" אד האריס, המועמדת ל"גלובוס הזהב" וה"אמי" (על תפקידה) אוון רייצ'ל ווד, כוכב סרטי "X-מן" ג'יימס מרסדן, זוכה "גלובוס הזהב" ג'פרי רייט, המועמדת ל"גלובוס הזהב" ול"אמי" (על תפקידה) טנדי ניוטון ועוד רבים.

"ווסטוורלד" הוא פארק שעשועים עצום, המעוצב בהשראת תקופות היסטוריות ומדמה חוויית חיים אותנטית, בכיכובן של דמויות מלאכותיות ריאליסטיות להפליא המכונות "מארחים". זהו המקום שבו בני האדם יכולים לספק את כל מאווייהם – מוסריים ולא מוסריים כאחד – מבלי לשאת בהשלכות, או כך לפחות הם חשבו. בסופה של העונה הראשונה הוביל יוצר הפארק ד"ר פורד (זוכה האוסקר אנת'וני הופקינס) את אורחיו אל מלכודת מוות בהנהגתם של המארחים המורדים ובראשם דולורס (ווד). מארחים נוספים, שחיו בתחושה שהם אנושיים, בעלי עבר וזיכרונות מוחשיים, נאלצו להתמודד עם הגילוי על זהותם ועם שאלות פילוסופיות על אנושיות ומוסר. אם העולם אכן שייך לאלה שיצרו אותו, כיצד תתמודד האנושות עם תקומתם של הרובוטים ודרישתם לזכויות אדם וחירות?

החל מה-23.4, ימי שני ב-04:00 וב-22:00, ב-HOT HBO וב-HOT VOD

תיאטרון ובמה

תיאטרון הבלט הרוסי מסנט פטרבורג עם "מפצח האגוזים" ו"אגם הברבורים"

להקת תיאטרון "הבלט הרוסי" מסנט פטרבורג נוסדה בשנת 1990 על ידי רקדנים בעלי שם עולמי, ביניהם אנה ואלכסנדר וויטין, שפרשו מתיאטרון "מרינסקי". בתוך 25 שנה הפך "הבלט הרוסי" לאחת הלהקות המצליחות בעולם. התיאטרון ערך עד כה מעל 50 סבבי הופעות בינלאומיים והשתתף בעשרות פסטיבלים יוקרתיים.

תיאטרון "הבלט הרוסי" הופיע בארץ בהצלחה רבה, ובספטמבר הוא מביא מתנה אמיתית לאוהבי הבלט הישראלים: שתי יצירות – "מפצח האגוזים" ו"אגם הברבורים".  היצירות נכתבו במאה התשע עשרה על ידי המלחין הרוסי האגדי פיוטר איליץ' צ'ייקובסקי. מאז הן הפכו לחלק בלתי נפרד מהתרבות הרוסית ועם הזמן נכנסו לפנתיאון הקלאסיקה העולמית.

הבלט הקלאסי "מפצח האגוזים" עם המוסיקה המוכרת של צ'ייקובסקי על פי ספרו של הסופר הגרמני ארנסט תיאודור אמדאוס הופמן. בסיפור הידוע מקבלת הילדה קלרה מתנה אופיינית לחג המולד של מפצח אגוזים בדמות חייל. אליה של קלרה שובר את ידו של החייל וקלרה נרדמת עצובה ומתעוררת לעולם של פנטזיה בו היא הפכה לננסית בגודל של מפצח האגוזים שקיבלה, ואז מלך העכברים רודף אחריה עם נתיניו העכברים ובסופו של מאבק קלרה ומפצח האגוזים מצליחים לגבור עליהם. בסופו של דבר מפצח האגוזים מתגלה כנסיך יפה תואר שנושא את קלרה לאישה.

הבלט הוצג לראשונה בתיאטרון המרינסקי בסנט פטרבורג בשנת 1892. צ'ייקובסקי עצמו לא היה מרוצה מיצירתו וחשב שהיא אינה משתווה ליצירותיו הקודמות. אולם עם הזמן עלה קרנה של היצירה והיא הפכה לקלאסיקה בתחום המוסיקה ובתחום המחול. היצירה זכתה לעשרות ביצועים, ומספר להקות מחול נחשבות חוזרות לבצע את היצירה בכל שנה לכבוד חג המולד.

הבלט השני אותו יעלה "הבלט הרוסי" הוא "אגם הברבורים" שכבר בוצע בישראל על ידי הלהקה בשנת 2015. הבלט הוצג לראשונה בתיאטרון "בולשוי" במוסקבה בשנת 1877. מאז הוא זכה לשלל גרסאות שהועלו לא רק ברוסיה אלא גם ברחבי לעולם. במרוצת השנים "אגם הברבורים" עלה על במות של מדינות שונות כגון בריטניה, שבדיה, פינלנד, סרביה, ארה"ב, הונגריה, צרפת, גרמניה, קובה, דנמרק, גיאורגיה ועוד. הפופולאריות לה זכה הבלט הלכה וגברה וכיום "אגם הברבורים" לאחת מיצירות הבלט המוכרות ביותר שזוכה לציטוטים רבים גם מחוץ לעולם המחול.

תיאטרון "הבלט הרוסי" מסנט פטרבורג שומר על מסורת הבלט הרוסי. הביצוע המדויק, הכוריאוגרפיה ברוח התקופה, ההקפדה על עקרונות התנועה – כל אלה מאפשרים לצופים להיחשף למורשת התיאטרון הנודע מרינסקי. רבים ממייסדי "הבלט הרוסי" הם יוצאי התיאטרון והיו תלמידים בבית הספר של בלט המריסנקי.  המופעים לא רק שומרים על העקרונות והמסורת של הבלט הקלאסי, אלא גם מצליחים לשחזר את האווירה של היצירות המקוריות. היא באה לידי ביטוי בכל רובד של ההפקה – מהתפאורה והתלבושות ועד הכוריאוגרפיה.

זו הזדמנות נהדרת מיד אחרי יום העצמאות לחזור אל האגדות הקסומות של צ'ייקובסקי עם ההפקה הנהדרת של תיאטרון "הבלט הרוסי" מסנט פטרבורג. הפקה בישראל: רומן רבינוביץ'. מועדי המופעים:
מפצח האגוזים:

אגם הברבורים:

תיאטרון מלנקי בתיאטרון הבימה עם הכסאות של יונסקו

העלאה בפרשנות עכשווית למחזה מפורסם מאת אז'ן יונסקו – חלוץ תיאטרון האבסורד האירופי, ובין חשובי המחזאים בעולם במאה ה-20.

זוג קשישים חיים יחד בבית מוקף מים מזה שבעים וחמש שנים. זה שנים אחדות שהקשיש שוקד על חיבור של בשורה חשובה לעולם. הזוג מארגן ערב חגיגי לאורחים חשובים, אשר במסגרתו, עתידה הבשורה להישמע מפיו של "נואם מקצועי".

תיאטרון מלנקי הוא תיאטרון שמעלה קלאסיקות ספרותיות ובימתיות בפרשנות ישראלית, מחודשת ועכשווית. התיאטרון, שנוסד בשנת 1997, הוא תיאטרון דו-לשוני המעלה הצגות בעברית וברוסית. התיאטרון מעלה במסגרת "הבימה" את ההצגה "צמח" – הפקה משותפת של תיאטרון מלנקי והבימה לרגל 100 שנים לתיאטרון. "הכסאות" תוצג לראשונה במסגרת תיאטרון הבימה כחלק מהצגות הפרינג' של התיאטרון הלאומי והפעם בעברית. אורך ההצגה כשעה.

שחקנים: יבגניה שרובה, מיכאל טפליצקי, אינה סלביטקר ,פבל קרבצקי. ראשון 22 באפריל בשעה 20:00 ושני 23 באפריל בשעה 20:00. תיאטרון הבימה. טל': 03-6295555.

דון ג'ובאני של וולפגנג אמדיאוס מוצרט

האופרה דון ג'ובאני (1787) מבוססת על סיפורי חייהם של דון חואן וקזנובה, שני רודפי הנשים הגדולים בכל הזמנים. הפקה זו של התזמורת הקאמרית הישראלית מהווה המשך שיתוף הפעולה עם הקשר הווקאלי וינה-תל אביב והאוניברסיטה למוזיקה ולאמנות של העיר וינה, שהחל בעונת 2017 עם האופרה "האימפרסריו" מאת מוצרט. ניצוח: אריאל צוקרמן, בימוי: רוזמרי דנציגר.

האופרה דון ג'ובאני כפי שתועלה הפעם, תהפוך את הנושא המוסרי על פניו, תוך דליית נדבכים עמוקים מתוך הטקסט של מוצרט ודה פונטה. הסיפור יתרחש באמצע שנות העשרים של המאה העשרים, השנים שבין שתי מלחמות העולם, המצטיינות בשחרור ממוסכמות חברתיות, כשהנשים משתחררות מהקורסטים החונקים, מפסיקות להדגיש את מתניהן הדקיקות וגוזזות את שיער ראשן בתספורת נערית קצרה והגברים מתהדרים בלבושם. החיים יפים, משוחררים ומתירנים, כאילו אין מחר: .Viva la libertà! זה המוטו המרכזי גם של דון ג'ובאני וכל החוגגים עמו. אלא שהוא היחיד שהולך אתו עד הסוף.

בהפקה שלפנינו מהווה הרומן "גאטסבי הגדול" של סקוט פיצג'רלד מודל לאורח החיים ההולל כמו גם לדמות האסתטיקן, החי לצד החברה, כישות יחידנית ונפרדת ממנה ועם זאת, ניזונה ממה שחברה זו מציעה לו. מסביב לגאטסבי סוערות לא רק המסיבות שהוא מארגן, אלא גם רוחשות שמועות שאיש אינו יכול לאמתן. דון ג'ובאני, על פי הקלישאה המקובלת, הוא "אדם חשוד". אולם למעשה הוא חי את חייו על פי אמונתו וללא צביעות. ואכן דון ג'ובאני אוסף את נשיו כמי שאוסף אובייקטים אסתטיים: "מה שמעסיק אותנו כאן, הם הדקויות והתחכום, שבאמצעותו דון חואן יודע כיצד לגנוב את ליבה של העלמה, השליטה בידיעה כיצד להשיג את ליבה, כישרון ההסחה, ההתכווננות, הפיתוי המתמשך. כמה נשים הוא פיתה, אין לכך כל חשיבות כאן. מה שמעניין אותנו, היא האמנות והתחכום של הפיתוי."  סרן קירקגארד, או/או "על השלב הארוטי המיידי"

חמישי 26.4 בשעה 20:30 משכן לאמנויות אשדוד, שלישי 1.5 בשעה 20:30 ושעה 19:00 במוזיאון תל אביב, רביעי ה- 2.5 בשעה 18:30 תתקיים הרצאה מפי הכנרית הראשית של התזמורת, אלינא גורביץ' על הנושא: "דון ג'ובאני – בידור להמונים או מסרים חתרניים?". ההרצאה בחינם לבעלי כרטיס. האופרה תתחיל בשעה 20:00. חמישי 3.5 ושבת 5.5 בשעה 20:00 במלון אלמא – זיכרון יעקב, רביעי 8.5 בשעה 20:30 בהיכל התרבות אריאל. משך האופרה כ-3 שעות (באשדוד ובאריאל האופרה תוצג בגרסה מקוצרת של כשעתיים בלבד).

תיאטרון הצלליות טיוליס Teulis לראשונה בישראל עםYour Shadow

תיאטרון הצלליות המצליח מגיע להופעות בארץ עם תוכנית חדשה ומלהיבה. תוכנית אינטראקטיבית Tour Shadow בשילוב 3D ושימוש בטכנולוגיה חדשנית. המופע שמשלב ריקוד ואקרובטיקה יסחוף אתכם לחוויה מסעירה ומלאת מסתורין. תיאטרון הצללים הוא אמנות שנולדה בסין לפני 1700 שנה. במאה השמונה עשר צרפתים הביאו אותה לאירופה ובתחילת הדרך הדמויות היו בובות על מקלות עדינים. מאז היא צברה פופולריות עצומה. ובאמצע שנות השמונים נכנס אלמנט נוסף ומעניין הגוף האנושי. השחקנים משלבים גמישות, דמיון, ויוצרים מופעים מרתקים משעשעים ועשרים.
Teulis נוסד בשנת 2011 ובשבע שנות פעילותו הוא הגיע להצלחה מסחררת: התיאטרון זכה בפרסים בתחרויות ופסטיבלים יוקרתיים בצ'כיה, סלובקיה, טורקיה ואיטליה. תיאטרון Teulis הופיע ברחבי העולם בפינלנד, בשוודיה, בפולין, בקפריסין, בטורקיה, ביפן ובמקומות נוספים התיאטרון הופיע למעלה מ- 300 מופעים על במות נחשבות בעולם, והופעותיו היו לסולד אאוט ברים מן המקרים.

Your Shadow –  הוא מופע חדש המורכב ממבחר הקטעים שהלהקה הציגה בכל שנות פעילותה בשילוב קטעים חדשים. העלילה נסובה סביב זוג אוהבים שחולמים להפיק סרט קולנוע. Your Shadow מתאר את מסעם המרתק של השניים לאחר הבכורה העולמית בישראל ימשיכו לסבוב ההופעות בארצות הברית.

רומן סוקולוב הוא היוצר של התיאטרון, הוא עבד בהפקת אירועים ויום אחד התבקש ליצור מופע של תיאטרון צלילות לחברת גדולה. בעקובת ההצלחה הוא חבר לשותפו ויטלי סוסלובטס וביחד הם הקימו את התיאטרון.

במקביל להצגות התיאטרון והופעות החיות הוזמנו אנשי טיוליס ליצור סרטי פרסומת או מופעי קידום עבור לחברות מסחריות רבות בהן קיאה, נספרסו, הרבל לייף, לוריאל פריז, נסקפה, מרצדס, HP , קנון, אאודי ועוד. הפקה בישראל Bezalel Events.

תל אביב, בית החייל מוצ"ש 12/5 בשעה 20:30, ראשל"צ, מופת ראשון 13/5 בשעה 20:00, אשדוד, מרכז קהילתי דיונה, שני 14/5 בשעה 20:00, באר שבע, היכל התרבות שלישי 15/5 בשעה 20:00 וקריית מוצקין, היכל התיאטרון רביעי 16/6 בשעה 20:00. להזמנות באתר קופת בראבו <<<
התזמורת הפילהרמונית סנט פטרסבורג, בישראל לרגל חגיגות ה- 70 למדינת ישראל

התזמורת הפילהרמונית של סנט פטרסבורג נוסדה ביולי 1882, בתקופת רוסיה הצארית. אחרי מהפכת 1917 היא זכתה למעמד ממלכתי ובראשה עמד סרגיי קוסביצקי. בין המנצחים הבינלאומיים שעבדו עם התזמורת באותה התקופה: ולטר, ויינגרטנר, קלייבר, מונטה וקלמפרר. עם סולני התזמורת נמנו ולדימיר הורוביץ וסרגי פרוקופייב. ב-1918 היא ביצעה לראשונה את הסימפוניה הקלאסית מאת פרוקופייב וב-1926 – את הסימפוניה הראשונה מאת שוסטקוביץ'. בשנה 1938 התחילה "תקופת מראווינסקי" בת 50 שנה שהזניקה את התזמורת למקום גבוה מאוד בדירוג הבינלאומי. באותן שנים התקיים שיתוף פעולה הדוק בין המלחין דמיטרי שוסטקוביץ' למנצח יבגני מראווינסקי. שוסטקוביץ' הקדיש למנצח את הסימפוניה השמינית שלו.

התזמורת הפילהרמונית ביצעה יצירות קלאסיות מוכרות לצד יצירות מהמאה העשרים. לאורך השנים עבדו עם התזמורת המנצחים: מהטה, סווטלנוב, רוז'דסטבנסקי ואחרים. בין הסולנים שהופיעו איתה היו קליברן, גולד, סטרן, ריכטר, אויסטרך, וירסלדזה, טרטיאקוב, קוגן, ספיבקוב ואחרים. משנת 1988 עומד בראש התזמורת המנצח יורי טמירקנוב שבשנת 2017 מונה לפרופסור של כבוד בקונסרבטוריון למוסיקה ע"ש צ'ייקובסקי.

הקונצרטים בהשתתפות 120 נגנים יתקיימו בהיכל התרבות בתל אביב ב-9 במאי 2018 – יום הניצחון על גרמניה הנאצית ולמחרת ה-10 במאי 2018. בקונצרט של ה-9 במאי תבוצע הסימפוניה השביעית "לנינגרד" מאת דמיטרי שוסטקוביץ' הידועה כסימפוניה שנוגנה בימי המצור על לנינגרד (הלא היא סנט פטרסבורג), כלומר הסימפוניה הסנט- פטרסבורגית. בתוכנית של ה-10 במאי יבוצעו הקונצ'רטו לפסנתר מס' 3 מאת סרגיי רחמנינוב והסוויטה הסימפונית "שחרזאדה" מאת ניקולאי רימסקי קורסקוב. בקונצרט יככב הסולן ניקולאי לוגנסקי, אחד הפסנתרנים המוערכים בעולם. שני הקונצרטים יתחילו בשעה 20:30. כרטיסים בקופת בראבו  ובטל': *3221 , במשרדי לאן ובטל': *8780

תעופה

אייר אינדיה עם שלוש טיסות שבועיות לדלהי ומגוון יעדי המשך באסיה

חברת התעופה ההודית אייר אינדיה, המיוצגת בישראל על ידי אופן סקיי, השיקה את קו הטיסות הישיר בין תל-אביב לדלהי. טיסת הבכורה של החברה נחתה בנמל התעופה בן גוריון והתקבלה בטקס חגיגי בהשתתפות שר התחבורה, ישראל כץ, שר התיירות, יריב לוין ומנכ"ל המשרד, אמיר הלוי וכן בכירי הנהלת חברת אייר אינדיה, אנשי שגרירות הודו בישראל, בכירי חברת אופן סקיי ואנשי תעופה ותיירות מהארץ ומהודו. הקו יפעל בתדירות של שלוש טיסות בשבוע בימים ראשון, שלישי וחמישי. כל הטיסות בקו יתבצעו במטוס הבואינג 787 "דרימליינר" החדש והמתקדם של החברה, המכיל 256 המושבים, בתצורה של שתי מחלקות: עסקים ותיירים. הטיסה בקו תארך כ-7 שעות – זמן הטיסה הישיר הקצר ביותר בין המדינות – ותאפשר לנוסעים לשאת שתי מזוודות במשקל של עד 23 ק"ג במחלקת תיירים ומגוון רחב ונוח של טיסות ליעדי ההמשך של החברה: בנגקוק, החל מ-699 דולר; קטמנדו, החל מ-868 דולר; קולומבו, החל מ-726 דולר; סינגפור, החל מ-964 דולר; סידני, החל מ-1268 דולר; מלבורן, החל מ-1288 דולר ועוד.

הטיסה הראשונה בקו, AI139, המריאה מדלהי בשעה 18:00 ונחתה בנתב"ג בשעה 21:45 (כל הזמנים, מקומיים). טיסת החזור הראשונה לדלהי, AI140, תמריא מנתב"ג בשעה 23:15 ותנחת בשעה 10:00 בדלהי וכך יתבצעו הטיסות בשבוע ההפעלה הראשון של הקו. החל מה-1 לאפריל, טיסה AI139 תמריא בשעה 16:50 מדלהי ותנחת בנתב"ג בשעה 21:45 וטיסה AI140 תמריא מנתב"ג בשעה 23:15 ותנחת בדלהי בשעה 09:00.

הקו נפתח על ידי אייר אינדיה, לאור הפוטנציאל העצום של ישראל לתיירות הדדית בין שתי המדינות, ובהמשך למאמצי שיווק של משרד התיירות, שכוללים פתיחת לשכת תיירות בהודו וקמפיינים ייעודים, שהביאו לעליה מתמדת בכניסות תיירים מהודו לישראל. סכום המענק החד-פעמי הצפוי להינתן לאייר אינדיה לפיתוח הקו ושיווק התיירות עומד על 750 אלף יורו. מנתוני משרד התיירות עולה כי תייר הודי שוהה בישראל 6.2 לילות בממוצע ומוציא 1,066 דולר בממוצע בביקורו. בשנת 2016 נפגש מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי, בהודו עם מנכ"ל חברת התעופה והציג בפניו את הפוטנציאל העסקי של פתיחת קו ישיר לישראל. כבר כיום ניתן להצביע על התחלת מימוש הפוטנציאל ובין היתר עליה של 47% בכניסות תיירים מהודו בשנת 2017 בהשוואה לשנת 2015, לצד המציאות בה למעלה מ-50 מיליון הודים בעלי דרכונים. ממחקר שוק שבוצע על ידי המשרד עולה שההודים, אשר למעלה מ-350 מיליון איש ביניהם גולשים באינטרנט – רואים בישראל "סטארט-אפ ניישן" וכמובילים בקולינריה, יין וסגנון חיים. לאור זאת, ניתן לראות עלייה מתמדת במספר התיירים המגיעים לישראל מהודו בשנים האחרונות: בשנת 2014 הגיעו כ-34,600, בשנת 2015 הגיעו כ-39,300 (עלייה של כ- 13.5% לעומת השנה קודמת), בשנת 2016 כ- 44,500 – (עלייה של כ-13.2%) ובשנת 2017 כ- 58,000 (עלייה של כ-23.2%( לעומת השנה שקדמה לה. גם ב-2018, מגמת העלייה נמשכת כאשר בחודשים ינואר ופברואר נרשמה עלייה של 33% במספר התיירים הנכנסים ביחס לתקופה המקבילה אשתקד, ועלייה של 54% ביחס לאותה תקופה לפני כשנתיים.

בריטיש איירווייס עם 20% יותר מושבים וקו חדש לאיי סיישל

חברת התעופה בריטיש איירווייס מגדילה את מספר הטיסות השבועיות ל-19 טיסות בקו ת"א לונדון. החברה הודיעה כי בעונת הקיץ 2018, תפעיל 5 טיסות נוספות מידי שבוע ותגדיל את היצע המושבים בקו בכ-20%. מערך הטיסות של בריטיש איירווייס בקיץ הקרוב יכלול שתי טיסות יומיות במטוסי בואינג 777 רחבי הגוף, שבהם 4 מחלקות: מחלקה ראשונה (First), מחלקת עסקים (Club World), מחלקת תיירים משודרגת (World Traveller Plus) ומחלקת תיירים (World Traveller), וכן 5 טיסות שבועיות במטוס איירבס 321A. כל טיסותיה של החברה אל ומישראל מופעלות בתצורה "ארוכת טווח" (Longhaul), כנהוג בטיסות בינלאומיות ארוכות טווח.

בריטיש איירווייס הינה חברת התעופה הבינלאומית הוותיקה ביותר בישראל, והיא מציעה לנוסע הישראלי את המגוון הגדול והנוח ביותר של טיסות לכל חמשת היבשות. בשנתיים האחרונות הרחיבה חברת התעופה את רשת קווי הטיסה שלה ב-17%, עם הוספת 38 יעדים מבוקשים חדשים, לדוגמא איי סיישל.

טיסות בריטיש איירווייס בקו שבין תל אביב ללונדון נוחתות כולן בטרמינל הבינלאומי מספר 5, בנמל התעופה הי'תרו- הטרמינל הבינלאומי הגדול ביותר באירופה, המאפשר לנוסעים מישראל מעבר קל, נוח ומהיר לטיסות המשך ליותר מ-260 יעדים אליהם טסה בריטיש איירווייס ברחבי העולם, ובייחוד לטיסות ישירות מלונדון אל יותר מ-30 יעדים בארה"ב ובקנדה.

לרגל המעבר ללו"ז הקיץ והגדלת היצע המושבים, בריטיש איירווייס השיקה קו טיסה חדש ליעד האקזוטי והמבוקש, איי סיישל. מהיום, ניתן לטוס ישירות מנמל התעופה הי'תרו שבלונדון לאחד מיעדי החופשה היפהפיים ביותר בעולם. בריטיש איירווייס הינה חברת התעופה היחידה בבריטניה שמציעה טיסות ישירות מלונדון ליעד הנחשק. 115 איי סיישל נפרסים לאורכו של האוקיינוס ההודי ונחשבים בין האיים היפים ביותר על פני כדור הארץ. בהיותו אחד מיעדי הנופש המובילים, לסיישל יש מה להציע לכל אחד: זוגות בירח דבש, משפחות עם ילדים ואוהבי בטן-גב למיניהם, הנופשים ביעד האקזוטי הזה, ימצאו בו חופים שטופי שמש, מים טהורים כבדולח, שוניות אלמוגים בכל צבעי הקשת, נופי גן עדן מרהיבים, מגוון רחב של פעילויות ואפשרויות לינה, והכול בסביבת טבע בתולי עוצר נשימה. בריטיש איירווייס תפעיל שתי טיסות שבועיות מהית'רו לנמל התעופה הבינלאומי סיישל, באמצעות המטוס החדש ביותר בצי החברה, בואינג 787-9, הדרימליינר.

לופטהנזה מרחיבה את טיסותיה לסן-חוזה וסן-דייגו קליפורניה

מטוסי קבוצת לופטהנזה (צילום יח"צ חו"ל)

החל מאביב 2018, קבוצת לופטהנזה תרחיב את טיסותיה לקליפורניה באמצעות טיסות לשני נמלי תעופה נוספים. חברות התעופה של הקבוצה יחלו לטוס לנמל התעופה הבינלאומי של סן דייגו ולנמל התעופה הבינלאומי של סן-חוזה קליפורניה. מדובר במדינה הראשונה בארה"ב אליה תפעיל הקבוצה טיסות ל-4 נמלי תעופה שונים.

סן דייגו: לופטהנזה החלה להפעיל 5 טיסות שבועיות במטוס איירבס A340-300 מפרנקפורט לנמל התעופה הבינלאומי של סן-דייגו. אדלוויס, חברת התעופה השוויצרית, מפעילה כיום טיסה שבועית בקו ציריך סן-דייגו והחל מה-30 במרץ ועד ה-4 במאי החברה תוסיף טיסה שבועית נוספת בקו זה ותציע סה"כ 2 טיסות שבועיות, בימי שני ושישי.

סאן חוזה: לופטהנזה חידשה את פעילותה לנמל התעופה של סן-חוזה ותציע 5 טיסות שבועיות בקו פרנקפרט סן-חוזה מטוס איירבוס A340-300.

סן פרנסיסקו: לופטהנזה מפעילה טיסות יומיות לסן-פרנסיסקו מנמלי התעופה שלה בפרנקפורט ומינכן. הטיסה מפרנקפורט מופעלת באמצעות מטוס איירבוס A380 והטיסה ממינכן במטוס איירבוס A340-600. SWISS מפעילה טיסה יומית בקו ציריך סן-פרנסיסקו באמצעות מטוס הבואינג ER777-300.

לוס אנג'לס: קבוצת לופטהנזה, במאמציה המתמשכים לשיפור הדיגיטליזציה בעולם הנסיעות, השיקה שירות של עלייה ביומטרית למטוס, באמצעות זיהוי פנים בשדה התעופה של לוס-אנג'לס. עד 16 במאי, חברת התעופה לופטהנזה תפעיל טיסות יומיות מפרנקפורט ומינכן. בין ה-18 במאי ועד ה-7 באוקטובר, לופטהנזה תתגבר את הקו ממינכן ותציע שתי טיסות יומיות ממינכן לוס-אנג'לס. חברת אוסטריאן איירליינס, מפעילה טיסות יומיות בקו וינה לוס-אנג'לס במטוס בואינג 777. ולאורך קיץ 2018, חברת התעופה SWISS תפעיל גם היא טיסה יומית מציריך ללוס-אנג'לס במטוס בואינג 777.

קתאי פסיפיק עם מחירים חסרי תקדים לאביב ליציאות במהלך חודש אפריל

חברת התעופה קתאי פסיפיק,  הודיעה על מחירים חסרי תקדים לנוסעים בכל המחלקות לכל היעדים אליה היא טסה ליציאות במהלך חודש אפריל. כך למשל טיסה מישראל להונג קונג תעלה החל מ-820$ , לגוואנז'ו בסין החל מ-860$, לפיליפינים החל מ-950$ , לסינגפור ולתאילנד החל מ-970$, ליפן החל מ- 1,070$

קתאי פסיפיק דורגה בין חמשת חברות התעופה הבינלאומיות המצטיינות בעולם. בכך נחשבת החברה למובילה מבין שאר חברות התעופה הזרות הטסות לישראל. לאחרונה קתאי פסיפיק הגדילה את פעילותה בישראל ומפעילה ל-6 טיסות שבועיות . לוח טיסות החברה מישראל מציע לנוסעים טיסות כל יום למעט יום ראשון בשעה 15:15 בטיסה ישירה במטוס המתקדם בעולם איירבס 350 A, זמן הנחיתה בהונג קונג בשעה 06:15 כשזמן ההמתנה לטיסות המשך ליעדים ברחבי אסיה כשעה וחצי.

ישראייר מציינת את שנת 2017  כשיא בפעילות החברה

רשות שדות התעופה פרסמה היום דו"ח המראה כי חברת ישראייר רשמה גידול של 28.5% בכמות הנוסעים הטסים לחו"ל לעומת אשתקד. 39 אלף נוסעים לעומת כ- 30 אלף נוסעים אשתקד. אחוז הגידול של החברה גדל יותר מאחוז מהגידול הכללי בנתב"ג שעמד על כ- 25%. גם בטיסות הפנים ארציות רשמה החברה גידול של מעל ל- 32% לעומת אשתקד.

אולה המדריכה, הפעם באילת (צילום כרמי לבנשטיין)

מחזור המכירות של הקבוצה בשנת 2017 היה כ- 345 מליון דולר לעומת 279 מליון דולר אשתקד- גידול של 23%. בשנת 2017 הטיסה החברה כ- 1.3 מליון נוסעים – מעל ל- 729 אלף נוסעים בטיסות הבינלאומיות בקוד ישראייר – גידול של 33% ביחס לאשתקד. כ – 420 אלף נוסעים טסו עם החברה בנתיב לאילת וכ- 200 אלף נוסעים נוספים שרכשו חבילות נופש בישראייר והוטסו בחברות תעופה זרות. לפי דו"ח רשות שדות התעופה ישראייר דורגה בין חמשת החברות המובילות בנתב"ג ומיצבה את עצמה כחברת התעופה הישראלית השנייה בגודלה. שיקלול כלל הנוסעים שרכשו דרך ישראייר חבילות תיירות שטסו במטוסיה או במטוסים של חברות זרות דורגה הקבוצה במקום השלישי. הרווח הנקי בשנת 2017 עמד על 11.1 מליון דולר לעומת 11.7 מליון דולר אשתקד.

אורי סירקיס מנכ"ל ישראייר ציין "מצוינות תפעולית, מסירות  ויצירתיות של צוות עובדי החברה לצד היערכות מדויקת לעוצמת התחרות והצמדות לאורך זמן לאסטרטגיה פשוטה ונכונה, אפשרה לישראיר להמשיך לצמוח בכל הפרמטרים ולרשום עוד שנת שיא. בכוונתנו להוסיף בשנת 2018 עוד שני מטוסים לצי שלנו ובכך לתפעל במהלך העונה הקרובה 10 מטוסים ולחצות את רף מיליון וחצי נוסעים".

תיירות

ירידות של עשרות אחוזים במחירי החופשות לאחר החג

כמו בכל שנה לאחר חג הפסח, גם השנה מחירי החופשות מיד לאחר חגיגות המימונה יורדים ירידה דרמטית. מבדיקה שערך אתר טרווליסט, להשוואת מחירים בתיירות, עולה כי מחירי החופשות לאחר החג צונחים בעשרות אחוזים ולעתים אף בכ-40%. כך למשל, אותה החבילה בדיוק לפראג, הכוללת טיסה ו-3 לילות במלון Olympic על בסיס לינה וארוחת בוקר, אשר עלתה בחול המועד 569$, תעלה כעת 348$ בלבד, ירידה של 39%. חבילת נופש לבאטומי גיאורגיה, הכוללת טיסה ו-3 לילות במלון 5 כוכבים, אשר עלתה במהלך החג 488$ תעלה 411$ בלבד לאדם, ירידה של 16%. חבילת נופש לבוקרשט, הכוללת טיסה ו-3 לילות במלון 4 כוכבים, אשר עלתה בליל הסדר 630$ לאדם, תעלה לכם כעת 456$ בלבד, חיסכון של 28% (174$ לאדם).

Booking.com עם 5 מיליון יחידות אירוח תחת קטגוריית בתים, דירות ומקומות לינה ייחודיים

עם יותר מ-5 מיליון יחידות אירוח בקטגוריה זו, חברת Booking.com נשארת השחקנית המובילה במתן גישה ליותר יחידות אירוח מאשר כל פלטפורמה דיגיטלית אחרת, החל מהמלונות המסורתיים, לבתים, וילות, דירות ועד לריוקאן (פונדק דרכים יפני מסורתי). למעשה, מספר יחידות האירוח המדווחות בקטגוריה זו באתר Booking.com גדל ב -27% לעומת השנה הקודמת, מהר יותר מאשר יחידות האירוח המסורתיות, כגון בתי מלון, מוטלים ואתרי נופש.

חדר מפנק באירוס המדבר (צילום שרה אוסצקי)

על פי מחקר עדכני שנערך לאחרונה על ידי Booking.com ב-2017 בקרב יותר מ-57,000 מטיילים המגיעים מ-30 שווקים כלכליים שונים, כ-30% אמרו שבשנת 2018 הם מעוניינים לשהות בדירה, מלון דירות או דירת קונדו, נתון שמאשש את התחזקות הביקוש הצרכני ליחידות אירוח שאינן בבתי מלון. למעשה, במחקר אחר שנערך על ידי Booking.com בשנת 2017 וכלל 19,000 מטיילים מ-26 מדינות, כ-21% מהמשיבים אמרו שישקלו לרשום את ביתם האישי באתר כמקום אירוח בשנה הקרובה. כל 5 מיליון ומעלה יחידות האירוח הרשומות תחת בתים, דירות, ומקומות לינה יחודיים אחרים ב-Booking.com – בין אם זו דירה בשיקגו, אירוח B&B בטוסקנה, או וילה בבאלי – ניתנות להזמנה מיידית, כשהן תמיד ללא עמלות הזמנה עבור הלקוחות.

היעדים המובילים למטיילים בגיל הזהב עפ"י Booking.com

ארמון וינדזור ע"י לונדון (צילום דני בר)

מהם היעדים המבוקשים והפופולאריים ביותר בקרב מטיילים בגיל הזהב (בני 60 ומעלה)? חברת Booking.com, המובילה העולמית בכל הקשור לחיבור מטיילים עם המגוון הרחב ביותר של מקומות לינה נהדרים, בדקה בין מיליון וחצי מקומות האירוח שלה, הפרושים ביותר מ-123,000 יעדים ברחבי העולם, כדי לגלות אילו חמישה יעדים היו הפופולאריים והמבוקשים ביותר לביקור, בקרב מטיילים בגיל הזהב בעולם, בשנת 2017.

לעולם יש מה להציע לכל אחד, מחופשה עירונית רומנטית עם שפע של היסטוריה ברומא ועד ביקור סוחף בלונדון בעלת ההיסטוריה העשירה והמסעדות הנחשבות. חופשה בטורקיה על נופיה המגוונים, קפיצה קצרצרה לפריז לביקור אמנות או להרפתקה של פעם בחיים בבנגקוק. אף פעם אינכם מבוגרים מדי כדי לגלות דברים חדשים, להרחיב אופקים ולפגוש אנשים, דתות ותרבויות חדשים, ללמוד כישורים נוספים או להתנדב למטרות צדקה.

רומא, איטליה: רומא ההיסטורית והקסומה היא יעד חובה למטיילים בגיל הזהב שמחפשים חופשה מלאה בהיסטוריה, בארכיטקטורה, בתרבות ובאמנות. אתרים פופולריים בעיר כוללים את הקולוסיאום, בזיליקת פטרוס הקדוש, מוזיאוני הוותיקן ואיך אפשר שלא לעצור במזרקת Trevi  כדי להביע משאלה. אין זו הפתעה שההמלצות המובילות של מטיילי Booking.com ברומא נוגעות להיסטוריה, מונומנטים ואתרים היסטוריים. הבירה הקסומה אהובה בקרב בריטים, צרפתים וגרמנים, שכן אלה המטיילים שביקרו הכי הרבה ברומא בשנה שעברה. מקומות האירוח המבוקשים ביותר בעיר הם: מלונות, בתי הארחה ואירוח B&B. היכן להתארח: שהו בלב רומא ב- Hotel Quirinale, הממוקם במבנה יפהפה מהמאה ה-19. למלון מיקום אידאלי במרחק דקות הליכה ספורות דרך חצר ירוקה מאתרים פופולריים כמו הקולוסיאום, מזרקת טרווי ובית האופרה של רומא. התחילו את היום עם ארוחת בוקר קונטיננטלית הכלולה במחיר, משם צאו לגלות את העיר וסיימו את היום בארוחת ערב טעימה במסעדת הא-לה-קארט שמשקיפה אל עבר החצר והגנים השלווים.

לונדון, אנגליה: לונדון, אשר מכונה לעתים 'בירת אירופה', היא יעד חובה לביקור כדי לספוג תרבויות שונות. מהרחובות העמוסים בחנויות מעצבים של Belgravia, ועד לשווקים העירוניים של קמדן טאון. לכל שכונה יש את האופי הייחודי שלה שרק מחכה שיגלו אותו. ספגו קצת תרבות בריטית במוזיאון הבריטי, בקרו בארמון בקינגהאם, או הצטרפו לסיור תחנות באוטובוס האדום של לונדון, שיאפשר לכם ליהנות מנופיה של העיר ואתריה התיירותיים. מטיילי Booking.com הכי ממליצים על לונדון בשל האטרקציות התיירותיות, השופינג והמוזיאונים. בלונדון שיאני ההזמנות בשנה החולפת היו צרפתים, איטלקים וגרמנים, ואילו מקומות האירוח הכי מוזמנים הם: מלונות, אכסניות ודירות. היכן להתארח: דירות 9 Hertford Street המרווחות והיוקרתיות ממוקמות במרכז לונדון, במרחק הליכה קצר מה'גרין פארק', מארמון בקינגהאם ומשוק Shepherd  ההומה, שידוע בחנויות הבוטיק, המסעדות והפאבים הוויקטוריאניים שלו. מטיילים ייהנו מהיתרון של מטבח מאובזר לחלוטין, חדר מגורים גדול ומיטה זוגית גדולה במיוחד, כל מה שצריך כדי להירגע אחרי יום שלם של שיטוטים.

פריז, צרפת: פריז, בירת האמנות והתרבות העולמית, היא יעד חובה בכל רשימת יעדים תיירותיים לגיל הזהב. סעו לעיר האורות והידהמו מיופייה של העיר בעלת ההיסטוריה ארוכת השנים. משדרות גדולות משובצות חנויות מעצבים ואינספור מונומנטים ואתרים ידועים, ועד לבתי קפה עם שמשיות המסודרים לאורך רחובות האבן. טעמו מהמטבח הצרפתי האנין, בקרו בערים ההומות אדם וסמנו וי על אתרים היסטוריים ותיירותיים מפורסמים. על פי מטיילי Booking.com, הבירה האהובה מומלצת במיוחד בזכות המוזיאונים ואתריה התיירותיים והתרבותיים והיא הכי פופולרית בקרב מטיילים אנגלים, גרמנים ואיטלקים שהיו אלה שביקרו בה הכי הרבה בשנה החולפת. מקומות אירוח מבוקשים בעיר כוללים מלונות, אכסניות ודירות. היכן להתארח: מקום האירוח Jardin Saint Honoré Apartments הוא מקום טוב לקרוא לו בית כשאתם לא בבית, במיקום מצוין לנהל ממנו את המסע הפריזאי שלכם. במרחק הליכה קצר מהדירות, שנמצאות ממש בלב פריז, תוכלו להגיע למקומות פופולריים כמו מוזיאון הלובר וקתדרלת נוטרדאם.

בנגקוק, תאילנד: כשמדמיינים את התיירים בבנגקוק, חושבים בדרך כלל על צעירים אחרי צבא, שמחפשים את חיי הלילה הבלתי פוסקים ברחוב קאו-סאן. אך גם למטיילים מבוגרים יותר יש סיבות טובות להגיע לבנגקוק שמציעה הרבה יותר ממסיבות נהנתניות לצעירים. סעו לבנגקוק בשביל אוכל הרחוב המעולה, המקדשים המעוטרים, הארמון המרשים של מלך תאילנד ומקדש ואט פרה קוו (Wat Phra Kaew). במהלך חופשתכם תוכלו לפגוש פיל פנים-אל-פנים באחד מהמקדשים הרבים בעיר, לטייל בין השווקים הצפים, או לתת כבוד לבודהא הגדול. מטיילי Booking.com ממליצים על בנגקוק בעיקר בזכות השופינג, האוכל וביקור במקדשים. שיאני המבקרים בעיר בשנה שעברה הגיעו מסין, גרמניה ואנגליה. מקומות האירוח הפופולריים ביותר בשנה החולפת הם: מלונות, אכסניות ומלונות דירות. היכן להתארח: בלב בנגקוק נמצא מקום האירוח Kritthai Residence, המציע גישה נוחה לכל מוקדי הבידור ומרכזי הקניות העיקריים. אורחים יכולים לנצל את הנוחות שבדלפק קבלה הפועל 24 שעות ביממה ואת הדלפק להזמנת סיורים. במרחק הליכה קצרה ניתן למצוא את מרכז הקניות סיאם ואת ביתו של ג'ים תומפסון.

טיולים

יום המוזיאונים הבין-לאומי מאי 2018 עם כניסה חינם לעשרות מוזיאונים ברחבי הארץ 

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות נווה צדק (צילום ערן ליטווין)

בתאריך 3 במאי, ל"ג בעומר, איגוד המוזיאונים הישראלי והמוזיאונים השונים ברחבי הארץ מזמינים את הציבור הרחב לבקר בעשרות מוזיאונים ללא תשלום לרגל יום המוזיאונים הבין-לאומי. השנה יום המוזיאונים הבין-לאומי יהיה בסימן : מחוברים- מוזיאונים ברשת: גישות חדשות, קהלים חדשים כחלק מהמגמה של מוזיאונים רבים ברחבי העולם לשלב פעילויות דיגיטליות ואינטראקטיביות על מנת למשוך קהלים צעירים וחדשים.

במסגרת יום זה יתקיימו בחלק מהמוזיאונים מגוון פעילויות ייחודיות בהשראת הנושא השנתי הנבחר בדגש על פעילויות אינטראקטיביות הכוללות משחקים דיגיטליים ושימוש באפליקציות הנייד השונות להכרת המוזיאון ומוצגיו. כמו כן, במסגרת יום זה יתקיימו סיורים מיוחדים והדרכות, חשיפה לתערוכות חדשות ולמיצגים ייחודיים, פעילויות לילדים ועוד.

יום המוזיאונים הבין-לאומי נחגג מדי שנה ברחבי העולם במהלך חודש מאי במטרה להגביר את המודעות של הציבור לחשיבות תרומתם של המוזיאונים לחברה, לעודד אותו להרחיב את אופקיו  ולהנגיש לקהל הרחב את תחומי המדע, האמנות, האדריכלות ומורשת התרבות – המוצגים במוזיאונים.

בין המוזיאונים שייפתחו ללא תשלום לקהל הרחב: מוזיאון ישראל, ירושלים, מוזיאון ארץ ישראל תל אביב, המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון, מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות, מוזיאון נחום גוטמן לאמנות, מוזיאון עין דור ,מוזיאון המדע בירושלים, מוזיאון ראשון לציון, מוזיאון הנגב לאמנות, מוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, מוזיאון אשדוד לאמנות, מוזיאון האדם והחי ברמת גן, מוזיאון הרצלייה, מוזיאון כפר סבא, מוזאוני חיפה, מוזיאון פתח תקווה לאמנות, מוזיאון מגדל דוד ועוד

בין הפעילויות שיתקיימו במוזיאונים השונים ביום זה: במוזיאון האדם והחי ברמת גן יתקיימו פעילויות מודרכות לקהל הרחב בסימן ל"ג בעומר ,בשילוב הפעלה דיגיטלית דרך הסמרטפון , במוזיאון ארץ ישראל, תל אביב יתקיים משחק דיגיטלי לגילוי אוצרות המוזיאון אשר באמצעותו יוכלו לצלם ולהצטלם, לפתור חידות, להגיב לתצוגות ועוד. כמו כן, יתקיימו פעילויות דיגיטליות שונות בתערוכות המוזיאון השונות. בבית אברהם קריניצי ייחשף המשחק האינטראקטיבי קריניצי ONLINE  דרכו ילמדו המשתתפים באמצעות הטלפון החכם פרקים מרתקים בתולדות העיר רמת גן ומדינת ישראל. במוזיאון ארצות המקרא בירושלים יוצע למבקרים מסלול אינטראקטיבי חדש לכבוד שנת ה 70 לישראל , סטארט אפ ארצות המקרא. במוזיאון חצר היישוב הישן ע"ש יצחק קפלן יתקיים מופע נגני תזמורת המשטרה- מחווה לתערוכה "בלוז לכחולי המדים" ומשחק אינטראקטיבי "שוטרים וגנבים". במוזיאון המדע  בירושלים יתקיים פסטיבל של קרטון לכל המשפחה לרגל התערוכה "רק קרטון-לחשוב מחוץ לקופסא" עם שלל פעילויות ואירועים בהם סדנאות בנייה והתנסות. כמו כן, תתאפשר הזדמנות אחרונה לבקר בתערוכת אופניים X200 2 ,תערוכה בין-לאומית לציון 200 שנה להמצאת האופניים.במוזיאון נחום גוטמן לאמנות יוצגו מספר תערוכות בהן תערוכת "עיניים" בהשראת סיפורים ואיורים שהופיעו בכתב העת לילדים 'עיניים' ועוד.

יום המוזיאונים הבין-לאומי נחגג מדי שנה החל משנת 1977 וזוכה להצלחה רבה ברחבי העולם. בשנת  2017, הגיע מספר המשתתפים לשיא של כל הזמנים, מעל ל- 36,000 מוזיאונים מ-157 מדינות ואזורים השתתפו ביום הפתוח, וארגנו פעילות ואירועים לציבור שביקר בתערוכות

רשימת המוזיאונים הפתוחים ללא תשלום, שעות הפתיחה והפעילויות השונות מפורסמת באתר איגוד המוזיאונים הישראלי ובאתרי האינטרנט של המוזיאונים ברחבי הארץ.

נורוויג'ן קרוז ליין עם מבצעים של עד 5,000 דולר

חברת ההפלגות המובילה בעולם נורוויג'ן קרוז ליין החזקות בע"מ (NCLH), המפעילה את מותגי נורוויג'ן קרוז ליין (NCL ,( Oceania Cruise ו-Regent Seven Seas Cruises, מציעה ללקוחותיה הזדמנות ייחודית ליהנות מפטור ממס* בהפלגות על סיפון האוניות של NCL, במבצע שתקף להזמנות עד ה-17 באפריל, 2018. נופשים המזמינים הפלגות נבחרות בנות שלושה ימים לפחות, בחדר עם נוף אל הים, או בדרגות גבוהות יותר, זכאים לפטור מלא ממסים ממשלתיים, עמלות והיטלי נמל. המבצע תקף ביותר מ-430 הפלגות ליעדים שונים, החל מיעדים בחופי הים התיכון, דרך איי הבהאמה האקזוטיים, ועד לקובה הרחוקה, גדושת ההיסטוריה והתרבות.

בנוסף, חברת ההפלגות נורוויג'ן קרוז ליין מציעה לאורחים מבצע מיוחד בסגנון FREE AT SEA, המאפשר לבחור עד חמש הטבות ייחודיות, כולל שירות בר פתוח ללא הגבלה, שובר בשווי 50 דולר לסיורי חופים בכל עגינה, חבילה יוקרתית למימוש במסעדות שף על סיפון האוניה, חבילת גלישה באינטרנט מהיר ואף הטבת "חברים ומשפחה מפליגים בחינם" המאפשרת לאורח השלישי והרביעי בחדר להפליג ללא תשלום בהפלגות נבחרות. המבצע הייחודי מוצע למזמינים עד ה-30 באפריל 2018, בהפלגות בנות שלושה ימים לפחות.

מספר ההטבות במסגרת FREE AT SEA כפוף לקטגוריית החדר שנבחר: בהזמנת חדר פנימי או חדר סטודיו, המעוצב במיוחד עבור נוסעים יחידים, זכאים האורחים להטבה בלעדית אחת לבחירתם. בהזמנת חדר עם נוף לים, חדר מרפסת או מיני סוויטה, יקבלו האורחים שתי הטבות בחינם. אורחים שרוצים להתרווח בנינוחות בסוויטה מפוארת, או כאלה המחפשים את חוויית היוקרה האולטימטיבית של NCL עם סוויטה אקסקלוסיבית במתחם The Haven ייהנו מכל חמשת ההטבות בחינם, בשווי כולל של עד 2,700 דולר.

נורוויג'ן קרוז ליין מציגה: הטבות בשווי 5,000 דולר בחודשי אביב:

"מסעות מיוחדים": נופשים המעוניינים להפליג ליעדים חדשים ואקזוטיים מוזמנים לנצל את מבצע "מסעות מיוחדים" של NCL, שהוארך עד ה-31 במאי. האורחים בהפלגות נבחרות בנות שבעה ימים ויותר, יקבלו חמש הטבות נוספות הכוללות חבילת חיוג, חבילת אינטרנט, 50 דולר לניצול בסיורי חופים בכל עגינה, עד 400 דולר לטיסות ו-100 דולר ללינה במלון לפני או אחרי ההפלגה. המבצע ניתן לשילוב עם מבצע FREE AT SEA, שני המבצעים יחדיו שווים כ-5,000 דולר.

"FREE AT SEA הכול כלול": עד ה-30 באפריל, לקוחות NCL שמזמינים הפלגה חדשה בת שלושה עד חמישה ימים לאיי הבהאמה או לקובה על סיפון אוניות Norwegian Sun או Norwegian Sky נהנים ממבצע FREE AT SEA הכול כלול, בנוסף לבר פתוח ללא תשלום נוסף, שכבר כלול בהפלגה. במסגרת המבצע המפנק במיוחד, אורחים יבחרו עד חמש הטבות על הסיפון, כולל 50 דולר לארוחות במסעדות שף, 50 דולר לטובת סיורי חוף בכל עגינה, חבילת אינטרנט, חבילת צילום, או הטבת "חברים ומשפחה מפליגים בחינם" המאפשרת לנוסע השלישי והרביעי להפליג ללא תשלום בהפלגות נבחרות.

"FREE AT SEA הוואי": נופשים המחפשים את גן העדן שלהם בדרום האוקיינוס השקט, יכולים לנצל את מבצע FREE AT SEA הוואי של NCL, שהוארך עד ל-30 באפריל. אורחים המזמינים הפלגת נופש באוניית Pride of America, האונייה היחידה המפליגה מהונולולו במהלך כל השנה, במסלול מעגלי בן שבעה ימים בין האיים, מוזמנים לבחור מבין חמש הטבות להעשרת חוויית השייט שלהם, לרבות לילה אחד במלון לפני הפלגה, אפשרות בחירת טיסה במחיר מופחת החל מ-399 דולר, חבילת ארוחות במסעדות שף על סיפון האוניה, פטור מעמלות שירות עבור האורח הראשון והשני בחדר, 50 דולר לטובת סיורי חוף בכל עגינה, או מבצע "חברים ומשפחה מפליגים בחינם", המאפשר לנוסע השלישי והרביעי בכל חדר להפליג ללא תשלום בתאריכי הפלגה רבים בשנת 2018. נופשים המזמינים סוויטה באוניית Pride of America ייהנו מכל חמשת ההטבות.

*כל ההטבות כפופות לתנאים המלאים המפורטים בעת ביצוע ההזמנה. למידע נוסף או להזמנת הפלגה באחת מהאוניות של נורוויג'ן קרוז ליין, צרו קשר עם מומחה נסיעות, של NCL בטלפון 866-625-2784, או באתר <<<

תערוכות ואמנות

אוסף קרן לואי ויטון עם בהלימה עם העולם In Tune with the World

מאז התערוכה הראשונה במוזיאון קרן לואי ויטון Fondation Louis Vuitton, שהתקיימה ב-2014 לרגל חנוכת מבנה המוזיאון, שעיצב האדריכל פרנק גרי, וכללה יצירות אמבלמטיות מאוסף המוזיאון, מוצגים בו דרך קבע אוספים שונים של יצירות בהלימה לארבע הקטגוריות המובחנות של האוסף, שנקבעו מראש: אמנות קונטמפלטיבית, אמנות אקספרסיוניסטית, פופ ארט וכן מוזיקה וקול (2014/2016), נוסף על קובצי יצירות שהוצגו באירועים מיוחדים, שהוקדשו לסין (2016) ולאפריקה (2017).

בהלימה עם העולם In Tune with the World, שמוצגת בגלריות של בניין פרנק גרי עד ה-27 באוגוסט 2018, חושפת מבחר חדש של אמנים, שיצירותיהם כלולות באוסף הקרן. התערוכה, שבה יצירות במדיומים שונים, מפגישה יצירות מודרניות עם יצירות בנות-זמננו, שמרביתן לא הוצגו עדיין בחללי המוזיאון. שני רצפים משלימים יוצגו בבניין כולו:

 • בהתבסס על עברה הפוליטי, התרבותי והחברתי של יפן, מפתח טאקאשי מוראקאמי עולם נפרד, אפל ואגדי, המשלב את האסתטיקה של זרם הקאוואיי עם אזכורים לטראומות שעברה ארצו, כגון הטלת הפצצה הגרעינית או הצונאמי, שאירע בעבר הלא רחוק. ביצירתו הפורייה של טאקאשי מוראקאמי, שעושה שימוש בריבוי צורות וחומרים, כגון ציורים, פסלים וסרטוני וידיאו שיוצגו בתערוכה, מוענקת חירות מלאה לדמיון שלוח רסן. יצירותיו גדושות הצבעים מאכלסות יצורים מעולם הפנטזיה, שחציים אנושיים וחציים חייתיים, וממזגות בין התרבות המשכילה והלמדנית והתרבות הפופולארית לבין איקונוגרפיה בודהיסטית, אמנות מאנגה, מסורת ומודרניות, מזרח ומערב, טכניקות עתיקות ימים וטכנולוגיה מתקדמת
 • Irradiances, שמוצגת בגלריות 5, 6 ו-7 שבקומה הראשונה, כוללת יצירות של האמנים מתיו בארני, מארק ברדפורד, כריסטיאן ולטנסקי, טרישה דונלי, דן פלווין, ז'קלין האמפריז, פייר הויג, איב קליין, ג'יימס לי באיירס, פרנסואה מורלה, זיגמר פולקה, גרהרד ריכטר, שימאבוקו ואניקה.

אוצרת ראשית: סוזאן פאלה אוצרי משנה: אנז'לין שרף, לודוביק דללאנד וקלייר שטבלר.

Fondation Louis Vuitton, שדרות מהטמה גנדי 8, יער בולון, פריז

ספרים

מוי וולקוביץ' עם ספר הצילום להיות שוב ילד, ישראל

להיות שוב ילד, ישראל מאת מוי וולקוביץ

הפרויקט הייחודי נעשה לכבוד 70 שנה למדינת ישראל ונמשך כשלוש שנים, במסגרתו מוי וולקוביץ' ביחד עם בניו גבריאל ואבי, יצאו למסע תיעודי מצולם בעקבות קסם הילדות של ילדי ישראל. את ההשראה לספר מוי קיבל בעקבות ביקור בבית היתומים של יאנוש קורצ'אק בפולין, במסגרת משלחת ממקסיקו. לאחר הביקור בבית היתומים מוי החל לחקור ולחפש מידע אודות קורצ'אק. כאשר מצא באחת מחנויות הספרים ספר מתורגם לספרדית שנקרא "כאשר אשוב ואהיה קטן", קיבל את הרעיון לפרויקט הצילומים והחליט לקרוא לספר להיות שוב ילד, ישראל".

מוי וולקוביץ', צלם ומחבר הספר: " לאורך הקריירה שלי כצלם אני מנסה לשחזר את הילדות שהייתה לי. למרבה הצער הילדות היא לא משהו שאתה יכול לשחזר. החיים אינם מאפשרים לנו חזרה אחורה ולעיתים קרובות מתעתעים בנו ומטשטשים את המחשבה והחוויה ומביאות אותן לאבדון. יצאתי למסע של תמונות ועדויות, המנסות לגעת ברוח הילדות וברגעים מיוחדים ויקרים שעלולים היו ללכת לאיבוד ".

וולקוביץ' מוסיף: "ילדים הם כמו יהלום, אם תקשיבו להם, תשאלו אותם שאלות, תלמדו כיצד הם חושבים ומהם החלומות שלהם, תגלו שהם יכולים לשנות את המציאות שלנו. במהלך הפרויקט כאשר צילמתי את הילדים  זיכרונות ילדותי עדיין הדהדו בליבי וכך הבנתי, שהילדים הם המראה שלנו לאחר שחשפנו את מה שכיסה הזמן באבק דק של שכחה".

מוי וולקוביץ', צלם מקצועי ועולה חדש ממקסיקו, הוציא כ- 12 ספרים מצולמים, בהם: ספר על בתי הכנסת במקסיקו, ספר על מרכז הספורט היהודי במקסיקו, ספרי בישול כולל תמונות, ספר הדרכה מצולם לג'ו ג'יטסו והספר להיות שוב ילד, מקסיקו שהינו הראשון בסדרה. מוי וולקוביץ, זכה במקום ראשון בתחרות הצילום גרינוולד, לצילום דוקומנטרי בנושא אדם וסביבתו עם הסדרה 'אודולוף' על משפחה חרדית ממאה שערים. מקום ראשון על סרט דוקומנטרי על מצעד החיים במקסיקו, מקום ראשון בתחרות ביאנלה ה -2 במקסיקו והשתתף בכ- 30 תערוכות בינלאומיות בקנדה, מקסיקו, ארה"ב וישראל.

אלבום אנושי מרתק מלא בקסם אישי, הכולל מעל ל- 160 תצלומים של ילדי ישראל, ברגעים מיוחדים, לצד ציטוטים מרגשים שלהם, המעניקים עדות חיה למצב הילדים בישראל, המגיעים מרקע ודמוגרפיה שונים

הספר 'להיות שוב ילד, ישראל', מאת מוי וולקוביץ', צלם מקצועי, סגול הוצאה לאור, הינו אלבום אנושי מרתק הכולל מעל ל- 160 תצלומים של ילדי ישראל, מ- 35 יישובים ברחבי הארץ, ברגעים מיוחדים מלאי קסם אישי לצד ציטוטים מרגשים שלהם המעניקים עדות חיה למצב הילדים בישראל, המגיעים מרקע ודמוגרפיה שונים. הספר 'להיות שוב ילד, ישראל' כתוב בשלוש שפות: עברית, ערבית ואנגלית, 192 עמ' כרומו צבעוני. ניתן לרכוש את הספר "להיות שוב ילד ישראל – מוי וולקוביץ'" בפייסבוק <<< ברשתות הספרים סטימצקי, צומת ספרים ובחנויות המובחרות וגם בדוא"ל <<<

192 עמ' כרומו צבעוני / מחיר לצרכן 179 שקלים.

כתיבת תגובה