חדשות השבוע בתרבות, אמנות ותיירות

בין פורים לפסח עם פסטיבלים ||| מחול, תיאטרון, קולנוע ועוד ||| פצ'ה קוצ'ה, פלמנקו ואפוס ||| תערוכות בברלין ות"א, תחרות סטרטאפים של BOOKING ||| להמשך הידיעות וההצעות <<<

ארועים ופסטיבלים

קליפה 37 (צילום עודד ברנח)

קליפה 37 גלריית מופעים חדשה של תיאטרון קליפה בחלל בית כנסת
קליפה 37 תהווה חלל אמנותי בין-תחומי וגמיש ללא הפרדה בין קהל לבמה, בו מדי חודש נעסוק בנושא אחר. "שחיתות כשרה", "הטרדה מינית", "כל מה שעובד", "אמנות הברטר" ועוד. בהתאם לנושא, נחבור ליוצרים ויוצרות מכל תחומי האומנות. יחד ניתן תגובה אמנותית בלתי מתפשרת למציאות הישראלית, תוך התייחסות להיסטוריה של השכונה והמבנה. רגע לפני שהבניין ההיסטורי ששימש את אגודת "עזרת אחים" יפנה את מקומו לטובת עוד גורד שחקים, קליפה 37 יעורר ל- 365 ימים בלבד את ייעודו המקורי, כך שישוב להוות בית התכנסות של ניגודים, רעיונות מהפכניים ושיתופי פעולה אמנותיים חד פעמיים ויוצאי דופן.

מזה כשני עשורים שאנו פועלים במבנה הקבע ברחוב הרכבת 38 בתל אביב, בו בולט חסרונו של דימיטרי טולפנוב ז"ל, ממייסדי הקבוצה שנפטר לפני כשלוש שנים. מכיוון שהמבנה צר מלהכיל את היקף הפעילות האמנותית והחברתית הענפה של הקבוצה, הגיעה העת להמשיך אל חלל חדש – מרחב פעולה ליצירה ואוצרות תערוכות ומופעים כחלק מעולם התיאטרון העכשווי ולגלות צורות חדשות להופעה מערבת קהל.

את הכשרת והלבשת החלל הוביל דן פורת, רסטורטור ומעצב. קונספט העיצוב נשען על חומרים ממוחזרים בלבד ועושה שימוש בצבעים ובאלמנטים ההולמים ומהדהדים את הצביון המקורי של בית הכנסת בדמותו החדשה.

קבוצת תיאטרון קליפה הוקמה בשנת 1995 והינה  מפורצי הדרך בתחום התיאטרון החזותי, הפרפורמנס והתיאטרון האימרסיבי בארץ ובעולם. במהלך שנות קיומה יצרה קליפה עשרות מופעים, שיתפה פעולה עם גורמי תרבות מרכזיים והשתתפה בפסטיבלים בינלאומיים רבים. העיסוק במסורות קאנוניות תוך מתיחת גבולות האסתטיקה והשפה המוכרים, מאפשר לקבוצה לייצר תגובה מתמדת וחתרנית למציאות החברתית-פוליטית בישראל.

אגודת ״עזרת אחים״ הוקמה באמצע שנות העשרים כגוף שמטרתו ״לספק עזרה רפואית, חינוך ותרבות לבני העדה התימנית". חברי האגודה רכשו מגרש ברחוב הים (לימים- הרב קוק), ובו נבנה צריף קטן ששימש תחילה כבית כנסת, אך ברבות השנים התפתחה בו פעילות מגוונת – שיעורי עברית ומוזיקה, ספרייה ואפילו מרפאה. משהוחלט על הקמת מבנה קבע לאגודה, נבנה על חורבות הצריף מבנה בן שלוש קומות, הוא בית הכנסת ״עזרת אחים״. עבורנו, בית הכנסת הישן ישמש מעתה בית חול ברחוב הים.

מופע / טקס הפתיחה -"כל מה שעובד" – יקיים באמצעות מוזיקה אלקטרונית חייה, תנועה ושירה, פעילות יוצאת דופן לאורם של ערכים ומטרות משותפות כמו שוויון ערך האדם, ציונות, הגשמה, צדק חברתי, קיום משותף בין יהודים וערבים, מעורבות חברתית, חתירה לשלום וקיומה של חברה ישראלית דמוקרטית, מוסרית וצודקת וכמובן שמירה על ערך החיים וכל מה שעובד.

כל מה שעובד הוא טקס/מופע בין-תחומי בהשתתפות 20 רקדנים, שחקנים, זמרים, מוזיקאים וילדים בגילאי 7-77, המזקק את כל אותם הדברים שגורמים לנו להזדהות ותחושה טובה.
יום חמישי, 22 במרץ שעה 19:37, קליפה 37, הרב קוק 37 (כרם התימנים) ת"א. פרטים באתר <<< ובטל': 03-6399090.

פסטיבל ירושלים לאמנויות 5-12 מרץ 2018
הפסטיבל ליצירה מקורית בתחומי אומנויות הבמה יתקיים זו השנה ה 17 ויעלה כ-50 הפקות במשך שבוע אחד. הפסטיבל מהווה במה מרתקת להופעות פנים וחוץ, ליוצרים צעירים ומבוגרים, לאמנים בראשית דרכם לצד אמנים ותיקים. מדובר בשבוע של הפקות מקור ואירועים ייחודיים וחד-פעמיים בתחומי אמנויות הבמה והאמנות החזותית וכן תכנית עשירה של תרבות לילדים, כולל במזרח העיר.

הפסטיבל מהווה חלק משמעותי בסצנת היצירה ירושלמית ומביא לקדמת הבמה את העשייה השנתית של יוצרי התרבות בארץ ככלל ובירושלים בפרט: פורומים של יוצרים, קבוצות אמנים, בתי"ס לאמנויות, hubs, חללי תצוגה אלטרנטיביים, פרינג' ועוד.

 • הפסטיבל ייפתח השנה במופע פתיחה מרהיב שיתקיים ב – 5/3/18: האינקובטור ותזמורת פירקת אל-נור בתיאטרון ירושלים (אולם הנרי קראון): חיבור נדיר ומיוחד בין מזרח למערב ובין ישן לחדש. בין האהבה הגדולה למוזיקה הערבית המסורתית, המבוצעת באותנטיות מרהיבה בידי תזמורת פירקת אל-נור לבין אהבת המילה, הדגשת העברית היפה וחשיבותה של השפה, אשר אמני לייבל "בדיבור" שמו להם למטרה לקדשה.
 • הפסטיבל יינעל ב- 12/3/18 בערב מיוחד בהובלת תזמורת המהפכה במערת צדקיהו: מהפכה במערה ערב סיום הפסטיבל, באוצרות וניהול אמנותי של פסטיבל ירושלים לאמנויות. תזמורת המהפכה במופע בכורה ייחודי ומקור, בשילוב מולטי מדיה חדשנית. הדרך למערה ילווה במופעי פרפורמנס של קבוצת "אנסמבל פנים".
 • תרבות לילדים – השנה יתקיימו, במסגרת הפסטיבל, אירועי תרבות ייחודיים שנוצרו במיוחד עבור ילדים. במסגרת אירועי התרבות לילדים יעלו 10 הצגות תיאטרון של מיטב התיאטראות: תיאטרון הקרון, תיאטרון אלמינא, תיאטרון גלוי ועוד. הייחודי באירועים אלו הוא תרבות שמגיעה לשכונות- הצגות התיאטרון יגיעו לשכונות ויציגו בספריות העירוניות, מתוך אמונה כי לכולןם מגיע לראות הצגה טובה במחיר שפוי וליד הבית, במיוחד לילדים!

פסטיבל הקולנוע הצרפתי ה- 15 עם להתראות שם למעלה Au Revoir La-Haut ועוד
המהדורה ה- 15 של פסטיבל הקולנוע הצרפתי תיפתח ביום חמישי 13 במרץ, הפסטיבל מופק על ידי חברת ההפצה עדן סינמה בע"מ בראשות קרולין בונה והמכון הצרפתי בישראל ונערך בחסות יוניפרנס פילמס, המכון הצרפתי בפריז ועיריית תל אביב-יפו מחלקת מופעים. השנה פסטיבל הקולנוע הצרפתי חוגג 15 שנה, גיל יפה. המהדורה ה-15 תהיה מיוחדת עם תוכנית מגוונת עם כמה בחירות מפתיעות ומרגשות המעוררות מחשבה על המצב החברתי, על ההיסטוריה ועל המורכבות של בני האדם. הפסטיבל יציג סרטים מן השנה האחרונה, בצד כמה קלאסיקות מרגשות של הקולנוע הצרפתי.

סרטי הפסטיבל השונים זכו יחד קרוב ל- 40 מועמדויות לפרסי הסזאר- האוסקר הצרפתי, ולשלל מועמדויות ופרסים בתחרויות קולנוע נוספות בצרפת. חשוב לנו לציין גם שחמישה מבין סרטי הפסטיבל נוצרו על ידי במאיות וביותר ממחצית מבין סרטי הפסטיבל הדמות הראשית, או אחת הדמויות הראשיות הן נשים.

את הפסטיבל יפתח אחד הסרטים הטובים של השנה "להתראות שם למעלה" של אלבר דופונטל על פי ספרו של פייר למייטרה, שזכה על ספרו בפרס גונקור, הפרס החשוב ביותר בצרפת לספרות. הסרט זכה להצלחה גדולה בצרפת גם בקרב הקהל וגם בביקורת והוא מועמד ל- 13 פרסי סזאר, לסרט, לבמאי, לעיבוד, ארבעה פרסי משחק ועוד פרסים רבים נוספים.

רגע לפני סיום מלחמת העולם הראשונה, מציל אדואר פריקור אמן מוכשר, את מנהל החשבונות הצנוע אלבר מילאר. מה שמחבר בינם זו השנאה למפקד קפטן פרדל, לאחר המלחמה יוצאים השלושה למלחמת הישרדות אחרת, פרדל מתעשר על גב המתים ואלבר ואדואר מתכננים נקמה ותרמית מונומנטלית משל עצמם. זוהי חוויה קולנועית בלתי נשכחת. הבמאי והשחקן אלבר דופונטל יכבד את הקרנות הבכורה בנוכחותו.

 • אורחים נוספים בפסטיבל הם הבמאי המוערך רובר גידיגיאן, ורעייתו השחקנית אריאן אסקאריד, שיגיעו להציג את סרטם "בית ליד הים". זהו שיתוף פעולה מוצלח נוסף בין השניים, בארץ זכה להצלחה גדולה סרטם "שלגי הקילימנג'רו". הסרט החדש עוסק ביחסים במשפחה עם מותו הקרוב של ראש המשפחה, ובמבט מעניין על צרפת המתמודדת עם גל הפליטים.
 • אל תפספסו את "ברברה" של מתייה אמלריק שקיבל את פרס לואי דלוק ואת פרס ז'אן ויגו. הסרט על הזמרת ברברה מציג בעדינות ובחוכמה תמונה מורכבת של הכישרון הגדול של השנסון הצרפתי, עם הפרשנות הנפלאה של השחקנית ז'אן בליבר. בנוסף לסרט, בכמה מהסינמטקים הזמרת נעמי דהן תשיר משירי ברברה בצרפתית בליווי גיטריסט וקלרניתן וגם תבצע כמה משיריה המקוריים.
 • אנייס ג'אוי תפתיע אתכם בסרט "חמישים אביבים" על בת 50 רגישה ומיוחדת במינה. כשהגיבורה של הסרט נפגשת עם אהבת הנעורים שלה היא עושה הכל כדי להתחמק מהגורל שלה, אבל לא הכל בשליטתה וחיים חדשים מחכים לה.
 • הסרט המוערך "120 פעימות בדקה" של רובין קמפילו שזכה בפרס גרנד פרי בפסטיבל קאן האחרון, ומועמד ל- 13 פרסי סזאר. זהו סרט בקצב סוחף שמציג יושרה וגאווה. באמצעות סיפור חזק הסרט יציג לפניכם את אחד הרגעים הגדולים של הקולנוע הצרפתי השנה.
 • חשוב לנו לתת מקום בפסטיבל גם לסרטי ביכורים כמו "התזמורת" של ראשיד האמי, זהו סרט ראשון מלא כשרון על המוזיקה כאמצעי חברתי לפיתוח האישיות ולהשתלבות בחברה.
 • הבמאי זבייה לגראן מתגלה ככישרון ענק במותחן מדהים הפורס בפנינו מצוקה אמיתית המתקיימת בין דלתות הבית, "משמורת", הוא סרט העוסק בקונפליקט האדיר בו מצוי הילד על רקע פרידת הוריו.
 • השחקנית שרה פורסטייה, יצרה סרט מרגש וסוחף "מו". הסרט מספר על מפגש בלתי אפשרי בין בחורה אינטליגנטית מבית עני הסובלת מגמגום קשה לבין פושע צעיר ושרמנטי הסובל מדיסלקציה.
 • בסרטו הדרמתי "מרלין" הבמאי גיום גליין מספר בדיוק רב את סיפורה של צעירה מהפריפריה שמגיעה לפריז במטרה להיות שחקנית ועליה לעבור משוכות רבות בדרכה.
 • קרין ויאר מרגשת ומשעשעת בדרמה הקומית "קנאה" שמבוססת על תסריט של דויד פונקינוס, על אחד המניעים לנפש האדם – הקנאה, תפקיד שהעניק לשחקנית המופלאה הזו מועמדות נוספת לפרס הסזאר.
 • בסרט "להיות מספר אחת" הבמאית טוני מרשל עוסקת במשמעותם של משחקי כוח. בסרט מככבת עמנואל דבוס בתפקיד נהדר שגם הוא זיכה אותה במועמדות לסזאר.
 • עוד סרט שלא כדאי להחמיץ הוא "בית הקפה של ברברה בכפר" קומדיה משעשעת וקצבית שתרגש אתכם בזכות הופעתם של שניים מגדולי השחקנים של צרפת ז'ראר דפרדייה וקתרין דנב שחוזרים לשתף פעולה לאחר שנים רבות.
 • נושא ההורות שנוגע לכולנו בא לידי ביטוי בסרטו של פיליפ ליורה "הבן של ז'אן", סרט חזק ואנגמטי עם התפתחויות לא צפויות.
 • לסיום, סרט הנעילה של הפסטיבל "קשר משפחתי", סרטה הנפלא של קרין טרדיו שזכה לשבחים במסגרת השבועיים של הבמאים בפסטיבל קאן האחרון. זו קומדיה דרמטית בכיכובם של פרנסואה דמיין וססיל דה פרנס, העוסקת בחיפוש אחר האב. הסרט נע כל הזמן בין צחוק לרגש.

כמו בכל שנה, בתכנית הפסטיבל נציג גם ארבעה סרטים קלאסיים, אנו מזמינים אתכם לגלות מחדש ארבעה במאים בולטים משנות העשרים עד שנות השישים עם יצירות המופת: "הלא אנושית" סרטו של מרסל לרבייה משנת 1924, סרט אילם עם מוזיקה של דאריוס מיו. "קסדת הזהב" של ז'אק בקר משנת 1952, שגילה לעולם את סימון סניורה המופלאה. "קאן קאן צרפתי" של ז'אן רנואר משנת 1954, עם ז'אן גבאן הבלתי נשכח. ולסיום הדובדבן שבקצפת "עיניים ללא פנים" של ז'ורז' פראנז'י משנת 1960, סרט אימה מכונן שהיווה להשראה ליוצרים כמו אלמודובר שביסס עליו את סרטו "העור בו אני חי" והיה הבסיס לשירו של בילי איידול Eyes Without a Face. במוקד של שני הסרטים, "עיניים ללא פנים" כמו סרט הפתיחה "להתראות שם למעלה", מוצגות מסיכות המתקשרות לאווירת חג הפורים שחל לפנים פתיחת הפסטיבל.

הסרטים מתורגמים לעברית, ורובם מתורגמים גם לאנגלית. הפסטיבל מופק על ידי חברת עדן סינמה והמכון הצרפתי בישראל בשיתוף עם: המכון הצרפתי בפריז, Unifrance Films – החברה הממשלתית לקידום קולנוע צרפתי בעולם, עיריית תל אביב-יפו מחלקת המופעים ועוד.

פסטיבל הקולנוע הצרפתי ה-15 בסינמטקים של תל אביב, ירושלים, חיפה, חולון, הרצליה, שדרות וראש פינה,
ובגלובוס מקס אשדוד החל מתאריך 13 במרץ ועד 7 באפריל. לרשימת הסרטים לפרטים באתר הפסטיבל <<< ובפייסבוק <<<

פצ'ה קוצ'ה 20# היכל התרבות ת"א 18-19 מרץ

מהדורת ה-20 של הפצ'ה קוצ'ה מתקיימת השנה בסימן 20/20, וחוגגת גם 20 שנה להקמתה של חברת "פאזה". שש דקות ו-40 שניות עומדות לרשות כ-10 יוצרים, שנבחרים מידי שנה לעמוד על בימת הפצ'ה קוצ'ה, לספר על עבודתם ולייצג את כל מה שזז, מתחדש ומעניין בעולם האמנות. מקור השם פצ'ה קוצ'ה ביפן ופירושו הקולות הנשמעים בזמן הגיית השיחה, בלה בלה אם תרצו.

האמנים שישתתפו באירוע הקרוב יוצרים במגוון רחב של ז'אנרים ואינטראקציות בינתחומיות, ומציגים יחדיו מרקם מעניין של עבודות השוזרות סיפור חיים, זיכרונות ילדות, נוסטלגיה ומסורת, לצד עיסוק בגוף, באינדיבידואל ובמעמד תרבותי חברתי ופוליטי. האוצרות המושכלת של ענת ספרן ואיתי מאוטנר; ההזדמנות להיחשף למגוון מובחר של הכישרון והעומק של היצירה בארץ; הפורמט המתומצת והאופן המזוקק בו מציגים הדוברים את יצירתם בעידן של מגבלות קשב; יהיה אשר יהיה ההסבר, הפצ'ה קוצ'ה בתל אביב שובר שיאים בזירת ה"פצ'ה קוצ'ה העולמית, כשהוא זוכה ל-10,000 מבקרים מדי שנה, פי חמש ויותר מאשר בכל עיר אחרת (גדולה) בעולם.

פצ'ה קוצ'ה #20 מתקיים במקביל לציון 20 שנה להקמתה של "פאזה" חברת ההפקות והשיווק שפרשה חסותה על האירוע מאז השנה השנייה לקיומו. הפצ'ה קוצ'ה פועל כעמותה ללא כוונת רווח, והוא אפיק נוסף לפעילותם של מנהליה האמנותיים ושל חברת "פאזה" שמחברת בפעילותה השוטפת בין הקהל הרחב והמגזר העסקי, לבין עולם התוכן של האמנות והעיצוב. המצגות של עשרות המציגים מתועדות כולן בסרטוני וידאו, הזמינים לצפייה באתר הפצ'ה קוצה, ומהווים ארכיון אמנות ייחודי.

 • שירן ספיר – "הפתקים של אבא"
 • קסניה סובה – "רוסיה ים תיכונית"
 • מורן דובשני – "מנגינת הלב"
 • רמי טריף – מסורת טכנולוגיה וחדשנות
 • דניאלה מרוז – אמניות המסך והגוף
 • תיאטרון החנות – רדיו פליי
 • נורלדין מוסא – צילום דוקומנטרי
 • "היללה" – מוסיקת פולק
 • גיא קוניגשטיין – האמן הנודד

פרטים וכרטיסים באתר <<< או באתר <<< ובפייסבוק <<<

פסטיבל ימי הפלמנקו ה 24
חגיגת הפלמנקו השנתית של "קרן עדי" מביאה אלינו את המופע "פגישה" –בספרדית   El Encuentro  – שזכה לשבחים רבים בפסטיבל הפלמנקו המפורסם של חרז וכן בפסטיבל בנים בצרפת. כמיטב מסורת הפסטיבל המופע יועלה בערבי חמישי ושישי וכן במסגרת ערב הגאלה במוצאי שבת. עוד בפסטיבל: Ocho – "שמונה"-  בכורה עולמית. מופע של ארבע רקדניות ישראליות מובילות אשר חיות ויוצרות בין סביליה לתל אביב- עם מוסיקאים ספרדים. זוהי הפקה בינלאומית מיוחדת של קרן עדי.  בנוסף – מופע פלמנקו לילדים ובוקר פלמנקו בהשתתפות רקדנים/ות מסטודיואים ברחבי הארץ, בערב הגאלה יהיו שני חלקים: בחלק הראשון טעימות מהפקות מקור OCHO בבכורה עולמית ו , Tuti דואט קצב עם שרון שגיא וששון לוי. בחלק השני יוצג המופע הספרדי במלואו.
כל המופעים יתקיימו באולם סוזן דלל, פרט למופע לילדים ולמופע סטודיו כתת אמן, שיתקיימו באולם ענבל במתחם. הפקה וניהול אומנותי: אוה אגמון/ תותי פורת

פרטים וכרטיסים באתר <<< ובטל': 03-5105656  למופע הילדים בענבל פרטים באתר <<< ובטל': 03-5173711

מוזיאון תל אביב עם פסטיבל אפוס 14-17 מרץ 2018

אפוס – הפסטיבל הבינלאומי לסרטי תרבות ואמנות, ייפתח זו השנה התשיעית ב- 14 במרץ 2018 במוזיאון תל אביב לאמנות. הפסטיבל יתקיים במשך ארבעה ימים ולילות רצופים, בהם יוקרנו למעלה מ-50 סרטים חדשים מהארץ ומכל רחבי העולם, בהקרנות בכורה בישראל.

פסטיבל אפוס, בניהולה האמנותי של מיקי לרון, הוא פסטיבל הסרטים היחיד בישראל, המוקדש כולו לתחומי התרבות המגוונים. הפסטיבל מהווה הזדמנות להיחשף למיטב הסרטים החדשים והמרתקים העוסקים בנושאי מוסיקה, מחול, תיאטרון, קולנוע, ספרות ושירה, אמנות פלסטית, עיצוב מכוניות, עיצוב אופנה, אדריכלות ועוד.

בתכנית האמנותית של פסטיבל אפוס השנה – הצצה אל תוך מוחו של גדול אמני הוידאו ביל ויולה, סרטים על הסופרת מרגרט אטווד, הבמאי הצ'כי יז'י מנזל, השחקן הצרפתי ז'אן גאבן, מעצב האופנה היפני יוז'י ימאמוטו, תחילת הקריירה של ענקי המוזיקה ז'קלין דה-פרה, דניאל בארנבוים, יצחק פרלמן, פנחס צוקרמן  וזובין מהטה וחייהם של אום כולתום וג'ון קולטריין. סרטים על עולם המסחר המטורף של האמנות  העכשווית, על כפר שלם באיטליה שהוא להקת תיאטרון, על עיצוב איטלקי של מכוניות מהחלומות, דיור ציבורי באירופה, תהליכי שימור בברלין והתחדשות עירונית באיסטנבול,  אמניות מורדות ופורצות דרך, המייקינג אוף של "מטריות שרבורג", נשים מנצחות על תזמורות, גברים רוקדים בלט קלאסי, מחווה למועדון ארוחת הבוקר של דוד פרלוב, מפגשים עם יוצרי סרטים בינלאומיים, תחרות ישראלית, תכנית סרטי שירה ישראלית, תחרות סרטי סטודנטים , תכנית קולנוע ניסיוני ולראשונה תכנית מיוחדת לדור הצעיר: "אפוס לילדים" עם הנסיך הקטן , תערוכה לכל המשפחה וסדנת יצירה אורבאנית במוזיאון ועוד. סרטי פסטיבל אפוס 9 ע"פ המסגרות השונות :

המילה הכתובה: מרגרט אטווד Margret Atwood: You Have Been Warned!, רוצחות סדרתיות – סופרות כותבות מתח Serial Killers: The Women Who Write Crime Fiction, ברודסקי לא משורר Brodsky is not a poet

עיצוב: מי אתה יוז'י ימאמוטו Yohji Yamamoto: Dressmaker, מכוניות מהחלומות Driving Dreams, זאק פוזן: המעצב שעף קרוב מדי לשמש House of z

מוסיקה: אום כולת'ום OUM KALTHOUM, ג'ון קולטריין  Chasing Trane: The John Coltrane Documentary, מנצחות Maestras, עלמה דויטשר – החיפוש אחר סינדרלה Alma Deutscher: Finding Cinderella, כשאלוהים ישן When God Sleeps, יונאס קאופמן, טנור Jonas Kaufmann, Tenor for the Ages, קורנציס, מורד קלאסי Currentzis—The Classical Rebel

אמנות פלסטית: גבולות פרוצים – מסע אל תוך עסקי האמנות Blurred Lines – Inside the Art World, ביל ויולה – בדרך לסנט פול Bill Viola—The Road to St. Paul’s, בויס Beuys,האוסף הסיני של אולי זיג THE CHINESE LIVES OF ULI SIGG, טניה ברוגרה חופשייה Tania Libre, ליאונורה קרינגטון Leonora Carrington: The Lost Surrealist, קלאוס רושה – אזרח ללא מדינה Stateless – Klaus Rózsa, Photographer, רייצ'ל ווייטריד ורוח הרפאים שבחדר Rachel Whiteread: Ghost in the Room

אדריכלות: איסטנבול מתחדשת Istanbul Echoes, הפסקת סיגריה עם אלברו סיזהHaving a Cigarette with Alvaro Siza, ואת הסמטה היא סיידה בתכלת, של מי העיר הזאת? Whose City?

מחול: מורדים על קצות האצבעות Rebels on Pointe, צעדים של כסף Voices of Finance, סטפס No Maps on my Taps, הגן Garden, הסרט של סמואל בקט Notfilm, יז'י מנזל – קומדיה זה לא דבר מצחיק To Make a Comedy Is No Fun: Jirí Menzel, מטריות שרבורג – הסרט על הסרט Il était une fois… Les parapluies de Cherbourg, ז'אן גאבן UN FRANÇAIS NOMMÉ GABIN

תיאטרון: אשקאן- בדרך לנירנברג Ashcan, ספטקולו SPETTACOLO, רוברט ווילסון Robert Wilson, אפוס קלאסי: מטריות שרבורג Once Upon a Time… The Umbrellas of Cherbourg, חמישיית דג השמך The Trout

אפוס ילדים: שבת במוזיאון לכל המשפחה סרט קלאסי בעיבוד עכשווי + סדנת יצירה חדשנית עם הנסיך הקטן

קולנוע ניסיוני: מניפסטו Manifesto

סרטיה של ורה נויבאוור  The Films of Vera Neubauer

תחרות הקולנוע הישראלי במסגרת התחרות הישראלית יתמודדו סרטים ישראלים תיעודיים ביניהם

 • אהבה מתרגשת לבוא
 • בחוף המילים
 • דורותיאה

לכרטיסים ותכנית הפסטיבל באתר <<< ובטל': 03-6077020 /  03-6077029

קולנוע וטלויזיה

yes1 , yesVOD עם ימים של אוסקר 2018

כבכל שנה, עולם הסרטים של yes מתכונן ומתמרק לקראת האירוע הגדול של עולם הקולנוע, טקס האוסקר, במסיבה גדולה של סרטים במסגרת "ימים של אוסקר 2018": 10 ימים ב-yes1 וב-yesVOD… רק ב-yes

השנה ישודרו מיטב המועמדים והזוכים של אוסקר 2017 בחגיגה נפלאה עם הסרטים המדוברים בשלל הקטגוריות השונות. לצידם ישודרו במהלך היום שלל סרטים נפלאים מרגשים וגדולים משנים עברו. ובסיומם של 10 ימים של חגיגה נוצצת- שידור ישיר של טקס פרסי האוסקר.

בין הבכורות המצויינות שתוכלו למצוא בימים של אוסקר בשידור רק ב-yes: "אור ירח" הדרמה המרגשת והסרט שהביא לנו את הרגע ההיסטורי הכי מפתיע בתולדות האוסקר-זוכה הסרט הטוב ביותר לשנת 2017 (לאחר שהוכרז "לה לה לנד" כמובן) וזוכה עוד 2 פרסים; "מאחורי המספרים" סיפורן ומאבקן להכרה של מתמטיקאיות אפרו-אמריקאיות מבריקות שעבדו בנאס"א ולקחו תפקיד חשוב בתוכנית החלל האמריקאית, מועמד לסרט הטוב ביותר; נטלי פורטמן היא "ג'קי" בדרמה ביוגרפית על אשת הנשיא הידועה בתולדות ארה"ב; "הסוכן"- זוכה הסרט הזר הטוב ביותר; "היא"- איזבל הופר בהופעה מדהימה שזיכתה אותה במועמדות לשחקנית הטובה ביותר במותחן משובח; "לאבינג"- מועמד לפרס האוסקר עבור השחקנית הראשית.

עוד ישודרו, רק ב-yes "לה לה לנד", "מנצ'סטר ליד הים", "שתיקה", "הסרבן", וגם (לא בבלעדיות) "סארו – הדרך הביתה", "גדרות", "הנוסעים", "מואנה".

yes3 עם נא Raw Aka Grave

בכורה ארצית בלעדית! ערוץ: yes3, במסגרת פסטיבל הקולנוע | מועד שידור: שלישי, 6/3, בשעה 22:00

במאית: ג'וליה דוקורנאו. צרפת, 2016. שחקנים: גראנש מרילייה. זוכה פרס הביקורת בפסטיבל קאן; פרס סרט הביכורים בפסטיבל לונדון. השתתף בפסטיבלים רבים, כולל פסטיבל חיפה. הסרט התפרסם בין השאר בעקבות התעלפויות שנרשמו באולמות הקולנוע בו הוקרן.

דרמת אימה מדוברת ומוערכת, לא לבעלי לב חלש. ג'סטין התמימה מתחילה ללמוד וטרינריה, במכון בו למדו הוריה ובו נמצאת גם אחותה. בטקס החניכה היא נאלצת לטעום בשר, למרות שהינה צמחונית מהבית, ומפתחת בעקבות החוויה דחף בלתי נשלט לבשר.

שוטרים בדם – הדרמה המשטרתית של CBS חוזרת

שוטרים בדם Blue Bloods, סדרת הדרמה של רשת CBS שנוצרה על ידי אד צוקרמן ("ג'אג"), מפיק העל הוותיק לאונרד גולדברג ("המלאכיות של צ'ארלי", "סטרסקי והאץ'"), והצמד זוכה ה"אמי" רובין גרין ומיטשל בורג'ס ("הסופרנוס", "חשיפה לצפון"), חוזרת לעונה שביעית ב-HOT Zone. יותר מ-14 מיליון צפו בממוצע בעונה הנוכחית של הסדרה, שממשיכה לשמור על רייטינג גבוה וחודשה לעונה נוספת.

החל מה-3.3, ימי שבת בשעה 20:15, ב-HOT Zone

yes3 עם הסנוניות והאמזונות Swallows and Amazons

העיבוד לספרו הקלאסי של ארתור רנסום התקבל באהדה ביקורתית ועם שבחים רבים. דרמת הרפתקאות לכל המשפחה. בעת חופשה באזור האגמים באנגליה, שטים ילדי משפחת ווקר לעבר אי באגם, שם הם מגלים שהם לא לבד, וקרב על השליטה באי מתחיל. אולם באותו זמן, איש מסתורי מאשים אותם בפשע אותו לא ביצעו, ועליהם לאחד כוחות כדי להוציא את האמת לאור.

במאית: פיליפה לותורפ. אנגליה, 2016. שחקנים: קלי מקדונלד, אנדרו סקוט.

ערוץ: yes3, במסגרת פסטיבל הקולנוע | מועד שידור: שלישי, 27/2, בשעה 22:00

קולנוע דוקאביב

הסרטים הדוקומנטריים הגדולים של השנה – מדי חודש בסינמטק תל אביב. במהלך חודש מרץ יוקרן הסרט "ארתור מילר: מחזה חייו" ישודר ב-HOT, yes וסלקום TV החל מה-20 במרץ. יום שבת 3.3 בשעה 20:30, יום שישי 9.3 בשעה 14:00, יום שבת 10.3 בשעה 20:30, יום שבת 17.2 בשעה 19:00 סינמטק תל אביב.

במסגרת "קולנוע דוקאביב" יוקרנו מדי חודש הסרטים הדוקומנטריים הגדולים של השנה. הקולנוע יתווסף לפעילות העמותה הקיימת, הכוללת את פסטיבל דוקאביב הבינלאומי המתקיים בתל אביב במאי, את דוקאביב גליל במעלות תרשיחא המתקיים בנובמבר ודוקאביב נגב בירוחם המתקיים בדצמבר.
בעקבות הצלחת הפסטיבל, השופע ביצירות דוקומנטריות משמעותיות, ובהעדר פלטפורמה קבועה שתקרין אותן על המסך הגדול, דוקאביב הקים בית שיוקדש כולו ליצירה דוקומנטרית. התכנית הראשונה כוללת בכורות ישראליות לסרטים בינ"ל חדשים וסרטים שהצליחו בעולם השנה. מדי חודש יוקרן סרט חדש ולו יהיו כחמש הקרנות.

הסרט שיוקרן במהלך מרץ הוא "ארתור מילר: מחזה חייו" של בתו הבמאית רבקה מילר. ״ארתור מילר: מחזה חייו״ הוא דיוקן אינטימי של אחד המחזאים האמריקאיים הגדולים ביותר במאה ה־20. הסרט התיעודי מסופר מנקודת מבטה הייחודית של קולנוענית מוערכת: בתו, רבקה מילר. הסרט כולל חומרים שלא נחשפו מעולם לציבור, כולל ראיונות עומק וחומרים ביתיים. הוא פותח את הדלת לאדם שמאחורי האייקון, חוקר את שורשי חייו כאמן, ומנתח את אופיו, על מעלותיו וחסרונותיו. הסרט מזמין אתכם לראות כיצד אחד ממבקרי התרבות החריפים ביותר של ארה״ב עיצב את האידאולוגיה שלו, כיצד חייו השתקפו ביצירתו, וכיצד הוא עזר לעצב את התרבות האמריקאית של המאה ה־20. פרטים באתר <<<

דנה גולדברג ואפרת מישורי עם מות המשוררת Death of a Poetess

מות המשוררת מביא למסך הגדול את סיפורן של שתי נשים המגיעות מעולמות שונים. עלילת הסרט נרקמת בשני צירים מקבילים: לני שדה (יבגניה דודינה), אשת אקדמיה תל אביבית, יוצאת למסע אורבני אפל שנפרש על פני יממה. יסמין נאסר (סמירה סרייה), אחות סיעודית מיפו, עוברת חקירה צולבת שמטלטלת את עולמה. יד המקרה מפגישה בין שתי הנשים לערב אחד וקושרת את גורלותיהן לעד.

שחקנים:: לני שדה – יבגניה דודינה | יסמין נאסר – סמירה סרייה. ישראל 2017, 77 דקות, עברית, ערבית, תרגום לאנגלית.

HOT Zone ו-HOT VOD עם NCIS

NCIS, דרמת הלהיט המשטרתית של רשת CBS, נוצרה על ידי מפיק העל דונלד בליסריו ("זינוק לאתמול") וזוכה ה"אמי" צ'אד פלויד ג'ונסון ("מגנום בלש פרטי") כספין-אוף של הסדרה המיתולוגית "JAG" והפכה עם השנים למותג הטלוויזיוני החזק ביותר בעולם.

"NCIS", שעוקבת אחר שירות החקירות הפליליות של חיל הים, היא יותר מעוד דרמה: היא סדרה שמתמקדת בדינמיקות המורכבות לעיתים – והמצחיקות לעיתים – של צוות שנאלץ לעבוד יחד בסיטואציות המתוחות ביותר. הסוכן המיוחד של הצוות, לירוי ג'תרו גיבס (מארק הרמון, "שיקגו הופ", "פחד ותיעוב בלאס וגאס"), סמל מארינס לשעבר, אמנם ממעט במילים, אך הוא בעל כישורי חקירה יוצאים מן הכלל. מתיקי רצח וריגול ועד עלילות טרור, הסוכנים המיוחדים של גיבס מטיילים ברחבי העולם כדי להביא לפתרון פשעים מסובכים.

העונה ה-15 של "NCIS", שממשיכה לשמור על תואר "הדרמה הנצפית ביותר בעולם" עם רייטינג מרשים של כ-17.5 מיליון צופים בממוצע, כוללת כמה שינויים מהותיים בקאסט הקבוע: ג'ניפר אספוזיטו ("ספין סיטי") שהצטרפה בעונה שעברה, עזבה את הסדרה ובמקומה מצטרפת העונה המועמדת ל"גלובוס הזהב" מריה בלו ("היסטוריה של אלימות", "חופשיות על הבר") שתגלם את ג'קי סלואן, פסיכולוגית מבצעית. העונה ה-15 תהיה גם האחרונה של פולי פרט ("הצלצול"), שגילמה את אבי מתחילת ימיה של הסדרה ואף התארחה בסדרות הבת "NCIS ניו אורלינס" ו"NCIS לוס אנג'לס" (המשודרות אף הן ב-Zone HOT).

 
- פרסומת -

 

החל מה-3.3, ימי שבת ב-21:45, ב-HOT Zone וב-HOT VOD

הקדמונים Early Man

הקדמונים מספר את קורותיהם של אנשי שבט פרימיטיבי תמימים ומשעשעים, המגלים יום אחד להפתעתם, כי תקופת האבן, כמו שהם מכירים אותה, עומדת להסתיים. הלורד נוד הרשע והמלכה אופיפה (בדיבובם של אלי פיניש ואופירה אסייג), שליטי העיר השכנה והחדשנית, המקדמים את השימוש בברונזה, זוממים להשתלט על העמק בו הם חיים.

דאג, איש מערות צעיר ואופטימי, מציע למלך הסכם – אם ינצח השבט במשחק הקדוש כדורגל מול נבחרת העיר, הם יזכו לשמור על ביתם, אחרת ייאלצו לעבוד במכרות העיר. הבעיה היא, שהשבט לא מכיר את המשחק. הם מקבלים עזרה בלתי צפויה מתושבת העיר ויוצאים להרפתקה של חייהם, כנגד כל הסיכויים.

הקדמונים EARLY MAN, 2018, אורך: 100 דקות. מופץ על ידי NEW GUYS החל מה-22.3.2018 בבתי הקולנוע ברחבי הארץ, באנגלית ובדיבוב לעברית.

HOT3 ו-HOT VOD עם טיימלס Timeless

דרמת המד"ב של רשת NBC, נוצרה על ידי אריק קריפקי ("על טבעי", "Revolution") והמועמד ל"אמי" שון ראיין ("המגן", "אנג'ל") ומפיקי "הרשימה השחורה", ג'ון דייויס וג'ון פוקס. את הקאסט של הסדרה מובילים אביגיל ספנסר ("התיקון", "מד מן"), מאט לאנטר ("90210") ומלקולם בארט ("אי אפשר בלי טד").

עלילת "טיימלס" סובבת סביב צוות בלתי צפוי שמגויס בעקבות פושע חסר מעצורים, גרסיה פלין (גוראן ויסניץ', "אי.אר"), שגנב מכונת זמן. בעונה השנייה ייאלצו לוסי (ספנסר) ההיסטוריונית, וואייט (לאנטר) איש הצבא ורופוס (בארט) המדען לשתף פעולה עם בן ברית מפתיע כדי להביס את "ריטנהאוס", ארגון רצחני שמטרתו לשנות את ההיסטוריה – למרות הגילויים החדשים על זהות חברי הארגון. הם ישובו לשנים 1692, 1917, 1941, 1981 ועוד, שם יפגשו דמויות היסטוריות כמו מארי קירי, הדי למאר, וויליאם רנדולף הרסט ואישים נוספים – כל זאת, במטרה להציל את ההווה לפני שיהיה מאוחר מדי.

לצדם של השלושה מככבים בסדרה גם פטרסון ג'וזף ("חוק וסדר", "הנותרים"), המועמדת ל"סאג" סקינה ג'פרי ("בית הקלפים") וקלאודיה דומיט ("סקנדל").

"טיימלס" הצליחה לשנות את ההיסטוריה כשבוטלה על ידי NBC ושוב חודשה לעונה שנייה ימים ספורים לאחר מכן, לשמחתם של מעריציה האדוקים. המבקרים בחו"ל ובארץ כינו את הסדרה "כיף חסר יומרה… ייתכן שמצאנו יורשת ראויה ל'גולשים בזמן'" (ידיעות אחרונות), "מותחן הרפתקאות מתוחכם" (לוס אנג'לס טיימס), "סדרת מד"ב עם לב" (ניו יורק טיימס) וגם "כיפית ומבוצעת באופן מעניין" (וושינגטון פוסט).

החל מה-15.3, ימי חמישי ב-20:45, ב-HOT3 וב-HOT VOD

תיאטרון ובמה

יאנג לי-פינג עם תחת מצור

לפני מספר חודשים יצאה להקתה של יאנג לי פינג לסיור באירופה, במופע הראשון שהתקיים באוסטריה עמד הקהל על הרגליים והריע ללהקה וליוצרת במשך רבע שעה שלמה. כך גם היה בהולנד ובריטניה ובקרוב מאד אצלנו על במת בית האופרה.

"תחת מצור" יצירה מופלאה של אחת היוצרות הבולטות בתיאטרון המחול המודרני היום, יאנג לי פינג היא אחת היוצרות הגדולות הפועלות היום בסין. התקשורת העולמית כינתה אותה  פינה באוש החדשה. לי-פינג נחשבת לרקדנית/כוריאוגרפית ייחודית ביותר שעבודתה היא מלאת רגש. ביצירתה "תחת מצור" היא מביאה לבמה מופע המשלב שלל אמנויות,  דמיון ויופי חזותי בלתי נשכח. המראות על הבימה תוקפים את כל החושים וסוחפים את הקהל לחוויה אסטטית ורגשית שלא נראתה כמוה. מחול מודרני, היפ הופ, קונג פו, מיצב אמנותי מרשים המעלה לבמה אלפי זוגות מספריים ונע לאורך כל המופע ומשנה צורות, אמנות חיתוך נייר, צלליות, מוסיקה מודרנית, מוסיקה מסורתית, מוסיקה אתנית ונגנים סיניים בכלים מסורתיים. הכל מתחבר לחוויה אחת שלא נראתה בעבר על במת האופרה.

זהו הסיפור המלא של "שלום לפילגש". חיזיון עוצר נשימה על הקרב בין צבאו של צ'ו לצבאו של האן, מלחמה ששינתה את מהלך ההיסטוריה הסינית. זהו סיפור המגדיר מחדש את האהבה. הסיפור שזכה לחיי נצח בשורה ארוכה של יצירות אמנות באופרה, במוזיקה, בספרות ובתיאטרון, וזה הסיפור המופיע באופרה בסרטו זוכה האוסקר של צ'ן קייגה "שלום לפילגש".

סיפור האהבה והמלחמה הזה זוכה לביטוי בימתי ייחודי ביצירה זו של יאנג לי-פינג, שנעשתה בשיתוף פעולה עם זוכה האוסקר טים ייפ והאמנית ביילי ליו שביחד שרקחו יצירה מלאת קסם.

הסיפור מוצג על ידי 18 רקדנים, שני מוזיקאים זמר שחקן מן האופרה של בייג'ינג, ואמנית מגזרות נייר. ביחד הם יוצרים 100 דקות של תיאטרון מחול מרהיב וסוחף. הרקדנים גברים ונשים מביאים לבמה אנרגיה בלתי פוסקת ויכולת אקרובטית ושליטה בקונג פו, טאי צ'י, היפ הופ ומחול מודרני.

הצגת הבכורה התקיימה ב- 10 בספטמבר בסין, והצגת הבכורה במערב התקיימה באולם הסדלר'ס וולס בלונדון בנובמבר 2016. הפקה בישראל בימות גלובל בשיתוף צמח עופר הפקות בע"מ.

במסגרת סדרת מחול במשכן בבית האופרה, ארבע הופעות החל מתאריך 26 באפריל 2018. כל המופעים בבית האופרה על שם שלמה להט – צ'יץ' תל אביב-יפו. להזמנת כרטיסים באתר האופרה הישראלית <<<.

אנסמבל כאן עם מדיאה

'אנסמבל כאן' מעלה בימים אלו עיבוד עכשווי לטרגדיה היוונית הידועה "מדיאה", שנכתבה בשנת 431 לפנה"ס בידי אוריפידס. ההצגה של 'אנסמבל כאן' בבימויו של שלמה פלסנר מתמקדת במאבק האימים שבין גבר לאישה ומשלבת סצנות מ'מדיאה' עם סצנות מקוריות הלקוחות מחיי היומיום שכתב עידו בורשטיין. הצגת הבכורה תתקיים בתיאטרון הבית ביפו ביום שישי, 23.3 בשעה 21:00. שחקנים: אודליה סגל וניסו כאביה.

מדיאה, דמות נשית וחזקה החיה בעולם המוכתב על ידי גברים,  מורדת בגורלה ובאקט של ייאוש רוצחת את ילדיה לאחר שהיא ננטשת על ידי בעלה, יאסון, לטובת אישה אחרת, ומוגלית.  ההפקה של אנסמבל 'כאן' מרחיבה מעבר לסיפורה האישי של מדיאה. היא מתמקדת במאבק בין גברים לנשים שמוקצן בעולם בו נהוגים קודים גבריים, וממחישה עד כמה הוא רלוונטי גם כיום. ההצגה מתמקדת בתא הזוגי ובקריסתו אל מול המציאות וחיי היום יום, בחלוקת התפקידים הברורה בין המינים הקיימת גם כיום, בתסכול הנובע ממנה ובהשלכות של המאבק על שני המינים.

השחקנים יספרו את סיפורן של הדמויות כמעט ללא תזוזה. במרכז הבמה יהיה מסך עגול שידמה קליידוסקופ ומשני צדדיו השחקנים. את דימוי הקליידוסקופ יוצרת תוכנה מיוחדת, כאשר התמונות שיוקרנו על המסך מורכבות מצילומי השחקנים שנעשים על הבמה און ליין במצלמות רשת. המצלמות יצלמו את השחקנים, גוף מלא, או חלקי גוף, שיוקרנו על המסך תוך יצירת שבירה וחיבור מחדש לצורות קליידוסקופיות. התנועה שתהיה על הבמה היא תנועתם הרגשית של השחקנים והשתנות הקליידוסקופ במסך המרכזי. תנועת הקליידוסקופ תעבור מדימויים מופשטים לקראת תמונה של השחקנים. 23-26 למרץ. תיאטרון הבית, רח' נועם 5 יפו.

תעופה

המונדיאל מתקרב וכך הביקוש לטיסות לרוסיה עולה

ביוני הקרוב תארח רוסיה את משחקי המונדיאל ה-21. שריקת הפתיחה תישמע ב-14 ביוני והישראלים מזמינים כבר עתה, טיסות למשחקים החשובים. טרווליסט, האתר להשוואת מחירים בתיירות, מדווח על עלייה של 48% בהזמנות של טיסות למוסקבה לעומת אשתקד, בתקופת משחקי המונדיאל 2018, אשר צפויים למשוך מאות אלפי תיירים  מרחבי העולם.

https://www.youtube.com/watch?v=fTYgpGdvFa4

עוד מצביעים נתוני האתר  על עלייה מתמדת במחירי הטיסות לרוסיה. כך למשל, עד לפני כחודש, עמד מחיר טיסה ממוצע למוסקבה בתקופת המונדיאל על 318 דולר, בעוד שכיום המחיר הממוצע עומד כבר על 348 דולר, עלייה של 8%.

אייר אירופה עם הדרימליינר הראשון בואינג 787-9

מטוס הפאר 787-9 הוא הראשון שהתחיל את פעילותו וכבר באמצע מרס יכנס לפעילות מטוס נוסף מסוג זה מתוך 16 מטוסים אלו שהחברה רכשה ויכנסו לפעילות בהדרגה עד 2022. למטוס 333 מקומות ישיבה ומתוכם 30 במחלקת העסקים ותא מטען ענק. שני מטוסי הדרימליינר 787-9 יטוסו בקו מדריד בואנוס איירס המתווספים לשמונה מטוסי הבואינג 787-8 של חברת התעופה שפועלים בה כולל בקו תל אביב מדריד.

הנוסעים יוכלו להנות מחווית טיסה בדרימליינר 787-9 המתפאר במאפייני עיצוב חדשניים, וביצועיים סביבתיים יוצאי דופן בין היתר 20% פחות פליטת ההשפעה של הקול 60% פחות מאשר למטוסים אחרים, שימוש בתרכובות פלסטיק מתקדמות במקום באלומיניום. ה"דרימליינר" מסוגל לטוס מרחקים גדולים ולצרוך 20% פחות דלק. חברת התעופה אייר אירופה מפעילה שש טיסות שבועיות מישראל למדריד ובקיץ החברה תפעיל שמונה טיסות שבועיות בקו זה עם חיבור נח ליעדי החברה במרכז ודרום אמריקה.

מחיר כרטיס טיסה בקו תל אביב מדריד החל מ- 306$ ולבואנוס איירס מחיר הכרטיס החל מ- 1,090 $ לאדם. הנוסעים יהנו משירות WiFi, עיתונים ומגזינים, אפשרות הזמנת מושבים מראש ושירות צ'ק אין מוקדם. בנוסף, לאחרונה התווסף שירות סטרימינג בחינם בטיסות הטרנס אטלנטיות.

תיירות

תכנית Booster Lab של Booking.com עם 6 מתחרחם ישראליים

Booking.com, אחת מחברות המסחר האלקטרוני הגדולות בעולם ומובילה בתחום הטכנולוגיה הדיגיטלית, הודיעה כי 9 סטרטאפים המפתחים פתרונות לתחום התיירות והנמצאים בשלבי התפתחות מוקדמים הוזמנו לקחת חלק בתוכנית Booster Lab השניה של Booking.com הנערכת בישראל. התכנית תתקיים במשרדי Mindspace בתל אביב, בתאריכים 6-8 במארס, כאשר מתוך הסטארט אפים המשתתפים נמנים שישה סטארט אפים ישראלים.

במסגרת תכנית בת שלושה ימים, ישתתפו הסטרטאפים בסדרה של סדנאות מעשיות ומפגשי מנטורינג של אחד על אחד עם מומחי Booking.com. התוכנית תגיע לשיאה עם האפשרות שתינתן לסטרטאפים להציג את תכניות הצמיחה שלהם בפני צוות שופטים ולזכות במימון שבין 10,000 ל- 25,000 יורו.

ששת הסטרטאפים הישראלים שמשתתפים משקפים את מגמת היזמות הטכנולוגית הגדולה במדינה:

 • bitemojo – אפליקציה אשר מציעה חוויות קולינריות עצמאיות מחוץ למיינסטרים, שהן גמישות, אישיות וזמינות באמצעות הסמארטפון בלבד
 • Knowers – פלטפורמת תיירות המחברת אתכם באופן מיידי עם המקומיים המתאימים לכם ביותר לצורך קבלת מידע, טיפים ושירותים על פי דרישה.
 • FarmGuests – פלטפורמה המאפשרת לתיירים באזורים כפריים ולבעלי עסקים מקומיים לאתר האחד את השני ולתקשר ביניהם
 • .accessibleGO – פלטפורמת תיירות לאנשים עם מוגבלות, המציעה אפשרות לקחת חלק בקהילה בה ניתן להזמין בתי מלון נגישים ולראות סקירות רלוונטיות, כמו גם, הפלגות, תחבורה ואטרקציות נגישות ברחבי העולם
 • paratek – שירות שהופך טרקים ופעילויות חוץ לנגישים עבור בעלי מוגבלות פיזית, באמצעות התאמה של מסלולים ומכשירים תומכים לכל אדם על פי צרכיו.
 • Trailze – פלטפורמה לאנשים שאינם הרפתקנים, ההופכת את ההתמצאות והניווט במרחב לקלות, בטוחות ומהנות.

הסטרטאפים הנוספים שישתתפו בפעילות בישראל הם: Questo (רומניה), Citysinder (איטליה) ו-Lightheat (יוון).

אירועי ה-Booster Lab הם חלק מתוכנית המחויבות Booking Cares של Booking.com, יחד עם Booking Booster – תכנית האצה בת שלושה שבועות לסטרטאפים בצמיחה (Scale-ups) בתחום התיירות בת הקיימא, וקרן המימון החדשה Booking Care Fund, תכנית מלגות עבור גורמים ללא מטרות רווח.

קראו עוד על Booster Labs באתר Booking.com כדי לקבל מידע נוסף ותאריכים להגשת מועמדות  בתוכניות הבאות שמתוכננות בארה"ב ובאסיה בקיץ 2018.

תערוכות ואמנות

גלריית Palast בברלין עם חומר ורוח-אמנות ישראלית עכשווית

זאב אנגלר

עקב ההתפתחות הטכנולוגית המהירה, וכשהעולם הולך לכיוון הרובוטיקה והאדם נהפך למתכנת, וכשהמוח האנושי מאבד מהאנושיות שלו. נשאלת השאלה: מה תפקידו של האמן כמרכיב בסיסי בתרבות האנושית והכלל עולמית? והאם רוח היצירה האנושית מאבדת את תפקידה ככלי מחבר בין בני האדם ?וכשהתרבות האזורית  הופכת למדבר צחיח -פתאום צץ לו נבט ירוק אשר מסמל את רוח האדם היוצר ואומר לנו אנחנו לא חיות טרף אנחנו בני אנוש ..התאספו להם יוצרים מוכשרים ויצירות מגוונות שהעדיפו שהאמנות היא שפה וכלי חיבור כלל עולמי ללא הבדל מין גזע ודת .וידם מושטת לשלום – ונישקם הוא המכחול והצבע כן זו היא התרבות והאמנות הישראלית אשר נעה בין הטכנולוגיה המשתלטת עם יתרונותיה וחסרונותיה על חיי היום יום שלנו ומנסה לדחוק את רוח היצירה האנושית הצידהרוח היצירה האנושית ממשיכה להפתיע אותנו ביצירות השומרות על האיזון המופר כל יום ומזכירה לנו את מהות קיומנו!

האמנים הבאים מייצגים את ישראל באירוע אמנות חשוב בגלריית Palast הממוקמת מטרים ספורים ליד שער ברנדנבורג, באיזור הגלריות הנחשב של ברלין אירוע האמנות הוא בהפקת אירגון אי.סי.יו. הישראלי המפיק אירועי אמנות יוקרתיים בארץ ובעולם.

האמנים לוקטו בקפידה במשך כמה חודשים והם מציגים בתערוכה : ציורים, פסלים, צילומים , עבודות בעיסת נייר פסיפסים ובובות . האמנים שייצגו את ישראל: מנוחה כהן, זאב אנגלר, ורד לוי-אונגר, ורד יעקובוביץ', ורדה לוי, עומרי קורש, שלמה עמנואל, רחל אמיר, תמר גרינפלד, שלומית נוי, נירה בן דוד-פלד, יולנדה אנטל, מירי פנאן, שלמה זיו, אמיר קאופמן, דוריס משיח, איטה אבידן, ענבר פיאנקו, רבקה שפר, שרה מלכי, איקה בר, חנה סלמון, גור קרן ו-Gabo balfar

טיולים

Gran Fondo Arad-Dead Sea 2018 – Race a Journey

Gran Fondo Arad-Dead Sea 2018 ממשיך את המסורת המקומית שנוצרה בשש השנים האחרונות, ופורץ עם אירוע רכיבת כביש בינלאומי המתבסס על רמת ארגון מוקפדת המאפיינת אירועי ספורט בינלאומיים.

האירוע מאורגן על-ידי אנשי מקצוע מובילים בתחום ומתקיים בשיתוף פעולה מלא בין Gran Fondo Israel,  משרד התיירות, מועצה אזורית תמר, עיריית ערד, משרד התיירות ואיגוד האופניים בישראל.

שנת 2018 מביאה עמה בשורה חדשה כאשר Gran Fondo Arad-Dead Sea 2017 איחד כוחות עם קבוצת האופניים המקצוענית הראשונה בישראל, CYCLING ACADEMY, מתוך חזון משותף, להעלות את האירוע הייחודי על מפת אירועי ה-Gran Fondo העולמית ובהדרגה "ליישר קו" ברמת החוויה עם אירועי הרכיבה הגדולים בעולם. המקצים השונים באירוע:

טור ערד הבינלאומי 23-24/3/2018 יערך זו השנה ה-12, מיועד לקבוצות מקצועיות ולרוכבי מאסטרס (קבוצות גיל) מהארץ ומחו"ל. טור ערד משלב שלושה קטעי רכיבה הפרוסים על סוף שבוע אינטנסיבי- שישי ושבת: מסלול קריטריום בעיר ערד בשישי בבוקר, קטע רכיבה ממצדה לערד בשישי אחה"צ והגראן פונדו בשבת.

Gran Fondo  ים המלח הבינלאומי 24/3/2018 המשלב מקצה תחרותי ומקצה לא תחרותי באורך 155 ק"מ, מתוכם 125 ק"מ במדידת זמן. המסלול כולל 1,873 מטרים של טיפוס מצטבר, ומשלב את הנופים הפראיים של ים המלח, מעלה עקרבים וצומת חתרורים. המתכונת מעגלית מעין בוקק לעין בוקק  ואירוע סיום גדול, כמיטב המסורת, שיתקיים במתחם בתי המלון בעין בוקק ים המלח.

להרשמה ופרטים נוספים באתר <<< וגם בדף הפייסבוק <<<

רשות הטבע והגנים ודן חמיצר עם תחרות חידונים לחגיגות 70 למדינת ישראל

לרגל חגיגות 70 שנה למדינת ישראל, חברה רשות הטבע והגנים למלך החידונים, חמיצר לתחרות החידות הגדולה של הגנים הלאומיים ושמורות הטבע ברחבי הארץ. 70 חידות חמיצר יופיעו ב-70 אתרים שונים כשנושאיהן יקושרו לפעילות 70 שנה למדינה וישלבו היבטים של היסטוריה ארץ ישראלית וערכי טבע. הפתרונות לחידות יוטמעו בשטחי הגן או השמורה ועל קהל המשפחות והמטיילים יהיה לאתר את הפתרון בשטח.

שמורת הטבע עין אפק (צילום מנו גרינשפן)

דן חמיצר אשר בין פועליו הרבים נמנית גם פעילותו כפעיל סביבתי ואיש חינוך, הפך במרוצת השנים למלך החידונים של ישראל עם "חידות חמיצר" הידועות שהפכו למושג לאומי והצליחו להניע מאות אלפי תושבים בישראל מידי שנה לחקור, לשתף, לצבור ידע ולהתמודד עם אתגרים בדרך לפתרון. רשות הטבע והגנים תבחר מידי חודש 10 זוכים, מבין הפותרים נכונה חידה אחת לפחות, ותעניק להם מגוון הטבות ביניהם: טיול משפחתי מודרך, חווית לינה בחניון לילה, מוצרי טיולים ועוד.

בכדי להעפיל ולהשתתף בגמר החידות הגדול על הקהל יהיה לפתור 4 חידות לפחות מארבעה אתרים שונים. הזוכים יזכו להגיע לאחד מהאתרים בארץ שייבחרו למיקום משחק הגמר וישחקו מול חמיצר בשטח.
המשפחה המנצחת תזכה בטיול משפחתי בספארי בטנזניה מתנת חברת עולם אחר. למקום השני יוענק טיול ברחבי ישראל בקרוואן מאובזר בציוד חברת קולומביה.

פרטים מלאים והרשמה לחידון באתר רשות הטבע והגנים <<<

אסף אלמוגים מוגנים לאקווריום הביתי שלו ונקנס בעשרת אלפים שקלים

האקווריום כפי שנמצא בביתו של החשוד בביתר עלית (צילום זיו נדר, רשות הטבע והגנים)

בית משפט השלום באילת הרשיע באחרונה בתום הליך משפטי תושב ביתר עלית בשנות הארבעים לחייו, שפגע בערכי טבע מוגנים במפרץ אילת והחזיק בהם בניגוד לחוק. על הנאשם נגזר קנס של 10,000 שקלים בנוסף לחתימה על התחייבות כספית בסך 20,000 שקלים שלא לעבור עבירה מהעבירות בהן הורשע וזאת לתקופה של 3 שנים.

האירוע התרחש באוגוסט 2014 בשטח חוף הים "תור ים" באילת אז נצפה הנאשם על ידי פקח רשות הטבע והגנים, כשהוא שולה אלמוגים מסוגים שונים, צדפה, נחשולי ים, אבובונים וסרטן נקאי מן הים לתוך דלי שברשותו. זאת כאמור בניגוד לחוק, ללא היתר, חרף שילוט שקיים באזור האוסר זאת ואף הסברי פקח רשות הטבע והגנים שניתנו לו בנושא איסור זה כחודש בערך לפני האירוע המתואר. בעקבות אירוע זה הוצא גם צו חיפוש בביתו של הנאשם שם נמצאו באקווריומים הביתיים שלו אלמוגים ושלדי אלמוגים נוספים.

בעקבות אירועים אלו הגישה רשות הטבע והגנים כתב אישום נגדו באשמת פגיעה בערכי טבע מוגנים, אחזקה שלהם ואף סחר בהם. הנאשם בחר לנהל הליך משפטי שלם ולא נטל אחריו על מעשיו, אך נוכח הממצאים והעדויות החליט השופט להרשיע אותו באשמה של פגיעה ואחזקת ערכי טבע מוגנים בניגוד לחוק. השופט ציין בגזר הדין, את חומרת מעשיו של הנאשם לרבות התנהלותו האטומה של הנאשם, עת סירב לתת מים מהאקווריום בביתו לטובת הובלה בבטחה של ערכי הטבע שנמצאו מביתו לגן החיות התנכ"י בירושלים, תוך שהוא מבין ויודע את הנזק שייגרם בעקבות כך לערכי הטבע המוגנים. סירובו זה גרם לכך שהפקחים נאלצו לנסוע לגן החיות התנכ"י כדי להביא מים מתאימים להובלת ערכי הטבע מבית הנאשם וזאת במטרה להובילם בבטחה.

בגזר הדין ציין השופט כי שמורת הטבע בים הדרומי באילת הינה שמורה ייחודית בארץ ואף בעולם שמושכת אליה רבים, והרשויות ובראשן רשות הטבע והגנים, פועלות כדי לשמור על ערכי הטבע המיוחדים שבה לטובת הציבור כולו. עוד ציין השופט כי לפגיעה בערכי הטבע המוגנים השלכות רחבות והרסניות, והנאשם לא רק החזיק בהם אלא גם פגע בהם.

בתוך כך, במקרה נוסף שאירע ביוני 2017 גם כן בחוף "תור ים באילת", הרשיע בית משפט השלום באילת, נאשם שעסק באיסוף לא חוקי של ערכי טבע מוגנים. הנאשם נתפס על ידי פקחי רשות הטבע והגנים, שהגיעו למקום בעקבות דיווח שהתקבל, ומצאו בכליו של הנאשם ציוד צלילה, קופסאות פלסטיק עם חורים, מכלי אחסון (ג'ריקנים) ועוד. באחד ממכלי המים המיועדים לשתייה נתפס דג מוגן חי מסוג נתחן סגול. ברכבו של הנאשם נתפסו גם שלוש קופסאות קלקר עם רשתות אקווריומים אשר העלו חשד כי הגיע במטרה ובתכנון מוקדם לטובת איסוף ערכי טבע מוגנים ימיים ממפרץ אילת. לצד זה נתפסו באזור החשוד בתוך המים קופסאות בהן היו לכודים דגים מוגנים מסוג שושנון ובתרן שחום. מתוך שלושת הדגים המוגנים שנמצאו, שניים הושבו למים ואחד מת. במקרה זה הנאשם שיתף פעולה והודה בעבירות שיוחסו לו, ועל כן גזר עליו השופט קנס מופחת יותר בסך 6,000 שקלים.

משרד הפנים הקדים את פתיחת עונת הרחצה בכינרת ושירותי ההצלה יחלו שבוע לפני פסח

בכל שנה, ניתנים שירותי הצלחה בחופי הכינרת במהלך חג הפסח ולאחר החג מתבצעת הפוגה עד לפתיחה הרשמית של עונת הרחצה. השנה, החליט שר הפנים להקדים את תאריך פתיחת עונת הרחצה בכינרת, כבר לאמצע חודש מרץ- 22.3, היום בו יצאו התלמידים לחופשת החג. לאור החלטת השר, יסמל תאריך זה השנה את הפתיחה הרשמית של עונת הרחצה בכינרת כך  שמיום חמישי, 22.3 כבר יינתנו שירותי הצלה בכינרת ברציפות עד תום עונת הרחצה.

באיגוד ערים כינרת ברכו על ההחלטה שתאפשר מתן מענה ראוי וטוב להמוני הרוחצים באגם הלאומי. ברשות הכינרת מציינים כי החל מתחילת עונת הרחצה- יום חמישי 22.3, יפעלו כל חופי איגוד ערים כינרת כחופים שקטים בהם תיאסר השמעת מוזיקה ומבקשים מציבור הנופשים להישמע להנחיות. כמו כן, מבקשים מהציבור לרחוץ רק בחופים המוכרזים, בסמוך לסוכות ההצלה ובשעות פעילות המצילים. אין להיכנס למי הכינרת תחת השפעת אלכוהול ו/או על מזרונים. "על הרוחצים לנהוג באחריות במהלך הבילוי בכינרת בפרט  ובכל מקורות המים בכלל. היענות להוראות המצילים מצילות חיי אדם, יחד נעבור את עונת הרחצה בהנאה  ובשלום" אמרו ברשות.

בית הספר שדה שדה בוקר עם גילוי חלק אבוד של דרך הבשמים

משלחת משותפת של בית הספר שדה במדרשת שדה בוקר, מועצה אזורית אילות ומרכז מדע ים המלח והערבה יצאה לאחרונה למסע לשחזור "דרך הבשמים" ההיסטורית, שם מדריכי וחוקרי בית הספר גילו קטע חסר בדרך הידועה על ידי איתור אבני מיל רומיות, דבר שהיווה תעלומה גדולה לאורך ההיסטוריה.

דרך הבשמים הייתה אחת מדרכי המסחר החשובות והידועות ביותר בעת העתיקה. הדרך שהייתה כ2,000 קילומטרים, עברה מדרום חצי האי ערב אל חופי הים התיכון והיוותה חלק משמעותי מדרכי המסחר בין אירופה והמזרח. דרך הבשמים היבשתית החלה מעומאן, משם לתימן וצפונה לפטרה בירדן. משם התפצלה לדמשק ולדרום ארץ ישראל עד לים התיכון, עזה.

הקטע החדש שהתגלה מחבר בין שני המקטעים בדרך ממכתש רמון ומעבדת. מדובר על קטע שאורכו 7 קילומטר שעד היום היה נחשב לקטע אבוד. לאורך כל דרך הבשמים ישנם סימנים (אבני מיל רומיות) מהעת העתיקה ורק בקטע האבוד לא נמצאו כאלו בכל ההיסטוריה עד השבוע שעבר. במהלך סיור המשלחת לאורך הדרך, חוקרי ומדריכי בית ספר שדה של מדרשת שדה בוקר איתרו סימנים מזהים בצורת אבני המיל הרומיות הידועות, שהוכיחו מסלול אחר ממה שחשבו עד היום של הקטע האבוד בדרך הבשמים.  אבני המיל האלו מוכיחות את תוואי הדרך החדש שהתגלה בין במכתש רמון לבין אזור עבדת.

כתיבת תגובה