חדשות השבוע בתרבות, אמנות ותיירות

מתיאס פסיון, סרטים וספרים ||| ג'ירו ד'איטליה בישראל ||| תערוכות, טיסות ועוד  ||| להמשך הידיעות וההצעות <<<

ארועים ופסטיבלים

Matthaus passion (צילום יוסי צבקר )

בכורה ישראלית ללהקת המחול קמע עם מתיאוס פסיון

להקת המחול קמע תעלה בבכורה ישראלית את "הפסיון של מתיאוס 2727" – יצירה חדשה של  הכוריאוגרף תמיר גינץ, לצלילי יצירתו האדירה של י.ס.באך, "מתיאוס פסיון". הפקת הענק הבינלאומית, תעלה בישראל פעמיים בלבד, במשכן לאמנויות הבמה ב"ש (23.10) ובתיאטרון ירושלים (24.10). לקמע חוברים על הבמה לביצוע היצירה המוסיקאלית, מקהלת הכנסייה של וופרטל Kantorei Barmen-Gemark ותזמורת הבית של ענקית התרופות, "באייר" L'arte del Mondo שתיהן מגרמניה, בניצוחו של .Werner Ehrhardt ההפקה, שעלתה עד היום רק בגרמניה, שם זכתה לשבחים והדים רבים בעיתונות ובקרב הקהל, נותנת הזדמנות לקהל בישראל לצפות במחול עכשווי עם מוזיקה חיה בביצוע תזמורת המנגנת בכלים מתקופת הבארוק, מקהלה וסולני אופרה.

סיפור לידת ההפקה הוא סיפור של סגירת מעגל של בנו של ניצול שואה – הכוריאוגרף תמיר גינץ, ושל בנו של נהג רכבות המוות בשרות הרייך השלישי – יו"ר הנהלת המקהלה, ארנו גרלך. "מתיאוס פסיון" מאת באך נחשבת לאחת מיצירות המופת של המלחין ולאחת החשובות בעולם הנוצרי. היא מספרת את ספור צליבתו של ישו ובגידתו של יהודה איש-קריות כפי שמתארת המיתולוגיה הנוצרית, סיפורים אשר ליבו את השנאה כלפי יהודים במשך מאות שנים.

תמיר גינץ הוא הכוריאוגרף השני אשר התמודד עד כה עם יצירה זו  (לאחר ג'ון נומייר מבלט המבורג). בפניו ניצבה התמודדות גדולה בשל מסריה של היצירה שהיו קשים לו לעיכול כבן לניצולי שואה. אחרי עבודה בת שנתיים בה הוא חקר את הברית החדשה ואת היצירה של באך, הוא הגיע לפרשנות משלו שאותה הוא מבטא בכוריאוגרפיה. גינץ בחר למקם את הבלט שלו בעתיד, בשנת 2727, 1000 שנים אחרי חיבורו של באך והוא רואה בדמיונו אנשים שבורים המחפשים הצלה ומשיח, בני אדם הכמהים לאהבה ועידוד. הוא אומר: "אני מאושר שנפלה בחלקי הזכות לעבוד על יצירה שהייתה האתגר הקשה ביותר בכל הקריירה שלי ולסגור מעגל עם הזהות שלי כיהודי וכבן לניצולי שואה". תמיר גינץ בונה ביצירתו גשר בין עמים ובין דתות בעולם שבו כל אחד הוא ישו, וישו חוזר להיות רק אחד מהעם. ביצירה שזכתה לביקורות נלהבות באירופה המיתוס הישועי של באך הופך לאירוע אוניברסלי מרגש ומפתיע שאין לו מקום או זמן.

ההפקה נולדה אחרי שענקית התרופות "באייר" נענתה לבקשת מקהלה כנסיית וופרטל לסיוע פיננסי להפקה בימתית מלאה של יצירתו של באך. תזמורת הבית של החברה הוצמדה למקהלה וביחד הם ביקשו לקיים גשר לשלום בין נוצרים ליהודים, עם העצמת מסרי האהבה והסליחה בנצרות ומיגור השנאה כלפי היהודים, שהסיפור המיתולוגי ליבה. מסר זה הועבר ללהקת המחול קמע בפנייה אליה לשיתוף פעולה ביצירה. קמע היא אחת מלהקות המחול המובילות בארץ והיא פועלת בעיר באר שבע אשר חתומה על ברית ערים תאומות עם העיר הגרמנית וופרטל.

"הפסיון של מתיאוס 2727" – מאת הכוריאוגרף תמיר גינץ

יום שני, ה-23.10 בשעה 20:30 במשכן לאמנויות הבמה באר שבע. טלפון להזמנת כרטיסים: *8557

יום שלישי, ה-24.10 בשעה 20:30 תיאטרון ירושלים, אולם שרובר. טלפון להזמנת כרטיסים: 6226* ,  02-5605755

מגיל 16 ומעלה/ המופע כולל עירום מלא. משך המופע: 90 דקות ללא הפסקה

תרבות ודעת במדיטק חולון

אירוע מחווה לסופרת והמחזאית סביון ליברכט בהשתתפות האמנים ערן צור, יהלי סובול, מיה דגן ואחרים. מדיטק חולון ממשיך גם בעונה זו (2017-2018) במפגשי קורסים, ובמופעי תרבות במדיטק. המדיטק הינו מתחם התרבות הרב תחומי המפעיל ספרייה, תיאטרון, סינמטק, מוזיאון קומיקס וקריקטורה ומוזיאון עיצוב בינלאומי, מציע בתוכנית הקורסים מרצים חשובים ומובילים בתחומי תרבות מרכזיים כמו: מוסיקה, ספרות, עיצוב, תיאטרון וקולנוע. במהלך חודש אוקטובר יתקיימו הקורסים והמופעים הבאים:

 • תפוחים ופנינים- מופע מחווה לסופרת והמחזאית סביון ליברכט לספרה הראשון "תפוחים מן המדבר" ולספרה האחרון "פנינים לאור היום". בהשתתפות: סביון ליברכט, מיה דגן, יעל דיין, ערן צור, קרני פוסטל, ריימונד אמסלם, דניאל סלומון, יהלי סובול, עודד קוטלר. שישי, 27.10.17 בשעה 12:00, מדיטק חולון – אולם התיאטרון מופע ספרות בסדרה תן למילים לעשות בך
 • פירנצה וסיפורה של משפחת מדיצ'י מרצה: ד"ר אפי זיו- סיפורה של משפחת מדיצ'י, הפכה גם לסדרת טלוויזיה מרתקת, הוא סיפורה של העיר פירנצה. ראשון, 29.10.17 בשעה 18:30, מדיטק חולון– אולם התיאטרון
 • הסיפור של הספירות מרצה: דב אלבוים – בסדרת המפגשים נערוך הכרות פשוטה אך מעמיקה לספרות הזוהר והסוד מן הזווית של עשר הספירות והמשמעויות השונות שלהן. כתר, חכמה, בינה – ההתחלות הסמויות מן העין- בריאה, התגלות ומוצא כל היש והאין. שני, 30.10.17 בשעה 18:30  מדיטק חולון – אולם התיאטרון

תיאטרון המדיטק, חולון, שד' גולדה מאיר 6 (מול קניון חולון). פרטים באתר <<< בפייסבוק "תיאטרון המדיטק" ובטל': 03-5021552

קולנוע וטלויזיה

אליבי.קום Alibi.com של פיליפ לאשו  Phillippe Lacheau   

הרעיון המבריק של גרג לסטרט-אפ Alibi.com הופך להצלחה ענקית.מי היה מאמין שרבים ישלמו במיטב כספם כדי שימציאו אליבי לחיים הסודיים שהם מנהלים במקביל. בדרכו להצלחה הגדולה, גרג פוגש את פלו, נערת חלומותיו. כדי לייצר אליבי להיעדרויותיו התכופות, הוא מציג עצמו בפניה כאיש צוות אויר. על אף שפלו שונאת שקרנים, גרג בוחר להמשיך במשחק, אך העניינים מסתבכים כשמסתבר לו שהחותן המיועד שלו הוא מהלקוחות הקבועים של Alibi.com.גרג מוסיף שקר על שקר, עד שהכל מתפוצץ וכולם מוצאים עצמם באותו מלון בריוויירה הצרפתית. האם גרג יצליח לעמוד בפני התסבוכת המשפחתית של אהובתו, האם יצליח שלא לחשוף את הסטרט-אפ שלו ולמנוע סקנדל ואסון כללי?

במאי: פיליפ לאשו Philippe Lacheau שחקנים: גרג: פיליפ לאשו Philippe Lacheau, פלו: אלודי פונטן Élodie Fontan, אוגוסטין: ז'וליאן ארוטי Julien Arrut i. הפצה בישראל סרטי נחשון.

87 דקות, צרפתית 2017, תרגום לעברית ולאנגלית. החל מ-5 באוקטובר בבתי הקולנוע ברחבי הארץ.

אסתר אתי קסטרו עם "האוטוגלידה של אסתר" – סדרת טלוויזיה חדשה לפעוטות ולילדים

אסתר אתי קסטרו, הזכורה מלהקת הבנות "חמסה", חוזרת בימים אלו למרקע עם סדרה חדשה לפעוטות ולילדים בה היא מככבת "האוטוגלידה של אסתר". הסדרה אותה כתב וביים קובי מחט, מלווה בשירים מקוריים אותם הלחין ועיבד חזי שקד ובהשתתפותם של עירית ענבי, אסף אשתר ואסף משה, תשודר החל מה-4.10.2017 בערוץ הכוכבים של YES. אסתר היא ילדה סקרנית המביאה אושר ושמחה לגינה באמצעות שני הדברים, אותם היא הכי אוהבת לעשות: גלידה ושירה. בזמן שפרדי הפיראט מנסה לנצל כל מצב לטובתו האישית, אסתר מגייסת את סקרנותה הטבעית בכדי לפתור תעלומות קטנות וגדולות כאחת ובכך מסייעת להשיב את הסדר על כנו.

הסדרה "האוטוגלידה של אסתר" כוללת 10 פרקים, כל אחד באורך של כ-10 דקות ומביאה את סיפורה של אסתר, נערה מקסימה שאוהבת תעלומות. מדי יום מגיעות אסתר וסבתא מלכה ביחד עם "האוטו גלידה" ומכינות גלידות בטעמים קסומים ומיוחדים. מדי פרק נתקלות השתיים בתעלומות מצחיקות המתרחשות בגינה.

הסדרה "האוטוגלידה של אסתר" הינה הפקה עצמאית של אסתר אתי קסטרו. בימים אלו, במקביל ליציאת הסדרה, יוצאת קסטרו לסיבוב הופעות ברחבי הארץ עם ההצגה "האוטו גלידה של אסתר" המבוססת על הסדרה. בנוסף קסטרו מדבבת סדרות מוכרות לילדים, ביניהן: "ווינקס", "תותית", "חבורת החצר" ועוד.

"האוטוגלידה של אסתר: בהשתתפות: אסף אשתר, עירית ענבי, אסף משה. רקדניות: הסטודיו של אתי פולישוק. בימוי: קובי מחט. כתיבה: קובי מחט, איתי מאירסון. לחנים ועיבודים: חזי שקד.

"האוטוגלידה של אסתר" – YES כוכבים החל מ-4 לאוקטובר 2017.

להעיר את המלכה

הסיפור האמיתי ויוצא הדופן על  ידידות בלתי צפויה הנרקמת בין המלכה ויקטוריה לעבדול, משרת הודי צעיר הנשלח לממלכה  להביא את מתנת "המוהר"  לרגל חגיגות יובל הזהב למלכה, שהיא גם קיסרית הודו הראשונה.

להפתעתו הרבה של עבדול, המלכה מגלה בו עניין ומבקשת  שיישאר וישמש כמשרתה האישי.  בין השניים נוצרת ברית ונאמנות אשר לא מתקבלת בעין טובה אצל מקורביה המנסים לחבל בקשר. ככל שהחברות ביניהם מעמיקה ,המלכה מתחילה לראות עולם חדש ומשתנה דרך עיניו של עבדול, המחזיר לה את אנושיותה ואושרה שאבדו במהלך שנות הכהונה. בכיכובה של זוכת פרס האוסקר ג'ודי דנץ. במאי, סטיבן פרירס. בהפצת גלובוס מקס. הסרט ייצא לאקרנים ב- 5 לאוקטובר 2017.

פסטיבל "פיניטה לה קומדיה" השני בסינמטקים רחבי הארץ

לאחר הצלחת המהדורה הראשונה אשתקד, שהוקדשה לקולנוע של אלברטו סורדי, פסטיבל "פיניטה לה קומדיה"? המוקדש למיטב סרטי הקומדיה האיטלקית חוזר לישראל זו הפעם השנייה. בשני החלקים המרכיבים את המבחר המוצע השנה, הצופה הישראלי יזכה לצפות ברסטורציות של יצירות המופת של דינו ריזי, הבמאי האגדי בתחום הקומדיה נוסח איטליה. הפסטיבל מציע גם מחווה לקולנוע של פאולו וילאג'ו, שנפטר לא מזמן, יוצר דמותו של מנהל החשבונות אוגו פנטוצי, הדמות הקולנועית המפורסמת ביותר באיטליה בשנות ה-70 וה-80.

"פיניטה לה קומדיה"? מתקיימת במסגרת השבוע ה-17 של השפה האיטלקית בעולם המתמקדת השנה בנושא "איטלקית בקולנוע, קולנוע באיטלקית". לאירוע זה, יגיע במיוחד מאיטליה פרופ' פבריציו פרנצ'סקיני, מרצה לבלשנות במחלקה לפילולוגיה, בלשנות וספרות באוניברסיטת פיזה, וירצה על השפה של קומדיה נוסח איטליה באוניברסיטת תל אביב (24 באוקטובר), בסינמטק תל אביב (24 באוקטובר), בסינמטק ירושלים (25 באוקטובר) ובמכון האיטלקי לתרבות בחיפה (26 אוקטובר).  "פיניטה לה קומדיה" מאורגנת על ידי המכון האיטלקי לתרבות בתל אביב, המכון האיטלקי לתרבות בחיפה ועמותת ADAMAS  רומא-תל אביב, בשיתוף הסינמטקים של תל אביב, ירושלים, חיפה, הרצליה, חולון ושדרות.

קומדיה נוסח איטליה היא ז'אנר של קולנוע קומי-סאטירי בתבנית נאו-ראליסטית, שהתפתח בשנות החמישים ונמשך עד למחצית השנייה של שנות השבעים ותחילת שנות השמונים. ז'אנר קולנועי זה, גם אם מטרתו הייתה לגרום לציבור לחייך, העמיד לבחינה לעיתים קרובות את הערכים השולטים בחברה באותה תקופה עם גישה ביקורתית לגבי המציאות. המבט היה משועשע, עם טון אירוני, בכוונה סאטירית ובטעם גרוטסקי. היו אלו סרטים בהם בעלי התפקידים הראשיים, כמעט תמיד יותר מאחד, היו מוקפים במספר דמויות משניות

המאופיינות היטב. הסביבה הייתה ראליסטית והדיאלוגים נשענו בעיקר על הניב האיטלקי של האזור בו התרחש הסרט. הדמויות היו ניתנות לזיהוי בקלות, עם התנהגות חברתית מסוימת, אתה יכול היה הציבור להזדהות ללא כל קושי. זהו סוג סרטים בו התסריטאים היו מעמודי התווך (כגון אג'ה וסקרפלי, סונגו, אמידאי ועוד) כמו גם השחקנים והשחקניות (ביניהם סורדי, גסמן, מסטרויאני, טוניאצי, מאנפרדי, קרדינלה, סנדרלי, ויטי, מלאטו) ונזכור את הבמאים הגדולים כמו מוניצ'לי, ריזי, קומנצ'יני, וסקולה. באמצע שנות השבעים לערך, עם השינוי באקלים הפוליטי– חברתי, תקופה בה הלך ויבש מעיין היצירתיות של הבמאים, הסתיים תור הזהב של קומדיה נוסח איטליה. יחד עם זאת הסוגה קיימת גם בזמננו. סדרה של קומדיות איטלקיות הנסמכת על אותה תקופה ובמידה מסוימת יורשת אותה, כפי שמיוצג בארבעת הסרטים שנבחרו לסדרה זו, כולם יצאו לאקרנים בעשור האחרון.

בין הסרטים בפסטיבל:

 • חיים קלים (איטליה 1962) IL SORPASSO בימוי: דינו ריזי Dir: Dino Risi – סאטירה עוקצנית ומעשיית מוסר. ברונו, פלייבוי מזדקן גורר סטודנט צעיר למסע מטורף של סופשבוע מרומא לטוסקנה במכונית הספורט שלו. מסע שבמהלכו אנו נחשפים לכל הרעות של החברה האיטלקית הנהנתנית של תחילת שנות השישים.  לאחת הדמויות – אשמאי זקן שמפתה את בתו בת ה-18 של ברונו – קוראים ביבי.(108 דקות, איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית). הקרנה חד פעמית. לפני ההקרנה הרצאת מבוא (באנגלית) של פרופ' פבריציו פרנצ'סקיני, מומחה לבלשנות, אוניברסיטת פיזה
 • סקנדל בסורנטו (איטליה 1955) PANE AMORE E בימוי: דינו ריזי Dir: Dino Risi משחק: סופיה לורן, ויטוריו דה סיקה, לאה פדובאני. מרשל אנטוניו קארוטנוטו חוזר לעיירת הולדתו סורנטו כדי לפקד על מחלקת הכבאות המקומית. הוא מגלה שעל בית ילדותו השתלטה סופיה, סוחרת דגים ממולחת, ונאלץ לחלוק בית עם דונה ויולנטה שמתאהבת בו. ואילו סופיה ניאותה להינשא לו רק כדי לגרום לשוטר המקומי המאוהב בה לקנא. איך יוצאים מהתסבוכת? (96 דקות, איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית). הקרנה חד פעמית.
 • תחת סימן ונוס (איטליה 1955) IL SEGNO DI VENERE בימוי: דינו ריזי Dir: Dino Risi. משחק: סופיה לורן, ויטוריו דה סיקה, ראף ואלונה, אלברטו סורדי. קומדיה מרירה-מתוקה על חייהן וחלומותיהן של נשים בחברה האיטלקית השוביניסטית. סופיה לורן מגלמת את אגנזה שמושכת גברים למרות שמעדיפה להימנע מקשר איתם. ואילו פרנקה ולרי מגלמת את בת דודתה הלא אטרקטיבית ודווקא מחפשת גבר. (96 דקות, איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית). הקרנה חד פעמית.
 • המפלצות (איטליה 1963) I MOSTRI בימוי: דינו ריזי Dir: Dino Risi. קומדיית אפיזודות מהסוג שהיו נפוצות בקולנוע האירופאי בשנות השישים. 20 סיפורים הצוחקים על החברה האיטלקית של שנות השישים, מנהגיה ומחלותיה: ספורט, משפחה, תרבות, מיניות, צדק ודת הם מן הנושאים המטופלים. אוגו טוניאצי ו-ויטוריו גסמן מגלמים מעל 10 תפקידים שונים. התסריטים נכתבו בין השאר ע"י אטורה סקולה, אליו פטרי, ריזי עצמו ועוד שורה של יוצרים איטלקים מובילים של אותן השנים. (123 דקות, איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית)
 • אנחנו והאלפא ג'וליה שלנו (איטליה 2015) NOI E LA GIULIA . בימוי: אדוארדו ליאו Dir: Edoardo Leo. שלושה מפסידנים סדרתיים יוזמים יחדיו אירוח כפרי בדרום איטליה. עד מהרה מתחילים להטריד אותם אנשי המאפיה המקומית הדורשים את דמי החסות המקובלים באיזור. גיבורינו לא נכנעים בקלות, כולאים את ויטו, הבוס המקומי, וקוברים בחצר את האלפא-רומיאו ג'וליה 1300 הנוצצת שלו, אך אבוי, הם שוכחים לכבות את מערכת השמע הקולנית של הרכב! פרס האקדמיה האיטלקית לבמאי צעיר, ובפרס שחקן המשנה הטוב ביותר שהוענק לקארלו בוצ'ירוסו. (115 דקות, איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית). הקרנה חד פעמית
 • אם ירצה האל (איטליה 2015) SE DIO VUOLE. בימוי: אדוארדו פלקונה. Dir: Edoardo Falcone. טומאסו הוא מנתח לב מכובד ואתאיסט מושבע. בתו הבכורה ביאנקה שטחית וחסרת אמביציה. הבן אנדראה לעומת זאת הוא צעיר מבריק. אך משהו קרה והבן מתחיל להסתגר בחדרו ומתנהג באופן מוזר. האם הוא הולך לצאת מהארון? כשאנדראה מתוודה שחזר בתשובה ורוצה להיות כומר עולמו של טומאסו קורס. הזוכה בפרס הבמאי הצעיר של האקדמיה האיטלקית לקולנוע. (87 דקות, איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית). הקרנה חד פעמית
 • סליחה שאני קיימת! (איטליה 2014) SCUSATE SE ESISTO! . בימוי: ריקארדו מילאני. Dir: Riccardo Milani. קומדיית זהויות במסורת "ויקטור ויקטוריה, "חמים וטעים"" ו"טוטסי". סרנה היא ארכיטקטית מוכשרת. אחרי מספר הצלחות בחו"ל היא מחליטה לחזור לאיטליה. בניסיון הנואש למצוא עבודה היא נאלצת להתחזות לגבר. בינתיים היא פוגשת את פרנצ'סקו. נאה ומקסים, הבן זוג האידיאלי. אלא שהוא לא אוהב נשים… או שלא? יחד הם הולכים להתמודד עם הקשיים של החיים.(106 דקות, איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית) הקרנה חד פעמית
 • בכיף (איטליה 2011) SCIALLA! בימוי: פרנצ'סקו ברוני  Dir: Francesco Bruni. ברונו הוא סופר שנותן לחיים לחלוף לידו. את הכישרון שלו המיר בכתיבת רפאים עבור אחרים ומתפרנס מהוראה של צעירים משועממים. אחד מתלמידיו הוא לוקה בן ה-15 שהינו בור כמו אחרים אבל מלא חיים. יום אחד אמו של לוקה מגלה סוד שמערער את חייו השלווים של ברונו. מסתבר שלוקה הוא בנו. האם מבקשת מברונו לארח את לוקה בביתו לחצי שנה, אך אסור לו לגלות שהוא אביו… (95 דקות, איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית). הקרנה חד פעמית
 • פנטוצי השלומיאל (איטליה 1975) FANTOZZI בימוי: לוצ'יאנו סאלסה Dir: Luciano Salce . סרט פולחן. הפרק הראשון בסדרת הקומדיות המצליחה על רואה החשבון השלומיאל אוגו פנטוצי, שמגולם ע"י השחקן שיצר את הדמות אולו וילאג'ו. הסרט מתאר שנה בחייו דרך אפיזודות שונות, מערכונים וסיקוונסים פרובוקטיביים. (108 דקות, איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית). הקרנה חד פעמית.

החל מ-17 באוקטובר 2017 בסינמטקים שונים ברחבי הארץ. לפרטי ההקרנות עיין באתרי הסינמטקים: חיפה <<< תל אביב <<< ירושלים <<<  חולון <<< הרצליה <<< ושדרות <<<

 
- פרסומת -

 

תעופה

אוסטריאן איירליינס עם מחלקת Premium Economy חדשה

נוסעי אוסטריאן איירליינס יכולים להזמין מושב במחלקה החדשה  Premium Economy לטיסות החל מה-6 במרץ 2018. מדובר במחלקה אשר נועדה לספק נוחות מקסימלית ולהבטיח חווית טיסה משודרגת לעומת מחלקת התיירים. היום מתחיל אבזורו של מטוס ה-Boeing 767 הראשון של חברת התעופה האוסטרית במחלקת ה-Premium Economy. כל 11 המטוסים רחבי הגוף, בצי המטוסים של אוסטריאן איירליינס יתחדשו במחלקה החדשה. גם המטוס ה-12, שיתווסף לצי מטוסים רחבי גוף של באביב 2018, יכלול את מחלקת Premium Economy.

במחלקתPremium Economy  החדשה מעוצב המושב באופן ייחודי והוא מספק מרווח נוח בין המושבים ותוספת מקום לרגליים, נתון המגביר משמעותית את תחושת הנוחות בקרב הנוסעים ומספק חוויית טיסה נעימה ומזמינה במיוחד. אך מעבר לנוחות המושב, הנוסעים במחלקה החדשה יכולים ליהנות מתוספת כבודה הכוללת ,2 מזוודות במשקל מירבי של עד 23 קילו כל אחת ללא תשלום ומארוחה ברמה גבוהה שאותה יוכלו. לבחור מתוך תפריט ייעודי . בנוסף, כל נוסע במחלקה מקבל ערכת נוחות קטנה עם אביזרים המתאימים לנסיעות על מנת להבטיח שהייה נינוחה במהלך הטיסה.

בנוסף למטעמים הקולינריים, לרשות הנוסעים עומדת מערכת בידור חדישה ואטרקטיבית במיוחד, הכוללת מבחר משחקים, סרטים ותחנות מוזיקה המוצגים על גבי מסך רחב והניתנים לתפעול על ידי שלט רחוק. נוסעים המעוניינים לנצל את משך הטיסה לצורכי עבודה במחשב נייד צפויים ליהנות משולחן נפתח ועמיד, משטחי אחסון נרחבים עבור מכשירים חשמליים (כגון טאבלט וסמארטפון) ומסמכים, ובמיוחד מנקודת חיבור אישית לחשמל וכן ל-USB ,מכל מושב.

את הטיסות במחלקת Premium Economy ניתן להזמין כבר מעתה, באמצעות אתר האינטרנט של אוסטריאן איירליינס, מרכזי השירות או  סוכן נסיעות. מחלקת Premium Economy המרווחת מאפשרת לנוסעים חוויית טיסה משודרגת במחירים משתלמים במיוחד. למשל, טיסת הלוך ושוב מת"א לבנגקוק, תעלה החל מ-1789 דולר וטיסה הלוך ושוב מת"א להונג קונג תעלה החל מ-1809 דולר כולל מסי נמל והיטלים (המחירים תקפים לטיסות החל מה- 6 במרץ 2018).

תיירות

ג'ירו ד'איטליה מגיע לישראל במאי הקרוב בהשתתפות 176 מהרוכבים הטובים בעולם

במסיבת עיתונאים להשקה רשמית של המירוץ הבינלאומי בישראל ובמעמד:  Alberto Contador, אחד מרוכבי האופניים הגדולים בכל הזמנים, משלחת איטלקית בכירה שכללה את שר הספורט האיטלקי  Luca Lotti, מנכ״ל RCS Sport Paolo Bellino ומנכ״ל ג׳ירו ד׳איטליה Mauro Vegni, הוכרז על אירוע הספורט החשוב שיערך מספר ימים ויוכלו לצפות בו בכל רחבי הארץ.

יודגש כי עיני העולם כולו נישאות למרוץ הבינלאומי היוקרתי והנחשב, לכן 3 ימי הרכיבה הרשמיים בישראל ישודרו בשידור חי בערוצי הספורט המובילים בעולם ולמאות מיליוני צופים אשר ייחשפו לא רק למרוץ, אלא גם לנופיה, לחופיה ולאנשיה של מדינת ישראל אשר מקבלת הזדמנות יוצאת דופן להתמקם בקדמת הבמה העולמית כמדינה ספורטיבית וכיעד תיירותי אטרקטיבי.

דניאל בנעים הבעלים ומנכ״ל קבוצת קומטק האמון על ארגון המרוץ בישראל ועל אירוח המשלחת המקדימה בימים אלה בישראל: "מדובר באירוע בסדר גודל המתרחש לעיתים נדירות בישראל וש'ישים אותנו על מפת הספורט העולמית' בענק. אני גאה ומתרגש לארח כאן את המשלחת של ה'Big Start  ' אנחנו עומדים בפני מספר חודשים עמוסים בפעילות והכנות ואני משוכנע כי אזרחי ישראל יזכו ליהנות במאי הקרוב מחוויה יוצאת דופן המשלבת בין אנשים, תרבויות והרבה מאוד רוח ספורטיבית."

תערוכות ואמנות

מוזיאון תל אביב לאמנות עם זוהר גוטסמן / Dog Dish

בגן נתה – גן פסלים המחבר בין הבניין המרכזי לבין הבניין החדש של מוזיאון תל-אביב לאמנות – הציב זוהר גוטסמן את הסביבה הפיסולית Dog Dish – מזרקה שחצב ידנית משיש שיובא מקררה שבאיטליה: מזרקת יין שגובהה יותר משני מטרים, קוטרה ארבעה מטרים ומשקלה כארבעה טונות. חצובים בה חמישים כלבים, הניצבים זה על גבי זה במבנה פירמידה, שסביבו ספסלי שיש בחציבה ידנית ושיחי הדס. בקודקוד הפירמידה עומד מתוח, על שתי רגליו, כלב צ'יוואווה משויף עד דק, שמפיו ניגר זרזיף של יין אדום וזולג במורד הפירמידה, עד שורת הבסיס של "כלבי קרב", הקורעים זה את זה לגזרים.

הפירמידה כמו מודעת להיותה קלישאה על פירמידה חברתית, שכל אחד מאתנו כבול לאחד מרבדיה, ורק העליונים נחלצים ממנה לנשום קצת אוויר צח בניחוח הדסים ולירוק על כל השאר. אבל מה שחומק לעתים מתודעתם של ה"עליונים", זו העובדה שגם הם אינם אלא קישוט, צעצוע הנישא ללא שליטה של ממש במערכת.  ההשראה לכלב הצ'יוואווה המפונפן, באה מהכלבים הזעירים הנישאים כאביזר אופנה בתיקי היד הממותגים של ה-It Girls, שראה גוטסמן בביקור בניו-יורק. הקפיטליזם מתאפיין בכבידה ובסדר: מחוללי הנוזל החברתי למעלה, וה"פלבאים" המבוֹססים בו למטה. המנגנון של ההיררכיה הסמויה הזאת מופעל ברגע הצבת הפסל ביחס לחלליו של מוזיאון תל-אביב לאמנות, ומקעקע בגסות את דוקטרינת "דלות החומר" הצרובה ב-DNA המוסדי שלו. ולא רק המוזיאון הספציפי הזה סובל מהקעקוע: גוטסמן בוחר לפסל בחומר כבד, תכנים של עולם עכשווי הפועל בחומרי Data קלים, הנתונים המניעים את הכלכלה המוסדית של ימינו. החומר של גוטסמן תופס מקום בעולם, ליצירת ריצוד בין שיש "לואו-טק" כבד-תנועה וקשה לניוד, לבין כלכלת ידע שכולה ניידות, מהירות וזמינות. בחירות אלו מסמנות את גוטסמן כאמן חתרני, המתעקש לעבוד בחומר כמו שיש בסביבה שאינה נהנית מתקציבים גדולים.

ראשו של זוהר גוטסמן מתרפק על כתפי המאסטרים הגדולים של הרנסנס והבארוק, אך רגליו נטועות בפיסול העכשווי. עין אחת מחליפה קריצה עם ג'ף קונס, בעוד השנייה סוקרת בפיכחון את גלגולֵי החלום הסוציאליסטי של ההתיישבות העובדת – ביקורת חברתית שלרגע לא חומקת מהמבט האירוני של בן "ההתיישבות החוצבת".

התערוכה והדפדפת התאפשרו הודות לתמיכתם של הקרן ע"ש הציירת נתה דושניצקי-קפלן, אאוטסט, ומועצת הפיס לתרבות ואמנות. התערוכה פתוחה לקהל הרחב עד הודעה חדשה וללא מועד סיום. אוצרת: נועה רוזנברג.

ספרים

יואל ושנית ריפל עם בישולים בסבא-בא

בני הזוג ריפל נשואים מזה 43 שנה, הם עורכי דין החולקים משרד משותף ולהם 3 בנות ושלושה נכדים. עתה הם חוברים יחד לראשונה בכתיבת ספר מתכונים פרי עטה של שנית, המתובל בסיפורים משעשעים פרי עטו של יואל, על זוגיות, משפחה, העדה הרומנית והפולנית והסבאות ועוד. כל סבא וסבתא ימצאו בסיפורים אמיתות ואירועים יום יומיים המתוארים בחיוך רחב ורגישות. שנית ידועה בהצטיינותה בבישוליה ומאכליה. המתכונים שבספר הפכו לשם דבר בקרב בני המשפחה והחברים. בספר כללה שנית מתכונים למאכלים פופולאריים מהמטבח הרומני (אותם למדה מחמותה) והפולני (אותם למדה מאימה) כמו צ'ולנט, קוגל, ממליגה, מרק צ'ורבה וצימעס ומתכונים רבים אחרים מהמטבח הישראלי אותם אספה לאורך השנים ביניהם מתכונים לחגים, לארוחות שבת, קינוחים ועוד. הסיפורים בספר הינם סיפורים המוכרים מחיי כולנו, אשר מתארים סיטואציות שרבים יכלים להזדהות עמן הכתובות בנימה החריפה והמשעשעת האופיינית ליואל ריפל.

בין הסיפורים ניתן למצוא סיפור על טיול השורשים ברומניה (במהלכו הוא חיפש את שורשיו היהודיים באתרי מורשת ושנית חיפשה את השורשים היהודיים של לב לבייב בקניון), על הביקור הראשון עם הנכדה בפסטיגל (שכלל שלוש שעות בפקקים וחמש דקות בלבד באולם והסתיים בצרחות "הביתה"), על נזקי הצ'ולנט לבני המשפחה, על הסבתא היהודייה, על השאלה הנצחית של "איפה אתם בליל הסדר" ועוד. עד כה פרסם יואל ריפל שלושה ספרים בהוצאת סטימצקי, "אנחנו הרומנים" שהפך לרב מכר, "אנחנו הישראלים" ו "צ'ה פאצ'י".

בד ובד עם עבודתו כעורך דין, כתב ריפל  שירים ומערכונים לכוכבי בידור רבים ביניהם: דודו טופז, חנה לסלאו, מיקי קם ציפי שביט, טוביה צפיר ואחרים, השתתף בתוכניות טלוויזיה ורדיו פופולריות ושעשועוני בידור דוגמת "תשע בריבוע", "זה הסוד שלי", "זהו זה! " ועוד. השיר הידוע ביותר שכתב הוא "לילה בלי כוכב" ללחן של עוזי חיטמן בביצוע שימי תבורי. בימים אלו מעלה ריפל מופע סטנד אפ שנקרא "נוסטלגיה לעתיד טוב יותר" בהשתתפות נתן נתנזון וארתור גורביץ. מחיר הספר: 86 שקלים וניתן יהיה להשיגו ברשת חנויות סטימצקי

הצל של אמי מאת ניקולה סקוט

לאחר שתורגם לעשר שפות, הרומן רואה אור בעברית במקביל לצאתו לחנויות הספרים בבריטניה. הצל של אמי הוא סיפורה הנוגע ללב והמסתורי של ילדה שאבדה, סודה של אם וקיץ מושלם אחד שעיצב את גורלה של אישה אחת. השנה היא 1958. אליזבת נשלחת מביתה שבפרוורים להרטלנד האוס, בית חוף מקסים במחוז סאסקס שבאנגליה, כדי לחסוך ממנה את ימיה האחרונים של אמהּ הגוססת. במרוצת הקיץ האידילי ושטוף השמש בסביבה הנהדרת אליזבת מכירה חברים חדשים ומוכנה להתאהב, אך אין מי שיזהיר אותה שחלומות עלולים להיות מסוכנים.

כעבור כמה עשורים, אדי, בתה הבכורה של אליזבת, המומה כשזרה בשם פיבי מתדפקת על דלתה ומבשרת לה כי יש להן אם משותפת. אדי, המתקשה להאמין, פונה אל אביה, וכך נודע לה שכל מה שחשבה שהיא יודעת על אמה, שנפטרה לא מזמן, בשקר יסודו. שתי האחיות יוצאות למסע מרגש בזמן שבמהלכו ייחשפו לנשים שוברות מוסכמות, לאבות שתלטנים, לרכילות ולשערוריות, ויגלו את האמת המדהימה על אודותיה של אמא שלהן.

ניקולה סקוט נולדה בגרמניה, למדה ספרות אנגלית ואמריקאית ועבדה במשך למעלה מעשור כעורכת ספרותית בהוצאה לאור בניו יורק ובלונדון. כיום היא מתגוררת עם בעלה ושני בניהם בפרנקפורט. הצל של אמי הוא ספר הביכורים שלה. 419 עמ' | 98 שקלים.

אורי בן חור עם "נסיך יהודה ויום הברית" 

זהו הראשון בסדרת 12 ספרי פנטזיה דרמטית היסטורית, בה מככבות דמויות היסטוריות מכל הדתות שנקשרות לסיפור דמיוני אחד. נסיך יהודה מאמין בגאולה שתבוא לאחר שדרוג הנצרות והאסלאם לשבע מצוות בני נח, ובחיזוקו של עם ישראל וסיום שנאת היהודים בעולמנו. מהספר הראשון בסדרה עובר נסיך יהודה מסע חיים מחשל, מאתגר ובלתי נתפס, בו נקשרות דמויות היסטוריות מכל הדתות ביחד לסיפור מרתק אחד. מחבר הספר, אורי בן חור, שמעביר ברחבי הארץ הרצאות על עם ישראל מבריאת העולם ועד אחרית הימים: "סיפורו של הנסיך הוא סיפורו של עם ישראל"

"נסיך יהודה ויום הברית" הוא פנטזיה דרמטית היסטורית עוצמתית על תקופת בית שני. בספר מככבים אב דמיוני ביולוגי של ישו, ישו עצמו, שלמה המלך וגלגוליו, נבוכדנצר, הורדוס, יוליוס קיסר, פומפיוס, השדים ומלכם, נחשי רכיבה, רוחות יוצאי מצרים ושלל דמויות היסטוריות נוספות שנקשרות יחד לסיפור דמיוני מרתק.

זהו ספר ראשון הרואה אור מתוך סדרה של 12 ספרים, שעוסקת בעם ישראל מבריאת העולם ועד אחרית הימים.  גיבור סדרת "נסיך יהודה" הוא המשיח שמגיע לעולם בגלגולים שונים, עד הספר האחרון בו מופיע נסיך יהודה כמשיח ומחולל שינוי עצום באנושות. נסיך יהודה הוא הקשר בין כל הספרים וסיפורו של הנסיך הוא גם סיפורו של עם ישראל.

הסופר, אורי בן חור, קרא מאות ספרים על נצרות, בודהיזם ואיסלאם. לדבריו, המסקנה החד משמעית אליה הוא הגיע היא כי הדת האמיתית היחידה היא היהדות. את סדרת הספרים הוא כתב מתוך מטרה להעביר לכמה שיותר אנשים את הבשורה לפיה רק בזכות היהדות אפשר יהיה  להגיע לשלום עולמי. "אין איסלאם ואין נצרות", טוען בן חור. "הנצרות קמה על שנאת היהודים והאיסלאם קם על שינאת הנצרות והיהודים. ליהדות יש כוח עצום שלא משתמשים בו והגיע הזמן לעשות זאת, אחרת נביא לחורבן עולמי".

"נסיך יהודה ויום הברית" כתוב בשפה קולחת ומצליח לסחוף את הקורא אל תוך פנטזיה דמיונית ועוצמתית. גיבור הסדרה הוא  אביו הביולוגי הדמיוני של ישו, ישו, שלמה המלך וגלגוליו, נבוכדנצר, הורדוס, יוליוס קיסר, פומפיוס, השדים ומלכם, נחשי רכיבה, רוחות יוצאי מצרים  ושלל דמויות היסטוריות נוספות, כמו הרמב"ם, צלאח א דין, ליאונרדו דה וינצ'י, וואגנר, ורבים אחרים הקשורות יחד כמיטב דמיונו של הסופר.

דמותו של נסיך יהודה קושרת בין כל הספרים בסדרה, כשבספר האחרון הוא מקבל את התפקיד של המשיח. מעל כולם נמצא בורא היקומים, שבריאתו המדהימה וחסרת התבניות משאירה כל לומד תורה ומדעים פעור פה.

נסיך יהודה מאמין בגאולה שתבוא לאחר שדרוג הנצרות והאסלאם לשבע מצוות בני נח, ובחיזוקו של עם ישראל וסיום שנאת היהודים בעולמנו. מסע החיים המחשל, המאתגר והבלתי נתפס שעבר גיבור הסדרה, לוחש לכולנו: "תקראו את נסיך יהודה".

אורי בן חור, בן 56, נשוי ואב לארבעה, נולד בטוניס והוא בן למשפחה שהיתה מסורבת עלייה על ידי ממשלה ישראל עד שנת 69'. אורי הוא ילד שישי במשפחה בת שבעה ילדים, אביו נפטר כשהיה בן 7 חודשים ואמו נותרה לבדה בהריון בחודש רביעי. אורי  עמד בראש הסטודנטים באוניברסיטה העברית בשנים 1986 עד 1988, הוא תעשיין אידיאליסט של מוצרים טבעיים בנגב, שמפעלו בערד הוצת ב-2011 והוא חתום על פיתוחים של יותר מאלף מוצרים וממציא המותגים Sea of Life, Mineral Flowers, Yes to Carrots, שיוצאו לעולם. מסלול חייו רב העלילות והסוער של אורי בן חור הכולל לימוד עצמי של היסטוריה של עם ישראל, נצרות, אסלאם , בודהיזם ונושאים רבים נוספים, העלייה לישראל, הקמת תעשיה בנגב, שיווק לכל העולם, ופעילות ציבורית בתקופה הסטודנטיאלית, תואר ראשון באוניברסיטה העברית, נתנו חלק משמעותי מהרקע לכתיבה הספרותית שלו. כיום מציע בן חור הרצאות ברחבי הארץ על עם ישראל מבריאת העולם ועד אחרית הימים.

הוצאת סטימצקי. 318 עמודים. כריכה רכה. מחיר: 79 שקלים.את הספר ניתן להשיג בסטימצקי ובאתר <<<

כתיבת תגובה