חדשות השבוע בתרבות, אמנות ותיירות

פסטיבלים ואירועים ||| סרטים ו-TV ||| אופרה מחול ומוסיקה ||| להמשך הידיעות וההצעות <<<

ארועים ופסטיבלים

סלאמסטיבל!

אריק אבר (צילום טל בר-אור)
אריק אבר (צילום טל בר-אור)

סלאמסטיבל 2016, פסטיבל הספוקן וורד השני בישראל, ייערך השנה בתל אביב ובירושלים בתאריכים 25-27 בדצמבר. את אירועי הפסטיבל יחתום "הסלאם הגדול", אירוע הגמר השנתי של פואטרי סלאם ישראל, שיתקיים ב-29.12 בהאנגר 11 בת"א.
סלאמסטיבל הוא אירוע הספוקן וורד הגדול בישראל ומשתתפים בו מיטב האמנים בסצנת השירה המדוברת בארץ, כגון: לוסי איוב, פדרו גראס, אריק אבר, ג'ימבו ג'יי, צביה מרגליות, יוסי צברי, יונתן בלומנפלד ורבים אחרים. כל האירועים הם בהפקת תיאטרון האינקובטור, ביתו של פואטרי סלאם ישראל. מנהלים אמנותיים: אריק אבר ונילי קופלר.

גולת הכותרת של הפסטיבל השנה הוא אירוע ספוקן וורד בינלאומי שיתקיים בישראל לראשונה. ישתתפו בו מגוון אמני ספוקן וורד מחו"ל, אלופי הפואטרי סלאם בארצותיהם.
Emil Nygaard (דנמרק),Simone Savogin  (איטליה), Carmien Michels  (בלגיה), Prufrock Shadowrunner  (קנדה), Takeo Oshima  (יפן )Alexander Delphinov  (רוסיה).
אירועים נוספים שיתקיימו השנה לראשונה בפסטיבל הם: "סלאם ספוט" ובו מרתון מופעי ספוקן וורד מוסיקליים  עם יהוא ירון, אריק אבר, ערן צור, יוסי צברי, נועם פרתום, ענת אלינב ואחרים. אליפות פואטרי סלאם לנוער בו יתחרו אמני הספוקן וורד של הדור הבא. הזוכה באירוע זה יקבל את הזכות למופע חימום ב"הסלאם הגדול".
את הפסטיבל יחתום אירוע "הסלאם הגדול", אירוע הגמר השנתי של פואטרי סלאם ישראל. המתחרים באירוע זה הם הזוכים באירועי מוקדמות המתקיימים בכל רחבי הארץ לקראת הגמר. כמיטב המסורת, קהל של מאות אנשים יבחר את הזוכה במקום הראשון שייצג את ישראל בתחרות פואטרי סלאם עולמית בפריז.

סצנת השירה צוברת תאוצה בישראל בשנים האחרונות. אירועי פואטרי סלאם בישראל החלו לפעול לפני כשש שנים בלבד עם קהל שהולך וגדל בקצב מסחרר. פואטרי סלאם ישראל הופיע לראשונה על במת תיאטרון האינקובטור בינואר 2012 ומשם התפשט לערים נוספות. תיאטרון האינקובטור מעודד ותומך בפרוייקט ובשירה צעירה ומהווה את ביתו של פואטרי סלאם ישראל. המייסדים הם עמית אולמן, נילי קופלר ואריק אבר.

פואטרי סלאם הוא פורמט בינ"ל של תחרות קטעי שירה מדוברת, שהופיע לראשונה בשיקאגו ב-1984 באירוע שארגן המשורר מארק סמית' אשר לו מיוחסת המצאת הפורמט. בתחרות מופיעים כמה משוררים המקריאים שירה מודרנית בעלת מאפיינים דיבוריים שמזכירים היפ-הופ וראפ. לפני תחילת המופעים נבחרים חמישה שופטים שהם אקראיים ובלתי משוחדים, המנקדים כל קטע על סקאלה שבין 1 ל-10.

סלאמסטיבל 25-27 בדצמבר, ת"א וירושלים. הסלאם הגדול – 29 בדצמבר בהאנגר 11, ת"א. לרכישת כרטיסים <<<

WOW יותר מתמיד…

אורי שלזינגר ביקר במופע WOW באילת ומספר.

אני חושב שראיתי רבים מתוך 12 מופעיWOW  המתקיימים במלון רויאל גארדן…הפעם, עם WOW Splash הבימאי ומפיקי המופע הלכו צעד ענק קדימה…על הבמה הם הקימו בריכת מים  העולה ויורדת את תוך הבמה עצמה. המופעים בתוך ועם המים יחד עם התלבושות המרהיבות והכוריאוגרפיה המוקפדת מעבירים חוויה אחרת ומיוחדת לצופים…

אך לא רק אלו…הליצן החביב המציג קטעי קישור מלבבים בין הופעה להופעה המעלים חיוך על פניהם של בני 4 ובני 80 כאחד…
עוד ניתן להזכיר את המופע עם הצלחות…נראה כאילו האומן מתקשר עם הצלחות ומצליח לסחרר, בחן ובחיוך, צלחות רבות על שולחן מבלי שאפילו אחת מהן תיפולנה  או תישבר.

המופע של האומן המכונה 'המזרקה האנושית' המחזיק בארבע שיאי ג'ינס הוא פשוט מדהים. איזה כמות אדירה של מים אדם יכול לשתות ואחר כך להתיז אותם, כמזרקה, מפיו. הקואורדינציה ויכולתו הוירטואוזית לסחרר ולהחזיק בפיו, רגליו וידיו בו זמנית כמות גדולה של קערות גדולות אינם נופלים מיכולתו לאגור כמות אדירה של מים בגופו.

גם המופע של סילביה סילביה, אמנית החצים, היה מרתק, וירטואוזי והחלק האחרון של שימוש בשמונה חיצים כדי לפגוע בתפוח הנמצא על ראשה, בהחלט הביא לקריאותWOW  מצד הצופים.

https://www.youtube.com/watch?v=THGDSCFLeLc

חוויה מהנה וייחודית שהיא לדעתי חובה לכל המבקרים באילת…

קולנוע וטלויזיה

להתאהב מעל לראש Up For Love

סרטו של לורן טירארLAURENT TIRARD  הוא דרמה-קומית רומנטית עם ז׳אן דוז׳רדן (זוכה האוסקר על "הארטיסט") ווירז׳יני אפירה ("נפלאות החושים") על איש קטן המתאהב באישה גדולה. דיאן היא עורכת -דין יפה ומבריקה. היא שמה קץ לנישואים לא מאושרים וחופשיה כעת לפגוש את גבר חלומותיה. היא מקבלת שיחת טלפון מאלכסנדר שמצא את הנייד שאבד לה. משהו קורה במהלך השיחה ביניהם. אלכסנדר הוא אדיב, שנון ומצחיק, ודיאן נופלת בקסמו. הם קובעים להיפגש.

מבוסס על הספר "הלב של ליאון" Corazon de Léon מאת מרקוס קרנבלה Marcos CARNEVALE. בימוי: לורן טיראר Laurent TIRARD. מוסיקה מקורית: אריק נבלו Eric NEVEUX. שירים מקוריים: אמילי גאסין Emilie GASSIN. שחקנים: אלכסנדר: ז'אן דוז'רדן Jean DUJARDIN  ודיאן: וירז'יני אפירה Virginie EFIRA

https://www.youtube.com/watch?v=19GjwJ-HOyA&feature=youtu.be

צרפת 2016 , 98 דקות, צרפתית תרגום לעברית ואנגלית. הפצה בישראל סרטי נחשון בע"מ

החל מתאריך 5 בינואר 2017 בסינמטק תל אביב וברחבי הארץ

"אוונטי פופולו" מחודש בפסטיבל הקולנוע של ברלין

"אוונטי פופולו" (Avanti Popolo), סרטו המופתי של רפי בוקאי (Rafi Bukaee) מ-1986, נבחר להשתתף במסגרת הקלאסיקות היוקרתית של פסטיבל הקולנוע הבינלאומי בברלין, שיתקיים בתאריכים 9-19 בפברואר 2017. הסרט יוקרן חגיגית בעותק דיגיטלי חדש ומשוחזר שהופק השנה ביוזמת סינמטק ירושלים וארכיון הסרטים הישראלי לרגל ציון 30 שנה לצאת הסרט, והוצג בבכורה עולמית בפסטיבל הקולנוע ירושלים בחודש יולי האחרון.

עלילת הסרט מתרחשת ב-11 ביוני 1967, יום לאחר שמלחמת ששת הימים הגיעה לתומה והפסקת האש נכנסה לתוקפה. במרכז הסרט ניצבים ראסן וחאלד, שני חיילים מצרים המשוטטים במדבריות סיני, מנסים להרוות את צמאונם ולשוב הביתה בשלום. המסע הסוריאליסטי שלהם עובר דרך רועה בדואי המסרב להשקותם, ג'יפ נטוש של האו"ם ובו בקבוק וויסקי, צוות טלוויזיה בריטי וחוליית חיילים ישראלית המסיירת בחולות.

רפי בוקאי, שהלך לעולמו ב-2003, היה הקולנוען הישראלי הראשון שבחן את המלחמה – עם הרבה אומץ, כשרון ושימוש מדוד בהומור – מנקודת מבט ערבית. התוצאה הוכתרה על ידי הביקורת כהישג אמנותי ייחודי, ורבים רואים ב"אוונטי" כסרט הישראלי הטוב ביותר בכל הזמנים. הסרט הוקרן בבכורה בפסטיבל ירושלים בשנת 1986, ובכורתו הבינלאומית התקיימה בפסטיבל לוקרנו, שם זכה בפרס Golden Leopard's Eye.

העותק המשוחזר הופק באדיבות קרן משפחת אוסטרובסקי, קרן הקולנוע הישראלי, אוסף מיכה שגריר וההוספיס האוסטרי, כאשר עבודת השחזור בוצעה בידי אולפני רילוורקס בתל אביב. העותק החדש יוצג במסגרת הקלאסיקות של פסטיבל ברלין לצד רסטורציות חדשות נוספות מהעולם, בהן Canoa (1976) של הבמאי המקסיקני פליפה קזאלס והסרט Black Gravel (1961) של הבמאי הגרמני הלמוט קאוטנר (התוכנית המלאה של מסגרת הקלאסיקות תפורסם בינואר).

תסריט, הפקה ובימוי: רפי בוקאי | שחקנים: סלים דאו, סוהיל חדד, דני רוט, דני שגב, טוביה גלבר, בארי לנגפורד, שלום שמואלוב, מיכאל כורש, דני תורג'מן, מוחמד מנדרה | צילום: יואב קוש | עריכה: זהר סלע | מוסיקה: אורי אופיר | ניהול הפקה: איתי לנדסברג | עיצוב אמנותי: אריאל גלזר

איי קנדי Eye Candy בהוט 3

"איי קנדי" ("Eye Candy") היא סדרת מתח קצבית של רשת MTV, המבוססת על רומן באותו שם מאת סופר רבי המכר "צמרמורת" ר.ל. סטיין. את הסדרה, שפיתח המועמד לאוסקר כריסטיאן טיילור ("לוק קייג'", "אבודים", "עמוק באדמה"), מובילה כוכבת סדרות הלהיט של "ניקולודיאון" ויקטוריה ג'סטיס ("זואי 101", "ויקטוריוס", "איי קרלי").

לינדי (ג'סטיס) היא גאון מחשבים בת 21, שבעצת חברתה הטובה סופיה (קירסי קלמונס, שמככבת ב"טרנספרנט" וב"הפלאש" ובקרוב גם בסרט "ליגת הצדק" של DC) מחליטה להירשם לאתר היכרויות – אלא שעד מהרה היא מתחילה לחשוד שאחד מהמחזרים המסתוריים שלה הוא למעשה רוצח סדרתי, שבוחר את קורבנותיו ברשת. יחד עם חבריה ההאקרים, לינדי יוצאת לפתור את מקרי הרצח המחרידים תוך ניסיונות למצוא את אחותה שרה (ג'ורדין דינטייל, "איימי שומר"), שנחטפה שלוש שנים קודם לכן.

לצידה של ג'סטיס מככבים ב"איי קנדי" גם ראיין קופר ("גטסבי הגדול"), קייסי דידריק ("ימי חיינו"), הארווי גווילן ("לדפוק התמחות"), סקוט ווייאט ומרקוס קאלנדר ("היישר מקומפטון").

החל מה-15.12, ראשון-חמישי בשעה 19:00, ב-HOT3 וחינם ב-HOT VOD

תיאטרון ובמה

VOCA PEOPLE

ווקה פיפל Voca People )mhkuo ktui xeukmeh(
ווקה פיפל Voca People )mhkuo ktui xeukmeh(

ה VOCA PEOPLE- חוזרים לישראל לסיבוב הופעות, הראשון בישראל לאחר שלוש שנים במהלכן הופיעו ברחבי העולם ויקיימו 22 הופעות במהלך החודשים פברואר, מרץ ואפריל ברחבי הארץ. המופע, עולה בישראל לראשונה בגרסה מחודשת הכוללת עשרות שירים חדשים ומחרוזות חדשות במיטב מסורת הווקה.

המופע מבית היוצר של ליאור כלפון ובעיבודו המוזיקלי של שי פישמן הינו חגיגה מוסיקלית מלהיבה המדגימה שימוש ווירטואוזי בקול האנושי בלבד, ללא אף כלי נגינה על הבמה.

המופע זוכה להצלחה עולמית מסחררת, צפו בו למעלה מ-2 מיליון איש ברחבי העולם והוא זוכה פרס לורטל היוקרתי לחוויה התיאטרלית של השנה 2012 בניו יורק.
VOCA PEOPLE הינו מופע תיאטרון ווקאלי, המבוצע באופן הומוריסטי ומשלב שירת אקפלה עם אומנות ביט בוקס עכשווית המבצעת קולות תופים, חצוצרות, גיטרות וכלי נגינה שונים באמצעות הקול בלבד.
הרכב ה  VOCA PEOPLE מבצע עיבודים ווקאליים קצביים ומפתיעים המהווים טעימות מכ- 70 להיטים מכל הזמנים, החל מיצירות קלאסיות, דרך פזמונים ידועים ועד למוסיקה מהסרטים, בביצועים ייחודיים, עשירים בהרמוניות, הומור ובהעמדה ויזואלית מרתקת.
המופע מספר את סיפורם של 8 חייזרים חביבים  מכוכב ה"Voca" – בו התקשורת נעשית במוסיקה בלבד – אשר נחתו נחיתת חירום על כדור הארץ. לאחר הנחיתה הם מגלים בעצב כי מצבר החללית המונעת ע"י מוסיקה בלבד התרוקן. על מנת למלא את המצברים הם זקוקים לאנרגיה מוזיקלית אותה הם שואבים תוך לימוד עולם המוסיקה העשיר של כוכב הארץ ובעזרתו הנלהבת הקהל.
חלק ניכר מההצלחה הבינלאומית של המופע הינו הודות למסר האוניברסלי אותו הוא מעביר שמוסיקה מגשרת בין אנשים ותרבויות.
עד כה עלה המופע המצליח על הבמות בלמעלה מ – 35 מדינות וביניהן : ארה"ב למעלה משנה באוף ברודווי –ניו יורק, ברזיל, אורוגוואי, קנדה, צרפת, שוויץ, בלגיה, אסטוניה, ספרד, פורטוגל,  איטליה, הולנד, גרמניה, הונגריה, רוסיה, סינגפור, הונג קונג, סין, דרום קוריאה, טור בבריטניה, יוון מלטה ועוד.

המופע השתתף בפסטיבלים מובילים ביניהם פסטיבל הפרינג' באדינברו, והופיע בתוכניות הטלויזיה הנצפות בעולם ביניהם התוכנית של גי'מי פאלון בארה"ב
גם ביוטיוב הווקה פיפל הם הצלחה גדולה, הקליפים המוסיקליים היחודיים שלהם זכו עד היום בלמעלה מ-60 מיליון צפיות.

יוצר, כותב ומביים: ליאור כלפון, עיבודים וניהול מוסיקלי: שי פישמן, מפיקים: ליאור ורויטל כלפון, דורון לידה, ליאורנה סולומונס. מחיר מלא – 149 ₪, מכירה מוקדמת – 129 ₪.

הטבות נוספות בוועדי העובדים השונים, חברות האשראי ומנויים של היכלי התרבות השונים. אתר ווקה פיפל <<< ואתר Voca People <<< 

מופעים ספרותיים – מוסיקליים בעיר התחתית חיפה

דורית רביניאן (צילום גיל כהן)
דורית רביניאן (צילום גיל כהן)

מדי יום שישי בצהריים, בחודש דצמבר בחיפה, ייערכו בעיר התחתית מופעים רב-תרבותיים שיעסקו בחיבורים ובקשרים השונים והיפים שיוצרים החיים המשותפים בעיר מעורבת. המופעים יהיו פתוחים לקהל הרחב ללא תשלום וישתתפו בהם מוזיקאים,  סופרים, משוררים ושחקנים מובילים שיבצעו על הבמה מופעים ייחודיים המשלבים ספרות, שירה ומוזיקה חיה. בין המשתתפים: הסופרות דורית רביניאן, צרויה שלו ואלונה קמחי המשוררים עדי קיסר, רוני סומק ואיימן סיכסק, השחקניות: קרן מור, חנאן חילו ויובל שרף, המוזיקאים מרים טוקאן ,מאור כהן, לובנה סלאמה, חמי רודנר, דנה ברגר, ערן צור ושלמה בר, השחקנים יוסוף אבו ורדה, ששון גבאי  ועוד רבים, שיקריאו, ישירו וינגנו טקסטים של מיטב הכותבים בהם: אבות ישורון, סמי מיכאל, אנטון שמאס, יהודה עמיחי, ס.יזהר, טאהא מוחמד עלי ועוד רבים וטובים.

  • 16 בדצמבר-   עודה בשאראת| יהושע סובול | אסנת פישמן| ישראל ברייט | לובנה סלאמה| אבי בללי | גליה חי.
  • 23בדצמבר – צרויה שלו | איל מגד | אלונה קמחי | עמיר לב | סלים דאו  | מייסא דאו.
  • 30 בדצמבר – עדנה מזי"א | ערן צור | יוסוף אבו ורדה | אולה שור סלקטר | אסף רוט | חנאן חילו | שלמה בר.

ימי שישי בחודש דצמבר – בשעה 12:00, האנגר ברחוב הנמל 32 – הכניסה חופשית – הציבור מוזמן.

'לוצ'יה די למרמור'  מאת דוניצטי באופרה הישראלית

https://www.youtube.com/watch?v=U3_8wz_xNI0

האופרה הישראלית תעלה את "לוצ'יה די למרמור" מאת המלחין האיטלקי גאטנו דוניצטי, בניצוחו של דניאל קלגרי, בבימויו של אמיליו סאחי ובהשתתפות צוות סולנים בינלאומי וישראלי, תזמורת האופרה – התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון ומקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של איתן שמייסר שגם ינצח לסירוגין על האופרה.

"לוצ'יה די למרמור" היא המפורסמת מבין האופרות הרבות שכתב דוניצטי- המלחין שהצליח להביא את הדרמה לעוצמות שלא היו ידועות לפני תקופתו.  דוניצטי (1797-1848) היה אמן הבל קנטו ("שירה יפה") – המצריכה שליטה קולית עילאית ומנעד וגמישות קוליים רחבים. בין האופרות שכתב: "שיקוי האהבה", "אנה בולנה", "דון פסקואלה", "לה פבוריטה", "בת הגדוד" ו"מריה סטוארדה".

האופרה "לוצ'יה די למרמור" ידועה בין היתר בשל האריה המוכרת כ"ארית השיגעון"  ששרה לוצ'יה. האריה הנמשכת כ-15 דקות היא שיאה המרגש של היצירה, ומבחנה הגדול של הסולנית המגלמת את התפקיד.

"לוצ'יה די למרמור" של דוניצטי היא אחת ה"משוגעות" המוכרות והמבוצעות ביותר ברפרטואר האופראי. לאורך האופרה אנחנו חווים יחד אתה את התלאות אותן היא נאלצת לעבור וחשים כלפיה אמפתיה כשהיא מאבדת את דעתה, רוצחת את בעלה הטרי במיטת כלולותיהם ומסיימת את חייה. את כל זה היא עושה תוך כדי שהיא שרה את אחד התפקידים הווירטואוזיים והמאתגרים ביותר שנכתבו אי פעם.

עלילת האופרה, עם הליברית של סלוואטורה קאראמנו, מבוססת על הרומן "הכלה מלמרמור" מאת וולטר סקוט המתייחס להיסטוריה העקובה מדם של סקוטלנד. זהו סיפור של תככים בין שתי משפחות שעל מזבחן מתפתח סיפורה הטרגי של לוצ'יה שנאלצת לבגוד באהובה ולהינשא לאחר בלחצו המאיים של אחיה. היא הורגת את בעלה על מיטת הכלולות, יוצאת מדעתה ומתה. אהובה אף הוא מצטרף אל קברה הטרי.

הבמה בעיצובו של אנריקה בורדוליני בנויה כאולם גדול, שתקרתו קשתות וקירותיו אבן מתכתית בוהקת עם מסכים אטומים ושקופים למחצה שממוקמים בסמוך לקשתות ומחלקים את הבמה למישורי עומק שונים. גם משחקי צבעים ותאורה יוצרים חילופי זירות לאורך כל הערב. תלבושות משמשות את האווירה הגותית כאשר לוצ'יה היא הדמות היחידה שלבושה בלבן ומיטתה אף היא לבנה בעוד שאר הדמויות לבושות שחורים.

המנצח האיטלקי דניאל קלגרי שב לאופרה הישראלית לנצח על הפקה זו לאחר שבביקוריו הקודמים ניצח על "נשף מסכות" (2014) ו"ריגולטו" (2012).
צוות זמרים ישראלי ובינלאומי שישתתף בהפקה זו: בתפקיד הראשי: הסופרן הספרדייה מריה חוזה מורנו (זוהי הופעתה הראשונה באופרה הישראלית)  וסולנית האופרה הישראלית הילה בג'יו, בתפקיד אדגרדו:  הטנור הרוסי אלכסיי דולגוב והטנור האיטלקי סלבטורה קורדלה (שניהם חוזרים ארצה להפקה), בתפקיד אנריקו: הבריטון האיטלקי מריו קאסי והבריטון הרומני יונוץ פאסקו (שניהם חוזרים ארצה להפקה), בתפקיד ריימונדו:  הבס הרוסי אנטולי סיבקו (שזוהי הופעתו הראשונה באופרה הישראלית) והבס הישראלי הותיק ולדימיר בראון, בתפקיד ארתורו: הטנור הישראלי יוסף ארידן, בתפקיד אליסה: מצו הסופרניות הישראליות ענת צ'רני ושחר לביא (שתיהן בוגרות מיתר אופרה סטודיו) ובתפקיד נורמנו:  הטנור הישראלי גיא מנהיים.

השירה באיטלקית וכתוביות תרגום מוקרנות בעברית ובאנגלית. משך המופע: כשעתיים ו-40 דקות. מחירי כרטיס: 190- 470 ₪. שעה לפני תחילת כל מופע מתקיימת הרצאת מבוא באורך כחצי שעה באולם, הכניסה להרצאה חינם לבעלי הכרטיס באותו הערב.

לפרטי מופעים והזמנת כרטיסים באתר <<< ובטל': 03-692777, www.israel-opera.co.il

בית האופרה – המשכן לאמנויות הבמה, שד' שאול המלך 19 ת"א

"לא – לה" תופעת יחיד מאת ובביצוע ליאת קצור

"לא – לה", הופעת יחיד חדשה של היוצרת ליאת קצור, המשלבת שלושה ז'אנרים מרכזיים; מחול, תיאטרון ושירה. במרכז היצירה "לא – לה" , ניצבת מרים- בחורה שחיה חיי שגרה ומשתדלת לחיות את חייה על פי הנורמות אותן החברה מכתיבה עבורה. המופע מציג את הדיאלוג הפנימי של מרים עם החברה, כאשר הקהל מתפקד כאותה חברה שיפוטית ובוחנת. אט אט נחשף הקהל לנבכי אישיותה של מרים המתגלה כדמות אמביוולנטית, מרצה וחסרת עכבות גם יחד, אשר משתפת את כמיהתה האין סופית לאהבה מהחברה. לאורך המופע מרים מציפה את עצמה בשאלות על אהבה עצמית ודחייה עצמית, הקול הפנימי והקול החיצוני, מה נכון ומה לא.

המופע מבקש לעורר חוויה באמצעות הזדהות עם הדמות, תוך ניסיון לגרום לרבים מאתנו לשאול שאלות שאולי עד כה נשאלו אך נמנענו מלעסוק בהן. הדמות, והצופה בעקבותיה, יוצאים למסע אשר מבקש לבחור באהבת העצמי. אותו מסע ציני וכנה כולל עליות ומורדות, מבוכה, הזדהות, בכי וצחוק.

ליאת קצור (27), החלה את הכשרתה המקצועית עם שחרורה כקצינה בצה"ל. בוגרת המסלולים להכשרת רקדנים "געתון" ו"ורטיגו". בוגרת סדנאות משחק בבית הספר "ניסן נתיב" תל אביב , ו"ניסן נתיב" ירושלים, בוגרת סדנת תיאטרון המחול "ענבל פינטו ואבשלום פולק" ו"הסדנא" של יערה מוזס וירדן רז, הכוללת עבודה עם כוראוגרפים ואמני במה בעלי שם.  בנערותה רקדה בלהקות פולקלור ("הורה" ירושלים, "זוז במחול" מודיעין).

אורך המופע: 40 דקות

ענבל – המרכז האתני הרב תחומי, רחוב יחיאלי 6, תל אביב (מרכז סוזן דלל).

טלפון להזמנת כרטיסים קישור לרכישת כרטיסים <<< ובטל': 03-5173711

בלט איגור מויסייב בישראל

 
- פרסומת -

 

בלט איגור מויסייב חוזר לישראל עם מופע מיוחד לציון 80 שנה להקמתה של הלהקה.

בלט איגור מויסייב יציג בהיכל התרבות בתל אביב, בבנייני האומה ירושלים ובהיכל הקונגרסים חיפה תוכנית מגוונת, עשירה וסוחפת שתציג את היצירה המגוונת של אמן מחול הפולקלור איגור מויסייב.

בתכנית תציג הלהקה מבחר מרתק מתוך היצירות שיצר מויסייב. מחולות רוסיים, אוקראינים, מחול יווני, מחול ארגנטינאי ואת חלקו הראשון של המופע יקנחו ביצירה מיוחדת המוקדשת למוסיקה ולריקוד יהודי.

https://www.youtube.com/watch?v=1zlWtXYi744&feature=youtu.be

80 המשתתפים יציגו על הבמה את היצירה המיוחדת של מויסייב ואת השליטה שלו על הבמה עם היכולות שלו ליצור מעמדים בלתי נשכחים וסוחפים שיגרמו לקהל לנוע ולרקוד בכסאו. בחלקו השני של המופע תעלה הלהקה את היצירה "לילה על הר קירח" על פי המוסיקה של איגור מוסורגסקי. בה מצליח לשלב מויסייב את הריקוד הקלאסי עם הפולקלורי לדרגה של אמנות צרופה.

בלט איגור מויסייב, הלהקה הממלכתית האקדמית למחול עממי בחמישה מופעים בלתי נשכחים בישראל. מועדי הופעות בתל אביב – היכל התרבות שישי 5.5.17 21:00, שבת 2 הופעות 6.5.17, 16:30 ו-20:00. כרטיסים באתר <<< ובטל': 8780* . חיפה – מרכז הקונגרסים. שני 8.5.17 20:30, ברק כרטיסים <<< ובטל': 04-8377777. ירושלים – בנייני האומה. שלישי 9.5.17 20:30 בימות <<< ובטל': 6226*. הפקה בישראל ש. צמח בע"מ- שמואל ויואב צמח בשיתוף עם אורי עופר.

תעופה

איירופלוט חוגגת 6 שנים בישראל והקו ת"א-מוסקבה הקו הבינלאומי העמוס ביותר של החברה

בואינג 777 של אירופלוט (צילום יח"צ חו"ל)
בואינג 777 של אירופלוט (צילום יח"צ חו"ל)

החברה מציגה נתוני שיא בפעילותה בישראל: למעלה מ-700 אלף נוסעים מתחילת השנה בכלל קווי החברה לישראל וממנה כאשר קו תל-אביב מוסקבה הוא העמוס ביותר ברשת הקווים הבינלאומית של החברה מבחינת מספרי נוסעים. מגוון היעדים העולמי של איירופלוט ברחבי העולם מאפשר לנוסע הישראלי טיסות המשך נוחות עם זמני המתנה קצרים במיוחד במוסקבה, בדרכם ליעדם הסופי. לפי נתוני החברה, כמחצית מנוסעי איירופלוט בישראל ממשיכים ליעדים ברחבי אירופה, צפון אמריקה והמזרח הרחוק כשהיעדים המבוקשים ביותר לטיסות המשך ברחבי העולם הם ניו-יורק, בנגקוק, דלהי, טוקיו ושנגחאי.

בשנת 2016 (ינואר-נובמבר) הטיסה איירופלוט יותר מ-700,000 נוסעים לישראל וממנה ובכך היא ממשיכה להציג נתוני צמיחה מרשימים בקו לישראל: בשנת 2015 כולה הטיסה איירופלוט לישראל וממנה 480,030 נוסעים, זאת לעומת 370,614 נוסעים בשנת 2014 ו-272,513 נוסעים במהלך שנת 2013. איירופלוט חברה בברית התעופה העולמית SkyTeam, ובכך מרחיבה עוד יותר את היצע היעדים של החברה, באמצעות שותפותיה לברית, המפעילות טיסות ל-1057 יעדים ב-179 מדינות ברחבי העולם.

חברת איירופלוט מציעה לנוסעיה חמש טיסות יומיות בין תל אביב לשדה התעופה במוסקבה (שרמטייבו) וקישוריות נוחה בטיסות המשך יומיות ל-216 יעדים הפרושים על פני 51 מדינות ברחבי העולם, במחירים משתלמים מאי-פעם. צי המטוסים של איירופלוט מונה 188 מטוסים מהצעירים ביותר בעולם, עם גיל ממוצע של 4.2 שנים, שהולך ויורד עם כניסתם של מטוסים חדשים לפעילות בחברה. מטוס הבואינג 777-300 של החברה, שפועל מספר פעמים ביום בקו לתל אביב, הוא מהמתקדמים והחדישים ביותר בעולם. המטוס מציע חוויות שירות מפנקת, מערכת בידור אישית ומרווח רגליים גדול בכל המחלקות. בנוסף, פעילות המטען של איירופלוט בישראל, המיוצגת בלעדית על ידי אופן סקיי מטענים, צמחה בשנה האחרונה ב-52% ומוקמה כאחת מחמש המובילות בישראל. חטיבת המטענים של איירופלוט מציגה את קצב הגידול מהגבוהים בעולם התעופה ומציעה חיבור מהיר למשלוח מטענים מישראל ואליה, באמצעות רשת הקווים המקיפה של איירופלוט ברחבי העולם. מגמה זו מצטרפת לצמיחה של כ-20% בשנת 2015.

אייר אירופה עם תפריט משודרג בטיסותיה לאמריקה הלטינית לנוסעי מחלקת עסקים

תפריט עסקים אייר אירופה
תפריט עסקים אייר אירופה

חברת התעופה אייר ארופה ממשיכה עם תוכניות הצמיחה וההתרחבות והודיעה שהיא משדרגת את הארוחות המוגשות לנוסעי מחלקת העסקים ותגיש ארוחות של השף הנודע מרטין ברסטגי שבבעלותו שתי מסעדות בברצלונה עם שלושה כוכבי מישלן כל אחת, ומסעדה נוספת בעלת שני כוכבי מישלין.

הנוסעים יהנו מתפריט עשיר במיוחד הן במנות הפתיחה והן במנות העיקריות. התפריט יכלול בין היתר גספצ'ו ירקות מחבל הבסקים, דג בקונפי של צלופח מעושן, מרק עם בשר מעושן, לזניה עם אנשובי, מרק מולים עם זעפרן ועוד – כל המנות יופיעו בתפריט עם חתימתו של השף.

שדרוג התפריט למחלקת העסקים בטיסות הן חלק מהתכנית החברה החוגגת 30  שנה להיווסדה להמשך השיפור וההתחדשות השירות בטיסותיה. החברה שמה דגש מיוחד על השירות לנוסעים ומציעה בנוסף לארוחות עם תפריט עשיר,שירות WiFi במטוס, עיתונים ומגזינים, אפשרות הזמנת מושבים מראש ושרות צ'ק אין מוקדם. לפני כחודש אייר אירופה הודיע שהיא מוסיפה טיסה חמישית לישראל בימי שלישי בנוסף לארבע פעמים בשבוע טיסות לישראל בימי ראשון, שני, רביעי ושישי. אייר אירופה מיוצגת בישראל על ידי טל תעופה .

DragonAir חוגגת מיתוג מחדש ונקראת מעתה Cathay Dragon

מטוס של Cathay Dragon (צילום יח"צ חו"ל)
מטוס של Cathay Dragon (צילום יח"צ חו"ל)

חברת הבת של קתאי פסיפיק DragonAir השלימה את תהליך המיתוג מחדש ומהיום תקרא Cathay Dragon. במסגרת המיתוג מחדש לוגו החברה יהיה זהה ללוגו של קתאי פסיפיק, אך בצבע אדום. בטקס הסרת הלוט ב- Cathay Dragon House, שמו החדש של המטה הראשי של חברת התעופה בהונג קונג, מנכ"ל Cathay Dragon, Algernon Yau, אמר: "זהו יום חשוב בהיסטוריה שלנו ואני נרגש לקראת ההזדמנויות החדשות שיאפשרו לנו לצמוח להגיע להישגים ולשגשוג. אני סמוך ובטוח ש- Cathay Dragon תמשיך להעניק ללקוחותיה את הרמה הגבוהה ביותר של מצוינות תפעולית ומתן שירות שנבנה במשך 30 השנים האחרונות".

המיתוג החדש בנוסף להחלפת הלוגו, יכולל שדרוג בשירותים על הטיסה כגון: כריות ושמיכות, מושבים, אפשרויות בידור וארוחות, וצבירת נקודות ב- Marco Polo Club. בנוסף, טרקלין ה- G16 בהונג קונג ישמש כטרקלין הקבוצה. חברת התעופה Cathay Dragon זכתה בשנה שעברה בפעם הרביעית בתואר חברת התעופה האזורית הטובה ביותר ב- World Awards Skytrax . לחברת התעופה Cathay Dragon צי של 42 מטוסים הטסים ל- 53 יעדים מתוכם 23 יעדים בסין. טיסותיה של  Cathay Dragonיצטרפו לטיסותיה של Cathay Pacific  אשר תחל לטוס לישראל ב-26 במרץ 2017 בתדירות של 4 פעמים בשבוע, ויאפשרו לנוסע הישראלי להגיע בנוחות מירבית למגוון רחב ביותר של יעדים בסין, יפן ובדרום מזרח אסיה. קתאי פסיפיק וקתאי דרגון מיוצגות בלעדית ע"י טל תעופה בישראל.

SWISS לנוסעי מחלקות היוקרה עם מטעמי השף סוון ווסמר

תפריט עסקים סוויס (צילום יח"צ חו"ל)
תפריט עסקים סוויס (צילום יח"צ חו"ל)

במשך שלושת החודשים הקרובים, ייקחו SWISS והשף המפורסם סוון ווסמר (Wassmer), את נוסעי החברה למסע בקנטון גריסון (Grisons) שבדרום מזרח שוויץ. בפרק הנוכחי של התוכנית הפופולרית של חברת התעופה "Taste of Switzerland- "SWISS, נוסעי המחלקה הראשונה ומחלקת העסקים בטיסות ארוכות משוויץ נהנים מארוחות שנבנו במיוחד ומשלבות מאכלים אזוריים טיפוסיים עם מטבח בינלאומי מעולה. היוצר של המאכלים בפרק הנוכחי של התוכנית הוא השף סוון ווסמר, המשמש כשף הראשי במסעדת 7132 Silver שבמלון 7132 בוואלס, אשר בנוסף לזכייתה בתואר "תגלית השנה של 2016", מחזיקה ב-17 נקודות של גו-מיו ובשני כוכבי מישלן.

ארוחות נבחרות עם גבינות ויינות משובחים לנוסעי המחלקה הראשונה של SWISS, רקח סוון ווסמר מנה ראשונה של מבשר סרטנים עם רוטב פונזו, מחית שום שחור וסלט אצות ים. למנה עיקרית יוכלו הנוסעים לבחור מבין לחי עגל צלויה ברוטב כמהין, תפוחי אדמה מעושנים ומחית קייל. הנוסעים במחלקת העסקים של SWISS ייהנו ממנה עיקרית של חזה עוף ממולא בתרד וגבינת שברינץ  (Sbrinz) ולידו פולנטה אפויה עם גזרים לבנים מקורמלים. הם יקנחו את הארוחה עם פנקוטה בטעם וניל ואמרטו עם ריבת משמשים מיובשים וריבת חלב (דולצ'ה דה לצ'ה).

הארוחות בשתי המחלקות מסתיימות במתאבני גבינות נבחרות ויינות מקנטון גריסון. בין הגבינות Passo dello Spluga  ו-Valser Bergkäse, בעוד שהיינות המעולים כוללים פינו בלאן מיינפלד 2015 ופינו נואר לאלאן בות'מרגוט 2015 במחלקה הראשונה וריזלינג-סילוונר ופינו נואר דוואז פלאש במחלקת העסקים.

המטעמים של קנטון גריסון  יצוינו לשבח גם במחלקת העסקים בטיסות הקצרות משוויץ בתוך אירופה, בין ה-18 ועד ה-31 בינואר. בתקופה זו תגיש SWISS ארוחות מיוחדות לציון ה- “Schlitteda Engiadinaisa”, המזחלת המשוכה על-ידי סוסים  שהייתה נהוגה בסט. מוריץ שבשוויץ. המטעמים כאן יכללו קרפצ'יו בשר בקר עם טרין גריסים ובטיסות ארוכות יותר, ראגו בקר עם "פיצוקל" או capuns (מאכלים דמויי ניוקי) לצד גבינה מהרי גריסון. לקינוח יקבלו הנוסעים פרוסת עוגת אגוזים מסורתית בשם אנגדין או מוס אגוזי מלך.

ארוליניאס ארגנטינס תטוס מקורדובה לאורוגוואי ולברזיל

חברת התעופה ארוליניאס ארגנטינס תוסיף בחודש הבא שני קווי טיסה חדשים מהעיר קורדובה שבארגנטינה: לאורוגוואי ולברזיל. הטיסות מקורדובה לפונטה דל אסטה, אורוגוואי, יהיו במטוסי אמבראיר E-190, טיסה יומית. הטיסות מקורדובה לסלבדור באהייה, ברזיל, יהיו במטוסי בואינג 737-800, טיסה שבועית אחת.

אוסטריאן איירליינס עם שירות חדש ללקוחות

נוסעי אוסטריאן איירליינס הממריאים משדה התעופה בוינה יכולים למסור בעצמם את המטען האישי שלהם באחד מ-16 דלפקי בידוק בשירות עצמי. שדה התעופה של וינה ואוסטריאן איירליינס התקינו את מכונות מסירת המזוודות בטרמינל 3 לאחר שלב ניסוי שהסתיים בהצלחה. המטרה המשותפת בהתקנת דלפקי בידוק ושליחת מטען בשירות עצמי היא להבטיח בידוק מהיר יותר לפני הטיסה, כמו גם להרחיב את היצע השירותים לנוסעי אוסטריאן איירליינס.

כרטיס תקף לעלייה למטוס הוא כל שנדרש לנוסע כדי למסור את מטענו לטיסה. כרטיס העלייה למטוס מונפק באופן אלקטרוני לאחר ביצוע צ'ק-אין לטיסה באתר האינטרנט של אוסטריאן איירליינס או בטרמינל 3 באחת ממכונות הבידוק. ארבעים ותשעה מכונות בידוק עצמיות זמינות לשירות הנוסעים בשדה התעופה של וינה. בשלב השני, הנוסעים יניחו את המזוודה על המסוע ויסרקו את הברקוד שעל התווית באמצעות מכשיר ידני.

בנוסף להרחבת השירות לנוסעי אוסטריאן איירליינס בשדה התעופה של וינה, החל מהיום, לקוחות אוסטריאן איירליינס יוכלו להדפיס את תוויות המזוודה בעצמם בבית. אפשרות זו תהיה זמינה בשלב הראשון לטיסות הממריאות מוינה לאמסטרדם, ציריך ומיאמי. ואיך זה יעבוד? הנוסעים ידרשו להזין את מספר המזוודות בתהליך הצ'ק אין באינטרנט ותוויות המזוודות יהיו מוכנות להדפסה במקביל לכרטיס העלייה למטוס. לאחר מכן נותר רק להצמיד את התווית למזוודה, להניח את המזוודה במכונת הבידוק ולחסוך זמן בשדה התעופה.

VIRGIN ATLANTIC – "הטובה ביותר באירופה"

חברת התעופה הבריטית וירג'ין אטלנטיק זכתה בתואר "חברת התעופה לטווח ארוך הטובה ביותר באירופה" מטעם אתר האינטרנט AIRLINERATING.COM. הדרוג נקבע במסגרת רשימה של עשר חברות התעופה "שהכי כדאי לטוס עמן בשנת 2017". מר תומס, העורך הראשי של האתר העוסק בדרוג חברות תעופה, אמר כי "לוירג'ין אטלנטיק יש הסטוריה ארוכה והיא חלוצה בטיסות ארוכות טווח ובעיצוב מטוסי נוסעים".

וירג'ין אטלנטיק הודיעה השנה על פתיחת קווי טיסה חדשים מהית'רו, לונדון, לסיאטל ומגטוויק ל-VARADERO.  נשיא החברה, סר ריצ'רד ברנסון, הודיע על הזמנת 12 מטוסי A-350 בסכום של 4.4 מיליארד דולר.

וירג'ין אטלנטיק מציעה לנוסעיה מוצרים בתחום הארומה-תרפיה, ואילו באזור נוסעי מחלקת אקונומי פרמיום (תיירות משופרת) הוקצה מקום שבו יכולים הנוסעים להתרווח, לפגוש נוסעים אחרים ולהתכבד בכיבוד. קבוצת חברות התעופה VURGIN GROUP, הכוללת את וירג'ין אטלנטיק, וירג'ין אמריקה ווירג'ין אוסטרליה, זכתה בהצטיינות על צוות הקבינה הטוב ביותר.

לופטהנזה עם יעד נופש חדש מפרנקפורט ומחירי מבצע לעסקים

A380 של לופטהנזה (צילום יח"צ חו"ל)
A380 של לופטהנזה (צילום יח"צ חו"ל)

חברת התעופה לופטהנזה מוסיפה את העיר פולה שבקרואטיה ללוח הטיסות שלה לקיץ הבא. לופטהנזה תציע שתי טיסות שבועיות (בימי שני ושישי) מפרנקפורט החל מאפריל 2017.

בנוסף לסנטיאגו דה קומפוסטלה (יעד אליו תטוס החברה גם מפרנקפורט וגם ממינכן), בורדו, שאנון, הרינגסדורף ופדרבורן (כולם מפרנקפורט), וכן נאנט ממינכן, מספר היעדים החדשים בלוח הטיסות הקיצי של לופטהנזה (אשר ייכנס לתוקפו החל ממרץ 2017) מסתכם בשבעה. בנוסף, הודיעה לופטהנזה כי תמשיך להציע טיסות מפרנקפורט לפונשל שבפורטוגל במשך כל השנה, ולא רק בעונת החורף.

פולה היא העיר הגדולה והעתיקה ביותר באיסטריה וההיסטוריה העשירה שלה הופכת אותה למרכז תיירותי ותרבותי של האזור כולו. העיר משלבת שרידי תרבות רומאית עתיקה, חופים נהדרים ונוחים לשחייה ומתקנים מודרניים לתיירים. שילוב זה הופך אותה לאבן שואבת למבקרים מכל רחבי העולם.

בנוסף, קבוצת לופטהנזה מציעה מחירים מיוחדים במחלקת העסקים עם מחירים אטרקטיביים לארה"ב מחלקת עסקים. המחירים המיוחדים מוצעים לכרטוס עד ה-10 באוקטובר 2017 וליציאות עד ה-17 באוקטובר 2017. בין היעדים: ניו יורק החל מ- 2680 דולר, בוסטון החל מ- 2685 דולר, טורונטו החל מ- 2765 דולר.

חברות התעופה SWISS ואוסטריאן איירליינס מציעות מחירים אטרקטיביים במיוחד למגוון יעדים באירופה במחלקת העסקים: בין היעדים: מילאנו החל מ- 849 דולר, פירנצה החל מ- 849 דולר, רומא החל מ- 849 דולר, ברצלונה החל מ- 899 דולר, אמסטרדם החל מ- 899 דולר, קופנהגן החל מ- 899 דולר וניס החל מ- 899 דולר. *המחירים כוללים מיסים. המבצע תקף ליעדים נוספים באירופה. *המחירים תקפים למכירה עד ה- 31 בדצמבר 2016, להמראות עד ה-31 במרץ 2017.

תיירות

תערוכת 2017 IMTM תתקיים ב-7-8 לפברואר בביתן 2 בגני התערוכה

תערוכת התיירות IMTM 2016 (צילום יח"צ)
תערוכת התיירות IMTM 2016 (צילום יח"צ)

תערוכת התיירות הבינלאומית השנתית- 2017 IMTM – International Mediterranean Tourism Market, תיערך בפעם ה-23 בגני התערוכה בתל אביב בתאריכים 7-8 לפברואר 2017 ולאחר שבשנה שעברה הגיעו כ-20,000 מבקרים לתערוכה, IMTM תתקיים השנה בביתן 2 החדש בגני התערוכה.

בתערוכה ישתתפו משלחות מכ-40 מדינות: בולגריה, רוסיה, רומניה, קפריסין, יוון, איטליה, סלובניה, אוסטריה, בלרוס, ספרד, קטלוניה, פינלנד, לפלנד, ליטא, צ'כיה, גאורגיה, ארה"ב, פורטוגל, מלטה, פולין, קירגיזסטן, הודו, קוריאה, הפיליפינים, נפאל, וייטנאם, סרי-לנקה, יפן, דרום אפריקה, טנזניה, בוטסואנה, מרוקו, אקוודור, פנמה ועוד.

תערוכת התיירות הבינלאומית צברה תאוצה בשנים האחרונות והפכה לאירוע הדגל של ענת התיירות היוצאת והנכנסת בישראל. השינוי במיקום והמעבר לביתן 2 נבע מגידול בכמות המשתתפים והרצון שפר ולחדש את נראות התערוכה והאפשרויות למציגים. ביתן 2 הוא חלל חכם, וורסטילי, בשטח כולל של כ-6,000 מ"ר ובגובה 20 מטר.

IMTM הוא האירוע השנתי והוותיק של ענף התיירות בישראל ונערך על ידי חברת "ארטרא" בע"מ וחברת Israel Travel News, בשיתוף משרד התיירות ומתקיים בחסות התאחדות המלונות בישראל, לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל, העמותה לתיירות ת"א-יפו, חברת אל-על, ערוץ הטיולים והתאחדות סוכני הנסיעות בישראל.

IMTM מיועד לכל העוסקים בענפי התיירות השונים – תיירות פנים, תיירות נכנסת וכן מדינות וגורמי תיירות מחו"ל. בתערוכה משתתפים דרך קבע מגוון רחב של מציגים ישראלים: עמותת תיירות מכל רחבי הארץ, חברות תעופה, מלונות, חברות להשכרת רכב, חברות ספנות, ספקי שירותים ואטרקציות מסוגים שונים בתחום התיירות. התערוכה כוללת מפגשים וכנסים מקצועיים נלווים ותכנית לסוכנים מוזמנים, במסגרתה מגיעים ליריד מאות מקבלי החלטות מרחבי העולם המשווקים את ישראל כיעד תיירותי. לאתר התערוכה <<<

שר התיירות של חבל אנדלוסיה ביקר בישראל

השר האזורי לענייני תיירות של אנדלוסיה, פרנסיסקו חביאר הרננדז, בשיתוף משרד התיירות של ספרד בישראל ערך לאחרונה מפגש מיוחד כדי לעודד את התיירות לחבל אנדלוסיה שבדרום ספרד ולקדם את קשרי התיירות עם מדינת ישראל. באירוע השתתף שגריר ספרד בישראל, פרננדו קדררה. באירוע נחשפו הנוכחים לשורשים היהודים באנדלוסיה, לאטרקציות התיירותיות הקסומות של חבל ארץ זה ולחוות את המוזיקה הספרדית במיטבה.

אנדלוסיה – החבל הדרומי של ספרד – מהווה את אחד האזורים המרתקים בחצי האי האיברי. לאנדלוסיה היסטוריה עשירה במיוחד וקיימים בה מוקדי עניין מרתקים, הקשורים לשלושת הדתות המונותיאיסטיות הגדולות. יש בה ערים ועיירות יפהפיות, מזג-אוויר נפלא וחופים אטרקטיביים, וכן שמורות-טבע וצמחיה עשירה. אנדלוסיה היא גם מולדת הפלמנקו,   הגיטרה ומלחמות השוורים והיא יצרנית מובילה של שמן-זית. חבל הארץ האנדלוסי נחשב למרתק ולאקזוטי ביותר בספרד. על פני אזור לא גדול מרוכזים כמה מפלאי תבל המדהימים ביותר:  ארמון אלהמברה בגרנדה, שמהווה את גולת הכותרת של האדריכלות המוסלמית בספרד; המסגד הגדול )המזקיטה) של קורדובה, החצרות המטופחות והעבר היהודי;  מבצר אלקאזאר המדהים ביופיו בסביליה (עיר הבירה של החבל), ההרים והכפרים הלבנים ובראשם רונדה היפה ועוד. לא רחוק מאלה יש אתרי טבע מרשימים כחופי קוסטה דל סול, מהמפורסמים שבאתרי הנופש באירופה, ובה העיירה מרבלה שטופת השמש ומצר גיברלטר הבריטי, המפריד בין הים התיכון והאוקיאנוס האטלנטי.

שר התיירות של אנדלוסיה ושגריר ספרד בישראל (צילום יח"צ)
שר התיירות של אנדלוסיה ושגריר ספרד בישראל (צילום יח"צ)

אנדלוסיה היא אזור מגוון להפליא. היא חובקת ניגודים גיאוגרפיים ואקלימיים. בזכות זאת נוצר שילוב נהדר בין חבל ארץ גשום בדרום-מערב למדבריות במזרח, בין ערים שטופות שמש להרים גבוהים ומושלגים ובין חופים בתוליים לגבעות נישאות.

המורשת היהודית בחבל אנדלוסיה מהווה מקור משיכה לתיירים רבים, בשל האתרים הרבים עם המורשת היהודית המצויים בו. מדובר במורשת שהותירו במדינה יהודי ספרד בעת תור הזהב שלפני הגירוש ב-1492. כך למשל העיר קורדובה הייתה אחד המוקדים התוססים ביותר בדברי ימי תור הזהב של יהדות ספרד. בה נולד הרמב"ם ובה חי עד גיל עשר. הרובע היהודי של קורדובה שומר על אווירה אנדלוסית טיפוסית. כ-50 אלף תיירים מישראל מבקרים בחבל אנדלוסיה מדי שנה.

התיירים מישראל נוחתים בדרך כלל במדריד וממשיכים משם במסע המופלא לחבל אנדלוסיה. ממוצע הימים לביקור בחבל אנדלוסיה הוא 7 ימים. משרד התיירות של אנדלוסיה מייחס חשיבות רבה לתיירים מישראל שלרבים מהם שורשים במקום. בשל כך החל לאחרונה קמפיין לעידוד התיירות מישראל תחת הסלוגן "ביקור בחבל אנדלוסיה כדי לגלות את השורשים. מסע מופלא בחזרה למקור". זהו מסע תרבותי והיסטורי בחזרה לשורשים של חבל אנדלוסיה ונועד לחבר בין מדינות ותרבויות.

שתי תיירות ראשונות מתוניסיה בישראל

סגן השר קרא עם התיירות מתוניסיה (עומדות) והזמרת שלומית בוחניק (יושבת) - (צילום יח"צ)
סגן השר קרא עם התיירות מתוניסיה (עומדות) והזמרת שלומית בוחניק (יושבת) – (צילום יח"צ)

סורייה בן סלימאן וסופייה אלמשרי הם שתי התיירות הראשונות מתוניסיה שהגיעו לבקר בישראל. את פניהם קיבלו בכנסת סגן השר לשתפ"א ח"כ איוב קרא והזמרת שלומית בוחניק שזוכה בקרב התוניסאים להערצה גדולה בשל ביצועיה המושלמים והמיוחדים לשירים מפורסמים בערבית. סגן השר קרא שמנסה בכל כוחו ומאודו לקדם תיירות לישראל מצפון אפריקה ונפגש בשל כך עם גורמים שונים בממשל התוניסאי אמר :

" אני מלא סיפוק ששיתוף הפעולה האזורי פועל לא רק נגד הצתות, אלא בכל תחום ובמיוחד בתיירות. אמנם זה לא קל להתקדם בתחום חשוב זה למדינת ישראל, אבל אני שמח לבשר שכמעט מכל המדינות הערביות המתנגדות לאיראן מגיעים תיירים, אולי במינון קטן כרגע אבל אנחנו בפתחו של גל תיירות גדול ממדינות אלו – שאינן רואות יותר בישראל האויב שלהם."

הוסר איסור הרבנות על הצבת עצי אשוח

עד לפני שנתיים איימה הרבנות בשלילת אישורי הכשרות ממלונות שיציבו סמלי חג נוצריים. על אף הסרת הנהלים, על פי דרישת חדו"ש, יש רבנויות מקומיות המתעלמות מנהלי הרבנות החדשים ויש שאוסרות כליל על עריכת אירועים לרגל חג המולד, הסילבסטר ונובי גוד. הרב רגב: "אנחנו מציעים עזרתנו באכיפת החוק על רבנויות סרבניות, הממומנות על ידי המדינה אבל מזלזלות בחוקיה"

עם התקרבות סוף השנה האזרחית ואיתה גם חגיגות חג המולד, הסילבסטר והנובי גוד, פנתה עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון למנכ"ל התאחדות המלונות בישראל, מר נועז בר ניר, ולמנכ"ל התאחדות המלונות בירושלים במכתב תזכורת לכך שהוסר איסור הרבנות על הצבת עצי אשוח בבתי המלון. עד לפני כשנתיים איימה הרבנות בשלילת אישורי הכשרות ממלונות שלא צייתו לדרישה זו, אך בעקבות שורת פניות של מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, שונו תקנות אלו ונמחקו מהן הדרישות שעסקו בכפיית איסורי שבת במלון ובאיסורים הנובעים מעוינות לנצרות, ואין להם קשר אמיתי עם דיני הכשרות.

אולם על אף הנהלים החדשים, הגיעו לידי חדו"ש ידיעות ופניות על כך שעדיין יש רבנויות מקומיות המתעלמות מן הנהלים החדשים ואוסרות על הצבת סמלי חג לכבוד תיירים נוצרים, ומשגיחי הכשרות מאיימים על בעלי העסקים בשיבושים ואף בשלילת תעודת הכשרות. בנוסף, היו רבנויות מקומיות אשר הרחיבו איסור זה ודרשו מבתי המלון שלא לאפשר כלל עריכת אירועים, ולו פרטיים ו/או של קבוצות צליינים לרגל חג המולד, הסילבסטר ונובי גוד.

יש לציין כי דרישת הרבנות נעשתה בניגוד לחוק איסור הונאה בכשרות הקובע כי "במתן תעודת הכשר יתחשב הרב בדיני הכשרות בלבד" ובניגוד לפסיקת בית המשפט העליון. במכתב הפנייה מציעה חדו"ש לסייע לבתי מלון אשר ירצו בכך להתמודד עם הרבנות המקומית  באזורם ככל שיתקלו בבעיות או מדיניות שונה בתחום זה.

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון: "לאחר שחדו"ש הצליחה להביא לשינוי נהלי הרבנות וביטול מדיניותה רבת השנים לכפות שמירת שבת ונהלים אנטי-נוצריים על בתי המלון, הבנו שיש צורך לוודא כי הנהלים החדשים מתקיימים בפועל, שכן אנו שומעים על רבנויות שאינן רואות עצמן כפופות לחוק ולפסיקת בית המשפט העליון. אנחנו מבינים את המצב העדין בו מוצאים עצמם בתי המלון, ומציעים את עזרתנו לאכיפת חוקי המדינה על רבנויות סרבניות, הממומנות מקופת המדינה אבל מזלזלות בחוקיה."

להזכירכם, בסוף 2013 פנה מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, לשר לשירותי דת דאז, נפתלי בנט, וסגנו הרב אלי בן דאהן, שניהם מהבית היהודי ואל היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין בדרישה שיפעלו לעצור את עבירות החוק שמבצעת הרבנות הראשית בנושאי הכשרות. רגב התייחס לנהלי הכשרות לבתי מלון ואכסניות ולאולמות אירועים, בהם קבעה הרבנות הראשית תנאים הקשורים לשמירת שבת ואיסור על שימוש בסמלים נוצריים, בלי שום קשר לכשרות המזון.

דרישת הרבנות נעשתה בניגוד לחוק איסור הונאה בכשרות הקובע כי ״במתן תעודת הכשר יתחשב הרב בדיני הכשרות בלבד״. כן היא נעשתה בניגוד לפסיקות בג"צ שהבהירו שבמתן תעודת הכשרות תביא הרבנות בחשבון רק שיקולי כשרות ולא שיקולים כמו שמירת שבת או צניעות. התערבות חדו"ש נדרשה בין היתר משום שבתי המלון עצמם לא העזו להתמודד במישרין עם סחטנות הרבנות, מחשש לתגמול וענישה.

מכתבו של רגב פתח תהליך ממושך שערך יותר משנה. במהלכו נידרשה הרבנות לבחון מחדש את חוקיות דרישותיה. בסופו של דבר, בהתערבות היועץ המשפטי לממשלה, נאלצה הרבנות הראשית לשנות את נהליה ולפרסם נהלים חדשים על בסיס דרישות חדו"ש. ואלה השינויים העיקריים:

  • בוטל האיסור על צילום ועל השימוש במכשירי וידאו, אודיו וכלי נגינה באירועים הנערכים בבתי מלון בשבת, להוציא בעת הגשת המזון.
  • בוטלה החובה שקליטת אורחים, עזיבתם וקבלת תשלומים יתבצעו רק על ידי לא יהודים.
  • בוטל האיסור על השימוש בסמלי חג נוצריים, דוגמת הצבת עץ אשוח בכריסטמס ובסילבסטר. האיסור הזה הוסר גם מנוהל אולמות השמחות.

תערוכות ואמנות

twisted7 דבי אולו
twisted7 דבי אולו

האמנית דבי אולו בגלריה עומר תירוש
דבי אולו- חדירה נועזת ויצירתית , ממייסדי פסטיבל מידברן בתערוכת יחיד ראשונה המחברת את הגופני לרוחני. אוצר: דורון פולק. מקוריות ויצירתיות, שילוב של מרכז ושוליים מאפיינים את יצירתה של דבי אולו.
מי שחיה חיים בורגניים, נשואה + 3 ביהוד, בוחנת באמנותה את הגבולות של הגוף והרוח.
היא חברה במיזמים המשלבים אמנות וחברה (ממייסדי פסטיבל "מידברן" ומיזם "חפש את האמנות" בפלורנטין ומציגה במיזמים נוספים רבים). אולו, ילידת אריזונה, למדה תקשורת באוניברסיטת סן-דייגו ועסקה באנימציית תלת מימד. היא למדה פיסול ואמנות אצל יחזקאל כהן ובהמשך במדרשה בבית ברל. היא משלבת ביצירתה דיספלינות ומדיה מגוונים, דרכם היא בוחנת את הגוף ואת הנשמה. בתערוכת היחיד הראשונה שלה "חדירה" היא מרחיבה את המבט לעבר סביבתה הקרובה ויוצרת פורטרטים תלת מימדיים מופשטים של דמויות שנגעו בה ובליבה, תוך שימוש בחפצים ייחודיים שליקטה מהארץ ומהעולם ובכבלי אור (כבלאור). הכבלאור- פיתוח אישי של אולו – הוא חבל פלסטי גמיש, לתוכו היא מחדירה שרשרת של נוריות לדים. הכבלאור נמצא על קו הגבול של בין אמנות לעיצוב, והוא מסמל את הנשמה של כל אחת מהדמויות. הפסלים המאורכים ושואפים מעלה אל היפה והנשגב.
פסלי הכבלים המוארים של דבי אולו יוצרים עולם מטאפורי מושלם של אווירה קסומה המבדילה בין אור לחושך, בין יום ללילה בין הטוב לרע. סדרת היצירות החדשה מביאה אינטרפרטציה קיצונית למונח "הגוף" הפיזי והמטאפיזי, עליו אמונה בצורה כל כך מקצועית דבי אולו לאורך כל דרכה האמנותית. הכבלים המוארים אינם אלא – גופים לבנים מבהיקים, הלוכדים את עינו של הצופה בהם ביום וסוחפים אותו למערבולת חושנית ודרמטית בלילה.

לא יפלא, כי דבי אולו יוצרת אמנות, שמקורה באדמה ובקרקע הגשמית והרוויה והיא נישאת אל על ,מעלה מעלה אל העולם הרוחני. "ויאמר אלהים יהיה אור.." ו- " ויקרא אלהים ליום אור…" הם שני המשפטים עליהם מורכב העולם ועליו מתנהל מחזור חיינו. דבי אולו יודעת לאבחן כוח מאגי מהו, והיא יוצרת ממנו את כבליה המוארים. אין גבול להשראה שהיא נוטלת מחפצים הגשמיים המרכיבים את חייה.הכבלים המוארים הופכים לגופים אנושיים עם פני מסכה עליהם, הם הופכים למלאכים פיוטיים התלויים על קרס תעשייתית מהתקרה, הם יוצרים מטאמורפוזה מפליאה והופכים למים הזורמים מברז ולעיתים הם הופכים לשיח דקיק המתפתל כלפי מעלה יוצא מכד מלא באדמה ופניו אל הרקיע.

גלריה עומר תירוש כיכר קדומים, סמטת מזל מאזנים 2, יפו העתיקה. טל': 077-5545773. פתיחה יום ה' 5.1.17 בשעה 20:00 נעילה: 27.1

כתיבת תגובה

סגירת תפריט