חדשות השבוע בתרבות, אמנות ותיירות 1/2020

אירועים לשבועות הקרובים ||| פסטיבלים וטבע ||| תעופה ושיט ברחבי העולם ||| תערוכות, ספרים ואמנות ||| תיאטרון, קולנוע וטלויזיה ||| טיולים בארץ ||| להמשך הידיעות וההצעות ….

אירועים ופסטיבלים

מרתון טבריה (צילום תומר פדר)

מרתון Winner טבריה הבינלאומי 2020

בשישי ניפתחה רשמית עונת המרתונים הבינלאומיים של ישראל עם הזנקת הרצים למרתון Winner טבריה הבינלאומי שמתקיים זו השנה ה-43. המסלול הייחודי של המרתון חושף את הרצים לנופיה הייחודיים של העיר וכמובן של הכינרת.

מרתון טבריה נחשב בעיני חלק מהרצים כמרתון ״ידידותי״, בזכות המבנה הטופוגרפי של המסלול. זאת גם אחת הסיבות ששיאו של מסלול  מקצה המרתון הינו מהיר יותר ב-3 דקות ממרתון תל אביב וב-10 דקות ממרתון Winner ירושלים.

המרוץ השנה צפוי לארח כ-7,000 רצים ורצות מ-34 מדינות במקצים שונים: מרתון מלא, חצי מרתון -21 ק"מ ומקצה 10 ק"מ. השנה יצטרפו לחוג היוקרתי של רצי מקצה המרתון המלא כ-334 רצים חדשים.

תוצאת השיא במרתון ווינר טבריה נקבעה בשנת 2012 על ידי פטריק טאמבווה מצרפת, שעצר את השעונים על 2:07:30 שעות. מאז השיא לא נשבר ואולם הרץ שיצליח לשבור את שיאו של טאמבווה יזכה מהטוטו  לפרס כספי בסך 100 אלף דולר.

מאחורי מרתון Winner טבריה עומד שיתוף פעולה בין השותפים חברת מרתון ישראל האחראית על הפקת האירוע, המועצה להסדר ההימורים בספורט (טוטו), עירית טבריה, איגוד האתלטיקה, הפועל, משרד התיירות ומשרד הספורט.

זוהי השנה התשיעית שה-Winner גאה להיות נותן החסות הרשמי של מרתון טבריה במטרה לקדם את הספורט העממי לצד הספורט המקצועי בישראל.

מ"מ יו"ר טוטו ווינר עו"ד עפרה שרון: "מרתון WINNER מגלם את ייעודו של הטוטו מאז הקמתו: קידום הספורט ההישגי לצד טיפוח הספורט העממי במדינת ישראל. בהצלחה לכל הרצות והרצים ובלי קשר לתוצאה אתם כולכם כבר ווינרים".

מ"מ מנכ"ל טוטו ווינר יעל אלמור-לאון: "מרגש בכל שנה מחדש לראות כיצד האתגר האדיר של המרתון מצליח לחבר בין אנשים מתרבויות, רקע, שפות ומקומות שונים על פני הגלובוס.

אנחנו בטוטו מאמינים שספורט הוא הרבה מעבר לאימון עצמו ופיתוח היכולות הגופניות.

ספורט הוא גם אמצעי להעצמה והגשמה אישית וכלי חשוב לעיצוב זהות וערכים כגון: תחרותיות, הישגיות ומצוינות לצד סובלנות, הוגנות, נאמנות וחברות".

תל אביב עם פסטיבל מנורת לילה ה-6

פסטיבל 'מנורת לילה', יתקיים זו השנה השישית ברציפות בימים חמישי ושבת, 9 ו-11 בינואר בשעות הערב. הפסטיבל הוא אירוע אמנות ותרבות לילי במרחב הציבורי ברחובות שכונת נווה שאנן ההיסטורית בהפקת עיריית תל אביב-יפו, אגף קהילה דרום והמחלקה לאמנויות.

השכונה הרב תרבותית הופכת במהלך הפסטיבל לבמת שיח בין עברה של דרום תל אביב להווה הרב תרבותי שבה. שם הפסטיבל נגזר מתכנית בניין העיר המקורית של השכונה (שרק מחצית ממנה התממשה) המתבססת על צורה של מנורה בת שמונה קנים, שבמרכזם השמש – רחוב לוינסקי, תכנית אותה הגה האדריכל יוסף טישלר ב-1921.

המרחבים הציבוריים, גינות, פינות רחוב, בתי עסק וחללים עירוניים, מהווים כולם במה למיצבי ומיצגי אמנות ואור הנעים בין אמירה נוסטלגית אודות עברה של השכונה להתבוננות בטריטוריה המורכבת של ההווה. באירוע יוצגו שלל מיצבים פיסוליים, מיצגים חיים, הקרנות וידאו והופעות חיות של מוזיקה מקומית והופעות משובחות סביב מוקדי חום חורפיים. בואו להתחמם באירוע האמנות הבועט והמרגש שפותח את 2020. פסטיבל מנורת לילה גאה לארח השנה את להקת המחול בת שבע בעבודת מיצג מאת אוהד נהרין – ברחוב פיין הפונה מערבה אל קו הרקיע של תל אביב יפו מתמוסס הזמן בעת שרקדני הלהקה פונים אל עבר רציפי התחנה המרכזית הישנה.

באי הפסטיבל ייהנו מסצנת הקולינריה המקומית המספקת טעימה ממאכלים מרחבי העולם שהביאו עמם תושבי השכונה. המסעדות האריתראיות המגישות אינג'ירה ומטעמים טבעוניים כמו שירו, נזיד שמורכב מעגבניות, קמח חומוס, בצל, שום וג'ינג'ר. מנת פול עם גבינת פטה ופירורי פלאפל בחמאה במסעדות הסודניות, אוכל אתיופי מסורתי, בר הבאו הסיני בנווה שאנן 26 מציע אוכל סיני אותנטי ובר המוזג המיתולוגי מול התחנה המרכזית הישנה לשעבר שמציע בירה, נקניקיות ונוסטלגיה מקומית.

פסטיבל "מנורת לילה" הוא פרי יוזמתם של יאשה רוזוב ועברי באומגרטן, העוסקים בבחינה ושינוי המרחב העירוני באמצעות פרויקטים יזומים בתחומי האמנות והתרבות המותאמים לזמן ולמקום. כבר עשור הם פועלים יחד ולחוד במרחבים עירוניים מורכבים ומאתגרים.

מידי שנה מארח הפסטיבל אוצרת אורחת -השנה נוגה דוידסון מתארחת כחלק מצוות האוצרות של הפסטיבל. הפקת הפסטיבל- עיריית תל אביב-יפו, אגף קהילה דרום ומחלקת אומנויות.

האירוע בשיתוף נותני החסות לוין תרבות וחברה ופרויקט המגורים תאודור בשיתוף החברות –  לני, סיטי בוי, יובלים נדל"ן. באירוע יתקיימו סיורים מותאמים לאורך תוואי הפסטיבל:

*** יום חמישי. 19:00 סיור ילדים. 20:00 + 21:00 סיורים דרך דיגיתל. 20:30 סיור עם מנהל אמנותי. 21:30 סיור עם מנהל אמנותי .

*** יום שבת: 19:00 סיור ילדים. 19:30 + 20:30 סיורים דרך דיגיתל. 20:00 מנהל אמנותי. 21:00 סיור עם נוגה מנהלת אמנותית.

*** מתחם ילדים (רחוב הגר"א 28) – יום שבת, 11.1: 16:30 – תאטרון הקרון –"האוסף הכי הכי" שיתוף פעולה בין שני אמנים: אנטוניו קטלאנו – אמן איטלקי רב- תחומי ויהונתן בן-חיים – אמן תיאטרון הקרון בירושלים. התרחשויות בימתיות העוקבות אחר מחזור העונות והחיים. הילדים והוריהם עוזרים לאוסף עננים להמריא שוב עם הרוח, עוזרים למים הזורמים להמשיך בדרכם כשהם משיטים בהם סירות קטנות , ממתינים לנשירת עלה בסתיו, ועוד.  הקהל הוא שותף פעיל וביחד הם בוראים עולמות של קסם ושעשוע, של חוויות ראשוניות ואוספי-ילדות.

17:30 –  סדנת אמן עם חביב קפצון – במהלך הסדנה יכירו יצירות של אמנים המשתמשים באור ביצירותיהם ויצרו "מקרן" שקף הפועל באמצעות פנס הטלפון ויקרינו שקופיות שיצרו יחד. אורך הסדנא כשעה וחצי והיא מיועדת לקהל של כ-50 הורים וילדים מגיל 4 ומעלה.

18:00 – אלהם רוקני – האיבליס, הנערה, הסולטן וזנב האריה – ערב הקראת סיפורי- עם מאריתראה ומסודן אשר נאספו ואוגדו לספר על ידי האמנית אלהם רוקני. הקהל מוזמן להשתתף ולהקריא סיפורים מתוך האוסף ולשתף בסיפורי- עם משל עצמו

18:30 סיור לילדים

*** עבודות אמנות מיצג, מיצב ואור: להקת מחול בת-שבע / אוהד נהרין "מיצג" ברחוב פיין הפונה מערבה אל קו הרקיע של תל אביב יפו מתמוסס הזמן בעת שרקדני הלהקה פונים אל עבר מתחם רציפי התחנה המרכזית הישנה. יום חמישי 19:30 + 21:00

*** קבוצת הסלון 5 "הזמנה למעגל" תמונה קבוצתית שיוצרים חברי קבוצת הסלון 5 יחד עם אורחי הפסטיבל תוקרן על הקיר הגדול בשכונה במיצג משתף קהל.

*** קולקטיב קוצ'ינטה  Kuchinate- "כולנו היינו פליטים"  נשות ארגון הפליטות האפריקאיות, הסורגות, מספרות את סיפורן האישי והקולקטיבי. מוזמנים לטקס קפה אריתראי.

Kitchen Talks *** עסק חברתי היוצר מפגשים קולינריים חווייתיים בהובלת טבחים מקהילות מהפריפריה החברתית – Make your own Injera בהנחיית אסמאית. הכנת אינג'ירה מקמח טף, בכלי מסורתי, בתוספת שירו, תבשיל אריתראי מתערובת קמח חומוס.

*** תיאטרון קליפה – ״ We Could be Heroes" מיצג של פסלים חיים של דמויות יומיומיות שנקלעו למצב משברי – רגע של אימה – וקפאו במקום.

*** אסף אבוטבול  ״ I Don't Care How You Feel"– עבודת קול – קולות ממקור לא ידוע מהדהדים את המתח בין פרטים וקהילות, בין הממסדי לציבורי.

*** אסף אבוטבול – ״ Landscape in the Mist" עבודת וידאו בה המשורר ארז ביטון ניצב מולנו כמשקיף הרואה את מה שאיננו יכולים לראות.

*** מיכל אהרוני "לבן שאנן" מבנה בסגנון הבינלאומית, שלא זכה להכרת העיר הלבנה, מסומן במתווה אור המנכיח את תכנונו הצורני.

*** שחר אפק ״עליית גג״ – מיצב אור המייצר אשליה של חדר בעליית גג בארץ רחוקה כשהשמיים הכחולים הם אותם שמיים.

*** רומי ארדן והגר שפירא "בוטניקה מקודדת" צמחייה עבותה משתלטת באמצעים דיגיטליים על בית הבאר הישן.

*** רותם בידס "כפרה" הנשים השקופות, עובדות המין שפועלות בשכונת נווה שאנן מישירות מבט חזרה בעבודה המשלבת צילום ו-XEROX.

*** רוני בן פורת "ריצוד רחוב" – בית קברות לשלטי רחוב המאחדים את רחובות דרום העיר עם מרכזה.

*** כרמל ברנע ג'ונס ואבי און אסייג- "Whitewashing" מיצג משתף קהל של צילומי אופנה למותג מקומי חדש, המציף את השאלה – מה הוא מעיין התרבות המקומית החדש וכיצד הוא זולג מפאתי שכונת נווה שאנן ונטמע בזהויות ישראליות חדשות?

*** ורדית גולדנר "ארוחת ערב בדרום תל אביב" המרחב האישי בו אנו עמלים על ארוחת הערב נחשף בדיוקנאות וידאו של הכנה ואכילה.

*** דויד גיבס "המסע" בסופו של גרם מדרגות היורד אל מרתף מתגלים סימנים המעידים על הימצאו של חלל תת-קרקעי גדול שעומקו המשוער נותר בלתי ידוע.

*** אורי גרשוני "רוורס" – צילומי מכוניות שמצאו את עצמן על גבן, מתהפכות חזרה ואיתן גם העולם סביבן.

*** אורי דירקטור ״מסיכת וידאו Video Mask״ – צילום לייב בהשתתפות הקהל המזמין לעטות מסיכות זמניות בהקרנה, לשחק בהחלפת זהויות ולצאת לרגע מגבולות ההגדרה העצמית.

*** אורי הולבן" טרנסנדר" – מיצג ומיצב בו הקהל מוזמן להתארח לרגע בתוך עולם דמיוני שבו לכל אחת.ד יש מקום.

*** תמר הירשפלד ״הקצבייה״ – מיצב בו חנות בבניין שטרם אוכלס הופכת לקצביית יוקרה דמיונית.

Karolina Halatek *** – פולין – "Halo"  פסל אור טבעתי אליו ניתן להכניס את ראשכם ולצוף בתוך אור.

*** אנה ווילד " Techno Fertility / Songs of possible futures"- עבודת וידאו מקהלה של אישה אחת בשיר על העתידים האפשריים של טכנולוגיה ופוריות.

*** דור זליכה לוי ועופר טיסר ״ The Road to Eri -Installation view"  – תיעוד והצבה מחודשת של עבודת וידאו מפסטיבל מנורת לילה הראשון, בו ערכו צמד היוצרים אוסף וידאו קליפים מאריתריאה.

*** אורי זמיר "שומרת המוזיאון" מבטה חלול, אגלי זיעה זולגים ממצחה ללחייה השמנוניות ונקווים בקפלי צווארה, פטמותיה מזדקרות מאימה. החלה משמרתה בגלריה העירונית החדשה שבשכונה.

*** רוני חג׳ג׳ "סאונד ופיסול מינימליסטי" – חומרים שנאספו ונרכשו בשכונה מוצבים כפסלי מוטציות והכלאות. סשן מוזיקאלי אלקטרוני חי שמגיב לתנועת האנשים בחלל.

*** שירי טרקו "טד" – אוסף תסרוקות שיער פורש מודל נשיות מסוג מסוים. שטוף באור אולטרה סגול החלל משנה כל תפיסה של נורמליות. הכל הופך להיות זר ומוזר.

*** שנית יהודיין  "HUG ME"  מיצג בו האמנית מעניקה חיבוק חם, גם בחלק ה"לא נכון" של העיר.

*** גיל יפמן " שלמפה | דקומפוזיציה" שלאמפר היא כלבה מוזנחת המובילה לתוך מסדרון בו צמד נורות ניאון צבעוניות בכחול ובורוד מקיימים יחסים. טנגו סוחף מלווה גופים המתפרקים ומתחברים שוב יחד בלופ אינסופי.

*** איילה לנדא  "על- חוט״ – מיצב של תלבושות ומצעים של אנשים פראיים, מוטנטים דמיוניים שאין לדעת איך הם נראים- אלו שאמורים ללבוש את הבגדים האלו. האם האם אנושיים או שהם משונים מכדי להיתפס ככאלה?

*** רניי מזור "דיוראמת שכונה" במרכז קהילתי הגר"א יצרו ותיקי השכונה מיצב-חלום של השכונה לאורו של ירח.

*** מיכל מקרסקו "#taptap" עבודת וידאו בה אימוג׳יז קמים לתחייה ומוצאים משמעות באנימציית סטופמושיין בעמוד האינסאגרמי Tap_tap_tap stories.

*** ורד ניסים ״אם אספר קורות חיי דמעות יוצאות לי מעיניי״ – וידאו בו אמה של האמנית מקרצפת פסל שיצרה הבת ומספרת לה על קורות חייה המרים והמבורכים גם יחד. הבת הרווקה בשמלת כלה, האם בשמלת סמרטוטים. שתיהן מבקשות להיחלץ מהבגדים שיעדו להן.

*** טל ניסים " פיין 1" – שטח המבנה הכי ידוע לשמצה בנווה שאנן מתועד רגע לפני שנהרס והוחלף בבניין דירות חדש.

*** ברק סימן אוב "החתול גריל" כשחיות הבר של נווה שאנן משתלטות על המרחב, לא נותר אלא להפיק מהן את המיטב, מיצג שנע ברחובות ומציע לנשנש מתוצרת השכונה.

אורן פישר " אורנה מגדת העתידות" – תקשור קוסמי אל נבכי העתיד בחסות רישומים שיתחברו אל התודעה הכי גבוהה של הקהל.

*** להלי פרילינג  ״במכונית״ – מיצב של מכונית ממוצעת למראה המתאדה מעומס החום מבפנים ומתפרקת לרסיסים מבחוץ. בין רומנטיקה של סצנות אהבה קולנועיות לאגרוף בבטן הפצועה של איזור מוכה בסחר באנשים.

*** ורה קורמן  "פרח/ פה רך" – עבודת וידאו – אישה היא פרח, אישה היא פה רך, אישה היא פה רע, אישה היא פרא. אישה היא אם כל הקלישאות.

*** אלונה רודה  " in dreams" – מחווה לסרט ״קטיפה כחולה״ של דיוויד לינץ׳ המחליפה את פרברי אמריקה בדרום תל אביב.

*** אלהם רוקני "האיבליס, הנערה, הסולטן וזנב האריה" – הקראת סיפורי עם מאריתראה ומסודן. הסיפורים הוקלטו ואוגדו לספר על ידי האמנית והוכנסו לתוך ארכיון הסיפור העממי.

מעין רסין Anna Artsy"  במופע בכורה" יוצרת מוסיקאלית מקומית מהרהרת על קיומה בדרום העיר.

*** רונה שטרן ״כדי אור״ – כלים קדומים מתרוקנים משימושם והופכים לשער למקום לא ידוע – ברוכים הבאים לארץ הלימבו.

*** זרקור – יוצרים באור 2 | כנס תאורה- הגר"א 28 יום חמישי  17:00-20:30

כנס בינתחומי הדן בהיבטים השונים של אור כמדיום וכאמצעי ביטוי בתחומי היצירה, המרחב הציבורי, האמנות, העיצוב והבמה.

אוצרת – הילה מאיר. בהשתתפות: אורי בר-און, ענת פרנקל, יוחאי מטוס, אסתר הורן, שירי כנעני, נועה לב, מאי זרחי, קרולינה האלאטק – פולין. במהלך הפסטיבל נהנה מהופעות משובחות. הליינאפ כולל את: לטינה פלשתינה (אביעד סינמנס ואנדרס גורביץ), chura band (מוסיקה אריתראית), Bilenge Musica (מוסיקה קונגולזית), MONAD, דיג׳יי רמזי, המסך הלבן, יהודה קיסר ולהקתו.

אוניברסיטת בר-אילן עם מדע על הבר-אילן

אוניברסיטת בר אילן חוזרת גם השנה עם סדרת הרצאות "מדע על הבר-אילן", זו השנה השנייה. ההרצאות יתקיימו בימי שלישי, בקפה גרג, בשעה 20:00, והן פתוחות לקהל הרחב בהרשמה מראש. במסגרת אירועי 'מדע על הבר-אילן', ניתנות הרצאות וסדנאות מפי מיטב החוקרים והמרצים של אוניברסיטת בר-אילן, במגוון תחומים.

7.1  שיווק וצרכנות בעולם של פייק ניוז: ידיעות כוזבות היו תמיד חלק בלתי נפרד מהתוכן התקשורתי. בשנים האחרונות התגברה תופעה זו, בין היתר בשל מעורבותם של גולשים ובעלי אינטרסים כלכליים ופוליטיים ביצירת תוכן ברשת. גל יעבץ, חוקר ומרצה במחלקה למדעי המידע, ידון באינטרסים הכלכליים המעודדים הפצת פייק ניוז, ובדרכים להילחם בהשפעותיה השליליות של התופעה.

14.1 תוכנית טלוויזיה או פרסומת? התוכן השיווקי במדיה נועד להשפיע על התנהגות הצרכנים מבלי שיהיו מודעים לעצם הפרסום המכירתי. איך המפרסמים מקדמים את המותגים בתוכניות התוכן, ועד כמה הם מצליחים להשפיע על התנהגות הצרכנים בישראל בהשוואה למדינות אחרות? על כך בהרצאתה של ד"ר מתי רחמים מבית הספר למנהל עסקים.

בית ביאליק עם חגיגות יום הולדת 147 לחיים נחמן ביאליק

חיים נחמן ביאליק, מגדולי המשוררים העבריים, נולד ב-1873 בכפר ראדי שבאוקראינה ונפטר ב-1934 בוינה. בשנת 1900 השתקע ביאליק באודסה, בשנת 1923 הגיע לברלין, וכעבור שנה (1924) הגיע לתל אביב, שם השתקע בביתו היפה ברחוב ביאליק עד שנת מותו- 1934. במלאת 147 שנה להולדתו של ביאליק, בית ביאליק יציין את המאורע בערב מיוחד שיעמוד בסימן 120 שנה להשתקעות של ביאליק באודסה. בערב נעמוד מקרוב אחר תחנות חייו העיקריות של המשורר באודסה, בברלין ובתל אביב. בהשתתפות: פרופ' אבנר הולצמן על ביאליק באודסה, ד"ר גיל וייסבלאי על ביאליק בברלין, פרופ' זהר שביט על ביאליק בתל אביב | משירי ביאליק המולחנים: איה כורם | מנחה: קרן קוך

בנוסף, 'אנתולוגיה – עונג שבת' – תערוכת יחיד חדשה של האמנית טלי נבון תיפתח ביום שלישי, 7 בינואר בשעה 19:00 בבית ביאליק. אוצרת: ד"ר סמדר שפי. "אנתולוגיה – עונג שבת", תערוכתה של טלי נבון, היא הרביעית הנערכת במסגרת סדרת התערוכות המחקריות "אמנות בקומה השנייה בבית ביאליק". במסגרת זו אמניות ואמנים מפתחים עבודות לתערוכה באצירתה של ד"ר סמדר שפי תוך עבודת חקר בארכיון בית ביאליק, ומאירות זוויות ספציפיות במורשת ביאליק. המיצב של טלי נבון יוצרת סביבה להרהור והתבוננות ביצירה ובריק, בתרבות הממשיכה להיווצר ובמה שנמחה. עונג שבת הייתה יוזמתו של חיים נחמן ביאליק ליציקת תכנים רוחניים בשבת החילונית. ביאליק, באמצעות מפגשי עונג שבת, תרם משמעותית ליצירת סטטוס קוו של קיום אירועי תרבות בשבת וחגים והפיכת תרבות למרכיב חשוב בדיוקן העיר, לא פחות מכלכלה ומסחר. למרות שביאליק לא שמר שבת, במובן האורתודוקסי, חשש מכך שאין "שום מלט רוחני" המאחד את תל-אביב "לחטיבה שלמה בעלת תרבות אחת".

האמנית טלי נבון מתמקדת בעונג שביצירה והתנסות בתרבות, ובמעמד הכפול שלה כאלטרנטיבה וכמעצבת מציאות, גם בתנאים וזמנים אפלים. כניסה חופשית בערב הפתיחה!

שבתות לילדים במתחם ביאליק שבתות ינואר – פברואר – מרץ. מוזיאון בית ביאליק ובית העיר מזמינים אתכם כל שבת לאירוע מלא קסם לכל המשפחה. הצטרפו להדרכות, הצגות, תיאטרוני צלליות וסדנאות והכירו מקרוב את ביאליק, שיריו וסיפוריו. חדש! תיאטרון בובות מקורי בהפקת בית ביאליק עם ההצגה "המוזה של ביאליק". שבת: 11.1 / 8.2 / 22.2 / 29.2 בשעות: 10:30, 12:30. ילדה אמיצה ורבת דמיון, גורמת לביאליק להתעורר לחיים. יחדיו הם יוצאים למסע קסום בעקבות ההשראה שאבדה ובוראים יצירה חדשה. כתיבה ומשחק: רזיה מזרחי | עיבוד לבמה, בימוי ועיצוב: אלית ובר לגילאי:  5+ | משך ההצגה: כשעה

ההצגה: "ביאליק – פרח חי" שבת: 18.1 / 1.2 בשעות: 10:30, 11:15, 12:00. בליווי גיטרה וזר פרחים מציגה השחקנית-זמרת אסתי ניסים את סיפור חייו של ילד בודד וחולמני שהפך למשורר גדול. במופע משולבים שירים מתוך "שירים ופזמונות לילדים" ואגדת "שלמה המלך והדבורה". בימוי: מאשה נמירובסקי | לגילאי: 4+ | משך ההצגה: כ-35 דקות

ההצגה: "מעבר לים" שבת: 25.1 / 15.2 בשעות: 10:30, 12:00. אספנית חפצים ישנים וציפורת יוצאות לחפש את שירי ביאליק הנשכחים והמוכרים, המוצגים באמצעות תיאטרון חפצים, בובות ולחן. יצירתו של: שחר מרום. בימוי: עלינא אשבל.

משחק והפעלה: ליאת שבתאי. בהפקת תיאטרון הקרון | לגילאי: 4+  | משך ההצגה: כ-50 דקות. הפעילויות בשעות 14:00-10:00 | גילאים: מ- 4 ומעלה. רכישת כרטיסים באמצעות אשראי, ימים א'-ה', שעות 09.00-14.00 בטל': 5254530, 03-5253403

בית ביאליק רח' ביאליק 22, תל-אביב | www.beithair.org חניונים: בצלאל, מוגרבי ודיזנגוף סנטר

תערוכת התיירות הבינלאומית IMTM הגדולה מזה 26 שנים

תערוכת התיירות הבינלאומית השנתית,IMTM 2020- International Mediterranean Tourism Market, שוברת שיא בגודלה, כשהיא צפויה להתפרס על פני 8,000 מטר של שטחי תצוגה באקספו תל אביב. השנה, התערוכה שמציגה בפעם ה-26, משכירה את שטחי התצוגה הגדולים ביותר מכל השנים, כאשר היא מהווה כאחת מתערוכות התיירות הבינלאומיות המשפיעות ביותר בעולם.

משנה לשנה, תערוכת התיירות הבינלאומית -IMTM International Mediterranean Tourism Market תופסת תאוצה ומושכת מציגים מכלל מדינות העולם ובפרט, מישראל. השנה התערוכה כה גדולה, שיוזמי התערוכה הרחיבו את שטחי התצוגה הניתנים למציגים. התערוכה שתציג בין התאריכים 12-11 לפברואר 2020 באקספו תל אביב בפעם ה-26, תתפרס על פני 8,000 מטר של שטחי תצוגה. לאורך השנים התערוכה התקיימה בביתן 2 בלבד, כאשר שנה שעברה (2019) התערוכה התפרסה על פני 6,000 מטרים של שטחי תצוגה. השנה הושכרו 2,000 מטרים נוספים של שטחי תצוגה בביתן מספר 1, שבו יציגו מאות ביתנים מכל העולם.

התערוכה שמהווה אירוע דגל של ענף התיירות הבינלאומית, בעצם גודלה וכמות המשתתפים שעולה משנה לשנה, משלבת ומפגישה בין התייר הישראלי, עמיתיו, לקוחותיו מחו"ל והקהל הרחב, כשהיא מהווה את נקודת המפגש השנתית המרכזית של ענף התיירות הישראלי.

IMTM הוא האירוע השנתי והוותיק של ענף התיירות בישראל, ונערך על ידי חברת "ארטרא" בע"מ וחברת Israel Travel News, בשיתוף משרד התיירות ומתקיים בחסות התאחדות המלונות בישראל, לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל, העמותה לתיירות ת"א-יפו, חברת אל-על והתאחדות סוכני הנסיעות בישראל.

IMTM מיועד לכל העוסקים בענפי התיירות השונים – תיירות פנים, תיירות נכנסת וכן מדינות וגורמי תיירות מחו"ל. בתערוכה משתתפים דרך קבע מגוון רחב של מציגים ישראלים: עמותת  תיירות מכל רחבי הארץ, חברות תעופה, מלונות, חברות להשכרת רכב, חברות ספנות, ספקי שירותים ואטרקציות מסוגים שונים בתחום התיירות. התערוכה כוללת מפגשים וכנסים מקצועיים נלווים ותוכנית לסוכנים מוזמנים, במסגרתה מגיעים ליריד מאות מקבלי החלטות מרחבי העולם המשווקים את ישראל כיעד תיירותי.

אייל שמואלי, מו"ל I.T.N ומיזמי תערוכת IMTM: "אנחנו גאים לראות איך משנה לשנה  הביקוש להשתתפות בתערוכה עולה. מחד, מציגים חדשים מצטרפים לשורותינו, ומאידך, המציגים הוותיקים מגדילים את הביתנים שלהם על מנת למשוך את המבקרים. השנה אנו שוברים שיא של 8,000 מטר של שטחי תצוגה. השתתפותם של מאות ביתנים מהארץ ומהעולם, ממחישים את כוחה של התערוכה וחשיבותה לתיירות הישראלית. אנו נרגשים לקראת פתיחתו של האירוע בפברואר 2020, ומצפים גם בשנים הבאות לשבור שיאים, ולהפוך את מדינת ישראל למוקד מרכזי בתיירות העולמית".

קניון אייס מול אילת עם פסטיבל הג'ודו ה-6

קניון אייס מול אילת (צילום דני בר)

זו כבר מסורת: "פסטיבל הג'ודו באילת", השישי במספר, יתקיים החודש בקניון "אייס מול" בעיר בתאריכים 8-11.1.2020, בהשתתפות בכירי נבחרות ישראל בג'ודו וכ-1,500 ספורטאים מרחבי הארץ. לראשונה ישתתפו בפסטיבל גם ספורטאים מחו"ל. הפסטיבל יכלול 3 אירועים:

אליפות ישראל לקבוצות

טורניר גביע האיגוד הבינלאומי

נבחרת ישראל מארחת

ביום חמישי (9.1.2020) תתקיים אליפות ישראל לקבוצות, בה יתחרו עשרות קבוצות ממועדונים שונים. ביום שישי (10.1.2020) יתקיים טורניר גביע האיגוד הבינלאומי, בו ישתתפו השנה לראשונה גם ספורטאים מבולגריה ולטביה. ביום שבת יתקיים אירוע "נבחרת ישראל מארחת", במסגרתו יארחו נבחרות ישראל ומאמניה את הספורטאים שהגיעו לפסטיבל, לאימון ג'ודו רב משתתפים (עבור הספורטאים שומרי שבת יתקיים האימון המשותף ביום חמישי בערב).

הפסטיבל יתקיים על משטח הקרח האולימפי שבקניון, אשר יהפוך לזירת ג'ודו ענקית בת 1,800 מ"ר. בצמוד לזירה תוקם טריבונה ל-900 צופים.

תל אביב עם פסטיבל חלילית ה-3 2020 TARF

הפסטיבל הבינלאומי לנגני חליליות  TARF (Tel Aviv Recorder Festival) 2020יתקיים בפעם ה-3 ברציפות. ביום ראשון 2/2/2020, יתכנסו בקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה תל אביב, מעל 100 מתחרים מ-20 מדינות שונות וארבע יבשות. המשתתפים יתחרו במשך שבוע על המקומות הראשונים בתחרות בפסטיבל החלילית הישראלי השלישי במספר, והשלישי בגודלו בעולם. המתחרים, שינגנו על עשרות סוגי חליליות, שאורכן נע מ-10 ס"מ ועד ל-1.5 מטרים, מחולקים לקבוצות על פי גילאים ושלב הלימודים שלהם. הם ינגנו במהלך ימי התחרות מנגינות ידועות ומקוריות, מתקופות מוקדמות – מהבארוק, הרנסאנס וימי הביניים עד לעת המודרנית, מלודיות יהודיות עתיקות ועכשוויות ולחנים עממיים מרחבי העולם. את החלילנים ילוו בנגינת צ'מבלו גידי מאיר – נכדה של ראשת הממשלה גולדה מאיר ז"ל, לצד מרינה מינקין ואביעד שטיר מישראל ורובין ביגווד מאנגליה. בשלב הגמר ילוו את המתחרים סולני בארוקדה – קולקטיב הבארוק הישראלי ואחד ההרכבים הבולטים בתחום בארץ. כל יום תחרות, ייחתם בקונצרט חגיגי עם אומנים בולטים מהעולם.

המייסדת והמנהלת האמנותית של פסטיבל חליליות תל אביב-יפו, החלילתנית דרורה ברוק: "גאה לפתוח את פסטיבל החלילית ה-3 במספר. פסטיבל החליליות נולד לפני שנתיים וכבר קנה לו שם בינלאומי בהיותו הפסטיבל השלישי בגודלו בעולם ומתחרים ממקומות שונים ורחוקים בגלובוס נוהרים אליו. כשעלה רעיון הפסטיבל עמדו לנגד עיני שתי מטרות עיקריות: מיצובן של תל אביב ושל ישראל כבירת מוזיקה בינלאומית והענקת הזדמנות לקהל הרחב – מבוגרים וילדים – להכיר את החליליות ואת המוזיקה שנכתבה ועדיין נכתבת עבור הכלי הזה ולהתאהב בחלילית, כפי שאני עצמי התאהבתי בה בכיתה ג' עד שהפכה להיות ציר מוביל בחיי. יש עשרות סוגים של חליליות, לי עצמי יש כעשרים סוגים שונים של חליליות. מדובר בעולם ומלואו. הפסטיבל מתקיים זו הפעם השלישית ומספר המשתתפים עולה בצורה משמעותית משנה לשנה. אנו רואים שהבולטים בכישרונות הצעירים בעולם כיום מגיעים לפסטיבל ומתחרים על הזכות לנגן אצלנו. המוזיקאים שחוזרים מידי שנה להשתתף בתחרויות והקהל שרוכש כרטיסים כאן בישראל מחזקים את התחושה שאנחנו עושים משהו נכון. מקווים להמשיך את המנגינה עוד שנים רבות".

בשנה שעברה בפתח הפסטיבל אפילו הפתיע ראש העיר תל אביב-יפו, רון חולדאי, נגן חלילית בעצמו, שהפליא לנגן במהלך דברי הברכה שלו.

הכישרונות הישראלים המתגלים בפסטיבל מעוררים השראה ומעידים על רמה גבוהה ביותר גם בזירה הבינלאומית של המוזיקה הקלאסית. התחרות, המורכבת משש קטגוריות שונות, מייצרת מפגש ייחודי בין קבוצות גיל משלל מדינות על במה אחת.

פסטיבל החליליות הבינלאומי בתל אביב נוסד בשנת 2018 על ידי דרורה ברוק, מבכירות נגניות החלילית בישראל, הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה תל אביב ומנהלו קוסטין קנליס אולייר. האירוע העיקרי סביבו סובב הפסטיבל  – תחרות בינלאומית לנגני חליליות בשלל גילאים, סולנים והרכבים שונים. מספר המשתתפים בפסטיבל עולה מאז הקמתו וכיום נחשבת התחרות במסגרתו לאחת מ-3 תחרויות החליליות הגדולות בעולם (לאחר פסטיבל ORDA בהולנד ופסטיבל החליליות האסייתי), עם מעל ל- 100 משתתפים מ- 20 מדינות ומ-4 יבשות שונות.

תחרות החליליות הבינלאומית, תל אביב, מאפשרת את מגוון הגילאים וההרכבים הרחב ביותר מבין התחרויות הקיימות – מתקיימות בה 8 קטגוריות שונות – המוגדרות על ידי גילאים שונים, השכלה, סולנים או הרכבים ורפרטואר. כל משתתף מחויב לכלול בתכנית הנגינה שלו יצירה ישראלית. הפסטיבל השנה כולל למעלה מ-80 ביצועים של יצירות ישראליות – מה שמפיץ את העשייה הישראלית האומנותית לחו"ל, ויצירות אלו הופכות להיות חלק קבוע מהרפרטואר של נגנים ברחבי העולם. פרס מיוחד לביצוע מיטבי של יצירה ישראלית ניתן לזוכים על ידי איגוד הקומפוזיטורים הישראלי.

שיתוף פעולה נוסף מתקיים בין הפסטיבל והמכון למוסיקה ישראלית בראשותם של אוהד גבאי ויבגני אוסלון, אשר יזמו, ביחד עם דרורה ברוק, תחרות הלחנה למלחינים ישראלים לקראת הפסטיבל – והזמינו יצירות לחלילית ולפסנתר או לצ'מבלו. לתחרות הגיעו כ-15 יצירות ונבחרו 4 שזכו בהוצאה לאור, ביצוע מקצועי והקלטה ופרס כספי. הזוכים: מיתר תירוש, יונתן שנקר, ברכה בדיל ואלעד לביא.

במהלך הפסטיבל יתקיים יריד כלים ובו יציגו בוני חליליות אומנים כלים שלה. בין המשתתפים:  יואב רן מישראל, רלף נטץ' מגרמניה, גווידו קלמיש מגרמניה ולוקה די פאוליס מאיטליה – כולם מתמחים בבניית חליליות על פי דגמים היסטוריים, ולצידם דוכן תווים מחנות "אור-תו" בתל אביב שתמכור רפרטואר עשיר לחליליות, והמכון למוסיקה ישראלית שיציע למכירה יצירות ישראליות שיצאו לאור אצלם, ביניהן 4 יצירות חדשות מאת מיתר תירוש, אלעד לביא, יונתן שנקר וברכה בדיל שזכו בתחרות הקומפוזיציה של הפסטיבל 2020.

פסטיבל M. Art מ.ארט לתרבות רוסית עכשווית בסוף פברואר

התיאטרון על שם טובסטונוגוב מסנט פטרבורג, יעלה את ההצגה השיכורים, יצירתו של הבמאי אנדרה מוגוצ'י. אחת ההצגות המדוברות בשנים האחרונות, ההצגה תוצג בתיאטרון הבימה.

תיאטרון וכטנגוב ממוסקבה, יעלה את גרסתו המיוחדת למחזהו של הפולני תדאוש סלובודג'נק "הכיתה שלנו", גם הוא בתיאטרון הבימה.

תיאטרון הבובות למבוגרים, הנודע מטיבליסי של רזו גבריאדזה יעלה שתי הצגות שונות במרכז סוזן דלל.

בתחום המחול יגיעו שתי להקות שונות מן העיר יקטרינבורג:

הבלט של בית האופרה של יקטרינבורג, יציג גרסה מרהיבה ומיוחדת של הבלט "פקיטה", בתיאטרון הבימה. להקת הריקודים הפרובינציאליים יציגו ערב של שתי עבודות מיוחדת של מנהלת הלהקה הכוראוגרפית טטיאנה בגנובה, "ספיה" על פי הרומן היפני "אישה בחולות" ו"חתונה" לפי המוסיקה של סטרווינסקי במרכז סוזן דלל.

בתחום המוסיקה הקלאסית  והמוסיקה בת זמננו מביא הפסטיבל תוכנית מרתקת:

בבית האופרה ע"ש צ'יץ' יועלה מופע של תוכנית האופרה של צעירי הבולשוי, מיטב הזמרים הצעירים רגע לפני הפריצה, עם התזמורת הסימפונית ראשון לציון, באריות דואטים וקטעי אופרה מהיפים בעולם.

במוזיאון תל אביב ינגן המוסיקאי קיריל ריכטר, אחד המוסיקאים הצעירים המסעירים ביותר היום, אמן רב תחומי יעלה קונצרט בשיתוף תזמורת המהפכה מיצירותיו.

ובקונסרבטוריון למוסיקה שטריקר נראה קונצרט מיוחד של המלחין מרטינוב וזוגתו הכנרת טטיאנה גרידנקו עם האנסמבל שלה ביצירות מאת פרסל וביצירות מקוריות מאת מרטינוב.

פסטיבל M. ART הינו חגיגה תרבותית מגוונת, מרגשת, מאתגרת ועשירה.
להזמנות באתר קופת בראבו לכל המופעים…

אולם ימק"א ירושלים עם מיני פסטיבל חורף 2020

מיני פסטיבל חורף 2020 יתקיים השנה באולם ימק"א בירושלים בתאריכים 8-6 בפברואר, בניהולה האמנותי של הפסנתרנית אלנה בשקירובה. הפסטיבל הוא פרי של שיתוף פעולה בין הפסטיבל הבינלאומי למוסיקה קאמרית ירושלים לבין המרכז למוסיקה ירושלים. שתי זמרות הסופרן הגרמניות יוליאנה באנזה ודורותאה רושמן, יתארחו בשניים מהרסיטלים בפסטיבל. לקהל הישראלי תהיה זו הזדמנות ליהנות משתיים מהזמרות החשובות בעולם. ליוליאנה באנזה יהיה זה הביקור הראשון בישראל מזה 20 שנה. הן ישירו בפי הקהל שירים מאת המלחינים מנדלסון, הוגו וולף, שומן, מוצרט, שוברט, דביסי וריכרד שטראוס, לצלילי נגינת הפסנתר של אלנה בשקירובה.

הפסנתרנית הבולגריה פלמנה מנגובה והצ'לן הרוסי הנודע אלכסנדר קנייזב, יופיעו ביחד בקונצרט הפותח את הפסטיבל. שניהם מרבים לשתף פעולה, ומופיעים בקביעות בפסטיבל הבינלאומי למוסיקה קאמרית ירושלים. הם יבצעו את הסונטה לצ'לו ופסנתר מאת רחמנינוב ועיבוד לצ'לו של קנייזב עצמו לסונטת "קרוייצר" הנודעת מאת בטהובן.

המרכז למוסיקה ירושלים בשיתוף עם הפסטיבל הבינלאומי למוסיקה קאמרית ירושלים, חמישי-שבת, 8-6 בפברואר, אולם ימק"א, ירושלים. בתוכנית יצירות של בטהובן, רחמנינוב, מוצרט, שוברט, דביסי, ר. שטראוס, מנדלסון, הוגו וולף ושומן. כרטיסים באתר… ובטל': 02-6241041

מידע כנסים ו- Sinergia Group עם ועידת ישראל לקמעונאות 2020

מידע כנסים, וועידת הקמעונאות (צילום דרור סיתהכל)

ועידת הקמעונאות המובילה בישראל ביוזמת ובהפקת חברת "מידע כנסים בע"מ" ובשיתוף Sinergia Group חוזרת בפעם ה-12, ותתכנס ביום שלישי 21.1.2020, ב- Avenue קריית שדה התעופה. האירוע בהנחיית תימור גורדון, מומחה לקמעונאות דיגיטלית. גם השנה הוועידה תפגיש את המנהיגים המובילים בתעשייה ואת הטכנולוגיות המתקדמות ביותר לדיון מרתק על פרספקטיבות ואסטרטגיות חדשניות לניהול קמעונאי בעידן החדש.

הוועידה תארח כ – 800 בכירים ומקבלי החלטות מהחברות הקמעונאיות המובילות בישראל, ביניהם מנכ"לים, בעלי חברות, מנהלי מותג, מנהלי שיווק, מנהלי מרקום, יצרנים, טרייד מרקטינג, מנהלי מערכות מידע, מנהלים ברשתות שיווק, מנהלי פרסום, מנהלי כספים ועוד. מבין הנושאים בהם ידונו בוועידה: שירות אנושי בעולם דיגיטלי, צביקה ביידא, סמנכ"ל לקוחות ושירות שופרסל עו״ד רונית סיטון זלקינד, שותפה במשרד מ. פירון ושות׳ – תובענות ייצוגיות נגד רשתות מסחר קמעונאיות | אלי ונטורה, ראש תחום איקומרס אלקטרה מוצרי צריכה – מנהל פעילות אלקטרה מרקט – מהצרכנייה הפינתית לחנות באמזון: אבולוציית ה-Retail בעולם החדש

פאנל בכירים – כניסת אמזון לשוק הישראלי בהנחיית תימור גורדון ובהשתתפות: צביקה שווימר, מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה | אורי אבל, מנכ"ל קניון TLV | שגיא סטוניס, מנכ"ל סטוניס, סוכנות איקומרס | מיכל רביב, סמנכ"ל שיווק ושירות, TERMINAL X

לאחר הפאנל הוועידה תתפצל לשני מסלולי הרצאות מקבילים: eCommerce & Omni-Channel Solutions ו – Instore Innovation & Customer Journey

הפאנל המרכזי – פורום התחזית: בכירי הענף מדברים על מגמות ותחזיות בהנחיית אלי מירון, מנכ"ל משותף, Sinergia Group בהשתתפות: רמי לוי, מנכ"ל ובעלים, רמי לוי | אורן רווח, יו"ר רשתות קמעונאיות איגוד לשכות המסחר, מנכ"ל קב' אסתי לאודר| ג. יפית, יו"ר G GROUP תקשורת ומבעלי סטימצקי| רביב ברוקמאייר, מנכ"ל קבוצת גולף | משה רוזנבלום, מנכ"ל קניוני עופר | אייל רביד, מנכ"ל ויקטורי | עמית זאב, מנכ"ל קבוצת דור אלון | ניר מטוסביץ, מנכ"ל אסם סחר | ניצן גולדנברג, מנכ"ל חטיבת המכירות, תנובה | אהובה תורג'מן, מנכ"לית קבוצת BBB |אלעד גולדנברג, יועץ אסטרטגי, לשעבר בכיר ב – eBay

פאנל מומחים: חדשנות בקמעונאות בהנחיית עופר גל, יו"ר ובעלים, קבוצת הדיה בהשתתפות: מיכאל מיטרני, סמנכ"ל חדשנות, סופר-פארם | מור פסו, סמנכ"לית שיווק קסטרו | דניאלה פרוסקי שיאון, סמנכ"לית תקשורת וקיימות ודוברת, לוריאל ישראל | אביטל רפאלי, סמנכ"לית שיווק, קניוני עופר

ראיון 1:1 – אייל מליס, מנכ"ל קבוצת תנובה מראיין: אלי מירון, מנכ"ל משותף, Sinergia Group.

ועידת הקמעונאות 2020 | 21.1.19 | 8:00 – 15:00 | מרכז הכנסים Avenue – השרון 1 קריית שדה התעופה. אתר הוועידה

פסטיבל אילת למוסיקה קאמרית חוגג 15 שנים ו-250 להולדת בטהובן

פסטיבל אילת הבינלאומי למוסיקה קאמרית הוא אחד מפסטיבלי המוסיקה הקלאסית המובילים בעולם שמוכר בזכות האיכות הבלתי מתפשרת של האמנים בו, התכנית אמנותית המעודכנת בטרנדים האחרונים בעולם המוסיקה הקלאסית והשילוב עם המיקום והעונה האידאלים – עיר הנופש אילת, מלון דן וחורף אילתי שמשי. ב-2020 הפסטיבל חוגג 15 שנים לפעילותו. זו תהיה השנה השמינית בה הפסטיבל מתקיים במלון דן אילת – המארח הרשמי של הפסטיבל שמבטיח לקהל לא רק חוויה מוסיקלית מושלמת אלא אירוח מפנק במיוחד.

הפסטיבל יכלול 16 קונצרטים ואירועים מוסיקליים שיתפרסו על פני סופשבוע ארוך – רביעי עד מוצ"ש ויציעו לקהל מגוון מוסיקלי רחב בביצוע טובי המבצעים מרחבי העולם. לרגל שנתו ה-15 מציין הפסטיבל חגיגות נוספות:

*** "תזמורת הדיסוננסים" המעולה מצרפת, שמנגנת ללא מנצח ובהובלתו של הכנר דוד גרימאל, יחגגו בפסטיבל את 15 השנים לקיומו של ההרכב שזוכה לשבחים רבים ברחבי העולם.

*** בשנת 2020 מציין עולם המוסיקה 250 שנים להולדתו של לודוויג ואן בטהובן ופסטיבל אילת הבינלאומי ה 15 למוסיקה קאמרית יפתח את החגיגות בשלל תכניות בטהובן שינועו בין יצירות לפסנתר סולו, סונטות לכינור ולפסנתר, ויצירות קאמריות ועד ליצירות התזמורתיות הגדולות והאהובות: הקונצ'רטו לכינור, הקונצ'רטו המשולש וסימפוניות מס' 4 ו-7.

*** הרקוויאם של מוצרט, אחת היצירות החשובות והיפות בהיסטוריה של המוסיקה, יזכה בפסטיבל לביצוע מעורר סקרנות – המנצח הבריטי המוערך פול מקריש ינצח על תזמורת הקאמרטה הישראלית ירושלים ואיתם מקהלת NFM וורוצלב וסולנים מרחבי העולם. עוד תבצע המקהלה קונצרט א-קפלה שמשלב בין מוסיקה פולנית עממית ועכשווית.

*** אנסמבל ריצ'רקר (בלגיה) בהובלתו של פיליפ פיירלו, יעלה תכנית של שייר אהבה ופסטורליה מהבארוק האנגלי בהשתתפות הזמרת מריה קוהאנה והזמר ג'פרי תומפסון.

*** הפסטיבל יארח סולנים והרכבים קאמריים מעולים מרחבי העולם: הפסנתרן בוריס ברזובסקי (רוסיה), שלישיית בוש (הולנד-אנגליה), רביעיית גולדמונד (גרמניה), הפסנתרנית אווה גבורגיאן בת ה-15, הפסנתרנית בת ה-12 קרינה טר-גזריאן ועוד רבים אחרים.

פסטיבל אילת ה-15 מתקיים בתמיכתם של עיריית אילת, משרד התיירות, מלון דן, משרד התרבות, משרד החוץ, מפעל הפיס, התאחדות בתי המלון. מייסד, מנכ"ל הפסטיבל ומנהל אמנותי: לאוניד רוזנברג, ייעוץ אמנותי, תיאום אמנים, יחסי ציבור: גילי אלון-ביטון, קרוסלה ניהול אמנים ויח"צ, הפקה: סקאי הפקות.

מכירת כרטיסים וחבילות באתר הפסטיבל…המרכז למוסיקה הים האדום – 08-6444816 ,08-6377036, info@eilat-festival.co.il

אילת עם פסטיבל הצבעים

את פתיחת השנה האזרחית אתם מוזמנים לחגוג עם כל המשפחה ב-"פסטיבל הצבעים" שיתקיים ברחבת התאגיד אילת במהלך חודש ינואר 2020, בימי חמישי-שבת 16-18.1 בין השעות 12:00-15:00. הפסטיבל יתקיים במסגרת אירועי החורף בעיר Eilat winter sun festival ויכלול מבחר אטרקציות, מופעי רחוב ומיצגים אומנותיים ססגוניים, הכניסה חופשית.

באי הפסטיבל ייהנו ממתחמי חוויה מצוירים תחת קונספטים שונים אשר יהוו רקע מושלם לצילומי סלפי –  חדר קרקס, חדר נוף ים, חדר מוזיאון וחדר שכולו בצבע הוורוד. אליהם יצטרפו מגוון מופעי רחוב משעשעים שיצחיקו את הקהל ופסלים חיים שיצאו מתוך יצירות אמנות עתיקות מהמאה שעברה, יתעוררו לחיים ב-2020 וישמחו לחלוק עם המבקרים את סודות האמנות והיופי. בנוסף לכך, ברחבת הפסטיבל תוצב עמדת לגו ענק להרכבה חופשית, וכן מתחם צביעה של בתים מקרטון לעיצוב בית החלומות הפרטי של כל ילד.

הפסטיבל מתקיים במסגרת אירועי פסטיבל החורף באילת Eilat winter sun festival בתמיכת עיריית אילת, תאגיד התיירות והתאחדות המלונות באילת ובעידוד משרד התיירות. לפרטים נוספים באתר הפסטיבל…

ירון פישמן וחבורת אטומיק עם השקה דרומית לאלבום ישן ואלבום קטן
חבורת אטומיק הוותיקה בהשקה דרומית לשני אלבומים דיגיטליים. החבורה מאופיינת בצליל עשיר ופולקלורי ובטקסטים שאנסוניירים וטרובדוריים, ודווקא בעברית. גם התרגומים ברובם מחומרים לא מוכרים ובנושאים שפחות נוגעים בהם. ההשקה הדרומית היא ההופעה הראשונה של הלהקה בקיבוץ חצרים, מקום הולדתו של מנהיג ההרכב, ירון פישמן ולמעשה הופעתו הראשונה בקיבוץ, מאז עזב בגיל 21 לפני 30 שנה!
ירון פישמן, מנהיג החבורה, סינגר סונג רייטר, הוא יליד קיבוץ חצרים. אל עולם המוזיקה נחשף דרך מתנדבים שהגיעו לקיבוץ בשנות ה 80 וחברותו  עם בן עומר טלי כץ (דודו טסה, ישי ריבו ועוד). הוא שירת ביחידה מובחרת, וכשהתגייס קיבל גיטרה קלאסית פשוטה כמתנה מאנדרס אוסבורן, אז מתנדב משבדיה ומוזיקאי מצליח בהווה. בשנות ה-20 לחייו הופיע בלהקות שונות בסצינת הרוק אבל רק בשנות השלושים לחייו, לאחר ביקור בקיבוץ ופגישה גורלית עם צ'לנית קלאסית בפריז, הקים את חבורת אטומיק. שמה של החבורה נגזר מכינוי גנאי שקיבל ירון בקיבוץ לאחר שהצליח יחד עם שני חברים ליצר ניטרו גליצרין בכמות לא מסחרית אבל מספקת.  בנוסף לתפקידו כמוזיקאי משמש ירון בתפקידים משמעותים בסטרטאפים ישראלים מצליחים כגון  ICQ  בבילון ואחרים. בהופעה זו בצד שירים מהאלבומים החדשים יבוצעו שירים הנוגעים לקיבוץ וכן יסופרו סיפורי קיבוץ, שטרם סופרו עד היום.
אלבום ישן: האלבום הוקלט בטכניקות אנלוגיות ע"ג טייפים ישנים ואפקטים שהורכבו במיוחד עבור האלבום, כדי לשמר את הצליל החם והפטיפוני. האלבום כולל שירים מקוריים בצד תרגומים לשירי פולק שונים העוסקים בצד הפחות זוהר של האהבה – האובססיביות ב"אל תגלו לה" שמקבל פרשנות נרחבת ופרוורטית מה בקליפ לשיר בבימויה של בטינה פיינשטיין (אינדי-סיטי) ..או התרגום ל"להתראות אהובה" fair thee well  המוכר מביצועים של בוב דילן ומבוצע על ידי השחקנית מאיה מרון כאישה שננטשת  עקב ההריונה וחייה נהרסים. תחושת הנטישה מלווה את האלבום בשירים נוספים כמו "בודד שבא לי לבכות" – תרגום לשיר המפורסם של האנק ויליאמס I am so lonesome I can cry, "שלום לך תמי" שיר דייגים ישן מהוואי My Tane, "הוא יצטער" (who’s sorry now) מ 1923 ובגרסא המחודשת ל "כלבו שלום', שבוצע במקור ע"י חמי רודנר באלבומה הראשון של החבורה מ2005. בנוסף כולל האלבום תרגום לשיר של שרה וורדן (My brightest diamond) ואת "אנחנו הטיטניות, סווינג אהבה" מאת מי-טל נדלר שהולחן במיוחד לכבוד השקת ספרה הראשון. "אני אוהב את תחושת החשיפה, והתרגום חושף לא פעם רבדים שקל לדלג עליהם כשהמילים בשפה זרה", אומר ירון פישמן, הסולן.

אלבום קטן : האלבום הקטן הוא האח הקטן והמרגיז של האלבום הישן, הוא לא דידקטי וממזרי, ומושפע מספרי ילדים כמו  "ניקולא הקטן" ו"מקס ומוריץ" וכיוב. האלבום עוסק בדברים שבאמת מעסיקים ילדים כמו נפיחות (פוקים),  האם אורז מלא באמת ממלא יותר מאורז רגיל, ובעצות הממש ממש גרועות שהמבוגרים נותנים. "הכבש ה 16 ושירי חג ומועד ונופל יצאו בערך באותו הזמן,  כשהייתי בן עשר, וכשכולם שרו 'הילדה הכי יפה בג', אני שרתי 'לים היא נותנת, לי לא' אומר פישמן "אני מניח שדבר לא השתנה מאז, אני עדיין מעדיף מלוח על פני מתוק".
בית האופרה והבלט הלאומי על שם נטליה סץ ממוסקבה בת"א ובירושלים

שחרזאדה צילום Elena Lapina DSCSB

כוכב הבולשוי והבמאי אנדריס לייפה העלה תוכנית מיוחדת ומרהיבה שהינה מחווה לבלט הרוסי של סרגיי דיאגילב, שפעל בפריז בראשית המאה ה20. בשנות פעילותו של הלבט הרוסי הועלו בבכורה עולמית כמה מן היצירות החשובות ביותר ברפרטואר הבלט העולמי, יצירות שהפתיעו, שינו ועוררו עניין רב. אנדריס לייפה ורקדני בלט בית האופרה והבלט על שם נטליה סץ, מביאים את הבלט הרוסי של דיאגילב לצופים של המאה ה- 21. בערב של בלט וירטואוזי, עם תפאורה ותלבושות מרהיבות שיצר האמן לאו בקשט ועם עשרות רקדנים.

בתכנית הערב שתי יצירות מופת:

שחרזאדה: דרמה במערכה אחת, מוסיקה: רימסקי קורסקוב, כוריאוגרפיה: מיכאיל פוקין, העמדה מחדש אנדריס לייפה. הבלט מבוסס על סיפור הלקוח מתוך אלף לילה ולילה, הועלה לראשונה ע"י פוקין בשנת 1910 כחלק מתכנית שיזם סרגיי דיאגילב. על פי המוסיקה הסימפונית שכתב רימסקי קורסקוב. בהצגת הבכורה רקדו שני רקדנים אגדיים ואצלב ניז'ינסקי, את העבד המוזהב, ואידה רובינשטיין את זוביידה. בלט על מיסתורי האהבה בארמונו של הסולטן. כבר מהצגת הבכורה נחשבה היצירה לפורצת דרך ונועזת. עד אז לא נראתה הפגנת תשוקה ואהבה בדרך כזו על במת המחול. ומעל למאה שנים אחר כך היא נותר מסעירה ומרגשת. הסולטן שחריאר בודד בארמונו, פילגשיו המרקדות אינן מסיבות לו אושר והקרירות של אשתו זוביידה מטרידה אותו. בעצת אחיו הצעיר הוא יוצא לצייד. ואז מתעורר ההרמון להילולת אהבה. הפילגשים מבלות עם בחורים צעירים וזוביידה מארגנת מפגש עם המשרת המוזהב. השליט חזור מוקדם מן הצפוי זועם ממה שהוא ובמיוחד כשהוא תופס את רעייתו עם העבד. הוא מצווה על הריגתם של כולם, העבד נתלה וזוביידה דוקרת את עצמה למות מצער.

ציפור האש: בלט במערכה אחת ובשתי תמונות, מוסיקה: איגור סטרווינסקי, ליברטו וכוריאוגרפיה: מיכאיל פוקין, עיצוב: אלכסנדר גולובין ולאו בקשט, העלאה מחדש של ההפקה: אנדריס לייפה. בממלכתו של המכשף  קשצ'יי, בזמן הדמדומים, מופיע פרש אביר הלילה. הבוקר עולה צללי השחר ניבטים מן העצים, עצי תפוחים קסומים. ציפר האש יורדת מן העץ בסערה, היא רוקדת בקלילות וביופי רב ואינה מבחינה באיוואן הקופץ ותופס אותה. היא מנסה לברוח, לעוף ומבקשת את החופש שלה בחזרה. והוא אכן משחרר אותה, הוא מבחין בבנות היוצאות מטירת המכשף ומנסה בכל יכולתו להציל אותן.

את שתי היצירות שמעלה מחדש אנדריס לייפה מבצעת להקת הבלט של בית האופרה על שם נטליה סץ במוסקבה. בית האופרה והבלט נקרא על שמה של במאית התיאטרון שנחשבה למובילה בתחום ההצגות לילדים. התיאטרון שם לו למטרה להעלות מופעי אופרה ובלט אבל גם להעלות מופעים מיוחדים שיתאימו לקהל צעיר ומשפחות. המטרה היא להנגיש בפניהם את עולם התרבות הקלאסית והעכשווית. זאת לצד הפקות המיועדות לקהל בוגר של אופרות ובלטים מהרפרטואר העולמי. בית האופרה זכה לעדנה כאשר ג'ורג' איסקיאן, זוכה הפרס של הפדרציה הרוסית הפך למנהלו האמנותי. והוא מצא את הדרך לחבר בין האמנות הקלאסית ולבין האמנות העכשווית והפך את בית האופרה למוסד תוסס ופעיל. לבית האופרה תזמורת של 100 נגנים, 75 זמירים מקהלה של 32 זמרים ולהקת בלט עם 60 רקדנים.

חמישי 16/4 עד ראשון 19/4 – 4 מופעים בית האופרה תל אביב. רביעי 22/4 ו- חמישי 23/4 בשעה 20:00 תיאטרון ירושלים. כרטיסים באתר קופת בראבו…

קולנוע רדיו וטלויזיה

1917 של סם מנדס

בשיא התופת של מלחמת העולם הראשונה מוטלת משימת התאבדות על שופילד ובלייק,  צמד חיילים בריטים צעירים. במרוץ אחר הזמן השניים יאלצו לחצות את כל חזית המלחמה בכדי להעביר מסר שביכולתו למנוע מתקפה קטלנית על מאות חיילים, בינם נמצא גם אחיו של בלייק.

הבמאי הנודע סם מנדס, זוכה פרס האוסקר על "אמריקן ביוטי", חובר יחד לטובי הקולנוענים והטכנאים בעולם בכדי להחיות על המסך הגדול  סיפור גבורה בלתי נתפס, וליצר ספקטקל מלחמתי שכמוהו לא נראה עד היום.

מועמד ל -3 פרסי גלובוס הזהב (סרט הדרמה הטוב ביותר, הבמאי הטוב ביותר, המוזיקה המקורית הטובה ביותר). במאי סם מנדס   , Sam Mendesטוראי ראשון שופילד ג'ורג' מקייGeorge Mackay  , טוראי ראשון בלייק דין-צ'ארלס צ'פמן     Dean-Charles Chapman, מקנזי בנדיקט קמברבץ  Benedict Cumberbatchארינמור קולין פירת '

Colin Firthבריטניה, ארה"ב 2019. 118  דקות. דובר אנגלית, מתורגם לעברית. הפצה סרטי יונייטד קינג. בבתי הקולנוע.

HOT3 עם המדריך לרוצח How To Get Away With Murder

דרמת המתח של רשת ABC ומפיקת העל שונדה ריימס ("סקנדל", "האנטומיה של גריי"), חוזרת לעונה שישית ואחרונה שתשודר רק ב-HOT3 וב-HOT VOD. לצידה של ריימס כמפיקה בפועל של הסדרה המוערכת ניצבים גם שותפתה בחברת ההפקות "שונדהלנד" בטסי בירס ("קזנובה"), היוצר פיטר נווק ("סקנדל") והמפיק ביל ד'אליה ("הבית הלבן, "בוסטון ליגל").

זוכת האוסקר ויולה דיוויס ("העזרה", "אסירים", "יחידת המתאבדים"), שקטפה את פרס האוסקר על תפקידה ב"גדרות", שבה לגלם את אנאליס קיטינג, פרופסור מבריקה למשפט פלילי שלא בוחלת באמצעים כדי לזכות את לקוחותיה ולטשטש ראיות. דיוויס זכתה באינספור פרסים ומועמדויות על התפקיד הראשי ב"מדריך לרוצח" – בהם שתי מועמדויות ל"גלובוס הזהב", שני פרסי "סאג" ופרס ה"פיפל'ס צ'ויס" – ועשתה היסטוריה כשהייתה לשחקנית השחורה הראשונה שזכתה ב"אמי" על תפקיד ראשי בדרמה.

דיוויס מובילה קאסט מרשים של שחקנים המגלמים את קבוצת הסטודנטים המובחרת שלה – קליקה אקסקלוסיבית של תלמידי משפטים מבטיחים שמצטרפים למשרד שלה וזוכים לעבוד לצידה. אלא שחייה האישיים של קיטינג והסודות המצמררים שהיא מסתירה מאלצים אותם להתמודד עם אתגרים מוסריים, לשקר, להפליל, לטייח ואפילו לרצוח למען המרצה הכריזמטית. העונה האחרונה עוקבת אחר כיתתה של פרופסור אנאליס קיטינג בסמסטר האחרון ללימודיהם. בעונה זו  השקרים, הפחד והאשמה המחברים בין פרופסור קיטינג ותלמידיה מתבררים כהרסניים מתמיד, בעוד הם מתמודדים עם התעלומה הגדולה ביותר שלהם עד כה.

לצידה של דיוויס ישובו לככב העונה בילי בראון ("דקסטר"), ג'ק פלאהי ("זעם"), איה נאומי קינג ("ארבע"), מאט מקגורי ("כתום זה השחור החדש"), צ'רלי וובר ("באפי קוטלת הערפדים"), לייזה וייל ("בנות גילמור") וקונרד ריקמורה ("לילות טלדגה: הבלדה על ריקי בובי") אליהם יצטרפו בעונה השישית גם זוכת ה"אמי" מרשה סטפני בלייק ("כשהם רואים אותנו") וקלן קולמן ("שקרים קטנים גדולים"). בנוסף, המועמדת לאוסקר, "אמי", ו"גלובוס הזהב" סיסלי טייסון תצטרף לעונה בתפקיד אורח מיוחד.

החל מה-5.1, ימי ראשון ב-20:45, רק ב-HOT3 וב-HOT VOD

HOT VOD עם בבילון ברלין Babylon Berlin

דרמה תקופתית גרמנית של רשתות Sky ו-ARD, המבוססת על סדרת רבי המכר מאת וולקר קוטשר. את הסדרה, שהופקה בתקציב עתק של כ-55 מיליון יורו ונחשבת להפקה היקרה ביותר בתולדות הטלוויזיה הגרמנית, יצר הבמאי טום טייקוור ("ראן לולה ראן", "הבושם") שהיה מועמד ל"אמי" ול"גלובוס הזהב" על עבודתו כמלחין ב"ענן אטלס" וב"סנס8". העונה השנייה תעלה במלואה ל-HOT VOD בקטגוריית XTRA – סדרות איכות מהעולם.

עלילת הסדרה מתרחשת בברלין של שנות העשרים הסוערות, ומתארת לראשונה את ההתפתחויות הפוליטיות והחברתיות שהובילו מרפובליקת ויימאר עד לעליית המפלגה הנאצית. מתחת לחזות הנוצצת של העיר, ההמונים העניים כמהים לחיים טובים יותר. זו תקופת שגשוג לפשע המאורגן ולקיצוניים הפוליטיים. ראת', קצין משטרה מסתורי מגיע מקלן לברלין, כדי לשמש כסגנו של ראש יחידת מחלק מוסר, מפקד וקולגה נאמן עם אג'נדה נסתרת שהופכת לאיום רציני. בין שני הגברים הללו נמצאת שארלוט, צעירה מבריקה שנאבקת לשפר את חיי משפחתה האומללים ומנהלת חיים כפולים. העונה השנייה נפתחת כשקבר אחים מתגלה ביער. בעבודתו עם מחלק הרצח, ראת' מגיע למסקנות מצמררות, ואילו אחותה של שארלוט מגלה תגלית מטרידה.

"בבילון ברלין" הוצגה לראשונה בפסטיבל "מיפ טיוי" בקאן וגרפה את פרס חבר המושבעים של התחרות. לאחר עלייתה זכתה בפרסי ה"אמי" הגרמני, כמו גם בפרסי האקדמיה הגרמנית לטלוויזיה, והעונה הראשונה זכתה לציון 100% באתר הביקורות "Rotten Tomatoes".

בסדרה, שחודשה לעונות נוספות, מככבים וולקר ברוך ("נער קריאה"), ליב ליסה פרייס ("מקביל"), האנה הרצספרנג ("נער קריאה"), קארל מרקוביץ ("מלון גרנד בודפשט"), לארס איידינגר ("סנס8"), סבסטיאן אורזנדאוסקי ("The Tower") וכריסטיאן פרידל ("סרט לבן").

רק ב-HOT VOD וב-NEXT TV

כאן 11 עם בואו לאכול איתי

עונה רביעית לתוכנית "בואו לאכול איתי" עונת זוגות חדשה יוצאת לדרך בתאגיד השידור הישראלי, מ-5 בינואר, בכל יום ראשון ושני בשעה 21:00. "בואו לאכול איתי" המבוססת על אחד הפורמטים המצליחים בעולם – Come Dine With Me"" משודר ב- Channel Four  הבריטי כבר למעלה מ -40 עונות ונמכר לעשרות מדינות ברחבי העולם. הגירסא הישראלית "בואו לאכול איתי" שודרה כבר בישראל בשלוש עונות עם למעלה מ-100 פרקים.

גם בעונה הרביעית והחדשה כל זוג יארח את הזוגות האחרים בביתו הפרטי לארוחה חגיגית שבני הזוג הכינו בעצמם. בתום הארוחה יעניקו הזוגות המתארחים ציון לזוג המארח. הזוג שישיג את הציון המשוקלל הגבוה ביותר יוכרז כמנצח ויזכה בנסיעה קולינרית זוגית לאיטליה.

"בואו לאכול איתי" היא הרבה יותר מתחרות של אוכל, באמצעות מנגנון התחרות הקולינרית, נגלים לעינינו בכל שבוע, מערכות היחסים של הזוגות המשתתפים וכמובן הדיעות הקדומות שלהם והקטנוניות האנושית שמניבה התחרות. משום כך היא מאפשרת התבוננות והצצה על החברה הישראלית באופן קומי וחשוף מאד.

העונה החדשה חושפת מגוון נושאים מעוררי במחלוקת בחברה הישראלית: מזרחיים מול אשכנזים, ימניים מול שמאלנים , סטרייטים מול להט"בים, פריפריה מול מרכז, סטראוטיפים עדתיים, הומופוביה, ועוד.

הזוגות המשתתפים מגיעים מכל רחבי הארץ, מירוחם ועד שלומי, מתל אביב ועד בית אל, מנחל עוז ועד רמת גן והיא כוללת מגוון סגנונות חיים (זוגיות בבתים נפרדים, פרק ב', זוגות חד מיניים, זוגיות פתוחה וכולי. בעונה ישודרו גם שתי תכניות מיוחדות: ספיישל כשר, שבו המשתתפים יבשלו אלה לאלה ארוחות כשרות למהדרין, וספיישל אחים ואחיות.

הפרק הראשון יוקדש לדרום. ישתתפו בו אלי ונדב, זוג הומואים מנחל עוז שהחליטו לעזוב את ת"א ולגור בשכנות לעזה; אבי ואודליה מירוחם, נשואים והורים לארבעה, יוצאי עדות המזרח בעלי סל גדוש סטראוטיפים על אשכנזים; וחן והנר – סטודנטית צמחונית והייטקיסט מבאר שבע, זוג חנונים שאוהבים משחקי קופסה. המפגש בין העולמות המנוגדים של הזוגות יוצר מצבים שישאירו את הצופים פעורי פה.

התוכנית מלווה בקריינות של שי אביבי, המוסיפה מבט הומוריסטי למפגשים החברתיים, הבלתי שגרתיים, שכנראה לא היו מתרחשים אלמלא התוכנית.

מפיק ועורך ראשי – אסף גיל | עורכת ראשית – תמר איכילוב | תסריט : דקלה קידר | הפקה: גיל הפקות. "בואו לאכול איתי" – העונה הרביעית  – תשודר ב-כאן 11 מיום שני, 5.1.2020, בשעה 21:00, בכל יום ראשון ושני. הפרקים יועלו לצפייה במלואם גם בערוץ של כאן ביוטיוב. משך כל פרק כ-50 דקות.

מצעד העשור של כאן 88 עם שיר העשור Do I Wanna Know של ארקטיק מאנקיז

השיר Do I Wanna know  של להקת ארקטיק מאנקיז זכה הערב בתואר שיר העשור במצעד העשור של כאן 88 ששודר לאורך כל היום. השיר יצא כסינגל בשנת 2013 והגיע למקום ה-11 במצעד הבריטי, והיה לשיר הראשון של הלהקה שדורג במצעד האמריקאי.

למקום השני הגיע שיר נוסף של ארקטיק מאנקיז, I Wanna Be Yours. שני השירים לוקחים גם מאותו אלבום AM שיצא בשנת 2013. למקום השלישי הגיעה הזמרת אדל עם השיר Rolling in the Deep.

ב-כאן 88 השמיעו לאורך כל היום את 88 השירים שדירגו מאזיני התחנה שנבחרו מתוך 500 שירים בולטים שכבשו את העולם וגם את הרדיו הישראלי ואת הרשתות החברתיות. אלה עשרת הגדולים שנבחרו:

1 Arctic Monkeys Do-  I Wanna Know

2 Arctic Monkeys-  I Wanna Be Yours

3 Adele- Rolling in the Deep

4 Michael Kiwanuka- Cold Little Heart

5 Hozier- Take Me To Church

6 Tame Impala- Let It Happen

7 Lana Del Rey- Video Game

8 alt-J Breezeblocks

9 David Bowie- Blackstar

10 Sia- Chandelier

את המצעד ערך ניר גורלי.

HOT3 עם הרופא הטוב The Good Doctor

את הסדרה מוביל כוכב "בייטס מוטל" ו"צ'ארלי בממלכת השוקולד" פרדי היימור, המגלם את ד"ר שון מרפי – מנתח צעיר ואוטיסט עם תסמונת סאוונט. התפקיד המאתגר זיכה את היימור במועמדות לפרס "גלובוס הזהב" ולשבחי המבקרים. העונה השלישית נפתחת עם הטון הרומנטי אתו הסתיימה העונה השנייה. שון (היימור) יוצא בפעם הראשונה בחייו לדייט רומנטי עם ד"ר קרלי ליבר (ג'סיקה ניקול, "פרינג'", שמצטרפת לעונה הנוכחית בתפקיד קבוע) אבל מבין שהוא לא ממש יודע מה עושים בפגישה מסוג זה. ד"ר ניל מלנדז (ניקולס גונזלס, "שקרניות קטנות") מתמודד עם כך שבת זוגו, ד"ר אודרי לים (כריסטינה צ'אנג, "נאשוויל") היא כעת הבוסית שלו לאחר שקיבלה את הקידום אותו ציפה לקבל בעצמו. ד"ר ארון גלסמן (זוכה ה"אמי" ריצ'ארד שיף, "הבית הלבן"), שנאלץ לעזוב את תפקידו כמנהל ביה"ח בעקבות גידול סרטני במוחו, מקבל את תפקידו מחדש.

בסדרה חוזרים לככב העונה גם אנטוניה תומאס ("עברייני על"), היל הארפר ("הומלנד"), טמלין טומיטה ("זאב צעיר"), וויל ין לי ("וולברין"), פיונה גבלמן ("ווילפרד"), ופייג' ספארה ("כולם חוזרים הביתה"). עם עלייתה זכתה "הרופא הטוב" לנתוני רייטינג פנומנליים – יותר מ-19 מיליון צפו בפרק הבכורה, מה שהפך אותה לסדרה החדשה המצליחה ביותר של אותה שנה. היא המשיכה לשמור על נתוני רייטינג מרשימים גם בעונה השנייה, הישג מדהים בעידן הסטרימינג, וזכתה גם לשבחי המבקרים: "זו טלוויזיית נחמה אולטימטיבית" (ניו יורק מגזין), "גרסה מעודנת וכנה יותר של 'האוס'" (ואניטי פייר), "משחק רגיש של כוכב 'בייטס מוטל'" (דיילי טלגרף). ימי רביעי ב-20:45 רק ב-HOT3, ב-HOT VOD וב-NEXT TV

הטינה THE GRUDGE של ניקולס פשי

המפיק סם ריימי  מביא תפיסה חדשה  לקלאסיקת האימה. 'הטינה' מבוסס על הסרט 'JU-ON :THE GRUDGE' אשר נכתב ובויים על ידי טאקאשי שימיזו.

ארה"ב 2020.

שחקנים: אנדראה ריזבורו – הבלשית מאלדון, ג'ון צ'ו – פיטר ספנסר, בטי גילפין – נינה ספנסר. אורך הסרט: 94 דקות. הפצה א.ד. מטלון ופורום פילם. בבתי הקולנוע.

HOT HBO עם חסרי בושה Shameless

הקומדיה הנועזת של רשת הכבלים "שואוטיים" וחברת Warner Bros שגרפה שלושה פרסי "אמי" (מתוך 14 מועמדויות) ושתי מועמדויות ל"גלובוס הזהב", חוזרת לעונה עשירית שתשודר רק ב-HOT. זו היא העונה הראשונה מאז עזיבתה של כוכבת הסדרה, המועמדת ל"גלובוס הזהב" אמי רוסום ("מיסטיק ריבר", "פנטום האופרה"). על הסדרה חתום זוכה פרס ה"אמי" ושלושת פרסי ה"באפטה" פול אבוט ("בלי לפגוע", "שם המשחק", "לפגוע ולהחטיא"). אבוט ביסס את "חסרי בושה" ואת המקור הבריטי שלה, "לגדול בלי בושה", על סיפור חייו יוצא הדופן – הוא גדל במשפחה ענייה ולא מתפקדת בת שמונה ילדים, עבר אונס בגיל 11 וניסה להתאבד. הוא אובחן עם הפרעה דו-קוטבית, אושפז במוסד פסיכיאטרי וגדל במשפחות אומנה שונות. לאדפטציה האמריקאית המצליחה אחראי גם המפיק הנודע וזוכה שישה פרסי ה"אמי" ג'ון וולס ("ER", "הבית הלבן").

במרכז "חסרי בושה" ניצבים הגלאגרים, בני משפחה לא מתפקדת ולא קונבנציונאלית ממעמד הפועלים המתגוררת בשכונת עוני בשיקגו. בזמן שהאב האלכוהוליסט פרנק (המועמד לאוסקר וזוכה ה"אמי" וויליאם ה. מייסי, "מגנוליה", "פארגו") עסוק בניסיונות לממן את התחביב המפוקפק שלו, ילדיו מגדלים את עצמם  בלי דמות סמכותית בחייהם, מנסים לשרוד ולא להסתבך בצרות – ולא תמיד בהצלחה יתרה.

העונה העשירית נפתחת בסימן של התחלות חדשות. חצי שנה לאחר עזיבתה של פיונה (רוסום), משפחת גלאגר עדיין מנסה ללמוד איך להסתדר בלעדיה. דבי (אמה קני, "משפחת קונור") לוקחת אחריות על האחים (והאב) למשפחת גלאגר. ליפ (ג'רמי אלן וייט, "Homecoming") הופך לאבא בעצמו. איאן (קמרון מונהאם, "גות'האם") מחדש את הקשר שלו עם מיקי בתוך הכלא וצריך להחליט אם מיקי חשוב לו יותר מהחופש שלו. קרל (אית'ן קוטקוסקי) מסיים את לימודיו בפנימייה הצבאית וצריך להחליט מה לעשות עם חייו. ליאם (כריסטיאן אייסיאה) מנסה למצוא את הזהות שלו ומתחיל ללמוד על התרבות השחורה באמריקה ביחד עם וי (שאנולה המפטון). פרנק (המועמד ל"אמי" ול"גלובוס הזהב" וויליאם ה. מייסי) משתמש ברגלו הפצועה כדי להשיג כמה שיותר תרופות מרשם במרמה.

ימי רביעי בשעה 22:00 ב-HOT HBO

ג'וג'ו ראביט JOJO RABBIT של טאיקה וואיטיטי

התסריטאי והבמאי טאיקה וואיטיטי ('תור: ראגנארוק') מביא את סגנון ההומור והפאתוס הייחודיים לו בסרטו החדש ג'וג'ו ראביט. סאטירה על מלחמת העולם השנייה שעוקבת אחרי ילד גרמני בודד אשר תפיסת עולמו מתהפכת כשהוא מגלה שאמו (סקרלט ג'והנסון) מחביאה בביתם נערה יהודייה צעירה. כעת על ג'וג'ו להתמודד עם הלאומניות העיוורת שלו, כאשר לצידו עומד חברו הדמיוני הדביל – אדולף היטלר (טאיקה וואיטיטי).

ארה"ב, 2020. הסרט מועמד ל-2 פרסי גלובוס הזהב בקטגוריות: הקומדיה הטובה ביותר והשחקן הטוב ביותר בקומדיה.

בימוי ותסריט: טאיקה וואיטיטי. התסריט מבוסס על הספר 'Caging Skies' מאת: קריסטין לוינס. שחקנים: סקרלט ג'והנסון – רוזי, רומן גריפין דיוויס – ג'וג'ו, תומסין מקנזי – אלסה, טאיקה וואיטיטי – אדולף היטלר. אורך הסרט: 108 דקות.

הפצה פורום פילם. בבתי הקולנוע.

HOT3 עם הבורחים Marvel's Runaways

דרמת הפנטזיה של רשת Hulu שנוצרה על ידי ג'וש שוורץ ("האו.סי") וסטפני סאבאג' ("אחת שיודעת") ומבוססת על קומיקס באותו שם מבית "מארוול", חוזרת לעונה שלישית ואחרונה שתשודר בשידור יומי ב-3HOT ותעלה במלואה בבת אחת ל-HOT VOD ול-NEXT TV.

כל בן נוער חושב שההורים שלו מרושעים. אבל מה אם הייתם מגלים שהם באמת כאלה? "הבורחים" מספרת את סיפורם של שישה בני נוער מרקעים שונים, עם כוחות על או יכולות מיוחדות, שבקושי מצליחים לסבול זה את זה – אבל חייבים להתאחד מול אויב משותף: ההורים שלהם.

לאחר מאורעות סיום העונה השנייה, חבורת "הבורחים" מחפשים את חבריהם צ'ייס, גרט וקרולינה שנחטפו ומוחזקים כבני ערובה על-ידי ג'ונה. החבורה תיאלץ להתמודד עם אויב חסר מעצורים שרוצה את התינוק שבבטנה של לזלי. ניקו תמשוך אותם לממד אפל הנשלט על-ידי אויבת מרושעת וחזקה בשם מורגן לה פיי, אותה מגלמת אליזבת' הארלי ("אחת שיודעת", "רויאלס") שמצטרפת לעונתה האחרונה של הסדרה.

בסדרה מככבים רנזי פליז ("קז'ואל"), ליריקה אוקנו ("הרומן"), וירג'יניה גרדנר ("הגולדברגים"), אריאלה בארר ("הבחורה החדשה"), גרג סולקין ("שקרניות קטנות"), אלגרה אקוסטה ("100 דברים להספיק לפני התיכון"), אוור קאראדין ("סיפורה של שפחה"), אנג'ל פארקר ("אנג'ל", "קאסל"), ראיין סנדס, אנני וורצ'ינג ("24"), קיפ פארדיו ("שלוש עשרה") וברידג'יט בראנה ("אנג'ל").

החל מה-5.1, בשעה 14:15 ב-HOT3, ומה-1.1 כל הפרקים ב-HOT VOD וב-NEXT TV

נפילת אימפריית הכסף La chute de l’empire américain של דניס ארקן
פייר-פול הוא אינטלקטואל צעיר עם דוקטורט בפילוסופיה, המתפרנס כשליח. בוקר אחד, בדרכו למסור חבילה, הוא נקלע לזירת פשע של שוד שהסתבך. הוא מוצא עצמו מול שני הרוגים, שקים של מיליוני דולרים המוטלים ללא דורש ודילמה: האם לעזוב את המקום? להזעיק את השוטרים? או אולי לקחת את הכסף ולברוח?
סרטו החדש והמענג של המאסטר הקנדי, זוכה האוסקר, דניס ארקן ("שיחות מלוכלכות", "שיחות נפש", "אהבה ושרידי אנוש") מציע מבט שנון ונוגע ללב על שליטתו הבלעדית של הכסף בחברה המודרנית, שהלכה ואיבדה את ערכיה לאורך השנים. ארקן מצליח לשלב אלמנטים של מותחן עם דרמה חברתית ושפע של הומור, והתוצאה היא חוויה קולנועית ייחודית המתגמלת את צופיה בכל רמה אפשרית.

זוכה פרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל ואלודוליד.

בימוי ותסריט: דניס ארקן Denys Arcand, שחקנים: פייר פול: אלכסנדר לאנדרי Alexandre Landry, סילבן "המוח": רמי ז'יראר Rémy Girard, אספסי/קאמי: מאריפייה מורן Maripier Morin.

קנדה 2018.  צרפתית, תרגום לעברית ולאנגלית. אורך הסרט 127 דקות. הפצה סרטי נחשון. בבתי הקולנוע בכל רחבי הארץ.

כאן 11 עם תעלומת הספר השחור וגילויים חדשים על שואת יהודי ברה"מ

באוקטובר 1947, שנתיים אחרי תום מלחמת העולם השנייה, היה אמור להתפרסם קובץ עדויות ומאמרים על רצח של כשני מיליון ושבע-מאות אלף יהודים בשטחי ברית המועצות בידי כיבוש הנאצי. הספר נגנז בהוראת השלטונות שאף הכחישו את שואת היהודים הסובייטים. מאז, בדפי ההיסטוריה, זכורה ברית המועצות כמי שלחמה בגרמניה הנאצית וניצחה אותה, וחייליה – כמי ששחררו את היהודים ממחנות המוות.

"תעלומת הספר השחור", סרטו של בוריס מפציר, שישודר במוצאי שבת, 4 בינואר, בשעה 22:00, חושף מדוע החליט סטלין להסתיר את המידע המוצק והמתועד על השואה בשטחי ברית המועצות, מה הייתה ההשפעה של הקמת מדינת ישראל על מצב יהודי ברית המועצות, ומדוע בתוך שנים אחדות הפכו היהודים הסובייטים משותפים נאמנים לחשודים בנאמנות כפולה, לבוגדים פוטנציאלים, ולאזרחים מסוג ב'.

זהו סרט תיעודי, המשלב קטעי הנפשה (אנימציה) שמבוססים על צילומים מקוריים ומשלימים את התמונה העולה מדברי המרואיינים. עם משתתפי הסרט נמנים היסטוריונים בעלי שם מהארץ ומהעולם המוסיפים מידע חדש על התקופה.

תעלומת הספר השחור (ישראל 2019, 70 דק'). סרטו של בוריס מפציר | מפיקים: צבי שפי, בוריס מפציר | צילום: רון כצנלסון | עריכה: ליליה צווקבנקל | עיצוב והנפשה: JEWBOY (ירון שין) בשיתוף נועה גילהר | מוזיקה: אבי בנימין | עיצוב סאונד: אווה ספיטקובסקי | צבי שפי – הפקות, גבעתיים

HOT3 עם הנסיכה הספרדית The Spanish Princess

דרמה היסטורית חדשה מאת אמה פרוסט ("פונדק ג'מייקה", "לגדול בלי בושה", "האיש במצודה הרמה") ומת'יו גראהם ("חיים על מאדים"), המבוססת על הספרים "The Constant Princess" ו"קללת המלך" מאת סופרת רבי המכר פיליפה גרגורי (מחברת "בת בולין האחרת", "המלכה הלבנה" ו"הנסיכה הלבנה"). הסדרה היא סדרת המשך לסדרות המצליחות "הנסיכה הלבנה" ו"המלכה הלבנה" (ששודרה בעבר ב-HOT והיתה מועמדת לשלושה פרסי "גלובוס הזהב" וארבעה פרסי "אמי"). לקראת עליית הסדרה ישודרו ב-HOT3 בשידור יומי הסדרות "המלכה הלבנה" (החל מה-5.1, א-ה בשעה 19:00) ו"הנסיכה הלבנה" (החל מה-19.1, א-ה בשעה 19:00) וכל הפרקים יעלו ל-HOT VOD וב-NEXT TV.

כשהנסיכה המתבגרת קת'רין נוסעת לאנגליה בכדי להתחתן עם ארתור, יורש העצר של הנרי השביעי, היא משוכנעת שתביא שלום בין הממלכות היריבות של ספרד ואנגליה. ביחד עם פמליה מגוונת, קת'רין צריכה להתרגל למנהגים האנגליים החדשים ולהוכיח את שוויה אל מול חברה עוינת. כשתכנית החתונה נתקלת במכשול לא צפוי, קת'רין צריכה למצוא דרך אחרת לכונן את הסכם השלום לו ייחלה.

בתפקיד הראשי מככבת שרלוט הופ ("משחקי הכס", "התיאוריה של הכל") ולצדה אליסיה בורצ'רו ("שליחות קטלנית: גורל אפל"), לורה קרמייקל ("אחוזת דאונטון"), אלכסנדרה מואן ("לות'ר", "דוקטור הו") ופטריק גיבסון ("שושלת טיודור", "The OA").

החל מה-30.1, ימי חמישי ב-20:45 ב-HOT3, ב- HOT VODוב-NEXT TV

כאן 11 עם בוקרא פי (א)למישמיש – סיפורו של מיקי מאוס הערבי

כאן 11 ישדר בהקרנת בכורה את סרטה של טל מיכאל "בוקרא פי (א) למישמיש". זמן קצר לאחר מות דודיו, דידיה פרנקל יורד למרתף ביתם המשותף ומוצא בו אוצר. עשרות יצירות הנפשה (אנימציה) נדירות וציוד קולנוע שיצרו האחים בעצמם, עולם שלם ומצויר שזכה להצלחה רבה במצרים של שנות השלושים של המאה העשרים ונקבר במשך שנים עמוק במרתף, עם חלום חייהם של האחים.

הכוכב שיצרו האחים "מישמיש אפנדי" המקבילה הערבית ל"מיקי מאוס" הפך מפורסם ואהוד במצרים ואף גויס בגאון לסרט תעמולה מצרי. אך ההצלחה והכישרון נגדעו עם הקמת מדינת ישראל, עם החרם והאלימות נגד יהודים במצרים ועקב המעבר המהיר של המשפחה לצרפת.

נדהם מהגילויים, דידיה מבקש לחשוף את מפעל החיים ולזכות את האחים בהכרה שהיו חלוצי האנימציה בעולם הערבי. הוא מעביר את גלגלי הפילם למעבדת שחזור, ושם נחשף סיפורם – סיפור על תשוקה ליצירת קולנוע שהסתיים בהחמצה גדולה. הוא משרטט את חיי האחים מההצלחה הגדולה, דרך המלחמה ומאבקי דתות ועדות ועד סערת הרגשות והמחיר המשפחתי ששילמו. מי שמתנגדת כל העת למלאכת השחזור היא דווקא אימו של דידיה, שמיזם האנימציה של "האחים פרנקל" הרס את חייה.

בימוי: טל מיכאל. מפיקים: יעל אבקסיס, הלל רוזמן, סרז׳ ללו. מקור: קסיס סרטים, תל אביב, Les films d'ici Mediterranee

שחקי אותה בוסית LIKE A BOSS של מיגל ארטרה

מל ומיה (טיפאני האדיש ורוז ביירן) הן החברות הכי טובות. הן גרות יחד ומנהלות עסק משותף למוצרי קוסמטיקה שהן הקימו בעצמן. למרבה הצער, המצב הכלכלי של העסק לא טוב וכאשר מגיעה הצעת רכישה מטעם קלייר לונה (סלמה הייק), מנהלת חברת קוסמטיקה ענקית, היא טובה מכדי לוותר עליה, מה שמסכן את החברות ארוכת השנים של מל ומיה. עסקי היופי עומדים להיות מכוערים מאוד…

ארה"ב 2020.

בימוי: מיגל ארטרה. שחקנים: טיפאני האדיש – מיה קרטר, רוז ביירן – מל פייג', סלמה הייק – קלייר לונה, בילי פורטר – בארט קלארק. אורך: 83 דקות. הפצה פורום פילם. בבתי הקולנוע מ-9.1.20.

HOT HBO עם האפיפיור החדש The New Pope

דרמה בת תשעה פרקים שיצר הבמאי האיטלקי זוכה האוסקר, "גלובוס הזהב" וה"באפטה" פאולו סורנטינו ("יפה לנצח", "זה בוודאי המקום") ומהווה המשך ל"האפיפיור הצעיר". הסדרה, שהופקה בקו-פרודוקציה של HBO, CANAL+ ו-SKY והיתה מועמדת לפרס "גלובוס הזהב" ולשני פרסי "אמי", תעלה בסמוך לשידורה בחו"ל רק ב-HOT (שני פרקים ישודרו מדי שבוע).

המועמד לאוסקר ג'וד לאו ישוב לתפקידו כלני בלארדו, שנבחר לכהן כאפיפיור האמריקני הראשון, פאיוס ה-13. ב"האפיפיור הצעיר" נחשפנו לדמותו המסתורית ומלאת הסתירות של בלארדו ולניסיונו למצוא אל שאותו יוכל למכור להמונים – וגם לעצמו, עד שנפל בפרק הסיום לתרדמת. "האפיפיור החדש" מתחילה באותה הנקודה בה הסתיימה ה"אפיפיור הצעיר", כשלנעליו של האפיפיור השרוי בקומה נכנס סר ג'ון בראנוקס (המועמד לאוסקר וזוכה ה"אמי" ג'ון מלקוביץ', "להיות ג'ון מלקוביץ'"), שזוכה לשם יוחנן פאולוס השלישי. עד מהרה בראנוקס מבין שלא יהיה קל להחליף את האפיפיור הכריזמטי שהספיק להפוך לקדוש עבור אלפים. בינתיים, הכנסייה נמצאת תחת מתקפה בעקבות מספר שערוריות שמאיימות למוטט את הסדר הקיים.

שני פרקי הבכורה של "האפיפיור הצעיר" שברו שיאי רייטינג כשהיו לבכורה הנצפית ביותר ברשת SKY, וכך הביסו גם את בכורת "גומורה" ו"משחקי הכס" באיטליה. היא זכתה לביקורות מהללות: "מרושעת ומצחיקה, רצינית ושובבה, ארצית ונשגבת" (פנאי פלוס), "סורנטינו הציב רף אסתטי גבוה, שכעת הטלוויזיה תהיה חייבת לעמוד בו" (הארץ), "הדמויות מלאות צבע ואופי, העקיצות השנונות חריפות וצולפות, העיצוב החזותי יפה לעין ואף מסחרר" (וואלה), "צפיית חובה" (Mako).

לקאסט מצטרפים העונה שחקנים נוספים מהשורה הראשונה, בהם זוכת ה"אמי" ו"גלובוס הזהב" שרון סטון ("פסיפס", "אינסטינקט בסיסי"), סילביו אורלנדו ("אפריל"), ססיל דה פראנס ("הילד עם האופניים"), חביאר קאמרה ("דבר אליה"), לודווין סנייה ("8 נשים", "סוד") והזמר מרלין מנסון ("ילדי האנרכיה").

החל מה-12.1, ימי ראשון ב-22:00, רק ב-HOT HBO, HOT VOD, ו-NEXT TV

HOT HBO עם זר The Outsider

סדרת מתח חדשה של HBO, המבוססת על רב המכר של סופר האימה המצליח סטיבן קינג ("זה", "הניצוץ"). על העיבוד הטלוויזיוני אמון הסופר והתסריטאי ריצ'רד פרייס ("ליל האירוע"), ואת שני הפרקים הראשונים ביים זוכה "גלובוס הזהב" וה"אמי" ג'ייסון בייטמן ("אוזרק", "משפחה בהפרעה"), שגם מככב בסדרה. המיני סדרה תשודר ב-HOT בצמוד לשידורה בארה"ב, ושני פרקי הבכורה ישודרו ברצף.

לצדו של בייטמן, משלימים את הקאסט המועמד ל"גלובוס הזהב" בן מנדלסון ("קפטן מארוול", "קשר דם", שגם נמנה עם מפיקי הסדרה), המועמד ל"אמי" ביל קאמפ ("ג'וקר", "ליל האירוע") והשחקנית והזמרת זוכת פרס הטוני סינת'יה אריבו ("הארייט").

ראלף אנדרסון (מנדלסון) הוא חוקר משטרתי המתאבל על מות בנו, שנשלח לחקור רצח מזעזע של ילד בן 11 בעיירה קטנה בג'ורג'יה. החקירה מסתבכת כשהחשוד העיקרי, טרי מייטלנד (בייטמן), שכל העדויות מצביעות לכיוונו, חושף אליבי מוצק לליל הרצח. אנדרסון מחליט לצרף לחקירה את הולי גיבני (אריבו) – חוקרת פרטית עם שיטות עבודה לא קונבנציונליות, וביחד הם חושפים לאט לאט פרטים ועובדות הגורמים להם לפקפק בכל מה שחשבו שאמיתי, בעוד כוח מרושע ועל-טבעי משפיע על מהלך החקירה.

בסדרה משתתפים גם פאדי קונסידין ("כנופיית ברמינגהאם", "המודיע"), ג'וליאן ניקולסון ("הסקס של מאסטרס", "חוק וסדר: פשע אמיתי – האחים מננדז"), יול ואסקז ("בובה רוסית") וג'רמי בוב ("ג'סיקה ג'ונס").

 
- פרסומת -

 

החל מה-13.1, ימי שני ב-22:00 ב-HOT HBO, ב-HOT VOD וב-NEXT TV

כאן 11 חוזרת עם קופה ראשית

מיום שישי,ה-3 בינואר בשעה 21:15 יחזרו למסך שירה, כוכבה, ראמזי, אנטולי וניסים מרשת "שפע יששכר" לעונה השנייה של "קופה ראשית". בתפקידים הראשיים: קרן מור, נועה קולר, יניב סויסה, דב נבון, אמיר שורוש ודניאל סטיופין.

הסדרה "קופה ראשית", שהייתה מועמדת השנה לפרס אמי, חוזרת לעונה שנייה בכאן 11 החל מיום שישי, 3 בינואר, בשעה 21:15. הסדרה החלה את דרכה בטלוויזיה החינוכית וצברה מעריצים רבים מכל הגילאים. מתוארים בה באופן קומי וסאטירי היחסים היום-יומיים הנרקמים בין עובדי סניף רשת "שפע יששכר" ביבנה. הסדרה מצולמת בסגנון דוקו-ריאליטי: את ההתרחשויות בסניף מתעד צוות צילום, ובין התרחשות להתרחשות השחקנים מתארים לעיני המצלמה את מה שחוו.

את הסדרה יצרו יניב זוהר ונדב פרישמן, ומביים אורן שקדי. בתפקידים הראשיים בסדרה: קרן מור, נועה קולר, דב נבון, יניב סויסה, אמיר שורוש, דניאל סטיופין, יעקב בודו, יגאל עדיקה, אביבה נגוסה, דורית לב-ארי.  את הסדרה מפיקה חברת "יולי אוגוסט הפקות".

הדמויות המרכזיות בסדרה:

שירה שטיינבוך,  מנהלת הסניף (נועה קולר): הילדה החנונית של הכיתה שברבות הימים החלה לנהל את חבורת המופרעים של השכבה. שירה מלאה בכוונות טובות ותאוריות ניהול בשקל, אבל המציאות בסניף מנפצת את התאוריות לרסיסים כמעט בכל שעה. שירה נאלצת להתמודד לבדה בשלוש חזיתות בלתי-אפשריות – עובדים שחושבים שהכול מגיע להם, לקוחות שחושבים שהכול מגיע להם, ובוס גס רוח שיודע שהכול מגיע לו.

כוכבה שביט, קופאית ותיקה (קרן מור): הקופאית הדומיננטית בסניף. ההפך המוחלט של שירה – קולנית, עצלנית, צבועה, רכלנית, קנאית, רודפת כבוד ואגוצנטרית. היא מתסיסה את העובדים ומסיתה אותם נגד שירה, וגם יודעת שאיש לא יעז לפטר אותה כי יש לה ותק של 15 שנים בסניף. היא נמצאת לרוב בפינת העישון, ועושה על דעת עצמה הפסקות עבודה יזומות בדיוק כשהקופה הומה קונים.

ראמזי עבד ראמזי,  עובד כללי בכיר (אמיר שורוש): העובד המצטיין והנאמן ביותר בסניף. ילד טוב ירושלים בגוף של צעיר ערבי מהגליל. חנון מנומס המרצה את הזולת ומוכן להקריב את נפשו למען הסניף. הוא רואה את העולם במשקפיים ורודים מדי. לעולם אינו מאבד סבלנות. הוא מכיר את כל הלקוחות בשמם, במצבם המשפחתי וברשימת הקניות שלהם. אם תבקש ממנו משהו, הוא עשוי לחזור אחרי חודש עם מה שביקשת ושכחת מזמן שביקשת, אבל הוא לא נרדם בגללו. הוא ינסה לרצות אותך עד שתאבד סבלנות ותצרח עליו. והוא ימשיך לחייך. יש לו עברית רהוטה באופן מיוחד, ולמרות תמימותו הוא כנראה האיש הכי חכם בסניף. ראמזי הוא יד ימינה של שירה, שבעיקר מתנשאת עליו וגונבת ממנו קרדיט מתוך חוסר ביטחון תהומי. אבל לראמזי לא אכפת כל עוד הסניף הרוויח.

ניסים הקצב (יניב סוויסה): המוח בצמד הקצבים האלמותי ניסים ואנטולי. ניסים הוא אדם עצלן המחפש תמיד את הדרך לעבוד כמה שפחות. אם יש משהו שהוא אוהב יותר מאשר להסתלבט על לקוחות דורשניים, זה להסתלבט על אנטולי, חברו קצר הפתיל שמאמין לכל דבר. תכונות אלו הופכות אותו לחברה הקרוב של כוכבה, ויש שיגדילו ויאמרו ל'חייל' של כוכבה.

אנטולי הקצב (דניאל סטיופין): האדם האחרון שצריך לשרת אנשים, ובטח אם יש סכין קצבים בידו. בעל "פיוז" קצר, עברית קלוקלת ואפס סבלנות, תכונה שחברו הטוב ניסים נהנה לנצל. מעריץ את ניסים כדמות אב שאף פעם לא הייתה לו. נוכחות ברורה של מהגר, מתרפק על התרבות הרוסית, אבל מקבל על עצמו מניירות של ישראלי כשנוח לו.

אמנון טיטינסקי (דב נבון): האדם העלוב והקטנוני ביותר שתפגשו בחייכם, והלקוח הנודניק ביותר ששירה פגשה מימיה. הוא מסוגל לצאת למלחמת חורמה על הפרש של אגורה בחשבון. אף שהוא עצמו פרופסור בטכניון שמשתכר עשרות אלפי שקלים בחודש, הוא עדיין גר עם אימו בת התשעים, כדי לחסוך, לדבריו. מריר ועצבני, מצליח לריב עם כולם. הסניף מבחינתו הוא אזור מלחמה שאין בו אדם שלא מנסה לעבוד עליו, לגנוב ממנו, או "להוציא אותו פראייר". אבל אמנון טיטינסקי מעדיף למות מלהיות פראייר.

אביחי (יגאל עדיקא): הבוס של שירה, סותר את דבריה לפני העובדים, ולא אכפת לו שהוא פוגע בסמכותה. כל האמצעים כשרים בעיניו לקידום המכירות בסניף. למוסר ולכבוד עצמי אין משמעות בעיניו.

אסתי (אביבה נגוסה): קופאית צעירה, נאיבית ולחוצה. מצד אחד היא הקופאית הגרועה בהיסטוריה, מצד שני היא הפרח של הסניף. כוכבה נטולת המודעות העצמית רואה בה מתחרה עיקרית על ליבם של הלקוחות.

פרנקו (רודי סעדה): פרנקו הוא הישראלי המכוער שיש בכל אחד מאיתנו. קומבינטור, אוכל חינם (בעיקר מהפיצוחים במשקל). הוא מרגיש בסניף נוח יותר מאשר בבית. הוא גר ממול, כך שביקור בסניף הוא בבחינת קפיצה לשכנים בשבילו. הוא מתנהג אל העובדים כאילו הם חברים שלו, אף שאין לו מושג מה שמם, ובלבד שיארגנו לו "קומבינות". איש משפחה לא מתפקד, שמצליח בכישרון רב להיכשל גם במשימה הפשוטה ביותר שאשתו שירלי שולחת אותו אליה – קניות.

שוני (דורית לב-ארי): שוני נחשבת לכאורה לאשת העשירון העליון. מתנשאת מעל כולם, עובדת בסטנדרטים כפולים – רואה איך העולם צריך להיות, אבל מסרבת לראות את הגיבנת של עצמה ונוטה להתייפייף ונוסף על הכול – היא גם אימא גרועה.

יוצרי הסדרה: יניב זוהר ונדב פרישמן | במאי: אורן שקדי | חברת הפקה: יולי אוגוסט הפקות | 20 פרקים, משך כל פרק: 25 דקות

HOT VOD עם אווניו 5 Avenue 5

קומדיה עתידנית חדשה של HBO מבית היוצר של המועמד לאוסקר וזוכה ה"אמי" ארמנדו יאנוצ'י ("Veep"), שאף מביים את הפרק הראשון. הסדרה הקומית תעלה ב-HOT בצמוד לשידורה בארה"ב.  את הקאסט עטור הכוכבים של הסדרה מוביל זוכה "גלובוס הזהב" יו לורי ("האוס", "Veep") ולצדו מככבים זאק וודס ("עמק הסיליקון"), המועמד לפרס ה"טוני" ג'וש גאד ("לשבור את הקרח") והימש פאטל ("יסטרדיי").

עלילת הסדרה מתרחשת בשנת 2060, תקופה בה תיירות חלל היא כבר עניין שבשגרה. "אווניו 5" היא חללית תענוגות שמטיסה את אורחיה ברחבי מערכת השמש ומציעה על הדרך שלל פינוקים כמו שיעורי יוגה וארוחות גורמה. את צוות הספינה מוביל קפטן ריאן קלארק (לורי), כשלצדו מנהל קשרי הלקוחות מאט ספנסר (וודס), המיליארדר הרמן ג'אד (גאד) והמהנדסת בילי מק'אבוי (לנורה קריצ'לו, "כמעט אנושיים"). במהלך סיור מסביב לכוכב שבתאי הצוות נתקל בבעיות טכניות, והוא נאלץ להרגיע את 5,000 הנוסעים על החללית. אבל כשאירועים לא צפויים מתחילים להתרחש – הצוות לא בהכרח מסוגל להתמודד איתם, והקפטן לא בהכרח יודע איך לנהל את המשבר.

בסדרה משתתפים גם רבקה פרונט ("פולדארק"), סוזי נקאמורה ("ד"ר קן"), ניקי אמוקה-בירד ("קוורי"), ומתארחים בה אנדי באקלי ("המשרד"), קייל בורנהיימר ("ברוקלין תשע-תשע"), ניל קייסי ("עמק הסיליקון") ומת'יו בירד ("משחק החיקוי").

החל מה-21.1, שלישי ב-22:30 ב-HOT HBO ובימי שני ב-HOT VOD וב-NEXT TV

כאן 11 עם פבלו רוזנברג וגל תורן חוזרים בטיול אחרי צבא ליפן

אחרי שכבשו את לבבות הצופים וזכו בפרס האקדמיה לסדרה העובדתית הטובה ביותר, יוצאים פבלו רוזנברג וגל תורן לטיול שלישי אחרי צבא. הפעם פבלו וגל נוחתים בארץ השמש העולה, אך בפועל חשים שנחתו בכוכב אחר. זו לא רק הפעם הראשונה שהם חווים טיול "חורפי", בטמפרטורות שמתחת לאפס, אלא שהתרבות, המסורת והקודים החברתיים היפנים שונים בתכלית מהנהוגים במערב בכלל ובישראל בפרט. כך הופכת תחושת חוסר האונים של השניים לחשש גדול.

מהר מאוד הם מבינים שאין שם שום דבר מוכר: יחסים בין-אישיים, קרבה, אהבה, נימוס, טקט, רעש, מרחב, בושה, כבוד, אסתטיקה, הומור – כל התחומים הללו שונים שם לחלוטין מהמוכר לשה, שלא לדבר על השונות הפיזית, הכתב הזר, הצלילים, השפה, וגם … המקומיים, המהווים חוויה משונה בפני עצמה. ולמרות הכול, באופן בלתי מוסבר, הטירוף והקיצוניות של יפן המודרנית משתלבים בהרמוניה מוחלטת עם האיפוק והסדר המופתי שלה זה מאות בשנים.

הם חווים את הצדדים המסורתיים של יפן הקיסרית – בלימוד רזי הסמוראים ובלימוד ירי בחץ וקשת עתיקים. החורף מביא עימו גם לא מעט פסטיבלים של דת השינטו, והשניים חווים על בשרם את טקס ההיטהרות במי קרח ואת טקס פנסי השלג בכפר קטנטן ונידח.

פבלו וגל, כבר טיילים "מנוסים" וסקרנים, אינם מוותרים על האוצרות הטבעיים היפהפיים שיש ליפן להציע להם: הר פוג'י המלכותי ו"יער המתאבדים" הקודר שלמרגלותיו; מרחצאות טבעיים ופונדקי דרכים מסורתיים ורובע "גיון" בקיוטו ובו גם הגיישות בנות המקום.

במאי ועורך ראשי: זיו שמש | מפיק ראשי: גרגורי בקרמן | הפקה: גרניט נוחם | יוצר הפורמט: עמי גלאם | חברת ההפקה: קסטינה תקשורת בע"מ

"טיול אחרי צבא" – סדרת דוקו-ריאליטי בת 7 פרקים – העונה הרביעית – תשודר בכאן 11 בכל יום שלישי, מ-7.1.20, בשעה 21:00. הפרקים יועלו במלואם לצפייה גם בערוץ של כאן ביוטיוב. משך כל פרק כ-50 דקות.

HOT HBO עם תרגיע Curb Your Enthusiasm

הקומדיה זוכת "גלובוס הזהב" וה"אמי" של HBO, נוצרה על ידי יוצר "סיינפלד" לארי דיוויד שמגלם את עצמו. הסדרה שבה למסך ב-2017 לאחר הפסקה של יותר מ-6 שנים, וכעת היא חוזרת לעונה עשירית וחדשה שתשודר ב-HOT בצמוד לארה"ב.

הסדרה "מתעדת" את חייו של לארי דיוויד, תסריטאי הוליוודי ממורמר וציני, אשתו שריל (המועמדת ל"אמי" שריל היינס), המנהל שלו, ג'ף (המועמד ל"אמי" ג'ף גארלין, "הגולדברגים") ואשתו של ג'ף, סוזי (סוזי אסמן, "ברוד סיטי"). "תרגיע", עם כמות גדושה של ציניות ומיזנתרופיה לא מזיקה, עוקבת אחר חיי היומיום של לארי ומראה כיצד בעיות קטנות ובנאליות לכאורה – כמו כוס קפה קרה או חולצה מוכתמת – יכולות להסתבך ולהתדרדר ללא שליטה. הסדרה מצולמת ללא תסריט והשחקנים מאלתרים את הדיאלוג בהתאם לקווים כלליים שניתנים להם בכל סצנה, מה שתורם לתחושת האותנטיות.

בעונה העשירית, לארי לוקח על עצמו פרויקט גדול רק כדי לעצבן יריב חדש, ורק אחר כך מגלה שמדובר בפרויקט הרבה יותר מורכב משציפה. לצדו של דיוויד ישובו לככב גם ג'יי בי סמובס ("דייט לילי"), ריצ'ארד לואיס ("לעזוב את לאס וגאס"), זוכה "גלובוס הזהב" טד דנסון ("פארגו", "חופשי על הבר") וסבריו גוארה ("דרוש גיבור"). בנוסף, זוהי העונה הראשונה שתשודר לאחר מותו של בוב איינשטיין ("משפחה בהפרעה"), שנפטר בינואר 2019 לאחר מאבק במחלת הסרטן. איינשטיין גילם את חברו הטוב של לארי, מרטי פאנקהאוזר, והשתתף בפרקים רבים לאורך 9 עונות הסדרה. לאורך השנים עשרות כוכבים הגיעו להתארח בסדרה, רובם בתפקיד עצמם. בעונה הנוכחית יגיעו להתארח זוכה "גלובוס הזהב" ג'ון האם ("מד מן"), זוכה "גלובוס הזהב" טד דנסון ("המקום הטוב", "חופשי על הבר") שישחזר את תפקידו, וג'יין קראקווסקי ("רוק 30", "קימי שמידט").

החל מה-21.1, ימי שלישי בשעה 22:00 ב-HOT HBO, ב-HOT VOD וב-NEXT TV

HOT HBO עם זמן אמיתי עם ביל מאהר Real Time With Bill Maher

תוכנית אירוח קומית מבית רשת HBO, בהנחייתו של הקומיקאי והסאטיריקן ביל מאהר ("Politically Incorrect with Bill Maher") ובהשתתפות פאנל אורחים מתחלף הכולל עיתונאים, פוליטיקאים, מומחים ואנשי אקדמיה. בנוסף למופעי הסטנד-אפ שצילם עבור HBO, עבורם היה מועמד לכמה פרסי "אמי", מאהר אף הוציא ספרים המבוססים על התוכנית – ביניהם "החוקים החדשים" (2006) ו"החוקים החדשים החדשים" (2011), שהפכו לרבי מכר – והפיק את הסרט התיעודי "בדיחדת", במסגרתו בחן את הדתות השונות מנקודת מבט קומית ואף ביקר באתרים קדושים בארץ. מאהר אף שימש כמפיק בפועל של תוכנית התחקירים הוותיקה של HBO, "VICE".

במהלך הקריירה הארוכה שלו עמד הקומיקאי העוקצני במרכז כמה וכמה שערוריות – הוא השמיע התבטאות שנויה במחלוקת, ימים ספורים אחרי אסון התאומים, כשאמר: "לשגר טילים מ-2000 ק"מ זה להיות פחדן. להטיס מטוס נוסעים לתוך בניין, תגידו מה שתגידו, זה לא להיות פחדן, זה אומץ מטורף" – התבטאות שעלתה לו בתוכניתו "Politically Incorrect". מאהר אף עורר הדים כשצייץ ב-2014 "להתמודד עם חמאס זה כמו להתמודד עם אישה מטורפת שמנסה להרוג אותך – יש גבול לכמה זמן אתה יכול להחזיק את ידיה לפני שאתה סוטר לה".

"זמן אמיתי", שהיתה מועמדת ל-20 פרסי "אמי" וזכתה בפרס גילדת התסריטאים ב-2016, תשוב לעונה 18 שתשודר בסמוך לשידורה בארה"ב.

החל מה-21.1, ימי שלישי בלילה ב-HOT HBO, ב-HOT VOD וב-NEXT TV

תיאטרון, במה ומוסיקה

להקת המחול קמע עם במדבר דברים של תמיר גינץ

ביום שלישי, ה-7.1, תופיע להקת המחול קמע בסוזן דלל עם היצירה "במדבר דברים" מאת תמיר גינץ, הכוריאוגרף והמנהל האמנותי של הלהקה, עם קאסט מחודש שמביא איכויות חדשות ליצירה.

לאחר שכל יצירותיו הקודמות עסקו במתרחש בחדרי חדרים, יצא תמיר גינץ ביצירה "במדבר דברים" לראשונה אל החוץ, אל המדבר על נופו הפיזי והאנושי כמקור השראה. היצירה מתקיימת במרחב פתוח, ישימון מלא עוצמה, שקט ומסתורי אך גם פראי וראשוני, בו פועלים חוקים המשוחררים ממוסכמות אורבניות.

"במדבר דברים" היא יצירה של תשוקה למרחב, לפראיות, ולעוצמה הטמונה בפיזיות מתפרצת. היא ממזגת מציאות עכשווית עם תעתוע קדום, דחפים ראשוניים ללא רסן, יחסים בין פרטים וחברה,  טקסי פולחן ורגעי אינטימיות. היצירה שהועלתה לראשונה ב 2014 , זכתה להצלחה גדולה והיוותה נקודת מפנה בשפה התנועתית של להקת המחול קמע, ובה גינץ לראשונה שיתף פעולה עם המוזיקאי אבי בללי.

בכתיבת היצירה הושפע תמיר ממעברו למגורים בבאר שבע, "המגורים בדרום, עוררו בי תחושות חדשות וגירוי ליצירה", אומר גינץ, "החיכוך המתמיד הן בנוף הפיזי ובאוכלוסייה המגוונת הולידו רצון ליצור שפה חדשה לעבודה זו. תמיד אני יוצר מתוך החוויה האישית שלי וממנה פונה אל הכלל וגם הפעם השינוי בחיי עורר את הרצון ליצירה. יש בעבודה הזו כוחניות ותשוקה שמאד מיוחדים לנו, לאפיון של הטמפרמנט הישראלי בהארד קור שלו" .

ההפקה פותחת את עונת המופעים ה- 17 של להקת המחול קמע עם קאסט רקדנים מורחב הכולל רקדנים חדשים מצרפת, הולנד, בריטניה וישראל.

כוריאוגרפיה: תמיר גינץ, מוזיקה מקורית: אבי בללי, תלבושות: אנה מירקין, תאורה ובמה: שי יהודאי,

רקדני להקת המחול קמע: אלדר אלגרבלי, איילת אלפו, , שגיא בללי,  איתי בר, תום דויד, ג'אניס דונואו, ריאן דיאלו, דויד ואן דר וין, לארה ויליגס, שירה מולטו, אליס סונדארה, ולדיק פנסיוק, ז'וז'נה פרטצר, יובל קורן, אריק קייטרר-קייב, ליאור שיינר.

יום שלישי, ה-7 בינואר בשעה: 21:00 מרכז סוזן דלל. באתר סוזן דלל להזמנת כרטיסים ובטל': 03-5105656

במלאות 20 שנה ללכתו של חנוך לוין – קרום – קומדיה עצובה מאוד ומצחיקה מאוד

קרום של חנוך לוין (צילום רדי רובינשטיין)

קרום, חולם להיות סופר גדול. הוא חוזר מחו״ל נטול כל הישגים לשכונה בה גדל ופוגש את דמויות ילדותו. שכונה של חולמים על חיים של אחרים, חיים בלתי מושגים, נפלאים ונוצצים כמו אלה שמוקרנים על המסך, מבעד לאלומת אור רוטטת של פנס הקסם באולם הקולנוע השכונתי. הלוויות מתערבבות בחתונות ורגעי אושר בפרידות.
הסטודיו גאה להציג בפעם השנייה את המחזה הנפלא הזה כמחווה ליום השנה ה-20 לפטירתו של חנוך לוין. משתתפים: בהשתתפות שחקני שנה ג': גלעד מרחבי, ספיר יוסף, יוני גבורה, דניאל מורשת, שון סופטי, נויה פרנק,נועם כרמלי, שירן בוחניק, נועם ברט, קרן כפכפי, יותם רוטשטיין, עומרי בידאני.

מאת: חנוך לוין. בימוי: רמי ברוך. תפאורה: שירן לוי. עיצוב תלבושות: אלכס קוכמן . עיצוב תאורה: ליאור הופמן. תנועה: עמית לוי. מוזיקה: יוסי בן נון.

11.1-1.2 בסטודיו למשחק של יורם לוינשטיין, אולם אורנה בן חורין, רחוב המבשר 22 שכונת התקווה, ת"א. כרטיסים: באתר https://www.studioact.co.il/ או בטל':03-6886514

מערת המסתורין בירושלים עם כנסיית השכל ודברים בלחש

כנסיית השכל, מאבני היסוד של הרוק הישראלי פותחים את ליין המופעים במערה לשנת 2020 עם שירים מאלבומם הראשון "דברים בלחש"- "אני מאמין", "השיר מהגן", "פרפרים" ועוד ועם מיטב להיטיה מכל השנים: "זה לא אני", "למיה יש אקדח", "היינו עושים אהבה", "תגידי שטוב", "אני יודעת", "איך זה מרגיש", "בואי מהפכה", "ידיים למעלה", "מעל הים", "תנו לי לשתות", "האהבה שלי", "על מה את חולמת" ועוד רבים וטובים.

לאחר כ – 25 שנות פעילות המושתתות על רוק'נרול משובח, אנרגטי וסוחף ועם שירים שהפכו לנכסי צאן ברזל – ביססה עצמה כנסיית השכל כאחת מהלהקות האהובות והמצליחות אשר הטביעו את חותמם הייחודי בפסקול הישראלי. יורם חזן – שירה, גיטרה וסקסופון | רן אלמליח – בס ושירה |עמי רייס – קלידים | דוד רז – גיטרה אקוסטית | דניאל זייבלט – תופים וכלי הקשה.

יום חמישי, 9.1.120, בשעה 21:00. שאטלים ללא תשלום ייצאו בין השעות  20:15-19:30 מחניון מתחם התחנה הראשונה אל מערת צדקיהו (חניה ללא תשלום החל מהשעה 19:00),  ויחזירו את הקהל אל חניון מתחם התחנה בסוף המופע, משך המופע כשעתיים. מספר המקומות מוגבל. כרטיסים בבימות טל: *6226  ובאתר:www.bimot.co.il

תיאטרון פסיק עם הצגות ינואר

חוזר הביתה: סיפורו של אמן ולוחם, המגייס את הרגישות, את התקווה ואת אהבת החיים שבו כדי להצליח ולנצח את המלחמה גם אחרי שהיא נגמרה. כנותו של אסי חושפת את הנימים הדקים של חיינו בארץ ישראל והמאבק התמידי בין הרצון לחיים טובים, אל מול המציאות, הדורשת הקרבה. כמו במטוטלת מניעה הה צגה את הקהל, בין כאב לצחוק, בין פחד לגבורה ובין הלבטים, לאמונה בצדקת הדרך. הצגה שיא מסמך מרתק ואופטימי למרות העיסוק בנושא הקשה, מספרת על תקווה, על כוח החיים ועל כוחה של האהבה להתגבר על כל מכשול.  מוזיקה מקורית: מרדכי צבי שמרלינג, עיצוב חלל: יסמין ממן, תאורה: אדם רוטבליט, ניהול אמנותי: שמואל הדג'ס, יעוץ אמנותי: אסי שמעוני, צייר: ידידיה צובל. 14.1.20  בית יד לבנים עמק האלה מול בניין 26 מודיעין 20:30. 29.1.20  אולם חנה ישוב מורשת 20:33  .

נסיך הצללים: סיפורו הלא ייאמן של מסאב חסן יוסף, בנו הבכור של אחד ממייסדי תנועת החמאס, שממניעים אידאולוגיים שהחליט לעבור את הקווים ולהפוך לסוכן מוסד בכיר בין השנים 1996-2006. בשב"כ כינו אותו "הנסיך הירוק", "נסיך" – בהיותו בנו של בכיר חמאס, ו"ירוק" – בשל צבע הדגל של חמאס. עיבוד: דודי גורדון , בימוי: שמואל הדג'ס, שחקנים: אסי שמעוני, עוזי ביטון, רונית אברהמוף שפירא, שי סבאתי, אריה שריקי, עיצוב תאורה : אדם רוטבליט, תפאורה ותלבושות: עלי קפלן, וידיאו ארט : אריק פוטרמן / יותם יוגב, כתיבת מוזיקה והלחנה: עמית בן עטר. 23.1.20 היכל התרבות קצרין 20:30

איך יוצאים מכאן: גורדון משחק מנהל רשת בשר נסגר בלי כוונה במחסן עם אחת העובדות ברשת, טלי נתיב, שנמצאת על הרצף האוטיסטי. במהלך השעות,  זוכה המושג "נורמאלי" לבחינה מחודשת ומערכת יחסים, שנראית בלתי אפשרית, מתפתחת בין השניים. מסתבר שכאשר מחיצות התיוג האוטומטי מוסרות, אנשים שונים בתכלית, מסוגלים למצוא שפה משותפת ואף למעלה מכך. תוך כדי שיחה שניהם מתקרבים האחד לשניה, ומתגלים סיפורים של ניצול מיני ואונס של הנערה, ניצול האוטיזם שלה, למעשים מניפולטיביים מבלי שהיא תבין את משמעותם העמוקה. במאי: אסי שמעוני , מחזאי: דודי גורדון, שחקנים: דודי גורדון וטל נתיב, מנהל אומנותי: שמואל הדג'ס  מפיקה: חיה ישראלי, מוסיקאי: אולפני ביט- עמית בן עטר. תאורה: אדם רוטבליט. 28.1.20 תיאטרון ירושלים, מרכוס 20, ירושלים  20:30

אנסמבל בארוקדה עם סיפורו של פארינלי

ברוקדה (צילום טל שחר)

באירופה של המאות השבע-עשרה והשמונה-עשרה, בילוי בבתי האופרה היה מקובל ביותר. אנשים הגיעו לא כדי לראות הפקה חדשה אלא כדי לשמוע את הזמרים מלהטטים בקולם. באנגליה למשל, כשהקהל לא הבין איטלקית הוא בא להתרגש מן הקול. וכשהמוצר הנמכר היה "פארינלי" (Farinelli) המחירים האמירו והתורים התארכו. פארינלי "עשה להם את זה!!" כאן כבר לא מדובר רק על מוסיקה. קולו של הזמר המסורס, הילך קסם על הגברים והנשים כאחד. הוא גרם להם לעוררות מינית עד כדי כך שהשלטונות הורו על סגירת המופעים. מאז ההקשבה לאופרות עברה שינויים רבים. פארינלי עלה שוב למודעות לפני כחצי יובל שנים כאשר הופק עליו סרט קולנוע. כדי להגיע לקול דומה לשלו גויסו זמרת סופרן וזמר קונטרה-טנור, במעבדות הסאונד "בושלו" קולותיהם לקולו היחיד והמיוחד.

בקונצרט הקרוב של אנסמבל בארוקדה (עמית טיפנברון, מנהל מוסיקלי) יחלקו שני זמרים את הבמה בנסיון לשחזר את פרקי המוסיקה המופלאה ששר פארינלי בשעתו. בתכנית מלהיטיו הגדולים של פארינלי אליהם יצורפו שתי יצירות סולניות  … הקונצרט בשיתוף האופרה הישראלית. סיפורו של הזמר האיטלקי פארינלי בקטעי מוסיקה שונים:
ויואלדי / קונצ'רטו לכלי קשת ברה מז'ור
מונטוורדי / הדואט "Pur ti miro,pur ti godo" מתוך האופרה הכתרתה של פופאה
ברוסקי / האריה "Ombra Fedele anch'io" מתוך האופרה אידספה
ויואלדי / האריה "Sol da te mio dolce amore" מתוך האופרה אורלנדו המטורף
ויואלדי / האריה "vedro con mio diletto" מתוך האופרה ג'וסטינו
הנדל / האריה "Fammi combattere" מתוך האופרה אורלנדו
מרצ'לו / קונצ'רטו לאבוב ברה מינור
הנדל / הדואט "Son nata lagrimar" מתוך האופרה יוליוס קיסר במצרים
הנדל / האריה "Sta nell'Ircana pietosa tana" מתוך אלצ'ינה
פורפורה / האריה "Alto giove" מתוך האופרה פוליפמו
הנדל / האריה "Lascia ch'io pianga" מתוך האופרה רינאלדו
מונטוורדי / מדריגל "Chiome d'oro"

תל אביב, בית האופרה יום שני  13.01.2020  בשעה  20:30. כרטיסים באתר…

ANIMALS AND FRIENDS בתל אביב

חלוצי הרוק הבריטי  JOHN STEEL & MICKEY GALLAGHERוחברים-DANNY HANDLEY & ROBERTO RUIZ יופיעו פעמיים בישראל.8  בינואר 2020 – אודיטוריום – חיפה וב- 9  בינואר 2020- היכל התרבות- תל אביב.

ANIMALS AND FRIENDS המופע שמביא איתו המון נוסטלגיה לאוהבי הרוק הבריטי ובפרט למעריצי האנימלס .2 חברי להקה מקוריים, JHON STEEL המתופף עם האנימלס מתחילת דרכם ו MICKEY GALLAGHER (הקלידן שניגן עם הקלאש ואיאן דיורי) והצטרף בשנת 1965, החליף את ALAN PRICE.. לשני החבר'ה המוכשרים האלה, הצטרפו DANNY HANDLEY –  שירה ו- ROBERTO RUIZ – באס. המוזיקאים האגדיים האלה יגיעו לישראל עם הלהיטים הגדולים:
WE GOTTA GET OUT OF THIS PLACE, BOOM BOOM
I PUT SPEEL ON YOU, DON’T LET ME MISUNDERSTOOD
BABY, LET ME TAKE YOU HOME, ITS MY LIFE
DON’T BRING ME DOWN, HOUSE OF THE RISING SUN
הפקה: EGOeast הפקות וץ Music Business. כרטיסים באתר לאן… או בטלפון 8780*

קונסרבטוריון שטריקר עם עונה חמישית  של הנבל במרכז – סיפור אדום, סיפור שחור

עדה רגימוב ונבל (צילום ויקטור ליכט)

העונה החמישית של הסדרה "הנבל במרכז" תפתח עם 'סיפור אדום, סיפור שחור', קונצרט המשלב בין הנבל ליצירות ספרות אהובות, שיתקיים בשישי, 10 בינואר 2020 בקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה שטריקר בת"א. יזם ועורך הסדרה: ליאור עוזיאל, מנהלת מוזיקלית: מריאנה שוורצברט.

בקונצרט תבוצע בבכורה "הארנב השחור מאינלה" יצירתו של כנען קנטי לשני נבלים ושני נקשנים על פי סיפור מתוך הספר "גבעת ווטרשיפ". את היצירות ילווה בקריינות אסף ברנף, שיקריא את הסיפורים המתורגמים בעברית. בשלושת הקונצרטים הבאים בסדרה ייקחו חלק הנבלנים: יואל פון לרבר ( זוכה המקום השני בתחרות הנבל הבינלאומית ה-20 בישראל), אביגיל לוזנאנו ו- תמר פרנקל-דמארי, ביצירות של המלחינים וולטר-קוהנה, גודפרואה, נינו רוטה, סן סנס, דביסי, צ'ייקובסקי, ליסט ונוספים.

שישי 10.1.20 ב- 13:00 באולם רן ברון, קונסבטוריון שטריקר, רחוב לואי מרשל 25 תל-אביב. כרטיסים בטל': 03-5466228 או באתר…

תיאטרון ירושלים עם גולסא – שירת נשים מתימן

Igal (gulaza ) Mizrahi (Credit – Ronen Goldman)

את הפרויקט המוזיקלי "גולסא" הקים יגאל גולסא והוא משמש סולן הפרויקט והמופע הנושא את שמו, ומנהלו האמנותי. במהלך חמש שנות קיומו הופע הפרויקט ביותר מ-100 קונצרטים בפסטיבלים חשובים ברחבי העולם ובישראל. המופע גולסא מציג לקהל שירים שנשות יהדות תימן שרו במשך מאות שנים, שירים המבטאים רגשות ומחשבות של מי שחותנו בילדותן ונעקרו מביתן. כל שיר הוא סיפור בפני עצמו המספר את חיי האישה ומבטא את המחאה שלה כלפי החברה ומנהגיה. המופע טווה את סיפורי הנשים היהודיות בתימן לשטיח רב עוצמה של צלילים וריקוד, המעלה את המודעות למעמד האישה וזהות מגדרית. פסקול המופע לוקח את הקהל למסע אל תוך עולם של תפילה, מחול, מקצב, תשוקה וגעגוע לחופש.

השירה העממית עברה מפה לאוזן בקרב נשים יהודיות שלא ידעו אם יראו שוב את משפחתן אחרי שנאלצו לעזוב את ביתן בגיל כל כך צעיר. השירה אפשרה לאישה ליצור לעצמה עולם רוחני בתוך מעמד השוליים שאליו היא השתייכה והעניקו לה אפשרות לבטא את מחאתה ויצריה הכלואים, וליוותה אותה בכל יום בחייה. השירה הקיפה את כלל הנשים והן שרו לעצמן בעבודתן – בזמן שניקו, טחנו קמח, אפו וכו' והיתה סוג של תרפיה. יחד עם את, הנשים שרו גם בהתכנסויות, בשמחות ובחגים. שירת הנשים עסקה בנושאים: אהבה, פרידה, געגועים, יחסים וכד' ומאגר עצום של שירים היה שגור בפיה שלכל אישה. בהתכנסויות שלהן, שיר היה גורר שיר והשירים הושרו בשרשרת. גמישותן אפשרה להן להוסיף בתי שיר משל עצמן. כמו  כן, הן נהגו לשלב באופן ספונטני בתי שיר חדשים לשיר ידוע, וכך הביעו את דעתן על מאורעות השעה. שירת נשים מתימן – עם הפרויקט הבינלאומי גולסא.
מופע שני בסדרה "הקול ומוסיקת עולם" בהפקת מרכז פליציה בלומנטל, בשיתוף תיאטרון ירושלים, יום חמישי 23.1 בשעה 20:00 בתיאטרון ירושלים, אולם רבקה קראון. כרטיסים באתר תיאטרון ירושלים.
תעופה ושיט

קתאי פסיפיק במבצע טיסות ליפן  ב 999 $

חברת התעופה קתאי פסיפיק, המדורגת ברשימת חברות התעופה הטובות בעולם, יוצאת במחירי מבצע לטיסות ליפן לאביב-קיץ 2020 . במסגרת המבצע יוצעו טיסות ליפן במחיר של 999 דולר בלבד. הצעד צפוי להפוך את יעד המותרות שהפך אופנתי יותר בשנים האחרונות, לנגיש יותר עבור ישראלים רבים. המבצע תקף עבור טיסות שיתקיימו בין התאריכים 12.4-31.8.2020. המחירים המיוחדים יהיו תקפים ליעדים המבוקשים: טוקיו, אוסקה, פוקוקה, נאגויה, סאפורו ואוקינואה, ויהיו זמינים עבור המזמינים עד ה-16 בפברואר.

רעות גלמן, מנהלת השיווק של קתאי פסיפיק , מציינת  כי בנוסף לחווית הטיסה והשירות שמציעה קתאי פסיפיק בטיסותיה, דרך הונג קונג, מאפשרת החברה נגישות גבוהה ל6 ערים מרכזיות ביפן עם טיסות המשך בנוחות וזמינות גבוהה. עוד מציינת גילמן, כי בהתאם למגמות הגלובליות יפן תהיה גם ב – 2020 מוקד משיכה לישראלים בין השאר הודות למחירי טיסות נוחים ונגישים יותר.

MSC LIRICA עם הפלגות לאירופה מנמל חיפה בכל יום רביעי החל ממאי 2021

מלא בשורה לקהל הישראלי חברת MSC קרוז הודיעה כי לראשונה ישראל נכנסת למסלול טיולי קרוז באניית הקרוזים MSC LIRICA  החל מחודש מאי 2021. אחת מאניות הקרוז המפוארות ביותר תעגון בנמל חיפה שיהווה נקודת יציאה להפלגה בים התיכון במסלול שייט חדשני בן 7 לילות מחיפה ללימסול בקפריסין, רודוס, קוסאדאסי בטורקיה, פיראוס ביוון, מיקונוס וחזרה לנמל חיפה.

לראשונה מזה שנים, ישראלים יוכלו להעלות ולרדת מנמל חיפה לטיול קרוז ברחבי אירופה ובכך לחסוך את הוצאות וסרבול הטיסה. כך למשל תעלה הפלגה של 7 לילות ע"ב פנסיון מלא החל מ- 799$ לאדם כולל מיסים. זו הפעם הראשונה שחברת שייט בינלאומית מביאה אוניית קרוזים על בסיס קבוע בשיא העונה ותאפשר עליית נוסעים ישראלים.

אנג'לו קאפרו, מנהל מכירות אזורי MSC Cruises, מסר: "הישראלים יוכלו לצאת לראשונה ישירות לחופשת קרוז ללא צורך בטיסות לנמל רחוק. המחויבות שלנו לשוק הישראלי מועצמת עוד יותר מהפתיחה האחרונה של משרדנו בתל אביב, המאפשרת לנו לפתח את מערכות היחסים שלנו בין MSC לישראל ולחזק את הקשרים עם השוק המקומי. חברת MSC  ממשיכה לצמוח ומרחיבה את צי האניות שלה ומגוון המסלולים שהיא מציעה ואני בטוח כי נרחיב עוד יותר את הנוכחות שלנו בישראל".

טלי נוי מנכ"ל MSC CRUISES ישראל מסרה: "לישראלים תהיה אפשרות ליהנות משייט פאר מישראל, זו בהחלט אחת הבשורות הכי משמחות שניתן להכריז עליהן. אני מתרגשת לומר כי ישראל הופכת להיות משמעותית יותר ויותר ונבחרה כאחד מהיעדים של החברה. אנחנו נאפשר לעשרות אלפי תיירים לתור את הארץ בשיא העונה ומצד שני לאלפי ישראלים ליהנות מקרוז פאר אמיתי ללא צורך בטיסה, זה חלום שמתגשם ואני בטוחה שזו רק ההתחל".

לאניית MSC LIRICA  13 סיפונים וקיבלות של 2,000 אורחים, באוניה מגוון חדרי אירוח בעיצוב איטלקי, בריכות שחיה, ספא הכולל מבחר גדול של עיסויים, ברים ומועדונים הפזורים בקומות האנייה המשלבים מודרניות ומסורת שמתערבבים אחד בשני, חדרי אוכל ראשיים לצד מסעדות המגישות מאכלים ייעודיים, חנויות דיוטי פרי, קזינו, חדרי קלאב לילדים לכל הגילאים כולל פארק מים הופעות בורדווי כל ערב למבוגרים. MSC LIRICA דורגה לאוניה היפה ביותר מבין אוניות MSC  בקטגוריות ה 60 אלף טון.

ההחלטה לכלול את ישראל כחלק קבוע לאורך כל השנה ממסלול של אחת מאניות הפאר של MSC  באה לאחר שחברתMSC  בדקה ומצאה כי ישראל הוא יעד אטרקטיבי ומבוקש לתיירים מכל העולם ובנוסף הביקוש הגבוה מצד הקהל הישראלי לצאת לחופשות קרוז .

שוק הקרוזים האירופי גדל בקצב מהיר, השנה הפליגו כ- 8 מיליון אירופאיים באניות קרוז והצפי הוא שעד שנת 2025 המספר כמעט יוכפל ויעמוד על כ- 15 מליון תיירים. חברת MSC מחזיקה בחלק נכבד מן השוק כאשר חלקה מגיע לכ-26 אחוזים מכלל חברות הספנות האירופאיות ומובילת שוק בישראל.

MSC קרוז היא חברת השייט הפרטית הגדולה בעולם, קו השיוט שלה באירופה, דרום אמריקה, דרום אפריקה והמפרץ. משרדיה הראשיים ממוקמים בז'נבה, שוויץ.

צי האניות שלה כיום 17 אניות קרוז אולטרה מודרניות, חדשניות ומעוצבות באלגנטיות, המציעות חווית נופש ייחודית . על פי תוכנית ההשקעות חסרת התקדים של החברה, בהיקף של 13.6 מיליארד אירו, צפוי הצי של MSC להגיע ל -29 אניות עד שנת 2027.

Oasis of the Seas חוזרת לים לאחר שיפוץ ושידרוג

האונייה האייקונית של חברת רויאל קריביאן, ה-Oasis of the Seas, ששינתה את פני עולם השייט, חוזרת בגדול לפלורידה לאחר שדרוג של 165 מיליון דולר. האונייה המהפכנית תציע שילוב מרגש של אטרקציות מוכרות ואהובות לצד חידושיים ייחודיים, כגון מסעדת הברביקיו החדשה, Portside BBQ; המגלשה הגבוהה ביותר בים, ה-Ultimate Abyss; אולם להופעות מוסיקה חיה, Music Hall; וסיפון בריכה מחודש באווירה קאריבית. ה-Oasis of the Seas מפליגה כעת ממיאמי במגוון מסלולים בני 7 לילות למזרח ולמערב האיים הקאריביים. בחודש מאי 2020, האונייה תעבור לאזור ניו-יורק ותהיה האונייה הגדולה ביותר להפליג מאזור זה אי פעם.

"לראות מאמץ בן 63 ימים והשקעה של 165 מיליון דולר, קמים לתחייה על אונייה אייקונית כמו ה-Oasis of the Seas, זה משהו נפלא," אמר מייקל ביילי, נשיא ומנכ"ל חברת השייט רויאל קריביאן. "לכל האורחים שלנו, גם למפליגים החדשים וגם למעריצים הוותיקים, צפויה חוויה על האונייה, שתיקח את החופשות המשפחתיות לרמה הבאה. עם הרפתקאות חדשות והחוויות האהובות, האונייה היא חדשה בדיוק כמו שהיתה ביום ההשקה שלה, לפני עשור בדיוק".

"רויאל קריביאן מציעה יותר הרפתקאות מאי פעם עבור האורחים בכל הגילאים,  יותר דרכים לראות את האיים הקאריביים. וזאת, לאור הביקוש הרב של הקהל הישראלי לחופשת שייט משפחתית. מדובר על הכנסת חדשנות, ריגוש, פעילויות הרפתקניות וכיף בלי הפסקה. מספר  אורי שנבל, מנכ"ל סנורמה, נציגתה של רויאל קריביאן בישראל". ריגושים בסיפון העליון:

The Ultimate Abyss – מבחן אומץ בגובה 10 סיפונים. המגלשה הגבוהה ביותר בים, שתעניק לכם את הריגוש האולטימטיבי.

The Perfect Storm – שלישיית מגלשות המים – ה-Typhoon, ה-Cyclone וה-Supercell, שיעלו את רמת האקשן והריגוש בסיפון הבריכה.

סיפון בריכה מחודש – הכולל את ה-Splashaway Bay, פארק המים לילדים; בר בריכה חדש The Lime & Coconut; ערסלים; קבאנות; מיטות שיזוף בתוך המים ומוסיקה חיה. המקום המושלם לימים ולילות בלב ים.

Aqua 80 – המופע החדש ב-AquaTheater, שיושק ב-Oasis of the Seas החדשה, ויציג פעלולים שישאירו אתכם פעורי פה, קפיצות למים ואקרובטיקה, כולם לצלילי להיטים משנות ה-80. האורחים יוחזרו אחורה בזמן לעשור התוסס בעזרתם של אתלטים ואקרובטים מוכשרים ביותר.

One Sky – הפקת מקור חדשה בתיאטרון הראשי, שתיקח את הנוסעים למסע של מוסיקה וריקוד החוקר את הקשר בין בני האדם.

Spotlight Karaoke – מתחם הקריוקי החדש הוא המקום המושלם לזמרים שביניכם לשיר את הלהיטים האהובים עליהם. בין אם בבמה המרכזית, או באחד משני החדרים הפרטיים.

Music Hall – מתחם המוסיקה החיה יבצע את הופעת הבכורה באוניות מסדרת Oasis עם שפע הופעות, רחבת ריקודים מרווחת, שולחן סנוקר ופינות ישיבה אינטימיות הפרושות על שני סיפונים.

מתחם Adventure Ocean חדש – מתחם הילדים והנוער עבר עיצוב מחדש ויציג חוויות אינטראקטיביות ייחודיות, שמעודדות את המפליגים הצעירים לבחור לעצמם את ההרפתקאות שמעניינות אותם מתוך שפע של אפשרויות מגוונות.

Social 298 – מתחם הנוער זכה אף הוא למהפך עיצובי ויציע אזור בילוי ייחודי לבני הנוער עם קונסולות משחק, מוסיקה, סרטים ואף מרפסת פרטית לבילוי עם בני גילם.

משחק לייזר טאג זוהר בחושך – במשחק Clash for the Crystal City, שתי קבוצות יילחמו זו בזו על מנת להשיג את השליטה בעיר הקרח המיתולוגית.

חדר בריחה Mission Control: Apollo 18 – האורחים ייכנסו לחדר הבקרה של משימת אפולו, ולאחר שייתפסו את העמדות שלהם, הם יצטרכו לפתור חידות שונות בכדי לעמוד בהצלחה במשימת שיגור האפולו 18.

האורחים שיפליגו על ה-Oasis of the Seas החדשה יוכלו להיעזר באפליקציה של רויאל קריביאן במגוון דרכים, החל מביצוע תהליך הבידוק האינטרנטי בטלפון שלהם לפני ההפלגה ועד למבחר שימושים באונייה כמו מפתח לדלת הכניסה לחדר המגורים, שלט רחוק לטלוויזיה החכמה שבחדר, האפשרות לתכנן את לוח הזמנים היומי, להזמין ארוחות במסעדות, להזמין סיורי חוף, להזמין מופעי בידור ועוד.

סבן סיז ספלנדור עם אוסף יצירות אומנות בשווי 5 מיליון דולר על סיפונה

חברת השייט היוקרתית בעולם  Regent Seven Seas Cruises®משיקה את אוסף האמנות עוצר הנשימה שלה, בשווי חמישה מיליון דולר שיוצג על סיפון אונית הספלנדור. האוסף, שנאסף ונאצר במשך כשנתיים, מכיל 300 יצירות של אמנים וגלריות מרחבי העולם, ויושק לראשונה עם השקת האונייה בפברואר 2020.

"יצירות האמנות המוצגות באוניית ספלנדור, יוצרות את אחד האוספים השמורים ביותר המוצגים בים, המורכב מיצירות אומנות ברמה של יצירות המוצגות במוזיאונים מהמאה ה-20 והמאה ה-21", אמר פרנק דל ריו, נשיא ומנכ"ל חברת NCLH, שהזמין באופן אישי יצירות אמנות עבור האונייה. "יצרנו אוסף אמנות עכשווי שמותאם בצורה מושלמת לאווירת היוקרה, דרך הצבעים, היצירתיות וההשראה שניתן לספוג ממנו. כל יצירה מוצגת בחלקים הציבוריים ובסוויטות האורחים ברחבי אוניית הספלנדור המרהיבה, ואנו בטוחים כי זהו אוסף שאורחינו יעריכו מאוד. "

האוסף כולל יצירות של למעלה מ-200 אמנים, ביניהם:

*** פבלו פיקאסו – Pablo Picasso – (ליטוגרפיה והדפס). שתי יצירות פיקאסו מוצגות במסעדת Prime 7 ובסוויטת Regent.

*** אדוארדו אראנז-בראבו – Eduardo Arranz-Bravo – (ציור שמן על בד). מוצגות במסעדת Prime 7 ובחלל האטריום המרכזי.

*** חואן רוברטו דיאגו – Juan Roberto Diago – (מדיה מעורבת על בד). העבודות שלו מוצגות בבית הקפה Coffee Connection.

*** רוברטו מטה – Roberto Matta – (ציור שמן על בד). יצירת ה-Ouvrez c'est Nous של מטה מוצגת בחלל האטריום המרכזי.

*** וויפרדו לאם – Wifredo Lam – (גואש, פסטל ופחם על טפט על קנבס). העבודה של לאם מוצגת בסוויטת Regent.

*** דנקן מקקלילאן – Duncan McClellan – (זכוכית). שני פסלי זכוכית מנופחת בעבודת יד בצבעים עזים וקימורים מלוטשים ממוקמים בטרקלין התצפית.

*** ז'ואן מירו – Joan Miró – (אַקְוָטִינְטָה וקרבורונד, ליטוגרפיות). העבודות של מירו מוצגות במסעדת Prime 7.

*** אלכסנדר קרישונוב – Alexander Krishonov – (פסל ברונזה). פסל הברונזה של קרישונוב מוצג בסרין ספא & וולנס.

העבודות מוצגות בכל רחבי אוניית ספלנדור, במסעדות, בטרקלינים ואף במסדרונות ומתחמי השירותים. מחשבה רבה הושקעה בבחירת מיקומן של היצירות, שמשלימות את עיצוב הפנים האלגנטי של האונייה ומייצגות אוסף נרחב ומגוון של אמנים מודרניים וקלאסיים.

לדוגמה, ישנה משמעות היסטורית ליצירתו של ז'ואן מירוThe Bullfighter Move  המוצגת לצד יצירתו של אדוארדו אראנז-בראבוBull  במסעדת הסטייקים המובילה של האונייה Prime 7. עבודותיהם הוצגו באותה גלריה היוקרתית Sala Gaspar  בספרד בשנת 1969, באותה שנה שנוצרה The Bullfighter Move. מירו, אז בן 76, היה מוכר ברמה בינלאומית כאחד מאמני ספרד. הוא הציג את עבודותיו של אראנז-בראבו בן ה-28 דרך הצגה זו, וכך הפך למוכר יותר, תמך באראנז-בראבו כאמן מתגלה, ועזר לו להגיע להכרה עולמית. כעת, עבודותיהם יוצגו לנצח זו לצד זו בספלנדור.

"אנו גאים לשתף פעולה עם אוסף האמנים העכשוויים שיצירותיהם מוצגות, ולחלוק את הכשרון המדהים שלהם עם האורחים שלנו", אמר דל ריו. "על ידי האמנות שלהם המוצגת באוסף אונית הספלנדור, כולי תקווה שאנשים יתוודעו לאמנים הבינלאומיים הנהדרים האלה, שאת חלקם זכיתי לפגוש באופן אישי במהלך המסע לאצור את האוסף הזה".

מיצג שיהפוך לפסל איקוני על סיפון אוניית הספלנדור הוא הדרקון המיתי הדרמטי, העולה ומסתחרר בחלל הגדול מהרצפה עד התקרה, הנמצא מול המסעדה הפאן-אסיאתית המשובחת Pacific Rim. דרקון הברונזה, מחזיק בפנינה פראנורמלית, הוא סמל למזל טוב בתרבות האסיאתית.

הנברשות, יצירות אמנות בפני עצמן, מוסיפות לעיצוב המתוחכם. הן מאירות את החלל בצורה יפה ומאוזנת, בין הפניית תשומת הלב לעיצוב המופלא שלהן למילוי החדר בחום ובבהירות. אביזרים אלה כוללים:

נברשת Atrium Grand – הנברשת המורכבת מזכוכיות של המותג היוקרתי Lasvit כוללת חמש טבעות, אליהן מחוברים 358 מוטות קריסטל בוהמי מנופח בעבודת יד. חמישה בעלי מלאכה עמלו במשך שלושה שבועות על הרכבת הנברשת.

נברשת Grand המקיפה את מסעדת Rose – עם 870 לוחות זכוכית מוארים, נברשת זו במשקל 3,085 קילו מורכבת מפלדת אל חלד וזכוכית מנופחת בעבודת יד. התקנת הנברשת ארכה עשרה ימים ועסקו בה שלושה בעלי מלאכה.

בסך הכל ישנן 216 נברשות קריסטל מעוצבות להפליא במסעדות, בטרקלינים ובמרחבים אחרים באוניית הספלנדור, עם 119 נברשות קריסטל נוספות בתוך הסוויטות המרווחות ו 218 נברשות המאירות את מסדרונות הספינה.

סבן סיז ספלנדור, נבנתה באנקונה, איטליה ותציע ל-750 אורחיה את השירותים היוקרתיים ביותר, בעודה מפליגה ליעדים המפורסמים בעולם ולפנינות פחות מוכרות. האונייה, שמכילה רק סוויטות עם מרפסות, היא עבודת אומנות, מחרטום לירכתיים, עם יוקרה ואלגנטיות בלתי מתפשרת, נוחות ושירות אישי לאורחיה. מעל ל-4,200 מטר רבוע של שיש איטלקי, יותר מדונם, יקשטו את האוניה ו-375 הסוויטות שלה כוללות מעל ל-4,800 מטר רבוע של שטח מרפסת. היא כוללת את סוויטת ריג'נט (Regent Suite) שגודלה 413 מטר רבוע, עם ספא וסאונה, חדר אדים ואזור טיפולים אישיים, מיטה בשווי ​​$200,000, של חברת Hästens Vividus, נוף של 270 מעלות מעל חרטום האונייה, באטלר אישי ומכונית עם נהג בכל נמל. סוויטת ריג'נט קובעת את הטון עבור 14 הסוויטות המדהימות הנוספות, המציעות את האירוח המפואר והיוקרתי ביותר בים. אוניית הספלנדור תהיה האונייה הראשונה שתנווט על ידי אישה, קפטנית סרינה מלאני.

תיירות

שיא כל הזמנים בכניסות תיירים לישראל ב-2019

4.55 מיליון תיירים נרשמו נכנסים לישראל בשנת 2019 וזה גידול של כ-11% לעומת שנת 2018. סה"כ ההכנסות מתיירות נכנסת לישראל מסתכמות ב- 23 מיליארד שקלים.

מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי: "זו השנה השלישית ברציפות שאנו שוברים שיאים בכניסת תיירים לישראל, והשנה עברנו את רף 4.5 מיליון תיירים בשנה. הנתונים המצוינים האלה הם תוצאות המהפכה המקצועית והשיווקית שאנו מובילים בשנים האחרונות. קמפיין 'Two Sunny Cities, One Break' הצליח מאוד בחשיפת ירושלים ותל אביב כיעדים לחופשת עיר, וכעת פנינו לפיתוח מוצרי תיירות נוספים ובראשם הנגב והערבה, בהם אנו רואים את הפוטנציאל הגדול ביותר להגדלת מספר התיירים, ולצמיחה הכלכלית של האזור כולו".

10 המדינות מהן הגיעו לישראל תיירים בסדר יורד הן: ארה"ב עם 890,000 תיירים בישראל, צרפת עם 340,000 תיירים בישראל, רוסיה עם 300,000 תיירים בישראל, גרמניה עם 270,000 תיירים בישראל, בריטניה עם 220,000 תיירים בישראל, איטליה עם 170,000 תיירים בישראל, פולין עם 145,000 תיירים בישראל, סין עם 145,000 תיירים בישראל, אוקראינה עם 125,000 תיירים בישראל ורומניה עם 115,000 תיירים בישראל.

מספר לינות התיירים בירושלים גדל בשנת 2019 ב-8% לעומת 2018, בתל אביב ובטבריה נרשם גידול של 9% ו-18% בהתאמה.

צפת זכתה ב- 5 כוכבי יופי

סמטאות צפת (צילום דני בר)

העיר צפת נמצאת בתנופת התחדשות ופריחה, מעכשיו זו לא רק תחושה או מחשבה של תושבי העיר הצפונית אלה עובדה שחשים בה בכל מדינת ישראל והתיירים הרבים המבקרים בה, ואף נבחנה על ידי צוותים מקצועיים שסיירו בכל רחבי העיר מטעם המועצה לישראל יפה שהעניקו לצפת את הדרוג הגבוה ביותר- 5 כוכבי יופי במסגרת התחרות לשנת 2019.

במהלך חודש נובמבר, הגיעו נציגי המועצה לישראל יפה אל  ללשכתו של ראש עיריית צפת שוקי אוחנה וציינו כי לאחר דיווחים רבים שהתקבלו על ההתחדשות והתייפות העיר הצפונית החליטו לבצע בה סיור ובסיומו הוחלט כי העיר צפת תתמודד בתחרות לשנת 2019. ראש העיר ברך על כך והצוות הגיע בתחילת החודש לסיור בכל רחבי העיר צפת, משכונת נוף כנרת לעבר מרכז העיר, מוסדות החינוך, גני המשחקים, העיר העתיקה, דרום העיר צפת, המדרחוב וכדומה. במהלך הסיור בחנו את השינוי שחל בצפת, פיתוח מבנים, תשתיות, שטחים ירוקים וגינות, מבנים, ניקיון ותחזוקה, נגישות ופרמטרים רבים נוספים.

הצוותים ציינו במהלך הסיור כי הופתעו מאוד מהשינוי שחל בצפת: "כשסיירנו פה בעבר העיר הייתה מלוכלכת ועם תחזוקה ותשתיות רעועות, בהחלט אפשר לומר שצפת עברה מהפך אמיתי וכיום היא עיר נקייה מאוד, נעימה ומזמינה- כך צריכה להיות עיר תיירות מובילה" ציינו הצוותים. השבוע כאמור הטלפון בלשכת ראש העיר צלצל והתקבלה הבשורה: העיר צפת זכתה לדרוג הגבוה ביותר- חמישה כוכבי יופי!.

ראש עיריית צפת שוקי אוחנה הודה לצוותים וציין: "אני נרגש וגאה בזכייתנו בחמישה כוכבי יופי, תמיד טענתי שצפת היא העיר הכי יפה בעולם, יהלום של ממש שכיום אנחנו מלטשים ומבליטים את יופיו כלפי כל העולם, העיר צפת היא פנינה קסומה וחוזרת לגדולה. ברצוני להודות לעובדי העירייה שדואגים שעירנו תהיה נקייה, מתוחזקת ומטופחת ולתושבי העיר ששומרים על כך. מהיום צפת היא גם העיר שאין עוד כמוה בעולם וגם העיר הכי יפה בעולם".

רשת מלונות סי הוטלס בשת"פ עם המיזם החברתי לסביבה אקולוגית

רשת מלונות סי הוטלס מקדמת את ערך השמירה על איכות הסביבה, כאחד מערכי החברה המובילים. במסגרת זו, ניתן דגש להעדפת השימוש במוצרים מתכלים על פני פלסטיק, ניהול התקשורת הפנימית והחיצונית באמצעים דיגיטליים על חשבון ניירת ואמצעים מיושנים, שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה בכל מחלקות המלונות והקפדה על הפרדה ומחזור.

לצד הפעילות השוטפת, בימים אלה נרקם שיתוף פעולה בין הרשת לבין מיזם "אקולוגיה לקהילה מוגנת", השוכן באזור הצפון. "אקולוגיה לקהילה מוגנת", הינו מיזם חברתי ייחודי הפועל בשני ערוצים: פירוק פסולת אלקטרונית לצורכי מכירה או מחזור. המיזם מספק תעסוקה לכ- 100 עובדים בעלי צרכים מיוחדים ומאפשר להם להשתלב באוכלוסייה. שיתוף הפעולה בין הרשת למיזם כולל, בין היתר, איסוף פסולת אלקטרונית מהמלונות.

"אנו מחויבים לשמור על איכות הסביבה כחלק מההתנהלות היומיומית השוטפת- בחיינו הפרטיים, כמו גם, במקומות העבודה. בהתאם לכך, ראינו לנכון להוסיף ערך זה כחלק מהותי מאמנת הרשת המופצת בין העובדים", מסביר דודו עוז, מנכ"ל רשת סי הוטלס. "נוסף על כך, לצד המודעות ההולכת וגוברת, אנחנו עדים למגמה שצוברת תאוצה בעולם התיירות – במסגרתה נושא השמירה על איכות הסביבה נכללת בסל השיקולים בבחירת מקומות הבילוי והנופש. אנו מברכים על שיתוף הפעולה עם מיזם "אקולוגיה לקהילה מוגנת ומקווים שנצליח לתרום את חלקנו בנושא", הוסיף עוז.

רשת C HOTELS כוללת שני מלונות:"אחוזת אסיינדה ביער" המציע חופשה באווירה גלילית, ומלון נווה אילן- מלון כנסים המשלב גם חווית נופש למשפחות. מלונות הרשת מציעים חוויות אירוח שונות למגוון קהלים. הקו המחבר ביניהם הוא הסגנון הפסטורלי, האווירה הישראלית וסטנדרטים מלונאיים גבוהים.

אתר החרמון עם תרגיל חילוץ מרכבל הקרוניות החדש

בתרגיל החילוץ  מרכבל הקרוניות השתתפו עשרה עובדי צוות מטפסי תרנים של אתר החרמון, צוות מיומן ומקצועי. החילוץ שתורגל, שונה משאר הרכבלים הפתוחים באתר, גם עליהם יתקיים תרגול וריענון שנתי. התרחישים שתורגלו: גלישה על הכבל דרך גלגלות המתחברות מקרונית לקרונית במקרה הצורך, בעת ההגעה לקרונית יש אפשרות חילוץ לכל נוסע בעזרת אמצעי מיוחד המוריד אותו עצמאית לקרקע.

"תרגיל החילוץ הראשון ברכבל הקרוניות החדש בחרמון עבר בהצלחה, צוות החילוץ תרגל שיטות חילוץ שונות בגובה ולקראת עונת החורף המתקרבת מוכן וערוך לקליטת המבקרים הרבים שיגיעו ויחוו נסיעה נפלאה ברכבל חדש תוך הקפדה על כל אמצעי הבטיחות". ציין, רפאל נווה סמנכ"ל רכש ולוגיסטיקה באתר החרמון.

תערוכות ואמנות

המרכז למורשת היהדות באוניברסיטת ת"א עם מקדש מעט / בברלי ג'יין סטיוארט

A Wedding Scene – New West End, St Petersburg Place, London_Photographer Duncan Phillips

בברלי ג'יין סטיוארט, אמנית בריטית יהודייה, שתיעדה במשך עשרות שנים בתי כנסת בכל רחבי אנגליה. בתערוכה מקדש מעט היא מציגה סדרת ציורים מרהיבה של בתי כנסת היסטוריים, המתארים בצבעוניות, בפרטנות ובחיוניות את ההווי היומיומי המתרחש בין כותלי בתי הכנסת השונים. התערוכה מוצגת לראשונה בישראל, ולאחר מכן תנדוד לאיטליה ותוצג במספר מוזיאונים יהודיים.

סטיוארט מגדירה את עצמה כסופרת של דימויים או ציירת של סיפורים. היא משלבת ביצירתה עובדות ורגשות, מתבוננת בפרטי הפרטים, עוקבת אחר התהליכים שעברו על הקהילה היהודית בתקופות שונות ומציגה אותה דרך תהפוכות ההיסטוריה ועד החברה העכשווית והמגוונת.

חלק מבתי הכנסת שאותם ציירה במהלך השנים, אינם קיימים עוד, חלקם שינו את תפקידם והפכו לבתי ספר, אחרים למרכזים מסחריים ועוד. ציוריה של סטיוארט נושאים ערך נוסף מלבד זה האמנותי, ערך של שימור ותיעוד היסטורי מעדות ישירה של אמנית שביקרה בהם עת שקקו חיים ורחשו מתפילות מאמינים.

בין בתי הכנסת שעדיין מתפקדים ומשרתים את קהילת המאמינים, מוצג ציור של בית הכנסת העתיק ביותר בלונדון Bevis Marks Synagogue, שנוסד בשנת 1701 וגם של New West End,  מבתי הכנסת העתיקים והגדולים ביותר בבריטניה שעדיין בשימוש. חיים ויצמן, הנשיא הראשון של מדינת ישראל, והרברט סמואל, הנציב העליון הבריטי לארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי, היו שניהם חברים בבית הכנסת הזה והתפללו בו בקביעות. מושביהם מסומנים עדיין בלוחות.

כל אחד מהציורים, נוצר לאחר ביקור ושהייה של סטיוארט בבית הכנסת הספציפי, בעת תפילה ו/או טקס דתי רב משתתפים. היא מצלמת ורושמת בסקיצות את הסצנה שאותה היא מעוניינת לצייר. מעמדתה בעזרת הנשים, שלרוב נמצאת בקומה העליונה, היא חולשת על החלל המרכזי שמקיף את גבם וראשיהם של המתפללים. זהותם האינדיבידואלית אמנם נסתרת, אך הנוכחות האנושית שלהם כקבוצה, מעצימה את הסימביוזה שבין האדם למקום.

שם התערוכה "מקדש מעט" מתפרש בספרות חז"ל כבית כנסת וכשם נרדף לו. לכל מקום שגלו בני ישראל – גלו איתם בתי הכנסת הנמצאים בקהילות היהודיות ברחבי העולם.

האמנית הבריטית בברלי ג'יין סטיוארט, נולדה בלונדון וגדלה במשפחה יהודית שומרת מסורת. מאז שהיא זוכרת את עצמה, בית הכנסת היווה עבורה מקום מפגש חברתי לבני הקהילה, בו התקיימו טקסים כמו ברית מילה, עלייה לתורה, בר מצוה, חגיגות אירוסין, חתונה וגם אזכרה. יצירותיה מהוות תיעוד ציורי של זמן, מקום וטקס שהיו ועודם ואחרים שאינם עוד.  בברלי-ג'יין סטיוארט היא חברה באגודה המלכותית לאמנות ובאגודת האמנים בקרוידן. היא הציגה  תערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות בין השאר ב'גילד-הול' ובסאות' בנק שם זכתה בשני פרסים. יצירה שהוזמנה ממנה לכבוד 125 השנים להקמת בית הכנסת 'יונייטד סינגוג' מוצגת בבית הכנסת החשוב בלונדון והודפסה במספר ספרים, בהם כעטיפה לספרו של לורד רבי ג'ונתן סאקס ‘Community of Faith’ ועל העטיפה של הספר ‘The Jewish Community of Golders Green: A Social History' שכתבה הסופרת המצליחה פאם פוקס.

אוצרים: ורה פלפול, רם עוזרי. 9.1.20 – 20.2.20

המרכז למורשת היהדות ע"ש צימבליסטה , קרית האוניברסיטה, תל אביב, כניסה משער 4 (רח' ג'ורג' וייז)  או שער 14 (רח' קלאוזנר). הגלרייה פתוחה בימים  א'-ה', בין השעות .17:00-09:00. כניסה חופשית. https://heritage.tau.ac.il/museum

מוזיאון ת"א לאמנות-גלריה ארכיון עזריאלי לאדריכלות עם תבנית אדם

מושב נאות הכיכר 1964 פרספקטיבה של הכניסה למתחם דיו על נייר פרגמנט

התערוכה תבנית, אדם מציגה מבחר מעבודותיו של האדריכל נחום זולוטוב (1926–2014), שיש בהן כדי להתוות את מהלך הקריירה של אחד מהאדריכלים המרכזיים בדור הראשון שפעל בישראל לאחר קום המדינה. גישתו האדריכלית של זולוטוב מתאפיינת בתנועה בין שתי מגמות משלימות: מצד אחד שאב זולוטוב ממגמות סטרוקטורליסטיות בתכנון שכונות וערים, ומצד שני חיפש את האמת של החומר ואת קנה המידה האנושי, שמהם שִׁכְלֵל פואטיקה מרחבית, הן בשכונות שתכנן והן בבניינים שעיצב.

תבנית, אדם: עבודות מאוסף נחום זולוטוב. אוצר: פרופ' אדר' ערן נוימן. נעילה 4 יוני 2020.

התערוכה פתוחה לקהל הרחב בימים ב'–ה' בין השעות  10:00–16:00

בית אריה קלנג באשדוד DJ ואמנות הסאונד/ BEAT

ב-17 בינואר תיפתח תערוכה ראשונה מסוגה שתעסוק בדמות הדיג'יי, במוזיקה ובסביבה שאלו מתקיימים. תערוכה חווייתית המבוססת על עבודות וידאו וסאונד, לצד מייצבים אינטראקטיביים, בניהולה האמנותי של מרינה פוזנר. בתקופה בה הדיג'יי כדמות ומקצוע הפך לפופולארי ונחשק, בעידן בו יצירה וידע נצרכים באופן חדש, יתאפשר לקהל הרחב להיחשף בתערוכה החדשה במסגרת מוזיאלית, לדמות הדיג'יי, ליצירה מוזיקלית, לכלים שונים ולטכניקות המשתנות. בנוסף התערוכה תאפשר הצצה להתפתחות המקצוע, אל אחורי הקלעים ולאנשים שעומדים מאחורי התעשייה.

המיצב המרכזי בתערוכה הוא "הסטודיו של האמן"- המציג את האולפן של הדיג'יי שיהפוך במשך התערוכה גם לתחנת רדיו שתשודר כסטרימינג לייב לערוץ YouTube ייעודי וגם כ- Boiler room לייב בגלריה. עבודות נוספות בתערוכה:  ASHDOD MIX – עבודה המשלבת הקלטות סאונד וצילומי וידיאו של אשדוד, היוצרים יחד את פס הקול של אשדוד, אוסף של קונטרולרים שיוצגו בתערוכה, "קיר אינסטגרם" בו יוצגו צילומים של האולפן הבייתי של דיג'אים ואמני מוזיקה ומייצבים מרתקים נוספים.

התערוכה בשיתוף בית אריה קלנג, החברה העירונית לתרבות אשדוד, עיריית אשדוד, מכללת BPM, חברת Pioneer israel  ובירה מכבי. ניהול אמנותי ואוצרות: מרינה פוזנר

פתיחה: יום שישי ה-17.1.20, בשעה 12:30, נעילה: 16.4.20, בית אריה קלנג באשדוד

אוצרות וניהול אמנותי: מרינה פוזנר. ביום שישי ה-17.1.20 בשעה 12:30, יתקיים אירוע הפתיחה של התערוכה בבית אריה קלנג (גבעת יונה). האירוע שיהיה פתוח לקהל הרחב חינם, כולל מסיבת צהריים עם דיג'אים מקומיים ומחוץ לאשדוד, הופעות לייב ובשיתוף הברים בעיר.  נעילה- 16 באפריל 2020. כניסה לתערוכה ללא תשלום

בית אריה קלנג, בית האמנים החדש בגבעת יונה, יאיר 2, אשדוד.

הגלריה לאמנות ומוח ירושלים עם טופוגרפיה של ראיה

אילת כרמי מתוך התערוכה טופוגרפיה של ראיה (צילום יובל חי)

"טופוגרפיה של ראיה" הינה תערוכת יחיד חדשה של האמנית אילת כרמי, העוסקת בהבדלים שבין התפיסה החושית לבין הפענוח של תפיסת המציאות, והיא פרי שיתוף פעולה בין האמנית לבין חוקרת המוח, ד"ר איילת מקיטון.

מחקריה של ד"ר מקיטון מבהירים את גבולות למידת הראייה לאחר עיוורון. ראשית מחקרה נערך באתיופיה, בשיתוף עם מעבדתו של פרופ' אודי זהרי, אשר בדק את ראייתם של ילדים לאחר ניתוח להסרת קטרקט. מחקרה הנוכחי בהדסה, במעבדתה של פרופ' נטע לוין, עוסק בבוגרים שנולדו עם פגם גנטי בראיה, וטופלו בהליך חדשני, שמביא לשיקום אזורים מסוימים במוח. מקיטון זיהתה כי קיימת תקופה קריטית בהתפתחות, בה נלמדת פרשנות מסוימת לקלט החושי במוח, שלאחריה קשה או בלתי אפשרי ללמוד אותה. יצירותיה של האמנית אילת כרמי מתכתבות עם מחקריה של ד"ר מקיטון, ומהוות הצצה לתחושה האמביוולנטית הנוצרת עקב הפער בין קבלת קלט ראייתי תקין לבין פרשנות לא ברורה של אותו קלט. על גבי ניירות פרגמנט עכורים היא מייצרת שכבות של דימויים צבעוניים, המרכיבים צורות המתלכדות לעולם תלת ממדי. אלו מהווים מעין רשומון של מציאות בו אלמנטים ועדויות של המציאות מתפרקים ומורכבים מחדש. האמנית נוטשת את המציאות הממשית ומדמיינת אחרת תחתיה. בחירות זו, היא מאפשרת לצופים להרהר במציאות ולברוא עולם חדש. בעשייה האמנותית של כרמי נוצרת פעולה אקטיבית חדשה של ראייה ומחשבה אודות העולם הגשמי המונח לנגד ענינו.

רב השיח המדעי-אמנותי מתחיל בתופעות הפיזיקליות המתקיימות במוחם של הנחקרים, עובר דרך פענוח הממצאים על-ידי החוקרת ופירושם ביצירתה של האמנית, ומסתיים במוחו הקודח של הצופה. כרמי מנהלת דיאלוג עם החוקרת מקיטון מאז 2015, אז הציגה בבית האמנים בירושלים גוף עבודות תחת הכותרת "עצב הראיה". בתערוכה הנוכחית מפתחת האמנית את רעיונותיה תוך התייחסות לחלל בהן הן מוצגות. כרמי יצרה עבודה לחלון המשקיף למכון למדעי כדור הארץ, בו היא מנהלת דיאלוג בין שני גופי המחקר- טופוגרפיה של הראייה.  כך היא כורכת את שאלות הפנים והחוץ של המקום וגופי המחקר גם יחד ואלו מתערבבים ביצירה עצמה. בפעולה אמנותית זו נוצרת פעולה אקטיבית חדשה של ראיה ומחשבה אודות האמת המונחת לנגד ענינו.

אילת כרמי, ילידת 1967, קיבוץ בית השיטה, חיה ויוצרת בהרצליה, הציגה לאחרונה במספר תערוכות קבוצתיות ויחיד ביניהם: "שביל ישראל התהלוכה" עם מירב הימן (מוזאון פתח תקווה ווילה תמריס צרפת, אוצרת דרורית גור אריה) (2018), גלריה קניזניק באוניברסיטת ברנדייס, עם מירב הימן, (2019) ,"ספרה" עם מירב הימן בגלריה לאמנות נווה שכטר (2018), "גרנלדה" תערוכת יחיד (במשכנות שאננים, ירושלים, אוצרת רז סמירה 2019) "אלכסנטרופיה" (במוזאון חיפה אוצרת סבטלנה ריינגולד) "אדם דואג" במשכן לאמנות עין חרוד (אוצרת: גליה בר אור 2004), "אלפיים רגל", מרכז רפורמי בהנובר, גרמניה (אוצרת: פרדריקה שוורץ, קט') בתערוכות קבוצתיות במוזיאון תל אביב, מוזיאון חיפה ועוד. כרמי, זוכת פרס השרה לשנת 2017 ופרס עידוד היצירה של משרד החינוך, התרבות והספורט לשנת 2010, ציון לשבח, פרויקט "דיוקן ראשון" מטעם מועצת הפיס (2003) / מלמדת ציור במדרשה לאמנות בבית ברל, בסדנאות מוזיאון תל אביב ובמחלקה לתקשורת חזותית במכון הטכנולוגי חולון (hit) . נעילה: 30.3.2020. הכניסה חופשית

הגלריה לאמנות ומוח ע"ש מרטין דאסו שבמרכז אדמונד ולילי ספרא למדעי המוח (ELSC) האוניברסיטה העברית בירושלים

בית בנימיני ת"א עם שתי תערוכות חדשות: שבט בנימיני ושכבות

שבט בנימין אוצרת: דנה גילרמן: משתתפים: רענן חרל״פ, סיגלית לנדאו, חן שיש, רות פתיר, יעל פרנק, גבי קריכלי, רועי כרמלי, שחר יהלום, אבי קריצמן, אלעד רוזן, ירון אתר, אסף אלקלעי. הרעיון לתערוכה ״שבט בנימיני״ נולד מתוך הכרה בכך שבעשור האחרון החימר הפך לחומר שכיח ביצירתם של אמנים עכשוויים בינלאומיים וכמעט בכל תערוכה בעלת היקף. רבים מהאמנים הבולטים בעולם היום מגרייסון פרי (Grayson Perry), שזכה בפרס טרנר ב-2003 עבור אגרטלי הקרמיקה המצוירים ועד סימון לז׳ה (Simone Leigh), זוכת פרס הוגו בוס, שהציגה לאחרונה בגוגנהיים פסלי נשים שחורות מקרמיקה, משתמשים בחומר קרמי בדרכים שונות ובעיקר באופן אחר מהשימוש המסורתי: הם אינם מגיעים מתחום הקדרות וההיסטוריה שלו, אלא משפת האמנות העכשווית שמנכסת לעצמה מדיומים וחומרים שונים ויוצרת מהם שפה חדשה. השימוש בקרמיקה הוא חלק מהחזרה ליצירה בלתי אמצעית וישירה עם חומר, לשימוש ב׳קראפט׳ כאמירה ביקורתית (כלומר, במלאכות יד שונות שנתפסו כ׳אמנות נמוכה׳), המאפיין את העשורים האחרונים בשדה האמנות. לצד עיסוק בזהות, בהיסטוריה, בתרבויות רחוקות, בחומר כחומר, כמו גם השיח המתמשך בין אמנות שימושית לאמנות גבוהה. השימוש בחומר גם מצטייר כתנועת נגד לכניסת המדע, הטכנולוגיה והבינה המלאכותית הנוכחים יותר ויותר בשדה.

תחילת תהליך העבודה על התערוכה ״שבט בנימיני״ בפנייה אל שבעה אמנים ואמניות ישראלים שהשימוש בחומר קרמי דווקא אינו מאפיין את יצירתם, אם בכלל. רות פתיר, יעל פרנק, גבי קריכלי, רענן חרל״פ, סיגלית לנדאו, חן שיש ורועי כרמלי הוזמנו ל׳רזידנסי׳ בבית בנימיני שבמסגרתו התאפשר להם להגיע לסדנאות הקרמיקה ולקבל הדרכה בתהליכי עבודה ושריפה. היה מעניין לראות באיזה אופן הם ישתמשו בחומר החדש עבורם ואיזו טרנספורמציה הוא יעבור ביצירתם.

במהלך חודשי הקיץ הם הגיעו למקום, עבדו עם חומר קרמי בליווי אסיסטנטים, התוודעו לתהליכים הארוכים הנדרשים לעבודה עם החומר מהפיסול ועד לשריפה. ההיכרות הראשונית עם החומר יצרה סקרנות, מחשבות חדשות, כמו גם מוקדים בעיתים ומשברים. למשל ההבנה כי הזמן האיטי של תהליך היצירה הוא גורם מכריע בעבודה עם החומר, מה אפשר לעשות איתו ומה כמעט בלתי אפשרי בפרק זמן שעמד לרשותם, כיצד מצליחים לתווך סקיצות לתוצר ובכלל איך המפגש עם סדנה מסודרתשיש לה היגיון עבודה פנימי משלה עם אמנים הרגילים לעבוד לבד בסטודיו, אדונים לזמנם. תהליכי העבודה היו לא פשוטים והפתרונות מגוונים. לצד הקבוצה הזו הוזמנו חמישה אמנים ואמניות שעבדו בשנים האחרונות עם חומר קרמי: שחר יהלום, אלעד רוזן, אסף אלקלעי, אבי קרייצמן וירון אתר. חלק מהעבודות הוצגו בעבר ואחרות נוצרו במיוחד לתערוכה זו.

בתערוכה יוצגו מעין 12 מיצבים שאינם מנהלים דיאלוג אחד עם השני אלא בינם לבין עצמם. אפשר לראות בהם 12 דגימות של תהליכי עבודה, נקודת עשייה בזמן ואולי אפילו רגע של תפנית, שיתגלה בדיעבד.

ובגלריה הקטנה: "שכבות" layers –  –  יאיר לוי ואילה צור: אוצרת: עינב ברנס אליאסוב. התערוכה "שכבות" מבקשת לבחון דיאלוג המתקיים בין גופי עבודה שונים של שני אמני חומר אשר לא מכירים אחד את השנייה ויוצרים בעבודתם ביטוי חומרי הבנוי רבדים ושכבות השוזרות בתוכן היסטוריה משפחתית, מקומיות, סיפורים אישים וסודות כשחלקן גנוזות וחבויות בתוך החומר וחלקן גלויות ומספרות סיפור. יאיר לוי הוא אמן חומר הרואה בעבודת האובניים המסורתית את נקודת המוצא לעבודותיו. לוי בוחן בעבודותיו ניגוד בין חומרים, מרקמים, צבעוניות וטכניקות עבודה ובכך מייצר מתח בתוך האובייקטים עצמם.

בעבודתו "סלעי וצורי" מתקיים מתח בלתי פוסק בין חוץ לפנים, לוי מתייחס למעטפת, לסלע כמטאפורה לחיצוניות קשיחה ומחוספסת, גסה וחומרית המנסה להגן על הפנימיות הרבודה, העדינה, השברירית והמתפרצת. עבודתו של לוי בוחנת באופן עמלני את הקשר בין ציבורי ואישי, גאולוגי והיסטורי, גנוז ומוחצן.

הטיפול החומרי של לוי בין יחידות פורצלן דקיקות לבין חומר גס ומבעבע מייצר מתח צורני בין נפח ושפה, צורה וצבע, שקיפות וגסות ושבריריות ופגיעות. האובייקטים של לוי מאופקים ואימפולסיביים בו-זמנית, והם בודקים מפגשים בין פרופורציות, תלת ודו ממד, צבעוניות וטיפול בפני שטח ((surface.

אילה צור בעבודותיה יוצרת בחומר הקרמי ורואה בו מדיום אמנותי לביטוי רעיונות ורגשות תוך התכתבות עם מלאכות יד מסורתיות אחרות ושילובן בנגיעות עכשוויות בחומר הקרמי. צור, שואבת את ההשראה שלה מעולמות הטקסטיל, הדפוס, מגילות הנייר, הכתב והקליגרפיה הקרובים לליבה, דרכם היא יוצרת בעבודותיה רב שכבתיות, בגלוי ובנסתר, בשבריריות ובעדינות של החומר ובשילובו עם חומרים אחרים.

צור שבמקביל לעבודתה בחומר הקרמי עבדה בשנים האחרונות כאורגת בגלריה לאריגה בצפת העתיקה וכך "רקמה" בגוף עבודותיה אינטרפרטציה אישית המחברת בין עולמות בינתחומיים חומריים. היא בוחנת בעבודתה את המתח המתקיים בין חומר קרמי וטקסט, קליגרפיה, רקמות, הדפס תוך טיפול רפטטיבי ובדיקת גבולות ויחסי הכוחות בין התלת והדו ממד באובייקטים השונים.

בית בנימיני – המרכז לקרמיקה עכשווית, רחוב העמל 17 תל אביב. פרטים באתר… בטל': 03-5182257

מוזאון הנגב לאמנות עם מה אומרים העצים של אולגה קיסלבה

מה אומרים העצים (צילום מאי אופנהיים)

התערוכה של האמנית והחוקרת אולגה קיסלבה, היא תוצר של מחקר מדעי ופרשנות אמנותית בדבר הקשר שבין בני האדם לצומח, המשקף היסטוריה של מערכת יחסים מורכבת. בתערוכה מוצגים מיצבים ועבודות וידאו שמשקפים גילויים משמעותיים ומסקרנים בתחום המדעי; תקשורת ושיח בשפה משותפת בין עצים בשני עברי גדות הירדן, והצגת תרגומה לשפת בני האדם בטכנולוגיות מתקדמות.
דרכים להצלת זני עצים נכחדים מאזור הנגב והערבה, להם חשיבות תרבותית והיסטורית.

מטרת הפרויקט – הקמת אוטופיה מדעית-אמנותית שתוכל להפחית את הנזק שנגרם לטבע עקב הזמן והפעילות האנושית. אוצרת התערוכה: ד"ר דליה מנור

עבודותיה של קיסלבה מצויות באוספיהם של 25 מוזיאונים חשובים ברחבי העולם, ומשנת 2007 היא מכהנת כראש המכון הביו-לאומי לאמנות ומדע באוניברסיטת הסורבון בפריז שם היא מרצה על אמנות עכשווית כבר כשלושה עשורים.

הפרויקט בתערוכה משקף את ההיסטוריה המורכבת של מערכת היחסים בין האדם והטבע. הצוות בראשות קיסלבה בחן הבדלים תרבותיים ואת השינויים שחלו בדימוי העץ לאורך היסטוריה, כסמל וכרעיון פילוסופי שרבים מהם היוו בסיס לפרויקט EDEN. כמו "עץ הדעת טוב ורע" ביהדות ובנצרות, "עץ בודהי" של הבודהיסטים, "עץ האושר" באסלאם ו"עץ החיים" בקבלה. אלו בנוסף לדימויים אחרים של עצים שהפכו לסמלים בתרבויות שונות ברחבי עולם

קיסלבה משתמשת בטכנולוגיות חדשות ליצירת אפשרויות תקשורת בין עצים שגדלים בארצות וביבשות אחרות, בשיתוף ביולוגים, מעצבים, בלשנים. כשמטרת הפרויקט, היא להקים אוטופיה מדעית-אמנותית שתוכל להפחית את הנזק שנגרם לטבע עקב הזמן והפעילות האנושית. החייאה של צמחים ובעלי חיים שנכחדו ולמידת הבעיות הסביבתיות והאקולוגיות הן חלק נכבד מסדר היום של המדע, גם בישראל, ושל קיסלבה. מאז שנת 2016 היא שוקדת על פרויקט EDEN במזרח התיכון, פועלת בשיתוף פעולה הדוק עם מדענים ישראליים, במטרה לשחזר זנים מקומיים שנכחדו או נעלמו כמו הצמחים המקומיים האגדתיים כדוגמת מור הגלעד (אפרסמון), לו יוחסו סגולות רפואיות ו"דקל מתושלח" שהיה מרכזי לתזונת תושבי הערבה.

סדרת העבודות הטכנולוגיות "הרשת הביולוגית", מוצגת באולמות הקומה השנייה של מוזאון הנגב, ומשמשת כמרכז תקשורת בין צמחים, עצים מקומיים בעלי מטען סמלי עשיר שגדלו פעם על גדות נהר הירדן. המיצב יער הרפאים מוקדש לשחזור זן נכחד של דקל התמר, המכונה "מתושלח". המיצב בנוי משני מסכים המשדרים וידאו בשחור-לבן. עץ הדקל המיוחד הזה, צומח לאחר 2000 שנה הודות למאמציה של הביולוגית איליין סולוויי ממכון הערבה שבקיבוץ קטורה שבנגב. והוא נבט מזרע עתיק שנמצא בין הריסות מצדה. חלק אחר במיצב יצרה קיסלבה מהדפסות תלת מימד של זרעים קדומים שצמחו בישראל של היום לפני 1500 שנה – תגליות נדירות שבחרה להנציח ולהדגיש את חשיבותן להווה ולעתיד שלנו. מבקרי המוזיאון יכולים להיטמע באווירת העבר, המנסה לשנות את מפת ההווה בעזרת טכנולוגיות חדישות.

בקומת הקרקע של המוזאון יוצג המיצב יער עתיק חדש, קבוצות של עצים חיים קטנים שהובאו מן הערבה. המיצב משפיע על כל חושי המבקרים בו-זמנית ומגלם את המגמה הארכיטקטונית הפופולרית של זליגת החוץ אל הפנים. העצים יוצרים תחושה מיוחדת של חגיגה אקולוגית המיועדת למבוגרים ולילדים, שמשקפת את הרעיון האקולוגי שמקדם התקרבות אל הטבע מבלי להיפרד מהסביבה העירונית. נעילת התערוכה: 28 במרץ 2020

מוזאון הנגב לאמנות: רחוב העצמאות 60, באר שבע. פרטים באתר… ובטל':   08-699353
ביתן הלנה רובינשטיין לאמנות בת זמננו עם היקום: יונתן ויניצקי

המיצב "היקום" פרושׂ על פני שלוש קומות הביתן ומהווה מודל של תערוכה. 16 האלמנטים המרכיבים אותו מתוכננים בקנה-מידה 1:1 – אך מהות קיומם, כמושג וכחומר, כולה דגם.

שם המיצב לקוח מכותרתו של ספר מאת אביגדור המאירי, שראה אור בשנות ה-50 של המאה הקודמת והיה הניסיון הראשון בעברית לתַקשר את מדע האסטרונומיה לנוער. השאלות הפיזיקליות והפילוסופיות על טבעו של היקום כ"אתר" המאכלס את כל הצורות, העצמים וההתרחשויות, מתגלמות בחלל,  כהצבה המותחת את הגבולות של מושג התערוכה. הצופה משוטט במערך מחזורי של 15 דק', בו מופעלים בו-זמנית כל האלמנטים האודיו-ויזואליים, ו"סיפור" התערוכה נגלל כמערכת גומלין מסועפת בין המוצגים לבין נקודות המבט של הצופה ושל האמן.

את התערוכה מלוות שלוש דמויות ששבות ומופיעות במספר רב של אלמנטים. הבחירה בשלוש הדמויות – אנטון (בגילומו של פיראס נסאר), עזרא (בגילומו של מיכאל מושונוב) ובתיה (בגילומה של עומר גולדמן) – שאולה גם היא ממבנה ״היקום״ של  אביגדור המאירי: לאורך הספר שלושה חברים צעירים מנהלים שיחה עם המחבר, ושאלותיהם מניעות את הלימוד על אודות היקום. דמויותיהם של אנטון, עזרא ובתיה נבראו עבור התערוכה כגרסה חדשה ובוגרת. הן מבוססות על מקורות שונים, משתנות ולובשות צורות שונות ובכך מתרחבות לכמה אנטונים, עזראים ובתיות המתקיימים במקביל ביקום זה.

בלובי של הביתן, בכניסה לחלל התערוכה, תלוי ציור של האמנית בתיה עוזיאל (1934-2018). הציור, שהיה תלוי בביתה עד לפטירתה, נרכש לאחרונה ע"י האמן. הדימוי שנוצר מרצועות אלומיניום ופולימר גרוס מזכיר גלקסיה, יקום. בתיה עוזיאל היא דמות מיתולוגית בהוראת מלאכות היד השונות. היא פרסמה ספרים רבים והנחתה תכניות טלוויזיה שבהן הציעה אפשרות של יצירה עצמית מחומרים זמינים, המעודדים מיחזור ויצירתיות. עוזיאל דגלה בהעברת הידע לדורות הבאים – כיצד ליצור – ככתיבה של פרוטוקול, וכדבר שניתן ללמד, לשחזר ולממש.

העבודה של יונתן ויניצקי מתייחסת למכלול התפקידים המקיימים את שדה האמנות ומתממשים לכדי "תערוכה". מלבד האובייקט האמנותי היא כוללת את עיצוב החלל, האוצרוּת, הכתיבה ואמצעי תיווך והפרסום. התרבות החומרית נחשפת ביצירתו כתודעה היסטורית וכמסע אוטוביוגרפי הנישא על כתפי מודלים קיימים: דימויים, חפצים, נוסחי כתיבה וטכניקות עבודה. הרגישות לחיי מעש ומלאכה מעמיקה בתערוכה לכדי הכרה כי היצירה, בשייכותה לתחום המעשה, גם אם נֶהגְתה כתודעת יחיד – היא תמיד מארג של רבים, "יקום". התערוכה התאפשרה הודות לתמיכת  Beauchamp Estate, הסרט הופק בסיוע קרן משפחת אוסטרובסקי. הקטלוג באדיבות פרס הקרן ע"ש הציירת נתה דושניצקי-קפלן לשנת 2019. ביתן הלנה רובינשטיין לאמנות בת זמננו ‏‪שד' תרס"ט 6, תל אביב/ הכניסה חופשית.

טיולים

חדש: תצפית עוצרת נשימה מצפת ליער בירייה, הרי מירון והעיר

לצד חידוש התשתיות ותהליך הפיתוח האינטנסיבי שעוברת העיר צפת במהלך השנה האחרונה, במהלך הימים האחרונים נחשפה בצפת תצפית מרשימה ועוצרת נשימה מכיוון הר כנען, זוג צעיר מחולון קיים בתצפית המרשימה הצעת נישואים מרגשת ביום שישי האחרון!.

התצפית הפנורמית מאפשרת לחוש את הגליל, האוויר הפתוח והסביבה המרשימה. לאחר סיור עבודה שקיים ראש עיריית צפת שוקי אוחנה וצוותו באזור תחנת המשטרה ומרכז הקליטה בעיר, הבחינו הצוותים בסבך של צמחייה ועצים המפרידים בין נקודת התצפית הפוטנציאלית לבין יופיו של הגליל בכלל והעיר בפרט. ראש העיר הנחה על פתיחת הנוף ושימוש במשאב הטבע הייחודי של צפת וצוותים החלו לחשוף את הנוף מכיוון משטרת צפת לעבר צומת בירייה. בנקודת ההתחלה נפתחה תצפית פנוראמית מרתקת המאפשרת מבט לעבר יער בירייה, הרי מירון, פארק עמק התכלת, העיר צפת ועוד. כעת, מתכוונים בעיריית צפת לבצע פיתוח נוסף במקום הכולל הצבת מפת הסבר, מעקה בטיחות, ספסלים וכו', ולהפוך את נקודה זו לאטרקציה נוספת בעיר הן מבחינת התושבים והן מבחינת התיירים הפוקדים את העיר. הנקודה המרשימה הפכה אטרקטיבית במיוחד ולאחרונה זוג מחולון אף בחר בנקודה זו להצעת נישואים מרגשת.

"כאשר אנחנו מדברים על ליטוש היהלום שנקרא צפת – זו הדוגמה הטובה ביותר. לצפת פוטנציאל עצום, אוצרות טבע ונופים קסומים, שהוזנחו במשך שנים והציבור שכח מקיומם. באמצעות הסיורים כאשר אנו מקוטטים רגליים ובוחנים את הדברים בשטח, מגלים עוד ועוד אוצרות אותם נמשיך לפתח ולטפח" אמר ראש עיריית צפת שוקי אוחנה

אתר החרמון מושלד ומוכן

הר החרמון מושלג (צילום דני בר)

סוף השבוע האחרון שהיה גשום וחורפי במיוחד, כיסה את אתר החרמון במעטה לבן מלא, במפלס התחתון נערם השלג בגובה של כ35 ס"מ ובמפלס העליון הגיע השלג לגובה 50 ס"מ לערך. לאחר פילוס צירי התנועה מהשלג, נפתח האתר למבקרים בשבת. אלפי מבקרים פקדו את האתר ונהנו מבילוי חנוכה ומחוויית שלג ראשונה ומהנה. גם בסופ"ש הקרוב צפויה מערכת נוספת שאולי תביא לפתיחת האתר לגולשים

שנת 2020, מתקבלת בברכה באתר החרמון שנצבע בלבן והחל בהפעלת רכבל הקרוניות החדש שנחנך ממש החודש, לרווחת המבקרים הרבים. סוף השבוע שעבר ייזכר כאחד מאירועי הגשם המשמעותיים שידעה המדינה, כך גם לגבי אתר החרמון שקיבל מנת שלג ראשונה החורף, מנה יפה ומכובדת שאפשר את פתיחת האתר למבקרים. גולשי הסקי נדרשים לעוד קצת סבלנות. יתכן בסופ"ש הקרוב כבר מגיעה מערכת נוספת שתשלים את המשימה.

במהלך החורף נעשו באתר עבודות מקיפות, הפרויקט הגדול והמרכזי הוא אכן בניית הרכבל החדש, שנמשכה כ-9 חודשים. הרכבל מציב את אתר החרמון בראש רשימת הרכבלים בארץ, עם רכבל בן 42 קרוניות, בכל אחת עולים 8 מבקרים, הרכבל מונגש לבעלי מוגבלויות ומאפשר עליה למפלס העליון עם כיסאות גלגלים. מהירות הנסיעה כ-5 דק' לעומת 15 דק' ברכבל הישן, במהלך שעה אחת יעלו כ-2400 איש לעומת 700 ברכבל הקודם. מדובר במוצר מתקדם שיענה על צורכי האתר ויקצר תורים. בנוסף, הושקעה עבודה בבניית סנו פארק לגולשי הסקי המקצועיים, מתחם לגולשים שנבנה בהר עצמו ולא בשלג כפי שנבנה לראשונה בשנה שעברה. בקרוב, תתאפשר מכירה אינטרנטית של כרטיסים לאתר, דבר שיקל על המבקרים הרבים ועל הקופאים באתר.

אתר החרמון הינו אתר נופש פעיל בכל ימות השנה, אתר הסקי והשלג היחיד בישראל,  עוגן תיירות מרכזי בצפון שמושך אליו מאות אלפי מבקרים מידי שנה. האתר משתרע על כ- 2,432 דונם, בגובה 1,600 – 2,040 מטר מעל פני הים. בחודשי החורף, בדגש על ימי שלג, פעילות האתר מתרכזת בבילוי כולל בשלג לצד אתר סקי מקצועני, מסלולי גלישה, סקי, סנובורד ובית ספר ישראלי לגלישה. מבקרים רבים מרחבי הארץ מגיעים לחוות יום בשלג הישראלי, בצפייה, משחק, שעשוע, נסיעה ברכבל  המבקרים למפלס העליון, אורך הרכבל 1250 מ' והוא פועל לאורך השנה, העלייה מותרת בכל גיל. במפלס העליון של האתר ניתן ליהנות  מבילוי בבור מזחלות השלג. במפלס התחתון פועלות מגלשות האקסטרים (כל השנה), מסלול באורך 1 ק"מ,  עליו נעה המזחלת ומגיעה למהירות של עד 45 קמ"ש, הגולש שולט באמצעות בלם יד במהירות המזחלת. המסלול בנוי מעליות, ירידות וסיבובים מפתיעים בין נופי החרמון הפראיים. (מגיל 3 ומעלה ועד גובה 1.45 ס"מ בליווי מבוגר). ניתן לגלוש במזחלת לבד, או בזוג ומדובר בחוויה מלאת ריגוש והתלהבות. בנוסף, יהנו המבקרים מה"סקיי ריידר", כסאות תלויים באוויר,  סוג של רכבת הרים עדינה וכשההר מושלג מתחת, מדובר בחוויה מרהיבה.

כבר בעליה  צפונה לאתר כשעוברים את הנחלים השוצפים ומטפסים לעבר האתר, נכנסים לאווירה אלפינית של חופש ואוויר נקי עם נוף מסנוור 360 מעלות באחד המקומות היפים בישראל.

למי מתאים: לכל המשפחה. שעות פעילות: 08:00- 16:00 (כניסת רכבים עד 15:00) הכניסה והמתקנים בתשלום. יש להתעדכן באתר… או בטל':1599-550-560

אוהבים חדרי בריחה? אוהבים ניווט? אוהבים טבע?
קהילת תל אביב-יפו והסביבה של החברה להגנת הטבע ו צוות "וותיקים בסביבה" של תל מיכל בהרצליה מזמינים אתכם למשחק שבסופו תכירו מקום נפלא בהרצליה, וגם תרכשו ידע.

כיצד לשחק? הזינו בווייז "שביל תל מיכל" (הכניסה משדרות אבא אבן בהרצליה), הורידו את אפליקציות המשחק Treasure Hit וכתבו את מספר המשחק – 67402. המשחק ייפתח במשך הנחיות ולאחר מכן יופעל סרטון קצר.

חשוב! – לקרוא את ההנחיות ולצפות בסרטון, ורק אז לצאת לדרך לפי השאלות והרמזים.

רשות הכינרת ממליצה: טיול אל פריחת הנרקיסים בתל אנפה, בגליל העליון

נרקיס (צילום רבקה מזרחי)

ברשות הכינרת ממליצים על טיול לכל המשפחה לתל אנפה- הגשם הרב שירד, ניקה וחידד את הצבעים בטבע והצמיח תוך כמה ימים את צמחי ופרחי החורף ואת הגיאופיטים הנפלאים. בתל אנפה שבגליל העליון כבר החלה פריחת הנרקיסים הריחניים שתמשך לאורך חודש ינואר.

תל אנפה (תל אל אח'דר בערבית- התל הירוק) ממוקם על כביש 918, מדרום לקיבוץ כפר סאלד. בנסיעה נפרשים שדות העמק המכוסים פלומות ירוקות בשלל גוונים של ראשית צמיחת הגידולים החקלאיים. לפני הביקור בתל מומלץ לבקר בגן פסלים של צביקה, ממש בכניסה לכפר סאלד. צביקה, אמן, חבר הקיבוץ, יוצר דמויות אנשים ובעלי חיים הצופים אל נוף עמק החולה, החרמון המושלג והרי נפתלי. הפסלים עשויים מתכת ממוחזרת של כלים חקלאיים, ששימשו את חקלאי העמק ומשולבים בהם חלוקי נחל ועוד.

מכפר סאלד, נוסעים בנסיעה קצרה דרומה, לתל אנפה, אשר מכונה בפי אנשי הגליל "גבעת הנרקיסים", מחנים בחניה המסודרת ממערב לכביש (יש שילוט חום) וצועדים רגלית בשביל מעגלי, אל נקודת הסבר על השמורה והתל ומשם לפריחת הנרקיס המצוי, מהידוע שבפרחי ישראל. ראשו הלבן של הנרקיס המצוי מעוטר בכתר זהב. תל אנפה הינו אחד הריכוזים היפים ביותר בישראל, של נרקיסים. על התל- צומחות אלות אטלנטיות מרשימות בגודלן.

ממש בתחילת השביל ניתן להבחין בשרידים ארכיאולוגים שמבצבצים מתוך חפירות שנערכו במקום. התל הוא למעשה אתר עתיקות בעיקר מהתקופה ההלניסטית אך גם מתקופות קדומות יותר, שנחשף כאשר חפרו באזור בריכת דגים. בשל מיקומו האסטרטגי הגבוה הוקם עליו אקרופוליס, וסביבו עיר שוקקת חיי מסחר בינלאומי. ניתן לראות את שרידי חומה שהקיפה את התל ושרידי היישוב מתקופות שונות. בחפירה נתגלו שרידי בניין מפואר ווילות גדולות, בהן חדרי רחצה, ציורי קיר, עיטורי פסיפסים באבנים צבעוניות וזהב מערי יוון, כלי זכוכית עדינה, מטבעות מאסיה הקטנה ועוד. העיר ניטשה בסוף המאה ה-1 לפנה"ס ולא יושבה עוד. לפני העיר ההלניסטית המפוארת שכן כאן ישוב מהתקופה הפיניקית, אשר גם תושביו עסקו במסחר בדרך לדמשק.

השביל ממשיך עד לנקודת תצפית יפה, המשקיפה על עמק החולה. בצומת השבילים פונים שמאלה ומשם חוזרים באותה הדרך עד לרכב. אורך המסלול- כשעה וחצי. מסלול קל, מתאים לכל המשפחה, הכניסה חינם. יש להצטייד בנהלי הליכה גבוהות וכדאי גם במשקפת לצפות על הציפורים הנודדות בעמק החולה בתקופה זו של השנה. לשים לב שלא לדרוך על הנרקיסים, ולאסוף אתכם את האשפה, לפח מסודר שיש בכניסה לאתר.

לעוד המלצות לטיולים באזור הגליל והכינרת אתר רשות הכינרת…

מטיילים בארץ כרמי זית

חבל "ארץ כרמי זית", הנמצא באזור כרמיאל, משגב ובקעת בית הכרם מגלם בחובו עולם ומלואו,. הוא משלב מגוון תרבויות, אתרים ייחודיים, קולינריה נפלאה ופסיפס אנושי מרתק *  גיבשנו עבורכם המלצת בילוי  לכל המשפחה, באזור משגב. בואו להכיר את האתרים הכל כך מיוחדים שבו.

זוחרקים: איפה? שכניה, מועצה אזורית משגב. מה? גן עדן (פראי) בלב משגב. מרכז המבקרים נמצא ביישוב שכניה והוא מסוג המקומות שאתם פשוט חייבים לבקר בו. אם זה כדי ללמוד על זנים נכחדים, או כדי להתמודד עם פחדים מהילדות, למשל – להישאר בחדר אחד ביחד עם נחשי ענק, או כדי להכיר את הבעלים, החוקר, המדען והחולם הראשי, יעקב בן מרדכי. בקיצור- חוויה אמיתית. מתי? כל ימות השבוע בתיאום מראש בלבד. לפרטים נוספים: יעל נאמן 050-2971962 www.meital-labs.co.il
חפשו בפייסבוק- זוחרקים – מרכז מבקרים מיטל מעבדות
גן הפסלים  איפה? מנוף, מועצה אזורית משגב. ממש לפני הכניסה ליישוב, יש לפנות שמאלה לשלט אבן "גן הפסלים". מה? ביקור עצמאי בגן הפסלים הנפלא של האומן רמי פלדשטיין. רמי, תושב מנוף, פסל מחונן ורגיש, מפסל פסלים גדולים ומרשימים באבן מקומית ומצליח ליצור במבקרים רצון עז להתחבר ולגעת באבנים ובפסלים שהוא יוצר. הסיור העצמאי הוא ללא תשלום ולכן אין צורך לתאם. מומלץ ביותר להגיע ולתאם מראש סיור מודרך. בסיור רמי מסביר על הפסלים, מעשה ידיו, בדרכו הייחודית ולוקח את המבקרים לביקור בעולמם הפנימי, ולהסתכלות עמוקה לתוך נבכי נשמתם. הביקור משאיר רושם חזק, כזה שמלווה אותך הרבה אחרי שהביקור הסתיים. חוויה פנימית חזקה ומטלטלת.
מתי? הסיור העצמאי-ללא תשלום. כאמור, ההדרכה היא בתשלום ובתיאום מראש. לפרטים נוספים:  053-7726510 רמי פלדשטיין

סדנת פסיפס   איפה? יעד, מועצה אזורית משגב. מה? הפסיפס הינו אמנות עתיקה, החוזרת לחיינו בלבוש מודרני. אנחנו ממליצים לכם לקחת פסק זמן, ולצלול לעולם של צבעים, צורות, ו… שמחה! לימוד הפסיפס מתאים למבוגרים וילדים, ואינו דורש כישורים מיוחדים. מחצית מחייה המקצועיים עבדה נועה בצד המדויק של עולם העבודה – בפיתוח תוכנה. במהלך מפתיע של החיים הגיעה לעסוק ביצירה בפסיפס. נועה אוהבת להקים יחד עם קבוצות אנשים, פסיפס גדול ומרשים למקום בו הם חיים או עובדים, ונהנית מאוד לאפשר
לאנשים שחשבו ש"הם לא יצירתיים" להתבטא וליצור בעזרת הפסיפס. מתי? בתיאום מראש. לפרטים נוספים: נעה בן אור 054-6240028   www.psefas.com. חפשו בפייסבוק- נעה בן-אור פסיפס ועוד

סדנת רוקחות טבעית ב"יער" איפה? קיבוץ יחד, מועצה אזורית משגב. מה? גדי פרנק מתגורר בקיבוץ יחד. גדי מדריך בארגון 'שומרי הגן', ארגון המתעסק במיומנויות החיים בטבע, ומנהל ביחד עם שותפתו הודיה את העסק "יער" כבר 7 שנים. בסדנאות מלמד גדי על צמחי מרפא, קוסמטיקה טבעית ביחס לקוסמטיקה מודרנית ולמידת ההבדלים וכמובן מלמד להכין מגוון מוצרים כמו: סבון, דאודורנט ומשחות מצמחי מרפא. משך הסדנא: שעה עד 3 שעות בהתאם לסוג הסדנא וכמות המשתתפים. לפרטים נוספים והרשמה: גדי 052-3223408  http://yaar.org.il/

מסעדת בליקר איפה? פארק תעשיות תרדיון, מועצה אזורית משגב. מה? המסעדה מציעה מנות שף ונוף מדהים לעמק בית נטופה וגוש שגב – שילוב מושלם של חוויה קולינרית ומיקום מנצח בפארק תעשיות משגב. התפריט המודרני של בליקר מגוון מאוד, מכריכים ופסטות ועד לבשרים, מאכלי ים ודגים, וגם יינות ממיטב יקבי הצפון, קפה ושלל קינוחים תוצרת בית. עם רדת החשכה המסעדה הופכת לבר עם אווירה, וניתן להנות מתפריט אלכוהול מגוון וממבחר מנות בר בהתאם. מתי? א' 11:00-16:00  ב'-ש' 11:00-23:00 . לפרטים נוספים: אייל שוורצברד 052-2545154. חפשו בפייסבוק- בליקר במשגב – מסעדה גלילית

כדורי סלק במסעדת תבל (צילום אופק אבשלום)

מסעדת "תבל" ומלואה, כי יש בה הכול איפה? מתחם המועדון הכפרי, משגב. מה? מסעדת "תבל" מציעה אוכל בריא וכשר. המסעדה מציעה תפריט צהריים עשיר של אוכל ביתי, חם ומפנק. שלומית זיו רום, שפית ובעלת המסעדה, מקפידה על איכות האוכל המוגש ומבשלת את המנות על טהרת הביתיות והבריאות. תפריט המסעדה נבנה מתוך האהבה לאוכל ומודעות לחמשת אבות המזון. הבישול משלב מגוון רחב של טעמים וצבעים ושומר על הערכים התזונתיים בכל ארוחה. במסעדת תבל ניתן לבחור מתוך מספר מנות, תוספות, סלטים, שתייה, קפה וקינוח. בימי שישי כדאי ליהנות מארוחת בוקר עשירה בסגנון בופה (בלתי נגמר…). מתי? המסעדה פתוחה בימים א'-ה' :  15:00 – 08:30  ו': 13:00 – 08:30 לפרטים נוספים: שלומית זיו רום  050-7526260   https://www.tevl.co.il/
חפשו בפייסבוק- תבל – התבלין שבתוכה מטבח ביתי בריא – משגב

תחנת המידע ביודפת תחנת המידע, המופעלת ע"י המועצה האזורית משגב,  מספקת מענה למבקרים הרבים הפוקדים את האזור. בתחנה קיים מידע מגוון ושפע המלצות, אטרקציות, מסעדות, בתי אירוח ועוד שלל פעילויות באזור. בנוסף, כדאי לצפות בסרט חווייתי הממחיש את סיפורה של יודפת העתיקה והאזור כולו. בואו להתחיל את היום עם חיוך ותה צמחים, שיבטיח לכם יציאה קלה ונעימה לטיול ב'ארץ כרמי זית', הכולל את כרמיאל, משגב ובקעת בית הכרם על שלל הכפרים המעניינים שבה. מומלץ בחום! איפה: במרכז התיירותי בואכה יודפת. שעות פתיחה: א'-ו' 9:00-15:00. לפרטים: 04-9966263  פייסבוק תחנת המידע יודפת

ספרים

6,000 ק"מ של הבטחה מאת צביה גולן

סיפורו יוצא הדופן של וולקה, גבר צעיר בן 19 מעיירה אוקראינית שעשה את הבלתי אפשרי, עזב את ביתו ויצא למסע רגלי בן 6,000 ק"מ, עתיר אירועים מסמרי שיער. זהו רומן על נחישות ואומץ ועל אהבה גדולה לארץ אחת, למשפחה אחת, ולאישה אחת. הטרגדיות פקדו את ביתו של זאב (וולקה בפי אוהביו), בזו אחר זו: אחותו האהובה, חיה, נרצחה בידי פורעים בפוגרום בעיירת מגוריהם, אמו נפטרה, ואחיו נרצח בידי פושעים באמריקה. וולקה מחליט לקום ולעשות מעשה: לעזוב את מקום הולדתו שבאוקראינה ולצאת לדרך, לעבר ארץ ישראל, לעבר מסע שלא יאמן.

את המרחק, כששת אלפים קילומטרים, יעבור וולקה במסע רגלי פשוטו כמשמעו, ובדרכו יזומנו לו הרפתקאות מסמרות שיער. הוא יוכה, ייאסר, ירעב, יעונה ויישדד, אך גם ימצא את אהבת חייו, אשר יחד עם האושר הגדול, תגרום לו לייסורי מצפון ולתהפוכות נפש. לכל אורך המסע שנמשך כשבע שנים (החל בשנת 1923 עד 1930), ילווה אותו מלאך מגן, מלא שמחת חיים והומור, שבוחר לעזור לו מסיבותיו שלו, סיבות מרגשות ומסתוריות.

6,000 ק"מ של הבטחה הוא רומן היסטורי בדוי, המבוסס על יומן חיים מרתק של  זאב נדיב ז"ל. זהו סיפור יוצא דופן על נחישות, על אומץ לב ועל היכולת של גבר צעיר ואמיץ לעשות את הבלתי אפשרי.

זהו רומן על אהבה גדולה לארץ אחת, למשפחה אחת, ולאישה אחת. צביה גולן, ילידת 1957, אם לארבעה וסבתא ל-17 נכדים, תושבת נהריה, היא דור שני לשואה, בעלת ותק של 38 שנים בחינוך המיוחד, עובדת כיום בעמותת "אנוש" המטפלת בפגועי נפש, ומעבירה סדנאות בכתיבה יוצרת. פעילה וכותבת קבועה במספר כתבי עת: jokopost, מוטיב, בין סגול ובין תכלת, גג, מאזניים.

6,000 ק"מ של הבטחה הוא ספרה השביעי. קדמו לו: כביסה מלוכלכת (2008), קולות מן החדר (2010), חטאים קטנים (2011), תהומות (2014), מר מחסני (לילדים – 2015), דממת הספק (2017) – כולם בהוצאת "קוראים" עורך אהרון לפידות. 400 עמ', מחיר 92 שקלים, להשיג ברשתות ובחנויות הספרים.

נסיכי הרוח- לראשנה ערב תרבות על הנוסטלגיה של הדור השני לעליה

בסוף חודש ינואר עורך הסופר אלי חליפה מפתח תקוה ערב מיוחד "נסיכי הרוח" המשלב סיפורים מלאי הומור עם מוסיקה אותנטית. הסיפורים מהספר שלו לא רק משעשעים את הקוראים בישראל. בניגוד לסיפורי המעברה או סיפורי העליה הספר בא מנקודת מבט נוסטלגית של הדור השני לעליה, מבבל לישראל ושואב אותנו לסיפורים מרתקים מצחיקים ומלאי חכמת חיים של שנות ה-70-80 של הדור השני של העולים דרך השתלבותם בארץ.

הערב משלב גם מוסיקה אותנטית איכותית המותאמת לדור וגם הכנה לקראת האורויזיון של המזרח התיכון…הסיפורים מלאי העצמה, כמו: חזי חליפה שנחטף בקו 300 כחייל והוצמדה סכין לצווארו נפצע מירי בחילוץ וחודש לאחר מכן זכה באליפות ישראל לריצת 5 ק"מ. כמו כן הווי תרבות: מדוע עולי עירק אינם חוגגים עם דבש בראש השנה, אלא עם ריבת תפוחי עץ ביתית, המקוננת העירקית שהגרמנים שילמו לה כסף רב כדי שתסכים לפרסם את סיפורה, על אמא עם שמונה שנות לימוד שידעה לשנות סדרי חינוך בבתי הספר למען ילדיה, והנערה הקטנה שלא ויתרה על חלומה ולאחר שנולדו שני ילדיה חזרה לרוץ והניפה את דגל ישראל באולימפיאדה והיתה רצת המרתון הראשונה של ישראל, כיצד הפכה התאונה של האחות חנה לחתונתו של הנהג הפוגע והכל בזכות צניעותה של סליחה, סיפור השקע והתקע שהוביל למאבק תרבות בין השכנה מעולי מרוקו לאמא מעולה עיראק וכיצד מלמדים במילה אחת שיעור בזוגיות שיתאים לזמן הזה.

עוד מתברר כי הסיפורים דווקא של הדור השני יוצרים עניין רב בקרב המוסלמים בבגדד וערב הסעודית שמקבלים אותם מתורגמים ומפיצים אותם. הסיפורים של אלי חליפה הפכו לגשר של תרבות.

אלי חליפה, סופר, עורך ערבי סיפורים, הקים בעבר את הוצאת הספרים "אות ועוד" וכעת הוציא כאמור את הספר "נסיכי הרוח."

ערב תרבות מיוחד עורך אלי חליפה בבית התרבות שרת 27.1.2020 ביום שני בשעה שמונה, מחיר סמלי של 30 ₪ בלבד. ערב נוסף מרכז הצעירים בבאר שבע 21.1.2020 בשעה 19:00

פרטים, טל: 052-2708666  מייל: elieh100@gmail.com  אתר: www.inmedia.co.il

ניירות מאת ניר סננס

החלטה של רגע בשיחה לילית אקראית בתחנת דלק מולידה חברות אמיתית, אמיצה וכמעט בלתי אפשרית, בין סטודנט ישראלי למבקש מקלט מאריתראה, חברות שנמשכת עד היום.

סוגיות של אהבה, מלחמה, צבא, כסף, משפחה והתמודדות עם החיים, נטוות בשני סיפורים מקבילים שמצטלבים, נפרדים ושוב נפגשים לאורך שנים. מציאות של שני אנשים מרקעים שונים בתכלית, כביכול ללא שום מכנה משותף ובפועל נחלת חלקם של אנשים באשר הם.

ברגישות רבה מביא ניר את סיפורו של סאלח, צעיר שברח מהמלחמה בארצו, נאלץ להיפרד מהיקרים לו ולנדוד בעולם כדי למצוא מקום בו יקבל הכרה כפליט.החברות שנרקמת בין השניים בישראל מספקת חלון הצצה לחיי היום-יום של מבקשי המקלט בארץ ובעולם, מי שעזבו את מולדתם ונשארו חסרי כל. על המאבק לשמירה על צלם אנוש, על הניסיון להמשיך ולהחזיק במה שנשאר כנגד כל הסיכויים ולבנות חיים חדשים.

בספר משולבים קטעים אותנטיים, בגוף ראשון, שהקליט סאלח במהלך מסע חוצה יבשות שעבר לאחר שגורש מישראל – תחילה באפריקה ולאחר מכן בארצות שונות על אדמת אירופה. לצד סיפורו של סאלח והחוויות המשותפות שהם עוברים, חושף ניר בכנות קטעים והתמודדויות מחייו שלו, חיים של  אדם צעיר במציאות הישראלית, העכשווית והמורכבת.

"ניירות" הוא ספר הביכורים של ניר סננס (36). הסיפור הוא כמעט בדיוני מכדי להיות אמיתי, אך הכל קרה במציאות. לראשונה בספרות הישראלית עוסק ספר פרוזה בחיים של מבקשי מקלט בישראל. עורכת: מיכל חרותי. להשיג ברשתות הספרים המובילות ובחנויות הספרים העצמאיות.

עגנון בסלון – סדרת אירועים חדשה בכל רחבי המדינה

מה משותף לחוקר הספרות פרופ' אריאל הירשפלד ולרון אוחנה, בעל מוסך בדרום תל אביב? שניהם, ועוד רבים נוספים, יארחו בבתיהם מפגשים לציון 50 שנה לפטירתו של הסופר האהוב עליהם, שמואל יוסף עגנון.

יעל הדס, ממשפחת שוקן, תארח בביתה שבקריית אונו מופע לילדים על יצירת עגנון, בהנחייתה ובהשתתפות ילדיה, חובבי עגנון. המתרגמת וחוקרת המחול ליאורה בינג-היידקר תארח בביתה בחיפה מופע מוזיקלי בעקבות הסיפור "עידו ועינם". זוג הפסיכולוגים ציפי ופנחס לייזר יארחו בביתם את הרב דניאל אפשטיין, שישוחח על בלק הכלב כפילוסוף. עידו פלד, סטודנט לתואר שני באוניברסיטת ת"א, ירצה על עגנון בדירתו בשכונת לוינסקי בת"א, ועוד. האירועים יתקיימו לאורך שנת 2020 ויהיו פתוחים לקהל הרחב ללא תשלום.

האירוע הראשון, בהנחייתה של ד״ר רוחמה אלבג, יתקיים ביום חמישי י״ט בטבת, 16.1, ברמת אביב, בביתה של לאה רוזנברג, יו"ר עמותת בית עגנון.

אורית מיטל, מנכ"ל בית עגנון: "אמנם עברו חמישים שנה מאז פטירתו, אבל יצירתו של עגנון חיה ופועמת במחזור הדם של הספרות העברית ונראה שהקהל צמא לה יותר מאי פעם. לקראת 2020 בית עגנון יוצר ומפיק את הסדרה 'עגנון בסלון', שמטרתה להביא את יצירת עגנון לכל מי שיחפצו בכך, הביתה. אנשים ברחבי הארץ יארחו לאורך השנה את מכריהם, ידידיהם ואת הקהל הרחב, שיגיע לשמוע חוקרים ומרצים ולראות מופעים תיאטרליים ומוזיקליים באווירה אינטימית וביתית שווה לכל נפש. הכניסה לכל האירועים חופשית (בהרשמה מראש), והם יתקיימו לאורך השנה אצל מארחים חובבי עגנון בירושלים, תל אביב, חיפה, רמת גן, גבעתיים, פתח תקווה, רעננה, מודיעין, מבשרת ציון, ועוד. מוזמנים לעקוב אחר הפרסומים באתר בית עגנון ובדף הפייסבוק, או הירשמו לקבל המידע לתיבת הדוא"ל שלכם במזכירות בית עגנון office@agnonhouse.org.i

כתיבת תגובה