אדינבורו Edinburgh

בירת הסקוטים היא לא העיר הגדולה ביותר בסקוטלנד אבל בהחלט היפה יותר וגם עיר שכולה אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. ביקור לאורך המייל ההיסטורי במרכז אדינבורו ועוד מקומות ראויים.

> לחץ למגוון אפשרויות לינה באדינבורו…..

Castle Rock וטירת אדינבורו  Edinburgh Castle (צילום דני בר)
Castle Rock וטירת אדינבורו Edinburgh Castle (צילום דני בר)

בירת הסקוטים והפרלמנט

אדינבורו היא בירת הסקוטים מאז 1492 אולם עם האיחוד עם אנגליה ב-1707, עת איבדה סקוטלנד את עצמאותה וריבונותה, הפכה אדינבורו למושב המלכה בעת ביקוריה בסקוטלנד. לאחר כ-300 שנים של גאווה לאומית סקוטית הוקם בפרלמנט הסקוטי על מנת לנהל את האוטונומיה הסקוטית ועל מנת להוריד את לחצי הלאומנים להפרד מאנגליה (בבחירות שנערכו לפני חצי שנה בחרו רוב הסקוטים להמשיך עם האיחוד ולא להפוך למדינה עצמאית).

אחד המוזיאונים במצודת אדינבורו (צילום דני בר)
אחד המוזיאונים במצודת אדינבורו (צילום דני בר)

Castle Rock

העדויות הראשונות להתיישבות באזור הם מהמאה ה- 9 לפני הספירה ונמצאו בצוק המתנשא במרכז העיר (Castle Rock)  וטירת אדינבורו (Edinburgh Castle) בפסגתו. בתחילת המאה ה- 6 נבנתה על הצוק הזה מצודה ראשונה על ידי קלטים, שניצלו את נקודת התצפית האסטרטגית לצרכיהם.

החל מן המאה ה-11 התחילה להתרקם סביב המצודה עיר של ממש, עם שווקים, רחובות ובתים. את החומה סביב העיר החלו להקים ב-1450 כדי להגן עליה מפני התקפות האנגלים, וכך נקבעו גבולותיה של מה שהיום אנו מכנים "העיר העתיקה". לאחר האיחוד הרשמי של סקוטלנד עם אנגליה, במאה ה-18, חלפה הסכנה והחלה מגמה של "יציאה מבין החומות" והעיר החדשה החלה להיבנות מצפון לעיר העתיקה. בין שני חלקי העיר מפרידים עד היום גני פרינסס (Princes Gardens) היפים.
Royal Mile

רחובות העיר העתיקה מרוצפי אבן כאשר הציר המרכזי הוא רחוב הנקרא על שם אורכו, ה"רויאל מייל" (Royal Mile) . אורכו האמיתי הוא קצת יותר ממייל אחד ובצדו האחד מתנוששת טירת אדינבורו ואילו בצידו השני, במורד הרחוב נמצא הפרלמנט הסקוטי החדש וארמון הולירוד  (Holyrood Palace). מומלץ להתחיל הביקור רעננים בטירה ולאחר הביקור בה "להתגלגל" במורד בין האתרים המעניינים האחרים לאורך המייל המלכותי עד לפרלמנט והארמון.

בתוך המצודה (צילום דני בר)
בתוך המצודה (צילום דני בר)

טירת אדינבורו

הטירה חולשת על העיר כולה ממיקומה האסטרטגי בראש סלע הבזלת הוא "סלע הטירה". אחרי שקמה המצודה הראשונה עברו על המקום קרבות, כיבושים, הרס ובניה מחדש כאשר המקום נע בין שליטה סקוטית ואנגלית, ואת דברי ימי סקוטלנד ניתן לספר דרך הדם הספוג באדמת המצודה.
הטירה משמשת כאתר התיירות מספר 1 בעיר אבל גם מקום מושב לכמה ממפקדות הצבא הסקוטי. בטירה מוצגים תותחי ענק, תכשיטי בית המלוכה הסקוטי, בית סוהר שבו נכלאו חייליו של נפוליאון, מוזיאונים לגדודים הסקוטיים ובעיקר….. תצפית נפלאה על חלקיה השונים של העיר.

מגרש המסדרים הגדול בכניסה לטירה הופך בחודש אוגוסט לזירה בה מתקיים פסטיבל הטאטו (Tattoo) – מפגן ראווה של תזמורות צבאיות מרחבי העולם, ובראשן תזמורת הצבא הסקוטי.

טירת אדינבורו
שעות פתיחה: מדי יום 18:00-9:30 (אוקטובר-מרץ 17:00-9:30)  כניסה אחרונה שעה לפני הסגירה. טלפון: 2259846-131-44   מחיר כניסה: 16.5 ליש"ט

בתי קומות בני מאות שנים
במורד הרויאל מייל נראה משני צדי הרחוב בניינים מפתיעים בגובהם. הסיבה לקיום בנינים בני 10 ו-12 קומות בעיר כל כך עתיקה נעוצה בצורך למגורים לעיר שגדלה ונאלצה להצטמצם לבין החומות מאימת האנגלים. כך גדלה העיר לגובה וכבר במאה ה-17 היו באדינבורו בתי דירות בני 12 קומות כאשר כמובן שהעשירים גרו בקומות הנמוכות, בעוד שהעניים נאלצו לטפס במעלה המדרגות התלולות לקומות העליונות. בצד שמאל במורד הרחוב נראה את Gladstone’s Land  שהוא בית סוחרים עשירים מהמאה ה-17, ואחריו נמצא את מוזיאון הסופרים  (Writer’s Museum) שמוקדש לשלושת הסופרים הסקוטים הגדולים – רוברט ברנס, סר וולטר סקוט ורוברט לואיס סטיבנסון.  הכניסה חופשית.
Grassmarket
מיד אח"כ מגיעים לרחוב George IV Bridge. פונים ימינה, ומיד לרחוב Victoria St. ימינה ובהמשך הרחוב מגיעים לרחבת הגראסמרקט  (Grassmarket)- אזור השוק של פעם. עד שנת 1964 היו מתבצעות כאן ההוצאות להורג, להנאת ההמון, שהיה מתכנס בכיכר כדי לצפות בהצגה הכי טובה בעיר
St. Giles Cathedral

חוזרים אל הרויאל מייל וממשיכים במורד עד כיכר הפרלמנט (Parliament Square) ובצדה שוכנת קתדרלת סנט ג'יילס (St. Giles Cathedral) שנבנתה במאה ה- 15 אשר צריחיה בולטים על קו הרקיע של העיר. הכניסה חופשית.

שעות פתיחה: אוקטובר-אפריל: שני-שבת 17:00-9:00, ראשון 17:00-13:00.   מאי-ספטמבר: שני-שישי 19:00-9:00, שבת 17:00-9:00, ראשון 17:00-13:00.

John Knox’s House

משיכים במורד וחוצים את הגשר הצפוני (North Bridge) עד פינת Jeffery Street שם נמצא בית ג'ון נוקס (John Knox’s House) מן המאה ה-15. ביקור בו יאפשר הצצה אל בית טיפוסי מהתקופה. הכניסה בתשלום.

 
- פרסומת -

 

יש לתאם ביקור בקבוצה. כתובת: 43-45 High Street  שעות פתיחה: שני-שבת 16:30-10:00. ביולי-אוגוסט גם ביום ראשון 16:00-12:00

Palace of Holyrood House

הארמון נבנה בכמה שלבים, החל במאה ה-16, והיה מקום מגוריהם של מלכי סקוטלנד שנמאס להם מהארמון הקר ושטוף הרוחות שבטירה על ראש הצוק, בקצה השני של הרויאל מייל. אוהבי ההיסטוריה הסקוטית ימצאו בו עניין אבל רק הם. החזית מרשימה יותר מפנים הארמון. ליד הארמון נמצאים שרידי מנזר הולירוד, שנבנה במאה ה-12. בעבר היה זה מנזר ענק מעוטר בגילופי אבן אבל גגו התמוטט במאה ה-18.

פארק הולירוד

מעבר לכביש ומול ארמון הולירוד ובצד בנין הפרלמנט החדש והמודרני נמצא שטח פארק טבעי של 2,600 דונם. 3 אגמים, פסגה בגובה 251 מטר, שמורת ציפורים ומרחבים ירוקים ופראיים. אפשר להקיף את הפארק במכונית, ולספורטאים ורוכבי האופניים ניתן לרכב או לטפס לפסגת הפארק, ארתור'ז סיט (Arthur’s Seat) . מהפסגה נשקפת העיר כולה ומהצד השני נשקף מפרץ הנהר פורת' (Forth) הנשפך אל הים הצפוני.

מבט מהמצודה לעבר העיר החדשה ורח' פרינסס (צילום דני בר)
מבט מהמצודה לעבר העיר החדשה ורח' פרינסס (צילום דני בר)

העיר החדשה

לאחר האיחוד עם אנגליה יכלו עשירי העיר, שמאסו בצפיפות ובצחנה של העיר העתיקה, לצאת מחוץ לחומות. פרנסי העיר פרסמו מכרז לתכנון האזור החדש ואדריכל אלמוני בן 23 בשם ג'יימס קרייג, זכה. קרייג תכנן עיר בעלת רחובות שתי וערב ישרים וכיכרות גדולות משני צדדיה, רחובה המרכזי חוצה את קו הרכס של הגבעה שעליה נבנתה ומרחובותיה נשקף נוף פתוח של המפרץ מן הצד הצפוני ושל הטירה והגנים מדרום. בנייני העיר נבנו בסגנון ניאו-קלאסי, שהיה פופולרי באירופה באותה תקופה, וכל חזיתות הבתים אחידות ומקנות לעיר מראה מוקפד. הרחוב המסחרי המרכזי הוא פרינסס סטריט ובו רוב בתי הכלבו והמותגים.

Princes Gardens
בין העיר העתיקה לעיר חדשה מפריד עמק ירוק שבו שוכנים גני פרינסס  (Princes Gardens). העמק שבו נמצאים הגנים הירוקים היה פעם אגם שסיפק את מי השתייה לעיר העתיקה. עם בניית העיר החדשה יובש האגם והפך לריאה ירוקה בלב העיר. בחלקם המזרחי של הגנים עומדת האנדרטה הגותית המסיבית לזכרו של המשורר הסקוטי הלאומי סר וולטר סקוט. אם תחפצו בנקודת תצפית נוספת ושונה, טפסו את 287 המדרגות המובילות אל ראשו של הצריח. בירידה תקבלו תעודה המעידה כי ערכתם את הטיפוס התלול.

גלריות לאומנות

בסמוך לגני פרינסס נמצאת האקדמיה הסקוטית המלכותית (The Royal Scottish Academy),  שמציגה אמנות בת זמננו, והגלריה הלאומית של סקוטלנד (National Gallery of Scotland),  שמציגה אוסף של אמנות מהרנסאנס ועד לפוסט-אימפרסיוניזם ואמנות סקוטית.

Charlotte Square

במקביל לרחוב פרינסס משתרך רחוב ג'ורג'  (George Street). בצדו המערבי של הרחוב נמצאת כיכר שארלוט (Charlotte Square) הנחשבת לפנינה האדריכלית של העיר החדשה. הכיכר מוקפת בבניינים מרשימים. בבית מספר 7 בכיכר שארלוט נמצא הבית הג'ורג'יאני (Georgian House) . זהו בית מגורים של אנשי המעמד הגבוה, ששופץ ורוהט בקפידה ברוח התקופה, וביקור בו מלמד על אורח חייהם של בני אצולת אדינבורו במאות ה-18 וה-19. אל תפספסו את המטבח שבקומת המרתף. מומלץ בחום. כתובת 7 Charlotte Square . הכניסה בתשלום. שעות פתיחה: אפריל-אוקטובר 17:00-10:00, נובמבר-דצמבר ומרץ 15:00-11:00, סגור בינואר-פברואר

Calton Hill (צילום דני בר)
Calton Hill (צילום דני בר)

Calton Hill
רחוב קווין (Queen Street) משרע המקביל לרחובות פרינסס וג'ורג'. נלך לאורכו לכיוון מזרח עד כיכר סנט אנדרו  (St. Andrew Square) ושם נמצא בית דאנדס (Dundas House),  ובו הבנק הסקוטי המלכותי. אם יזדמן לכם להיות שם בשעות הפתיחה של הבנק, שווה להיכנס ולחזות בכיפת המבנה המעוטרת מבפנים. נחזור לרחוב פרינסס ונשים פעמינו לפסגת גבעת קלטון  (Calton Hill) שגובהה כ- 100 מטר. הטיפוס לגבעה הוא קל והתצפית על העיר וסביבותיה שווה. הטלסקופ הגדול ההפוך הוא אנדרטה לזכרו של האדמירל נלסון, שנפל בקרב טרפלגר. אם תעלו את 143 המדרגות המובילות אל ראש האנדרטה מובטח לכם מראה עוצר נשימה.

מלון מומלץ ובמיקום מאד מרכזי ונגיש לכל האתרים בכתבה:       Thistle Edinburgh, The King James  

> לחץ למגוון אפשרויות לינה באדינבורו……

רוצים לצאת לטיול בהדרכתי לאירלנד, צפון-אירלנד וסקוטלנד ? הירשמו בקישור המצורף https://www.massaot.co.il

כתיבת תגובה

אולי יעניין אותך: