חדשות השבוע בתרבות, אמנות ותיירות

פאוסט, מקהלת מורן, הצגות ומופעים ||| תערוכת התיירות עם שרים וגורמי תיירות מהעולם ||| ספרים, טיולים, טיסות ומלונות ||| להמשך הידיעות וההצעות <<<

ארועים ופסטיבלים

IMTM עם מפגש פסגה של ענף התיירות 7-8 לפברואר

תערוכת התיירות IMTM 2016 (צילום יח"צ)
תערוכת התיירות IMTM 2016 (צילום יח"צ)

לאחר שיותר מ-50 מדינות אישרו את הגעתן לתערוכה, מארגני התערוכה מודיעים היום(ג') כי גם עשרות שרים ובכירים מכל העולם הודיעו על הגעתם והשתתפותם בתערוכת התיירות הבינלאומית. בין הבכירים ישתתפו:

 • שר התרבות והתיירות של טורקיה, נאבי אבקי
 • שרת התיירות של הפיליפינים, וונדה קורזון טולפו- תיאו
 • סגנית המזכיר לענייני מורשת, תרבות ותיירות של איטליה, דורינה ביאנקי
 • מזכיר משרד התיירות הקנייתי, נג'יב בלאלה
 • שר התיירות של מדגסקר, רולנד ראטסירקה
 • מנהלת מותג החדשנות בנורבגיה, קתרין פיה-לונד
 • שר התיירות של פנמה, גוסטבו הים
 • שרת התיירות של רומניה, אנקה פאבל- נידיה
 • שר התיירות והתרבות של איי סיישל, אליין אנג'
 • השר לפיתוח תיירות ולענייני הדת הנוצרית וקרקעותיה של סרי לנקה, ג'ון אמרטון
 • השר למשאבים טבעיים ותיירות של טנזניה, פרופ' ג'ומן מאגאמבא
 • השר לענייני מידע, תרבות, תיירות וספורט של זנזיבר, ראשיד עלי ג'ומה
 • שרת התרבות והתיירות של אתיופיה, ד"ר הרייט מיראם
 • קאנצלר משרד הכלכלה של ליטא, נריג'וס רודאטיס
 • ראש אגף מדיניות התיירות של משרד הכלכלה בליטא, רנלאדס קיזס
 • הנציב העליון מקזחסטן של תערוכת expo-2017, ראפיל זוסיבייב.

IMTM הוא האירוע השנתי והוותיק של ענף התיירות בישראל ונערך על ידי חברת "ארטרא" בע"מ וחברת Israel Travel News, בשיתוף משרד התיירות ומתקיים בחסות התאחדות המלונות בישראל, לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל, העמותה לתיירות ת"א-יפו, חברת אל-על, ערוץ הטיולים והתאחדות סוכני הנסיעות בישראל.

IMTM מיועד לכל העוסקים בענפי התיירות השונים – תיירות פנים, תיירות נכנסת וכן מדינות וגורמי תיירות מחו"ל. בתערוכה משתתפים דרך קבע מגוון רחב של מציגים ישראלים: עמותת תיירות מכל רחבי הארץ, חברות תעופה, מלונות, חברות להשכרת רכב, חברות ספנות, ספקי שירותים ואטרקציות מסוגים שונים בתחום התיירות. התערוכה כוללת מפגשים וכנסים מקצועיים נלווים ותכנית לסוכנים מוזמנים, במסגרתה מגיעים ליריד מאות מקבלי החלטות מרחבי העולם המשווקים את ישראל כיעד תיירותי.

להרשמה מוקדמת באתר התערוכה <<< www.imtm-telaviv.com

'נא לגעת' עם סדרת סימן על הבר – להתגבר על המכשולים

5625_signontherbar_logoמרכז תרבות 'נא לגעת': משיק את 'סימן על הבר' – סדרת הרצאות מרתקות, פתוחות לקהל הרחב, עם מרצים מגוונים שהשיגו את הבלתי אפשרי, הגיעו למקומות קיצוניים ומהווים השראה בתחומים שונים. סדרת ההרצאות מהווה חוט מקשר בין קהל שומעים ואלו שלא, ההרצאות יהיו מתורגמות באופן מקצועי לשפת הסימנים, במסגרת פעילותו שלמרכז תרבות 'נא לגעת' להוביל לשינוי חברתי מתוך אמונה ברוח האדם וביכולתו לגעת ולשנות.

ערב הפתיחה החגיגי של סימן על הבר, יארח שתי מרצות שהגיעו להישגים יוצאי דופן, הצליחו בתחומן, פרצו את המסגרות המוכרות ושברו את המוסכמות החברתיות:

 • רמה בורשטיין,  סופרת, תסריטאית ובמאית ישראלית-חרדית, התפרסמה בעקבות סרטה "למלא את החלל" משנת 2012 שזיכה אותה בשני פרסי אופיר. תשוחח על המעבר בין העולם החילוני לעולם החרדי כאשת קולנוע, על הקונפליקט בין העולמות וכיצד ניתן לגשר עליו.
 • תכלת גינס, סטנדאפיסטית לקוית שמיעה, מצחיקה את הקהל במופע קומי מקורי וייחודי, שיעניק הזדמנות נדירה לחוות את עולמה של רווקה תל אביבית כבדת שמיעה.

האירוע יתקיים ביום שני 6.2.17 שעה 20:00 ברציף העלייה השנייה, יפו, עלות כניסה 15 ₪ כולל צ'ייסר.

150 משפחות כבר הבטיחו מקומן ב"אולימפיאדת המשפחות" של מאמאנט ישראל

כולנו מכירים את האולימפיאדה שנערכת אחת לארבע שנים, והספקנו כבר לשמוע על האולימפיאדה של הכבאים, החלל, הביולוגיה והשחמט. קבלו עכשיו את "אולימפיאדת המשפחות" שתתקיים באילת בחודש מרץ.

150 משפחות כבר נרשמו לאולימפיאדה שמאורגנת זו השנה השנייה על ידי ליגת מאמאנט ישראל. בשנה שעברה המשחקים נערכו במתכונת מצומצמת והשנה זה כבר עומד להיות אירוע רחב מימדים שיכלול תחרויות קטרגל, טניס ליחידים וזוגות – הורה וילד, כדורסל, שחייה, טניס שולחן, סקווש, ברידג', משיכת חבל, כדורעף קידנט, אבאנט ומאמאנט. ההרשמה נמשכת בימים אלו והמארגנים מצפים ליותר מ-200 משפחות שייקחו חלק במשחקים.

מאמאנט ישראל מאגדת בתוכה כ-16 אלף אימהות מכל רחבי הארץ שמשחקות כדורשת – משחק דומה לכדורעף על אותו המגרש, עם אותו הכדור רק עם חוקים מעט שונים. בשנתיים האחרונות מאמאנט מתרחבת גם מחוץ לישראל והחלה לפעול במספר מדינות באירופה וארה"ב.

במאמאנט החליטו להרחיב את הפעילות בארץ ולקיים את האולימפיאדה באילת, כאשר לבד מהתחרויות עצמן, יוכלו המשפחות גם להשתתף באימונים בכל המקצועות השונים וכך גם מי שעדיין לא התנסה יוכל ללמוד ולחוות מקצועות ספורט חדשים, ללמוד על הערכים האולימפיים, כאשר הדגש הוא על הנגשת הספורט לכולם וחינוך למניעת אלימות וגזענות בספורט.

לפרטים והרשמה בדף הפייסבוק <<<

פסטיבל טאלין-ת"א: מוסטונן-פסט הרביעי יוצא לדרך

ארסיס אנסמבל פעמוני היד מאסטוניה (צילום יח"צ)
ארסיס אנסמבל פעמוני היד מאסטוניה (צילום יח"צ)

מוסטונן-פסט טאלין-תל אביב הוא פסטיבל מוסיקה אסטוני-ישראלי בו המוזיקאים המובילים של אסטוניה חוברים לאמנים ישראליים מהשורה הראשונה ומעלים יחדיו קונצרטים מגוונים.
בארבע השנים מאז החל להתקיים, הפסטיבל עשה לו שם של אחד הפסטיבלים הבינלאומיים הגדולים בישראל ולמקור העיקרי בו ניתן לשמוע את המקהלות הטובות בעולם. ההצלחה הגדולה מהשנה שעברה, הביאה לכך שפסטיבל טאלין-תל אביב הרביעי התרחב ויימשך שלושה שבועות ויכלול כ-20 קונצרטים.

מוסטונן-פסט טאלין-תל אביב יחל בתאריך ה-13 בפברואר ויסתיים ב-1 במרץ בקונצרט חגיגי. מרבית המופעים יתקיימו במוזיאון תל אביב לאמנות ובבית האופרה וכן יעלו מופעים נוספים באולמות הקונצרטים הגדולים ברחבי הארץ.
מיטב תזמורות ישראל ישתתפו השנה בפסטיבל ביניהם: התזמורות הסימפוניות של ראשון לציון וירושלים, התזמורת הקאמרית הישראלית, אנסמבל בארוקדה ואנסמבל סולני תל אביב.
מאסטוניה יגיעו מקהלות מובילות ביניהם: המקהלה הקאמרית קולגיום מוזיקל ומקהלת הנערים של טאלין. "ארסיס" אנסמבל פעמוני היד המפורסם מאסטוניה, יחבור לקאמרטה הישראלית ירושלים לקונצרט לא שגרתי. מקהלות יחברו לתזמורות ישראל לביצוע שלל קונצרטים ווקאליים: היוהנס פסיון מאת באך עם התזמורת הקאמרית הישראלית בכיכובם של זמרים סולנים מישראל ומאסטוניה; מיסת נלסון מאת היידן ומיסת ההכתרה מאת מוצרט עם התזמורת הסימפונית ירושלים. תזמורת הבארוק "בארוקדה" תציג שיתוף פעולה ייחודי עם הבדרן והשחקן שלמה בראבא במסגרתו יבוצע קונצרט תיאטרלי שמתאר אירוע משמעותי מחייו של באך (שיגלם בראבא), ויגולל את סיפור חייו ותוך כך גם יוצגו כמה מיצירותיו החשובות של המלחין. בנוסף יתקיים במסגרת הפסטיבל קונצרט בשיתוף עם אנסמבל סולני תל אביב שיבצעו קונצ'רטי לכלים שונים מאת יוהן סבסטיאן באך. כמידי שנה ייחגג יום העצמאות האסטוני בתאריך ה-25.2, עם שלל אירועים ללא תשלום שיתקיימו ברחבי תל אביב: מקהלת הנערים של טאלין מאסטוניה וקונצרט מיוחד של אנסמבל פעמוני היד. בפסטיבל השנה ישתתפו כ-300 מוסיקאים, מהם למעלה מ-100 שיגיעו מאסטוניה.
קונצרט הפתיחה "חגיגת בטהובן עם כוכבים", יערך בבית האופרה הישראלית בתאריך ה-13 בפברואר ויתארחו בו שלושת הכוכבים הצעירים מאסטוניה, שזכו לאחרונה בתחרות הטלוויזיה "כוכבים קלאסיים" ומופיעים על הבמות הגדולות ברחבי העולם: הפסנתרן סטן היינויה, הכנרת קתרינה מריה קיטס והצ'לן מרסל יוהנס קיטס. אל התזמורות יחברו גם סולנים מבית האופרה האסטוני הלאומי לשלל היצירות הווקאליות, לצד זמרים ישראליים מובילים ביניהם יעלה אביטל, ענת צ'רני, אביטל דרי, גיא פרץ ועוד. למקהלות האסטוניות יחברו מקהלת האקדמיה למוסיקה ירושלים ומקהלת עמק חפר.

בנוסף, שיתוף הפעולה הישראלי-אסטוני יבוא לידי ביטוי בביצוע יצירות מאת מלחינים ישראליים ואסטוניים. בקונצרט התזמורת הסימפונית ירושלים, יבוצעו יצירות של המלחין האסטוני אנדרס אויבו – ירושלים החדשה ו"קדיש" מאת המלחין הישראלי אבי ברמן, לצד מיסות מאת מוצרט והיידן.
פסטיבל מוסטונן-פסט טאלין תל אביב – יוצר מידי שנה חיבורים מוסיקליים מרתקים בין המוסיקאים המובילים של אסטוניה למוסיקאים המובילים בישראל – בין ה-13 בפברואר ועד ל-1 במרץ.

תכנית הפסטיבל

 • חגיגת בטהובן עם כוכבים – אנדרס מוסטונן – מנצח (אסטוניה). יום ב', 13.2.2017 בשעה 20:00 – המשכן לאמנויות הבמה, בית האופרה הזמנת כרטיסים: 03-6927777, יום א', 19.2.2017 בשעה 20:30 – היכל התרבות ראשון לציון הזמנת כרטיסים:03-9488666
 • ירושלים החדשה – אנדרס מוסטונן, מנצח. יום ג', 14.2.2017 בשעה 20:00 – המשכן לאמנויות הבמה, בית האופרה הזמנת כרטיסים: 03-6927777. יום ד', 15.2.2017 בשעה 20:00 – אולם הנרי קראון, תאטרון ירושלים הזמנת כרטיסים: 02-5605755
 • ברק ותשוקה – האפסיונטה של בטהובן וסונטות אחרות בשילוב יצירות אסטוניות. יום ה', 16.2.2017 בשעה 20:00 – הקונסרבטוריון הישראלי תל אביב הזמנת כרטיסים: 03-5466228 או 03-6021110
 • חווית א-קפלה אסטונית – המקהלה הקאמרית קולגיום מוסיקאל (אסטוניה). יום ו', 17.2.2017 בשעה 13:00 – הקונסרבטוריון העירוני למוסיקה, תל אביב הזמנת כרטיסים: 03-5466228 או 03-6021110.
 • באך בסגנון מוסטונן – אנדרס מוסטונן, מנצח וכנר. מוצ"ש, 18.2.2017 בשעה 20:30 – מרכז עינב, תל אביב. הזמנת כרטיסים: 03-5217763
 • אני באך – אנדרס מוסטונן, מנצח. יעלה אביטל; סופרן, אלון הררי; אלט. שלמה בראבא, שחקן; שמר גאון, במאית; איתמר אורלב, מחזאי בארוקדה. שלישי 21.2.17 בשעה 20:30 – אודיטוריום וייל, כפר שמריהו הזמנת כרטיסים: 09-9569430
  רביעי 22.2.17 חמישי בשעה 20:30 – 23.2.17 מוזיאון תל אביב כרטיסים בקופת המוזיאון: 03-6077020. שבת 25.2.17 בשעה 12:30 – כנסיית קרית יערים, אבו גוש הזמנת כרטיסים:6226* 09-8851521.
 • שבת 25.2.2017 – חגיגות יום העצמאות של אסטוניה – אירועים באוויר הפתוח וללא תשלום. מיקום ושעות האירועים יפורסם בהמשך.
 • פעמונים, פעמונים! הרכב פעמוני היד ארסיס. אייבר מאה, מנצח מוצ"ש, 25.2.2017 בשעה 20:30 – מוזיאון תל אביב לאמנות כרטיסים בקופת המוזיאון: 03-6077020
 • פעמוני היד "ארסיס" – רסיטל של אנסמבל פעמוני היד "ארסיס", מנצח אייבר מיי יום א', 26.2.2017 בשעה 20:00 – מוזיאון יהדות איטליה, ירושלים הזמנת כרטיסים: 02-624-1610.
 • יוהנס פסיון – אנדרס מוסטונן, מנצח. יום א', 26.2.2017 בשעה 20:30 – מרכז למוסיקה אשדוד הזמנת כרטיסים: 08-9568111. יום ב', 27.2.2017 בשעה 20:30 – מוזיאון תל אביב לאמנות. יום ד', 1.3.2017 בשעה 20:30 – מוזיאון תל אביב לאמנות. כרטיסים בקופת התזמורת הקאמרית: 03-5188845

הפסטיבל מתקיים בשיתוף פעולה עם עיריית תל אביב ומתאפשר הודות לתמיכת עיריית טאלין ומשרד התרבות האסטוני. פרטים נוספים על פסטיבל טאלין-תל אביב באתר <<<

ערב גאלה לציון 30 שנה למקהלות מורן

‏‏נעמי פארן ומקהלת מורן (צילום יח"צ)
‏‏נעמי פארן ומקהלת מורן (צילום יח"צ)

ערב ייחודי , מלא שירה וצלילי קסם, לציון 30 שנה למקהלות מורן, יערך בהשתתפות: מקהלות מורן ובוגריהן, שלמה גרוניך, חנן יובל, שמעון ולוי (שוטי הנבואה) וקובי אשרת. כל ההכנסות מערב זה יוקדשו למען מעורבות חברתית ותרומה לקהילה – פרויקט 'מי ששר מאושר'. מקהלת מורן מקיימת פעילות יוצאת דופן עם קהילות מיוחדות ולמענן, במסגרת המרכז הישראלי למוזיקה ווקאלית, שייסדה פארן, המקהלה מוצאת את ביטוייה באמצעות 3 הרכבים נוספים, הכוללים מקהלות משולבות, יחד עם ילדים ובני נוער בסיכון,  נוער עם צרכים מיוחדים, ילדים חולי סרטן בבית החולים שניידר וילדות בנות העדה האתיופית. כולם יקחו חלק וישירו בארוע החגיגי.

מקהלת מורן הוקמה ב-1986 במושב בית יצחק שבעמק חפר, על-ידי נעמי פארן, המנצחת והמנהלת המוזיקלית של המקהלה. במשך שנות פעילותה, הגיעה המקהלה להישגים מוזיקליים וחינוכיים יוצאי-דופן, כולל הוקרה מקצועית ומדליות זהב בפסטיבלים בינלאומיים שונים, הופעות עם התזמורות והיוצרים המובילים בישראל, ביצוע יצירות מקוריות שנכתבו במיוחד למקהלה, תוך כדי התפתחות מקצועית ואישית של ילדי המקהלה ובוגריה. אחת ממטרותיה העיקריות של המקהלה הינה הטמעת תרבות השירה בציבור הישראלי בכלל ובדור הצעיר בפרט.

מטרת הפרוייקטים הקהילתיים של מקהלות מורן, היא פיתוח המצוינות המוסיקלית, כמנוף לקירוב אוכלוסיות טעונות טיפוח אל לב הקהילה. המקהלות משלבות מצוינות בשירה בפעילות מגוונת למען הקהילה.

בערב מיוחד זה ישירו ילדים ומבוגרים, מחמשת מקהלות מורן, ביחד עם האמנים המוכשרים, שירים נוגעים ויפיפיים בעיבודים חד פעמיים, ובניהם: הללויה, לתת, כשצלצלת רעד קולך, כשהשמש תעבור עלי, אין אני , קואיננה ועוד.

חגיגה מוסיקלית של שירים מופלאים לציון 30 שנה למקהלת  מורן ביום ראשון, 5 למרץ 2017 שעה 19:00 בהיכל התרבות, חבל מודיעין בקריית שדה"ת. לפרטים ולהזמנת כרטיסים באתר <<< ובטל':  054-7242559 או 054-2455925

מוזיאון תל אביב לאמנות עם ערב מחווה לשיריו של המשורר מחמוד דרוויש

המשורר מחמוד דרוויש (צילום יח"צ)
המשורר מחמוד דרוויש (צילום יח"צ)

הגלריה לאמנות באום אל פחם, מזמינה את הקהל הרחב לקחת חלק באירוע השנתי לעידוד היצירה האמנותית הערבית ולקידום דיאלוג בין תרבויות.

המשורר מחמוד דרוויש נחשב בעיני רבים למשורר הלאומי הפלסטיני, לצד ההכרה של החברה הפלסטינית התעוררו בשנים האחרונות דיונים רבים וסוערים סביב הרלוונטיות של שירתו בחברה הישראלית, במערכת החינוך היהודית בישראל ובקרב הציבור הרחב.

לאורך שנים רבות מתקיים קשר ושיתוף פעולה בין הגלריה לאמנות באום אל פחם ומוזיאון תל אביב לאמנות, הקשר, שהתחיל עוד בימיו של מנהל המוזיאון המנוח, פרופ' מוטי עומר, כלל בין השאר תערוכות ואירועים רבים, ביניהם תערוכת יחיד של האמן ווליד אבו שקרה, כנסים על אמנות פלסטינית, אירוע ההכרזה על הקמת מוזיאון ערבי באום אל פחם ועוד.

האירוע הקרוב שיתקיים במוזיאון תל אביב ממשיך את הרצון והמטרה לייצר הזדמנויות נוספות לדיאלוג רב תרבותי רחב בין החברה הישראלית והפלסטינית.

ד"ר תייסיר חדאד, יליד 1967, פסנתרן, מלחין וכותב, בעל תואר ד"ר מהאוניברסיטה העברית, מנצח התזמורת ומייסד הקונסרבטוריון העירוני "קתרין", תרשיחא. חדאד מפקח על המוזיקה והאמנויות של המגזר הערבי במשרד החינוך וראש החוג למוזיקה באקדמיה הערבית חיפה.

יום שלישי, 21 בפברואר 2017, שעה 19:00. מוזיאון תל אביב לאמנות, אולם רקאנטי שדרות שאול המלך 27, תל אביב. פרטים והזמנות בטל': 04-6315257

האופרה הישראלית עם "פאוסט" של שארל גונו

פאוסט (צילום יח"צ)
פאוסט (צילום יח"צ)

האופרה "פאוסט"- על פי המחזה האלמותי של גתה למוסיקה של המלחין הצרפתי שארל גונו מגיעה לבמת האופרה הישראלית- בהפקה חדשה בניצוחו של דן אטינגר, מחשובי המנצחים הישראלים בעולם היום, ובבימויו של הבמאי, כוריאוגרף והמעצב האיטלקי הנודע סטפנו פודה.

עוד משתתפים בהפקה זו: מקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של איתן שמייסר, תזמורת האופרה – התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון וצוות סולנים מגוון מהארץ ומחו"ל.

האופרה תועלה בתאריכים 6-25.3.17 בבית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ'). את הפקת 'פאוסט' יובילו שניים מהכוחות הגדולים של עולם האופרה העכשווי: המנצח הישראלי הבינלאומי דן אטינגר והבמאי – יוצר האיטלקי סטפנו פודה.

דן אטינגר, הוא ללא ספק אחד מהמוסיקאים הישראליים המובילים שפרצו בקריירה מסחררת בינלאומית בעשור האחרון: הוא המנהל המוסיקלי והמנצח הראשי של התזמורת הפילהרמונית של שטוטגרט, המנהל המוסיקלי של בית האופרה במנהיים, מנצח לשם כבוד של התזמורת הפילהרמונית של טוקיו ומנצח אורח ראשי של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון שם היה מנהל מוסיקלי במשך שנים רבות. הוא היה מנצח הבית ואסיסטנט של דניאל ברנבוים באופרה הממלכתית של ברלין ומנצח אורח ראשי של התזמורת הסימפונית ירושלים. אטינגר מנצח בקביעות בכל בתי האופרה המובילים בעולם כולל המטרופוליטן בניו יורק, האופרה המלכותית קובנט גרדן בלונדון, האופרה הממלכתית של וינה ובתי האופרה של מינכן, פריס, ברלין ונוספים. כמו כן הוא מנצח על תזמורות מובילות רבות בארץ ובחו"ל כאשר בחלק מהקונצרטים האלו הוא מופיע גם כפסנתרן. באופרה הישראלית הוא היה מנצח המקהלה ומנצח הבית במשך שנים רבות.

לבמאי האיטלקי הנודע סטפנו פודה, תהיה זו עבודה ראשונה באופרה הישראלית. פודה קנה את שמו כיוצר אופרה הוליסטי. הוא מביים, יוצר כוריאוגרפיה ומעצב תפאורה, תלבושות ותאורה לכל ההפקות להן הוא שותף. בין ההפקות החשובות שיצר: 'טריסטן ואיזולדה' (וגנר) בפירנצה, 'אנדראה שנייה' (ג'ורדנו) בסאול, 'תאיס' (מסנה) בטורינו ובסאו פאולו, 'אותלו' (ורדי) בבודפשט, 'פלסטף' (ורדי) בליאז', 'כוחו של גורל' (ורדי) בפרמה, 'הטריטיקו' (פוצ'יני) בבואנוס איירס, 'מריה סטוארדה' (דוניצטי) בגרץ ובבילבאו, 'הטרובדור' (ורדי) באתונה, 'אטילה' (ורדי) בסט. גאלן, 'דון קרלו' (ורדי) בארפורט ועוד הפקות רבות.

המחזה 'פאוסט' מאת יוהאן וולפגנג פון גתה הוא יצירת הספרות המצוטטת ביותר בספרות הגרמנית והוא נחשב ליצירה הספרותית החשובה ביותר שנכתבה בשפה זו. האופרה המפורסמת שכתב שארל גונו בשנת 1859 מבוססת על חלקו הראשון של המחזה.

פאוסט, הוא זקן מלומד שהקדיש את כל חייו לעולם הדעת. הוא מבכה על כך שכילה את ימיו בלימודים ולא חווה את הנאות החיים השמורות לשנות הנעורים. מפיסטופלס (השטן) מציע לו פתרון ומבטיח לו שיהפוך אותו שוב לעלם צעיר בתמורה לנשמתו ומשדך בינו ובין מרגריט , שמסלול חייה משתנה בעקבות המפגש הגורלי. מנערה נאיבית וטובת לב היא הופכת לאם עזובה, מנודה חברתית שנאלצת לרצוח את בנה  ומסיימת את חייה בבית הכלא לאחר שאבדה עליה דעתה.  פאוסט אמנם זוכה ל"חנינה" בסוף האופרה ומורשה לעלות לגן עדן, אבל תחושות האשם והאבדן שלו הן העונש הקשה, הכואב והאמיתי ביותר.

בהפקה זו משתמש סטפנו פודה בכל הכלים האמנותיים שבידו כדי לבטא את ה"סב-טקסט" של הסיפור: פאוסט הוא "כל- אדם". הוא מסמל את היתרונות והחסרונות האוניברסליים של האנושות כולה ולכן הסיפור שלו הוא בעצם הסיפור של הקיום האנושי וכל אדם יכול ללמוד ממנו. פודה בוחר להתחבר למחזה המקורי של גתה ולתת פרשנות בימתית המתמסרת לסימבוליזם הפילוסופי, המוסרי והדתי שמאפיין אותו. הוא מדגיש את המשמעויות העמוקות של הסיפור ואת עולמן הפנימי של הדמויות בכך שהוא מציף את הבמה ב"תת מודע" של הסיפור ויוצר חוויה אופראית מורכבת ומעניינת ופרשנות חדשה למחזה של גתה ולמדיה האופראית עצמה.

על הבמה למשל, בולטת טבעת ענק המסמלת את המעגליות האינסופית של החיים והמוות. הצורה והתפקוד שלה משתנים בהתאם למהות הסצנה. במונולוג הפותח את האופרה, פאוסט מוקף במעגל של שעוני חול: הזמן נוכח על הבמה כפי שהוא נוכח בנפשו של פאוסט. הבמה העגולה והמסתובבת, שעליה שעון גדול, מחזקת את תחושת המעגליות עד כדי כך שהיא הופכת לכמעט בלתי נסבלת – בדיוק כפי שהיא נתפסת על ידי פאוסט. או: כאשר אנשי הכפר רוקדים לצלילי ואלס שמח וצוהל, הוא יוצר כוריאוגרפיה חדה ואגרסיבית של תנועות תבניתיות וולגאריות. אנשי הכפר נראים כאילו הם אחוזי דיבוק תחת השפעתו השטנית של מפיסטופלס. כך נחשפת האמת הקשה : אנשי הכפר לא מעריצים את מפיסטופלס באמת, אלא הופכים לכלי ניצול בידיו ובידי פאוסט להשגת רצונם.

צוות הסולנים בהפקה זו הם:
בתפקיד פאוסט הטנור יליד אורגוואי גסטון ריברו (באופרה הישראלית שר מספר תפקידים בהם מקדף ב'מקבת' ורומיאו ב'רומיאו ויוליה' והטנור יליד קוסובו ראמה לאהאי (בתפקידו הראשון באופרה הישראלית),
בתפקיד מפיסטופלס: הבס האיטלקי פאולו באטלייה (בתפקידו הראשון באופרה הישראלית) והבס הבולגרי פטאר נאיידנוב (גם הוא בתפקידו הראשון באופרה הישראלית)
בתפקיד מרגריט: הסופרן ילידת רומניה אורליה פלוריאן (הופיעה בתפקידים רבים באופרה הישראלית ובהם בתפקיד ויולטה ב'לה טרוויאטה' במצדה)
והסופרן הגיאורגית תמר איברי (בהופעתה הראשונה באופרה הישראלית), בתפקיד סיבל: זמרת המצו סופרן הישראלית נעמה גולדמן ושחר לביא,  בתפקיד ולנטין: זמר הבריטון הרומני סרבאן ואסילה בהופעתו הראשונה באופרה הישראלית וזמר הבריטון איליה סילחוקוב,
בתפקיד  וגנר: זמר הבריטון הישראלי נח בריגר, בתפקיד מרתה: זמרות המצו סופרן הישראליות עדית זמיר ושי בלוך.

השירה בצרפתית עם כתוביות תרגום מוקרנות בעברית ובאנגלית. משך המופע: כשלוש שעות ורבע. מחירי כרטיס: 192- 438 ₪. שעה לפני תחילת כל מופע מתקיימת הרצאת מבוא באורך כחצי שעה באולם, הכניסה להרצאה חינם לבעלי הכרטיס באותו הערב.

לפרטים והזמנות כרטיסים באתר <<< ובטל': 03-6927777. בית האופרה – המשכן לאמנויות הבמה, שד' שאול המלך 19 ת"א

קולנוע וטלויזיה

זרים מושלמים Perfetti Sconosciuti של פאולו ג'נובזה 

לכולנו יש שלושה סוגי חיים: ציבוריים, פרטיים וסודיים. החיים הסודיים שלנו נמצאים היום בטלפונים החכמים שלנו, מה היה קורה אם אלה היו משתפים בכל הסודות שצפונים בהם?

מפגש ארוחת ערב של זוגות חברים, הופך למשחק מסוכן, כשהם נענים לאתגר להניח את הסמארטפונים על השולחן, בידיעה שמכאן ואילך כל הודעה ושיחה יהיו גלויים לכל. עד מהרה מסתבכים העניינים, כשהנוכחים מגלים כמה מעט הם באמת יודעים איש על רעהו.

"זרים מושלמים", הפך להצלחה הגדולה ביותר מזה שנים באיטליה בזכות תסריט חכם וצוות משובח של שחקנים שחברו לסרט מקורי מרתק ומעורר מחשבה שנע במיומנות בין קומדיה מצחיקה שלא מפסיקה להפתיע לבין דרמה חודרת וכל כך אקטואלית לימינו.

אז הניחו את הסמארטפונים על השולחן והתחילו לשחק …..

בימוי ורעיון: פאולו ג'נובזה Paolo Genovese, תסריט: פיליפו בולוניה, פאלו קוסטלה, פאולו ג'נובזה, פאולה מאמיני, רולנדו רבלו Filippo Bologna, Paolo Costella, Paolo Genovese, Paola Mammini, Rolando Ravello

שחקנים: פפה – ג'יוזפה בטיסטון Giuseppe Battiston, קרלוטה: אנה פוג'ליטה Anna Foglietta, רוקו: מרקו ג'יליאני Marco Giallini, קוזימו: אדוארדו לאו Edoardo Leo

איטליה 2016, 97 דקות , איטלקית תרגום לעברית ולאנגלית. הסרט מופץ בישראל על סרטי נחשון. החל מתאריך 16 בפברואר בסינמטק תל אביב וברחבי הארץ

תוכניות פברואר 2017 ב- HOT

 • בתולות – עונה 2 של היוצרים: שחר מגן ואדם סנדרסון. החל מה-16.2, ימי חמישי ב-20:15, ב-3HOT וב-HOT VOD

 • ליאור דיין מחובר. דיין עולה בתוכנית אירוח חדשה בה ייפגש בכל שבוע לראיון אחד על אחד עם דמויות מסקרנות ומשמעותיות בישראל. מגוון האורחים ינוע בין אנשי תרבות ורוח, שחקנים וזמרים לבין יזמים, אנשי עסקים ופוליטיקאים. ימי ראשון-שני ב-20:15, ב-HOT3 וב-HOT VOD
 • מתחזים –Imposters   סדרה חדשה. בסדרה מגלמת לביא את מאדי, אמנית הונאה שמאמצת זהויות שונות ומפילה ברשתה גברים ונשים שמתאהבים בה. העניינים מסתבכים כאשר שלושה מקורבנותיה מחליטים לחבור נגדה ולאתר אותה – אך האם הצדק אכן ייעשה?. החל מה-13.2, ימי שני ב-21:30 (החל מה-6.3 בימי שני ב-20:45) ב-HOT3 וב-HOT VOD
 • שקרים קטנים גדולים –Big Little Lies  סדרה חדשה. רצח באירוע התרמה לבית הספר היסודי מזעזע את הקהילה המקומית והאמידה – ועל אף שזהותו של הקורבן נותרת מסתורית בתחילה, נראה כי יש קשר הדוק בין הפרשה ובין הסודות הסובבים את חייהן של שלוש אימהות: עקרת הבית המושלמת מדלן מקנזי (ווית'רספון), שלא מסתירה את קנאתה באשתו החדשה והצעירה של בעלה לשעבר; חברתה הטובה ביותר של מדלן, סלסט רייט (קידמן), עורכת דין לשעבר שמנהלת חיי נישואין מושלמים לכאורה עם גבר צעיר ממנה; וג'יין צ'פמן (וודלי), אם חד-הורית עם עבר אפל, אותה לוקחות מדלן וסלסט תחת חסותן. מקהלה של עדים בחדר החקירות שופכת אור על מערכות היחסים בין תושבי העיירה ומפזרת פניני רכילות, למשל על יריבותן של מדלן והאויבת המושבעת שלה, רנאטה קליין, אשת הייטק קרייריסטית. הפרק הראשון יהיה זמין לצפייה כבר ב-20.2 ב-HOT VOD. החל מה-21.2, ימי שלישי בשעה 22:00, ב-HOT HBO וב-HOT VOD
 • בנות – עונה 6 –Girls  בעונה חדשה החל מה-13.2, ימי שני בשעה 04:00 וב-22:00, ב-HOT HBO וב-HOT VOD
 • קראשינג –Crashing  סדרה חדשה שמבוססת באופן חופשי על חוויותיו האישיות של הולמס, עוקבת אחרי פיט –  קומיקאי כושל שמגלה שאשתו ג'סיקה (לורן לפקוס, "כתום זה השחור החדש") בוגדת בו. פיט, שעד כה חי חיים מוגנים בפרברים, נזרק אל תוך סצנת הסטנד-אפ הקשוחה בניו יורק ומוצא את עצמו ישן על הספה בבתיהם של אחרים, בעיר שלא ממש מתאימה לבעלי לב חלש. על הדרך הוא פוגש שורה של קומיקאים – ביניהם ארטי לאנג ("מד טי.וי", "הצילו"), טי.ג'יי מילר ("עמק הסיליקון") וזוכת שני פרסי ה"אמי" שרה סילברמן – ולומד כמה שיעורים קשים על החיים ועל קומדיה. יומיים לפני עליית הסדרה, בשבת ה-18.2 ב-22:00, ישודר ספיישל הסטנדאפ "פיט הולמס: ספיישל סטנד-אפ" במסגרת רצועת HBO Speical ב-HOT HBO. החל מה-20.2, ימי שני בשעה 22:30, ב-HOT HBO וב-HOT VOD
 • השבוע שעבר עם ג'ון אוליבר – עונה 4 – Last Week Tonight            בעונה חדשה החל מה-13.2, ימי שני בשעה 24:00, ב- HOT HBOוב-HOT VOD
 • הדרך – עונה 2 – The Path בעונה חדשה מהלך פברואר ב- HOT HBOוב-HOT VOD
 • הפמליה – עונות 1-8 -Entourage  סדרה חדשה מה-16.2, ימי ראשון-חמישי ב-23:30 ב- HOT HBOוכל הפרקים ב-HOT VOD
 • לואי סי.קיי – או מיי גוד – Louis C.K.: Oh My God סטנד אפ החל מיום שבת ה-4.2 ב-22:00, ב- HOT HBOוב-HOT VOD
 • לאורך כל הדרך – All The Way  הסרט ישודר במסגרת רצועת HBO Special, מדי שבת בערוץ HOT HBO. יום שבת ה-11.2 ב-22:00, ב- HOT HBOוב-HOT VOD
 • פיט הולמס: ספיישל סטנד אפ –Pete Holmes: Faces and Sounds  מופע הסטנד אפ ישודר במסגרת רצועת HBO Special, מדי שבת בערוץ HOT HBO. יום שבת ה-18.2 ב-22:00, ב- HOT HBOוב-HOT VOD
 • שרה סילברמן: אנחנו נסים – Sarah Silverman: We Are Miracles מופע הסטנד אפ ישודר במסגרת רצועת HBO Special, מדי שבת בערוץ HOT HBO. יום שבת ה-25.2 ב-22:00, ב- HOT HBOוב-HOT VOD
 • כנופיית ברמינגהם – עונה 3 – Peaky Blinders בעונה חדשה החל מה-22.2, כל הפרקים ב-Xtra VOD.
 • הרשימה השחורה – עונה 3 – The Blacklist בעונה חדשההחל מה-5.2, כל הפרקים ב-HOT VOD
 • עד עצם היום הזה – עונה 4 –Once Upon A Time   עונה חדשה החל מה-19.2, כל הפרקים ב-HOT VOD
 • אידיוט סיטר –Idiotsitter  עלילת "אידיוט סיטר" סובבת סביב צעירה תפרנית בשם בילי (ניוהאוס), שמתקבלת לעבודה בתור אומנת בביתה של משפחה עשירה. כשהיא מגיעה לעבודה, בילי מגלה לתדהמתה שמדובר למעשה בשמרטפות לבחורה צעירה, פרועה וילדותית בשם ג'ין (בל) שנמצאת במעצר בית באחוזה המשפחתית. השתיים נאלצות להסתדר זו עם זו למרות ההבדלים התהומיים ביניהן, בזמן שבילי מנסה לשמש לג'ין מורה פרטית, קואוצ'רית לחיים וגם תחליף הורה. החל מה-6.2, ראשון-חמישי בשעה 22:30, ב-HOT קומדי סנטרל וב-HOT VOD
 • פולמון "פול מון" עוסקת בקבוצת צעירים ישראלים שנסעו לתאילנד בטיול הגדול אחרי הצבא, וכל אחד מהסיבה שלו נשאר שם ולא חוזר הביתה. הם חיים בכפר "סאנוק" שמשמעותו היא: תשתחרר אחי, תחיה את הרגע. הפרק הראשון יהיה זמין לצפייה החל מה-1.2 ב-HOT VOD. החל מה-5.2, ימי ראשון-רביעי ב-20:45 ב-HOT בידור ישראלי וב-HOT VOD

תיאטרון במה ומחול

תיאטרון המדיטק עם "נשיקה בכיס"

"נשיקה בכיס" היא הצגה על חברות אמת ואהבה בין ילדים. המחזה מגולל את סיפורם של ארבעה ילדים, החברים הכי טובים מהגן אשר מגלים יום אחד שרות חברתם הטובה, עומדת לעבור לגור באמריקה. הארבעה מחליטים לעשות הכול בכדי להישאר יחד ולא להיפרד.

המחזאית והבמאית יערה רשף נהור, (זוכת ארבעה פרסים בפסטיבל הילדים והנוער של חיפה 2016 על "הנשיקה הראשונה", מופע מוסיקלי-תנועתי על פי ספרו על יורם טהר לב) עיבדה את שיריה של משוררת הילדים שלומית כהן אסיף גם מתוך הזדהות של חוויות ילדותה

המשוררת שלומית כהן אסיף- תושבת חולון שספריה הרבים ושיריה מדברים אל כל ילד בישראל. יצירותיה של שלומית אהובות על ילדים ומבוגרים כאחת, בעבר הגדירה אותה המשוררת דליה רביקוביץ כיורשתה הטבעית של לאה גולדברג. שיריה הולחנו ובוצעו על ידי מיטב היוצרים בארץ, כגון אריק איינשטיין, יהורם גאון, יוני רכטר, מיקי גבריאלוב ועוד.

"נשיקה בכיס" על פי שיריה של שלומית כהן אסיף, בעיבוד למחזה של יערה רשף נהור

25.2.2017 שבת בשעה 10:30. ההצגה מיועדת לגילאי 8-5. מדיטק חולון, שדרות גולדה מאיר 6. להזמנת כרטיסים באתר מדיטק <<< ובטל': 03-5021552

להקת המחול קמע עם "לא נודע" NEVERLAND של תמיר גינץ

היצירה "לא נודע" Neverland")"): יצירה מקורית שיצר המנהל האמנותי של להקת המחול קמע- תמיר גינץ, לצלילי מוזיקה מקורית של אבי בללי ("נקמת הטרקטור"). השניים משתפים פעולה בשנית לאור הצלחת יצירתם הקודמת "במדבר דברים". ביצירה משתתפים 12 רקדני הלהקה. היצירה הינה פנטזיה בהשראת אירועים אקטואליים, המתרחשת אי שם…ביום שאחרי, במקום שמעבר לקצה… ואולי זה כבר כאן?

להקת המחול קמע הנה אחד מהקולות המרכזיים בעולם המחול הישראלי. הלהקה מזמינה את הצופים לחוויה מרתקת, אסתטית ומהוקצעת במגוון יצירות מרגשות. תמיר גינץ, המנהל האמנותי והכוריאוגרף של הלהקה, יוצר עבודות המהוות את הציר המרכזי ברפרטואר הלהקה. עבודותיו מאופיינות בשפה אישית וייחודית, המתבססת על הטכניקות הקלאסית והמודרנית והמאתגרת את רקדני הלהקה בעוצמתה. גינץ מצליח ליצור על הבמה עולם עשיר ברבדים השואב אליו את הקהל.

קמע הנה בית ל-14 רקדנים, ישראלים לצד רקדנים מרחבי העולם, בעלי אישיות ייחודית המביאים לבמה ביצוע אלגנטי, וירטואוזי ורענן. קמע זכתה להצלחה בסיורי הופעות ובפסטיבלים יידועי שם באירופה, דרום אמריקה, בסין ובהודו. הלהקה מטפחת קהל צעיר של שוחרי מחול באמצעות מופעים לנוער וילדים.  בלהקה מועלות עבודות של כוריאוגרפים אורחים מהמובילים בעולם, לצד יצירה מקורית של כוריאוגרפים ישראלים ויוצרים צעירים.

רקדני הלהקה מקיימים פרויקטים חינוכיים של הוראה והסברה בבתי-ספר, מגמות ואולפנות מחול, סדנאות אמן, סדנאות רפרטואר ותכניות העשרה בכל רחבי הארץ.

בסמיכות ללהקה פועל המרכז העירוני לאמנות המחול בת דור באר שבע, ביה"ס המקצועי הגדול למחול בישראל שהכשיר את הגרעין הראשוני של רקדני הלהקה. בית הספר מהווה חממה לדור העתיד של רקדני הלהקה. במאי 2013 הושלמה בנייתו של "בית להקת המחול קמע ע"ש סברין גודמן", ובו חדרי חזרות, משרדים ושטחי מנוחה מרווחים, תודות לתרומתה האדיבה של קרן גודמן (שיקאגו), מפעל הפיס ועיריית באר-שבע. משך המופע: 60 דקות.

מופעים: 2.2.17 יום חמישי, 20:30, היכל התרבות יבנה. טל' לכרטיסים: 08-9320000

7.2.17 יום שלישי, 20:30, מתנ"ס כנה מאיר, פרדס חנה. טל' לכרטיסים: 04-6378551

9.2.17 יום חמישי, 20:30, בית העם רחובות, היכל התרבות העירוני. טל' לכרטיסים: 08-9232200

אנסמבל סולני תל אביב עם הקונצרט השלישי בסדרה "רפסודיה וינאית"

אנסמבל סולני תל אביב בקונצרט שלישי בסדרה הקלאסית הגדולה בניצוחו ברק טל,  ייבצע בבכורה את "עטרי"- יצירתה הייחודית של נעמה פרל לתזמורת מיתרים, שמפגישה בין הצלילים העממיים של תימן עליהם גדלה, לבין עולם התזמור המערבי אותו למדה מגיל צעיר. בקונצרט יתארח גם הכנר הווירטואוז איתמר זורמן, זוכה תחרות צ'ייקובסקי לכינור לשנת 2011 שייבצע עם האנסמבל את "רפסודיה וינאית" של קרייזלר. עוד בתוכנית המגוונת, רונדו של שוברט לכינור ולתזמורת, ורביעיית המיתרים אופ.80 של מנדלסון בעיבוד של ברק טל לתזמורת לכלי קשת.

קונצרט 3 – "רפסודיה וינאית" מנצח: ברק טל. סולן: איתמר זורמן – כינור. בתוכנית:

 • נעמה פרל: "עטרי" ATARI  לתזמורת כלי קשת. בכורה עולמית!!!
 • שוברט: רונדו לכינור ולתזמורת.
 • קרייזלר: "רפסודיה וינאית" לכינור ולתזמורת.
 • מנדלסון: רביעייה אופ' 80, בעיבוד ברק טל לתזמורת לכלי קשת.

מועדי הקונצרט ופרטים לרכישת כרטיסים:

חיפה, אודיטוריום רפפורט: מוצ"ש 11 בפברואר 2017, בשעה 20:30. טל' להזמנות: 04-8363804. תל אביב, מרכז ענב: יום א', 12 בפברואר 2017, בשעה  20:30. טל' להזמנות: 054-6934439. כרטיסים גם באתר <<< 

תיאטרון הסמטה עם על פסנתרים ואנשים

על פסנתרים ואנשים (צילום: סיוון הורביץ)
על פסנתרים ואנשים (צילום: סיוון הורביץ)

כרמלה הלוי, פסנתרנית בעלת קריירה בינלאומית, מתמוטטת בקונצרט בשל מחלה, וכל הופעותיה מתבטלות. לבד בביתה, היא מקליטה מכתב לבניה הרחוקים ממנה ומספרת להם לראשונה סודות, ששמרה בבטן כל השנים, ואשר עומדים בבסיס יחסיה איתם. בסיפורה חוזרת כרמלה הלוי חמישים שנה אחורה, לרגע בו החליטה להקדיש את חייה לפסנתר. היא פוגשת את עצמה כנערה התוססת כרמלינקה בת ה – 16 המתמודדת עם טרגדיה אישית, ועוברת איתה שוב דרך רגעים מתוקים מרירים ואף קורעי לב. על הבמה שתי דמויות, שהן אחת, בנעוריה ובבגרותה. ההצגה נעה בהרמוניה בין השתיים, כשהמבוגרת מאפשרת לנערה לספר את נקודת המבט שלה להתרחשות. ההצגה נוגעת בנושאים כגון קריירה תובענית, חשבון נפש, מערכות יחסים והתמודדות.

מחזה: תהלה אמתי. בימוי: דורית בר. משחק: תמי ספיבק, נופר הורביץ. מוזיקה מקורית: עיתאי סובול. עיצוב תפאורה ותלבושות: דלית ענבר. עיצוב תאורה: אדם יודינסקי.

תיאטרון הסמטה, מזל דגים 8 יפו מוצאי שבת 18.2.17 בשעה 20:30. כרטיסים בטל': 03-6036381

ענת וקסמן עם להציל את אשת המערות – התשובה הנשית להצגה המצליחה

פעם אחת, לפני הרבה שנים, הייתה אישה שלא היו לה שום טענות. אבל זה היה פעם אחת ולפני הרבה, הרבה שנים…בזה וו הפקות, בשיתוף Mogul Theater  ויפתח קצור, ליהקו את השחקנית ענת וקסמן לתפקיד הנחשק וביחד הם מביאים, לראשונה בישראל, את ההצגה המצליחה -להציל את  אשת המערות – התשובה הנשית!

מדובר בקומדיה מאת אמה פירסון אשר זכתה להצלחה רבה מסביב לעולם. על הנוסח הישראלי עמל דניאל לפין אשר היה אמון גם על הגרסה הגברית – להציל את איש המערות, על הבימוי אמון אלון אופיר אשר ביים את הלהיטים הגדולים של הבמה הישראלית בשנים באחרונות, על העריכה המוסיקלית אחראי גיורא לינברג ועל התאורה אורי מורג.

https://www.youtube.com/watch?v=N_0UE7vMnJU

השחקנית המוערכת, ענת וקסמן, חוזרת לבמה בהצגת יחיד הומוריסטית ומפתיעה בה היא מציגה  את התשובה הנשית להצגה המצליחה בכיכובו של אבי קושניר – להציל את איש המערות. וקסמן, כזכור, שיחקה במשך 10 עונות לצידו של אבי קושניר בסדרה המצליחה "החיים זה לא הכל", טבעי ואף מתבקש להגיש לו את התשובה הנשית להצגה המוצלחת בכיכובו, דווקא על ידה.

ענת וקסמן לוקחת אותנו למסע מרתק והומוריסטי אל תוך המוח הנשי, למה שקורה בעולמה של האישה רגע לפני חתונה… המחשבות, הפחדים, החברים, המשפחה וכמובן המסקנה הברורה שמדובר בשני עולמות שונים, עולם נשים ועולם גברים, שלא תמיד מדברים באותה השפה.

וקסמן משתמשת בהומור האופייני לה ומציגה אמיתות על יחסים שבינה לבינו,  את הדברים שנהוג לומר וגם את אלה שלא…וכך, לראשונה בישראל, מגיעה התשובה הנשית להצגה שזוכה להצלחה בישראל ובעולם כולו – "להציל את אשת המערות".

וקסמן, חוזרת לקדמת הבמה לאחר 4 שנים של מנוחה כשהיא חכמה יותר, נקייה יותר ומצחיקה הרבה יותר! את החזרה לבמה, היא תעשה בהצגת יחיד אשר תושק בפסטיבל הקומדיה וההומור ע"ש ספי ריבלין  שיתקיים ב-12-9 למרץ בראשל"צ. הצגה ראשונה  ב- 10/3 בהיכל התרבות ראשון לציון

מרכז סוזן דלל עם להקת המחול המודרנית של ג'ין שינג Jin Xing

ג'ין שינג (צילום: Ya Shen)
ג'ין שינג (צילום: Ya Shen)

שמה של הרקדנית והכוריאוגרפית הסינית ג'ין שינג ולהקתה הולך לפניה בסין מולדתה ובעולם כולו. עתה, במסגרת אירועי "שנת התרנגול" אביב מחול סיני 2017 שיתקיימו במרכז סוזן דלל – תגיע להקתה של ג'ין שינג, המונה 16 רקדנים – לביקור ראשון בישראל ותעלה מופע מעבודותיה בתאריכים 9 – 11 בפברואר 2017. המופעים מתקיימים במסגרת  אביב מחול סיני 2017 בסוזן דלל ולציון 25 שנים לכינון היחסים הדיפלומטיים בין הרפובליקה העממית של סין ומדינת ישראל.

סיפורה יוצא הדופן של ג'ין שינג מעיד על אישיותה העוצמתית והמעצימה. שינג נולדה כילד, שהתקדם עד לדרגת אלוף משנה בצבא הסיני. בשנות ה-20 לחייה עברה ניתוח ותהליך לשינוי מין והתמסרה לאהבתה הגדולה: הריקוד. כישרונה  הוביל אותה למעמד של פרימה בלרינה וכוריאוגרפית מצליחה ומוכרת בסין ובעולם. היא זו שהקימה את להקת המחול המודרני הראשונה של סין – הרוקדת סגנון ריקוד מערבי מודרני עם זיקה וחיבור עמוק עכשווי מובהק לאלמנטים סיניים. לג'ין שינג תכנית טלוויזיה שבועית הסוחפת מיליארדים של צופים נאמנים. לצד הקריירה שלה ככוריאוגרפית, רקדנית ושדרנית בטלוויזיה היא מוזמנת לשחק בקולנוע ובתיאטרון והיא גם אמא ורעיה.

המופעים מתקיימים בשיתוף עם שגרירות הרפובליקה העממית של סין ומשרד התרבות של הרפובליקה העממית הסינית במסגרת אירועי אביב מחול סיני 2017 בסוזן דלל. הלהקה תעלה בארץ שתי יצירות ובמסגרת כל מופע תקיים ג'ין שינג שיחה עם הקהל. ואלה היצירות:

 • חלל 9 (SPACE 9) עבודה לתשע רקדניות החוקרות את תחושת הרגש מול הבלבול והעומק פנימי מול העוצמה החיצונית אשר בתוכן.
 • כלוב הציפורים (CAGE BIRDS) מופע מחול פיזי מרשים ועוצמתי ל-12 רקדנים הנעים בגבולות צפופים. כאשר האחד מהם מבין את המגבלות ומעז לברוח הקבוצה לא מאפשרת לו ומושכת אותו חזרה. המופע הוא מטאפורה אירונית על החיים המודרניים.

המופעים יתקיימו בתאריכים 9 – 11 בפברואר 2017 במרכז סוזן דלל. לרכישת כרטיסים באתר <<< וטל': 03-5105656

מרכז סוזן דלל עם פסטיבל ימי הפלמנקו ה 23 – פלמנקו מתוך ציור

חגיגת הפלמנקו השנתית של "קרן עדי" מביאה אלינו בבכורה עולמית את המופע "פלמנקו מתוך ציור" ובספרדית JRT- Pintor Y Flamenco   מופע בו רוקדים את הציורים… לאחר הצלחות גדולות בפסטיבל חרז ובביאנלה בסביליה בשנה האחרונה. כמיטב מסורת הפסטיבל המופע יועלה בשלוש ערבי הפסטיבל באולם סוזן דלל. עוד בפסטיבל: תחרות "קרן עדי" הדו שנתית, מופע פלמנקו לילדים בבכורה ובוקר פלמנקו בהשתתפות רקדנים/ות מסטודיואים ברחבי הארץ.

המופע "פלמנקו מתוך ציור" מציג בצורה ממגוונת ומלאת עניין את הטרנד החשוב של הפלמנקו העכשווי- חיבור בין המסורתי הטהור, עם המודרני. בהיות שלוש הרקדניות/היוצרות שלו בעלות בסיס קלאסי וקלאסי ספרדי יש להן את הכלים הטובים ביותר לבטא את ההשראה של הצייר חוליו רומרו דה טורס 1874-1930 בן קורדובה.  Julio Romero de Torres – J.R.T.  היה ידוע בציורי רקדניות פלמנקו ונשים. JRT  עסק גם בריקוד פלמנקו וניגן בגיטרה, היה מעורב בחיי אמני הפלמנקו והייתה לו השפעה משמעותית על עולם הפלמנקו.

אנשי "קרן עדי" ראו את המופע בתאטרון סנטרל בבינאלה בסיבליה. הם אהבו אותו והתרשמו מכמות הקהל וממחיאות הכפיים הנלהבות שלו. גם הביקורת אהבה את המופע : "מופע שמצליח להביע בדרך ייחודית מושלמת את הנושא", Diario de Sevilla    וגם "הביצועים של שלוש הרקדניות מהפנט, מרתקים ומביא אסתטיקה ייחודית של הפלמנקו"  ABC. לאור כל זאת בחרו בו כמופע המרכזי לפסטיבל.

פסטיבל "ימי הפלמנקו" נוסד לפני 23 שנים  כאשר הייתה התחרות לב לבו – כצוואתה של עדי אגמון ז"ל להעניק מלגה לרקדנית ישראלית צעירה להתמחות בספרד. עדי הייתה קצינת מודיעין, תלמידת מדעים מחוננת ורקדנית פלמנקו – על שמה נוסדה "קרן עדי". כבר בשנתה השנייה נוספו לתחרות מגוון מופעים, מספרד ומישראל שהפכו את האירוע לאבן שואבת לאוהבי הפלמנקו – חגיגה מגוונת.
הפקות של פלמנקו ישראלי ושיתופים בין ישראל לספרד הביאו את הפלמנקו הישראלי למרכז סצנת המחול בישראל. "קרן עדי"  ידועה ברמה  הגבוהה של המופעים המוצגים בפסטיבלים ובסדנאות כוריאוגרפיה עם מאסטרים מספרד. הקרן מופעלת בהתנדבות מלאה.
הנשיא לשעבר מר יצחק נבון ז"ל היה תומך קבוע שהגיע לכל ערבי הגאלה ובחודשים האחרונים שלו כתב המלצה נלהבת למפעל "קרן עדי" ותרומתו לפלמנקו הפורח והאיכותי בישראל.  להלן לוח המופעים:

 • חמישי 23/3 21:00 – Pintor Y Flamenco J.R.T – "פלמנקו מתוך ציור" להקתה של אורסולה לופז רוקדים את הציורים
 • שישי 24/3 10:00 – כתת אמן סולניות המופע (אולם ענבל), 14:00 – תחרות הפלמנקו שלב ב' – חמש מתחרות בריקוד החובה וברקוד הבחירה עם מוסיקאים. 22:00 – Pintor Y Flamenco J.R.T – "פלמנקו מתוך ציור" להקתה של אורסולה לופז רוקדים את הציורים
 • שבת 25/3 12:30 – בוקר פלמנקו ישראלי – הרמת מסך על 7 להקות צעירות מכל הארץ. 16:30 –  "חואניטה והגיטרה" מופע ילדים מוסיקלי – להקת סינקו- טניה וינוקור – במכון סרוונטס תל אביב.20:30 – ערב גאלה:  * שלב הגמר של התחרות

מוזיאון תל אביב לאמנות עם מופעי ילדים בחודש פברואר

 • שבת 4/2/17 – טיול לארץ התווים – סיפורם של שלושה ילדים – אלי שחושב שהוא יודע לשיר, ברוכי ששר בלי להקשיב, ודנה שמתביישת לשיר. בעקבות המפגש עם הפרופסור למוזיקה, מר שטינצלר, הם יוצאים להציל מנגינה אבודה. מסעם מוביל אותם אל 'ארץ התווים' שם הם מחפשים את המאֵסטרו שיעזור להם להציל את המנגינה האבודה ופוגשים מושגים בסיסיים מעולם המוזיקה שהפכו לדמויות ססגוניות. במסעם הם מגלים את יופייה של המוזיקה ומבינים מהי הקשבה.

  מלך סיאם (צילום יח"צ)
  מלך סיאם (צילום יח"צ)
 • שבת 4/2/17 – גומות החן של זוהר. הספר "גומות החן של זהר" יצא לאור לראשונה בשנת 1987 ומאז הפך לרב-מכר וזכה למהדורות רבות. הספר נעשה לאחד מספרי הילדים הידועים והאהובים בישראל ואף כלול בתכנית הלימודים של משרד החינוך. זהר רוצה גומות חן יותר מכל דבר אחר והיא תעשה הכל בכדי להשיג אותן. עיבוד לספרו המוכר והאהוב של מאיר שלו על ילדה המחליטה לצאת למסע להשיג את הדבר אותו היא רוצה יותר מכל, אבל מה לעשות, אי אפשר להשיגו… הצגה מלאת קסמים והפתעות על חלום קטנטן שהופך להרפתקה גדולה, רצופה מפגשים מרגשים ומצחיקים.
 • שבת 4/2/17 – בום טראח בקסילופון. מופע חוויתי אינטראקטיבי המקרב ילדים למוסיקה דרך הומור עם אמן המרימבה וכלי ההקשה הבינלאומי –  זיו איתן
 • שבת 11/2/17 – רכבת המתנות של סבא וסתבא. לסבתא נחמק'ה ולסבא אלברט נכדים רבים ברחבי הארץ. הם נהנים לבקרם ולהפתיע אותם במתנות. לכל אחד הם הכינו מתנה מיוחדת עם שיר והפתעה. וכך, עם המתנות הארוזות בקופסאות צבעוניות ומסקרנות, הם מגיעים לתחנת הרכבת כדי לצאת למסע בין הנכדים. סבא אלברט בשיתוף קהל הילדים, משכנע את סבתא נחמק'ה לפתוח את המתנות ולהראות להם מה מסתתר בתוכן, כך מגלים מראות מרהיבים, הפתעות ושירים… האם יגיעו המתנות ליעדן? כל זאת ועוד נגלה במהלך ההצגה תיאטרון חפצים פיוטי מלווה במוסיקה מקורית ושירה חיה.
 • שבת 11/2/17 – קורצ'אק- עשר קופסאות גפרורים. מפגש עם השחקן עמיחי פרדו המגלם את דמותו של יאנוש קורצ'אק. בהצגה משורטטות דמויותיהם של עשרה מתלמידיו של קורצ'אק, שקיבלו קופסאות גפרורים במתנה. השחקן מפעיל את הקהל באימפרוביזציה על דמויות הילדים שבסיפור והכל באמצעות קופסאות גפרורים.
  לאחר ההצגה תיערך שיחה עם הקהל.
 • שבת 11/2/17 – מלך סיאם. אנה, מורה מאנגליה, מוזמנת על ידי מלך סיאם להגיע לארמונו וללמד את ילדיו, בעקבות רצונו להפוך את סיאם לארץ מתקדמת יותר. אנה ובנה לואיס מגיעים נרגשים לסיאם אך הפער בין שתי התרבויות השונות מתגלה כקשה עד שנדמה כי אי אפשר לגשר עליו. בעוד אנה ומלך סיאם מתקשים להסתדר האחד עם השנייה ונקלעים למשבר, לואיס נכבש בקסמי סיאם, בקסמי נסיכתה ומנהגיה ובמקום שבו המבוגרים נכשלים מצליחים הילדים לקרב את הלבבות ולגשר על הפער.
 • שבת 11/2/17 – למה רק כבשים. טל לא מצליח לישון. הוא לא שיתף היום חבר במשחק והדבר מציק לו ולא מניח לו להירדם. הוא מספר לאמא מה קרה. אמא אומרת לו שלפעמים דווקא החלומות מביאים איתם את הפתרון, ועל מנת להירדם ולחלום היא מציעה לו לספור כבשים. כשטל מתחיל לספור את הכבשים, מתפרץ באמצע צב, ומבקש להיכלל בספירה. אחר כך מגיעה ג'ירפה, ואחריה פיל וקופים ותוכים, גן חיות שלם, וכולם דורשים שטל יספור גם אותם. אבל טל רצה לספור רק כבשים… הצגה צבעונית ומלאת הומור המלמדת אותנו לתת מקום לאחר, "לספור" גם אותו, ולהיות נאמנים לעצמנו כשאנו בוחרים חברים.
 • שבת 18/2/17 – טופלה טוטוריטו. מחזה מוסיקלי לכל המשפחה על פי שלום עליכם.
  טופל'ה מתרגש. בעוד שבועיים תחגוג אחותו את חתונתה ולהקת כליזמרים ידועה עומדת להגיע לעיירה ולנגן בחתונה. כשהלהקה מגיעה, טופל'ה מתחבר אל פיני, ילד ממשפחת הכליזמרים, ונשבה בקסם הנגינה, המוסיקה והאמנות. יום אחד מגיע שמוליק החייט כדי למדוד את החליפה של טופל'ה לאירוע וטופלה, ברגע נמהר, גונב את אולרו היקר והנוצץ של החייט. האשמה נופלת על חברו הטוב פיני ומשפחת הכליזמרים מגורשת בבושת פנים מהעיירה. טופל'ה מפחד להודות וסובל מייסוריי מצפון עד כדי חולי, ומתוך מחלתו ממלמל את שמו של חברו פיני. פיני בא לבקר את טופל'ה החולה, הוא מנגן לו מעל למיטתו ולהפתעת כולם פוקח טופל'ה את עיניו. הוא מבקש סליחה מפיני וממשפחתו וכל העיירה חוגגת, כמתוכנן, את חתונת האחות לקול נגינת הכליזמרים.
 • שבת 18/2/17 – שבת הזהב. אגדה יהודית על אושר ועל עושר. יוסף הוא איש צנוע ונדיב שעובד קשה ותמיד עוזר לאחרים, בניגוד לשכן שלו שהוא עשיר מאד וגם קמצן גדול. יום אחד השכן חולם שכל כספו נלקח ממנו ועובר לשכנו – ליוסף. השכן המבוהל ממהר להחליף את כל כספו במטיל זהב אחד אותו הוא מחביא צמוד אליו, אך המטיל נופל לו לתוך מיכל הקמח הגדול של המאפייה בשוק, מתגלגל לתוך הבצק ובסוף מוצא את עצמו בתוך אחת החלות. השכן החרד קונה את כל החלות שבדוכן וממהר הביתה, אבל הוא אינו יודע שהאופה אשר מוקיר את יוסף על מעשיו הטובים, שמר ליוסף חלה אחת אחרונה לשבת. בעוד השכן נותר חסר כל, יוסף מוצא בתוך החלה עושר גדול. אך גם בעושר הזה יוסף נוהג בדרך הלב, ולא משאיר את שכנו מקופח. בסופה של ההצגה אנו מגלים את הרווח שיש בנתינה לאחר ובעזרה לזולת, שכן מעשינו יביאו אלינו תגמול, כך או אחרת, מעבר לתחושה הטובה בעצם עשייתם.
 • שבת 18/2/17 – הגברת הראשונה במדינת טעיתי. בוקר אחד החליטה הגברת הראשונה של מדינת צדקתי לצאת לחופשה עם תיק נסיעות ומקל. כך יצאה לטייל. נכנסה הגברת הראשונה למסעדה במדינת טעיתי השכנה וכמו אצל שכנים כאן בדיוק מתחילים הסיפורים…הצגת תאטרון בשילוב מיומנויות קרקס, חרוזים, הומור עסיסי ומוסיקת ג'אז נוסח שנות ה-40. קומדיית טעויות לילדים משובבת לבו נפש על האפשרות שבטעות.
 • שבת 18/2/17 – מחסן השטוזים של דתיה. במחסן השטוזים חיים השטוזונים: שטוזה, שטוזית ושטוזי-תפוזי, המלמדים את שליח הפיצה להמציא שטויות בחרוזים.
  השליח, שהגיע למחסן רק כדי למסור פיצה, פוגש שירים וסיפורים של דתיה בן דור המסתתרים בתוך ארגזים מלאי הפתעות במחסן. חגיגה של שירים, סיפורים והמון שטוזים.
 • שבת 25/2/17 – התזמורת מתה מצחוק. קונצרט וירטואוזי בנימה אופטימית רצוף טעויות ותקלות של מר במול – נגן האורח של התזמורת.  מר במול הנמרץ ומלא בכוונות טובות מצליח להוציא מהריכוז את הנגנים להסתכסך עם המנצחת ולחבל בכל הכללים והמוסכמות של תזמורת קלאסית. האם סופסוף יצליח מר במול להוציא את הכלי ולנגן? קונצרט חזותי, היתולי, שובב ומלא בהפתעות.
 • שבת 25/2/17 – עלילות חומית . סיפור על נמלה. נספר אותו יחד – שחקנים וצופים-פעילים. נתנועע, נדבר ונצייר את עולמן הקסום של הנמלים, ובתוכו, עלילותיה של נמלה אחת ומיוחדת שנושאת משא גדול במיוחד – והיא הנמלה חומית. ההתבוננות בעולם הנמלים מאפשרת לנו לנוע בין קני-מידה: התבוננות במבט רחב על שבילי הנמלים, על שיירות הנמלים כמו גם על שיירות המילים, וגם במבט מתקרב, כמו-מקרוסקופי אשר מגדיל את הזעיר ומגלה בו עוד ועוד פרטים. מריבוי המבטים האלה ניצור יחד שעה של יצירה משותפת – שעת הנמלים. האירוע כולל 3 סדנאות קצרות בקבוצות קטנות, ואירוע מרכזי לכל המשתתפים.
 • שבת 25/2/17 – סקסופון מהסרטים. קסמם של כלי הנשיפה בקלאסיקות מתוך סרטי קולנוע ידועים. הסקסופוניסט והיוצר אריק לבנת, מפגיש את הקהל עם עולם כלי הנשיפה (מסקסופונים, חלילים ועד שופרות), ומעביר את הקהל חוויה מוסיקלית מרגשת. המופע משלב קטעי וידאו, הסברים ושיתוף פעיל של הקהל. (מתוך הרפרטואר: צ'רלי צ'אפלין, הקוסם מארץ עוץ, צלילי המוסיקה, הפנתר הוורוד, ספר הג'ונגל ועוד רבים).
 • שבת 25/2/17 – החלום הוא צייר גדול. המופע המרגש מצליח להתבונן מחדש ומזווית מקורית, בשיריה המקסימים של לאה גולדברג המשלבים אמפטיה והומור. אותו הומור מצליח גם לחלחל לתנועת הרקדנים ורוח המשובה העולה ממילות השירים ניכרת גם על פניהם ומחוות גופם. התפאורה המינימליסטית מעבירה בצורה מדויקת אווירה של יום חורף בתל אביב, התלבושות מסוגננות ורבות דמיון והכוריאוגרפיה מהווה איור פיוטי

מוזיאון תל אביב לאמנות שדרות שאול המלך 27 ת"א. מודיעין וקופה בטל': 03-6077020

תעופה

אל על עם ערוצי שמע בהם מנחות מכון אדלר יעניקו עצות מעשיות לטסים

תמונת מסך מכון אדלר באל-עללראשונה, אל על ומכון אדלר משיקים שירות פנאי חדש לטסים – הדרכות של מנחות מכון אדלר כקטעי שמע בנושאים הקשורים ביחסים במשפחה, הורות, זוגיות ועוד, אשר יהפכו לחלק בלתי נפרד מחבילת הפנאי והתרבות באפליקציית ה -DreamStream המאפשרת לנוסע להינות ממגוון תכנים המשודרים למכשירו האישי במהלך טיסתו.

זמן הטיסה עובר על רובנו בחיפוש תכנים בידוריים להעברת השעות הארוכות ומכון אדלר יאפשר לראשונה לנוסעי אל על  לקבל מעט ידע הנשען על עשרות שנות ניסיון באמצעות מיטב המומחיות מטעמו, ללמוד תוך כדי טיסה על עולם היחסים ולקבל כלים להתמודדות עם אתגרים בהורות, במשפחה, בעבודה ובזוגיות מה שיהפוך את אל על לראשונה בתחום קווי האוויר המשלבת הדרכות ועצות בחיי המשפחה והזוגיות.

הקטעים יעסקו במגוון נושאים כמו "איך לגדל ילד עצמאי", "איך להעצים את ההנאה המשפחתית המשותפת מהטיול" או "איך להדק את הקשרים המשפחתיים דרך ארוחת הערב".

מערכת ה DreamStream מופעלת ב- 17 ממטוסי אל על. על מנת להתחבר למערכת נדרשים הנוסעים להוריד למכשירם האישי את אפליקציית ה- DreamStream לפני טיסתם על מנת שיוכלו להתחבר למערכת בזמן הטיסה ולהנות ממגוון סרטים, תכני בידור, מוסיקה ומשחקים.

השטיח המעופף עם טיסות למרוקו

מאות אלפי תיירים מכל העולם מגיעים מידי שנה למרוקו שנחשבת ליעד מועדף על הישראלים. לאחר שנים רבות שלא היו טיסות למרוקו, חברת "השטיח המעופף" תפעיל החל מה-3 במאי טיסות שבועיות למרוקו ותציע טיולים מאורגנים ליעד במחירים אטרקטיביים. הקו החדש יפעל מנתב״ג למרקש או לקזבלנקה באמצעות חברת התעופה האיטלקית נאוס, משך הטיסה יארך כ-7 שעות ויכלול עצירה קצרה בקטניה-סיציליה.

השטיח המעופף תציע בשלב ראשון את הטיסות לעונת השיא של מרוקו בחודשים מאי-יוני, אך לדברי יאיר אשר, סמנכ"ל השיווק והמכירות בשטיח המעופף, תישקל הארכת הסדרת טיסות לתקופה ארוכה יותר.

במקביל לטיסות למרוקו, יציעו בחברת השטיח המעופף  טיולים מאורגנים של 7 לילות ו-8 ימים למי שמחפש שקט ונופים מדבריים, אך גם למי שאוהב רעש אורבני ויכללו בין היתר סיור פנורמי בקזבלנקה, תצפית על ארמון המלך ברבט, שוק התבלינים במקנס, סיור בפס הכולל כמובן את הרובע היהודי הנודע ה"מלאח", עלייה אל עבר הרי האטלס והעיירה המכונה "שוויץ של מרוקו"- איפראן, טיול ג'יפים אל דיונות הזהב של מרזוגה, מרקש, סיור בעמק האוריקה המוקף ירק ומים ועוד.

הטיול המאורגן כולל טיסה, מלון ברמת תיירות ראשונה, חצי פנסיון, אוטובוס תיירים, מלווה ישראלי, סיורים ייחודיים, מיסי נמל, אשרות כניסה ועוד במחיר של  כ-1,200 דולר בלבד. הקו החדש למרקש וקזבלנקה יפעל החל מחודש מאי למשך חודשיים ותישקל הארכת הסדרת הטיסות לתקופה ארוכה. הטיסות יופעלו באמצעות חברת התעופה האיטלקית נאוס ויצאו מנתב״ג דרך קטניה שבסיציליה.

אוסטריאן איירליינס עם 3 טיסות שבועיות נוספות בקו ת"א-וינה

אוסטריאן איירליינס
אוסטריאן איירליינס

חברת התעופה אוסטריאן איירליינס תוסיף החל מחודש יוני 2017 ולמשך עונת הקיץ (12.6.17-22.9.17) 3 טיסות שבועיות בקו תל-אביב – וינה. בכך יעלה מספר הטיסות השבועיות של אוסטריאן איירליינס בישראל ל-17 טיסות.

אוסטריאן איירליינס מפעילה 2 טיסות יומיות בקו ת"א-וינה בשעות 06:15 ו-16:10. הטיסות הנוספות ישובצו בימים שני, רביעי ושישי בשעה 13:05 ו-18:35.

קבוצת לופטהנזה המונה את חברות התעופה לופטהנזה, אוסטריאן, SWISS ובריסל איירליינס הינה קבוצת התעופה הזרה המובילה בישראל, המשרתת את ישראל עם מספר הטיסות הגדול ביותר של למעלה מ-70 טיסות שבועיות לנמלי התעופה המרכזיים של אירופה: פרנקפורט, מינכן, ציריך, וינה ובריסל.

קבוצת לופטהנזה (על כל החברות המונות אותה) מציעה החורף טיסות ל- 255 יעדים ב-101 מדינות. בנוסף מציעה קבוצת לופטהנזה 18,000 טיסות שבועיות נוספות באמצעות טיסות קוד-משותף עם כ-30 שותפים.

תיירות

 
- פרסומת -

 

שנת 2016 היתה שנת שיא בתיירות לקפריסין עם גידול של כ- 20% בשנה

נמל דייגים טיפוסי בקפריסין (צילום: F. Silvestris)
נמל דייגים טיפוסי בקפריסין (צילום: F. Silvestris)

במהלך שנת 2016 בקרו בקפריסין מספר שיא של 3,186,531 תיירים. מדובר בעלייה כוללת של 19.8% לעומת שנת 2015. גם התיירים מישראל ממשיכים להצביע ברגליים ולבחור בקפריסין כיעד תיירותי מועדף המתאים לכל המשפחה. זאת השנה השניה ברציפות בה אנו עדים למספרי שיא של ישראלים המבקרים בקפריסין. במהלך שנת 2016, היו לנו בסך הכל 148,739 תיירים ישראלים בקפריסין, עליה של 50.9% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

כרגע, השוק הישראלי, הוא השוק הרביעי בגודלו בקפריסין, מייד אחרי בריטניה, רוסיה ויוון

את העלייה המרשימה במספר התיירים הישראלים המבקרים בקפריסין ניתן כמובן לייחס גם לשיתוף הפעולה המתמשך והפורה עם הסוכנים וכן לריבוי מספר הטיסות הקיימות המקשרות בין שתי המדינות השכנות ולחברות התעופה החדשות המצטרפות לקו. במהלך שנת 2017 שש חברות תעופה תקיימנה טיסות סדירות לקפריסין.

בהזדמנות זאת, לרגל תערוכת התיירות IMTM שתתקיים בתאריכים 7-8 לפברואר, תגיע לישראל משלחת של כמה עשרות מאנשי התיירות המובילים בקפריסין, שמטרת ביקורם הוא להמשיך ולטפח את המגמה

משרד התיירות עם 220 מיליון שקלים השקעות בשנת 2016

בשנת 2016 אישר משרד התיירות מענקים להקמת אמצעי אכסון תיירותיים בסכום כולל של כ-220 מיליון ₪, שמשמעם תוספת של כ-1,936 חדרי לינה.

האזורים שקיבלו את מירב המענקים:

 • אילת – מתוכננים לקום בעיר שלושה בתי מלון, שיוסיפו 410 חדרים, בהיקף השקעה של כ-224 מיליון ₪ ומענקים בגינם של המשרד בסכום של כ-62.5 מיליון ₪.
 • ירושלים – 8 פרויקטים: 6 בתי מלון, מלונית ואכסניה שיביאו לתוספת של 845 חדרים, בהיקף השקעה של כ-451 מיליון ₪, מתוכם כ-96.5 מיליון ₪ יינתן כמענק ממשרד התיירות.  מתוך מלונות אלו, יוקמו שני בתי מלון חדשים במתחם הרכס, שנמצא בסמוך לארמון הנציב ונחשב לאחד מעתודות הקרקע המשמעותיות האחרונות בירושלים לבניית בתי מלון. המלונות במתחם הרכס יכללו 580 חדרים ברמהB , בהיקף השקעה של כ-353 מיליון ₪, מתוכם כ-70 מיליון ₪ כמענק ממשרד התיירות.

מרבית המענקים בשנת 2016 הוקצו להקמה, הרחבה והסבה של 27 בתי מלון ברחבי הארץ. המלונות יוקמו בירושלים, באילת, בחיפה, באשדוד, בקרית שמונה, בים המלח, בקיבוץ דפנה, במעלות תרשיחא, בכנרת, בשומרה, בגבעת יואב, בפקיעין, בשדה בוקר ובאל- רום – ויוסיפו, כאמור, 1,936 חדרי אירוח.

סיוע משרד התיירות ליזמים במלונאות, נעשה במסגרת החוק לעידוד השקעות הון. גובה המענק לפרויקט הנו עד 20% מההשקעה, וניתן לקבל תוספת של 13% להקמת בתי מלון עממיים, בכפוף לעמידה בקריטריונים שמפרסם משרד התיירות ב"קול קורא" באחריות אגף כלכלה, השקעות ותקציב במשרד התיירות.

AVR מבית תלמה נסיעות ותיירות עם חבילות השילוב המנצח

טיטיזה (צילום דני בר)
טיטיזה (צילום דני בר)

לקראת האביב המתקרב ובא, חברת AVR מבית תלמה תיירות החלה לשווק חבילות לנוסע העצמאי המשלבות מספר יעדים על פי מסלול הטיול. החבילות כוללות טיסות, רכב ומלון הכולל ארוחת בוקר. החבילות הן ל- 6- 9 לילות בהתאם ליעד, מחיר וכמובן רצון הלקוחות.

החבילות הן לתקופת האביב – יציאות במהלך חודשים מאי יוני.

חבילות לדוגמא:

 • באווריה והיער השחור גרמניה: 2 לילות באיזור צוג שפיצה +4 לילות ביער השחור כולל טיסות ורכב המחיר לנוסע החל מ: 890 יורו
 • נופי גרמניה: 2 לילות באיזור צוג שפיצה + 5 ביער השחור +2 במנהיים כולל טיסות ורכב המחיר לנוסע החל מ1190 יורו
 • טירול והאגמים: 3 לילות בחבל טירול + 3 לילות באיזור אגמי אוסטריה כולל טיסות ורכב החל מ810 יורו
 • וינה והאגמים: 2 לילות בוינה +5 באיזור אגמי אוסטריה כולל טיסות ורכב החל מ 990 יורו לנוסע
 • סלובניה – קרואטיה: 4 לילות אגם בלד + 3 לילות אופטיה כולל טיסות ורכב החל מ 990 יורו
 • ברטיסלבה והרי הטטרה – 2 לילות בברטיסלבה + 6 לילות בהרי הטטרה כולל טיסות ורכב המחיר לנוסע החל מ 990 יורו

AVR שווק ותפעול תיירות הוקמה לפני כ- 7 שנים ע"י רוית שרף דגן ואמיר הלה והיא פועלת כסיטונאית המשווקת את מוצריה הן באמצעות סוכני נסיעות והן בשווק ישיר ומועדוני לקוחות.החבילות של AVR משווקת הן חבילות אשר היא מייצרת בעצמה מול ספקים ומלונות בחו"ל. חבילות אביב קיץ מיועדות לזוגות ומשפחות ועיקר ההתמקדות גרמניה- היער השחור אוסטריה ,חבל טירול והאגמים, סלובניה, פרינאים בספרד ועוד. החבילות כוללות טיסות רכב ומלון או יחידת נופש.

מלון הבוטיק אלכסנדר עם תיאטרון הקאמרי בחוויית אירוח ותרבות מפנקת

מלון אלכסנדר יוצא בשיתוף פעולה ייחודי עם תיאטרון הקאמרי במסגרתו יוצעו חבילות אירוח ייחודיות הכוללות אירוח במלון וכרטיסים להצגות המוצגות בתיאטרון הקאמרי. הרעיון העומד מאחורי שיתוף הפעולה הוא לשלב חוויית אירוח מפנקת במלון עם בילוי תרבותי וחוויה מבדרת בהצגות התיאטרון הנחשבות של תיאטרון הקאמרי .

לצידו של חוף מציצים ונמל ת"א, שוכן לו מלון הבוטיק "אלכסנדר" אשר מציע חווית אירוח יוקרתית, נוחות ואיכות באווירה ייחודית. זאת ועוד בזכות הסוויטות הטרנדיות של המלון המעוצבות בקו מפואר, מפנק ויוקרתי  . המלון ממוקם על שפת ימה של תל-אביב הוא פנינה של ממש בנוף האירוח והתיירות בעיר המלון מציע נוחות מקסימלית ואיכות ללא פשרות . המלון מציע 68 חדרים – 8 חדרי דלקס, 6 חדרי דלקס עם מרפסות אשר משקיפות לים, 12 סוויטות, 24 סוויטות אקזקיוטיב, 8 סוויטות עם שני חדרי שינה וסלון, 4 סוויטות אקזקיוטיב עם 2 חדרי שינה, סלון ונוף אשר משקיף לים.

תיאטרון הקאמרי הינו התיאטרון העירוני של תל אביב, להקת שחקני התיאטרון מונה כ- 120 שחקניות ושחקנים ממיטב אומני הבמה בישראל והצגותיו מבוימות ע"י במאים ידועי שם  מישראל ומחוצה לה. מידי שנה מעלה התיאטרון 10 הפקות חדשות בפני קהל מגוון הכולל כ 40,000 מנויים וכ- 1,100,000צופים בארץ ובחו"ל.

מחיר ללילה באמצע השבוע הכולל כרטיס זוגי החל מ- 1050 ₪ לחדר דה לקס. החל מ- 1100 ₪ לזוג לסוויטה עם חדר שינה וסלון. הלך מ-1300 ₪ לסוויטת מנהלים עם חדר שינה וסלון אחד.

המבצע תקף למגוון הצגות מתוך רפרטואר ההצגות של הקאמרי לא כולל מחזות זמר.

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות עם אוזניות שמע להדרכה עצמאית

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות, השוכן בלב שכונת נווה צדק הפסטורלית, מתחדש בימים אלו ומציע לקהל המבקרים המגיע למוזיאון אוזניות שמע, המיועדות להדרכה עצמאית בתצוגת הקבע של המוזיאון, המציגה מיצירותיו של האמן נחום גוטמן.

אוזניות השמע יתנו הדרכה בשלוש שפות: עברית, אנגלית וצרפתית ובאמצעותן ניתן יהיה לשמוע על האמן, על הציור המוצג מולו עומדים ועל הסיפור המיוחד שמאחורי הציור. אוזניות השמע להדרכה עצמאית מיועדות להשכרה וניתן להשכירן בחנות המוזיאון, תמורת 15 ₪ בלבד ותעודה מזהה כפיקדון עבור זוג אוזניות בשפה הנבחרת.

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות, שמעון רוקח 21 נווה צדק ת"א לפרטים באתר המוזיאון <<< דף הפייסבוק <<< ובטל': 03-5161970  .

כמחצית מהישראלים חוששים לטוס למדינות בהן היו פיגועי טרור

עוד עולה מהנתונים שמפורסמים לקראת תערוכת התיירות הבינלאומית IMTM כי היעדים המועדפים על הישראלים לחופשה בחו"ל בשנת 2017 הם ניו יורק שנמצא במקום הראשון בקרב ילדים, מבוגרים, חילונים ודתיים, במקום השני תאילנד ואח"כ לונדון במקום השלישי.

בשאלה על איך השפיעו אירועי טרור עולמיים בשנה האחרונה על נכונות לנסוע לפריז, ברלין או איסטנבול, ענו כמחצית מהישראלים שהם חוששים. נשים חוששות יותר. רוב הציבור לא מאמין שזה ישפיע על המחירים.

נתוני הסקר:

 • 52% ממשיבי הסקר ענו כי הם חוששים לנסוע לאחת מערי הבירה כמו פריז, ברלין או איסטנבול בשל אירועי הטרור בשנה האחרונה .
 • נשים חוששות יותר מאשר גברים לנסוע ליעדים בהם אירעו פיגועי טרור- 65% לעומת 38%.
 • מסורתיים (64%) ודתיים (54%) חוששים יותר לטוס ליעדים בהם אירעו פיגועי טרור מאשר חילונים (42%).
 • יותר ממחצית ממשיבי הסקר צופים שתחול במחירי התיירות בערי הבירה שסבלו מאירועי הטרור.
 • 38% מהמשיבים ציינו כי היעד המועדף עליהם הוא ניו יורק שנמצא במקום הראשון בקרב מבוגרים, ילדים, חילונים ודתיים. במקום השני עם 30% ממוקמת תאילנד ואחר כך במקום השלישי לונדון עם 22%.
 • 45% מהמשיבים ציינו שיעדיפו לטוס בחופשת קיץ בעוד שכ- 39% ציינו שאין להם העדפה. מועדים אחרים – תקופת החגים, חופש פסח וחופשת חורף – צויינו באחוזים נמוכים בלבד.
 • האחוז שציינו שיעדיפו לצאת לחו"ל בחופשת הקיץ, גבוה יחסית בקרב גילאי הביניים 30-49 (משפחות עם ילדים), בקרב המסורתיים והדתיים ובקרב בעלי רמת הכנסה גבוהה.

תערוכת התיירות הבינלאומית השנתית 2017 IMTM תתקיים ב-7-8 לפברואר בביתן 2 במרכז הירידים תל אביב.

אחרי שכבש את ברלין bitemojo נוחת בירושלים

תמונה מתוך האפליקציה bitemojo
תמונה מתוך האפליקציה bitemojo

מאז החלה לרוץ בברלין, כאמור בתחילת אוגוסט – רשמה bitemojo הצלחות מסחריות ושיווקיות משביעות רצון – עם למעלה מ-1,000 סיורים שהוזמנו בעלות של 25 אירו כ"א (כאשר בסך הכל מומשו 4,000 טעימות שונות בכל רחבי העיר באמצעות האפליקציה). כ-80% ממשתמשי היישומון הינם גרמנים, 10% ישראלים ועוד כ-10% משאר העולם. יזמי bitemojo מחזיקים בהסכמים חתומים עם למעלה מ-30 בתי מלון בברלין לשיווק הסיורים, כמו גם על הסכמי הפצה עם שתיים מחברות האוטובוסים לתיירים (סיטי-טור) הגדולות ביותר בעיר.

האפליקציה זכתה לכיסוי תקשורתי מקיף במיוחד בגרמניה – כך למשל, אייטם ששודר ברשת הטלוויזיה הציבורית של גרמניה ARD, בנוסף לאייטמים בתחנות טלוויזיה ורדיו מקומיות, כתבות בעיתונים שונים, וסיקור מצד הבלוגרים הגרמנים המובילים ברשת.

את אפליקציית bitemojo, שההשקעה הראשונית בפיתוחה נאמדה בלמעלה מ-2 מיליון שקל – הורידו כבר יותר מ-5,000 משתמשים, וברשתות החברתיות היא נהנית מיותר מ-14,000 עוקבים "אורגניים" (ללא השקעה בקידום ממומן).

כמו בברלין – גם עבור הסיורים הירושלמים יופעל מנגנון רכישה חכם ונוח, כאשר מערכת הגיימיפיקציה הייחודית של היישומון תמשיך לצבור נקודות קרדיט ותוכל לזכות את רוכשי הסיורים בטעימות חינמיות. האפליקציה אף כוללת מערכת ניווט, שמסייעת למטייל להגיע אל מיטב המסעדות ודוכני האוכל המיוחדים ביותר בירושלים, שנבחרו בקפידה ע"י היזמים. האפליקציה מספקת חווית תוכן עשירה, הכוללת מידע על הסיפורים האישיים של בעלי המקומות, מידע קולינרי על הטעימה, וכן מידע על נקודות עניין מקומיות ומעניינות המוצגות לאורך מסלול הסיור.

עוד סיורים לדוגמה בירושלים עם אפליקציית:bitemojo

 • סיור אוכל בשוק מחנה יהודה: חוויה מהשוק התוסס בישראל, שהוא כבר מזמן לא עוד שוק רגיל של פירות וירקות עם בורקס בצד. חנויות המעצבים ושפע בתי הקפה, המסעדות והברים, הופכים אותו למתחם בילוי שוקק חיים ביום ובלילה. אם פעם היו המבקרים בשוק חוזרים רק עם שקיות או דג לשבת – היום אפשר לחזור גם עם הנגאובר ואוזניים מצלצלות מהופעה של להקה מקומית. הטעימות בסיור: צ'ילי קון קרנה ובירה; מאפה גרוזיני; עלי גפן ממולאים, סיגר וקובה; קציצת אנגוס על הפלנצ'ה; מיץ בריאות; קוקי קרים.
 • סיור בירושלים שבין מזרח למערב – סיור קולינרי מרתק בעקבות אוכל ירושלמי מסורתי לצד חדשני, על התפר שבין מערב ומזרח העיר. סיור שמתחיל ברחוב שלומציון הטרנדי, ומגיע לשדרת ממילא היוקרתית. הסיור ממשיך לעיר העתיקה דרך שער יפו, ויציאה מהשער החדש היישר לתצפית מרהיבה על גג מלון הנוטרדם. בסופו, מוביל הסיור אל שכונת מוסררה במזרח העיר. הטעימות בסיור: חומוס סורי, בירת בוטיק, פולנטה, לחמה בעג׳ון, פלטת גבינות ויין, תה ערבי עם עוגיות מסורתיות.
 • סיור לילה ואלכוהול (יעלה באמצע דצמבר) – יש ירושלים של היום, וירושלים של הלילה. סיור המציע היכרות עם חיי הלילה של העיר; הפאבים והברים שרק ירושלמים מכירים, שוק מחנה יהודה של הלילה, והמקומות שרק החשיכה מוציאה אותם לאור. הסיור כולל טעימות אוכל ואלכוהול לבני 18 ומעלה. הטעימות בסיור: סנדוויץ בשר, בירה וצ׳ילי קון-קרנה, קפה עראק, דים-סאם אסייתי, צ׳ייסר לימונצ׳לו, בירת בוטיק.

לפרטים ומידע נוסף באפליקציה (להורדה בחנויות גוגל ואפל) ובאתר <<<

תערוכות ואמנות

פרויקט החלומות של בירה מכבי

 

פרויקט החלומות של בירה מכבי בצבע טריצוות השופטים של ב-"פרויקט החלומות של בירה מכבי" ביריד צבע טרי 9, בראשות האוצרת הבכירה עדנה מושנזון, מדווח כי התקבלו מעל 100 הצעות של 110 אמנים להשתתפות בפרויקט.

הזוכה בפרויקט של בירה מכבי יקבל מענק של 100 אלף ₪ – מהמענקים הגדולים בעולם האמנות הישראלי. כמו כן, הזוכה יזכה לחשיפה משמעותית ויוצג במיקום מרכזי ביריד צבע טרי 9 שיתקיים בסוף חודש מרץ 2017 במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט באוניברסיטת תל אביב.

בדומה למותגים בינלאומיים גדולים התומכים בפרויקטים של אמנות בקנה מידה גדול, בירה מכבי תאפשר את הקמתו של מיצב תלוי-מקום גדול-ממדים, שיוצג במיקום מרכזי ביריד צבע טרי 9. המיצב גדול הממדים יהיה אחד מפרויקטי הדגל של היריד השנה, ויקיים דיאלוג עם עולם הטבע על צדדיו ומופעיו השונים.

בראש צוות השופטים שיבחר את ההצעה הזוכה, בשבוע הקרוב, תעמוד האוצרת הבכירה עדנה מושנזון. בנוסף למושנזון יכלול חבר השופטים את יפעת גוריון, המנהלת האמנותית והאוצרת הראשית של צבע טרי, רז שפירא, אוצרת המשנה של יריד צבע טרי ויובל סער, העורך הראשי של מגזין פורטפוליו.

הפרויקט נולד בעקבות סדרת ראיונות עם אמנים צעירים המתפרסמת בעמוד הפייסבוק של בירה מכבי, שבהם נשאלו האמנים מה פרויקט החלומות שלהם. בעקבות הצורך שעלה מתשובותיהם של האמנים הצעירים, החליטה בירה מכבי להרים את הכפפה ולממן פרויקט אחד בתקציב של 100 אלף שקלים.

בירה מכבי עברה בשנים האחרונות מהפך משמעותי שהפך אותה לבירת חבית מבוקשת בברים, פאבים ומסעדות  בישראל עם מעל 300 ברזי בירה מכבי מדן ועד אילת. המהפך כלל שינוי מתכון הבירה בשיתוף עם היינקן העולמית שבו המתכון שופר ואיכות הבירה עלתה לסטנדרט אירופאי ועד לתהליך מיתוג מחדש. לצד זה בירה מכבי חברה בשנים האחרונות לערכים של תרבות ואמנות ישראלית דרך הפגנת נוכחות קבועה באירועי אמנות, קידום אמנים ישראלים צעירים ועוד.

מוזיאון אשדוד לאמנות עם התערוכה מְאַסֵּף

דוד אדיקה
דוד אדיקה

בשנים האחרונות מבסס מוזיאון אשדוד לאמנות את צביונו כמאופיין בבחינה מתמדת של סוגיות הנוגעות לזהות מקומית. מהלך זה נרקם בשנים האחרונות במספר תערוכות שהוצגו במוזיאון, אשר ביקשו לחשוף ולבחון את המרכזים העצביים הרגישים של התרבות הישראלית העכשווית, כמו גם את התנודות הטקטוניות חסרות המנוח המטלטלות אותה. בהתאם, נרכשו לאוסף עבודות של אמנים שהציגו בתערוכות המוזיאון, והוא הועשר גם בעבודות מאת אמנים נוספים העוסקים בנושאים אלו. התערוכה "מאסף" מציינת אפוא נדבך נוסף בניסוח הדי-אן-איי של מוזיאון אשדוד לאמנות.

"המאסף", תערוכה חדשה שנפתחה השבוע במוזיאון אשדוד לאמנות, מציגה עבודות נבחרות מאוסף מוזיאון אשדוד לאמנות מאז פתיחתו ב-2003, ומבקשת לזכך את המהלך המוזיאלי המתהווה במוזיאון לאורך שנותיו.

בין השנים 2004 -2011 כיהן יונה פישר כאוצר המוזיאון וכיועץ אמנותי שלו. בשנים אלה, פעל פישר בנחישות לייחד את המוזיאון ולמסד את ההכרה בו. עקרון המפתח שהנחה אותו בגיבוש מדיניות המוסד היה הגדרתו כמוזיאון "רגיונלי" – מודל שמקורו בצרפת, שם מבחינים בין מוזיאונים מרכזיים לבין מוזיאונים אזוריים הממוקמים בערי שדה, שמתייחסים לתרבות ולהיסטוריה המקומית. מודל זה סייע לאפיין את ייחודו של המוזיאון מול מוזיאונים פריפריאליים אחרים בארץ, באמצעות פעילות בעלת גוון מקומי, שאינה מסתפקת בהשלמה של מהלכי המרכז. הקמת אוסף המוזיאון והנהגת תצוגה קבועה מתוכו היו חלק ממהלך כולל זה.

חלק חשוב באוסף מוזיאון אשדוד לאמנות הוא האוסף על שם יונה פישר, המורכב ברובו מעבודות של אמנים שעבדו עם פישר במשך השנים ואף הציגו במוזיאון. לרוב, בחרו האמנים עצמם את העבודות, על רקע דיאלוג ישיר או עקיף שניהלו עם פישר. ב-2013 הוצג האוסף בתערוכה, ששיקפה את הדרך שעשה המוזיאון בעשור הראשון לפועלו וציינה את פרישתו של פישר. עבודות רבות מאוסף זה מוצגות בתערוכה הנוכחית.

בשנים האחרונות המשיך המוזיאון לבסס את זהותו כמאופיינת בבחינה מתמדת של סוגיות הנוגעות לזהות מקומית. סוגיות אלו נבחנות על רקע אופייה הייחודי של העיר אשדוד – העיר הישראלית הראשונה שתוכננה והוקמה לאחר קום המדינה – כעיר מהגרים ים תיכונית, מרובת זהויות ורב-תרבותית. המהלך נרקם במספר תערוכות שהוצגו במוזיאון. התערוכה "דרייב אין" (ינואר 2015) הציגה לראשונה את מהלכי ההתבססות של הצילום האישי באמנות ובתקשורת בישראל, כעוסק בשאלות של מקומיות וזהות. טרילוגיית תערוכות שהוצגו בשיתוף פעולה עם פסטיבל מדיטרנה הציעה דיון מושגי בזהות הנתונה בשינוי ובהתהוות מתמדת: התערוכה הראשונה, "עד שתצא מקולי" (מאי 2014), עסקה בניסוח זהותם של בני הדור השלישי והרביעי להגירה כסינתזה בין משקעי המסורת ודפוסי תרבות מערביים; השנייה, "הים האחרון" (יוני 2015), בחנה את מקומו של הים התיכון בתרבות ובאמנות הישראלית; והשלישית, "במקום מקום" (יוני 2016), קישרה בין המקומיות הישראלית ותנועות ההגירה במציאות הגלובלית. כולן ביקשו לחשוף ולבחון את המרכזים העצביים הרגישים של התרבות הישראלית העכשווית, כמו גם את התנודות הטקטוניות חסרות המנוח המטלטלות אותה. אוצרים: יובל ביטון, רוני כהן בנימיני.  התערוכה פתוחה עד 27 למאי 2017. מוזיאון אשדוד לאמנות, דרך ארץ 8, אשדוד. פרטים על שעות פתיחה ואירועים באתר <<< ובטל': 08-8545180/1

גלריה ג'ינא לאומנות נאיבית בינ"ל עם "ציורי איכרים – אומנות נאיבית מסין"

פרדס האפרסקים Zhu Su Zhen - זו סו זאן. גואש על ניר אורז
פרדס האפרסקים Zhu Su Zhen – זו סו זאן. גואש על ניר אורז

"ציורי איכרים – אומנות נאיבית מסין" מציגה 60 יצירות שונות. במבט ראשון ניתן להבחין במכנה משותף סגנוני ליצירות – בתנועה אינטנסיבית ופעלתנות אנושית. אם בתיאור האיכרים העמלים בכפר, ביצירות שמקורן בסין ואם בריבוי הדמויות בתיאורי העיר השוקקת ביצירות שמקורן בטיאוון. בנוסף, ניתן לימצא מאפיינים דומים בין היוצרים המוצגים,  בתיאור עשיר בצבע של נופים ודמויות "שטוחות" כגזיר נייר הנראות כציור ילדי. מהסוג המבוסס על דמויות בעלות קווי מתאר ברורים ומוגדרים, הצבועים בגוון אחיד ללא הצללות או תת גוון.

הרחבה: אמנות נאיבית מסין, הידועה גם כ"ציורי איכרים", החלה באמצע המאה ה-20, לאחר הקמת הרפובליקה העממית של סין בשנת 1949. הממשלה החדשה ביקשה לעודד איכרים בעלי כישרון אמנותי לעזוב את העבודה בשדות ולפתח זרם אמנותי אשר יציג ויפאר את המורשת התרבותית ואת הנרטיב המקומי של חיי הכפר המוכרים להם: חקלאות, רעיית צאן, דיג, ציד ופסטיבלים.

תמיכה ומימון ממשלתיים מקומיים יצרו ריכוזים של אמנים בחמש קהילות: הושיאן (מחוז שאנג'י), ג'ינשאן (מחוז שנחאי), קיז'אנג (מחוז צ'ונגקינג), דונגפנג (מחוז ג'ילין) והאונגז'ונג (מחוז קינגהאיי). התערוכה הנוכחית בגלריה ג'ינא תציג עבודות של יותר מ-20 אמנים מובילים של שתי הקהילות המרכזיות והחשובות – הושיאן וג'ינשאן.

האמנים הנאיביים של הושיאן מתארים בצבעים שובי לב חילופי עונות, יבול שופע, בתי בד  להפקת שמן, שווקים מלאים בכל טוב, ופסטיבלים מקומיים. בציוריהם משתקפים נופיו מרהיבי העיניים של המחוז, על הריו, עמקיו ויערותיו. בשנת 1973, המוזיאון הלאומי של סין הציג תערוכה ייחודית שהוקדשה לציורי איכרים של הושיאן. בעקבות הצלחתה, התערוכה נדדה בשמונה ערים נוספות ברחבי סין ובשנת 1975 סידרה של סמינרים הונחתה על ידי אמנים מובילים מהושיאן.

התערוכה הנודדת והסמינרים עודדו את הקמת קהילת האמנים של ג'ינשאן, בסמוך לשנחאי, באמצע שנות ה-70. מקימי הקהילה כבר הוכיחו את הכישרונות האמנותיים שלהם, אבל כעת סופקו להם הכלים – סטודיו, חומרי יצירה ואולמות תצוגה – על מנת להתפתח ולהציג את היכולות יוצאות הדופן שלהם. היות שהטופוגרפיה של ג'ינשאן שטוחה והמחוז רווי בנהרות ואגמים, העבודות מתרכזות בעיקר בדיג, בתעשיית כלי שייט, בופלו מים, אווזים, אגמי לוטוס וכן בחיי הכפר והנמלים לאורך הנחלים וערוצי המים הנוספים.

האמנים הנאיביים מטאיוון, גדלו בסביבה עירונית, והנושאים בעבודותיהם שונים מציורי האיכרים בסין. האמנות הנאיבית בטאיוון מדגישה את חיי היום-יום בטאיפיי וערים אחרות, שווקים סואנים, רחובות שוקקים באנשים ויחסי גומלין בין הדורות השונים בבית. נראה כי האמנים חוגגים את הנרטיב האישי שנובע מהתרבות, מהמסורות, ומההיסטוריה של הארץ המתועשת אשר מבקשת להעמיק את קשריה עם המערב.

התערוכה "ציורי איכרים – אומנות נאיבית מסין" מתקימת בגלריה ג'ינא לאמנות נאיבית בינלאומית, רח' דיזנגוף 255 , תל אביב. נעילה 24 למרץ 2017. לפרטים נוספים אודות התערוכה והגעה באתר <<< ובטל': 03-5444150

'יד טבנקין' עם תערוכת 'זום, מבט מבפנים מבט מבחוץ'

הילה בן ארי, חצי גורן .2012 (צילום: אסף סבן, רקדנית אדוה קידר)
הילה בן ארי, חצי גורן .2012 (צילום: אסף סבן, רקדנית אדוה קידר)

התערוכה 'זום, מבט מבפנים מבט מבחוץ' מוקדשת לציון שבעים שנה לעליית אחת-עשרה הנקודות בנגב. תערוכה זו מממשת את ייעודו של 'יד טבנקין' כמקום המשמר וחוקר תהליכים שהתרחשו בעבר ועוסקים בהווה, במנגנון הזכירה-שכחה שלנו.

התערוכה מציגה קולאז' של סגנונות ודרכי ביטוי של אמנים מהנגב ומהמרכז. בתערוכה אין קוד אחד אין שפה ציורית אחת ולא מדיום אחד. המשותף לאמנים המשתתפים בתערוכה היא העובדה שרובם מתייחסים ומגיבים ביצירותיהן למציאות ולהוויות החיים המורכבות המתקיימת באזור הגיאוגרפי בעל היסטוריה ביטחונית, חברתית ופוליטית.

המבקר בתערוכה ייחשף למגוון של מדיומים: ציור, צילום, פיסול ווידיאו ארט. היצירות בתערוכה גדושות במטענים אישיים וקולקטיביים, שפותחים לצופה צוהר לעולמות תוכן ולנדבכים היסטוריים בתולדות ההתיישבות בנגב ומציעים לו קריאה מחודשת של נרטיבים, אידיאות ותפיסות המעוגנות בעבר תוך דיאלוג עכשווי.

13 האמנים המשתתפים: אייל אסולין, הילה בן ארי, סופי ברזון מקאי, נעמה בוצר, רן גנג, אנה דן, דב הלר, זיוה ילין, אורית ישי, מיכל כרמון, יצחק לוצקי, תמר נסים, שולה קובו.  אוצרת: דליה קינן. התערוכה פתוחה עד 23 למרץ 2017.

יד טבנקין, רח' היסמין 1, רמת אפעל פרטים באתר <<< וביקור בתיאום מראש: 03-5344458 שלוחה 0/102, 0505743485 |

מוזיאון האדם והחי בפארק הלאומי ר"ג עם אליעזר זוננשיין, אמן, 1967  

מוזיאון האדם והחי יציג פריטים נבחרים מתוך יומן הרשמים המלווה את "אגד פרחי בר וחרקים בארץ ישראל" של האמן אליעזר זוננשיין. האגד הוא פרי עבודת מחקר מקיפה שעשה האמן במשך כארבע שנים. הוא כולל  59 קומפוזיציות צבעוניות בהדפסה דיגיטלית, של פרחי בר וחרקים שהאמן ליקט מרחבי הארץ. יומן הרשמים, בהדפסת אופסט כולל את הקומפוזיציות ולצידן  הערות, הגיגים, סיפורים אישיים ועובדות מדעיות שכתב זוננשיין על כל מין וזן, בכתב ידו.
האגד עצמו ובצידו יומן הרשמים הוצג לפני שנתיים במוזיאון ישראל, כחלק מתצוגת האוסף החדש (המוזיאון רכש עותק מהודר וחתום ממהדורה מוגבלת). אגד פרחי בר וחרקים בארץ ישראל הוא יומן רשמים, הדפסת אופסט. אוצרת: אסתי פרקל. פתיחה יום חמישי 9.2.17 בשעה 12:00. התערוכה תהיה פתוחה עד סוף אפריל 2017.

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס, חולון עם כוחות-על גיבורי-על כמקור העצמה

מישל קישקה 2016
מישל קישקה 2016

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון יפתח בחודש מרץ שלוש תערוכות חדשות:

 • כוחות על –  גיבורי על כמקור להעצמה. אוצרת: מיכל פז קלפ. גיבורי העל הם אחד הסמלים המרכזיים והמוכרים של עולם הקומיקס הבינלאומי. סופרמן, באטמן, וונדר וומן ,ספיידרמן, הענק הירוק, איירון-מן וקפטן אמריקה – אלה ואחרים ניחנו בכוחות על –  אנושיים ובאו לעולם מתוך צורך אנושי בדמות חזקה, חסרת רסן וגדולה מהחיים. יש הטוענים שגיבורים אלו לא יוכלו להתקיים בשום תרבות מלבד זו האמריקנית, אך העולם כולו מעריץ אותם.
 • בתערוכה צלליות-על בוחן ג'ייסון רטליף את כוחות-העל הנפשיים הגלומים בכל ילד והנובעים מחלומותיו ומשאיפותיו, וזאת באמצעות חיבור מרהיב בין עולם הילדות לעולם גיבורי העל.  ג'ייסון רטליף הוא אמן ומעצב גרפי אמריקני. לאורך חייו הִרבה לעסוק בציור ובעיצוב, ועבודותיו הן דיאלוג בין השניים. הוא משתמש בטכניקות מעורבות, הכוללות דיו, אקריליק וקורטוב של הומור, ומתמקד בצבעים, בקומפוזיציות ובאינטראקציה שביניהם.
 • התערוכה ילדוּת-על מוקדשת לחלוץ גיבורי-העל בספרות הילדים ההומוריסטית בת-זמננו – קפטן תחתונים. במשך עשרות שנים שימשו גיבורי-העל מושא הערצה וסימלו את האנושות המושלמת, אך בשני העשורים האחרונים החלו להופיע גיבורים חדשים בספרות הילדים: גיבורי-על לא מושלמים, מבולבלים ונבוכים. בסיפורים אלו הילדים הם שמצילים את המצב במקום הגיבור.  חלוץ הספרות ההומוריסטית הזו הוא קפטן תחתונים – גיבור-על עם הרבה כוונות טובות ומעט שכל בקדקוד. בסדרה זו שראתה אור לראשונה בארצות הברית לפני 20 שנה מודגשת חוכמתם ותושייתם של הילדים, שמשכילים להדריך את הגיבור ויחד להציל את העולם ממזימות רשע שונות ומשונות. בהשראת הסדרה החלו להופיע בספרות הילדים דמויות משולי החברה, שהומור עצמי מתגלה ככוח-העל שלהן והופך אותן לגיבורים בלתי מנוצחים.

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס, רחוב חיים ויצמן 61, חולון. פרטים באתר <<< ובטל': 03-6521849      www.cartoon.org.il

טיולים

מטיילים בגליל: פארקים ופינות חמד ששווה להכיר בגליל

גן הבנים המחודש ביסוד המעלה (צילום: רשות הכינרת)
גן הבנים המחודש ביסוד המעלה (צילום: רשות הכינרת)

הגליל הינו אחד האזורים הקסומים שעברו מהפך של ממש בעשור האחרון. הושקעו משאבים רבים על ידי רשות הכינרת ושותפים שונים, לאור הביקוש לאתרי קמפינג ותפוסה גבוהה לאורך גדות הנחלים בגליל ובגולן. שיקום הנחלים והפיכתם מתעלות להובלת מים לנחלים מרשימים ואתרי טיול  לחובבי הטבע, פותחו למוקדי נופש בגליל לצדם של הנחלים.

לאחרונה הושק הספר החדש "נחלים ומים בגליל העליון", בהוצאת יד בן צבי וביוזמת רשות הכינרת  והמשרד להגנת הסביבה, הסוקר את המהפך בנחלי הגליל. הספר מציג ב- 319 עמודיו, את התפתחות הנחלים בגליל, מהעידנים הגיאולוגים הקדומים עד היום תוך התמקדות בנופי הנחלים והמים. מדובר בספר ייחודי המכיל אוסף מחקרים חדשים ומאמרים במטרה להביא למודעות, שמירה וניהול מושכל של מקורות המים בגליל העליון.

הפארקים ופינות החמד בגליל מתמלאים בנופשים בימי הקיץ אך גם עכשיו בימי החורף שהמוני ישראל נוהרים לחרמון, זה הזמן לעצור להתרעננות באתרים הקסומים:

 • פארק קק"ל- מעיין עין זהב בקרית שמונה: קשה לאמין שחלקת אלוהים שכזו קיימת בתוך שטח עירוני וספק אם מישהו מלבד תושבי העיר מכיר אותו. בכניסה לקריית שמונה, בסמוך לאזור התעשייה, הוקם בשנים האחרונות על ידי רשות הכינרת, קק"ל, המשרד להגנת הסביבה, משרד החקלאות, חמ"ת ועירית קרית שמונה, פארק קסום עם ברכות, צמחייה ייחודית, פינות ישיבה, גשרונים לחציית הנחל, מפלים קטנים וכדומה. בפארק המשתרע על פני 120 דונם פותחו אפיקי הנחל, דופנו הגדות, יצרו בתי גידול לחים מגוונים, סולקו מיני מתפרצים ופולשים, הוקמה מערכת אקולוגית לאישוש הנחלים, יצרו פינות חמד לבילוי משפחתי ופינות אינטימיות ושקטות לזוגות במרחבים השונים של הפארק, מפלונים מרשימים ובריכות שכשוך.
 • פארק גשר להבות: אחד האתרים הקסומים על תוואי הירדן, הינו פארק להבות, פארק קמפינג מטופח ובו זרימת מים נקיים, טבע פראי במלוא הדרו, מדשאות, פינות ישיבה ומרחבים גדולים במיוחד באתר המרוחק כ- 3 ק"מ מצומת הגומא שעל כביש 90. רשות הכינרת יחד עם המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים, חמ"ת, משרד החקלאות  ומועצת גליל עליון הקימו בסמוך ללהבות הבשן את פארק להבות המשתרע על פני 9 דונם ומקסום חווית השהות והלינה בקרבת הירדן. בפארק שוקם על ידי רשות ניקוז כינרת הנוף האקולוגי, תוך יצירת בתי גידול לבעלי חיים וצמחים להשבת הנוף הטבעי, מותנו גדות הנהר, יצרו מפרצונים לשכשוך במים, נסללו מערכת שבילים לרכיבה על אופניים והוסדרו מקומות חנייה לכלי רכב. כמו כן האתר הונגש לנכים כמו מרחב המותאם ללינת אוהלים. בנוסף, הוקם באמצעות חברת נתיבי ישראל גשר המחבר את שתי הגדות בצורה מיטבית ובטוחה.
 • גן הבנים החדש ביסוד המעלה שיתוף פעולה בין המועצה המקומית ביסוד המעלה, רשות הכינרת, הטוטו והקרן לשמירה על שטחים פתוחים לשדרוג גן הבנים ביסוד המעלה בעלות של 1.2 מיליון שקלים, בפרויקט שכלל בין היתר עבודות לשיקום המעיינות הטבעיים במקום, החייאת קו החוף ההיסטורי של אגם החולה וטיפוח הצמחייה הטבעית, לצד נביעות המים. צוות אגף רשות הניקוז ברשות הכינרת ביצע את העבודות בשטח כולל של 24 דונם, בהם מופע נופי של גופי מים ונחל אל שטח ציבורי באמצעות גשרונים שנבנו מעל הנחל, פינות ישיבה, מדשאות ושבילי הליכה המגיעים עד למבנה המזח הישן, בו נקשרו סירות הדייג על גדת אגם החולה של פעם. בנוסף, בוצע שיקום אקולוגי לתוואי השטח ולבתי הגידול והוקם מיני אמפי תיאטרון לרווחת המטיילים.

כיום, לאחר שהעבודות הושלמו ממש לפני כחודש, ניתן ליהנות ממרחבי דשא, פינות ישיבה ברחבי האמפי, גשר החוצה את הנחל, מבט על המזח ההיסטורי וזרימת הנחל באווירה פסטורלית.

לטייל בנחל סער בעקבות פריחת זלזלת הקנוקנת

זלזלת הקנוקנת בנחל סער (צילום: רשות הכינרת )
זלזלת הקנוקנת בנחל סער (צילום: רשות הכינרת )

נחל סער הוא נחל אכזב הזורם רק בעונת החורף, לאחר הגשמים, לכן מומלץ לטייל בו בימים אלו. הנחל מטופל ומתוחזק על ידי צוותי רשות הכינרת ותלמידים מפרויקט שומרי הנחל המאמצים את הנחל ודואגים לטיפוחו. ברשות הכינרת ממליצים על ביקור בנחל, התרשמות מהפריחה הססגונית בעונה זו ומזרימת המפל.

נוסעים בכביש 99 לעבר צומת שיאון בה פונים ימינה (מזרחה) לרמת הגולן עד צומת נחל סער, שם נשאיר את רכב האיסוף. ברכב השני נסע לגשר הידידות, נקודת ההתחלה בסמוך לעין קניה.

המסלול: מגשר הידידות פונים צפונה לשביל המסומן בירוק, לעבר טחנות קמח עתיקות ודרך מכלאות עזים נטושות. לאורך השביל ניתן להבחין בפריחה מרשימה של הרדוף הנחלים, אלון מצוי ותולע, אלה אטלנטית, עוזרר קוצני, סחלבים, אגס סורי ולבנה רפואי. בתקופה זו נמצאת בשיא פריחתה זלזלת הקנוקנות הנחשבת לצמח מרפא עוד מתקופת הרמב"ם. זלזלת הקנוקנות פורח במהלך ינואר, פרחיו גדולים ומשולשלים מטה כפעמונים המגינים על האבקה מהגשם, קוטרו 5 ס"מ, צבע הכותרת לבן-קרם.

הפריחה נמשכת לאורך השביל עד לגדות הנחל הזורם מתוך סלעי בזלת עתיקים. הנחל נעשה צר בהמשך ולכן יש לטפס לגבעה לעבר כפר קינייא ומצודת נמרוד כשבפסגה ממתינה תצפית מרשימה לעבר מפל סער וצמחייה רבה.

ממשיכים בשביל המסומן, חוצים את כביש 99  וממשיכים בשביל הירוק לאורך כשמונה מאות מטרים עד מפל המגלש הנראה כארובה. כ- 250 מטרים לאחר מכן מגיעים למפל סער. מתקדמים בעקבות השילוט כמאתיים מטרים לשני מצפורי נחל סער, יורדים במדרגות לעבר גשרון העץ, משם עולים למצפור נוסף המשקיף לנחל סער תחתון, לחלקות החקלאיות שבמקום ולמצודת נמרוד.

פונים ימינה בכביש 899 ולאחר הגשר פונים שמאלה, חוצים את הכביש וממשיכים בשביל הירוק. פונים ימינה בכביש 99 לעבר חניון מפל סער. המסלול ברמת קושי בינונית, מתאים למשפחות ואורכו כארבעה ק"מ, כשלוש שעות צעידה. הכניסה חינם.

ברשות הכנרת מבקשים להקפיד על שמירת הטבע ומקורות המים.

ספרים

פרסי ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2016

זוכי פרס ספיר 2016 (צילום שוקה כהן)
זוכי פרס ספיר 2016 (צילום שוקה כהן)

הספר "המורה" מאת הסופרת מיכל בן-נפתלי בהוצאת כתר ספרים זכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2016. פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס, שנוסד בשנת 2000 במטרה לעודד את הספרות העברית ואת תרבות הקריאה, חולק זו השנה ה- 16 לכותר הטוב ביותר של השנה על פי בחירת חבר השופטים.

"המורה" נבחר מתוך "רשימה קצרה" שכללה את: יניב איצקוביץ' – "תיקון אחר חצות", בהוצאת כתר ספרים, מיה לוי-ירון – "אישה בשמלה ירוקה", בהוצאת הקיבוץ המאוחד, שמעון צימר – "לפעמים הבית הוא רוצח", בהוצאת אפיק ספרות ישראלית וננו שבתאי – "ספר הגברים", בהוצאת כתר ספרים.

מיכל בן-נפתלי תקבל פרס כספי בסך 150 אלף ₪ וספרה יתורגם לערבית ולשפה זרה נוספת על פי בחירתה. הזוכה בפרס ספר הביכורים הוא: "האצבעות על הגבעה" מאת איתן דרור-פריאר, בהוצאת עם עובד.

נימוקי חבר השופטים לזכייתה של מיכל בן-נפתלי: איך כותבים על מה שלא ניתן לתאר? את אלזה וייס, גיבורת הרומן "המורה", קשה לאהוב וקשה להכיר. מיכל בן-נפתלי עושה מעשה יצירה עדין ומאופק, החושף, בעדינות, בשקט ובפשטות, את עברה של אלזה, מניצולי הרכבת של קסטנר. וייס היא פליטה, מהגרת מהונגריה החיה בתל אביב ומקיימת אורח חיים סגפני. המספרת מתבוננת ממרחק שלושים שנה במורתה המרוחקת ומפענחת את סוד קיומה. ביד מאומנת, בפעולה מדויקת וחדת הבחנה, ביכולת הפשטה ודמיון, מאפשרת בן-נפתלי לשרטט חוויות שהלשון מתקשה לתפוס. היא בוראת את סיפורה של המורה והיא עושה זאת בזהירות, באיפוק, תוך שהיא שואלת מה הוא המרחק הנכון לכתיבה על הזולת.

בן-נפתלי מטפלת ביראת כבוד בגברת וייס, המורה, ניצולה נטולת גבורה, אשר העבר עבורה הוא כאדים מרעילים ההופכים את כל חייה להישרדות-גרידא, בבדידות נוראה. כך מאפשר הרומן לאהוב גם את מי שסירב להיות נאהב.

מיכל בן-נפתלי כתבה סיפור בעל משמעות אתית, בקול חד פעמי וצלול, צנוע אך אמיץ, אשר מאפשר מבט חדש על עצם אפשרותה של זהות לאחר אובדן.

הזוכים בפרס ספיר:

 • שנת 2000:  "תאום כוונות" מאת חיים סבתו בהוצאת ידיעות אחרונות
 • שנת 2001: דויד גרוסמן בפרס על ספרו "מישהו לרוץ איתו" בהוצאת הקיבוץ המאוחד
 • שנת 2002: גיל הר אבן עם ספרה "שאהבה נפשי" בהוצאת כתר
 • שנת 2003: ספרו של אמיר גוטפרוינד ז"ל "אחוזות החוף" בהוצאת זמורה ביתן
 • שנת 2004: דן צלקה ז"ל עם "ספר האלף בית" בהוצאת חרגול
 • שנת 2005: אלונה פרנקל על ספרה "ילדה של" בהוצאת מפה
 • שנת 2006: רון לשם זכה בספר שאף הופק לסרט "אם יש גן עדן" בהוצאת זמורה ביתן
 • שנת 2007: ספרה של שרה שילה "שום גמדים לא יבואו" בהוצאת עם עובד
 • שנת 2008: ספרו של צבי ינאי ז"ל "שלך סנדרו" בהוצאת כתר
 • שנת 2010: ספרו של יורם קניוק ז"ל "תש"ח" בהוצאת ידיעות ספרים
 • שנת 2011: ספרו של חגי ליניק "דרוש לחשן" בהוצאת הספריה החדשה הקיבוץ המאוחד
 • שנת 2012: ספרו של שמעון אדף "מוקס נוקס" בהוצאת כנרת זב"מ-דביר בע"מ
 • שנת 2013: ספרה של נעה ידלין "בעלת הבית" בהוצאת זמורה ביתן
 • שנת 2014: ראובן נמדר, "הבית אשר נחרב" בהוצאת כנרת זמורה ביתן דביר
 • שנת 2015: אורלי קסטל-בלום, "הרומאן המצרי", בהוצאת הספריה החדשה, הוצאת הקיבוץ המאוחד/ספרי סימן קריאה

לילך דריקס ענטבי עם לִרְכֹּב עַל סוּס הַהַצְלָחָה

 לרכב על סוס ההצלחה"סוּס חָזָק, אֵיתָן וַאֲצִילִי, סוּס בַּעַל לֵב זָהָב שֶׁחַי מַמָּשׁ אֶצְלִי. אֶצְלִי בַּלֵּב וְאֶצְלִי בַּנֶּפֶשׁ… הוּא שׁוֹמֵר, מַקְשִׁיב, מְחַמֵּם וּמַעֲצִים. הוּא נוֹתֵן לִי בִּטָּחוֹן וְגוֹרֵם לִי לְהַאֲמִין! לְהַאֲמִין בִּי, בַּיְּכוֹלוֹת שֶׁלִּי, בַּחָזְקוֹת וּבַחֻלְשׁוֹת, עוֹזֵר לִי לְהִתְגַּבֵּר וְלַעֲנוֹת עַל שְׁאֵלוֹת…"

מי מאיתנו אינו חושש מהיום הראשון בבית הספר? מהיום הראשון בעבודה או במקום חדש אחר? הספר לִרְכֹּב עַל סוּס הַהַצְלָחָה חושף את הקוראים למסר החשוב כל כך שעלינו לחפש את הכוח בתוכנו.

לִרְכֹּב עַל סוּס הַהַצְלָחָה מאת לילך דריקס ענטבי בהוצאת אופיר ביכורים מתאר את סיפורו של אלון העולה לכיתה ב'  שליבו מתמלא  בדאגה רבה לקראת שנת הלימודים החדשה.  הוא משתף את אמו ברגשותיו ובחששתיו כשהוא נזכר במה שהרגיש בשנה הקודמת : איך המורה תמיד בחרה מישהו אחר שיענה את התשובה, איך התבייש כשלא ידע לפתור את התרגיל , או שלא הבין את הסברים בכיתה, ועוד.

האם בתגובה מספרת לו על "סוס ההצלחה", סוס ככוח שקיים בתוכנו, ומופיע כל פעם שיש מכשול, קושי, פחד וחשש. לסוס החזק, הרגיש והאוהב יש יכולות רבות : הוא מקשיב, מחמם ומעצים, נותן ביטחון ונוטע אמונה בלב.

אלון מתעודד מדבריה של אמו והחשש נעלם אט אט.  ביום הראשון מתעורר אלון לבוקר של תקווה, אבל בכתה התעררו שוב הרגשות השליליים הבלבול והמבוכה תוך רצון לקום ולצאת מהכתה. אך לפתע פתאום הוא התחבר לסוס ההצלחה  ( סוס מקבל אותנו כבני אדם ללא שיפוט ובאהבה עצומה(. ולכוחה של האהבה.  אלון מתחבר לסוס  וליכולות הטמונות בו ומקבל הוכחות ברורות לכוחותיו.
הסוס בספרה של לילך הוא דימוי, אבל כמי שעוסקת ברכיבה טיפולית היא מכירה בכוחו הממשי והנפלא של הסוס לסייע לילדים בהתמודדות עם קשיים.לכל אדם סוס משלו המעניק לו אוכף של חוסן ועוצמה. כל אדם זכאי להגשמה. מחיר 48 ₪. ניתן להשיג את " לִרְכֹּב עַל סוּס הַהַצְלָחָה " בחנויות הספרים המובחרות או באתר האינטרנט של ההוצאה <<< 

שירה יערית ינאי  עם צב מחפש לו בית

צב מחפש לו ביתשַׁבְּלוּל קְצָת מְהֻרְהָר, מְנַקֶּה מִשְׁקָפָיו,

מִתְבּוֹנֵן בַּצָּב מִכַּף רֶגֶל עַד זָנָב

וּמְהַרְהֵר: כַּמָּה מוּזָר הַדָּבָר,

צָב מְחַפֵּשׂ בַּיִת? בַּיִת לְצָב?

פּוֹנֶה מַר שַׁבְּלוּל בְּקוֹל אֲנָחָה:

"יְדִידִי הַיָּקָר, מַהוּ בַּיִת בִּשְׁבִילְךָ?"

אֵיךְ יִתָּכֵן שֶׁצָּב עִם שִׁרְיוֹן מְחַפֵּשׂ בַּיִת? לְכֻלָּנוּ לִפְעָמִים קָשֶׁה לִרְאוֹת אֶת הַמּוּבָן מֵאֵלָיו,  כֻּלָּנוּ לְעִתִּים מְחַפְּשִׂים רָחוֹק אֶת מָה שֶׁנִּמְצָא מַמָּשׁ מִתַּחַת לָאַף… אָז שַׁבְּלוּל יוֹצֵא עִם צָב לְמַסַּע תַּגְלִית קָצָר, וּמַצִּיב לוֹ מַרְאָה וְתוֹבָנָה חֲדָשָׁה.  סִפּוּר פָּשׁוּט עִם מוּסַר הַשְׂכֵּל חָשׁוּב – בַּיִת הוּא לֹא מָקוֹם אֶלָּא הַרְגָּשָׁה. סֵפֶר לִילָדִים וְגַם לִמְבֻגָּרִים שֶׁהֵם עֲדַיִן יְלָדִים.

בספרה של שירה צב (שזהו שמו) מחפש אחר בית. הצב שרגיל להחליף בית כל יום יומיים פוגש בדרכו את מר שבלול ומבקש את עזרתו בחיפוש. השבלול, שאינו מבין כיצד צב מחפש בית, אינו מתפתה להעניק לצב את התשובה (שכולנו יודעים) כי בתו נמצא על גבו אלא מחליט לצאת לעזרתו ומלווה אותו במסע החיפוש. במסעם הם מוצאים שלושה בתים, בהם מתמקם צב, ומהר מאוד, לאחר שהכל  הופך להיות מוכר, הוא מואס בהם וממשיך במסע.

בעוד שמר שבלול מקווה שצב יגלה במהלך המסע את התשובה מתרחש ארוע המחייב שינוי (נערה פוסעת על השביל) חיש מהר השניים, באינסטנקט מהיר, מסתגרים בחדריהם – הצב נכנס לשריון והשבלול לקונכיה. ואז מתרחשת התפנית –  עוֹנֶה לוֹ צָב, שֶׁכְּבָר מֵבִין וְיוֹדֵעַ: "אֵין לִי צֹרֶךְ בְּנוֹף הֲרָרִי, מִטְבָּח מְרֻוָּח אוֹ גִּנָּה רְחָבָה. אֲנִי מְחַפֵּשׂ בַּיִת שֶׁבּוֹ אוּכַל לִחְיוֹת בְּבִטְחָה. השבלול שמאושר שצב גילה את האמת מחדד את התובנה ואומר: "פְּקַח עֵינַיִם, יְדִידִי, הַבַּיִת שֶׁלְּךָ, כְּמוֹ בֵּיתִי, נִשָּׂא הוּא עַל גַּבְּךָ מִיּוֹם הֻלַּדְתְּךָ, נִמְצָא הוּא כָּל הַזְּמַן בְּתוֹךְ לִבְּךָ.  הצב אשר נרעש מהתגלית צוהל  ואומר: הַבַּיִת שֶׁלִּי נִמְצָא מֵעָלַי וּבִי פְּנִימָה! מֵהַיּוֹם אַפְסִיק לְחַפֵּשׂ וּבְחַיַּי אַמְשִׁיךְ קָדִימָה."

ספרה של שירה יערית ינאי עוסק ברצון קיומי אוניברסאלי הנע בין  השאיפה לקבוע והשאיפה המנוגדת לשינוי. הצב, ההולך עם ביתו על הגב, נושא את ביתו עימו ויכול לנוע בדרכים, כשיש לו כל מה שהוא צריך. הרצון לשנות, לעבור ממקום למקום, לבחון, לבחור מבלי להתחייב, מוכר  לכל האנושות, לילדים ולמבוגרים כאחד.

מאידך, המושג בית מכיל בתוכו אין סוף סמלים ורעיונות. גם הדרך שעושה הצב, מסמלת את המסע שעובר כל אחד בחייו, עד שהוא מפנים ומשלים עם מה שיש לו ולומד לחיות עם הקיים מתוך קבלה, הכלה ואהבה. מחיר: 64 ₪. ניתן להשיג את "צב מחפש לו בית" בחנויות הספרים המובחרות או באתר האינטרנט של ההוצאה <<< 

עידו ספרא עם מציאות כובלת

מציאות כובלת הוא סיפור על אדם נורמטיבי שהתחנך על דרכי שלום ודרך ארץ. חלומו היה לפתח את העולם הטכנולוגי, אך בעקבות מקרה מזעזע שאירע לו ולמשפחתו, שינה את דפוס חשיבתו וכל חלומותיו השתנו מקצה לקצה. העלילה מסתבכת כאשר הוא זוכה באהבה חדשה ומנסה לספק את כולם, כולל את רצונותיו הפנימיים. לבסוף הוא מבין שהכול ביחד גדול עליו ולוחץ אותו. הוא חייב להחליט החלטה שתשנה את חייו ואת חיי אהוביו, לטוב או לרע. תוך כדי עלילת הסיפור, נוגע המחבר במספר סוגיות השנויות במחלוקת בחברה הישראלית, המעוררות נקודות למחשבה בלב הקוראים. מחיר: 74 ש"ח.

הכי חשוב זה להודות על כל מה שיש לנו. גם אם זה לא הרבה, זה כל מה שאנחנו צריכים. ניתן להשיג את "מציאות כובלת" בחנויות הספרים המובחרות או באתר האינטרנט <<<

איריס טוכבנד עם ניצוצות החיים

"כששואלים אותי: 'כמה זמן כתבת את הספר הזה?' אני עונה: 'כל חיי'. בספר זה נמצאות המחשבות שלי, האמונות שלי, ההוויה שלי", כך פותחת איריס טוכבנד את ספרה "ניצוצות החיים" ( בהוצאת "אופיר ביכורים") העוסק בתשוקה לחיים טובים ובריאים יותר, בהתמודדות עם היצר הטוב ועם היצר הרע, באהבה, בזוגיות, במשפחה, בילדים ובכל מה שבין לבין במטרה אחת: העצמה אישית, יצירת חיים מלאים ומספקים, מיצוי העצמי ויצירת עתיד טוב יותר עבור כל אחד מאתנו ועבור האנושות בכללותה.

בקלילות, בהומור ובפשטות, בגובה העיניים, היא מספרת על חייה, על התמודדותה במשברי החיים ומגישה עצות ותובנות כצידה לדרך עבור כל אדם החפץ באיכות חיים טובה עבור עצמו ועבור יקיריו. ספרה מתובל בסיפורים קצרים, אלו שקראה במהלך חייה ואלו שסיפרו לה מכריה, להמחשת יכולתנו להפיק יותר ממסלול החיים שלנו. "כל אדם הוא מתנה ארוזה בתוך החיים שלו. השתמשו בחייכם בצורה הטובה ביותר עבורכם. נצלו אותם עד תומם" (ע"מ 153). מחיר: 70 ₪. ניתן להשיג את "ניצוצות החיים" בחנויות הספרים המובחרות או באתר האינטרנט של ההוצאה <<<

לאה מגלי אטלס עם תריס חיי נסגר

הספר "תריס חיי נסגר" מאת לאה מגלי אטלס, בהוצאת "אופיר ביכורים", פותח צוהר ורוקם מאגר עשיר ומורכב של הווי תרבות ומסורת של משפחה מקהילת נאש-דידן החיה בעיר אורמיה בחבל מסופוטמיה הקסום אך המוקף אויבים רבים. הספר עוסק במערבולות הטורפות את חיי המשפחה ויוצרות ניגודים בין תרבות עולם הערכים בצל סיפורי פרדה לא מעובדים, בין יגון וייאוש ובין תקווה, בין קדושת חיי משפחה וקהילה ובין עולמו של הזולת והיחיד, בין נאמנות לשליטים ובין חייו של המיעוט, בין העבר ובין העתיד.

גיבורי הסיפור לכודים במלכודת ומתחבטים בשאלה אם לכל דבר יש הסבר. הם מתמודדים עם המוות, עם מעשי אונס, חטיפה, נישול ועבודה קשה. אבי המשפחה רופא נאמן ונערץ  נלכד ברשת של הקרבת ילדיו  תוך מרדף בלתי פוסק אחר האמת המוחלטת. אשתו פארי מחליטה לעשות מעשה אצילי ויוצא דופן. לבתו שרה אין דרך חזרה. בנו גבריאל, זמר מחונן, נוהה אחר תרבות זרה. ומספרת הסיפור מרים משמשת מעין מראה המשקפת את סיפורי  האזור בין שתי מלחמות העולם. היא מספקת נהר של עדות חיה למתרחש עוד בטרם נולדה, וזיכרונותיה נטולים כל מושג של זמן ומרחב. אף היא כלואה באהבה אסורה לגוי, בנו של שיח', ובתשוקה חנוקה.

בני המשפחה מדברים בשפת התרגום הארמית ושומרים על ייחודו של שבט נאש-דידן. הם צובעים את חייהם בשלל צבעי הקשת של לבוש, בדים ושטיחים ובשלל מטעמים כורדיים ובצלילים ערבים וסוחפים. את רגעי האימה הם הופכים לשלהבת שמאירה דרכם אל ברית החיים היהודיים, ובכך עומדים בפרץ הגלות שנכפתה עליהם בשנת 586 לפני הספירה, אך בכמיהה ובאמונה של השיבה לציון. מחיר: 65 שקלים.

ניתן להשיג את "תריס חיי נסגר" בחנויות הספרים המובחרות או באתר <<<

לפוסט הזה יש תגובה אחת

 1. דב פרא

  צב מחפש לו בית….
  נהדר…
  צריך התמדה של מרתוניסט כדי להגיע לכתבה כזו יפה בסוף…

כתיבת תגובה